Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 26, 2024 11:38



Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Lefutó vezérlés tervezéséhez segítség 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
Na mizujs??? Csináltál már valamit az ügyben??


vas. okt. 22, 2006 23:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Rendben, értesítelek a fejleményekről.

üdv
andris


hétf. okt. 09, 2006 6:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
kérek tőled watt egy nyák-tervet lefotózzuk haverommal és szerdára meg lesz.

Fennt van a honlapomon.


szomb. okt. 07, 2006 20:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Najó.
szkópot össze akarom rakni, mert a műhelyemben van darabokban, és nem férek el. Ha ne adj isten kellene menet közben ide oda, akkor legyen mert ha nem az kellemetlen.
Időben kaptam annyit amennyi kell, ezt mondta a főnököm, hétfőn megveszem ami kell az égetőhöz kérek tőled watt egy nyák-tervet lefotózzuk haverommal és szerdára meg lesz.
A helyzet az mint irtam most a célgép működik, viszont épül egy menetfúró célgép, amihez uj diagram és vezérlés terv kell, ehhez viszont kiharcoltam hogy elektronikus legyen a vezérlés. Hétfőn konzultálok a kontruktőrrel, és most ez a fontosabb ezt kéri tőlem a felső vezetés, ezért hanyagolódott a topik. Nem fog a "jó lett volna ha" kategoriába csuszni.
Köszönöm a megértéseteket!
üdv
andris


szomb. okt. 07, 2006 19:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
bandita!
Cáfold meg ezeket a "kis genyókat" és dobd már össze azt az égetőt(én egy nap alatt dobtam nyákra az égetőt, csak neki kell állni.), aztán kezdjünk LED-et villogtatni, aztán jöhet a próbapanel!
Egyedül nem fog menni, ezt szinte biztosra veszem! Ezért támogatunk itt, hogy gyorsabban haladj, mint azt a könyvből lehet!
Go!


szomb. okt. 07, 2006 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Hát...ez így nem hangzik túl jól...
Ha már a PIC programozóhoz,(ami pár kanóc a printerportra,meg egy táp,plusz az egész tanulás legelső "mankója"),szkópot kezdessz kendácsolni,szerintem lassan a "jó lett volna,de..." kategóriába csúszik a project.


szomb. okt. 07, 2006 10:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Az égetővel még nem tartok sehol, össze kell raknom
> az oszcilloszkópomat, és utána építem is meg.

De minek a PIC egetohoz szkop???
Attol tartok idoben szinte tutira el fogsz szallni...


pén. okt. 06, 2006 19:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Az égetővel még nem tartok sehol, össze kell raknom az oszcilloszkópomat, és utána építem is meg.

üdv
andris


pén. okt. 06, 2006 18:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Köszi értem. Ha új lesz a gép, akkor gondolom az érzékelőit is most tervezitek. Jó lenne, ha ipari induktív és opto érzékelőket találnátok, mert azokat akár direktben is be lehet kötni a PIC-re, ha 5V-al működnek(nekünk ilyenek vannak induktívban).

Az égetővel kapcsolatban nem szóltál semmit....


szer. okt. 04, 2006 8:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Működik a régi pneumatikus/épp mos és ki tudja meddig/,épp ezért már épülni kezd egy uj célgép és annak már uj lesz a vezérlése, mivel a másik nem eshet ki a termelésből, még arra az időre sem amig a vezérléssel babrálunk. Ha sikerül az uj célgép, akkor ő már tud termelni igy ki lehet vonni a régebbi pneumatikus vezérlésűt a termelésből, és át lehet alakítani.


szer. okt. 04, 2006 8:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
A napokban kezdődik a célgép mechanikai kivitelezése, és miután elkészültek a végleges tervek utána tiszta lesz minden.

Ezt úgy érted, hogy ez a fúró még nem is létezik? Én meg azt hittem, hogy pneumatikusan már régóta működik!? :?: Vagy mit értesz célgép mechanika alatt?

Az égetőt meg szerintem minél hamarabb meg kéne építened, mert az élesztése nem biztos, hogy zökkenő mentes lesz(kábel kivitelek, hosszak, csatlakozók legyártása stb.). Jó lenne, ha az már megbízhatóan működne, és összedobnál valami LED-es villogót, megszakításból vezérelve! A Kónya könyv is ajánlott, de szerintem gyorsabb lenne, ha gyakorlatban kipróbálnád amiket ír.

Nyákot tudsz maratni? (Ezt az égetőt simán meg lehet rajzolni Edding tollal, esetleg nyomtatós megoldás, ha már próbáltad és van hozzá való papírod!)


szer. okt. 04, 2006 7:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Helló!

Kicsit rég néztem ide be, sajnos van más dolgom is ezen kívül, ezt mellékben vállaltam be.
A napokban kezdődik a célgép mechanikai kivitelezése, és miután elkészültek a végleges tervek utána tiszta lesz minden.
Olvasom kónyás könyvet, az égető még előkészületi fázisban van.
Köszi

üdv
andris


szer. okt. 04, 2006 7:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szia bandita!
Kész az égető? Adatokat gyűjtöttél?


szer. okt. 04, 2006 7:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A hardver bővítését én úgy oldanám meg,ha végül elég lesz a PIC portja,akkor feltenném egy panelre az egészet.A PIC portjait tüskesoron vezetném át,ahova vinnék több tüskére tápot is.
Sima PC jumperekket rádugva kész a rövidzár,idővel ha valamit bővíteni kell,az (akármilyen) portbővítőt és illesztőt egy kis "vendégnyákon" be lehet dugni.
Ez csak akkor felesleges,ha huzalozott próbapanelre lesz megépítve..nem túl "profi" megoldás,de menet közben fejleszthető,nincs nyákterv,fejkapkodás,utólagos falbaverés,akármi akármikor módosítható.
Egész komoly cuccokat,műszereket,stb szoktak építeni így,ha csak 1példány készül.
Mióta nálunk is elfogadható áron lehet vezetősávos meg telibe lukacsos forrszemes panelt kapni,azóta a próbapanel nem okvetlen a gányázás szinonímája.(előtte sokszor "hidegen kapart" meg kockásra maratott nyákokon felületre gányolt lábas alkatrészek,meg félig lengő "önhordó" szerelések voltak :) )
Meggondolandó néha,érdemes-e a nyákkal küzdeni,van ami behuzalozva fele akkora lesz,mint a legjobb bonyolult 2oldalas+átkötéses tervvel.


vas. okt. 01, 2006 12:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Én mindig kommentezek magamnak,ez nagyon ajánlott itt is!!
Egy kínszenvedés így is egy (vagy több) év után valamit átrágni amit valaha magam írtam.Ha nem lenne komment,bele sem fognék.


Igen erről a jelentéktelen apróságról nagyon ritkán esik szó, pedig talán ez az egyik legfontosabb dolog szerintem is! minél jobban dagad a program, annál kevésbé látható át. Sok egyforma utasítás tömkelege(kb 20-30(18F)utasítást használ az ember nagyrészt), megjegyzések nélkül összefolyik az egész. A program struktúráltsága is nagyon fontos, jól el kell választani a rutinokat, fontosabb részeket azokon belül is, valamint a konfigurációs részeket, megszakításokat, táblázatokat.


szomb. szept. 30, 2006 8:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Csak aztán a "minimálkoncepció" bővíthető legyen,mind hardver mind szoftver oldalról!
Én mindig kommentezek magamnak,ez nagyon ajánlott itt is!!
Egy kínszenvedés így is egy (vagy több) év után valamit átrágni amit valaha magam írtam.Ha nem lenne komment,bele sem fognék.


pén. szept. 29, 2006 21:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Én általában

Én nem arról beszéltem, hogy neked, vagy nekem... Ez az egész nem bonyolult, de egy kezdőnek, határidőre... Inkább a minimal feladatra kell koncentrálni.


pén. szept. 29, 2006 14:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Ha ennyire elszalad a projekt, hogy lcd meg miegymás én biztosan c-vel kezdenék :) Abban pár kattintás és már lehet is kiiratni a szöveget!


pén. szept. 29, 2006 14:33
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
watt írta:

- Kézi működtetés is bonyolít, mert két programot kell írni. Ezek között lehetne átkapcsolni. Persze ez nem olyan vészes a dolog, de ez is több, mint amiről az elején beszéltél.

Ezzel nem feltétlen értek egyet. Én általában modul szerűen írom a programot és így csak a modulokat kell hivogatni. Ez különösen akkor jó, ha kell kézi és automata üzemmód is!


pén. szept. 29, 2006 14:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Akkor folytatva...
- A fúrótörés érzékeléssel nem kéne bajlódni, mert nagyon bonyolult beállítani. Jobb ha azt úgy ígéred meg, hogy ha sikerül lesz, és csak a végén, vagy a határidő után.

- A kijelzésre LCD kijelző javallott. Vannak olcsón nagy karakteresek. Ha nagyon akarod szövegesen kiírja a lépést, és annak idejét, de jelzem, ezek sokkal bonyolultabb dolgok, mint a vezérlés!

Vigyázz ne essél a PIC csapdájába, mondván, hogy ezt is meg lehet, meg ezt is meg lehet, mert ezek a dolgok 10-szer több erőfeszítést kívánnak, mint az alap program. Én javaslom, hogy maradjunk a CMOS áramkört kiváltó megoldásnál, esetleg LCD, de már attól is tartok.

- Kézi működtetés is bonyolít, mert két programot kell írni. Ezek között lehetne átkapcsolni. Persze ez nem olyan vészes a dolog, de ez is több, mint amiről az elején beszéltél.

- Kellenek jó minőségű gombok, ki kell találnod gyorsan, hogy hány db! (azaz mit akarsz kézi módon mozgatni, mert mindent nem lehet, mert akkor túl sok a gomb, kevés a láb. A végén két PIC kell, vagy mindenféle expander.)

Igyekezz körülírni a tervet, és szorítkozz a lényegre, mert nagyon el lehet szállni a sok kis kényelmi dologgal.

Várom a részleteket... (pontos fesz és áram adatokat kéne begyűjtened, esetleg típusokat.)


pén. szept. 29, 2006 14:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
bandita
Most nem sok időm van(majd délután), de amit írtál az eddig jó.
- Most azt kéne megnézned, hogy milyen jeleket adnak ki, de konkétan. Egy induktív gyári jeladó jelét akár direktben is lehet fogadni, és ha ilyen kivitelű az opto, akkor azt is.
- A másik a meghajtások milyen feszültésget és áramot kívánnak. Hogyan vezéreljük a motort, hogyan a szelepeket stb.

A folyamatábrát várom. De lehet, hogy inkább PIC gondolkopdásal kéne felépíteni, mint CMOS gondolkodással. Ebben segítek, ha látom milyen amit terveztél.
visszatérek...


pén. szept. 29, 2006 13:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
bandita:
Nem kell elvileg semmi külső alkatrész egy 7szegmenses kijelzőhöz,legalábbis led-es kijelzőhöz nem.
(pár áramkorlátozó ellenálláson kívül,mert gondolom a PICet 5Vról járatnád).
Csakhogy őrülten "fogynak" a szabad portjaid,mint előttem rávilágítottak.
A 7 szegmens egy kijelzőn,az ugye 7 port(!) ez nagyon sok.

Ha kivül ráakasztod a dekódert,annak csak 4 bemenete van,mert összesen 16féle kombináció jelenhet meg (0-F),ha megelégszel 0-8 jelzéssel,elég 3port.

Ha ennél sokkal több kombinációra (maradjunk az embernek érthetőbb 10es számrendszernél) mondjuk 0-99 kijelzésre van szükséged,elég egyetlen plusz portot beáldozni,ami multiplexelhet,vagyis felváltva gyorsan kapcsolgathat 2kijelzőt.
Ha kettőnél több digitre van szükség,már nem illik mindnek kivezetni egy vezérlő kimenetet,hanem szintén dekóderrel hajtjuk őket,vagy nagyon sok digit esetén léptetőregisztert használunk,ahol elég egy órajel,és a betöltött bit máris átlép a következő digitre.

A léptetőregiszter egyébként univerzálisan használható mint legegyszerűbb eszköz a ki és bemenetek számának növelésére,csak észnél kell lenni,mert könnyű elrontani,nem mindegy hányat léptetünk,vagyis mit vezérlünk épp.

Tisztább megoldás bemenetek megsokszorozására a demultiplexer,vagyis 4vezetéken címezzük,hogy a 16bemenetből az 5dik vezetékre mi kerüljön.
Mivel a feldat általában a pic-hez képest nagyon lassú,bőven "ráér" sorban nézegetni a bemeneteket.(így működnek a billentyűzet mátrixok a számítástechnika őskora úta,csak ott nincs demultiplexer,mert magukat a kapcsolókat rendezik mátrixba)


pén. szept. 29, 2006 11:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Mellesleg miert lovagoltok
annyit az idozitesen?
Tok lenyegtelen itt szerintem...


pén. szept. 29, 2006 8:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Szia Bandita,

a PIC programozastol eltekintve
van meg par dolog amelyen nem art
elgondolkozni.

Rogton itt van amit mar ha jol
emlekszem Watt is feszegetett,
megpedig az hogy akkor pontosan
mennyi ki es bemenet kell?

Az irod hogy 10 erzekelo van.
Kezi vezerles is szeretnel
(ami jo lenne ha szinten a
PIC-en keresztul menne mar csak
hibakeresesi szempontbol is).
Kellene kijelzo is (esetleg LCD
netan I2c buszos?).
Praktikusan "in circuit" lenne
jo programot letolteni, ahhoz
is jo ha szabadon van hagyva lab.
Akkor hany I/O labnal tartunk???

Ugyanakkor neked nem csak a
PIC programozasaval kell megkuzdened
hanem egy ipari kivitelu HW-t
is le kell gyartani a kialkudott
ket honap alatt.
Azt tudod mar hogy a ki es bemeneteket
hogyan fogod illeszteni a PIC-hez?
Azt felejtsd el hogy a geptol jovo
drotokat siman rakotod a portlabakra...
Jelkondicianalas, tapellatas, dobozolas
sem lesz azert piskota. Maga a megfelelo
HW megtervezese (nyak, stb.) onmagaban
kepes kitolteni a rendelkezesre allo
ket honapot...

Es persze kell egy prototipus ahol
fejleszted a SW-t....

Azt mar nem is mondom hogy kell majd
irnod egy kezelesi utasitast es be is kell
tanitanod a dolgozokat mielott elesben
"termelesbe kerul" a cucc...

Munkara fel, teher alatt no a palma :)))))

Udv,

G.


pén. szept. 29, 2006 8:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
watt írta:
Ettől még jó lehet a többi rész, de már az elején hibásan magyaráz valamit:
Ezért írtam, hogy az elvet lehet megérteni, nem a konkrét számokat. Az olyanokat csakis az adatlapnak szabad elhinni.


pén. szept. 29, 2006 8:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Pali!

Sajna a könyv nem jött át szerintem a citromail hülyesége.
Ne fáradj vele letöltöm az oldradio-rol!

köszi
üdv
andrás


pén. szept. 29, 2006 8:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Érzékelők:

A rendszerben összesen 10 érzékelő van:
Ef1home: Fúró1 otthon tipusa induktív
Ef1kinnt: Fúró1 kinnt tipusa induktiv
Ef2home:Fúró2 otthon tipusa induktiv
Ef2kinnt: Fúró2 kinnt
Eapos1:asztal pozició 1 tipusa induktiv
Eapos2:asztal pozició2 tipusa induktiv
Eadhome:Adagoló szerkezet otthon tipusa induktiv
Ein: puffersin munkadarab figyelő tipusa optikai
Ea1:asztal munkahely1 munkadarab érzékelés, tipusa vagy induktiv vagy kontaktus
Ea2:asztal munkahely2 munkadarab érzékelés, tipusa induktiv vagy kontaktus
Ezen kivül a a fúrótörést kellene esetleg detektálni, valamilyen módszerrel
,én arra gondoltam hogy vagy függvényt kellene rendelni a fúrópozicióhoz és a motoráramhoz, vagy figyelni a motoráramot fúrótöréskor először megnő egy pillanatra, aztán lecsökken jobban mint amikor munkát végez, ehhez kellene még kettő bemenet.
Motohacker ha hibával kiáll mindenképp kellene jeleznie melyik folyamat nemsikerült itt a gyors hibabehatárolás és javítás kulcsfontosságú mivel termelő gép. Kellene hozzá külön alkatrész, hogy meghajtsak vele egy 3 tagú 7 szegmenses kijelzőt?
Megvan a teljes folyamat-ábra, vagy beszkennelem, vagy megpróbálom megcsinálni designworks-el. Én számlálós jellegü logikában gondolkodtam, van egy fő ütemező, és vannak rész folyamatok.
A fő ütemező feladata a koordinálás és az asztal mozgatás:

1, alap poziciók feltételeinek teljesítése/Ef1home, Ef2home, Eadhome/

2, Asztal pozicionálás pozicio 1 /EApos1/

3,Munkafázis munkahely 1 betölt, fúrók ki vissza/ Ea1, Ef1kinnt,
Ef1home, Ef2kinnt, Ef2home/

4, Ürít munkahely 2

5, asztal pozicionálás pozicio2 /Eapos2/

6, Munkafázis Munkahely 2 betölt, fúrók ki-vissza/ Ea1, Ef1kinnt,
Ef1home, Ef2kinnt, Ef2home/

7, Ürít munkahely 1

8, munkadarab számláló léptet fel

9, ciklus előlről.

Ki akarom iratni vele épp melyik főciklust csinálja, és azon belül melyik mellékciklust. Így biztosan nem lesz gond a javításával, nem beszélve arról hogy kiszűrhetőek a mechanika gyengeségei.
Emelett szükség lenne kézi vezérlés lehetőségére is, amikor állítják be a szerszámokat.
Így elsőre itt tartok most. Lassan megy.

üdv
andris


pén. szept. 29, 2006 8:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Itt egy kis leírás. Bár ez 16F84-hez lett írva, de az alapelveket szerintem elég jól meglehet érteni belőle (legalábbis én ebből tanultam meg).
http://www.freeweb.hu/majki/elektro/pic/base/pic.zip

Ettől még jó lehet a többi rész, de már az elején hibásan magyaráz valamit:
idézet:
Idézet:
A programok időzítését segíti, hogy a PIC minden egyes utasítása egy órajel ciklus alatt végrehajtódik, kivéve az ugró és elágazó utásítások, melyek két órajel ciklust

A PIC 4 órajel ciklus alatt hajt végre egy utasítást, ami egy gépi ciklusnak felel meg. Van olyan utasítás, ami két gépi(azaz 8 órajel) alatt hajtódik végre.

Ez akkor fontos, amikor az ember a Timereket állítja be, mert nem az órajel frekijét kell venni, hanem annak 1/4 részét. Persze ezt az adatlapok írják...


pén. szept. 29, 2006 6:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Watt:félregondolkodtam,azthittem a Timer ITbe tennéd az egész vezérlést

Ezt hirtelen át sem tudom gondolni! :D

bandita!
Ha időzítés kell, akkor mostanában mindig egy Timert használok a fent említett időnkénti megszakítás számlálásával. Nem csak egy számlálót(szoftveres 1 vagy több bájtból álló szám a RAM-ban) lehet léptetni a Timer megszakításakor(Egy Timer magától fut, és mikor túlcsordul megszakítást okoz, ha ez neki meg van engedve), így több független időzítést is nagyon könnyen és áttenkinthetően lehet kezelni. Ha egy(vagy több) valamihez rendelt számláló lefut(DECFSZ -el pl.), akkor egy jelző bitet beállítunk(Egy RAM bájtból 8 jelzőbitet lehet rögzíteni, és ezeket függetlenül használni) (BSF IDŐ_OK egy korábban deklarált jelzőbitet állít be 1-be(a BCF törölné..)), és ezt a külső várakozában(pl. egy kiadott karmozgató jel után) vizsgáljuk(pl. BTFSS IDŐ_OK ;ha IDŐ_OK=1, akkor a soron következő program lépést átugorja. Ezzel van megoldva az elágazás, amit korábban említettél). Természetesen ha több időzítést indítottunk egy időben, akkor mindegyik jelzőbitet vizsgálgatni kell sorban. Így lehet akár stoppereket, és más párhuzamos időzítéseket 1-1 bájt független feltöltésével megoldani.

De itt neked egyszerre csak egy időszál fog futni, mindig az aktuális lépés előtt, vagy után.
Nyugodtan kérdezzél, ha éppen nem olvasod az irodalmat és ráérsz!


pén. szept. 29, 2006 6:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
bandita

Itt egy kis leírás. Bár ez 16F84-hez lett írva, de az alapelveket szerintem elég jól meglehet érteni belőle (legalábbis én ebből tanultam meg).
http://www.freeweb.hu/majki/elektro/pic/base/pic.zip


pén. szept. 29, 2006 1:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Watt:félregondolkodtam,azthittem a Timer ITbe tennéd az egész vezérlést :D


csüt. szept. 28, 2006 21:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
bandita
Idézet:
Na ennyi biztatás és segítséget sem kapott sok terminálos.

Ebben tévedsz, de ez nem baj!

Idézet:
Köszönöm a figyelmet, és a segítséget, nem igazán tudok mit irni mert konkrét uj dolgokat még nem tudok hiszen csak most érik a barack.

Szívesen, de a korábbi kérdésekre, amiket pontokba szedtem talán tudnál válaszolni. Jó lenne tudni hogy elég e a 3x I/O pont. A géphez hozzáférsz nem?


csüt. szept. 28, 2006 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Watt - bocsi, nem akartalak megrémiszteni, én valahogy automatikusan írtam a topiknyitónak

:D Gondoltam. Semmi gond!


csüt. szept. 28, 2006 19:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
bandita írta:
jól gondolom, ennek is csupán feltételeket kell megadni, itt ezt nézd ott azt ha nem akkor ezt csináld ha igen akkor azt, és gyakorlatilag ezt kell elmondani a pic-nek szaknyelven?Mert ha igen akkor talán van esélyem megérteni őket.
kösz

üdv
andrás


Igen, erről szól a történet. Persze ehhez meg kell (illik) tanulni néhány alapvető dolgot. Ne veszítsd el a lelkesedésedet ha elsőre nem megy, ez egy ilyen játék. A könyvet mindjárt küldöm. Természetesen nem kell beleásnod magad ősrégi processzorok lelki életébe, de az ALAPELVEK miatt nagyon jó alapmű és ad egy általános látást a processzorokkal kapcsolatosan.


csüt. szept. 28, 2006 19:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
az a honlap nem az enyém, én is csak userként használom.
Watt - bocsi, nem akartalak megrémiszteni, én valahogy automatikusan írtam a topiknyitónak :D :D :D


csüt. szept. 28, 2006 18:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Na ennyi biztatás és segítséget sem kapott sok terminálos.
Köszönöm a figyelmet, és a segítséget, nem igazán tudok mit irni mert konkrét uj dolgokat még nem tudok hiszen csak most érik a barack.
Pali ha nem nagy gond küldd el e-mail-ben remélem fogadja citromail, igy legalább meg lesz az e-mail cimed is.
bandita84@citromail.hu
jól gondolom, ennek is csupán feltételeket kell megadni, itt ezt nézd ott azt ha nem akkor ezt csináld ha igen akkor azt, és gyakorlatilag ezt kell elmondani a pic-nek szaknyelven?Mert ha igen akkor talán van esélyem megérteni őket.
kösz

üdv
andrás


csüt. szept. 28, 2006 18:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 17, 2004 18:34
Hozzászólások: 811
Hozzászólás 
OFF:

djsms írta:
Nem ugrik be melyik film logikája alapján adhattad az user/pass-t :)
Talán csupasz pisztoly valamelyik része? :)


Majdnem. Sziki szökevény :D Szintén Leslie Nielsen film. :rulez:


csüt. szept. 28, 2006 17:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Én erre a feladatra(mint kezdő ) nem írnék bonyolult timer megszakítást,meg állapotjelző halmokat,egyszerűem csinálnék egy lineáris programot ami úgy fut,ahogy a folyamat zajlik.
A késleltetések közben vagy timerre várunk,vagy lehet ciklussal is késlelteteni.

Ez is megoldás, de szerinted bonyolult a Timer0-al egy megszakítást írni? A megszakítási rutinban nem lesz más, csak a számláló rutin, és egy Flag bit, amit beállít, ha lejár a szám.
Az órakutya jelzésére mindent alaphelyzetre lehet állítani elvileg, de ha valami bonyolult, akkor inkább ez.


csüt. szept. 28, 2006 16:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az oldaradio-n csak kamu a jelszó..de pszt..:)
Én erre a feladatra(mint kezdő :D ) nem írnék bonyolult timer megszakítást,meg állapotjelző halmokat,egyszerűem csinálnék egy lineáris programot ami úgy fut,ahogy a folyamat zajlik.
A késleltetések közben vagy timerre várunk,vagy lehet ciklussal is késlelteteni.
Eltévedés meg egyéb horror esetére egy watchdoggal rendezném a lelkét,persze jelezném,hogy a watchdog beavatkozott.
(hibajelző led:külső hibára futottunk-->ég,watchdog hibát kezelt--->villog)


csüt. szept. 28, 2006 16:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
hqp
Kérlek legközelebb jelezd kinek küldöd az üzenetet, mert így azt is hihetem, hogy nekem küldted! :)
Amit írtál azzal természetesen semmi baj nincs!


csüt. szept. 28, 2006 16:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
hqp írta:
Egyébként a mikroprocesszorok megértéséhez az általam eddig olvasott legjobb könyv Madarász tanár úr 1986-ban kiadott uP-hobby című munkája. Ha hozzájutsz, feltétlenül olvasd el. Alapmű. Ha írsz egy olyan mail-címet, ahol van 3.5Mb szabad tárhely, szívesen elküldöm, vagy le tudod szedni a http://oldradio.freeweb.hu -ról.

Nem ugrik be melyik film logikája alapján adhattad az user/pass-t :)
Talán csupasz pisztoly valamelyik része? :)


csüt. szept. 28, 2006 15:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
Egyébként a mikroprocesszorok megértéséhez az általam eddig olvasott legjobb könyv Madarász tanár úr 1986-ban kiadott uP-hobby című munkája. Ha hozzájutsz, feltétlenül olvasd el. Alapmű. Ha írsz egy olyan mail-címet, ahol van 3.5Mb szabad tárhely, szívesen elküldöm, vagy le tudod szedni a http://oldradio.freeweb.hu -ról.


csüt. szept. 28, 2006 15:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
A barikádharcot inkább kihagynám, inkább még egyszer arra kapacitálnálak, légy bátor belekezdeni a tanulásba. Az tagadhatatlan, hogy új dolgokkal kell találkoznod és biztosan lesznek kudarcaid is, de ez másképp nem megy.
Egy PIC programozó tényleg nem pénz kérdése, infó garmadával van róla és annak birtokában el lehet kezdeni az első lépéseket. Ha valaminek, akkor ennek biztosan hasznát veszed a későbbiekben.

Szóval hajrá, ne add fel ! !


csüt. szept. 28, 2006 15:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én is azon vélemény mellett vagyok, hogy a magasabb szintű nyelvek lefedik a PIC (és bármilyen gép) valóját. Beincludol az ember egy RSmodult, aztán fogalma sincs milyen regisztert hova állítot, csak küldi a bájtokat. Ez kényelmes, gyors, de az embernek fogalma sincs mi történik valójában. Főleg ha nem működik valami...

Ez még olyan feladat, amit assemlerben simán meg lehet írni, sőt talán még jobban át is lehet tekinteni. Ha belegondoltok nem lesz más mint egy Timer időzítő rutin, ami mondjuk megszakítást okoz tized másodpercenként, aminek a megszakban lekezelt szoftveres számlálóját töltögeti fel az időzítéshez szükséges számmal a hívó rutin, majd az idő letelte után megnézi az aktuális érzékelő szintet BTFSS-el és ha ok akkor ugrik, ha nem akkor újra próbál, vagy leállítja az egészet.
Ez olyan egyszerű, mint a faék.

Egyébként én is hajlok a C felé, főleg miután a C alig "okosabb" mint a Assemly, csak tényleg tele van előre megírt rutinokkal, amik közül talán a matematikai rutinok a leghasznosabbak, ha komolyabb számítási feladatok vannak. Talán jobban olvasható is. De mindenképpen vegyes program a jó PIC-hez, amit jelenleg nem tudom hogy milyen felületen hogyan lehetne megoldani. Tudom, hogy az MPLAB képes erre az MPLINK-el, de nem ismerem, nem tudom használni. Ezért egyelőre marad az asm. Ha valaki tudja hogyan kell a fent említett módon használni az MPLAB-ot, kérem indítson egy topicot neki, vagy adjon egy jó linket, ahol jó példák vannak a struktúrára! Tx!


csüt. szept. 28, 2006 4:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
No igen, ha van idő és nincsenek extrák én is assemblyt kezdek el tanulni. (El is kezdtem, de 10 perc után a biztos c tűnt jobb alternatívának a rövid határidő miatt :) )
Viszont ha most bandita lépésenként viszi végig a fórumon a feladat kivitelezését lehet ragad rám is valami kis asm szeretet :)


szer. szept. 27, 2006 21:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Legjobban mégis az assemblyvel lehet megtanulni miről szól a mikrovezérlő,onnantól bármilyen nyelv már csak könnyítés..nem tudom elképzelni,hogy úgy programozok valamire,hogy nem ismerem a gépi kódját,számomra ez olyan mint a vakrepülés.
Ugyanakkor akad amit én sem kezdenék el assemblyben,írjon bonyolult dinamikus string és tömb kezelést,lebegőpontos aritmetikát,rajzolást,koordináta forgatást meg ilyeneket asm-ban a vacogós cápa.

És persze ha a PIC egyszer megy,minden gép,és minden CPU,pentium4-től a C64ig "ugyanaz".

Gépi utasítások,busz,portok,perifériák.A szintaktika vagy a regiszterek mindegy,aki egyszer magáévá tette ezt a gondolkodásmódot,az akárhol,akármin elkezdhet kódolni.

Ez erre optimális kezdő feladat lesz,klasszikus vezérlés,tanulni is kitünő.Nincs soros port,pc billentyűzet,GSM telefon,semmi intelligens periféria,csak egy "buta" gép amit 100% mi vezérlünk..mondhatjuk úgy alapfeladat.


szer. szept. 27, 2006 20:47
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
bandita írta:
Nem akarok könnyíteni, akkor már meg kellene csinálni rendesen. Motohacker is megcsinálná, Watt is, Te is, és szerintem mindenki aki naprakész a mai elektronikában. Én meg le vagyok maradva. Be kell hozzam.

Nono! C-ben is rendesen meg lehet csinálni! :) A C inkább emberközelibb, rengeteg modullal. pl rs232, vagy i2c kezelés, vagy akár lcd vezérlés! Egy kattintás és már "tudja" is a pic! Az egyetlen hátránya, hogy nem tud 100%-ra optimalizálni, ami miatt esetleg picit kevesebbet tudsz leprogramozni, vagy pedig utánna kell számolni a gépi ciklusoknak ha nagyon pontos időzítésre van szükséged valahol. Ha jól tudom Tab120L is ebben írta a skodrija gyújtásának vezérlését, szóval azért nem olyan rossz dolog. Viszont amit nem lehet megtanulni az a kreativitás. Lehet c-ben nagyon jót asm-ben meg nagyon rosszat is alkotni és fordítva egyaránt. Ez már rajtad múlik!


szer. szept. 27, 2006 19:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Nem akarok könnyíteni, akkor már meg kellene csinálni rendesen. Motohacker is megcsinálná, Watt is, Te is, és szerintem mindenki aki naprakész a mai elektronikában. Én meg le vagyok maradva. Be kell hozzam.


szer. szept. 27, 2006 19:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Én csak Assemblerben tudok segíteni, de djsms-nek ettől még igaza van.


szer. szept. 27, 2006 19:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Andris, ha nagyon kezdő vagy esetleg próbálkozz ccs-el (vagy css?) Egyszerűbb, mint az assembly, gyakorlatilag egy pár függvényes c.
Én komplett gsm-es riasztót csináltam vele, szóval ha egy-két elpazarolt ciklusidő nem számít, akkor elsőre talán könnyebb :)
Persze ha hosszú távon és komolyabban is szeretnél foglalkozni pic-ekkel, akkor az asm hasznosabb.


szer. szept. 27, 2006 18:26
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 96 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség