Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. jún. 16, 2024 9:15



Hozzászólás a témához  [ 45 hozzászólás ] 
Utólag zajszűrés vagy zajsimítás 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
Nekem úgy tűnik, hogy az ISO nem más, mint egy szoftveres Level/Fényerő felhúzás. Szerintem hosszú exponálásnál 100 fölé kár menni, mert úgyis lehet utólag azt kompenzálni PS-ben, vagy bármelyik szoftverrel ami Levelt tudja tologatni (ACDSee). Ha tévedek, javítsatok ki.


azért probáld ki, hogy csinálsz rawban egy helyesen exponált iso800-as képet, majd ugyanazokal a beállitásokkal egy iso100asat és ezt huzd fel olyan világosra mint a 800as. Van egy tippem, hogy fogsz-e látni különbséget:)


pén. aug. 24, 2007 1:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
http://www.mediachance.com/digicam/
itt van hotpixel eltüntetö meg blackframe program, ezekkel meg kis kreativitással egész hatékonyan lehet szürni utolag. Persze csodavárás felesleges.

Egy kompaktot meg hosszu záridönél nem a legalacsonyabb isoval használni felér egy perverzióval. Ezek a ccd-k nem alkalmasak hosszu záridös felvételekre. Ezzel együtt kell élni:)

Köszönöm! Csodát nem várok egy 2/3" lapkától (persze vannak ennél kisebbek) meg nem mai gép ez sem, de a tesztekben nem volt ilyen tünet, ezelőtt Dimage 7i-m volt az is kiszűrte rendesen, igen zajos volt nagyon de hotpixel nem volt, és az bosszant hogy ezt a gépnek kéne csinálnia nempedig utólag. (viszont így még jobb eredményt is elérhetünk)
Rian írta:
Nekem úgy tűnik, hogy az ISO nem más, mint egy szoftveres Level/Fényerő felhúzás. Szerintem hosszú exponálásnál 100 fölé kár menni, mert úgyis lehet utólag azt kompenzálni PS-ben, vagy bármelyik szoftverrel ami Levelt tudja tologatni (ACDSee). Ha tévedek, javítsatok ki.

Az iso emelés tudtommal analóg erősítés, tehát a "kiolvasott" feszültséget erősítik fel és utána digitalizálják. De lehet hogy van olyan gép is ami szoftveresen emel.


csüt. aug. 23, 2007 12:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Nekem úgy tűnik, hogy az ISO nem más, mint egy szoftveres Level/Fényerő felhúzás. Szerintem hosszú exponálásnál 100 fölé kár menni, mert úgyis lehet utólag azt kompenzálni PS-ben, vagy bármelyik szoftverrel ami Levelt tudja tologatni (ACDSee). Ha tévedek, javítsatok ki.


csüt. aug. 23, 2007 9:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
[quote="DLL"][/quote]

http://www.mediachance.com/digicam/

itt van hotpixel eltüntetö meg blackframe program, ezekkel meg kis kreativitással egész hatékonyan lehet szürni utolag. Persze csodavárás felesleges.

Egy kompaktot meg hosszu záridönél nem a legalacsonyabb isoval használni felér egy perverzióval. Ezek a ccd-k nem alkalmasak hosszu záridös felvételekre. Ezzel együtt kell élni:)


csüt. aug. 23, 2007 1:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
A szűrt képet meg lehet csinálni akár színcserével is, nekem is lett egy két képen jó sok hotpixel a tüzijáték fotózásnál, de inkább csak lekincsinítettem, akkor eltünnek :)


szer. aug. 22, 2007 20:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
Rian írta:
tedd fel a teljes képet, megpróbálom photoshoppal kiszűrni a pöttyöket kötegelve, majd elmondom hogycsináltam :) (ha sikerül) - lehetőleg ne legyen túltömörített a kép.

Melyiket kéred, állványról csináltam többet is:
ISO - záridő
64 - 30
100 - 25
100 - 30
200 - 15
100 - 15
200 - 8
?
Nem túltömörített, leg-fine-abb minőség (asszem 99%)


szer. aug. 22, 2007 20:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
tedd fel a teljes képet, megpróbálom photoshoppal kiszűrni a pöttyöket kötegelve, majd elmondom hogycsináltam :) (ha sikerül) - lehetőleg ne legyen túltömörített a kép.


szer. aug. 22, 2007 14:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
Üdv újra!
Gondolkodtam hova írjam, végülis az utólagos miatt ide került.
Kicsit elszomorított a gépem, (na nem most, de mostmár idegesít), ugyanis hotpixeles, na nem kicsit azért nem írnék. Bekapcsolt darkframe mellett is olyan csillagos eget varázsol a képekre hogy sírhatnék, és úgygondolom ez nem természetes, olvastam pár tesztet róla (KMinolta Dimage A2 ) és éjszakai tesztkép is volt, de ilyen ott nem volt tapasztalható:
Kép
ISO100, 30mp
Kép
ISO200, 15mp (ez mondjuk már a többedik hosszú záridős felvétel volt)

Kialakulhat ilyen hiba? úgyértem ha a tesztekben sem említették akkor gondolom ott kiszűrte rendesen, lehet hogy gyári hibás?
Darkframe nélküli képeket fel se merem tenni, ott a téma nem is látszik a zajtól.
Szóval tudom 1 hotpixel nem hotpixel, de ez már durva, pedig szeretnék esti felvételeket is csinálni.

Szóval létezik PC szoftver amivel saját "darkframe" felvételek segítségével ki lehet interpoláltatni (akár kötegelve is) a képekből? Ill. vajon javítható-e ez a hiba a gépben?

Előre is köszönöm a segítő szavakat!


szer. aug. 22, 2007 13:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
He?? Oké, lehet hogy számodra nem egyértelmű de ez az egész folyamat egy zajszűrés+retusálás. Annyi biztos hogyha nagyon zajos a kép akkor csak a felbontás csökkentése segít, ha nem vészes a kép zajosodása, akkor elég lehet némi huncutkodás a zajcsökkentéssel photoshopban. Amit elmondtam, azt csak kiválasztott képeken kell megcsinálni, mivel időigényes.


vas. júl. 22, 2007 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás Nem írtad..
Unnamed írta:
Nálam a zajszűrés úgy kezdődik, hogy (lehet furán hangzik) felinterpolálom a képek 2x-es méretre, ott igen erőteljes zajszűrés, homogén helyeken blur, majd vissza normálba a felbontást, kép színt átteszem Lab-ba, akkor nem RGB, hanem a, b és fényerő csatornák lesznek, és csak az Y csatornát élesítem, (elkerülvén ezzel a színzaj felerősödését), majd vissza RGB-be. Ha kell persze némi retusálás akkor azt megteszem, majd képméret csökkentése... általában feleakkorára, sokmindentől függ, persze az esetleges kivágástól is. Az interpolációs módszerrel végzett zajszűrés végeredménye csak nagyon kicsit tér el a normál méretű kép zajszűrt képétől, szóval azt csak a fontosabb képeknél teszem..



Hát azt nem írtad, hogyan szűröd és mivel...

Üdv
Istvan
IM


vas. júl. 22, 2007 19:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nálam a zajszűrés úgy kezdődik, hogy (lehet furán hangzik) felinterpolálom a képek 2x-es méretre, ott igen erőteljes zajszűrés, homogén helyeken blur, majd vissza normálba a felbontást, kép színt átteszem Lab-ba, akkor nem RGB, hanem a, b és fényerő csatornák lesznek, és csak az Y csatornát élesítem, (elkerülvén ezzel a színzaj felerősödését), majd vissza RGB-be. Ha kell persze némi retusálás akkor azt megteszem, majd képméret csökkentése... általában feleakkorára, sokmindentől függ, persze az esetleges kivágástól is. Az interpolációs módszerrel végzett zajszűrés végeredménye csak nagyon kicsit tér el a normál méretű kép zajszűrt képétől, szóval azt csak a fontosabb képeknél teszem..


szomb. júl. 21, 2007 16:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás ´Hogy is van az a Rawshooter...
Azért arra a Prémiumra van megoldás. :wink: [/quote]

Szia! Végre megtaláltalak, írod, hogy arra a Premiumra van megoldás. Titokzatos vagy!! Mégis, megérett bennem a kérdés (február óta): mi lenne az?

Továbbá, annak idején a zajról váltottunk egypár levelet. Beérett a sok gyakorlat, fotóztam a svéd döntöket (kézilabda). A Globen nem olyan jó, mint gondolná az ember, olyan nagy hodály, hogy elzajosodik a fény mire leérkezik abból a magasból a játéktérre. Ez mondjuk nem hangzik túl tudományosan... Háromszor mentem át a képeken, mert nem voltam elégedett, aztán végül csak csak elfogadható lett a csomag. Szívesen küldök egypár képet. (Sokat számított, hogy a 85/1.8-al csináltam 10-12 m-es képeket, a 70-200/2,8-al nem lettek olyan jók, hogy aztán löttek ott mellettem f4-el is, hogy az meddig lehetett elég nem tudom.

címem: avenellroad # yahoo.se

Üdv:

Istvan


csüt. júl. 05, 2007 15:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Elképzeltem azért. Sokszor az ilyen feladványok visznek közelebb a megoldáshoz. Értettem én...


hétf. feb. 05, 2007 9:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás Re: zajszürés
IMSthlm írta:
Az említett kicsit extrém példához nem tudok hozzászólni.


Bocs, vicces kedvemben voltam ;-)
Csak azt akartam mondani kb., hogy a hiba nem javítható a szó szoros értelmében, hanem csak "elfedhető".

Üdv!


hétf. feb. 05, 2007 0:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Kicsiket. Olyan kicsiket, hogy már a bírók elzavartak az oldalvonal mellöl, mert nem lógott be a pályára a 70-200-asom..
Viccet félretéve, jobb helyeken mehet mindhárom Simga 70-200/2,8 Nikkor 85/1,8 és 50/1,8, rosszabb helyeken mint ez is csak utóbbi kettö.
Pegid volt mellékes fény. Kíváncsi leszek majd egy esti meccsen. Korábban nyomtam már ISO 1000-en 1/800-al, ez csak egy kis lépés volt.
Az bosszant, hogy a RawShooterben tökéletesek ezek a képek, aztán a Photoshopban ahol korrigálom öket még azok, de a galériában már nem azok... Amúgy ez a Picasa egy vidám dolog, de ez csak a piszkozat...


vas. feb. 04, 2007 17:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 13, 2007 12:13
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Ezek nagyon korrekt képek! A világítás is teljesen homogénnek látszik, nem látható a besütő napfény. Milyen obit használsz?


vas. feb. 04, 2007 17:15
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Szép nap ez a mai! Tegnap vegyes világítás (neon + az ablakokon du 15 órakor beszürödö fény) mellett, ISO 800 on, 1/800 mp-vel nyomattam.
Persze néztem a hisztogrammot, ami ugyan mutatta, hogy alulexponált a kép, de láttam annál már sokkal rosszabbat is. Aztán elég jó képek sikerültek, nem is kellett sem a Neat sem a Noiseware, a RawShooter zajszürése elég volt. Itt van egypár... http://picasaweb.google.com/imsthlm/SpRvGenSkNela


vas. feb. 04, 2007 16:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 13, 2007 12:13
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Köszönöm :lol:
Tényleg beláttam, hogy a bemozdulás mint a sebesség érzékeltetése csak az igazán nagy sebességeknél jellemző.


vas. feb. 04, 2007 15:59
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Vissza a zajszürésre. Ránéztem, a Neat Image a körneyezö 12 -12 világos és sötét pixelböl ú.n. median érték alapján választja ki a megfelelöt, saját algoritmust dolgozott ki a zajcsökkentés optimalizására. Ettöl ugyan nem lettem okosabb, de leírtam.


vas. feb. 04, 2007 15:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Azért ha itt megnézed pl a kosárlabdaképeket, bemozdulást azt nem látsz, de sok félbevágott sportolót azt igen.. De hát ök nem férnek bele a képkivágásba, szegény fotós már nem tud hova hátrébb menni..


vas. feb. 04, 2007 15:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Örömömben, hogy igazat adtál megajándékozlak a követlezövel:
http://sportsillustrated.cnn.com/multim ... ent.1.html


vas. feb. 04, 2007 15:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 13, 2007 12:13
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
Hát ha jobban belegondolok... igazad lehet :)


vas. feb. 04, 2007 15:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Az iskolai tornacsarnokok itt is gyalázatosak, egy kezemen meg tudom számolni, hány csarnokban jártam ahol jó volt a világítás. Oda évente egyszer ha eljutok. Elég sok képet tanulmányoztam ahhoz, hogy azt mondjam nyugodt lélekkel, labdajátékokban a bemozdulás technikai hiba, rossz kép. Nézd meg bármelyik nagyobb sportmagazint. Sosem látsz olyan képet, hogy a labda vagy a rúgó játékos lába egy Real vagy Arsenal meccsen bemozdul... Vagy hogy a rúgó játékosnak csak a lábát mutatják...
Aztán hogy öszinte legyek, engem a saját képeimen zavar, más képeivel meg nem foglalkozom, csak olvastam már egypár magyarázatot erröl.
Motorsportnál, síelésnél ahol a sebesség érzékeltetése a cél talán ott még jó is...
De hát az nem baj, ha más a felfogásunk a dolgokról!


vas. feb. 04, 2007 15:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 13, 2007 12:13
Hozzászólások: 13
Hozzászólás 
IMSthlm írta:
Én kézilabdát fotózom, sportcsarnokokban és százszor egy kicsit zajos kép, mint egy bemozdult.

Én egy időben elég sok floorballt fényképeztem, ráadásul bridge géppel, és nem svéd sportcsarnokban, hanem jó magyar termekben :wink:
Képzelheted, hogy volt részem (kép)zajban! :cry:
Azért egy kis bemozdulás néha segít a gyors mozgás érzékeltetéséhez, nem feltétlenül hiba.


vas. feb. 04, 2007 10:57
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Azt hiszem, a Capture NX lesz nekem a következö lépés, dacára, hogy lassú. Tarcsiban itt van a Photoshop CS2.. Teszteltem a Bibble Pro-tól elkezdve mindent.. Most a mezei RawShooter Essentialt használom a nyers képekhez. Elégedett vagyok vele, azt látom a monitoron amit a szememmel láttam... Azért vannak trükkök amiket bevetek expo + 0,5 -1,0 hogy jobban elöcsalja a zajt, aztán késöbb a Photoshopban korrigáljuk, ha megy. Ha nem? Újrakezdjük...
Kevés zajnál különben tökéletes program. De csak konvertálom tiffre (újabban jpeg-re) aztán mehet is a zajszürésre. Utána pedig a photoshop, ami ugyan elöcsal picike zajt de anélkül nem is lenne jó..


szomb. feb. 03, 2007 13:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Igen, szerencsére az én témáimhoz leginkább állvány és ND szűrő kell. :)
Néha van egy-két óvodai rendezvény, esküvő, de még az is nagyon messze van egy nem kellően bevilágított csarnokban történő gyors mozgás fotózásától...

Azért arra a Prémiumra van megoldás. :wink:


szomb. feb. 03, 2007 11:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
bocs a sok hibáért...


pén. feb. 02, 2007 21:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Örülök neki és irigyellek e Premium-ért. Én eltotoyáztam a dolgot, már nincs. Annak örülök, hogy olyan körülmények között fényképezel, hogy nincs zaj. Én kézilabdát fotózom, sportcsarnokokban és százszor egy kicsit zajos kép, mint egy bemozdult. Épp ezért vetem meg a Neat Image Pro+ (vagy mi) és a Noiseware 2.5 változatát is (mert nem értettem a NI-t, elmostam minden képet vele.) Egy dolog biztos, mint az ujjlenyomat, nincs két egyforma kép (hisztogram, zajanalízis, stb). A batch verziót el lehet felejteni. (az én esetemben legalábbis, de nagy baj nincs, 20 képböl mondjuk 4 jó, a többivel újra lehet kezdeni...). Olykor egy perc alatt megcsinálok egy képet (jó lesz!!) olykor egy hétig naponta elöveszem. Most a télen napi 2-3 órát csak zajos képekkel foglalkoztam. Nemcsak a komputer elött, hanem a neten is kutattam, ami megtalálható. Most tartottam is egypár nap szünetet, elegem volt a képekböl.. (ilyen nincs) a rendes címem avenellroad kukac yahoo se ide tudtok és én is tudok egy-két képet küldeni, ha akarjátok.
és örülök, hogy normális a hangvitel. Több fórumban csalódtam. Nikon D200-al és D70-el (firmware 70s) fotózom. Mindegyik telitalálat!


pén. feb. 02, 2007 21:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
RawShooter Premium az elsődleges képfeldolgozó szoftverem, de még ott se nagyon használom a zajszűrést. Szerencsére a Nikon D70s-nek még az ISO1600-as érzékenysége is megfelelő 17"-os monitoron, illetve 10×15cm-es papírképen is. :)


pén. feb. 02, 2007 18:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
egyébként javaslom, próbáld ki a Noiseware Professional 4.1 plugint meg fog változni a véleményed. kipróbálni tudod (15 nap), használni nem, mert egy rácsot dob a kópiára. Több programhoz alkalmazható (lenne, ha fizetsz érte).


pén. feb. 02, 2007 13:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Igen. Bizrtos ismered a Neat Image-t, akkor tudod, hogy egy homogen területen méri fel a zajszintet. (nekem fizetös van, ém utána látom melyik csatornában mit mért, de ennek nost nincs akkora jelentösége) ha a default filtert ráviszed egy részlergazdag (abb) területre, össze is mos mindent.


pén. feb. 02, 2007 13:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
IMSthlm írta:
Erröl sosem hallottam. Mivel az eljárás hasonló lehet bármiféle interpolarizációhoz , ez nem okozhatna problémát, hogy a szoftver kiszámolja a környezö mondjuk 16 pixel értékéböl azt az egyet.

A becslés nem okozhatna gondot? :D
Pont ez az, hogy a becslés után kapunk olyan képet, mint egy mosott festmény. A finom textúráltságot képtelenség visszaadni...


pén. feb. 02, 2007 12:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Erröl sosem hallottam. Mivel az eljárás hasonló lehet bármiféle interpolarizációhoz , ez nem okozhatna problémát, hogy a szoftver kiszámolja a környezö mondjuk 16 pixel értékéböl azt az egyet.


pén. feb. 02, 2007 11:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
IMSthlm írta:
Van többek között színzaj is, de a legtöbb zaj a fénycsatornában figyelhetö meg. Egypár programnál én is úgy érzékeltem, mintha a zajt összemosná a többi információval. Jó lenne tudni, hogy milyen gépröl beszélünk és egyáltalán milyen zajról, hogyan milyen körülmények keletkezett, amiröl épp szó van. Ha általában beszélünk róla, akkor az Interneten rengeteg információ található.


A legtöbb problémát az üres részek ami sötét pontokban jelentkeznek és a zajszűrés próbál oda színfoltot tenni ami nem mindig sikerül, ( kitalálja milyen színpötty lehet ott). Más dolog a diódák nem tökéletes működéséből eredő probléma.


pén. feb. 02, 2007 11:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás 
Van többek között színzaj is, de a legtöbb zaj a fénycsatornában figyelhetö meg. Egypár programnál én is úgy érzékeltem, mintha a zajt összemosná a többi információval. Jó lenne tudni, hogy milyen gépröl beszélünk és egyáltalán milyen zajról, hogyan milyen körülmények keletkezett, amiröl épp szó van. Ha általában beszélünk róla, akkor az Interneten rengeteg információ található.


pén. feb. 02, 2007 8:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Salvatore Salvataggio írta:
szerintem egy mezei ACD See is képes erre. NOISE, zaj csökkentés.


Persze, és nem szűr túl. Despeckle néven van az enyémben. És ha nincs zaj valójában akkor nem csinál semmit, tehát nem fogyasztja az adatokat feleslegesen.


pén. feb. 02, 2007 1:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Utólag zajszűrés vagy zajsimítás
Mc. írta:
Több fórumon is találkoztam a témával: Lehet-e digitális képet zajszűrni elmosódás vagy élesség romlás nélkül? Sokan a Photoshop-ot ajánlják de fogalmam sincs, abban hogyan lehetne ezt megoldani. Valami filter kell hozzá? Pontosan azt szeretném tudni, ha pl: indokoltan ISO 400 vagy 800-as érzékenységgel készítek képet, az ugye elég zajos lesz. Namost a "zaj" az színfolt, tehát javítható, kiegyenlíthető, de hogyan? Aki tud segíteni ezzel kapcsolatban kérem segítsen!
Előre is köszönöm!!


Honnan veszed hogy a zaj színfolt? Az pont az érzékelődiódák köze ahol nincs részlet. Színfolt akkor lesz ha a zajcsökkentő megpróbálja kipótolni színfoltokkal ami természetesen nem lehet tökéletes ezért lesz mosott a túlszűrt kép pont a színfoltok miatt. Meg kell hagyni egy kis zajt úgy lesz a legjobb a kép és a legélesebb.


pén. feb. 02, 2007 1:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"lehet csökkenteni, esetleg teljesen megszüntetni a zajt. A maximális minöség megtartása ugyan nehéz, de nem kell, hogy veszélýes minöségromlással járjon"

Természetes hogy vannak jobb szoftverek de semmit nem adnak ingyen olyan nincs hogy a zaj is eltűnik meg a minőség se csökken jelentősen. Hiszen a zaj hiány és a zajcsökkentő próbál odatenni színt de ez nem lehet tökéletes.


csüt. feb. 01, 2007 23:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 17:33
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Sthlm
Hozzászólás zajszürés
Persze, hogy lehet csökkenteni, esetleg teljesen megszüntetni a zajt. A maximális minöség megtartása ugyan nehéz, de nem kell, hogy veszélýes minöségromlással járjon.
Sok összetevöje van a zajcsökkentésnek, szerintem nem lehet azt mondani, hogy ezzal vagy azzal csináld. Három jobb zajcsökkentöt tartanak számon, a Neat Image-t a Noiseware-t (mindkettönek van nagyon jó ingyenes változata) és a Noise Ninja-t (ezt nem sokat használtam). Spontán, teljesen amatörnek a Noiseware demojat ajánlom, o analízist készít, gyors és jó minöség, annak ellenére, hogy korlátozott.
A legjobb a Neat Image (nem tudom mi lehet a Nikon Capture NX-ben de az nagyon komplett kis program volt - csak nagyon lassú), de ez vagy hozzáértést vagy nagy türelmet igényel...
Nem vagyok nagy szakértö, de sokat használom öket, teremsportot fotózok. Szóval lehet.
Az említett kicsit extrém példához nem tudok hozzászólni. Amúgy a Neat Image még portrék készítésénél is nagyon hasznos lehet. Csak óvatosan kell bánni vele. A NI-ben azt ajánlom, hogy olyan filtert válassz, ami félig szedi le a zajt. ès a csúszkákat mindkét irányban szabad állítani!! A képet nem tudod elrontani, mert másolatot csinál.
A kérdés egyébként sokkal összetettebb, nem véletlen, hogy sok RAW-konvertálóban ott van már a zajszürö. Ha RAW-ban fotózol, még a RawShooternek is használható a zajcsökkentöje. Korábban megelégedtem ezzel, aztán belejöttem a Neat Image-ba azóta azt használom.


csüt. feb. 01, 2007 22:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás Re: Utólag zajszűrés vagy zajsimítás
Mc. írta:
Namost a "zaj" az színfolt, tehát javítható, kiegyenlíthető


Ugyan amatőr fotós vagyok, de a józan ész azt mondja, hogy NEM!

A zaj a képérzékelőből származik, tehát a "negatívod", az elkészült képed a zaj helyén fals információt tartalmaz, zavarjelet. Ezt el lehet simítgatni különböző algoritmusokkal, lehet tippelgetni, hogy mi lehetett ott eredetileg, de az eredeti képtartalmat nem lehet visszanyerni, mivel nincs is mit: az már elveszett a kép készítésekor :-(

Gondolj bele (vicc): van egy képed, ami fekete alapon egy sárga pont ;-))) ISO800-on lefényképezed, mondjuk 2mp záridővel ;-))) Lesz egy képed a memóriakártyán: fekete alapon jó sok mindeféle színű pötty. Na, ezzel mit kezd a zajszűrő algoritmus?! ;-))))) Tud belőle olyan képet csinálni, ami egy fekete alapon lévő sárga pont, és semmi más? ;-)

Üdv!


szer. jan. 10, 2007 23:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"Lehet-e digitális képet zajszűrni elmosódás vagy élesség romlás nélkül?"

Semilyen műveletet nem lehet végezni aminél a másik opció nem romlik. Az a kérdés hogy mennyire látható ez, programja válogatja de valamit valamiért. Pld a Picasa olyan életlen képet kiélesít ami szinte használhatatlan de a kép nagyíthatóságát elveszi.


szer. jan. 03, 2007 17:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás 
Kommersz célra a NeatImage is jó, sokat segít...
Persze valamit valamiért, minél gyengébb a forrás, annál elmosódottabb lesz, vagy annál kevésbé lesz zajszűrt...

Inhouse


szer. jan. 03, 2007 15:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Ahogy Salvatore írta, ACDSee; de PS-ben külön pluginként használhatod a Noise Ninja-t és a Neat Image-t.

Az is kérdés, hogy milyen gépet használsz, mert pl. dslr-nél 100%-os nagyításon ugyan már az ISO800 zaja is látszódik - főleg a sötét részeken - de képernyőméretben vagy akár A4-re printelve annyira elhanyagolható, hogy teljesen fölösleges ezt a minimális zajt szűrni.


szer. jan. 03, 2007 8:45
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
szerintem egy mezei ACD See is képes erre. NOISE, zaj csökkentés.


szer. jan. 03, 2007 8:17
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. nov. 28, 2004 22:46
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás Utólag zajszűrés vagy zajsimítás
Több fórumon is találkoztam a témával: Lehet-e digitális képet zajszűrni elmosódás vagy élesség romlás nélkül? Sokan a Photoshop-ot ajánlják de fogalmam sincs, abban hogyan lehetne ezt megoldani. Valami filter kell hozzá? Pontosan azt szeretném tudni, ha pl: indokoltan ISO 400 vagy 800-as érzékenységgel készítek képet, az ugye elég zajos lesz. Namost a "zaj" az színfolt, tehát javítható, kiegyenlíthető, de hogyan? Aki tud segíteni ezzel kapcsolatban kérem segítsen!
Előre is köszönöm!!


szer. jan. 03, 2007 5:13
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 45 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség