Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 14:37



Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
Egyenáramú áramváltó 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Amit belinkeltem, abba is bene van ez rajzzal, magyarázattal, de van ott egy másik fajta, amihez csak egy gyűrű kell.
Hogy lehetne kettévágni egy ferritet? Milyen vastag egy ilyen hallos cucc? Esetleg egy légréses magba belefér?


szer. szept. 19, 2007 18:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hmmm... nagyon szellemes megoldás, valószínűleg az iparban használják is. Én már a modern korban születtem, így először a hall-elemes megoldást ismertem meg.


szer. szept. 19, 2007 17:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Nemtudom, mit értettél az egyenáramú áramváltó alatt, de én a váltakozó áram mérésére szolgáló trafóhoz hasonló szerkezetet értem alatta, így itt van annak a működése:

Hasonlóan, mint a váltakozóáramú mérőtrafónál, itt is gyűrű (toroid) alakú tekercsek veszik körül az egyenes mérendő vezetéket, csak itt két gyűrű van 1-1 tekerccsel. A két tekercs sorba van kötve úgy, hogy az egyenáram változása a két gyűrűben ellentétes irányú feszültséget indukáljon. A gyűrűk anyagának mágnesezési görbéje minél meredekebb kell, hogy legyen, és a telítéstől kezdve vízszintes legyen. Valamint ideális esetben hiszterézismentes, olyasmi alakú, mint amilyen a visszacsatolatlan műveleti erősítő jelleggörbéje. A mérendő egyenáram telítésbe kell, hogy vigye a gyűrűket. A sorbakötött tekercsekre váltakozófeszültséget kapcsolunk. Mindkét félperiódusban a gyűrűk egyikében az egyenáram és a váltakozóáram gerjesztése egy irányba esik, és mivel a gyűrű telítésben van, ezért ott az önindukció nulla, abban a periódusban az a gyűrű mintha nemis lenne bekötve az áramkörbe. Viszont a másik gyűrűben megtörténik a csoda: akkora áram folyik, hogy a gyűrűben a térerősség lecsökkenjen a mágnesezési görbe lineáris szakaszára. Ez csak úgy lehet, ha a két áram gerjesztése közötti különbség csak akkora, ami még a lineáris szakaszon tartja a térerősséget. Jó vasmag használatával ez a különbség gyakorlatilag nulla. Mivel a vasmag közel szögletes jelleggörbével rendelkezik, gyakorlatilag négyszög alakú szekunder áramot kapunk, amit azután pl. lengőtekercses műszerrel mérhetünk egyenirányítás után. A váltakozóáram nagysága lineárisan követi az egyenáram nagyságát, és érvényes az I1=N2xI2 összefüggés.


szer. szept. 19, 2007 11:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A LEM sorozatról nincs véletlenül adatlap?


kedd szept. 18, 2007 21:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Itt találsz két másik fajtát:
http://www-s.ti.com/sc/techlit/slup114.pdf


kedd szept. 18, 2007 19:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
http://www.compel.ru/images/catalog/334/CSLA1CD.pdf

Ebben egy ferrit gyűrű hasítékában hall-szenzor van. Kell neki adni 12V-ot tápnak, és a kimenet féltáp körül áll be. Az áram (ennél a típusnál 57A) függvényében vagy felfelé vagy lefelé változik arányosan a feszej a kimeneten. Az áram irányától függően fel vagy lefelé. Vannak szuimmetrikus tápos változatok is, az elv ugyanaz, tehát a hall-szenzor.


kedd szept. 18, 2007 18:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. nov. 15, 2006 12:01
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Egyenáramú áramváltó
Üdv!

Az egyenáramú áramváltó felépítésére, és a működésére lennék kíváncsi!
Aki ismeri, kérem írjon!

Köszönöm!


kedd szept. 18, 2007 17:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 7 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 40 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség