Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 21:19



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Idézet:
..., a töltő nem veszi észre.

Mondjuk ez fura, ha fordítva meg "töltődik". Ha van védőáramkör, az fordított irányban vezetne? :shock:[/quote]


Csak a felirat szerint védett, én védőáramkörnek nyomát nem látom !-F


csüt. dec. 05, 2013 19:42
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. dec. 05, 2013 18:16
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!
elemlámpát szeretnék csinálni 1 vagy 3 wattos power ledből.

ezekre gondoltam:
(3W feszültség: 3,2 - 3,6 V áram: 700mA)
Bővebben: Link

(3W feszültség: 3,6 - 4,2 V áram: 700mA)
Bővebben: Link

(1W áram: 3,5V / 350mA)
Bővebben: Link

hűtésnek elég, ha egy nagyjából 50mm átmérőjű, 3mm vastag fém korongra teszem, ami körben fém házhoz kapcsolódik? emellett a ház folyamatosan vízben lenne.

Mi lenne hozzájuk jó? 2-3db AA-s elem vagy akkumulátor? Valamint kell-e még bekötnöm valamit a led elé?

A segítséget előre is köszönöm!


csüt. dec. 05, 2013 18:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
... a védelmet szintén jónak mértem, azóta másban azt is használom...[/i] :roll:

Gondolom valami kh. lehetett ott.


csüt. dec. 05, 2013 1:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Mikor beraktam lámpába másikkal sorosan, akkor...

... adtál neki még egy pofont. :) (Gondolj bele, fordított töltőáramot kap az áramkörben.)

Idézet:
...felment a feszltsége -0,5V-ra :shock:

Úgy tűnik, engedelmeskedett a fizikának. ;)

Idézet:
..., a töltő nem veszi észre.

Mondjuk ez fura, ha fordítva meg "töltődik". Ha van védőáramkör, az fordított irányban vezetne? :shock:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kveszt csüt. dec. 05, 2013 1:39-kor.



csüt. dec. 05, 2013 1:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
kveszt írta:
0 V-n pihenő Li akkutól ne várj sokat, inkább csak nyűg lesz. Töltésre nem reagál, vagy mit értesz "halott" alatt?


Konkrétan 0V-ot mérek rajta, a töltő nem veszi észre.

Mikor beraktam lámpába másikkal sorosan, akkor felment a feszltsége -0,5V-ra :shock: Majd a hozzá kapott kb bot egyszerűségűnek kinéző töltővel is próbálkozok ... amint lesz Schuko->NEMA átalakítóm :)


hétf. dec. 02, 2013 20:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nekem 2db (védett) LiIon cella volt paralell az első lámpámban (szürke DX-es). Sokáig használtam töltöttem-merrítettem... valahogy mindig jóval kevesebbet bírt, mint kellett volna! :twisted: Aztán vagy 2 év után szétkaptam: kiderült, hogy az egyik cella nem működik. Védelmet leszedtem róla, feltöltöttem, megmértem: Jó! :D azóta védelem nélkül használom, a védelmet szintén jónak mértem, azóta másban azt is használom... :roll:


hétf. dec. 02, 2013 13:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
0 V-n pihenő Li akkutól ne várj sokat, inkább csak nyűg lesz. Töltésre nem reagál, vagy mit értesz "halott" alatt?


vas. dec. 01, 2013 14:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Majd megvágom az anyagot, és felmegy :)

Kérdés: Az egyik lámpához járt két akku. Úgy néz ki, az egyik beteg, a másik halott. Utóbbit elvben fel lehet-e éleszteni? Azt írja, hogy védett akku, bár a hossza pont annyival rövidebb, mint egy másikon a védelem magassága :)


csüt. nov. 28, 2013 20:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Zoomos elemlámpákat tesztelek a DX-ről.
...
Majd felrakjam a képeket DX-es rendelési számmal együtt? :D


Aha, jöhet.


szer. nov. 27, 2013 21:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azt néztétek már, hogy a Cree milyen kis pörsenéssel is megjelent?


kedd nov. 26, 2013 22:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Zoomos elemlámpákat tesztelek a DX-ről.
Hihetetlen, de mindegyiknek durván azonos fényereje van, nem számít, hogy kicsi/nagy, 1/2 akkus. A vetített fény minősége és mérete tér el igazából.

Majd felrakjam a képeket DX-es rendelési számmal együtt? :D
Az XM-L-es lámpákkal tud versenyezni egy nyamvadt XP-E-s lámpácska, bár a "széles" kévéje csak 20°-os az XM-L-ek 30-35°-ához képest :) A keskenyt majd holnap nézem.


hétf. nov. 25, 2013 22:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ismét eltelt egy hónap.

[Telehódas Topik Túrák]
154. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. november 17. (vasárnap)
Időpont: 18:30 (negyedóra türelmi idővel :) )

Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett

Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.

Program (Extra): Visszaúton Pál söröző (forralt bor, búzasör, bambi, kávé, lilahagymás zsk)

Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!
Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi
Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage

Siófoki reinkarnáció és eredeti kiírás:

http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9006401


A következő telehódas túra időpontja: 2013. december 17. (kedd) 18:30 óra.


pén. nov. 15, 2013 13:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Pinyo1970 írta:
[Telehódas Topik Túrák]

Dátum: 2013. október 18. (péntek)
Időpont: 19:00...
Sajnos nem tudtam időben elindulni, kb. 1,5-2 órával később tekertem fel a HHH-re, de már senkivel nem találkoztam... :(

Én is teljesen be voltam indulva, hogy megyek, meg minden ... a hasmars fontosabb volt :oops:


hétf. okt. 21, 2013 21:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
[Telehódas Topik Túrák]

Dátum: 2013. október 18. (péntek)
Időpont: 19:00...
Sajnos nem tudtam időben elindulni, kb. 1,5-2 órával később tekertem fel a HHH-re, de már senkivel nem találkoztam... :(


hétf. okt. 21, 2013 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")


Nem, kérlek, ez nem lámpa.

Ez egy foton hajtómű :twisted:


hétf. okt. 21, 2013 17:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd júl. 10, 2007 1:58
Hozzászólások: 376
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Balu-lámpa powerledekkel. 8)
http://www.ebay.com/itm/12-INCH-144W-SPOT-FLOOD-COMBO-LED-DRIVING-WORK-LIGHT-BAR-4WD-SAVE-ON-180W-240W-/111195105005?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item19e3bea6ed&vxp=mtr


hétf. okt. 21, 2013 11:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
hmm... 15 led ... de legalább négy akku kell bele :]


kedd okt. 15, 2013 19:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

153. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. október 18. (péntek)
Időpont: 19:00

Találkozó: Batthyány tér Duna felőli oldala, a HÉV feljáró mellett

Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.

Program (Extra): Visszaúton Pál söröző, zsíroskenyér hagymával, üdítő,

Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.

Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi
Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


kedd okt. 15, 2013 9:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ezt felraktam a bringára

Vajon mit szólhatnak az esetlegesen az erdőben tanyázó részegek? Jött a zufó? :twisted:

Amúgy marha jó. Ha felkapcsolom, akkor felkel a nap a környező 80-100m-es területen :) A tükrös megoldás miatt meg a közelben is nagyon jó a fénye.


.---

Teleholdas hogy lesz? Azt önállóan megállapítottam, hogy 18, péntek, viszont már 7-kor is setét van.


szer. okt. 09, 2013 18:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszi, ezt még átnézem.

Az ideiglenes lámpámban két Cree XR-E van sorosan közvetlenül rákötve egy Li-Ion akksira :) (persze csak védett akkut használok velük). XP-G-vel ugyanezt már nem merném megtenni :]


kedd okt. 08, 2013 18:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Viszont észrevettem, hogy a fejlámpám 1 leddel is jobban világít, mint itt a kettő, még széttartó lencsével, 350mA-el nézve is.
Ebből következően jön az ötlet: nem-e lehetne olyat csinálni, hogy akkus legyen a világítás, viszont lehessen rákapcsolni dinamót? 3,7V-os Li-Ion akkuról van szó. Az sem baj, ha a lámpa többet eszik, mint amennyit a dinamó rátölt, nappali tekerésnél a világítás lekapcsolásával orvosolható lenne.

Erről már volt szó...
DöG-1 írta:
scarbantia írta:
Természetesen annyi sorba kapcsolt cellára gondoltam, ami illeszkedik a generátor feszültségéhez.
Ezért is említettem a 3.2V.os LiFePo4 cellákat, amikből kettő sorba kapcsolva 6,4V.
Kérdés, hogy a generátor ezeket fel tudná-e megfelelően tölteni.

(agy)dinamós Li akksi töltéshez:
-A generátor ("dinamó") viselkedésének megértéséhez bővebben ajánlom SKORI bringavilágításos oldalának elolvasását...
/=Áramgenerátor (váltóáram), aminek üresjárási feszültsége fordulatszám függő (schottky graetzzel célszerű egyenirányítani). Sacc/kb. 0,5A áramot szolgáltat; lépésben haladva kb. 2 cellányi az üresjárati csúcsfeszültség; tekerve 2-3 cellányi(lednyi) feszültséget biztosan szolgáltat -ha a dinamó burkolatába épített védőzénert eltávolítjuk*-.../
Akkutöltésre így cellánként 1-1 párhuzamosan kapcsolt feszültséglimitert kell beépíteni (balancer kapcsolás).
Ajánlom pl. az alábbi kapcsolást: (Pafi tollából) :)
Kép
Ez határolja a feszültséget, nem engedi túl nőni... A led jelzi, ha az adott cella fel van töltve, ha mindegyik tele, akkor célszerű lekapcsolni a generátorról, hogy ne fékezzen feleslegesen! Az áramkör önfogyasztása 1-2mA, így ha nincs napi-heti használatban, akkor az áramkörről célszerű leválasztani az akksikat, a lemerülés megakadályozására...

/Vagy pl. kisebb önfogyasztású alkatrészekből építeni kapcsolást:
Kép OPA-t chipcadnál kapni Önfogyasztás ~40uA.
Feszültségosztótól függ, hogy hány Voltig töltődik az akku. (Ha a generátorból ki van szedve a védőzéner), akkor feltöltött akksinál érdemes lekapcsolni a generátort, hogy feleslegesen ne fékezzen az áramkör. /Bennt hagyott védőzéner esetén kb. közömbös, hogy bontod-e a kapcsolót, legfeljeb az áramkör helyett a védőzéner fékez.../

2 soros LiIon akkuról meg kb. éppen el kéne mennie 2 soros CREE lednek, egyszerű tranyó+FET-es áramgenerátorral: (10+47Kohm gate felhúzó ellenállás; ~0,5V bázis-emitter áram érzékelő feszültség)
Kép :)

Az akkutöltő tranyóit, valamint a led áramgenerátor FET-jét hűteni szükséges.


kedd okt. 08, 2013 16:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
Nem is lesz ott észrevehető fényerőcsökkenés, hiszen a generátor majdnem áramgenerátor jellegű, és már 1 V feszültségesés is sokkal hatékonyabb szűrést eredményez, mint a LED kb. 0,1 V-on duplázódó áramfelvétele. Szóval hajrá!


Ezt még emésztenem kell !-F

Viszont a mai napi tanulság: a 10mF-ot a maradék ELKO-kkal 20 illetve egy beteg bevetésével kb 30mF-ra emeltem. Eredmény: tovább pislákol a fény a leállás után, de a stroboszkóp megvan. Kicsit tekertem a fő fények ellenállásán (de jó, hogy benne hagytam átépítéskor), így már nyugodtabb a fénye. Holnap este kipróba. (vagy még ma :D )

---

Közben mentem egy kört. Nem lesz ez rossz, csak meg kell találni az egyensúlyt a még kényelmes tekerés (tehát nem borulok fel, és még az utat kell bámulnom), és a már nem villogás között.
A vaksötét erdőben ugyanis mindent gyönyörűen láttam, csak a közvilágítás nyomja el a fényét.

---

Update, bár nem Norbi 8)

Ma mentem egy kört, és a végén minimumra tekertem a fehér ledek mögötti ellenállást. Járás sebességen villog mint a zárlatos szentjánosbogár, de mikor már kényelmesen tudom tartani az egyenes irányt, akkor szép egyenletes fénye van a lámpának. Az ellenállás beiktatása jobban csökkenti a fényerőt, mint amennyire megakadályozza a villogást.
Viszont észrevettem, hogy a fejlámpám 1 leddel is jobban világít, mint itt a kettő, még széttartó lencsével, 350mA-el nézve is. :)
Ebből következően jön az ötlet: nem-e lehetne olyat csinálni, hogy akkus legyen a világítás, viszont lehessen rákapcsolni dinamót? 3,7V-os Li-Ion akkuról van szó. Az sem baj, ha a lámpa többet eszik, mint amennyit a dinamó rátölt, nappali tekerésnél a világítás lekapcsolásával orvosolható lenne.


vas. okt. 06, 2013 13:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
marha jó...
Volt egy frankó dinamós lámpám.
Átépíttettem a kerekemet dinamósra.
Most van egy frankó dinamós stroboszkópom :jaj:

Úgy látszik, hogy a 3*3300uF nem elég a feszültség kisimításához. Esetleg beáldozok némi fényerőt, hátha egy kis ellenállás az első ledek felé elég töltődést biztosít a kondiknak.


Nem is lesz ott észrevehető fényerőcsökkenés, hiszen a generátor majdnem áramgenerátor jellegű, és már 1 V feszültségesés is sokkal hatékonyabb szűrést eredményez, mint a LED kb. 0,1 V-on duplázódó áramfelvétele. Szóval hajrá!


szomb. okt. 05, 2013 21:24
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
marha jó...
Volt egy frankó dinamós lámpám.
Átépíttettem a kerekemet dinamósra.
Most van egy frankó dinamós stroboszkópom :jaj:

Úgy látszik, hogy a 3*3300uF nem elég a feszültség kisimításához. Esetleg beáldozok némi fényerőt, hátha egy kis ellenállás az első ledek felé elég töltődést biztosít a kondiknak.


szomb. okt. 05, 2013 16:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Szóval az erősen széttartó fény a közeli részeket túlvilágítja, így az elfedi a távolabbi részekre jutó relatíve kevesebb fény észlelését, a túl spotos fény meg fénykard: a nagy sötét éjszakában kóvályog egy fényes pont. :x

Jónéhány kézilámpa központi fényerő adatai (1méterről mérve), bringalámpáknál általában 10m-es lux értéket közölnek.
Valaki nemrég linkelte a Totalcar autólámpás cikkét...
Mostanában elég jó autólámpákat lehet látni, a cikkben szereplő Focus /2. kép bal oldali harmad/ halogénes tompított reflektor izolux fényeloszlási diagrammja jó példa erre. (Az számomra nem derült ki, milyen távolságból mérik a fényerőt.) :roll:
Izzó H4~1000Lumen, amiből a mért térrészben* 295Lumen hasznosul! Központi fényerő 37lux; szabvány által megengedett (tört vonal fölötti) szórt fény <=1Lux!!!, ha nagyobb, vakítja a szembejövőket. A képen látható fényeloszlás valószínűleg eléggé egyenletes útfelület megvilágítást biztosít, (mivel a távolság négyzetével arányosan csökken a fényerő),
Én is valami hasonlót igyekszem összahozni (persze a ferde rész nélkül)... :)

*Horizontál=+/-15°; Vertikál=+4°/-8°


Esetleg pl. Helláéknál is érdemes böngészni.


Szia!

Köszi a linkeket, hasznos dolgokat találtam.
Én is gondoltam arra, ha túl sok fény van a közelben, akkor az beszűkíti a pupillát, és a távolban lévő kevés fényt nem lehet észlelni. Alapvetően egy olyan lámpát fogok megalkotni, ami használható bringán, és normál "zseb" lámpaként is. Már írtam, hogy 2 lámpafej lesz (+egy állandó normál lámpa), egy spot reflektor és egy a Lupine lámpáihoz hasonló több ezer lumenes fény. Viszont ez nem jelenti azt, hogy ilyen erősen is fogom használni. Eleve ha van egy hifi berendezés, azt nem fogjuk mindig max hangerőn hallgatni...
A reflektorral minél távolabb akarok világítani, olyan 100k lx lenne a cél. Ennek a bringán mindössze annyi szerepe lenne, hogy ha nincs szembejövő, "belelátok a jövőbe" :mrgreen:
A Lupine jellegű lámpámat valószínűleg 7db XML LED-el szerelem fel, mondani sem kell, hogy 7cm átmérőn 7 ilyen LED, durvábban vakítana, mint ha a Nap sütne szembe 8)
De minden csak azon múlik, hogy ki használja a cuccot. Mondhatni azt, hogy ez már nem gyerekjáték. Én még arra is figyelek, hogy nyomorult gyalogost ne vakítsam el. De amikor korom sötétben jön szemben egy kivilágítatlan bringa, hát az megérdemelné, hogy a képébe nyomjam az 5000 lument !-F De ilyet nem csinálunk ugyebár, csak csendben megyünk tovább, és örülünk annak, hogy nem ütköztünk neki :lol: .


pén. szept. 20, 2013 17:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szóval az erősen széttartó fény a közeli részeket túlvilágítja, így az elfedi a távolabbi részekre jutó relatíve kevesebb fény észlelését, a túl spotos fény meg fénykard: a nagy sötét éjszakában kóvályog egy fényes pont. :x

Jónéhány kézilámpa központi fényerő adatai (1méterről mérve), bringalámpáknál általában 10m-es lux értéket közölnek.
Valaki nemrég linkelte a Totalcar autólámpás cikkét...
Mostanában elég jó autólámpákat lehet látni, a cikkben szereplő Focus /2. kép bal oldali harmad/ halogénes tompított reflektor izolux fényeloszlási diagrammja jó példa erre. (Az számomra nem derült ki, milyen távolságból mérik a fényerőt.) :roll:
Izzó H4~1000Lumen, amiből a mért térrészben* 295Lumen hasznosul! Központi fényerő 37lux; szabvány által megengedett (tört vonal fölötti) szórt fény <=1Lux!!!, ha nagyobb, vakítja a szembejövőket. A képen látható fényeloszlás valószínűleg eléggé egyenletes útfelület megvilágítást biztosít, (mivel a távolság négyzetével arányosan csökken a fényerő),
Én is valami hasonlót igyekszem összahozni (persze a ferde rész nélkül)... :)

*Horizontál=+/-15°; Vertikál=+4°/-8°


Esetleg pl. Helláéknál is érdemes böngészni.


csüt. szept. 19, 2013 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Lehet, hogy hasznos lenne, ha te is látnád, hogy egy ilyen lámpa milyen messzire csinál mennyi fényt, és hogy ez a szembejövőnek mennyire kényelmes, ezt is érdemes ugyanis figyelembe venni.

Óvatos vagyok. Már tapasztaltam, mire volt képes a 4 rebel LED-em ezzel a 10° körüli optikával. És mindennél vakítóbb, ami valaha szembe jött az úton. 8) Úgyhogy ezt természetesen figyelembe veszem. A nagyhatótávú reflektor nem fog menni, maximum ha olyan útszakaszon vagyok, ahol nincs szembejövő, akkor ki tudom próbálni. Úgyhogy erre figyelni fogok, senkit nem fogok elvakítani, az biztos.


csüt. szept. 19, 2013 10:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Jó lenne egyszer teleholdason összefutni, de persze ma sem jutok el...

Mutatnék olyan 7 ledes lámpát, aminek a fénye 160m-en már alig kivehető. Ehhez képest ha ezt bringára raknám, akármennyire lefelé fordítanám, szerintem minden szembejövő meg akarna ütni. Lehet, hogy hasznos lenne, ha te is látnád, hogy egy ilyen lámpa milyen messzire csinál mennyi fényt, és hogy ez a szembejövőnek mennyire kényelmes, ezt is érdemes ugyanis figyelembe venni.


csüt. szept. 19, 2013 9:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Már megbocsáss, de mi a francnak akarsz te 500m-re elvilágítani? Amúgy is, megsúgom, hogy a személyautók távfénye 100-110m-re van belőve. Ha oda jó, bringára is szerintem.
Tegyük fel, hogy 30km/h-val suhansz, akkor 500m-t 1 perc alatt fogsz megtenni. Ha lejtőn lefelé 60-nal, akkor is fél perc. Nézel ennyire előre? Szerintem ezzel max mások haragját lehet kivívni.
Az a szórtabb fény meg... én a dinamómhoz olyan fénytócsát csináltam, ami ránézésre 15m-ig elvilágított, és még erdőben is teljesen jó volt.
Röviden: az 5m indokolatlanul rövid, az 500m meg indokolatlanul hosszú

Az 500m-t úgy értem hogy ott 0,25lx a fény, ami szinte semmi, még 250m-nél is csak 1lx, tehát nem valami nagy durranás...Másrészt kikapcsolható. 5m rövid, önmagában. Ezért van a középtávú fény...De mindegy, nekem a 15m lenne kevés önmagában. Mindenkinek más jó, kár ezen vitatkozni :D


csüt. szept. 19, 2013 9:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Én 3 szintű megvilágítást tervezek.
- közeli szórtabb fény (az első kerék elé 1-5m ig világít szélesen)
- középtávú fény, az út felé fordítva, kb 5-100m ig.
- nagy hatótáv: kb 500m-ig szigorúan előre.[/color]


Már megbocsáss, de mi a francnak akarsz te 500m-re elvilágítani? Amúgy is, megsúgom, hogy a személyautók távfénye 100-110m-re van belőve. Ha oda jó, bringára is szerintem.
Tegyük fel, hogy 30km/h-val suhansz, akkor 500m-t 1 perc alatt fogsz megtenni. Ha lejtőn lefelé 60-nal, akkor is fél perc. Nézel ennyire előre? Szerintem ezzel max mások haragját lehet kivívni.

Az a szórtabb fény meg... én a dinamómhoz olyan fénytócsát csináltam, ami ránézésre 15m-ig elvilágított, és még erdőben is teljesen jó volt.

Röviden: az 5m indokolatlanul rövid, az 500m meg indokolatlanul hosszú


szer. szept. 18, 2013 18:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Kicsit körülnéztem, jelenleg milyen zseblámpák/bringalámpák kaphatók. Nem a DX-es kategóriára gondolok, hanem a kimondott lámpagyártó cégek lámpáinak adatait néztem meg. A korrektebb gyártók az ANSI FL1 (http://flashlightwiki.com/ANSI-NEMA_FL-1) szabvány szerint adják meg ezeket az adatokat. Engem most nem az üzemidő, vízállóság érdekel, hanem elsősorban a kilépő fényre vonatkozó értékek.

Ezek a
- maximális fényerősség 1m-en (kandela), ez felel a hatótávolságért*
- maximális fényáram (lumen)
*Tulajdonképpen a világítási hatótávolságot a kandelából számolják. Például, ha 40.000 cd a fényerősség, akkor gyök(40.000*4)= 400m lesz a világítási távolság, ahol még 0,25lx megvilágítást ad a lámpa.

Hogy a cd vagy lm fontosabb, az a felhasználástól függ, mégis vannak olyan gyártók, akik a 2 érték közül pártolják valamelyiket:

1, Van olyan gyártó, aki csak a hatótávolság fontosságát hangoztatja, például A MagLite LED-es lámpája, a MagLite 3D Cell 104 lumenből kisajtol 20.880 kandelát.
Azt írják, hogy a hatótávolság fontosabb, mint a lumen érték
"A lumen érték...nem mond semmit az elemlámpa optikai teljesítményéről...így abból nem határozható meg mennyire hatékonyan hasznosítja a rendelkezésre álló fényt az elemlámpa."
"A nagyobb lumen érték nem jelent feltétlenül nagyobb hatótávolságot. Sőt, valójában rengeteg manapság kapható, nagy fényerejű...elemlámpa kiábrándító adatokat mutat hatótávolság tekintetében".

2, A másik gyártó, például a Lupine meg sem adják a hatótávolságot:
"Principally, we do not provide lux values for our lamps, but only lumen values. Lux values are not reliable for judging the brightness of a lamp, as the luminance is only measured in one single point at a defined distance to the light source. To make it clear: the more focused the light, the higher the lux value; therefore, this value is not significant when it comes to real-life application, as e. g. a laser pointer produces an extremely high lux value, but it is not very suitable for lighting purposes."
Vagyis szerintük a lux értékek nem megbízhatók a lámpa fényességének megítélésére, mert csak egyetlen pontban mérhető értékről van szó, minél fókuszáltabb a fény, annál nagyobb lux értéket kapunk...

Azt hozzáteszem, hogy a MagLite kézilápákat gyárt, a Lupine pedig alapvetően bringalámpát, bár a Lupine bringalámpájának van kézilámpás változata is, méghozzá nem is akármilyen:
Betty TL S, ami még nem is a legjobb. Egy külföldi fórumon tesztelték:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... -x-XM-L-U2!).
Ezt a lámpát 26° optikákkal szerelték. Ugyan a gyártó nem adja meg, de a hozzászólásban van egy grafikon, miről az látszik, hogy 12.500cd-t mértek, a gyártó szerint 2600lm-t tud.

Hasonlítsuk össze ezt az említett MagLite-al.
Maglite MagLED 3D Cell:
- 20.880cd (289m)
- 104 lumen
Lupine Betty TL S:
- 12.500cd (224m)
- 2.600 lumen.

A 20.880 cd-hoz képest a 12.500 jócskán elmarad, 289 helyett csak 224m-ig világít el. Vagyis beigazolódik, amit a MagLite írt. (Valamint ezért nem adta meg a Lupine a hatótávolságot). Viszont, vessük csak össze a lumeneket: 104 vs 2600: 25x-ös különbség. Tehát igaz, hogy a MagLite 29%-al messzebre világít, viszont a Lupine lámpáját 2500%-al több fény hagyja el!

Tegyük fel, hogy bemegyünk az erdőbe, és kipróbáljuk őket külön-külön, melyikkel lehet jobban tájékozódni a sötétben? Ha csak 1 közeli helyre világíthatunk, akkor a MagLite kiégeti a fa törzsét, viszont a Lupine bevilágítja a fa mellett a "fél erdőt". Tehát egységnyi idő alatt sokkal több információt kapunk a rövidebb hatótávú, de nagyobb fényáramú lámpától. Ha gyalog vagyunk, nem hiszem, hogy az lenne a lényeges, hogy például 500m-re elvilágítsunk, sokkal inkább a jó tájékozódás, és szerintem bringára ugyanez vonatkozik. Szerintem nem is kérdés, hogy melyik lámpa biztosít jobb tájékozódást, nagyobb látóteret és összességében nagyobb élményt.

Erre ellenpélda, ha a puszta közepén állunk, ott nagyon is fontos a hatótáv...Talán egy olyan lámpa lenne a tökéletes, ami kettős funkcióval bír, vagyis a Bettyhez hasonlóan szórtabb erős fényt ad, és ezt kiegészítenénk egy olyan lámpával, ami minél messzebbre visz. Én jelenleg ezen dolgozom, egy kettős lámpafejjel rendelkező vadállaton :mrgreen:

Mindezt csak azért írtam le, mert jó lenne, ha a lumen és candela értékek alapján egyetlen értékkel lehetne minősíteni a lámpákat. Ha lenne erre egy képlet, akkor én biztos, hogy a lument venném hangsúlyosabban figyelembe. De pont ezért nincs ilyen "szabvány" mert mindenkinek máson lenne a hangsúly. :lol: Szerintetek ?

Látom már megint unatkoztam, abba is hagyom !-F


szer. szept. 18, 2013 15:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
Azért szimpatikus a megközelítésed, nekem is jpeg volt az első kiindulási adatom.

Aztán olvastam egy IEEE publikációt, hogy egy jpeg sorozatból hogyan lehet kitalálni a fényképező által alkalmazott lineáris->jpeg görbét (most már ez sem működne, mert a mai gépek szinte minden képre egyedileg határozzák meg ezt okosan - dinamika felhúzás, automatikus kontraszt, stb.).
Aztán jött a raw képek kezelése, és az érdekesebbnél érdekesebb képfeldolgozási feladatok (kalibráció)

Az utolsó dolog, amit beleraktam a szoftverbe, az a fényerőnek egy gömbfelületre való visszaszámolása volt. Merthogy a fal sík, ha rávilágítunk, középen a lámpa fénye pl. 1 métert utazik, a kép szélén meg már mondjuk 1,3 métert, ott ennek megfelelően csökken a falfelület megvilágítása is. A fényerő profilt pedig a szög függvényében ábrázolják; olyan pontokra, ami a led(+optika) pontszerűnek tekinthető forrásától egységesen X méterre van. Tehát az 1,3 méter megvilágítását vissza kell korrigálni 1 méterre.

Szóval ilyenek, érdekes volt.


Hát nem egyszerű házilag, komoly műszerek nélkül valamit is pontosan meghatározni. Nem is gondoltam erre, de valóban csak a középpontban igaz például az 1m, de odébb már nagyobb távolságot utazik a fény. Már a középpontot sem egyszerű belőni, úgyhogy nem is próbálkozok többet. Esetleg, ha komolyabb fényképezőm lesz.

Látom múlt időben írtad, mostanság már nem foglalkozol ezzel? A szoftver mennyire önálló? Képes mondjuk saját maga meghatározni a központi fényerőt, az FWHM-et, vagy több lépcsőben kell beadagolni az információt?


szer. szept. 18, 2013 13:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
A déli napnak jóval magasabb a színhőmérséklete,mint pl. késő délután, és mindkettőnél egyensúlyban érezzük a színeket. :wink:

A déli nap erősebb fényt is ad, mint a késő délutáni...Viszont, ha a déli napsütés színhőmérséklete mellet a késő délutáni nap fényereje lenne jellemző, akkor azért az furcsa lenne :jajne:
Én meg még annak örülnék, ha a déli napsütés által 1m^2-re kisugárzott megvilágításnak megfelelő fényáramú fény hagyná el a lámpámat 0,5° FWHM mellett. !-F

De próbáltam 2700K nem kínai kompakt fénycsővel, majd 5600K LED-el egy szobát bevilágítani, azonos fényáramot tudot nagyjából mindkét lámpa, de a LED elég bonctermi hangulatot árasztott.
Vagy azért, mert gagyi a 65-ös CRI, vagy kevés a lumen ehhez a színhőmérséklethez.

DöG-1 írta:
...
Én is 4000...5000°K-t érzek ideálisnak, de én árnyalnám:
1.) Fénytakarékos (minimál) fényerőn hidegebb fénnyel jobban, és messzebb látni. Szóval kisteljesítményű szórt fénynek (a biztonságos térérzethez), valamint nagy sebességnél, egész távoli fénynek inkább 5000°K környékit választanék
2.) A világítás legfontosabb területe a nyomvonal megvilágítása. Terepen, illetve nagyobb tempónál nagyobb a megvilágítási igényem. Cél a látást zavaró tényezőket minél inkább kiiktatni a nyomvonalon, hogy gyorsabb, biztosabb, kevésbé megerőltető legyen látni:
-kritikusnál nagyobb fényerő a nyomvonalon (tempó, és kanyarfüggő a terület)
-nagyon homogén megvilágítás (közeledés, csalinkázás, rázkódás, kanyargás ne nehezítse a képfeldolgozást)
-magas CRI (útfelületek, nedvesség, tereptárgyak mibenléte jól felismerhető legyen) /ide inkább 4000°C környéki fényt/
-lehetőleg több pontból világítani (jobb térlátás)
Szóval a színhőmérséklet, CRI is csak (kis)részben felelős a boldogságért. :lol:

Az biztos, hogy sokminden szerepet játszik a "tökéletes" fény megalkotásakor.
Én 3 szintű megvilágítást tervezek.
- közeli szórtabb fény (az első kerék elé 1-5m ig világít szélesen)
- középtávú fény, az út felé fordítva, kb 5-100m ig.
- nagy hatótáv: kb 500m-ig szigorúan előre.


szer. szept. 18, 2013 12:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azért szimpatikus a megközelítésed, nekem is jpeg volt az első kiindulási adatom.

Aztán olvastam egy IEEE publikációt, hogy egy jpeg sorozatból hogyan lehet kitalálni a fényképező által alkalmazott lineáris->jpeg görbét (most már ez sem működne, mert a mai gépek szinte minden képre egyedileg határozzák meg ezt okosan - dinamika felhúzás, automatikus kontraszt, stb.).
Aztán jött a raw képek kezelése, és az érdekesebbnél érdekesebb képfeldolgozási feladatok (kalibráció)

Az utolsó dolog, amit beleraktam a szoftverbe, az a fényerőnek egy gömbfelületre való visszaszámolása volt. Merthogy a fal sík, ha rávilágítunk, középen a lámpa fénye pl. 1 métert utazik, a kép szélén meg már mondjuk 1,3 métert, ott ennek megfelelően csökken a falfelület megvilágítása is. A fényerő profilt pedig a szög függvényében ábrázolják; olyan pontokra, ami a led(+optika) pontszerűnek tekinthető forrásától egységesen X méterre van. Tehát az 1,3 méter megvilágítását vissza kell korrigálni 1 méterre.

Szóval ilyenek, érdekes volt.

PF

zoka írta:
[color=#000000]
Pinyo1970 írta:
Nagyobb gond az, hogy nem jpeg értékekkel, hanem lineáris adatokkal kellene dolgozni. Nem tudom, az általad használt szoftver ezt tudja-e.


Szia Pinyo!

Köszönöm a segítséget, ezt nem tudtam eddig. Sajnos egyszerű fényképezőm van, ami nem képes RAW formátumot menteni, egyből jpeg-re konvertál. És, ha a számítás alapja nem stimmel, akkor az FWHM is eltolódik, annak megfelelően, hogy a "G200-hoz képest a G100" mit is jelent.


szer. szept. 18, 2013 9:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Y=világosságjel (fekete-fehér képösszeg)! A Gamma (torzítás) az eszköz (szem) fényerő nonlinearítása.
Az RGB képletet fehér szín keveréshez szükséges színösszetevők aránya adja. Az arány függ a választott alapszínek hullámhosszától (a szem érzékenysége miatt).
Színes technikában pedig talán még az egyes színösszetevők előállításának/érzékelésének (elektromos)hatásfoka is bele számít a súlyozásba. A fellelhető képlet, talán a színes TV katódsugárcsövében használt 3 fényporral számol? :hm:


zoka írta:
Az igaz, hogy minél magasabb egy fehér fény színhőmérséklete, annál nagyobb fényáram kell, hogy természetesnek tűnjön?
...
Tulajdonképpen én is úgy gondolom, hogy az 5000K körüli érték lenne az ideális. Persze fontos még a CRI vagyis a színvisszaadás, és hogy minél jobb legyen a hatásfok.
A déli napnak jóval magasabb a színhőmérséklete,mint pl. késő délután, és mindkettőnél egyensúlyban érezzük a színeket. :wink:
...
Én is 4000...5000°K-t érzek ideálisnak, de én árnyalnám:
1.) Fénytakarékos (minimál) fényerőn hidegebb fénnyel jobban, és messzebb látni. Szóval kisteljesítményű szórt fénynek (a biztonságos térérzethez), valamint nagy sebességnél, egész távoli fénynek inkább 5000°K környékit választanék
2.) A világítás legfontosabb területe a nyomvonal megvilágítása. Terepen, illetve nagyobb tempónál nagyobb a megvilágítási igényem. Cél a látást zavaró tényezőket minél inkább kiiktatni a nyomvonalon, hogy gyorsabb, biztosabb, kevésbé megerőltető legyen látni:
-kritikusnál nagyobb fényerő a nyomvonalon (tempó, és kanyarfüggő a terület)
-nagyon homogén megvilágítás (közeledés, csalinkázás, rázkódás, kanyargás ne nehezítse a képfeldolgozást)
-magas CRI (útfelületek, nedvesség, tereptárgyak mibenléte jól felismerhető legyen) /ide inkább 4000°C környéki fényt/
-lehetőleg több pontból világítani (jobb térlátás)

Szóval a színhőmérséklet, CRI is csak (kis)részben felelős a boldogságért. :lol:


kedd szept. 17, 2013 20:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
Nagyobb gond az, hogy nem jpeg értékekkel, hanem lineáris adatokkal kellene dolgozni. Nem tudom, az általad használt szoftver ezt tudja-e.


Szia Pinyo!

Köszönöm a segítséget, ezt nem tudtam eddig. Sajnos egyszerű fényképezőm van, ami nem képes RAW formátumot menteni, egyből jpeg-re konvertál. És, ha a számítás alapja nem stimmel, akkor az FWHM is eltolódik, annak megfelelően, hogy a "G200-hoz képest a G100" mit is jelent.

Pinyo1970 írta:
Lineáris rgb adatok esetén, ha a led fénye homogén, igazából (hibahatáron belül) teljesen mindegy, melyik csatornából dolgozol, mert arányuk szinte ugyanaz.


Akkor lehet, hogy a jpeg kiindulás miatt, de az R csatorna szinte mindig kisebb szöget eredményezett mondjuk a G-nél. Kipróbáltam közelebb tettem a fényképezőt, hogy pontosabb eredményt kapjak azáltal, hogy a px/cm felbontás növekedik. Végül is így is hasonló értékek jöttek ki átlagban, a Rebel 12,1, az XML 15,9° lenne, ha jó lenne a számítás alapja...

Az én kőbaltás módszerem sehol sincs ahhoz képest, amit leírtál...

Végül is, ha a jpeg adatok miatt az FWHM el is csúszik, de gondolom a jpeg tömörítést ugyanaz az algoritmus végzi, tehát a módszer önmagához képest talán alkalmas lehet összehasonlításra... Tehát az talán kiolvasható belőle, hogy a Rebelhez képest az XML LED-nek 1,31x-es sugárzási szöge van a szóban forgó optikával. Szerinted?


kedd szept. 17, 2013 17:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szia zoka!

A képletben az Y a szürkeárnyalatot (fényesség) jelenti.

Nagyobb gond az, hogy nem jpeg értékekkel, hanem lineáris adatokkal kellene dolgozni. Nem tudom, az általad használt szoftver ezt tudja-e.
Szerk: most olvasom újra: "Én úgy értelmezem a G200-hoz képest a G100 fele akkora megvilágításra utal. Ez a számítás alapja." Ez az, ami nem igaz a jpeg-nél!

Sok éve én is írtam kiértékelő szoftvert, volt benne hordótorzítás auto-kalibrációtól a vignettálás korrigálásán át minden.
Viszont már az elejétől JPEG helyett RAW állományokkal dolgoztam, ez ugyebár direkte az érzékelőből származó nyers adat, és ami fontosabb: lineáris fényerősséget mutat. Nem pedig a fényképezők által valamilyen görbe alapján áttuningolt jpeg képet.

A programomban további feature volt, hogy HDR (=High Dynamic Range) -szerűen tudtam egy lebegőpontos értékbe leképezni a falra vetített képet, mivel több, eltérő záridővel rendelkező képet olvasztottam össze. Akár 8-10 fényértéken keresztül (4 sec, 2 sec, ... 1/500, 1/1000 sec), mindegyikből a megbízható tartományt véve, megfelelő tartomány ablakolással.

A kapott képen simítást kellett még végrehajtani (mintha pl. egy 5mm-es kört átlagolnánk minden ponton.

Az FWHM értéket igazából ezután, lineáris adatokból lehet számolni, tehát ahol a maximum értéke 5280, ott kell vizsgálni a görbét, ahol a 2640-es értéket metszi.

Lineáris rgb adatok esetén, ha a led fénye homogén, igazából (hibahatáron belül) teljesen mindegy, melyik csatornából dolgozol, mert arányuk szinte ugyanaz. Kivételt képeztek anno azon a ronda 10mm-es ledek, ahol a vetített fény közepe randa sárgás elszíneződést adott.

Üdv
PF

zoka írta:
zoka írta:
Valóban a szürke árnyalat jobb lenne, egy rögtönzött próbát végeztem, de nem vagyok biztos a program beállításaiban. Az első LED-nél 0,9°-ot csökkent az FWHM...


Mivel nem elégszem meg azzal, hogy a szoftver készít nekem gombnyomásra egy szürkeárnyalatos képet, ezért utána néztem, hogy a szürke árnyalat hogyan is hozható létre.
A színes képen minden pixel a három alapszínből van kikeverve, tartozik hozzá R-G-B információ, minden összetevő 0 és 255 közötti értéket vehet fel (24bit esetén). Ha mind 3 összetevő azonos értékkel mozog, akkor a szürke különböző árnyalatai jelennek meg.
Ami érdekesebb, hogy a szürkére konvertálás nem egyenlő azzal, hogy fogjuk az R G B -hez tartozó értékeket és átlagoljuk, majd az átlagos értéket egyformán felveszi az R-G-B összetevő Az átalakítás súlyozott átlaggal dolgozik. A zöld összetevő sokkal nagyobb súllyal esik latba.
Találtam egy képletet:Y = 0,299R+0,587G+0,114B, viszont a szoftver amivel átalakítottam a képet, egyáltalán nem ezt használta. Úgyhogy ezek szerint többféle szabvány is létezhet.
(Lehet, hogy az Y gammát jelöl?)
Mivel nem tudom, hogy jelen esetben milyen súlyozású szürke árnyalat adná a legjobb eredményt, ezért inkább egy alternatív módszert választottam.
Eddig csak a paca zöld összetevőit vizsgáltam, viszont most külön-külön mind a 3 alapszínre elvégeztem az 50% intenzitású gyűrűk kijelölését. És bizony van némi különbség, a piros és kék összetevőnél kisebb átmérőjű a kör.
Kép
Persze így ezeken az ábrákon nem feltűnő.

Ezután a programmal egymásra mixeltem a 3 alapszínt, és csodák csodájára visszakaptam az eredeti képet, de már körgyűrűkkel kiegészítve. (Ezt talán az alapszínekre bontás nélkül is meg tudtam volna oldani egyből, de így izgalmasabb.
Ezután behatároltam a gyűrűt, megadtam, a min és max kiterjedését, és átlagát. Szerintem az átlag az, amire szükség van. Ami csak zöld esetén ugye 12,7 volt, az helyett most 12,46 lett. (Vagyis továbbra is fenntartom, hogy nem tévedtem nagyot.) De valóban a 3 összetevőt kell nézni, mert csak így együtt lehet korrektebb eredményt elérni.
Végezetül ez történt:
Kép


kedd szept. 17, 2013 15:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

152. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2013. szeptember 19. (csütörtök)
Időpont: 19:30

Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett

Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.

Program (Extra): Visszaúton Pál büfé a barlangnál., zsíroskenyér hagymával, üdítő, dinnyézés, miazmás (hozott anyagból).

Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!
Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!

Értelmi szerző: robi
Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


kedd szept. 17, 2013 15:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Valóban a szürke árnyalat jobb lenne, egy rögtönzött próbát végeztem, de nem vagyok biztos a program beállításaiban. Az első LED-nél 0,9°-ot csökkent az FWHM...


Mivel nem elégszem meg azzal, hogy a szoftver készít nekem gombnyomásra egy szürkeárnyalatos képet, ezért utána néztem, hogy a szürke árnyalat hogyan is hozható létre.
A színes képen minden pixel a három alapszínből van kikeverve, tartozik hozzá R-G-B információ, minden összetevő 0 és 255 közötti értéket vehet fel (24bit esetén). Ha mind 3 összetevő azonos értékkel mozog, akkor a szürke különböző árnyalatai jelennek meg.
Ami érdekesebb, hogy a szürkére konvertálás nem egyenlő azzal, hogy fogjuk az R G B -hez tartozó értékeket és átlagoljuk, majd az átlagos értéket egyformán felveszi az R-G-B összetevő Az átalakítás súlyozott átlaggal dolgozik. A zöld összetevő sokkal nagyobb súllyal esik latba.
Találtam egy képletet:Y = 0,299R+0,587G+0,114B, viszont a szoftver amivel átalakítottam a képet, egyáltalán nem ezt használta. Úgyhogy ezek szerint többféle szabvány is létezhet.
(Lehet, hogy az Y gammát jelöl?)
Mivel nem tudom, hogy jelen esetben milyen súlyozású szürke árnyalat adná a legjobb eredményt, ezért inkább egy alternatív módszert választottam.
Eddig csak a paca zöld összetevőit vizsgáltam, viszont most külön-külön mind a 3 alapszínre elvégeztem az 50% intenzitású gyűrűk kijelölését. És bizony van némi különbség, a piros és kék összetevőnél kisebb átmérőjű a kör.
Kép
Persze így ezeken az ábrákon nem feltűnő.

Ezután a programmal egymásra mixeltem a 3 alapszínt, és csodák csodájára visszakaptam az eredeti képet, de már körgyűrűkkel kiegészítve. (Ezt talán az alapszínekre bontás nélkül is meg tudtam volna oldani egyből, de így izgalmasabb.
Ezután behatároltam a gyűrűt, megadtam, a min és max kiterjedését, és átlagát. Szerintem az átlag az, amire szükség van. Ami csak zöld esetén ugye 12,7 volt, az helyett most 12,46 lett. (Vagyis továbbra is fenntartom, hogy nem tévedtem nagyot.) De valóban a 3 összetevőt kell nézni, mert csak így együtt lehet korrektebb eredményt elérni.
Végezetül ez történt:
Kép


hétf. szept. 16, 2013 14:11
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
A kék és piros elhagyása helyett jobb lenne szürkeárnyalatba konvertálni, egyébként nekem tetszik! Bár nem vagyok benne biztos, hogy az érzékelő teljesen lineáris.

Valóban a szürke árnyalat jobb lenne, egy rögtönzött próbát végeztem, de nem vagyok biztos a program beállításaiban. Az első LED-nél 0,9°-ot csökkent az FWHM, viszont ez lehet, hogy annak köszönhető, hogy míg a zöld árnyalatnál az 50% úgy jött ki, hogy 128-ból lett 60, addig a szürkénél %-osan tudtam csak beállítani egy csúszkát, ráadásul az már eleve százalékot jelölt. Tehát 45%-ot levettem 23-ra. Ami sokkal pontatlanabb. Viszont még így is 1°-on belül maradt az eltérés.
De majd jobban megvizsgálom ezt a szürke árnyalatos dolgot, mert valóban a fehér LED nem zöld! (Zölden nehéz lenne 2 eltérő színhőmérsékletű LED-et összehasonlítani.)

Az érzékelő linearitását összevetem majd a luxmérőmmel is.


vas. szept. 15, 2013 17:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
...
Várnám az észrevételeket, remélem nem kövez meg senki a módszer miatt. !-F


A kék és piros elhagyása helyett jobb lenne szürkeárnyalatba konvertálni, egyébként nekem tetszik! Bár nem vagyok benne biztos, hogy az érzékelő teljesen lineáris.


vas. szept. 15, 2013 16:40
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Van még más megoldás is.
Egyszer még régen itt a fórumon Pinyó használt egy fotógrafikus módszert.
Először egy fehér felületen kell lefotózni az összehasonlítandó lámpa fényét úgy, hogy ne legyenek túlexponált részek...


Készítettem egy fény eloszlási tesztet, a fényképezőgépem segítségével.
Célja ugyanazon optikával (LEDIL LR1-RS) felszerelve mit vetít a Luxeon Rebel ES LED és a CREE XM-L LED.

A következő módszert találtam ki a feladatra:
Mindkét LED vizsgálata azonos távolságban történt, a vetítési táv =179 cm-re esett.
Az asztalra helyezett LED-el a fehér mennyezetre világítottam egy pacát.
A fényképezőgép CCD-je a mennyezettel párhuzamos (magyarul rátettem az asztalra úgy, hogy a plafont bámulja) Majd egymás után elkészítettem a 2 képet, 100%-ig azonos fotó beállításokkal.
Ezután készítettem egy harmadik képet, felragasztottam 2 pöttyöt egymástól 15 cm-re a plafonra, és lefotóztam. Ez lesz a referencia hossz.

Jöhetett a képfeldolgozás:
A pöttyökhöz tartozó pixelek koordinátáiból meghatároztam az őket összekötő szakasz hosszúságát, amiből kiszámoltam, hogy 15,0913 pixel = 1cm.

A pacákról készített képekről eltávolítottam a piros és kék színösszetevőket, így 2 zöld pacát kaptam. Ami azért jó, mert a majd vizsgálandó képponthoz tartozó RGB értéken csak a G összetevő változhat, 0 és 255 között. Én úgy értelmezem a G200-hoz képest a G100 fele akkora megvilágításra utal. Ez a számítás alapja.

Ezután meghatároztam a paca közepén lévő legfényesebb pixeleket, amit 100%-nak vettem. Majd egy okos fotó szoftver segítségével kifehérítettem a legfényesebb pixelekhez képest 75,50,25 és 12,5% fényességű pixeleket (mert ezekhez volt kedvem, de az 50% a legfontosabb). Tehát, ha a a központi fény G=120, akkor az 50%-os G=60. Ennek hatására nagyon szépen körülhatárolható szemcsés gyűrűk keletkeztek, mert 100% pontosan csak a szükséges pixelek fehéredtek ki.

A legnehezebb meghatározni a gyűrűk vastagsága miatt a tényleges átmérőjüket, de igyekeztem pontosan megadni. Ha a kör sugara 300px, akkor az 300/15,0913= 19,88 cm-nek felel meg.
Az 179cm-es vetítési táv és az 50% fényességhez tartozó körgyűrű sugarának pixelméretéből kiszámítható cm-méret megadja a derékszögű háromszög 2 befogóját. De, hogy ne kelljen már papíron szögeket számolni, egy vektoros rajzoló progi szépen megoldotta a számítást.

Ennyi szöveg után, ezek az eredmények születtek (lebutított jpg kép):
Kép

Kép
(Itt kicsit megcsúszott a gyűrű, lehet, hogy nem 100%-ig volt a helyén, ez a 12,5% körnél mutatkozik csak.

Természetesen sok buktatója lehet a módszernek.
Ezeken gondolkodtam:
- fényképező gép hordó torzítása
- referencia pixel/cm táv pontos megadása (esetleg 2 ref kellett volna, egy 100cm-es is, az esetleges torzítások elkerülésére)
- a vetített pacából képezett körgyűrűk pontos pixel átmérője.
- RGB pixel adatokkal való fényerő számolás egyenes arányosságot mutat-e...

De, ha a számítás alapja helytálló, összességében nem hinném hogy hatalmas hibák lennének. Én olyan +/-0,5 - 1° hibahatárt adnék meg.
Ha a gyári mérését vesszük alapul az optikának, az azért nem mérvadó, mert nem ES hanem csak sima Rebel LED-eket vizsgál, aminek kisebb a chipje. Tehát eleve nem is jöhetett volna ki 8° FWHM, helyette olyan 12,7° lett, ami reális lehet a nagyobb chip méret miatt.

Még egy dolog: egymáshoz képest nem vizsgáltam még meg a 2 pacát...

Várnám az észrevételeket, remélem nem kövez meg senki a módszer miatt. !-F


vas. szept. 15, 2013 15:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Ilyen a régebbi gagyi kínai lámpákba volt építve, ami nem ért szinte semmit.
Igaz, azok ronda kékes-fehérek voltak és nagyon gyenge fényűek.


szomb. szept. 14, 2013 19:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
hmm...

Csillagba süllyesztett led?


szomb. szept. 14, 2013 16:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Én most 4000K-es ledekkel nyomulok, ami a szobában teljesen jó, bringára már elég sárga sajnos, bár lehet, hogy most még csak a régi fejlámpa kb 5-6000K körüli, és a mostani fejlámpa 4000K körüli fénye közötti különbség nem jön be (a régi fejlámpát ideiglenes bringalámpává alakítottam.
Próbálj 5000K-eseket, azt még természetes fehérnek mondják. A 6000K már eléggé kékes, az meg azért nem jó.

Tulajdonképpen én is úgy gondolom, hogy az 5000K körüli érték lenne az ideális. Persze fontos még a CRI vagyis a színvisszaadás, és hogy minél jobb legyen a hatásfok.
Sajnos ez mind ellentmondás, és a tapasztalataim szerint a következő összefüggések állnak fenn:
Alacsonyabb színhőmérséklet -> magasabb CRI -> alacsonyabb lumen és hatásfok, vagy másképpen
Magasabb színhőmérséklet -> alacsonyabb CRI -> magasabb lumen és hatásfok
A Cree XML LED-eket tanulmányozva jelenleg nem létezik olyan LED, ami 90-es CRI mellett 5000K-t tud, 1000lm fényárammal, 100lm/W hatásfok mellett.
Hozzávetőlegesen a CRI és a színhőmérsékletek között ilyen az összefüggés
5700K felett: 65
4000- 5000K: 75
3000- 4000K: 80
3000K alatt: 90
Persze a CRI szerintem inkább lakás világításkor számít...
Az XML LED-ből ez az egyik legjobb, amit be tudnék szerezni:
http://www.led-tech.de/en/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XM-Serie/CREE-XM-L-T5-on-Star-LT-1800_120_170.html
Ez minimum 845lm-t tud, 3A-en, CRI75 és szinte pontosan 5000K (Chromaticity Bins: 3A, 3B, 3C, 3D).
A többi áruházban vagy 3000K körüli vagy 6000 feletti LED-ek vannak. Persze ahol nincs megadva az Order vagy Bin kód, az eleve bizonytalan.
Az igaz, hogy minél magasabb egy fehér fény színhőmérséklete, annál nagyobb fényáram kell, hogy természetesnek tűnjön?



pén. szept. 13, 2013 19:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Sziasztok!
Szerintetek mi lenne a legoptimálisabb színhőmérsékletű fény a LED-es bringalámpának?
Vagy ez teljesen szubjektív dolog?
A hidegebb színhőmérsékletű fény, pl. 7000-8000K tényleg kevésbé adja vissza a kontrasztot?
Mondjuk a túl alacsony színhőmérsékletet sem jó, például 2700K szerintem zavaróan sárga lenne egy biciklin, vagy nem?
Pl.: ha van 2db 2000 lumen értékű, azonos 20° optikával rendelkező LED-es lámpa, akkor a 7000K, vagy a 3000K ad egy erdőben haladva "minőségibb" fényt?
Vagy talán a se nem túl meleg, se nem túl hideg 4000K körüli érték a nyerő?


Én most 4000K-es ledekkel nyomulok, ami a szobában teljesen jó, bringára már elég sárga sajnos, bár lehet, hogy most még csak a régi fejlámpa kb 5-6000K körüli, és a mostani fejlámpa 4000K körüli fénye közötti különbség nem jön be (a régi fejlámpát ideiglenes bringalámpává alakítottam.
Próbálj 5000K-eseket, azt még természetes fehérnek mondják. A 6000K már eléggé kékes, az meg azért nem jó.


pén. szept. 13, 2013 17:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!
Szerintetek mi lenne a legoptimálisabb színhőmérsékletű fény a LED-es bringalámpának?
Vagy ez teljesen szubjektív dolog?
A hidegebb színhőmérsékletű fény, pl. 7000-8000K tényleg kevésbé adja vissza a kontrasztot?
Mondjuk a túl alacsony színhőmérsékletet sem jó, például 2700K szerintem zavaróan sárga lenne egy biciklin, vagy nem?
Pl.: ha van 2db 2000 lumen értékű, azonos 20° optikával rendelkező LED-es lámpa, akkor a 7000K, vagy a 3000K ad egy erdőben haladva "minőségibb" fényt?
Vagy talán a se nem túl meleg, se nem túl hideg 4000K körüli érték a nyerő?


pén. szept. 13, 2013 14:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 23, 2009 19:52
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-----


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Powerade szomb. szept. 14, 2013 3:24-kor.



kedd szept. 10, 2013 16:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Hoppá!

http://sport.vatera.hu/kerekparozas/ker ... 67376.html

:-)


hétf. szept. 02, 2013 22:36
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Skori írta:
SPafi írta:
... Hát nem levédettek már szinte minden értelmes ötletet? :-)
Azért nekem még lenne pár ötletem :) Pl. a "repülő kondenzátoros" megoldás. Egy nagykapacitású kondit ciklikusan rákapcsolunk egymás után a cellákra, félvezetős kapcsolókkal, és relatíve gyorsan. Ez eléggé rákényszerítené a cellákat az együttfutásra.
Vagy..: Minden cellán lenne egy fesz figyelő, amelyiken túl nagy a fesz ott egy (vagy két) fet belerúg egy tekercsbe, a tekercsben indukálódott feszt, meg két diódán át visszavezetném a teljes cellasorra.
Mindkét megoldás minimális veszteségű.



Na jó, de annyi vezérelt félvezető pluszban... míg az előző megoldáshoz alig kell több, mint ami egy töltőben amúgy is van.


vas. szept. 01, 2013 10:50
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 64 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség