Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 11:22



Hozzászólás a témához  [ 263 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Quad 405 200W 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
{i}{b}"Az erősítő áramköri részeinek elemzésével feglalkoztál-e?"{i/}{/b}
Igen, de én nem vagyok ilyen gyors, még nem 100%.

{i}{b}"Ha jól emlékszem mondtad, hogy csinálsz egy másik végfokot is ezzel a kapcsolással."{i/}{/b}
Nem tudom mire gondolsz, az utsó az volt amibe nagy bordák voltak, azóta nem építettem semmit. Lehet hogy a nagyobbikra gonolsz. Azzal meg még várok, mert írtátok, hogy még kipróbáltok ezt-azt rajta. Ha ez meglesz akkor csinálok egy nyákot hozzá és max azután építem meg.

{i}{b}"Király ez a logó, de nekem 16 bites színmélységgel nem túl szépen jelenik meg."{i/}{/b}
Egyéniszocprobléma... ;-)

http://web.interware.hu/kontor/temp/cor ... cortez.jpg


csüt. szept. 04, 2003 12:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Cortez!

Az erősítő áramköri részeinek elemzésével feglalkoztál-e?

Ha jól emlékszem mondtad, hogy csinálsz egy másik végfokot is ezzel a kapcsolással.

Király ez a logó, de nekem 16 bites színmélységgel nem túl szépen jelenik meg.

Üdv, Funkee


csüt. szept. 04, 2003 12:03
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
{i}{b}"Ha jól gondolom, akkor nem sokat foglalkoztál a dologgal."{/i}{/b}
Ezt miből gondolod, és hogy érted ?

{i}{b}"A másik erölködő megindult már?"{/i}{/b}
Melyik másik ?

http://web.interware.hu/kontor/temp/cor ... cortez.jpg


csüt. szept. 04, 2003 8:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
CortezMester!

Ezt írtam:
"Viszont azt sem lehet, hogy a földelt emitteres áramerősítőt tovább fűzzük, mert igen gerjedékeny lett volna, ráadásul ha további 0,6V-ot eltékozlunk, akkor nem marad a hangszóróra szinte semmi. :-) "

Természetesen földelt kollektoros az áramerősítője neki.
Ha jól gondolom, akkor nem sokat foglalkoztál a dologgal.
A másik erölködő megindult már?

Üdv, Funkee


csüt. szept. 04, 2003 7:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
DDL!

Ismét tanujelét adtad, hogy mennyire nem fogod fel amit írok. Soha nem állítottam, hogy van diplomám. Nézz utána!

akki!

"Hát a semminél többet mondtam szerintem, mint mindig."

Csak nem a tárgyról, nem arról, amit kérdeztem. Lehet, hogy hasznos infókat közölsz a kertészkedésről, de annak itt 0 az értéke.

Persze minden relatív. Az én mércémen ez 0.

Persze amit én írok, jelenleg az is 0, úgyhogy abba is hagyom a billentyűkoptatást. Ha majd valaki erősítőkről akar beszélgetni, akkor szóljatok!


szomb. aug. 30, 2003 16:34
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
(Azon az alapon, hogy a másik fórumon Te dicsekedtél vele)


Üdv: DDL


szomb. aug. 30, 2003 15:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Spafi
Hát a semminél többet mondtam szerintem, mint mindig.
A mi nem számít, is számit.
Nem irigykedtem soha senkire,(remélem jól emlékszem) s semmi bánat nem terheli lelkemet.
üdv


szomb. aug. 30, 2003 15:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát jól megaszondtad a semmit.

De legalább kiadtad, ami a lelkedet nyomja! :-)

(Mi van, irígykedsz a nemlétező diplomámra, amit DDL kreált, nem tudom milyen alapon?)


szomb. aug. 30, 2003 14:34
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Spafi
A pontos magyarázat megvan, csak sajnos nem kapod meg, (más sem),még körülírva sem. Hogy nem hallod, annak számos egyébb oka lehet. Pl korom sötétben sem látod, milyen tárgy van elötted, de az attól még (tuti) ott van. Nálad mondjuk nem sötéttől :), hanem valami mástól nem hallatszik, vagy fedett még a rendszer, vagy egyébb perifériáktól szenved, vagy hallod, csak nem tudatosult, nem elkülönült benned a felismerési mechanizmusa.
Semmi harag, remélem. Szabad a pálya mindenkinek. A csikorgás nem miattad van, vagy mert te tervezted.
Másról szól a váltakozófeszültség átvitele elektronikus áramkörökben hibamentessen, mint hogy low noise, super damping, brummelnyomás, kakao, (tükör)szimetria,.
A diploma **** sem ér önmagában.(de jó ha van)





üdv


szomb. aug. 30, 2003 13:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Ez garantáltan csikorog."

OK, akkor várjuk a pontos műszaki magyarázatot, hogy miért csikorog (és miért nem halljuk ezt.)

BTW: Nem lehet, hogy a fogad csikorog? :-)


szomb. aug. 30, 2003 12:35
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Ez garantáltan csikorog. Teljessen más a csikorgás oka. A kimeneti LR tag nem szünteti meg az okot, viszont megakadályozza a hurkon kivüli nagyfrekvenciás vezérlést.
Szerepe, a frekvencia növelésével arányossan beiktatódó soros ellenállás növekedése a terhelőkörre.
Kiváltható fix X ellenállással.
üdv


szomb. aug. 30, 2003 7:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Ha csak a fázistartalék hiánya okozza a problémát akkor a
kimenetre tett R-L tag ezen sokat segít(het)."

Meg akkor is, ha az 1 ohm alatti terhelő impedancia
okozza. :-)


szomb. aug. 30, 2003 7:29
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
A csikorgás nem feltétlenül csak a lengéstől van. Sőt. Inkább a belső helyi tranziens tűlvezérlődések miatt, ami a szoros visszacsatolások miatt a kimeneten nem biztos, hogy látszik. Ha csak a fázistartalék hiánya okozza a problémát akkor a kimenetre tett R-L tag ezen sokat segít(het).


Üdv: DDL


szomb. aug. 30, 2003 6:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
DDL!

Összehasonlításként letesztelek egy Peawey végfokot is, ami hamarosan megjavul.
Szerintem ennyi fokozat egymásutánjaként(500W-os verzió, amiben van még egy plusz áramerősítő) nem is rossz, hogy ekkora fázistartalék van benne. Ezzel a méréssel nem kaphatunk pontos (max közelítő) képet a végfok fázis menetéről. Viszont más méréssel pontosan kimérhető az. Ohmos terhelésre (és kb 40-50 fokig) a frekimenete maximálisan lapos a végfoknak, nincs belengés stb. Ebből következően (szerintem) nem fog "csikorgó" hangot adni, ha hangfalat teszünk rá.

Üdv, Funkee


pén. aug. 29, 2003 21:53
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
vlezlee szinte 100% hogy kábelezés ! Vagy földhurok vagy pl túl közel van a bemenő vezeték és a hfal menő kábel. Árnyékolás hogy van megoldva ?


pén. aug. 29, 2003 21:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Hi, akadt egy olyan problémám, hogy teljesen készre szereltem az erősítőt és az egyik csatornából úgy 50Hz körüli halk, búgó hangot hallani. Kipróbáltam mindenhogy külön-külön a végfokok és az előerősítő sem ad ki ilyen hangokat, mi ez, földhurok van valahol?

2. Mi a kiseb teljesítményű kapcsolás határértéke? Max tápfesz MJE-s tranyókkal, max teljesítmény ...stb Már ott tartok, hogy ha már így megépítettem, akkor veszek egy 19"-os rack dobozt, meg rendes tápot, aztán hadd szóljon :)


pén. aug. 29, 2003 21:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Amit mindenkinek szeretnék mondani: ezt a kapcsolás az adott nyákkal (amit pl Vlezlee is használ. Van belőle még!) max 250W sinuszos kimenőig lehet használni( 4-16 Ohm -ig bármilyen impedanciára lehet méretezni) és ha valaki ért hozzá, akkor jó kis japán tranyókkal, nagyobb sávszélre és kisebb torzításra is lehet méretezi. Kérésre én is összerakhatom a jobb minőségűt, a belinkelt kisebb kapcsolást viszont mindenki otthon is összeállíthatja. Ennek a kapcsolásnak gyakorlatilag nincs felső teljesítmény határa, de 500W felett kapcsüzemű az ajánlott....

Üdv, Funkee


pén. aug. 29, 2003 21:11
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Ragaszkocc ehhez a végfokhoz ? Amiről mi beszélünk, nem jó ?
Vagy egy kisebbik és egy nagyobb is. Ha építeni akarsz és vmennyire értesz hozzá akkor én ezt ajánlom ! Sztem neked elég a kisebb is, amihez kész nyákot Spafitól tucc venni.


pén. aug. 29, 2003 9:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Nos akkor most következhet a "belemérés".


Üdv: DDL


pén. aug. 29, 2003 6:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Vlezlee!

Ha jó így neked, akkor ne foglalkozz vele. Amit legutóbb csináltam 10-12 mV-os kiemenő egyenfeszt adott.

DDL!

Elvégeztem a tesztet. Belengés volt, de kb 5 perióduson belül lecsengett. Ha sorba kötöttem a kondival 0,2 Ohm-ot, akkor 1-2 perióduson belül lecsengett. Ilyen durva terhelésre nem lett felészítve, mivel nem természet szerű az ilyen terhelés. A rövidzár és induktív terhelés már inkább teccik...
A következő minőségi erősítőm kimenetére, ajánlás szerint (Spafi), fogok tenni egy tekercset és ellenéllást. Ettől majd tecceni fog a kondi is a végfoknak.

Üdv, Funkee


csüt. aug. 28, 2003 20:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Funk
Mint irtam fenntebb, csak DC probléma miatt szóltam hozzá. Nem kívánom fórumtársunk kapcsolását átméretezni, még gondolatban sem.
üdv


csüt. aug. 28, 2003 16:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Funk: A tápfesz üresben asszem +-53V, tranyóknak a kapcsolásban megadottakat használom (BC 556, BC 546), a következő fokozatokban MJE340 MJE350, MJE15030, MJE15031, végtranyóknak pedig BD249, BD250 van beszerelve.
A nyákokat SPafitól vettem, 2 raszteres ellenállatokkal van megtervezve, elég kicsi, és jó (nekem a kis panelméret volt a lényeg).


csüt. aug. 28, 2003 15:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Tudom mit jelent. Ha odafigyeltél senki nem mondta, hogy full kakaóval. Sőt Akki írta is, hogy 1/10-ed kivezérlésen. Kösd ki az áramkorlátot a mérés idejére (ez egyébként természetes). Az enyhe lengés, tullövés még elfogadható. De gerjedés semmi képpen. Ideális esetben legfeljebb lekerekedik a korlátozott áram miatt.

Nem annyira a kimeneten érdekes a négyszög, de ha már ott is **** akkor beljebb még rosszabb. A legrosszabb a visszacsatolás kivonódási pontján. Ha jó a kimeneten akkor kell belenézni az erősítőbe. Ezzel legalább enyhe képet kaphatunk az erősítő tranziens viselketéséről és fázistartalékairól.

Az esetek többségében - ha erre nem figyeltek tervezéskor - a szoros visszacstolás következtében a helyi túlvezérlődések, "felakadások" keletkeznek, ami a végén esetleg nem látszik. De a hangban igen. Egyfajta csikorgás, éles, bántó, szúrós magashang lesz a következménye időnként.

De ezektől függetlenül nem akarok meggyőzni senkit arról, hogy ezt csinálja meg.


Üdv: DDL


csüt. aug. 28, 2003 13:21
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
DDL miért kell kapacitív terhelésre kiélezni egy erősítőt ?


csüt. aug. 28, 2003 11:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
DDL!

A 8 Ohm + 1,5 uF párhuzamos kapcsolása a kimeneten ramélem tudod mit jelent. Tranziens átvitel vizsgálatakor pedig még problémásabb. Ha szimmetrikus négyszöggel vezéreljük az erősítőt (10 kHz), akkor lesz nékünk a kimeneten: 1/3 Umax 30 kHz, 1/5 Umax 50 kHz, 1/7 Umax 70 kHz.... Legalábbis ezek lesznek ha ideális a végfok nameg az alapharmóniikus. Ebben a topicban csak olyan kapcsolás került szóba aminek az áramkorlátja, ha 8 Ohm-ra van méretezve, már az 50 kHz-es összetevő okozta, jelváltozás miatt a kondiba pumpálandó, áramot sem bírja leadni (vagy valamilyen gerjedés féle belengést látunk az áramkorláton). Ha olyan kis kivezérlést használunk, hogy ne lépjen működésbe az áramkorlát, azaz 1-2V, akkor meg nem sok érteleme van. Szerintem több érteleme van hangfalimpedanciával terhelni és úgy vizsgálni pl a kisjelű sávszélességet. Mindenesetre szeretném és asszem mások is szeretnék, hogy meggyőzz ennek a mérésnek az értelméről.

Ha lesz egy kis időm ki fogom próbálni.

Üdv, Funkee


csüt. aug. 28, 2003 11:32
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Funk!

Párhuzamosan kell érteni a 8 OHm+1.5uF terhelést.



Üdv: DDL


csüt. aug. 28, 2003 9:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Vlezlee!

Ne szereld rá még a tetejét!
Milyen típust használsz bemeneti tranyópárnak? Mekkora tápfeszed?
Lehetséges, hogy le lehetne vinni a kimeneti feszt. Ha nem akarsz rajta alakítani, akkor is válaszolj légyszives. fontos.

DDL!

Az izmosabb kapcsolás (500W-os) ugyan nem tudja a 100V/us-ot, de a tranziens átvitelre ránéztek páran. Ilyen csúny szkópábrát nem produkált. A small signal-nál csípd le a túllövést és megkapod.
A 8 Ohm + 1,5uF -ot én soros kapcsolásnak értem, ezzel terhelve nem lett kivesézve, de a kisjelű sávszélesség így meg lett vizsgálva.-> OK

Akki!
Ezt a kapcsolást könnyű megépíteni és, mint hallottad, sokaknak megfelelő minőséget ad. A könnyű megépítésen annyit értek, hogy beszóród a nyákba az alkatrészeket (+ hő és ón) és már jól megy, ha beállítod a nyugalmi áramot, akkor tényleg jól is fog szólni. :-) ennek tényleg örülök. Szegedi erősítőgyártó körökben is tetszetős a kapcsolás MOS-os verziója. Most kérték el tőlem a kapcsolást.
A többiekkel ellentétben engem érdekel, hogy mit méreteznél át(a kapcsolás a topic elején be volt linkelve, de 80-90 hozzászólással ezelött is volt egy CortezMester által belinkelt könyvtár is) illetve milyen módszerrel válogatnál alkatrészeket.

Üdv


csüt. aug. 28, 2003 7:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Most már mind1, az előerősítőben van ilyen ellenállásos "brummmentesítés", a hangjával meg vagyok elégedve, tehát marad így, ahogy van :)
Ha 8 OHM-os terhelés van a kimeneten, akkor csak -15mV a DC fesz. a kimeneten, ha ezt nem viseli el a hangfal, akkor az már régen rossz :)

Szóval köszönöm mindenkinek a segítséget, örülök, hogy így összejött a cucc, 2 hét múlva a hangdobozaim is készen lesznek, de az már egy másik meccs :))


hétf. aug. 25, 2003 19:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Ez már elfogadható. Ha 100 ohm volt bent akkor az régen
rossz.


Üdv: DDL


hétf. aug. 25, 2003 18:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Nos, kiszedtem a panelból a 100 OHM-os ellenállatot, ami a "kis" és "nagy" földet köti össze, rövidzárt raktam a helyére, a kimeneti DC szint most éppen -22 mV Ez már normális érték? Ezt hogyan tudom lejjebb vinni?


hétf. aug. 25, 2003 16:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Nem 100 hanem max. 10.


Üdv: DDL


hétf. aug. 25, 2003 7:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Igen kedves Spafi!

Igazad van neked van diplomád. Nekem nincs. Viszont egyszer
az életben hallgasd meg azt amit csináltál. És csak a buli
kedvéért próbáld ki amit ajánlottunk.

Meg olvasd el a Hood könyvet, meg az általad is emlegetett
Piret cikket. Meg egy-két meglepő adatlap:

http://www.freeweb.hu/clearvoice/a40.gif

http://www.freeweb.hu/clearvoice/opa649.gif

A MOSFET-eknél nem tán arra gondolsz, hogy akkor fordul a
hőfokfüggése pozitívból nulla-negatívba? Egyes tipusoknál
ez igaz is. De már a 2SK1529/2SJ200 párnál sem igaz! Ott is
amper nagyságrendben fordul. Az IRFxxx-nél meg még följebb
(az IRF540-nél pl. közel 10A).

Bizonyára az én műszereimmel van a baj.

A hőkompenzálás: Lehet, hogy ilyen filozófia miatt rossz
több erősítőben is? Csak nehogy elszálljon a beállító rész.

"Amelyikben nincs, az meg definíció szerint nem jó hangú,
igaz? :-)"

Nem ezt mondtam. Csak nem árt(ana) néha elgondolkodni vajon
miért teszik be oda ahova beteszik. Egyik ok pl. RT-ÉK 2000
Sipos cikk.

"Gratulálok! Most az én erősítőmnek is el akarod **** a
stabilitását?"

Aha. Ezek szerint nem olvastad a fentebb említett Sipos
cikket. Hm... Hőtorzítás?


Üdv: DDL

u.i. Nehogy bármit is kipróbálj és elgondolkozz, mert a
végén meglepődnél. Én tudom, hogy kicsiny a tudásom....


hétf. aug. 25, 2003 7:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
sse
Azért merek ilyet egyébként leirni, mert szememmel is hallok már.
elfogadom, hogy van kinek ennyi elég, s jónak hallja. Amiről mondjuk fogalmad sincs, de létezik, biztos téged sem bánt, sem megléte, sem hiánya, de hát külömbözően látunk ugyebár.
Nem kéne kiforgatni semmilyen hozzászólást, s főleg nem rossz szándékot feltételezni bemondásaim mögött. Többszáz erősítővel MEGÉPITETT tapasztalatom van, bizonyos dolgokban találtam örökérvényű fizikai összefüggéseket, amik érvényessek pl erre a kapcsolásra is. Nem fogom persze feltárni. Saját elvárásaimnak nem felel meg ez a kapcsolás, az én értékendem szerint hemzseg a hibáktól. Ezt jeleztem is, miszerint nem kívánom elemezni (nem éri meg). Nem kapcsolástechnikailag hibás, s nem tervezői hiba a hátránya, pusztán egy szinvonal, mit tükröz. Ami miatt hozzászóltam eredendően, azt DC probléma okán tettem. Ha alapvető elkötés okozta DC probléma van, sorry. Kértem a konkrét rajz berakását, mely után lett építve.
részemről itt vége is, e tárgyban.
üdv


vas. aug. 24, 2003 22:36
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
De kell, a jel GND-jét kösd a végfok tápjának GND-jére ?
Tehát ha pl RCA-ról jön a jel, akkor annak a földjét kösd a végfoktáp 0-jára.


vas. aug. 24, 2003 22:10
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
vlezlee, hogy állsz DC van még a kimeneten ?


vas. aug. 24, 2003 22:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Szóval, akkor mégsem kell az a 100 OHM a kis és a nagy föld közé???


vas. aug. 24, 2003 22:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
Bocsi, elírtam, 150, azaz egyszázötven watt a trafó :)


vas. aug. 24, 2003 21:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
miért kellene alakitani rajta amikor semmi gond nicns vele?, és eddig akik megépitettük (Cortez, Danko, vlezlee, én, remélem nem hagytam ki senkit) szerintünk jol szol. akki szerintem te meg még nem is hallottad, akkor, hogy lehet ilyet irni?


vas. aug. 24, 2003 21:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Szerintem se alakítsunk rajta, még ugy elbaltáznánk, hogy a végén jól szólna.
üdv


vas. aug. 24, 2003 21:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Elbirni elbirna, de maximum nehany wattig lehetne kivezerelni :)

Ja, most olvasom ujra, hogy 2 vegfokot tennel ra. Hat akkor meg kevesebb teljesitmenyt lehetne kifacsarni a vegfokokbol.

Nem tud eleg nagy aramerosseget adni a trafo, az a baj.
Viszont elofok, kivezerlesmero, equalizer, ...... aramkoroket szuperul lehet jaratni rola. +-34 voltbol kell csinalni +-15 -ot (stabkocka vagy atereszto-tranyos kapcsolas).


--
Danko


vas. aug. 24, 2003 20:14
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
vlezlee: a bemenet melletti földet kösd rá a táp földre.


vas. aug. 24, 2003 20:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Home
Hozzászólás 
sse: milyen kis és nagy föld??? Végigbogarászom mégegyszer a panlet, nálam elvileg csak 1 föld van, mivel egy gyári technics erősítő dobozában van a kicsike, a technics táppal, előerősítővel, bemenetválasztóval, védelemmel ...stb

Nálam az előerősítőben van ilyen ellenállásos brummelnyomás (10 OHM-os ellenállat). A panel kapásból a 10000 uF-os kondikról kapja a tápot.

Körülnézek mégegyszer, akkor valszeg nálam is valami ilyesmi gond lesz.
A hangja szép, nem torz (szerintem jobban szól, mint haver quadja), nekem most sincs vele semmi bajom, hogy ez a "kis" egyenfesz van a kimeneten. 2 napja megy, alig melegszik (8 OHM-os Videoton hangfalí).

Másik: Kaptam ma ajándékba egy 2x24V 15w-os toroidtrafót, ez elbírna 2 db ilyen végfokot? Kb +-34V-os tápfesze lenne, ha jól láttam a kapcsirajzon, akkor kb ekkora tápfeszre lett tervezve :)


vas. aug. 24, 2003 20:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 357
Hozzászólás 
vlezlee: ha neked is 400vmennyi mV van a kimeneten de ezenkivül semmi gond vele akkor sztem biztos hogy nicns a bemenet földje összekötve a nagy földdel! Nekem is ez volt és meg is szivattam magam mert összekötöttem amikor használtam az erösitöt de amikor mértem akkor mindig lehuztam azt a sarut ami összeköti:) igy most 8,3mV van.


vas. aug. 24, 2003 12:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Az első fokozat túlvezérlődésének figyeléséhez több
ezerszeres nyílthurkú erősítés esetén nem kell feltétlenül
komplex terhelés. Egy ellenállás is megteszi. Ha ezt
tetézem még azzal, hogy komplex terhelést adok neki akkor
csak romlik a helyzet. Jártam már úgy, hogy egy
ilyen "mérés" után végtranyókat kellett cserélnem, mert
elfüstöltek (volt benne védelem), holott kb. 5W/8Ohm volt a
kimenő teljesítmény. Az erősítő pedig elméletileg 250W/4Ohm-
os.

Az viszont tényleg jó játék (és elgondolkodtató), hogy
milyen a tranzens kép ha mozgatom a terhelést, vagy csak a
kábelét hajtogatom :-)))


Üdv: DDL


vas. aug. 24, 2003 7:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
"Önzés lenne Én-t használni, s mivel önzetlen vagyok, maradok nák nál."

Én meg magyar vagyok, így magyarul írok.

DDL!

"Akkor nevess nyugodtan. De attól nem lesznek egformábbak a
fél(re)vezetők."

Nem figyeltél, azt írtam, hogy viccnek is rossz. Miért nevetnék?

És gondolod, hogy a visszacsatolás dísznek van betéve? Vagy szerinted előfordulhat 1 V-os nyitófesz-különbség? Vagy hogy gondoltad? Gyerekek! Nőjünk már fel! Légy szíves, nézz utána az elektronikai alapoknak, utána próbálj magyarázni!

"Aha. Akkor légyszi nézd meg, hogy mit művel komplex
terhelésre (magyarul hangszóróra) ilyen kis árammal."

Megnéztem. Meg az évek során még rajtam kívül négyen-öten. Semmi baja hangszóróval. A strapa-hangfalam piezójával sem.

"Azt meg hanyagoljuk el, hogy az NPN és a PNP tranzisztorok nem
egyformák, és ezért a komplementer-darlington pár
szimmetriája 100mA alatt igencsak rossz, pláne ha nem
válogatjuk össze a végtranyókat?"

Így van. Nyugodtan elhanyagolhatod, de ezt most nem fejtem ki, mert úgysem fognád föl.

"A MOSFET-es erősítőknél is a komplementer-darlington
szimmetria miatt kell a 100mA."

Ez a tipp sem jött be, de hagyjuk.

??? Mármint úgy érted 100mA-nél, igaz? Így nem kell
megfelelő hőkompenzálás??

Igen, 100mA-nél. Mindenképp kell hőkompenzálás, de minél nagyobb a teljesítmény, annál nehezebb egyforma hőmérsékleten tartani a végtranyókat, és ami a lényeg: 100 mA-nél ugyanakkora hőmérsékletváltozás, tehát ugyanakkora nyitófesz-változás sokkal nagyobb nyugalmiáram-változást okoz. Remélem, ezt az egyszerű dolgot azért be-(és át-)látod!

"Ja, viszont a szimmetriát megint csak javítja. Csak
mellékesen jegyzem meg, hogy minden jóhangú masinériában
bent van az a fránya ellenállás. Igaz, hogy ezek nem
torzításbajnokok.)"

Amelyikben nincs, az meg definíció szerint nem jó hangú, igaz? :-)

Egyébként ha így is lenne, nem lehet gondolkodás nélkül átemelni teljesen máshogy működő kapcsolásokból részeket! Pl. MCC erősítőjében megvan azoknak az ellenállásoknak a szerepe, itt viszont csak rontanának mindenen.

"Én még nagyobbat, és a T1-hez ráadásul raknék még plusz egy
10k-sat a T2-höz meg 12k-sat. Hogy csökkenjen a torzítása
és nem söntölném semmivel."

Gratulálok! Most az én erősítőmnek is el akarod **** a stabilitását?

"Kár haragudni ránk. Csupán egy topictárs bajára szerettünk
volna gyógyírt, vagy legalábbis tüneti kezelést adni."

Gondolom, ha a szomszéd tehene megbetegszik, őt is ellátjátok tanácsokkal: adjon be a feleségének arzént, vagy terpentint. (Nem elírás: tehén vs. feleség! Ti is teljesen mást próbáltatok kezelni, mint ami beteg volt, ráadásul rosszul.) A pokolhoz vezető út jó szándékkal van kikövezve.

"Bár hogy jövök én tudatlan, ahhoz, hogy kritizáljak bármit
is? Igaz?"

Nyugodtan kritizálj bármit, ha jobban értesz hozzá, vagy hibát találsz benne! Ez most speciel nem az a téma.

akki!

"Elvileg igaz ilyen szoros huroknál, hogy romlik a torzitás paraméter, ha növeljük a nyugalmi áramot, de nem a végfok okozza, hanem a bemeneti fokozat."

Gyakorlatilag is igaz, és abszolúte semmi köze nincs a bemeneti fokozathoz. Egy komplementer emitterkövető-pár önmagában is így viselkedik. 1-2 Hz-es jellel is. Nincs köze a slew-rate-hez sem.

"A közös áramgenerátor is kissé ludas a megfutásban."

??? Kiszámolnád, hogy konkrétan mennyire?

"Növelni kéne az áramkör belső impedanciáját, ez önmagában elég lehet a kompenzálásra, "

Ez igaz, bár teljesen másra vonatkozik, mint amiről szó volt.

"A védelmet nyugodtan ki lehet dobni, ezekszerint ugysem véd, igaz?"

Természetesen nem igaz. És természetesen többször le is lett tesztelve a védelem, többféle jellel, rövidzárral, 1-2 ohmmal, sőt másik erősítő kimenetével terhelve. Persze az önjelölt "fejlesztők" által nem módosított változat.

"Érdemes lenne 1/10 szinten bemenetre 10Khz szimetrikus négyszögjelet vezetni, s (aki még nem látott ilyet)komplex (8. Ohm+ 1,5uF) műterheléssel szkópon figyelni..."

DDL-nek már részletesen elmagyaráztam az Indexen, hogy miért teljesen értelmetlen ez a teszt, nem kívánom megismételni, csak közlöm a tényt: a valóságtól teljesen elrugaszkodott ez a követelmény.

Ui.: Befejeztem, további marhaságokra már nem fogok reagálni. Majd tanuljátok meg az alapösszefüggéseket, és akkor visszatérhetünk rá!


vas. aug. 24, 2003 7:26
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Nem csodálom. Rossz a hőkompenzálás. Ki kell javítani. Nem
az a megoldás, hogy nem csavarjuk feljebb és imádkozzunk.


Üdv: DDL


vas. aug. 24, 2003 7:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Azt, hogy hol kell szkóppal betapintani a látványhoz, azt felteszem találós kérdésnek, (újra)kezdők számára.
üdv


szomb. aug. 23, 2003 23:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Elvileg igaz ilyen szoros huroknál, hogy romlik a torzitás paraméter, ha növeljük a nyugalmi áramot, de nem a végfok okozza, hanem a bemeneti fokozat. A bemenetre túl gyors Tranzienst vezetve lehal a vége, hiába a slewrate korlátozás. A közös áramgenerátor is kissé ludas a megfutásban.
Növelni kéne az áramkör belső impedanciáját, ez önmagában elég lehet a kompenzálásra, de lehet(ne) kompenzálni a bemeneten is. A védelmet nyugodtan ki lehet dobni, ezekszerint ugysem véd, igaz?
Feszültséglépcsőnek 4148 is megteszi
Érdemes lenne 1/10 szinten bemenetre 10Khz szimetrikus négyszögjelet vezetni, s (aki még nem látott ilyet)komplex (8. Ohm+ 1,5uF) műterheléssel szkópon figyelni, s közben a térben forgatni a műterhelést. Gyönyörű különféle tranziensek keletkeznének a térben forgatott terhelés hatására.
Azt hiszem ijesztésnek ennyi elég. Változatlanul nem kívánom elemezni.

üdv


szomb. aug. 23, 2003 23:36
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Tartózkodási hely: BudaPest
Hozzászólás 
Mondom, én úgy tapasztaltam, hogy ha feljebb emelem a nyugalmi áramot, akkor könnyebben megfut a végtranyó. Az emitterellnálláson mértem feszt és kis vezérlésnél nem is volt semmi de ha kicsit jobban meghajtottam, rögtön beindult a megfutás. Viszont ha lecsavartam (hogy a nyugalmi fesz az emitterellnálláson akár 4-5mV alá essen), akkor ez a probléma megoldódott, és én nem halottam a hangjában semmiféle torzulást. De majd még én is kísérletezem ! :-)


szomb. aug. 23, 2003 23:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Lehet, hogy elbonyolítom, de nem ugyanazon filizófia
alapján dolgozunk. Nekem elsőrendű a hang és
ennek "függetlensége" attól, hogy mit teszek rá. És csak
sokadik a mérési eredménye. Lásd csöves erősítők.


Üdv: DDL


szomb. aug. 23, 2003 22:57
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 263 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 60 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség