Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. jún. 17, 2024 20:50



Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
Elkészült és kipróbálható a surround (5.1) MP3! 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2004 14:57
Hozzászólások: 470
Hozzászólás 
Dester írta:
Hmmm... én úgy tudtam, hogy a surround az surround, a sztereó pedig sztereó, de a surround nem sztereó :) A surround nem a 4.1? A 4.0 kvadrofon, az 5.1 az 5.1, de a surround pontosan melyik akkor?



Nos attól függ honnan nézzük. Ha azt vesszük figyelembe, hogy hány csatornát használunk a hanganyag tárolásakor, akkor a surround egyszerű sztereó (2.0). Ha viszont azt vesszük figyelembe a surround hány csatornát használ a reprodukcióhoz akkor a surround 4.0-nak (Jobb, Bal, Center, Surround) tekinthetjük. Trükkös nemde? (Ez volt a kvadrofonnál is: 4 csatornát akartak analóg módon tárolni 2 csatornában)

4.1 - ha kikapcsolod a center csatornát az 5.1-es rendszerben, vagy ha kiegészíted a kvadrofon rendszeredet (van valakinek olyan?) egy subwoofer-rel.

Idézet:
Amúgy az MP3Surround jobban hangzik, mint az MP35.1 :D

Tényleg, lásd: a Dolby Digital is jobban hangzik mint a Dolby 5.1 :)


csüt. dec. 09, 2004 13:37
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 17:38
Hozzászólások: 5120
Tartózkodási hely: Budapest/Szeged
Hozzászólás 
Először az MP3 is nehezen indult, én még emlékszem a kezdetekre. :) Akkor még inkább az szabott gátat a terjedésének, hogy akkori szemmel bika gép kellett a tömörítéshez és lejátszáshoz (486-os).
Hmmm... én úgy tudtam, hogy a surround az surround, a sztereó pedig sztereó, de a surround nem sztereó :) A surround nem a 4.1? A 4.0 kvadrofon, az 5.1 az 5.1, de a surround pontosan melyik akkor? Amúgy az MP3Surround jobban hangzik, mint az MP35.1 :D

Kíváncsi vagyok, hogy elterjed-e ez a szabvány. :)


szer. dec. 08, 2004 19:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2004 14:57
Hozzászólások: 470
Hozzászólás Re: Elkészült és kipróbálható a surround (5.1) MP3!
Dester írta:
Érdeklődők látogassanak el ide:

http://www.iis.fraunhofer.de/amm/downlo ... index.html

Itt le lehet tölteni a lejátszót, encodert, demó zenéket is. Mit mondjak, nem gyenge :) Teljesen kompatibilis a "hagyományos" MP3 szabvánnyal, tehát egy átlagos lejátszó is le tudja ezeket a zenéket is játszani, igaz csak sztereóban. Érdekes módon egy-egy zene mérete sem nagy és elég jól szólnak. Most még csak az 5.1 működik, de a szabvány készen áll akárhány csatorna fogadására is, így a közeljövőben elérhető lesz a 7.1 és a 10.2-es is. Most még csak Windows alá van lejátszó, de nemsoká jön Linux és Mac alá is. Számomra kissé zavaró, hogy egyelőre még nem lehet detektálni, hogy melyik MP3 sima sztereó (esetleg monó), és melyik többcsatornás, mivel a kiterjesztés ugyanúgy MP3. Remélhetőleg ez később változik.
Többet nem szájalok, tessék kipróbálni!


Megnéztem, tényleg érdekes egy technológia:
1. Kicsit becsapós a neve - MP3Surround. Akkor most surround (ami valójában egyszerű sztereó) vagy 5.1?
2. Beleolvastam a letölthető dokumentációba. Az egész technika azon alapszik, hogy az 5.1 csatornát BCC (Binaural Cue Coding) technológiával lekeverik 2+1 csatornára (2 csatorna sztereó kompatibilis csatorna; a +1 csatorna pedig az előbb említett 2, és az 5.1 kombinációjából létrejövő összeg, és térbeli csatornák.). Remélem jól megörzi a térbeli információkat. (És nem esik az Intensity Stereo hibájába, ami tönkrevágta a térbeli információkat, még a mezei mp3 tömörítés hajnalán)
3. Szerintem fölösleges a kiterjesztésében megjelölni melyik MP3 monó,sztereó, vagy 5.1-es. Azt úgyis eldönti a lejátszóprogram. (Úgyis kompatibilisek egymással, másrészt gondoljunk a fekete/fehér és a szines BMP képek esetére - ott sincs két különböző kiterjesztés)
4. Személyes tapasztalat: sztereó hangkártyán a letöltött 5.1-es lejátszó nem hajlandó lejátszani az 5.1-es állományt. 5.1-es hangkártyán normálisan dolgozik.
5. Jelenleg kevés zene van 5.1-es technológiával rögzítve. Leginkább koncertfelvételek, és komolyzenei felvételek taláhatóak. Valószínűleg ettől a technikai újítástól nem fog egyszerre megugorni az 5.1-es zenei piac (Legfeljebb nem csak AC3-ban/DTS-ben lesz elérhető).

Ennyit így friss hozzászólásként.


kedd dec. 07, 2004 1:54
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 17:38
Hozzászólások: 5120
Tartózkodási hely: Budapest/Szeged
Hozzászólás Elkészült és kipróbálható a surround (5.1) MP3!
Érdeklődők látogassanak el ide:

http://www.iis.fraunhofer.de/amm/downlo ... index.html

Itt le lehet tölteni a lejátszót, encodert, demó zenéket is. Mit mondjak, nem gyenge :) Teljesen kompatibilis a "hagyományos" MP3 szabvánnyal, tehát egy átlagos lejátszó is le tudja ezeket a zenéket is játszani, igaz csak sztereóban. Érdekes módon egy-egy zene mérete sem nagy és elég jól szólnak. Most még csak az 5.1 működik, de a szabvány készen áll akárhány csatorna fogadására is, így a közeljövőben elérhető lesz a 7.1 és a 10.2-es is. Most még csak Windows alá van lejátszó, de nemsoká jön Linux és Mac alá is. Számomra kissé zavaró, hogy egyelőre még nem lehet detektálni, hogy melyik MP3 sima sztereó (esetleg monó), és melyik többcsatornás, mivel a kiterjesztés ugyanúgy MP3. Remélhetőleg ez később változik.
Többet nem szájalok, tessék kipróbálni!


szomb. dec. 04, 2004 12:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 4 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség