Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 21:33



Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Megfelelo objektív választása+kezelése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Ez az obi, amivel szemezek egy ideje szintén 28-80-as és valami régi filmes gép obija lehetett. Gondolom az FA jelzés is erről tanúskodik. Azt nem tudom, hogy ér-e 10.000 Ft-ot. :?

A tiédnek mi a pontos tipusa?


Megér 10 ezret feltétlen. Nekem nincs már meg mert vettem egy 50-es makrót meg egy 28-105-öst. Az optikán olyan jelzés nincs ami arra utalna hogy filmes gépé hisz amikor gyártották még nem volt digit Inkább fókusz automatát jelent.
Én 12-ért vettem egy profi SF7-es géppel. Ez a gép 1989-ben "az év fényképezőgépe a világon" volt. Az autófókusza még sötétben is beállít mert egy rubinlézer van benne ami beállítóábrát vetít automatikusan a tárgyra.


pén. okt. 15, 2010 19:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Ez az obi, amivel szemezek egy ideje szintén 28-80-as és valami régi filmes gép obija lehetett. Gondolom az FA jelzés is erről tanúskodik. Azt nem tudom, hogy ér-e 10.000 Ft-ot. :?

A tiédnek mi a pontos tipusa?


pén. okt. 15, 2010 9:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Sziasztok!

Tesztelgetek, mikor van időm, kedvem, és a nap is süt..., stb.

Eddig tényleg a Chinon tűnik a legjobbnak, de azért (meglepő módon) a kit obi is egész jól teljesit!! Igazából egyetlen bajom van vele (kit obi): A szinhűsége nem a legjobb. Élességben 35mm-től felfelé felveszi a versenyt a Chinonnal. Alatta kicsit mosottabb, de azért még mindig jóval élesebb, mint egy rontott kép a Chinonnal.

Azt is megfigyeltem, hogy a Chinonnal sokkal könnyebben kiégnek a képek, mint a kit obival. Mondjuk, kicsit alapból alul exponál a kit obival... lehet, hogy ez is közrejátszik.

Gondolkodom egy régebbi filmes autófókuszos zoom optikán. Nézegettem a net-en egy Pentax 28-80-as obit 10.000 körül (
SMC Pentax FA 28-80/3,5-5,6 AF). Szerintetek milyenek ezek a régebbi cuccosok? Megoldják a szinhűséggel kacsolatos problémám?

Üdv: Deka


Énnekem a kitobim nagyon ramaty volt(féloldalasan éles) és vettem 12-ért egy 1990-es gyártású 28-80-ast oltári jó volt a színe az AF gyorsabb lett mint a kitobival. Ha az újabb kiadásúak is olyan jók akkor nagyon érdemes megvenni. A rajzáról nem is beszélve.


csüt. okt. 14, 2010 21:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Tesztelgetek, mikor van időm, kedvem, és a nap is süt..., stb.

Eddig tényleg a Chinon tűnik a legjobbnak, de azért (meglepő módon) a kit obi is egész jól teljesit!! Igazából egyetlen bajom van vele (kit obi): A szinhűsége nem a legjobb. Élességben 35mm-től felfelé felveszi a versenyt a Chinonnal. Alatta kicsit mosottabb, de azért még mindig jóval élesebb, mint egy rontott kép a Chinonnal.

Azt is megfigyeltem, hogy a Chinonnal sokkal könnyebben kiégnek a képek, mint a kit obival. Mondjuk, kicsit alapból alul exponál a kit obival... lehet, hogy ez is közrejátszik.

Gondolkodom egy régebbi filmes autófókuszos zoom optikán. Nézegettem a net-en egy Pentax 28-80-as obit 10.000 körül (
SMC Pentax FA 28-80/3,5-5,6 AF). Szerintetek milyenek ezek a régebbi cuccosok? Megoldják a szinhűséggel kacsolatos problémám?

Üdv: Deka


csüt. okt. 14, 2010 11:41
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Idézet:
Nem állítólag hanem biztos...


Ennek ellenére egész más a két obi, mind élesség, mind szinvilág tekintetében!


pén. szept. 10, 2010 8:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka írta:
Én most tesztelgetek...
Beszállt a tesztelésbe egy Reuvenon 55/1.7 is, ami állítólag szintén Chinon objektív.
Majd beszámolok az eredményekről.

Üdv: Deka


Nem állítólag hanem biztos. A Revue a Quelle áruház márkajele. A Carena meg a Porsté. Nekem van egy 135-ös Carenar felíratú amiről nem tudom egyértelműen megállapítani hogy melyik márka de a rajza a 300 ezer Ft optikák szintjén van 12 ezerért.


csüt. szept. 09, 2010 22:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Én most tesztelgetek...
Beszállt a tesztelésbe egy Reuvenon 55/1.7 is, ami állítólag szintén Chinon objektív.
Majd beszámolok az eredményekről.

Üdv: Deka


hétf. szept. 06, 2010 20:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Harmadába-negyedébe kerültek, mint a Pentax azonos fókuszú objektívei és optikailag igen csekély a különbség közöttük, nem is mindig a Pentax javára.

Üdv! SMA


hétf. szept. 06, 2010 16:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
SMA: Úgy látom Te nagyon a Chinon-ra esküszöl! :wink:


hétf. szept. 06, 2010 8:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

A Vivitar jó vakukat gyártott, de az objektívjeit nem venném meg, akármilyen olcsók is.

Igen, a Chinon gyártott 28mm-es obit és igen jót, van belőle nekem és digitális gépen is príma.
Ha minden jól megy, majdnem teljes lesz az objektív sorom, Chinonból persze, a jövő hét végére.
( 28mm, 35mm, 50mm, ?, 135mm, 35-105mm zoom, 75-300mm zoom. A zoom obik tekerősek, nem toló-zoomok. A hiányzó a sorból egy 85mm-es, vagy 100mm-es. A 100mm-es gyártásban volt, de igen ritka, 85mm-es nem tudom, hogy volt-e nekik. Ez majd lehet, hogy Pentax lesz, ha elfogadható áron hozzájutok egy ilyenhez. )

Üdv! SMA


pén. szept. 03, 2010 16:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Idézet:
A 28mm-es obi digitális gépen kb. 42mm-es látószögűnek felel meg...


Hát igen... pont ezért lenne jó egy ilyen! Az 50mm az már 75-nek felel meg és már néha nem győztem tolatni... :wink:
Általános fotózáshoz talán jobb lenne egy röbidenn gyújtótávolság.

Közben nézelődtem a neten: Egy Vivitar 28/2.8-as obit dícsértek a fellegekig. Chinon-nak is van 28mm-es obija?

Üdv: Deka


pén. szept. 03, 2010 5:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

A 28mm-es obi digitális gépen kb. 42mm-es látószögűnek felel meg, ami a normál gyújtótávolságúak közé tartozik.
Időnként kaphatók jó objektívek a Vaterán is, bár sokan szidják.
Érdemes még az Index/ fórum/foto Pentax adok-veszek és a többi Pentaxos oldalon, valamint az Expressz, Apronet oldalain is érdeklődni.

Nekem Chinon objektíveim vannak, mert jó a színviláguk és lényegesen kedvezőbb áron hozzájuk lehet jutni, mint egy Pentax objektívhez, aminél a nevet is meg kell fizetni. Minőségben nem marad el a Pentax hasonló objektíveitől, egy-két paraméterük lehet, hogy eltérő, de igen jó képeket lehet velük készíteni. Szeretem a manuális kezelhetőséget és ezek ilyen szempontból is jók.
Pentaxból az A, F, FA széria volt a legjobb, a DA sorozat csak digitális gépen működik megfelelően.

Üdv! SMA


csüt. szept. 02, 2010 15:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Találtam egy jó cikket a lencsék teszteléséről:
http://www.prime-junta.net/pont/How_to/ha_Testing_lenses/a_How_to_test_a_lens.html

Üdv: Deka


szer. szept. 01, 2010 13:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Még egy kérdés!
Szeretnék egy 28mm-es fix MF obit. Úgy saccolom, hogy sok esetben ideálisabb lenne mint az 50mm-es.
Melyik tipust javasoljátok?

Üdv: Deka


szer. szept. 01, 2010 10:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Babajaga:

Idézet:
...vettem egy 1989-es kiadású Pentax filmes gépet 28-80.as zoommal...


Honnan lehet az ilyen jó obikat felismerni?

Üdv: Deka


kedd aug. 31, 2010 11:47
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Kedves SMA!

Az M42-es obi működik Av módban, de a Pentax K bajonettes nem. Igaz, hogy durván alul exponál az M42-es. (Ezt mástól is hallottam már...)
Igazából azért nem értem, hogy miért nem működik a K bajonettes Av módban, mert ott te választod ki a blendét manuálisan. Gyakorlatilag a nem manuális obikkal is pont ezt teszed Av módban, csak a gép közreműködésével. Elvileg nyugodtan lehetne Av-ben fotózni...

Mondjuk a M mód sem fájdalmas annyira, mert a zöld gombra beállitja az ISO-t és záridőt a fényerő függvényében. De Av-ben automatikusan csinálná. Én nem találkoztam manuális Aperture engedélyezéssel... de majd megnézem!

Üdv: Deka


kedd aug. 31, 2010 8:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Deka:

A Chinon is manuális obi és ezért a blendét kézzel kell állítani, persze, hogy nem működik Av-módban. A gépen engedélyezni kell a manuális Aperture-módot, meg még valamit, nem tudom azt hogy hívják. Régi objektívek használatának engedélyezését is be kell állítani. ( Esetleg le kell az obi peremén celux-szal ragasztani az érintkező sor helyét, hogy ne zavarja a gépet a rövidzárral, amit a fém-perem okoz az érintkező soron. )
Próbáld meg P-módban, vagy Av-priority-módban, mondjuk 5,6-os blendéhez milyen időt állít be a gép és figyeld, ha kevesebb, vagy több fényt kap, hogy az idő változik-e, tehát a gép az időt állítja hozzá a beállított blendéhez. Ezzel lehet az 1,9-es blende esetében a háttér-elmosást figyelni, a "Bokeh" most igazán erőteljes.
Az élességet persze, kézzel kell állítani, de hamar megszokható.

A két filmes obi valószínűleg jobban teljesít, mint a KIT-obi, legalábbis képélességben és fényerőben, tehát rövidebb idővel lehet exponálni adott fény esetén. A KIT-obi 8-11-es blendénél jól viselkedik, de 5,6-ról indul 50mm-en, a másik kettő szinte itt már a legjobbat nyújtja, 5,6-8-11 blendével.

Üdv! SMA


hétf. aug. 30, 2010 16:30
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Szia SMA!

Köszönöm a válaszod!

Ami eddig kiderült:
- M42-es objektív: Csak Blende prioritás és manuál módban használható. Furcsa módon blende pr. módban nagyon durván alul exponál (kb. 2 EV-vel kell felfelé kompenzálni). Vettem hozzá m42-K bajonett konvertert, amivel egész jól működik. Egyetlen probléma az volt vele, hogy nagyon körülményes volt a cseréje. Egy pöcök eltávolítása után megoldódott a dolog, de sajnos így nincs fixálva a felrakott objektív. Az automatikus expozíció fokuszált állapotban nem működött. A bende a beállított értéken van végig (és nem csak az exponálás pillanatában)

- K bajonettes (Chinon): Aperture módban szintén alulexponál. Nekem is ez a szimpatikusabb, mert 1.9-es blendéje van, meg a bajonett is Pentaxos. Az, hogy a blende végig teljesen nyitva van, szintén plusz.

Igazából a tesztelés során az érdekelne, hogy nagyságrend beli különbség van-e a két objektív között. Na meg az is, hogy a kit obi hogy teljesít ezeknek a fényében. (A kit obi vitathatatlan előnye a gyors fokuszálás, kivágás változtatása)

Szerintem van értelme tesztelni, mert egy tesztelés során az objektívek viselkedése egyértelműbben kiderül, mint használat közben. Én arra gondoltam, hogy a legzavaróbb dolgokat kellene megnézni, úgy mint kromatikus aberráció, és élesség teszt különböző blendeállásnál. A kit obit is meg kellene nézni több blendénél és zoomnál is. Ami még eszembe jutott, az obik bokeh tesztelése. Nyilván nem egyformák ezen a téren az adottságaik, de kíváncsi vagyok rá! :wink:

Üdv: Deka


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Deka szer. szept. 08, 2010 9:12-kor.



vas. aug. 29, 2010 20:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Kedves Deka és Többiek!

A KIT-obihoz képest a másik kettő élesebb képet ad, de kettőre nincs szükség, ezért a 2,8/50-est cseréld el, vagy add el, ( pláne mert M42-menetes és adapterrel lehet csak használni, de az ront már az eredő képminőségen ) és vegyél inkább egy ( Chinon K-bajonettes) 2,8/135-öst, ami a digit-gépen 200-as fókuszúnak felel meg, tehát a tele-tartományban is tudsz képet készíteni.
Az 50-es objektív digitális gépen 75mm-nek megfelelő látószöget ad, a kisfilmes, 24x36mm képmérethez viszonyítva, ami jelen esetben jó portré-objektív, tehát arcképek, egész alakos portrék és sok egyéb kép készítésére is kiválóan megfelel. Ebből a szempontból jobb az 1,9/50-es, mert a háttér-elmosás erőteljesebb, mint a 2,8-as obié. ( 1,9-es blendével 2m-re az alany szemére állított élességnél a haj és az arc egyéb részei már lágyabbak lehetnek, a háttér pedig szépen elmosódik, egyetlen folttá, így kiemelhető az arc, a szem szépsége, vagy az orr vonala, stb. )
Én inkább manuális módban fényképezek és igyekszem úgy beállítani mindent, hogy abból kép lehessen, papírkép. Én nem monitoron nézegetem a képeimet, hanem papírképekben gyönyörködöm.

Több fókuszpont használata kényelmetlen, mert nem látszik a keresőben. Manuális obiknál csak a középső él(?), tehát az élesség beállítása erre jelez ki élességet.
Manuális módban a blendét ugye az obin állítjuk, a gépen a tárcsát tehát az idő beállítására kell opciózni, vagy a Custom menüben ezt így kell beállítani és ne feledjük hol állítottuk be(!), hogy viszonylag gyorsan tudjunk dolgozni a géppel.
Tessék időt adni a jó kép exponálásához, ehhez türelem kell és a keresőben figyelni kell a fókuszt, hogy a KIT-obival élesnek mutatja-e azt, amit szeretnénk élesben viszontlátni. Ha nem, akkor félig lenyomott expo-gombbal kell a témára beállni úgy, hogy az legyen éles, amit szeretnénk.
Manuális obiknál a fókusz, az élesség és a blende-értéke kézzel állítható, a gép kijelzi, ha ( középen ) éles. Engedélyezni kell a manuális obi használatát és a manuális blende-állítást is a menüben.
A BEÁLLÍTÁSOK, EXTRÁK menüben kapcsoljunk ki minden felesleges trükköt, színmódot, HDR-t, szűrőt, meg ami van. Lassítja a gépet és zabálja az akkut.

Elég nehézkesen érthető a manuálja, van ahol vissza, vagy előrébb kell lapozni, mert egyes menüpontok, beállítások érdekesen vannak megfogalmazva és lefordítva, nem egy helyre vannak gyűjtve az azonos beállításhoz, vagy üzemmódokhoz tartozó lehetőségek.
Zavaros egy kissé, na, ezt akartam mondani, de megtanulható, csak olvassuk végig a manuált!

Legjobb, ha élőben, élesben teszteled a gépet, objektívet és magadat, bármilyen más tesztmódszer csalás, vagy egy valami kiragadotthoz van viszonyítás és az lehet helytelen kiindulási állapot, ami hibás eredményt ad.

Sok sikert

Üdv! SMA


szomb. aug. 28, 2010 14:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
Sziasztok!

Nem rég sikerült beruháznom egy Pentax k-x tükörreflexes gépre.
Vettem is hozzá 2 MF optikát is:
- Zeiss Jena 2.8/50, M42
- Chinon 1.9/50, K bajonett

Szerencsére a gép segit a fókuszálásban, de azért a saját optikájával sokkal több szolgáltatás használható (EDR, több fókusz pont, stb.). Nyilván a rontott képek száma is sokkal több, mint a kit obival. De egy-két jól sikerült kép kárpótol a sok rontásért.
Esetleg vannak valami trükkök, amit a manuális fotózásnál tudni kell?

Még egy kérdés:
Szeretném a lencséket letesztelni, a kit obit is beleértve. Milyen teszt eseteket ajánlotok?
(Van már egy két ötletem, de feleslegesen nem akarok túl sok képet csinálni...)

Mik szoktak az optikák főbb hibái lenni?

Üdv: Deka


pén. aug. 27, 2010 16:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Deka írta:
Sziasztok!

Érdekelne, hogy egy digitális tükrös gépre rárakott, nem autófókuszos lencsét mennyire rémálom használni? A fókuszálásnál azért segit a gép általában?
(Nyilván nem sportfotózásról beszélünk!! ) :wink:

Üdv: Deka


Attól függ kinek mi a rémálom. Én ötven éve megszoktam az élességállítást a nem AF-es gépeknél bár ugye már régen megjelentek a segédeszközök Fresnell mikroprizma raszter mérőék. Kétségtelen enélkül nehezebb.Az élesség visszajelző dióda nem segít annyit mint egy mérőék mert könnyű túltekerni én mindig a mattüvegen a tényleges élességet nézem. És azért digitnél van egy nagy előny lehet vég nélkül exponálni ilyen esetben, nem úgy mint filmnél.


hétf. feb. 22, 2010 12:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Sziasztok!

Érdekelne, hogy egy digitális tükrös gépre rárakott, nem autófókuszos lencsét mennyire rémálom használni? A fókuszálásnál azért segit a gép általában?
(Nyilván nem sportfotózásról beszélünk!! ) :wink:

Üdv: Deka


hétf. feb. 22, 2010 10:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Igazolni tudom, hogy egy nem mai, filmes géphez gyártott jó állapotú objektív magasan veri minőségben bármelyik KIT-obit.
Minden gond nélkül használhatóak a filmes objektívek, a kompatibilis digitális vázon, nyilván a kényelmi szolgáltatások kivételével, mint ezt írták már előttem, de a kapott képminőség kárpótol a kényelmetlenségért.
( Pentax digitális gépemen az 1,7/50-es Chinon objektív ragyogó, éles és tökéletesen szabályos képet ad, még gyenge fényviszonyok mellett is igen jól lehet használni. )
-
Keresek megvételre Chinon K-bajonettes objektíveket, elsősorban 2,8/100-as és 2,8/135-ös érdekel, nem Macro kivitelben.
E-mail publikus.

Üdv! SMA


vas. feb. 21, 2010 16:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11865
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Honnan tudná egy optika, hogy milyen felületre vetíti a képet (film, vagy CCD). Sehonnan.
Egy a lényeg: az optikának meg van adva, hogy milyen méretü felületre (pl 24x36mm, vagy 9,6x12,8mm) vonatkoznak az adatok (felbontás, torzítás, fényesség egyenletesség stb.)

A szabály:
1. a legjobb, ha azonos méretü a CCD elem, mint az optika eredeti leképzési adata
2. nagyobb méretre alkalmas optikát kisebb felületre mindig lehet használni, de ráírt relatív fókustávolságot át kell számolni, miután a látószög is változik. És előfordulhat, hogy a felbontással bajok lesznek, mivel a felületnek csak egy része van kihasználva, így a felbontás is relatív kisebb lesz, hiába tud többet a felvevő elem.
3. kisebb méretre való optika alkalmatlan nagyobb felvevő felületre, mert vignettálni fog, azaz csak egy kör alaku részen lesz kép, ráadásul a szélek besötétednek.


pén. feb. 19, 2010 19:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Köszönöm a kimeritõ választ! :)

Sejtettem, hogy igy lehet (a józan paraszti ész is ezt diktálná), de mikor az ember kezdõként egy fotós könyvben olvassa ezeket a süketségeket, akkor elbizonytalanodik!

Üdv: Deka


pén. feb. 19, 2010 17:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
"Hiába rendelkezünk nagy felbontásra képes CCD-vel, ha az objektív életlen lapos képet rajzol a lapka felületére. Ha az 5 megapixeles gépünk objektívje csupán 2-3 megapixelnyi adatot biztosít a CCD számára,"

Én több mint 50 éve fényképezek a fenti szöveg egyszerűen süketség! Semilyen optika semmiféle pixel mennyiséget nem rajzol a lapka felületére! Egy optikai képet rajzol fényből.Aki ezt írta elemi fogalma nincs az optikáról. A film szemcsézete vagy a digit érzékelő diódái ebből az optikai képből részleteket rögzítenek. Amikor a Hasselblad megcsinálta a 39 megapixeles gépét egyszerűen feltették rá a filmes optikát mivel annál jobbat nem tudtak volna előhúzni sehonnan.Nincs ilyen hogy egy 6Mp es géphez jó az optika de egy 20-ashoz nem. Az üzletben nem kapni így optikát hogy ez 14 Mp-hez jó.


csüt. feb. 18, 2010 20:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás 
Deka írta:
Sziasztok!

Csatlakoznék ehhez a topic-hoz én is egy obis kérdéssel. Ezt olvastam egy fotós könyvben:

Idézet:
[...]Hiába rendelkezünk nagy felbontásra képes CCD-vel, ha az objektív életlen lapos képet rajzol a lapka felületére. Ha az 5 megapixeles gépünk objektívje csupán 2-3 megapixelnyi adatot biztosít a CCD számára, a képállomány nagyobb lesz, a minőség viszont olyan, mintha egy 2-3 MP-es géppel készítettük volna. Az objektív minősége fokozottan előtérbe kerül azzal is, hogy a képet nem a 24x36-os filmkockára, hanem az annál jelentősen kisebb CCD felületre vetíti. Ugyanazt a képi információt jóval nagyobb felbontással kell az érzékelő felületére vinni.[...]


(Ez a dolog egyébként annak kapcsán merült fel, hogy lehet-e régi filmes objektiveket csatlakoztatni a modern digitális gépekhez.... A szerző szerint éppen lehet, de nem érdemes.)

Ezt úgy kell érteni, hogy egyes lencsék kevésbé éles képet adnak? Nem pontosan értem, hogy egy analóg lencsének mi köze van a felbontó képességhez. Arra gondol, hogy a gép felbontása olyan lehet, hogy kihozza a kevésbé jó obi hibáit?

Amúgy, mi a véleményetek a régi (de jó) lencse és a modern digitális gép kapcsolatáról. (Nyilván arról az esetről beszélünk, amikor a bajonett stimmel).

Üdv: Deka


Nincs ilyen hogy analóg lencse. Nekem van egy M42-es menetű 135mm-es telém ami olyan képet ad a Pentax digitemen mint egy mai 200 ezer Ft feletti optika.A filmes régi lencséknel is volt élességrajzi és felbontóképességbeli különbség. Az első fényszórásban mutatkozik meg a második meg a részletek elkülönítő képeségben, ezért is hívják vonalas felbontóképességnek.Hány vonalat tud egy mm-en belül egymástól elkülönítve rajzolni. A Zeiss Sonnar az orosz Jupiter a japán Takumar és Chinon lencsék digiten is nagyon jók. Amikor 4 éve vettem a Pentaxom láttam hogy a kitoptika elég halovány pedig digitre készített volt, vettem egy 1989-es kiadású Pentax filmes gépet 28-80.as zoommal 12 ezer Ft-ért és az optika a digitét mindenben élességben színrajzban még az AF gyorsaságában messze lehagyta.( az 1989-es gép elektronikai tudásban sok mai gépet ver, igaz hogy a gép 1989-ben az év fényképezőgépe a világon volt. Még teljes sötétben is állít az AF mert egy lézerábrát vetít.)

Nyilván a filmes optikánál 3 eset fordul elő egyezik a bajonett és AF-es az optika egyezik a bajonett és manuális az optika és nem egyezik a csatlakozó de adapterrel fel lehet tenni a gépre. A három között kényelmi eltérések vannak csak. Vannak olyan filmes optikák amik nem adnak jó teljesítményt digiten de azért mert a film és a CCD közötti viselkedésbeli különbséget nem tudják áthidalni, de ez a filmes optikák 20%-a körülbelül, és az 50mm alatti optikák között vannak döntően.
A fiim ezüstbromid kristálya oktaéder alakú ami azt jelenti hogy több oldalról érkező fényt tud hasznosítani ezt próbálják modellezni a CCD érzékelő diódáinál is.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Babajaga pén. feb. 19, 2010 7:54-kor.



csüt. feb. 18, 2010 19:33
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 630
Tartózkodási hely: Kecskemét
Hozzászólás 
Sziasztok!

Csatlakoznék ehhez a topic-hoz én is egy obis kérdéssel. Ezt olvastam egy fotós könyvben:

Idézet:
[...]Hiába rendelkezünk nagy felbontásra képes CCD-vel, ha az objektív életlen lapos képet rajzol a lapka felületére. Ha az 5 megapixeles gépünk objektívje csupán 2-3 megapixelnyi adatot biztosít a CCD számára, a képállomány nagyobb lesz, a minõség viszont olyan, mintha egy 2-3 MP-es géppel készítettük volna. Az objektív minõsége fokozottan elõtérbe kerül azzal is, hogy a képet nem a 24x36-os filmkockára, hanem az annál jelentõsen kisebb CCD felületre vetíti. Ugyanazt a képi információt jóval nagyobb felbontással kell az érzékelõ felületére vinni.[...]


(Ez a dolog egyébként annak kapcsán merült fel, hogy lehet-e régi filmes objektiveket csatlakoztatni a modern digitális gépekhez.... A szerzõ szerint éppen lehet, de nem érdemes.)

Ezt úgy kell érteni, hogy egyes lencsék kevésbé éles képet adnak? Nem pontosan értem, hogy egy analóg lencsének mi köze van a felbontó képességhez. Arra gondol, hogy a gép felbontása olyan lehet, hogy kihozza a kevésbé jó obi hibáit?

Amúgy, mi a véleményetek a régi (de jó) lencse és a modern digitális gép kapcsolatáról. (Nyilván arról az esetrõl beszélünk, amikor a bajonett stimmel).

Üdv: Deka


csüt. feb. 18, 2010 10:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás 
D90 kitet venném. Ergonómiája, képminősége nagyon jó, ráadásul a kitben adott 18-105-ös stabilizált obi átfogása hobbiszinten kvázi mindenre elég és az árához képest kifejezetten jó képet ad.


hétf. jan. 12, 2009 12:20
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: vas. dec. 21, 2008 14:32
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Koszonom Nordnak és Babajagának a bolcs hozzászólást :-) . A végén a canon 450EOS -ból egy Nikon D90 est a 18-105mm -es objektívvel .Errol mi a fo szakik véleménye? Koszonom


hétf. jan. 12, 2009 8:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd júl. 17, 2007 22:26
Hozzászólások: 48
Hozzászólás választás
Sziasztok!
Egyik nagyon jó barátom partyphotos és szeretnénk meglepni egy objektívvel. én nagyon nem értek a partyfotózásokhoz, ezért ha valaki tudna nekem abban segíteni hogy ezen két obi közül melyiket válasszam, melyik a legalkalmasabb erre, annak megköszönöm!

1)Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5 G AF-S DX IF ED
2)Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6 G AF-S DX ED VR
3)Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 DC MACRO HSM (Nikon)

Az első kettő majdnem ugyanaz, csak a fényerő és a VR miatt gondolkozom rajtuk....

olvastam teszteket hogy sötétben a sigma mellé lövi a fókuszt, illetve, hogy egy kis pára hatására használhatatlan az obi, nem tudom ez mennyire igaz, szeretném kikérni a véleményeteket.

üdvözlettel: wilco


szomb. dec. 27, 2008 13:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. feb. 10, 2005 14:43
Hozzászólások: 1538
Tartózkodási hely: Kocsma :)
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
dogoargentino777 írta:
Hello,szeretnék venni egy canon 450eos fényképezogépet mit fotóznák vele?: szabadság-fotók(tengerpart,halyóút,természet,személyek) - szeretnék fotózni vele.Tanácsot kérnék milyen objektívet vásároljak hozzá ?És hogyan kell kezelni (beállítani?)
Totál kezdo vagyok , van egy panasonic lumixom(6mpix-es)
Koszonom


A DSLR-ekhez ahhoz hogy a kompakt terjedelmét elérd nem egy optikát kell venni hanem többet. Egy optikával csak a témák egy részét lehet fotózni. Persze az anyagi lehetőségektől függ. Az meg hogy természet, nem meghatározás mert ebbe a macro és a totál felvétel is beletartozik. A gép kezelését a könyvéből kell tanulni, az általános fotóismereteket meg fotóskönyvekből.


hétf. dec. 22, 2008 22:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1770
Tartózkodási hely: Az ország egyetlen, diadalíves városa
Hozzászólás Re: Megfelelo objektív választása+kezelése
dogoargentino777 írta:
Hello,szeretnék venni egy canon 450eos fényképezogépet mit fotóznák vele?: szabadság-fotók(tengerpart,halyóút,természet,személyek) - szeretnék fotózni vele.Tanácsot kérnék milyen objektívet vásároljak hozzá ?És hogyan kell kezelni (beállítani?)
Totál kezdo vagyok , van egy panasonic lumixom(6mpix-es)
Koszonom

Vagy a 18-55 IS-es kitobjektívvel vedd meg, vagy - ha nagyobb zoomot szeretnél - akkor az új 18-200 IS-es obit válaszd.


hétf. dec. 22, 2008 8:59
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Átraktam digitcamba.


vas. dec. 21, 2008 22:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. dec. 21, 2008 14:32
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Megfelelo objektív választása+kezelése
Hello,szeretnék venni egy canon 450eos fényképezogépet mit fotóznák vele?: szabadság-fotók(tengerpart,halyóút,természet,személyek) - szeretnék fotózni vele.Tanácsot kérnék milyen objektívet vásároljak hozzá ?És hogyan kell kezelni (beállítani?)
Totál kezdo vagyok , van egy panasonic lumixom(6mpix-es)
Koszonom


vas. dec. 21, 2008 14:54
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 85 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség