Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 11:19



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Adatlap:
http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... ampXML.pdf

Ha azt nézzük, hogy az adatlap szerint a a CREE XM-L T6 led 700 mA áramon 280 lm-t ad le. Ezt veszik 100%-nak.

A táblázat szerint 3 A áramon 325% az 1db led hatásfoka.
280 lm * 3,25 = 910 lm a gyári adatlap szerint.

A 7 db led 7 * 910 = 6370 lumen.
Tehát a 6000 lm az reális lehet, csak a kis felületű hűtés elég-e hozzá..


pén. feb. 01, 2013 20:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
:jajne: Ha ezt felteszed hátra, mekkora fotonikus toló erőre számíthatsz? :roll:


Előre teszem, hátha a dinamó + emelkedő nem elég :twisted:

Akarok majd menni telihódasra, de per pillanat nem hiszem, hogy tudnám tartani az iramot a társasággal, szóval kell némi edződés : }

De azért a hazugságversenyt nézted? Az adatlap 8000lm-t mond, csak hozzászóltak, hogy az talán kicsit sok 7db XM-L-ből 8)
Amúgy teszt videó a cuccról
Érdekes, hogy most szívatok három, majdnem teljesen halott AAA elemet. Szerintem már 10mA alatt van a felvett áram, mégis még mindig vakít. Látni mondjuk már nem lehet vele !-F


pén. feb. 01, 2013 20:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Amúgy elkezdtem XM-L kézilámpákat rendelgetni

"TrustFire TR-J18 7 x Cree XM-L T6 6000lm 5-mód memória White zseblámpa - fekete"
:jajne: Ha ezt felteszed hátra, mekkora fotonikus toló erőre számíthatsz, szűk sugárba kényszerítve? :roll:

Egyébként azt hiszem, drH is ilyent rendelt.
Még írta is, hogy a völgyből a következő hegyoldalra kaptatóknak világít majd előre.
Neki önmaga elé bőven sok lesz a közelre kiszóródó fénye is.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 pén. feb. 01, 2013 20:19-kor.



pén. feb. 01, 2013 20:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Tavaly tavasszal FeF-el rendelgettünk ezt-azt, többek között TrustFire 18650-es akkut. Hát, ismerkedésnek jó volt, de most már csalódtam benne.
Miért is?
Egyrészt a négy akkuból 1-et nem tudok 1A-el tölteni, csak 0,5A-el.
Másrészt, ha végre nekidurálom magam, egy morzsaporszívót is átalakítok, hogy 18650-es akkuval működjön. Ebből a TrustFire-ből 3db kell párhuzamosan, akkor nagy kínkeservesen felbőg a motor, 4-el már működik rendesen. Most viszont rendeltem az Outdoor Store-ból Sanyo védett akkut. Elkezdtem próbálgatni két darabbal. Már egy akkutól is fürgén felpörög a porszívó.

Következtetés?
A TrustFire védelme vagy maga az akku nem teszi lehetővé, hogy nagy áramok kijöjjenek belőle :( Szóval, hiába kerül több, mint 2-szer annyiba a Sanyo, és még doboz sem jár hozzá, úgy néz ki, sokkal jobban megéri.

Amúgy elkezdtem XM-L kézilámpákat rendelgetni (majd a legjobbnak tűnőt megtartom, többit eladom :wink: ), viszont lesz köztük egy ilyen szörnyeteg. Kezdek kételkedni benne, hogy a TrustFire ezt meg fogja tuni hajtani. !-F

Nna, majd kiderül. Kis szerencsével jövő héten megérkezik a csomag, majd meglátom.


pén. feb. 01, 2013 19:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
5 mm -es huzallabas ledek kozul, a Nichia 44 Cd -as, 15 fokos ledje, talan meg labdaba rughat a power ledek mellett, folleg azert, mert tartosan birja az 50-60 mA aramot. (44 Cd az 30mA-re vonatkozik) A hatasfoka 100 lumen per watt folott van. Amennyire tudom, meg mindig ez a legerosebb 5mm-es led, pedig mar 2 eve a kaphato.


pén. feb. 01, 2013 18:04
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
kjhun írta:
És kinek van elfekvőben, és milyen példányok?
...Ezt, most körülbelül hány W-nyi Power LED tudná, és mekkora szögben terített?

Ez, csak 1.4 fokos szögben világít majdnem 2km-re!
Az adataiból az jön le, hogy ~2.5A-rel van meghajtva az XP-G2 LED benne, aminek 1.5A az üzemi árama. (3*18650-es akku, és 2.5-3 óra üzemidő.)
Szerintem huzallábasokkal kár foglalkozni, túlhaladta a technika! :!:
A lézerszrű fénykardoknak meg bringavilágításnak nem jó, (csak fegyverlámpák esetében van értelme küzdeni, a minél nagyobb fénysűrűségért)

Bringalámpa ideális szögeit sok minden befolyásolja: hol, milyen tempóban teker az ember, zavarhat-e szembejövőt a lámpa fénye, milyen a környezet megvilágítása, mekkora súlyt, mennyi ideig vállalkozunk cipelni, mennyi a keret rá...
Általánosságban ex has:
Terepen: Szembevakítás lényegtelen, kis tempónál cél a minél egyenletesebb megvilágítás ~0-10m-ig (+/-10-15°), sok szórt fénnyel (+/-30...270° -főleg vízszintesen széthúzva) (extra: jó színvisszaadás; több fényforrás -kormány, fejlámpa...- az 3D-s térérzékeléshez). (2-5W)
Nagy tempónál a fényenergia zömével távolra vetíteni ~5-30m tempótól függően... (közelben ne legyen túlvilágított terület, de a perifériás látótér ne legyen sötét -alagút effektus-) > enyhén felfelé világítani (+/-5...10°). (5-20W)
Országúton ~20km/h-ig, és városban: Ne vakítsunk; közeltérben annyi szórt fény, hogy padka, sávszél biztonságosan érzékelhető legyen szembejövő ellenfénye esetén is, és adjon valamelyes térérzetet vak sötétben (belógó növényzet, kanyar, útcsatlakozás egyértelműen érzékelhető legyen), + a fókuszáltabb fény zöme az 5-10m-es tartományra koncentrálódjon, (5-10m-en "át tudja világítani" a szembejövők fényét, sejteni lehessen az úthibákat) függőleges nyílásszög max +/-5-10°, vízszintes +/-10-20°. (1-3W)
Országúton nagy sebességű tekeréshez: az előző mellé egész lapos függőleges nyílásszög +/-2-6°, és~+/-6-15°-os vÍzszintes távolsági fény, hogy elegendően messzire világítson, vakítás mentesen (4-15W) tempó függő...

Ez az én teóriám, de ez nagyon egyéni izlés kérdése is... :)


csüt. jan. 31, 2013 22:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. dec. 22, 2012 12:39
Hozzászólások: 23
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Aztán sikerült venni a Szűcs Péter féle 24 fokos 50 cd-s ledből.

Elvileg lehetne a mostaniaknál még jobb led chip felépítésből még jobb huzal lábas ledet készíteni, deerre ahogy látom nem fektetnek már nagy hangsúlyt.

Az a 24 fok és 50 candela 130 vagy160-szor és a szín kiegészítőkkel, össz. 196 db led amiből a sok ledes lámpát építettem, eddig csak akkor azzal az egy huzal lábas szériával jött össze nekem ilyen jól.Annak viszont tényleg volt tisztességesen fénye. Brutál volt és széles.

Szerintem ha most akarsz jó lámpát építeni, akkor egyik lehetőség pl, ha
veszel egy 10 Watt körüli jó hatásfokú korszerű teljesítmény ledet.


Mintha láttam volna valahol ezeket a ledeket mostanában, csak nem 68Ft-ért, amit évekkel korábban linkeltetek weboldalt. Bár, lehet, nem ugyanazon az oldalon. Elvileg kapható.

És kinek van elfekvőben, és milyen példányok?

Pedig, jó nagy fényerejű ledeket tudnának kidobni, ha akarnák. Csak, pont olyan Power LED nincs, ami optikailag/szerkezeti felépítésében, pont olyan lenne mint egy huzallábas. És olyan optika nem igen van sajnos. Igazából huzallábas ledlencse, vagy egyedi lencsét készíteni. Elvileg jó nagy volt a ráöntött optika hatásfoka.

Ezt, most körülbelül hány W-nyi Power LED tudná, és mekkora szögben terített?
Van egy 10W-os ledem 1/4kg-os hűtőbordára szerelve. :D Csak ahhoz kraft is kell, nem csak lencse és sok egyéb dolog. Elvileg 700lm

És, sokat emlegettél ilyen-olyan kínai piacokat, hogy láttál ezt, amazt. Hogy rémlik-e, 3-4 évvel korábbról, az az ólomakkus ledlámpa, amelyben 2 cellás (4V-ot adott le) volt, kb.? 1-1.2Ah-ás kapacitással, egy nagyobb téglatest alakban, és fölötte volt neki egy lehajtható feje is, abban voltak a ledek. Ha azt lehajtottad 90 fokkal, akkor alóla a rugó, kitolt egy sima halogén izzót műanyag burában, akkor az világított. Némelyiken hőmérő is volt. Ebben 10db LED volt a sötétkék üveg mögött, volt nekem egyszer egy ilyen 10ledes panelom, de akkor halvány lila gőzöm se volt a balu1 féle huzallábas ledhűtésről. 400-500mA-errel (még az ~1A-t is bírta, bár langyosodott a panel kisebb áramon is, bár mínuszok voltak, amikor teszteltem kint 1-2 alkalommal) meghajtván, kegyetlen nagy fénye volt neki, szerintem simán megvoltak 50cd-ásak, ha nem több. A 8ledes 16cd-ással ledekkel világító lámpa fényét nem is lehetett látni mellette, szinte olyan nagy fénye volt. És ráadásul szép tiszta fehér fénye is volt neki, mindenféle színű beütés nélkül, bár 1-1 lednek kicsit különböző enyhén színezett fehér fénye volt, ha egyesével nézted őket. Egyszerre nem látszott, a 40m-re lévő oszlopot is simán láttam a szórt fényében, 25-30 fok volt a fokuszáltabb fénye. Később 5 ledes verziót láttam belőle. Már csak 2 vagy 3 led van meg, a szomszéd ledes lámpájába beleépítve. Így-úgy, akárhogy nézzük is, messze jobb és hatékonyabb voltak a halogénhez képest ezek is. Próbáltál ki olyan lámpát?

Képlink: https://lh5.googleusercontent.com/-gOn56SM1h8g/UPiuua7nOpI/AAAAAAAAKLg/Y6tqTu53bKk/s800/5022.JPG

Ez a 3*MC-E ledes lámpád? bikemagon láttam hetekkel korábban, meg videókat is róla, és hogy fókuszálod?

És mekkora szögben/szélesen világítson egy vagy több lámpa, ha a keréktől 50-100m-ig akarod bevilágítani az utat? (Lásd: veol-os teszt, ott így írják: 1-1.5-2 sávnyi szélesen. De ez hány méter? Nálunk a járda 1m széles. a főút, meg ha jól tudom 3.7m (?) A kiépített bicikliutak sem szélessebbek szerintem ennél.

Például: 1-3, max 5 m-ig. aztán ~5m-től 20-30m-ig, és ~30m-től 50-100m-ig, és még pár méterig kétoldalt.


És ilyen fényvetőt össze tudna valamelyikőtök rakni?
900kcd-ás led lámpa!!!: http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?352661-DEFT-X-OMG-Strikes-Back!!!

Ez, csak 1.4 fokos szögben világít majdnem 2km-re!

Annyi tudható róla, hogy aszférikus lencsés ez a lámpa. De állítólag, amit a lencse nem szed össze fényt, az tükörrel a ledchipre van visszatükrözve, fókuszálva. Így van az összes fény kifókuszálva. És ára is van ~700$

Valami ilyesmi szerintem, mint ez:
Képlink: http://www.wavien.com/wp-content/uploads/2012/10/Cree-LED-Picture.jpg?9d7bd4

Az adataiból az jön le, hogy ~2.5A-rel van meghajtva az XP-G2 LED benne, aminek 1.5A az üzemi árama. (3*18650-es akku, és 2.5-3 óra üzemidő.)


csüt. jan. 31, 2013 1:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Van valami hír a régi Rekettyés helyéről, hogy mik is történtek arrafelé, ami okból megszűnt a büfé is.
Cikk: http://www.href.hu/x/j8mi
Kép
A cikk végén a hozzászólások között találtam ezt is:

"Bíró Ádám · Férj, Szabadúszó-életművész
Ahogyan Sándor Csiga barátom, agilitását s elszántságát ismerem, újra a "miénk" lesz az erdő...siklórepülők, hegyikerékpárosok, túrázók s kiránduló családok, egy-egy tea és jó csülök mellett, újra a Rekettyés Turistaház -ban, békében s szeretettben élvezzük a téli nagy havat s a nyári forró délutánokat, az erdő illataival s a szabadság érzésével!!!"

Azért mára, eddig csak jól alakultak a dolgok, ahogy olvasom.


szer. jan. 30, 2013 1:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
A hozzászólást frissítettem! Vannak benne új részletek is.


kjhun írta:
Huzallábas LED-nek van értelme még bicajlámpához? Nem kell hozzá, böhöm borda, meg ilyenek végett, és könnyebben be lehet őket állítani a kívánt irányba a fényüket, és lencse se kell hozzá. (egy két esetet kivéve)

Mondok példát: Amit balu1 rakott össze még jó pár éve, abban először (~120db?) 20 vagy 24 fokos 16cd-ás (ezt most akár 12Ft-ért is megkapod) 5mm-es ledek voltak, bár az, meg az újabb is bordával hűtve, hő elvezetve volt megoldva. A későbbi változatba meg 50cd-ás ledek kerültek. Ha jól rémlik összesen 189db, talán emez is piros/zöld ledekkel kiegészítve, ha így, akkor 135db fehér led, kb.: 135*50cd=6500cd-ával világíthatott. ha csak fehér, akkor meg 189*50cd=9450cd, vagy még több. De, később 10mm-esben 120-130cd-ásak is kaphatóak voltak.Szerintem közelre/középtávolra és oldalra/bagy szögben huzallábas ledekkel világítani, míg középtávolra/távolra/szúrófénynek meg Power LED-ek lencsével és/vagy tükörrel fókuszálva bevilágítván az utat.
Legeslegelőször, talán 2002-ben csak úgy feltákolva mindenféle hűtés nélkül
zöld kék, vörös huzal lábas ledek voltak felrakva egy próba lapra és fel volt kötözve előre.
Az akkori zöldek alig adtak fényt. A vörösek kicsivel többet. Ami főleg világított, az a kéknek a fénye volt.
A parton egyik kiülős büfé felé közeledtem a piros-kék ledes lámpával,
távolról mindenki izgett-mozgott, morgolódott és nézett felém, ahogy közeledtem.
Amikor közelebb értem akkor hallottam, néhányan megkönnyebbülve felsóhajtottak,
"ez csak egy biciklis, nem zsaru.." :D ( "jó" zűrös társaság lehetett ott ).
Abban az időben úgy neveztek a Rómain, hogy "itt a kéklámpás".

Azután jött magában néhány erős kék led. Fehér még nem volt akkor.
Utána jött (a "kék led sárga oldalfallal" bekentem a kék led megcsiszolt palástját lumineszcens sárga festékkel,
hogy ne tűnjön fel legalább távolról ránézve, hogy kék fényforrást használok.
Később ebből készült gyárilag is a fehér led
:D ) .
Az olyan erősen lilás-fehér színű volt, mint az első fehér ledek de főleg kéken világított.

Utána a 16 cd-s fehér led sor volt fehérként először mert akkor még nem lehetett jobbat venni.
Az akkori teljesítmény ledek meg inkább melegítettek mint világítottak. :D

Aztán sikerült venni a Szűcs Péter féle 24 fokos 50 cd-s ledből.
Abból és még piros és zöldből sikerült össze rakni egy egészen jó fényű és színű lámpát.
Még akkor sem voltak elég jó power ledek.


Viszont ezután néhány évvel a huzal lábas időszak már túlhaladottá vált.


Később már létezett az a led ami egymagában többre is képes. A huzal lábasokat valamiért nem fejlesztették ilyen hatékonyan tovább.

Ma már nem huzallábaznék mert ezek a mai jobb teljesítmény ledek már tudják amit kell, sőt
a hideg fényűek (pl. CREE XM-L U2) már akár a kétszeresét is lm/W -ban. - szerintem -


Elvileg lehetne a mostaniaknál még jobb led chip felépítésből még jobb huzal lábas ledet készíteni, de
erre ahogy látom nem fektetnek már nagy hangsúlyt. Szerintem azért, mert a teljesítmény ledeket már arányosan nagyobb hatásfokra tervezték, vagyis a kristály szerkezete is hatékonyabb működést tesz lehetővé, a chip mérete is arányaiban van akkora, mintha a huzal lábasokat raknád egymás mellé.
Erre rájöttek a gyártók is és megcsinálták, hogy a power led is hatékony legyen.
Régebben miért nem jöttek rá erre a chip méret dologra..? Igaz, én régóta mondom.

Az 5 chipes huzal lábas led már azelőtt sem volt nagy durranás, mert többet fogyaszt, miközben több fényt ad le.
Vagyis az egy db 5 chipes az 5 db 1 chipes fényét kellett volna adja 24 fokban, de ez nem volt így.
Gyengébb chipeket raktak egy csoportba.


Az a 24 fok és 50 candela 130 vagy160-szor és a szín kiegészítőkkel, össz. 196 db led amiből a sok ledes lámpát építettem, eddig csak akkor azzal az egy huzal lábas szériával jött össze nekem ilyen jól.
Annak viszont tényleg volt tisztességesen fénye. Brutál volt és széles.

Ez volt a fénye (régi fotó):
Kép
Akkor még a billentést egy zongora zsanérral és bowdennel és rugóval oldottam meg. Az még könnyen berezonált gödrös úton.
Akkor még nem volt ilyen profin megtervezve és kivitelezve, mint a mostani, amit "montu" Laci tervezett nekem, ami a következő képeken is látszik.


Közben próbáltam 125 cd-s huzal lábas ledet és elvileg erősebbet is, de az sem igazán volt olyan jó,
már csak azért sem mert szűk volt a széttartás és valahogy nekem nem tetszett az annyira fényerőben sem.

A régi huzal lábas lednél kicsivel nagyobb morzsa került arányaiban a tokba, mint amit a power ledekbe építettek.
Szerintem ez volt a "titok" azokban a jól sikerült huzal lábas ledekben.



Szerintem ha most akarsz jó lámpát építeni, akkor egyik lehetőség pl, ha
veszel egy 10 Watt körüli jó hatásfokú korszerű teljesítmény ledet.
Annak a fényét egy sík-domború, legalább 40 mm-es vagy nagyobb gyűjtő lencsével vetítsd ki, előre.
Ez viszont így közelre oldalt túlságosan éles lesz a határ vonala és nem lesz elég széles. Távolra vakítani fogja a szembe jövőket.

A vakítás elkerülésére felül, a lencse fölött egy tükör lapot kell elhelyezni és annak a távolabbi, kiálló végét
annyira engedd le, hogy a felső 1/5 - 1/10-ét (felső10 - 20%-át) letükrözze eléd az útra.

Kép

A felső sík tükröző lapnak legalább a lencse átmérőjét kicsit túl kell haladni méretben.

Ez így távoli fénynek tökéletes lenne ha közelre szélesebb volna a fény széttartása és nem lenne annyira erős közvetlenül előtted.

Kép

Ehhez a lencse elé alulról be kell tolni egy bordás (fresnel lencse elvén működő lapot), ami a lencse alsó 2/3-át takarja el.
A 3D képeslapok előtt van erre alkalmas műanyag lap, csak le kell áztatni róla a képet és a festéket is.
Amikor a papírt lehúztam, utána bekentem híg olajjal.
Utána mosogatószerrel és meleg vízzel így sodródott le róla a lakk a képpel mint a fotón.

Kép

Így húzza szét az előtét a fényt.
Kép

Azután azt teszem elé alulról háromnegyedig.

Ettől a fény közelre széthúzódik szélesen és lecsökken a közeli fény ereje.
-- éppen most próbáltam a képen látható billenthető lámpánál is. --
-- a széthúzó lapot az alsó harmadig-negyedig toltam be a lencse alja elé --
-- egészen közelben nagyon kellemesen lágyítja a fény kör széleit. --
-- ez tetszés szerint változtatható távolabbra is, ha a fóliát feljebb emeljük,
. . . . . hogy magasabban belógjon a lencse elé. --


A felső részről induló távoli fény erősen, a fókusz közelébe tolással állítható mértékben szélesebben v. szűken előre és távolra megy.
Viszont felfelé már nem léphet ki több, mint ami a (tükör széle alatt) sötét vonal alatt világít.
Ilyen előtéttel akár a szűk csóvájú lámpákat is egyszerűen, szélesebbé lehet alakítani.


Létezik sok különböző megoldás, ez csak egy ötlet a megoldáshoz.
Valaki, aki próbálta ezt a Bikemagon "látni és látszani"-ban, azt írja, hogy ronda megoldás, szóval szerinte nem esztétikus.
Mondjuk az lehet, de érdemes kipróbálni. Viszont az a baj, hogy domború lencse helyett csak tükörrel vetítő lámpánál már nem működik így. Ott legfeljebb az egész felület elé lehet tenni és attól szélesebb lesz a kilépő fény.

A felső tükörrel is csak a domború lencsénél lehet a vakítást így megszüntetni. A tükörrel fókuszba vetítőnél már nem.


Viszont van mégegy trükk, hogy ne vakítson a lámpa.
meg kell oldani a billenthetőségét a kormány elengedése nélkül.
Elsőre nekem sem volt teljesen ergonómikus és kb 35-el száguldozva estem is miatta, mert mindenképp le akartam billenteni, amikor szembe jöttek, viszont a kormányt markolva nem értem el a kart. Egyébként is nem esett akkor igazán kézre és távolabb is volt néhány centivel a markolattól.
Azóta jól beállítottam. Most könnyen elérem akár gödrös úton pattogva is.

Erről most nem írok bővebben mert ezer szónál többet mond egy kép.
Kép


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 szer. jan. 30, 2013 11:55-kor.



hétf. jan. 28, 2013 5:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. dec. 22, 2012 12:39
Hozzászólások: 23
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok

Huzallábas LED-nek van értelme még bicajlámpához? Nem kell hozzá, böhöm borda, meg ilyenek végett, és könnyebben be lehet őket állítani a kívánt irányba a fényüket, és lencse se kell hozzá. (egy két esetet kivéve)

Mondok példát: Amit balu1 rakott össze még jó pár éve, abban először (~120db?) 20 vagy 24 fokos 16cd-ás (ezt most akár 12Ft-ért is megkapod) 5mm-es ledek voltak, bár az, meg az újabb is bordával hűtve, hő elvezetve volt megoldva. A későbbi változatba meg 50cd-ás ledek kerültek. Ha jól rémlik összesen 189db, talán emez is piros/zöld ledekkel kiegészítve, ha így, akkor 135db fehér led, kb.: 135*50cd=6500cd-ával világíthatott. ha csak fehér, akkor meg 189*50cd=9450cd, vagy még több. De, később 10mm-esben 120-130cd-ásak is kaphatóak voltak.Szerintem közelre/középtávolra és oldalra/bagy szögben huzallábas ledekkel világítani, míg középtávolra/távolra/szúrófénynek meg Power LED-ek lencsével és/vagy tükörrel fókuszálva bevilágítván az utat.

Mert, hogy lehet kapni itthon is, kétféle szuperfényes 10mm-es LED-et, hideg és melegfehér színhőmérsékletűt. Az olcsóbbik 200 vagy 250cd-ás (119Ft/db) és 25-30fokos (35-53Lm/LED!??? :shock: ), a drágábbik meg, 220 vagy 285cd-ás (350Ft/db) és 40fokos (83-108Lm/LED???), még ha csak a felét, 2/3-át is tudja, már az se rossz, mindegyik 5chipes és 100mA az üzemi árama. Ha jól rémlik a Stubi?-féle (bikemag fórumon, a Látni & látszani topikban) ledek is hasonlóak voltak, pár évvel korábbról kisebb cd érték mellett. Ha valaki megtesztelne egy pár példányt belőle, kiváncsi lennék rá, hogy milyen. Erősen gondolkom, az olcsóbbikból pár db beszerzésén, ha nem sok a postaktg. És lencsék is jó árban vannak 5-60fokig. Míg a sima műanyag/akril lencsék, a PowerLED-hez való, 50-100Ftól, akár 500-600Ft is darabja, üveg aszférikus akár 400Ft-tól 1000-2000Ft átlagban, (~2$-tól 10$-ig, bár 30-50$-ért, vagy még többért is van). Mert hogy a vaterán felfigyeltem ezekre, az úgynevezett kaboson (cavoson) lencsékre, amik alapesetben, ilyen díszítésre/ékszerkészítésre valók, 8-25mm-es méretben, áttetsző, színes formában, de akad víztiszta is, és ráadásul üvegből, 30-100Ft/db áron. Ezek Power LED-ek elé mini segédlencsének nem lennének jók, valamire felhasználni? (Mondjuk lencsés, mini kulcstartós max. 0.5W Power/SMD LED-el szerelt lámpába.)

10mm-es LED-ek, az egyik, 200/250cd-ás (van neki egy pár ledes cucca emezeken kívül is):
http://elektronika.vatera.hu/muszerek_alkatreszek/dioda/10mm_es_szuk_latoszogu_0_5w_os_power_led_1705194992.html

A másik (a termékei közt keressétek meg a melegfehéret), 220/285cd-ás:
http://www.vatera.hu/listings/index.php?us=shadows321

Üveg lencsék: 8mm-es: http://muveszet-kezmuvesseg.vatera.hu/kreativ_hobbi/gyongyfuzes_ekszerkeszites/kellek_alapanyag/uveg_kaboson_lencse_medal_alap_foto_talca_8mm_1700272451.html
20mm-es: http://muveszet-kezmuvesseg.vatera.hu/kreativ_hobbi/gyongyfuzes_ekszerkeszites/gyongy/uveg_lencse_kaboson_20_mm_5db_cs_kab10_vintage_1699492238.html

De, ezeken kívül is van pár méretben még.

A velo.hu 2012.decemberi nagy lámpatesztje (az xls doksit is töltsétek le, nézzétek meg, a cikk alján a link):
http://velo.hu/fenyt-hozunk-a-sotetseg-birodalmaba-nagy-lampateszt.html

1-2 dolog nem világos, például, mit értenek 1-1.5-2 sáv szélességen (mi merre hány méter), az út szélén heverő tárgyak milyen messze vannak (5-10-20-30m-re :hm: ), a luxmérés hogy történt, lámpával szemben 5m-ről, vagy a földre fektetvén a műszert, de ekkor laposkúszásban világítanának rá a lámpák a műszerre, és a fotók milyen beállításokkal készültek, a lámpák mekkora szögben világítanak körülbelül.

Emez lámpákhoz képest az általatok összerakott fényágyúk hogy világítanak?? Pl.: Hozé-lámpa, 3 db MC-E ledes lencsés, 189db-os huzallábas balu1 féle ledes fényvető, RelakS 2*XP-E ledes és egyéb fej/kormánylámpák.


vas. jan. 27, 2013 0:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
[Telehódas Topik Túrák]


Na ez most kimarad, pedig kipróbáltam volna az 1.5A-t hogy világít vele a 4 XPG. :)


szomb. jan. 26, 2013 11:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
Próbáltad? Én igen. Véletlenül 4,5 V-ig töltődött 6 db prizmatikus cellám fúrógépben. Azóta is működik, csak kb. 50 %-kal nagyobb a telep belső ellenállása. Viszont ultragagyi 18650-es meg végleg megszakadt mindössze 2 A-es töltőáram hatására, úgy, hogy nem ment közben 4,25 V fölé a feszültség.

Igen, bár nem direkt. Kínai cuccban ment tönkre (bár szerintem gyárilag már rossz volt) a saját töltője. Először csak az tűnt fel, hogy büdös, aztán gyorsan szétszedtem és tűzforró volt a cella. Kimértem és kiderült nem működött benne a szabályzás.

Azóta új cella és töltőáramkör van benne. :)


szomb. jan. 26, 2013 11:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
fene... most meg szombaton lesz, ami még jobb, mint hétköznap bármikor, erre taknyolok ...


pén. jan. 25, 2013 14:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

144. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. január 26. (szombat)
Időpont: 18:30
(megj: legalább 18:45-ig szoktunk várni)
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): Visszaúton talán Pálvölgyi büfé, zsíroskenyér hagymával, üdítő, dinnyézés, miazmás (akár hozott anyagból).
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


pén. jan. 25, 2013 9:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Aktuális bringalámpa körültekintés, képpekkel, mérésekkel.

http://reviews.mtbr.com/lupine-betty-r- ... s-shootout

Különösen érdekes, hogy más gyártókkal ellentétben a Lupine a gyárilag megadott lumen értéknél (claimed lumens) még jobban is teljesített a valóságban (measured lumens).
Mellesleg a 3600 valós lumennel a legfényesebb.

Hátrányaként említik az 1200 USD árát :-)

Az ár/lumen versenyt viszont a Magicshine nyerte.


csüt. jan. 24, 2013 17:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nem világítás, de érdemes megnézni...
http://creep.ru/1161053715-silomer-dlya-velosipeda-svoimi-rukami-8-foto-video.html

Üdv
Inhouse


kedd jan. 22, 2013 14:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
2-3 hete kérdeztem, kell-e valakinek cuttertől valami, azóta már postázták a rendelést. :?


Akkor nincs más hátra, mint előre; vagy várok a következő adagig, vagy felkutatok valami olyan megoldást, ami izé, kitölti a rendelkezésre álló helyet. :D

A fő probléma az lenne, hogy ki kéne használni egy (kettő) Intel gyári CPU hűtőt (a felfogató tüskéknek annyi), a rendelkezésre álló hely egy 28.5 mm átmérőjű kör.
Nekem meg fogalmam sincs, merre induljak. :) 2-3 db XM-L-lel megfejelve szobavilágításnak jó lenne, csak helyszűke miatt a felfogatás kérdéses. Ha más nem, kétoldalú hővezető ragasztó vagy mi fog kelleni (amit a TaskLed adott pl, az tökéletes lenne).


kedd jan. 22, 2013 13:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG úr, ez nagyon korrekt volt!

Egyébként a Nimh akkut én is úgy szoktam mérni régebben 10A-es végállásban.
Most újabb kettő műszerrel 20A-es állásban méregetek, mert a régiek már kontakt hibássá váltak.

A műszerhez adott vékony, "áram mérő" vezeték nagyobb ellenállása miatt akku tesztelésre indikátornak jó
a gyári mérő zsinór és a módszer mert nem okoz teljes rövidzárat.

Viszont ha az átfolyó áramot, egyéb feladatnál pontosan akarjuk mérni, ahhoz elég vastag mérő vezetéket kell használni, különben
a műszer eredeti vékony mérő vezetékén, amit hozzá adnak, nagyon sok feszültség esik és rendkívül pontatlanná válik az eredmény.

A vékony gyári vezeték csak feszültség méréshez jó.



hétf. jan. 21, 2013 18:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Powerade írta:
Ha 4db 18650-es akkut összekötnék 2200mAh-s úgy hogy 14,4v legyen akkor mekkora üzemidőt lehetne kicsikarni cca. 3 - 6 - 9w fogyasztás mellett? Felszabadult pár ilyen cellám és erről menne a garázsvili.
4×3,7V×2,2Ah=32,56Wattóra
/3W=10,85óra
/6W=5,426h
/9W=3,61h
Lenne, ha 100%-os hatásfokú drivereket használnál, és a cellák öregedését, a hideg garázst se kalkulálod bele... Jó esetben 2/3-adát talán el lehet érni a számolt üzemidőnek. :?

-=RelakS=- írta:
Akku egészségének megállapítása:
NiMh, alkaline AAA celláknál 1-2 másodperces rövid áramméréssel szoktam tesztelni a cellák erőnlétét. (2A-nél nagyobb méréshatárú müszer kell, mert akkora biztit még kinyom egy jó állapotú cella!) Annyi ideig nem szabad mérni, hogy jelentősen felmelegedjen a cella...
Merült cella mindig kisebb áramot produkál, mint egy teli. Nagyon öreg, vagy hideg cella feltöltve se tud nagy áramot. Memória effektus is növelheti a belső ellenállást, de ott lejjebb merítve rendszerint kicsit visszatér az "erő"; 1-2 kisütés-feltöltés után ~megszűnik a jelenség. :)


hétf. jan. 21, 2013 15:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
FeF írta:
Egy apróka kérdés:
Esetleg készül-e a háttérben egy cutteres rendelés?
Avagy van-e valakinek elfekvőben 25-30 mm mcpcb-re applikált 3-4 LED? (Cutteren kívül honnan lehetne még ilyet szerezni? Horror a szállítás sajnos. :( )


2-3 hete kérdeztem, kell-e valakinek cuttertől valami, azóta már postázták a rendelést. :?

Spafi: Köszi, majd megnézem, van pár darab 2ohm 2W ellenállatom a célra :)


hétf. jan. 21, 2013 8:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Egy apróka kérdés:
Esetleg készül-e a háttérben egy cutteres rendelés?
Avagy van-e valakinek elfekvőben 25-30 mm mcpcb-re applikált 3-4 LED? (Cutteren kívül honnan lehetne még ilyet szerezni? Horror a szállítás sajnos. :( )


hétf. jan. 21, 2013 0:49
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ja, jó az elv, csak nem 100 ohmmal, hanem mondjuk 2-vel kellene terhelni. belső ellenállás: R=delta_U/delta_I , vagyis a feszültségcsökkenés mértéke osztva a terhelő árammal (ha a kiindulási helyzet az, hogy nincs terhelve).
18650-es cellától 0,2 ohmnál kisebbet lehet elvárni, 0,1 az átlag, 0,04 kitűnő érték.


hétf. jan. 21, 2013 0:05
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
1: pakk? Olyan lámpa, amibe bele tudom rakni a három darab AAA akkut, és csá :)
2: vannak AA akkuk is, amit bajos lámpára kötni
3: a töltőm némelyik akkutól "cicereg". Gyanítom, hogy azok már mennek tönkre, ezért is szeretnék méricskélni. A lényeg az elv volt, hogy ez használható-e? Szerintem igen, de gondoltam, kérek más véleményt is.

Amúgy fura, hogy az én szövegem szürke, másoké meg fekete. Vagy ez fícsör itt, hogy a saját hozzászólás árnyalva van? Eddig nem vettem észre :)


vas. jan. 20, 2013 22:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
...vagy a feltöltött akkura rákötöd a lámpát és terhelés alatt megméred mennyire esik le közben a feszültsége.
Amelyiknek túlságosan nagy a belső ellenállása, az nyilván nem tud teljesíteni, mert a feszültség az akkuban esik és azt fűti.
A fogyasztóra már nem jut elegendő feszültség, mert az akku belső ellenállásán és a fogyasztón, mint feszültség osztón, megoszlik az energia.

A gyengébb cellákat párhuzamosan kapcsolva lehet még felhasználni, ha nem akarsz feleslegesen pocsékolni
és ha a pakk mérete nem gond ha nagyobb.


vas. jan. 20, 2013 21:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Elemlámpa összehasonlítás

Jól látni, hogy ezek szerint bringázáskor vacak akkuk voltak a lámpában, mert a Li-ion-nal gyakorlatilag nem világosabbak.

Akku egészségének megállapítása:
Mint látható, vannak akkuk, amikkel förtelmesen teljesítenek a lámpák. Annak lehet-e értelme pl, hogy megmérem a feszültségét a feltöltött akkunak, 200 és 100 ohm-os terheléssel. Feljegyzem, mit csinál ilyenkor egy jó akku frissen töltve (pl: 1,4V - 1,32V - 1,28V), és ha egy akku ennél rosszabbat csinál (pl: 1,4V - 1,2V - 1,1V), akkor kuka? Így nagyobb belső ellenállást feltételeznék a kelleténél, ami miatt nem tud kellő feszültséget leadni (és így lehet, hogy rövidre zárva frissen feltöltve 500mA-ek rohangálnak csak.)


vas. jan. 20, 2013 20:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Powerade írta:
Ha 4db 18650-es akkut összekötnék...
Tolmácsolok:
...vagyis számold ki a cella leadott teljesítményét és szorozd meg a cellák számával.

Az mindegy, hogy sorosan kapcsolod vagy párhuzamosan, mert a teljesítmény azonos.
Az akku feszültségét 3.6V körül szokták átlagnak venni. Az akku kapacitást ismered.
használd a képletet amit SPafi küldött.

Tényleg, SPafi: mi is az a " t=C/I "
..Ja igen, megvan, az üzemidőre utal..


Egyszerűsítek a kérdezőnek:

Watt = Volt * Amper
Amper = Watt / Volt
Volt = Watt / Amper



vas. jan. 20, 2013 19:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Powerade írta:
Ha 4db 18650-es akkut összekötnék 2200mAh-s úgy hogy 14,4v legyen akkor mekkora üzemidőt lehetne kicsikarni cca. 3 - 6 - 9w fogyasztás mellett? Felszabadult pár ilyen cellám és erről menne a garázsvili.

I=P/U, t=C/I.


vas. jan. 20, 2013 9:28
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 23, 2009 19:52
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ha 4db 18650-es akkut összekötnék 2200mAh-s úgy hogy 14,4v legyen akkor mekkora üzemidőt lehetne kicsikarni cca. 3 - 6 - 9w fogyasztás mellett? Felszabadult pár ilyen cellám és erről menne a garázsvili.


vas. jan. 20, 2013 5:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Meg kell állapítanom, hogy fémmel dolgozni nem igazán egyszerű műhely nélkül, társasház szobájában. Nem csak, hogy nem árt csöndben dolgozni, de még egy rendes asztali szerszám sem áll rendelkezésre ... a szobában :shock: !-F


szomb. jan. 19, 2013 19:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Azt viszont kiprobalom, hogy magasabb feszultsegre 4.3 - 4.4 voltra toltve, mennyivel valtozik a kapacitasa, egy jobb cellat sajnalnek igy tonkretenni.
Ezt csak most vettem észre.
Régebben jártam úgy, hogy egy-egy cellát kicsit tovább rajta felejtettem feszültség korlát nélküli áramforráson töltés közben.
A régebbi cella csak egyszerűen megnyúlt vagy megszakadt a túlfeszültségtől.
Újabb cella viszont nagyon felforrósodott és szintén csökkent a kapacitása vagy megszakadt.


csüt. jan. 17, 2013 3:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
duke írta:
Nem akarom szetszedni, mert valamire meg igy is jo lesz elobb utobb. Annyira nem is gyenge 4 A-el terhelve 3.5 - voltra esik a feszultseg. Azt viszont kiprobalom, hogy magasabb feszultsegre 4.3 - 4.4 voltra toltve, mennyivel valtozik a kapacitasa, egy jobb cellat sajnalnek igy tonkretenni.


4.4-re töltve? Na az jó, mert ott led sem kell a világításhoz. :shock: :wink:


Próbáltad? Én igen. Véletlenül 4,5 V-ig töltődött 6 db prizmatikus cellám fúrógépben. Azóta is működik, csak kb. 50 %-kal nagyobb a telep belső ellenállása. Viszont ultragagyi 18650-es meg végleg megszakadt mindössze 2 A-es töltőáram hatására, úgy, hogy nem ment közben 4,25 V fölé a feszültség.


csüt. jan. 17, 2013 2:48
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Nem akarom szetszedni, mert valamire meg igy is jo lesz elobb utobb. Annyira nem is gyenge 4 A-el terhelve 3.5 - voltra esik a feszultseg. Azt viszont kiprobalom, hogy magasabb feszultsegre 4.3 - 4.4 voltra toltve, mennyivel valtozik a kapacitasa, egy jobb cellat sajnalnek igy tonkretenni.


4.4-re töltve? Na az jó, mert ott led sem kell a világításhoz. :shock: :wink:


szer. jan. 16, 2013 23:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
Esetleg kiváncsiságból szétszedhetnéd őket, hogy milyen használt laptop cellákat fóliáztak újra.
Az is előfordul, hogy használt, de vékonyabb (pl. 14500?) cellákat raknak be egy plasztikcsőbe, hogy elérjék a 18650 méretét. Kívülről meg úgysem látod.

Nem akarom szetszedni, mert valamire meg igy is jo lesz elobb utobb. Annyira nem is gyenge 4 A-el terhelve 3.5 - voltra esik a feszultseg. Azt viszont kiprobalom, hogy magasabb feszultsegre 4.3 - 4.4 voltra toltve, mennyivel valtozik a kapacitasa, egy jobb cellat sajnalnek igy tonkretenni.


szer. jan. 16, 2013 19:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DNS hiba is lehetett, egy vírusos oldalt a chrome hosszabb ideig nem engedne meglátogatni.

ON
Keresek olyan kapcsüzemű áramgenerátoros LED tápot, ami 230 Voltról állít elő 1-2 darab XP-G lednek 1500mA áramot.Ilyet lehetett kapni a DX-en de már kifogyott.

Szerk: ezt most látom több helyen is például itt. Rendelt már innen valaki? EU ba állítólag ingyen szállít.


Illetve egy olyat is, ami szintén 230V ról 3000mA-t egy darab XM-L lednek.

Kacérkodom az XT-G leddel is, a 36 voltos verziójával, de ehhez a ledhez egyáltalán nem találtam még 230-as tápot.

Társasház lépcsőházi világítás ledesítésében gondolkodom.


szer. jan. 16, 2013 16:24
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Igen, már működik nekem is. Valami gondjuk lehetett.
Talán vírus volt, mint a cmtura.hu lapon is.
Ott is szünet volt ilyen ok miatt, de ott pár napon keresztül.


kedd jan. 15, 2013 18:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
kép nem jön be melóhelyen, viszont magához tért az oldal


kedd jan. 15, 2013 8:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
cutter.com.au másnak sem megy?

Kép

Ennyi látszik belőle.
:cry:


kedd jan. 15, 2013 1:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
-=RelakS=- írta:
cutter.com.au másnak sem megy?

Nálam megy.

Fura.
Melós hálózat melós laptoppal.
Mobil hálózat telefonnal.
Itthoni hálózat asztali géppel.
Mindhármon a kiszolgáló nem található O_o.


hétf. jan. 14, 2013 22:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
cutter.com.au másnak sem megy?

Nálam megy.


hétf. jan. 14, 2013 22:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
lehetne szólni a fickónak, hogy talán 1kHz jobbabb lenne?

Mondjuk nem értem, hogy hogy lehet 400Hz-et látni világítás esetén, bár pl hátsó lámpánál biztos észre lehetne venni (lásd: régebbi ledes autók)

Nem biztos, hogy úgy is pontos maradna az áram. Az én általam készített 400kHz-en dolgozik, viszont ott a kis áramoknál túl nagyok a lépcsők a fényerőváltoztatásnál. Ott (autónál) mondjuk mindegy, mert általában nagy árammal megy, szemben egy kerékpárlámpával, ahol sokszor elég a kicsi fényerő.

Simán, ha mozgatod a lámpát (pl. a kormánnyal).

-=RelakS=- írta:

Wow?
Nézem át az XM-L lámpákat, erre szembe jön egy, aminek a ledje a tükör felé néz, és nem vakítja szét azt, aki véletlenül csak a lámpa felé néz, mikor az be van kapcsolva. Viszont XR-E...


Gyanítom ez nem egy hőcső (amivel pl. a Cree is szereli a plafonba építhető lámpatestjeit), hanem sima aludarab, ami egy XR-E hőjét még nagyjából kezelni tudja, de egy XM-L-t már nem. Viszont hőcsővel meg nem ennyibe kerülne.


hétf. jan. 14, 2013 22:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
cutter.com.au másnak sem megy?


hétf. jan. 14, 2013 13:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Eladó együtt:

Li-Ion töltő (kb. 450-500mA): ultrafire wf-139
2xUltrafire BRC 18650 3000 mAh védett
6000 HUF

A cucc Hkequipment.net oldalról származik, Spark fejlámpához vettem, de már van akksim és töltőm is. Így eladó lett.
Eredeti ár: USD 28 (228 Ft/USD = 6384 Ft): http://hkequipment.net/index.php?p=6&id=328

Ez amúgy megbízható bolt, itt direkt írják, hogy „original”, mert rengeteg a trustfire/ultrafire hamisítvány
(mindenféle minőségű Ultrafire BRC 18650 3000 kering a piacokon, ennek talán valós 2400-2600mAh lehet a kapacitása.)

Máshol:
USD 37,99: http://www.ebay.com/itm/Ultrafire-WF-13 ... 1090354803

Máshol csak töltő USD 16,95
http://www.batteryjunction.com/wf-139-.html

Máshol: külön akksik:
USD 13,80/2db: http://dx.com/p/ultrafire-protected-186 ... pack-21474
USD 8,95/db: http://www.batteryjunction.com/ultrafire-brc-18650.html

A teszt (kb 2600 mAh, már ha nem hamis, de a hkequipment-nél az eredetiséget hangsúlyozzák)
http://lygte-info.dk/review/batteries20 ... %20UK.html

Vigyázat, ebay-es vagy aukciós oldalakon random belsejű cellák lehetnek!
http://budgetlightforum.com/node/2619


hétf. jan. 14, 2013 11:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Kép
Kivancsisagbol vettem az ebay-en ilyen akkut. Persze nem gondoltam komolyan, a 4000 mAh-t, de remeltem, a 2000 mAh-t azert eleri, de csalodnom kellett.
Mert csak 1400 mAh a kapacitasa, 200 mA -el es 140 mA -el merve is.
Sajnos 350 forintert ezt addjak, persze arteljesitmeny viszonyban jobb mint 3.4 Ah -as Panasonic cella, ami kb 7 szer dragabb. :D

Esetleg kiváncsiságból szétszedhetnéd őket, hogy milyen használt laptop cellákat fóliáztak újra.
Az is előfordul, hogy használt, de vékonyabb (pl. 14500?) cellákat raknak be egy plasztikcsőbe, hogy elérjék a 18650 méretét. Kívülről meg úgysem látod.


hétf. jan. 14, 2013 11:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
elfroland írta:
Fáradnak a lámpámba való 2000mAh-s 18650-es akkuk.
Van valakinek tippje milyen típust vegyek?
Ezt néztem ki:
http://dx.com/p/trustfire-protected-186 ... -blue-5790
Ár/érték arányban tud valaki jobbat?


Illetve akkus csavarhúzóba raktam ilyen cellákat és (hasonlóan ahogy vakus kollégánál :-) ) letilt a védelem ha nagyon megdolgoztatom.
Tudok olyan védelmet ami tényleg tud 10A-t?

Köszönöm!


Ilyenem van :D
A 4-ből 1-et nem tudok 1A-el tölteni, és a morzsaporszívóhoz legalább három, de inkább mind a négy kell párhuzamosan, hogy megszólaljon !-F
Rendeltem ilyet, kíváncsi vagyok, ezzel mi lesz a helyzet

----

Más: nézem a hazugságversenyt a dx.com-on, és találtam egy érdekes lámpát :)

Kész, összegyűjtöttem az elérhető XM-L lámpákat
Kitételek:
XM-L
Zoom lencse
18650-et fogadjon

Szép kis hazugságverseny... vajon melyik lehet ténylegesen közel az 1000lm-hez? Csupán 575ezer forintból kideríthető lenne :D Persze, sokkal kevesebből, ha az egyértelmű marhaságokat kidobáljuk (1A áram, 900lm, ilyesmik)


vas. jan. 13, 2013 11:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd máj. 09, 2006 16:19
Hozzászólások: 94
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Fáradnak a lámpámba való 2000mAh-s 18650-es akkuk.
Van valakinek tippje milyen típust vegyek?
Ezt néztem ki:
http://dx.com/p/trustfire-protected-186 ... -blue-5790
Ár/érték arányban tud valaki jobbat?


Illetve akkus csavarhúzóba raktam ilyen cellákat és (hasonlóan ahogy vakus kollégánál :-) ) letilt a védelem ha nagyon megdolgoztatom.
Tudok olyan védelmet ami tényleg tud 10A-t?

Köszönöm!


vas. jan. 13, 2013 10:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
lehetne szólni a fickónak, hogy talán 1kHz jobbabb lenne?

Mondjuk nem értem, hogy hogy lehet 400Hz-et látni világítás esetén, bár pl hátsó lámpánál biztos észre lehetne venni (lásd: régebbi ledes autók)

Nincs valakinek egy kölcsönbe? :twisted:
Nemis, még tönkretenném : )


Wow?
Nézem át az XM-L lámpákat, erre szembe jön egy, aminek a ledje a tükör felé néz, és nem vakítja szét azt, aki véletlenül csak a lámpa felé néz, mikor az be van kapcsolva. Viszont XR-E...


szomb. jan. 12, 2013 22:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
Teleholdason volt szó, hogy az újabb nagyáramú (max 3A feletti) Taskled-es meghajtókban PWM-mel mennek az alacsony fokozatok, a szabályozás pontossága miatt (gondolom a referencia ellenállás pontos mérése gondot okozott illetve a firmware leosztós áramtábla pontossága lehet korlátozott).
Most megnéztem, ilyenkor 400 Hz-en megy a PWM.


Sajnos nem csak a 3A felettiek, a bflex is azzal megy és elég zavaró is a vibrálása. :(
Nekem nem volt gondom a régivel, jobban szerettem annak a fényét és szerintem marhára nem számított, hogy 250mA vagy 290mA (mondtam valamit) jön ki rajta .


szomb. jan. 12, 2013 22:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
Amúgy léteznek gyári külső akkucsomagok, legalább is bizonyos rendszerekhez. Ott kéne megnézni, milyen feszültségűek.


Igen, néztem őket, de sehol nincs megadva paraméter. Illetve csak az elem darabszám. A komoly külső csomagokban egyébként nem csak sok elem van, hanem 2-300 voltot adnak le, az megy a vakuhoz (nem az elemcsatlakozón keresztül persze), így a töltőáramkört meg lehet vele kerülni. Ilyenkor 0,5 sec környéki töltési idők vannak, teljes kisütés után. :)
Itt már a villanócső szab határt, az fog túlmelegedni, de persze ott is van hővédelem.


szomb. jan. 12, 2013 22:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Na ez jogos kérdés, majd szétszedve is megnézem, mennyire melegszenek az alkatrészek..

Éles teszt megvolt, 500 képpel. :)
Semminek nincs baja, ráadásul az akksipakk annyira jól bírta, hogy ennyi után is csak 3.9-ig merültek a cellák.

Egyébként szétszedve próbálgattam előtte. Egyedül csak a 2 db töltőtranzisztor melegedett jobban, de az is csak azért, mert gyorsabb a töltés, mint a ceruzával. Belül azért gondoltak az áramokra, az elemről jövő nyákrészek szinte karvastagságúak és dupla fém füllel csatlakoznak a nyáklaphoz.
A 2 tranzisztor közé pedig egy megszakító hőbiztosíték van téve, ha túlmelegszik, akkor kikapcsol és nem tud tovább tölteni a kondenzátor. 80-90 fokot mértem AA-val, ugyanez a li-ion-al 120-ra ment fel.

És hogy miért a durva bekötés: még erről a relatíve magas feszültségről (8V) is 7-8A-t vesz fel teljesen kisütött kondival! :shock:


szomb. jan. 12, 2013 21:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Kép
Kivancsisagbol vettem az ebay-en ilyen akkut. Persze nem gondoltam komolyan, a 4000 mAh-t, de remeltem, a 2000 mAh-t azert eleri, de csalodnom kellett.
Mert csak 1400 mAh a kapacitasa, 200 mA -el es 140 mA -el merve is.
Sajnos 350 forintert ezt addjak, persze arteljesitmeny viszonyban jobb mint 3.4 Ah -as Panasonic cella, ami kb 7 szer dragabb. :D


pén. jan. 11, 2013 23:28
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 62 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség