Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 22:56



Hozzászólás a témához  [ 2008 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 41  Következő
Egyutas hangdobozok 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Lancelot!

PÜ-ben válaszoltam!

Üdv.


szer. jan. 18, 2006 21:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 21:22
Hozzászólások: 461
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Idézet:
Milyen az az energiakicsatolású tölcsér?


Erre nem is fogsz itt valaszt kapni.
Vegyel egy Viba dobozt, es szedd szet
Egyebkent nem fogsz tole hasraesni, ez az "energikicsatolasos" elnevezes olyan, mint a samponreklam, amiben nem letezo vegyuletekre hivatkoznak. Vagyis csak egy "uzleti hivoszo". SZVSZ. Legalabbis mikor lattam a doboz belsejet, en nem tudtam eszrevenni benne semmi energiakicsatolot
Egyebkent az "energiakicsat" dobozban ugyes es jo megoldasokat talalsz, amikre rengeteg munkaval/idovel ra lehet jonni. Nem a bolcsek kove van elhelyezve a dobozban...
(Szvsz egyebkent a dolog egy nyugati szabadalmon alapszik, de ez a temat tekintve tokmindegy, nem szeretnem, hogy azt mondja vki, h megragalmaztam VBV-t, vagy vmi hasonlo.)

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Szia edl!

Mint mindketten tudjuk, Te sosem láttad az energia-kicsatolásos tölcséreimet se szétszedve, se összerakva. Még csak nem is hallhattad őket.
A tölcséreim eredeti szabadalomként lettek bejegyezve (a samponreklámos energia-kicsatolásos néven). Ez úgy történhetett meg, hogy hasonló elven működő hangsugárzó még nem lett bejegyezve.
Ezek után elvárom, hogy állításaid igazold!

==================================

Szia Domy!

A legtöbb tölcséres hangsugárzó csak 50-60-70Hz-től indul meg igazán, ami nagyon kevés.
Az energia-kicsatoásos tölcsérek 20Hz-től indulnak (a picurka FRS-8 is), amit bármikor meg is hallgathatsz.

Üdv: -L-


szer. jan. 18, 2006 20:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 15, 2004 15:17
Hozzászólások: 1273
Tartózkodási hely: Otthon
Hozzászólás 
oshifis írta:
szélesség X magasság X mélység - hangszóró térfogata

Bocs, ennél többet sehol nem találtam :-)

Szerintem fogott egy fűrészt és függőlegesen kettévágta a dobozt.
Csak ekkor utólag kell még egy dobozt építenie. :D
:lol: :lol:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára topeti szer. jan. 18, 2006 20:38-kor.



szer. jan. 18, 2006 17:34
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
oshifis írta:
.... Szóval meghallgatás, módositás, meghallgatás, módositás... (lehetőleg férfi beszéd anyaggal, pl. rádió hirek)
Az eredményt megoszthatnád velünk!


Huhh... eredmény odébb lesz... erősen hadakozok 2 hangszóró között, egy 14 és egy 17cm-es között...

Üdv.:
Dömy


szer. jan. 18, 2006 17:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Domy írta:
A hangszóró mögötti kamra méretét hogy lehet meghatározni?

szélesség X magasság X mélység - hangszóró térfogata

Bocs, ennél többet sehol nem találtam :-) De mivel a zenekari tölcséres magassugárzóknál a kamra mérete szinte nulla, gondolom, hogy minél kisebb, annál jobb. Én azt próbáltam ki, hogy homokkal töltött nejlonzacskót tettem a kamrába, ezzel kb. 1/3-ára csökkentve a térfogatát. Borzalmas hangja lett. Ezek után kitömtem kőzetgyapottal, most elég jól szól. Szóval meghallgatás, módositás, meghallgatás, módositás... (lehetőleg férfi beszéd anyaggal, pl. rádió hirek)
Az eredményt megoszthatnád velünk!


szer. jan. 18, 2006 17:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Hello,

Idézet:
Milyen az az energiakicsatolású tölcsér?


Erre nem is fogsz itt valaszt kapni.
Vegyel egy Viba dobozt, es szedd szet :)
Egyebkent nem fogsz tole hasraesni, ez az "energikicsatolasos" elnevezes olyan, mint a samponreklam, amiben nem letezo vegyuletekre hivatkoznak. Vagyis csak egy "uzleti hivoszo". SZVSZ. Legalabbis mikor lattam a doboz belsejet, en nem tudtam eszrevenni benne semmi energiakicsatolot :)
Egyebkent az "energiakicsat" dobozban ugyes es jo megoldasokat talalsz, amikre rengeteg munkaval/idovel ra lehet jonni. Nem a bolcsek kove van elhelyezve a dobozban...
(Szvsz egyebkent a dolog egy nyugati szabadalmon alapszik, de ez a temat tekintve tokmindegy, nem szeretnem, hogy azt mondja vki, h megragalmaztam VBV-t, vagy vmi hasonlo.)

Subvoice!
A korabban torolt hsz-em, amit te eszrevettel/elolvastal meg, lenyegeben ezt tartalmazta.

Visszaolvasva amit itrtam, lehet, hogy megint beindul itt a hajtepes, ha igy lesz, hat bocs... En csak leirtam a velemenyem, nem ekll semmit se tenykent kezelni belole.


szer. jan. 18, 2006 16:52
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Sziasztok!

Már többször végigolvastam az egész tölcséres-egyutas fórumot, pár dolgot nem találtam! Magam is ki szeretném próbálni...

Milyen az az energiakicsatolású tölcsér? :lol:

Mi a különbség az exponenciális és a hiperbolikus tölcsér között?

A hangszóró mögötti kamra méretét hogy lehet meghatározni?

Üdv.:
Dömy


szer. jan. 18, 2006 16:23
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Monacor
Szaszak írta:
Üdv!
Hát ha nagyon hajtod tény hogy mozog...de nálam kellő hangerőt tud produkálni, szinte 0 kitéréssel.
Szerintem baromi jó kis hangszóró...napról napra jobban tetszik a hangja ahogy járodik!
Megérte :) !
Tölcsért tud hozzá valaki?

Szaszák


Lancelot tud hozzá tölcsért, de az kicsit sokba kerül.
Meg van itt egy srác, aki a 4 Ohmos verziójából épített egyet:
http://www.heatwave.hu/horn.html
lehet, meg kellene hallgatni, mit tud tölcsérben


kedd jan. 17, 2006 20:21
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. dec. 17, 2005 14:57
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Budapest 1225
Hozzászólás Monacor
Üdv!
Hát ha nagyon hajtod tény hogy mozog...de nálam kellő hangerőt tud produkálni, szinte 0 kitéréssel.
Szerintem baromi jó kis hangszóró...napról napra jobban tetszik a hangja ahogy járodik!
Megérte :) !
Tölcsért tud hozzá valaki?

Szaszák


kedd jan. 17, 2006 19:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Cortez írta:
Natessék... :)

Nem semmi, hogy egy kis alig mozgó papírfelület mit tud produkálni, mi ? :P


azért mozog az rendesen, legalábbis nekem.

a 12 centis videoton szélessávút nem ismeri itt valaki?


kedd jan. 17, 2006 11:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Natessék... :)

Nem semmi, hogy egy kis alig mozgó papírfelület mit tud produkálni, mi ? :P


hétf. jan. 16, 2006 17:42
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szomb. dec. 17, 2005 14:57
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Budapest 1225
Hozzászólás Monacor
Üdv!

Nekem is elkészült a Monacor SPH-68X/AD -vel épült szűkülő TL-m!
Nagyon elégedett vagyok vele...igaz még csak úgy 10órát ment, de már megdobbentő mire képes!
Lehet hogy nekem pont illik a szobámba...mert eszméletlen mélyei vannak...nem búg...és iszonyú mélyre megy!
A gitárszólók félelmetesek...
Nagyon gyors és élethű a megszólalás...nekem legalább is nagyon tetszik!
Azért kíváncsi lennék mit csinál egy tölcsérben... :D

Szaszák


hétf. jan. 16, 2006 17:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás Re: Egyutas hangdobozok
Kalapur: örülök az eredményeknek, hajrá ! :)

decibel: miért nem építesz tölcsért hozzá ?


hétf. jan. 16, 2006 15:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tej-Kakao írta:
Köszi Kalapur, 2 hét mulva érkezik, legalább lesz időm a dobozra. 8)


Üdv Mindenkinek!

Elkészültek az sph-68-cal épített TL-jeim. (Lancelot tervei alapján, ezúton is köszönöm neki) Most már be is járódtak és nagy örömmel hallgatom őket. Nagyon részletes hangjuk van és a basszusa is megfelelő ebben a dobozban. Persze a szobaakusztikától nagyban függ. Pl az ágyam a sarokban van, ott nagyon sok a basszus, a sweet pointban meg kicsit kevés, persze ez nem a hangsugárzó hibája, inkább a szobáé.

Aki nem ismeri azt hangszórót annak belinkelem a frekimenetetét, hát úgy is szól:
http://www.monacor.pl/katalog/JPG/400/G/G1/G101390K.jpg

Láthatóan van neki két puklija a középmagas tartományban, amitől első hallásra kicsit telefonos a hangja, viszont ettől nagyon jó a jelenlétérzet. Egy jó felvétel nagyon jól tud szólni, egy gyengébb viszont elég rosszul.
A bajáratódás előtt kicsit tompán szóltak a magasok, szóval járatni kell, attól majd megjön, már ami van neki. Számomra hallható, hogy nem megy el 20kHz-ig, viszont amit 15Khz-ig művel, az mindenért kárpótol. Nem is gondoltam volna, hogy egy ilyen hagszóró így tud csilingelni, a kétutas vifám nem szól ilyen kristálytisztán. igaz magasabbra megy, de mosottabb a hangja.

A következő próbálkozásom az sph-60 lesz ugyanebben a TL-ben. Még a héten megrendelem, a németek nagyon szeretik, hátha nekem is bejön, legalább megtudom mi a különbség, és hogy melyik jobb.
íme ennek a frekimenete:
http://www.monacor.pl/katalog/JPG/400/G/G1/G100920K.jpg

üdv

k
k


hétf. jan. 16, 2006 13:17
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 10:55
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Egyutas hangdobozok
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem , hogy milyen térfogat szükséges a FOSTEX FE206E tipusu szélessávúhoz , ha valaki egy sub al szeretné kombinálni?
Gonndolok itt pl egy 100hz es vágásra.
Mindenféle info t szivesen várok.


csüt. jan. 12, 2006 22:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 12, 2004 8:47
Hozzászólások: 16
Hozzászólás 
Köszi Kalapur, 2 hét mulva érkezik, legalább lesz időm a dobozra. 8)


szer. jan. 11, 2006 21:10
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 744
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tej-Kakao írta:
Sziasztok!

Tudnátok segíteni nekem, hogy Monacor SPH-68X/AD hangszórót honnan tudnék olcsón beszerezni? Esetleg érdemes közvetlenül kintről rendelni? Köszi!


Bp, Szondi u 20, marion kft-nél vettem én 6200/db-ért
ennél olcsóbban nem hiszem, hogy menni fog.


vas. jan. 08, 2006 14:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kétségtelenül van valami átfedés a két topic között.
A cső rezonanciafrekvenciáját a cső (effektív) hossza határozza meg, hogy azon a frekvencián mekkora hang jön ki a cső végén, azt a membrán által létrehozott nyomás és a cső jósági tényezője együtt határozzák meg.
A torkolati tényező nem csökkenti, hanem növeli az effektív hosszt, vagyis mélyebbre viszi a rezonanciát.
A cső jósági tényezőjét a felületi érdességen kívül befolyásolja a cső keresztmetszete is, a kör a legjobb, utána a négyzet. Téglalapnál minél nagyobb az a:b arány, annál jobban csökken a jósági tényező.
A cső keresztmetszetét általában a membrán effektív felületével (Sd) megegyezőre választják, ha ennek a fele alá megy a keresztmetszet, akkor a nagyobb levegősebesség miatt nagyobb lesz a súrlódási veszteség, és romlik a jósági tényező.


pén. jan. 06, 2006 15:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Sziasztok!
fdsamano
Fentebb azt írod"próbáljam ki 2m-es csővel"-ha ilyen lazán változtathatom a cső hoszt akkor miért érdekes a rövidülési tényező?
A cső mint írtam L=65cm D=95mm a mérési eredmények fentebb(jól közelítik a számítottat)
A szélessávú hangszóró kipróbálása miatt kezdtem el az egészet,azért itt írtam róla. De folytatható a másik topicban is -mert fel lelkesített a kapott(hallható eredmény) a TL-ekkel kapcsolatban.Csak nagyon le van ülve az a topic. Egyébbként most egy 165mm-es hangszórót tesztelek .: L=140cm D=20,5cm-es csőben
Nagyon szivesen veszem miden véleményedet!


pén. jan. 06, 2006 15:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 12, 2004 8:47
Hozzászólások: 16
Hozzászólás 
Sziasztok!

Tudnátok segíteni nekem, hogy Monacor SPH-68X/AD hangszórót honnan tudnék olcsón beszerezni? Esetleg érdemes közvetlenül kintről rendelni? Köszi!


pén. jan. 06, 2006 10:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Ez a torkolati tényező miből is adódik, hogy működik ?

Ha két üreg között a levegő egy csőben oda-vissza himbálózik, akkor az áramlás nem szakad meg lökésszerűen a cső két végén, hanem behatol az ott lévő üregekbe. (Még akkor is, ha az egyik üreg végtelen nagy).
A hangszerkészítők már régóta tudják ezt, és így egy csomó anyagot megspórolnak pl. egy orgona építésénél, de még egy furulyánál is :).

Szerk.:
A bassz-reflex doboznál a cső mindkét vége nyitott, tehát a fenti torkolati tényező kétszeresét kel hozzáadni a cső fizikai hosszához, a TL-nél a hangszóró felőli vég zártnak tekintendő.

quazar, van egy kifejezetten TL-topic: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=589885#589885
lehet, hogy inkább ott kellene folytatni


csüt. jan. 05, 2006 22:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Ez a torkolati tényező miből is adódik, hogy működik ?


csüt. jan. 05, 2006 21:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
a hangszóró 130mm-es szélessávú fs=130Hz méreteztem hozzá egy 1/4-es csövet 130Hz-ra=65cm

Ez se stimmel egészen. A rezonanciafrekvenciát a cső effektív hossza határozza meg, a fizikai hosszhoz hozzá kell adni az ún. torkolati tényező értékét, kör keresztmetszetű cső esetén (pi*r)/4-et.
Esetleg leírnád a cső egyéb méreteit is?


csüt. jan. 05, 2006 21:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
fdsamano
Minden általam olvasott cikk,könyv ezt ajánlja,hogy azért van szükség az fs-re hangolásnak, mert ott szinte nullára esik a sugárzási ellenállás.Ezt küszöböliki ez a hangolás-"alátámasztja "a membránt,plusz járulékként a csőben lévő légoszlop súlya hozzá adódik a membrán súlyához s ez lejjebb viszi a rezonanciáját-miként tegnap te is írtad.De kifogom próbálni!


csüt. jan. 05, 2006 21:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
Sziasztok!
Fdsamano!
Meg kell hogy kövesselek!Újra elemeztem a doksit,jó néhány dolgot rosszul gondoltam (mentségemre ez idáig nem foglalkoztam TL dobozzal semmilyen szinten,csak olvasvam róluk futólag-mert,nem érdekeltek.
Viszont ma vettem a fáradtságot s csináltam mérés céljából egy TL-csövet.
a hangszóró 130mm-es szélessávú fs=130Hz méreteztem hozzá egy 1/4-es csövet 130Hz-ra=65cm
az eredmények:-üres cső rezonancia pontok(impedancia méréssel Spectrával és sinussal is-egy formák:65HZ ,180HZ,405Hz,633Hz
félig laza csillapítással: 60Hz,172Hz,404Hz,633HZ (csökkentek a púpok)
teljes laza kitömés : 163Hz(a többi szinte teljesen el fogyott)
A számított értékek:1/4=130Hz 3/4=392Hz 5/4=654Hz
Tanulság: hát nem tudom szinuszgenerátoros mérésnél nagyon hallhatóak a rezonancia ponti kiemelések.

Tehát 130 Hz-re méretezted a csövet, és ez a cső levitte az fs-t 60 Hz-re.
Tegyél rá egy 2 m-es csövet, és úgy nézd meg, 130 Hz-re nem érdemes TL-t csinálni.
A csillapító anyag helyével lehet szelektíven csillapítani az egyes felharmonikusokat. Ott hatékony a csillapító anyag, ahol az adott összetevőnek sebességmaximuma van. A cső szájánál ugyan valamennyi összetevőnek sebességmaximuma van, de az alapharmonikust nincs értelme csillapítani, hiszen azért csináljuk az egészet, hogy legyen mélyhangunk.


csüt. jan. 05, 2006 20:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Kipróbáltam a szobai cuccon zenével.Hát amit hallottam teljesen meglepett.Erre nem számítottam!!A RT-vel kapcsolatos véleménnyel teljesen egyetértek!"valahol"nem lelhetőek meg a régebbiek "elektromos" formában?


csüt. jan. 05, 2006 19:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Az egyik kollégám elvileg megkapta a Jézuskától,előbb utóbb hozzáférek .


csüt. jan. 05, 2006 18:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Fiúk .
Olvasta már valaki az RTÉ-ben,a TL-es cikket ?


OFF
Mikor megláttam az árát, inkább nem vettem meg. Úgyis max. pár oldal érdekelne belőle. Ill. nem akarom támogatni azt a genya bandát.
ON


csüt. jan. 05, 2006 17:15
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Fiúk .
Olvasta már valaki az RTÉ-ben,a TL-es cikket ?


csüt. jan. 05, 2006 16:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Bass-reflex doboznál sem tudjuk a hangszóró fs-t lejjebb vinnin ,csak a doboz felül áteresztő üzemmódja miatt alakul ki az alsó púp(természetesen ez méretezhető) s fs alatt a hangszóró 12dB/oct-val vág amit a doboz Q-jának növeléséből eredő túllöves egy darabig ellensújoz.


csüt. jan. 05, 2006 15:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Sziasztok!
Fdsamano!
Meg kell hogy kövesselek!Újra elemeztem a doksit,jó néhány dolgot rosszul gondoltam (mentségemre ez idáig nem foglalkoztam TL dobozzal semmilyen szinten,csak olvasvam róluk futólag-mert,nem érdekeltek.
Viszont ma vettem a fáradtságot s csináltam mérés céljából egy TL-csövet.
a hangszóró 130mm-es szélessávú fs=130Hz méreteztem hozzá egy 1/4-es csövet 130Hz-ra=65cm
az eredmények:-üres cső rezonancia pontok(impedancia méréssel Spectrával és sinussal is-egy formák:65HZ ,180HZ,405Hz,633Hz
félig laza csillapítással: 60Hz,172Hz,404Hz,633HZ (csökkentek a púpok)
teljes laza kitömés : 163Hz(a többi szinte teljesen el fogyott)
A számított értékek:1/4=130Hz 3/4=392Hz 5/4=654Hz
Tanulság: hát nem tudom szinuszgenerátoros mérésnél nagyon hallhatóak a rezonancia ponti kiemelések.


csüt. jan. 05, 2006 15:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
CSak,hogy Tl doboznál a csőhoszt fs-re méretezzük 34Hz nél ez 2.5m nek felel meg,itt pedig 1.281m-es csövet használt ami 1/8-nak felel meg.ez pedig már nem jó érték.Ez inkább arról szól ,hogy hogyan lehet módosítani a hangszóró paramétereket "kívülről"ez estben a levegő oszlop súlyával.(gondolom én így első ránézésre) A freki és impedancia menetekben is van egy két érdekesség.

Ezt az fs-re méretezést hajtogatja mindenki, pedig ez egy téveszme. A cél az, hogy az fs alatti tartományban is - ahol a membrán gyakorlatilag már nem sugároz - hangot hozzunk létre. Ugyanez igaz a bassz-reflex dobozokra is. Ott is nyugodtan lehet fs alá méretezni a doboz rezonanciáját, persze bizonyos határok között, és nem árt, ha méri is az ember az eredményt.
Egy orgona sípjainak a méretezésénél sem szoktak a fújtató tulajdonságaiból kiindulni :)


szer. jan. 04, 2006 23:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Izgalmas dolog ez az akusztika, nemde ? :)


szer. jan. 04, 2006 23:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
CSak,hogy Tl doboznál a csőhoszt fs-re méretezzük 34Hz nél ez 2.5m nek felel meg,itt pedig 1.281m-es csövet használt ami 1/8-nak felel meg.ez pedig már nem jó érték.Ez inkább arról szól ,hogy hogyan lehet módosítani a hangszóró paramétereket "kívülről"ez estben a levegő oszlop súlyával.(gondolom én így első ránézésre) A freki és impedancia menetekben is van egy két érdekesség.


szer. jan. 04, 2006 23:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
The driver resonant frequency of approximately 34 Hz, as
reported in Table 2.1, dropped to 22 Hz when the driver was mounted in the test transmission line.

A hangszóró beépítetlenül mért rezonanciafrekvenciája 34 Hz volt, ez a beépítés hatására lement 22 Hz-re.
Az 1,226 m hosszú cső effektív hossza a torkolati tényező miatt 1,281 m, a továbbiakban ezzel számol, erre számított ki 67 Hz-et.
Az impedanciamenetben ugyan 91 Hz-en van egy púp, de a hangszóró által létrehozott hangnyomásgörbén 70 Hz-en van egy minimum, ami szerinte jól egybeesik a számított 67 Hz-cel.


szer. jan. 04, 2006 22:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Hát itt nem azt írja,hogy:1/4csőhossz esetén hanszóró fs:34HZ
számított scő rezonancia:67HZ
mért rendszer rezonancia:94Hz


szer. jan. 04, 2006 21:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
Az biztos,hogy jelentősen lemehet az fs? A TL nem attól jó ,hogy csak a hangszóró paraméterei határozzák meg a kapott minőséget (jó méretezés estén)? Egy beépített hangszórónak nem nő az fs-e?

Úgy néz ki, hogy amíg a doboz méretei egy nagyságrendbe esnek, addig a dobozba zárt levegő rugóállandója sorba kapcsolódik a lengőszerelvény rugóállandójával, emiatt magasabb lesz a membrán rezonanciája. Ha azonban a doboz egyik mérete jelentősen nagyobb, mint a másik két méret, akkor a dobozban (csőben) lévő levegő tömege hozzáadódik a membrán tömegéhez, és lejjebb viszi a rezonanciát.
http://www.quarter-wave.com/Theory/Test ... esults.pdf ennek a dokumentumnak a 3. oldalán, a lap tetején található a képlet, amely ezt számszerűen le is írja.
Idézet:
Section 2.0 : Construction and Measurement of a Simple Test Transmission Line
By Martin J. King, 07/05/02
Copyright  2002 by Martin J. King. All Rights Reserved.
Mmd = 22.2 gm
Mair = ρair Vtube
= 1.21 kg/m3 (0.033 m3)
= 39.9 gm
fsystem = (1 / 2π) {1 / [Cmd (Mmd + Mair)]}1/2
= 20 Hz

Cmd a membránszerelvény rugóengedékenysége, Mmd a membránszerelvény tömege, Mair pedig a légoszlop tömege, 1,21 kg/m3 fajlagos tömeggel számolva.


szer. jan. 04, 2006 20:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Az biztos,hogy jelentősen lemehet az fs? A TL nem attól jó ,hogy csak a hangszóró paraméterei határozzák meg a kapott minőséget (jó méretezés estén)? Egy beépített hangszórónak nem nő az fs-e?


szer. jan. 04, 2006 20:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
Sziasztok!
fdsamano
Az OK,hogy egy fejhallgató lemegy(zárt akusztikai üregben).De hát egy 100Hz-feletti fs-el rendelkező kis hangszóró egy szobában?Ugyebár fs alatt 12DB/oct csökken a kisugárzott energia.Egyébbként szimpatizálok az egyutasokkal,a számítógépemhez is azt használok s a szobai cucchoz is játszom a gondolattal,hogy csinálni kéne-egy párat, jó subbal kiegészítve.

Ha esetleg TL-t építesz belőle, a csőben lévő levegő tömege hozzáadódik a lengőszerelvény tömegéhez, és mélyebbre megy a rezonanciafrekvencia. Nekem a 37 Hz-es rezonanciám lement 18 Hz-re.
20 Hz fölött a membrán meg se mozdul.


szer. jan. 04, 2006 18:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Cortez írta:
Sehogy...


edl-nek volt előtted egy hozzászólása, törölte, vagy csak álmodtam?


szer. jan. 04, 2006 18:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Egyébként lemenni tényleg lemehet akár 25Hz-ig is, csak nem -1,2,3dB-n.


szer. jan. 04, 2006 17:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Sziasztok!
fdsamano
Az OK,hogy egy fejhallgató lemegy(zárt akusztikai üregben).De hát egy 100Hz-feletti fs-el rendelkező kis hangszóró egy szobában?Ugyebár fs alatt 12DB/oct csökken a kisugárzott energia.Egyébbként szimpatizálok az egyutasokkal,a számítógépemhez is azt használok s a szobai cucchoz is játszom a gondolattal,hogy csinálni kéne-egy párat, jó subbal kiegészítve.


szer. jan. 04, 2006 17:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
quazar írta:
Sziasztok!
Egy kis magyarázatot szeretnék kérni,hogy lehetséges (Lancelot írta régebben)egy 13-16 cm-es 100-150 Hz fs-ű hangszóróval lemenni 25 Hz álá,lineáris meghajtással -vagy akár azzal is?

Egy 20-30 mm-es fejhallgatóbetéttel is le lehet menni 25 Hz alá. Csak a köré épített akusztikai hálózat kérdése az egész.


szer. jan. 04, 2006 15:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Na,ja én is így gondoltam.


szer. jan. 04, 2006 14:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Sehogy...


kedd jan. 03, 2006 22:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 22, 2004 17:29
Hozzászólások: 185
Hozzászólás 
Sziasztok!
Egy kis magyarázatot szeretnék kérni,hogy lehetséges (Lancelot írta régebben)egy 13-16 cm-es 100-150 Hz fs-ű hangszóróval lemenni 25 Hz álá,lineáris meghajtással -vagy akár azzal is?


kedd jan. 03, 2006 19:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

BUÉK!

A "főguru" talán meghasonlott önmagától?

Ajánlom figyelmetekbe a Hobby-Elektronika füzetek 2.-számát, amiben, mint már leírtam, van egy szép tölcsér a Fostex-hangszóróhoz és csöves végfokok rajzai.
Üdv! SMA


kedd jan. 03, 2006 16:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
:?:

Amúgy ezt akartam írni:
Szerintem SEM elég egy mélysugárzó, max ha tényleg nagyon meg van vágva.


szomb. dec. 31, 2005 18:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Cortez írta:
Szerintem elég egy mélysugárzó, max ha tényleg nagyon meg van vágva.


Szerintem esélytelen lennél, ha egy medve elől kellene menekülnöd :D


szomb. dec. 31, 2005 18:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
fdsamano írta:
A mélyhangok irányítatlanságát csak a gagyi házimozirendszerek terjesztői állítják.

Teljesen egyetértek, ezért is írtam csak azt, hogy kevésbé számít.
Szerintem elég egy mélysugárzó, max ha tényleg nagyon meg van vágva.
De ha már a teret akarjuk javítani, mindenképpen a közép és magas szekcióval kell kezdeni imho.

topeti: köcc !


szomb. dec. 31, 2005 17:44
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2008 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 41  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 51 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség