Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 16, 2024 18:15



Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
CPU L2 cache tiltása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
VaFec írta:
Akkor ez a probléma csak hardveres beavatkozással orvosolhat, ha egyáltalán lehetséges. Talán a processzor valamelyik lábának letörése vagy valami hasonló beavatkozás.

Nem, szoftveresen is működhet! (Fentebb írtam: a cache működése állítható és kikapcsolható: akár generálisan a teljes memóriára, vagy akár csak megadott lapokra)
Kérdés, hogy az XP-ben van-e rá lehetőség.

VaFec írta:
Vetess a tulajjal egy új procit, az megold mindent, nem érdemes szórakozni ilyenekkel.

Igen, ez lesz.
3e-5e ft között láttam a vaterán több darabot is, ez nem egy megfizethetetlen összeg.
Csak jó lett volna, ha sikerül megoldani. Netezős gép, nem játszanak rajta, most hogy lassabb kicsit, hát lassabb kicsit.
Persze lehet az is, hogy más baja van, és a cache kikapcsolása sem segítene.


kedd szept. 01, 2009 20:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Akkor ez a probléma csak hardveres beavatkozással orvosolhat, ha egyáltalán lehetséges. Talán a processzor valamelyik lábának letörése vagy valami hasonló beavatkozás.

Vetess a tulajjal egy új procit, az megold mindent, nem érdemes szórakozni ilyenekkel.

OFF Nemrég hoztak hozzám egy gépet, amiben nem működött a winchester. Mondtam a tulajnak ,hogy ok, akkor venni kell egy újat, de amikor megvettük, azzal sem akart menni. Ekkor kezdődött a fejvakarás..... Hosszas keresgélés és több kábelcsere után kiderült, hogy az alaplapon lévő ATA csatlakozónak letörött az egyik lába. Nem baj, mondta a tulaj, van egy másik gépe, abba rakjam bele az új vinyót. Bele is tettem, de azzal sem volt minden rendben, néha nem akart elindulni, csak csipogott. Ekkor memória ki, majd be és ment megint. El is vitte a tulaj, majd néhány hetére rá telefonál, hogy nem okés a gép, bármit csinálnak nem indul el. Ekkor fogadtam meg, hogy régi géppel soha többet nem kezdek. Azóta vett egy új gépet, szerencsére még nem telefonált. :twisted:


kedd szept. 01, 2009 19:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
VaFec írta:
Ebben van egy két érdekes dolog, próbáld ki, hátha:
http://www.diablo.fantom.hu/keret.cgi?/bios.html

Köszönöm a fáradozásodat, de ez sajnos nem jó.
Ez egy régi BIOS leírása.
Amihez kérdeztem, abban is hasonló van, de a CPU cache-ek opciói nincsenek benne.

VaFec írta:
Itt találtam mást is, de ezt szerintem már te is próbáltad:

"L2cache érték beállítása Az XPben beállíthatjuk a procink L2 cache értékét (ehhez kéretik ismerni a saját procink magját, adatait, stb). Nyisd ki a HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Session Manager/Memory Managemen ágat. Majd az alapértéket módosítsátok a processzorotoknak megfelelőnek a SecondLevelDataCache kulcsban. (Az én drága TbirdA procim péel 256 kb cachel bír)"

Nos igen, ezt megtaláltam, de ez valószínűleg nem állítja át a cache méretét.
Bizonyára az operációs rendszer valamilyen részének az optimálisabb futásához kell, másképp viselkedik más-más méreteknél.
Hiszen annak nincs semmi értelme, hogy beírok mondjuk 256kB helyett csak 128-at (ezt nem is lehet szabályozni tudtommal: vagy laponként adod meg, hogy melyik lap cache-elhető és melyik nem, vagy teljesen kikapcsolod az egész cache mizériát, de a cache méretét nem tudod megadni, hogy csak X kB-ot használjon). Valami olyan kapcsoló kellene, ami ki/be állású lehet csak.

Úgy látom ez a probléma --.gúnár. példáját követve-- egy másik CPU vásárlásával fog csak megoldódni.


hétf. aug. 31, 2009 21:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1041
Hozzászólás 
Ebben van egy két érdekes dolog, próbáld ki, hátha:
http://www.diablo.fantom.hu/keret.cgi?/bios.html

Itt találtam mást is, de ezt szerintem már te is próbáltad:

"L2cache érték beállítása Az XPben beállíthatjuk a procink L2 cache értékét (ehhez kéretik ismerni a saját procink magját, adatait, stb). Nyisd ki a HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Session Manager/Memory Managemen ágat. Majd az alapértéket módosítsátok a processzorotoknak megfelelőnek a SecondLevelDataCache kulcsban. (Az én drága TbirdA procim péel 256 kb cachel bír)"


hétf. aug. 31, 2009 19:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4374
Tartózkodási hely: c:\windows
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
.gúnár.
És hogyan kapcsoltátok ki a cache-t?
Ennyire rossz az L1 hatásfoka? Vagy az esetleg úgy van optimalizálva, hogy mellette ott a 4-szer nagyobb L2. Vagy nem tudom.


Nem kapcsoltuk ki, elszállt az magától. A memtest se jelezte, hogy lenne. Igazából nem sokat teketóriáztam, mert akkor már túl voltam két vindóz telepítésen, három vírusírtáson és egy biosfrissítésen, mert erre a hibára nem gondoltam. Aztán kicseréltem a procit és hagytam is benne.


hétf. aug. 31, 2009 15:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Valóban off itt.
De az eredeti kérdés még ON volt.

Ez amit mutattál, csak annyi, hogy le lehet kérdezni a CPU jellemzőit.
Egyáltalán nincs benne, hogy ne lehetne letiltható a cache.

Mivel BIOS-ban nem találtam ilyen lehetőséget, ezért kerestem szoftveres megoldást, hátha van ilyen.

Lehetőség biztosan van rá több is:
1. A CR0 regiszterben szabályozható a cache működése (write back, write through, teljesen kikapcsolt -- a Cache Disable és a Not Write through bitekkel lehet beállítani a kívánt állapotot)
2. A cache engedélyezése/tiltása laponként is állítható, ezért az elméleti lehetőség megvan rá, hogy az operációs rendszer beállíthatja minden egyes lapra, hogy nem cache-selhető (ilyen beállításra technikai okokból szükség lehet bizonyos lapoknál), ekkor teljesen kihagyja a játékból a cache-eket.
3. De bizonyára megvan a lehetőség csak a 2. szintű cache kikapcsolására is. Igazából ez volna a legjobb most.

Ezekből az 1-es és a 2-es biztosan létező megoldás (kérdés, hogy a Windows be tudja-e így állítani a memóriakezelést).
Ezért is írtam a Windows rovatba, hátha e fenti három lehetőség közül legalább az egyiket megvalósították a Windows-ban, és valakinek volt már ilyenre szüksége és tudja, hogyan kell beállítani.
Így az eredeti kérdés ON mégis, csak átmentünk más irányba.


Mondjuk az eredeti kérdésben szerepelt olyan is, hogy esetleg a CPU-n kell valamit megpiszkálni, ami a cache méretét jelzi, és azt 0-ra állítani. Tipikusan akkor szokott ilyen lenni, ha több féle cache méretben is készül ugyanaz a CPU, akkor némelyiket eladják ekkora, némelyiket akkora cache-el, és a méretet csak néhány kis átkötés szabja meg. Amikkel szerencsés esetben beállítható 0 érték is.
Ez szintén OFF, de én reménykedem, hogy lesz szoftveres megoldás.

(Aztán persze lehet, hogy nem is cache baja van, hanem teljesen más, és az egész nem ér semmit)


hétf. aug. 31, 2009 14:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:hm: látom még mindig nem világos a dolog.
Ezeket a belső adattárakat,nem csak azért találták ki,mert drágábban el lehet adni a procit és ez nekik és nekünk jó (nekünk kevésbé)Azért drágák a cashmemóriák,mert a proci frekvenciájával dolgoznak és míg az egyik utasítás ki sem került az adatbuszra már a következők is készülnek
Itt van még egy adalék.Valahol a 20 oldalától érdekes a dolog A standad-extend feature support-résztől..
idézet onnan:"Extended function 8000_0005h returns information about the processor L1 TLBs and caches in the EAX, EBX, ECX, and EDX registers....."ld.ott
illetve:"Extended function 8000_0006h returns information about the integrated L2 cache..."ld.ott...
Valamennyire ebből kivilágilk,hogy
1 ha az L1 betojt,akkor semmilyen életjelet nem ad magáról,-ilyenkor már csak kitűzőnek jó!
2 ha az L2 a rossz,akkor még működik,de a rengeteg premapping miatt uu használhatatlan az adott feladatra.

Ez,nem olyan mintha egy többmagos prociban lerohad egy mag..nagy ügy megy tovább a rendszer valamivel lassabban sőt programból tiltható,mint ahogy a phenomoknál meg is tették.Itt csak egy mag van!

De, teljesen átmentünk OFF-ba mert ez sem 'Windóz'!


hétf. aug. 31, 2009 13:53
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
.gúnár.
És hogyan kapcsoltátok ki a cache-t?
Ennyire rossz az L1 hatásfoka? Vagy az esetleg úgy van optimalizálva, hogy mellette ott a 4-szer nagyobb L2. Vagy nem tudom.


vas. aug. 30, 2009 20:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 4374
Tartózkodási hely: c:\windows
Hozzászólás 
Nekem volt már dolgom L2 cache hibás amd x2 procival (intellel még sosem). 2GB RAM, alap vindóz xp telepítési ideje másfél óra volt. Szerintem legyen ennyi elég...


vas. aug. 30, 2009 20:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
nacorvus írta:
Idézet:
Régebben a BIOS-ból is lehetett kikapcsolni.

Ja!mégrégebben meg beledugtad az alaplapba a a cashmemóriát(486,586),,ez a világ már régesrég elmmúlt a full-died sebességű cash memóriával meg végképp.

Aha ... értem ...

nacorvus írta:
Ki kellene próbálnod valami normális hűtéssel is,mert én inkább arra gyanakszom.Most persze hogy jó,mert lehűlt a levegő 15-20 fokkal.

Köszi az ötletet, rendes vagy!
De egy ugyanolyan CPU dolgozik most, ugyanazzal a hűtéssel. Minden ugyanaz, csak a CPU másik. (Meg persze a hibás memóriát kivettük, meg a hibás diszket, de azt még jóval előtte, még a rossz CPU idejében)
Majd meglesz különben az ellenpróba: visszateszem a másik CPU-t, és meglátom, működik-e rendesen.


vas. aug. 30, 2009 19:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Régebben a BIOS-ból is lehetett kikapcsolni.

Ja!mégrégebben meg beledugtad az alaplapba a a cashmemóriát(486,586),,ez a világ már régesrég elmmúlt a full-died sebességű cash memóriával meg végképp.Ki kellene próbálnod valami normális hűtéssel is,mert én inkább arra gyanakszom.Most persze hogy jó,mert lehűlt a levegő 15-20 fokkal.


vas. aug. 30, 2009 19:33
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Nem tudom, mennyire lesz lassú.
Ha még az L1 működik, akkor mégsem a főmemóriába kell nyúlni egyből.
Régebben a BIOS-ból is lehetett kikapcsolni.

Nem lefagyott, hanem mindenféle fura kékhalálokat csinált. De csak ritkán.
Olyan is volt, hogy a telepítő nem talált egy file-t az előtte meg utána mindig olvasható CD-n, lehetett az nyomni, hogy újra, de újra sem találta.

Már cserélgettünk benne mindent (kijött még egy bithibás memória, meg egy bas sectoros diszk is, ezek hamar megvoltak; elsőre 2 percet nem ment folyamatosan sosem) Mikor már csak a CPU volt a hibás, akkor sokáig ment, volt, hogy néha egy windows telepítés is sikerült. Utána a szerviz csomagnál azonban mindig elhasalt, az sosem sikerült, hogy teljesen készen legyen a telepítés, pedig vagy 30-szor próbáltam.

Memória teszt sem hozott ki hibát, pedig elvileg az is belefuthat olyan adatba, ami még a cache-ben van. Szóval lehet, nem is cache hiba.

Most tegnap délelőtt óta stabilan fut, most is erről netezek tesztelésként.

Szerk:
nacorvus írta:
... ha a 2 szint ment tönkre akkor is használhatatlan mert csigalassúságú lesz a gép és időnként váratlanul lefagy ...

Úgy érted, hogy attól fagy le, hogy le van tiltva a cache????
Vagy attól fagy le, hogy nincs letiltva, hanem hibás??? De akkor meg mitől volna csigalassúságú???
Valamit félreértek úgy érzem.

Egyébként valóban nem nagy pénz, vaterán láttam fix áron 5e körül.
Csak a tulaj szerintem nem akar költeni most, és egy próbát megér, hátha működik.
Esetleg az is érdekes lehet, ha tényleg nem sikerül másképp, akkor úgyis megy a kukába. Volt rajta pár SMD ****, hátha azokból kell levenni, vagy máshol átkötni, megpróbálni érdemes lehet.
Ha meg sehogy nem működik, akkor kell egy másik.


vas. aug. 30, 2009 19:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
:shock: Ezt nem mondod komolyan!
Ha az egyes szintű tönkrement,akkor nem csinál semmit a proci,ha a 2 szint ment tönkre akkor is használhatatlan mert csigalassúságú lesz a gép és időnként váratlanul lefagy-főleg egy egymagos procinál-ezt szoftveresen sehogy sem tudod javítani.-Ill.ha a kalapácsolás tudományát annak nevezed,akkor egy kétsroros proram a 20dekással :twisted:
Az adatlap hivatkozik a Debug Developers Guide-ra,de egy használt proci még mindig olcsóbb mint kínlódni vele


vas. aug. 30, 2009 18:57
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás CPU L2 cache tiltása
Sziasztok!

Van valamilyen beállításai lehetőség, hogy a processzorban lévő 1. vagy 2. szintű gyorsítótárat ki lehessen kapcsolni XP-ben?
Semmi értelmeset nem találtam a neten, meg volt ahol ugyanarról a registry bejegyzésről másképp mondták a méretet.
(Mondjuk abban sem vagyok biztos, hogy az valóban állítja-e, nem csak valami másnak a működését próbálja optimalizálni az adott értékhez)

Van egy gép hibás CPU-val: egy sokszor windows telepítés nem megy végig. Néha meg igen, de a SP telepítésénél hasal el.
Most másik CPU-val tegnap óta stabil a rendszer, egymás után 3-szor végigment a windows telepítő is + SP telepítés.
Ha esetleg csak az L2 cache romlott el, akkor még jól működne, ha le volna tiltva. De a BIOS-ban (nf7) nem találtam ilyen opciót, pedig 10-szer átnéztem oda-vissza.
Ezért keresek valami windows-os megoldást, hátha valakinek volt már ilyenre szüksége.


vas. aug. 30, 2009 18:05
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 14 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség