Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. máj. 29, 2024 1:37



Hozzászólás a témához  [ 51 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Nikon D40x vagy Nikon D80 ? 
Szerző Üzenet
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: pén. dec. 19, 2008 20:14
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hello vpiros!

Szintén Nikon D80-asom van. Ha obit szeretnél vásárolni, javaslom a Nikon 50/F1.8 AF-D objektívet, kb 35 ezerbe kerül, vagy az 1.4-es változatát, ára kb. ennek a duplája. Nagyon szép a rajzolata, a digitálison kb 80 mm-esnek felel meg, ami egy közepes tele :ideális portrékhoz, és később ha veszel hozzá közgyűrüket, még makrózhatsz is vele.

N


hétf. dec. 29, 2008 14:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves vpiros és Többiek!

Az Index-fórumot javaslom, azon belül pedig, a Foto-video oldalakat.
Egy jó objektív nem olcsó dolog, érdemes nagyon körültekintően választani.
Sok sikert!

Üdv! SMA


csüt. dec. 18, 2008 17:28
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. szept. 26, 2007 10:57
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
sziasztok!

tanácsot szeretnék kérni.

olvasgatom a régi bejegyzéseket, de még nem jutottam a végére... így elnézést ha erre már válaszoltatok.

egy nikon d80an boldog tulajdonosa vagyok, jelenleg csak egy 18-135 kit objektívvel, és karácsonyra meglepném magam egy jó (jobb) objektívvel.
Mindenképp Nikor objektívben gondolkozom.
Vagy egy jobb általános objektív, csak sokkal jobb fényerővel.
Vagy valami jó teleobjektíven gondolkozom. A legfontosabba fényerő, és persze nem a legdrágább kategória, az most nem fér bele.
Akár, ha tudok más fórumot, cikket ahol ezekről lehet olvasni, az is nagy segítség. Meg mire érdemes figyelni.

KÖSZÖNÖM!


:wink:


szer. dec. 17, 2008 21:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Én az összes motívumot feleslegesnek tartom, kivétel az auto módot, és persze a sokat említett vakunélküli autót (múzeum) :) soha nem használtam őket, vsz nem is fogom. Ám lehet, hogy van aki megszokott már 1-1 módot, de az tuti hogy én nem bíznám az autómatikára a fotóim, kivvéve ha nincs idő állítgatni, de nyilván ezek a portré, meg városi módok nem olyanok, hogy az embernek ne lenne ideje ezeket felülmúlni manuálba.

Üdv


Érdekes az auto és a P automatika állás mert észrevehető jóságkülönbség van közöttük pedig mindkettő a zársebességet és a blendét is állítja egyszerre. Mégse egyformák. Pont most mértem rá a szobában egy témára, az auto 1/30-ra 4-es blendét állított míg a P 1/40-edre 2,8-at. Csoda e hogy az auto állás nem lesz jó hiszen 2/3 fényértékes alexponálás van a P-hez képest, pont gyengén megvilágított helyen.


pén. jún. 06, 2008 9:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Én az összes motívumot feleslegesnek tartom, kivétel az auto módot, és persze a sokat említett vakunélküli autót (múzeum) :) soha nem használtam őket, vsz nem is fogom. Ám lehet, hogy van aki megszokott már 1-1 módot, de az tuti hogy én nem bíznám az autómatikára a fotóim, kivvéve ha nincs idő állítgatni, de nyilván ezek a portré, meg városi módok nem olyanok, hogy az embernek ne lenne ideje ezeket felülmúlni manuálba.

Üdv


pén. jún. 06, 2008 7:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1307
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
nord írta:
Azért ez a múzeum mód elég érdekes. :D

A D80 és az ezek fölé pozicionált gépek általában azoknak készültek, akik tudnak fényképezni. Ahhoz, hogy a gyerek születésnapját, egy esküvőn a menyasszonyt, vagy egy tájképet lefényképezzenek, nincs szükségük mindenféle témamódokra.
Ráadásul a D80-on ott a dedikált ISO gomb, csak egy tekerés, és máris a megfelelő érzékenység van beállítva. Ha meg mondjuk kevés a zársebesség ISO1600-on, lehet nyitni a rekeszt, vagy növelni a záridőt.

----------

Színmód, színtér:
ne haragudj, de a használati utasítást nem azért tették a dobozba, hogy ne lötyögjön benne a váz - van benne néhány dolog, ami miatt érdemes legalább egyszer kézbe venni. ;) De ha visszaolvasol, ebben a topikban leírtam már erről egy-két dolgot (D80, sRGB, Mode IIIa, stb...)


Sőt, például a D200-on, vagy a Pentax K10D egyáltalán nincsennek motívumok.
Nekem az első tükrösöm vmikor régen egy F401-es volt, azon sem volt semmi ilyesmi. Az első digim egy Pentax Optio 33-as volt, azon csak auto-n fényképeztem, de további sort (Oly E400, Pentax K10D, és a mostani Fuji S5) gyakorlatilag csak P-ben és M-ben használom.
Egyik fotós ismerősöm a minap le is hülyézett, hogy miért nem A-t, meg S-t használok.
Számomra a P és az M tökéletesen elegendő. P, ha nincs időm tökölni a beállításokkal, csak gyorsan le akarok vmit kapni, vagy ha a nagylátóval csípőből lövöldözök, M meg ha én akarom meghatározni az expot. És ezutóbbi nem egy bonyolult dolog, hisz ott a skála, ami mutatja, hogy a fénymérő szerint hol ideális. Az expokorrekciót nem is használom, mert szerintem egyszerűbb M-ben beállítani az értékeket, mint A-ban, vagy S-ben korrekciózni.
De ezek olyan dolgok, hogy kinek mi az egyszerű, vagy a logikus, vagy hogy mihez szokott.


pén. jún. 06, 2008 7:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
nord írta:
Azért ez a múzeum mód elég érdekes. :D

A D80 és az ezek fölé pozicionált gépek általában azoknak készültek, akik tudnak fényképezni. Ahhoz, hogy a gyerek születésnapját, egy esküvőn a menyasszonyt, vagy egy tájképet lefényképezzenek, nincs szükségük mindenféle témamódokra.
Ráadásul a D80-on ott a dedikált ISO gomb, csak egy tekerés, és máris a megfelelő érzékenység van beállítva. Ha meg mondjuk kevés a zársebesség ISO1600-on, lehet nyitni a rekeszt, vagy növelni a záridőt.

----------

Színmód, színtér:
ne haragudj, de a használati utasítást nem azért tették a dobozba, hogy ne lötyögjön benne a váz - van benne néhány dolog, ami miatt érdemes legalább egyszer kézbe venni. ;) De ha visszaolvasol, ebben a topikban leírtam már erről egy-két dolgot (D80, sRGB, Mode IIIa, stb...)


Persze, értem én, köszi a választ. Én így magyarul (h színtér) nem szoktam használni, de valóban nem elhanyagolandóak ezek (working space - bár én csak színprofilnak nevezem - ami nem helyénvaló) , bocs.

A múzeum módot természetesen manuálisan lehet produkálni, csak idő megy el vele, pláne egy ilyen kezdő fotósnak mint én ;) De inkább vedd úgy, hogy "OTT A BETÖRŐ, GYORSAN FOTÓZZUK LE, van 3 másodpercem hogy lefotózzam (szürkületbe) nah ilyenkor vagányan átkapcsolom vakunélküli múzeum módba és kekapom a betörőt :D csupán a gyorsaság az előnye. Másik lehetőség, hogy A -módba teszem, és megitélem az ISO-t, betekerem dedikált gombbal, és lelövöm. Nekem ez hiányzik róla, szerintem jó dolog rajta:)

Üdv, köszi a válaszokat:)


csüt. jún. 05, 2008 20:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Azért ez a múzeum mód elég érdekes. :D

A D80 és az ezek fölé pozicionált gépek általában azoknak készültek, akik tudnak fényképezni. Ahhoz, hogy a gyerek születésnapját, egy esküvőn a menyasszonyt, vagy egy tájképet lefényképezzenek, nincs szükségük mindenféle témamódokra.
Ráadásul a D80-on ott a dedikált ISO gomb, csak egy tekerés, és máris a megfelelő érzékenység van beállítva. Ha meg mondjuk kevés a zársebesség ISO1600-on, lehet nyitni a rekeszt, vagy növelni a záridőt.

----------

Színmód, színtér:
ne haragudj, de a használati utasítást nem azért tették a dobozba, hogy ne lötyögjön benne a váz - van benne néhány dolog, ami miatt érdemes legalább egyszer kézbe venni. ;) De ha visszaolvasol, ebben a topikban leírtam már erről egy-két dolgot (D80, sRGB, Mode IIIa, stb...)


csüt. jún. 05, 2008 19:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
A színteret akkor PS-ban is lehet állítgatni, a RAW lényege, hogy kb 500 milliárd színünk van, ezekkel dolgozhatunk - ellenben a JPG-vel, ahol csak 16 millió van.


Eléggé konyhanyelven fogalmaztam, szoval nem a szinek számát határozza mega színtér, hanem az, hogy milyen szineket használ fel a jpghez. Persze ez se pontos, de talán leegyszerüsítésnek elfogadható. A lényeg, hogy raw-ban még nincs a képek szintere, konvertáláskor kell beállitani, hogy milyen szintérbe mentse el a kész képet. Általános használtra az alap sRGB-t érdemes használni, azt minden eszköz tudja kezelni.


csüt. jún. 05, 2008 19:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
Rian írta:
nagyobb mérete miatt markolatot igényel, D40x-nél eszembe sem jutott volna markolatot venni hozzá


A nagyobb mérete miatt eleve jobb a fogása, akkor miért is kell rá jobban markolat, mint egy kisebb gépre? Markolat akkor kell, ha pici a váz és kell valami ami megnöveli/jobb fogást ad (lásd kis C gépek, markolat nélkül tragikus fogás) és/vagy porté módban is kényelmesen akarod használni. Esetleg nagyobb obit teszel rá ami miatt fontosabb a mégjobb megmarkolhatóság a stabil tartás miatt.


Rian írta:
hiányzik róla a múzeum üzemmód - ez nagyon hiányzik, és pótolhatatlan


Ugye ez csak vicc? Olyan nagy feladat egy nikonon kitekerni az iso-t maxra és vakut nem bekapcsolni?

Rian írta:
Mi az a színtér?

Egy digitgép véges számu szinnel tud dolgozni, a jpg ennek is csak egy részhalmazát tudja tárolni, a szintérrel tudod beállitani, hogy melyek legyenek ezek a szinek. A legkevesebb színt az sRGB tartalmazza, de ezt tudja a legtöbb monitor és labor. Van mellette az aRGB, ez tágabb színtér, viszont sokkal kevesebb helyen tudod megjeleniteni és az ebbe készült kép sRGB megjelenítön nézve, vagy nyomtatva fakó, színtelen lesz.


A D40x annyira pici, hogy inkább egy kompakthot hasonlít a fogása (persze kitobi-val, könnyű súlya miatt pár ujjal meg tudtam fogni. A D80-as pedig nehezebb, és fogást igényel, ahol lelóg a kisujam. Ez jött le legelőször, amikor megfogtam a D80-ast :) hogy kéne rá markolat, D40-nél eszembe nem jutott volna.

Múzeum mód: Ennek nem a legnagyobb ISO-ba állítás a lényege (ott túl nagy lenne a zaj). Az a lényege hogy az automatika ISO 100 és 3200 között dolgozik, elég magas zársebességgel. D80 pedig 1600 fölé nem megy. Ez hiányzik róla, kényelmes dolog ha nem minőségi képet akarok gyártani gyenge fényviszonyok mellett, és tökölni sem akarok az állítgatással (például világosból sötétbe rohangáláskor, ahol nem használhatok vakut).

A színteret akkor PS-ban is lehet állítgatni, a RAW lényege, hogy kb 500 milliárd színünk van, ezekkel dolgozhatunk - ellenben a JPG-vel, ahol csak 16 millió van.


csüt. jún. 05, 2008 11:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás 
Rian írta:
nagyobb mérete miatt markolatot igényel, D40x-nél eszembe sem jutott volna markolatot venni hozzá


A nagyobb mérete miatt eleve jobb a fogása, akkor miért is kell rá jobban markolat, mint egy kisebb gépre? Markolat akkor kell, ha pici a váz és kell valami ami megnöveli/jobb fogást ad (lásd kis C gépek, markolat nélkül tragikus fogás) és/vagy porté módban is kényelmesen akarod használni. Esetleg nagyobb obit teszel rá ami miatt fontosabb a mégjobb megmarkolhatóság a stabil tartás miatt.


Rian írta:
hiányzik róla a múzeum üzemmód - ez nagyon hiányzik, és pótolhatatlan


Ugye ez csak vicc? Olyan nagy feladat egy nikonon kitekerni az iso-t maxra és vakut nem bekapcsolni?

Rian írta:
Mi az a színtér?

Egy digitgép véges számu szinnel tud dolgozni, a jpg ennek is csak egy részhalmazát tudja tárolni, a szintérrel tudod beállitani, hogy melyek legyenek ezek a szinek. A legkevesebb színt az sRGB tartalmazza, de ezt tudja a legtöbb monitor és labor. Van mellette az aRGB, ez tágabb színtér, viszont sokkal kevesebb helyen tudod megjeleniteni és az ebbe készült kép sRGB megjelenítön nézve, vagy nyomtatva fakó, színtelen lesz.


csüt. jún. 05, 2008 11:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Közben boldog tulajdonosa vagyok egy D80-asnak, és egy D40x-nek. Megosztom veletek, hogy mik is a különbségek (válaszolva a kérdésemre).

D80-as előnye a D40x-szel szemben:

- kapott mélység élesség ellenőrző gombot.
- sokkal több lépésben emelkedő ISO értékek (D40x-nél csak 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 volt)
- kis kvarc kijelző az értékek gyors ellenőrzéséhez, nem kell végre a színes kijelzőt nézni ill. belenézni a keresőbe az értékek leolvasásához.
- Nagyobb lett a keresője a D80-nak
- manuálisan lehet WB-t állítani kelvinben (bár ennek nem látom hasznát)
- a fókusz segédfény messzebb van az objektívtől, ezáltal könnyebben fókuszál tök sötétben (eddig beárnyékolta a fényt az obi).


Hátrányok a D40x-szel szemben:

- gyengébb gombok (nehezebb nyomni őket, és az OK gomb is elkerült a navi gombok középpontjábol - kényelmetlen)
- nagyobb mérete miatt markolatot igényel, D40x-nél eszembe sem jutott volna markolatot venni hozzá (kompakt gép tulajdonosoknak sem jutna eszükbe a markolat :) )
- hiányzik róla a múzeum üzemmód, ami anyit jelentett, hogy mindig a legmagasabb ISO-ba automatikusan felkapcsol, legmagasabb zársebességet használva, ezáltal könnyedén hozzánem értők is tudnak az üzemmóddal fotózni vaku nélkül - ez nagyon hiányzik, és pótolhatatlan, D80-as nem tudja ezt a módot semmilyen előreprogramozással.

Képminőségben nincs különbség.

Nord írta:
Egyébként a helyedben nem PS-t használnék... A Nikon gyári szoftvere az NX ebből a szempontból teljesen tökéletes. Ha RAW-t használsz, a pc-n tudsz egy mozdulattal színteret váltani például, amit PS-ben elfelejthetsz. Ráadásul raw-ban a fehéregyensúly beállítása is pikk-pakk megy. Sőt, az NX control point-ja egy álom az igencsak gyengécske PS-féle shadow/highlight mellett. Amióta NX van, teljesen leszoktam a PS-ről.
Üdv!

Mi az a színtér?


szer. jún. 04, 2008 12:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 459
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Diffrakció: (Bocsi az észosztásér! :D )
Rácson, résen ill akadályon történő hullámelhajlás.
Fényelhajlás természetesen a fényképezőgépen belül is létrejön a fényrekesz miatt. Nagy rekesznél nem érzékelhető, viszont nagyon kicsi rekesznél már számottevő lehet a hatása. Szivárványszerű átmenetet okoz a vetített kép szélein, de mivel ez nem esik rá a fényérzékelőre, így nem lesz látható a képen.

Ha érdekelnek a fénnyel kapcsolatos jelenségek, akkor látogass ide:
http://www.mozaik.info.hu/MozaWEB/Feny/p271.htm


szomb. jan. 05, 2008 20:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Rian írta:
Kép
http://pixinfo.com/cikkek/nikon_d80.5
A D40x-ről a cikkíró annyira nem ad nagy jelentőséget a moirénak.

Jah, kérem, aki pixelvadászkodik, az mindig elégedetlen lesz. :D
Tökéletes eszköz nincs, és sose lesz.

A másfél pixeles CA is nagyon csúnya tud lenni 100-200%-os nagyításon, lehet vele elborzasztani erre fogékony illetőket. :D Csak kérdés, hogy ez mennyire számít.

Rian írta:
Érdekes, hogy D40x esetében túl erős vörösről számolnak be, amit magam is tapasztaltam, sokszor vért izzadok mire visszahúzom normálra a vörösöket (pl. egy vörös kabát bordó mintákkal nagyon nehéz élethűen lefotózni, sok PS kell neki, hogy jól látható legyen) - tehát ilyen különbségekre volnék kiváncsi, ami kizárólag a vázat illeti. Tusdom nehéz a kérdés, mert kevés embernek van D40x után D80-asa.

Mellélőttél, mert ez sem váz kérdés. ;)

Akkor te sRGB színteret, Mode IIIa beállítást használsz. A Nikonokban nem véletlenül van többféle lehetőség. :)
Használhatsz Adobe-t, és sRGB-t is. Ez utóbbiban a Mode IIIa-n kívül van Mode Ia beállítási lehetőség is. Ez kevéssé hangsúlyozza túl a vöröset, portréra nagyon jól használható például. A Mode IIIa pedig tájképnél tud ütős lenni.


Egyébként a helyedben nem PS-t használnék... A Nikon gyári szoftvere az NX ebből a szempontból teljesen tökéletes. Ha RAW-t használsz, a pc-n tudsz egy mozdulattal színteret váltani például, amit PS-ben elfelejthetsz. Ráadásul raw-ban a fehéregyensúly beállítása is pikk-pakk megy. Sőt, az NX control point-ja egy álom az igencsak gyengécske PS-féle shadow/highlight mellett. :D
Amióta NX van, teljesen leszoktam a PS-ről.

Üdv!


szomb. jan. 05, 2008 18:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
http://stargate.tibike.hu/foto/kisokos/ ... index.html

Itt találhatók a lencsehibák leírásai. Ha figyelmesen elolvasod legtöbb lencsehiba a rekeszeléssel csökkenthető.


szomb. jan. 05, 2008 15:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Babajaga írta:
A difrakció hullámelhajlás. Fényre és hangra is jellemző, csak közvetetten kapcsolódika fotózáshoz mert a gépen kívül hat csak.Teljes napfogyatkozásnál a takaráskor látszik körben a nap fénye mert a Hold és az űr határán elhajlást szenved.

Egy amatőr fotós ismerősöm írta nekem, hogy kompaktoknál f/8, dslr-eknél f/16 fölött jelentkezik ez a difrakciós jelenség, egyszerűen zavaróan rossz lesz kép minősége, csökken a vonalfelbontás, nő az életlenség. :shock: de én egészen idáig úgy tudtam, hogy minél szűkebb a blende, annál élesebb lesz a kép, magyarán a mélységélesség szépen növekszik.


Teljes tévedés. Ráadásul általános törvényként leírni több mint tévedés.


szomb. jan. 05, 2008 15:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
A difrakció hullámelhajlás. Fényre és hangra is jellemző, csak közvetetten kapcsolódika fotózáshoz mert a gépen kívül hat csak.Teljes napfogyatkozásnál a takaráskor látszik körben a nap fénye mert a Hold és az űr határán elhajlást szenved.

Egy amatőr fotós ismerősöm írta nekem, hogy kompaktoknál f/8, dslr-eknél f/16 fölött jelentkezik ez a difrakciós jelenség, egyszerűen zavaróan rossz lesz kép minősége, csökken a vonalfelbontás, nő az életlenség. :shock: de én egészen idáig úgy tudtam, hogy minél szűkebb a blende, annál élesebb lesz a kép, magyarán a mélységélesség szépen növekszik.


szomb. jan. 05, 2008 14:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
A difrakció hullámelhajlás. Fényre és hangra is jellemző, csak közvetetten kapcsolódik a fotózáshoz mert a gépen kívül hat csak.Teljes napfogyatkozásnál a takaráskor látszik körben a nap fénye mert a Hold és az űr határán elhajlást szenved.


szomb. jan. 05, 2008 14:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
Rian írta:
Tökjó hogy mindig az én topicaimba osszátok az észt:)
...tehát ha már itt tartunk, mi az a
Difrakció? ez valóban kapcsolóik a fotózáshoz?


Te kérdeztél valamit, Választ kaptál. Most tudod mit akarsz?

Igen, köszönöm a válaszokat, rendes tőletek, és most épp egy újabb kérdés követi ezt. Nem értem hogy érted azt hogy tudom e mit akarok... (kérdeztem valamit, ha valaki tudja a választ, akkor az írjon, előre is kössz)


szomb. jan. 05, 2008 14:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Tökjó hogy mindig az én topicaimba osszátok az észt:)
...tehát ha már itt tartunk, mi az a
Difrakció? ez valóban kapcsolóik a fotózáshoz?


Te kérdeztél valamit, Választ kaptál. Most tudod mit akarsz?


szomb. jan. 05, 2008 8:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Tökjó hogy mindig az én topicaimba osszátok az észt:)
...tehát ha már itt tartunk, mi az a
Difrakció? ez valóban kapcsolóik a fotózáshoz?


szomb. jan. 05, 2008 3:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"a lencse eltérő mértékben töri meg a különböző hullámhosszú fénysugarakat."

Úgy is lehet mondani hogy a különböző színeknek eltérő a "gyújtótávolságuk".


pén. jan. 04, 2008 22:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 459
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Kromatikus aberráció: Lencsére ill. objektívre jellemző színhiba. Abból adódik hogy a lencse eltérő mértékben töri meg a különböző hullámhosszú fénysugarakat. Kiküszöbölése tükrös objektívekkel lehetséges. (Csillagászat)

Moiré-hatás: Képérzékelőre jellemző színbontási hiba, ami az érzékelő geometriájából következik. Akkor jelentkezik intenzíven amikor a tárgykép rasztere közel egybevág (de nem teljesen) a képérzékelő raszterével. Jelentősen lehet csökkenteni, ha olyan érzékelőt alkalmazunk amin nem egymás melletti, hanem egymást fedő szubpixelek (R,G,B) vannak.


pén. jan. 04, 2008 22:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"ami az antennáknál látható, vagy faleveleknél (az a lila+zöld árnyék"

CA. Kromatikus aberració. Színi eltérés. Világos és sötét felületek határvonalán. A lencse egyik legjellemzőbb hibája. APO lencsével ED lencsetaggal próbálják korrigálni, teljesen kiküszöbölni lehetetlen csak minél jobban csökkenteni.


pén. jan. 04, 2008 18:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
nord írta:
Kábé négyezer képet csináltam D80-nal, moiré-t egyszer se fedeztem föl. De még a dpreview se. :) -> http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page28.asp

Esetleg megvan még neked az a link, ahol ilyet láttak?

Igen
Kép
http://pixinfo.com/cikkek/nikon_d80.5
A D40x-ről a cikkíró annyira nem ad nagy jelentőséget a moirénak. Érdekes, hogy D40x esetében túl erős vörösről számolnak be, amit magam is tapasztaltam, sokszor vért izzadok mire visszahúzom normálra a vörösöket (pl. egy vörös kabát bordó mintákkal nagyon nehéz élethűen lefotózni, sok PS kell neki, hogy jól látható legyen) - tehát ilyen különbségekre volnék kiváncsi, ami kizárólag a vázat illeti. Tusdom nehéz a kérdés, mert kevés embernek van D40x után D80-asa.

Idézet innen: Új érzékelővel és tiszta lappal indulhat a Nikon D40xm hiszen a Sony ICX 413 szenzornál folyamatosan felhozott moiré hatás már a múltté. A D40-nél részletesebben ki is tértünk erre a problémára de a Nikon D40x-nél nem sikerült előidézni olyan mértékben, csupán annyira mint a konkurens modellek esetén. A korábban tapasztalt mozaikszerű, részletromboló hatást jobb ha elfelejtjük.
Csak hogy tisztázzam magamban mi is az a moiré: ami a tetőn látszik, például ezen:
Kép
Valaki mondja meg milyen jelenség az, ami az antennáknál látható, vagy faleveleknél (az a lila+zöld árnyék). Valami degenerált kifejezése van de már rég nem jut eszembe. Köszi a választ!


pén. jan. 04, 2008 17:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Kábé négyezer képet csináltam D80-nal, moiré-t egyszer se fedeztem föl. De még a dpreview se. :) -> http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page28.asp

Esetleg megvan még neked az a link, ahol ilyet láttak?


pén. jan. 04, 2008 10:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás Re: Nikon D40x vagy Nikon D80 ?
Rian írta:
Hali!

Van egy D40x-em, ami céges. Szeretnék venni magamnak is egy jó gépet, de úgy gondolom, hogy akkor már nem vennék ugyanilyet. Vajon mennyivel tud többet a D80-as a fókuszmotoron kívül?

Amire kell: éjszakai fotók, tájképek, műtermi fotózás, valamint egy 70-210-es Nikkor 1:4-es használatára (igen, ezt manuálisan kell hajtani D40x-szel, de kiváncsi vagyok, hogy a D80 magasabb ára vajon megér -e annyit)

- vajon jobb képeket csinál -e a D80-as? (például azonos ubival)
- mennyivel jobb a fényérzékenysége a D80-asnak?
- van különbség a D40x és D80-as CCD-je között?


Csak magamat tudom ismételni :) Ezekre a kérdésre vártam legfőképp a választ. Ugye leírtam, hogy D40-est már nem vennék, arra voltam kiváncsi (a fókuszrendszeren kívül) vajon mennyivel tud többet a D80-as. Természetesen nem azért venném a D80-ast, hogy hátha majd a KIT obival jobb képeket tudok lőni - igen tudom, hogy szinte az a legfontosabb, hogy milyen az OBI... de most csak pusztán a váz különbségére voltam kiváncsi.

Egy picit meginogtam pár tesztképen: kissé túl moiré-snak láttam a D80-at, és arra volnék kiváncsi, hogy vajon mitől függ a moiré (+D80 KIT obi).
Amúgy köszönöm a válaszotokat, előre is, hátra is:)


pén. jan. 04, 2008 2:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Rian írta:
nem... nem járok tévúton, azt hiszem :) Obikra még nincs pénzem, és egyellőre csak a gyári Nikon obi, és az említett 70-210-es lesz. De fontos tudnom, hogy mit nyújt a váz.

Valaki leírhatná igazán, hogy mik a plusz szolgáltatások egy D80-ason az emlegetett autófókuszon kívül. Már aki ismeri e két típust. Nikon oldalán nem vitték túlzásba a specifikácuió leírást. Egyellőre nem találtam plusz tudást a D80-on, ami plusz lehetne nekem az a manuális beállítású hosszúexponálás, szeretek percekig exponálni (azért ezt már megoldottam a bulb-bal + hajcsat:D )

Hát az pedig tévút, hogy a vázzal foglalkozol, objektívekkel nem...
Nem sokat érnék a D300-zal, ha csak csak egy átlagos 18-55mm f3.5-5.6-ot tudnék rá föltenni... akkor már sokkal inkább maradok a D80 + 18-70mm f3.5-4.5 + 30mm f1.4 + 85mm f1.8 szettnél...

Egy cserélhető objektíves rendszerben az objektív majdhogynem fontosabb, mint maga a váz. A digitális vázak korában már ugyan kicsit túlzásnak minősül, de valamit elmond a rendszer, mint komplexitás fontosságáról az a filmes időkből származó mondás, hogy: "a váz csak a szükséges rossz a fotós és az objektív közt." :!:

----------

D40 vs D80:
aki keres, talál. :P
http://nikonimaging.com/global/products/brochure.htm#01

A specifikációban (a brosúra végén) szerepel a fókuszrendszer különbözősége , a kereső adatai, stb, stb. De most őszintén: érsz azzal valamit, ha leírom neked azt, hogy pl. MultiCam 580 vs 1000? ;) Ez is objektív-függő dolog, hogy észreveszed-e a fókuszrendszer különbözőségét...
Leírhatom azt is, hogy az egyikben három, a másikban tizenegy AF-pont van, vagy azt, hogy az egyik támogatja a CLS-t (a Nikon vezetéknélküli Kreatív Megvilágítási Rendszerét) a másik pedig nem, az egyikhez vehetsz portrémarkolatot, a másikhoz nem, az egyikben menükben kell turkálni valamely paraméter átállításához, a másikban dedikált gomb van ilyen célra, az egyikben van bracketing a másikban nincs, stb, stb, stb...

Őszintén és teljesen komolyan, jószándékkal mondom: tanácsot akkor lehet adni, ha leírod, mire szeretnéd használni a felszerelést, milyen témákat szeretnél fényképezni, és mennyi pénzt szánsz rá. Nem elég ott leragadni, hogy van-e különbség a két váz CCD-je közt. Hidd el, az számít a legkevésbé!


Babajaga
: azért a beépített fókuszmotoron kívül ezek is elég fontos különbözőségek - nem alacsonyítanám le a D80 plusz tudását zónaidő típusú különbözőségekre. :D A D80 sokkal inkább D200-light, mint D70 vagy D40 deLuxe. :) Elég, ha a fókuszrendszerre, keresőre gondolok, de a CCD is szegről-végről rokon. :D

Üdv!
Jah, és mindenkinek BUÉK! :D


csüt. jan. 03, 2008 17:38
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
kepfeltoltes.hu ?
komolyabban usefilm.com ?


vas. dec. 30, 2007 13:27
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Mellesleg van zsínóros távkapcsoló amin van hold állás én azzal csinálom a hosszú expoziciót.


vas. dec. 30, 2007 12:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
[quote="Rian"][quote="Babajaga"]"a manuális beállítású hosszúexponálás, szeretek percekig exponálni (azért ezt már megoldottam a bulb-bal + hajcsat:D )"

A B idő az a manuális beállítású "hosszúexponálás". A hosszú záridő nem szeretet kérdése, ha annyi idő kell a jó expozicióhoz akkor annyit kell exponálni. Lefényképeztem pld a Jupitert ha annyit exponáltam hogy a bolygó foltjai látszottak akkor a holdak nem voltak láthatók, így muszáj volt a bolygót túlexponálni így a négy legnagyobb hold szépen látszik.[/quote]

Az utóbbit arra írtam, hogy pl. ha 10 perces exponálást szeretnék, ne kelljen már hajcsattal kitámasztani az expo gombot bulbba. Barbár módszerrel :) Azt 4 a holdas képet igazán megoszthatnád velünk :)

Fogalmam nincs hogy hogyan lehet ide képet feltenni. Más fórumnál a gépemről közvetlen lehet a galériába képet feltenni.

Üdv![/quote]


vas. dec. 30, 2007 12:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
"a manuális beállítású hosszúexponálás, szeretek percekig exponálni (azért ezt már megoldottam a bulb-bal + hajcsat:D )"

A B idő az a manuális beállítású "hosszúexponálás". A hosszú záridő nem szeretet kérdése, ha annyi idő kell a jó expozicióhoz akkor annyit kell exponálni. Lefényképeztem pld a Jupitert ha annyit exponáltam hogy a bolygó foltjai látszottak akkor a holdak nem voltak láthatók, így muszáj volt a bolygót túlexponálni így a négy legnagyobb hold szépen látszik.


Az utóbbit arra írtam, hogy pl. ha 10 perces exponálást szeretnék, ne kelljen már hajcsattal kitámasztani az expo gombot bulbba. Barbár módszerrel :) Azt 4 a holdas képet igazán megoszthatnád velünk :)

Üdv!


vas. dec. 30, 2007 4:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"a manuális beállítású hosszúexponálás, szeretek percekig exponálni (azért ezt már megoldottam a bulb-bal + hajcsat:D )"

A B idő az a manuális beállítású "hosszúexponálás". A hosszú záridő nem szeretet kérdése, ha annyi idő kell a jó expozicióhoz akkor annyit kell exponálni. Lefényképeztem pld a Jupitert ha annyit exponáltam hogy a bolygó foltjai látszottak akkor a holdak nem voltak láthatók, így muszáj volt a bolygót túlexponálni így a négy legnagyobb hold szépen látszik.


szomb. dec. 29, 2007 13:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
Egyszerűbb ha elolvasod:
http://pixinfo.com/cikkek/nikon_d80
http://pixinfo.com/cikkek/nikon_d200


szomb. dec. 29, 2007 11:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
nem... nem járok tévúton, azt hiszem :) Obikra még nincs pénzem, és egyellőre csak a gyári Nikon obi, és az említett 70-210-es lesz. De fontos tudnom, hogy mit nyújt a váz.

Valaki leírhatná igazán, hogy mik a plusz szolgáltatások egy D80-ason az emlegetett autófókuszon kívül. Már aki ismeri e két típust. Nikon oldalán nem vitték túlzásba a specifikácuió leírást. Egyellőre nem találtam plusz tudást a D80-on, ami plusz lehetne nekem az a manuális beállítású hosszúexponálás, szeretek percekig exponálni (azért ezt már megoldottam a bulb-bal + hajcsat:D )


kedd dec. 25, 2007 19:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
nord írta:
A nagy különbség a sokkal jobb, sokrétűbb kezelési lehetőségben van. Nekem az a véleményem, hogy ha dslr-t veszel, és belefér a keretbe, akkor mindenképp érdemes a jobbat, többet tudót venni.
De azt csak te tudhatod, hogy mennyire hobbid a fényképezés, mennyire használnád ki a pluszokat.

D40 és D80-nal készült képet sose fogsz tudni megkülönböztetni, ha nem mondják meg, hogy milyen váz volt a készítője kezében.

----------

Szerintem tévúton jársz. Ha a képminőség érdekel, ne a CCD foglalkoztasson, hanem az objektív! Ha különbséget fogsz látni két kép közt, az nem azért van, mert az egyik D40-nel, a másik meg D200-zal készült.


Az is kérdés hogy a plusz "szolgáltatások" szükségesek e a fényképezőnek, használhatók e vagy csak semmire nem használható áltudást takarnak. Mert a zónaidő állítás az piszok nélkülözhetetlen, hiszen mit is csinálnék ha átugrok ide nev jorkba és nem tudom a Times Squaren levő időt a gépemen béállítani.


hétf. dec. 24, 2007 18:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
A nagy különbség a sokkal jobb, sokrétűbb kezelési lehetőségben van. Nekem az a véleményem, hogy ha dslr-t veszel, és belefér a keretbe, akkor mindenképp érdemes a jobbat, többet tudót venni.
De azt csak te tudhatod, hogy mennyire hobbid a fényképezés, mennyire használnád ki a pluszokat.

D40 és D80-nal készült képet sose fogsz tudni megkülönböztetni, ha nem mondják meg, hogy milyen váz volt a készítője kezében.

----------

Szerintem tévúton jársz. Ha a képminőség érdekel, ne a CCD foglalkoztasson, hanem az objektív! Ha különbséget fogsz látni két kép közt, az nem azért van, mert az egyik D40-nel, a másik meg D200-zal készült.


hétf. dec. 24, 2007 10:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
"Nikon 70 - 210 mm f/4 - 5.6 D"

Ez az optika nem tartja a fényerőt mert 70mm-en 4-es fényerejű ha 210-re húzod ki 5,6 lesz. Persze hogy a gépen nem kell állítani mert a gép utánaállítja az expoziciót. Van ilyen optika 70-300 F 2,8 ez tartja a fényerőt.

Azt se értem a lapokon miért f a fényerő. A kis f a gyújtótávolság (fókusz) jele, a fényerő jele a nagy F.


értem, értem, köszönöm szépen. Ezzel igazábol tisztában is voltam, csak rosszul írtam le. Enyém meg 1:4-es, tehát nem változik a fényerő. Ha már ennyire szét offoltuk a topicom, akkor valaki árulja el mennyit érhet ez a Nikkor 70-210 1/4-es obi:)

Nord, igazábol csak az érdekelne, hogy a CCD miben különbözik.
Üdv!


vas. dec. 23, 2007 20:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Rian írta:
Továbbra is várom D80-as tulajdonosok tapasztalatát, bár már elég valószínű, hogy D80 lesz a köv gépem.

D80-am van, kérdezz nyugodtan. :)
(D40-ről nincs tapasztalatom, hacsak egy MediaMarkt-os fogdosás nem számít annak. :D )


vas. dec. 23, 2007 18:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"Nikon 70 - 210 mm f/4 - 5.6 D"

Ez az optika nem tartja a fényerőt mert 70mm-en 4-es fényerejű ha 210-re húzod ki 5,6 lesz. Persze hogy a gépen nem kell állítani mert a gép utánaállítja az expoziciót. Van ilyen optika 70-300 F 2,8 ez tartja a fényerőt.

Azt se értem a lapokon miért f a fényerő. A kis f a gyújtótávolság (fókusz) jele, a fényerő jele a nagy F.


vas. dec. 23, 2007 18:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
Rian írta:
Babajaga írta:
"annyit tudok róla, hogy fix kezdő fényértékű"

Hát ez így nem stimmel. Fix objektívnek hívják az egy gyútótávolságú optikát. A zoomoknak van kezdő fényereje ha nem tartja a fényerőt az egész tartományban. A fényérték pedig állítható tartomány amit egy alapértékhez képest + - irányban lehet állítani, amivel az érzékelőre jutó expoziciós fénymennyiséget lehet szabályozni.


Igazán köszönöm az útbaigazítást:) Akkor úgy helyes, hogy fix fényerejű?


Fix az az optika gyújtótávolságára vonatkozik, vagyis nem állítható gyújtótávolságú optika az ilyen. A fényerőt ha tartja egy zoom akkor állandó fényerejű.


Rendben, tehát tartja ez a fényerőt, hiába zoomolok valamire, nem kell változtatnom sem a zársebességen, sem máson, a blende marad az elején beállított értéken. Szimpatikus volt a "fix kezdő fényértékű" kifejezés, nah mindegy.

Továbbra is várom D80-as tulajdonosok tapasztalatát, bár már elég valószínű, hogy D80 lesz a köv gépem.


vas. dec. 23, 2007 18:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Rian írta:
Babajaga írta:
"annyit tudok róla, hogy fix kezdő fényértékű"

Hát ez így nem stimmel. Fix objektívnek hívják az egy gyútótávolságú optikát. A zoomoknak van kezdő fényereje ha nem tartja a fényerőt az egész tartományban. A fényérték pedig állítható tartomány amit egy alapértékhez képest + - irányban lehet állítani, amivel az érzékelőre jutó expoziciós fénymennyiséget lehet szabályozni.


Igazán köszönöm az útbaigazítást:) Akkor úgy helyes, hogy fix fényerejű?


Fix az az optika gyújtótávolságára vonatkozik, vagyis nem állítható gyújtótávolságú optika az ilyen. A fényerőt ha tartja egy zoom akkor állandó fényerejű.


vas. dec. 23, 2007 15:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
"annyit tudok róla, hogy fix kezdő fényértékű"

Hát ez így nem stimmel. Fix objektívnek hívják az egy gyútótávolságú optikát. A zoomoknak van kezdő fényereje ha nem tartja a fényerőt az egész tartományban. A fényérték pedig állítható tartomány amit egy alapértékhez képest + - irányban lehet állítani, amivel az érzékelőre jutó expoziciós fénymennyiséget lehet szabályozni.


Igazán köszönöm az útbaigazítást:) Akkor úgy helyes, hogy fix fényerejű?


vas. dec. 23, 2007 15:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"annyit tudok róla, hogy fix kezdő fényértékű"

Hát ez így nem stimmel. Fix objektívnek hívják az egy gyútótávolságú optikát. A zoomoknak van kezdő fényereje ha nem tartja a fényerőt az egész tartományban. A fényérték pedig állítható tartomány amit egy alapértékhez képest + - irányban lehet állítani, amivel az érzékelőre jutó expoziciós fénymennyiséget lehet szabályozni.


vas. dec. 23, 2007 14:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
A lényeg az az, hogy nem kell 100%-os nézetben pixelvadászni a képet, és akkor az ISO 1600 is teljesen jó lesz. Monitorméretben vagy A4-es, A3-as papírképen semmi gond sincs.

Objektívek
itt érdemes pl. nézelődnöd tesztekről: http://www.photozone.de/8Reviews/index.html#nikon
A 70-210 70mm-en nagyon jó, aztán szép lassan kezd romlani. Az olcsónak mondható 55-200 VR szerintem jobb.

Tájképhez meg mindenképp kell nagylátószögű obi.


vas. dec. 23, 2007 12:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
Babajaga írta:
Olyan nincs semelyik gépnél hogy a szemcsésség ne nőjön az ISO emelésével, legfeljebb gépenként változó mértékű a szoftverek eltéréséből adódóan és az érzékelők esetleges eltéréséből szintén. De ilyen hogy" legjobb gép ", végképp nincs. Ezt most meg én nem értem, mi az hogy az obi szép?


Egy vicc: Melyik a világ legfotósabb filmszereplője? Obi van Kenobi?


Azt nem írtam, hogy olyan gépet szeretnék, hogy ne nőjön az ISO emelésével a zaj :) ez nyilvánvaló még az emberi szemnél is, hogy minél nagyobb fényérzékenységre kapcsolunk, annál magasabb lesz a zajszint. De gondolom azért egy CCD annál jobb, minél jobb a fényérzékenysége, tehát maximális zársebesség mellett a lehető leg zajmentesebb képet tudjon érzékelni. De az előző hsz-ből az derült ki hogy talán D40x/D80-asnak egyforma a CCD-je?

Szép egy obi :) ezt nem magyarázom meg, inkább írok egy példát:)

Pár éve telefonon segítettem egy szőke lánynak, és azt kérdeztem, hogy milyen faxmodeme van, válaszul azt kaptam, hogy "szerintem szép!" és még a színét is elmondta:)

annyit tudok róla, hogy fix kezdő fényértékű, képe viszont egész jó (bár vsz. láttam mér ennél jobbat is), a www.heavytools.hu weboldálán sok kép ezzel lett csinálva:)


vas. dec. 23, 2007 0:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Olyan nincs semelyik gépnél hogy a szemcsésség ne nőjön az ISO emelésével, legfeljebb gépenként változó mértékű a szoftverek eltéréséből adódóan és az érzékelők esetleges eltéréséből szintén. De ilyen hogy" legjobb gép ", végképp nincs. Ezt most meg én nem értem, mi az hogy az obi szép?


Egy vicc: Melyik a világ legfotósabb filmszereplője? Obi van Kenobi?


vas. dec. 23, 2007 0:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. máj. 27, 2004 4:34
Hozzászólások: 2329
Tartózkodási hely: Budapest XVIII.
Hozzászólás 
nord írta:
Képminőségben nem fogsz különbséget találni.
Fényérzékenység? Ez így értelmezhetetlen...

A különbség azért elég sok. A D80 keresője nagyobb, fókuszrendszere jobb -> megegyezik a D200-éval. Sok olyan beállítási lehetőség van, ami a D40(x)-en nincs. Ezt fejből nem tudom felsorolni, de a Nikon oldalán a specifikációkban megtalálod, tesztekben a funkciók közt szépen le van írva (dpreview). Pl. a vezetéknélküli vakuzástól elkezdve a portrémarkolatig... nagyon sok a különbség.

Inkább onnan kezdeném a dolgot, hogy mennyit szánsz rá, milyen objektíve(ke)t szeretnél venni, mert az a tele nyilvánvalóan kevés lesz.
Az a 70-210 céges obi? Túl sokat nem várnék tőle. ;)


Fényérzékenység alatt a magas ISO-ban készült képek minőségét értem, kevés zajt szeretnék látni zajszűrés kikapcsolásánál is. Ezzel az OBI-val nincs bajom:) Te miért nem várnál tőle sokat? :P Nem értek az obihoz, szerintem szép:)


szomb. dec. 22, 2007 23:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Képminőségben nem fogsz különbséget találni.
Fényérzékenység? Ez így értelmezhetetlen...

A különbség azért elég sok. A D80 keresője nagyobb, fókuszrendszere jobb -> megegyezik a D200-éval. Sok olyan beállítási lehetőség van, ami a D40(x)-en nincs. Ezt fejből nem tudom felsorolni, de a Nikon oldalán a specifikációkban megtalálod, tesztekben a funkciók közt szépen le van írva (dpreview). Pl. a vezetéknélküli vakuzástól elkezdve a portrémarkolatig... nagyon sok a különbség.

Inkább onnan kezdeném a dolgot, hogy mennyit szánsz rá, milyen objektíve(ke)t szeretnél venni, mert az a tele nyilvánvalóan kevés lesz.
Az a 70-210 céges obi? Túl sokat nem várnék tőle. ;)


szomb. dec. 22, 2007 18:46
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
Nem tudom mennyit szánsz rá, de egy jó állapotú használt D200 lenne az igazi. Kb 600 és 1200 euro közt mozog az ára.


szomb. dec. 22, 2007 18:28
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 51 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség