Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. jún. 15, 2024 18:38



A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 113 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Érintésvédelem,avagy levágta e Promi a nagyfeszre lógó ágat? 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Jo hir a (bocs a reklamert):

Lidl-ben holnaptol akcios az
"erintesvedelmi adapter",
leanykori neven "Outdoor RCD".

2.5 rugoert egy 30mA/30mS
"hordozhato" FI rele, gyakorlatilag...


kedd ápr. 22, 2008 17:33
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:

Egyébként igen, ezt kéne javasolnod, hogy sajnos meg kéne nézetni komoly szakemberekkel a hálózatot, mert így nagyon veszélyes lehet!



megtörtént

ha lett volna eredménye

nem filózok máson

holnap még hozzászólok.

ha mégis lezárásra kerülne a fórum, örülnék ha itt folytatnánk:
http://prometzeusz.extra.hu/forum/viewtopic.php?p=72#72
köszönöm.


hétf. ápr. 21, 2008 21:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Ez érdekes eleve,hogy a mosógépet átépíteni lehet,24V-os trafót és kábelezést csinálni lehet,de villanytszerelni azt már nem..(?)..
Abba bele sem merülnék,hogy mechanikailag mekkora meló egy nem beleillő motort még a legprimkóbb keverőtárcsásba is belevariálni...


hétf. ápr. 21, 2008 21:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
érdekes ötlet másfél honapo skapcsolat után szerelőt hivni idegen házba

Uff! Bonyolódik!
Egyébként igen, ezt kéne javasolnod, hogy sajnos meg kéne nézetni komoly szakemberekkel a hálózatot, mert így nagyon veszélyes lehet!

De tényleg, mi mást lehetne tenni szerinted? 24V-os mosógépet gyártani?


hétf. ápr. 21, 2008 21:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
A motor 250 W-os, az én 24V-os motorom is annyi.

És vajon a fordulatszámuk is egyezik? Vagy új ékszíjtárcsákat akarsz esztergálni? Végülis, ha már egy másféle motort akarsz fölszerelni, úgyis lesz vele mechanikai munka, akkor már egy kis esztergálás meg sem kottyan... vagy mégsem?

Idézet:
egy meglevő motor kicserélésénél olcsobb nincs

Hát nem is tudom. Némi méregetés és pár vezeték bekötése szerintem ésszerű alternatíva.

Idézet:
érdekes ötlet másfél honapo skapcsolat után szerelőt hivni idegen házba

Én még érdekesebbnek tartom trafót telepíteni és mosógépet átalakítani egy idegen házban.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SPafi hétf. ápr. 21, 2008 21:23-kor.



hétf. ápr. 21, 2008 21:14
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
ismét csak igaza van MH-nak. Igen, az ötletekkel az a baj, hogy a megvalósításukig rengeteg buktató van.

Kérdésre válaszolva: ha nem hagyják, hogy megcsináld a villanyszerelést, akkor nem hagyják. Nagymuternál is volt egy konnektor, amiről tudtuk, hogy rossz, mert időként működött, időként lecsapta az órát, ha beledugtunk valamit, de a megoldás mégsem a megcsinálás volt. A megoldás az volt, hogy tilos hozzányúlni, mert "már milliószor megmondtam, hogy rossz"

Tehát ez nem egy pszichológiai topic, hogy megmonduk mit csinálj a lánnyal! Ez egy elektro topic, ahol az (elektromos) kérdésre adjuk meg a választ!


hétf. ápr. 21, 2008 21:07
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
24V csak a mosógépen belül lenne?
A trafó olyan mint egy leválasztótrafó,földfüggetlen,tehát logikailag végiggondolva sem lehet veszélyes,hogy kerülne két testrészed a 24V két pólusa közé?

Csakhogy van több kérdés,pl hogyan csinálsz 24V-ot legalább 5A terhelhetőséggel,a trafó is készen megvan? A motor is van legalább 100W-os? Különben nem mos csak erőlködik és végül leég a lakás...de a motor biztosan..
Hogyan kapcsolod úgy a nagy trafót a 230as oldalon (villanyszámla!),hogy az biztonságos legyen és hova teszed?
Ki egy hokedlire,mert az már nem fürdőszoba,tehát "nem lehet veszélyes"..? :roll:
Hogyan vezeted be külön a fürdőbe a 24V-ot és biztosítod,hogy a csatlakozásokat ne lehessen összekeverni?
Stb,stb..

Vannak 24V-os rendszerek ahol ez követelmény,mondjuk lakótelepi közműalagútban láttam legtöbbet vagy ipartelepeken..
De ez ott is rengeteg költséges cirkusszal jár,mert a 24V-os trafó ellát mondjuk 20db 50W-os izzót akkor az egy 40A-es trafó ami kb "hegesztőnek" is beillik,na ehhez kell mindent méretezni,mondjuk a kábelezés gerincét,szekunder oldali biztosítékokat,hővédelmet,stb.


hétf. ápr. 21, 2008 20:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
prometheusz írta:
szerelőt hivnátok?

ok
a következő randira viszem a szerelőt is...

Egy jó nagy marék földet is vigyél. :) Virágföld? :)


hétf. ápr. 21, 2008 20:55
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
watt írta:
Prometheusz!
Ugye mindezt csak viccből írogatod? Ha igen, akkor szerintem hagyd is abba, mert csak az idegeinkel játszol. Az egész történet amit itt előadsz, komolytalan! Hívj ki egy szakembert és köttesd be újra a házba a villanyt! Itt mi nem tudjuk ezt megtenni helyetted és minden ötlet amit lehet adni hülyeség, mivel az egész helyzet az!
Kérlek ha lehet ne próbáld elmagyarázni, hogy neked miért is lenne jó máskép megoldani azt, amit minden normális ember egyféleképpen old meg, mert magadat járatod le, minket meg őrületbe kergetsz! Ha tovább erőlteted a normáltalan dolgaidat, le fogom zárni a topicot!

A barátnőd(vagy feleséged) nem túl szerencsés, hogy rajta próbálkozol! Addig lépj, amíg nem ölöd meg! :roll:


mint már mondtam, nem az enyim a ház.

érdekes ötlet másfél honapo skapcsolat után szerelőt hivni idegen házba

lehet h én vagyok tulérzékeny s nem is kéne foglalkoznom a nővel?

akkor beszéljünk arrol ki mit tenne ilyen helyzetben.

megismer egy nőt aki földeletlen házban földeltre tervezett mosógéppel dolgozik s folyton megcsapja

szerelőt hivnátok?

ok
a következő randira viszem a szerelőt is.

vagy zárható, hacsak valaki azt nem mondja hogy a 24 Volt egyenáram mégis megöli...


hétf. ápr. 21, 2008 20:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
24V nem okoz semmit,csak ha direkt elektródákkal az emberbe vezetjük.
(a bőrellemállásod miatt,legfeljebb ha a szádba veszed a két végét kerülhetsz áramkörbe)
Mosógépet nem tudsz 24V-ról járatni,legfeljebb hidegvízzel,mert karvastagságú kábel kellene a kilovattos fűtéshez,és akkora trafó aminek az árából 5mosógépet vehetsz és biztonságos villamos hálózatot építtethetsz ki az egész házban.
Visszafelé gondolkodol,a szakszerű és biztonságos helyzetet kell visszaállítani,kerül amibe kerül,mindig ez a legolcsóbb,hidd el.
Ezek ismert és hétköznapi problémák minden bérházban,hogy nincs normális villamos rendszer vagy NEFH,ettől még a fázis önmagában nem lesz életveszélyesebb mint más helyeken,biztonságos fogyasztókat és szakszerű szerelést feltételezve.
Mindössze az egyenpotenciálra hozást kell valahogyan biztosítani lakáson belül,megfejelni egy fi relével,aztán a többi le van tojva.



keverőtárcsás mosógép
a melegvizet a csaptelepből engedi bele.
A motor 250 W-os, az én 24V-os motorom is annyi.

egy meglevő motor kicserélésénél olcsobb nincs, s ha a 24V tényleg kevés a veszélyhez akkor biztonságosabb se?


hétf. ápr. 21, 2008 20:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
először is szeretném megköszönni stinky-nek a linkeket. Nagyon jók, köszi!!!

másodszor, ahogy MH és Watt is írta az érintésvédelmi dolgok elég letisztul elmélettel, bejáratott gyakorlattal bírnak. Ebből kifolyólag - mivel nem kell fejleszteni, csak alkalmazni - a legolcsóbbak megvalósítás szempontjából is.


hétf. ápr. 21, 2008 19:19
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Prometheusz!
Ugye mindezt csak viccből írogatod? Ha igen, akkor szerintem hagyd is abba, mert csak az idegeinkel játszol. Az egész történet amit itt előadsz, komolytalan! Hívj ki egy szakembert és köttesd be újra a házba a villanyt! Itt mi nem tudjuk ezt megtenni helyetted és minden ötlet amit lehet adni hülyeség, mivel az egész helyzet az!
Kérlek ha lehet ne próbáld elmagyarázni, hogy neked miért is lenne jó máskép megoldani azt, amit minden normális ember egyféleképpen old meg, mert magadat járatod le, minket meg őrületbe kergetsz! Ha tovább erőlteted a normáltalan dolgaidat, le fogom zárni a topicot!

A barátnőd(vagy feleséged) nem túl szerencsés, hogy rajta próbálkozol! Addig lépj, amíg nem ölöd meg! :roll:


hétf. ápr. 21, 2008 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
24V nem okoz semmit,csak ha direkt elektródákkal az emberbe vezetjük.
(a bőrellemállásod miatt,legfeljebb ha a szádba veszed a két végét kerülhetsz áramkörbe)
Mosógépet nem tudsz 24V-ról járatni,legfeljebb hidegvízzel,mert karvastagságú kábel kellene a kilovattos fűtéshez,és akkora trafó aminek az árából 5mosógépet vehetsz és biztonságos villamos hálózatot építtethetsz ki az egész házban.
Visszafelé gondolkodol,a szakszerű és biztonságos helyzetet kell visszaállítani,kerül amibe kerül,mindig ez a legolcsóbb,hidd el.
Ezek ismert és hétköznapi problémák minden bérházban,hogy nincs normális villamos rendszer vagy NEFH,ettől még a fázis önmagában nem lesz életveszélyesebb mint más helyeken,biztonságos fogyasztókat és szakszerű szerelést feltételezve.
Mindössze az egyenpotenciálra hozást kell valahogyan biztosítani lakáson belül,megfejelni egy fi relével,aztán a többi le van tojva.


hétf. ápr. 21, 2008 13:27
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Űrkalóz írta:
prometheusz írta:
Sziasztok!
Köszönöm a sok választ.
...
Volt védőföldelés a házban, de aztán 30-40 ezres számla lett miatta mert valahol szökött az áram, igy elvágták.
...

A védőföldet életveszélyes megszakítani! ha szökik az áram, azért nem a föld a hibás, lehet hogy valami cucc rossz helyre volt kötve. Mindenesetre egy jó csaj élete megér annyit hogy újra legyen kábelezve a lakás. Kettős szigetelésű cuccok meg eleve nem valók vizesblokkba, mert a víz is földelt, és a pára áthidalhatja a szigetelést ha lecsapódik rá.
Én egy dolgot tudok biztosan érintésvédelemből, hogy védőföldet mindenhova, és akkor nem lesz baj.



Ja, még egy ötlet: a bojlerre mondtad hogy jó a földje, a legegyszerűbb ideiglenes megoldás (gondolom a bojler a fürdőszobában van) hogy összekötöd a bojler burkolatát a mosógép burkolatával.


szóval a fő gond, hogy bármit teszek a távollétemben modosithatják.
ez a része már nem elektronikai kérdés.

Ill azért hajlok nagyon a 24V-hoz, mert azt meg tudom ugy csinálni hogy nem látszik csináltam e valamit.
persze ésszel, mert ugy hallottam a 24V vizbontást és légbubborékot okoz a vérben...

ha egyenáram

váltóáramu motort hol lehet kapni?

illetve
van 2 váltóáramu 48V-os motorom.

ezzel lehet eggyütt fürödni vagy ez is életveszélyes?

bolondbiztos rendszer kell

eh hogy jutottam idáig?


hétf. ápr. 21, 2008 12:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
prometheusz:
"Fotoszoba világitásra való 24V-os trafóval, grace macskával és kondival kisimithatnám, de akkor ez sem egyértelmüen biztonságos törpefeszültség?"
mi az a grace macska? talán valami böhöm méretű graetz híd? több mit 10 amper lenne folytonosban is a 24V meghajtás, símító kondival több is lenne mint 24V (kb. 35V lenne a gyök2 szorzó miatt) lehet hogy megártana a motornak. Szerintem a 24V még mindig jobb mint a 230V. Csak a trafó legyen biztonsági trafó, és a szekunder egyik végét földeld le.


hétf. ápr. 21, 2008 11:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
prometheusz írta:
Sziasztok!
Köszönöm a sok választ.
...
Volt védőföldelés a házban, de aztán 30-40 ezres számla lett miatta mert valahol szökött az áram, igy elvágták.
...

A védőföldet életveszélyes megszakítani! ha szökik az áram, azért nem a föld a hibás, lehet hogy valami cucc rossz helyre volt kötve. Mindenesetre egy jó csaj élete megér annyit hogy újra legyen kábelezve a lakás. Kettős szigetelésű cuccok meg eleve nem valók vizesblokkba, mert a víz is földelt, és a pára áthidalhatja a szigetelést ha lecsapódik rá.
Én egy dolgot tudok biztosan érintésvédelemből, hogy védőföldet mindenhova, és akkor nem lesz baj.

Első körben derítsd fel ennek az álföldnek a hálózatát a lakásban: melyik konnektor vagy fémcucc van még ezen a féltápnyi potenciálon, és melyik a jó föld. A jó földet én mindenesetre megnézném egy kisebb (pl 15-ös)villanykörtével a fázis és föld között, hogy el bír e vezetni normális méretű áramot is. Ja és kihuzigálnám az összes készüléket aminek köze van a földhöz, aztán egyesével,a föld és nulla közt feszültség mérés közben dugnám vissza hibakeresés végett. A nulla jó lesz vonatkoztatási szintnek méréskor, mert a jó konnektorokban elvileg azon vissza bír folyni a fázison bejött áram.

Ja, még egy ötlet: a bojlerre mondtad hogy jó a földje, a legegyszerűbb ideiglenes megoldás (gondolom a bojler a fürdőszobában van) hogy összekötöd a bojler burkolatát a mosógép burkolatával.


hétf. ápr. 21, 2008 8:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Idézet:
Most furamód kb 130 és 60 Voltot mérek a fázis és az álföld (?) és a nulla és az álföld (?) között.
Ez mit jelenthet?

Jelentheti azt, hogy most éppen be van kapcsolva a számítógép. A számítógépben a fázis és a gép teste, valamint a nulla és a gép teste közé kapcsolódik egy-egy 10 nF körüli értékű zavarszűrő kondi, amelyek egy kapacitív feszültségosztót alkotnak. Általában az ilyen "álföldön" 115 V szokott megjelenni, nálad a két kondi értéke már különbözik egymástól, ezért nem pontosan feleződik a 230 V. Dugd be fordítva a hálózati dugót, ekkor megfordulnak a feszültségviszonyok is, ha a számítógép okozza. Ha nem, akkor kereshetsz tovább, a tévék tápfeszültség-bemenetén ugyanilyen zavarszűrő van, itt az antennacsatlakozón szokott megjelenni a féltáp.


hétf. ápr. 21, 2008 7:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. feb. 08, 2007 11:58
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: csajárda ricse-köcsöge
Hozzászólás 
Sziasztok!
Köszönöm a sok választ.
Nem voltam itt, majd késöbb vűlaszolok némelyik felvetésre.
A leválasztó trafó bennem is felmerült, de ezekszerint nem egyértelmüen biztonságos.
Az alapkérdésben azonban nem hamis biztonságérzetről és nem is mérésről volt szó.
Hanem egy olyan mosógépről, ami "nem mindig ráz".


Volt védőföldelés a házban, de aztán 30-40 ezres stámla lett miatta mert valahol szökött az áram, igy elvágták.

Csak a bojler földelt.

Most furamód kb 130 és 60 Voltot mérek a fázis és az álföld (?) és a nulla és az álföld (?) között.
Ez mit jelenthet?

At emlitett mosogép teste és a bojler jó földje közt folyamatosan kb 50V-
ot mérek.

Kész horror ez a nő...

Mivel a mosógép nem mindig ráz, az elmélet szerint páralecsapódás miatt szokott rázzni s akkor se 220V hanem 130 V.
Persze ebben csak reménykedek.
Tegnap szét akartam szedni a mosogépet hátha találok benne valami kábelhibát, de szét van rohadva a fenéklemez csavarja...

A kérdésem még az: néztem, 250W-os a motorja.
Van 24V 250W-os motorom, de egyenáramu.
(Motoros roller, 2*12 akku hajtja)
Fotoszoba világitásra való 24V-os trafóval, grace macskával és kondival kisimithatnám, de akkor ez sem egyértelmüen biztonságos törpefeszültség?


hétf. ápr. 21, 2008 5:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Nem lenne biztonságosabb egy leválasztó trafó?


Akár még veszélyesebb is lehet. Hamis biztonságérzetet nyújt, amit egy földelt műszer csatlakoztatása már keresztül is húz. Másrészt már 1 ohm soros ellenállás is jelentősen csökkenti a hálózat terhelhetőségét. Ilyen kétes eredményért én nem fizetek. Néha segít a leválasztó, néha nem. Sokkal biztonságosabb, ha mindig figyelek hogy ne kerüljek áramkörbe.

Idézet:
Mindannyiszor a figyelmetlenség, és a véletlen hozta a helyzetet.


Hát ez az! Ha nem figyelsz, akkor a leválasztott feszültség is megráz! Viszont az a tudat, hogy hálózati potenciálon mérsz, óvatossá tesz.


szomb. ápr. 19, 2008 17:41
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Értem.
Nem lenne biztonságosabb egy leválasztó trafó? Nem veszélytelen amit csinálsz, de ezt Te is tudod.
Persze egy keményebb áramütést is túl lehet élni, ha ki tudunk szabadulni. Én mág 3x jártam úgy, hogy nem szívesen ismételném meg a dolgot. Mindannyiszor a figyelmetlenség, és a véletlen hozta a helyzetet. Egyszer kövön, vizesen belenyúltam egy szétszedett kapcsolóba, bal kézzel. :shock: Csak azért maradtam meg, mert egy elég kifacsart helyzetben voltam és leesett a kezem. De ez inkább a rémtörténetes topicba lenne való, úgy hogy abbahagyom....

(közben Ros-Co beelőzött :) )


szomb. ápr. 19, 2008 15:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én is fogdosom, de csak ismert környezetben. Fapadlón, cipőben ismert cuccot. De már van leválasztótrafóm, 1500VA-es, az a legtöbb cucchoz elég.


szomb. ápr. 19, 2008 15:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Watt!

Tök komolyan mondtam, én nyugodtan szoktam nyúlkálni a fázishoz, fa széken ülve, cipőben, vagy otthon, száraz padlószőnyegen, zokniban. Önellenőrzésként néha először csak finoman megpöckölöm a megfogni kívánt pontot. Persze ezzel nem akartam azt mondani, hogy más is nyugodtan tegyen így, mert ha valahol máshol hozzáér egy földelt dologhoz, akkor megrázó élményben lehet része, de én tudom ezt kontrollálni, kínosan vigyázok rá, hogy közben semmi máshoz ne érjek hozzá.

Persze ez az egész nem elsősorban villanyszerelésnél fordul elő, mert a falnak én sem szívesen támaszkodnék kezemben a fázissal, hanem pl. kapcsitáp mérése közben.

Ha mégis megráz az áram, az a lényeg, hogy sose fogjunk marokra semmit ami fixen van bekötve, mert azt nem tudjuk elengedni. (Mert az ujjakat görbítő izmok sokkal erősebbek az ujjakat kiegyenesítőknél.)

A kapacitív áram 50 Hz-en max. 100 uA nagyságrendű.


szomb. ápr. 19, 2008 15:34
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Az kétségtelen, hogy el lehet képzelni olyan helyzetet, ahol a kialakuló áram nem akkora, hogy életveszélyes legyen, de az ilyen helyzetekre nem mutat semmi biztos jel. Így próba szerencse alapon nem lehet megragadni az alkalmat(azaz a fázist :) ), mert lehet hogy megrázó élményben lesz részünk.

Emellet az sem mellékes, hogy elég ritka, mikor "elengedett kézzel" szerelünk, értem ez alatt, hogy közben nem érünk hozzá a falhoz, vagy a kapcsoló, ill. aljzat fém keretéhez. Én inkább lekapcsolom a kismegszakítót, és ezt ajánlom mindenkinek.


szomb. ápr. 19, 2008 10:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
watt írta:
...Bár ha jobban belegondolunk, a padlószőnyegen állva is simán agyonvághat a villany, nem kell oda akkora földelési ellenállás, elég, ha mondjuk akkora, mint a mi belső ellenállásunk fele. (ez csak saccolás, majd SPafi kiszámolja, hogy ha nincs igazam!) Mindenesetre nem fogdosnám a fázist akkor sem, ha nem a vizes blokkban vagyok...

Hello.

Tapasztalat az, hogy fára fektetett padlószőnyegen állva meg sem lehet érezni a fázist. Mondjuk az ujjamat nem nyálaztam be (méréshatárváltás.. :-) ) A földelési ellenállást pedig szerintem kapacitív szempontból is vizsgálni kellene. Pl fémpadozat-gumiszőnyeg-talp által kialakult kondi kapacitásán folyó áram. Konkrét értéket nem számoltam. Csak ötlet.

hmli


szomb. ápr. 19, 2008 10:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
SPafi írta:
Én rendszeresen szoktam.

Én komolyan szoktam venni amit írsz általában, de ezzel a kijelentéseddel most nem nagyon tudok mit kezdeni! :) Nem érzem benne a sza_rkazmust, illetve más kevésbé hozzáértő olvasatában ez akár felhívás is lehet, hogy ha egyszer SPafi szokta fogdosni a fázist, akkor mi bajom lehet nekem! (alapozom ezt arra, hogy itt a neved egybekötődik a magas tudással, hozzáértéssel, azaz adnak a szavadra!)

Na akkor most hogy is értetted ezt?


szomb. ápr. 19, 2008 9:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Mindenesetre nem fogdosnám a fázist akkor sem, ha nem a vizes blokkban vagyok...


Én rendszeresen szoktam.

T68m!

Idézet:
...az első politikai-gazdasági...


Úgy döntöttem, hogy ezt dícséretnek veszem, annak ellenére hogy... (fáradt vagyok kifejteni). :-)

Idézet:
De ez csak abban az esetben igaz - ugye -, ha semmi más föld nincs a közelben. Tehát már megdől, pl. egy kettős szigetelésű mosógép üzemi könyezete esetén. Nem?


De! De biztos, hogy szabad egyáltalán ilyet forgalmazni? Ettől függetlenül szerintem is hülyeség ez a szabály.


pén. ápr. 18, 2008 21:38
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Mindenképpen növeli az esélyt, mert nagyobb a földelt felület(valószínűségi számítások ezt igazolnák :) ).
Bár ha jobban belegondolunk, a padlószőnyegen állva is simán agyonvághat a villany, nem kell oda akkora földelési ellenállás, elég, ha mondjuk akkora, mint a mi belső ellenállásunk fele. (ez csak saccolás, majd SPafi kiszámolja, hogy ha nincs igazam!) Mindenesetre nem fogdosnám a fázist akkor sem, ha nem a vizes blokkban vagyok...


pén. ápr. 18, 2008 16:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
SPafi írta:
Idézet:
Miért hivatkozik egy csomó érintésvédelmi leírás, pl a belinkelt is olyan szabványokra amelyeket nem lehet letölteni?


Mert ebben a csodás országban az olyan dolgokért is fizetni kell (illetve másodszor is fizetni kell egyénenként), amiknek megléte közérdek. Ugyanakkor a szakembereknek kötelezõ a szabványok betartása, ez jó alkalom arra, hogy mégegy iparûzési adó jellegû, de mégsem annak hívott pénzt beszedjenek.

(Minden szabványért fizetni kell! Ezért is jó nekik a túlszabályozottság, és keresztbe-kasul hivatkozás.)


Grat, Pafi!

Ez volt az első politikai-gazdasági hozzászólásod, ami már valamekkora átfogó (dialektikus) szemléletet tükröz.


pén. ápr. 18, 2008 16:54
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
SPafi írta:
2.: Mert szigetelt környezetben ha egy felület le van földelve, és valahol mégsem tökéletes a szigetelés, akkor a földelt felület növeli az áramütés valószínûségét.


értem a logikát. De ez csak abban az esetben igaz - ugye -, ha semmi más föld nincs a közelben. Tehát már megdől, pl. egy kettős szigetelésű mosógép üzemi könyezete esetén. Nem?


pén. ápr. 18, 2008 16:52
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Miért hivatkozik egy csomó érintésvédelmi leírás, pl a belinkelt is olyan szabványokra amelyeket nem lehet letölteni?


Mert ebben a csodás országban az olyan dolgokért is fizetni kell (illetve másodszor is fizetni kell egyénenként), amiknek megléte közérdek. Ugyanakkor a szakembereknek kötelező a szabványok betartása, ez jó alkalom arra, hogy mégegy iparűzési adó jellegű, de mégsem annak hívott pénzt beszedjenek.

(Minden szabványért fizetni kell! Ezért is jó nekik a túlszabályozottság, és keresztbe-kasul hivatkozás.)


pén. ápr. 18, 2008 15:37
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Valóban lehet fém része.
"- II. érintésvédelmi osztály. Ezeknél a gyártmányoknál az áramütés elleni védelem
nemcsak az alapszigetelésen alapul, hanem a gyártmányt kettős szigeteléssel vagy
megerősített szigeteléssel látják el és a gyártmány nincs ellátva a védővezető csatlakoztatására
szolgáló szerkezettel, így a védelem független a villamos hálózattól. Megkülönböztetnek
fémburkolatú és fémburkolat nélküli II. év. osztályú készülékeket is. Egy gyártmány akkor
minősül fémburkolatúnak, ha az érinthető fémrésze 50x50 mm-nél nagyobb."


pén. ápr. 18, 2008 15:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Ha van megérinthető fém része, akkor az már nem kettős szigetelésű, nem ?

Nem.

Idézet:
ha van egy kettős szigetelésű készülék, akkor annak fém, megérinthető részeit miért tilos leföldelni?


1.: Mert szokás szerint túlszabályozták a kérdést.
2.: Mert szigetelt környezetben ha egy felület le van földelve, és valahol mégsem tökéletes a szigetelés, akkor a földelt felület növeli az áramütés valószínűségét.


pén. ápr. 18, 2008 15:32
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Miért hivatkozik egy csomó érintésvédelmi leírás, pl a belinkelt is olyan szabványokra amelyeket nem lehet letölteni? Ha valakinek megvan a hatályos szabvány akkor nagyon örülnék ha belinkelné vagy elküldené.
Mert tényleg mond meg gondol itt mindenki mindenfélét , de nem lehet tudni pontosan hogy mi lenne a szabályos.


pén. ápr. 18, 2008 15:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
itt valami nem stimmel. Ha van megérinthető fém része, akkor az már nem kettős szigetelésű, nem ?


pén. ápr. 18, 2008 15:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
előzőekhez kapcsolódva: valaki legyen olyan szíves és magyarázza el nekem, hogy ha van egy kettős szigetelésű készülék, akkor annak fém, megérinthető részeit miért tilos leföldelni? :roll:


pén. ápr. 18, 2008 15:15
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Bocs hogy ide szemetelek. Ha valaki nem olvassa tovább az index fórumát, onnan van ez a pdf:
http://www.att.bme.hu/oktatas/segedanyagok/gepesz_munkavedelem/Villamos.pdf
A lényeg, hogy minden fémes cuccot, fürdőkádat stb. össze kell kötni egymással, ezt hívják EPH-nak. De ez nem feltétlenül van összekötve a nullával!


pén. ápr. 18, 2008 12:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9007165&go=77199807&p=1?cmd=Article_showArticle&t=9007165&go=77199807&p=1


pén. ápr. 18, 2008 11:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
találtam egy ilyet:
http://www.albatrezor.hu/docs/tmp2BE.pdf


pén. ápr. 18, 2008 11:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Abban egyetértek, hogy az egész hálózatot védje, nekem kettő is van.

A szabályok rég ki lettek találva, de hiába, ha nem ismerik. De azért godnolkodni nem árt, mert sokat segít! :)

A laptoptáp zavarszűrése, meg pont hogy zavart visz az én rendszerembe, ezért ez elég gázos terület. De amúgy igazad van.


pén. ápr. 18, 2008 11:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Látom péntek van,sztrájk van,mindenki unatkozik és összevissza beszél :roll:
Az életvédelmi előírások nem tegnap lettek kitalálva,ezek mögött szabványok és komoly megfontolások állnak,nem az,hogy mi itt kitaláljuk mikor kit rázhat az áram.
A fi relé azonnal levág,ha az a mosógép tényleg zárlatos,és le is van földelve,de ez nem valószínű,hogy zárlatos volna.
Ugyanez a fürdőkádas móka,ha a kád le van földelve és beleesik a hjszárító,az új fi relék kb még azelőtt lecsapnak,hogy a hálózati feszültség először elérné a következő csúcsot,baromi gyorsak és érzékenyek.
A zavarszűrő laptoptáp stb az már mind más történet,nem összekeverendő az életvédelemmel.Ha van fi relé,legyen már az elsődleges szempont az hogy az egész hálózatot védje,és ne mindeféle piaci,távolkeleti életveszélyes gányolás.


pén. ápr. 18, 2008 10:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Össze van kötve, sajnos(tápegység földelése végig van vive a kisfeszkós dugóig, ami valóban 3 pólusú). Én le is választottam, mert a monitoron interferenciát okozott a földhurok, ha hálózatról használtam.

Ez a kondi kérdés nem jutott az eszembe, lehet, hogy majd körülnézek, ha nem a fűtés lenne a hunyó! Köszi!


pén. ápr. 18, 2008 10:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Annak a zavarszűrő kondinak valahol meg van határozva a legnagyobb értéke, hogy akármekkora áram nem folyhasson 50 Hz-en. Olyan 10nF környékén lehet. Mosógépnél ez a 2 kondi 1 tokba van, és kiszedtem az enyémből, mert valami zárlat volt benne, néha nagyot pukkant és leverte az automatát. A fi relét az ilyen kütyük miatt érdemes csak a fürdőre, konyhára menő vezetékre tenni, mert sok ilyen zavarszűrő lecsapkodhatja. Láttam én már olyan laptop tápot, ami műanyag házban volt, csak 19VDC jött ki belőle és mégis földelt dugója volt a zavarszűrés miatt. Azt nem tudom, hogy a gnd-je össze volt-e kötve a védőfölddel, de nem hiszem.


pén. ápr. 18, 2008 10:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
monguru írta:
A régi "hagyományos" mosógépek kettős szigeteléssel voltak ellátja amit persze földelni TILOS!

Természetesen. De volt régi fajta is a vége felé, ami földelt volt. De ezt könnyű eldönteni, a dugójának kiviteléből.
Egyébként is ki látott már olyat, hogy a háziasszony kicseréli a kettős szigetelésű dugót és vezetéket, vagy külön földelést vezet a földelő sínről(ha van olyan) csak azért, hogy földelt legyen a msógép! :)

stinkydiver írta:
Nem feltétlenül rossz az a készülék, ami ráz, ha földeletlen konnektorba dugod.

Ha ráz, akkor az rossz, ez kétségtelen. Ha csak csíp, akkor az még lehet normális működés, de igazság szerint a földelt készülékeknek sem szabad áramot vezetniük a házba! Csak hiba esetén kerülhet ki oda a feszkó!


pén. ápr. 18, 2008 10:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. júl. 22, 2006 18:22
Hozzászólások: 174
Tartózkodási hely: Ercsi
Hozzászólás 
Nem feltétlenül rossz az a készülék, ami ráz, ha földeletlen konnektorba dugod. A számítógép is ráz ilyenkor! A fázisról és és a nulláról is megy egy zavarszűrő kondi a föld fele, ez egy feszültségosztó. Ilyenkor 115 V van a házon, ami érezhetően ráz, még ha nem is olyan veszélyes.


pén. ápr. 18, 2008 10:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 17:11
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Már nem Budapest
Hozzászólás 
"2. Ki látott már olyan mosógépet, amin nincs földelés bekötve a dugóban és a gép házán belül? Biztosan nem szabad akkor a fürdőszobába tenni, mert ott "nem lehet leföldelni semmit"! Rolling Eyes "


Ez persze CSAK vizmelegitős mosógépekre IGAZ!

A régi "hagyományos" mosógépek kettős szigeteléssel voltak ellátja amit persze földelni TILOS!


pén. ápr. 18, 2008 10:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ha valaki direkt öngyilkos akar lenni, az ellen nem lehet érintésvédelmi előírásokkal küzdeni.


Azt hiszem ez a topic témájára a legjobb válasz :!:


pén. ápr. 18, 2008 10:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Csodálkozom, hogy ennyi tévhit van, és azokat olyan emberek terjesztik, akik idejárnak évek óta az elektró fórumra! :shock: :roll:

1. Ki hiszi azt, hogy ha nem földeli le a kádat, akkor ha beesik mellé a hajszárító, kevésbé vágja agyon az áram? :?: Ekkora baromságot!

2. Ki látott már olyan mosógépet, amin nincs földelés bekötve a dugóban és a gép házán belül? Biztosan nem szabad akkor a fürdőszobába tenni, mert ott "nem lehet leföldelni semmit"! :roll:

3. Fí relé javaslata okos dolog, de :!: Ha egy olyan mosógépünk van ami egy kicsit is zárlatos, a relé nem fog segíteni a MOSÁSNÁL!
Igaz, hogy leveri a biztit mint a huzat, de a rossz mosógépet nem fogja megjavítani! Miért is mondom ezt?
Azért, mert ha tényleg ráz prometheusz mosógépe, akkor az rossz!
Ha csak csíp, akkor meg nincs rendesen leföldelve(amit ugye tudunk, mert megírta), ami teljesen szabálytalan!
El kell olvasni a használati utasítását, hogy milyen hálózatban ajánlják használni! Tudom, hogy sokezer házban ma sincs földelés, még is használnak mosógépeket, de ez nem sokat jelent, csak annyit, hogy ha egy ilyen helyen vág agyon valakit az áram, akkor a gyártót nem terheli a felelősség, viszont akkor igen, ha kiderülne, hogy a készülék földelésével baj volt és ez okozta a balesetet, egy szabályosan szerelt hálózatban használva.

A Fí reléhez mág annyit, hogy ahhoz is szükséges a rendesen szerelt földelés. Olyan helyen nagyon hasznos, ahol a földelési ellenállás nincs akkora, hogy leverje a kismegszakítót. Nálam pl. a 16-osat sem veri le, mert olyan a föld a környéken, hogy lehetetlen rendes földelési ellenállást kialakítani. Mostanában pl. a mosogatógépünk szórakozik, valószínű a fűtése, annak is a porcelán bevezető szigetelése, amire lecsapódik a fémgőz, vagy valami vezető anyag, és a Fí relét leveri. Megcsiszolom, aztán hetekig megint megy. Ez pl. nem biztos, hogy ebben a hiba állípotba agyonvágna, de egy idő után egyre jobban rázna a kasztni, ha nem lenne Fí.
Na kb. ennyit akartam elmondani... :)


pén. ápr. 18, 2008 9:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. aug. 25, 2006 10:49
Hozzászólások: 524
Tartózkodási hely: Föld nevű bolygó
Hozzászólás 
Akkor ha fém a fémmel érintkezik, tuti leveri az órát a földzárlat, de vajon akkor is, ha a vízen keresztül záródik?

Prométheusz barátnőjének még arra is kell vigyáznia, hogy a szivattyúzás közben a mosógépből kijövő víz is feszültség alatt van ám! Inkább egy másik csatornába(pl. fürdőszoba közepén szokott lenni lefolyó) kell a szivattyút bedugni, mert akkor a mosógépből kifolyó áram közvetlen a csatornába folyik a vízzel együtt. Ha műanyag a csatorna, a kád galvanikusan külön van. Illetve ha nem, akkor a kád és a csap amúgy is földelt, ezek zárják az áramkört, és nem a fürdővíz.

Illetve ha csak van egy földelt konnektor a környéken, egy hosszabbítóval onnan kéne járatni a mosógépet. Jó esetben az óránál valahol kellene lenni földelésnek.


pén. ápr. 18, 2008 9:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
2. de ha leföldelt kádba esik bele a hajszárító akkor jobban agyonvágja azt aki benne ül,


"Vajon a villamosszéket le kell-e földelni?"

Ha valaki direkt öngyilkos akar lenni, az ellen nem lehet érintésvédelmi előírásokkal küzdeni. Ahogy azt régóta mondják: hülyeség ellen nincs orvosság. Habár a fi-relé még ilyen esetben is nagyban fokozza a biztonságot. (0,1-0,2 mp alatt elég kis eséllyel történik maradandó károsodás egy egészséges emberben, kb. ugyanekkora annak az esélye, hogy az ilyedségtől elcsúszik és beveri a fejét.)

Hajszárítót eleve tilos a fürdőszobában használni, de az már a felhasználói ökörség csúcsa, ha valaki vízzel teli fürdőkádban szárítja a haját, vagy mellette fürdik valaki más.

Egyébként áramütés ellen kétféle védelem van: teljes szigetelés, vagy teljes egyenpotenciálra hozás. A kevert rendszerekben mindig benne van az ellentmondások lehetősége, pl. ezért tilos földelni a kettős szigetelésű készülékeket, és ezért is tilos fürdőszobában hajszárítót használni.


pén. ápr. 18, 2008 9:46
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Ûrkalóz írta:
2. de ha leföldelt kádba esik bele a hajszárító akkor jobban agyonvágja azt aki benne ül, ugyanis a vízen meg az emberen keresztül záródik az áramkör.És nem tudni hogy ilyenkor a fírelé elég gyorsan kapcsol e ahhoz hogy életet mentsen. nem tudom hogy ez a nevébõl ítélve mechanikus dolog vagy már léteznek félvezetõs, nagyságrendekkel gyorsabb fí-relék is?


A földelésnek az is a lényege (azon túl, hogy minden egy potenciál alá kerül, tehát nem ráznak a fémes tárgyak, sem a földön állva, sem két fémet megérintve), hogy ha gond van, akkor azokon, a leföldelt tárgyakon keresztül megy el a delej, és (rendszerint) ez elég ahhoz, hogy le is csapja az órát.


pén. ápr. 18, 2008 9:20
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.   [ 113 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség