Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:25



Hozzászólás a témához  [ 137 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szűrők 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 26, 2009 20:34
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
köszi nord.


szer. jan. 28, 2009 10:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Arról nem hallottam, hogy a multi-coated-ek könnyebben becsillannának. Sőt, én pont fordítva gondolom: a bevonat nélküli szűrők tudnak érdekes dolgokat csinálni.

A jó gyártók: B+W, Hoya. A Hoya-tól a G (green) szériát mindenképp kerülni kell, és az is igaz, hogy minél drágább egy szűrő, annál jobb. Boltban, újonnan is lehet venni, de ha valakinek nagyon fontos az át, akkor lehet találni olcsóbban is.

Pl. egy 67mm-es Hoya a boltokban: 14e;
egy jobb minőségű Hoya Pro1: 21e Ft.

Ugyanez a Pro1 pl. újonnan a Vaterán 16,5e Ft.
http://www.vatera.hu/hoya_pro1_digital_ ... 97827.html


szer. jan. 28, 2009 9:44
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 26, 2009 20:34
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Köszi. Hasznos volt a cikk. Már csak azt nem tudom, hogy kell-e egyáltalán vmi a gépemre 2000m felett, napos, havas fotózáskor (napellenzőn kívül)? Ha én nem feltétlen szeretnék polár/UV szűrőt tenni az obira, nem csillan be a hó, ha nincs rajta semmi?
És a multi coated szűrők igaz, hogy könnyebben becsillannak? A különböző típusok között mi a jelentős különbség, amire oda kell figyelnem, ha vásárolok? Van mindenféle fajta, eltérő árakon. Segítsetek.


kedd jan. 27, 2009 21:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Ez egy szép összefoglaló, minden kérdésre benne van a válasz:

http://www.fotoklikk.hu/files/gondolkod ... szurot.pdf

---

Vagy Mike Johnston-tól (Sunday Morning Photographer):
Összefoglalva, akkor használjunk szűrőket, amikor valóban szükségünk van rájuk, és ha esőben kell fényképeznünk, akkor mindenképpen szerezzünk be egy frankó Schneider MRC szűrőt. Más esetekben az UV szűrőt használjuk úgy, mint az objektívsapkát: mielőtt fényképezünk, vegyük le.


kedd jan. 27, 2009 15:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 26, 2009 20:34
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Nagyon köszi a hozzászólásokat! És erősen napsütötte hegyre hóra 2000m felé sem kell feltétlen UV? Leginkább ilyen környezetben használom a masinát. Nem feltétlen karc elleni védelemre kellene (leginkább nem ez érdekel, igyekszem vigyázni rá). Úgy érzem, egy polárt úgyis venni fogok, csak azt nem tudom, érdemes-e beruháznom egy UV-ra is arra az esetre, ha nem akarok polár szűrőt használni, de védelem miatt kellene vmi az obira. Fölösleges baromság, vagy hasnzos lehet? Megint köszi.


kedd jan. 27, 2009 13:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Én vagyok az ördög ügyvédje. :) - szerintem meg a legtöbb esetben fölösleges pénzt kiadni olyan szűrőre, ami csak a védelem okán kell. Védelemre legjobb választás a napellenző, és ha nem fényképezel, akkor az objektívsapka. Persze, ha valaki szeles tengerparton, hajókiránduláson nyaral, vagy épp salakmotor versenyt fényképez az első sorból, akkor oké.

De általánosságban fölöslegesnek tartom plusz ablaküveg mögül fényképezni. Növeli a becsillanás veszélyét és egy olcsó szűrő csak ront az objektív rajzolatán.

Tisztántartásra így is úgyis szükség van: erre egy levegőpumpa
http://www.nika.hu/hu/search.html?lookf ... B3&x=0&y=0
és egy LensPen megfelelő
http://bolthely.hu/pdigital/id/00003_LP ... n_Original

Polár:
tájképnél valóban jó, ha van a táskában. Növeli valamelyest a színtelítettséget, a kontrasztot, gyönyörűen ki tudja emelni a felhőket, mélyebb kékké teszi az eget.
A polár zavaró lehet? Egyrészt nem kötelező mindig az obin tartani, másrészt a tekergetéssel is lehet változtatni a hatását. ;)


kedd jan. 27, 2009 10:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az UV szűrőt mindenképp érdemes feltenni az optikára és fent hagyni,
már a por és karcvédelem okán is, még ha egyéb funkciója nem is lenne.
A polárszűrő már más dolog. Azzal látványos hatásokat lehet elérni,
de ezt fentebb olvashatod részletesen.
A polárszűrőt próbálgatni kell akár kamera nélkül is a legkülönbözőbb helyzetekben,
amíg bele nem tanulsz, mikor milyen hatást várhatsz el.


hétf. jan. 26, 2009 22:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. jan. 26, 2009 20:34
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Sziasztok! Nem tudom, mennyire él még a topic, de elolvasgattam a hozzászólásokat. Én is szűrőt szeretnék venni, tanácsot kérnék.
UV vagy polár, vagy mindkettő? DSLR, 67mm-es szűrőre van szükségem és általában havas, magashegyi, tavas tájfotókat készítek amatőr szinten.
Az UV hatása kisebb a fotón, mint a poláré... ezért a polár zavaróbb lehet esetleg a végleges fotón? Az UV kötelező magas hegyeken, vagy érdemesebb polárt venni? Tényleg annyira "felesleges" az UV, mint amennyire írják? Ja és márkákból mit ajánlotok + milyen tulajdonság teszi "jobbá" a szűrőt? Előre is köszi a válaszokat!
pocakmora


hétf. jan. 26, 2009 20:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Igen, letöltöttem! :)


csüt. szept. 25, 2008 21:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Kedves balu1!

Szivesen :) És én köszönöm a türelmes hozzászólásokat mindenkinek. Balu1 remélem már leszedted ami kell mert onnan időközönként törölni szoktam a cuccokat. :D Viszont a galériámba majd később érdemes lesz visszalátogatni, remélem sikerül még pár jo fotot feltennem..

Üdv: NSX


csüt. szept. 25, 2008 19:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
NSX: Köszönöm a képeket! :)


hétf. szept. 22, 2008 9:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Szió

Kis nézelődés után ezt találtam:

...Each setup lets you adjust Contrast, Sharpness, Saturation, and Color Tone (red/blue hue balance), but the....

tehát ez valami vörös kék egyensúly? :D holnap remélemlesz alkalmam kipróbálni.. De ez már kezd nagyon offtopic lenni :) bocsi

Üdv: NSX


vas. szept. 21, 2008 22:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
A színhőmérséklet szinkron a fehéregyensúllyal. Aztán van a gépeken a telítettség és a színerősség, ami két fokozat élénk és natúr.


vas. szept. 21, 2008 21:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Kedves balu1 és Babajaga!

nincs copyrright a képeimen :D

http://nsx.hu/upload/Picture_0018a.jpg itt a vizfelületes
http://nsx.hu/upload/Picture_0014.JPG
http://nsx.hu/upload/Picture_0024a.jpg
http://nsx.hu/upload/Picture_0013a.jpg

és a három madaras (hattyús) mert nemtom melyik kellett :)

a gépbe van egy aszem 6 fokozatú skála h "Color-tone"-t állitsak.. a szinhőmérséklet nem egyenlő a fehér egyensúllyal? mert az van külön.
De ma sajnos nem volt időm meg alkalmam kipróbálni mert mire kimentem az utcára elment a nap és nem is probálkoztam.

na majd még benézek :)

Üdv: NSX


vas. szept. 21, 2008 21:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
" és szin tonust állitani"

Nem színhőmérsékletet?


vas. szept. 21, 2008 19:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Örülök én is, hogy sikerült, nem is akárhogy!

Nemhiába mondják, "türelem rózsát terem!".
A madaras és a faleveles vízfelület képet szerettem volna betenni háttérnek mert tetszik! :)
Esetleg azt a kettőt megkaphatom saját felhasználásra, fel lehetne tenni nagy felbontásban?


Annak a gépnek a beállításait sajna nem ismerem.
Van itt néhány profi fotós, talán ők..


vas. szept. 21, 2008 17:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Kedves Balu1!

Köszönöm:)

Igazából meglátásom szerint a fény nem volt elegendő az előző alkalmakkor amikor probálgattam, meg türelmetlen voltam, gyorsan akartam jó eredményt látni és nem volt időm se...

Számomra is kicsit kérdőjel a dolog, mert nagyon másképp nem csináltam most se semmit,de most szebb idő volt. Az a törlés is rengeteget ért amita hölgy a boltban csinált.... ugyan tényleg netmudom hogy mit kellett róla letörölni mert nem látszott rajta semmi, zsir uj érintetlen volt..

most perpill a polár fölé van rakva 1 uv szürő is, tehát két szűrő van a gépen. A felrakott képek mind igy készültek. többnyire az ég kékségére koncentráltam, meg azon is látom a keresőben a legnagyobb változást ha elforgatom. Az ilynekor általam legjobbnak vélt állástól ha ellenkezőjére elforgatom (90°) akkor szintén homályosodás fátyolosodás látszik, ami ugye a "helytelen" beállitás következménye lehet. csak igazából az elején akárhogy forgattam csak ilyen helytelen müködést tapasztaltam, úgyhogy igazából a mai napig nemtudom a konkrét okot amiért az elején nem volt jó..

Az az érzésem hogy 1 napellenző még sokat segitene a dolgon.

Amikor photoshopoltam a képeket azt tapasztaltam h minden képnek lehet egy icipicikét (bár nem kell) huzni az alsó árnyalati terjedelmén, ami ugye azt jelenti h nincs konkrét fekete a képen. A galériába látszanak az exifben azok a képek amelyeket modositottma PS-al, és amelyiket nem ott csak simán a kamera modelje szerepel. lehet ma is elmegyek fényképezgetni egyet. szeretném kipróbálni hogy tudom e befolyásolni a hisztogrammot a gép egyéb beállitásaival, mert vannak még benne szinprofil beállitások, Ahol lehet telitettséget, élességet, kontrasztot és szin tonust állitani. Bár ez utóbbi fingom sincs h mi... Tudom h ez már itt off topic, de esetleg tud róla valaki vmit mondani?

Köszike :)

Üdv: NSX


vas. szept. 21, 2008 12:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
NSX írta:
Sikerült végre csinálnom jó képeket a polárral, most örülök. :lol:
tettem fel néhány képet a galériámba.
http://gal.nsx.hu/?a=d&p=1078&o=f

Ezek tényleg nagyon szépek lettek!
Rájöttél, korábban mi lehetett a gond?
Esetleg csak az, hogy még nem ismerted mit hogyan?
Tényleg jók lettek!


vas. szept. 21, 2008 7:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Sziasztok

Sikerült végre cisnálnom jó képeket a polárral, most örülök. :lol:
tettem fel néhány képet a galériámba.

http://gal.nsx.hu/?a=d&p=1078&o=f

némelyikbe photoshop levels-el belenyultam de minimálisan. úgyhogy nagyjából ezek az eredeti képek, csak lekonvertáltam őket ismét kisebbre a feltöltés miatt, mert sajnos lassú a netem.

Köszönöm mindnekinek a segitséget :)

Üdv: NSX


vas. szept. 21, 2008 0:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Már csak idézni tudok..

vasti írta:
Egy ideje használok polárszűrőt, kompakt gépen
..vannak szerencsére olyan helyzetek, amikor kell is, kéznél is van, és életet ment ;-))))

...szerintem ott a helye a fotóstáskában...

... kell hozzá rutin, hogy az ember már "szabad szemmel" meglássa, érdemes-e egyáltalán felcsavarni a szűrőt...

:-)) Szóval KELL polárszűrő, az egyértelmű. Használd, ismerkedj vele, és meg fogod látni, hogy mikor mit várhatsz tőle.

Sokszor elő veszem a szűrőt akár a villamos megállóban állva és körülnézek vele,
miközben egy-egy irányba nézve elforgatom, tanulmányozom a látványt a fényforrás irányát, stb..
Élményszerüen tanulom tapasztalatokon keresztül a használatát.


csüt. szept. 18, 2008 18:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
... ja, és a napellenző is jó dolog, az S6500fd óta tudom ;-))) Ráadásul pont olyankor jön jól az is, amikor a polárszűrőre is szükség van, szóval "jó barátok" ;-)


csüt. szept. 18, 2008 13:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Helló!

Egy ideje használok polárszűrőt, kompakt gépen (Fuji S5600, majd S6500fd). Annyit szólnék hozzá, hogy azért egy polárszűrő eléggé korlátozottan használható... Vannak helyzetek, amikor jó lenne, de használhatatlannak bizonyul, és vannak szerencsére olyan helyzetek, amikor kell is, kéznél is van, és életet ment ;-)))) Szóval szerintem ott a helye a fotóstáskában, de nem kell mindig a gépen fityegnie ;-))

Eleve csak verőfényes napsütésben érdemes feltenni, mert (főleg egy ilyen kompakt gépen) annyit levesz a fényből, hogy nagyon megnehezíti / lehetetlenné teszi a fényképezést gyengébb fényviszonyoknál. Aztán van úgy gyakran, hogy elég a fény, de olyan cseles szögekből érkezik, hogy nem lehet polárszűrővel korrigálni ;-))) Ilyenkor az ember keresgél más pozíciókat a fényképezéshez, vagy vár, hogy odébbmásszon a napocska, és változzanak a viszonyok...

Szóval kell hozzá rutin, hogy az ember már "szabad szemmel" meglássa, érdemes-e egyáltalán felcsavarni a szűrőt... De nekem is volt már olyan, pl. egy repülőnapon sétarepüléskor, hogy a repülőgép ablakon keresztül nem bírtam fényképezni, mert úgy sütött a napocska. Felcsavartam a szűrőt, és onnantól szuper képeket készítettem :-)) Szóval KELL polárszűrő, az egyértelmű. Használd, ismerkedj vele, és meg fogod látni, hogy mikor mit várhatsz tőle.

Üdv!


csüt. szept. 18, 2008 13:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Sziasztok

köszönöm a megnyugtató hozzászólásokat. remélem a hétvégén lesz több időm probálgatni.. mindenesetre annak örülök ha cska én vagyok hülye mintha esetleg valami anyaghibás cuccot soznak rám. Majd még szerintem jót teszek vele ha 1 napelenzőt beszerzek mert amikor probálgattam valamit fölétartani az sokat segitett, néhány helyzetben. rosszul gondolom h egy szürő egyenes felületén sokkal nagyobb a csillanás lehetősége mint simán a domború lencse felületén?

Köszi

Üdv: NSX


csüt. szept. 18, 2008 12:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"vélek felfedezni fátyolosodást, de pláne akkor ha alulexponálnék 1 képet"

Ha alulexponálsz akkor a kontraszt csökken. A megvilágítás csökkenésével a kontraszt csökken. A szűrőnek semmi baja bevetted a fejedbe hogy a szűrő megnöveli a kontrasztot mert valaki felelőtlenül ezt írta pedig pont csökkenti. Olyan szögből próbálod az eget kékíteni ahonnan nem lehet. A fény polarizáltsága nem lehet egyforma a szférában.


szer. szept. 17, 2008 21:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Abszolút nincs semmi baj a szűrővel. Monitorod biztos rendben van? (Enyémmel nincs gond, most kalibráltam.)

Balu1:
dslr-nél nincs szükség "fényerő-módosításra", mivel a gép az objektíven keresztül mér fényt - és ugye az obin rajta van a szűrő.


szer. szept. 17, 2008 18:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
NSX írta:
csináltam 3 teszt képet automatába

http://nsx.hu/upload/IMG_4758.JPG - polar nélkük
http://nsx.hu/upload/IMG_4759.jpg - polarral "szerintem" helyes állásba
http://nsx.hu/upload/IMG_4760.JPG - polarral kb 180 fokba elforgatva.
A szűrőt 180 fokkal elforgatva ugyanazt az állást kapod.
Az helyesen 90 fok, gondolom azt akartad írni.

Egyébként az eredmény jónak tűnik.
A polárszűrő használatakor valamekkora fényérték módosításra van szükség.
Automata állásban ezt a kamera "látja" méri és ennek megfeleően állítja be a gépet.

Az amit a fekete részek beszürküléséről írsz az lehet diffúz fény beszóródástól is,
pl koszrétegen, poron megtörő fénytől.
Nem feltételezem, hogy nem vennéd észre ha valami nem odavaló volna ott de
sz'tem nézz meg mindent, megfelelően tiszta-e?

Ez azért gondolkodtatott el mert a boltban az eladó a szűrőt megtisztította és jobb lett..?
Tehát azon lehetett valami ami nem oda való.


szer. szept. 17, 2008 16:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
sziasztok
előbb akartam irni 1 postot de kitörlödött
nincs türelmem meg időm mégegyszer ugyanazt megirni :S


csináltam 3 teszt képet automatába

http://nsx.hu/upload/IMG_4758.JPG - polar nélkük
http://gab.nsx.hu/regicuccok/img_4759.jpg - polarral "szerintem" helyes állásba
http://nsx.hu/upload/IMG_4760.JPG - polarral kb 180 fokba elforgatva.

én még msot is vélek felfedezni fátyolosodást, de pláne akkor ha alulexponálnék 1 képet.. nem feketedni kezd hanem szürkülni..
sajnos ismét sietnem kell a munkába

köszi a segitségeket

Üdv: NSX


szer. szept. 17, 2008 13:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Majd próbáld meg azt is, hogy a szűrőt fent hagyod és elfordítod és megint egy fotó úgy is.
Ezek után vedd le a szűrőt és úgy is készíts egy fotót.

A teszthez a kamerát engedd minden alkalommal automatikusan beállni,
ha van full automata üzemmód.
Ezzel az esetleges "emberi hibát" próbáljuk kiszűrni.
Így figyelembe veszi a szűrő fedettségét is.


kedd szept. 16, 2008 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Sziasztok

Most jövök a boltból, mert visszavittem.

A csaj nézegette 1 ideig azátn mondta h nem lát rajta koszt de megtörli...
megtörölte, csináltunk pár tesztképet és valóban 1 kicsit mintha jobb lenne de még mindig nem az igazi... most nem látok oylan "becsilalnos " effektet de még msot is azért érdekesnek itélem... egy biztos, a nő szerint a szürőnek nincs baja....
ha lesz több időm akkor megpróbálok fotozni vele többet, és probálgatni..
Amúgy el tudom képzelni h valmai védőréteg volt rajta "gyárilag?" mert tényleg jobb lett bár csak 1 kevéssel.. még most se az igazi...
majd talán ha szerzek rá 1 napelenzőt még tudom is használni
egyelőre most nincs időm rá mert sajna mennem kell dolgozni

Köszi a hozzászolásokat mindnekinek.

Üdv: NSX


kedd szept. 16, 2008 14:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tényleg nagyon feltünő!

Próbáltad úgy is ha a szűrőt csak elforgatod 90 fokkal és
vissza egy-egy felvétel erejéig de mindkét felvételnél rajta maradjon?
Akkor is ilyen a kép?


A napellenző is jó ötlet. Ne süssön rá a nap a szűrőre mert az is okozhat ilyent.

Tiszta a szűrő felülete, nem ujjnyomos v poros?
Gondolom ekkora hibát megláttál volna. Már nem tudok mire gondolni..

Esetleg menj el a boltba kamerával együtt és ott mutasd meg.
Mit lehet tudni.. Próbáljatok egy másik szűrőt is.


kedd szept. 16, 2008 13:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Idézet:
Most lehet, hogy hülyeséget mondok de egy próbát megér..
Próbálj a szűrőn keresztül átnézni és keress valamit amin látványos a változás.


a szürön néztme már át szbad szemmel, én igazából azt is kicsit szürkésnek látom, de szemmel valóban megszokható a jelenség. Szerencsére nincs benne forditva se, a monitoron teszteltem hiszen az polarizált tudtommal. Tehát forditott irányban elsárgitja a képet. mármint ha a másik irányból nézek bele és forgatom... 1 részen egészen sárgás árynalata lesz, más részen meg kb hatástalannak látszik.. A sárgitás ugyanabban a pozicioban van amikor a monitor képe telejsen szürt de a másik irányból nézek bele... Bocsi ha körülményesne fogalmazok.

A másik kérdésre válaszolva: mindig manuált használok valóban, ésmég tudom h van mivel játszani a beállitások terén, bár ez az effektus amit tapasztalok, szerintem nem beálitással kiküszöbölhető, atól jóval nagyobb mértékű szerintem..

Idézet:
Itt egészen véletlenül nem takarta az első képnél felhő a Napot?


Amit másodjára tetem fel két képet, ott nem volt jelentős fényviszony változás, azaz nem takarta el a felhő a napot. De ha a megmaradt árnyékokat megnézem akkor látom is hogy uyganugy állnak és ugyanannyira látszanának, csak éppen teljesen be van szürkülve minden..

Idézet:
Napellenzőt használsz?


Sajnos nem mert nincs, és igencsak jogos kérdés mert én is valami becsillanásnak vélem sok esetben. oylan mintha afény úszna a szőrő felületén és ez okozná azt a világosodást/szürkülést amire én puritán megfogalmazással azt mondom h nem látok feketét a képen.. de igazából még a beépitett fénymérő által alulexponáltnak vélt képen se... (lehet nem túl jó a megfogalmazásom, bocsi nem vagyok nagy matador.. :)

az EXIF vezsteségért bocsi, szivesen bennehagynám csak az áttömöritésnél vlamiért elvette az XN View. Most átállitottam és ujra konvertáltam az eredetiről. felrakom, a linkek ufgyanazok

http://nsx.hu/upload/IMG_4739_1.jpg
http://nsx.hu/upload/IMG_4740_1.jpg
ui: az előbb probáltam valami napelemzőt eszkábálni főlé persze midnig valahol belogott a képbe, de az mintha látható javulást eredményezett volna.

Köszi a segitségeket

Üdv: NSX


kedd szept. 16, 2008 13:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az elállítódástól én is tartok de majd egyszer biztos megnézem, ahogy magam ismerem,
végülis így nem volt drága gép.

A DSC-T1-nél sincs rendesen tömítve semmi az optikánál.
Annak a frontlencséjét már kiszedtem és letisztítottam belül is.
Alig lehetett pontosan vissza tenni. Eleinte a távoli dolgok életlenek voltak.
Végül megoldottam.

A fő gond az, hogy a prizma alsó felén is van porszem és az meg ragasztva van. :(


kedd szept. 16, 2008 12:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
". Eddig nem volt kedvem beleturkálni"

Az nem kedv kérdése. A kompaktok döntő többségénél egybe van szerelve az optika az érzékelővel és úgy van beállítva, nem ajánlatos szerelgetni házilag.


kedd szept. 16, 2008 12:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
nord írta:
Kicsit mocskos az érzékelő, nem? ;)
(De ha jól látom, ez kompakt gép, nem lesz egyszerű a tisztítás...)
DSC-P200
Ott valami bizony nagyon mocskos. Piacon vettem 15e-ért mert nagyobb felbontásu mint a régi.
A kosszal együtt vettem. Eddig nem volt kedvem beleturkálni,
ahhoz nagyobb levegővétel, vagyis türelem kell, majd egyszer megnézem.


Polárszűrő... Most lehet, hogy hülyeséget mondok de egy próbát megér..
Próbálj a szűrőn keresztül átnézni és keress valamit amin látványos a változás.
Azután a szűrőt fordítsd meg, az eddig kifelé néző oldalát fordítsd a szemed felé
és hasonlóan nézd meg a változást a szűrő polársík forgatása közben.

Arra gondoltam ezzel ellenőrizheted, esetleg nem került-e fordítva bele a szűrő.
Nem hiszem de egy próbát megér. Nyilván az erős látványos hatás jelenti a jó irányt.
Próbálgasd, kísérletezz.

Teljesen felhős szürke időben ne várj látványos eredményt tájképnél.
Napfényes, kissé felhős időben akkor a legnagyobb a hatás amikor a nap oldalról világít.
Legalábbis azt tapasztaltam.

Mégegy kérdés!
Azt kipróbáltad mit látsz ha a kamera helyett a szemed elé teszed a szűrőt,
akkor is hasonlóan fátyolossá teszi a látványt?
..mert ha nem akkor a kamera hibás manuál beállítása is okozhat zavart.
A polárszűrő szürkeszűrőként is beavatkozik. Manuál beállításnál ezt figyelembe kell venni.

Azért kérdezem mert a szem beáll automatikusan, a kamerát viszont te állíthatod.


Esetleg kipróbáltad a kamera automata beállítás funkciójával is a felvételt
vagy manuálisan állítasz mindent? Az automata sok hibát kiküszöbölhet ha
még nincs gyakorlatod a beállításokban. Pl korrigálja a szőrő szürke értékét.


kedd szept. 16, 2008 11:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
balu1 írta:
A többinél is az első kép szűrő nélküli, a második a polárszűrővel készült.
Kép

Kicsit mocskos az érzékelő, nem? ;)
(De ha jól látom, ez kompakt gép, nem lesz egyszerű a tisztítás...)


kedd szept. 16, 2008 8:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
Bezony, az előző hozzászólásban lévő képeknél cirka két óra telt el a két kép elkészítése közt...

----------

Itt egészen véletlenül nem takarta az első képnél felhő a Napot? Napellenzőt használsz? Mert úgy tűnik, hogy az első képnél az se volt fenn (elég jelentős kontrasztvesztésnek tűnik a dolog), míg a másodiknál igen.
(A beállításokat se tudtam megnézni, mert törölted az exifeket.)


kedd szept. 16, 2008 8:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"véltem h mégis túl nagy volt a fény viszony változás a két képen"

Csak a két képpárt nem lehet és nem is szabad egymáshoz hasonlítani.


kedd szept. 16, 2008 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"de ekkora különbség mégis hogy lehetséges? "

Hiszen visszavesz a fényértékből a szűrő. Természetes hogy az árnyékok szenvedik meg elsősorban.


kedd szept. 16, 2008 8:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
miután feltettem a képeket és az előző postot, azután úgy véltem h mégis túl nagy volt a fény viszony változás a két képen, ezért feltettem két másikat amik kb 1 perces különbséggel készültek

bocsika
ime a linkek:
http://nsx.hu/upload/IMG_4740_1.jpg
http://nsx.hu/upload/IMG_4739_1.jpg

bocsi de eléggé lassú netem van igy át tömöritettem őket kisebbre
köszi mégegyszer

Üdv: NSX


kedd szept. 16, 2008 4:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
köszi az eddigi hozzászólásokat..

fogjuk rá h nem volt célszerű a használata a következő képeken se...
de ekkora különbség mégis hogy lehetséges?

szürő nélkül:
http://nsx.hu/upload/IMG_4708_1.jpg

szőrővel:
http://nsx.hu/upload/IMG_4731_1.jpg

a polárt itt olyan állásba tekertem ahol az eget a leg kékebbnek véltem..
most tudás vagy nemtudás ide vagy oda... én nem érzem nomrálisnak hogy ennyit modositosn a képen de még akár rossz beállitás mellett se...
Igazából a kontrasztnövekedést pl az edigital lapján lehet olvasni bár aláirom h esetleg csak PR.. az égbolt mélyebb kéké tételéhez viszont több helyen is olvastam h ajánlották a neten. forum vagy leirások.. és a gyakorlat is alátámasztja mert ugyan én is mélyebb kéknek látom ha beállitom a megfelelő pozicioba... de ez a mellékhatás ami ezen a képen tökéletesen látszik az eléggé zavar.. (a fotok kb 1 óra különbséggel készültek, a fények szvsz nem sokat változtak de tökéletesen egyforma nem lehet ezt aláirom.. attól függetlenül az erős szürkülés szerintemlátható.. és az általatok mutatott képeken se látok sehol szürkülést.. én is csak azt várnám h olyasmi képek szülessenek de helyette ilyenek születnek.. (amellett hogy én is úgyvélem h müködik) csak van 1 kis mellékhatás.. aláirom h kicsit kapkodva is teszteltem, és guru sem vagyok de ezen a szürkülésen már a második kép usán se tudok túllépni...

köszi midnenkinek aki foglalkozik velem :p


kedd szept. 16, 2008 4:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
NSX írta:
Azért vettem meg mert azt olvastam róla h a segitségével kontrasztosabb képet kapok, és mélyebb kék égboltot.

Megvettem kb (21 000 ft), kipróbáltam, de sajnos kishijján a rosszullét kerülget..
Az eredmény amit kapok egyszerüen rettenetes...

..de hiszen ezt teszi a polárszűrő ami a fotódon látszik. Ez kell tennie!

Gondolj bele, veszel egy siklóernyőt és miután kicsomagolod, beszíjazod magad és
elrugaszkodsz egy magas szikláról.. mi fog történni?
. Naná, hogy lezuhannál elsőre!

Mindent tanulni és gyakorolni kell ha sikert akarsz elérni.

A szűrő önmagában nem egy csodaszer, csak ha megtanulod használni.
Vedd kézbe a szűrőt és a legkülönbözőbb helyzetekben nézz körül azzal,
miközben minden egyes nézőponban elfordítod és vissza.

Miután megismered a hatásait már tudod mikor mit várhatsz tőle és
milyen helyzetben kell ill. mikor nem érdemes elővenned.
A leendő tudásoddal és a szűrővel "csodákra" leszel képes!

Mutatok néhány képet amit szűrőmenet hiányában az optika elé tartott polárszűrővel készítettem.


Az első képen oldalról sütött a nap és a hegyek fölött a párán polárosan megtört a fény.
Ilyen esetben még a kékes párát is kiszűri, a csillogást sokmindenről eltüntetheti.
Pl. itt tisztább élénkebb lett a kép.

Kép
Kép

A többinél is az első kép szűrő nélküli, a második a polárszűrővel készült.
Kép
Kép


Kép
Kép

Az összes fotó megtalálható nagy felbontásban a következő címen:
http://kep.tar.hu/balu-1/50604913#2


kedd szept. 16, 2008 2:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Honnan veszed ezt a kontraszt növekedést? Ha előbb kérdeztél volna bennünket akkor ezt nem erősítjük meg. Kivétel nélkül minden szűrő rontja a rajzot fényerőt. A képen én szörnyű nagy hibát nem látok, nem az a baj hogy olyant vártál ami nem jöhetett be? Csak a rendes beforgatás után van kioltás de minden üvegfellület növeli a becsillanás visszaverődés kockázatát. Hol akarsz a képen feketét látni mikor a 3 képen nincs is.


hétf. szept. 15, 2008 17:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 57
Tartózkodási hely: Middelburg, NL
Hozzászólás 
Sziasztok

segitséget szeretnék kérni.
Ma vettem egy 58mm B+W circular Polar szürőt a gépemhez (canon eos 300d) Azért vettem meg mert azt olvastam róla h a segitségével kontrasztosabb képet kapok, és mélyebb kék égboltot.

Megvettem kb (21 000 ft), kipróbáltam, de sajnos kishijján a rosszullét kerülget..
Az eredmény amit kapok egyszerüen rettenetes...
csúnya fátylas szürke képeket csinál ahelyett hogy kontrasztosabb lenne... a fényerőt leveszi vagy 2-3 fényértékkel, bár gondolom ez még talán normális.. A polarizálás müködik mert kipróbáltam kirakaton, az égboltot is sötétebb kéknek látom ha a megfelelő szögbe állitom, de emellett 1 csunya szürkés egyenletes fátyol van az egész képen... miért van ez? teljesen el vagyok keseredve. Rosszat vettem? vigyem vissza? vagy én vagyok a dilettáns?

feltöltöttem 1 modositatlan képet h milyen: http://nsx.hu/upload/IMG_4735.jpg

és itt van két másik (csak átméreteztem őket)

http://nsx.hu/upload/kirakat1.jpg
http://nsx.hu/upload/kirakat2.jpg

Szóval összességében müködik de ettől függetlenül használhatatlannak mondanám emiatt a szürke fátyol miatt... fekete szint nem is nagyon látok a képen... Kicsit el vagyok keseredve.. valaki tudna segiteni? :S

Üdv: NSX


hétf. szept. 15, 2008 15:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. szept. 22, 2006 18:27
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
...
"páradús levegő homályossá teszi a képet. Azt remélem, hogy ezt egy jó szűrővel ki tudom védeni."

Nem tudod. A pára ott van, a fény nem megy át rajta rendesen, attól, hogy az obid elé teszel egy üveget, az a fény ami szétszorodott a párában nem gyülik ujra össze az obidnál.
...

Elnézést, ez kiegészíteném. A homály egy része abból ered, hogy a levegőben lebegő párarészecske a fotós felé is reflektál fényt. Mivel ez a fény polarizált, ezért polárszűrő alkalmazásával ez a tényező kiszűrhető, így a kép, ha nem is tiszta, de tisztább lesz.


szomb. feb. 23, 2008 8:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. szept. 22, 2006 18:27
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
De két kisérletet még el lehet végezni, manuálisan állítható blendéjű objektívval.
1. Papírból olyan körlapot vágunk, ami a frontlencse egy részét lefedi, mondjuk a sugár 2/3-áig. Az objektívot nagyjábóli távolságállítással úgy tartjuk egy lámpa alá, hogy az alatta levő papírlapon a lámpa képe éles legyen. A blende szűkítésével a kép sötétebb lesz. Nyitott blendénél a körlapot a frontlencse közepére helyezve a kép szinté sötét lesz - elvégre ez is egy blende. Ha viszont most tekerjük a rekeszt szűkre, akkor a kép látványosan eltűnik, befeketül.
2. A frontlencsét nagyjából pontosan leképező körlapot vágunk, a körlap szélén egy kis ék alakú vágást ejtve. Nyitot blendénél az előbbiek szerint az alu levő papírlapon előállítjuk a lámpa képét (most legyen függőleges az objektív, mindjárt kiderül, miért). A körlapot a frontlencsére rakva, most egy sötét és nem teljes képet kapunk. De ha elmozdítjuk az objektív hossztengelyét (ha a vágás balra van, az objektív alját balra), akkor a kép teljesebb lesz.
Szóval azért a lencse széli fénysugár az a szélre megy, és a blende lemezek meg megfogják.
Persze, még el kell fogadni, hogy az AF pontossága a lencse átellenes pontjairól érkező sugarak által leképezett két kép közti távolsággal arányos.


szomb. feb. 02, 2008 21:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. szept. 22, 2006 18:27
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Babajaga írta:
Ha túl sötét van lehet ott 1,2-es szabad átmérő akár, az AF nem fog működni, mert a megvilágítás erőssége és a fénysűrűség sem elég az AF működéséhez. Mellesleg a blende szűkítésével a fénykör átmérője nem lesz kisebb, és oldalról sem juthat töb fény az érzékelőkre mert a fénnyaláb középen fordul át mindig oldalt nem kóborolhat fény mert az a fényszóródás miatt tönkre teszi a képet. Ezért használják csak a lencse HASZNOS nyílását, mert pont az a hasznos nyílás aminél még nincs zavaró fényszóródás.

Tapasztalatom szerint legalább két Canon EOS gép hozta azt, ami rá volt írva, hogy az AF működött -0,5 illetve egy FÉ fénymennyiségnél, illetve erősebb fényben.
Amit próbáltam írni, azt egyrészt Kerr írja le itt: http://doug.kerr.home.att.net/pumpkin/Split_Prism.pdf
Másrészt ha van egy munkablendére átállítható SLR géped, akkor nézz bele, és szűkíts. 5,6-9 körül elkezd a mérőék besötétülni. Függetlenül attól, hogy a nyári napfényben csinálod, vagy a sötét szobában.


szomb. feb. 02, 2008 20:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
nord írta:
Ott van eggyel fölötted... Hoya lineárist vegyél.

vak vagyok.... Nem vettem észre. Nézegettem a Hoya árakat anno, de valamit (ott is ;-) elnéztem, mert horror árakat láttam... Most nézem, 58mm lineáris polár 6785 forint... Persze ha jót néztem ;-)

Mindegy, vettem egy Cokin lineáris polárt 4000 forintért, arról is azt olvastam, hogy jobb, mint a Hama.

Üdv!


vas. dec. 16, 2007 14:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Sztrogoff írta:
arnyekxxx írta:
Babajaga írta:

Az AF-ok érzékenyek a fényerőre is. A polár pedig csökkenti a fényerőt. Tehát nem mindegy hogy egy 2.8-as fényerejű optikán használod a polárt vagy egy 3.5-esen vagy 4.5-esen, ugyanazon gépen. A legtöbb gépen 5.6 fölött nem működik az AF


Ez teljesen igaz, viszont nem ez volt a kérdés hanem, az, hogy melyik dslr polárérzékeny.

Illetve, ilyen formában, bocs, nem igaz, mert az AF-nél nem a fényerő, mint a sugárzott mennyiség számít, hanem a fényerő, mint a lencse szabad átmérője. Mert az AF rendszer a jó bázis miatt szélső fénysugarakat néz.


Ha túl sötét van lehet ott 1,2-es szabad átmérő akár, az AF nem fog működni, mert a megvilágítás erőssége és a fénysűrűség sem elég az AF működéséhez. Mellesleg a blende szűkítésével a fénykör átmérője nem lesz kisebb, és oldalról sem juthat töb fény az érzékelőkre mert a fénnyaláb középen fordul át mindig oldalt nem kóborolhat fény mert az a fényszóródás miatt tönkre teszi a képet. Ezért használják csak a lencse HASZNOS nyílását, mert pont az a hasznos nyílás aminél még nincs zavaró fényszóródás.


vas. dec. 16, 2007 9:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
vasti írta:
Sziasztok!

Lecserélem a gépemet, és mivel az újra 58mm-es szűrő kell, a régi meg 55mm-es volt, új polárszűrőt is veszek...

Pénzem nem nagyon van ;-)) , úgyhogy a nagy kérdés csupán annyi: Hama vagy Kenko? Eddig Hama volt, tette a dolgát (szerintem), de összehasonlítási alapom nincs: úgyhogy gondoltam megkérdezem a hozzáértőket ;-)

Üdv!

Ott van eggyel fölötted... Hoya lineárist vegyél.


vas. dec. 16, 2007 9:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. szept. 22, 2006 18:27
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
arnyekxxx írta:
Babajaga írta:

Az AF-ok érzékenyek a fényerőre is. A polár pedig csökkenti a fényerőt. Tehát nem mindegy hogy egy 2.8-as fényerejű optikán használod a polárt vagy egy 3.5-esen vagy 4.5-esen, ugyanazon gépen. A legtöbb gépen 5.6 fölött nem működik az AF


Ez teljesen igaz, viszont nem ez volt a kérdés hanem, az, hogy melyik dslr polárérzékeny.

Illetve, ilyen formában, bocs, nem igaz, mert az AF-nél nem a fényerő, mint a sugárzott mennyiség számít, hanem a fényerő, mint a lencse szabad átmérője. Mert az AF rendszer a jó bázis miatt szélső fénysugarakat néz.


szomb. dec. 15, 2007 22:05
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 137 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség