Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. jún. 16, 2024 19:23



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 52  Következő
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
potyo írta:
Tönkremenni nem fog semmi, az biztos. Még az is lehet, hogy elindul a gép, mivel a tranzisztor azért valamelyest vezet ellentétes irányba is. De az indulás úgy valószínűleg bizonytalan lesz.

Nos összeépítettem a "szerkezetet", de csak 1 optocsatolóval (Vagy inkább optokapu? Floppimeghajtóból termeltem ki.), és BC182 tranzisztorokkal.
Rákötöttem a power gomb helyére először, majd tápfeszt akartam adni az érintőkapcsolónak... Először a negatívot kapcsoltam volna rá, és erre beindult a gép :shock: . Aztán fordítva kötöttem az alaplapra, és úgy már csak akkor indult el, amikor hozzáértem az "érzékelőkhöz".
Az az első eset mitől lehetett?
Ezt az érdekes esetet leszámítva nagyon jó lesz ez a kapcsolás, érzékeny is (finomam elég hozzáérni az érzékelőkhöz), és asszem még az optikai meghajtókhoz is csinálok egyet-egyet (mivel rejtve lesznek). !-Đ
Köszi szépen a segítséget!
Krisz


vas. jan. 21, 2007 10:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Tönkremenni nem fog semmi, az biztos. Még az is lehet, hogy elindul a gép, mivel a tranzisztor azért valamelyest vezet ellentétes irányba is. De az indulás úgy valószínűleg bizonytalan lesz.


szomb. jan. 20, 2007 22:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
potyo írta:
A tranzisztorok pl. BC237 tipusúak lehetnek, az optocsatolók jó lenne, ha 4N35-ösök lennének.

Az egy csatolós megoldás annyi, hogy ebből kihagyod az egyiket, de mint írtam, akkor nem mindegy, hogy kötöd rá az alaplapra.

Nagyon szépen köszönöm! :wink:
Végülis akkor, ha "kikísérletezem", kimérem, hogy melyik kivezetés melyik lábra megy az alaplapon, akkor elég lenne csak 1 optocsatoló.
Ugye, ha 1 optocsatolóval használva fordítva kötöm az alaplapra, akkor nem fog elromlani semmi sem, csak max nem müxik?


szomb. jan. 20, 2007 21:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Kép

A tranzisztorok pl. BC237 tipusúak lehetnek, az optocsatolók jó lenne, ha 4N35-ösök lennének.

Az egy csatolós megoldás annyi, hogy ebből kihagyod az egyiket, de mint írtam, akkor nem mindegy, hogy kötöd rá az alaplapra.


szomb. jan. 20, 2007 21:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
potyo írta:
Jó, amit belinkeltem, az nem ezt csinálja, csak az optocsatoló kapcsolása miatt linkeltem be.

Egyébként én is az első linken levő kapcsolást akartam épp ajánlani. Ott a LOAD helyére kell betenned az optocsatolók ledjét sorba (kell még egy 50-100 ohm közötti ellenállás is sorba), és a kimeneteiket ellenpárhuzamosan az alaplapra kötöd. Vagy elég csak egy optot használnod, csak akkor nem mindegy, hogy kötöd az alaplapra. Ebben az esetben 80-150 ohm ellenállást tegyél vele sorba.

Nem muszáj fetet használnod, jó a bipoláris tranzisztor is, de hogy száraz ujjal is működjön, jó lenne darlington.

Ha esetleg nem tudnád, az optocsatoló az egy led és egy fototranzisztor egy tokban.

Ha ez alapján nem tudod elképzelni, akkor lerajzolom.

Köszi!
Értem mi micsoda, de lehet, hogy jobban jönne egy rajz is, úgy jobban átlátnám a dolgokat.
Ha kérhetem, akkor az egy illetve a két optocsatolós megoldást is légyszi.


szomb. jan. 20, 2007 20:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Jó, amit belinkeltem, az nem ezt csinálja, csak az optocsatoló kapcsolása miatt linkeltem be.

Egyébként én is az első linken levő kapcsolást akartam épp ajánlani. Ott a LOAD helyére kell betenned az optocsatolók ledjét sorba (kell még egy 50-100 ohm közötti ellenállás is sorba), és a kimeneteiket ellenpárhuzamosan az alaplapra kötöd. Vagy elég csak egy optot használnod, csak akkor nem mindegy, hogy kötöd az alaplapra. Ebben az esetben 80-150 ohm ellenállást tegyél vele sorba.

Nem muszáj fetet használnod, jó a bipoláris tranzisztor is, de hogy száraz ujjal is működjön, jó lenne darlington.

Ha esetleg nem tudnád, az optocsatoló az egy led és egy fototranzisztor egy tokban.

Ha ez alapján nem tudod elképzelni, akkor lerajzolom.


szomb. jan. 20, 2007 20:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
potyo írta:
Akkor a fototranzisztorral kellene meghajtani optocsatoló ledjét. Pl. két darab 4N35 kimenete ellenpárhuzamosan, ledjeik sorosan elég lenne. Énis csináltam hasonlót, csak az enyémet egy kontroller hajtja meg. http://potyo.uw.hu/pic-7seg.gif

Jó lenne, ha mutatnál egy kapcsolási rajzot.

Hú, hát én valami nagyon egyszerű megoldást szeretnék...
A legutóbbi próbálkozásom abból állt, hogy BC182 emitter testen; kollektoron 1k+LED, majd a tápfeszre; tápfeszre 4.7k, amit az ujjammal zárok a bázissal. De akár lehet drarlingtonban is, stb...
Vagy esetleg ezek: link, link2, link3.
És akkor én úgy gondoltam, hogy a relé, vagy a LED helyére menne a fotodióda, ami ha világít, akkor a fotortranzisztor ellenállása leesne 0 OHM közelébe, és így zárná azt a két érintkezőt, amit alapesetben egy mikorkapcsoló zár...


szomb. jan. 20, 2007 19:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Akkor a fototranzisztorral kellene meghajtani optocsatoló ledjét. Pl. két darab 4N35 kimenete ellenpárhuzamosan, ledjeik sorosan elég lenne. Énis csináltam hasonlót, csak az enyémet egy kontroller hajtja meg. http://potyo.uw.hu/pic-7seg.gif

Jó lenne, ha mutatnál egy kapcsolási rajzot.


szomb. jan. 20, 2007 19:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
k.krisz írta:
potyo írta:
A fototranzisztorral hajts meg egy normál tranzisztort.

De akkor azt a fototranzisztorral meghajtott tranyót még testre is kellene kötni (emitter), nem? Azt visztont nem tudom, hogy test kerülhet-e a power vagy a reset gombra... Jobb szeretném "függerleníteni, leválasztani" az érintõkapcsolót az alaplaptól.


Darlington? :wink:


szomb. jan. 20, 2007 19:29
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
potyo írta:
A fototranzisztorral hajts meg egy normál tranzisztort.

De akkor azt a fototranzisztorral meghajtott tranyót még testre is kellene kötni (emitter), nem? Azt visztont nem tudom, hogy test kerülhet-e a power vagy a reset gombra... Jobb szeretném "függerleníteni, leválasztani" az érintőkapcsolót az alaplaptól.


szomb. jan. 20, 2007 19:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
A fototranzisztorral hajts meg egy normál tranzisztort.


szomb. jan. 20, 2007 19:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 353
Hozzászólás 
Hali!
A PC-men ki szertetném váltani a mirokapcsolókat (power, reset) érintőkapcsolóra. Magával az érintőkapcsolóval nincs is gond, viszont azzal már igen, hogy mi legyen az az "eszköz", alkatrész, ami rövidrezárja azt a két pontot, amit a mikrokapcsolónak kellene.
Próbálkoztam optokapuval, de a fototranzisztor ellenállása nem ment lejjebb 250 OHM-nál (így gondolom bizonytalan lenne a kapcsolás). Valami megoldást tudnátok ajánlani? Jobb szeretném relé nélkül megoldani...
Krisz


szomb. jan. 20, 2007 18:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
diazs89!
http://users.atw.hu/elektrohobby/digihomero.htm
ICL7136 helyett ha led kijelzőt szeretnél, ICL7107-et kell beleraknod. Az előbbi oldalon lévő nyáktervet viszont felejtsd el, mert a 4db hétszegmenses bekötése természetesen nem egyezik meg az lcd-vel. Ezért itt van EZ. Ezt kell csak némileg átvariálni, az első linken lévő kapcsrazj alapján.
Ja és ha valóban nem akarsz tizedeseket (és tényleg elég 80C fok), akkor elég csak két darab hétszegmenses (vagy 1db két digites).


pén. jan. 19, 2007 18:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 229
Hozzászólás 
diazs89!
Érzékelőnek egy LM335, ez Kelvinre van kalibrálva. Bekötés úgy mint egy Zéner, 2,73V esetén van 0 fok. Ha nem ragaszkodsz a LED-es kijelzőhöz, kibelezett olcsó multiméterre köthető, annak COM csatijára stabil 2,73V-ot kötsz trimmerrel, a +-ra pedig értelemszerűen a Zéner feszültségét. A multiméter tápjának teljesen függetlennek kell lennie a Zéner táplálásától!


pén. jan. 19, 2007 17:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Keress rá az ICL7107-es IC-re. Ezt ki lehet egészíteni egy elenállás hőmérővel, és kész a hőfokmérő.


pén. jan. 19, 2007 14:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. jan. 08, 2007 13:57
Hozzászólások: 16
Hozzászólás 
Hello! Bocsánat, ha rossz helyen kérdem meg. Szükségem volna egy egyszerű, viszont LED kijelzővel (digi számok) egy hőmérőre. A legjobb volna ha nem volna benne PIC. Munkatartománya kb 5 és 80 C fok között lenne, és nincs szükségem tizedes részre. Nagyon megköszönném, ha vki tudna segíteni.


pén. jan. 19, 2007 13:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ne haragudjatok, azt nem tudja véletlenül valaki, hogy a ferrit anyagok színkód táblázatához hogy lehetne hozzájutni?
Nem az induktivitások színkódjára gondolok, hanem van a ferritek anyagára vonatkozó kód is (én még nem hallottam róla, de egy ismerősöm szerint az egyik RT-ben megjelent ilyen)

aki tud róla vmit az ne fojtsa magába!!
előre is köszi.


hétf. jan. 08, 2007 17:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2584
Tartózkodási hely: miskolc
Hozzászólás 
köszönöm az infót és a boltot.
tényleg mindent megtaláltam ami kellett.
Nagyon jó, legalább tudom minek mi a neve.

üdv
energo


hétf. jan. 08, 2007 11:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Gondoltam felhozom még egyszer a témát.
> Hátha valaki foglalkozik itt az elekroban
> uj emberek kérdéseivel!?

Igenis, bocsanat hogy nem kattantam ra rogton.

Szoval nezz szet pl. itt:

http://www.delton.hu/

Pontosan az altalad igenyelt cuccok vannak itt:

Kiegészítők, szerelési anyagok, szerszámok - Rendeződobozok, végelzárók
Kiegészítők, szerelési anyagok, szerszámok - Struktúrált szerelési anyagok

Ezt tudom ajanlani, nalam is ilyen "ketyeg":

12-es patch box aljzattal UTP 12 960/db
fehér, zárt dobozban 12 db UTP aljzat, színes jelölőkkel, Cat.5

Masutt is lehet kapni....

Nem art tudni az kabel bekotest mielott nekilatsz.
Na jo, mire mukodik mar ugyis fogod tudni :)))))


hétf. jan. 08, 2007 8:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2584
Tartózkodási hely: miskolc
Hozzászólás 
Gondoltam felhozom még egyszer a témát.
Hátha valaki foglalkozik itt az elekroban uj emberek kérdéseivel!?
üdv
energo


szomb. jan. 06, 2007 18:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2584
Tartózkodási hely: miskolc
Hozzászólás 
ÚJ! ??????????????????????????????

Szóval egy kérdésem/kérésem lenne?
Kiépitettem otthon egy hálózatot, aminek már csak a központi elosztószekrényét akarom csak megcsinálni, és ide kellene nekem egy olyan VALAMI ami az UTP kábel 8 erét sorolja és más utp kábel ereivel közösiti kulturáltan szerelhetően. (szóval ennek az utp-nek 2 erén pl. már biztos hogy telefon megy, a maradék hatot meg majd meglátom)

Volt nekem annórol megmaradva telefonos soroló vagy 2 darab ami nagy telefonközpontokban volt felszerelve, és egy egyszerű késes (de könnyen bontható) kötése volt szóval semmi kiscsavar vagy valam.

A kérdésem az lenne hogy mivel tudnám ezt megoldani szóval mi lehet ennek a valaminek a NEVE???
Talán az lenne a legjob ha mondjuk lenne egy olyan egység amibe bedugok rengeteg RJ45-ös csatit és lenne rajta 4 (8) BNC-csatlakozó ami egyenként megcimezi az UTP ereket.

Lehet hogy jel szempontjábol gány megoldás de nem is atomreaktor akarok róla vezérelni. Egy másik RJ45 kulturáltan Ruter-rel és rendes csatikkal LAN-ra lesz beélesitve, de ez nem probléma.

Előre is köszi mindenkinek!

üdv
energo


csüt. jan. 04, 2007 9:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 27, 2006 15:44
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
:respect:


csüt. jan. 04, 2007 0:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
http://www.educypedia.be/electronics/in ... orcode.htm


csüt. jan. 04, 2007 0:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 27, 2006 15:44
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
uraim egy igazi ámátőr kérdés következik:

INDUKTIVITÁS színkód-táblázatot vagy kalkulátort tud valaki adni? (mielőtt azt mondaná bárki, hogy nézzem meg könyvbe - nem találtam)

köszi


szer. jan. 03, 2007 23:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Litiumos aksit ne is próbáljunk "regenerálni", vagy legfeljebb tűzálló platnin, felügyelet mellett, mert k***a **** dolog újra felépíteni a leégett házat! Egyébként meg ami halott az halott, nyugodjék békében!


szer. jan. 03, 2007 0:12
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás Re: Dobbhatom a Li-ion akksit?
HiMen írta:
Semmi esélyem hogy valahogy feltöltsem? Mi lehet a baj? Mivel próbálkozhatnék még?
Egy haverom mesélt valamit, hogy 30-40V-ra feltöltött 2000uF környéki kondenzátort sütött rá az ilyenre, és attól valamelyest helyrejött. De úgy rémlik, hogy ő a memóriaeffektusos NiCd akksival csinálta, de ki tudja, talán a Li ion akksin is segít (feltéve, hogy hasonló okokból halott az akksi, annyira nem ismerem a Li ion akksi belső felépítését).


kedd jan. 02, 2007 23:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Dobbhatom a Li-ion akksit?
Tehát ha teljesen kimerült akkor nyekk neki...???
Rámértem, 0 V. Pedig 1 éve feltöltve hagytam magára.

Most egy kicsit töltöttem tápról, kb 8,4 V -al. Gondoltam hátha.
Mértem is utána pár voltot, de a kamera nem töltötte tovább.

Semmi esélyem hogy valahogy feltöltsem? Mi lehet a baj? Mivel próbálkozhatnék még?


kedd jan. 02, 2007 20:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SPafi írta:
Attila86!

Bonyolultabb megoldást nem találtál?

Ezzel a kapcsolással mi a bajod?
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... s/beat.gif
Hmm, ezt is kipróbálom majd, ahogy a fényellenállásosat és az LM13700-ast is.


kedd jan. 02, 2007 15:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Attila86!

Bonyolultabb megoldást nem találtál?

Ezzel a kapcsolással mi a bajod?
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... s/beat.gif


kedd jan. 02, 2007 14:57
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Attila86:
Ha esetleg többet elárulnál a komplett áramköri részletről,illetve a problémáról,valószínű sokkal többet tudnánk neked segíteni,akár esetleg én is.Tehát milyen feszültséggel,milyen erősítő,lépésekben vagy lineárisan,baj-e ha nem tök. lineáris az összefüggés az erősítés és a feszültség közt,pontenciál különbség gond van-e,galvanikus leválasztás követelmény-e..(mondjuk a vezérlő feszültség +1000V-on "ül" a vezérelt jelhez képest,a vezérelt jel asszimetrikus,a vezérlés szimmetrikus,a két "test" nem köthető össze,tehát egymáshoz képest a potenciál bizonytalan) ,mennyire "igényes" az alkalmazás,csak mondjuk hangerőt kell szabályozni,vagy már ezrelékes fals erősítésváltozás és tized mV zaj is gondot okoz,stb,stb,stb.
Alapból pl egy FET-el mint "vezérelhető ellenállással" megvalósítva a klasszikus erősítésbeállító alapkapcsolást,bármelyik műveleti erősítő "veszültséggel vezérelté" változik!
Dinamikakompreszort szeretnék fabrikálni, egy olyan áramkör elé, ami a zene ütemére villogtat egy ledet. De közben a Dinamika-kompresszor kapcsrajzot keresek topicban már találtunk egy ennek a célnak megelelő tokot. (LM13700)


kedd jan. 02, 2007 8:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás köszi!
Köszönöm MotoHacker!

Tehát ha teljesen kimerült akkor nyekk neki... Rámértem, 0 V. Pedig 1 éve feltöltve hagytam magára.

Most egy kicsit töltöttem tápról úgy 8,4 V -al. Gondoltam hátha. Mértem is utána pár voltot, de a kamera nem töltötte tovább.
Semmi esélyem?


hétf. jan. 01, 2007 21:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
HiMen:
Meg kellene mérni azt az aksit,egy év alatt bizony simán a halálos mélykisülés állapotába kerülhetett,vagyis visszafordíthatatlan kémiai változások indultak be benne.Esetleg egyszerüen megszakadt belül az üzemszerűen a "védelmét" biztosító kis áramkör,így persze ,hogy csak nehezéknek jó maximum.
A gyártók nyilván "nem szeretnek" olyasmiről beszélni,hogyha veszel X tipusu tintanyomtatót 6ezerért,3hónap mulva vagy kihasználod a festéket,vagy beszárad álltában a sarokban,mindegy,12ezerért kell majd festéket venned...stb.

Attila86:
Ha esetleg többet elárulnál a komplett áramköri részletről,illetve a problémáról,valószínű sokkal többet tudnánk neked segíteni,akár esetleg én is.Tehát milyen feszültséggel,milyen erősítő,lépésekben vagy lineárisan,baj-e ha nem tök. lineáris az összefüggés az erősítés és a feszültség közt,pontenciál különbség gond van-e,galvanikus leválasztás követelmény-e..(mondjuk a vezérlő feszültség +1000V-on "ül" a vezérelt jelhez képest,a vezérelt jel asszimetrikus,a vezérlés szimmetrikus,a két "test" nem köthető össze,tehát egymáshoz képest a potenciál bizonytalan) ,mennyire "igényes" az alkalmazás,csak mondjuk hangerőt kell szabályozni,vagy már ezrelékes fals erősítésváltozás és tized mV zaj is gondot okoz,stb,stb,stb.
Alapból pl egy FET-el mint "vezérelhető ellenállással" megvalósítva a klasszikus erősítésbeállító alapkapcsolást,bármelyik műveleti erősítő "veszültséggel vezérelté" változik!


hétf. jan. 01, 2007 19:51
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Szóval?
Szóval...

Egy év nemhasználat tönkreteket egy SONY Info Li-ion akksit?
Vagy a kamerám rosz? Lehet tölteni tápegységgel? Hány volttal?
Nincs pénzem új akksira SOS!


hétf. jan. 01, 2007 18:49
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 07, 2004 14:53
Hozzászólások: 147
Hozzászólás Li-akksi
Elektroguruk!

A SONY videokamerámba van egy Li-ion akksi (7,2V). 8 éve használom gond nélkül, de most egy éve nem kapocsolatm be. Most be akartam üzemelni megint a videokamerát, de már nem múködik és nem is tölthető az akksi. A video elkezdi tölteni, majd eltűnik a jelzés és újra kezdi az egészet (tehát villog a töltésjelzés).

1. Egy év használat után tönkremehet egy Li-ion aksi (amikor letettem tökéletes volt)

2. Ha a video nem tudja tölteni, megpróbáljam külső táppal tölteni legalább kezdetben? Hátha utána a kamera is tudná folytatni...


hétf. jan. 01, 2007 13:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mégegy. De a három közül egyiket sem lehet szerintem kapni :(


pén. dec. 22, 2006 15:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
...hacsak nem találsz ilyen képességű kész cuccot.
Lehet hogy találtam: http://www.national.com/opf/CL/CLC520.html
Azt hiszem ilyesmi kellene nekem, de ezt az ic-t nem tudom hol lehet kapni. :(

Ez is jól hangzik, csak ezt sem találom sem a Elektrokonthában, sem pedig a Lomexben.


pén. dec. 22, 2006 14:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Jol elvagyok it magamban :wink:
Hatha masnak is jol jon az info:

Sikerult forrfulest szerezni, nem kell xarakodnom tartoval! A vaci uti gp boltban helyben kepesek pontheggeszteni rá. Ket fele van c es z verzio, 50ft egy elemre a heggesztes (ez ugye 2 ful). Gyorsan vettem is 4 elemet, 2-t elrakok hutobe mert par ev mulva ezek is ki fognak punnyadni.


pén. dec. 22, 2006 14:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Mindjart megprobalok korbenezni van e forrfules verzio boltilag. Eddig egy miskolci helyen talaltam de azok meg becsbol hozzak nem tom hany hetre es jo magas szallitasi dijal, igy az nem igazan jarhato.

Kigondoltam egy ecceru kis tartot, egy muanyag lapbol hajlitok egy U alakot aminek a ket szárára beutok ket rez szegecset. Ezekre kivulrol kanocot forrasztok majd koze rakom az elemet es becsavarom szigaszallaggal. Nem lesz tul szep de igy elsore talan elmegy. 8)


pén. dec. 22, 2006 10:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
3,6V-os kis hengeres aksi volt a régi alaplapokon is,nemtudom ez mennyire hasonlít rá,az sokkal "kövérebb" és "rövidebb" mint egy vékony ceruzaelem.
De olyat akárhol,pl elektrokonthában is lehet kapni.
Aksira,elemre forrasztani NE próbálj!!!! Az olcsó kínai játékokban és filléres számológépekben is "klipszek" fogják a panelra,pedig ott _mindent_ kispórolnak amit csak lehet....
Életem talán legnagyobb hülyesége volt ezt megpróbálni....fene gondolta,hogy kilovoltokkal komoly gépekkel és robbanóanyagokkal,savakkal,stb nem ért soha semmi baj,majd egy kis vacak elem pont...pedig de... :(


csüt. dec. 21, 2006 23:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Idokozben keresgeltem es mas neven is meg van: 1/2AA-nak hijjak es 3.6V-os lithium, ami forrfulesben kene. Eddig csak simat leltem (neten).


csüt. dec. 21, 2006 22:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Ez nem tom mennyire lesz amator...:
Van egy cumoban egy backup elem. Olyasmi mint egy ceruza elem (nem az) de a lenyeg, hogy a vegeire fulek vannak aplikalva amik ra vannak forrasztva a nyakra. Raadasul nem is csak ugy siman hanem onhordoan. Namarmost ezt az elemet ki kene cserelni mert mar egyre surobben felejt (2-egysegben is).
Lehet is kapni nalunk de nem fules verzioban. Hogyan lehetne raaplikalni fuleket? Ketlem, hogy forraszthato. Meg a melegites nem tom nem nyirja e ki. Esetleg valahogy mashogy? Hely az persze nem sok van. :shock:


csüt. dec. 21, 2006 22:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Petya:Nem baj,csak az legyen a negatív,a ház maga is negatív potenciálon van!

Attila:ez azért nem olyan "amatőr kérdés" :D ....egy szál OPA aligha lesz feszültségvezérelt erősítő,hacsak nem találsz ilyen képességű kész cuccot.

(T68m-nek köszönjük a nagyszerű javaslatokat,sokat segített ismétcsak!!!)


csüt. dec. 21, 2006 18:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Attila86 írta:
Hogyan lehet (ha lehet egyáltalán) feszültséggel szabályozni egy mûveleti erõsítõ erõsítését?


a kérdés feltevése a rossz. A műveleti erősítő erősítését nem lehet szabályozni*, legfeljebb a műveleti erősítővel felépített áramkörét lehet - pl. úgy, hogy építesz egy szorzót.


* persze, mondjuk ha melegítjük, akkor biztos fog változni a nyílt hurkú erősítés is... :D


csüt. dec. 21, 2006 18:47
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hogyan lehet (ha lehet egyáltalán) feszültséggel szabályozni egy műveleti erősítő erősítését?


csüt. dec. 21, 2006 17:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
petyamester írta:
Az akkor ezekszerint nem baj, ha az RCA csati külső pólusa hozzáér a ház fém részéhez?
Nem baj.


hétf. dec. 18, 2006 13:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
MotoHacker írta:

petyamester:Nem valami kúl dolog ám PC tápról direktbe járatni a barkács cuccot,vékonyabb drót+zárlat és kész az égési sérülés vagy lakástűz.
A nyák,ha zárlatos lesz akár izzik és bőségesen füstöl ekkora áramoknál.
Néhány otthon ritkán használt soros portra csatlakozó cucc(kijelző,vonalkódolvasó,stb) egy hátlapra szerelt jó minőségű RCA aljzatra hozza ki magának a 12V-ot egy pár amperes "lengőbiztosítékon" keresztül(!).
Ezek értelemszerüen sosem "fixen bekötött" dolgok,hanem olyan szabványos csatlakozó van a végükön,ami néha egyben "továbbdugós" is,hogy be tudd toldani,mondjuk a winchestred és a táp közé.
Értelemszerüen a belső pólus a pozitív,de a test is oda van vezetve,a hátlap és a ház bizonytalan érintkezésében nem szabad megbízni!


Üdv!

Az akkor ezekszerint nem baj, ha az RCA csati külső pólusa hozzáér a ház fém részéhez?

Petya


vas. dec. 17, 2006 19:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 18, 2005 15:03
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Jól van bocsi :) Nem mindenkinek trivi a dolog. Arra vigyázni kell hogy hangfaltípusonként valahol a vezetéken a csík a pozitívot, valahol a negatívot jelöli. Megállapodás szerint az a hangszóró pozitív vége, hogy ha kis egyenfeszt kötünk rá, akkor a hangszóró kifelé mozdul. Erre figyelni kell, hogy fázishelyesen kösd be, mert a mélyhangok el fognak tűnni (kioltják egymást)

Köszi.


vas. dec. 17, 2006 15:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Jól van bocsi :) Nem mindenkinek trivi a dolog. Arra vigyázni kell hogy hangfaltípusonként valahol a vezetéken a csík a pozitívot, valahol a negatívot jelöli. Megállapodás szerint az a hangszóró pozitív vége, hogy ha kis egyenfeszt kötünk rá, akkor a hangszóró kifelé mozdul. Erre figyelni kell, hogy fázishelyesen kösd be, mert a mélyhangok el fognak tűnni (kioltják egymást)


vas. dec. 17, 2006 9:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 18, 2005 15:03
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
RosCo:Segiccsünk már itt a kezdő "amatőröknek",lecseszést mellőzzük...hátha még lesz belőlük valami..:)

Playerka,ha még olvasod:ilyenkor (párhuzamosan kötve) a _fele_ lesz az eredő ellenállás.De nem tul szép megoldás összekötni így a hangszórókat,mert bármilyen furcsának is tünik a hangszóró nem csak egy ellenállás,hanem mindeféle más elektromos tulajdonsága is van.

Köszi MotoHacker. Csak a TV-t akarom az eddigi két hagfal helyett négyen hallgatni...


vas. dec. 17, 2006 7:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
RosCo:Segiccsünk már itt a kezdő "amatőröknek",lecseszést mellőzzük...hátha még lesz belőlük valami..:)

Playerka,ha még olvasod:ilyenkor (párhuzamosan kötve) a _fele_ lesz az eredő ellenállás.De nem tul szép megoldás összekötni így a hangszórókat,mert bármilyen furcsának is tünik a hangszóró nem csak egy ellenállás,hanem mindeféle más elektromos tulajdonsága is van.

petyamester:Nem valami kúl dolog ám PC tápról direktbe járatni a barkács cuccot,vékonyabb drót+zárlat és kész az égési sérülés vagy lakástűz.
A nyák,ha zárlatos lesz akár izzik és bőségesen füstöl ekkora áramoknál.
Néhány otthon ritkán használt soros portra csatlakozó cucc(kijelző,vonalkódolvasó,stb) egy hátlapra szerelt jó minőségű RCA aljzatra hozza ki magának a 12V-ot egy pár amperes "lengőbiztosítékon" keresztül(!).
Ezek értelemszerüen sosem "fixen bekötött" dolgok,hanem olyan szabványos csatlakozó van a végükön,ami néha egyben "továbbdugós" is,hogy be tudd toldani,mondjuk a winchestred és a táp közé.
Értelemszerüen a belső pólus a pozitív,de a test is oda van vezetve,a hátlap és a ház bizonytalan érintkezésében nem szabad megbízni!


szomb. dec. 16, 2006 17:16
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 52  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség