Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. jún. 06, 2024 14:16



Hozzászólás a témához  [ 254 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Kezdő PIC-el és Atmellel ismerkedőknek. 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
watt!
Tom12 írta:
...ATMEL-hez tudsz javasolni valamit basic vagy pascal nyelvre? (asm, c kizárva :D )
...

Azt hiszem az MPLAB ASM ennek a kritériumnak nem felel meg. :D
Azt a litániát, amit az előzőekben leírtam, azért tettem, hogy lásd, nem vagyok teljesen tapasztalatlan a programnyelvek terén, tudatosan döntök ezügyben valami mellett-valami ellen.
Nem az a probléma az asm-el, hogy nem lehet megtanulni 20(35) utasítást, hanem az, hogy ezeket az utasításokat nagyon sokszor kell leírni, nagyon el lehet veszni a részletekben. Egy LED villogtatása asm-ben is csak 8-10 sor (sacc), de egy soros protokoll ami basicban (pacalban) 2 utasítás, azt Te asm-ben hány oldalon programozod le? (ha meg szubrutinba hívod meg a kész kódot, ugyan ott vagy a kézbentarthatóságával, mint a magasszintű nyelvnél)
watt írta:
Ne haragudj, de most akkor miért vagy itt? ...

...Ja LED villogtató szintűt igen, de látható, hogy itt még az is gondot okoz. ...

Azért, mert a példaprogram tartalmazott egy olyan banális elírást, amit az adatlap megnézése után saját magam javítottam életem első Atmel progijában, és ha már itt jártam kérdeztem egy olyat, hogy ebben a témakörben valaki tud-e programot javasolni. Erre is való ez a topic.
Hozzászólásod kicsit hittérítő jellegűre sikeredett fűszerezve SPafi stílusával :D (kösz, a LEDvillogtatás megy, a valahonnan bontott majdnem kompatibilis LCD modulra még nem tudtam írni, de ez ASM-ből se lenne könnyebb :evil: ),de azért köszönöm, hogy foglalkoztál a kérdéssel akkor is, ha az abszolúte a Te tevékenségi körödön kívül eső téma volt (mivel nem foglalkozol Atmel Basiccal)
Amennyiben lehetséges, azért továbbra is szeretném profilodba vágó ügyekben segítségedet kérni.


hétf. okt. 20, 2008 8:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
watt! Nem ideológia, azért, hogy évente 1-2-szer megírjak egy magas szintű nyelven 50-100! soros programot,

Ne haragudj, de most akkor miért vagy itt? Csak nem azért, mert nem megy ezen a "könnyű" nyelven? :roll:
De nekem tök mindegy, azt használsz amit akarsz, csak ne terjeszd alaptalan indokokkal, hogy ez a jó módszer a kezdéshez.

Idézet:
És igen: a segítség ez esetben az lett volna, ha valaki azt irja: próbáljam ki az XY progit, neki bevállt. (mint nekem PIC-hez a PBP) esetleg link...

Parancsolj: MPLAB ASM! Ingyenes, egyszerű, nagyszerű. www.microchip.com :wink:

Ja és még valami ehhez a nagy profi vs. hobbi kérdéshez. Én nem vagyok profi, és csak hobbiból építek...


hétf. okt. 20, 2008 5:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
És a tévhitekkel ellentétben magas szintű nyelvvel is lehet működő és stabil programot írni.

Ja LED villogtató szintűt igen, de látható, hogy itt még az is gondot okoz.

Abban igazad van, hogy nem a nyelvtől függ elsősorban, de a nyelv korlátoz. Most írok egy olyan progit, amit asm-ban is alig tudok szinkronizálni, más nyelven pedig asm betét nélkül lehetetlen lenne, mivel nem tudod követni hány sorra fordítja el a fordító a kódot. És ez egy nagyon egyszerű folyamat, ha csak simán végiggondolod, de lekódolni az más tészta.
Egyébként sem azért kell asm-ban tanulni, mert a többi nyelv nem jó, én is használom a C-t PIC-hez, hanem azért mert eltakarja a lényeget, hogy a PIC erősen egy digitális áramkör, amit véletlenül lehet programozni is, és nem egy PC!
A PIC alapos ismerete nélkül semmilyen nyelven nem lehet eredményt elérni, és a megismerésthez az asm adja a legtöb lehetőséget. Azt a 35 utasítást, amiből 20-at használunk, nem nagy dolog megtanulni, nem is ez a nehéz és nem is ez a lényeg, hanem az áramkör ismerete.


hétf. okt. 20, 2008 4:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Tényszerűen a soros átvitelről:
A hardwer adott, 10%-os jel a PWM kimenetről ÉS kapun keresztül becsatolva a soros jel -> SI2315 FET hajtja az IR LED-et. (kulcstartó méret, 3V-os Li gombelemről. Vevő TSOP4836, optika nincs.
Amíg a PBP Serin-Serout kb 6m-ig biztosított biztos adatátvitelt, addig a microPascalos Manchester-kódos hibajavítós algoritmus (ugyan úgy 1 paraméterezett parancs), és amitől azért vártam volna vagy 10m-t, már 3-4m-en elvérzett. Ismétlem: a hardware ugyan az!
watt! Nem ideológia, azért, hogy évente 1-2-szer megírjak egy magas szintű nyelven 50-100! soros programot, ugyan úgy nem veszek >20kHUF-os fejlesztőkörnyezetet, mint ahogy nem állok neki megtanulni egy új és nem kifejezetten amatőröknek való programnyelvet. A hobby már csak ilyen. Ha heti 2-3-szor 8 órában szívnom kellene a Basiccal, gyorsan áttérnék valószínűleg a C-re. (az ASM csak legvégső esetben, max a kritikus rutinok.) Pl a watchdog timer törlését asm utasítás végzi, mert nincs rá Basic parancs :D . Azért köszi, aki ASM-ben "csuklóból" programoz, azt én nem akarom meggyőzni a Basic "jóságáról", de ha pl Attila86 csak azért idegenkedik a mikrovezérlőktől, mert nem tud programozni, akkor van a Basicnek is létjogosultsága. És igen: a segítség ez esetben az lett volna, ha valaki azt irja: próbáljam ki az XY progit, neki bevállt. (mint nekem PIC-hez a PBP) esetleg link...
Ui:
snapscan: Kb 10 percet foglalkoztam a bascommal, egyszerűen nem esett kézre. Még nincs elfelejtve. Köszi.


vas. okt. 19, 2008 20:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
watt írta:
Tom12
Látom ideológiákat tudsz gyártani, engem nem győztél meg, de nem is kell.
Én PC-n Basicben és C-ben programozok, de a PIC esetében eszembe sem volt magasszintű nyelvet használni, mikor elkezdtem. Zsákutca, többen leírták már akik így indítottak.


Nem ideológia, ez is egy nézőpont és nincs vele gond. És a tévhitekkel ellentétben magas szintű nyelvvel is lehet működő és stabil programot írni. A baj általában a felhasználóban van..
Ha konkrét bascom kérdés van, jöhet, megpróbálok segíteni.


vas. okt. 19, 2008 20:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Tom12
Látom ideológiákat tudsz gyártani, engem nem győztél meg, de nem is kell.
Én PC-n Basicben és C-ben programozok, de a PIC esetében eszembe sem volt magasszintű nyelvet használni, mikor elkezdtem. Zsákutca, többen leírták már akik így indítottak.
De ezen nem fogunk összeveszni. Segíteni viszont majd az fog, aki ugyenezzel a nyelvvel próbálkozik. Nem sokan vagyunk itt ilyenek...


vas. okt. 19, 2008 19:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Érdekes, amit írtok a fordítókról. A BASIC tanulónyelv. Ezt el kell fogadni. A kezdőnek pedig hamar sikerélményre van szüksége. Ezt tudja megadni egy BASIC fordító. Én alapvetően nem szeretem a BASIC nyelvet.

Idézet:
Valószínűleg a compiler miatt...
Hááát... Az egésszel inkább az a baj, hogy mindennemű alap nélkül ugranak neki a tanulni vágyók. Adatlap elolvasása nélkül, sokszor a programozási alapok is hiányoznak náluk. Innentől jön az, hogy szar ez szar az... Hobbiszintű tötymögésre bármi jó.


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára gozi vas. okt. 19, 2008 19:50-kor.



vas. okt. 19, 2008 19:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Persze hobby célra is számít, de annyira azért nem kritikus.
A C-vel az a problémám, hogy tudomásom szerint nagyon kötött és árnyalt szintaktikájú, könnyen megtéved benne az ember. Ha nem napi szinten használom nagyon gyorsan ki lehet jönni a gyakorlatból.
Annó Basicet használtam HT-1080Z-tól Commodor64-ig (suliban), aztán PC-n TurboPascalt, egy kis Fortranos ill ASM-es kitérővel (Z80 assembler).
C-vel soha nem volt még dolgom, ha nem leszek rákényszerítve, próbálom elkerülni. Gyakorlatilag 5-10 évet lehúztam úgy hogy semmiféle programot sem írtam, majd amikor jött a PIC16F84, akkor kezdtem újra Basic ill Pascal nyelven, és azonnali eredményeket tudtam felmutatni. (Sokat szórakoztam soros adatátvitellel infrán, ami végülis PicbasicPlus alatt Serin-Serout utasításokkal vállt be, a mikroPascal alatt támogatott Manchester-kódos átvitel nem volt az igazi. Valószínűleg a compiler miatt...) Ha ASM-ben próbálkozok ilyen szintű feladatot negoldani, talán hetekig tartott volna, ami Basicban órákig. Ritkán programozok, hónapok telnek el úgy, hogy mikrovezérlőt se látok. :D


vas. okt. 19, 2008 19:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Tom12 írta:
de valszeg az LCD modulomnak is vannak kompatibilitási nyűgjei.)
Ugyanilyen nyűgökre számíthatsz a többi fordítónál is. Mivel az asm-et és a C-t sokan használják, így ott ezek a hibák gyorsabban kiderülnek, előbb javítják azokat.

Idézet:
Esetleg számít a kisebb kódméret, meglepetésmentesebb futás.
Hobbi célra az nem számít, hogy mást csinál, mint amit szeretnénk?


vas. okt. 19, 2008 19:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Az összefüggés az az, hogy az ember, ha hobbyból csinál valamit, akkor a hatékonyság másodlagos, viszont élvezni szereti a programírás részleteit...
Pénzkeresésnél valószínűleg jobban fest, ha a forráskódot is le kell adni, akkor az asm-ben, vagy c-ben van. Komolyabbnak tűnik, mintha Basicba lenne. Esetleg számít a kisebb kódméret, meglepetésmentesebb futás.
A Bascom helpje ill az egész program felépítése-filozófiája nem annyira fekszik számomra, mint amivel pl a PicBasic Plus bejött nekem.
Az azért a Basic mellett szól, hogy a compiler feltelepítése után pár órával már az ADC-ről beolvasott értéket soros porton a PC-re küldtem, még akkor is, ha a PortA megszívatott. (LCD-re akartam kiküldeni, de valszeg az LCD modulomnak is vannak kompatibilitási nyűgjei.)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tom12 vas. okt. 19, 2008 19:13-kor.



vas. okt. 19, 2008 18:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Idézet:
Járni járnék, ha pénzkeresős lenne a dolog, de csak hobbyra kell

Nem látom az összefüggést!

Idézet:
de a Bascommal mint compilerrel már egy kicsit összevesztem.

Ezzel is össze fogsz, csak idő kérdése...


vas. okt. 19, 2008 14:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Tom12 írta:
de a Bascommal mint compilerrel már egy kicsit összevesztem.


Mi volt a probléma? Nem szokott bődületes hibákat véteni, max. az új chipekkel, de azt is folyamatosan javítgatják.


vas. okt. 19, 2008 10:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
potyo írta:
Tom12 írta:
asm, c kizárva :D
Pedig jobban járnál...

Járni járnék, ha pénzkeresős lenne a dolog, de csak hobbyra kell, ezért nem akarok megtanulmi egy első látásra antipatikus programnyelvet. :)
Valaki linkelt a NYÁK-gyártásba laminátorhoz való termosztátot, az elektronika pofonegyszerű Atmega8 + 1N4148 érzékelőnek -> gondoltam jó lesz akár sok más célra is, de a "gyárilag" mellékelt hex nem igen azt teszi, amire való volna, hát írok hozzá másik progit. Jelenleg hiperterminálra már beküldi a dióda feszültségét, és reagál, ha melengetem. Ez az első Atmel progim. Majd kinövi magát. :)


szomb. okt. 18, 2008 15:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Tom12 írta:
PIC-hez találtam korrekt compilert a PicBasic Plus személyében, ATMEL-hez tudsz javasolni valamit basic vagy pascal nyelvre? (asm, c kizárva :D )
Háát, ezzel a két programmal a BASIC kínálat nagyjából ki is van lőve. Pascal-ból szintén két "normálisabbnak" mondható program van. C esetén egy picit jobb a választék.


szomb. okt. 18, 2008 15:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Tom12 írta:
asm, c kizárva :D
Pedig jobban járnál...


szomb. okt. 18, 2008 15:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Tom12 írta:
... a PORTA kifejezésre "nem deklarált változó" hibaüzenetetad. A PORTB, PORTC, PORTD -t tökéletesen kezeli...


Nos rájöttem ... Az ATMEGA8-nak nincs "A" portja. :? Most csak a gyári példaprogi volt felhasználóbarátságtalan. :twisted:

PIC-hez találtam korrekt compilert a PicBasic Plus személyében, ATMEL-hez tudsz javasolni valamit basic vagy pascal nyelvre? (asm, c kizárva :D )
Égetni egyenlőre STK200/300-at használok, amit a Bascom szoftverével hajtok meg, de a Bascommal mint compilerrel már egy kicsit összevesztem.


szomb. okt. 18, 2008 15:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Egyelőre nem javaslom a használatát. A fejlesztők is beismerték, hogy nagyon sok hiba van a fordítóval, így újraírták az egészet az alapoktól. Nagyjából október vége felé ígérték az új verziót.

Itt egy screenshot az új változatból: http://www.mikroe.com/upld/mikropascal_for_avr.jpg


szomb. okt. 18, 2008 13:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Sziasztok!
Használja itt valaki a Mikroelektronika cég mikroBasic (v mikroPascal) for AVR programot.
Feltettem a demó változatukat, és első körben elindítottam egy példaprogramjuk fordítását, de a PORTA kifejezésre "nem deklarált változó" hibaüzenetetad. A PORTB, PORTC, PORTD -t tökéletesen kezeli.
Mi lehet a nyűgje?


szomb. okt. 18, 2008 13:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Kattints kettőt a hibaüzenetre, akkor a súgóban odavisz, ahol le vannak ezek írva.


szomb. okt. 18, 2008 9:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Amikor lefordítom a progit miért írja ki ezeket? Hogyan lehet eltüntetni őket?

Warning[205] D:\PETI\PIC\ORA_EREDETI\VEZERLOORA_KOR_628.ASM 9 : Found directive in column 1. (LIST)
Warning[215] D:\PETI\PIC\ORA_EREDETI\VEZERLOORA_KOR_628.ASM 9 : Processor superseded by command line. Verify processor symbol.
Message[301] C:\PROGRAM FILES\MPLAB IDE\MCHIP_TOOLS\P16F628A.INC 35 : MESSAGE: (Processor-header file mismatch. Verify selected processor.)
Message[305] D:\PETI\PIC\ORA_EREDETI\VEZERLOORA_KOR_628.ASM 56 : Using default destination of 1 (file)


szomb. okt. 18, 2008 9:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 382
Hozzászólás 
Itt a Microchip nyilatkozata:
Link


hétf. okt. 06, 2008 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Kb. ennyit hallottam én is róla.


hétf. okt. 06, 2008 12:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ki mit tud arról hogy a Microchip és az OnSemi megveszi az Atmel-t?
http://www.atmel.com/corporate/document ... Letter.pdf

Ez lesz az új logó?

Kép

Ez nagyon rossz hír, mivel AVR-ekkel fejlesztünk.
A levél szerint csak az automotive, az RF sé FPGA részlegetadja el, de a gazdasági szopásnak még korántsincs vége, bármi lehet...


hétf. okt. 06, 2008 10:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
delmur írta:
Üdv!

Nem tudjátok honnan tudnék neten beszerezni PIC16F628 -at jó áron,könnyen?

Heló!

Innen: http://www.chipcad.hu/


pén. okt. 03, 2008 20:44
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Üdv!

Nem tudjátok honnan tudnék neten beszerezni PIC16F628 -at jó áron,könnyen?


pén. okt. 03, 2008 20:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ha elért nullára, akkor a legközelebbi DECFSZ alkalmával az értéke átbillen 0xFF-re.


hétf. szept. 29, 2008 16:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Üdv!

Egy egyszerű de fontos kérdés:
Kód:
DECFSZ VAL,f
GOTO EGY
GOTO KETTO


Mi történik ha VAL letelik?
először ugrik GOTO KETTO -re ugye.
De mi van ha VAL értékét én nem töltöm fel.
A következő ciklusban is átugorja GOTO EGY -et, és VAL értéke marad "0" amíg fel nem töltöm????
Köszi.


hétf. szept. 29, 2008 16:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
delmur írta:
Köszia helpet!
még annyi hogy a MAX 232 -t közvetlenül kötöm a PIc-re?

Igen(A TTL felét)


csüt. szept. 25, 2008 11:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Köszia helpet!
még annyi hogy a MAX 232 -t közvetlenül kötöm a PIc-re?


csüt. szept. 25, 2008 10:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ja bocs, rosszul néztem. Szerintem simán annyi, hogy biztosan magas szintre álljon a láb, hogy amikor a soros portot bekapcsoljuk, akkor ne keletkezzel felfutó él (illetve ne akkor keletkezzen). Mindez azzal a feltétellel, hogy az RB2 a TX láb (nincs adatlap nálam).


csüt. szept. 25, 2008 10:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Azt hittem hogy a TRISA, TRISB regiszterek állításával adom meg hogy bement vagy kimenet legyen. A PORTA - val csak értéket adok neki. NOS pont ez nem tiszta. Rendben van hogy bemenet de miért 1 az értéke?


csüt. szept. 25, 2008 10:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
1. mert ha adatot akarunk fogadni, akkor azt nem egy kimenetnek állított lábon csináljuk

2. igen, és NÉZD MEG AZ ADATLAPBAN, hogy mi a regiszterek funkciója

3. hiányszik az, hogy a dataL hol kap kezdőértéket. Ez a kód így le sem fordul. De egyébként az ott egy várakozás, aztán meg háromszor kiovassa az RCREG-et (hogy miért háromszor, azt nemtudom).

4. ki, feltéve, hogy előtte a soros küldés engedélyezve lett. :arrow: adatlap

5. és 6. mert azok a sorvég jelek, mintha entert nyomnál.


csüt. szept. 25, 2008 10:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Bocsi igazad van.
16F628 -as PIC, PC-n lévő hiper teminállal vagy az RScheck nevű progival akarok kommunikálni. A sebesség pl. 9600 bpm legyen. Pontosabban apró kis kérdéseim lennének a miértekről. A legegyszerűbb ha fölteszek egy progit és kérdezek. A kérdések a kommentek.
Kód:
LIST P=16F628, R=DEC   
#include "P16F628.INC"          ;ezt miért kell linkelni? mi van ha nem linkelem?

        __config  _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _LVP_OFF & _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _BODEN_ON

        CBLOCK 0x20           
        ENDC

        ORG    0x000

        movlw 7
   movwf CMCON

movlw b'00000000'       
        movwf PORTA   
       
        movlw b'00000100'   ;miért állítom az RB2 -t 1 -re és miért csak azt, RB1 ???
        movwf PORTB

        bsf STATUS,RP0         

        movlw 0xFF
        movwf TRISA      

        movlw b'11110010'
        movwf TRISB

movlw 0x19                         ;nos gondolom itt akülönbözó spec. rgiszterek állítgatása megy
        movwf SPBRG
        movlw b'00100100'       
        movwf TXSTA             

        bcf STATUS,RP0         

        movlw b'10010000'       
        movwf RCSTA

clrf dataL                             ;ez az egész rész ködös
settle  decfsz dataL,F
        goto settle

        movf RCREG,W
        movf RCREG,W
        movf RCREG,W            ; eddig ködös

   call message           
loop    call receive           
   call send               
        goto loop

receive btfss PIR1,RCIF         
        goto receive

        movf RCREG,W           
        return

send    movwf TXREG              ; ha az adat a TXREG - ben van akkor már ki is van küldve automatikusan?

TransWt bsf STATUS,RP0      
WtHere  btfss TXSTA,TRMT       
        goto WtHere

        bcf STATUS,RP0         
        return

message movlw    '1'      
   call   send
   movlw    '6'
   call   send
   movlw    'F'
   call   send
   movlw    '6'
   call   send
   movlw    '2'
   call   send
   movlw    '8'
   call   send
   movlw    ' '
   call   send
   movlw    'a'
   call   send
   movlw    'l'
   call   send
   movlw    'i'
   call   send
   movlw    'v'
   call   send
   movlw    'e'
   call   send
   movlw    0x0D   ; ez miért?
   call   send
   movlw    0x0A   ; ez miért?
   call   send
   return


ELőre is köszi a választ.
Ja még annyi hogy hardware-sen max232 -vel akarom megoldani a kontaktot. hogyan kell illeszteni a PIc - hez? simán összekötni a megfelelő lábakat?


csüt. szept. 25, 2008 9:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. nov. 01, 2006 14:00
Hozzászólások: 3559
Tartózkodási hely: Régi nick .watt Hozzászólások: 3402
Hozzászólás 
Benne van minden az adatlapban. Példa is van.
A kérdésed a levegőben lóg amúgy is, mert nem tudjuk milyen PIC-et akarsz használni, azt sem mivel akarod összekötni, azt sem milyen sebességgel akarsz kommunikálni. Érdemes lenne utánanézni legalább az alap fogalmaknak(google).


csüt. szept. 25, 2008 9:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Sziasztok!

Tudna valaki segíteni abban hogy hogyan kell beállítani a picet (portokat baudrate -t ) amikor soros porton adatokat akarok küldeni vagy venni? Csak egy kis példaprogi kéne ami kiküld egy szót mondjuk és vár a vételre, majd amit vett azt visszaküldi. Ha magyarul lenne kommentezve az maga lenne a tökély. Előre is kössz!


csüt. szept. 25, 2008 9:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
kopisti írta:
Hogy pontosan mi áll ennek hátterében azt sajnos nem tudom, gondolom a PGM-nek nem nagyon kellene lebegnie.
Valószínűleg, mint ahogy semelyik másiknak sem :!:

Próbálj az adatlapban utánanézni, hogy mi a funkciója a PGM lábnak :!:


kedd jún. 03, 2008 13:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 24, 2008 16:10
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Rájöttem, pontosabban megoldottam a problémát.
A PGM (pin26) lábat összekötöttem a GND-vel és mostmár tökéletesen működik. Nem volt egy reset sem azóta.
Hogy pontosan mi áll ennek hátterében azt sajnos nem tudom, gondolom a PGM-nek nem nagyon kellene lebegnie.

kopisti


kedd jún. 03, 2008 13:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
kopisti írta:
Az nem okozhat problémát hogy a többi nem használt láb csak "lóg" a levegőben?
Nem, amennyiben azok kimenetté vannak állítva a programban.


kedd máj. 27, 2008 17:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 24, 2008 16:10
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Igazad van a szabályzó/szűrő dologban. Most USB tápról megy, közvetlen a kábelről. MCLR láb 3,3KOhm ellenálláson keresztül van felhúzva. Én is azt találtam hogy a VDD - VSS lábak közé kellene egy 100nF-os kondi szűrés céljából. Az nem okozhat problémát hogy a többi nem használt láb csak "lóg" a levegőben?


kedd máj. 27, 2008 17:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Egy kondenzátor mindenképpen kell a pic táplábai közé. 100nF kerámia a lehető legközelebb a táplábakhoz. A szabályzó és a szűrés az két különböző dolog. Milyen tápról megy most?


vas. máj. 25, 2008 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 24, 2008 16:10
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Köszönöm válaszod potyo.
A VUSB és föld között 220nF kondi van.
Sajnos tápszűrés az nincs, én is ilyesmi problémára gondoltam. 5V-os fesz. szabályzóra lenne szükségem vagy egy kondi is segíthetne?

Üdv.

kopisti


vas. máj. 25, 2008 11:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Tápszűrés és a Vusb lábon a kondenzátor ott van :?:


szomb. máj. 24, 2008 21:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. máj. 24, 2008 16:10
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Van egy előreprogramozott 18f2550-em (nem én programoztam) ami működik de nem tökéletes. USB portra csatlakoztatva felismeri a szgép de kis idő múlva nem látja majd újra megtalálja. Minden forrasztást ellenőriztem és minden jónak tűnik. Csak akkor működik folyamatosan ha megérintem a táp pontját (+5V) vagy a GND-t.
Ha esetleg valakinek volt már hasonló tapasztalata vagy valakinek van ötlete szívesen venném.

Üdv.

kopisti


szomb. máj. 24, 2008 16:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Elnézést!

Rendben van a dolog csak sajnos a PORTB 3. bit-je rossz. Ezért nem megy jól. Egy használt F628 -at próbáltam. Dehát csak úgy kaptam. Ez is jó lesz valamire.


csüt. márc. 27, 2008 20:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Üdvözletem!
Ha lehet még kérdeznék valamit. Ez a progi működik F84 -ben (persze átírva) de F628 ban nem. Valaki tudna segíteni mit kell még átírni hogy működjön?
Kód:
LIST P=16F628
 #INCLUDE "P16F628.INC"
 __CONFIG _XT_OSC&_CP_OFF&_WDT_OFF
   CBLOCK 0x20
   T1
   T2
   IRANY
   ENDC

   ORG   0
START   BSF   STATUS,RP0   ;BANK1
   MOVLW   B'00011111'
   MOVWF   TRISA
   MOVLW   B'00000000'
   MOVWF   TRISB
   BCF   STATUS,RP0   ;BANK0

   MOVLW   B'10000000'
   MOVWF   PORTB
   CLRF   IRANY
   CLRC


   MOVLW    7
   MOVWF    CMCON

   BCF       STATUS,6
   BCF       STATUS,7

VISSZA:   MOVFW   IRANY

   BTFSS   PORTA,0
   MOVLW   00
   BTFSS   PORTA,1
   MOVLW   01
   MOVWF   IRANY

   XORLW   01
   BTFSC   STATUS,Z
   GOTO   BALRA

JOBBRA:   RRF   PORTB,F
   CALL   DELAY
   GOTO   VISSZA

BALRA:   RLF   PORTB,F
   CALL   DELAY
   GOTO   VISSZA

DELAY:   MOVLW   d'150'
      MOVWF   T1
DEL:   MOVLW   d'255'
      MOVWF   T2   
DEL1:   NOP
   NOP
   NOP
   NOP
   NOP
   NOP
   NOP
   NOP
   DECFSZ   T2,f
   GOTO   DEL1
   DECFSZ   T1,f
   GOTO   DEL
   RETURN
    END


Futófénynek kelene lennie de csak 2 led villan fel a nyolc helyett


csüt. márc. 27, 2008 18:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
OK!
köszi! Minden világos.


csüt. márc. 27, 2008 11:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 08, 2008 10:38
Hozzászólások: 17
Tartózkodási hely: JNKSZ
Hozzászólás 
delmur írta:
Viszont a gyors freki miatt és a ledek tehetetlensége miatt a következő körben a második kijelző "a" szegmense is világítana amikor vezérlést kap az anódja. Ha tudnátok segíteni jó lenne. Hogyan szokták ezeket megoldani?


Valamit nagyon elnéztél.
RA0-3 kikapcs,RB-n kiírod az első számot,RA0 aktív,vársz picit, RA0-t törlöd,
RB-re második szám,RA1 aktív,vársz,törlöd RA1-et ......
folytatod a 4.számig majd újrakezded.
Ha jól csinálod akkor a magasfreki és az emberi szem tehetetlensége miatt folyamatosnak látod (pl.) az 1234 kiírást.


kedd márc. 25, 2008 19:19
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
delmur írta:
Hogyan szokták ezeket megoldani?
Pontosan úgy, ahogy leírtad.


Idézet:
Viszont a gyors freki miatt és a ledek tehetetlensége miatt a következő körben a második kijelző "a" szegmense is világítana amikor vezérlést kap az anódja.
Ha a katódja is vezérlést kap, akkor igen. Ha nem, akkor nem. Nem világos, hogy hol látod a problémát?


kedd márc. 25, 2008 18:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. jan. 31, 2008 9:00
Hozzászólások: 65
Hozzászólás 
Sziasztok!

Van 4 db 7 szegmenses kijelzőm. Közös anódosak. Szertenék a négy kijelzőre egyszerre különböző számokat kiíratni 16F84 -el.Viszont nem tudom hogyan lehetne megcsinálni azt hogy ne midegyiken ugyanaz látszódjon.PL. RB0 - RB6 -ra kötném a szegmenseket, az anódokat pedig RA0-RA3 -ig. Gondolom valamiféle mátrixos megoldás kéne, hogy ha vezérlést kapna RB0 meg RA0 akkor az első kijelző "a" szegmense világítson. Viszont a gyors freki miatt és a ledek tehetetlensége miatt a következő körben a második kijelző "a" szegmense is világítana amikor vezérlést kap az anódja. Ha tudnátok segíteni jó lenne. Hogyan szokták ezeket megoldani?


kedd márc. 25, 2008 17:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Ez inkább úgy szokott kinézni, hogy van egy feladat, és ahhoz nézünk pic-et, nem pedig a pic-hez feladatot. Kisérletezés céljára valami univerzálisabb pic-et szoktunk használni, pl. 16F877 vagy 18F4550. Ezekben szinte mindenféle periféria megtalálható, van sok lábuk, így majdnem mindent ki lehet próbálni rajtuk. A 16F84 kevés beépített perifériával rendelkezik, így az alkalmazások köre is szűk. Hardveres soros port úgy emlékszem nincs is benne :arrow: a pc-vel való kommunikáció sem egyszerű. Szoftverből kellene a soros kommunikációt megvalósítani, de ahhoz előbb ismerni kell a soros kommunikáció pontos működését.


pén. márc. 21, 2008 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 254 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség