Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. jún. 16, 2024 19:40



Hozzászólás a témához  [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 201  Következő
Hangfal hangolása 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Nagyon jól láttam, hogy mit írtál, és olvastam is. De nem értem mi köze a hangszóróidnak az SMA által anno használt SAL hszekhez.

Arra egyébként befizetnék, hogy hogyan szól neked 4000Hz-ig az a hangszóró, a Kappa Pro 12 is csak 1500-ig használható, szóval... Egyébként honnan vannak ezek az adatok, 47Hz, 101dB, 40-4000Hz... Valaki olyan mérte, aki "ért hozzá"? :twisted:


kedd feb. 12, 2008 14:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
watt írta:
Szerintem sem megy fel egy PA 4000-ig, jó ha 2000-ig! De ez nem szokott gond lenni, van egy szép nagy lyuk. Sokan szeretik a lyukat! :)
Vicc nélkül, sok olyan hangrendszerrel hangosítanak, ami fülre elviselhető, de hiányos a frekimenete. Ez van. Nincs ebben semmi gond, hacsak annyi nem, hogy esetleg egy hozzáértő észreveszi! De aki a műsorért megy oda, az soha!
Még a 15-ös kappa is 2500-ig felmegy,nemhogy a 12-es,a 15LF pedig 3500-ig megy.A SAL és társaik nem ebbe a kategóriába tartoznak ,de aki ért hozzá az tudja is.


kedd feb. 12, 2008 14:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Shalafi.Az idézett szövegből nem a hangsugárzók érdekeltek,csak kicsit tovább kelett volna olvasnod.minden kiderül belőle,legalábbis az biztos,hogy mire vagyok kiváncsi.Egyébként sokszor leirtam már milyen sugárzókkal dolgozok.Eminence Kappa.Ebből a 12-es megy középre.A frekimenete 40-4Khz,101dB érzékenység,rezonanciafreki:47Hz,3" lengő,a magasdriver pedig FS-Audio Comp34B tipusu 110dB,70Wrms,1"-os,és mindkét sugárzó 8 ohmos természetesen.


kedd feb. 12, 2008 13:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
Egyetértünk.


kedd feb. 12, 2008 9:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Szerintem sem megy fel egy PA 4000-ig, jó ha 2000-ig! De ez nem szokott gond lenni, van egy szép nagy lyuk. Sokan szeretik a lyukat! :)
Vicc nélkül, sok olyan hangrendszerrel hangosítanak, ami fülre elviselhető, de hiányos a frekimenete. Ez van. Nincs ebben semmi gond, hacsak annyi nem, hogy esetleg egy hozzáértő észreveszi! De aki a műsorért megy oda, az soha!


kedd feb. 12, 2008 9:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
takivoice írta:
Mi ez a jajjanyám.Nem tudsz semmilyen adatot a ládámról és a benne lévő sugárzókról,igy nem is mondhatsz semmit róluk.Nem tudom mi alapján beszélsz akkor.Egyébként azt is honnan szeded,hogy kicsi lesz az induktivitás a váltóban?Na mindegy.Ezek PA ládák és elég jónak számitó sugárzókkal vannak szerelve.Hangositásban sok kolléga használja és általában itt szoktuk vágni.Egyébként meg nem dóm a sugárzó.Üdv.
Attól még, hogy sokk hangoskodós kollégád is használja, és azt hiszik, hogy 4000-nél váltják, közben meg lehet, hogy nem is, szóval attól még fdsanak igaza van. :mrgreen: Még ha nem dóm magasról van is szó, mert ha elektrodinamikuss, akkor ugyanaz érvényes rá.

Csak tudnám, akkor minek idézted be SMA korai SBX-DTF leírását....

Ui: nem vennék rá mérget, de könnyen lehet, hogy az a mélyközép már 4000-nél rég nem is szól. Majd meglátjuk, ha elárulod mit váltasz mivel. ;) Mert az hogy PA láda, még szintén semmire sem garancia, és ma már az elég jó szintje is elég mélyre süllyedt sajnos... de ez már egy másik téma.


kedd feb. 12, 2008 9:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
takivoice, tényleg nem tudunk semmit a hangszórókról, még azt se, hogy hány ohmosak. Így aki akarna segíteni, az se tudna...


kedd feb. 12, 2008 8:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
takivoice írta:
4000-nél szeretném vágni a magasdrivert és 12dB/oktávval.
4000.. jajjanyám. Egyébként a dóm átvitelétől-impedanciájától függ, hogy milyen szűrő kell hozzá. Nem úgy van az, hogy kitaláljuk hogy nekünk BW-féle kell mert kis induktivitással megúszható és akkor már jó is lesz.. Nem...
Mi ez a jajjanyám.Nem tudsz semmilyen adatot a ládámról és a benne lévő sugárzókról,igy nem is mondhatsz semmit róluk.Nem tudom mi alapján beszélsz akkor.Egyébként azt is honnan szeded,hogy kicsi lesz az induktivitás a váltóban?Na mindegy.Ezek PA ládák és elég jónak számitó sugárzókkal vannak szerelve.Hangositásban sok kolléga használja és általában itt szoktuk vágni.Egyébként meg nem dóm a sugárzó.Üdv.


kedd feb. 12, 2008 7:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
És ha az adott hangszórókhoz egyik tankönyvi variáció sem használható, akkor mit csinálsz? Amíg nincs két igazán jó, addig nincs mit hasonlítani.


kedd feb. 12, 2008 0:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Össze kell hasonlítani . :D


kedd feb. 12, 2008 0:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
takivoice írta:
4000-nél szeretném vágni a magasdrivert és 12dB/oktávval.
4000.. jajjanyám. Egyébként a dóm átvitelétől-impedanciájától függ, hogy milyen szűrő kell hozzá. Nem úgy van az, hogy kitaláljuk hogy nekünk BW-féle kell mert kis induktivitással megúszható és akkor már jó is lesz.. Nem...


hétf. feb. 11, 2008 23:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
fdsamano írta:
SPafi oldalán találsz egy jó kis tekercsszámoló programot.
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/ , ill. http://users.hszk.bme.hu/~sp215/progs.htm
Nagyon köszönöm,már tekercselek is.Üdv.


hétf. feb. 11, 2008 11:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
SPafi oldalán találsz egy jó kis tekercsszámoló programot.
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/ , ill. http://users.hszk.bme.hu/~sp215/progs.htm


hétf. feb. 11, 2008 10:08
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Sziasztok.Még egy kérdés.Hogy tudom kiszámolni,mivel mérni nem tudom,egy bizonyos induktivitásra méretezett légmagos tekercs csévetest átmérőjét,hosszát és a huzalátmérő függvényében a szükséges menetszámot?Pl.:Kellene nekem jelen pillanatban egy 0.225mH tekercs,amihez van 1.2mm átmérőjü huzalom.De akkor már megkérdezem a többi hozzátartozó dolgot is.4000-nél szeretném vágni a magasdrivert és 12dB/oktávval.Erre a WinIsd kiadta a 0.225mH-s tekercset és 3.51uF kondit.Mit gondoltok?Köszönök minden segitséget.


hétf. feb. 11, 2008 9:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves takivoice és Többiek!

Azok nem az Én képleteim.
Ettől függetlenül jók.
Az akkor megadott adatokból lettek a számítások levezetve, ha azok hibásak voltak, akkor nyilván az eredmény is rossz lett.
Csak a számítás menete a jó, ezt egyébként akkor írtam is valahol, hogy az adatok akkor pontosak, ha utánamérünk és a mért értékkel számolunk.

Üdv! SMA


hétf. feb. 11, 2008 9:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Oh.Köszönöm a gyors segitséget mindenkinek.


hétf. feb. 11, 2008 6:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
SPafi írta:
Egyébként ez halál komoly, hogy a DTF12-nek 0,5 mH az induktivitása? :shock:

Ott SMA kicsit félrebeszélt, a Zobel-tagot a mélysugárzóhoz számolja, annak az induktivitását veszi figyelembe. A DTF12 induktivitása valahol 0,1-0,2 mH körül lehet, az impedanciája 5-10 kHz körül emelkedhet 3 dB-nyit.

takivoice: másodfokú szűrők esetén a magassugárzó fázisát rendszerint meg kell fordítani, de biztos választ csak mérés alapján lehet erre a kérdésre mondani.


hétf. feb. 11, 2008 0:36
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát ja, mert kimaradt egy pár zárójel.

L= Z/(1,414*3,14*Fx)
C= 1/(2*1,414*3,14*Fx*Z)

Egyébként ez halál komoly, hogy a DTF12-nek 0,5 mH az induktivitása? :shock:


vas. feb. 10, 2008 23:15
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves Szultan és Többiek!

Foglalkozzunk a hangváltóval, míg a mélyhangszóró megjön.
Mint ismeretes, SBX 2030-mély, DTF 12-magas, Somogyi-féle hangszórókról van szó. Megfelelő gyári hangváltót nem találtam hozzájuk. Méretezni kell, jó kis munka.
Többféle megoldás, többféle szűrőtipus jöhet szóba:
Én a 12dB/oktáv meredekségűt választottam.
Butterworth, Bessel, Linkvitz-Riley, Csebisev, stb. ezek mind megfelelőek, csak más-más előnyökkel-hátrányokkal.
Komplikálja a helyzetet az, hogy a dóm érzékenyebb, mint a mély, tehát a magassugárzót vissza kell fogni, 3dB-lel.
Az impedanciamenetet is korrigálni kell, hogy egyenletesebb legyen az illesztés, ezt a dómmal párhuzamos RC-tag elvégzi. Először ezt számoljuk ki, ezáltal ezt linearizáltuk. A 3dB-es osztás jön, ezután már a hangváltó következik, ami már elég egyenletes impedanciát lát a terhelés felől, a magastartományban.
Zobel-tag: soros RC, R= Ze ( a hangszóró egyenáramú ellenállása, Ohm ), C= L/ Ze*2 ( Farad ) L= a dóm induktivitása, Henryben. A Ze*2= négyzeten van.
Jelen esetben: L= 0,5mH, Ze= 7,4Ohm, akkor C= 9,1uF, R= 7,4Ohm, ( 7,5 Ohm alkalmazható ) legalább 10W-os. Néhány adatot mérni kell, sajnos.
-3dB-es osztó: Z= 8 Ohm; R1= 2,6 Ohm soros tag, R2= 20 Ohm, bekötésük gondolom egyértelmű. Mindkét ellenállás legalább 10W-os legyen, ha több az nem baj.
Kiválasztottam a Butterworth-féle méretezést, azért, mert kisebb tekercsekkel oldható meg. Ezek alaján:
L= Z/1,414*3,14*Fx, ahol Fx= a keresztezési frekvencia.
C= 1/2*1,414*3,14*Fx*Z.
Nem egyszerű ezeket a képleteket itt leírni, de gondolom, érthetőek. Az 1,414= kettő négyzetgyöke, 3,14= Pi.
Ezekkel számolva L= 0,82mH, C= 6,39uF értékek jönnek ki, ha igaz. Az Fx= 2200Hz, hogy miért pont itt váltsunk?
Azért, mert itt még - már jól dolgozik mindkét hangszóró.
Pihenjünk.
Üdv! SMA
Szia SMA.Számoltam a képleteddel,de nekem sehogy sem jön ki ez az érték amit kaptál végeredményül az L-re ill.a C-re.A leirt képlettel számoltam.Lehet mégsem jól használtam?Mindegy az lenne a kérésem,hogy 3500Hz-től inditanám a drivert.Ebben az esetben mekkora tekercset ill.kondit tegyek bele?Fázisforditás itt nem kell?Üdvözlettel.


vas. feb. 10, 2008 22:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Rudi írta:
Sziasztok!
Most írok először erre a fórumra, még új vagyok itt. :)
Segítségre lenne szükségem, mégpedig: Egy adott felületű, és hosszú négyszög keresztmetszetű reficsövet lehet helyettesíteni 2db kisebb, de összesen ugyanakkora felületű kör kereszmetszetűvel úgy hogy a hosszukat megtartom, és mindezt anélkül hogy jelntősen változna a láda hangképe?
A felület legyen egyforma méretü,de a hosszokkal variálhatsz,bár ha a felület megegyezik akkor a hossz is maradhat.


szomb. feb. 09, 2008 11:58
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. feb. 07, 2008 22:41
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
Sziasztok!
Most írok először erre a fórumra, még új vagyok itt. :)
Segítségre lenne szükségem, mégpedig: Egy adott felületű, és hosszú négyszög keresztmetszetű reficsövet lehet helyettesíteni 2db kisebb, de összesen ugyanakkora felületű kör kereszmetszetűvel úgy hogy a hosszukat megtartom, és mindezt anélkül hogy jelntősen változna a láda hangképe?


csüt. feb. 07, 2008 22:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. ápr. 16, 2005 19:32
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Jól gondolod ,a magasakat is visszakell fogni .

Szerintem a Zobelbe gyengébb kondi is megfelel .


Köszi !


szer. feb. 06, 2008 10:46
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. feb. 04, 2008 18:00
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Veszprém, Budapest
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszokat!


Idézet:
>Ár-érték arányban szerintem megéri a H2000


Igen, ez volt az első, amit néztem.:) De a 639-hez bizony faragni kell. Mivel fantáziámat
erősen molesztálja egy H2000 alapú doboz, valószínűleg veszek egy pár 639-et, és egy külön
lapra szerelve hozzápróbálom ehhez a dobozhoz, kb. mint Spexel tette. (Később pedig reményeim
szerint HA 18, vagy HA 22M boldog társa lesz:))

Idézet:
>a monacor is járt már nálam. vicces kis játékszer.

Hát igen, a maga 77 gramm tömegével nem nehézsúlyú bírkózó. :roll: (Levélnehezéknek kifejezetten
nem alkalmas.)


Idézet:
>A HIVI T25-ős ,sajátmérés,és nincs simitva!

Köszönöm, ez már tetszetősebb. Mindenképpen tanulságos, a freki menet picit eltér a gyáritól.
Netán módosított darabról készült a mérés?

Azt hiszem, egy próbát talán megér ez a T25, végülis nem egy egetrengető beruházás.:)
A hétvégén felnézek Pestre, remélem eljutok a hangszóróvásárlásig. A fejleményekről - váltó készítés, egyebek - majd beszámolok!

További kellemes fórumot mindenkinek!


kedd feb. 05, 2008 16:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves takivoice és Többiek!

Én nem jvasoltam mást, mint nézz utána néhány letölthető programmal a doboz méretezésének, szimulációjának.
A WinISD-beta verziója ingyen letölthető és jól kezelhető kis program, amivel a hangsugárzó működése szimulálható, többé-kevésbé elfogadható eredményt ad.
Ebben valószínűleg benne van az Eminence hangszóró adata, ami neked is van.
A doboz és a cső méreteit a program kikalkulálja, célszerű betartani, illetve a kész hangsugárzót mérni kellene.
Ahhoz, hogy jó mélyátvitelt érjünk el, a lehető legnagyobb dobozméretet kell választani.
A "suhogás-mentesítés" érdekében a reflex csövek, legyenek minél rövidebbek, persze ami megfelel a korrekt hangoláshoz. A csövek filces-borítását Én jónak találtam, sok jól működő hangsugárzóhoz bevált, érdemes alkalmazni, legfeljebb nem kell beragasztani elsőre, hanem meg kell mérni és hallgatni, hogy jobb és azután dönteni és/vagy ragasztani.
A kész hangsugárzó átvitele közel lineáris az alsó határfrekvenciától felfelé.
Az 55Hz-re hangolás többféle jelentőséggel bír, attól függően, hogy a hangszóró paraméterei mit kívánnak meg.
Nem mindegy, mekkora teljesítményre végezzük a hangolást, ami 1W-on jó, az 200W-on már nem biztos, hogy jó és általában ilyenkor "üt" a mélye a doboznak.
A hangolás először a doboz és csőméretekkel, majd a továbbiakban a belső csillapítóanyag megfelelő mennyiségű behelyezésével változtatható.

Üdv! SMA


kedd feb. 05, 2008 14:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Még annyit kérdeznék,milyen számitással tudom kiszámolni a dobozméretet és a reflexnyilás méretét,ha egy bizonyos frekvenciára akarom beállitani a dobozt?


kedd feb. 05, 2008 13:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
shalafi66 írta:
SMA írta:
Nem árt, ha a reflex-cső belsejét beborítjuk, ragasztjuk vékony, kb. 1mm-es filc, vagy hasonló anyaggal, az csökkenti a suhogást.
NNa ezt a megoldást is meg kell gondolni, ez zel ugyanis csökkented a rezonátor jóságát erre pedig egy 100 fölötti EBP értékű hangszórónál semmi szükség. Így sincs normális átvitele mélytartományban.

Egyébként ha valakit érdekel, szerintem kicsi a 80 literes doboz, 120 literre gondolnék hangszórónként, 55Hz körüli hangolással, mondjuk két 110*30-as reflexcsővel. Tehát ennél a koppintott verziónál se a doboz mérete, se a hangolás nem stimmel.
SMA.Egészen pontosan mit is jelent,hogy 55Hz-re van hangolva egy doboz?Meg van adva egy bizonyos dB szint,amit ezen a frekvencián kell elérnie a ládának az adott mélysugárzóval a számitott ládaméretek melett?Vagy 55Hz-en van a legnagyobb hangnyomása?Bár ez utóbbi gondolom hülyeség.Megpróbálom akkor most amogy irtad,120 literre állitom be a hangszórótartó lapot egy próba erejéig,az általad adott reflexnyilásokkal.Nagyon kiváncsi leszek.A célom végülis a minél nagyobb hangnyomás kihozása ebből a ládából,még elfogadható alsó frekvenciák melett.


kedd feb. 05, 2008 13:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
hivinél bizonytalan a dómok központos szerelése, a morelnél nagy a gyártási szórás, elektromosan nem túl jó a hangszóró, és az érzékenysége is kevesebb, mint az adatlapon. a monacor is járt már nálam. vicces kis játékszer. ;-)


kedd feb. 05, 2008 0:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 12, 2007 12:28
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás 
[quote="Megaymir"]Sziasztok Hangolók!

Egy dóm magas hangszóró kiválasztásával kapcsolatban szeretném a [/url]

Hivi TN-25 http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=28
Ez már 5 Ohm-os, a minimuma 4.6 Ohm, amit az erősítő (Videoton Prometheus) mondjuk még tolerál,
de nem feltétlenül egyészséges megoldás. Az adatlapon "vázolt" SPL nem késztet mosolyra, ráadásul a
diagram eléggé simítottnak tűnik.

A HIVI T25-ős ,sajátmérés,és nincs simitva!

http://kepfeltoltes.hu/080204/Copy_of_h ... es.hu_.jpg

üdv Klang


hétf. feb. 04, 2008 20:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Ár-érték arányban szerintem megéri a H2000 , HG2.5-639 . Ha betudod aplikálni . Kerek és nagyobb az átmérője .
Váltót komolyabbat csinálj mint az eredeti ,sokmúlik rajta .


hétf. feb. 04, 2008 19:04
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. feb. 04, 2008 18:00
Hozzászólások: 4
Tartózkodási hely: Veszprém, Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok Hangolók!

Egy dóm magas hangszóró kiválasztásával kapcsolatban szeretném a jelenlevők szíves tanácsát kérni.
A doboz adott: 10 literes csillapított reflex, a mélyközép egy ScanSpeak W18-as, egy elég
régi típus. Adatokat nem találtam róla, mérni kell majd, de pillanatnyilag még nem sikerült
a hangkártyámat az alaplappal kibékítenem. Addig is összehoztam egy Panasonic WM-61A kapszulát
egy Urbán-féle ERTR3 előerősítővel. Az eddigi integrált hangkártyás "méregetések" azt hozták
eredményül, hogy a hangszóró kb. 4-5 kHz-ig hajlandó működni, ezt megerősíti, hogy az eredeti
hangváltó a mélyet nem szűri, a magas előtt van egy másodrendű váltó. Semmi egyéb.
Az eredeti magas hangszórókról csak annyit lehet tudni, hogy 8 Ohm-osak voltak, papírmembránosak.
És mivel abban a kellemetlen helyzetben vagyok, hogy nem faraghatok a dobozon (...) be kell érnem
az adott helyre mechanikailag illeszkedő hangszórókkal: 55*55 mm-es négyzet alakú a süllyesztés.
Tehát szűkek a lehetőségek. :(

Az eddigi jelöltek:

Moanacor DT-28N http://www.monacor.pl/catalogue-product.phtml?id=3573&Comp=0&Hier=6&MainKtg=62&SubKtg=517
Az adatlap alapján nekem szimpatikus, bár valószínűleg 5-8 dB visszafogás kellene neki.

Morel MDT12 http://www.morelhifi.com/products/pdf/mdt%2012.pdf
Az ő érzékenysége talán már közelít a W18-as vélt(!) érzékenységéhez, de 8000 pénzért nem tűnik annyira
jónak.

Hivi TN-25 http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=28
Ez már 5 Ohm-os, a minimuma 4.6 Ohm, amit az erősítő (Videoton Prometheus) mondjuk még tolerál,
de nem feltétlenül egyészséges megoldás. Az adatlapon "vázolt" SPL nem késztet mosolyra, ráadásul a
diagram eléggé simítottnak tűnik.

Belekukkantottam a Seas világába is, eddig ott nem sikerült ilyesmire lelnem. Egyenlőre...

Tehát tanácsokat, észrevételeket szeretnék kérni.

Köszönettel: én
8)


hétf. feb. 04, 2008 18:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Jól gondolod ,a magasakat is visszakell fogni .

Szerintem a Zobelbe gyengébb kondi is megfelel .


hétf. feb. 04, 2008 14:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. ápr. 16, 2005 19:32
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Sziasztok !

Lenne pár hangváltós kérdésem. Ha Baffle step kompenzációt alkalmazok a mélysugázó elött akkor amennyivel vissza vannak fogva a mélyközép-közép hangok gondolom annyival vissza kell fogni a magassugárzót is ?

Érdemes igazán jó minőségű kondenzátorokat venni zobel taghoz a mély elé illetve egy esetleges Nocht filterbe a magas elé vagy annyira nem jön ki hiszen párhuzamosan vannak kötve ugyis és inkabb a sorosan kötöt kondikra érdemes mindenképpen áldozni többet ?

Köszi !


hétf. feb. 04, 2008 13:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Üdvözlök mindenkit
18N558 hangszórót milyen dobozba tegyem. Jelenleg 11 literes zártban járatom (bejáratás alatt van), nagyon bízalomgerjesztő a hangja.


vas. feb. 03, 2008 14:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SMA írta:
Nem árt, ha a reflex-cső belsejét beborítjuk, ragasztjuk vékony, kb. 1mm-es filc, vagy hasonló anyaggal, az csökkenti a suhogást.
NNa ezt a megoldást is meg kell gondolni, ez zel ugyanis csökkented a rezonátor jóságát erre pedig egy 100 fölötti EBP értékű hangszórónál semmi szükség. Így sincs normális átvitele mélytartományban.

Egyébként ha valakit érdekel, szerintem kicsi a 80 literes doboz, 120 literre gondolnék hangszórónként, 55Hz körüli hangolással, mondjuk két 110*30-as reflexcsővel. Tehát ennél a koppintott verziónál se a doboz mérete, se a hangolás nem stimmel.


szomb. feb. 02, 2008 19:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 07, 2005 18:32
Hozzászólások: 1643
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ami viszont totálisan megbízhatatlan, az a szoba akusztikája. Szóval amatőr gyakorlatban nincs olyan, hogy hangfalmérés szobában, mikrofonnal, hanem csak olyan, hogy hangfal és terem(rezonancia) mérése. Ha a mikrofon közelében arrébb mozdulok 20 centivel, már 3-6 dB-t változik az átvitel egy adott frekin.
:D Szertinem ezt gondold át mégegyszer. De minek mozogsz ott, ahol nem kell? :D :mrgreen:


szomb. feb. 02, 2008 18:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves takivoice és Többiek!

Gondolom, nem gyári dobozban van az a hangszóró, hanem valaminek a "koppintása".
Kicsi a reflex-nyílás és nagy hangerőn a lyukon áramló levegő okozza a zajt, suhogást.
Legalább 10cm-es átmérőjű cső kell, minimum 2db. és kb. 10-13cm hosszúak, darabonként.
Nem árt, ha a reflex-cső belsejét beborítjuk, ragasztjuk vékony, kb. 1mm-es filc, vagy hasonló anyaggal, az csökkenti a suhogást.
A gyári hangszóró adatok alapján jó néhány programmal lehet ellenőrizni, hogy jó-e a doboz mérete, érdemes ezt kipróbálni.

Üdv! SMA
Köszönöm a válaszod,valóban nem gyári a láda,a Dynacord FH18-as másolata átméretezve 15"os mélysugárzóra,amugy ezt a Reflex is koppintotta RTB118 néven ha igy ismerős esetleg.Van egy sima,a mélysugárzóra méretezett bass reflex doboz,amelynek a hangsugárzó előtti része meg van hosszabitva annyira,hogy a hangszórótartó lap a láda teljes hosszának az 1/3-ad részénél legyen.Igy sokkal irányitotabb a sugárzás,főleg nagy termek és szabadtér hangositásánál hasznos.Most akkor átalakitom őket,ahogy mondtad igy már biztos megszünik a suhogás.Igy mekkora frekvenviára lesz hangolva a kamra?Mérni sajnos nem tudom,de mindenképpen szeretnék egy mikrofont csinálni,ahogy itt is irtátok,bár túl sok ládát nem akarok épiteni.Ha készen lesznek nekiállok a nyomókamrás tölcséreknek,ugyanezzel a sugárzóval szerelve csak még a szögbevágásokkal vagyok bajban és nem tudom,hogy lamellózzák is vagy csak ragasztják.Esetleg ha ebben van valami jó ötlet nagyon örülnék neki.


csüt. jan. 31, 2008 18:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves takivoice és Többiek!

Gondolom, nem gyári dobozban van az a hangszóró, hanem valaminek a "koppintása".
Kicsi a reflex-nyílás és nagy hangerőn a lyukon áramló levegő okozza a zajt, suhogást.
Legalább 10cm-es átmérőjű cső kell, minimum 2db. és kb. 10-13cm hosszúak, darabonként.
Nem árt, ha a reflex-cső belsejét beborítjuk, ragasztjuk vékony, kb. 1mm-es filc, vagy hasonló anyaggal, az csökkenti a suhogást.
A gyári hangszóró adatok alapján jó néhány programmal lehet ellenőrizni, hogy jó-e a doboz mérete, érdemes ezt kipróbálni.

Üdv! SMA


csüt. jan. 31, 2008 14:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. feb. 14, 2007 20:49
Hozzászólások: 25
Hozzászólás 
Roboguard! Én most építettem egy három utast. A program szerint teljesen lineárisnak kellett volna lennie. De jól tudtam, hogy nem lesz az. Nem is lett. Most mérés után, tekercsek,kondik és ellenállások cseréje után kezd jó lenni. De ha ezeket az alkatrész adatokat betáplálom a programba, nagyon görbe vonalat rajzol nekem. Először én is megkérdőjeleztem e mérés fontosságát, de nekem is be kellett látnom, a nélkül nem lehet jó hangfalat építeni...


csüt. jan. 31, 2008 14:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Sziasztok.A segitségeteket szeretném kérni hangolás ügyben.Eminence Kappa15-ös sugárzók mekkora bass-reflex dobozban és mekkora refleknyilásokkal érezné igazán jól magát?Jelenleg 80 literesben vannak 3 darab 68-as átmérőjü,80 mm hosszu csövekkel és a sugárzó 3/4 kapacitásánál csunyán elkezd suhogni.Át kellene méretzni a reflexnyilásokat,esetleg a doboztérfogatot,ami már kissé behatárolt,de valamennyit tudok rajta alakitani.Ha kellenek pontos adatok,akkor leirom őket.Köszönöm.


csüt. jan. 31, 2008 14:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 27, 2008 20:47
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
ezt én is igy gondolom :D
A doboztervező és a váltótervező program szerint egyenes az átvitel,mivel ez az első dobozom nem tudok mihez hasonlitani.
Mindig értetlenül nézek mikor olyat olvasok hogy kitágul a tér meg hasonlók.


szer. jan. 30, 2008 22:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Valóban, csak best effortot lehet összehozni. :) De jobban belegondolva nem is a süketszobai eredmények a fontosak, hanem a valódi produktum, amit a doboz a hallgató helyiségben produkál. Már legalábbis ha az ember magának épít. :)


szer. jan. 30, 2008 21:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A közeltérit próbáltam itthon is, a kapuzottat még csak az egyetemen. Igaz, lehet többféle mérés (és számítás) kombinációjával trükközni. Sajnos a mélytartomány mindenképpen függ az elhelyezéstől.


szer. jan. 30, 2008 20:55
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha csak szép görbék kellenek, ahhoz elég egy Excel. :P


szer. jan. 30, 2008 20:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Csak az a kérdés, hogy szép méréseket vagy jó hangsugárzókat szeretnénk csinálni ... :)


szer. jan. 30, 2008 20:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Próbáltad már? A kettő kombinációjával amatőr szinten bőven elfogadható mérések készíthetőek.


szer. jan. 30, 2008 20:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Közeltéri mérés, kapuzott mérés...


Igen, létezik olyan. :D A kapuzás kb. 500 Hz fölött járható út, de még ott is erősen lecsökkenti a frekvencia-felbontást, a közeltéri mérés pedig a többutas hangfalaknál problémás, mert vagy egyforma távolságra teszed a mikrofont a közép és magas hangszóróktól, és akkor a futási idő stimmel, de a magas irányítása miatt vágva lesznek a magasak, vagy a magas elé, de akkor a futásidő-különbség a keresztezési frekin okoz hibás mérést. És hát egy erőteljes teremrezonanciát semmilyen közeltéri mérés nem képes figyelmen kívül hagyni.


szer. jan. 30, 2008 20:16
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közeltéri mérés, kapuzott mérés...


szer. jan. 30, 2008 19:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Jó napot!

Arra utaltunk, amikor anno kimértem vagy féltucat különböző betétet. Az adott mérések vonalai 4..5 kHz-ig együtt futottak, aztán szétágaztak. Ebből az vonható le, hogy valószínűleg 4 kHz-ig lineáris az átvitelük (persze lehetnek kivételek). Tehát egy akármilyen, ismeretlen betéttel jó eséllyel mérhetünk 4 kHz-ig. A szobaakusztika már egy másik történet.

Gilszkilabor


szer. jan. 30, 2008 12:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mi az, hogy "a betétek"? Mintha csak egyféle mezei elektret kapszula létezne...

Na meg a "megbízható" és a "használható" sem ugyanazt jelenti! Azért, mert te 4 kHz-ig bízol bennük, attól még egy konkrét kapszula lehet használható 8 kHz-ig is!

Ami viszont totálisan megbízhatatlan, az a szoba akusztikája. Szóval amatőr gyakorlatban nincs olyan, hogy hangfalmérés szobában, mikrofonnal, hanem csak olyan, hogy hangfal és terem(rezonancia) mérése. Ha a mikrofon közelében arrébb mozdulok 20 centivel, már 3-6 dB-t változik az átvitel egy adott frekin.


szer. jan. 30, 2008 10:43
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Okozhat . A mezei elektret kapszulák kb. 5-6 kHz-ig használhatók .
/Gilszilabor kisérletezett velük./ A mikrofonbemenetnél jobb a vonalbemenet ,viszont oda meg már erősítő is kell...

Tudom, hogy OFF, de akkor se' hagyjunk hátra hibás információt. 4..5 kHz-ig voltak jók a betétek. Tehát 4 kHz-ig bízhatunk bennük.

Gilszkilabor


szer. jan. 30, 2008 10:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 10034 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 201  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség