Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. jún. 17, 2024 13:32



Hozzászólás a témához  [ 5156 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 104  Következő
Mekkora FM adót? 
Szerző Üzenet
Hozzászólás 
Sporadic-E írta:
Variszabi írta:
Variszabi írta:
Jól tudom, hogy a 70 cm-es sávban a 433.92MHz-es frekvencián folyamatosan nem, csak szakaszosan lehet adni?
Egy 4mW-os AM adót 433.92MHz-en negyedhullámú antennával maximum milyen messziről tudok fogni?
Ha negyedhullámú antennát építek, akkor az csak egy függőleges drótból áll? Lehet valahol venni ilyen antennákat?

Senki?


A PMR rádiók ezen a frekin 0,5 Wattal 5-10 km-et áthidalnak...

A negyedhullámú antenna a te esetedben egy teleszkóp antenna is lehet.
Hossza pedig 433.92 Mhz-re 17,28 cm.

Nem épp ezen a frekvencián, csak a közelében, a PMR 446.0-446.1Mhz.
Inkább kb 8 km-t, és természetesen azt sem gyári antennával.
Én is kiszámoltam, de szerintem 17 cm-re felesleges teleszkópos antenna.
Valamilyen réz drót darabra gondoltam, vagy valahol venni, csak nem tudom, hogy hol.


hétf. szept. 22, 2008 14:17
ezüst tag

Csatlakozott: pén. nov. 16, 2007 22:16
Hozzászólások: 38
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Variszabi írta:
Jól tudom, hogy a 70 cm-es sávban a 433.92MHz-es frekvencián folyamatosan nem, csak szakaszosan lehet adni?
Egy 4mW-os AM adót 433.92MHz-en negyedhullámú antennával maximum milyen messziről tudok fogni?
Ha negyedhullámú antennát építek, akkor az csak egy függőleges drótból áll? Lehet valahol venni ilyen antennákat?

Senki?


A PMR rádiók ezen a frekin 0,5 Wattal 5-10 km-et áthidalnak...

A negyedhullámú antenna a te esetedben egy teleszkóp antenna is lehet, vagy darab drót.
Hossza pedig 433.92 Mhz-re 17,28 cm.


hétf. szept. 22, 2008 14:13
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Jól tudom, hogy a 70 cm-es sávban a 433.92MHz-es frekvencián folyamatosan nem, csak szakaszosan lehet adni?
Egy 4mW-os AM adót 433.92MHz-en negyedhullámú antennával maximum milyen messziről tudok fogni?
Ha negyedhullámú antennát építek, akkor az csak egy függőleges drótból áll? Lehet valahol venni ilyen antennákat?

Senki?


vas. szept. 21, 2008 17:52
Hozzászólás 
Norby86 írta:
Melyik melyik?

Mindkettő.
J = +/- 5%
K = +/- 10%

Norby86 írta:
IC-k meg igazából még nem voltak használva, csak még régen 5 éve kb. megvettem mert akkor kellett valamibe cserélni alkatrészt és maradt pár darabom belőle.

Ha nem több ezer forintos IC-k akkor érdemes adokból is újakat venni, ha tényleg öt évesek. Nem tudom pontosan, hogy milyen IC-k, vannak olyanok is amik például a statikus töltéstől tönkremennek. Például műanyag zacskó.

Norby86 írta:
De akkor inkább veszek sima BC548-t, biztos ami biztos, ki forrasztgatni nincs kedvem ha már fixen beforrasztottam.

Próbáld meg, ha új akkor nem kell venni. Nekem eddig ilyen baj még sosem volt.

Pár forintos alkatrészen nem érdemes spórolni, gondolok itt például a kiszáradt kondenzátorra.
Amikor megvetted az alkatrészeket, érdemes megmérni az ellenállást, hogy jó-e, a kondenzátorokat, hogy átmentek-e rövidzárba, a tranzisztorokat, hogy jók-e. Ritkán szokott rossz lenni az új alkatrész, de egy komolyabb áramkörnél, amibe több alkatrész kell (mint a tiéd), annál már érdemes megméregetni. Sok idő elmegy vele, de ha valamelyik alkatrész rossz, és már be van forrasztva, akkor kimérni sem lehet.


vas. szept. 14, 2008 21:04
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
turmixfm: Az a WIMA akar lenni, bár a WIMA elvileg csak gyártó én úgy tudom.. vagy márka.

Variszabi: Melyik melyik? Mert van 1J meg 1K, vagy mindkettő 100nF értékű? IC-k meg igazából még nem voltak használva, csak még régen 5 éve kb. megvettem mert akkor kellett valamibe cserélni alkatrészt és maradt pár darabom belőle. De akkor inkább veszek sima BC548-t, biztos ami biztos, ki forrasztgatni nincs kedvem ha már fixen beforrasztottam.


vas. szept. 14, 2008 20:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Norby86 írta:
Szóval van itt nekem egy olyan fólia kondim hogy 1J63 meg 1K63. Mennyi ezeknek az értékük?

Azt jelenti, hogy 100nF és 63V.
Ha tudsz vegyél új alkatrészeket, szerintem nem érdemes használt alkatrészekből dolgozni.

Norby86 írta:
Másik kérdésem pedig annyi lenne hogy a BC548 helyett nem baj ha BC548B-t rakok bele, nem lesz gubanc?

Ezt így nehéz megmondani. Attól függ, hogy milyen célra használod, mert a C-nek és B-nek másak a paraméterei.
Próbáld meg.


vas. szept. 14, 2008 20:40
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Norby86 - Megmondom őszintén , engem se kérdez efelől, mert én nem ismerem az itteni elnevezéseket. Mivel a tudásom nagyobb részét külhonba tanultam és sokszor úgykell kitalálnom , hogy miről beszélünk. A fólia kondi a -VIMA- és a hasonlók lennének ?


vas. szept. 14, 2008 20:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Bocsánat Watt ! Néha még elragadnak az indulatok. Bocs de tényleg nem akartam reklámozni semmit . :oops:


vas. szept. 14, 2008 20:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Hmm.. érdekes Variszabi amit ez a Wikipédia ír. Mert eddig láttam pár képet a kész adórol, de egyiken sem láttam tele pakolva fólia kondenzátorokkal az RF részt. Mondjuk minőségben tényleg sokkal jobb a fólia, ez az árában is megmutatkozik, 8x olyan drága. Két kérdésem lenne most így még nekem is, aztán békén hagylak titeket, mert ki lehettek már a sok hülye kérdésemtől. Szóval van itt nekem egy olyan fólia kondim hogy 1J63 meg 1K63. Mennyi ezeknek az értékük? Mert ezek a számozások nekem nagyon újak. Hozzáteszem még sosem dolgoztam ezelőtt fólia kondikkal. Másik kérdésem pedig annyi lenne hogy a BC548 helyett nem baj ha BC548B-t rakok bele, nem lesz gubanc? Bár datasheet szerint 1 családba tartoznak, azért biztos ami biztos megkérdezem inkább. Hozzáteszem a tranyóra az van írva C548B, elég régi darab, de gondolom BC akar lenni a C helyett.


vas. szept. 14, 2008 19:18
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Norby86 írta:
Annyi lenne a kérdésem most,hogy én úgy döntöttem a PLL részekre 98% -ban mindenhova fólia kondit rakok. Ez jó vagy rossz ötlet volt?

Azon a részen nem gond.
De az RF részre a Wikipédia szerint jobb a fólia kondenzátor.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor_(elektrotechnika)
Idézet:
A tömb kivitel szórt induktivitása és ekvivalens soros ellenállása alacsonyabb, ezért magasabb frekvenciákon jobban használható. A tekercselt kivitelt egyszerűbb gyártani, ezért ára alacsonyabb.


Volna nekem is néhány kérdésem:
Jól tudom, hogy a 70 cm-es sávban a 433.92MHz-es frekvencián folyamatosan nem, csak szakaszosan lehet adni?
Egy 4mW-os AM adót 433.92MHz-en negyedhullámú antennával maximum milyen messziről tudok fogni?
Ha negyedhullámú antennát építek, akkor az csak egy függőleges drótból áll? Lehet valahol venni ilyen antennákat?


vas. szept. 14, 2008 18:38
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
turmixfm
Kérlek szorítkozz a témára és ne reklámozz semmit!
Tanuld meg használni a fórum adta lehetőségeket, különös tekintettel a SZERKESZT gombra! Ne szórd tele rövid hozzászólásokkal a topicot és a többiek érdekében rendesen tagold a mondataidat! Ez itt nem chat!
Nem szeretném, ha megint több tucat hozzászólásodat törölgetnem kéne, van jobb dolgom is!
A szakértelmed nagyra értékelem, de itt meg kell felelni néhány szabálynak, amiket elfogadtál a regisztráláskor.
További jó fórumozást!
Üdv! watt


vas. szept. 14, 2008 18:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
turmixfm írta:
A leg első mondatod megint nem jó ! Legközelebb filteres adót épitek. Ez hülye meg fogalmazás !..... :?


:D
Nem a tea filterre gondoltam. :) Mondjuk az a teát szűri, ez meg az adó zavarait. :D Köszi a dicséretet! Majdcsak belejövök egyszer én is ezekbe a szakszavakba, csak még idő kell hozzá. Na,majd jelentkezem, amit tudok még belerakok adóba így műszer nélkül. Leginkább jó erős vastag kerámia kondenzátort guberálok a régi alkatrészeim közt,mert ezekkel a kis apró kék kondikkal nem vagyok még mindig kibékülve...


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Norby86 vas. szept. 14, 2008 19:19-kor.



vas. szept. 14, 2008 17:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
De ne aggódj én is igy kezdtem. - A falunkban az egyetlen RT műszerész gondolom ki volt a hülye kérdéseimtől !


vas. szept. 14, 2008 17:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
A leg első mondatod megint nem jó ! Legközelebb filteres adót épitek. Ez hülye meg fogalmazás !..... :?


vas. szept. 14, 2008 16:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Most fáradt vagyok magyarázni.De a képen amit láttam az jó és ha te csináltad akkor dicséretes.Biztos nem marad el a siker ha igy folytatod ! Hajrá Norby86 !!!


vas. szept. 14, 2008 16:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Helló mindenki!

Majd legközelebb filteres adót csinálok, úgy is tervbe vettem a BW-t. De egyenlőre úgyis ez marad. :) Amúgy érthető amit írsz turmixfm, csak a szakszavakkal vagyok bajba néha,mert én nem vagyok ilyen téren annyira tanult ember. nekem ez inkább hobbi, meg aztán kis siker is feltud dobni nagyon. :) Ha ez beindul akkor már megérte megépíteni. Amúgy amit még tegnap kérdeztem, arra mi a véleményed? Mégpedig az hogy képen is látható amit belinkeltem hogy sok fólia kondenzátort raktam a PLL részhez, meg egy kettőt még az adó részhez is. Ez nem probléma? Mert pl. tomash képén amit mutatott Veronikáról, ott adó résznél is virít 3 darab 10nF-es kondi. Persze abba meg PLL-nél nem igen látok fólia kondit. Szóval mért számít Veronikának ennyire hogy fólia vagy nem fólia, ha mindenki másképp csinálja,illetve vagy ezt használ vagy kerámiát.


vas. szept. 14, 2008 15:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Helló fiúk! Most próbálom a MacBook airt -t ... fantasztikus gép! Hát igen , ez már nem EUROPA !!! Ez már az új világ !!!!!!!!!!!! ---- Az ASIA -i ak is megmondták már több mint tiz éve ,hogy mi ott eu -ba a harmadik világ emberei vagyunk !!!!! ...ez nem pozitiv ... Ez igaz ! IGAZOLHATOM ! Bocs ezért , el lehetne gondolkodni !


vas. szept. 14, 2008 14:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Mármint PASA-ahogy irta a leveledre az ugy van ! Ezért van a 75 Khz-s löket hosz ez a 100 százalékos ki moduláció, amit meghatároztak anno ! Mert ha pl 100 Khz löket hoszal adsz akkor tull moduláció van a 75 és a 100 khz közötti 25 khz el.Emiatt szélesebb sávot fogsz le és zavarod a szomszéd adást.Mert ugye nézz utánna ,hogy menyi sávszéleség van meghatározva -mono és menyi stereo - adásra. --- Na és itt jön be a képbe az általam szajkózott, limiter comresor. Azért, hogy ez a moduláció minál optimálisabb sznten tartsa ! Ekkor ha ez a moduláció minél tökéletesebb ,anná nagyobb a distance - hatótávolság -. - Mert ugye lehet alul modulálni is de ekkor nem adsz meszire mert romlanak a jel zaj viszonyok ....... Érthető !?


vas. szept. 14, 2008 10:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. jan. 13, 2007 21:30
Hozzászólások: 407
Hozzászólás 
Norby86 írta:
Jah értem akkor mire gondolsz. Ilyen volt a falunkban, asszem 5,xx MHZ -vel lejjebb és följebb is szólt gyengén a srác adója. De sajnos én itt Pesten is tapasztalom nagy megyei adóknál mint pl. rádió 1 hogy nem csak a frekijén szól hanem 92 vagy 93 környékén is igencsak erősen ott van már mióta átköltözött új frekijére. Szóval gondolom akkor ők sem szűrik, mert nekem technics tuneremen amin van egy hasonló szűrő beépítve mint itt: http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/filter2c.jpg az antenna bemeneti részénél, még evvel is simán befogom azt a kikeverést.

Na, tisztázzunk néhány dolgot! Ha egy adó a vivőfrekitől azonos távolságra lejjebb és feljebb is szól (pl. az általad említett 5,xx MHz), és egyedül, tehát nem másikkal keveredve, akkor az bizony végfokhiba. Gerjedés, ami rossz illesztés vagy túlhajtás következménye. Ha viszont hivatalos adónál másikkal együtt hallasz hamis frekit, az kikeveredés, nem adóhiba, hanem a tuner gyengesége. Én a Rádió 1-nél még ilyet sose tapasztaltam, tehát nem náluk van a gond... :roll:


vas. szept. 14, 2008 7:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Jah értem akkor mire gondolsz. Ilyen volt a falunkban, asszem 5,xx MHZ -vel lejjebb és följebb is szólt gyengén a srác adója. De sajnos én itt Pesten is tapasztalom nagy megyei adóknál mint pl. rádió 1 hogy nem csak a frekijén szól hanem 92 vagy 93 környékén is igencsak erősen ott van már mióta átköltözött új frekijére. Szóval gondolom akkor ők sem szűrik, mert nekem technics tuneremen amin van egy hasonló szűrő beépítve mint itt: http://homepage.eircom.net/~yellowbeard/filter2c.jpg az antenna bemeneti részénél, még evvel is simán befogom azt a kikeverést. Pedig annyit elárulok, nem a Széchenyi hegyen lakom. Veronikára visszatérve, sikerült megépítenem már majdnem a felét a felét a mai napon az adónak. Annyi lenne a kérdésem most,hogy én úgy döntöttem a PLL részekre 98% -ban mindenhova fólia kondit rakok. Ez jó vagy rossz ötlet volt? Képek mellékelten mutatom: http://siriusfm.atw.hu/mindenfele/vera_felkesz.JPG
Már amennyi látszik...a színes négyszög alakúak értelem szerűen a fólia kondik, a kis apróságok az érték nélküli ellenállások, többi meg látszik valahogy. :) Talira pedig rátérve, nekem sajnos e hétvége nem jó,mert holnapra már programom van. Ami szerintem jó lenne nekem a jövőhét hétvége ha esetleg erre jársz jövőhéten, és akkor elkérném ha nem gond azt a két tranyót is, mert addigra szerintem ellenállásokon kívül minden benne lesz. Ellenállásokra meg még vennem kell multimétert,mert ezeknek a lomexes kék színű ellenállásoknak az isten sem mondja meg milyen értékük van szemre.


szomb. szept. 13, 2008 20:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Holnap, holnap után rá érek,ha van időd találkozhatunk .


pén. szept. 12, 2008 23:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Megint összekeversz valamit! Van a bemeneten szűrő - 15 Khz-s meg a kimenetre is kell - lov pass filter a nagy frekvenciára - és azt kell kihangolni. Na persze a bemeneten lévőt is hangolni kell ,attól függ milyen . A kimeneten azért kell, hogy a rendszerben keletkezett külömböző ösze tevőkből létrejött interferencia ne kerüljön ki a sávba ami több helyen is megjelenik,midig duplázódva pl: ha van egy 95 Mhz-en egy interferencia , az megjelenik 190 Mhz -en majd 380 Mhz-en stb . A bemenetre is ezért kell , hogy már elő se áljanak a nem kivánatos frekvenciák ,amik a rész egységeket károsan befolyásolhatják.


pén. szept. 12, 2008 23:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Helló!
Olvastam amit írtál, csak még nem volt időm írni,mert furkáltam a nyákot,meg elvoltam statiszta munkán aztán délután vergődtem haza. Szóval nekem újdonság amiket írsz, bár sok újdonság van mostanában számomra. Minden esetre összerakom és lesz ami lesz. Amúgy nekem régebben még vidéken laktam volt egy rádiós ismerősöm akivel néha találkoztam,de akkor még jóval fiatalabb voltam és sulis,meg nem sok időm maradt vele dumálni. minden esetre ő összerakott a faluba először egy kisebb majd egy nagyobb adót. Nem tudom 100%-ra volt e rajta szűrő amit említettél,mert erre nem tértünk ki sosem. Csak furcsálltam hogy még majdnem Pesten is szólt az adója, akkor kezdett el ez érdekelni nagyon. Aztán most ha megépül az elő saját adóm akkor végre megtudom milyen rádiózni. :) Úgyhogy köszi az infókat. A kedvem viszont nem szegi el hogy nincs szűrő. Majd kihangolom szépen izzóval, és meglátjuk mi lesz. Majd jelentkezem.


pén. szept. 12, 2008 20:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Ez a lényeg az egészben és csak útánna a PLL !


pén. szept. 12, 2008 7:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Ja ! - Nagy ható távolságról beszéltél . Akkor elengedhetetlen az optimális 75 Khz-s deviation ,anélkül nem tudsz mesze adni ! Ahoz meg kell 15 Khz-s filter ,compressor, limiter !!! Ezek nélkül nemtudod az adódat kimodulálni !!! Hacsak nem túl modulálod ,de akkor meg mindenkit zavarsz és ekkor jön a SIMON - HIF .


pén. szept. 12, 2008 7:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Nem ártana ha a kezdő amatőrök mielőtt neki álnának adót épiteni , legalább az alap felépitést meg ismernék egy adóberendezésnél ! Vagy, hogy mik is azok az alapvető egységek amelyeknek feltétlenül benne kell, hogy legyenek a rendszerben !


pén. szept. 12, 2008 7:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Figyelj ! A veronica coder megfelelő de nem a csúcs kategória - közel sem !- ! Valamit nefeledj el. A veronica códer nem úgy lett tervezve, hogy ön állóan használják.Ez egy kitt nek egy része ! - na mi hiányzik ?- Hát előtte a compresor -limiter amiben ott van a 15 Khz-s filter ! Igy már használható a coder , jobban mint önmagában ! Nem beszélve aról, hogy az adóra ne engedjünk rá többet mint 15-max 16 khz -t! PL:- A BW-nél a st coderbe van beépitve a 15 Khz . Tehát önmagában is használhatod mert a nemkivánatos egyébb zavaró jelek ,frekvenciák már levannak vágva. A régi broadcast regulation - 12.5 Khz - freki átvitelt engedéjezet . Ma ezt föl emelték 15 Khz -re. Nem véletlenűl beszélek a 15 Khz-s filteről . Most nembeszélek a szakmai részéről, hogy miért kell levágni a 15 Khz -s jeleket és miért nem lehet 20 Khz-t is rá engedni. ---- Épitsd meg a - VERONICA ST coder-t ! Jó lesz !


pén. szept. 12, 2008 7:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Oké,semmi baj. Így hogy most hallottam szakvéleményt elfelejtem azt a kodert. :) Lényeg hogy jót alkossak ha már alkotok. Csak ugye ezen a téren még ki kell mindent tapasztalni. Ha lenne sok pénzem biztos próbálkoznék naphosszat és megépítenék sok adót próbálkozásnak is akár. Csak sajnos sok kicsi sokra megy rész jön be ide is. Mikor is azt hittem pl. hogy megúszom olcsón alkatrészügyileg ezt a Veronikát is és aztán jött a fekete leves hogy hiába kerül pl. egy darab IC 60Ft-ba, a másik IC került 400Ft-ba, meg kondenzátornál is így vagyok kerámia olcsó,de fólia már darabja 10Ft-on fölül van, legalábbis ugy számlázott nekem a Lomexban az ember és sajnos nem 2-3 alkatrész kell ehhez is, szóval azért is kérdezek ennyit hogy tanuljak,meg azért is hogy ti tapasztalataitok alapján jót építsek meg ha már építek. :) Majd pirás st codert kipróbálom, azt már régebben tervbe vettem hogy megépítem, úgyhogy legközelebb azt építem akkor majd meg. Viszont rátérve a veronikára, akkor nem aggódok annyit ahogy látom felesleges, ha így 5-40pF ig állítható fólia trimmer simán behúzza a BB204-et. :) Nah, hétvégén belekezdek az építkezésbe és majd beszámolok,meg teszek fel képeket ha úgy haladtam már valamennyit.


csüt. szept. 11, 2008 23:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
Bocs!Nem mindég figyelek PÜ re!
Veronicába ugye láttál két fajtát!PLL,meg simát!Trimmer kondival tudod a frekit behúzni,és PLL tartja a frekin,hogy el ne másszonTehát te dip kapcsolókon táblázat szerint beállítod a frekidre amit kiválaszol,és utánna a 40PF kondival megkeresed a frekit,és ha behúz a PLL led lockra vált!
Magyarán,ez az adó ebből a szempotból nem az igazi,mert oscit is bekell húzatni a trimmerel!BB204 jó lesz,ill a trimmer is!
ST kóder!
www.pira.cz oldalon lévő stkóder ólcso,és jó!(bár nálam most óldal nemjön be) :(
De nézd meg azt ha már bejön!
Vagy feldobok egy analog stkóder teljes doksit ha kell!Erröl!http://obrazki.elektroda.net/32_1183312912.jpg
Ez is egyszerű!(bár kinek mi) :)
Azt a kódert meg elfelejteném,ha nem akarsz több,és több kódert gyártogatni!Főlleg ha pénz is probléma!


csüt. szept. 11, 2008 22:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
turmixfm írta:
...az elején nincs 15 Khz-s filter...

Hmm köszi a segítséget,legalább már ezt is tudom, de fura hogy akkor miért írják több oldalon is hogy Veronika a No1. Na mindegy... Broadcast Warehouseban ha jól látom van szűrő, nemde? Mondjuk első adónak én bőven megelégszem ezzel a Veronikával. Meg azért a sztereóhoz kellene jócskán hatótáv, mert sztereó az 1 wattnál már 300 méter után eltűnne a rosszabb vevőkkel.


csüt. szept. 11, 2008 20:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
tomash írta:
Hát az a stkoder,amit norby belinkelt,egy kuka!Gyakorólni nyákkészítést,arra jó!


Amúgy ezt nem én linkeltem be először, hanem a 10-en valahányadik oldalon linkelte be nem tudom ki, de onnan vettem mert olvasgattam a topik elejét is. Apropó, ha ez kuka akkor te melyiket javaslod? Gyakorolni már gyakoroltam a nyák készítést, azzal nincs gondom, csak mint kezdő nem vágom melyik a jó. Kevés pénzből akarok jót csinálni, nem fordítva mint sokszor és ehhez kell a segítségetek.
Amúgy meg írtam neked privit,amit nem tudom elolvastál e, a múltkori dióda behúzással kapcsolatban írtam.


csüt. szept. 11, 2008 20:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Már volt ilyen kérdésünk, ekor is azt ajánlottuk, hogy ilyen kütyükre nem ajánlatos.Persze lehet szerencséd is de nem valószinü . Nagy káhoszt csinálhat a sávban. A BA 1404 ic nek vaolt egy kapcsolása amit - AUSTRALIA -i disagne de csak st codere használták az ic-t és valami quarc-os oszcit csináltak hozzá és ez -emlékszem-nagyon elfogathatóan szólt eben a kategóriában ! Arra használhatod vidéken, 1 w-al hogy szórakozz,legyen tapasztalatod de ne tedd ki nagyobb powerel.


csüt. szept. 11, 2008 19:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1929
Tartózkodási hely: Há' miko' hol... ;o)
Hozzászólás 
Hi!

Régebben még én is aktívan kalózkodtam, ám közben kinőttem a témából.
..Aztán meginn kezd érdekelni a téma.
Az alapot egy korrekt autós FM-Transmitter adta, aminek hatótávolsága ~50m. Garos a cucc még, nem bontogattam, anyit tudok, hogy mikrokontrolleres vezérlésű a cucc, rendes sztereo dekódere is van neki, a hangja is szép. Kérdés az, hogy erre a pár mW-os végre érdemes-e akasztani egy nagyobb végfokot? Ha igen, milyen ajánlatotok van?


csüt. szept. 11, 2008 19:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
Hát az a stkoder,amit norby belinkelt,egy kuka!Gyakorólni nyákkészítést,arra jó!


csüt. szept. 11, 2008 16:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Tehát azzal kell kezdeni , hogy már az elején a nem kivánatos jeleket ki szürjűk ! Az előbb elfeledtem meg emliteni az előkiemelést -50,75 micro sec -földrésztől fűgően


csüt. szept. 11, 2008 11:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Nos a vera az egy alap kapcsolás,funcionálisan működik és kész.Tehét semi olyan nincs benne amitől jobb paramétereket tudna. Hogy csak néhény dolgot emlitsek :- az elején nincs 15 Khz-s filter , emiatt nagyon sok olyan jelet kap ami negativan befolyásolja a további rész áramköröket ! Emiatt már az elején eldöntötted -mivel nincs 15 Khz filter -, hogy már nem is lehet jobb ! Na és ebből következik, hogy a - jel zaj viszony,áthallás,freki menet lienaritás,és egyébb jellemzők roszak lesznek és az egész rendszert befolyásolja , és még nem is beszéltem a fázis kiegyenlitetségről és az adó befolyásolásáról !!! Na és hidd el ebben az egész rendszerben a PLL a leg probléma mentes rész ! Ezért beszéltem mindig PL-a compresor és a limiter -ről mert ezek a dolgok felelősek azér , hogy kézben tartsák a rendszert úgy ahogy kellene ! Tehát mindenki tud épiteni adót manapság , de milyet ez itt a kérdés ?! Na és ekkor kezdődnek igazából a problémák !


csüt. szept. 11, 2008 11:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Helló!

ST coderből kezdésnek megépítem ezt amit belinkeltem,mert olcsó és nem néz ki rosszul. Azután szerintem ha majd lesz elég pénzem akkor egy Broadcast warehouse ST kodert készítek. Bár annak egyenlőre nem találom sem a nyákrajzát sem az áramköri rajzát. Veronika önmagában amúgy mért gyenge pont? Hisz sokan erre esküdnek. Meg azért szó mi szó nem is valami olcsó összehozni magyarországi árak mellett. Mondjuk én szívesen belefognák majd ha úgy lesz pénzem egy komplett BW építésébe is, de előbb ez sikerüljön. Aztán készítek az ST kodert második lépésben, aztán egy limiter és a végén megismerkedem az RDS-el, nameg a PIC programozással mert még olyat sem csináltam soha, így azt a legvégére hagyom, előbb mennyen az adó. :) Majd aztán nagy kérdés lesz ha el indul a rádió mennyire messze megy el,mert körbe vagyunk véve magasabb háztömbökkel és sajnos nem éppen a 10.-en lakunk. :( Erre is majd kéne valamit okoskodni,valami olyan dipól kellene ami nyereséges. J-polera sokat gondoltam de ahhoz is kellene alu vagy rézcső hogy én abból hajlítgassak egy antennát. Egyenlőre a fúró gépet várom hogy megérkezzen amit rendeltem,de baromi lassú az átfutás, szóval szerintem max. hétvégén tudok neki kezdeni majd építeni az adót. Aztán jövőhéten ha úgy összetudjuk hozni összefuthatunk valamerre. Meg majd elviszem az adót megmutatni azért, hogy lássa hozzáértő szem is. :) Mert hibát nem szeretnék véteni, sajnos nem voltak olcsók az alkatrészek. Eddig kb. 4000Ft-ban van.


csüt. szept. 11, 2008 9:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Tényleg ,- nem is kérdeztem , hogy milyen st codert fogsz használni.Kezdésnek a veronica megfelel de később le kell majd cserélni,mert az lesz a gyenge pontja rendszernek. A compresor és a limitere is gondolj ez az a legfontosabb része a rendszernek amely nagyon sok mindenre kihat !!!


csüt. szept. 11, 2008 8:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Norby86 .- Nem ismerem de veronica kategória a rajz alapján .


csüt. szept. 11, 2008 8:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Sziasztok!
Erről a sztereó koderről mi a véleményetek? http://elektronika.kvalitne.cz/TX/stereokoder/stereokoder.html Mennyire stabil és jól működő?


szer. szept. 10, 2008 21:19
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
A varicap milyensége,illetve a osci határozza meg,hogy te milyen timmer kondival tudod behúzatni a megfelelő frekire!Végénél lévő trimmereket,igazából kihangolás után ki is dobtam,és fix kermiát,smdét raktam be!Persze ha van aki őrűlt mód naponta frekit vált,az tekergesse!(megérdemli) :)


kedd szept. 09, 2008 18:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Az előző hozzászólás alapján: Nem.


kedd szept. 09, 2008 16:37
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Köszi az infót nektek, sikerült vennem belevalót. :) Egy 5-40 -ig állíthatót vetem a hang bemenet melletti részhez és egy 6-80 -ig állíthatót a kimenethez. Sajna a hang melletti részhez ez volt a legnagyobb amit kapni lehetett ebbe a kisebb méretbe. De csak jó lesz mert 40ig kimegy,bár necces. Kényes a Verának az a része ilyenre? Úgy értem ha nem pont 40 hanem 38, mert sosem lehet tudni hogy tényleg kimegy e 40-ig.


kedd szept. 09, 2008 16:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 467
Hozzászólás 
Azért ennyire nem kell túlozni!
65pf is jó lesz!Ha fúrni kell,nyugottan fúrjál!A hangoló trimmer is lehet 5-65pf!


kedd szept. 09, 2008 16:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Norby86 írta:
...


Ha 40pF-os trimmer kondenzátor van írva a kapcsolási rajzba, akkor nem 65pF-osat kell bele tenni, hanem 40pF-osat. Tehát szerezz 40pF-osat.
Jól látom, hogy Neked ez kell? Ha nem, nézd meg itt, hogy hátha van nekik.
Ha 40pF-osat veszel hozzá, akkor nagyon valószínű, hogy a lábkiosztás egyezik.


kedd szept. 09, 2008 13:19
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Egy újabb gond merült fel, de ez súlyosabb az eddigieknél. :( A hang bemenet utáni 40pF-es illetve a kimenetnél a két 40pF-es trimmernél a lábak közti távolság nagyon nem stimmel azzal ami pl. a HQ videó honlapján található 5.5-65pF között állítható fólia vagy kerámia kondenzátor rajzán szerepel. Ugyanis ott azt írja hogy pl. a hátsó lábak között 1cm a távolság előre pedig 5mm. A veronika áramköri rajzán akárhogy mérem én azt látom hogy a hang bemenet utáni trimmernél és a kimenetnél is teljesen más láb távolságok vannak. Na most ehhez én hol kapok megfelelő trimmert? Aminek a láb távolsága a két hátsó lábnál 6mm hátulról előre pedig 8mm, illetve a hang bemenetnél a két hátsó közti távolság 7,5mm hátulról előre pedig 3,5 mm. Az utóbbi még oké,mert olyat látok a HQ videó honlapján, igaz csak 7-35pF értékig, nekem meg 40 kéne. Viszont a kimenetnél olyan lábtávolságút nem is látok. Ti mit raktatok bele,vagy hol vettétek a trimmert hozzá hogy jó legyen? Mert már kifúrtam, és ha most fúrok mellé még egy lyukat akkor nem tudom mennyire lesz jó ez az adónak.


kedd szept. 09, 2008 11:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Nekem gyári kit van,amit én raktam össze,ezért nem emlékszem az értékre de azt tudom ,hogy sárga szinü.A szineknek meg megvan az értékük pl.a sárga 25-45 stb. - A 25-45 neked is megfelel.


kedd szept. 09, 2008 6:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Apropó még annyit had kérdezzek hogy milyen trimmer kondenzátort célszerű venni a végfok részhez? Mert egyik rajzon azt látom hogy 33pF értéket kéne venni, a másikon meg 40pF-et látok. De láttam már olyan rajzot is ahol 65pF-et írtak. Jó lesz ha veszek egy olyat ami mondjuk 25-45 között állítható? Vagy inkább 65pF lenne a nyerőbb? Milyen tapasztalataitok vannak ez ügyben? turmixfm: neked milyen volt,vagy van beépítve a végfoknál hány pF-os?


hétf. szept. 08, 2008 20:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. aug. 24, 2008 17:11
Hozzászólások: 69
Hozzászólás 
Rendben,köszi még ráér, mert csak a napokba/hetekbe lesz megvéve a többi alkatrész még. Szóval olyan hó végére teljesen összeáll remélhetőleg a Veronika. :)


hétf. szept. 08, 2008 20:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: kedd jan. 09, 2007 15:00
Hozzászólások: 1556
Hozzászólás 
Helló ! Igen, hisz meg igértem ! De nincs itt BP-n de gyakran megyek haza és akkor elhozom.


hétf. szept. 08, 2008 19:56
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 5156 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 104  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség