Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 8:05



Hozzászólás a témához  [ 7757 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 156  Következő
OFFOLÓS TOPIK 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Köszönöm. Megpróbálom felismerni a motor típusát. Ha nem sikerül, elkérek egyet, és akkor kérdezek még róla párat, míg sikerül beazonosítani. Esetleg még szét is szedhetek egyet.


pén. szept. 14, 2007 10:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
A motor adattáblájáról ki kell derülnie, hogy milyen motor.

Az aszinkron motor működési elve a forgó mágneses mezőn alapul, ezért csak váltakozóáramról működik (abba most ne menjünk bele, hogy az egy fázisnak nem forog a mezője, ha nagyon érdekel, holnap leírom, hogy miért forog mégis a motor). A kommutátoros motor (nevezik még univerzális motornak is) viszont megy egyenáramról is, bár egy kicsit megváltozik a mechanikai jelleggörbéje, de ezt a motort egyébként sem a pontos jelleggörbéje miatt szeretjük. Terhelés hatására mindkettőnek csökken a fordulatszáma és növekszik az áramfelvétele, csak nem mindegy, hogy mennyit. A kommutátoros motor fordulatszáma meredeken, jól hallhatóan esik (gondolj a mixerre vagy a porszívóra). Az aszinkron motornál ez az esés üresjárat és teljes terhelés között alig néhány százalék. Mondjuk az árulkodó tényező, ha a fordulatszáma magasabb 3000-nél, az akkor biztosan kommutátoros.


csüt. szept. 13, 2007 22:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
potyo:
A motor tuti aszinkron, terhelésre veszít a fordulatszámából, és megnő az áramfelvétele. És nem kell neki 3 fázis. Ha jól emlékszem, nincsen szénkeféje, de ez nem 100%.

Van valami "how to for noobs" ilyen esetekre, hogy kézbeveszek egy ismeretlen 230-as motort, és megállapítsam róla, ugyan miféle jószágot is tartok a kezemben ?

Gyors ismertetődből azt szűrtem le, hogy igazából nem is a motor szerkezet a kulcs, hanem arra figyeljek, áramkörileg hogyan nyomják bele az áramot. Hanem ez tényleg olyan durva dolog, hogy teszem azt egy indukciós motort akár 230AC-vel tolok meg, akár egyenirányított+szűrt (vagyis DC) 230V-al, az ugyanúgy menni fog ?


MotoHacker:
Maradjunk konstruktívak, ok ? A nyáktervező emberke (Attila86) direkt jó előre feldolgozott infókat kapott, hogy csak a lényegre koncentrálhasson. Ezirányú erőfeszítésem nem is maradt hiábavaló.


csüt. szept. 13, 2007 22:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ha legalább piviben megadod a "megbízott nyáktervező" embernek a célalkalmazást,akkor elkerülhetted volna ezt.
Esetleg ide leírod,_pontosan_ mire kell a cucc,itt vannak okosak,akik majd mondanak valamit.
Villanymotorból rengetegféle van,van szinkoron és asszinkron,egy és háromfázisú,stb.
"Sima"? Azt nemtudom,lehet,hogy egyiknek érdes a burkolata,másiknak nem..? :D


csüt. szept. 13, 2007 20:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
A gyakorlatban azt jelenti, hogy az illető nem ért hozzá :!:

230V váltakozóáramról jóformán minden motor üzemelhet. Ha feltételként szabjuk, hogy nem tartalmaznak elektronikai alkatrészeket, akkor is marad a szinkron, az aszinkron (indukciós) és a kommutátoros motor (szerkezetileg nagyjából azonos az egyenáramú motorral, de csak soros gerjesztésű lehet). A szinkron motor ritka, csak ha pontos fordulatszámtartás kell, akkor használják. A másik kettő viszont elég jelentős számban fordul elő.


csüt. szept. 13, 2007 20:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
A nyáktervezés lezajlott, a gyors és precíz segítséget még egyszer köszönöm. (Az sms különben nem érkezett meg.)

Motorok:
Ért vki hozzájuk elég gyakorlatiasan ? Mit jelent a gyakorlatban a "sima 230-as motor" fogalma ? Én azt hittem váltóáramú motort, de úgy tűnik még akár egyenáramú motor is lehet az. Kissé össze vagyok ám zavarodva.

Egyáltalán hány féle "sima motor" van összesen ?

Még az is lehet, tervezéstől kezdve csinálhatok mindent előlről hibás infók miatt. Pedig már épp ment volna gyártásra a nyák :(


csüt. szept. 13, 2007 19:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Attila!!

Mint égen a csillag...évekkel ezelőtt használtam is,"videoszerkesztésre" ezt a dolgot.. :D

http://www.google.hu/search?hl=hu&q=bmp ... %A9s&meta=

tessék..ez csak tipp,kereshetsz másra is.


csüt. szept. 13, 2007 18:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Tudtok egy olyan egyszerű programot mondani, amivel bmp vagy jpg fájlokból videót lehet csinálni úgy, hogy minden egyes kép 1-1 képkocka és a videó 25fps-el megy?
180 darab képet kellene így összeraknom egy videóba.


csüt. szept. 13, 2007 18:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
attila86: tök jó az a kép! mivel rajzoltad?
Ja, ezt csak szabadkézzel meg sok szines ceruzával !-F

Eagle 3D


csüt. szept. 13, 2007 17:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Igen beleférne a magnó,ha nem lettem volna lusta a letrutyizott erősítő IC-t körbevágni a bakelit nyákon,és valahogy drótokat forrasztgani a panelra.

Komoly értékű 200ft-os eszköz,és ebben már az origi füles is benne van,szóval csak semmi darabolás :D :D :D

Ha ügyfelek csodálkoznak,miért sikálom a falat egy alufóliába tekert kínai walkmannal,közlöm,most én vagyok Szőkekapitány.. :D :D Arra elkussolnak :D :D


csüt. szept. 13, 2007 15:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Gondolom eagle3d,mivel ő is azt használja ;)


csüt. szept. 13, 2007 15:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
attila86: tök jó az a kép! mivel rajzoltad?


csüt. szept. 13, 2007 14:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezt már csak úgy csináltam.
Az ezen látottak nem teljesen felelnek meg a valóságnak persze, mert hűtőborda nem volt 3D-ben és az LM324 előtt lévő 470n-s szürke kondi kör alakú, nem pedig kocka. De persze a kockát is beteheted, a furatai ahhoz vannak méretezve.

Ahogyan már mondtam, mindent hajszál pontosan úgy valósítottam meg ahogyan leírtad. Ezen felül a felkínált lehetséges kompromisszumok egyikéves sem éltem. (Például: kétoldalas nyák, furatgalvanizálás, LM324 kiszedése a tokból, a panel és a "zónák" méretének megvátoztatása, átkötések, kondik fektetése, biztonsági zónák megkísértése és még sok apróság...)


csüt. szept. 13, 2007 13:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Pajti!
A nyákod készen van, hívj hogy mikor és hol tudunk találkozni! Próbáltalak hívni, de ki volt kapcsolva a telefonod. Küldtem sms-t is...

A többiektől bocsi hogy itt üzengetek, de telefonon nem tudtam elérni Pajtit.


csüt. szept. 13, 2007 12:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
A fent említett doksi kiegészült egy hűtőborda rajzzal is.


csüt. szept. 13, 2007 6:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
pajti írta:
Attila86:

A nyák tervezéshez szükséges doksi elkészült végre, egy másfél megás rar archívumba összecsomagoltam mindent. Itt találod:

http://topsli.uw.hu/nyakdoc.rar

Javasolnám az olvassEL.doc -al kezdeni.

Ha nem tudod bevállalni vasárnap délutánig nyélbe ütni az egészet, jelezd légyszi itt a fórumon, és akkor szabad préda bárkinek, aki kéri.
Megnéztem. Megcsinálom neked, és vasárnap délutánig megkapod, de ha nem ütközöm előre nem látott akadályba (ilyen nem lesz), akkor már holnap vagy legkésőbb pénteken megkapod.
2 kérdésem van a dologgal kapcsolatban, ezt megírom mindjárt...


szer. szept. 12, 2007 16:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Attila86:

A nyák tervezéshez szükséges doksi elkészült végre, egy másfél megás rar archívumba összecsomagoltam mindent. Itt találod:

http://topsli.uw.hu/nyakdoc.rar

Javasolnám az olvassEL.doc -al kezdeni.

Ha nem tudod bevállalni vasárnap délutánig nyélbe ütni az egészet, jelezd légyszi itt a fórumon, és akkor szabad préda bárkinek, aki kéri.


szer. szept. 12, 2007 15:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Jó bizony,különösen letüdőzni a korundot v.zafírt- biztos szilikózis! :twisted: Láttam én már megeresztő-ívkemencét leharcolva!Ott a kerámiák (a belső bélés) azért potyogtak,mert az samott háttér elporladozott a beleépített "cekasszal" együtt :roll:-de ez nem a samott hibája volt,hanem a vezérlő"zelektronilájáéj amaz cekasznak"! :P


kedd szept. 11, 2007 17:05
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
nacorvus írta:
...


Próbáltam ívhegesztővel a samottlisztet olvasztani, elvileg zafírt lehet belőle csinálni, vagy más kristályt, de még a 100A-es ív hatására is csak alig pár gramm olvadt meg, pedig rajta volt az ív percekig! Jó cucc ez :)


kedd szept. 11, 2007 15:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Hát az agyam eldobom: http://sat.hu/read.php?id=1357

Idézet:
A nemzetközi műholdas technikák olyan megoldásokat kínálnak, ahol a fejeket hol szükebb, hol tágabb lehetőségek között lehet állítani. Síneken vagy lemezeken csúsztathatók vagy olyan csavarlyukakat képeznek ki, hogy többféle módón rögzíthetőek, vagyis tehetségünk szerint ronthatjuk el a vételt!


A fejeket beállítani kell, nem elrontani. Egy ilyen fix tartó csak egy adott földrajzi koordinátán nyújt tökéletes beállítást. 2km-el arrébb már más a tökéletes beállítás...


hétf. szept. 10, 2007 23:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Idézet:
Van amikor csak vizet adnak hozzá

Igen amikor a cserépkályha tetejét "beeresztik" vele,ha nincs huzat a kégliben ott is marad,egyébként egy seprűvel v. kefével száradás után újrahasznosítható vízüveg-vel :D
-egyébként nem nem vagyok "kandallológus",de néhány kemencét összeácsoltam,a magasabb hőfokúakat kerámiával kell bélelni,a samotton bévül.Maga a samott kb 2000 fokig bírja felette erősen porladásnak indul és alkotóelemeire esik szét uu.mint a gipsz,ami ha teljesen elveszíti a víztatalmát szétesik a rácsszerkezete.(bár ez más téma,mert ha samottban maradna víz még robbanni is képes volna) :arrow: durranós kályha petárda nélkül :D


hétf. szept. 10, 2007 20:33
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nem tudom, higítás céljából gondolom. Van amikor csak vizet adnak hozzá :roll:


hétf. szept. 10, 2007 18:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
A tűzálló samottok Al2O3 + TiO2 tartalma min. 30% legyen.
Vízüveg:Kálium- és nátrium-szilikát vizes oldata, rendszerint átlátszó, néha a vegyi szennyeződésektől zöldes színű folyadék. A víz-üvegből hő hatására SiO2 keletkezik, amely a szemcséket összeköti, és a lyukacsokat tömíti. Samott- vagy magnezitliszttel összekeverve tűzálló habarcsot kapunk.-ehhez még vizet önteni? :hm:


hétf. szept. 10, 2007 18:46
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
bocs, de mi a manó az a samottliszt?
Ha már vízüvegnél tartunk, azzal kémiás koromban szép dolgokat követtem el:
vízüvegbe szilárd kristályos nehézfémsót(pl. CuSO4*5H2O) potyogtatva szilikátvirágot lehet növeszteni, szépen néz ki. :D

A samott tégla alapja, végülis egy nagyon jó hőszigetelő. A vízüveg köti össze a szemcséket benne. Sárga színü cucc, kemencéket, kandallókat bélelnek ki vele. De azért a ruhába nem érdemes télen rakni :)
Amúgy olvasztótégelynek kell a cucc, tehát igen magas hőnek lesz kitéve :shock:


hétf. szept. 10, 2007 18:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
Kemenceépítésnél 1/3,1/4 az arány,nagyongyorsan "meghúz"-nem lehet vele szüttyögni!(kb. falazógipsz,de annál lényegesebben lasabb a "megmasszívodása")Ügyelni kell a buborékkosságra(tágul a gázzárvány,bár van ahol kimondottan kell buburékosítani!
A téglakészitésnél a sűrübbik kell kb.1/2h múlva nem kell a keret (bőven bennemarad a fogás és összeroppan) a tejes kiszáradás mérettől függően 12-24h.

Miközben szerkesztettem beleírtak vizet nem szabad hzzáönteni,hacsaknem cserépkályhát készítesz(ahhoz elég a "sima agyag",mert szétreped magasabb hőfokon.


hétf. szept. 10, 2007 18:29
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
bocs, de mi a manó az a samottliszt?
Ha már vízüvegnél tartunk, azzal kémiás koromban szép dolgokat követtem el:
vízüvegbe szilárd kristályos nehézfémsót(pl. CuSO4*5H2O) potyogtatva szilikátvirágot lehet növeszteni, szépen néz ki. :D


hétf. szept. 10, 2007 18:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Az kevés, ami rá van írva. De már találtam egy infót, elvileg a víz és vízüveg keveréknek együtt max 22 térfogatszázalékot szabad kitenni a keverékben. Valami hasnolót kevertem be tesztnek, és végülis jó lett. Csak nem akarom ezt 10 kilóval is eljátszani :)


hétf. szept. 10, 2007 18:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
A csomagra sincsen írva semmi ?


hétf. szept. 10, 2007 16:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
pajti írta:
Unnamed:
Kimondottan samotliszttel még nem dolgoztam, de egy építkezésen már túlvagyok, és ahogy emlékszem, minden zsákra rá szokták írni a keverési arányokat + egyéb infót. Ha tüzép telepen megkérdezed, ott is megmondják neked (vagy nagykernél, ahol megveszed, mindenütt vannak "szakik"). Sétálgatnak fel-alá, megkérdezed egyiküket.

Hát ez a brikó sztór-ról nem mondható el :D Ott ugyanis senki nem volt az egész raktárba, simán kimehettem volna a bejáraton, fizetés nélkül :twisted:


hétf. szept. 10, 2007 14:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Unnamed:
Kimondottan samotliszttel még nem dolgoztam, de egy építkezésen már túlvagyok, és ahogy emlékszem, minden zsákra rá szokták írni a keverési arányokat + egyéb infót. Ha tüzép telepen megkérdezed, ott is megmondják neked (vagy nagykernél, ahol megveszed, mindenütt vannak "szakik"). Sétálgatnak fel-alá, megkérdezed egyiküket.


vas. szept. 09, 2007 21:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
NDR:
hálás köszönetem, mostanra én is olyat terveztem, de ha valaki már legyártotta készen, hát azt fogom megvenni a lemért karakterisztikáival együtt - még egyszerű is lesz a dolgom hehe, ezt nem is reméltem ma reggel ^^ Holnap reggel első dolgom lesz őket felkeresni.


vas. szept. 09, 2007 18:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Dolgozott már valaki samott liszttel? Csak azt akarom tudni, milyen arányban kell keverni vízüveggel és vízzel, hogy megfelelő legyen a habarcs állaga, és átlag meddig kell szárítani.


vas. szept. 09, 2007 16:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
ha csak az áram meglétét kell detektálni, talán ez is megfelel : http://www.fenyujsag.hu/aramgyuru.htm
primitív, de működik

NDR


vas. szept. 09, 2007 16:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
A Lomexnél még nem jártam (mindig sokkal közelebb megtaláltam, amit keresek). Amit hallottam róla, Lehel tértől 2 villamos megálló, és ott vannak. Helytálló az infó ?

Remélem lesz náluk eleve azzal a párszáz menettel feltekercselt mag is. Ugyan most csak prototípust gyártok, de gondolnom kell arra is, ha megfelelek az elvárásoknak, és sorozatra kerül a cuccos.

Ha toroid (esetleg zárt EI) a mag, gondolom jobban zavarvédett, és mágnesesen kevésbé szennyező, mint a sima rúd mag. Zavarvédelem ügyében van még, amit megtehetek ?


vas. szept. 09, 2007 16:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Léteznek ilyen dolgok készen egészben kiszerelve ?

Én még nem láttam, de helyette egy ETD vasmag középen légréssel megfelelhet, és az kapható. De akkor már egyszerűbb légrés nélkülit venni (ETD34, Lomex, párszáz Ft), rátekerni 200 menet szekundert, és pár menet primerrel áramváltónak használni, majd 2 tranyó bázis-emitter körét megbirizgálni vele (meg persze pár ellenállás és védő dióda is kell).

Idézet:
Vajon egy tenyérnyi alufóliával csak úgy trehányul körbecsavarva az egészet, elég rendesen megvédi a zavaroktól ?

Nem, 50 Hz-es mágneses zavar ellen egyáltalán nem véd.


vas. szept. 09, 2007 14:30
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Ros-Co::
Köszi a kapcsolást. Magam is filoztam olyasmin, míg végül sima vezetékkel soros diódák lettek belőlük, azokkal párhuzamos opto leddel, de a szitu az, hogy még akkor is nyalom az absolute maximum ratings power dissipation korlátjait. Kiépített kapcsolásban még rosszabb a szitu: több alkatrész is tropára mehet. És persze a diódák hűtése. Olyan forrók lesznek, hogy a tojás rájuk ég fél másodperc alatt.

Vasmagos kísérleti mérés. Idehaza lőttem egy régi kiszuperált trafót (valami kicsi 12V-os vacak), és keresztül dugtam egyszál fázist a vasmag és a csévetest között (semmi több menet, csak egy szál drót). A műszerrel AC V-ban cirka 1mVeff / 1mAeff értéket mértem (a 120W-os tévé jól megszedte 0.5Aeff+ árammal). És csak úgy lógva volt a cuccos trehányul. Semmi precizitás. Persze arról gőzöm sincs, hogy a trafó 220-as tekercsén hány menet is lehetett. Biztos nem kevés. És persze egy vasmagos tekercs sem olcsó mulatság.

Spafi:
Nem szükséges skálázott mérést végezni. Csak az áramfolyás ténye, illetve az áram nem folyás ténye érdekes. Azt is tudni lehet, hogy ha folyik áram, annak lesz egy minimum értéke. Ha annál kevesebb áram folyik, el lehet fogadni áram nem folyás ténye gyanánt.

Látod kifelejtettem hall-szenzorokból a fluxus gyűjtés kérdését. Nem sima műanyag clip on kell nekik, hanem vasmagosan egybeszerelt, a beköszörült résbe belerögzítve a hall szenzorral. Léteznek ilyen dolgok készen egészben kiszerelve ?

Zavarszűrés.
Na ezen még filoznék egy kicsit. Akár tekercs, akár hall, mindkettőnek vasmagja lesz. És mindkettő igazából a vasmag által begyűjtött fluxust méri. Mennyire szeret egy ilyen vasmag zavart összeszedni ? Mert ugye zárt az a mágnesen kör, de mégiscsak van egy belső keresztmetszete, bármilyen kicsi is legyen, és egy elindított villanymotornak tényleg jó nagy térereje van még messziről is, mint MotoHacker is megjegyezte.

Vajon egy tenyérnyi alufóliával csak úgy trehányul körbecsavarva az egészet, elég rendesen megvédi a zavaroktól ?


vas. szept. 09, 2007 13:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
-minimális áramerősségnél nagyobbat kell észlelni, ennek mennyisége korlátos értéken 0,2..25 A

Ismét feltenném a kérdést: ez azt jelenti, hogy az áram folyásának tényét kell detektálni (folyik vagy sem), vagy a mértékét kell többé-kevésbé pontosan ismerni?

Ha nem az érték fontos, akkor nagyon kis méretű (~ 20 gram) vasmaggal is megoldható, csak sok menet kell szekundernek.

Hall tranzisztorról eddig még nem hallottam. Az általam ismert 3-lábú eszközöket hall szenzornak hívják. Pl. a Lomexben kapható SS49 viszonylag érzékenyebb darab (nagy erősítésű erősítő van beleintegrálva, tehát ezt nagy zaj árán éri el), de magában még ez is nagyon kis jelet ad le ilyen kis mágneses tér hatására. (Lásd: kicsit lejjebb!)

A konstrukcióról:
Ha két egymástól 1 cm-re elhaladó vezetéken 0,2 A folyik ellentétes irányban, akkor közöttük 16 uT az indukció. Ez még a jócskán erősített kimenetű SS49-en is csak pár mV-ot hoz létre, továbbá egy nagyobb trafó szórt mágneses tere ezt még több méteres távolságból is meg tudja haladni. Vagy több menetet kellene föltekerni, vagy zárt mágneskört körétenni. Majdnem zárt mágneskört el lehet érni úgy, hogy egy nagy permeabilitású ferrit gyűrűbe rést köszörülsz (a gyűrűt egy helyen teljesen átvágva), és a résbe teszed a hall szenzort. Így kb. 100-szor akkora lesz az indukció a légrésben.

Dióda hűtésénél nem a dióda tömege számít, hanem a hűtőfelület nagysága, és a légáramlás, de 25 A-re 100 fokos környezetben akkora borda kellene, aminek az árából biztos kijön egy toroid trafó.


vas. szept. 09, 2007 10:48
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Igen, ezeken a verziókon én is átrágtam magam, én pl. a diódást választottam. 16A-t kibír egy rövid időre, de valóban egy nagy graetz-et kell berakni ha normális teljesítményt szeretnél.

A kis toroid gyűrűs áramváltó is teljesen jó, csak nem egy menetet, hanem 4-5-öt kell a primer oldalon átfűzni, hogy értékelhető jelet kapj.

A hall-elemes cuccok valóban kicsit érzéketlenek, a megfelelőt kell kiválasztani.

http://www.hvlabs.hu/hobbi/powerdetect.gif


vas. szept. 09, 2007 9:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Örülök a jókedveteknek ^^ bár nekem tényleg jó lenne ezt megoldanom.

Szóval a feladat teljes korlátokkal együtt:
-AC hálózati rendszerem van (DC-t most felejtsük el)
-minimális áramerősségnél nagyobbat kell észlelni, ennek mennyisége korlátos értéken 0,2..25 A, ennél kissebbet észlelnem nem kell, nagyobb pedig nem lesz (ha mégis, lesz ott már egyéb baj is, az áramköröm elfüstölhet).
-ahol ezt az egészet szondázni kell, ott állandó 80..100 Cfokos hőmérséklet uralkodik (ne tessék nagyot nézni, bizony előfordulnak ilyen helyek is)
-a mérést bárhogyan is valósítom meg, a szondát galvanikusan le kell választanom az intelligens jelfeldolgozó áramkörhöz képest, ergo nem sok lehetőségem van a megvalósítási elvre. Vagy galvanikusan elválasztott természetű alkatrészt használok (hall, vasmagos tekercs), vagy külön áramkört, és akkor jöhetnek ellenállás, optocsatoló, ilyesmik.
-kísérletezéssel együtt jövő hét végére legalább kész kapcsolási rajnak kellene a kezemben lennie. Ami sokkal jobban elcsúszna, azt hanyagolnom kell majd.

Ezek a korlátaim vannak. És amikből választhatok:

Ha 2 külön áramköröm is lehet, akkor elvre már nincs is gondom.

1.
Soros ellenállás. Megbontom a vezetéket (szerelésileg egy csokin keresztül ezt megtehetem), 0.1 ohmos ellenállást sorbakötök azzal a vezetékkel, szonda áramkörről hajtok meg egy optocsatolót, a tranzisztor CE oldalát elvezetem a másik áramkörhöz 2 vezetéken. Tápja független lesz, azokat nem közösíthetem. A 4N25 minimális teljesítménnyel azt a hőmérsékletet ki fogja bírni, egy maréknyi tranzisztor szintén (alldatasheet-en ellenőriztem), a DC tápját pedig onnét 10 méterre is konnektorba dughatom, de az a 30..40mW amúgysem egy terhelés. A szonda ekkor kvázi teljes áramkör lenne, de akkor is 2 szál vezeték az összes, ami továbbmegy, és az már galvanikusan leválasztott. De ez egy egész áramkörös szonda, ami független tápot is igényel.

2.
1 darab optocsatoló esete. Az energiát elvileg ekkor is kinyerhetem a mért áramkörből, mert sorosan ha bekötök 2-2 diódát ellenirányban, ergo van egy miniszondám, ami az átfolyó áramból generál nekem max 2 V-os feszültséget (ennyi tápfesz lezuhanást még kibírhat a ketyere) és erről már meghajthatok egy optocsatoló ledet jópár milliamperrel. A ledet záróirányban a másik dupla dióda védené, nem tud a feszültség záróirányban 2 volt fölé nőni. A fő bajom ezzel, hogy az áramerősség néha nagyon nagy is lehet, és a diódákból egész zsáknyi kell, hogy ilyet kibírjanak, vagy dögnehéz vacakok. Elvégre hőterhelés alatt is vannak mellesleg. Ha kicsit több fesz-t szednek ki a vonalból, mint kellene, akkor az opto leden is szép áramerősség fog folyni, és lévén az is hőterhelés alatt van, sajna az optom már ki is füstölhet (kiszámoltam karakterisztikák alapján, a worst case nem sok jót ígér nekem), vagy legalábbis nagyon hamar öregszik el a szondám. Állandóan optot kell majd cserélni. Ekkor egy viszonylag nehéz (20 dekás full fémházas diódák, ugye láttatok már olyat ? na azok fognak ide kelleni a hőt + terhelést tartósan kibírni) külön áramköröm van szondázásra, ami állandó karbantartást (opto cserét) igényel, de legalább saját független tápot nem. Elvezetés itt is opto tranzisztorának CE oldala 2 vezetéken.


Az egy áramkörös lehetőségek. Amikor eleve leválasztott szondám van, így annak jelét már fel tudom dolgozni intelligensen. Nincsen külön 230 V-os áramköröm, és ez máris nagy előny lenne.

1.
Sima tekercs esete. Egy darab toroid vasmagos tekercset ráfűzök az egyik szál drótra, és a tekercsekből kapott feszültség csúcs értéke tuti túl fogja lépni nekem az offset worst case-t (LM 324-nél az 9 millivolt). Az érzékelés megvan, a többivel nem lesz gondom. Ugye ez a megoldás nem öregszik, nem hő-finnyás, nem igényel tápot, kicsi impedanciás jel, meg minden. Hátránya persze a súlya, mechanikailag rögzíteni kell majd. Egy ilyen vasmagos tekercs minimum 20 deka (rossz esetben egy egész kiló pffff). És persze nem is egy olcsó dolog. Ha jobb tippem nem lesz, én mégis ezt választom a felsoroltak közül.

2.
Hall elem. Dupla szál drót közé clip-on lengő hall elemet befűzök (szerelésre megbontom a vezetéket, két oldalát 2 csokiba befűzöm, a csokik közötti összekötő dupla huzal az én kezemben van), így az oda-vissza folyó áramom indukcióját is megkapom. Az elérhető feszültség ingadozás nem tudom mekkora lesz, vagy ha vannak FET-es kivitelben hall tranzisztorok (létezik már ilyen?), akkor mennyi az elérhető ellenállás változás. A jel erősítést megoldom ha kell, nem az itt a fő baj (a fentebbi egyéb alternatívák sem jobbak!). A fő bajom ezzel, hogy a tervezéshez konkrét típus normális minőségű katalógus adatlapja kell, amit pld egy BC182-es tranzisztorról az alldatasheet-en megkapok. Hall elemeknek a típusjelét sem ismerem. És azt sem tudom róluk, mennyire általános technológia itt Magyarországon. Van-e hozzá alkatrész support, pld kiegészítő műanyag kütyük, merthogy itt a drótokhoz képest fix pozícióban kell rögzítenem. Előnye, hogy könnyű lenne, külön nagy tömeg rögzítését nem igényli. Hátránya, hogy normális dokumentációk nélkül ez csupán álom marad.


Hát ezek lennének a lehetőségek. Akinek bármelyikről saját tapasztalata van, ossza meg velem legyen szíves. Kiegészítő tippeket / tanácsokat is várok, ha van még megvalósítási lehetőség, amire nem gondoltam.


vas. szept. 09, 2007 8:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
potyo írta:
MotoHacker írta:
Váltóhoz mi a fenének hall? 50Hz mágneses teret ell érzékelni,így mûködik a házi vezetékkeresõm,egy sétálómagnóból és egy relé tekercsébõl áll :)
Ha bedugok egy nagy villanymotort,még a kábeltõl 10 centire is hallom a "vonyítást" a falon húzgálva,de DC 100W DC terhelésre is komoly berregés van.

UI:Pedig így a kábel nem is a tekercsen megy keresztül,viszont érdekes módon ha a tekercs tengelye a kábelre mutat pont,akkor van a legnagyobb indukció,távolságtól függetlenül.
És befér az a sétálómagnó egy gyufásdobozba :?:


persze, csak előtte össze kell turmixolni! :lol:


vas. szept. 09, 2007 7:15
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Váltóhoz mi a fenének hall? 50Hz mágneses teret ell érzékelni,így működik a házi vezetékkeresőm,egy sétálómagnóból és egy relé tekercséből áll :)
Ha bedugok egy nagy villanymotort,még a kábeltől 10 centire is hallom a "vonyítást" a falon húzgálva,de DC 100W DC terhelésre is komoly berregés van.

UI:Pedig így a kábel nem is a tekercsen megy keresztül,viszont érdekes módon ha a tekercs tengelye a kábelre mutat pont,akkor van a legnagyobb indukció,távolságtól függetlenül.
És befér az a sétálómagnó egy gyufásdobozba :?:


vas. szept. 09, 2007 2:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Váltóhoz mi a fenének hall? 50Hz mágneses teret ell érzékelni,így működik a házi vezetékkeresőm,egy sétálómagnóból és egy relé tekercséből áll :)
Ha bedugok egy nagy villanymotort,még a kábeltől 10 centire is hallom a "vonyítást" a falon húzgálva,de DC 100W DC terhelésre is komoly berregés van.

UI:Pedig így a kábel nem is a tekercsen megy keresztül,viszont érdekes módon ha a tekercs tengelye a kábelre mutat pont,akkor van a legnagyobb indukció,távolságtól függetlenül.


szomb. szept. 08, 2007 22:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
hogy egy érzékelt áram mennyiségből nekem folyamatos magas szintem legyen (kvázi Vcc).


Ezt úgy érted, hogy egy bizonyos áramerősség fölött logikai 1-et, alatta 0-t kell kiadnia az áramkörnek?

Egy kommersz hall-elem érzékenysége valami kriminálisan rossz, 1 db vezetéken folyó 0,5 A érzékeléséhez gigantikus erősítés kell, és a hall elem, meg a mérőerősítő offsetje simán meghamisíthatja a mérést.


szomb. szept. 08, 2007 21:43
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Kicsit körbeszimatoltam hall elemek terén. Működési elvre ez kell nekem, de itt alkalmazásban fő probléma a konkrét fizikai kiszerelés / szerelhetőség.

Valami egyszerű hall-tranzisztor kellene clip-on lengő kivitelezésben, hogy rá tudjam kattintani egy valahol már kihúzott szál drótra, és max 3 szál drót jöjjön el tőle (de az sem baj, ha csak 2), aminek az ellenállás változását ki tudom használni. Esetleg környező elemekkel munkapontot állítok be neki, simán belefér.

Áramköri környezetre 2 műveleti erősítő OP kaput (egy fél LM 324-es + környezeti egyéb szükséges elemek) is adni tudok arra a célra, hogy egy érzékelt áram mennyiségből nekem folyamatos magas szintem legyen (kvázi Vcc). Ennyinek elégnek kellene lennie. És szerintem elég is lesz.

Kár hogy éppen szombatra jutott ez a gondom, és zárva az összes elektro bolt még itt pesten is, különben már rég kaptam volna magam, és usgyi el a boltokba. Így most hétfőig sötétségben maradok a technológia ezen vívmányainak terén.

Ami dokumentációt a fenti lapon találtam, nos rá kellett jöjjek, az a fő bajom vele, hogy az már egy kivitelezett full áramkör (legalábbis nekem így tűnt azokon a borzalmasan tré minőségű fotókon), nekem pedig áramköri alkatrész kellene.


szomb. szept. 08, 2007 14:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Hát tényleg épület automatizálás. Kérdés: átlag mibe is kerül egy ilyen ? Csak durván..

Egyébként nem kell pontosan mérni, csak váltóáramot kell érzékelni, és az átfolyó áram erőssége mindig meglesz fél amper+.

Még ilyen paraméterekkel is csak drágán szerezhető be ? Mittudomén 500 forint még elmegy, de valhol egy ezres tájékán már megfontolom, hogy kicsi toroid vasmagos tekercsből rendeljek le egy zsákkal. Akkor inkább kibírom a mechanikai rögzítés gondjait, semhogy utólag mindent újra kelljen ezzel végigszenvednem a túlnagy költség miatt.


szomb. szept. 08, 2007 12:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Áramváltónak híjják. Sajna nem olcsó, de DC-t is mér. A trafós az 50Hz-re elég nagy, ha kis dobozba kell, akkor a hall-elemeset javaslom.
http://www.compel.ru/images/catalog/334/CSLA1CD.pdf
A LEMxx típusúak kb fele árban elérhetőek. (Orszáczky kft)

Többféle van, ez pl. egy 57A-es. De ha 2 menetet fűzöl át, akkor már fele annyi, és így tovább.

A kritériumokból ez valami fogyasztásmérő/hálózat analizátor lesz. Vagy valami épületautomatizálási kütymő :)


szomb. szept. 08, 2007 9:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mi az, hogy "kicsomagolt kész alkatrész", és pontosan mit kell tudnia?


szomb. szept. 08, 2007 9:01
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Az engedély meg lesz oldva. Sajnos én is tervezhetek újra jó pár dolgot. Nyáktervezés egy időre elhalasztva :(

Áramköri tippet kérnék.

Kellene nekem egy olyan funkció, mint a multiméterek lakatfogói. Az egyik tippem, hogy veszek egy kicsike toroid vasmagos tekercset, és simán keresztül dugom rajta a drótot. Ugye az a vasmag biza nehéz, mechanikai rögzítését is meg kell majd oldani.

A másik egy kicsomagolt kész alkatrész lenne, ha létezik olyan, ami tömegre kisebb, és fixen rögzíthetően van kicsomagolva. Talán még nyákba is ültethető.


szomb. szept. 08, 2007 8:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
pajti írta:
Attila86:
írj egy mail címet légyszi
p.attila.86@freemail.hu


szomb. szept. 08, 2007 8:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 8:55
Hozzászólások: 402
Hozzászólás 
Huhh, köszönöm a figyelmeztetést, természetesen elszúrtam. De úgy ám, hogy ihaj. Az érintésvédelemre nem gondoltam.

A lényeg. Be kell csatlakozni egy 230 V-os AC körbe, ami nem biztos, hogy közvetlenül az hálózati 230 lesz, lehet leválasztott 230, de az is _lehet_ hogy közvetlenül a hálóza lesz, és ez a gáz.

Érintésvédelmi szempontból megfelelő védelem-e, ha optocsatolót használok, és csak azzal mérek a 230-as körben ?

Ha igen, mondjatok légyszi egy optocsatoló típust, ami kicsike áramnál már elégségesen behúz (a lednek 20 mikroamper .. 500 mikroamper tartományban egyaránt működnie kell majd), és még kapható is magyarországon (nem kell érte a holdra menni, hogy beszerezhessem nagy darabszámban.

Ja igen, hogy is használják az optokat ? Fordított polaritással bekötik a tranzisztort (pld npn tranyót collector földre, emitter +Utáp felé) sorban egy munkaellenállással, és ha fényt ad a led, elkezd vezetni ?

Holnap reggelre ebből még nem lesz végleges kapcsolási rajz :(


pén. szept. 07, 2007 23:20
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 7757 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 156  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség