Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd máj. 07, 2024 12:00



Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 
jelszétosztásba segítséget kérek 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Valamelyik ügyfélnél vagy otthon
Hozzászólás 
...eccer régen nekem is kellett egy léptető vezérlőt csinálnom de én lustább voltam annál, hogy kitaláljam a logikai hálózatot hozzá. Így fogtam és besütöttem egy eprom-ba. Boldogult robotos koromban többször fordult elő, különböző dekóder féleségeket sütöttem bele prom-ba illetve epromba.
üdv:
otako


szer. nov. 24, 2004 13:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Tegnap nekem is rögtön a Johnson számláló jutott eszembe diódákkal a kimeneten, de lehurrogtam magam, hogy túl egyszerű lenne... :?

Üdv
Inhouse


szer. nov. 24, 2004 9:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 07, 2004 19:20
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Hozzászólás 
Köszönöm a jó tanácsokat ezt fogom tenni.


kedd nov. 23, 2004 22:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
az IRFZ44 gyorsabb, kisebb az atmeneti ellenallasa, es alacsonyabb gate-feszrol vezerelheto ki teljesen. Mivel kapcsolouzemben hajtod (ki vagy be, koztes ertek nincs), jobban jarsz olyan fettel, amely
1. gyorsabban nyithato/zarhato
2. alacsonyabb feszrol vezerelheto (extrem esetben, ha nagyon nagy sebesseg kell, akkor megkuldi az ember egy ellenallaton keresztul mondjuk 30V-tal, de a gate-t lefogja egy zenerrel. Igy a vezerlo jel meredeksege sokkal nagyobb, ergo: rovidebb idot tolt a fet a "felig nyitott/ felig zart" allapotban. Neked ilyenre nem lesz szukseged.)
3. alacsonyabb atmeneti ellenallas mellett kevesebb energia megy el a fet futesere, es tobb marad a kapcsolt fogyasztonak. (ha jol emlexem az IRF540-nek valahol 0.1 Ohm kornyeken van az atmeneti ellenallasa, az IRFZ-nek meg valahol 0.03 korul.. :)

A motor nyomatekat (adott fordulaton) tekerenceken atfolyo aram altal gerjesztett magneses ter ereje hatarozza meg. Persze kis motorra 100A-t nem lehet rakuldeni, ugyanis szomoru amperszag kisereteben szenderul jobb letre a tekerenc. Trukkozni lehet (pl. unipolaris leptetomotorok tekercseit bipolariskent, hidban hajtva, esetleg aramgeneratorral megfejelve, hogy alacsonyabb fordulatszamon kisebb arammal, magasabb fordulatszamon nagyobb arammal probaljuk tartani a nyomatekot, etc.), de ezt az adott motor ismereteben lehet csak kikiserletezni.

Olvass vonatkozo irodalmat (google a baratod:), mashogy nem fogsz kepbe kerulni. (mas ugysem csinalja meg helyetted.. :)


kedd nov. 23, 2004 20:49
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 07, 2004 19:20
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Hozzászólás 
Na most akkor renedesen elkeserítettél denem baj.
Miért jobb a 44-ES AZ 540-esn fetnél?
A tápfeszültségem 8V ,és a 4017-es után van 1k ellenálásés úgy megy a gatre.
Szerinted ezzel a vezérlésemmel erősebb lesz a motorom?


kedd nov. 23, 2004 19:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
no, akkor a 3db IRF540-et egybol csereld is le IRFZ44 (IRFZ48)-ra, a gate-t meg fogd meg egy zenerrel, ha 15V feletti a tapfesz ...

A full kapcsrajzot tolem fuggetlen okbol nem adhatom ki.

Az a 8 kivezeteses leptetomotor 6 fazisu, ha jol sejjjjjjjjjjjtem... lesz vele dolgod. :)

En 2 fazisu unipolart hasznaltam, de gyenge volt "sima" unipolar hajtassal, ugyhogy hidban bipolariskent hajtottam. (gate optocsatoloval levalasztva a vezerlestol, 8 db IRFZ44, stb.) Erdekes jatek.. :)


kedd nov. 23, 2004 17:18
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 07, 2004 19:20
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Hozzászólás jel szétosztásba segítséget kérek
Köszönöm a gyors válaszokat igazán nagy segitség ez nekem.
Ezt a diódás szétosztást nem ismertem de nagyon jónak találom.
Rá éreztetek a kapcsolási rajzomra ,az órajelet egy 555-ből a4017-be majd a diódás szétosztás után a 3, IRF540fet hajtja a háromfázisú léptetőmotort. Nekem etz ajánlották nyomaték növelésre.
Ez egy három fázisú, utánna jönne egy 8-kivezetéses léptetőmotor.

VFX ha meg osztanád a te vezérlésedet nagyon örülnék, ha elküldenéd nekem.


kedd nov. 23, 2004 16:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Skori:
Hat nagyon leptetomotor-szagu, amit half-step vezerlesben hajtanak, bar akkor hianyzik meg 1 fazis.. :)
(bocs a TTL cuccok miatt, de permanens undorom van a 4xxx-sorozattol... :)

Egyebkent a rajz pont egy regebben osszelapatolt step/dir rendszeru leptetomotor-vezerles visszabutitasa.. :)


kedd nov. 23, 2004 16:21
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
VFX megoldásához hasonlóan (vagy kicsit egyszerübben) megoldható 1db 4017-es IC + diódák felhasználásával. Csak nem valami 3 fázisú (esetleg motor) meghajtó lesz?


kedd nov. 23, 2004 15:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Nos, ha veletlenul jol ertem, es EGY orajel egymast koveto 6 utemerol beszelunk, akkor (de csak akkor :) ) kezdenek egyLS138-cal + diodamatrix. Hogy az EGY orajelet valami attegye binarisra, melle tennek mondjuk egy LS191-et, esetleg kihasznalnam az UP/DOWN szamolasi lehetoseget...
Mondjuk igy:
Kép


kedd nov. 23, 2004 1:39
ezüst tag

Csatlakozott: szer. ápr. 07, 2004 19:20
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Hozzászólás jelszétosztásba segítséget kérek
Helló sportársak!
Adott 6 órajel amit 4 kimenetre kellene tenni a megfelelő sorrendbe.
1 órajel -kimenete A
2 órajel -kimenete A és B
3 órajel -kimenete B
4 órajel -kimenete B és C
5 órajel -kimenete C
6 órajel -kimenete C és A

Nekem a CD4060-at ajánlották de úgy nézem ez a forditotját tudja.
Kérlek segítsetek!


hétf. nov. 22, 2004 17:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 11 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség