Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 19:27



Hozzászólás a témához  [ 90 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Hangnyomás mérő 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 12:15
Hozzászólások: 3
Hozzászólás 
Tud valaki segíteni hangnyomásmérő mikrofonjának kiválasztásában?


szer. júl. 30, 2008 15:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
méricske topicban fellelhető ák. ?


szer. feb. 21, 2007 14:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. feb. 21, 2007 13:54
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Hangnyomásmérő
Sziasztok!

Van hangnyomás-mérőm.

Akinek kell, segitek, keressen meg.

Üdv


szer. feb. 21, 2007 13:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
up :P


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára topeti csüt. feb. 22, 2007 3:13-kor.



kedd nov. 01, 2005 18:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
up


szomb. szept. 20, 2003 10:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Próbálkozott azóta valaki más is elektret kapszulákkal? Különösen az inverz működtetésre gondolok.


pén. nov. 22, 2002 12:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Úgy tűnik, hogy az újabb elektret kapszulák más kivitelűek, mint a régebbiek:

1. Kispórolják belőlük a 2.2 kohm ellenállást, ami a FET source és a test közé kell.

2. Már nem a "nagyobb kapszulában kisebb kapszula" elvet követik. Ha a külső házat megbontjuk, az egész szétesik. A FET gate-jéhez nem lehet hozzáférni.

Itt is érvényesül az egész HiFi iparban megfigyelhető tendencia: a régi cuccok rendesen meg voltak csinálva, az újabbak "mindegy, csak működjön" alapon.


kedd nov. 12, 2002 16:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves oshifis és Többiek!

Azok a "nagyfiúk" (JAES) megint kitaláltak valamit, amit csak Ők tudnának megoldani.
Vigyázni kell az ilyenfajta mérésekkel, mert a mikrofont könnyű hazavágni vele, ugyanis a dobozban-belül, igen nagy hangnyomásértékek léphetnek fel, ami kint esetleg már nem számottevő, de a mikrofonunk közben "elszáll".
Erre, vagy hasonló mérésekhez speciális mikrofonok vannak, amik egyéb, "normál" mérésekhez pedig nem jók.(Autó HIFI, dB-őrület).
Üdv! SMA


pén. nov. 08, 2002 14:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Remélem, nem halt el a topic. Én egyelőre egy Toshiba notebook-kal próbálkozom, és a következő problémák vannak:

- az egér mozgatása bezavar a hangkártyába (zajt kelt)
- a kimeneti szint egy potméterrel szabályozható, ezt kétszer nem tudom ugyanoda állítani

A LOMEX-nél 80 Ft-ért vettem néhány elektret kapszulát, hét végén megcsinálom velük az inverz mérést. Kétfajtát árulnak, a drágább 180 Ft, sokkal kisebb. Adatlap nincs róluk.

Még egy információ: egy régi JAES-ben olvastam egy cikket a hangszóró alacsonyfrekvenciás átvitelének egy újszerű méréséről. Matematikailag levezették, hogy ha a doboz belsejében a hangnyomásgörbét 12 dB/oktávval korrogáljuk, akkor ugyanazt kapjuk, amit kifelé lesugároz. A cikk azt javasolja, hogy tegyük a mérőmikrofont a dobozba, vegyük fel a hangnyomásgörbét, és szűrővel korrigáljuk. Állítólag sokkal pontosabb eredmény ad, mert a külső hatások (szoba) nem zavarnak bele.

Alfonso: nekem van egy piezo rezgésmérőm. Az ezekkel a gond, hogy FET-es illesztőerősítő kell hozzájuk. Végső soron hasonlóan, mint az elektret-mikrofonokhoz, csak azoknál gyárilag beépítik.


pén. nov. 08, 2002 12:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

Próbáld meg az smd.hu címen, lehet, hogy Ők beszerzik, vagy van is Nekik.
Esetleg a Macro-Kft, Bp. Etele út, pontosabbat nem tudok róluk.

Érdekes ötlet, majd referálj, hogyan vált be a méréseknél.

Üdv! SMA


hétf. okt. 28, 2002 15:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

A Conrad Electronic-nál lehet kézi hangnyomásmérőt venni, az analóg 8500Ft, a digitális kijelzésű, nagyobb tudású, pedig 55000Ft.-körül van.
Az üzlet Budapesten, az Oktogon mellett van nem messze, a körúton.
Ezek a műszerek azonban csak 30-8000Hz-ig mérnek, tehát, inkább "zajmérésre" használhatók igazán.
Üdv! SMA


hétf. okt. 28, 2002 14:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

Segítségeteket szeretném kérni.
Arról lenne szó, hogy beszerezhetö accelerométer érdekelne. Egy ilyennel és az auduávál mérni lehetne különbözö dobozok rezonáns tulajdonságait.
Èn ezt találtam:ACH-01
Forgalmazza ezt egyátalán valaki?
Azt tudom, hogy az AD is gyárt ilyeneket.
http://www.msiusa.com/ach_01.pdf
Valami ilyesmi lenne ideális:
http://www.libinst.com/accel.htm
Ha valaki tud valami hasonlót, ne kíméljen:)


hétf. okt. 28, 2002 13:36
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Kedves SMA és többiek!

Találtam egy egyszerűbb analizátort:

http://www.dazyweblabs.com/sa3000/index.html

Ami nekem ezekben a programokban hiányzik, az az átlagolás. Vagyis sok egymást követő mérés számtani átlagát jelezze ki.

Most én akadtam el a referencia-szinttel. Honnan tudom, mekkora teljesítmény megy a hangszóróra rózsazaj esetén? Ha az össz-teljesítményt megmérem (bár ehhez is valódi effektív-feszültségmérő kellene), abból hogyan következik az egységnyi frakvenciasávba jutó teljesítmény?


szer. okt. 23, 2002 11:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

Sok időt eltöltöttem az AUDUA-élesztésével, kalibrálásával, a mikrofont is nagy-nehezen "bevittem".
Nem jó, legalábbis nekem nem működik megfelelően, de lehet, hogy sokat vártam tőle. Maradok a hagyományos műszereknél, azokkal nem volt és nincs ilyen gondom, tudok velük mérni és az használható is, pontos is.
Delete.
Üdv! SMA


kedd okt. 22, 2002 9:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Most játszom az Audua-val. Szóval beadok neki egy jelet, ennek felrajzoltatom az FFT-jét (frekvencia-görbéjét). A Chart Properties-nél (jobb egérgomb) az Y-axis esetén beállítok a Scale-nél egy minimum és egy maximum dB értéket, pl. 40 és 120. Sem a Logarithmic sem az Auto MinMax-ot nem ikszelem be.
(Mellesleg ha a jobb egérrel a Properties-t hívom elő, a Specifics ablakban szerintem fel vannak cserélve az Amplitude Measure egységek (a dBW a dBV-vel)).

Na most a kalibrálás: erre a Transform menüben a Scale szolgál, amivel el lehet tolni a szintet. Addig kell játszani vele, hogy pont 94 dB-t mutasson a mérőjeled.

A túlvezérlés ugyanúgy látszik az in.l és in.r jelen, mint egy oszcilloszkópon. Itt se használj Auto MinMax-ot.


hétf. okt. 21, 2002 16:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves oshifis és Többiek!

Oké, eljátszom, amit írtál, bemegy a 94dB-es szintű jel, a hangkártyába, az AUDUA pedig nem fog 94dB-t kiírni, felrajzolni. Egyáltalán, ha bevittem a mikrofon adatait, azt annak megfelelő skálán fogja kijelezni, ha a bemenőjel ennek megfelel? A hangkártyának mekkora bemenőjel kell, hogy azt már-még biztonsággal fel tudja dolgozni, ezt hogyan állapítom meg? A dB-es kijelzés tartományát, a referenciaszintet, mihez képest jelzi ki a program?
Valami "referencia"- szintnek lennie kell, amihez be lehet kalibrálni?!
Hogyan tovább? ( Biztos bennem van a hiba és nem a "készülékben"?! )
Üdv! SMA


hétf. okt. 21, 2002 15:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Öshifis!

Pont most írtál:). Hétvégén pont ezt csináltam. 2.83 voltra
állítottam be a kimenetet a Jig2-es saját 8Ohmján keresztül.
Mindezt úgy ahogy le volt írva. A méröpontokat rövidrezárva
olyan az egész mint egy müterhelés.


hétf. okt. 21, 2002 15:12
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves SMA!
Az AUDUA nem karibrál mikrofont. Egy adott mikrofon átviteli görbét kell importálni a programba.
Ha tudsz angolul akkor szerintem nyugodtan tedd fel a kérdéseidet a program írójának az Audua forumán.
http://www.speakerworkshop.com/forum/index.php
Más. Megcsináltam a jig2-est. Nagyon frankón müködik.


hétf. okt. 21, 2002 15:08
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Egyszerű: csinálsz egy 100-szoros (40 dB) erősítésű mikrofonerősítőt. 94 dB SPL-re bemegy 4 mV, kijön 0.4 V. Azt ugye nem tudod, hogy a hangkártyád milyen érzékenységű. Fogsz egy 1 KHz-es jelforrást, aminek a szintjét változtatni tudod. Lehet 100 Hz vagy bármi, lényeg, hogy szinusz legyen. Megméred egy kéziműszerrel, és addig állítod a szintjét, amíg pont 0.4 V-ot ad ki. Beadod a hangkártyába. Amit az AUDUA mutat, az pont 94 dB-nek felel meg.

A hangszóró-oldal már problémásabb, itt ugyanis 1 W-ot kell ráküldeni a hangszóróra, aminek változik az impedanciája. Azt hiszem, azt szokták csinálni, hogy 8 ohmos műterhelésen belövik az 1 W-ot, majd rákapcsolják a hangszórót az erősítőre a műterhelés helyett. Vagy egyszerűen 2.82 V-ot küldenek a hangszóróra. Esetleg 10 dB-vel csökkentik a szintet, nehogy a magassugárzó elszálljon.


hétf. okt. 21, 2002 14:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves oshifis és Többiek!

Lehet, hogy Én vagyok nehéz felfogású, de nem értem az AUDUA-kalibrálását, a mikrofonnal kapcsolatban.
Az Én mikrofonom 4mV/Pa-érzékenységű, tehát ekkora jelet ad ki, ha a névleges hangnyomás ekkor 94dB. ( Ehhez van hitelesítve! )
Ezt honnan fogja tudni az AUDUA?
Egyáltalán, ha Én, mint régebben írtam, szeretnék 10dB-es lépésű osztót csinálni, legalább 40dB-átfogásra, és a mikrofont vonalszintre erősítve vinném be a hangkártyába, akkor, mit-mihez fog kalibrálni?
Szerintem, ez a programm csak afféle játszadozásra jó, de nem használható egzakt mérésekhez, aminek hitelt lehet adni.
Üdv! SMA


hétf. okt. 21, 2002 12:34
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Lehet, majd hét végén jobban megismerkedem vele, és kipróbálom az inverz mikrofonos kalibrálást is.


pén. okt. 18, 2002 13:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Miért akarod , hogy folyamatosan menjen?
A kis szünet az adatok feldolgozása miatt van.(Ezt rögtön mejelenití)
Sok értelme nincs a Loop-módnak.


pén. okt. 18, 2002 12:46
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Ennek az AUDUA-nak elég zavaros a kezelése, kissé áttekinthetetlen számomra a logikája. Például a generátor a jelet nem folyamatosan adja ki, hanem "loop" módban mindig előlről kezdi egy kis szünettel. Nekem végső soron csak a generátor (MLS/Pink Noise) és az analizátor (FFT) kell belőle. Ez utóbbi logaritmikus frekvenciaskálával és dB skálával.

Esetleg próbáltatok más hasonló programot, ami ezeket tudja?


pén. okt. 18, 2002 9:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Történt, mégpedig a következő: szétboncoltam egy ilyen kapszulát. 10 mm átmérőjű, 12.5 mm hosszú, egy 15 cm-es szürke árnyékolt és egy piros vezeték volt gyárilag ráforrasztva (csak az azonosítás végett írom, a márkáját nem tudom, nincs rajta jelzés).A membrán egy kb 2.5 mm-es lukon látszik.
Nos a belsejében egy K44 jelű FET-et találtam (2SK44 - N-csatornás JFET), továbbá egy 1Mohmos és egy 2.2 kohmos ellenállást egy kis nyák panelon. Ez utóbbi mérve 2.85 kohm volt. Úgy néz ki, hogy a FET source-követőnek van kötve, tehát csak impedancia-illesztést végez, nem erősít.
Ami érdekes, hogy a külső alumínium csövön belül van az igazi kapszula, egy 9 mm átmérőjű, 4 mm magas kis valami. Ezt sikerült szólásra bírnom! Nagyon halkan, de sugároz.
A további fejleményekről majd beszámolok.


szer. okt. 16, 2002 16:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves mindenki! Történt-e elölrelépés?


kedd okt. 15, 2002 13:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Alfonso!
Köszönöm a fájlt, megkaptam!
Ez az ECM2000 nem egyenlő ugye az MC2000-rel??!!

SMA!
Nem számít milyen a hullámossága a mikinek, ha ismered azt. Ha beviszed a programnak, akkor az kivonja ill. összeadja a mért görbével és eredő egyenest rajzol, ha egyenes amit mér.

Az SPL-t csak egy jó dB mérőhöz való kalibrálás után tudnánk mérni, mert addig csak lebegőpontos méréseket tudunk. Csak a görbe egyenességét látjuk, a tényleges dB-t nem. De elvileg egy ponton, gyári dB mérőhöz kalibrálva már tudni lehet, mennyi az annyi.

Üdv!
watt


hétf. okt. 14, 2002 5:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

Letöltöttem a jelzett oldalakat, majd a hétvégén "átrágom" rajtuk magamat.

Az a bizonyos "mérőmikrofon-kapszula" a Sennheiser KE4-211-2 tipus, ennek +0,5-0,5dB-en belül egyenes az átvitele, ez egész jó! A "helyettesítője" a Monacor MC2000, ennek már 10kHz-nél +2dB-es kiemelése van, egyébként is hullámosabb az átvitele.
A beszerezhetőségük nem tudom milyen, talán a Monacor rendelhető.
Kicsit tartok ettől az egész "méréstől", bonyolultnak tűnik, a kezelése sem olyan egyszerű, mint egy önálló műszeré. Összeállítás, madzagolás, gépbeállítás, stb.
Ráadásul, nekem a gépemen egyszerre rajta van a Linux és a W98 is, a hangkártya pedig két DMA-csatornát lefoglal, a Linuxban már nem is lehetett így beállítani, vagy Én vagyok béna ehhez. Szóval, ott tartok, hogy bizonytalan vagyok az egész procedúrában, hogy tényleg használható-e a mérés és az eredményei.
Üdv! SMA


szomb. okt. 12, 2002 9:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Semmi nem fog úgy viselkedni, mint egy kondenzátormikrofon. Piezo kristályt már telefonban sem használnak. Viszont ez az inverz módszer esetleg működhet, ha az ember feláldoz és kibelez egy elektret kapszulát, hogy kikerülje a FET-et. Mint mondottam, az inverz méréskor az egyiket jellel hajtjuk, egy kis csőben pár mm-re a másiktól. Mivel a meghajtott kapszula is hullámos átvitelű, ahol érzéketlenebb, ott kisebb szintet sugároz le. Ugyanott a másik is kisebb szintet vesz. így ez a hiba kétszer jelentkezik. Azaz pl egy 3 dB-es szintesés a kimeneten -6 dB lesz, egyforma kapszulákat feltételezve. Meg fogom próbálni, csak kiváncsiságból is. Működnie kell, hiszen elektret magassugárzó hangszóró is létezik.


pén. okt. 11, 2002 16:42
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves SMA! Olvastad ezt?
http://www.gti.net/wallin/audio/SW/leve ... l_set.html
(Az ö kártyáján van integrált erösitö ezért tudja 2.8voltra vezérelni)Nekünk egy külsö erösítön kell ezt beállítani.
Ez is érdekes:
http://www.gti.net/wallin/audio/SW/comp ... _meas.html
Az egész oldalt elolvasva elég sokminden kitisztul.

Kalibrálás> Nem létezik valamilyen transzduktor, vagy piezo kristály vagy akármi ami úgy viselkedik mind egy kondenzátor mikrofon??

Üdv


pén. okt. 11, 2002 15:11
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

Van egy Elektor-könyvem, abban ismertetnek egy hangnyomásmérőt és abban egy Sennheiser-mikrofon kapszula van. Megnézem és majd megírom melyik tipus, de ír egy Monacor "helyettesítőt" is, ennek kicsit gyengébb az átvitele, úgy írják.
Továbbra is "homályban bolyongok", hogy az Audua-programmja hogyan akar szintet mérni, ezt mihez "hitelesíti"?
Én, mint írtam, külső mikrofon erősítőt készítenék és vonalszinten menne be a jel a hangkártyába. Esetleg megtudható az, hogy mekkora az a jelszint, amivel a "loop"-kábellel "hitelesíti-kalibrálja" - magát? Akkor már tudnánk, hogy mekkora az a jelszint, ami "referenciaként" a bemenetére kötve, ugyanazt az eredményt adná, ugye?
Nem tudom, jól okoskodok, vagy az erdőbe mentem?( menjek?!)
Üdv! SMA


pén. okt. 11, 2002 14:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Valamit hallottam arról, hogy kondimikrofon esetén inverz módszerrel is fel lehet venni a frekigörbét. Vagyis szembefordítják egy ismert (egyenes átvitelű) mérőmikrofonnal, és meghajtják, mire hangot ad ki magából. Nyilván két egyforma ismeretlen mikrofonnál is működik, csak akkor felezni kell a hullámosságot, mert mindkettő azonos mértékben járul hozzá. Elektretnél a FET-es leválasztás miatt ez sajnos nem megy... bár, a meghajtó oldal attól még lehetne kondimikrofon. De kinek van ilyen, amit ráadásul nem sajnál efféle "kísérletre" kölcsönadni?


pén. okt. 11, 2002 13:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Lehet kapni valóban, de arról nem lehet tudni semmit. Ha esetleg lenne valakinek valamilyen ötlete, hogy milyen módszerrel lehetne mikrofon átviteli görbét csinálni (megmérni) az nem lenne rossz.
Èn a monacortol rendeltem a mikrofont. 1300ft volt ECM2000 névre hallgat. Ebben panasonic WM60 as kapszula van.
Az ECM 2500 as asszem wm 61-es.
A 60-ashoz is nehéz volt file-t találni.
Watt! dobtam mailt!

Üdv!


pén. okt. 11, 2002 13:41
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Lehet, hogy hasomlóak a mikik, de itt nem csak erről van szó. Ennek meg van a gyári kimért frekimenete(az a fájl amit kértem Alfonsotól, ezt tartalmazza). Ez igen komoly érv mellette.
Üdv! watt


pén. okt. 11, 2002 11:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Ilyen Panasonic elektret kapszulát, illetve lehet, hogy nem pont ezt a gyártmányt, de kinézetre pont ugyanilyent régen a Keravillban is árultak, illetve minden jobb alkatrészbolt ma is tart. Ezeket ugyanis hordozható kazettás magnóba szánják eredetileg. Leírom egy érdekes tapasztalatomat velük: annak idején nagyon beindultam a műfejes felvételektől. Vettem két elektretet, összedrótoztam egy 9V-os elemmel. A mikrofonokat a fülembe dugtam, és így jártam koncertekre, mindenki nagy megrökönyödésére. Nagyon jó sztereójú, "HiFi" felvételeket tudtam így csinálni, egy SBB felvétel még meg is van. Kicsit hasonlított a dolog ehhez:

ttp://www.linkwitzlab.com/images/photos/stereo-mic2.JPG

Szerintem nem feltétlenül kell a Pana-hoz ragaszkodni, mert mindegyik ugyanúgy épül fel, szerintem egy gyárban is készülnek. Rossz rádiósmagnóból is ki lehet ilyet termelni. Lényeg, hogy mivel gömb karakterisztikájúak, az alacsony frekis átvitelük teljesen egyenes, eltérően az igazi kondenzátor-mikrofontól, ami többnyire sebesség-mikrofon nyolcas karakterisztikával.


pén. okt. 11, 2002 9:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én kérnék belőle, mert rendelek ilyen mikit!
ikori@pro.hu
Köszönöm előre is!
Üdv! watt


pén. okt. 11, 2002 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Kedves Sma!, Watt. Egy erösítö mindenképpen kell a mikrohoz. Ami a kártyára van integrálva az egy kalap Sz...
A nehezebb a mikrofonod frekimenetét lesz bevinni. Ezt a mikrofonod dokumentációjából kell majd megszerkesztened.
Ha valaki PanaWM60 al csinálja annak tudok dobni file-t.

Üdv!


csüt. okt. 10, 2002 17:24
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Én mégis, inkább egy külső mikrofon-előerősítőt építenék, aminek a kimeneti szintjét lehetne 10dB-es lépésekben változtatni és névleges kimenőnek 1V-ra állítanánk be.
Ez feldolgozható jel a hangkártyának, marad tartalékunk is.
Ha van frekvenciamenetünk a mikrofonról és az hihető is, akkor annak figyelembevételével már "fejből" tudjuk, hogy amit mutat a műszer, az jó-e. Persze, a hansugárzó frekvenciamenetét is ismernünk kellene, előre. Itt jelentkeznek a gondok, hogy ezt nem tudjuk, ismeretlen, új hangsugárzónál csak tapogatódzhatunk, saccolhatunk, ez pedig sokszor nem elég.
Nagy, kemény fába vágtuk bele a fejünket!
Üdv! SMA


csüt. okt. 10, 2002 14:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nos akkor eltaláltam(ha érthető volt a fenti tépelődésem), hogy a differenciát tárolja(egyenesít számolásból), de azt nem tudja megmérni, hogy a mikrofon mit mér. A mikrofon görbét az előerősítője kimenetén kellene ismerni, és egyszer összekalibrálni egy jó dB mérővel.
De a lebegőpontos mérés is sok infót ad a frekimenetről. A tényleges SPL-t meg elég ha sejtjük. Bár jó lenne tudni pl. egy bandpass-nál(amit nem szeretek), hogy mennyire rontottuk le a hatásfokot a mély kedvéért.
Elvileg közelítő összehasonlító méréseket, lehetne tenni gyári hangsugárzókról vett mintákhoz is. Ezzel némi fogalmunk lenne a hangnyomásról.

Összességében nagyon jó kis mérőkör lehet ez!

Alfonso! Köszi az eddigi segítségedet!
Üdv! watt


csüt. okt. 10, 2002 5:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

Tisztul már a kép, csak belezavarodtam hirtelen, hogy mit és hogyan is akar ez mérni?
Átnéztem a Rádiótechnika juniusi számát, mert abban, Sir Sipos Gyula méltatja ezt a programmot, mint most "még" ingyenes alkalmazást és magyarul leírja a lényeget.

Tehát, a farkát a szájába kell adni, így "kalibrál", a loop-kábellel. Bajunk lesz Szerintem a jelszintekkel, mert max.1-2V-ot talán fel tud dolgozni a hangkártya bemenőjelként, többet aligha. Ez hangsugárzó mérése közben, impedanciameneténél már jelentkezhet. Az az osztó, pedig már nem kalibrált, tehát problémát okozhat.
Nyúzom tovább, hátha, mégis lesz belőle valami.
Üdv! SMA


szer. okt. 09, 2002 16:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

Az egész hangkártya mérés egy un.LOOP kábellel kezdödik. Ezzel összekötjük a bal kimenetet a Bal+Jobb bemenettel. Igy a hangkártya megméri a "Channel Difference"-t a bemenetek között. Ezeket az adatokat egy system mappában tárolja.
Ez a legalapabb mérés. Ekkor már a system mappában mindenféle adatoknak kell lenniük. PL. A hangkártya átvitele +a fázismenete.
(ha a hangkártya freki fázis stb menete nem lineáris akkor a program a megmért adatokkal korrigálja a hibákat)Persze azért jobb ha nem kell sokat számolnia.
Ezután jön a bemeneti impedancia és a kapacitás mérése.
Ha mindennel megvagyunk, akkor lehet a JIG-et kalibrálni. Itt két ellenálásra van szükség amiknek minél pontosabban tudjuk az értékét annál jobban meg tudja állapítani a program a 3. összes paraméterét.
A kalibrálásnál kéri az ellenálások értékeit.Ez 3 lépésben történik.
A programban van VU-méter is...
Az egyetlen nehézség a mikrofon frekimenetét bevinni .frd kiterjesztéssel.

Miért nem használ mindenki ilyen progit??Ez a program jó hobbi célokra. Egy hifiamatör az úgysem fog venni süketszobát Brüel müszerekkel.., meg nem is tömeggyártás a célja.

Üdv


szer. okt. 09, 2002 14:59
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Stimmel, a béna Én vagyok.

A "JIG"-leírásánál, már amit megértettem angolból, ír valamit, hogy miképpen méri a szinteket, "kalibrál" - ehhez kellenek neki azok a lehetetlen értékű ellenállások. A mikrofonos mérés még homályban van, de megpróbálom végigrágni magam a sok szövegen, mert mellébeszélni tudnak ám!
Majd meglátjuk a továbbiakat.

Nehéz dolgunk lesz, ha dB-es méréseket akarunk és erősítőt, hangsugárzót, egyebet akarunk mérni, mert midenképpen szükségünk lesz egy dB-ben, 10-20-30-40dB-es átfogású kapcsoló-rendszerre, több leosztással, vagy éppen erősítéssel(?).
Na, olvassuk csak tovább, hátha megtanuljuk az angol fogalmazási módot és meg is értjük.
Üdv! SMA


szer. okt. 09, 2002 13:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Hát ez az!

Tételezzük fel, hogy a hangkártya önmagában megfelel ilyen mérésekhez, tehát átvitele jó, torzítása, zaja alacsony.
Bemenete illeszthető a "mérő adapterhez", az ebből kijövő jel megfelel a hangkártyának. Tényleg, miből "tudja" a számítógép, hogy 1V-os jelet kap a hangkártya-bemenetén és nem többet, vagy kevesebbet?!
Mikrofon esetén hogyan értékeli a jelet, honnan tudom, hogy ő tudja, ha tudja, hogy 85dB-nek mekkora mV-os jel felel meg?!
De mi van, ha a bejövő jelben zaj, nagyszámú felharmónikus van jelen, mennyire befolyásolja a mérést, a kapott eredményt?
- Nem tudom, aggályaim vannak az ilyen mérésekkel kapcsolatban, bár örülnék, ha nem kellene méregdrága műszereket venni, hanem ezzel, így lehetne "pontos" méréseket végezni.
Akkor miért gyártanak speciális mérőkártyákat, mint pl. a Monacor ATB-rendszere, ami kb. 300.000Ft-ba kerül!?
E - sok kérdésre az Audua - esetleg tudna választ, Szerintetek?! ( Vagy csak Én vagyok béna az egészhez? )
Üdv! SMA


szer. okt. 09, 2002 12:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ja! És honnan tudja, hogy a hangkártya kimenetén fizikailag lineáris a frekimenet? Vagy nem is kell lineárisnak lennie, mert a hangkártyából jövő, a bemeneten mért jelet "kiegyenesíti" és ehhez mérten fog ezután egyenest rajzolni?
(Ez amúgy elképzelhető)
Nos? Mi a véleményed?


szer. okt. 09, 2002 11:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Alfonso!
Én is hasonló kérdést feszegettem még a " topic lendítő" hozzászólásod előtt. Szóval mihez képest kalibrál ez a program SPL-t?
Vagy csak lebegő differenciát mutat a frekimenetben? (végül is az is jobb mint a semmi.)
Üdv! watt


szer. okt. 09, 2002 11:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

A hangkártyám Terratec DMX1024 Xfire. Jó hangja van, a külső végfok, ami a hangszórókat hajtja az pedig TDA2005-tel van készítve, a hangszórók Monacor Poliprop. kétutas 130-as "Autóhangszórók" kis dobozban. Ez játékhoz, egyéb "zenéléshez" tökéletesen megfelel.
Méréshez van végfokom, csak dobozolni kell, hogy használható legyen, meg persze letesztelni a progival.

Értem Én, hogy ezzel így "szinte mindent lehet mérni", de mihez képest lesz a mérésem hiteles, elfogadható?
Mivel hitelesíthető a program és a kiegészítők, hogy az a 85dB amit mutat, az tényleg 85dB?!
Üdv! SMA


szer. okt. 09, 2002 11:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Az Auduában van egy nagyon jó jel generátor. Ezzel lehet :Sine, square, sweep, warble, burst,MLS impulse, Pink white Noise, Sawtotht..stb generálni. Mindezeket fel is tudod venni a bemeneten akár egy mikrofonnal is. A felvételnél beállíthatatsz akár +/-0.18hz es felbontást Preemphasissal vagy anélkül.
SMA milyen kártyád van??
Jobb ha kábelek helyett megcsinálod a JIG-et. Egyszerübb lesz kezelned a programot. Van több verzió is pl:
http://www.gti.net/wallin/audio/jig2/jig2.html

üdv


szer. okt. 09, 2002 10:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

Megnéztem a neten a Behringer ECM8000-"mérőmikrofonját", hát, az Enyém simább átvitelű, mert 10Hz-15kHz-ig +0.2,-0.3dB-en belül van az átvitele, csak utána esik, kb. -2dB a 20kHz. Maradok ennél, jó ez.

Addig eljutottam a progival, hogy felismerte a hangkártyát, azt írta rá, hogy Excellent!
Majd a hétvégén lesz időm további műveletekre, addig megcsinálom a mérőkábeleket, csak a "mérővégfok" kell még hozzá.

Azért gonolkozhatnánk közösen egy olyan műszerről ami azt tudná, amit írtam, hogy a 20Hz-20kHz-ig terjedő tartományban végighangol, a kijelzés-program pedig a számítógépen keresztül megjeleníti az eredő átvitelt, frekvenciát, jelszintet, lehetőleg pontosan, gyorsan és egyszerre. Gyakorlatilag 1Hz-felbontással, 1dB-es szint-felbontással ez bőven megfelelne. Erre egy számítógép ma már képes, csak valahogy rá kellene bírni, hogy ezt csinálja meg, lehetőleg egyszerűen. Persze, legyen benne szinusz jel, rózsaszín-zaj, vagy külső jelet is használjon.
Valahogy hasonló módon működhettek-működnek az Audio-Wobblerek. Egy ilyen műszerrel már tényleg lehetne mérni!
Üdv! SMA


szer. okt. 09, 2002 9:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: H-9495
Hozzászólás 
Üdv!

Be lehet állítani mindent. 20-20kh log vagy lineárisan
akár.Nagyítás...stb
Van egy nagyon jó fórum is az audua oldalán. Ott mindenre
találsz választ de szívesen segítek akár emailben is.
?n sajnos nem tudok jól angolul ezért elég sok idömbe
tellett amíg valamennyire kiismertem magam a programmal.
A Behringerrel az a gond (ha jól tudom), hogy nagyobb fantom
feszkó kell neki.
A program írója panasonic kapszulát ajánl.Ennek elég 2 volt.
Itt egy cím Panasonic-kal.
http://www.linkwitzlab.com/sys_test.htm#Mic


kedd okt. 08, 2002 18:10
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Behringer mikrofont az eBay-en 40 euro (10 ezer Ft) körül láttam. Kell hozzá fantom-tápegység. Nem kondenzátor, hanem elektret, de állítólag eléggé lineáris.


kedd okt. 08, 2002 17:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Alfonso és Többiek!

Valószínűleg balkézzel nyúlhattam a programhoz, de majd átnézem újra. Azt mondod, hogy be lehet úgy állítani, hogy a frekiskála log.-léptékben, 20-20ig?, a szintek lin.-léptékben és 1dB-es felbontást tud? Valamit elronthattam, de majd megregulázom Magamat!

Azt a Behringer-mikrofont hol lehet idehaza megvenni, mennyi az ára, érdekelne!?
( Ami van mikrofonom, az sajnos öregecske, de erre futotta 10-évvel ezelőtt. Azóta nagyot fejlődött a PC-vel való mérés technikája is.)
Üdv! SMA


kedd okt. 08, 2002 14:59
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 90 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 39 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség