Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. máj. 29, 2024 1:52



Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
Képek felbontása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszaitokat! Azt hittem, van jelentősége ;-)
Mondjuk így belegondolva tényleg: és hány inches egy, a számítógépen tárolt kép?! ;-)))) A vinyóm 3,5", a monitorom 19", ebből ki lehet számolni?! ;-))))

Üdv!


hétf. aug. 25, 2008 8:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 16:52
Hozzászólások: 1102
Hozzászólás Re: Képek felbontása
vasti írta:
Mitől lehet ez?


Felbontás egy digit állományban a pixelszám. A dpi egy 0 tartalommal biró érték az exifben, kb hasraütéses alapon valamit beir a gyártó mert ne legyen már üres az a mező. A dpi-nek nyomtatáskor van értelme, vagyis hány pixelt nyomtatsz adott területre. Mivel ezt ugyis nyomtatáskor állitod be, vagy eleve adott (pl egy laborban) igy annak, hogy az exifbe mi van, semmi jelentösége. A digitállomány képtartalma ugyanaz akkor is ha 1dpi van az exifben meg akkor is ha 10000000dpi. De ezt magad is kipróbálhatod, mondjuk rawkonverterböl ki lehet küldeni ugyanazt a filet 1- 72- 300- csilló dpi-vel, aztán lehet benne keresgélni az elérést. Nem lesz. A dpi nyomdászok dolga, nekünk nem kell vele foglalkozni. Esetleg ha valami pályázatra valami hozzánemértő de annak látszani akaró kiiró 300dpi-ben kéri a digit képeket akkor valami programmal (pl inrfanview) át kell irni az exifben. Ettöl a kép nem változik, de legyen meg az öröme:)


szomb. aug. 23, 2008 14:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 459
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Ennek igazából csak nyomtatáskor van jelentősége.
Azt határozza meg hogy mekkora lesz a kinyomtatott kép adott pixelszám esetén ill. lapméret esetén.
Ez az adat gyártófüggő, és szerintem teljesen felesleges rögzíteni, mert ez a nyomtató lényeges tulajdonsága, nem pedig a képé.
Igazából a pixelszám, a felbontás és a (fizikai) képméret közül két érték egyben meghatározza a harmadikat is, tehát azok kötöttek.
De szerintem ezzel semmi újat nem mondtam...

Más megközelítésben arról lehet szó, hogy a gyártó rögzíthette hogy a maximális pixelszámmal mentett kép egy adott papírméret mellett mekkora felbontást (dpi) eredményez. Ha pedig egy kevesebb pixelszámú képet nyomtatsz ugyanarra a papírra - hogy az ugyancsak kitöltse a teljes felületet - akkor a felbontás értelemszerűen csökken.

Tehát:
180dpi az kb. 71pont/cm-nek felel meg.
A 3Mp-es kép 2000x1500 pixel felbontású (méretű) 4:3-as oldalarány esetén.
A kinyomtatásához tehát egy A4-es lap (29,7cm x 21cm) kell.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Zsora szomb. aug. 23, 2008 14:07-kor.



szomb. aug. 23, 2008 13:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1104
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Hozzászólás Képek felbontása
Sziasztok!

Egy érdekes dolgot vettem észre. Nézegetem a képek exif infóját, és azt látom, hogy a régi gépemmel (Canon A510) készült képeknél a felbontás 180x180dpi, az új gépemmel (Fuji S6500fd) készülteknél meg 72x72dpi... Mindig 3MP felbontásban fényképezek, a régi gépem nem is tudott nagyobbat, az újnál meg elegendőnek találtam.

Mitől lehet ez?


szomb. aug. 23, 2008 10:35
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 4 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség