Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 23:21



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
... Hát nem levédettek már szinte minden értelmes ötletet? :-)
Azért nekem még lenne pár ötletem :) Pl. a "repülő kondenzátoros" megoldás. Egy nagykapacitású kondit ciklikusan rákapcsolunk egymás után a cellákra, félvezetős kapcsolókkal, és relatíve gyorsan. Ez eléggé rákényszerítené a cellákat az együttfutásra.
Vagy..: Minden cellán lenne egy fesz figyelő, amelyiken túl nagy a fesz ott egy (vagy két) fet belerúg egy tekercsbe, a tekercsben indukálódott feszt, meg két diódán át visszavezetném a teljes cellasorra.
Mindkét megoldás minimális veszteségű.


szomb. aug. 31, 2013 19:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Vannak itt ötletes megoldások!


csüt. aug. 29, 2013 21:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
"Charge Sharing Balancer"

Pont ez jutott eszembe, mielőtt láttam kveszt linkjét. Hát nem levédettek már szinte minden értelmes ötletet? :-)


csüt. aug. 29, 2013 20:21
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Találtam egy kapcsolódó doksit:
http://www.aeroflex.com/ams/pagesproduct/presentations/Li-IonChargeBalancing.pdf


csüt. aug. 29, 2013 13:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
:roll: Noigen, mivel ezekben nagyjából ki is merül az összes eddig ismert lehetőség
. . . és mindegyikkel kicsivel több munka van, szinte bármelyiket választhatjuk. :twisted:


kedd aug. 27, 2013 21:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ez nem nagy, pár alkatrész cellánként. Jól bevált módja a balanszolásnak, csak néha alkalmaznak áttöltést egyikből a másikba (ami még komplikáltabb).
A külön töltő is jó lenne, csak bonyolultabb és drágább is a több kicsi, mint az 1 nagy.


kedd aug. 27, 2013 14:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Jó dolog, de finoman szólva túl lett ez építve. Jókora bonyolult áramkör ehhez.
Vagy csak nekem tűnik úgy? Persze jobb megoldást nem tudok én sem.

Halványan nekem is megfordult a fejemben, amit már régen valahol olvastam,
hogy "amelyik cella feltöltött annak kicsit beterhelünk töltés közben"

Viszont ez olyan durvának tűnt. Ezek szerint tényleg nincs jobb megoldás a gyakorlatban.
Ha sorosan van kötve, akkor tényleg nem igazán.
Már azon kívül, hogy kettő teljesen külön körről működő töltővel töltjük mindegyik párhuzamos cella csoportot.


pén. aug. 23, 2013 22:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
Természetesen annyi sorba kapcsolt cellára gondoltam, ami illeszkedik a generátor feszültségéhez.
Ezért is említettem a 3.2V.os LiFePo4 cellákat, amikből kettő sorba kapcsolva 6,4V.
Kérdés, hogy a generátor ezeket fel tudná-e megfelelően tölteni.

(agy)dinamós Li akksi töltéshez:
-A generátor ("dinamó") viselkedésének megértéséhez bővebben ajánlom SKORI bringavilágításos oldalának elolvasását...
/=Áramgenerátor (váltóáram), aminek üresjárási feszültsége fordulatszám függő (schottky graetzzel célszerű egyenirányítani). Sacc/kb. 0,5A áramot szolgáltat; lépésben haladva kb. 2 cellányi az üresjárati csúcsfeszültség; tekerve 2-3 cellányi(lednyi) feszültséget biztosan szolgáltat -ha a dinamó burkolatába épített védőzénert eltávolítjuk*-.../
Akkutöltésre így cellánként 1-1 párhuzamosan kapcsolt feszültséglimitert kell beépíteni (balancer kapcsolás).
Ajánlom pl. az alábbi kapcsolást: (Pafi tollából) :)
Kép
Ez határolja a feszültséget, nem engedi túl nőni... A led jelzi, ha az adott cella fel van töltve, ha mindegyik tele, akkor célszerű lekapcsolni a generátorról, hogy ne fékezzen feleslegesen! Az áramkör önfogyasztása 1-2mA, így ha nincs napi-heti használatban, akkor az áramkörről célszerű leválasztani az akksikat, a lemerülés megakadályozására...

/Vagy pl. kisebb önfogyasztású alkatrészekből építeni kapcsolást:
Kép OPA-t chipcadnál kapni Önfogyasztás ~40uA.


pén. aug. 23, 2013 20:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
eddig nekem még minden megjött, még ha egy hónapot is kellett rá várni


csüt. aug. 22, 2013 18:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
(Az vajon hogy van, hogy rendeltem a DX-en egy kézi/bringás lámpa tartót, és sosem érkezett meg?)


szer. aug. 21, 2013 22:16
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Franc...

DX-en barkács cucc akciók vannak.

Reszkess pénztárca?


szer. aug. 21, 2013 20:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

151. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. augusztus 21. (szerda)
Időpont: 20:30


Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett

Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.

Program (Extra): Visszaúton Pál söröző a barlangnál, zsíroskenyér hagymával, üdítő, dinnyézés, miazmás (hozott anyagból).

Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


szer. aug. 21, 2013 10:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
Tudom generátor, de köznyelvben agydinamóó. :)
Egyébként 6V 0.5A!
Igen, 6V 0.5A és 0.3W ..előbb kicsit mellé nyúltam és össze cseréltem őket, bocs.



scarbantia írta:
Természetesen annyi sorba kapcsolt cellára gondoltam, ami illeszkedik a generátor feszültségéhez.
Ezért is említettem a 3.2V.os LiFePo4 cellákat, amikből kettő sorba kapcsolva 6,4V.
Kérdés, hogy a generátor ezeket fel tudná-e megfelelően tölteni.
Feltöltené, viszont a sorosan kapcsolt cellák többnyire nem teljesen egyformák és a legkisebb különbség a belső ellenállásában egy kicsi különbséget jelent a kisütés és feltöltés mértékét illetően. Végül sokadik feltöltésnél ezek a különbségek annyira felhalmozódnak, hogy már az egyik cella teljesen feltöltődött, amíg a sorosan kötött párja még félig sincs feltöltve. Ha a töltő áramkör kettő cella feszültségét figyeli, akkor még nem érzékeli feltöltöttnek egyiket sem. Ezért egyiket túltölti, amíg a másik még nincs teljesen tele.

Éppen ezért szokott az ilyen sorosan kötött akkukban olyan elektronika lenni, ami külön egyesével figyeli a cellákat és valamiképp kiegyenlíti a különbséget, de azt nem tudom, hogy ez miként működik.
Éppen ezért célszerűbbnek tartom, ha abból a 6 Voltból csak 4.2 Voltot használunk fel és el tudjuk kerülni (meg tudjuk úszni "szárazon") a sorosan kötött akku cellák kiegyenlítő áramkörét.
Így is lehet több cellát össze kötni de párhuzamosan.



scarbantia írta:
Ezt az üresjárati feszültségszabályozást nagyon szeretném megspórolni.
Ha lehet ne terheljen fölöslegesen semmi.
Viszont ha ez nincs benne valami trükkel, akkor ha üresen felszökik a feszültség az sok lehet a stabilizátor bemenetén.



scarbantia írta:
Az akkucellában lévő védelem az elegendő? Ha igen, akkor csak egy graetz kocka, aztán mehet az akkura a töltés.(vagy ez így nagyon naív...) Szűrőkondenzátort nem igényel?
Az akkuban lévő védelem arra elég, hogy ne merítsd túl mélyre az akkut használatnál és ne okozzon kárt benne egy esetleges rövidzárlat. Többnyire ezektől védi az akkut a rá épített elektronika.

Emellett kell egy stabil feszültség forrás, ami nem haladja meg az akku megengedett csúcsfeszültségét.
Szűrő kondenzátort az kell rá tenni mindenképp.



scarbantia írta:
Valahol az elektronika agyalásán mindig elvérzek...
Vagy nem jó hatásfokú, vagy túl bonyolult, vagy nem felel, meg valaminek... ...és még mindig nem értek hozzá. :(
Kell vele foglalkozni eleget, mire megérzed az arányokat, hogy mi mennyi és hova mennyi kell.
De az is elég lehet ha számolsz a rendelkezésre álló adatokkal és alkatrészek igényeivel és hatásával.
Jó ismerni egyes alkatrészek "perverzitásait" is, mint a régebbi feszültség stabilizátor IC kimenetére kötött elkóban lévő feszültség a tápfeszültség kikapcsolásakor visszafelé folyt az áramkör kimenetéről és az tönkre tehette az IC-t. Ezért egy diódát kellett tenni azoknak a ki és bemenete közé, hogy kikapcsoláskor kikerülje az IC-t és közvetlenül kerüljön a bemenetre. Asszem a 78XX-es IC-nél volt ilyen gond, ha jól rémlik.


szomb. aug. 17, 2013 22:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Azt érdemes figyelembe venni, hogy a dinamó (nem mondom megint, hogy nevezik műszakilag helyesen :twisted: ), kb 6 V körüli üzemi feszültség leadására lett tervezve, 0.3 A áramú terhelés mellett. Első gondolatra erre érdemes építeni.


Tudom generátor, de köznyelvben agydinamóó. :)
Egyébként 6V 0.5A!

balu1 írta:
Ami lényeges, hogy milyen feszültségre van szükségünk?
A leadott optimálisan terhelhető feszültség 6 V.


Természetesen annyi sorba kapcsolt cellára gondoltam, ami illeszkedik a generátor feszültségéhez.
Ezért is említettem a 3.2V.os LiFePo4 cellákat, amikből kettő sorba kapcsolva 6,4V.
Kérdés, hogy a generátor ezeket fel tudná-e megfelelően tölteni.

balu1 írta:
Tehát legfontosabbként az akku töltő feszültséget kell nagyon pontosan felülről behatárolni. Azután a dinamó üresjárati feszültségét is érdemes behatárolni, 10-12V max feszültségre min 3 Wattos antiparallel zenerrel, ha gyárilag nem oldották volna meg.


Ezt az üresjárati feszültségszabályozást nagyon szeretném megspórolni.
Ha lehet ne terheljen fölöslegesen semmi.


balu1 írta:
A túlfeszültség védelem nagyon fontos!
Semmi másra itt nem is kell figyelni, leginkább a túlfeszültségre, ami mindenképp elkerülendő.

Az akkucellában lévő védelem az elegendő? Ha igen, akkor csak egy graetz kocka, aztán mehet az akkura a töltés.(vagy ez így nagyon naív...) Szűrőkondenzátort nem igényel?

Valahol az elektronika agyalásán mindig elvérzek...
Vagy nem jó hatásfokú, vagy túl bonyolult, vagy nem felel, meg valaminek... ...és még mindig nem értek hozzá. :(


pén. aug. 16, 2013 23:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
Balu!
Ez a döntött lencse izgalmas dolog, de még nem igazán gondoltam át.
Ha jól értem, akkor a tologatást lehet megspórolni vele, azzal hogy az alsó fele jobban szór, a teteje meg fókuszáltabb. Ezt végül is mélységben eltolt LED-ekkel is meg lehet csinálni valamennyire.

A lencse tologatása egyszer széleset és magasat vetít gyengébben, aztán keskeny, szűk és erőset, ami távolabbra jó.
Múltkor erdőben szükség is volt a tologatásra. Elsőnek szűkebb de erős fényen állt,
de mivel másztam felfelé és közben oldalról mindenféle csörtetés és zörgés hallatszott időnként, ezért
gyorsan előre nyúltam és közelebbre kellett tolnom a lencsét ütközésig, hogy jóval szélesebben terítsen.

A lassú mászáshoz inkább közelre de szélesen jó látni, hogy az erdő mindkét oldalát láthassam, szélesen ki-mi jön ott felém.
(Volt egy mosómaci ami átment előttem és volt valami kettő világító szempár (azaz négy pont) távol előttem és volt hatalmas csörtetés oldalról, de azt nem láthattam mert nagyon oldalt volt a fák között.
Sőt folyamatosan jött velem valami zörgő hang, amiről kiderült, hogy a bringa adja. :shock: )

Aztán lefelé már jóval szűkebbre állítottam a fényt, hogy a gyors lefelén távolabbra vetítsen.
Erre jó, ha menet közben váltani kell fény szélességet, vagyis fénykör átmérőt. Igaz, előre kell nyúlni hozzá.

A döntött lencse egy egyenlőtlen eloszlású fény foltot vetít, aminél a fény felső részén erősebb a kilépő fény és alul gyengébb.
Közte folyamatos az átmenet változása.
Ez azért jó, mert közelebbre kevés fény is elég, míg egyre távolabbra vetített fénysugárnak
egyre erősebbnek kell lennie, hogy távolra is elegendő fényt vetítsen.

A kettő, lencsétől eltérő távolságban eltolt led kettő eltérő fény foltot vetít ki egymás fölött, részben átfedésben.
Ezzel kicsi átmenettel világít távolra erősebben és közelre kicsivel gyengébben és szélesebben.



scarbantia írta:
Múltkor találtam ezt a lámpát, toknak, és azóta egy ilyet.
Jó az a lencsés, legfeljebb a tetején az a terelő lehetne két-háromszor hosszabban kilógó méretű, ahhoz, hogy tényleg csináljon valamit. Sőt még egy sík tükröző lapot is bele tennék (ami legalább háromszor ilyen hosszú), ami közvetlenül a lencse felső szélénél indul és előre kiemelkedik annyira, hogy a felfelé kilépni induló fényt lefelé terelje. Az a picike kiálló rész viszont arra kevés.



scarbantia írta:
A dönthetőséget nekem kell megoldani, de elég jó toknak tűnik. Kicsit drágább, igaz van hozzá akku meg töltő. Mi a véleményed róla?
Szerintem is jó, csak a felső terelő kevés ahhoz, hogy bármi hasznosat tegyen.



scarbantia írta:
Más: Mennyire veszteséges dolog dinamóról akkut tölteni, és arról hajtani a lámpát, meg egyebet?
Azt érdemes figyelembe venni, hogy a dinamó (nem mondom megint, hogy nevezik műszakilag helyesen :twisted: ), kb 6 V körüli üzemi feszültség leadására lett tervezve, 0.3 A áramú terhelés mellett. Első gondolatra erre érdemes építeni.

A következő gondolat, ha jobban meg terheled, akkor lejjebb esik a feszültsége,
de az össz. leadott teljesítménye elvileg nem igazán térhet el jelentősen.
Viszont kisebb terhelés mellett, esetleg terhelés nélkül növekszik a dinamó terheletlen feszültsége akár 80 Voltig is.
Ezeket inkább csak alap gondolatnak írom.

Ami lényeges, hogy milyen feszültségre van szükségünk?
A leadott optimálisan terhelhető feszültség 6 V.
Egy lítium ion akku cella feszültsége 4.2V maximum, semmivel nem lehet több, különben az akku károsodik.
Ehhez fel lehet használni egy feszültség stabilizáló kockát, ami nagyon pontosan 4.2 Volton v. ez alatt kicsivel tartja a töltő feszültséget.
A töltő áram nem képes túlságosan magasra emelkedni, mert a dinamó nem ad le akkora áramot.
Viszont az üresjárati terheletlen dinamó feszültség iolyan magasra is felszökhet, hogy tönkre tegyen bármilyen rákapcsolt áramkört.

Tehát legfontosabbként az akku töltő feszültséget kell nagyon pontosan felülről behatárolni.
Azután a dinamó üresjárati feszültségét is érdemes behatárolni, 10-12V max feszültségre min 3 Wattos antiparallel zenerrel, ha gyárilag nem oldották volna meg.



scarbantia írta:
Ha viszonylag jó hatásfokkal megépíthető, akkor tök sok előnye lenne. Mennyire kell az akkutöltésnél túlfeszültség védelem? Ami az akkuba van beépítve az elég?
A túlfeszültség védelem nagyon fontos!
Semmi másra itt nem is kell figyelni, leginkább a túlfeszültségre, ami mindenképp elkerülendő.



scarbantia írta:
Valami olyan akku kellene, ami jól illeszkedik az agydinamóhoz, ezért 3,2V-os LiFePo4 cellákra gondoltam.
Olyan akkut lenne érdemes választani aminek a max kapocs feszültsége minél közelebb áll a rendelkezésre álló töltő feszültséghez, ami a 6 V mínusz szabályzó kör minimum feszültség esése.

Tehát minél kevésbé legyen 6 Volt alatt az akku cella csúcs feszültsége. vagyis 4.2 V-os li-ion lenne a te akkud.


pén. aug. 16, 2013 22:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Balu!

Ez a döntött lencse izgalmas dolog, de még nem igazán gondoltam át.
Ha jól értem, akkor a tologatást lehet megspórolni vele, azzal hogy az alsó fele jobban szór, a teteje meg fókuszáltabb. Ezt végül is mélységben eltolt LED-ekkel is meg lehet csinálni valamennyire.

Múltkor találtam ezt a lámpát, toknak, és azóta egy ilyet.

A dönthetőséget nekem kell megoldani, de elég jó toknak tűnik. Kicsit drágább, igaz van hozzá akku meg töltő. Mi a véleményed róla?

Más: Mennyire veszteséges dolog dinamóról akkut tölteni, és arról hajtani a lámpát, meg egyebet?
Ha viszonylag jó hatásfokkal megépíthető, akkor tök sok előnye lenne. Mennyire kell az akkutöltésnél túlfeszültség védelem? Ami az akkuba van beépítve az elég?

Valami olyan akku kellene, ami jól illeszkedik az agydinamóhoz, ezért 3,2V-os LiFePo4 cellákra gondoltam.

Valakinek valami meglátása erről?


pén. aug. 16, 2013 14:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. dec. 22, 2012 12:39
Hozzászólások: 23
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok

Jó pár hónapja már nem jártam errefelé, bár követtem a fórumot. Ha már, szóba hoztátok az akksi témát. Van egy pár kérdésem.

Kaptam pár napja egy ilyen akksi pakkot: http://www.mocom.ru/Component/battery/fs/amilo_pro_l6825/fs_amilo_pro_l6825_battery_small.jpg

Szétbontván a tokozását így néz ki (CGR18650A van rájuk írva): http://www.kephost.com/view3.php?filename=a1_2013_7_31_khklomgb13.jpg

3.86V-ot mértem mind a négy pakknál, kettesével vannak párhuzamosan kötve és úgy sorban. 4Ah-ás a pakk. Ha, valamelyik aksi párja döglött lenne, akkor gondolom nem ugyanakkora lenne a feszültség a többihez viszonyítva, és a párját is magával rántotta volna. Ebből gondolom, hogy mind a 8 cella jó. Bő 1 hete vettem egy XM-L T6-os LED-et is, a vásárban. :wink: Volt, ott mindenféle kacat az árusnál. És Li-os akkutöltőt is, 1 akksihoz, egy ezres volt, a LED meg 1500Ft. Az akksitöltő egy BLC-001 típuskódú univerzális egy cellás töltő lenne, bár a töltési feszültség az ennyi: 4.2V -/+1%, vagyis nem a legpontosabb, 1500-ért már 2 cellásat kaphattam volna, de nem volt már rá akkor keret. XD Itt a megyében aligha juthatnék hozzá ilyen cucchoz máshol, még az elektro-s boltban se nagyon vagy drágán. Például a 10W-as 3*3 chipes LED 3300Ft, igaz van rá ragasztva aszférikus lencse, ami máshol ugyanígy fele/harmadannyi, igaz lencsével vagy anélkül.

Az XM-L LED, meg pont így néz ki (ott meg 1.5* annyiba kerül): http://p2.vatera.hu/photos/aa/f2/f3a6_2_big.jpg

Az akksik mikori gyártásúak lehetnek? Hogy, hogyan és mire és hány darab lesz még felhasználva, az jó kérdés. Az XR-E ledes lámpám is csak félig kész, a főlencsét is jól szigetelve kéne beragasztani, és a lencséket tartó fémcsőféleséget is ugyanúgy. (Mikroszkópból való, amiben egy bikonvex kondenzor lencse van. Úgy kaptam.) A Technokollal az a gond hogy párolog, ha alulról bekenem a fémcső alját, akkor a segédlencsén lecsapódik a ragasztó gőze, mintha vízpára lenne rajta. Nem biztos, hogy elillanna nyom nélkül. A pillanatragasztó meg nem jó emiatt, a szilikont nem próbáltam még. Gumitömítés mennyire lenne jó alulra (széles), és a főlencse fölé/alá? Bár hosszra szűkös a hely. Az XM-L leddel is majd lesz valami valamikor, a bordát már szereztem hozzá, a 10W-os 9 chipes ledhez, meg sok akksi kéne, hogy értelmes ideig világítson.

A lámpáról bővebben itt, és jelenleg hogy néz ki, valami tartó és akksik helye is kérdéses még, és honnan lomizzak a célnak megfelelő cuccot :hm: ): http://www.sg.hu/listazas_msg.php3?id=1289248433&no=118

OFF: Másnak is panaszkodik a vírusirtó a Bikemag-os "Látni @ látszani" fórum megnyitásakor? Konkrétan ezt dobja az Avast:
Kód:
2013...   http://forum.bikemag.hu/misc.php?v=420&g=js|>{gzip} [L] HTML:RedirDL-inf [Trj] (0)


vas. aug. 04, 2013 23:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Fenti akkus kérdésemre senkinek nincs ötlete?
Sz'tem olyan sok mindent nem lehet rá mondani.

-=RelakS=- írta:
látott itt már valaki olyan 11,1V-os lítium "akkumulátor" csomagot, aminek a + ágán elektronika gyanánt két dióda, meg egy 120°C-os hőbiztosíték van. Illetve a csomagon kívül egy 2A-es biztosíték féle (ezt mondjuk sikerült kinyírnom !-F )
Ha ott dióda lenne, akkor hogy a csudába menne át a töltő áram? Az valami más lehet.


Hő biztosítékként én multifuse-t használok Lítium akku védelmére. Az külső hőtől és túláram keltette belső hőtől egyaránt lekapcsol. Ha nagy áram akarna átmenni (akár totál rövidzárnál) az első pillanatban kicsit még szikrázik a kimenet, de azonnal lecsökken az átfolyó zárlati áram kb 1A üzemi áram szintjére.

Van olyan (a korábban említett módon készült) akku pakkom, amiben van 7 db lítium cella páros.
Mindegyik cella ( + ) oldalára forrasztottam 1.8 A-es multifuse-t zsugorcsövekkel szigetelve (nagy átmérőjű vastaggal az akku negatív peremet /a plusz mellett/, vékonnyal a multifuse kivezetést és közepesen naggyal a multifuse-t kivezetésestől, végül még vastaggal az egészet kívülről) jól elszigetelve minden kényes részt, hogy még véletlenül se okozhasson a bizti előtt előtt zárlatot.

Ezt a 7 db-os cella párost (kulacs formájú szerszám tárolóban) a multifuse-k után párhuzamosra kötöttem.
A max terhelhetősége így 10-12 A.


Kép

A kimenő feszültség kettő cella feszültsége.
Így nyugodtan rövidre is zárhatom a kimenetet teljes vagy fél tápfesznél is. Jól bírja.
A zárlati áram kb megegyezik egy fogyasztóval, 1A körüli.

Töltésnél külön kettő gyári (Xtar lítion-ion töltővel) töltöm a felső és másikkal az alsó cellákat.
Nekem ide más biztosíték nem kell. Túltölteni nem lehet, mert a töltő tartja a max. szintet.
Túl meríteni, nos azt talán lehetne, de a fényén már komolyan lehetne látni ha ott tartana.
Erre az egyre kell figyelni.

A gyári megoldások biztosan jók, de azt is csak logikusan gondolkodó mérnökök tervezték bizonyos célok elérésére másoknak.
Amit magam használok, azt én célszerűbbnek tartom így, azért kötöttem spéci módon.


csüt. aug. 01, 2013 1:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Fenti akkus kérdésemre senkinek nincs ötlete?


szer. júl. 31, 2013 17:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Van még más megoldás is.
Egyszer még régen itt a fórumon Pinyó használt egy fotógrafikus módszert.
Először egy fehér felületen kell lefotózni az összehasonlítandó lámpa fényét úgy, hogy ne legyenek túlexponált részek.
Azután át kell konvertálni a képet alacsony bit rátára.
Valahogy így:

Kép

Kép


kedd júl. 30, 2013 23:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
[color=black]Szépen össze raktad a mérést, viszont amit még esetleg lehetett volna,
hogy össze vetetted volna a CREE XM-L és Luxeon LED, optikával és tükörrel vetített fényét.
.."ha már lúd, legyen kövér" alapon.

Úgy értem, hogy azonos áramon, azonos kamera beállításokkal készült képeket tennél egymás mellé,
egyik sorban ami lencse optikával készült és a következőben ami tükör optikával készült.
Így egymás alatt lehetne a tükörrel és a lencsével vetített fény eloszlási képe.


Már korábban egyébként készítettem fény eloszlás mérést, ha jól emlékszem akkor még nem volt lux mérőm, hanem egy digitális fényképezőgép spot fénymérési módjával figyeltem az expozíciós időket.
Egy bizonyos távolságból megvilágítottam a falat, meghatároztam a vetített fény középpontját, majd jelöléseket tettem a falra, 5°-os lépésközönként (kiszámoltam a helyüket). Egész korrekt "nyújtott harang" alakot kaptam eredményül a grafikonon.

Még fogok ilyen mérést is végezni, de most várom a DX-es rendelést, vettem egy 7,3cm-es alu tükröt, meg többféle domború lencsét is 8) Kíváncsi leszek mit tud az a tükör. SST-90 LED-hez ajánlja, de írta valaki, hogy XML-hez egész jó. Biztos nagyobb durranás, mint a 3,2cm-es.

Ötlet 1.: Lehetne készíteni egy eloszlás mérő táblát is. Például egy parafa faliújság táblába lehetne 5mm-es fotódiódákat elhelyezni, "+" alakban, úgy, hogy egy meghatározott világítási távolságból kiszámolva 5°-onként legyen 1-1 dióda. Meg kellene határozni, hogy a dióda lábán mérhető feszültség hány luxnak felel meg, és innentől fogva már csak táblázatba kellene foglalni a mérési eredményeket.
A módszer hátránya, hogy sok dióda kell, ráadásul még ki is kellene mérni a feszültségeket. Mire végére érnénk, arra bemelegedne a LED, és csökkenne a fénye. Ezt csak valami "mikroprocesszoros kiolvasással" lehetne megvalósítani.

Ötlet 2.: Jobb megoldás egy fehér vetítő vászon. A vásznon jelölések, a sugárzási szög könnyű meghatározása miatt. Bekapcsoljuk a LED-et, spot fényméréssel lekattintjuk a paca közepét. A fotót könnyen ki lehet elemezni PC-vel.

Utóbbi ötletet megvalósítom, A4-es lapokra nyomtatok mérési pontokat, majd ha elkészült, megmutatom. !-F



kedd júl. 30, 2013 9:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szépen össze raktad a mérést, viszont amit még esetleg lehetett volna,
hogy össze vetetted volna a CREE XM-L és Luxeon LED, optikával és tükörrel vetített fényét.
.."ha már lúd, legyen kövér" alapon.

Úgy értem, hogy azonos áramon, azonos kamera beállításokkal készült képeket tennél egymás mellé,
egyik sorban ami lencse optikával készült és a következőben ami tükör optikával készült.
Így egymás alatt lehetne a tükörrel és a lencsével vetített fény eloszlási képe.


hétf. júl. 29, 2013 18:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
látott itt már valaki olyan 11,1V-os lítium "akkumulátor" csomagot, aminek a + ágán elektronika gyanánt két dióda, meg egy 120°C-os hőbiztosíték van. Illetve a csomagon kívül egy 2A-es biztosíték féle (ezt mondjuk sikerült kinyírnom !-F )


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára -=RelakS=- hétf. júl. 29, 2013 18:38-kor.



hétf. júl. 29, 2013 18:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!

13 nap elteltével megjött az XML LED-em a lightmalls-tól.
Típus: Cree XM-L U2-1C 7000K LED White Light Emitter with 20mm Base(3.7~4.2V)
Sajnos bővebb infó nincs róla. Teszteltem a LED-et!

Így néz ki:
Kép

Először a színhőmérsékletét vizsgáltam meg, az összehasonlítási alap a Luxeon LED-jeim.
Nem tudom lehet-e hinni a Luxeon értékeknek, de ha ahhoz képest viszonyítjuk, vajon 7000K lehet?
Kép

Ezután végeztem egy vetítést a plafonra, a Ledil LR1-RS optikával, a különbség jól látható, mivel a Cree chipje 4mm^2, így a kicsi 21,6mm-es átmérőjű optikával szélesebben világít, mint a Rebel ES, aminek kb 1,96mm^2-es chipje van csak. (a teszt 1A-en készült).
Kép

Majd jöhetett a mérés.:
Optika nélküli LUX mérés 1m-ről:
Rebel ES @ 1000mA = 80 lx.
Cree XML-U2 @ 1000mA = 116 lx
Cree XML-U2 @ 2000mA = 205 lx
Cree XML-U2 @ 2500mA = 236 lx

Ezután egy 32mm külső átmérőjű tükörrel próbáltam ki, amit a Lidl-ben kapható 1W-os zseblámpából lehet buherálni. Max fényesség értékek: 1 / 2 / 2,5A-nél: 6200 / 11000 / 12500 lx.
Kép
Ami a fényhasznosítást illeti, vizsgáltam a plafonról visszaverődő szórt fényt. Luxeon Rebel ES PWC2 @ 1000mA + Ledil LR1-RS optika által a plafonról visszavert fény relatív lumen értéke legyen = 1.
Akkor Cree XML-U2 + 32mm Lidl tükör:
1000mA-nél = 1,28
2000mA-nél = 2,25
2500mA-nél = 2,60

Végül a Ledil LR1-RS optikával végeztem mérést.
Összehasonlítási alap: Luxeon Rebel ES PWC2 @ 1000mA + Ledil LR1-RS optika
Az így elért érték: 3950 lx, a visszavert fény legyen = 1.
Cree XML értékek ugyanezen optikával:
1000mA = 3500 lx, visszaverődő fény: 1,44
2000mA = 6300 lx, visszaverődő fény: 2,49
2500mA = 7100 lx, visszaverődő fény: 2,88
Kép

Mindezek után, úgy tűnik, érdemesebb lenne ehhez a kicsi optikához a Cree LED-et alkalmazni, mert 1,8x-os központi megvilágítás, és közel 3x-os lumen érték kapható.
Hátrány a színhőmérséklet. De igazából kit érdekel, ha 7db XML LED lenne egy csokorban. Egy 7cm átmérőjű területről ki lehetne vetíteni kb 5000 lumen-t, aminél kevés vakítóbb dolog létezik :mrgreen: !-F .
Nyugi: a közlekedésben nem fogok részt venni vele, vagyis visszafogom :D .


hétf. júl. 29, 2013 12:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
.
Annyira nem Off, mert egy spéci lámpa van rajta egy kisebb bográcsba szerelve. :twisted:
Arra azért kíváncsi lennék, hogy tényleg tudja-e hajtani azt a bringát, esetleg a gumi bordáján egyből meg is áll?.


vas. júl. 28, 2013 20:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
OFF

Kép


vas. júl. 28, 2013 9:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Amúgy elvileg nem összeegyeztethető a KRESZ-szel, még a kormány lámpa sem, mert hogy túl magasan van :?
A fej lámpa természetesen csak másodlagos lámpa lehet.
A KRESZ-ben meghatározott kerékpárra szerelt fényforrást nem pótolja.


szomb. júl. 27, 2013 14:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Működik, csak kell egy tartó a fejre!
Éppen ettől jó a fejlámpa. :D


Amúgy elvileg nem összeegyeztethető a KRESZ-szel, még a kormány lámpa sem, mert hogy túl magasan van :?

Zoka: A Citroen már csinált kanyarkövető fényszórót a 60-as (?) években is. Néhány bovden kérdése volt az egész, szóval hajrá 8)


szomb. júl. 27, 2013 14:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
És ami a legjobban tetszett, az "intelligens kanyarkövető rendszer", a kanyarban már előre irányba fordítottam a fényt, így folyamatosan az utat láttam. Milyen jó volna, ha mindez kényelmesen, automatikusan történne :mrgreen:

Működik, csak kell egy tartó a fejre!
Éppen ettől jó a fejlámpa. :D


szer. júl. 24, 2013 22:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Tegnap egy olyan bringával kellett mennem, amin nem volt lámpatartó, így az első lámpát a kezemben fogtam :D
(A lámpa 1db Rebel ES LED + 22mm-es optikát tartalmaz.) Kb 130m-ig világít, ahol a 0,25 cd mérhető.)
De nem ez a lényeg, hanem hogy kézben tartva oda világítottam, ahová akartam, szembejövő autós esetén lefordítottam. És ami a legjobban tetszett, az "intelligens kanyarkövető rendszer", a kanyarban már előre irányba fordítottam a fényt, így folyamatosan az utat láttam.
Milyen jó volna, ha mindez kényelmesen, automatikusan történne :mrgreen:


szer. júl. 24, 2013 16:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

150. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. július 22. (hétfő)
Időpont: 21:00

Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett

Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.

Program (Extra): Visszaúton Pál söröző (?) a barlangnál (nyár van és hétfő, nem tudom, nyitva lesz-e) zsíroskenyér hagymával, üdítő, dinnyézés, miazmás (akár hozott anyagból).

Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!
Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.

Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


csüt. júl. 18, 2013 16:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Ezt hogy gondoltad? Így, vagy ...? !-F
Ha a következőn a led befelé világít a tükörbe, akkor erre, illetve ilyesmire gondoltam.
Kép



scarbantia írta:
A döntéssel arányos fókusz azért lenne jó, mert egyenletes fényerőt kapunk, minél közelebb vetít, annál jobban terít, távolra pedig fókuszba teszi a fényt.
Tényleg jó az ötlet, viszont nem oldja meg azt a problémát, hogy ugyanannak a fénysugárnak
az alsó széle gyenge és a felső széle, ami távolabbra kell jusson, az erős legyen.

Itt talán csak az a gondom, hogy a lámpa burkolata úgy készült, hogy a tologatható az első része,
ami szoros illesztéssel csúszik a másik tagon, hogy a hőt is át tudja adni. Ezért nem lehet könnyen elmozdítani.
Állítható, de nem menet közben. Meg lehet választani a szükséges széttartást elindulás előtt, vagy megállva.

Ilyesmi a felépítése a lámpának.
Ahol az üres rész látszik középtájon, oda tolható fel az elején látható bordázott rész.
A végeinél egy-egy gumi gyűrű található (fekete jelzés), ami a víz és porzárásról gondoskodik.
A lencsénél is azzal lett tömítve. A kettő elcsúszó tag között híg zsír, vagy olaj biztosítja a hő átvitelt.
Ezt "montu" Laci tervezte ilyen precízen és részletesen, az én nagy vonalakban levázolt, elmondott terveim alapján.

A billentő szerkezetet is ő tervezte, én csak közelítően elmondtam mit szeretnék.
Az is baromi jó és stabil lett! Nem rezeg be. A két végállásban rögzíti a lámpa helyzetét.
Igazán kiváló képességű mechanikus szakember a véleményem szerint. ..már hadd dicsérjem, ha már ő ilyen szerény.

Ez nem az utolsó és végleges változat, most csak ezt találtam ami mutatja kb milyen a felépítés.
Kép


Amit írtál "scarbantia", ahhoz valami spéci lámpa ház kellene, ami elegendően tömített, hogy menet közben ne menjen be a por még terepen sem és az esőt is kizárja és még könnyen is mozogjon és még a hőt is átadja. Azért van megoldandó dolog, hogy jó legyen.

Akkor már egyszerűbb lenne a döntött lencse, ami kb 25 fokban meg van döntve (a felső széle előre) a függőleges síktól és alul halványabban vetít
Kép

és felül erősebb a fénye, és felül még egy vízszintes terelő tükörrel határolva a magasan kilépő fény, ami vakít. Ha már keressük a jó megoldást, akkor lehetőleg minél jobban és könnyebben kivitelezhetőt érdemes megpróbálni.


szer. júl. 17, 2013 0:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Az viszont óriási segítség, hogy oda emelem ill. billentem, ahol szükség van rá.Azon már én is gondolkodtam hogy távolabbra kellene erősödnie a kilépő fénynek, de még odáig nem jutottam el, hogy megoldjam.


Erre lenne megoldás, a döntéssel arányosan állított fókusz. Egyszer kéne jól megtervezni, és gyártani, tökéletes cucc lehetne.
Lefele döntés-->lencse közelebb húzása a LED-hez, ezáltal szélesebb a vetített kép, vagy amit talán könnyebb megcsinálni, hogy a tok és a lencse fix(mármint egymáshoz képest, egyébként dönthető), és a LED mozog hűtőbordával (és elektronikával) a tokban. Ebben az esetben nem kell ellentétes mozgatás, tehát ha leengedem a lámpát, akkor egy rugó a LED-et is előrébb tolhatja, ha meg feljebb veszem, akkor hátrafelé csúszik a LED is.

A döntéssel arányos fókusz azért lenne jó, mert egyenletes fényerőt kapunk, minél közelebb vetít, annál jobban terít, távolra pedig fókuszba teszi a fényt.


kedd júl. 16, 2013 20:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Azt hogy érted, hogy látszik? Kívülről látszik?
Az nem feltétlen kell úgy legyen. Pl a led nézhet befelé a tükör felé is.
A hő elvezetése történhet egy élével befelé fordított 2mm-es vörösréz lappal, ami nem sokat árnyékol a kilépő fényből.
Ha azt a speciális tükör alakot el tudod készíteni (amit otthon nem lehet), akkor még működni is fog.

Viszont ennek két akadálya van.
Nem tudsz otthon megfelelő formájú tükröt készíteni,
sem foncsorozni, ha valamiképp mégis kialakítanád a formáját.
Két műveletből kettő nem oldható meg házilag.
Mindössze ennyi a probléma vele.
Egyébként jó az ötlet.


Ezt hogy gondoltad? Így, vagy így? !-F


kedd júl. 16, 2013 20:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azt hogy érted, hogy látszik? Kívülről látszik?
Az nem feltétlen kell úgy legyen. Pl a led nézhet befelé a tükör felé is.
A hő elvezetése történhet egy élével befelé fordított 2mm-es vörösréz lappal, ami nem sokat árnyékol a kilépő fényből.
Ha azt a speciális tükör alakot el tudod készíteni (amit otthon nem lehet), akkor még működni is fog.

Viszont ennek két akadálya van.
Nem tudsz otthon megfelelő formájú tükröt készíteni,
sem foncsorozni, ha valamiképp mégis kialakítanád a formáját.
Két műveletből kettő nem oldható meg házilag.
Mindössze ennyi a probléma vele.
Egyébként jó az ötlet.


hétf. júl. 15, 2013 21:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Amúgy a tükrös megoldással egy nagy problémám van: látszik a led :/

Azt nem értem, hogy a fényszóróban miért nem zavar annyira. Vagy csak azért, mert attól távol tartom magam, míg a zseblámpa közel van? :D


hétf. júl. 15, 2013 21:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Azért a tükrös megoldást sem szabad teljesen elvetni.
Mond valami a FF (Freiflächen-Scheinwerfer) fényszóró elnevezés? Totalcar. Itt is egy tükör előtt figyel egy szerintem cifra erős halogén izzó, mégis csak akkor vakít, ha rosszul van beállítva.

Szerintem készíts először egy ilyen spéci FF tükröt, azután tegyél bele valami fényforrást és megnézzük,
(teszteljük, fotózzuk) hogy vetít. Tényleg kíváncsian várom, hogy sikerülne.

Ja, hogy azt házilag nem olyan egyszerű? Hát ez az. Csak olyant akartam említeni,
ami otthon is könnyen kivitelezhető hozzá való tükör nélkül.

Persze az elméletet ismerjük.
Gondolkodtam is rajta, hogy leírom a tükrös vetítéshez használható féloldalra terelést,
esetleg az oldalra fordított ledet, ami csak a felső féloldalra világít, ahonnan elvileg csak lefelé lép ki,
de azt nem hiszem, hogy valaki házilag kívánatosnak találná összerakni.
Csak ennyi a hiba, különben elméletben (és gyári technológiával megépítve) jó az ötlet.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 hétf. júl. 15, 2013 21:06-kor.



hétf. júl. 15, 2013 21:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Ami szórja a fényt pl. tükörrel, (ahogy írod) az többnyire felfelé is szór, ami pedig vakít.
Amit nyertél a szórtabb fénnyel, az használhatatlanná teszi forgalomban a lámpát. Sajnos.
Ez a baleset veszélyes kompromisszum, amit meg kellene oldani a szórtabb fényű lámpánál.


Azért a tükrös megoldást sem szabad teljesen elvetni.
Mond valami a FF (Freiflächen-Scheinwerfer) fényszóró elnevezés? Totalcar. Itt is egy tükör előtt figyel egy szerintem cifra erős halogén izzó, mégis csak akkor vakít, ha rosszul van beállítva.


hétf. júl. 15, 2013 19:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Off.
Mit találtam. http://www.youtube.com/watch?v=w2itwFJCgFQ
Nem világítás de még csak nem is bringa, de érdekes.
Repülő szerkezet, ami akár ki tudna vinni egy étteremben egy törékeny pohárban fél deci italt a felső oldalára állítva. jó kis giroszkópos kütyü lehet benne, hogy ennyire jól kontrollálja..


hétf. júl. 15, 2013 17:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Az viszont óriási segítség, hogy oda emelem ill. billentem, ahol szükség van rá.
Azon már én is gondolkodtam hogy távolabbra kellene erősödnie a kilépő fénynek, de még odáig nem jutottam el, hogy megoldjam.

A legelső szempontnak azt tartottam, hogy felfele ne vetítsen olyan fényt ami vakíthatja a szembe jövőt.
Vagyis felül éles határ vonala legyen, különben forgalomban jóérzéssel nem volna használható.
Legfeljebb azzal a tudattal, hogy "vakítok, na és?" ..mondhatja valaki felelőtlenül -
Viszont ezt nem tudom elfogadni.
Előbb-utóbb az ilyen erős fényű bringa lámpákat is vizsgálni fogják ha sokan elvakítják a gépjármű forgalmat.
Ez a lámpa amit mutattam, nem vakít. Ahhoz fel kell emelni távoli fénynek (reflektor állásba), hogy vakítson.
Forgalomban nyilván nem emelem fel annyira. Figyelem a vetített fény mező felső szélét és látom meddig emelhetem.

Ami szórja a fényt pl. tükörrel, (ahogy írod) az többnyire felfelé is szór, ami pedig vakít.
Amit nyertél a szórtabb fénnyel, az használhatatlanná teszi forgalomban a lámpát. Sajnos.
Ez a baleset veszélyes kompromisszum, amit meg kellene oldani a szórtabb fényű lámpánál.

Korábban itt valaki, talán zoka, zorka, zorko, vagy valami hasonló névvel írt egy ötletet arra, hogy
nagy lencsével miként lehet megoldani azt, hogy közelre kevesebb fény jusson mint távolabbra.
Meg kell dönteni a lencsét és máris teljesül. :)

Ügyes megoldás, csak nem tudom pontosan ki írta.
.


vas. júl. 14, 2013 23:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azt kell mondjam, hogy a képen látható lámpa fénye pont a legjobb példa arra, milyen egy rossz fény. Az előtted lévő kb 2m annyira fényes, hogy elvakít, és nem látod a távolabbi részeket rendesen. Kb így nézett ki a lámpa fénye is, mikor széles zoom-ra vettem.
Amit csináltam dinamós lámpát, azzal nagyságrendekkel jobban láttam. Miért? Mert egy fényes középső tartomány után fokozatosan halványodik a fénye, így előttem kb egyenletes fényfolt van. Az autóknál is nem egyenletes a fénykéve, mint a linkelt videón, hanem van egy középső rendkívül fényes folt, majd az lefelé menve szépen halványodik. Totalcar-on tesztelgették Winkler csodalámpáját


vas. júl. 14, 2013 11:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Rájöttem arra, hogyha egy kisebb átmérőjű domború segédlencsét helyezek a LED chiphez olyan közel, ahogy csak lehet, az összegyűjti a szétszóródó fényt a nagyobb lencse számára.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a reflexió mentesítő réteg nélküli lencse tagonként 8% fényt tükröz vissza. Vagyis 2 lencse 16 %-ot. Igaz, az se nagyon sok de jó tudni.



-=RelakS=- írta:
Ma rá kellett jönnöm két dologra:
1: az addig ok, hogy be tudok bringázni a melóba, de kéne dolgozni azon, hogy ha pörgetem a kedvenc áttételemben (2szerező) a hajtást, akkor ne fulladjak ki 200m-en belül :roll:
2: a zoom-os elemlámpa nem való kerékpárra. Vagy kis területet világít meg, vagy nagyot, ez esetben viszont vakít. Vakítja a szemből jövőt, és engem is, mert a közelre eső fénye nagyon világos a távolihoz képest
Az egyesre válaszolva, netán többet kellene tekerni, hogy edzettebb legyél?
A kettesre, a zoom arra jó egy kísérleti lámpánál, hogy beállítsam az optimális széttartást.
Végül a legnagyobb széttartású állás volt a jó.

Ha nem lett volna állítható, akkor lutri milyenre sikerül.
Így viszont lehetett (lehet) próbálgatni.

Három led van egymás mellett egy sorban.
Vagyis függőlegesen van egy adott széttartás, ami úgy éppen elég.
Vízszintesen pedig annak a háromszorosa.
Ez még nekem is elég, pedig tényleg szeretem ha nagyon szélesen látom az utat magam előtt.
Végül is bevilágít egy utat teljes szélességében.

https://lh6.googleusercontent.com/-LCMK ... C5163_.JPG
Kép

Ekkora a széttartás szélessége. A fotón feljebb emelhettem volna a fényt, ahogy látom, mert itt a képen minden elém megy közvetlenül.
Az úton viszont oda emelem ahova kell.


Van videóm amin látszik, hogy mennyi fény megy előre.
Ez a felvétel Szentendrén készült, ahol a bringa út a fő út mellett halad sokáig és végül bekanyarodik egy kis utcába.
Ott szemben a sarkon van ez a ház aminek a falát látjuk a videón.

Először az látható, ahogy a ház fal mellett elgurul három bringás hagyományos átlagos lámpával.
Azután felkapcsolom a kisebb fényerő állásba és a nagyobba sorban a három ledet.
Majd meg lehet látni az éjszakai utcában, hogy elég széles-e ez a fény.
http://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4

Azért itt az a maci már nem tud nagyon elbújni. :)


szomb. júl. 13, 2013 2:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
A lencse fókuszát úgy érdemes beállítani, hogy a 90 fokban széttartó fény mindenképp elérje a lencse hasznos szélességét.


Ezt tapasztaltam is, amikor az 50mm-es DX-es lencsével vetítettem Rebel ES LED-et.
Nem csak a vetített fényfolt cd értékét mértem, de a plafonról visszaverődő szórt fényt is, egy távoli sarokban. Itt egy példa.

Viszonyítási alap: Carclo LR1-RS FWHM +/-4° optika. Mivel: Best available optical efficiency, more than 90%, ezért úgy tekintem, hogy 320*0,9 = 288 lm hasznosítható. Ezek alapján legyen 90% a hatásfok.

DX 50mm lencse + Rebel ES, legjobban fókuszba állítva a hatásfok 33%. Mindössze 105 lm hasznosul! Ezért elkezdtem trükközni. Rájöttem arra, hogyha egy kisebb átmérőjű domború segédlencsét helyezek a LED chiphez olyan közel, ahogy csak lehet, az összegyűjti a szétszóródó fényt a nagyobb lencse számára. Ezek alapján:

DX 20mm-es segédlencse + 50mm lencse: Az elért hatásfok már 66% lett. A központi fényerősség alig csökken, de a vetített négyzet kissé nagyobb lett. Viszont mindenképpen többet ér, mintha ugyan szűkebb szögben világítana, de fénypazarló módon.

DX 44mm-es segédlencse + 50mm lencse: Az elért hatásfok 70%. Így 20.000 cd megvilágítást értem el 1m-ről, 1db Rebel ES LED-el, miközben a 320lm-ből már 224 hasznosul.

balu1 írta:
A tükör és a nagy domború lencse vetítése között még az a különbség, hogy a tükörrel vetített fény határ vonalai elmosódnak.
A Nagy lencse által vetített fény határa élesen határolt.

Ezt is tapasztaltam. Mindkettőnek van előnye és hátránya.
A lencse csak a lényeget világítja meg, egy adott pontot, de ez sokkal nehezebb tájékozódást biztosít, talán kisebb a biztonságérzet is. Erre egy hülye példa: sétálok az erdőbe egy ilyen vetítőlencsével. Tökéletesen látni a távoli fákat, de a fény nyalábtól 5m-re tőlem oldalt ott egy medve, abszolút nem látom...megesz :shock:
Tükör: erős spot, körülötte fényudvar, látni előre távolra, ugyanakkor nem maradok teljesen vak oldalra. Viszont ha a közeli tárgyakat is éri fény, az rontja a több 100m-re lévő tárgyak észlelését.

Múltkor mentem bringán, pont ezzel a LR1-RS-el világítottam az utat. Az aszfaltban lyukat égetett, a szemből jövő kivilágítatlan biciklisnek meg majdnem nekimentem, noha volt valami közvilágítás. Egyszerűen azért, mert a szem alkalmazkodott az erősebb fényhez, a pupilla talán kissé beszűkült, és végeredményben lámpa nélkül jobban jártam volna az adott helyzetben.

balu1 írta:
Aztán jó ha mindig olyan magasságúra tudod beállítani a fényt, ami éppen szükséges.
Ahhoz viszont egy billentő mechanizmusra van szükség.
kép: https://lh5.googleusercontent.com/-ms1H ... illent.gif


Ez ötletes találmány, viszont én inkább többféle fényt fogok alkalmazni.

- Egy 5mm-es LED-ekkel ellátott lámpát, ami 270°-ban látható, az utat nem világítja meg.

- Egy max 500lm-es 20° sugárzási szög felett optikával ellátott út megvilágítót, az első kerék előtt 1-3 m-ig (ez folyton mehet, nem vakít).

- Egy 2000lm-es 10° os fényforrást előre. Ez már vakít, mint állat, ezért levehető a fénye.

- Továbbá egy projektoros vagy tükrös fényt, ami több 100m-ig elmegy. :mrgreen:
Ezt elfogadnám nagyon: http://www.olightworld.com/en/products_ ... eId_2=EEN3
Iszonyat brutál ez a tükör! :D [/color]


pén. júl. 12, 2013 10:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ma rá kellett jönnöm két dologra:
1: az addig ok, hogy be tudok bringázni a melóba, de kéne dolgozni azon, hogy ha pörgetem a kedvenc áttételemben (2szerező) a hajtást, akkor ne fulladjak ki 200m-en belül :roll:
2: a zoom-os elemlámpa nem való kerékpárra. Vagy kis területet világít meg, vagy nagyot, ez esetben viszont vakít. Vakítja a szemből jövőt, és engem is, mert a közelre eső fénye nagyon világos a távolihoz képest


csüt. júl. 11, 2013 22:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Az XM-L leddel a nagy domború lencse jól együtt működik. Fontos, hogy sík-domború legyen.
Ami a ledből kilép fény, az kb 90 fokra indul el legszéttartóbban.
A lencse fókuszát úgy érdemes beállítani, hogy a 90 fokban széttartó fény mindenképp elérje a lencse hasznos szélességét.
Vagyis ha nagyon távolra teszed tőle, akkor a fény egy része elmegy mellette, anélkül, hogy hasznosulna és eléri a lámpa belső falát
ahol elnyelődik, szóródik vagy vissza tükröződik valamilyen haszontalan irányba.

A tükör és a nagy domború lencse vetítése között még az a különbség, hogy a tükörrel vetített fény határ vonalai elmosódnak.
A Nagy lencse által vetített fény határa élesen határolt.

Még az a használatbeli különbség, hogy tükörrel vetített fényt forgalomban nem tudod használni felhőtlenül mert vakít,
hacsak nincs benne speciális megoldás (féloldalas takaró lemez) a vakítás elkerülésére.

A nagy domború lencse fényét könnyebben lehet felül még élesebb vonalban beállítani, hogy forgalomban felfelé semmiképp ne vakítson. Ehhez egy kívül elhelyezett fény terelőre lenne szükség, amiben egy sík tükör helyezkedik el. Ilyesmire gondoltam: https://lh5.googleusercontent.com/-gOn5 ... o/5022.JPG

Aztán jó ha mindig olyan magasságúra tudod beállítani a fényt, ami éppen szükséges.
Ahhoz viszont egy billentő mechanizmusra van szükség.
kép: https://lh5.googleusercontent.com/-ms1H ... illent.gif


szer. júl. 10, 2013 23:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szerintetek melyik vetít jobban ?
1., http://www.kaidomain.com/product/details.S020948
2., http://dx.com/p/sst-90-smooth-aluminum-reflector-7-3cm-diameter-47996
Ez a lencse elég domborúnak tűnik, nem igen találok jobbat.
Egy Cree XML LED-hez a reflektor vagy a lencse lenne jobb? Melyiknél lenne nagyobb a mért cd érték, a fényfolt közepén?
De akár SST-90 LED is szóbajöhet...


szer. júl. 10, 2013 19:15
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszönöm a segítséget. Elsősorban ha a LED emitter nem hamis (már ha egyáltalán ezt hamisítják), akkor leginkább a star lapkára szerelés minősége még ami kérdéses.

Sajnos LedRise-nál már jártam úgy XP-G R5 LED-el, hogy 1,5A-t bír, de 1,0A felett érdemben nincs fényerő növekedés, mert visszaesik a melegedés miatt.

Viszont az itthon kapható Luxeon Rebel ES LED előtt le a kalappal. 1,0A-el hajtható, de múltkor próbáltam 1,5A-en is tartósan leadta a nagyobb fényáramot. Egészen 1,8-2.0A-ig mentem el, 1,8A-nél már 150% fényerőt produkált, kb 480 lm lehetett. Persze ott már csökkentek a luxok a műszeren...
1,8A-nél 30k lx volt a vetített fény, 50mm-es DX lencsével.
Bárcsak eljutnának odáig, hogy ekkora chip tudjon 1000lm-t vagy még többet...

Kicsit lejjebb linkeltem egy Gaggione LLC49R lencsét. Meg is akartam rendelni, de 6000.-Ft lett volna egy darab, ha rászámolom a postát meg mindent. Úgyhogy szép és jó az a réz alapú XML LED, meg ez a lencse is, de: 1db LED+optika páros 10e.-Ft lenne. És 1db semmire nem elég. 50€ alatt kb 10-12€ a posta + kezelési költség, míg 50€ rendelési érték felett közel 30€ ! Érdemes odafigyelni.


szer. júl. 10, 2013 13:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DX-es ledeket még nem próbáltam...
Cutteres XM-L starnál tapasztaltam, hogy nagyobb áramoknál a vártnál kevesebb a fény, -valószínűleg nem tökéletes a hőátadás-. :|

balu1 írta:
Itt láthatod az adatlapot: XM-L
Itt meg a másik linkelt, modernebb, szilíciumkarbidos XM-L2 adatlapja -itt nem 25°C, hanem 85°C-on speckóznak-.

Én a ledekből inkább alacsonyabb színhőmérsékletűt választanék (alacsonyabb BIN érték árán is). 7000°K az már szerintem kicsit kellemetlenül hideg árnyalat. 5000°K már kellemes fény, de igazán a 4000°K-es Neutralwhite ledjeim fénye még barátságosabb, ott már jó a színvisszaadás is. :)


szer. júl. 10, 2013 10:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Idézet:
XM-L U2-1C 320LM 7000K LED White Light Emitter with 20mm Base(3.7~4.2V)
Bulb type: XM-L U2-1C
- Working voltage: 3.7~4.2V
- Working current: 3.5A
- See more at: http://www.lightmalls.com/xm-l-u2-1c-32 ... iUxn5.dpuf


Ami nekem ebben furcsa, az a 3.7-4.2V Ez az érték a lítum-ion akku cellák átlag és csúcs feszültsége.

Megnéztem, ennek a lednek a nyitó feszültség és áram görbéjét.
A 2.65-től 3.3V-ig növekedő feszültség mellett az árama 0.1A -től 3A-ig változik.
Itt láthatod az adatlapot: http://www.cree.com/led-components-and- ... ampXML.pdf


kedd júl. 09, 2013 21:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Érdemes ilyen DX-es meg hasonló oldalakról XML LED-et venni? Milyen lehet a minőségük?[/color]


XM-L-es lámpákat vettem DX-ről.
A ledek jók, a körítés nem mindig :/

Meg szerintem a magyar postán áll vagy két hetet a csomag, és közben összegyűrik :evil:


kedd júl. 09, 2013 19:13
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 50 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség