Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 11:01



Hozzászólás a témához  [ 54 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
TFT kijelzők működése, illesztése uController-hez 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Oké, én is beltag vagyok a kókány bt.-nél. Ha lenne kész megoldás a laptop TFT-re az jó lenne. De ha már fejleszteni kell, akkor kevésbé sajnálom az időmet, ha új cuccal dolgozhatok. Ha meg esetleg el is lehetne adni valamibe, akkor nem a képkeret ára a nagyobb tétel.
De egész más élmény szinte 0 forintból kihozni valami jót :)


vas. dec. 09, 2007 21:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
És ilyen digitális képkeretet eladnak használtan fillérekért,mint a bontásra szánt laptopok kijelzőít? Aligha..


vas. dec. 09, 2007 18:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Rohamom volt az előbb. Digitális képkeretet lehetne illeszteni uC-hez. Van rajta USB port, vagy emulálni neki a memória kártyát. Esetleg olcsó USB portos routerhez csatlakoztatni és akkor már csak programozni kell. Vagy a saját prociját átprogramozni. Mondjuk én belátható időn belül nem fogok ilyet csinálni, csak egy ötlet.


vas. dec. 09, 2007 12:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
.......TFT Adatlapok........


kedd nov. 27, 2007 16:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
nem, melyik?


kedd nov. 27, 2007 15:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Nagyon nagy szerencse kell, gondolom már rákerestél! Az első hsz-emben lévő linken is nézted?


kedd nov. 27, 2007 13:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali!
Kaptam egy szétszedett Canon digit. gépet. Az LCD kijelzője működött. Típusa ACX316AK-8, illetve az elejére Sony AM388-3 A van írva.

Van erről szerintetek valami adatlap?


kedd nov. 27, 2007 13:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Látom van mit tanulnom! Köszi, most egy kicsit adatot gyűjtök, aztán ha lesz mit, kérdezek!


hétf. nov. 26, 2007 21:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. aug. 24, 2007 17:10
Hozzászólások: 211
Tartózkodási hely: Tolna
Hozzászólás 
watt írta:
A külső adatbuszhoz tartozó címzést hogy oldottad meg(szerk: mármint, hogy kerül a mux-ra?)? minden 30ns alatt be tudsz nyomni egy adatot kintről?
szerk: Ja igen, nekem ez a váltogatás azért sem lenne jó, mert nekem 20ns-kell.


Címzés, lásd fent. Azért irtam hogy elméletileg, mert nincs kialakitva a párhuzamos 19 bites cimbusz is. Tehát eleve igy, ahogy leirtam sosem tud
ráfutni a kontroller (bár párhuzamos cimzésnél sem tudna, mert 65ns a legrövdebb utasitás az avr-en) a 30 ns-os adatfogadási felső határra. Itt a 30ns nem kötöttség csak felső határ. Elméleti felső sávszélességet korlátozza és ez csak abban az esetben igaz ha szinkronba lennének e felső határ elérésekor. De, ha közelében van akkor is csökkenti mert pl egy sram ciklus közpénél indulna az elérés akkor a megkezdett ciklust is meg kell várni majd rossz esetben a következő a TFT-é, majd ezután lehet csak irni a SRAM-ot. De még ezt is lerontja, hogy a várkozás idejére
egy byte-os pufferben tárolódik az irandó adat, majd egy "req" flag bit jelzi a memóriavezérlő statemachine-nek az irási kérést, az a következö szabad irási cikluban beirja az adatot, majd visszanyugtáz, aminek per pillanat csak annyi az értelme, hogy az irás csak egyszer hajtódjon végre.


Üdv. Zoli


hétf. nov. 26, 2007 19:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Lehet, hogy én is párhuzamosan fogom, végül is 8 láb. Aztán valószínű, hogy kezdő címet adok át, és utána csak az adatokat sorban, a címet incrementálva. Csak címugráskor adok újabb fix címet.
Az is felmerült bennem, hgoy előszedek egy 16bites PIC-et. Érik nagyon. (mibe vágtam a fejszémet! :shock: Először csak egy 4x20-as LCD volt a kijelzőm! :P De ha sikerül milyen jól fog kinézni egy 12"-os TFT a falba építve, a bejáratnál! 8) )


hétf. nov. 26, 2007 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. aug. 24, 2007 17:10
Hozzászólások: 211
Tartózkodási hely: Tolna
Hozzászólás 
watt írta:
No még ez sem tiszta, hogy miként fogom a címet áttolni, valamint az adatokat. Párhuzamosan, sorosan? Sorosan lassú, párhuzamosan sok láb. Na majd alakul. Te hogy oldod meg?


Nekem adva volt egy kialakított pontmátrix LCD fullport az avr-es panelomon. 8bit adat + 2 vez. portbit. Párhuzamosan viszem át, egy transzfer aktiváló jelvezeték, ez transzfer alatt alacson (mint az SPI-nél), egy másik az órajel, ami az adatot érvényesiti (beirja az fpga egy regiszterbe) minden élváltásnál DDR :D , igy egy kicsit gyorsabb az átvitel. Kiküldök 3 byte-ot, az első tartalmazza a SRAM A18..A16 cimeket + az 5 bit command-ot, majd az A15..A8 cimek jönnek, majd az A7..A0, végül az adat. Itt vagy befejezem, akkor transzfer vége jel high, vagy tovább küldöm az adatokat az egyenként növekvő cimekre. Ez kicsit gyorsabb, mint amikor az avr-el piszkálgattam a VGA kártyát. Még tervbe volt véve a vonal, téglalap FPGA HW-es rajzolása a gyorsitás érdekében, de más fontos elfoglaltság miatt most hanyagolom átmenetileg.

Üdv. Zoli


hétf. nov. 26, 2007 18:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Igy elméletileg van 30ns-os hozzáférésem a külső busz felől és van 30ns-os ciklusidőm a TFT-nek.

A külső adatbuszhoz tartozó címzést hogy oldottad meg(szerk: mármint, hogy kerül a mux-ra?)? minden 30ns alatt be tudsz nyomni egy adatot kintről?
szerk: Ja igen, nekem ez a váltogatás azért sem lenne jó, mert nekem 20ns-kell.


hétf. nov. 26, 2007 18:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
kell valami szinkronozás a PIC felé, hogy tudja mikor szabad számára a sram.

Természetesen kell, ezt úgy oldanám meg, hogy amikor sorvissza van, akkor előtte megnézném van e kérés, ha igen, akkor egy kép kimarad, miközben az adatok jönnek, aztán ha nem volt elég idő, akkor egy kép kirajzol, majd még egy kimarad. Néhány ilyen alatt azért átér az adat, főleg, ha nem egész képet viszek át. A PIC jelet ad, majd várakozik amíg elkezdheti a transvert. No még ez sem tiszta, hogy miként fogom a címet áttolni, valamint az adatokat. Párhuzamosan, sorosan? Sorosan lassú, párhuzamosan sok láb. Na majd alakul. Te hogy oldod meg?


hétf. nov. 26, 2007 18:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. aug. 24, 2007 17:10
Hozzászólások: 211
Tartózkodási hely: Tolna
Hozzászólás 
watt írta:
Én azt tervezem, hogy kihagyok egy-egy képkockát, miközben feltöltöm az új képet.

Ezt értem, ki lehet hagyni, de el kell dönteni mikor akarod elérni a sramot. Ha elég az inaktiv idő amikor nem kell pakolni az adatokat a TFT-re, akkor is kell valami szinkronozás a PIC felé, hogy tudja mikor szabad számára a sram. Az, amit én emlitettem az teljesen transzparens a PIC felől nézve. Bármikor kezdeményezhetsz transzfert.

watt írta:
Te mit jeleztetsz ki?


Hát, csak tesztelési céllal, PC 8x8 font, 8x16 font, hline, vline, rectangle, filledrectangle, circle, ellipse, button, a font illesztést a gombra már nem csináltam meg :( . De, ez a része csak az AVR-en futó kód kérdése. Bittérképesen van átküldve a font is. Az AVR memóriájában vannak a fontok is. Nálam is egy pont az 3x2bit. Igy utólag, talán beköthettem volna a két maradékot a világosság bitnek.

Üdv. Zoli


hétf. nov. 26, 2007 18:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nincs "számolás",ez nem mikrokontroller :D
Ezt a Primo és a Commodore 64 óta számlálók és tárolók egyszerű huzalozásával oldják meg,nem véletlenül 8*8 pixel egy karakter képe :D
(és a vízszintes ill. függőleges pixelek száma is 8al osztható minden esetben ;) )
Természetesen nem mondom,hogy azonnal értsd meg és alkalmazd ezt,de ha csak karaktereket akarsz, a későbbiekben célszerű.Az FPGAamúgyis rugalmas,még annyi kötöttség sincs,mint egy mikrokontrolleres rendszer kialakításakor.


hétf. nov. 26, 2007 17:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Valószínű jobb volna karakteres videomegjelenítőt csinálni,úgy kihasználható a felbontás,a szövegek tárolásához sem kell az egész képet grafikusan felépíteni.
A karakterek képe tárolódhat az FPGA-ban,sőt így lehet,hogy annyira lecsökken a tárigény,az FPGA belső RAMja is elég a feladathoz.
Mivel az dual port ram,a pic tetszés szerint írhatja,nem kell az időbeli multiplexeléssel küzdeni.


Még csak formálódik bennem a dolog, és nem igazán ismerem még az FPGA belét, ezért ez a RAM kérdés is csak körvonalakban rajzolódik. Nekem jelenleg úgy érthető és áttekinthető, ha külső 480KBájt RAM fel van töltve és abban módosítom a megfeleő címeket.
A Te ötletedet is értem talán, de az sokkal több számolással járna, amit az FPGA-ban még nagyon nem értek!


hétf. nov. 26, 2007 17:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Valószínű jobb volna karakteres videomegjelenítőt csinálni,úgy kihasználható a felbontás,a szövegek tárolásához sem kell az egész képet grafikusan felépíteni.
A karakterek képe tárolódhat az FPGA-ban,sőt így lehet,hogy annyira lecsökken a tárigény,az FPGA belső RAMja is elég a feladathoz.
Mivel az dual port ram,a pic tetszés szerint írhatja,nem kell az időbeli multiplexeléssel küzdeni.


hétf. nov. 26, 2007 17:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
eltexto írta:
A sramnak kell egy ciklusidő, ált. tAA (tCO) a lehosszabb idő, ez határolja be a ciklusidőt. A sram a mit használtam, K6R4008V1D TC10, ez 10ns-os. Ennek, az órjel fele adta a ciklusidőt. A sram adatlapját elég sokat tanulmányoztam mire felitatódott, hogy hol mi határolja be a hozzáférést. Szóval elég szögletesre fogtam a dolgot. Próbáltam olyan vezérlőjeleket kreálni ami nem okoz ütközést, mivel én minden ciklust fel akartam használni az olvasásra és irásra felváltva. Igy tudtam csak belefűzni a TFT-re kiolvasásba a külső hozzáférést a sramhoz. Lényegében a chip állandóan engedélyezve van és a cimeket 15ns-enként mux-olom rá, hol a kulső hozzáférés cimeit, hol a TFT sequencer cimeit. Igy elméletileg van 30ns-os hozzáférésem a külső busz felől és van 30ns-os ciklusidőm a TFT-nek. Persze a gondot a WE jel röviditése és pontos időzítése okozzta. Ezért is kell a 133Mhz órajel, mert a WR pulse az csak 7.5ns-es.


Én azt tervezem, hogy kihagyok egy-egy képkockát, miközben feltöltöm az új képet. Az adat PIC-től jön, így nem lesz valami gyors az áttöltés, még akkor sem, ha csak a képernyő egyes részeit frissítem egyszerre.
Nekem statikus rajzok ,szövegek, menük lesznek kjelezve.
Te mit jeleztetsz ki?

szerk:
Egyébként, még az sem tiszta, hogy hol fogom tárolni a textúrákat. A TFT-m 800x600-as, de sokkal kisebb felbontást fogok használni. A memóriában egy pont így a kijelzőn legalább 8x8 pont lesz. Aztán majd meglátom, hogy fog kinézni. Vastag vonalak, közepes nagyságú betűk, néhány szín, ennyi a terv. Aztán lehet, hogy befigyel egy SD card....


hétf. nov. 26, 2007 16:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Átnézek mi a helyzet mostanában az FPGA topicban, jó ideje nem jártam ott, de akkoriban letöltöttem egy csomó infót hozzá és a fejlesztő környezetet is(Xilinx). Aztán valahogy feladat hiánya miatt nem fogtam hozzá komolyabban. Most van feladat!


pén. nov. 02, 2007 16:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Igazából óriási siker lesz,ha lesz bármiféle (!)kép,ugyanis onnantól játszva belőjük,egyszerűen a helyéretologatod időzítésekkel a képet.
Ha összetörik,akkor megpróbálunk rájönni miért,stb.
Tehát csalni majd akkor lehet(ne),ha lesz kép..addig semmi nem biztos.

Ha fpga-val fogsz bele....ez még odébb lesz sajnos :?

Érdekes,hogy 480 szinkront kér..vagyis nincs felső és alsó keret..(hova lesz,elviszi a cica.. :?: )
Összeadtam az idők is stimmelnek,tehát működhet,ha betartod az időzítést és kész...aztán onnantól kiderül.


pén. nov. 02, 2007 16:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Értelek, és vannak is ilyen idők, számoltam, neked is ki fognak jönni, de ez mind azért van amiről eddig beszéltél, a kompatibilitás miatt a CRT-khez!

De vonatkoztass kicsit el tőlük, és felejtsük már el a VGA vezérlőt!

Engedd meg a feltételezést, hogy egy FPGA vezérli. Itt nem rajzolgatok felesleges sorokat, egyszerűen kivárom a "keret" maradványa időket, és utána elküldöm az adatokat.

Nos ebben az esetben, lehet, hogy nem is kell várni, de ha kell is, rajzolni biztosan nem kell!


pén. nov. 02, 2007 16:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
De,majd lehetnek még olyan problémák,ami miatt nem lesz jó,és a "VGA emulációhoz" van köze :(
Nem látom a leírásban az alsó és felső keretet,pedig sajnos az is van... már a VGA-nál..de ugye akkor kellene lennie itt is..
Mindjárt számolok.
Ha több idő adódik egy frame-ra mint a soridők összesen,akkor sajnos itt is vannak un. "nem látható" sorok a kép alján és tetején,amiket leszinkronizálsz,végigvársz,de rohadtul nem történhet látható képrajzolás.
Tudom utálatos az egész...ez van..tv technika 60as évek.


pén. nov. 02, 2007 16:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Gyanítom a "-DE" (display enable) jel segít abban,hogy biztosan akkor kezdődjön a kép rajzolása amikor a hasznos képtartalom kezdődik.

Igen, igazad van szerintem is azért van!

Viszont akkor, ha egyedi vezérlést adok neki, akkor kicsit le lehetne csalni a "keret"-ből, nem?


pén. nov. 02, 2007 16:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Viszont ez a "keret" a TFT-nél csak virtuálisan jöhet szóba, nem?

Ha nem veszem figyelembe, hogy van, volt VGA szabvány a CRT-k működésének elve miatt, akkor én most a feladat megoldásakor csak azt látom, hogy várni kell a szinkron jel után x időt, és utána jöhet az adat.
Mit sem tudok a "keret"-ről. Ezért én ebből a nézőpontból azt mondanám, hogy hagyjuk már a VGA-t és a keretet! Majd ha VGA monitort akarok építeni, biztosan fontos lesz, itt egyáltalán nem az.
Én ezt az egészet digitális adatátvitelnek látom, amit időkorlátok közé szorítottak, és akkor is ugyanezt az időzítést csináltam volna, ha nem tudok semmit a "keret"-ről.
Nem azt mondom, hogy hiábavaló volt erről beszélni, mert több lettem tőle, de a továbbiakban nem sok értelme van ezen rágódnunk!


pén. nov. 02, 2007 16:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az a sok idő a "keret" és a "visszafutás" az igazi monitornál ;)
Gyanítom a "-DE" (display enable) jel segít abban,hogy biztosan akkor kezdődjön a kép rajzolása amikor a hasznos képtartalom kezdődik.
Addig a DE letiltja a sor "feltöltését",mert a vga ugyan ad pixelórajelet és színt is (keretszín :D ) a képmezőn kívül is,de ez a TFT-n nem látszhat!
(mert ha az első keret "belóg",akkor a kép vége már nyilván "kilóg"...)
Erről olyat kellene kérdeni,akinek van kijelzője "videofeature" dugónál VGA-ra "drótozva",látszik-e neki a keret egy darabja..gyanítom igen..:)


pén. nov. 02, 2007 16:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
De,van keret!! (csak nem látszik,de ott van!)
Mivel ugyanaz a kép lehet a VGA monitoromon a DAC után,és egy TFT-n a DAC előtt,ezért a két időzítésnek _meg kell egyeznie_ !!!
Tehát a keret ideje létezik,része a frame időnek,levonódik a hasznos rajzolás idejéből (még ez is)!
Ezért is ekkora a pixelfrekvencia látszólag kis képfrissítésnél és alacsony felbontásnál is,mert a "valós képfelület" rajzolása az időnek csak egy részében történik.


pén. nov. 02, 2007 16:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Ebből gondolom, hogy TFT-nél nincs "keret":
Kép
Itt pontosan meg van adva egy 640*480-as TFT minden időzítése.
Látni valami várakozásokat a szinkron jelek előtt és után, ez lenne a "keret" hírnöke? Mert más sem indokolhatja, hogy ennyit kelljen várni!?


pén. nov. 02, 2007 16:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
A "keret" azért van,mert a képcsőre a sugár már a látható képen kívül elkezdni rajzolni a képet.Hogy a kép széle biztosan látható legyen,van valamennyi üres,egyszinű,információmentes rész,na ez a keret.
A szinkron után a visszafutást és a keretet is meg kell várni,csak utánna szabad elkezdeni "adni" a pixeleket,különben a kép egy része elvész.
Ugyanígy a látható sor vége,az utolsó pixel kiküldése után még várni kell valamennyit,utánna szabad csak a szinkront adni.

Köszönöm, ez így nagyon kerek!

Gondolom a TFT-nél nincs "keret", hiszen itt pontosan lehet tudni mi hova kerül!?


Idézet:
Az FPGA megoldáshoz érdemes volna beleolvasnod az illető topicba,van ott pár tanulság.....

Természetesen olvastam és még fogom is!


pén. nov. 02, 2007 15:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az FPGA megoldáshoz érdemes volna beleolvasnod az illető topicba,van ott pár tanulság.....
Valamit jelenthet (talán :roll: ),hogy senkinek nincs működő FPGA fejlesztőkártyája itt a fórumon(tudtommal) kivéve aki vett magának gyárit.


pén. nov. 02, 2007 15:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Egy mezei VGA monitorra 50Hz-es interlace képet kötve semmiféle álló kép nem lesz,se hullámzó sem másféle,mert a sorszinkront adó oszcillátor nem fog "ráhúzni" a tv sorfrekijére,összetört érthetetlen csíkok lesznek,esetleg a védelem,katt,lekapcsolja a monitor egész megjelenítő részét.

Én nem feltétlenül egy monitorra gondoltam, hanem egy kijelzőre egyedi vezérléssel.
Persze abban igazad van, hogy a TFT fizikailag képes lenne más időzítésekre is, csak a vezérlő elektronika nem engedi. Ebben egyébként nem vagyok teljesen biztos, mert lehet, hogy a RAM frissítések miatt egy bizonyos freki alatt elvesznének az adatok.

Idézet:
Tehát óriási tévedést írtál

Csak férleértettük egymást, de ha pontos akarok lenni akkor igen.


Idézet:
Hogy ne csak egy "görbesereget" és "időket" láss,hanem értsd is,hogy mit csinálsz és miért.
Köszönöm a támogatásodat, kérlek válaszolj a lényegesebb kérdésekre is! :wink:


pén. nov. 02, 2007 15:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
watt írta:

Ezeket a kijelentéseidet nem értem:
Idézet:
Még az is látszik ott,ez is csak "körülbelül" van így,mert a "visszafutás" és a "keret" erősen elbonyolítja a dolgot.

Mi az hogy "kölülbelül" ? Az adatlapok, amiket említettél, pontos időket adnak meg, ezért ezzel csak összezavartál!
Emiatt kértem, hogy fejtsd már ki, mit értesz az alatt, hogy "körülbelül"!

Idézet:
Azt sem tudom a TV technika alapjaival mennyire vagy tisztában,nem akarok olyasmire hivatkozni,ami megint félreértéshez vezet.
Nem volt félreértés. Ködösen fogalmaztál, ezért nem értelek.



Az adatlap valóban pontos időt ad meg,arra írtam,hogy "körülbelül",amikor egy sorban elintézted,hogy adok egy képszinkront,és máris a kép elején van a sugár.
Ugyanis képszinkront és sorszinkront nem adhastz akármikor és akármekkora frekvenciával.
Na itt jönnek a pontos idők.

Igyekszem nem ködösen fogalmazni.

A "keret" azért van,mert a képcsőre a sugár már a látható képen kívül elkezdni rajzolni a képet.Hogy a kép széle biztosan látható legyen,van valamennyi üres,egyszinű,információmentes rész,na ez a keret.
A szinkron után a visszafutást és a keretet is meg kell várni,csak utánna szabad elkezdeni "adni" a pixeleket,különben a kép egy része elvész.
Ugyanígy a látható sor vége,az utolsó pixel kiküldése után még várni kell valamennyit,utánna szabad csak a szinkront adni.


pén. nov. 02, 2007 15:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Idézet:
Ugye ez nem pontosan igaz, mert egy CTR-nél tök mindegy milyen sebességgel pásztázol, a kép meg fog jelenni, csak esetleg az eleje már elhomályosodik, szépen hullámzik, ahogy a kihunyó fluoreszkáló réteg elveszti a töltését(régi TV-felvételeken mintha láttam is volna ilyen hullámzást)).
A TFT-nél minden eddigi infó szerint nem lehet tetszőlegesen lelassítani a pixelek megjelenítését, még ha egyedi veszérlést akasztok rá akkor sem. Ezt fogom egyébként kipróbálni, hogy igaz-e!


Nézd,ha mindenképp "jobban" szeretnéd tudni,én tényleg nem erőlködöm.
:(
Egy mezei VGA monitorra 50Hz-es interlace képet kötve semmiféle álló kép nem lesz,se hullámzó sem másféle,mert a sorszinkront adó oszcillátor nem fog "ráhúzni" a tv sorfrekijére,összetört érthetetlen csíkok lesznek,esetleg a védelem,katt,lekapcsolja a monitor egész megjelenítő részét.

Tehát óriási tévedést írtál:( Ráadásul olyasmin vitatkozol (tudnám miért?) ami teljesen biztos,és ami csak arra kellet példának,hogy rávezesselek a megoldásra,a dolog filozófiájára.
Hogy ne csak egy "görbesereget" és "időket" láss,hanem értsd is,hogy mit csinálsz és miért.


pén. nov. 02, 2007 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
watt:
A te kijelződ alma,amit sirály linkelt az körte,közük nincs egymáshoz!

Rájöttem.

Idézet:
Nézd meg a prohardver topicot,ott is leírják a guruk,ezekkel a kijelzőkkel nem jutnak semmire,mert a VGA kártyára nem illeszthetőek rá.

Úgy érted a cikkekben szereplő monokrómokat? Azokat valóban nem tudták illeszteni, tudok róla.

Idézet:
Mondjuk lehet,hogy valakivel el tudnád cserélni,akinek single scan kijelzője van,az neked jó mikrokotrollerre,neki ez meg jó volna VGA-ra.

Valóban, de nekem ez kell, mert én ezt meg akarom oldani.


pén. nov. 02, 2007 15:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
watt:
Tisztázzuk az elejétől.
1. Most a problémát "egyszer és mindenáron" szeretnéd megoldani,mert csak,és az buli?


Ezt nem értem pontosan, de egy megoldás, az megoldás. Nekem egyszerűbb előről megírni, mint egy VGA kártya lelkivilágát feltárni és azt vezérelgetni. Másrészt miért dobnám el az FPGA lehetőséget?

Idézet:
2.A problémát "általában",tetszőlegesen utánépíthetőre szeretnéd megldani,nyilván ésszerű határok közt "minél olcsóbban"?

Természetesen, mindkettő. Ezt is az FPGA-s megoldás támogtná jobban, mint mindenféle ócska videókártyákat kutatgatni, egyenként kitapasztalni, melyik mit akar! Egy egyszerű FPGA nem olyan drága.


Idézet:
Az FPGA szempontjából nagyon nem mindegy,de ezt majd az FPGA topicban megvitatjuk,ha gondolod.

Miért pont ott? Ez ide illik, ha azzal oldom meg. Erről itt fogok beszámolni, ha eljutok odáig, és ha végül azt választom!

Idézet:
A VGA kép felépítéséről nem találok semmit magyarul,esetleg téves dolgot írni pedig nem akarok,ha továbbra sem találok,maximum lefodítok egy leírást neked.

Azt gondolom ismerem a VGA kép felépítését. Egy két szakszó esetleg nem teljesen egyértelmű, de a folyamatot értem. (pl. mi az a "keret"? )

Ezeket a kijelentéseidet nem értem:
Idézet:
Még az is látszik ott,ez is csak "körülbelül" van így,mert a "visszafutás" és a "keret" erősen elbonyolítja a dolgot.

Mi az hogy "kölülbelül" ? Az adatlapok, amiket említettél, pontos időket adnak meg, ezért ezzel csak összezavartál!
Emiatt kértem, hogy fejtsd már ki, mit értesz az alatt, hogy "körülbelül"!

Idézet:
Azt sem tudom a TV technika alapjaival mennyire vagy tisztában,nem akarok olyasmire hivatkozni,ami megint félreértéshez vezet.
Nem volt félreértés. Ködösen fogalmaztál, ezért nem értelek.

Idézet:
Ennél a kijelzőnél az analóg helyett digitális bemenő jeleket leszámítva,gyakorlatilag mindent úgy kell csinálni,mint egy "igazi" képcsöves monitornál,a kijelző azt szimulálja.

Ugye ez nem pontosan igaz, mert egy CTR-nél tök mindegy milyen sebességgel pásztázol, a kép meg fog jelenni, csak esetleg az eleje már elhomályosodik, szépen hullámzik, ahogy a kihunyó fluoreszkáló réteg elveszti a töltését(régi TV-felvételeken mintha láttam is volna ilyen hullámzást)).
A TFT-nél minden eddigi infó szerint nem lehet tetszőlegesen lelassítani a pixelek megjelenítését, még ha egyedi veszérlést akasztok rá akkor sem. Ezt fogom egyébként kipróbálni, hogy igaz-e!


Idézet:
És sajnos rohadtul nem hajlandó mondjuk TV-t szimulálni,tehát pl olyat nem lehet,hogy két sorszinkron gyors egymásutánban és a rajzolás két sort ugrik.(az interlace-hoz pedig pl pont ez kellene)

Itt is engem támasztasz alá, miszerint nem hajlandó pont úgy működni.

Kiderül egyébként, hogy mi történik ha pl, kés sorszinkront adok ki egymás után, az adott időn belül, ha kipróbálom. Bár én inkább arra vagyok kíváncsi, hogy alacsonyabb órajelről mit hajlandó megtenni.


pén. nov. 02, 2007 15:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
watt:
A te kijelződ alma,amit sirály linkelt az körte,közük nincs egymáshoz!

Nézd meg a prohardver topicot,ott is leírják a guruk,ezekkel a kijelzőkkel nem jutnak semmire,mert a VGA kártyára nem illeszthetőek rá.

Mondjuk lehet,hogy valakivel el tudnád cserélni,akinek single scan kijelzője van,az neked jó mikrokotrollerre,neki ez meg jó volna VGA-ra.


pén. nov. 02, 2007 15:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Akkor most én is beleszólnék kicsit.

Lekötelezel! :)

Idézet:
Bár ezek nem RGB-sek, de az elv ugyanaz, tehát ezekhez a kijelzőkhöz is jók. Talán egy kicsit át kell alakítani, de ez már gondolom nem nehezebb, mint tervezni egy újat. Nem?


Nézegettem ezeket az oldalakat, nem értek valamit.
Az imént arra jutottunk, hogy az órajleet nem lehet a megadott minimum alá vinni több okból.

Itt viszont az látható, hogy az órajel 6MHz. A vezérlő uC 16MHz-es. Így nagyon nehéz elképzelni, hogy az egyik lábán 6MHz-nek megfelelő freki kijönne. Már ha csak ki-be kapcolgatna egy lábat minden órajel ciklusában(feltételezve persze, hogy a felhasznált uC minden órajelére végrehajt egy program utasítást), akkor 8MHz jönne ki, de eközben mést nem csináltunk, ami ugye nem ártana(RAM-ból adatokat kivinni stb).

Ezért csak az lehetséges, hogy az órajel alacsonyabb.

Fő kérdés, hogy a cikkekben említett LCD-k ezt engedik-e? Ill. a másik kérdés, hogy az "én" TFT-m is engedné-e? Nekem nem kéne 60Hz-es képrfissítés! Ha MH-nak igaza van, akkor a nagyobb színes TFT-ket nem lehet PIC-ről, vagy más uC-ről közvetlenül meghajtani. Ha netán nincs igaza az időzítések kritikusságát illetően, akkor meg lehet!

Azt hiszem ki fogom próbálni, veszíteni való nincs, ha MH-szerint nem mehet tönkre semmi, csak esetleg nem lesz lép!


pén. nov. 02, 2007 14:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
siraly:
Igen,ez az egyszerűbb fajta kijelző,aminek sokkal inkább a "digitális világhoz" illeszkednek a dolgai.
Közvetlen VGA megjelenítésre ez nem jó,régebben olyan laptopokban használták,ahol nem volt jellemző a VGA kimenet,belül pedig (sok izzadsággal) csináltak egy külön ilyen digitális interfésszel rendelkező VGA chipet.
Watt-nak nem ilyen van,tehát ez rajta nem sokat segít,ezeknek a kijelzőknek eléggé más a lekiviláguk.
Ami itt könnyűvé teszi az illesztést,akármilyen kis nulla kontrollerhez,ezek un. "single scan" cuccok,tehát egyszer (bármilyen lassan,itt tökmindegy!) kirajzolva a képet,az ott is marad a kijelzőn.


pén. nov. 02, 2007 14:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
watt:
Tisztázzuk az elejétől.
1. Most a problémát "egyszer és mindenáron" szeretnéd megoldani,mert csak,és az buli?
2.A problémát "általában",tetszőlegesen utánépíthetőre szeretnéd megldani,nyilván ésszerű határok közt "minél olcsóbban"?

Az FPGA szempontjából nagyon nem mindegy,de ezt majd az FPGA topicban megvitatjuk,ha gondolod.

A VGA kép felépítéséről nem találok semmit magyarul,esetleg téves dolgot írni pedig nem akarok,ha továbbra sem találok,maximum lefodítok egy leírást neked.
Azt sem tudom a TV technika alapjaival mennyire vagy tisztában,nem akarok olyasmire hivatkozni,ami megint félreértéshez vezet.

Ennél a kijelzőnél az analóg helyett digitális bemenő jeleket leszámítva,gyakorlatilag mindent úgy kell csinálni,mint egy "igazi" képcsöves monitornál,a kijelző azt szimulálja.
És sajnos rohadtul nem hajlandó mondjuk TV-t szimulálni,tehát pl olyat nem lehet,hogy két sorszinkron gyors egymásutánban és a rajzolás két sort ugrik.(az interlace-hoz pedig pl pont ez kellene)


pén. nov. 02, 2007 14:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 363
Hozzászólás 
Akkor most én is beleszólnék kicsit.
Meg lehet oldani!

Mutatok két oldalt:

http://www.mikrocontroller.net/topic/25099
Ez egy fórum, ahol erről van szó, rajzokkal, kész megoldásokkal.

http://mitglied.lycos.de/bk4/lcdcon.htm
Ez pedig egy oldal.

Bár ezek nem RGB-sek, de az elv ugyanaz, tehát ezekhez a kijelzőkhöz is jók. Talán egy kicsit át kell alakítani, de ez már gondolom nem nehezebb, mint tervezni egy újat. Nem?


pén. nov. 02, 2007 14:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Ilyen kártya kell ehhez (pl):

http://motohacker.fw.hu/trid.JPG

Igen. Ez is egy lehetőség.
A nyitó hsz,ben a prohardver linken ez a megoldás részletesen le van írva. Lehet, hogy ezt választom, de az FPGA-s dolgot sem hagyom annyiban.


pén. nov. 02, 2007 14:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ilyen kártya kell ehhez (pl):

http://motohacker.fw.hu/trid.JPG


pén. nov. 02, 2007 14:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Még az is látszik ott,ez is csak "körülbelül" van így,mert a "visszafutás" és a "keret" erősen elbonyolítja a dolgot.

Ezt a dolgot kérlek fejtsd ki! Nem vagyok valami jó angolból, nem mindent értek meg, és ez nem egyszerű magyarul sem!


pén. nov. 02, 2007 13:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Igen,körülbelül így.
Ha most ilyen stílusban válaszolnék,mint az imént te,akkor írhatnám,ez a napnál is világosabban kiderül az adatlapokról,sőt még ennél szájbarágosabban a linkről amit adtam.
Még az is látszik ott,ez is csak "körülbelül" van így,mert a "visszafutás" és a "keret" erősen elbonyolítja a dolgot.
Nomeg nem küldhetjü akármikor és akárhova a kép rajzolást,a teljes kép felépítésének menetét időzítésekkel együtt,mindenképpen be kell tartani.


pén. nov. 02, 2007 13:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Természetesen a fő kérdésemre nem válaszoltál! :)
watt írta:
Tehát Vsync után az első sort írom tele 800 adattal(3x6 biten), majd jön egy Hsync jel amire a belső vezérlő átvált a következő sorra és így tovább a végéig, ahol jön a Vsync, ami újból az első sor első pixelét adja?


pén. nov. 02, 2007 13:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Kicsit káosz lett a sokféle ötletedtől..

Bennem egyszerűsödik. Egyébként köszönöm az értékelést, erre nem nagyon vagyok kíváncsi!

Idézet:
A kép maga persze hogy dinamikus memória,de annak a képfrissítéshez nem az órajelhez van köze.
Maximum villogna,ha lassan töltöm a sorokat.

Tehát akkor van köze!


Idézet:
Gondolj bele,csak azért mert lassan viszem be az első sorokat,még a kép adott részéig eljuthatnék mire az eleje halványodni kezd,...
Belegondoltam.

Idézet:
,...valójában jóval lassabban kezd halványodni,ha nem változtatom meg,minthogy ez írja elő a pixelfrekvenciát.

Ezt a mondatodat nem értem!

Idézet:
Itt másról van szó:Annakidején a monitorok műszaki okból limitálták a sorfrekvencia legalacsonyabb értékét,később már könnyen lehetett olyan monitort csinálni,aminek mindegy volt,de azt mulisync monitornak hívták és 5x annyiba került mint a mezei szutyok.

Ezt megint nem értem hogy jön ide!

Idézet:
Mivel a kijelző egy digitális áramkör,ott tökmindegy a sorfreki,viszont a gyár megtalálta a módját,hogy továbbra is limitálja a képrajzolás leglassabb sebességét.
Vagyis ha nem éred el a szükséges órajelet,vagy kilógsz az időzítésből,egyszerűen eltünik a kép úgy amblokk,megszünnek a sor és oszlopvezérlők működni,letiltják magukat,szándékosan.

Na ez már érdemi hozzászólás. Ki fogom próbálnim hogy igazad van-e! Adatlapból kiolvasható ez az információ(mármint, hogy mi fog történni, ha eltolódik az időzítés?)

Idézet:
A VESA egy szabvány,a hétköznapi életben a "szakzsargonban" egy alaplapon lévő hosszú buszra használtuk,ami már kihalt.Ő volt a VESA busz.Ha csak VESA csatlakozót írsz,mindeki erre gondol...
Az "ISA kártyán VESA csatlakozó" egy képzavar..

Lehet kötözödni, senki nem gondol erre, mivel tudjuk, milyen szövegkörnyezetben vagyunk, és éppen egy ISA-s videokártyáról beszéltem! Örülnék, ha a lényegre koncentrálnál, és nem kötnél bele minden apróságba! :wink:


Idézet:
A VESA szabvány maga,viszont régebbi mint ez a busz,az ISA korszakba nyúlik vissza.(mivel a videokártyák egységes felépítéséről szól a szabvány tulajdonképpen)

Talán ez a lényeg.

Idézet:
FPGA azért nem az igazi,mert szintén nyáktervezési (és kivitelezési) gondjaid lesznek,már a VHDL programozáson kívül....

Emiatt nem kell aggódnod! Nem ilyen irányú információra számítok tőled!

Idézet:
Tessék,ízelítőnek...ez ugyan monokróm,de FPGA-val hajtva:
http://www.fpga4fun.com/GraphicLCDpanel.html

Nem látom a problémát....

Idézet:
Inkább CPLD-t kellene használni,esetleg első kisérletekre diszkrét logikát

CPLD alig tér el az FPGA-tól, a diszkrét logikát pedig ugye Te sem gondoltad komolyan!?

Idézet:
Nem olyan bonyolult a feladat,közönséges számlálókkal kell a képmemóriát címezni

Ahogy mondod, és épp ezért kell egy ilyen hálózatott beleprogramozni egy FPGA-ba.
RAM- om van(K4D263238M), Karakter tábla memóriának van 512K-s EEPROM. Nem akarok csak 2,2,2 bitet vezérelni(1bájt 1 pixel!), azaz 64 színnél többet nem fogok vezérelni. Valamint nem használom ki a 800*600-at, csak a felét, vagy még annyit sem. Az "interpollációt" megoldom programból és ügyelek a kiküldött karakter pozíciókra, hogy nem csússzanak el a határok.

Ez egy házvezérlő kijelzője lesz, nem DVD lejátszó! :wink:


pén. nov. 02, 2007 13:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Kicsit káosz lett a sokféle ötletedtől.. :wink:

A kép maga persze hogy dinamikus memória,de annak a képfrissítéshez nem az órajelhez van köze.
Maximum villogna,ha lassan töltöm a sorokat.
Sőt igazából nem is ez a kunszt,épp a minél rövidebb reakció idő a cél,hogy a videokártyáról jól lehessen használni. (12ms,8ms,stb)

Gondolj bele,csak azért mert lassan viszem be az első sorokat,még a kép adott részéig eljuthatnék mire az eleje halványodni kezd,...valójában jóval lassabban kezd halványodni,ha nem változtatom meg,minthogy ez írja elő a pixelfrekvenciát.

Itt másról van szó:Annakidején a monitorok műszaki okból limitálták a sorfrekvencia legalacsonyabb értékét,később már könnyen lehetett olyan monitort csinálni,aminek mindegy volt,de azt mulisync monitornak hívták és 5x annyiba került mint a mezei szutyok.

Mivel a kijelző egy digitális áramkör,ott tökmindegy a sorfreki,viszont a gyár megtalálta a módját,hogy továbbra is limitálja a képrajzolás leglassabb sebességét.
Vagyis ha nem éred el a szükséges órajelet,vagy kilógsz az időzítésből,egyszerűen eltünik a kép úgy amblokk,megszünnek a sor és oszlopvezérlők működni,letiltják magukat,szándékosan.

A VESA-val is van egy kis kavarodás,ez így megtévesztő ahogy írod.

A VESA egy szabvány,a hétköznapi életben a "szakzsargonban" egy alaplapon lévő hosszú buszra használtuk,ami már kihalt.Ő volt a VESA busz.Ha csak VESA csatlakozót írsz,mindeki erre gondol...
Az "ISA kártyán VESA csatlakozó" egy képzavar.. :D

A VESA szabvány maga,viszont régebbi mint ez a busz,az ISA korszakba nyúlik vissza.(mivel a videokártyák egységes felépítéséről szól a szabvány tulajdonképpen)
Nekünk a szabvány egy részében leírt un. "vesa feature" vagy "video feature" csatlakozó kell,ami pl az ISA buszos a Trident 8900-as VGA kártyákon is volt,de egészen a PCI S3 videókártyákig létezett.
Abban igazad van,hogy volt ennek a szélesebb párhuzamos válfaja is,az utolsó S3-akon már sokkal hosszabb tüskesorok voltak ;)

Videokártya IC-t szvsz. hülyeség kincsekért venni valami szervizmaradékból,simán le kell bontani a régi 100ft-os videokártyáról odalehelve egy közepeset hőléggel..
Viszont le a kalappal,ha megtervezed újra(!) a videokátya nyákját...van azon pár tonna ram,stb..
igaz elegánsabb volna..de... :roll:

FPGA azért nem az igazi,mert szintén nyáktervezési (és kivitelezési) gondjaid lesznek,már a VHDL programozáson kívül....

Tessék,ízelítőnek...ez ugyan monokróm,de FPGA-val hajtva:
http://www.fpga4fun.com/GraphicLCDpanel.html

Inkább CPLD-t kellene használni,esetleg első kisérletekre diszkrét logikát ;)

Nem olyan bonyolult a feladat,közönséges számlálókkal kell a képmemóriát címezni,a dolog ott válik izgalmassá,hogy a képmemória,ha folyton foglalt a kép rajzolása miatt,hogyan és mikor írja bele a képtartalmat a mikrokontroller? Nem volna ezzel sem gond,van rá sokféle trükk,de ez a "harminsok mega" órajel közelít a mezei TTL-ek sebességének végéhez...vagyis ha sokat bonyolítjuk (és itt kell majd) akkor olyan hazardos lesz az egész semmti nem csinál majd végül :roll:


pén. nov. 02, 2007 12:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Én ebből indulnék ki a helyedben,ha már van VGA kép,akár monokróm,nekiállhatsz szívni a gyors órajeles képátvitellel:

http://webpages.charter.net/greener/electronics/video1/

Ezt el is felejtettem megköszönni! :rulez:


pén. nov. 02, 2007 11:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Van jó hírem is (számomra legalább is)! Úgy néz ki, hogy elég sok kijelőn szabványos csatlakozó van, szabványos bekötéssel. Több különböző gyártmányú TFT modul adatlapját átnéztem és találtam azonos bekötésű, és kivitelű csatlakozót rajtuk.

Ami számomra a szerencse, hogy az én névtelen kijelzőmön is ilyen csati van. Íme:
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/Compaq_L ... 0011_2.jpg
Itt a csati bekötése:
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/csatikio ... osztas.GIF

Le ellenőriztem, a GND-k és a Vcc-k azonos helyen vannak nálam is, ami nem lehet csupán a véletlen, tekintve a fent említett egyezőségeket!

Így tehát akinek véletlenül ilyen a csatija és nincs adatlapja a kijelzőjéhez, mérje végig, hátha neki is szerencséje lesz! 8)


pén. nov. 02, 2007 10:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Kérdeztem, hogy miért van az órajelnek minimum értéke.
Jól gondolom, hogy a kijelző TFT ARRAY/CELL egysége dinamikus ramokból áll?
www.watt_tar2.tvn.hu/TFT/kepek/vezerles ... iagram.GIF

Ha igen, akkor a frissítési freki miatt van ez a követelmény. Vissza kell érni időben az első pixelhez, mert különben elveszíti a tartalmát a DRAM "kondija".

Gondolom ezek után, meg amúgy se nagy felismerés, hogy szükség van egy "buta" áramkörre, amiben van RAM és gépiesen kiviszi a RAM-jába tett adatokat a kijelzőre a megfelelő időzítésekkel. Az se nagy felismerés, hogy pont ezt teszi egy videokártya! :)

Na most ha PIC-el vodeokártyát akarnék vezérelni, az csak ISA-s lehetne, mert ha jól emlékszem a PCI-os karik is megkövetelik a 33MHz órajelet, így semmivel nem lennék előbbre.
A bajom, hogy ami ISA-s kártyát láttam, azokon nincs VESA csatlakozó.

Így azt hiszem, a leginkább szóba kerülő lehetőség egy FPGA lenne, némi RAM-al.

Ismertek olyan videokártyát, ami ISA-s és van rajta VESA?

Vagy esetleg ismertek olyan Videokártya IC-t, amit lehet kapni?


pén. nov. 02, 2007 10:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Hehe Nos ez a kijelző a videókártyás mókához máris nem lesz jó,vagyis sosem lesz színhelyes kép,ha párhuzamosan kéri a szineket 18db dróton.

Tévedsz, mert van olyan videokártya, amin van VESA Feature Connector. Erről meg lehet hajtani 16 színnel! Létezik valami SVESA is, az tudja a 262 ezer színt is.
De nekem most nem érdekes ez annyira, mert nem videokártyáról akarom vezérelni.

Idézet:
A hsync és a vsync ugyanúgy működik mint a monitoroknál,a kép rajzolását a vsync indítja,új sor rajzolását a hsync indítja.

Tehát Vsync után az első sort írom tele 800 adattal(3x6 biten), majd jön egy Hsync jel amire a belső vezérlő átvált a következő sorra és így tovább a végéig, ahol jön a Vsync, ami újból az első sor első pixelét adja?


pén. nov. 02, 2007 0:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 54 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség