Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. jún. 15, 2024 22:28



Hozzászólás a témához  [ 41 hozzászólás ] 
nullátmenet-detektor! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
20 W-ot eldisszipálni nem nagy dolog, csak zárt elosztódobozban. Egyébként a 10A nem folyamatos terhelés, gondold el, hogy nálad mennyi az átlag terhelés.

Sztem folytassuk az éjszakai áramos topicban, mert már off vagyunk.

hmli


kedd ápr. 22, 2008 7:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
...az 10 A-el számolva 20W. Belefér a 2300W hasznos teljesítményhez képest. 0.6%.....
Valójában nem a hatásfokkal van a fő probléma, hanem azzal hogy 20W-hoz már jelentős méretü hűtőborda kell, ami ráadásul jó meleg is lesz.
Idézet:
...Egyébként arra a rajzra kiváncsi lennék. Fel tudod pakolni valahova vagy adjak emailt?...
Fel tudom tenni csak előbb be kellene rajzolnom a PC-be :) , szóval csak idő kérdése :)
Idézet:
....relé lenne az alap, és csak elejtéskor hidalna át a triak egy pár periódus erejéig. Mivel meghúzáskor elhanyagolható a kimaradás....
Meghúzáskor gyakorlatilag nincs kimaradás, mert a szétváló érintkezőkön kialakuló ív akkor alszik ki amikor az érintkező "átér a másik oldalra" és gyakorlatilag rövidre zárja az ívet. Addig meg az íven keresztül folyik az áram viszonylag kicsi feszültségeséssel. A relé+triak megoldható, de elég bonyolultan, ugyanis ha a triak előre áthidalja a nyugalmi érintkezőt, hogy ne legyen kimaradás, akkor a még zárt kontaktuson át a fesz megmarad az éjszakai ágon is, és a relé nem tud elejteni. Ez az én megoldásomban is probléma lenne a szünetmentes átkapcsolásnál, és erre kell egy trükköt bevetni :) amit nemsokára megrajzolok.


kedd ápr. 22, 2008 0:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
Legyen 2V fesz. esés, az 10 A-el számolva 20W. Belefér a 2300W hasznos teljesítményhez képest. 0.6%

Egyébként arra a rajzra kiváncsi lennék. Fel tudod pakolni valahova vagy adjak emailt?

Egyébként arra is gondoltam, hogy relé lenne az alap, és csak elejtéskor hidalna át a triak egy pár periódus erejéig. Mivel meghúzáskor elhanyagolható a kimaradás.

hmli


vas. ápr. 20, 2008 7:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nem lesz valami jó a hatásfok, egy triac-on 1...2V is eshet ami nagyobb áram esetén igencsak melegedni fog, két szembekacsolt tirisztoral valamivel jobb lenne, de a legjobb a relé.....

Egyébként tudok egy olyan (relés) kapcsolást amivel szünetmentesen lehet átkapcsolni (azonos fázis esetén) de ahoz kicsit több alkatrész kell.


szomb. ápr. 19, 2008 17:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
Másik topikban leírt dologra kellene (nappali-éjszakai átkapcsolás). Az a baj, hogy ha simítom a LED áramát, azzal késleltetést is viszek a rendszerbe. PIC-et meg nem fogok beépíteni.. Marad valami hagyományos gyújtás. Azért köszi!

hmli


szomb. ápr. 19, 2008 14:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Szerintem ha folyamatosan világít a led, akkor a legközelebbi nullaátmenetnél bekapcsol, és ha a led kialszik akkor a legközelebbi nullaátmenetnél kikapcsol. Ha a led villog, (mert szűretlen feszültségről megy) arra nincs specifikálva az IC, ki lehetne próbálni mit csinál, de szerintem egy nem specifikált dologra nem szabad egy áramkört építeni, mert lehet, hogy az egy hónappal később beszerzett meghajtó már másképp fog viselkedni....
Az az 5..20V az alkalmazások többségében nem proléma, nálam a hűtőszekrényünk kompresszorát szépen kapcsolgatja :)


szomb. ápr. 19, 2008 12:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
Sziasztok.

MOC3042 adatlapja http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... OC3042.pdf

Érdekes megnézni az inhibit voltage értéket. Typ 5V, max 20V. Tehát a nullátmenetes optók se halálpontos eszközök.

Viszont lenne egy kérdésem: ezek az optók akkor gyújtanak, ha a nullátmenet pillanatában világít a LED, vagy esetleg van valamennyi tolerancia. Gondolok itt arra, hogy ha 2 utasan egyenrángatom a hálózati feszt, és arról hajtom a LEDet, akkor fog kapcsolni? (Pufferelés nélkül, pont nullátmenetnél sötét a LED). Nincs kéznél MOC.. nem tudom kipróbálni.

hmli


szomb. ápr. 19, 2008 10:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Én itt kicsit trükkösen oldottam meg a fázisszög vezérlést. A nullátmenet után 5-6V-tal billen, igen ám, de ott van egy kondi (47n 400V) ami fázistolásával érdekes módon kikompenzálja a hatást.

Sajna az ák. hegesztőre nem jó, mert zavarérzékeny.

Itt meg a fázisszögvezérelt strobi.
http://www.hvlabs.hu/hobbi/xop_strob1.gif


szer. dec. 12, 2007 22:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Mondjuk komoly tévedések is le lettek írva,a nullátmenetben kapcsoló optotriak ledjének semmi köze a nullátmenethez.
Az egyfolytában világít amikor kapcsolni kell,majd maga a félvezető,a triak része kapcsol akkor pontosan.
Ezek olcsó és egyszerű eszközök erre a célra,a leválasztást is megvalósítják.
Fázishasítást azt nem tudnak,de erre a célra is jobb valami kész cél IC-t csinálni,nem hetven zenerrel,trafóval,graetz-el,555-el,stb bohóckodni.


szer. dec. 12, 2007 14:14
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 12, 2007 13:04
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
:) Igazából csak elvi volt a válasz.. Nem a megoldás maga, mert az gyakorlati,
:) hanem az, hogy 3 év elteltével, nem igazán Andrásnak szólt :)
hanem a témának.


szer. dec. 12, 2007 13:23
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. dec. 12, 2007 13:04
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szia Bandita!

Javaslom, úgy mint azt itt már javasolták Neked, alkalmazz egy komparátort.

Azért, hogy ne kelljen a zavarokkal foglalkoznod, köss 1-1 db
1 uF kondit a két bemenetre és a lüktető egyenirányított jelet,
pl. 1 db 6k és egy 12k ellenálláson az egyik -ill másik kondira(bemenetre).
Így ha a + (noninvert) bemenetre kötöd a 6k ellenállást, akkor
a nullátmenetnél felfutó élt, a felső holtpont után lefutó élt kapsz.
Ugyanis a két ág eltérő időállandója miatt az invert (-) bemenet
mindig késve kapja a változásokat.


Ha viszont, negyedenként kilenc jel kell, akkor miért nem készítesz egy
ellenállás létrát, felső végét felkötöd a szinusz csúcsára, és
az egyes osztásokhoz egy-egy komparátor (-) bemenetét,
[ pl. LM339-ben négy, LM393-ban két komparátor van]

így a közösített (+) bemenetekre a bejövő színuszt rávezetve,
mindegyik komparátor kimenet akkor billen H-ba, amikor az ő
létrapontját átlépi a bejövő..

Így akár három tokkal, (4+4+2) és néhány smd ellenállással,
megoldottad a problémád.

:) Üdv.


szer. dec. 12, 2007 13:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
ment a priv.

a többieknek is köszi a segítséget :wink: ha valamiben elakadok számítok továbbra is rátok! :twisted:

üdv
andrás


szomb. okt. 02, 2004 22:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nem felesleges, ha tényleg 9 egyforma részre kell osztani a félperiódust. Csak azt nem értem, hogy miért. 9 különböző csövet kell villantani? Írd le esetleg a főcsapás irányát, ezzel esetleg sok zsákutcát elkerülhetsz.
Mi a feladat lényege? Tulajdonképpen erre voltam kíváncsi már korábban is, amikor aztán cinikusnak neveztél. Ami nem baj, engem nem zavar, nem vagyok sértődős, sőt, tulajdonképpen tényleg cinikus vagyok, de ha megmondod a feladat lényegét, akkor hamarabb megtalálhatjuk a helyes utat a végcélhoz. :)


szomb. okt. 02, 2004 22:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
azt veszem ki a szavaidból hogy ez az egész számlálós **** felesleges bonyolítás :cry: .
lehet hogy igazad is van. :roll:

üdv
andrás


szomb. okt. 02, 2004 20:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
bandita írta:
szia fdsamano,
igen én is PLL re gondoltam, 50/60 Hz-et kell felismernie mindössze meg ha pld pontatlan a frekvencia/50 hz helyett 52.5/ akkor se essen pánikba.
Megnézem ezt az IC-t egyenlőre.gondolom a számláló órajelét kell igazítani a frekvenciához.

üdv
andrás
Tehát egy félperiódust 9 részre kell osztanod, a teljes periódust ezek szerint 18 részre. A PLL VCO kimenetét használod órajelként. A 4017 kilencedik kimenetét rákötöd egy D-tárolóból készült 2-es osztóra, és ennek a Q kimenetét kötöd a PLL komparátor bementére. A PLL jel-bemenetére a nullátmenet-figyelő komparátor bemenetét kötöd.
Érdemes megpufferelni a VCO kimenetét, és egy inverterrel létrehozni az órajel invertált változatát is, a korábban említett D-tárolód órajelét a 4017 órajeléhez képest invertált módban kell generálni, mert ha azonos fázisban kapják az órajelet, akkor a tároló kimenete még éppen bizonytalan logikai állapotban lehet.
A 4017 reset-jének időtartama ne haladja meg a néhányszor 10 usec-ot.

Szerk.: Nem is jó ötlet a null-átmenettel resetelni a 4017-et. A 10-ik kimenetét kell rákötni a reset bemenetre, ekkor valóban 9-es számlálót kapunk. Ha a null-átmenettel beavatkozunk a számlálóba, akkor a PLL úgy érzékeli, hogy pont jó frekvencián és fázishelyzetben vagyunk, neki semmi dolga.
A 9-es kimenetet értelemszerűen a D-tároló órajel bementére kell kötni.


szomb. okt. 02, 2004 12:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
szia fdsamano,
igen én is PLL re gondoltam, 50/60 Hz-et kell felismernie mindössze meg ha pld pontatlan a frekvencia/50 hz helyett 52.5/ akkor se essen pánikba.
Megnézem ezt az IC-t egyenlőre.gondolom a számláló órajelét kell igazítani a frekvenciához.

üdv
andrás


szomb. okt. 02, 2004 9:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
bandita írta:
az auto frekvencia-felismerésre te mit találnátok ki?

üdv
andrás
Minek a frekvenciáját kellene felismerni? Milyen határok között mozoghat a felismerendő?
Szerintem egy PLL-re, fáziszárt hurokra lenne szükséged, ha jól emlékszem CD4046-tal megoldható.


pén. okt. 01, 2004 19:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
ebbe csak egy a szép-nemértek a mikrovezérlőkhöz...
:(

üdv
andrás


pén. okt. 01, 2004 18:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Én uControllerel oldanám meg. Induláskor megmérné a frekit (az időt két null-átmenet között) és ennek függvényében osztaná fel a félperiódust a megfelelő számmal. Ennél egyszerűbbet nem tudok :)


pén. okt. 01, 2004 16:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Emberek:)
Végig lesz próbálva az összes nyilvános eredményhirdetés itt kb két hét mulva 8)
az auto frekvencia-felismerésre te mit találnátok ki?

üdv
andrás


pén. okt. 01, 2004 16:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Erre az én optós megoldásom is jó :) . (bőven 1ms - alatt van)
Abban viszont nem vagyok biztos, hogy a te módszered jó. Ugyanis ha a trafót használja a digitális áramkör táplálására , akkor biztos hogy meg fognak jelenni zavarok, amik megzavarhatják a komparátort. Szerintem :)


pén. okt. 01, 2004 16:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kicsit érthetőbb. De ez azt jelenti, hogy a reset impulzusodnak a nullátmenethez képest 1 ms-on belül véget is kell érnie, mert különben legalább egy órajel kimarad, és csúszik a vezérlés.
A komparátor + és - bemeneteit nyugodtan felcserélheted, ha nem felfutó, hanem lefutó élre van szükséged a reset indításához. A lefutó él általában meredekebb is.


pén. okt. 01, 2004 13:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
bandita írta:
köszönöm a segítséget és továbbiakat várok-bár gafly megoldása korrektnek tűnik.
egy digitális rendszer számára kell csinálni az impulzusokat, pontosan a nullátmenetkben.Ez egy gyújtásszögvezérelt stroboszkóp vezérlése de nem a szokásos formában.

üdv
andrás


:P kissé cinikusan mondtad, de részben igazad volt ugyanis nem ezzel inditottam a témát. :roll:
egy 4017 johnson-számláló számára kell resetelő impulzusokat csinálnia a detektornak, ami 1 khz-es órajellel végigszámolja a pozitiv félperiodust
9 részre osztva azt.
A teljesítmény-szabályozott fokozatok a számláló kimenetei v. a z órejelgenerátor frekvenciájának változtatása.
tartozik még a dologhoz egy D tároló amibe érkezik a vezérlő jel-mikor kell vilannia-és ez bevárja az aktuális gyújtásszög-késleltetett jelet.majd együtt resetelődnek-itt van egy visszacsatolás- mégegy tárloval ami csak akkor engedi resetelődni az 1.számlálót, ha valóban bekövetkezett a villanás.erre bőven van ideje, hiszen csak a pozitiv félperiodusban müködik a rendszer.

talán igy mostmár érthetőbb 8)

üdv
andrás


pén. okt. 01, 2004 12:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> de mások szerint az egész vacak helyett egy mikrovezérlõ
> megoldaná a problémát.

Igen, egy PIC 16F84 + optocsatolok.
A progi is meglepoen egyszeru lenne hozza...


pén. okt. 01, 2004 11:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Bandita! Ahhoz képest, hogy fogalmunk sincs róla, hogy mit akarsz építeni, nagyon szívesen segítünk. Mostanában az 50 Hz elég stabil.


pén. okt. 01, 2004 11:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
á késsz vagyok
2 utas egyenirányítás :P
A greatz négy diódájáról hirtelen a négyes szám jutott az eszembe :oops:
Az lesz a vége megépítem őket variapanelen és megnézem 2 sugaras szkóppal mi az ábra:)
ami viszont még érdekelne hogy lehetne automatikus-frekvencia felismeréssel rendelkező szabályozót szerkeszteni.
Tehát ha nő vagy csökken a freki ne változzon a teljesítmény azonos beállításnál...
Én valami PLL megoldáson töröm az agyam, de mások szerint az egész vacak helyett egy mikrovezérlő megoldaná a problémát.
mi a véleményetek?

üdv
andrás


pén. okt. 01, 2004 11:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> 4 utas egyenirányítással

Ez valami uj kapcsolastechnika lehet,
en meg lemaradtam az egy es ketutasnal....

Mondjuk ha valami gyari "puskas" trafot hasznalsz,
akkor annak a ket szekunderet kulon felhasznalhatod,
az egyik a tap a masik a referencia.

Vagy ha csak egy tekercses a trafod, es nem olyan
nagy a fogyasztas, akkor lehet egyutasan egyeniranyitani
ekkor meg testen van a trafo egyik fele.

A komparatoros megoldasnak van egy olyan hatranya,
hogy mivel nullanal nagyobb feszultsegnel valt, itt is lesz
valamennyi szogelteres, radasul kulonbozo a ket felperiodusban.

Valamint nem artana "tusketlenito" RC tagot tenni ele,
ami viszont ismet csak fazist tol.

Ezen tulmenoen celszeru lenne vedeni az IC bemenetet
tul es negativ feszultseg ellen.


pén. okt. 01, 2004 10:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Nem kell külön tekercs, ha a táphoz középleágazásásos trafót használsz. A komparátor - lábát kösd a nagy közös földre, és a szekunder bármelyik szélső pontját a + bemenetre.


pén. okt. 01, 2004 10:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
fdsamano ez azthiszem jó lesz.
Most már csak annyi a kérdés hogy hogyan oldjam meg egy trafóról a tápellátását a többi alkatrésznek/12 v-os stabkocka hivatott erre, 4 utas egyenirányítással, szűréssel/ hiszen a testet le kéne kötnöm a trafó egyik tekercsére?

köszi
andrás


pén. okt. 01, 2004 9:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Ha néhány mV - nál kapcsol be, akkor nagyon zavar érzékeny lesz (hegesztőgép a szomszédban, stb.). Ha a késleltetés mindig 5,3 fok, akkor azt szoftverből korrigálhatod. Szerintem :)


pén. okt. 01, 2004 9:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
atta írta:
Szerintem egy optóval megoldható. Az a lényeg, hogy kisáramú optó legyen (pl. Agilent 6N139 320). A 230 szinusz az elején meredek, fontos hogy kb. 30V - nál kapcsoljon be az optó. Így ha változik is a bejövő feszültség, nem fog időben eltolódni a kimenő jel. A nullátmenethez képest pedig a kimenő jel időben mindig ugyanannyira lesz. Az optóval antiparallel kell még egy dióda (schottky), egy kapacitás (kb. 4,7nF/25V pl. SMD 0805) és az egésszel sorba egy 100k/1W ellenállás.

Sok sikert.
Ha 30 V-nál kapcsol be az optó, akkor már 5,3 fokos késésben vagy. A kikapcsolás szintén 30 V-on történik, ez viszont a következő nullátmenet előtt 5,3 fokkal történik.
Bandita ragaszkodik a pontos null-átmenethez, komparátorral néhány tized millivolton belül lehet generálni a jelet. Még egyszerűbb a felépítése is, egy 8-lábú IC-n kívül nem kell hozzá más. Nem a bejövő 230-ból kell előállítani az indítójelet, a további feldolgozó áramkörökhöz már biztosan van benne tápegység.


pén. okt. 01, 2004 9:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 228
Hozzászólás 
Szerintem egy optóval megoldható. Az a lényeg, hogy kisáramú optó legyen (pl. Agilent 6N139 320). A 230 szinusz az elején meredek, fontos hogy kb. 30V - nál kapcsoljon be az optó. Így ha változik is a bejövő feszültség, nem fog időben eltolódni a kimenő jel. A nullátmenethez képest pedig a kimenő jel időben mindig ugyanannyira lesz. Az optóval antiparallel kell még egy dióda (schottky), egy kapacitás (kb. 4,7nF/25V pl. SMD 0805) és az egésszel sorba egy 100k/1W ellenállás.

Sok sikert.


pén. okt. 01, 2004 7:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Korrektnek tûnik, de nem az. Mire az optocsatoló LED-jén
> akkora áram folyik, hogy kinyissa a fototranzisztort, addigra
> már rég elmúlt a nullátmenet.

Akkutoltonek megfelelt...


pén. okt. 01, 2004 7:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
A komparátornak van két bemenete, + és -. A kimenete rendszerint alkalmas digitális áramkörök közvetlen meghajtására.
A Te céljaidra szerintem az LM311 típus megfelelne, működik akár egyszeres 5 V-os tápfeszültségről, akár +/- 15 V-ról. A kimenete ún. open collectoros, tehát logikai 1-es szintet csak úgy tud kiadni, ha a kimenetét felkötöd +5 V-ra egy 1 kohm körüli ellenállással.
A két bemenete között a feszültségkülönbség nem lehet nagyobb 30 V-nál.
Az áramkör összehasonlítja a két bemenetére kerülő feszültséget. Ha a + bemenet feszültsége kisebb, mint a - bemeneté, akkor a kimenetén 0-ás logikai szintet ad ki, ha nagyobb, akkor logikai 1-est. Ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor lehetőséged van a bemeneti offset feszültség állítására is. Ha egyszeres tápról járatod, akkor az IC GND lábát össze kell kötnöd a negatív táppal.
Fogsz egy hálózati trafót, aminek van egy 10-15 V körüli szekunder tekercse. A komparátor - bemenetét és a tekercs egyik végét földre kötöd. A tekercs másik végét a + bemenetre kötöd. A komparátor kimenetére rákötsz még egy invertert, mert valószínűleg ugyanolyan fel- vagy lefutó élekre lesz szükséged a további áramkörök indításához.
Az LM311 adatlapját pl. innen letöltheted: http://www.national.com/pf/LM/LM311.html


pén. okt. 01, 2004 0:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
elmondod pontosan hogyan?
beleuntam már a szerencsétlenkedésbe próbáltam párat csinálni de egyik se volt tökéletes bár működtek.

üdv
andrás


csüt. szept. 30, 2004 22:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
bandita írta:
köszönöm a segítséget és továbbiakat várok-bár gafly megoldása korrektnek tűnik.
egy digitális rendszer számára kell csinálni az impulzusokat, pontosan a nullátmenetkben.Ez egy gyújtásszögvezérelt stroboszkóp vezérlése de nem a szokásos formában.

üdv
andrás
Korrektnek tűnik, de nem az. Mire az optocsatoló LED-jén akkora áram folyik, hogy kinyissa a fototranzisztort, addigra már rég elmúlt a nullátmenet. Komparátorral viszont tényleg korrektül megoldható.


csüt. szept. 30, 2004 22:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
köszönöm a segítséget és továbbiakat várok-bár gafly megoldása korrektnek tűnik.
egy digitális rendszer számára kell csinálni az impulzusokat, pontosan a nullátmenetkben.Ez egy gyújtásszögvezérelt stroboszkóp vezérlése de nem a szokásos formában.

üdv
andrás


csüt. szept. 30, 2004 21:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1627
Hozzászólás 
Diakos opto + 2 ellenállat + triack....


csüt. szept. 30, 2004 14:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
En pedig ket optocsatoloval es egy CMOS
monostabillal csinaltam hasonlot.

Az optocsatolok LEDjei ellenparhuzamosan
kotve, egy ellenallason keresztul taplalva a
valtofeszrol. A optok tranyoi parhuzamosan kotve,
ellenallassal felhuzva a pozitiv tapra. Az itt levo
tuskek inditgatjak a monofloppot, aminek
az ellenallas tagja poti amit lehet tekergetni.
Nem art utana meg egy monoflopp korlatozni
a gyujto impulzus hosszat. De nem gond mert
van kettos monostabil...


csüt. szept. 30, 2004 13:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Szia bandita!

Anno így csináltam: Az 50 Hz-es feszültséget egyenirányítottam, lüktető egyenáramot kaptam (pufferkondenzátort ne, csak Greatz-hídat). Azzal meg egy ellenállásosztón keresztül nyitogattam egy földelt emitterű, NPN tranzisztor bázisát. A kollektor pedig söntölte vagy sem a tirisztor gyújtókörét.

Gilszkilabor


csüt. szept. 30, 2004 13:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás nullátmenet-detektor!
helló

Egy pontos ámde viszonylag egyszerű nullátmenet-detektor kapcsolási rajzára lenne szükségem.
A Hálozati nullátmenetet kellene vele detektálni teljesítmény szabályozáshoz.
CSináltam már egyet egy 555 ből de nem lett valami pontos.
Légyszíves segítsetek, fontos.

előre is köszönöm

andrás


csüt. szept. 30, 2004 12:16
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 41 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség