Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 02, 2024 7:51



Hozzászólás a témához  [ 2286 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Következő
Labortáp építés 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 29, 2009 7:48
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Labortáp építés
Egy másik fajta VAM9020 mér 0V-tól is,külső tápfeszültség csatlakoztatásával.
http://www.jofogas.hu/fejer/Dupla_LED_k ... 002521.htm Innét vettem
Postaköltséggel együtt 5050 Ft-ért kaptam darabját.
Ahhoz képest hogy az itthoni elektronikai alkatrész kereskedőknél ilyen műszernek nyomát se leltem csak a szokványos panelmérőket árulják olyan bruttó 3500 Ft-ért amihez még kell sönt ellenállás,vagy precíziós előtét ellenállás (hogy ne csak 2V legyen a méréshatár), + postaköltség .. nos ez így nekem jobban megérte.


vas. ápr. 20, 2014 15:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. dec. 24, 2005 1:55
Hozzászólások: 81
Hozzászólás Re: Labortáp építés
Közkatona írta:
Labortápegységbe nagyon szuper lenne ha valaki tudna ilyet Magyarországon
HTÉTÉPÉ ://www.ebay.com/itm/DC10-90V-20A-Du ... 1131148479
vagy csak az elmebayról lehet megrendelni?

A link egy kicsit el van rontva, de mindegy, ebayen rákeresve meg lehet találni. Az egyébként nem baj, hogy csak 10V-tól képes mérni?

1 perc alatt ezt találtam vaterán: link
igaz ez csak 10A-es, de árban jobb az ebayesnél és 0-100V közt mér.
(meg a "jellemzők" résznél elég vicces a "dvd játékos" szintű fordítás :) )


hétf. ápr. 14, 2014 22:47
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 29, 2009 7:48
Hozzászólások: 4
Hozzászólás Re: Labortáp építés
Labortápegységbe nagyon szuper lenne ha valaki tudna ilyet Magyarországon
HTÉTÉPÉ ://www.ebay.com/itm/DC10-90V-20A-Du ... 1131148479
vagy csak az elmebayról lehet megrendelni?


vas. ápr. 13, 2014 19:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd jan. 31, 2006 13:58
Hozzászólások: 52
Hozzászólás 
Szia Attila!

Nagyon megállt a project! Mi a fejlemény a labortáppal kapcsolatban? Lesz belőle valami, vagy más dolgok készítésén fáradozol?


szer. okt. 28, 2009 11:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
proli007 írta:
- A belső referencia állítható, így nyugodtan lehet 1:10 - 1:100-as osztót betenni, ha a méréshatár fix, mert a kis eltérés kalibrálható a referencia változtatásával.


hétf. márc. 30, 2009 21:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
10M - 1M -> 11:1 fesz osztás
10M - 100K -> 101:1 fesz soztás
10M - 1k -> 1001:1 fesz osztás
Ha így cserélgeti az ellenállásokat, akkor nem lesz valami hiteles a mérés, illetve után kell állítani a beállító trimmerrel - hogy ne 200mV legyen az alapérzékenység..... Bár nyilván ettől még használható ez a megoldás.


hétf. márc. 30, 2009 20:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
XR írta:
Egy másik fórumban szerepelt, de nem tűnt hitelesnek, ..


Hello!
Nem tudom alapból mi a gondod, de szerintem nincs is. Nekem is van hasonló vacakom, ahol ezek a bemeneti osztó ellenállások Ra és Rb-vel jelöltek.

- Ezekben a panelekben 7106-os IC van, csak egy pötty alatt.
- A bemenetek InHi és InLo. Ebből az InLo rá van kötve az IC Common bemenetére, azaz az analóg GND-pontra.
- Az IC belső referenciája van felhasználva, melynek RefLo pontja szintén közös a Common ponttal. A belső referencia a plusz tápfeszhez képest van az IC-ben előállítva. (Olyan, mint ha egy zéner lenne kötve a plusztáp és a Common közé, és a zéner ellenállása, a mínusztáp és a Common közé.) Ennek értéke kb. 3V. Ez van leosztva a RefHi pont és a Common közé (100mV). Tehát a Common pont a plusztához képest 3V-al alacsonyabb feszültségű és így kapcsolatban van a tápfeszültséggel.
- Mivel a Common pont egyben a mérőbemenet InLo pontjával közös, máshova nem köthető .
Így a bemenet nem lehet már közös a tápfeszültség plusz, vagy mínusz pontjával. Ezért kell független táplálás az IC számára.

- A műszer bemenetén két osztó ellenállásnak van kialakítva hely. Az osztó felső tagja gyárilag át van kötve, alsó tagja pedig egy 10MOhm-os ellenállás, hogy a bemenet ne lógjon a levegőben. Az alapméréshatár így 200mV/10Mohm, ez bővíthető.
- Ha más feszültségre használod, akkor olyan bemeneti osztót kell készíteni (tetszés szerint), hogy az alsó ellenálláson 200mV legyen maximális bemeneti feszültségnél. Természetesen a kijelzés miatt az csak 2V-20V-200V.. lehet.
- A belső referencia állítható, így nyugodtan lehet 1:10 - 1:100-as osztót betenni, ha a méréshatár fix, mert a kis eltérés kalibrálható a referencia változtatásával.

Remélem nem zavartalak össze. Amit gondoltál, az illesztő trafós megoldás helyes. Tápfeszültség változásra nem túl kényes (mert a mérési pontosság sem az) De az így elkészített tápot csak a mérőpanelra kötheted, és minden műszer számára külön kell készíteni. A műszerednél csak a InLo és az osztó felső tagja kapcsolódhat a mérendő feszültségre.
üdv! proli007


hétf. márc. 30, 2009 17:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
SPafi írta:

Ezeket honnét vetted?


Egy másik fórumban szerepelt, de nem tűnt hitelesnek, ettől eltérő típusra is írták ugyanezt (R7 R8 Ra és Rb alternatívával is szerepelt, stb.). De a gyári ellenállás értékek egyeztek, az eladó mondta hogy bővíthető a méréshatár, és a tizedesvessző pozíciója is változtatható volt. Kipróbáltam, működött. Jó (megnyugtatóbb) lenne persze egy gyári datasheet-en látni ezt...


szomb. márc. 28, 2009 19:56
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
A gyári osztó tehát:
R7: 10MΩ
R8: 1MΩ

R8 alternatív értékei a méréshatár függvényében:
200mV: 1MΩ
20V : 100kΩ
200V : 10kΩ


Ezeket honnét vetted?


szomb. márc. 28, 2009 15:43
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás PM428 panelműszer
Kicseréltem az ellenállást (1MΩ->10kΩ 1%). Lomexben csak 50 db-tól adnak 1%-ost, úgyhogy maradt a Kontha. A tizedesvesszőket rövidzárakkal lehet aktiválni így ezt is hozzáigazítottam. Most "24,5" formátumú.
A gyári osztó tehát:
R7: 10MΩ
R8: 1MΩ

R8 alternatív értékei a méréshatár függvényében:
200mV: 1MΩ
20V : 100kΩ
200V : 10kΩ

A táp és a mérő bemenet között műszerrel nem tudtam ellenállást mérni, de kiakadt amikor rámértem vele a saját tápjára. Arra gondoltam, hogy mivel ez egy tápegységben lesz, a trafóra rákötnék egy vonalillesztő trafót (nem drága, és a műszer áramfelvétele csak 1 mA), és erről táplálnám a műszert (gretz+bufferkondi). Vagy hogy lehetne megkerülni az elem használatát?


szomb. márc. 28, 2009 14:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
XR! Nem tudom, hogy honnan vetted az 1 és 10 megát, és ettől függetlenül erősen kétlem a 18 mV-ot, a 165 V viszont biztosan nem igaz, mert külön-külön számítanak a tápfeszültségek, nem pedig az összegük (7,5+7,5).

A 200 mV minden bizonnyal bemeneti osztó nélkül igaz.

Hogy miért pont 400 V-ot írtál, az sem világos előttem.

200 V-os méréshatárban nagyjából annyit fog bírni, amennyit az osztó fölső tagja.

Idézet:
Igaz, hogy a tápja és a mérő bemenete nem földfüggetlenek, így a tápegységen belül galvanikusan le kell választanom a tápját?


A földfüggetlenség itt nem értelmezhető fogalom, hiszen a műszer nem igényel földelést (de ízlés szerint földelhető). A táp és a bemenetek egymással függnek össze. "galvanikusan leválasztani"? Honnan?

Külön táp kell neki, ami alapból független kell legyen, de persze amint bekötöd a műszert a mért áramkörbe, onnantól függő lesz tőle.


szer. márc. 25, 2009 20:56
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Igen, működni fog, csak arra figyelj, hogy az osztót képező ellenállások feszültség és teljesítményparamétereit ne lépd át. (200V-os méréshatárhoz én nem raknám be a 200V-os max üzemi feszültségű tipust, mégha az U2/R alapján teljesítményben megfelelne is.) Ja és 1%-os vagy mégpontosabb erősen ajánlott!


szer. márc. 25, 2009 20:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Az ICL7106 IC adatlapja szerint tápfeszig hibatűrő a mérő bemenete:
Absolute Maximum Ratings
ICL7106 V+ to V- 15V
Analog Input Voltage(Either Input)(Note 1) V+ to V-

Na de a PM428-as panelműszerben egy 1:11 arányú fesz. osztó van a bemeneten (1MΩ és 10MΩ). Ennek értelmében ~18mV jut az IC bemenetére 200mV-os bemeneti fesz. mellett. A tönkretételhez tehát 165 V feletti feszültség kellene.
Az adatlap szerint "Full Scale = 200mV", ami összecseng azzal, hogy bőven a műszer mérési tartományán kívül is működött.

Hülyeség amit leírtam, vagy mindezek fényében a műszer az 1MΩ-os ellenállás 10kΩ-osra cserélésével (199,9V-os méréshatár) nyugodtan használható akár 400V-ig? (most csak 30V-ig lesz)


kedd márc. 24, 2009 22:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Idézet:
Ha a méréshatáron túl is használom, annak a pontosságromláson kívül lehet káros következménye? (20V helyett 25-30V-ig)

A kijelzés 3,5 digiten történik, ami azt jelenti, hogy 1999 a kijelezhető érték (az első digit nem teljes értékű 7 szegmens, csak az 1-est tudja kiírni). Ez lehet 199,9mV vagy 1,999V vagy 19,99V de 25V-ot csak 25,0V-ként írathatsz ki, tehát 199,9V-os méréshatárral. Minden további nélkül be lehet állítani a bemeneti osztót ehhez a méréshatárhoz is, csak az ellenállások teljesítményére oda kell figyelni. (A műszer bemenetére az ellenállásosztó után mindig max 199,9mV juthat, különben túlcsordul és általában "H"-t ír ki, ill ha sokkal több jut rá, ahogy Variszabi is írta, tönkremegy. Az adatlapban benne szokott lenni az "Absolut maximum ratings" részben, hogy meddig hülyeségvédett :D .) Ezekben a panelekben az ICL7106 vagy újabb családjabéli IC szokott lenni, ott tudsz tájékozódni.


hétf. márc. 23, 2009 21:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
köszi, az infókat, egy másik fórumban írták az ellenállás értékeket, első körben megpróbálom a cserét 2V-osra


vas. márc. 22, 2009 21:32
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
XR írta:
Igaz, hogy a tápja és a mérő bemenete nem földfüggetlenek, így a tápegységen belül galvanikusan le kell választanom a tápját?

Ezt látatlanban nem lehet megmondani, ezért kértem az adatlapot.
Valószínű nem.
Akkor gondolom két test van rajta, igaz?
A két test közt mérj ellenállást, ha 0 ohm, akkor nem kell.

XR írta:
A 200mV-os méréshatár 20V-osra váltásához az R8-as 1M-ás ellenállást kell 100k-sra cserélni?

Kapcsolási rajz kellene.
A gyári ellenállásokkal mekkora a méréshatár? A bolt honlapján 2V-ot írnak, Te pedig 200mV-ról szeretnéd.


XR írta:
Ha a méréshatáron túl is használom, annak a pontosságromláson kívül lehet káros következménye? (20V helyett 25-30V-ig)

Egy darabig semmi, aztán tönkremegy. Ha 20V helyett 30V-ot adsz a bemenetére, nem lesz semmi baja.


vas. márc. 22, 2009 21:15
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Variszabi írta:
XR írta:
...

Küldj egy adatlapot!


Szia!
datasheet-et nem találtam sajnos, de ilyenről van szó:
http://mi-shop.hu/index.php?main_page=p ... 5883cf6d4b


vas. márc. 22, 2009 20:45
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
XR írta:
...

Küldj egy adatlapot!


vas. márc. 22, 2009 16:44
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 29, 2009 10:45
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Sziasztok!

Tápegységbe szeretnék panelműszert építeni. PM428 típusú LCD műszert vettem, a beüzemeléséhez szeretném a segítségeteket kérni:
Igaz, hogy a tápja és a mérő bemenete nem földfüggetlenek, így a tápegységen belül galvanikusan le kell választanom a tápját?
A 200mV-os méréshatár 20V-osra váltásához az R8-as 1M-ás ellenállást kell 100k-sra cserélni?
Ha a méréshatáron túl is használom, annak a pontosságromláson kívül lehet káros következménye? (20V helyett 25-30V-ig)


vas. márc. 22, 2009 16:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SPafi írta:
Idézet:
(a 2,35 uF-dal párhuzamosan)
Basszus... :D


csüt. feb. 26, 2009 22:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
(a 2,35 uF-dal párhuzamosan)


csüt. feb. 26, 2009 21:55
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Azt javasoltad, hogy tegyek egy 10uF-os elkót a kimeneten lévő két 4,7uF-al párhuzamosan, de lehet nagyobb is. Én 100uF-ot tettem mert azzal jobb a kimeneti jelalak mint 10uF-al. (És 100uF-nál több nem lenne jó ha lenne a kimeneten.)

Vagy arra gondolsz hogy írtad hogy kisebb induktivitású koax-kábelt is lehet készíteni?


csüt. feb. 26, 2009 21:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila! Nem akarod kipróbálni azt, amit javasoltam?

Egyébként megnézve a kapcsolást, szerintem a feszültségszabályzó OPA GND-jét AC szempontból az áramfigyelő ellenállás jobb oldaláról, DC szempontból viszont az AGND-ről kell venni. Ez megoldható, R9-et kettébontva 100+390 ohmra, és a közös pontot kondival R1 jobb oldalához kötve.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi csüt. feb. 26, 2009 21:54-kor.



csüt. feb. 26, 2009 20:32
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ma jutottam el oda hogy kipróbáltam a módosításokat.
A pozitív ágban lévő koax-kábelt visszacseréltem két normál, a sorkapcsoktól az előlapi banánhüvelyekig futó vezetékre. A pozitív kimeneti ágba beiktattam egy párhuzamos R-L tagot, pont ugyan olyat mint amilyen a negatív ágban eddig is bent volt. Ez a kis trafó így néz ki mint ez: TRAFÓ.
Ezzel párhuzamosan van egy 20Ohm 2W-os ellenállás (ahogyan a negatív ágban is).
Így ez a jelalak van a kimeneten:
KÉP1
Ha ezt a szűrő tagot kiiktatom úgy, hogy a trafó nagyáramú tekercsét rövidre zárom, akkor ez lesz belőle:
KÉP2
A kimeneti szűrőt újra beiktatva és egy 100uF-os elkót téve a táp kimeneti negatív ága és az AGND közé (a kapcsolási rajzon a C15-el párhuzamosan) ez lesz a jelalak:
KÉP3
Ha az elkó pozitív lábát nem az AGND-re kötöm, hanem a pozitív kimenetre, tehát gyakorlatilag a nagyáramú fóliák közé (a kapcsolási rajzon a C19-el párhuzamosan):
KÉP4
És ha 1-1db 100uF-ot kötök az AGND-hez és a nagyáramú részhez együtt (a kapcsolási rajzon a C15-el és C19-el párhuzamosan):
KÉP5

A kimeneti feszültség mindegyik esetben kb 24V, a kimenő áram kb 10A, a terhelés 4db párhuzamosan kötött 24V 60W-os izzó. A szkóp mindegyik képen 20us/2DIV és 0,1V/2DIV állásban volt. A táp pedig feszültség-generátoros üzemben dolgozott és előszabályozással.

Kapcsolási rajz


csüt. feb. 26, 2009 19:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Attila86 írta:
.....Úgy megtekercselve mint a közös módusú szűrő, csak ez duplán közös. :D
Úgy ne. Akkor az eredő induktivitás lesz kisebb, és a kimeneti zavarszint nagyobb. Meg lehet próbálni közös vason, de úgy, hogy a két főtekercs induktivitása öszeadódjon. Bár szerintema két külön vasmagra készített tekercs lenne a legjobb.


csüt. feb. 19, 2009 13:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Jól beelőztél miközben szerkesztgettem :)
Tegyél be egy ugyanolyat a pozitív ágba is, akár csak egy próba erejéig!
A kondikat meg növeld meg alaposan ahogy SPafi is írta!


csüt. feb. 19, 2009 11:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hmm. Akkor lehet hogy ezért nem jelent gondot a negatív ágban a négyvezetékes kimenet, mert ott van egy soros induktivitás? (A kis trafó.)

Szerk.:
Mi lenne, hogyha a mostani negatív ágban lévő trafót kiváltanám egy ilyennel:
Kép
Úgy megtekercselve mint a közös módusú szűrő, csak ez duplán közös. :D


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila86 csüt. feb. 19, 2009 11:59-kor.



csüt. feb. 19, 2009 11:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Mi lenne ha a visszatérő ág induktivitását szándékosan megnövelnénk? Mondjuk egy soros tekercssel, hogy a párhuzamos 22ohmos ellenállás már kellően lerontsa a "rezgőkör" jóságát, és egyúttal a rezonancia frekvenciája is jóval alacsonyabb lenne mint a kapcsolófreki. (persze az 1uF körüli kondik is benne maradhatnának)

A negatív ágban eleve ott egy tekercs, nem lehet, hogy arra pont emiatt nem érzékeny ebből a szempontból? (igaz a két tekercs induktivitás-különbsége elvileg nagyon kicsi, de a vezetékénél mégis nagyobb lehet)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 19, 2009 11:46-kor.



csüt. feb. 19, 2009 11:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila!

A vezeték induktivitása sorba kapcsolódik a source-körrel, így fáziskésést okoz. Igaz, ezt az induktivitást részben söntöli a 2 db soros 4,7 uF-os kondi, de ez nem elég, mert pl. 150 kHz-en, ahol most lengedezik (ez igazából még nem gerjedés, csak a kapcsoló frekire rezonál), 2,35 uF az fél ohm, és az n*100 nH-s kábel impedanciája is e körül van, így ezen a frekin nemhogy hatásosan nem söntöli, de valószínűleg még rezonál is rá. Egy 10 uF-os elkót tegyél oda (a 2,35 uF-dal párhuzamosan), de nagyobbal is próbálkozhatsz!

Egyébként lehet készíteni sokkal kisebb induktivitású koax kábelt is.


csüt. feb. 19, 2009 8:31
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A táp sajnos feszültség-generátoros üzemben gerjed, hogyha a négyvezetékes kimenet pozitív ágát beiktatom és ha a táp le van terhelve.
Nagyjából 24V és 9-10A áram körül (terhelés: 4db párhuzamos 24V 60W-os izzó) ilyen a táp kimenetének jelalakja (feszültség-generátoros üzemben):
KÉP1 (20us/2DIV, 0,1V/2DIV)
Skori tanácsára tettem 1-1 kondit a négyvezetékes kimenet 2-2 vezetéke közé még a nyákon a kimeneti sorkapcsokhoz, de alig változott valami. (Jó minőségű fóliakondikat használtam 10n-tól 1u-ig.)
Aztán ma Pafi javaslatára koax-kábellel kötöttem be a négyvezetékes kimenetet. Pontosabban csak a pozitív ágát, mert a negatívban mindegy hogy be van-e iktatva vagy sem, attól nem gerjed. Így néz ki ez a kábel:
KÉP2 (A fókuszt nagyon elrontottam, de azért szerintem látszik a lényeg. Az árnyékoláson megy az áram, a belső ér pedig a visszacsatolás.)
Ez már határozottan csökkentette a kimeneti gerjedés amplitúdóját de még mindig nagyon nagy:
KÉP3 (20us/2DIV, 0,1V/2DIV)
Itt egy kép ugyan akkora terhelés esetén, csak áramgenerátoros üzemben:
KÉP4 (20us/2DIV, 0,1V/2DIV)
Itt pedig szintén ugyan akkora terhelésen, csak a négyvezetékes kimenet pozitív ágát kiiktatva (már a nyákon galvanikusan összekötve):
KÉP5 (20us/2DIV, 0,1V/2DIV)

Mitől gerjedhet a táp? :hm:
Vagyis tudom hogy a négyvezetékes kimenet pozitív ágának beiktatásától gerjed, a vezetékek parazita jellemzői miatt. Na de miért, és hogyan lehetne ezt megszüntetni?


szer. feb. 18, 2009 21:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Igen, mégsem mérési hiba volt. Ne haragudj hogy a telefonban ezzel kapcsolatban félrevezettelek, nem szándékos volt.


szer. feb. 11, 2009 19:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Attila86 írta:
.....Az áramfigyelő söntön is megfigyelhető változás, kb 0,0mV és 0,2mV közt váltzoik a söntön eső feszültség a kimeneti fesz függvényében. Tehát valóban folyik ott áram, amelynek értéke kb 4mA.......
Akkor mégsem mérési hiba volt. Viszont szerencsére jól kikompenzálható :)


szer. feb. 11, 2009 17:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila!

A feszültségvisszacsatoló ellenálláson folyik, de különben jó a megoldásod.


szer. feb. 11, 2009 12:02
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sajnos nem sikerült rájönnöm. De szerintem ha rájönnék, akkor sem tudnám ennek a szivárgó áramnak a forrását kiiktatni, úgyhogy inkább betettem egy osztót ami szépen kikompenzálja ezt a hibát. Az OP07 úgyis kivonó kapcsolásban van, most már két feszültséget von ki.


szer. feb. 11, 2009 9:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez a táp mostani kapcsolási rajza:
RAZJ
A panelmérő szerint a kimenő áram terheletlen kimenet esetén változik a kimeneti feszültség függvényében. 0V-on "0.000A" 50V-on pedig "0.004A". Közte lineárisan változik. Az áramfigyelő söntön is megfigyelhető változás, kb 0,0mV és 0,2mV közt váltzoik a söntön eső feszültség a kimeneti fesz függvényében. Tehát valóban folyik ott áram, amelynek értéke kb 4mA. Na de hol és hova folyhat ott áram? :hm:
A segédtápok felé nem folyhat, hiszen azok mindig +-12V-ra vannak az AGND-től mivel lebegőtáp. Ezért ha erre folyna, akkor az nem függene a kimeneti feszültségtől. Tehát az a 4mA a kimeneti negatív ág felé folyik. De hol a bánatban? A feszültség-mérés több mint 1MOhm-os osztóján folyna? Nem. Akkor talán a két 4,7uF-os vagy az 1uF-os fóliakondikon szivárogna? Ezt ugyan nem ellenőriztem, de kétlem. Hisz' nem szutyok elkók hanem kiváló wima fóliakondik.
Máson meg egyszerűen nem folyhat!? :hm:


kedd feb. 10, 2009 23:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Teljesen igaz. :roll: Így már működik, egy hibával kevesebb. :P
Nem értem... Tegnap még működött, a kondi megszüntette a gerjedést. Most bekapcsoltam és ugyan úgy gerjed mint eddig, pedig semmit nem csináltam vele csak eltelt egy nap. Az a kondi ugyan úgy ott van, mégis gerjed. Ha az elvágott átkötést összeérintem, akkor megszűnik a gerjedés.


hétf. feb. 02, 2009 9:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
ragasztó: FBS


vas. feb. 01, 2009 20:31
Profil Honlap
Hozzászólás 
Attila86 írta:
10W-os ellenállást sajnos több okból sem használhatok. De teljesen mindegy, mivel jelenleg 2db 5W-os van az áramkörben és így az is 10W.

Azt nem néztem, hogy hogyan voltak bekötve. Gondolom az egyik ok a mérete, viszont 10W-ossal már 20W-os lenne.


vas. feb. 01, 2009 19:30
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
10W-os ellenállást sajnos több okból sem használhatok. De teljesen mindegy, mivel jelenleg 2db 5W-os van az áramkörben és így az is 10W.


vas. feb. 01, 2009 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Arra gondoltam, hogy teszek a két 5W-os söntre 1-1db ILYENT. Csak kellene valami hővezető, hőlló ragasztó. :roll:

Ha a sönt felülete teljesen sima, akkor sima hővezető paszta mehet az ellenállás és a hűtőborda közé és ha bírja azt a hőt, műanyag szorítóval rászorathatod, vagy vastagabb dróttal.
De szerintem a 10W-os ellenállás korrektebb megoldás lenne. :wink:


vas. feb. 01, 2009 18:07
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Teljesen igaz. :roll: Így már működik, egy hibával kevesebb. :P

Méregettem kicsit és többek közt ezt kaptam:
Ube=69,5V......Iki=3,13A........Pbe=217,53W
Uki=21,05V......Iki=9,790A......Pki=206,07W
Hatásfok: 94,73%
Ez csak a B-panel főtápja és a kimenet. Nincs benne a rezonáns táp és a segédtápok. Illetve alacsonyabb terhelésen is kisebb a hatásfok, pl 123W kimenő teljesítménynél csak 89%. Ja és persze van egy kis mérési hiba is a dologban, de igyekeztem hogy ez minél kisebb mértékű legyen.

A folyamatos, nagy terhelést is szuperül bírja a táp. Legjobban az áramfigyelő sönt melegszik csak de az kegyetlenül. Ez után jön a rezonáns táp hálózati graetz-e, aztán a rezonáns táp szekunder oldali két diódája és a trafó. De az előszabályozó kimenetén lévő két elkó is kicsit langyos, meg persze a nagy hűtőborda.
Arra gondoltam, hogy teszek a két 5W-os söntre 1-1db ILYENT. Csak kellene valami hővezető, hőlló ragasztó. :roll:


vas. feb. 01, 2009 14:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A 4 vezetékes megoldás a huzal feszültségesését hivatott kiszabályozni, az átkötés helyére tegyél egy-egy kondit próbaképpen, hogy csak alacsonyfrekin müködjön a dolog.


vas. feb. 01, 2009 13:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Összeraktam az új panelt, tök jól működik! Most már a hűtés is a végleges állapotában van, így végre normálisan tesztelhetem terheléssel a tápot percekig vagy akár órákig, nem kell folyton figyelni hogy nem-e forró hátul valami. (Főleg, hogy a hővédelem kimondottan korrektül működik.)

Most már a négyvezetékes kimenetet is kivezettem az előlapi banánhüvelyekre. Azonban ha be is iktatom (átvágom a nyákon lévő sorkapcsok mögötti két átkötést), akkor gerjed a táp. :(
Hogyan lehetne ez ellen védekezni? Talán árnyékolt kábelt kellene használni a négyvezetékes kimenetnél?
Akkor gerjed be a táp, hogyha a pozitív ágban lévő átkötést vágom át, a negatív ág átkötésének átvágásakor nem történik semmi.


vas. feb. 01, 2009 12:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Az áramfigyelő söntöd ha jól emléxem több darab ellenállásból áll.
Igen. Jelenleg 2db párhuzamos 0,1Ohm 5W-os huzalellenállás. Gondolkodtam rajta eddig is, hogy ha má két sönt és két fet van akkor elosszam őket, de a nyákterven ez kivitelezhetetlen. Csak úgy lenne megoldható, hogyha a söntök lábait nem tőben hajtanám le és forrasztanám be a nyákba. Így viszont nőne az induktivitásuk.

Így néz ki jelenleg a fő szabályozó rész:
KÉP
A felső TO247-es fet söntje lehetne ott ahol most a felső sönt, de az alsó fet source lábához nem tudom bekötni a másik söntöt.


kedd jan. 27, 2009 11:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Az áramfigyelő söntöd ha jól emléxem több darab ellenállásból áll. Ezeket el kellene osztani a 2 fet között. Az áramfigyeléshez 2db 10....20 ohmos ellenállással lehet átlagolni a söntök feszültségét.
A két gate-re meg külön-külön gate ellenállás kell, de arra a fetre amelyiken nagyobb áram megy lehet a g-s közé is betenni egy ellenállást, hogy picit kisebb legyen a gate feszültsége.


kedd jan. 27, 2009 10:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Nem az előszabályzás nélküli állapotról volt szó?
De. Írtam is:
Attila86 írta:
...áramot engedhetek meg disszipatív üzemben, amit...


Skori írta:
Egyébként meg ha csak 2 fetről van szó akkor érdemes ellenőrizni (vagy akár be is lehet állítani) hogy egyforma áram menjen rajtuk. Persze sosem fog együttfutni teljesen a 2 fet, de itt csdak az a lényeg, hogy a max áramnál (disszipatív módban) legyen egyforma az áram. Alatta kevésbé számít ha nem teljesen egyformán oszlik meg..
Jól hangzik. Ezt a beállítást hogyan gondoltad? Különböző értékű gate-ellenállásokkal? Mérjem a két fet áramát, és változtassam úgy az egyik gate-ellenállását, hogy ugyan akkora legyen a drain-áram mindkét feten?


hétf. jan. 26, 2009 16:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nem az előszabályzás nélküli állapotról volt szó?
Azt az áramot amit statikusan képes elviselni a fet, azt nyilván tranziensként is elbírja majd. Vagy én nem értelek téged?

Előszabályzott esetben persze kaphat nagyobb tranzienst is (hiszen akkor 10A is folyhat), de úgy emlékszem lineáris üzemben volt a probléma....

Egyébként meg ha csak 2 fetről van szó akkor érdemes ellenőrizni (vagy akár be is lehet állítani) hogy egyforma áram menjen rajtuk. Persze sosem fog együttfutni teljesen a 2 fet, de itt csdak az a lényeg, hogy a max áramnál (disszipatív módban) legyen egyforma az áram. Alatta kevésbé számít ha nem teljesen egyformán oszlik meg..


hétf. jan. 26, 2009 15:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem értelek Skori. Én arra vagyok kíváncsi, hogy mekkora áramot engedhetek meg disszipatív üzemben, amit a terhelés rákapcsolásának pillanatában még el képes viselni 1db IRFP260N egymagában, amíg a másik fet is ki nem nyit.
Ha folyamatosan növelem az áramot, akkor az tranziens jellegű és nem hasonlítható össze azzal az állapottal, amikor hirtelen nulláról 3-4-5-6A-ra ugrik a kimenő áram.


hétf. jan. 26, 2009 14:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Szerintem szép lassan növeld csak az áramot és mérd a hűtőborda hőmérsékletét. Ha jó hővezetéssel csatlakoznak a fetek akkor olyan 60 fokig biztosan el lehet menni.


vas. jan. 25, 2009 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SPafi írta:
R63=R66=100k!
Miért? 1MOhm nem jó?

A disszipatív üzem maximális áramát szerintem egyszerűen kikísérletezem. Ez sokkal egyszerűbben hangzik és cserébe csak 1db fetbe (~500Ft) kerül. :roll:


vas. jan. 25, 2009 18:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2286 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 46  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 31 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség