Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 8:50



Hozzászólás a témához  [ 14 hozzászólás ] 
Szénmonoxid érzékelők 
Szerző Üzenet
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. nov. 14, 2005 11:35
Hozzászólások: 36
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás TGS2442
stinkydiver írta:
Idézet:
a, egyébként ha van egy jól bevált kapcsolásod meg tudod, hogy kell kiolvasni ezt a szenzort, akkor érdekelne a dolog.


Ha már itt tartunk, engem a páratartalom szenzor kapcsolása érdekelne.


Sziasztok!

Én már dolgoztam ezzel a szenzorral(TGS2442) elég sokat egy cég megbízásából(másfajta szenzorokkal is). Szerintem egy nagyon jó szenzor, pozitív tapasztalataim vannak vele, nagyon szelektív a gázra és a páratartalomra szinte abszolút érzéketlen (eddig nem volt téves riasztásom, pedig pár éve tesztelem ezt a szenzort). De ha használod illik kalibrálni, vagy kalibráltatni, mert a szenzorok érzékenysége eléggé eltér egymástól.
Sajnos kapcsolást nem tudok küldeni. De keress rá a google-n és ott lehet találni példakapcsolásokat. A Figarónak van egy bővített leírása a szenzorról és abban van ajánlott kapcsolás, meg minden finomság. Kiolvasás időzítés, nem túl bonyolult. Én abból kiindulva készítettem el a saját kapcsolásomat egy Atmel AVR uC-rel. Ha konkrét kérdés van tanáccsal szívesen segítek.

Kipróbáláshoz nem kell más csak egy dohányos, a cigi füstben elég sok CO van, illetve a Hungária körutat tudom még ajánlani kipufogómagasságban. :twisted:

Egyébként a szenzort itthon a Hoeller Electronic kft.-nél lehet kapni, ha jól tudom.

Üdv:
cd334


hétf. ápr. 28, 2008 0:21
Profil Privát üzenet küldése ICQ
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
Ja, egyébként ha van egy jól bevált kapcsolásod meg tudod, hogy kell kiolvasni ezt a szenzort, akkor érdekelne a dolog.


Egyelőre csak annyi tudok, amennyi a Figaro oldalán találtam, működési elv, specifikáció, stb., a kapcsolás jelenleg lassan "érlelődik", sajnos mindig valami megelőzi, remélem a köv. fűtési idényre beérik, és elkészül.
Ha lesz érdemi előrehaladás, megírom.

Üdv.: NDR


kedd feb. 05, 2008 16:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Idézet:
a, egyébként ha van egy jól bevált kapcsolásod meg tudod, hogy kell kiolvasni ezt a szenzort, akkor érdekelne a dolog.


Ha már itt tartunk, engem a páratartalom szenzor kapcsolása érdekelne.


kedd feb. 05, 2008 11:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
NDR írta:
Erre már gondolta én is (pl. befőttesüvegbe egy darab izzó fa_szén), de azért jó lenne tudni valami %-os arányt.

Ami azt illeti, nekem van némi kémiai ismeretem, de már rég volt a kémia oktv eredményem gimiben...azért megpróbálok segíteni..
szóval, azt tudjuk, hogy a levegő sacc/kb térfogatra és anyagmennyiségre is 80% nitrogén+egyéb inert gáz,pl. argon, kb 20%ban oxigén.Tehát, ha minden oxigénből CO-t csinálnál (úgyse tudsz), akkor 2C+O2=2CO, a levegő 20%-nyi oxigénjéből 2*annyi gáz lenne. de ugye nem akarunk túlnyomást, valamennyit kiengedünk, a CO ezután 33,3%-nyi lenne.Persze a szén, csak úgy magában valszeg inkább CO2-vé szeret elégni.
Most jut eszembe, a metángáz kitalálása előttt, réges-régen szénmonoxid-hidrogén keveréket nyomatott a gázszolgáltató a következő reakcióval, izzó szénre vízgőzt fúvatva:
C+H2O=CO+H2 (aztán áttértek a metánra a CO mérgező hatása miatt)
Ehhez nem kell levegő, és max. 50%-os arányban fog CO-t tartalmazni, de vigyázni kell, el ne aludjon a szén.
Szóval ha van egy ilyen, viszonylag nagy koncentrációjú gázod, ebből egy nejlon szemetes zsáknyi levegőbe (talán 100 liter) beleküldesz egy kicsit(néhány decit vagy egy litert?), eloszlik(ha nem, beteszel egy kis ventillátort) és jelez a szenzor.
Mivel egyik reakció se tökéletes,valamivel kisebb lesz a koncentráció, de egy felső becslést lehet adni a szenzor által besípolt koncentrációra, aminél biztosan jobb a készülék.

A FENT LEÍRTAKAT CSAK SZABAD LEVEGŐN SZABAD MEGCSINÁLNI, ÉS A TŰZVESZÉLY MIATT LEGYEN KÉZNÉL EGY VÖDÖR VÍZ!

NDR írta:
ui. el nem tudom képzelni, miért trágár egy darab fából égetett szén?

Mert önkritikának nézi a rendszer :D

Ja, egyébként ha van egy jól bevált kapcsolásod meg tudod, hogy kell kiolvasni ezt a szenzort, akkor érdekelne a dolog.


kedd feb. 05, 2008 11:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:

Ha már van ilyen CO-érzékelőd, mi lenne, ha betennéd egy olyan zárt helyre, amiben tökéletlenül elégetsz valamit. abból tuti lesz némi CO is, ki lehet próbálni, hogy működik e a cucc.


Erre már gondolta én is (pl. befőttesüvegbe egy darab izzó fa_szén), de azért jó lenne tudni valami %-os arányt. Sajnos kémiai ismereteim erősen hiányosak, ezért örülnék, ha valaki, aki járatosabb ebben, segítene ez ügyben.
Amúgy már megvan az érzékelő (TGS2442), de sajnos egyéb okok miatt csúszik a megvalósítás, pedig mindjárt itt a fűtési idény vége.
Üdv.: NDR

ui. el nem tudom képzelni, miért trágár egy darab fából égetett szén?


hétf. feb. 04, 2008 18:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
NDR írta:
Van egy cég amelyik forgalmazott spray formában CO-t, ilyen cuccok ellenőrzéséhez, de valamiért abbahagyták, már nem lehet kapni.
Üdv.: NDR

Ha már van ilyen CO-érzékelőd, mi lenne, ha betennéd egy olyan zárt helyre, amiben tökéletlenül elégetsz valamit. abból tuti lesz némi CO is, ki lehet próbálni, hogy működik e a cucc.


hétf. feb. 04, 2008 16:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Én is gondoltam, hogy beszerzek egy CO riasztót, de én olyanra gondoltam, ami hálózatról működik, és veszély esetén kikapcsolja a cirkót. Találtam egy hazai gyártmányt, de ez egyrészt elég drágának tünt (~30000), másrészt, ha megszünt a CO visszakapcsolja a cirkót, ami szerintem nem túl szerencsés. A telepessel az a bajom, hogy ha nem vagyok otthon mikor jelez, a lelkét is is kiüvöltheti, ki is merülhet az elem mire hazaérek, és így nem sokat véd. Ezért gondoltam megpróbálok építeni egyet.
A SOS -nál jelenleg TGS 822-t lehet kapni, de ez nem csak CO-ra érzékeny, hanem pl. metánra és etanolra is. Kb. 1-2 éve volt egy cikk a Rádiótecnikában, egy ezzel épített riasztóról. Kimondottan CO szelektív a TGS 2442, ilyent itthon senki nem forgalmaz, rendelni lehet (pl.Distrelec). Maga a kapcsolás nem túl bonyolult, sokkal inkább a hitelesítéssel van gond. Van egy cég amelyik forgalmazott spray formában CO-t, ilyen cuccok ellenőrzéséhez, de valamiért abbahagyták, már nem lehet kapni.
Ezenkívül a téves riasztásokat kellene kiszűrni valahogy. Arra gondoltam, hogy ha lenne valami vegyi indikátor ami a CO hatására valamilyen maradandó állapotváltozást szenved, utólag meg lehetne állapítani, hogy valós volt-e a riasztás, vagy sem. Úgy tudom, hogy a Honeywellnek van egy olyan készüléke, amiben valami átlátszó gélt megvilágítanak, és ennek CO hatására megváltozik a fényátbocsájtó képessége, de ez a CO szint csökkenésével visszaáll.
Üdv.: NDR


csüt. jan. 10, 2008 18:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
http://www.figaro.co.jp/en/pdf/5042ProductInfo0607.pdf

A SOS electronicnál kapni FIGARO gyártmányú szenzorokat.


szomb. jan. 05, 2008 22:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd szept. 18, 2007 13:44
Hozzászólások: 4
Hozzászólás 
sziasztok tud valaki kapcs rajzot szén monoxid érzékelőre!!!???
Kérlek irjatok
panasonictoyota@totalcar.hu


szomb. jan. 05, 2008 20:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 10, 2005 7:56
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Helló,

Köszönöm Salvatore segítségét, a küldött linken van is érzékelő, a CO-ra külön, amiből az látszana, hogy ő csak arra érzékeny. Tkp a működését nem értem, ha a gázboyler mellett mozgatom, kussol, azután leteszem a szomszéd helységben egy asztalra, a kettőt egymás mellé, és az egyik elkezd visítani. Van rajta reset, megnyomom, két perc mulva újból visít. Előzőleg a másik tette ugyanezt, szellőztetés, az összes gázcsap elzárása nem zavarja. Azután három napig csönd, ugyanitt.
Lenne valahol szervizük ? Hitelesítő helyük, ismertek ilyet ?
Mellékesen, szétszedtem persze, két "érzékelőnek" látszó fekete micsoda, darabonként két lábbal ("gas" led is van), egy potméter, két IC, vagy öt tranzisztor (3 láb), az egyik IC lehet a táp, a másiknak sok a lába, az érzékelők persze feliratmentesek.
Van valahol ismertető ezen érzékelők működéséről ?


Üdv mindenkinek
Ko-bak


szomb. ápr. 01, 2006 18:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
A Figaro szenzoroknak kb. milyen árai vannak? Vagy nagyon típusfüggő? Úgy tom a SOS electronicnál beszerezhető.

Érdekelnének ezek a szenzoros dolgok. Kéne egy ilyen topic.


szomb. ápr. 01, 2006 9:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 233
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
9k-ért nem is lehet kihozni jót, már maga a szenzor sokkal drágább.
Ezekben félvezető szenzor van (FIGARO xxx), ami legaláb 5-6 féle gázra/keverékre reagál. A kapcsolás nem lehet túl bonyolult, egy műveleti erősítő + 1 komparátor...


szomb. ápr. 01, 2006 8:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
ez elektro topik. és
http://www.de.citytech.com/search/searc ... .asp?gas=3


pén. márc. 31, 2006 18:49
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. aug. 10, 2005 7:56
Hozzászólások: 13
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Szénmonoxid érzékelők
Helló Urak !

Lehet, hogy nem itt a helye (kedves Moderátor tedd helyre, légyszi.), de azzal küzdök, hogy a MONOX nevű szénmonoxid, és gáz riasztó, amit tavaly vettem, időnként riaszt. Ez független attól, hogy mikor égett a gáz a konvektorban, illetve a fürdőszobai boylerban.
Ha valaki ismeri, esetleg kapcsolási rajz, érzékelő diagramja van neki, nosza, segítsetek !
(Megjegyzem, amikor ez fellépett, vettem még egyet, 9000 pénzért, az is ezt csinálja, kínai, a NET-en fellelt behozójának küldött e-Mailra reagált a MAILER-DAEMON, ha jól írom, hogy nincs ilyen e-Mail cím)


Üdv mindenkinek,
Ko-bak


pén. márc. 31, 2006 18:43
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 14 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség