Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 21:32



Hozzászólás a témához  [ 212 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Oszcilloszkop epitese hazilag 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Értelmetlen balhézás helyett inkább nézegethetné akinek kedve van a 85ös RT évkönyvben a Sipos féle szkópot :)
Alapvetően tetszik a konstrukció,de kicsit(nagyon?) át kellene a mai igényekre faragni.

Nekem már furcsa az akkori terminológia és szokások,pl a beültetési rajzokat alig tudom kibogarászni,mi van panelon és mit kell levegőben összerakni,vagy önállóen kitalálni...
Alkatrészjegyzék nincs,tegnap éjjel kiirogattam a rajzról mi kell bele..hát nem fél marék alkatrész az biztos:)

A másik ami érdekes,olyan kommersz cuccon ami ma minden boltban 15ft,85-ben rengeteget problémázik a szerző,hogy milyen beszerezhetetlen. :shock:

Ugyanakkor előír néhány főleg nagyfeszültségű alkatrészt ahol számomra közel nem egyértemű mai kínálatból mit is lehetne olcsón beépíteni..
Merthogy manapság csöves TV bemeneti leválasztó kondikat,vagy "sorfrekvencia beállító" több 10kHzre,ugyanakkor 2KV-ra megfelelő több nanós kondikat szintén bajos lesz találni..

A tápja egyáltalán nem tetszik,bár érdekes,hogy többek "intelmével" szemben (semmi kapcsolóüzem?!?) ez egy durva impulzusokkal működő 20khz-es szabadonfutó teljesítményinverter(!!!),halom tekerccsel régi TV vason.
A szerző által bevallottan kellemetlen-tűrhetetlen infrahangot okádik folyamatosan...mindez csak azért(?) hogy bármiféle 12V közeli megfelelően terhelhető DC-ről elinduljon a szkóp..

Olyan "találós kérdéseken" kínlódom,miért tettek mindenhova 1N914-et? 85-ben nem volt még elérhető az 1N4148 pl? Vagy megint valami ámítás áldozata vagyok,1N4148 csak katalógus szerint űberelei a 914et?


hétf. dec. 11, 2006 13:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Én marhára örülnék ha nem veszekednétek:) Minden nap olvasom a forumot, és néha irogatok is. Mindkettőtök irásait el szoktam olvasni és ha lehet akkor gondolkodok is rajta, és asszem ez a cél:) Én köszönök minden eddigis segitséget gondolatébresztést nektek is, és persze mindig gondolkodok ha lehet, mert szerintem senki nem kinyilatkoztatni akar, hanem segiteni, ötleteket adni. Pl csöves technikában élvezettel szoktam olvasni DDL -t is és azon is gondolkodni, meg persze utánaolvasni mert elég öreg vagyok és felejtek sajna:)
Másnak is azt tudom ajánlani gondolkodni, és a jószándéku segitséget köszöni és becsülni, és lehetőleg azt nézni......
OZ


hétf. dec. 11, 2006 6:21
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Csináld csak, ha szerinted ez a normális viselkedés...


vas. dec. 10, 2006 23:34
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Bocs, MotoHacker, nem neked szólt, csak nem tudtam, hogy közben te is írtál.


vas. dec. 10, 2006 22:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Igazad van, te, egyetlen élő polihisztor. Bár meg kell jegyeznem, az anyázást én még nem kezdtem el, nem is fogom. De te már emlegetted bizonyos vizelési problémákkal kapcsolatban az egyik felmenőmet. Én azt hiszem, te vagy az, aki kimerítette az eszköztárát. Így már csak az obszcén fogalmak emlegetése maradt számodra, mint az az előbbi hozzászólásodból is kiderült... Kissé szánalmas, de hát ez is kell a szürke hétköznapok elviselésére... mindig élvezettel olvasom amikor ilyen kínlódva magyarázod a bizonyítványodat. Ne hagyd abba, olyan szürke lenne e nélkül ez a topic ( is ).


vas. dec. 10, 2006 22:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Közben már én is réjöttem,nincs a kvarcnak sok értelme,de vitatkozzatok csak :D (amatőr műszerrel űrsiklót pályára úgysem állítunk)
Egyébként egy bináris osztót(számlálót) képzeltem el,utánna egyszerű R-2R DA-val.
Ami persze nem tökéletes fűrész,hanem finom "lépcsőfeszültséget" ad,tehát egy picit még "simítani" kell.
Az mindenestre biztos,hogy kvarcpontosságú.Semmiféle időzítő RC tagot,és hasonlót nem tartalmaz,és tetszőleges időpontban (szinttel,éllel,stb) "indítható". (a számlálás,merthogy a kvarcoszcillátor mindig jár!)
A kvarc frekvenciáját növelve(átkapcsolva,elhúzva) a meredekség természetesen megváltozik.
(noha ennek semmi értelme,jobb megoldás volna az analóg jel nagyságát,és a számláló utolsó értékét megváltoztatva ugyanezt elérni)
Ez aféle analóg-digitális "hibridmegoldás",amit csak hirtelen ötletként dobtam be,(mert valaki előtte épp az időalap pontossága miatt kételkedett?).....de ti jól elcivakodtatok ezen(is) :D


vas. dec. 10, 2006 22:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Végre most megnéztem a 85ös RT évkönyvet,vagyis ravaszul lehuztam gyorsan,merthogy nekem sem volt meg :D
Az mégsem elektroncső és a 70es évek...
Úgy első blikkre aztondom,aki építeni akar,íme a szent grál.
Magyarázós,szájbarágós,70es 80as évek alap kapcsolástechnikája kommersz alkatrészekre hangszerelve.
Szinte ugyanaz mint egy kisebb EMG,no persze ez a szerző nevének ismeretében nem is lehet véletlen..:D
Kissé alkatrésztemető,de túl lehet élni.
Már csak valami jó kis cső kellene,hogy összerámoljam gyorsban :D,úgyis nagyon hiányzik egy valóban hordozható és javítható(!) szkóp a "rettegett" nehézbombázó PM3264 mellé.


vas. dec. 10, 2006 22:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Dörmike!

Ez az, személyeskedjél csak, és föl ne fogd amit írtam! Most, hogy kimerítetted az eszköztáradat, csak az anyázás jöhet részedről. De ne legyen igazam!

Idézet:
Aminek természetesen az a lényege, hogy mindenki teljesen dilettáns a témához, kivétel te.


Ha szerinted ez a lényege, akkor javaslom, hogy tanulj meg magyarul, vagy gondolkodni! Próbáld meg elfelejteni a fejedben élő torz képet rólam, és a tényekre reagálni! Nehéz feladat, de nem lehetetlen.

A lényeg - "megtisztelő" névadásod ellenére - pont az volt, hogy bár senki sem tévedhetetlen, a lényegtelen tévedésekbe értelmes ember nem köt bele! Meg azokba sem, amit minimális gondolkodással ki lehet javítani. Pl. ha te következetesen rosszul írod le a nevemet, azért még én nem foglak minden egyes alkalommal kijavítani, mert bár enyhe sértés, de ettől még rájövök, hogy kire gondoltál.

Cserébe viszont elvárom, hogy ha egy árnyalattal mást jelentő kifejezést használok egy olyan témában ahogy **** semmi különbséget nem okoz, akkor ne ordíts rám!

Ettől függetlenül azt is elvárom, hogy a releváns kérdésekre viszont válaszolj, ha már muszáj volt ellentmondanod!

Idézet:
hiszen alapjáraton itt mindenki hülye hozzád képest.


Ne általánosíts!


vas. dec. 10, 2006 21:55
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
A másikat könyvet is javaslom. Címéhez méltóan méréstechnikai bravúrokkal foglalkozik. Időnként meglepő mi mindenből lehet használható lelet szoborni. Azért is gyűjtöm ezeket a könyveket, mert bár a csöveket már elfelejtették, de az elv maradt. Ráadásul a FET olyan mint a cső, csak kisebb fesszel is beéri. Úgyhogy nosza!
Én nem fogok szkópot építeni, maradok a kövületek javítgatásnál. Az is egy külön élmény, mire doksit szerzek, átbabrálom a szerzeményt, alkatrészt felhajtok, rájövök, hogy mi a baja. Egy szkóppal évekig elvagyok :wink:
Hiába nem szakmám...

A DG7-XXX is nagy lépés volt a semmihez vagy a kis gukkerekhez képest... (orosz hobbiszkópok)
Nem szidom őket, mert máig egy kis orosz szkóppal javítgatom a lomjaimat. Nagyon hálás. Csak a fesz invertere ne lenne olyan visítozós.
Egy csendesebbet előbb-utóbb csak felélesztek....


vas. dec. 10, 2006 21:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Azaz! Korszerű oszcilloszkópok. A másik nincs meg.
Régen sem volt fenékig tejfel. Volt a DG7-132, aztán slussz. Én külön kanosszát jártam azért a D10... akármiért, már nem is emlékszem a típusra. Amikor meg egy igazán jó csövem lett ( D14-131 GH, Telefunken ) akkor már egész mással kellett foglalkoznom. Később meg árverésen vettem szkópot, többet is.


vas. dec. 10, 2006 21:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Nem is egy könyv...
Csepregi-Horváth Kázmér: Oszcilloszkóp méréstechnika MK 1976
Csepregi-Horváth Kázmér: Korszerű oszcilloszkópok MK 1968
Mindkettő itt vigyorog a könyvespolcomon. :D
Ja és ezt nem azért írtam, hogy elkezdjétek szapulni egymást! :?

Belegondolva tényleg, mennyire eltűntek a házi építésű szkópok.
Persze régen az volt a hajtóerő, hogy nem lehetett szkóphoz jutni, de KS csőhöz igen... :wink:


vas. dec. 10, 2006 20:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Mr. Csalhatatlan!


Szkópügyben, ajánlok neked egy könyvet: valami Csepregi írta vagy 40 évvel ezelőtt, sokat tanulhatnál belőle... nem emlékszem a címére, zöld fényes kötése volt. Még a te szinteden is érthető lesz...

Most is hoztad a formád, szerintem ezt a tulajdonságodat mndenki ismeri és valószinűsítem, hogy már hiányoltak is tőled egy kis magyarázkodást. Aminek természetesen az a lényege, hogy mindenki teljesen dilettáns a témához, kivétel te. Meg tudom érteni, hogy még nem sikerült agyilag felépülnöd a tüdőgyuszi okozta sokkból, különben tényleg nem írogatnál ebbe a fórumban, hiszen alapjáraton itt mindenki hülye hozzád képest.


vas. dec. 10, 2006 20:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 03, 2004 21:01
Hozzászólások: 1360
Tartózkodási hely: Szolnok
Hozzászólás 
Béláim az Úrban!
Jajj, ne mán'! Nehogy itt is elkezdjetek vicsorogni egymásra. :?
De ha már ennyire sok az energiátok, kicsit segítsetek:

Kaptam két halott szkópot. :D
Az egykinek a trafója égett le a másik nem tud magáról.

Messoszcillograf DMTF BN1915/5
ő a trafóégett. Hatalmas 12cm-es kerek szkópcső, négyszögletes maszk
2 kivehető fiókos. Számolgatásom szerint 20MHz. És böszme nagy. Tápot átnézném, trafót újra tekertetném. Jó ha van az embernél egy ilyen... :wink:
Szkópot nem bontunk, és nem dobunk ki... :evil:

az amnéziás egy csöves TV oszcilloszinchroszkóp...
Nem, nem buggyantam meg! Valaki kereste ezen a topicon az adatait, és én adtam meg neki. De csak annyi van róla amit leírtam. Még a kapcsolási rajza megvan, de jó lenne egy gépkönyv... Potik totálkárosak.
A másik pedig az, hogy nem éppen egy szokványos szkóp. Eleve impulzustechnikára van kitenyésztve. Elolvasnám, hogy a gyártója mire szánta...

OFF:
ha már itt vagyok megkérdezem, hogy valakinek van-e egy EMG 1172/B (TYPE TR0614/B) programozható szignál gépkönyve (1-599 MHz szintézer)


vas. dec. 10, 2006 20:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Danko!

Idézet:
Ha mar van SRAM, amiben el lehet tarolni a mintat, akkor nem lenne eleg egy mezei TFT monitor?


"Mezei"?

Hát, lehet, hogy valakinek ez nem tétel, de nekem kicsit drága. Csak akkor érné meg, ha nagyon komoly szkópot építünk. Na meg ez már fölülről súrolná a "hordozható" kategóriát.

Na és persze attól, hogy van SRAM, a monitort még nem lehet rákötni, előtte teljesen át kell dolgozni az adatokat egy másik (kb. 0,5 MByte!) memóriában.


vas. dec. 10, 2006 19:39
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Dörmike!

Idézet:
Egy komolyabb szkópban, a fűrészgenerátort nem szinkronizáljuk a bemeneti jelhez, hanem a bemeneti jel egy meghatározott értékénél INDÍTJUK!


Igen, indítjuk. És olyan nagy a különbség a téma szempontjából, hogy ezt ORDÍTANI kell?

Kis OFF:
Idézet:
hanem a bemeneti jel egy meghatározott értékénél

Nincs igazad, mert nem csak az értékét, hanem a jelváltás irányát is vizsgálják.
Idézet:
INDÍTJUK! ( erre való a Level Slope gomb )

Level Slope gombot még nem láttam szkópon, csak külön Trigger Level potit, és Trigger Slope kapcsolót. És mi az az "ez", amire való? Ezzel indítanánk a jelet? Nyilván nem.
Ugye milyen **** és értelmetlen, ha valaki beleköt nyilvánvaló és irreleváns dolgokba? Én sem tételezem föl rólad, hogy egy Level Slope nevű gomb nyomogatásával indítanád a lefutásokat, pedig nyelvtanilag ezt kellene jelentenie a leírtaknak.
OFF vége

Idézet:
Így természetesen lesz létjogosultsága a kvarc időalapnak,


:shock: És mégis mire lenne jó? Milyen kvarc generál fűrészjelet? Semmilyen. Azt továbbra is integrátorral kell előállítani. Az indító jelet sem adhatja a kvarc, hiszen azt továbbra is a bemeneti jelnek kell meghatároznia. Akkor mit csinálna a kvarc? Szimpátiarezgéseket végez? :-)

Idézet:
30 V/cm ? Hát az gyenge dolog. Olyan kell, ami 5 V/cm-nél nem rosszabb.


Nincs nálam az adatlap, valószínűleg csak a vízszintes 30V/cm. A függőleges biztos jobb valamennyivel, de csak arra emlékszem, hogy amikor nézegettem, 100V fölötti tápban gondolkodtam. Egyébként meg:
- mindenki abból építkezik, ami van
- ha biztosítani tudjuk a 180 V-os jelet, akkor lehet használni akár a 30V/cm-es csövet is. Persze lehet álmodni az 5V/cm-ről, de akkor vagy nagy utángyorsító fesz kell, vagy nagyon hosszú cső, vagy nem lesz nagy fényerő. Ez a cső meg csak 34 centis, és tutira nem kell neki nagy anódfesz, mert nincs rajta külön csati.


vas. dec. 10, 2006 18:59
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ezen a trigger áramkörön filózok erősen,ez az egész legérzékenyebb pontja.

A TVről és nagyfeszről birkaságot írtam,pici amatőr szkópcsövön nincs utángyorsítás,KV-ok és egyebek kizárva.

Találtam egy régebbi könyvet,van benne jópár egyszerű szkóp rajz,alapnak azok épp megfelelnek.Jobban tetszik mint az összes rádiótechnikás varázslat,"Rózsa Sándor:Amatőr mérőkészülékek építése".


vas. dec. 10, 2006 16:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Spafi!

Egy komolyabb szkópban, a fűrészgenerátort nem szinkronizáljuk a bemeneti jelhez, hanem a bemeneti jel egy meghatározott értékénél INDÍTJUK! ( erre való a Level Slope gomb ) Így természetesen lesz létjogosultsága a kvarc időalapnak, de akkor nem lesz rajta Variable állíthatósági lehetőség, mert azzal a fűrész meredekségét lehet szabályozni. ( Ezzel gyakorlatilag a frekvenciáját is, de csak közelítőleg, mert a fűrészjel visszafutása egy-egy tartományon belül konstans. ) Persze, ez is megoldható, mint pl. a jobb mikrosütőkben az időt állító gomb, olyan racsniszerű, körbetekerhető, tehát diszkrét lépésekben lehet a Variable-t állítani. De az analóg, integrátoros fűrészgenerátornál nincs jobb.
A vizszintes erősítővel nincs túl sok gond, ott nem kell óriási sávszélesség. A függőleges! Na, az már gond...
30 V/cm ? Hát az gyenge dolog. Olyan kell, ami 5 V/cm-nél nem rosszabb. Meg ha lehet, legyen benne elektróda a kivilágításra. Sajna ez csak a tényleg jó csövekben van.
Egy szkóp tápjában csak szinuszos kivitel képzelhető el, mert a négyszöges zavarásait szinte lehetetlen kiszűrni az egyéb áramkörökből.

MotoHacker!

Az én Iwatsum is úgy van összerakva, hogy elszégyeltem magam amikor belenéztem. Mondjuk nyákon van minden, de úgy a '70-es éveket idézi. Egyébként, jó az a forrléces megoldás is, csak tudni kell, hogy mit, miért és hova kell forrasztani. Gondold meg, a néprádiók is szóltak... Az ilyen megoldásban nagyon könnyű bármit megváltoztatni. Ha csak egy darabot kell csinálni, akkor nem egy rossz megoldás, csak hát akkor nem sok minden fér be egy dobozba... :)


vas. dec. 10, 2006 11:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Ha mar van SRAM, amiben el lehet tarolni a mintat, akkor nem lenne eleg egy mezei TFT monitor?

Csak mint laikus belekotyogok... :-)


vas. dec. 10, 2006 10:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker!

Idézet:
Időalapba kvarcot, digitális osztót


Minek? Szkópban a vízszintes eltérítés frekvenciájának nem szabad konstansnak lenni, hiszen a bejövő jelhez kell szinkronizálni! A jelváltozási sebességnek kell konstansnak lenni, azt pedig kvarccal nem lehet biztosítani, már csak azért sem, mert nem a kisszintű fűrészjellel van a gond, hanem a vízszintes erősítővel és a cső nemlinearitásával.

Idézet:
Nagyfesznek valami kész TV vagy monitor trafót,a lehető legegyszerűbb "bolondbiztos" alapkapcsolással,


Azért ésszel, mert egyrészt ide baromi stabil fesz dukál, másrészt mocskosul le kell árnyékolni, hogy meg ne szórhassa a bemenő fokozatot!

Hegman!

A video végfok szerintem is jó ötlet, de én nem ragaszkodnék a boltban kapható alkatrészhez, hanem inkább egy rossz 17 collos moncsiból guberálnám ki. Ezek 30-60 MHz-et is átvihetnek. Elég egyszerű alkatrészek, nem sok gondot okoz az egyedi bekötés.

KS cső egy éve még volt a csömöri MÉH telepen, D 14-621, 8*10 centis, igaz, nem túl érzékeny, asszem 30V/cm kell neki. Szereztem hozzá adatlapot is, de a műhelyben van.

Mondjuk én inkább egy digit szkópot pártfogolnék. A/D 30 MHz-ig nem is drága, gondolom SRAM is akadna, (proci? hát ebben nem nagyon vagyok otthon) de a megjelenítővel gondban vagyok. Honnan vegyek min. 400*300-as, gyors LCD-t? Sőt igazából olyan kellene, ami min. 16 szürkeárnyalatot is tud.


vas. dec. 10, 2006 10:12
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
TEA5101....háát..egy megás szkópban pici csővel talán elmegy...

Azok a kis 3cm-es DG3-12 cuccok kincsek!!!

Egy időben urbán is árult hasonlót,aranyért,ezüstért kb.
Akkor álmodoztam is róla,de sosem vettem meg,mivel azt már megértettem,önmagában nagyon kevés lett volna a működő szkóphoz(meg én akkoriban még az egészhez :) ).

Ha esetleg eladsz nekem egyet ,már ki is próbálhatnám a TEA5101est.. 8)

Lehet leszólni,hogy 3 cm rádásul kör alakú cső="nem műszer"...valahol el kell kezdeni :)

Meg aztán volt nekem olyan nyomógombos ruszki piaci szkóp,aminek 3*4cm domború(!) cső+celofánra tussal festett lötyögő raszteres(!) képernyője volt..mégis milyen jól mértem vele évekig,amíg el nem lopták ..:(
Azt egyszer szedtem szét ,gyorsan összeraktam :D ..forrlécek..huzalok..jeltelen,színkódos "kalapos" (germánium?) tranyák..kapcsolóra,forrlécre,mindenhova ötletszerűen forrasztott azonosíthatatlan alkatrészek..ahann...javítás:esélytelen,rajz(adtak hozzá!) emberi ésszel:érthetetlen...de sosem romlott el,feleslegesen aggódtam.


vas. dec. 10, 2006 0:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Pécs néha Miskolc
Hozzászólás 
Üdv Mindenkinek!

A legutóbbi szkóp leírás talán a Hobby elektronika 98' vagy 99'-es évfolyamában található meg de a vége csővel van megoldva ez talán nyűgös most már. Ez előtt meg talán a 84'-es RT. évfolyamban volt egy leírás ami amatőröknek való, beszerezhető félvezetőkkel.
Ezen kívül talán az összes RT-ben megjelent leírást előtúrtam úgy az 50' évekig. Azért ez a nagy érdeklődés részemről mert van vagy 1 tucat ilyen-olyan új katódsugár csövem (gyűjtőszenvedély, mindenféle elektroncsövet gyűjtök van már vagy 3-4 száz db használt és nem használt :D ) köztük vagy 4db DG3-12A 3cm-es aranyos kis cső. Kidobni ezeket szerintem szentségtörés így hát helyet foglalnak nálam.
Gondoltam kéne valamit értelmeset kezdeni ezekkel a katódsugár csövekkel és a következő projektek valamelyikén gondolkozom.
- Szkópcsöves óra PIC-el (nem hiszem, hogy egy szkópcső a folyamatos üzemet tovább bírná mint ~1000óra)
- Mini „monitor” nagyfesz rész+meghajtók+VGAto”scope” átalakító (nem sok gyakorlati haszna van, csak az időt vinné)
- Szkóp (egy hordozható 3cm-es picike 12V-os aksiról, na ezt viszont néha egész jól tudnám használni is, van ugyan egy szkópom ami az én egyszerűbb igényeimet kielégíti)

Miközben ezen törtem a fejem felfigyeltem egy IC-re, ez a TEA5101B nevezetű IC. Viszonylag olcsó és beszerezhető, és talán egy szkópcsövet szerényebb igények mellett meg tudna hajtani viszonylag egyszerűen ha jól gondolom.
Ez talán egyszerübbé teheti az építést.
hegman


szomb. dec. 09, 2006 23:04
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
MotoHacker!

Ha mégegyszer ilyeneket írsz, istenbizony nekiállok és pusztán szeretetből szkópépítésre adom a fejem, pedig van egy 250 megás Iwatsum, meg egy 100 megás digitális tárolós nemistudom milyen típusú szkópom...
Valójában, az ifjúságnak szántam a korábbi hozzászólásomat, mert ha valamivel lehet tanulni, hát a szkópépítéssel igen.


szomb. dec. 09, 2006 22:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Sajnos nincsenek már a témában nagyágyúk....Mindeki a PC szkópban hisz,nincs egy analóg szkóp építési leírás évtizedek óta,vagy ilyen építőkészlet,stb.
Pedig ma már nagyon jót (hobbi célra bőven elfogadhatót) lehetne házilag is.

Pár ötlet:
Időalapba kvarcot,digitális osztót,és nem kell méregetni,nem lesz ezrelék pontos,de hobbi célra nem is követelmény.
Bemeneti osztóba reed reléket+smd cuccot,és elfogadható lesz a frekvenciamenet.

Nagyfesznek valami kész TV vagy monitor trafót,a lehető legegyszerűbb "bolondbiztos" alapkapcsolással,tápokat is maximálisan "rugalmas" kőbaltás megoldással,hogy csőhöz és minden egyébhez "igazíthatóak" legyenek.

Spéci trigger,több sugár,elektronkapcsoló,stb:modulos "fiók" rendszer,ha beleszerelsz még egy-két panelt:tudja,ha nem,akkor egy egysugaras alap szkóp.

A legdurvább talán a függőleges vég,(EMG javításnál is abba buktam bele),nemtudom manapság mit lehetne kihozni korszerű félvezetőkből....
Talán nagyáramú tranyó+indukciómentes munakellenállás helyett fet-ek,és valami kompromisszum a meredekség,frekvenciamenet,konstrukció bonyolultsága,stb közt.

Egy ilyesmin talán mégis érdemes lenne elgondolkodni :)

Az viszont igaz,ez nem abszolut a kezdőknek való téma...
A kicsit is profik meg manapság már nagyon nincsenek rászorulva erre.
Általában megkeresik,összekaparják,stb azt a pénzt,amiért kicsit levitézlett profi szkópot adnak használtan,vagy ha mást nem egy régi magyar-ruszki stb "csodát".

Jut eszembe:annak a kis magyar TVszkópnak elérhető a kapcsolása? Talán jó lenne alapnak..főleg ha nem pozitívtestelt és nem hemzseg benne a germániumtranyó..tűsdióda,112.53 ohm stb :)


szomb. dec. 09, 2006 22:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Rang3r!

Itt mindenféle jótanácsokat adtak, hogy miért nem érdemes barkácsolni a konyhaasztal sarkán szkópot... Nos, ehhez én csak annyit tennék hozzá, hogy én kb, 19 éves voltam, amikor '73-ban 40 Mhz-es szkópot csináltam házilag... Dupla időalap és minden volt benne ami szem-szájnak ingere, kivéve a művonal, mert azt nem tudtam szerezni, koax meg egyszerűen nem volt. Valami D10... érzékeny, de ha jól emlékszem Tungsram cső volt benne. A legnagyobb gondot a bemeneti osztó yaxleyje okozta, nehéz volt beszerezni. Azóta is sajnálom, hogy eladtam. De maradt egy másik, igaz annak csak 3 cm-es a "képcsöve". Azt is én csináltam és még ma is működik. Akkora, mint egy zsebrádió.
Én megfordítanám a dolgot és azt írnám le, hogy miért érdemes mégis otthon szkópot építeni!
Ha érdekelnek az analóg áramkörök, akkor ebben igazán kiélheted magad. Én abban az időben tanultam meg, hogy mitől jó egy kaszkód diff erősítő. Az analóg technika alapjait nem a suliban tanultam meg, - ott nem is lehet, - hanem a szkópépítés folyamán. Nem csak azt értheted meg, hogy egy adott áramkör hogy működik, hanem azt is , hogy hogyan kell a gyakorlatban megépíteni. Pl. földhurok! A kezdetekben még azt is kitaláltam, illetve láttam, hogyan lehet visszamenni az időben... Legalábbis a szkópon. Egy szkópépítés végigkínlódásával annyit lehet tanulni, hogy azok az ismeretek már komoly alapokat jelentenek akármilyen analóg áramkör tervezéséhez, megvalósításához.

Ha így nézem a dolgot, hogy nem érdemes szkópot csinálni, ( persze, nem egy egyszerű dolog ) egyszerűbb megvenni, akkor nem érdemes csinálni semmit, mert a boltban mindent sokkal olcsóbban meg tudsz venni, tehát nem érdemes semmit sem csinálni, menj el és vedd meg a bótban. Este meg lehet két sör mellett üveges szemekkel tv-t nézni és elmerülni az édes semmittevésben...

Abban az időben is csináltam erősítőket, - germánium tranyókkal! - és nem azért csináltam szkópot, hogy legyen mivel mérni, hanem egyszerűen érdekelt. Az első egy RT évkönyvből való csöves volt. DG7-132-es csővel.

Az élet iróniája, hogy amikor már korlátlanul hozzájutottam a legfinomabb anyagokhoz, addigra már " kölcsönvehettem" hosszabb távra egy Tektronixot házi célokra. Persze, akkor már dolgoztam és elsősorban a munkámhoz használtam fel, - otthon. De, sose felejtem el el, hogy mit köszönhetek annak a tudásnak, energiának, amit a szkópépítés adott abban az időben.


pén. dec. 08, 2006 23:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Laci_L: hol készültek ezek? Ez full magyar gyártmány?


Persze hogy magyar gyártmány volt. A Hiradástechnika Szövetkezet gyártotta sok más tv technikai műszer és berendezés mellett.

Arra amire készült (egyszerű tv szervízekben mérésekre, és hordozhatósága miatt a kiszálláskhoz) jól megfelelt. Főleg a 2.-ik verzió.


pén. okt. 27, 2006 7:30
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Laci_L: hol készültek ezek? Ez full magyar gyártmány?


csüt. okt. 26, 2006 22:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 07, 2005 11:53
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Laci_L írta:
oldlacy írta:
...TV miniszkóp ...


Nahát. Nosztalgiázok. Annak idején én terveztem az erősítő és az eltérítő részét. Nem ma volt. :D


Hasznosat alkottál, ez elvitathatatlan. :wink: Ma már nem nagyon készülnek ilyen egyszerű, de mégis nagyon jól használható szerkentyűk. A sok csili-vili mai műszer mellett bizony felüdülés ilyenekkel találkozni.

Üdv: Oldlacy


csüt. okt. 26, 2006 21:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
oldlacy írta:
...TV miniszkóp ...


Nahát. Nosztalgiázok. Annak idején én terveztem az erősítő és az eltérítő részét. Nem ma volt. :D


csüt. okt. 26, 2006 18:01
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 07, 2005 11:53
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Sziasztok!

A Vaterán a müszeres szekcióban jelenleg is van legalább 5 szkóp eladó.
TV miniszkóp pl. 9000 Ft Érdemes néha végignézni. :)
Nem érdemes bajlódni az építéssel.

Üdv: Oldlacy


csüt. okt. 26, 2006 17:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 27, 2006 15:44
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
üdv!

ha jól emlékszem, Bp. VII. ker Vörösmarty utcában láttam pár régi-régio szkópot egy pince-bolthelyiségben, úgy a 3 számmal szemben. Tizenezreké. De nem nagyon nézegetem őket szal ne vegyél rá mérget h jó lesz de barkácsolni jó lehet. Szal ha épp ara jársz érdemes lehet benézned.

l


szer. okt. 25, 2006 21:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
nem kellett volna belemenni, úgyis magától értetődő dolog!

Laci_L írta:
De ilyen alapon: hogy csinálták az elsõ etalon méterrudat, stb? :D


ez azért már kérdés! Itt pont fordítva történt, csináltak egyet, utána kijelentették, hogy az az etalon.


kedd okt. 24, 2006 15:22
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
Laci_L:

"Szkópot házilag nem érdemes csinálni, mert ha sikerül is, másik (hiteles) szkóp és egyéb műszer nélkül soha nem fogod beállítani. Ráadásul amivel mérsz, annak többet kell tudnia határfrekvenciában, méréshatárban stb. "

Akkor hogy alkották meg az első szkópot? :D


Jaj neee. :D

Amúgy pontosan nem tudom, de nyílvánvalóan egyéb pontos műszerekkel, közelítésekkel. Nem volt egyszerű.

De ilyen alapon: hogy csinálták az első etalon méterrudat, stb? :D

Visszatérve a szkópra. A hiteles frekvenciamenetet lehet ellenőrizni wobblerrel, négyszögjelllel, vagy jelgenerátor + fesz. mérővel is. Csak nem egyforma ideig tart. Az időalapot is sokféleképpen lehet az előzőek analógájára. :shock:


kedd okt. 24, 2006 14:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
1000 Köszönet!

Gyűlnek a sörök :)


Aztán majd váltsuk át kólára ;)


kedd okt. 24, 2006 12:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
1000 Köszönet!

Gyűlnek a sörök :)


kedd okt. 24, 2006 11:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1778
Tartózkodási hely: Kaposvár / Tab
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Elnézést hogy megint kunyerálok, de nincs valakinek TV miniscope rajza? Egy rendes ismerősömnek kellene segíteni. A sajátomat sem ártana felújítani...


http://sziget.mine.nu/~tAB/muszer/Oscil ... op_TR4351/


kedd okt. 24, 2006 11:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L:

"Szkópot házilag nem érdemes csinálni, mert ha sikerül is, másik (hiteles) szkóp és egyéb mûszer nélkül soha nem fogod beállítani. Ráadásul amivel mérsz, annak többet kell tudnia határfrekvenciában, méréshatárban stb. "

Akkor hogy alkották meg az első szkópot? :D


kedd okt. 24, 2006 11:20
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Rang3r írta:
... PC -vel nem lehet komoly munkat vegezni, eppen azert, hogy csak hangfrekin mukodik, ami ugy tudjuk jol, hogy nem eleg....


Nem egészen. Hirtelen tudok ajánlani 100 és 250 MBs előtéteket, amivel azért egész szépen el lehet méregetni az egész video és digitális technikában. Persze itt a PC szinte csak "képernyő".

Csak 80-150eFt. :x

T68m
Idézet:
ez egy érdekes kérdés vett fel! Kifejtsem?


Figyelek. :shock:


kedd okt. 24, 2006 9:26
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Ráadásul amivel mérsz, annak többet kell tudnia határfrekvenciában, méréshatárban stb.


ez egy érdekes kérdés vett fel! :wink: Kifejtsem?

más:
sajnos, így van. Évekig tervezgettem saját szkópot, persze, digitálisat akartam. Nem megy. Egyelőre nem.


hétf. okt. 23, 2006 22:48
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Elnézést hogy megint kunyerálok, de nincs valakinek TV miniscope rajza? Egy rendes ismerősömnek kellene segíteni. A sajátomat sem ártana felújítani...


hétf. okt. 23, 2006 21:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 12:27
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Arad
Hozzászólás 
Koszi mindenkitol a tippeket.

Valoszinu, inkabb arra fogom forditani a hangsulyt, hogy valahonnan beszerezzek egy hasznalt, esetleg hibas szkopot, es azt megjavitom. Valoban igy olcsobb is, es a barkacsolas reszet meguszom, csak eddig valahogy nem talaltam sehol se hasznalt, vagy "kidobott" szkopot.

A pc-s elotetek, vagy barmi ami pc-s szkoppal kapcsolatos, nem kulonosebben erdekel. PC -vel nem lehet komoly munkat vegezni, eppen azert, hogy csak hangfrekin mukodik, ami ugy tudjuk jol, hogy nem eleg.

Koszi megegyszer, mindenkinek.


hétf. okt. 23, 2006 21:22
Profil Privát üzenet küldése YIM
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Off

Sebi írta:
Szgyelano (múlt idő...)

:D Na, valaki, aki tud oroszul (rajtam kívül :shock: ).

A témához:

Szkópot házilag nem érdemes csinálni, mert ha sikerül is, másik (hiteles) szkóp és egyéb műszer nélkül soha nem fogod beállítani. Ráadásul amivel mérsz, annak többet kell tudnia határfrekvenciában, méréshatárban stb.

Érdemesebb a szükséglethez mérten valami használtat venni valahol.

PC-hez kapcsolható előtétek is kaphatók, bár azok sem olcsók.


hétf. okt. 23, 2006 20:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 233
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Szgyelano (múlt idő...)


hétf. okt. 23, 2006 19:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nagyon jó az EMG1555 és még gyúrni is lehet vele ha ersödni akar az ember :)


C1-18, szgyelaju b cccp

szerk.: szgyelano, köszi, hogy szóltál! :oops:


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára T68m hétf. okt. 23, 2006 22:43-kor.



hétf. okt. 23, 2006 12:58
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nagyon jó az EMG1555 és még gyúrni is lehet vele ha ersödni akar az ember :)


hétf. okt. 23, 2006 8:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
'// /\ l\l D /\' L írta:
Abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre igazi szkóp, de azért szeretnénk méricskélni - és mondjuk nem akarunk el---ni egy P4-est - igen, ezesetben "érdemes"... ;)
De fogalmazhatunk úgy is: 'nem árt'... 8)


Amit egy ilyen PC-s szerkezettel látni lehet, az többnyire nem elég. Normális, MŰSZER-ként is használható szkópot meg úgy sem lehet házilag építeni. Marad a pénztárcához leginkább illeszkedő használt masina beszerzése. Az energiát meg arra lehet fordítani, amit épít vagy javít az ember fia.


vas. okt. 22, 2006 23:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Rang3r írta:
Mondjuk sajnos nekem nincs mar p1-esem, es szerezni sem all modomban, de kulonben is, amint az elozo hozzaszolasomban irtam nincs minek vacakolni szamitogepes szkoppal, mert, ahogy te irtad, ezzel csak "mericskelni" lehet, komolyabb munkara nem alkalmas.


Tisztázni kéne, hogy pontosan mire kell a szkóp, és max. milyen áron. . A PCSU1000 60 Mhz - es PC-s szkóp pl. teljesen alkalmas hangfrekis cuccok és digitális áramkörök jeleinek nézegetésére. Ára 150 e. ft a permanentnél, 78 ezer ft +áfa ha külföldön rendeled (http://www.omnitronelectronics.net/phps ... -94-0.html).

Ugyancsak teljesen megfelelő a PCS500 amatőr célokra. Profibb digitális szkópot viszont már 300 ezer forinttól lehet kapni (pl. GDS-840C 250Mhz), analóg szkópot pedig már 125 ezer ft.tól ( OSC-1056 100Mhz).

Tehát mennyi az annyi? :)


vas. okt. 22, 2006 20:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. márc. 03, 2006 19:54
Hozzászólások: 31
Hozzászólás 
NDR írta:
Rang3r!
Pontosan sajnos nem tudom, hogy mikori a cikk, de úgy emlékszem Sipos több cikkben (évkönyvben is) foglalkozott szkópokkal, érdemes ezeket is megkeresni.


HE '98/5-tol kezdodik, 5-7 reszes cikksorozat.


vas. okt. 22, 2006 15:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Pont az évkönyvekben van több is, ha jól emlékszem a 80-as években főleg, de érdemes mindegyik tartalomjegyzéket megnézni mert konstrukciós ötletek mindbegyik szkópépitési leirásban vannak. Az egyikben Sipos ismertet egész egyszerü részegységeket, persze ebből azok felejtősek amelyikek asszimmetrikus csőhöz valók, olyat beszerezni szinte reménytelen.
Amugy legjobb ha szerzel egy roncsot pl és abba rkasz max uj részegységeket, akkor a legrosszabbtól azaz a mechanikai kivitelezéstől megszabadulosz, és akkor nagyságrendekkel könyebb a helyzet. Amugy egy haver elég sokat csinált, azaz nem reménytelen az eset és 10-20 megáig egész jól müködtek is. És ő is azok a rajzok alapján. Elég igénytelen azaz könnyen beszerezhető félvezetők kellenek hozzá inkább kis türelem meg a többi alkatrész gondos válogatása a fontos, pl diff erősítőkbe jobb ha párba válogatod az alktrészeket, nem az abszolut érték annyira fontos inkább az egyformaság, és akkor könyebb belőni.
OZ


vas. okt. 22, 2006 12:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 12:27
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Arad
Hozzászólás 
Koszi a tippet NDR.

Rendelkezesemre sajnos csak evkonyvek allnak, nemreg sikerult letoltsem 30 ev radiotechnika evkonyveit 1976-2006 kozott.

Esetleg nem tudnal visszairni, hogy melyik evkonyvben lehet, ha mas nem, sacc/kb?

Koszi megegyszer....


szomb. okt. 21, 2006 21:22
Profil Privát üzenet küldése YIM
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Rang3r!

Házilag elég körülményes olyan szkópot építeni, hogy "küldünk egy razot, összedobjuk és megy", de kezdetnek tudnám ajánlani Sipos Gyulának a Rádiótechnikában régebben megjelent cikksorozatát, pont erről szól. Egy amatőr eszközökkel elkészíthető hagyományos, analóg szkóp építéséről. Érdemes alaposan áttanulmányozni, mert rengeteg gyakorlati részletkérdést tárgyal, és elméletileg is jó alapokat ad. Ha másra nem is, arra jó, hogy edöntsd: belevágsz-e, vagy nem. Az ne zavarjon, hogy a cikk kb. 10 (?) évvel ezelőtti, a problémák nem változnak, legfeljebb a megoldáshoz vannak korszerűbb alkatrészek.
Pontosan sajnos nem tudom, hogy mikori a cikk, de úgy emlékszem Sipos több cikkben (évkönyvben is) foglalkozott szkópokkal, érdemes ezeket is megkeresni.
Üdv.: NDR


szomb. okt. 21, 2006 20:00
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 212 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség