Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: pén. márc. 29, 2024 15:50



Hozzászólás a témához  [ 140 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házilag! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A frekvenciaváltómmal hajtott motor teljesítménye 50W körüli (160W helyett) és a max. nyomatéka is az eredrti 60% körül van. Kiszedtem a 30 ohmos ellenállást, tehát direkt módon kapja a tápot a kapcsolás, és így jelentősen megugrott a telj és a nyomatéka is felfelé. Aztán három kondit (mind 16uF) is tettem rá, ez is dobott az erején. Most már alig a marad el a nyomatéka az eredetitől, a teljesítméány az alacsonyabb rpm miatt persze kisebb. Még egy 4. kondi szerintem elférne, de motátok is hogy 4szeresáre kell növelni a kapacitást a fele rpm-hez. Mivel a nyomatéka a legrosszabb esetben is elég meghajtáshoz, jól túl van méretezve ehhez a fazakaskoroghoz a motor, ezért semmi gond az aggodalomra. Érdekességképpen megépítem IGBTkkel és PWM szinusuosítással és azzal is méregetek, mindenesetre már négyszöggel is tökéletesnek tűnik, be is épitem és mehet az agyagozás...

Lágyindításhoz azért, ott lesz a nem is 30, hanem 44 ohm, így aztán tényleg nem lépi át még csúcsban se a folyamatosan is kibirható értékeket sem. Aztán egy relével összezárom ,azaz kiktatom a soros ellenállást miután felpörgött a motor (<1s). Van kis 12Vos tekercsű 230V/5Ares relém. Ha vagy 10 mFos kondit rátszek közvetlenül a tekercsére, és ellenálláson át táplálom meg, akkor a bekapcsolást követően lassan töltődik fel a kondi és vagy 3-5s-ig nem húz be, ezzel automitzálhatom a soros ellenállás kiktatását indítás után.


kedd máj. 17, 2011 13:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
infra írta:
Ha tudtok oszcilloszkópot a számomra eladót, akkor szóljatok!

Nektek milyen van, képet tudok mutatni róla?

Itt írtam róla: http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=870804#p870804
El tudod olcsóbban is vinni. :shock:


csüt. máj. 12, 2011 13:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Ha tudtok oszcilloszkópot a számomra eladót, akkor szóljatok!

Nektek milyen van, képet tudok mutatni róla?


csüt. máj. 12, 2011 10:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Köszi az infókat!

A hangkártya "DC szűrőjét" állítólag ki lehet kerülni, pont mostanában hallottam róla, még nem tudom, hogyan, csak, hogy lehet.

A motorra nagytmérűjű fémkarikát tettem ledkeréknek. Könnyű, de a tehetlenséi nyomatéka nagy. Egyelőre 240V szinuszos tápfeszültséggel ment a motor. Egy kondival (400V 16uF) az eredmények kb.:

max fordulatszám: 1470rpm
max nyomaték: 1.6Nm 1.8-2Nm (8-900 RPM)
max telj: 160W ~200W (1150 rpm)

Igaz ez adattábla szerint 60Wos motor, de a fogyasztásmérőm szerint tényleg 180W körül veszi a telj-t, tehát jóval erősebb.

Két kondival nagyobb a nyomaték és a telj is. (piros értékek)

Most jön a lényeg, a négyszögjelgenerátorral mit tud... Mivel fazekaskorongot hajt meg, nem a telj a lényeg, hanem a nyomaték. A fordulat kicsil legyen és ha ugyanolyan körülmények mellett agyagozok, akkor a nyomaték is elég ugyanannyi, tehát a telj-ből fele is elég. Mivel a nyomaték és fordulatszám összetartozó értékek, ha beépítem a gépbe a motort és mérem a állandósult fordulatszámot, tudom a gép veszteségeit, mennyi nyomaték megy el a tengelysúrlódás leküzdésére az ékszijahjtása veszteségeire és mekkora agyagozáskor az álagos nyomatékszükséglete. Aztán ha akadnak még motorok, midet ki lehet mérni azokat, elég lehet kisebb is a gépbe.


szer. máj. 11, 2011 17:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Béláim az Úrban!
jópofa induktív logikájú mérés...
Mérésnél Én, ha lehet szkóppal először megnézem a jelalakot. A nagy disznóságot akkor látom.
Majd mérek. digitális multiméter vad baromságot mérhet még a lassú integrálásával is.
Digitális multiméternél átveri az embert, hogy pontos értéket lát, és elhiszi. Legalább a mutató lengene... Röhejes, hogy 1kHz-ig a lágyvasas műszer (tulajdonságai: ősrégi, érzéketlen, lomha) tökéletesen mutatja az effektív értéket bármilyen(!) jelalaknál

Én is az analógot ajánlom. Mégpedig a régi EMG példányokat. Doksi, kapcsolási rajz elérhető.
10-20MHz-es 10-20eHUF 100MHz-es EMG1555 30-40eHUF. Az utóbbi dög nagy, és 35kg. Én anno vettem egyet, hálás, de lakótelepre nem való.

többen megköveznek, de van hibrid szkóp aminek csöves a bemenő fokozata, és tranzisztoros a többi. Ez azért jó, mert nem tudod elcsattintani a bemenetet (induktív visszahatás tüskéje...)
Szerintem régi szkópot keress, de teszteld előtte, mert kontakthibásak szoktak lenni.

kisebb frekin fotodiódás optocsatolóval le tudja választani a hangkártya bemenő fokozatát!
Többé kevésbé lineáris szakaszt lehet találni rajta. csak rengeteg tökölés. Vagy építeni egy bemenő fokozatot (nem is olyan könnyű nagyfrekis osztót csinálni....)


szer. máj. 11, 2011 7:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
Qbasicban a wavból csinálok egy lendkerék sözgelfordulás-idő grafikont. Azt deriválva fordulatszám majd szöggyorsulás-idő görbét kapok. Ha tudom a lednkerék tehetlenlési nyomatékát, akkor ez utóbbi a nyomatékot is számszerűen megadja. Összekapcsolva a fordulatszám-idő grafikonnal megvan a fordulatszám-nyomaték görbe, majd a teljesítményt görbe is a teljes fordulatszám tartományban egyetlen felpörgetéssel.


Ez okos dolog!

Szkópból én az analógot szeretem, de lehet, hogy ilyen célokra egy digitális tároló szkóp lenne jobb. Asztalit kb. 70 ezertől lehet kapni (de az még eléggé korlátozott tudású), PC-set kb. 40-től (de ezek csak kósza emlékek). Az igazán jól használható digitális szkóp kb. fél millió Ft, de még a 10 millásnak is van olyan plusz funkciója, amit szívesen használnék. Régi, használt, KH-s, de még azért használható 10 MHz-es szkópot kb. 10000 Ft-ért lehet venni. Első lépésnek szerintem ez is elég, sőt néha informatívabb tud lenni, mint egy drága digitális. A mérőkábel is fontos, 1:10-es osztós kell

A hangkártya is jó egy darabig, csak mivel nincs leválasztva a földtől, nem mérhetsz vele hálózati potenciálon, és nem DC csatolt. A mintavételezési frekije is kevés PWM-hez.


szer. máj. 11, 2011 6:19
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Nem csak gyakorlatból tanulok, de az elmélet is érdekesebbé válik, és érthetőbbé ha láttam és tapasztalattam valamit a témával kapcsolatban.

Nincs szkópom, de pont mostanában gondolkoztam, hogy veszek valami egyszerűt, érdekes, hogy rákérdeztél:-) Ilyen kezdőcélra mit tudsz ajánlani? Mennyiért kb, miben gondolkodjak, még nagyságrendileg sem tudom az árakat!

Vannak jó kis real-time frekvenciamérő, oszcilloszkóp stb hangprogramjaim. A line-in-re kötettem egy 250Ftos kerti solar lampa napelemét, erre villiog rá a NE555 LEDje, így a sz.géppel tudok mérni frekvenciát és jelalakot. A lendkereket amit a motorra tettem dinamikus terhelésnek (felpörgetéshez) körbe kifurkáltam, összesen 10db lyukat csináltam a peremére. A lyukak alá kerül a napelem, felé pedig egy sima egyszerű lézer. A kerék fordulatonként 10szer átengedi a sugarat. A hangkártyán keresztül felveszem. Qbasicban a wavból csinálok egy lendkerék sözgelfordulás-idő grafikont. Azt deriválva fordulatszám majd szöggyorsulás-idő görbét kapok. Ha tudom a lednkerék tehetlenlési nyomatékát, akkor ez utóbbi a nyomatékot is számszerűen megadja. Összekapcsolva a fordulatszám-idő grafikonnal megvan a fordulatszám-nyomaték görbe, majd a teljesítményt görbe is a teljes fordulatszám tartományban egyetlen felpörgetéssel. Tehát egy felpögetés, aza mérés erejéig kiszedtem a soros ellenállás, megnézem mennyi változik a helyzet. Arra gondoltam én is, hogy a kondenzátor áramlökései ellen nem véd, de azt ellen nem is sokat tudok tenni, ha csak a kondik közé is teszek belső ellenállást. A külső viszont az egyenirányító hidat megvédi,az csak 4A-t tud eleve, és ha az elromlik, akkor a kondikat is kinyirja. Aztán a kondikat nagyon gyorsan kisüti a rövidzár, de a hálózati 220 folyamatosan rajta lenne ellenállás nélkül, csak nagyobb kárt okoz, valamit véd azért.


vas. máj. 08, 2011 20:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
infra írta:
Az IR2104 a FETek szembekapcsolását időzítéssel oldja meg, akkor miért kell félni a rövidzártól?


Neked egyelőre valószínűleg nem kell. Nálad csak a diódák lassú lezárása okozhat problémát, azt is csak akkor, ha a terhelő impedancia átfordul kapacitívba, és a nagy gate ellenállás miatt még valószínűleg akkor sem fog katasztrofális áram folyni. Hogy ez miért, és hogyan okozhat problémát, annak elmagyarázásához még túl sok sok dolgot kellene megtanulnod.

A 220-szal sorba kötött ellenállás ez ellen semmit sem ér, mert az elkók úgyis biztosítják az áramcsúcsokat, ha a FET úgy dönt, hogy fel akarja venni. Viszont lágyindításnak jó.

Viszont ha PWM-re állsz át, ott már garantáltan számítani fog a diódák sebessége, garantáltan lesznek áramcsúcsok a lassú diódára rányitó túlsó MOSFET miatt! (Kivéve ha IGBT-t használsz, vagy ha kiegészíted a MOSFET-et két másik, gyors diódával.) Nem biztos, hogy ettől tönkremegy (méretezés és hűtés kérdése), de jobban melegszik tőle, és több rádió zavart bocsát ki.

Idézet:
Az IC kifejezetten gate meghajtó, csak kompatibils az IRF840-nel, nem? Tehát csak gondoltak a diódák lassúságára?


Hiába gondolok a világbékére, attól még nem tudom megvalósítani. A diódák lassúságát sem tudják megoldani a gate-meghajtóval, mert a dióda nem vezérelhető a gate-en keresztül. Ez az IC-t felhasználó villamosmérnök dolga.

Idézet:
Az igazi cél a egyszerűtől haladva a bonyolultabb felé egyre nagyobb mélységeben megérteni pl. a frekvenciaváltó működését azaz a gyakorlatilas tanulás.


Az jó dolog, de azt tudnod kell, hogy ha valóban csak a gyakorlatból tanulsz, az iszonyú időigényes! Pl. Georg Simon Ohm-nak is több évébe telt kiderítenie az Ohm-törvényt, pedig mi már egy fizika óra alatt simán megtanuljuk. Rengeteg másodlagos jelenség van, amik nagyon könnyen elfedik a lényeget.

Szkópod van?


vas. máj. 08, 2011 11:26
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Az IR2104 a FETek szembekapcsolását időzítéssel oldja meg, akkor miért kell félni a rövidzártól? Én egyelőre féltem és 30 ohmot kötttem sorba a 220-al, de kell ez valójában? Az IC kifejezetten gate meghajtó, csak kompatibils az IRF840-nel, nem? Tehát csak gondoltak a diódák lassúságára? a FEt 32A-rel csúcsot elvisel, az összenyitás pedig eléggé csúcsszerű áramlökést eredményez, hiszen egész kis ideig tart. Ha pl éppen szinusz csúcsát vezet át mindkét FET, akkor 325V/32A=kb 10ohm is megvédi. Az ellenállásnak meg felesleges nagy teljesítményűnek (fűtőszál) lenni, úgyis csak pillanatszerű a terhelése. A motor folyamatos 1A-ét kell csak tartósan birnia. P=I*IR=10W elég.


Most hogy ez meg van, lehet továbblépni, én is a négyszög PWM sziniuszosítását gondolkozom! A motor ugyan nem hangos, de amit mondtatok eleinte mégsem teljesen érvénytelen a motoromra, valóban "búg", de nem a hangját hanem a házán jelenik meg ütésszerű rázásként. A mértéke minmális gyakorlatban semmi jelentőségét nem látom, de elektronikailag érdekes lenne mégis a szinuszosítás megoldása. A projektejeimnek nem a valós probláma megoldása a célja, valóban egyszerű lenne egy egyenáramű motor PWM vezérlése. Az igazi cél a egyszerűtől haladva a bonyolultabb felé egyre nagyobb mélységeben megérteni pl. a frekvenciaváltó működését azaz a gyakorlatilas tanulás. A másik dolog, hogy érdekesebb, mint holmi sablon megoldások alkalmazása, minél különcebb megoldás annál jobban tetszik:-)


szomb. máj. 07, 2011 10:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu írta:
SPafi->harmadjára olvasom, de valahogyan átsiklom felette. légyszíves hivatkozz rá! Infra témájára reagáltál.


http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?f=5&t=39734&p=977733&#p977733

Idézet:
CD4069 megnéztem, 6db inverter van benne. ebből ha "gyűrűs oszcillátort" (vagy inkább "léptetőt") csinálsz, akkor abból nem szinusz jel jön le. RC szűrővel bányásznád ki az alapharmónikust?


Ezek valójában egyszerű invertáló erősítők, hogy ne négyszögesítsenek, egyszerűen csak le kell rontani az erősítésüket 10...20-ról 1,7-re. (Persze magától is leromlik a túlvezérléskor, de ha ezt részben megelőzöd, akkor csökken a torzítás.) A Skory által linkelt kapcsolás is ezt csinálja, csak azért nem ajánlom, mert túl kicsi a kimeneti feszültsége.

Idézet:
Úgy érzem valahol elvesztettem a fonalat!
:oops:
Gomboljuk elöről, mert elkószáltam:
Én még mindig ott tartok, hogy 120°-kal eltolt 3 szinuszjelből a 6 félhullámnak PWM jelét állítom elő, és ezzel kapcsolgatom az IGBT-ket.
Eddig egyről beszélünk?


Nem teljesen. A 3 szinusz rendben van, de a 6 db félhullámot felejtsd el, semmi szükség rá!


szomb. máj. 07, 2011 0:20
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
3F-osciollatorcircuit.pdf


pén. máj. 06, 2011 21:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
SPafi->harmadjára olvasom, de valahogyan átsiklom felette. légyszíves hivatkozz rá! Infra témájára reagáltál.

CD4069 megnéztem, 6db inverter van benne. ebből ha "gyűrűs oszcillátort" (vagy inkább "léptetőt") csinálsz, akkor abból nem szinusz jel jön le. RC szűrővel bányásznád ki az alapharmónikust?
http://en.wikipedia.org/wiki/Ring_oscillator TTL jelszintekből összeáll a szinusz jel?
A kapcsolásig eljutottam, erre gondoltál?
Tudom google a barátom (és a cukor meg a liszt az ellenségem):
http://talkingelectronics.com/ChipDataE ... /4069.html
itt van egy pár oszcillátor fajta ezzel az inverter IC-vel de ezek nagyrészt négyszögek! :hm:

Úgy érzem valahol elvesztettem a fonalat!
:oops:
Gomboljuk elöről, mert elkószáltam:
Én még mindig ott tartok, hogy 120°-kal eltolt 3 szinuszjelből a 6 félhullámnak PWM jelét állítom elő, és ezzel kapcsolgatom az IGBT-ket.
Eddig egyről beszélünk?


pén. máj. 06, 2011 20:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu!

Olvasd el az eggyel korábbi hozzászólásomat is, ott a megoldás normális PWM-re!

Tranyós oszcillátort én nem használnék. Egy CD4069 fele pont elég ide, nem kell munkapont beállítással tökölni, és még marad is 3 kapu erősítőnek vagy deriválónak.


pén. máj. 06, 2011 19:32
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Na kipróbáltam a kapcsolásom! Elöször csak kis frekvencián kapcsolgattam egy 60Wos izzót, működött, tehát a motor is rátettem utána. Az NE555 kimenete direktben a IR2104 PWM bemenetére ment. A FETek összenyitása okozta túláramot egy soros fűtőszál korlátozza. A két IC közös tápról autóakksiról ment, így leválaszva a 220ról.

Teszt izzóval és 800Wos kéváfőzővel mint soros ellenállással.
http://www.youtube.com/watch?v=VUGE_0UW2C8

Motorral: http://www.youtube.com/watch?v=zxF5pt2G7aU

A motor is szépen beindult, és jó erő is volt benne, de nem volt az igazi. Aztán nagyobb kondit tettem rá és kisebb soros ellenállást (44ohm). erősebb lett, majd 30ohmos ellenállással egész jó nyomaték lett belőle. Hiába próbáltam megfogni a főtengely úgy gyűrta az ujjam, még fájó ujjnak nem örültem ennyire:-) Vajon kivehetem a soros ellenállást? mekkora erő lenne benne, durva... Bár így bőven elég lesz. A motor sokszorta erősebb, mint ami egy fazekaskoronghoz kell. Járattam egész alacsony fordulatszámonis , és fel is pörgettem jól. Eredetileg 1470et forog, most ment 200től - 3000rpm ig. Hangja minimális, nem melegszik semmit. Tökéletesen elégedett vagyok az 1000Ftos kapcsolással. Tényeg egyszerú és olcsó kisteljesítményű frekvenciváltónak is nevezhető.
Egész nagy rpm.en jó hangja van, de nyomaték szinte semmi. Nagyon alacsony fordulatszámon már szaggatva forog szintén relatív gyengén. DE a nekem szükséges 25Hz-en és környékén a legerősebb, brutál ereje van, talán még nagyobb a nyomaték, mint volt.

Szeritetek elhagyhatom a soros védő ellenállást?

Felveszem a fordulatszám-nyomaték és telj görbéket különbőző kondikkal, soros ellenállásokkal és frekvenciák mellett, kiváncsi vagyok mi az optimum...


pén. máj. 06, 2011 19:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Mai nap motoros szívása:
Tanműhelybe vettek új esztergát. Villanyász szakember mellé beálltam szerszámokat adogatni, hogy lássam mit mível.
1,5kW motorok semmi csillag-delta kapcsolás, és ráadásul 3~.
tehát közvetlen delta, kell L1,L2,L3 + védőföld
Dugózatlan vezeték az eszterga végén, beköt, eszterga nem indul.
kell a nulla... ...de nem a motornak, hanem az öntartó mágneskapcsolónak. az 230V-os.
:twisted:
Igen, a tárgyak gonoszak!

Idézet:
Jobb, ha 1 se! Ez a kapcsolás már önmagában is gyatra, láthatod, hogy iszonyúan változik a frekvencia, ráadásul nem is tud 0-100 %-ig szabályozni. De ráadásul ha a felső és alsó kapcsoló eszközt egymástól független jelekkel vezérled, akkor összenyitnak, és eldurrannak!


Hümm!
-Az összenyitást ki tudom zárni TTL kapukkal (kizáró vagy). Ott még akár holtidőt is be lehetne állítani . Halott ötlet?
-NE555-re én pill. ezt az 1 PWM kapcsolást ismerem. Van jobb ötleted?
-körfűrésznél 50-150Hz között kell, nem kell széles szabályzási tartomány
-Garázs 3~ előállításánál is kb ez a követelmény.
-esztergamotorhoz (faeszterga) jó lenne egy széles szabályzási tartományú, de sorjában, először ez működjön, és ezek tapasztalatán okulva... ...talán

Idézet:
Ha sikerül elég kis torzításúra csinálni, akkor 1-1 deriváló (na nem egészen deriváló, csak kb. 10-től 100 Hz-ig) kapcsoláson keresztül átvezetve mindhárom jelet, előáll a frekifüggő amplitójú moduláló jel. A gond az, hogy egy gyűrűs oszcillátor frekvenciáját tripla potival kellene szabályozni, az meg nem gyakori.

egy tripla potim 1 db van, az sem tudom milyen. Nem kell azt úgy túlzihálni. 3-4 gyűrűs oszcillátor, és yaxley-val kapcsolni 50-75-100-150-200Hz 2 póluspárú motornál 1440-...-...-...-6000 1/min
egy póluspárú motornál a 200Hz, már 120001/min, amitől ha nem is repül szét, de likvidálja a csapágyakat. csak azért kell, hogy ha 2, vagy 4 póluspárszámú motor kerül a portára (de jó lenne->baromi drágák lettek a motorok!!! 30-60eHUF!)
Persze alkatrész, és vezetéktemető, de nem kell különleges alkatrész. Se cél IC, se különleges potméter. 800Hz-es gyűrűs oszcillátort csináltam már. Nem hittem el, hogy ennyire érzékeny a tranzisztorok bétájára... RT-ben jelent meg a kapcsolás BFY33-mal. Alig indult be... Bepöccentem, és BC107-tel úgy fütyült, mint állat.
800Hz, 1,2kHz, 16kHz oszcillátorokat kevergettem. jelszintet külön kimeneti potikkal tudtam csak azonos szintre hozni. Ha nincs elválasztó fokozat képesek egymást elhúzni, szinkronizálni.


pén. máj. 06, 2011 18:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A printer portot egyelőre mellőzöm teljesen, majd az NE555 fogja kapcsolgatni a FET-eket.
Az NE555 kimenetét kössem össze közvetlenül az Gate meghajtó bemenetével?
Mi baj okozna a 5k ellenállás?

A potméter eredetileg a LED áramát korlátozza. Az autóakksi leválasztott 12Vot biztosít a 10...20V igényű gate meghajtónak és azt kapcsolgató astabil kapcsolásnak. Mi nem jó még? Hogy csináljam? Mértem az áramot, hiába néhány 10 mA, az csak nem baj, hogy sokkal többet is tud az akksi. Egyszerűen ez van kéznél erre a célra. A 9Vos elem kevés az IR2104nek (min 10V...20V), két 9V meg sok az NE555nek (max 15V). Az akksi 12.6Vja pedig minkét IC pont jó. Lehet közös a tápjuk az IC-knek? A 220V pedig a hálózatról lesz egyenirányítva galvanikusan az akksitól tökéletesen elválasztva.


csüt. máj. 05, 2011 21:59
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
Az LPT egy ULN2003-as ICre kapcsolódik és az kapcsolgatja az autóakksi áramát. Ez menne a gate meghajtó PWM bemenetére. És ugye arról volt szó, hogy egyuttal ugyanez az akksi lehet, sőt kell hogy legyen a gate meghajtó tápja is. Így jó?


Nem! Autó aksiról most hallok először, és nem értem, hogy minek! 10 mA-nek nem kell autó aksi! Viszont a számítógép földjét tilos összekötni az egyenirányított hálózati feszültség negatívjával! Azonnal leveri a biztit, vagy ha nincs földelve a PC, akkor "csak" életveszélyes!

Van olyan gate-meghajtó is, amibe be van építve egy precíz LMC555 is: IR2153

Idézet:
az időzitő IC out-lába a gate driver IC pwm bemenetére megy egy 5k potméteren át.


Nem tudom, hogy mi lehet vele a célod, de semmi jót nem érhetsz el azzal a potival, ha tényleg az 555 kimenete és a IR2104 bemenete közé kötöd.


csüt. máj. 05, 2011 20:33
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Az LPT egy ULN2003-as ICre kapcsolódik és az kapcsolgatja az autóakksi áramát. Ez menne a gate meghajtó PWM bemenetére. És ugye arról volt szó, hogy egyuttal ugyanez az akksi lehet, sőt kell hogy legyen a gate meghajtó tápja is. Így jó?

Bár inkább csináltam egy NE555 időzitóvel egy astabil kapcsolást, ez fogja kapcsolgatni a gate meghajtót. Előbb ezzel tesztelem le, ha elpukkan valami, akkor ne a számítógép legyen az. Az astabil kapcsolás tápja és a gate tápjával közös autóakksi, az időzitő IC out-lába a gate driver IC pwm bemenetére megy egy 5k potméteren át. Egy LED is került a potméter után, hogy lássam nagyjából a frekvenciát és tudjam melyik FET nyit vagy zár.


csüt. máj. 05, 2011 20:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu írta:
Neten bóklásztam még egy kicsit. Sajnos csak PIC-es vezérlőt találtam, persze forráskód nélkül.
viszont találtam egy furcsát:
http://www.engr.mun.ca/~tariq/Threephase.pdf
Triakokkal oldja meg a történetet?


Igen, de ezzel csak lassítani lehet, ráadásul úgy, hogy iszonyúan lecsökken a billenő nyomaték. Csak simán lecsökkenti az áramot.

Idézet:
PWM-re ezt gondoltam:
http://iranytu.uw.hu/PWM.jpg
ebből kell 6 db (3db +; 3db - ).


Jobb, ha 1 se! Ez a kapcsolás már önmagában is gyatra, láthatod, hogy iszonyúan változik a frekvencia, ráadásul nem is tud 0-100 %-ig szabályozni. De ráadásul ha a felső és alsó kapcsoló eszközt egymástól független jelekkel vezérled, akkor összenyitnak, és eldurrannak!

Idézet:
alaposzcillátornak egy gyűrűs oszcillátor ami előállítja a 3~ szinusz jelét.
esetleg az egész elé egy szintén PWM feszültségszabályzó ami a frekvencia feszültség kompenzációt végzi.


Ha sikerül elég kis torzításúra csinálni, akkor 1-1 deriváló (na nem egészen deriváló, csak kb. 10-től 100 Hz-ig) kapcsoláson keresztül átvezetve mindhárom jelet, előáll a frekifüggő amplitójú moduláló jel. A gond az, hogy egy gyűrűs oszcillátor frekvenciáját tripla potival kellene szabályozni, az meg nem gyakori.


csüt. máj. 05, 2011 20:07
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu írta:
Spafi-> motorra mégis csak rá kell mérnem. Nem úszom meg. El akartam kerülni, mert fényképezőgéppel is nyűgös odamenni.
ha mérek, akkor elég egy egyszerű ellenállásmérő?


Igen!

Idézet:
no a 3 db-ot sem könnyű elképzeli, de az 1 db 555-tel való 6 IGBT csatorna PWM-ezése nem áll össze.
LM339 komparátor azért kell, mert az 555-nek nem elég meredek a négyszög éle?


Ebben a kapcsolásban kell megtriplázni a komparátorok számát, és kész is van:
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html#17
(A jobb oldali kimenetet kell használni, és poti helyett bármilyen forrás előállíthatja a moduláló jelet. Az az odaírt "98,8 %" butaság, de nem kér enni.)

Idézet:
Itt van egy PWM, bár egyenáram, és kefés motor.
pl. http://www.hobbielektronika.hu/forum/fi ... 43dad5.gif


Ez egy nagyon jó kapcsolás, de számodra haszontalan, mert csak potival szabályozható, feszültséggel nem.


csüt. máj. 05, 2011 19:50
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
infra írta:
Jó lenne egy olyan kapcsolás, ami két potmétert tartalmaz és egyikkel csak a frenvenciát, a másikkal pedig a kitöltési tényezőt változtathatom.


Több jó megoldás is van. Pl. itt R2-t is potira cserélve nagyjából függetlenül tudod szabályozni a frekit és a kitöltést, igaz, ez utóbbit csak viszonylag szűk határok között:
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html#14

Precízebb megoldás ez, szintén R2-t potira cserélve:
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html#17

Mondjuk igazából sok értelme nincs erőltetni sem a pontos 50 %-ot, sem a durván megváltoztatását. Ez bőven elég lenne (LMC555-tel!):
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555HalfNg.GIF

Idézet:
előbb úgyis printer porttal kapcsolgatom

De ugye leválasztva?


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi csüt. máj. 05, 2011 20:22-kor.



csüt. máj. 05, 2011 19:39
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Neten bóklásztam még egy kicsit. Sajnos csak PIC-es vezérlőt találtam, persze forráskód nélkül.
viszont találtam egy furcsát:
http://www.engr.mun.ca/~tariq/Threephase.pdf
Triakokkal oldja meg a történetet?


PWM-re ezt gondoltam:
Kép
ebből kell 6 db (3db +; 3db - ). alaposzcillátornak egy gyűrűs oszcillátor ami előállítja a 3~ szinusz jelét.
esetleg az egész elé egy szintén PWM feszültségszabályzó ami a frekvencia feszültség kompenzációt végzi.


csüt. máj. 05, 2011 7:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Spafi-> motorra mégis csak rá kell mérnem. Nem úszom meg. El akartam kerülni, mert fényképezőgéppel is nyűgös odamenni.
ha mérek, akkor elég egy egyszerű ellenállásmérő? (feltételezve, hogy azonos vastagságú huzallal van megtekerve-> ellenállás, és menetszám többé-kevésbé összefügg)

szerencsém van, tele a net 555 alapkapcsolásokkal.
Idézet:
Nem hamvába holt, de nem 6 db 555 kell, hanem csak 3, vagy inkább csak 1 (fix háromszögjel), meg egy LM339 (3 PWM komparátor). A holtidőt meg megoldja az IR21xx gate-meghajtó.

Viszont egy jó túláramvédelem, frekvenciafüggő (és paraméterezhető) feszültség, lágy indítás, nagyobb tápfesz, féküzem, na ezek mind egy-egy lépéssel tovább nehezítik a feladatot, ha korrekt megoldást akarsz.

no a 3 db-ot sem könnyű elképzeli, de az 1 db 555-tel való 6 IGBT csatorna PWM-ezése nem áll össze.
LM339 komparátor azért kell, mert az 555-nek nem elég meredek a négyszög éle?
Itt van egy PWM, bár egyenáram, és kefés motor.
pl. Kép

infra->nézd meg ezeket az oldalakat!
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html
http://www.doctronics.co.uk/pdf_files/555an.pdf


csüt. máj. 05, 2011 7:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Jó lenne egy olyan kapcsolás, ami két potmétert tartalmaz és egyikkel csak a frenvenciát, a másikkal pedig a kitöltési tényezőt változtathatom. Ez a NE555 kapcsolás a legrosszabb, egyrészt egyik hat a másikra, és ha még 1k min. kell az egyik ellenállásoldalra, akkor az 50%-os kitöltési tényezőt se lehet megvalósítani, legalábbis a számol programok szerint. A nagyobb elenállás 1M potméter tehát azért jól megközelíthetem az 50%-ot, de előbb úgyis printer porttal kapcsolgatom a kondis négyszöggenerátort, majd később NE555-el akarom.


szer. máj. 04, 2011 20:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
10 helyett 100 ohmot tettem a gate és maghajtó közé, ez nem tudom mennyit befolyásol.


Bajt biztosan nem okoz.

Idézet:
Mennyire fogna vajon melegedni a 7-8A-es Fetek 1A-től borda nélkül...


Még éppen kibírhatják, ha tényleg csak 1 A folyik.

Idézet:
rövidzárral helyetesítettem, ez baj?


Igen. Legalább pár kohm kell oda, különben soha nem tud kisülni a kondenzátor.


szer. máj. 04, 2011 19:53
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
10 helyett 100 ohmot tettem a gate és maghajtó közé, ez nem tudom mennyit befolyásol. Mondtad, hogy nagyobb elleállással a diódák lassúsága okozta rövidzár ellen lehet tenni.

Mennyire fogna vajon melegedni a 7-8A-es Fetek 1A-től borda nélkül...

Csináltam NE555 timer IC-vel egy astabil kapcsolást az adatlapja alapján javasolt bekötés szerint, de nem megy. Adtam neki 12Vot 4.5Vot, de csak felvillan a LED rákapcsoláskor egy pillanatre, a táp levételekor ismét, közben nem világít, de a kapcsolás 17mA-t fogyaszt folyamatosan ingadozás nélkül.
A kimenetre a LED egy soros 5k-s potméteren keresztül kapcsolódik. Az IC feszültségosztója két ellenállást tartalmaz a rajzon, de a számoláskor a egyik elenállás 0, ha a kitöltési tényezőt 50%, ami nekem is kell, tehát rövidzárral helyetesítettem, ez baj? 0.1uF ELKO-t nem találtam így keremáiakondi került rá (100nF).

Számoló: http://www.changpuak.ch/electronics/calc_05.php


Kép


szer. máj. 04, 2011 19:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu írta:
A kapcsolásban lévő IR2130 százlábút 3000Ft-ért szereznék be.

A Lomexnél csak 1350 Ft + ÁFA + csomagbontás

Van némileg olcsóbb megoldás, de párszáz Ft-ért nem érdemes több órát dolgozni.

A motorod most sem nem csillag, sem nem delta kapcsolásban van, mert nincs, vagy nincs bekötve a harmadik tekercs. Lehet, hogy sima 3 fázisú lenne eredetileg a motor, de az is lehet, hogy kifejezetten segédfázisos üzemre lett tekercselve. Rá kellene mérni szakadásmérővel a W1, W2 közé!

infra írta:
A 220-at vagy a 12Vot érdemes előbb ráadni az áramkörre bekapcsoláskor?


Elvileg nincs megkötve a sorrend, de még nem is láttuk a teljes kapcsolást.

Idézet:
Nem lesz túl hosszú az összeköttetés a maghajtó és FET-ek között?
Jól vannak bekötve az alkatrészek?


Feltűnő és egyértelmű hibát nem látok.


kedd máj. 03, 2011 21:18
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
na ma nem kapott el a monszun... :)
Népi megfigyelés: FinePix gép egy kicsit korrektebb képet készít mint a mobil
Kép
Kép
Kép
Kép
A kapcsolásban lévő IR2130 százlábút 3000Ft-ért szereznék be. Olcsóbb meghajtót nem tudnátok ajánlani?
Vagy elemi alkatrészekből megépíteni egy meghajtó fokozatot? Sok tranzisztorom van.... :-)


kedd máj. 03, 2011 19:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Hála a randa időnek nem jutottam el a műhelybe.
:-(
Megkérdeztem egy villanyszerelőt, és Ő is azt mondta, hogy 230V-os motor tuti delta kapcsolás.


hétf. máj. 02, 2011 20:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Pár kép a készülő NYÁKról:

http://ceramics.uw.hu/fv/1.jpg
http://ceramics.uw.hu/fv/2.jpg
http://ceramics.uw.hu/fv/3.jpg
http://ceramics.uw.hu/fv/4.jpg


A 220-at vagy a 12Vot érdemes előbb ráadni az áramkörre bekapcsoláskor?
Nem lesz túl hosszú az összeköttetés a maghajtó és FET-ek között?
Jól vannak bekötve az alkatrészek?

AZ IR2104-es SMDben kapható 250Ftért, a furatszerelt majdnem 1000Ft és nem is kapható akárhol. Az SMD forrasztása elég nehézkes, külön kis nyákra tettem előbb, van valami jó tanácsotok kezdőknek?


szomb. ápr. 30, 2011 9:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Spafi-> Na ja!
Eszem pont annyi volt, mint fény... ...Hét végén megint arra megyek, és Isteni fényemmel beragyogom a tekercsfejet !-F
Az alumínium dekli papír ábrjából szerintem jól érthető. Bár ez csak szerintem.
A hat tekercsfej csavarból álló fejen vízszintesen vannak a réz lemezek.
W2 szabadon; U2+V2
U1kondival összekötve a V1+W1 -el
Mindegy, hét vége...
Kondiról sem tudom hány uF
Galád módon úgy voltak felcsavarozva (2db!), hogy egyiken sem látszik semmi. Helyem annyi volt mint fény... :(


szer. ápr. 27, 2011 18:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Megvan minden a kapcsoláshoz, már csak le kell gyártani a nyákot és kész. A meghajtó ICnek autóakksiról adok 12Vot és a FET-eknek egy diódahiddal egyenirányított 220-at. Van jelentősége, hogy melyik tápot adom rá előbb, melyiket érdemes?


szer. ápr. 27, 2011 15:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu írta:
Kb annyi látszik rajta amennyi kell.


Lehet, hogy valakinek igen, de számomra nem elég ahhoz, hogy megállapítsam a bekötési módot. (Bár az sem garantált, hogy kevésbé homályos képről egyértelműen kiigazodnék.) Még azt sem látom, hogy hová van kötve a kondenzátor!


vas. ápr. 24, 2011 12:08
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Béláim az Úrban!
Csak elvergődtem a műhelybe.
"lefotóztam" a motor tekercsfejét, és adatlapját.
Elnézést a gyatra fotóért, de ennyit láttam lámpa mellett is. A kijelzőn meg nem láttam utána hogy ennyire gyatra.
Kb annyi látszik rajta amennyi kell.
na nézzük be tudom-e szúrni a képet...
Kép
Kép
na, csak sikerült....
adatlapon látszik, hogy 220V-ra lett kitenyésztve. Ezek szerint fixen delta kivitel. Akkor eddig hülyeséget tudtam. Már megérte. Suliban tanult 3~ csillag-delta kapcsolásnál leragadtam. Pesze ott egy büdös szót nem mondtak at indítókondenzátoros, és a kifejezetten 1~ -ra kitesnyésztett motorokról...

Csak úgy tudnám legegyszerűbben üzemeltetni, hogy hálózat 50Hz-ével indul, és ha nagyobb fordulatszám kell, akkor egy kapcsolóval ezzel a kapcsolással egy nagyobb frekin a nagyobb feszültséget adni, aminek a frekijét úgy lövöm be, hogy az 50Hz-es üresjárati áramerősséget vegye fel (és a motor is túlélje -> szerintem 4000-4500 1/min). Tudom, a csapágysúrlódás, motor léghűtése és az ékszíj többet zabál fel nagyobb fordulatszámon, de a szakóca a legbiztosabb szerszám, nincsen nyele, kicsi a valószínűsége, hogy elromoljon.
Hogyan lehetne megoldani az egyenirányított tápfesz feszültségszabályzását? tirisztoros előszabályzás? Olyan rémképeim vannak, hogy ott iszonyatos áramlökések vannak a pufferkondinál.
Vagy ode is betenni egy PWM fokozatot? Ebbe már azt hiszem nem másznék bele. Kicsit túl bonyolítaná ezt az amúgy sem egyszerű dolgot, de mint tanulság érdekelne.


vas. ápr. 24, 2011 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
PWM-nek csak akkor nevezzük a négyszögjelet, ha a kitöltési tényezője folytonosan változik, vagyis tényleg modulálva van (pl. szinuszjellel), sőt ez szándékos (ha nem szándékos, csak mellékhatás, akkor nem szokás PWM-nek hívni). A diódák lassúsága elsősorban PWM esetén jelent problémát, mert ilyenkor biztosan előfordul, hogy a kikapcsolás előtti pillanatban még fordított irányú áram folyik egy FET-en. De az indító/üzemi kondenzátor is esetleg lehet akkora értékű, hogy már induktív helyett kapacitív legyen az eredő áram, és akkor szintén fellép ez a helyzet. Ennek hatására nagy áram kezd folyni rövid ideig (párszáz ns). Önmagában ez párszáz Hz-ig még semmi gondot nem okoz, viszont szerencsétlen vonalvezetés esetén megzavarhatja a kisjelű áramköröket, ami már okozhat nagyobb problémát, pl. lekapcsolást, rossz esetben zárlatot.

Ha csak kis frekvencián akarsz kapcsolgatni, nagy soros gate-ellenállással lelassíthatod a (be)kapcsolási folyamatot, így a diódának nem kell annyira gyorsan kikapcsolnia.

MOSFET sajnos nem létezik a belső diódája nélkül. Létezik gyors diódás MOSFET, 200 V-ig elég sokféle, fölötte csak 1 típusról tudok, ami viszonylag olcsón kapható (az E-bay-en).


szer. ápr. 20, 2011 22:03
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
"25 Hz-es szimmetrikus négyszögjelnél mindkét félperiódus 20 ms. Miért akarod te aszimmetrikusan vezérelni? "


Természtesen szimmetrikusan akarom vezérelni, csak kiváncsi voltam, hogy ha nem pontosan 50%-os a PWM, akkor nem e fog egyik egyik oldal gyorsan kisülni, de már látom, hogy nem, kösz a segítésget a megértésért. Tehát csak egy szélsőséges példa volt a könnyen megérthetőség kedvéért. Magyarul egy kis asszimetria (pl 49%-51%) nem gond. A meghajtó IC megoldja a szembekapcsolást erről volt szó, de a diódák lassúsága mit jelent? Sejtem, hogy egyik még nem zár le időben stb, de 16-25Hznél is gond lehet? Mi történik a diódákkal ha túláramot kapnak, megszakadnak, vagy zárlatosak lesznek? Van olyan IRF840, amiben nincs dióda, nem mingegy ha én teszek hozzá külön és akkor olyat amilyent akarok, nem kéne elrontani a jó kapcsolási idővel rendelkező FEtet ez lassú diódával.


szer. ápr. 20, 2011 9:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
ha jól emlékszem csillag 230V + üzemi kondival működik. Deltában? úgy 400V-ra kötik a motort! Ezt most nem értem.


Nem, ez fordítva van!

Idézet:
Ha jól emlékszem motorok nem kedvelik a négyszög meghajtást, mert "morgósabbak" lesznek.


Az biztos, hogy morgósabb, de hogy a nyomaték és a disszipáció mennyire változik, az már típusfüggő. 3F esetén azért nem olyan tragikus a helyzet.

Idézet:
fázis - fázis között 400V (delta bekötés), fázis-nulla között 230V (csillag bekötés). Valamit elértettünk?


Igen, két fázis között nagyobb feszültséget mérsz, pont ezért kell úgy bekötni a motort, hogy ne egy szem tekercsen essen ez a nagyobb feszültség, hanem két "sorba" kötött tekercsen! Alapvetően az lenne a cél, hogy egy tekercsen ugyanakkora legyen a feszültség. Ha ebből a célból indulsz ki, elképzelheted a tekercseket úgy mint feszültséggenerátor (szinkron gép esetén ez így is van). Na most ha pl. 3 db 230 V-os feszültséggenerátort (ami pont a normál hálózati fesznek felel meg) átkötsz deltába, akkor beláthatod, hogy kisebb lesz a kiadódó feszültség, vagyis deltában kisebb feszültség kell a motornak.

Idézet:
Mezőgyengítéses üzem. Na ennyire nem vagyok benne.


Ez csak a hivatalos neve annak, amit úgy írtál, hogy "nyomatékvesztés lesz a motornál". Fizikailag a főmező (amit az állórész gerjeszt) gyengülése okozza.

Idézet:
Majd 6 db NE555 PWM jelet szoborna belőle, és IGBT-ket hajtana meg. Sajnos hamvába halt az ötlet.


Nem hamvába holt, de nem 6 db 555 kell, hanem csak 3, vagy inkább csak 1 (fix háromszögjel), meg egy LM339 (3 PWM komparátor). A holtidőt meg megoldja az IR21xx gate-meghajtó.

Viszont egy jó túláramvédelem, frekvenciafüggő (és paraméterezhető) feszültség, lágy indítás, nagyobb tápfesz, féküzem, na ezek mind egy-egy lépéssel tovább nehezítik a feladatot, ha korrekt megoldást akarsz.


hétf. ápr. 18, 2011 20:58
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Béláim az Úrban!

jogos. PWM nincs. Régebben álmodoztam egy olyan kapcsoláson, hogy egy fázistolós oszcillátorral 3x120°-os tolást lehet mívelni. innen lehetne levenni a 3~ mintajelét. Majd 6 db NE555 PWM jelet szoborna belőle, és IGBT-ket hajtana meg. Sajnos hamvába halt az ötlet. Pedig Fázistolós oszcillátort csináltam már SSB fokozat torzításának teszteléséhez. PWM is még menne, de a holtidő belövések miatt nem kezdtem hozzá, mert oda már kevés vagyok. Először működjön egy jobb képességű kapcsolóüzemű táp, és majd azon kitapasztalom a buktatók egy részét. Ez a feladat egyszerre nagy falat.

Motor tápfesz-freki összefüggése. Igen ezen agyaltam. Freki fentebb tornászásakor nincsen gond. de 2x frekinél már olyan alacsony a feszültség, hogy nyomatékvesztés lesz a motornál. Freki névleges értékén 50Hz, pedig nem lehet csillagban táplálni, mert leég.
Ha jól emlékszem motorok nem kedvelik a négyszög meghajtást, mert "morgósabbak" lesznek. Vagy szinusz, vagy PWM (ami tekercsen szinusz lesz.) az ideális.
Azt tudom, hogy nagyon nehéz motorhoz jó invertert készíteni.

adatlapon úgy emlékszem csak 220V van feltüntetve. Anno csodálkoztam is. Meg kellene néznem->hét vége. ha jól emlékszem csillag 230V + üzemi kondival működik. Deltában? úgy 400V-ra kötik a motort! Ezt most nem értem.
fázis - fázis között 400V (delta bekötés), fázis-nulla között 230V (csillag bekötés). Valamit elértettünk? Ezen a ponton fussunk még egy kört.
Itt kapok sírógörcsöt, ha évek óta hibás bekötéssel hajtom a gépet!

Mezőgyengítéses üzem. Na ennyire nem vagyok benne. Ezek szerint ez a kapcsolás nagy teljesítményre nem lesz jó (eredeti kapcsolás 150W 60 Hz, demonstrációs cél)
ezért kérdezek előtte, mert tudásom szerény hozzá, és egy félművelt ember hihetetlen károkat tud okozni... ...saját magának is :-\


hétf. ápr. 18, 2011 16:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Iranytu!

Abban a kapcsolásban nincs PWM, sima négyszögjelet kapcsol a motorra. Ebből az következik, hogy nem tudja lágyan indítani a motort, csak izomból. Gondolom, a motort deltába kötnéd át.

Idézet:
A kapcsoláshoz milyen IGBT-t javasolnátok (motor->randa induktív terhelés)?


tomppp írta:
Vannak direkt frekiváltóhoz való 3x10-3x25A IGBT pack-jaim.
Elcserélném őket 70CRU02,vgy hasonló diódákra,és szimpla 15A körüli IGBT-kre.
De kp-ra is.
Ha valakit érdekel,írjon---mail.


Idézet:
Nem értem, hogy ha 230V egyeniránytva az 325V. Motor ezt hogyan tolerálja? O.K, hogy PWM, de a induktivitás miatt akkor is szinuszhullám van a tekercseken! Túlfeszültség nem égeti le?


Hogy mekkora feszültség kell a motornak, az a bekötésen kívül a frekvenciától is függ. Minél nagyobb a freki, annál nagyobb feszültség kell. Mondjuk Egy 300 V-ról üzemelő frekiváltó kb. 140 V-os fázisfeszültséget ad le, ettől nem nagyon fog leégni a motorod, pláne ha még nagyobb frekit is szeretnél.

Mondjuk nem vagyok benne biztos, hogy jól használod a motorodat. 230/134 V-os lenne? Mert ha nem, hanem a sokkal gyakoribb 400/230 V-os, akkor deltában kellene használni 230 V-on. Valószínűleg azért indul nyögve, mert így túl kicsi a feszültség.

Idézet:
olyan fordulatszámot tudok beállítani, ami kell (és a motor forgórésze is bír). 3-4000 1/min-ig vakon fel merem pörgetni.


Lehet, hogy fel mered, de ezzel a kapcsolással ez már erősen mezőgyengítéses üzem lesz, igen erősen lecsökkent billenő nyomatékkal.

Idézet:
50Hz 10A 3~ szeretne belőle. A fentebbi kapcsolás jó lenne, de a 400V helyett csak max 325V lenne.


Ha kizárólag motort akar üzemeltetni róla, akkor úgy-ahogy megfelel, de 325 V sem lesz a vonali feszültség.

Idézet:
Csillagban sok, háromszögben kevés.


Mármint fordítva, nem?


vas. ápr. 17, 2011 21:59
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Béláim az Úrban!
Na végre, hogy normális a hangvétel ebben a topicban!
Már vagy 3x kérdezni/válaszolni akartam, de a fene sem akar iszapbirkózásban résztvenni!

Frekiváltó: Rádiótechnika, 1995/8 338. oldal 1,5kW motort etet 230V bemenet 3~ kimenet
Egy jó öreg 555 az órajel, 74175a 3~ létrehozója, és egy IR2130 zavarássza IGBT-ket.
.

projekt1
Terveim között van a megépítése, ugyanis a körfűrészemen 1440 1/min fordulatszámú a motor 1,5kW 1~-ról van etetve (csillag, üzemi kondi)
Nagyon szaggatja a fa rostjait. 1:1 áttétel van. Jó lenne egy 2.2kW motor, de iszonyat áron vannak. Ékszíjtárcsát cserélni nem jó. (lágyindítású a motor, így is hidegben nyögve indul)
3~-ról erősebb is lenne, könnyebben is indulna, és olyan fordulatszámot tudok beállítani, ami kell (és a motor forgórésze is bír). 3-4000 1/min-ig vakon fel merem pörgetni.
Mi a véleményetek a kapcsolásról? A kapcsoláshoz milyen IGBT-t javasolnátok (motor->randa induktív terhelés)?Nem értem, hogy ha 230V egyeniránytva az 325V. Motor ezt hogyan tolerálja? O.K, hogy PWM, de a induktivitás miatt akkor is szinuszhullám van a tekercseken! Túlfeszültség nem égeti le? Az egyenirányított tápfeszültség nagyságát szerintem frekvencia arányában szabályozni kellene

projekt2
Ismerősömnek 1~ van a garázsában de az 32A! 50Hz 10A 3~ szeretne belőle. A fentebbi kapcsolás jó lenne, de a 400V helyett csak max 325V lenne. Csillagban sok, háromszögben kevés. A motorokat mennyire zavarja. Kivitelezhető?

projekt3
nem teljesen ide tartozik de itt kérdezem meg:
kaptam egy autóba való hűtődobozt. Kamionban volt, így 24V-os. Valakinek van egyszerű kapcsolása, hogyan lehet 12V-ból 24V-ot csiholni. Neten kerestem, de legtöbb feszültségcsökkentő kapcsolás. (Tudom, hogy blőd a kérdés, mert áramerősséget nem adtam meg nem mértem, de hátha valaki rászaladt már ilyenre)


vas. ápr. 17, 2011 13:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
az egyik félpediódus 5ms a másik 15ms,


25 Hz-es szimmetrikus négyszögjelnél mindkét félperiódus 20 ms. Miért akarod te aszimmetrikusan vezérelni?

Ha mégis 25 %-os kitöltésű négyszöget adsz rá, akkor 300*0,25=75 V-ra (vagy 225-re) fog beállni a kondik közös pontja, és e körül ingadozni.


szomb. ápr. 16, 2011 21:52
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Igen, gondolkoztam ezen a kondis tápon, és nagyjából arre a következtetésre jutottam, amit te is írtál, csak még mindig nem világos, hogy ha pl az pediódus idő legyen 20ms és az egyik félpediódus 5ms a másik 15ms, akkor hiába a 15ms alatt nagyon kisül a terhelt kondi és a másik ezért nagyon feltöltődik, a következő félperiódusban a nagyon feltöltődött kondi csak az 5ms kisülési idő miatt sokkal kevésbé sül vissza. Tehát végeredményben ha egyensúlyból indult a kondihíd, akkor a egész periódus után a 15ms-os oldal jobban ki lesz sütve, mint az 5msos oldal. Az egész periódusok sorozatosan ismétlődnek és majdnem telejsen kisütik az egyi kondik, a másikat meg feltöltik. Mit gondolok rosszul?

Sőt mondom meg is csináltam kicsiben a 150uF kondikkal 12Vos akkuval és ellenállás+leddel teszteltem. Kézzel érintgettem egyik másik oldalra a ledeket és amelyik oldalra több ideig volt érintve, az egyre jobban kisült, néhány periódus után használhatlan lesz az a félperiódus.


szomb. ápr. 16, 2011 19:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Nagyjából jól gondolod, és örülök, hogy rákaptál a számolgatásra! Igaz, néhány dolgot rosszul vettél figyelembe: a két kondi összegfeszültsége nagyjából változatlan, 300 V, így amikor az egyiket kisütöd, közben a másik töltöd, a két kapacitív áram a kimenet felé összeadódik, ezért nem 470, hanem 940 uF kapacitással kell számolni! Másrészt pedig a folyamat periodikus, és amikor a négyszög egyik félperiódusa lezajlott, lecsökkentve az egyik kondi feszültségét, akkor a másik félperiódusban a másik kondi nem 150 V-ról kezd kisülni, hanem annyival magasabb értékről, mint amennyivel alacsonyabb lett az előző kondi feszültsége. Így a terhelő áramnak csak egy negyed periódusát kell számításba venni a 150 V-tól való eltérés számításakor. Vagyis 1A 25Hz-en csupán 10mC/1mF=10V feszültségváltozást kelt a kondikon a középértékhez képest. Vagyis jóval kisebb kondi is elég lenne, csak azért javasoltam ilyen nagy értéket, mert induláskor szinte biztosan jóval nagyobb áramot fog felvenni a motor.


szomb. ápr. 16, 2011 10:56
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
470uF kondiban 150Vo-n 0.47mF*0.15kV=0.0705C tölté van. Ha folyamatosan 1Arel sül ne ki, akkor ennyi sec alatt kisülne (valójában az eső fesz és áram miatt 37%ig sűl ki csak). Ennek a reciproka 14, tehát 7 egész peiódus, azaz 7Hz frekvenciáig működik. 25Hz-en akkor valóban nem fog nagyon kisülni, mindenesetre a négyszögjel visszintes teteje exponenciálisan eső görbe lenne ohmos terhelő ellenállás esetén, azért a tekecs, nem szereti gyorsan megindítani magán az áramot, nyilván másabb lesz a jelalak.


pén. ápr. 15, 2011 16:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Össze is köttem két kondit sorosan és középről megtápláltam két egymáshoz képest fordított polaritással párhuzamosan bekötött ledeket. A ledcsoport másik lábát a táp egyik-másik oldalára érintgettem. A polaritás váltakoztt, de a fesz folyamatosan esett és valóban ha az egyik oldalra hosszabb ideig kapcsolam, akkor az az oldal lassan néhny pediódus után kisült. A kondikkal párhuzamosan között 1-1 ellenállás kellene, és akkor a váltások közötti szünetben kicsit egyenlítene a két kondi között töltéskülönségen. Ezt a kondis megoldást csak 50%os PWM jellel szabad vezérlezni és csak bizonyos frekvencia felett működik, amikor számottevően még nem súl ki a kondi. Jól látom? 16Hz-en még menni fog?, 1A-t vesz fel a motor. A kondik viszont védik a tekercseket az egyenáramtól:-)


pén. ápr. 15, 2011 16:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Ha a két soros elko a tápágban nem szimmetrikusan van terhelve, akkor nem fog az egyik nagyon kisülni, a másik feltöltődni idővel? Már csak azért sem mert nem tökéletesen azonos kapacitású a két kondi és a + és - pediódusok időben nem teljesen azonos hosszúságúak. Ha pl nagyon kicsi a frekvencia, akkor is bajok lehetnek, nem? Nem kéne még 1-1 ellenállás is a kondiikkal párhuzamosan? Ha igen, akkor mekorák?


pén. ápr. 15, 2011 13:13
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Jó az olcsóbb elkó is!

Idézet:
Mi az a "RIPPLE CURRENT"?


Az áramhullámosság (effektív értéke), gyakorlatilag az elkón átfolyó áram (hosszú ideig megengedett) értéke. Azért ripple, mert csak a hullámosság jelent áramot, DC összetevő nincs (ha megfelelően használják).

Idézet:
fog menni a motor vele?


Passz!

Idézet:
Lassan neki is állok megépíteni,


Ne használj hosszú vezetékeket a FET-ek és a meghajtó között, és az elkókat is röviden kösd be!


szer. ápr. 13, 2011 19:43
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A kondis megoldás jobban tetszik, egyszerűebb és úgyis kell a simitás miatt.

van két kondenzátor:

470uF 350V 51.6x80.7 B43564S4477Q1 (EPC) RoHS SCREW TERMINALS.HIGH RIPPLE CURRENT-85°C.RC
kb 650 Ft/db

470uF 400V 30x50 B43303S9477M3 (EPC) RoHS SNAP-IN STANDARD 85°C
kb 360Ft/db

Tehát a nagyobb fesz még jobb is, sőt még olcsóbb is. Elég nekem az is?
Mi az a "RIPPLE CURRENT"?

Ha meg van a kapcsolás, mit jósolsz, fog menni a motor vele?

Megvannak az IR2104 Gate meghajtók és a körítései is. Lassan neki is állok megépíteni, a kondikat utólag is betudom forrasztani!


szer. ápr. 13, 2011 19:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
közéjük tegyem a másik kivezetést


Igen. Kb. 2*470 uF kell. Elvileg 200 V-os is elég, de ha leáll a négyszög, 350V is előfordulhat az egyik kondin, ezért inkább legalább 350 V-ost javaslok. Ezek az elkók egyúttal a simítást is megoldják.


szer. ápr. 13, 2011 6:06
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Ha félhiddal tudok váltakozó polaritású 25Hz-es négyszögjelet előállítani a 230V-os AC motornak, akkor természetesen jó az is. Egy elvi rajz jól jönne. A motor egyik kivezetését a Fetek közé, a másikat hova kössem? Tegyek be 2 kondik sorosan a tápra és közéjük tegyem a másik kivezetést? A motor 1A-t vesz fel. A 150V elég lenne a kisebb frekvenxia miatt. Mekkora kondik kellenek?

A legfontosabb kérdés, amire már rég szeretném tudni a választ, hogyan lehet kisimítani a gratz hid lüktetéseit? Van egy 600V 6A-es ntegrált egyenírányitő hidam, a motor '-t vesz fel, hova mekkora kondik és hányat kell bekötni?


kedd ápr. 12, 2011 21:20
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 140 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 63 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség