Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 12:55



Hozzászólás a témához  [ 44 hozzászólás ] 
Plazmavágó építése 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 03, 2006 15:18
Hozzászólások: 122
Hozzászólás 
Hali egy inverteres rajz ha valakit erdekel :D
http://oriasmail.citromail.hu/dl/?tid=8 ... 3ec2f6ad57


vas. okt. 11, 2009 15:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 19, 2008 16:52
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
Az érdeklődés is elég gyenge a plazmavágók házilagos építése iránt itt és a HE hasonló fórumán is (sajnos) .


szomb. okt. 03, 2009 20:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 20:52-kor.



pén. okt. 02, 2009 8:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Vigyázat, Riconi kamugép! A saját bolti termékeit akarja itt népszerűsíteni, műszaki infókat nem ad!


pén. okt. 02, 2009 8:24
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. szept. 30, 2009 17:37
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
A www.tlx.fw.hu oldalon találtam egy vízzel működő plazmavágót, ezt másold le, szuper cucc.


pén. okt. 02, 2009 8:15
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 19, 2008 16:52
Hozzászólások: 61
Hozzászólás 
Sziasztok. Tudna valaki segíteni a plazmavágóban lévő becsatoló tekercs - szikraköz - Tesla kör (vagy mi a csuda) --- szóval a plazmavágó gyújtás kialakításában ?


pén. júl. 10, 2009 6:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Dörmike írta:
Bocs, hogy ezt kell mondanom, de a vak vezet világtalant tipikus esete lenne...


Oké, akkor legalább nem kell törnöm magam, hogy ide is publikáljam a dolgokat az építéssel kapcsolatban. Mindenki megoldja ahogy akarja majd.


hétf. márc. 23, 2009 20:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Bocs, hogy ezt kell mondanom, de a vak vezet világtalant tipikus esete lenne...


hétf. márc. 23, 2009 18:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Dörmike írta:
Értem. ( majdnem ) De mindegy.


Mit nem értesz? Kérdezd meg, és leírom.


hétf. márc. 23, 2009 15:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Bizony mH. Amit tekertem 2,2-es huzalból ferrit magra 760uH volt. Mondjuk felhívták a figyelmem, hogy a relén visszafelé átüthet a nagyfesz a fojtónál, erre eddig nem is gondoltam, így azt ki kell onnan venni, és így csak 1-2mH-re méretezett induktivitást tudok berakni (huzalvastagság miatt).
Igen, az időzített relét is elrajzoltam. Javítottam azt is.


hétf. márc. 23, 2009 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Unnamed!

Az időzített reléd nyugalomban rövidre zárja a relék segédtápját!

Idézet:
6-10mH


Milli?!?


hétf. márc. 23, 2009 14:59
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Tyutyu35 írta:
A rajzodhoz kapcsolatosan meg a hf gyujtast automatan lekell kapcsolni mijest a plazma iv letrejön mert szetegeti a fejet (tapasztalat) masik a hegesztő feszültsege meg szerintem keves üresjaratban 200-250v nak kell lenni a pisztojon hogy szepen gyujtson a pisztoj munka közben meg a 90-100v-ot kell hogy tartsa


A HF gyújtás rögtön le lesz kapcsolva, az RC tagot úgy fogom méretezni. Meg lehetne csinálni persze rendesen elektronikus vezérléssel, hogy amint folyik áram a graetz után, kapcsolja le a gyújtást, már azt is megterveztem, de egyelőre megpróbálom ezt az egyszerűbb megoldást először.
A hegesztő most csak azért van benne, mert azzal próbáltam.
Gondoltam arra is, hogy veszek egy olcsó inverterest, és néhány menetet hozzátekerek az impulzustrafóhoz, alapból 80-85V-osak üresjárásban, és 120V körüli fesz kéne.


hétf. márc. 23, 2009 14:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
stubiflex írta:
unnamed!

Ebben a bekotesben csak akkor kap tapot a fotrafo, amikor huzod a ravaszt. Ez szandekos? A foaramkor es a gyujtas mindig egyszerre mukodik, igy akarod stabilizalni az ivet? Ha jobban bele gondolok ez a valoszinubb, mert nem latok soros ellenallast az erosaramu korben, ami arra utal, hogy nem eso jelleggorbeju tapot hasznalsz. Ha ez mukodik, akkor jo, mert jo lesz a hatasfok. :D


Igen, ezért írtam, hogy a fontos biztonsági elemek benne vannak. Ha elengedem a pisztoly gombot, tökéletesen feszültségmentesít mindent, és azonnal kialszik az ív. Eredetileg úgy akartam -spórolósan- kialakítani, hogy a hálózatot közvetlen egyenirányítva egy 8-10ohmmal vágok. De a hálózat nem enged nagyon 20A-nél többet, ezért inkább trafót használok. Még ide is be lehet dobni egy ellenállást, de szerintem elég lesz, ha szabályozom egy toroiddal. Azt nem rajzoltam be, de az is hozzátartozik a hegesztőtrafóhoz. De lehet, hogy közvetlen a szabályozható toroidról is le lehetne venni a feszt, azt az egyet nem tudom, hogy az ilyen szabályozható autotrafók képesek lefelé is transzformálni, vagy az áramot a hálózatról veszi a kimenet?


hétf. márc. 23, 2009 14:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 03, 2006 15:18
Hozzászólások: 122
Hozzászólás 
Meg ezt talaltam
http://kepfeltoltes.hu/090323/ffffffff_ ... es.hu_.jpg
ezen is a trafo 192v valtot ad le ami kb 270v dc


hétf. márc. 23, 2009 12:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 03, 2006 15:18
Hozzászólások: 122
Hozzászólás 
A rajzodhoz kapcsolatosan meg a hf gyujtast automatan lekell kapcsolni mijest a plazma iv letrejön mert szetegeti a fejet (tapasztalat) masik a hegesztő feszültsege meg szerintem keves üresjaratban 200-250v nak kell lenni a pisztojon hogy szepen gyujtson a pisztoj munka közben meg a 90-100v-ot kell hogy tartsa


hétf. márc. 23, 2009 12:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 03, 2006 15:18
Hozzászólások: 122
Hozzászólás 
Hali ez gyári rajz
http://www.geocities.com/ftpspace1/weld ... 5/hf15.htm
http://kepfeltoltes.hu/090323/641863367 ... es.hu_.jpg


hétf. márc. 23, 2009 12:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
unnamed!

Ebben a bekotesben csak akkor kap tapot a fotrafo, amikor huzod a ravaszt. Ez szandekos? A foaramkor es a gyujtas mindig egyszerre mukodik, igy akarod stabilizalni az ivet? Ha jobban bele gondolok ez a valoszinubb, mert nem latok soros ellenallast az erosaramu korben, ami arra utal, hogy nem eso jelleggorbeju tapot hasznalsz. Ha ez mukodik, akkor jo, mert jo lesz a hatasfok. :D


hétf. márc. 23, 2009 11:56
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Javitsatok ki, ha tevednek, de en ugy tudom, a magneses erosito ugy mukodik, hogy a vasmag elomagnesezesevel csokkenti a ratekert tekercs induktiv ellenallasat. Ebbol az kovetkezik, hogy ilymodon lehet szabalyozni a rajta atfolyo valtoaram erosseget. Igen am, de csak akkor haznalhato a dolog, ha , mint folytotekercs van bekotve. Trafokent alkalmazva, igaz ugyan, hogy esne a szekudneren is a feszultseg, mert leromlana a vas atvitele, de ezzel egy idoben ugye leesne primer induktiv ellenallasa, emiatt csak az Ohmos ellenallas maradna meg, ami mellett olyan aramok kezdenenek folyni benne, amitol leegne. Lehet a magneses erositot a primerbe is rakni, csak az a lenyeg, hogy kulon vasra es mint soros induktivitast. Szerintem.... de mondom, kavitson ki valaki, ha tevedek. :oops:


hétf. márc. 23, 2009 11:41
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Értem. ( majdnem ) De mindegy.


hétf. márc. 23, 2009 10:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Dörmike írta:
Jó, a szikraközt értem, bár ebből a rajzból nehéz kitalálni, hogy mitől működik, mint kapcsoló. Gondolom attól, hogy elég nagy feszültségen átüt és így kerül a a tekercsre rá a kondi feszültsége.

Nehéz kitalálni? Minden hegesztő, és plazma gyújtás így működik. A tekercsre nem szimplán rákerül a kondi feszültsége, hanem oszcillátorként is működik, lecsengő szinuszt produkál.

Dörmike írta:
Mit értesz az alatt, hogy a hegesztőárammal azonos áramot csatol be a hegesztőkörbe, csak 10...15 kV-on? Ha ez így lenne, akkora méretű nagyfesztrafó kellene, hogy nem férne be ez a szerkezet a műhelyedbe... Nem lehet, hogy csak az ívgyújtáshoz kell némi nagyfeszültség, amely teljesítményére nézve töredéke a hegesztőtrafó által leadott teljesítménynek?


Azt értem az alatt, amit leírtam. 40-200A 15kV mellett. Látom tényleg nem érted az egészet, de amikor egy kondit kisütsz közel 0 ohmon, akár 1J energia esetén is lehet 500A áram, és ha 1kV-os a kondi, akkor 1kV 500A, azaz 500kW, mégis elfér a tenyeredben 8)

Dörmike írta:
De továbbra sem értem a nagyfesz trafó primerét. A primert egy relé, ha be van kapcsolva rövidrezárja, ha meg ki van kapcsolva, akkor a primer szakadt. Honnan, mikor kap a primer áramot? A rajz alapján a hegesztő és a nagyfesztrafó két külön trafó...


A pisztoly gomb megnyomásakor a hegesztő, és a nagyfesztrafó (vagy valamilyen nagyfesz meghajtás) hálózati feszre kerül, tehát megy a hegesztő és a gyújtás is. Bal oldalon lévő RC tag késleltetésével később(amit még nem méreteztem) egy váltórelé megszakítja a tápot a nagyfesztrafó reléjénél. A gyújtás leáll. Ebben a pillanatban egy másik relé rövidre zárja a szűrést. Ennek nyomós oka van, mert így vékony huzalból lehet nagy induktivitást tekerni, olcsó, és kicsi, csak gyújtás pillanatában kell működnie.
Igen, ott volt egy elkötés a nagyfesztrafó primernél, javítottam, mostmár a link alatt a javított képet találni. De nem rövidre zárta, csak egy potenciálon volt a trafó mindkét kivezetése.

Dörmike írta:
Persze, hogy bedarálja a graetzet, hiszen egy 100nF-os kondinak már nagyon nagy az impedanciája. Tegyél oda néhány uF-ot. Az persze nem baj, ha 30 kV-os... :?: Mit értesz nem elég nagy fojtás alatt? Kicsi a fojtótekercs induktivitása? Nem kell annak olyan nagynak lennie, ha elég nagy a kondi...


100nF-nak nagy az impedanciája? Azért igen erősen frekifüggő a dolog :D Még nem számoltam ki, mekkora frekin megy a gyújtás, de 800kHz körül lehet. Azért ott már van egy kis impedancia. Persze lehetne jobb is, itt minél nagyobb, annál jobb. Néhány uF-ot 15kV mellett? Hát azért ez kicsit durva lenne, szerintem még nem láttál 10kV+ mikrós kondit. Van néhány 5uF 15kV-os kondim, de egy is 100 kiló körül van.. ezt inkább kihagyom. A fojtótekercs kicsi, a graetz is ennek következtében halt meg. Szerintem 6-10mH körül lenne a minimuma ennek. Kondiból meg nem rakhatok be mikrósat, mert nagyobb lenne, mint az egész készülék térfogata kétszer.

De mondom ismét, működött az összeállítás jól (nem a rajz szerinti értékekkel), csak mikor széthúztam a szikraközt a gyújtásnál, betett a hegesztőkörnek. De végülis 3 darab 50A-es graetz van párhuzamosan, lehet, hogy csak 1 halt meg belőle.


hétf. márc. 23, 2009 0:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Jó, a szikraközt értem, bár ebből a rajzból nehéz kitalálni, hogy mitől működik, mint kapcsoló. Gondolom attól, hogy elég nagy feszültségen átüt és így kerül a a tekercsre rá a kondi feszültsége.

Mit értesz az alatt, hogy a hegesztőárammal azonos áramot csatol be a hegesztőkörbe, csak 10...15 kV-on? Ha ez így lenne, akkora méretű nagyfesztrafó kellene, hogy nem férne be ez a szerkezet a műhelyedbe... Nem lehet, hogy csak az ívgyújtáshoz kell némi nagyfeszültség, amely teljesítményére nézve töredéke a hegesztőtrafó által leadott teljesítménynek?

De továbbra sem értem a nagyfesz trafó primerét. A primert egy relé, ha be van kapcsolva rövidrezárja, ha meg ki van kapcsolva, akkor a primer szakadt. Honnan, mikor kap a primer áramot? A rajz alapján a hegesztő és a nagyfesztrafó két külön trafó...

Persze, hogy bedarálja a graetzet, hiszen egy 100nF-os kondinak már nagyon nagy az impedanciája. Tegyél oda néhány uF-ot. Az persze nem baj, ha 30 kV-os... :?: Mit értesz nem elég nagy fojtás alatt? Kicsi a fojtótekercs induktivitása? Nem kell annak olyan nagynak lennie, ha elég nagy a kondi...

Valami nagyfrekiről írsz, amit a kondik akadályoznak meg, hogy eljusson a graetzig. Hol, honnan van itt nagyfreki? Szerintem legfeljebb 50 Hz van...


vas. márc. 22, 2009 23:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Dörmike írta:
Nem értem a nagyfesz trafó primer oldalát. Nincs ott valami elrajzolva? Ha jól gondolom, akkor ez egy ( relés? ) szaggató? Mint a gyújtószikra előállítása a régi autókban?
Az a szikraköz mit csinál benne? Így sorosan bekötve?

Miért kell 20-, meg 30 kV-os kondi a graetz kimenetre, meg a fojtó után? Ezeknek a kondiknak pont az a szerepe, hogy a nagyfeszültség ne juthasson be a graetzig! Ezeknek a kondiknak az a szerepe, hogy a nagyfeszültség frekvenciáján minél kisebb impedanciát jelentsenek. Vagyis minél inkább rövidzárat jelentsenek a nagyfeszültségnek! Ha ezek hatásosak, akkor ott legfeljeb néhány száz volt lehet. Ha meg nem hatásos, akkor biztos, hogy meghal a graetz, aztán átüt a trafó szigetelése valahová, stb. Szerintem, ezekre a helyekre uF nagyságrendű kondi kell és bőven elég 200...400 V-os is.


Nem, nincs elrajzolva. A gyújtókört tesla-körnek hívják. Relés szaggatót itt nem lehet használni, mert a becsatolótekercs lényege, hogy a hegesztőárammal megegyező áramot csatol be a hegesztőkörbe, csak épp 10-15kV feszültség mellett.
A szikraköz kapcsoló, rásüti a kondit a tekercsre, amikor eléggé feltöltődött.
A hegesztőkörbe elég 10-15kV-os kondi, de én túl szoktam méretezni, amikor így összevissza kötözgeti az ember a dolgokat, előfordulhat, hogy kap túlfeszt, és nem szép, mikor egy nagyobb kondi szétrobban.
A két kondinak valóban épp az a szerepe, hogy ne jusson el a nagyfreki a graetzig, ezért is vannak ott :wink: De ha nincs elég nagy fojtás (mint nekem volt most) akkor előfordulhat, hogy akkor is bedarálja a graetzet.


vas. márc. 22, 2009 22:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Nem értem a nagyfesz trafó primer oldalát. Nincs ott valami elrajzolva? Ha jól gondolom, akkor ez egy ( relés? ) szaggató? Mint a gyújtószikra előállítása a régi autókban?
Az a szikraköz mit csinál benne? Így sorosan bekötve?

Miért kell 20-, meg 30 kV-os kondi a graetz kimenetre, meg a fojtó után? Ezeknek a kondiknak pont az a szerepe, hogy a nagyfeszültség ne juthasson be a graetzig! Ezeknek a kondiknak az a szerepe, hogy a nagyfeszültség frekvenciáján minél kisebb impedanciát jelentsenek. Vagyis minél inkább rövidzárat jelentsenek a nagyfeszültségnek! Ha ezek hatásosak, akkor ott legfeljeb néhány száz volt lehet. Ha meg nem hatásos, akkor biztos, hogy meghal a graetz, aztán átüt a trafó szigetelése valahová, stb. Szerintem, ezekre a helyekre uF nagyságrendű kondi kell és bőven elég 200...400 V-os is.


vas. márc. 22, 2009 17:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
stubiflex írta:
Jol gondolod!
Ha scak egy felperiodust egyeniranyitasz, az elomagnesezi a trafodat egyenarammal. Ha ezek utan lekapcsolod az egyeniranyitot, kovetkezo bekapcsoalsnal hallhatod magad is, hogy amig a valtoaram le nem manesezi a trafovasat, addig bug. Ez egy ket masodperc, azutan elhallgat. :D


Nem lehetne ezt felhasználni valahogy szabályozáshoz? Vannak ezek a mágneses erősítők, hasonló elvvel működnek, valami nagyobb szabályozható ellenállást (vagy ellenállás lépcsőt) be lehetne rakni egy második szekunderhez, amiben dióda is van. Így be lehetne telíteni a magot, és vágna egy bizonyos feszültséget.


vas. márc. 22, 2009 16:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Jol gondolod!
Ha scak egy felperiodust egyeniranyitasz, az elomagnesezi a trafodat egyenarammal. Ha ezek utan lekapcsolod az egyeniranyitot, kovetkezo bekapcsoalsnal hallhatod magad is, hogy amig a valtoaram le nem manesezi a trafovasat, addig bug. Ez egy ket masodperc, azutan elhallgat. :D


vas. márc. 22, 2009 14:44
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Jóhír: sikerült megcsinálni a gyújtást. 8)
Rosszhír: a gyújtó szikraköz távolság növelésekor meghalt a 150A graetzem :evil:
Furcsának találom, hogy ha a hegesztőt, amikor AC módban rövidre zárom, alig búg, viszont, ha a rossz graetzre kötöm rá, majdnem eltáncol a földön, annyira terheli! Erre mi a magyarázat? Egy dióda még működik benne, és saját magát egyenáramúlag terheli be a szekunder? Mást nem tudok elképzelni.
Na mindegy, a lényeg, hogy olyan 2 mm-t átvitt a gyújtással a hegesztő. Szűrőtekercset sokkal nagyobbra kell tekerjem, most 760uH volt bekötve, becsatolótekercs egy marha nagy légmagos trafó, a hegesztőkörben pedig 0,5uF-os nagyfrekis áteresztő kondi volt. 2 mikrosütő kondi sorba bekötve, ezt is meg kell növelni legalább 10-re (100nF). De már látom a fényt az alagút végén.
Az összeállítás (kicsit szétszórt, meg nagy, de ha sikerül megoldani, lekicsinyítem)

Nem valami modern megoldás, de minden védelem benne van, és még spórolós is a fojtótekercs-relé miatt :)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Unnamed hétf. márc. 23, 2009 20:34-kor.



vas. márc. 22, 2009 13:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd márc. 10, 2009 18:19
Hozzászólások: 11
Hozzászólás 
Koszi, mar ertem. Ez eleg veszelyes (hidrogen! robban!)
Mellesleg mennyibe kerult a plazmavago fejed?
Kulso vagy belso ives?


vas. márc. 22, 2009 10:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Hello
barate írta:
Hello mindenkinek.
Talaltam ezt:http://www.youtube.com/watch?v=cx9uoixkyAg&NR=1
Na ez hogyan mukodik?


Ez az eszköz súrolja a parasztvakítás fogalmát...
Baromi nagy kék doboz, egy szimpla vízbontó, csóka csak a hidrogént égeti... Ha nem csal az emlékezetem, akkor Gróf Spanyol Zoltán(aki nem is gróf) is előállt az éghető víz maszlagával. Nagy közönség előtt bekapcsolta a vízzel működő plazmapisztolyát, és darabolta vele az acélt, ergo a víz éghető :roll:
Vízplazmának hívja és azt gondolja hogy feltalálta a spanyol viaszt :D . Természetesen parasztvakítás ez is, semmi értelme és valóság tartalma nincs a pozitív energia mérlegű vízplazmának. Némi fogalom zavar is van, mert a víz hogyan lehet plazma...


vas. márc. 22, 2009 10:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás Re: Hello
barate írta:
Hello mindenkinek.
Talaltam ezt:http://www.youtube.com/watch?v=cx9uoixkyAg&NR=1
Na ez hogyan mukodik?


http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=34639

Mikor legelőször láttam, hirtelen én sem tudtam mi ez.

Amúgy megjött a plazmavágó pisztolyom, képek itt (úgy emlékeztem már felraktam ide, de mégsem :shock: )


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Unnamed hétf. márc. 23, 2009 20:35-kor.



szomb. márc. 21, 2009 22:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd márc. 10, 2009 18:19
Hozzászólások: 11
Hozzászólás Hello
Hello mindenkinek.
Talaltam ezt:http://www.youtube.com/watch?v=cx9uoixkyAg&NR=1
Na ez hogyan mukodik?


szomb. márc. 21, 2009 21:12
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Szerintetek ha egy precízen felmágnesezett mágnesgyűrűt raknák a plazma köré valahogy, össze tudná nyomni a plazmát kisebb térfogatra? De lehet, hogy elektromágnes jobb lenne, lehetne 'fókuszálni' a plazmát, egészen kis méretekre. Nagy áramoknál persze ez nem jelent feltétlen óriási előnyt, de mindenképpen szebb vágást produkálna kisebb anyagvastagság esetén szerintem, és nem utolsó sorban kisebb árammal lehetne vágni. Illetve plazmahegesztéshez ennek fordítottja, kicsit szét lehetne húzni az ívet, ha kell vele. Jövő héten remélem megérkezik a pisztolyom, aztán gyújtással kell már csak zöldágra vergődnöm.


hétf. márc. 09, 2009 16:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ja, és neked külső, vagy belsőíves van? Én is akarok venni pisztolyt, de sehol sem írják, hogy külső vagy belsőíves. Ezek a keletiek valószínű egyformák, csak tudni kéne melyik.


kedd dec. 23, 2008 12:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
spark2 írta:
Sziasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy a pisztolyhoz hol lehetne alkatrészeket venni? Van egy tajvani plazmavágóm, de még nem néztem utána, hogy hol lehetne beszerezni a kopó alkatrészeket.
Előre is köszönöm!


http://cgi.ebay.com/40A-Plasma-Cutter-Consumables-for-PT-31-common-235-pcs_W0QQitemZ170273117926QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item170273117926&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50
Be kell írni a típust, és azt, hogy consumables a keresőbe.


hétf. dec. 22, 2008 21:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: hétf. feb. 06, 2006 22:46
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Sziasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy a pisztolyhoz hol lehetne alkatrészeket venni? Van egy tajvani plazmavágóm, de még nem néztem utána, hogy hol lehetne beszerezni a kopó alkatrészeket.
Előre is köszönöm!


hétf. dec. 22, 2008 21:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
korponaiz írta:
A plazmavago titka a megfelelo kialakitasu ego?
Mi lenne ha nem DC-t probalnank hasznalni, hanem valami nagyobb frekit?
Tobb sok amperes (ezeket meg ki kell valasztani) kapcsolo eszkozt (megfelelo FET-t) parhozamosan kapcsolva, hogy birja a nagy aramokat. n X 100kHz-re meg talalni is olcson FET-t. Es esetleg 1GHz folott? En csak azon gondolkodom mit csinalna a mikrohullamu nagy aram?


A fúvókák kialakítása a dolog legfontosabb része. Hogy hogy viselkedne az ív nagyfrekin? Ugyanúgy, mint DC-nél, csak sokkal kevésbé vágna, és fogyna a belső elektróda (akkor is, ha külső íves). Azért kell DC mert a negatív potenciált a belső elektróda kapja, a pozitívat pedig a munkadarab (külső ívesnél). A becsapódó elektronok nagyobb hőhatást okoznak, ez hegesztésnél, és minden olyan helyen így van, ahol DC ívet használnak. A pozitív elektróda mindig nagyobb, mint a negatív. Kivétel, ha az a cél, hogy leolvadjon a pozitív. 1GHz-nél meg eleve problémás a kábelezés, hiszen egy hurok, és máris van egy nagyszerű indukciós hevítőd (vagy inkább egy marha nagy soros ellenállásod). Alumínium hegesztéséhez használnak speciális pulzált DC-t, de ahhoz sem kell nagyfreki.


szer. dec. 03, 2008 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd feb. 28, 2006 21:39
Hozzászólások: 79
Hozzászólás 
A plazmavago titka a megfelelo kialakitasu ego?
Mi lenne ha nem DC-t probalnank hasznalni, hanem valami nagyobb frekit?
Tobb sok amperes (ezeket meg ki kell valasztani) kapcsolo eszkozt (megfelelo FET-t) parhozamosan kapcsolva, hogy birja a nagy aramokat. n X 100kHz-re meg talalni is olcson FET-t. Es esetleg 1GHz folott? En csak azon gondolkodom mit csinalna a mikrohullamu nagy aram?


szer. dec. 03, 2008 2:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
korponaiz írta:
Néztem a kapcsrajzot. De igazán nem értem a müködési elvet. A lényege az lenne hogy a kimeneti áram/feszültség modulálva-szaggatva van egy bizonyos frekvencián?
Nekem 2 ghz könyékére lenne kapcsolóeszközöm


Nem, a plazmavágó DC-ről megy. Sokféle plazmavágó van, de alapból 2 csoportja van, a külső és belső íves. A belső íves a pisztolyon belül hozza létre az ívet, a külső íves pedig a pisztoly belső elektródája, és a vágandó tárgy közt (ezért külső ívessel csak olyan anyag vágható, ami vezeti az áramot, ezek leginkább fémek). Az üresjárási feszültség legalább 100V felett van, minimum, a terhelt feszültség pedig 100V alatt valamivel (persze ez teljesítményfüggő). Legalább 20A kell hozzá. Az ívgyújtáshoz általában nagyfrekis 30kV-os gyújtást használnak, de van olyan is belső íves pisztolynál, hogy egy gomb segítségével összeérinti a belső elektródákat, majd gyorsan széthúzza, így ott is ív keletkezik. A másik fontos elem a kompresszor, kisebb vágóknál 5bar körüli levegőnyomásra van szükség, és azt a pisztolyon kiáramoltatni. A dolog lényege, hogy a pisztolyban a fúvóka úgy van kialakítva, hogy az ívplazmát közel vonalszerűen fókuszálja nagyon kis keresztmetszettel. Ott a plazma legalább 25 ezer fokos, így mindent lehet vágni vele, méghozzá sokkal gyorsabban, mint lángvágóval, vagy akármi mással, és ráadásul nem oxidálódik a munkatárgy, sőt, fel sem melegszik, mivel a levegő azonnal lehűti, illetve az olvadékot kifújja a vájatból. Van amikor vizet adagolnak egy 2. fúvókán, illetve hidrogén, oxigént, argont stb, ezek a szebb vágáshoz/gyorsabb vágáshoz/mélyebb vágáshoz stb. van kitalálva. A vékonyabb lemezeket úgy vágja, mintha papírt vágnál vele. Jó kis videó róla:
http://www.youtube.com/watch?v=LzCwDG4U97k
Na ez hülye : http://www.youtube.com/watch?v=05n1MH4lFgw


vas. nov. 30, 2008 11:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd feb. 28, 2006 21:39
Hozzászólások: 79
Hozzászólás 
Néztem a kapcsrajzot. De igazán nem értem a müködési elvet. A lényege az lenne hogy a kimeneti áram/feszültség modulálva-szaggatva van egy bizonyos frekvencián?
Nekem 2 ghz könyékére lenne kapcsolóeszközöm


vas. nov. 30, 2008 3:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://www.youtube.com/watch?v=6W3tLDBdPQQ
Kicsit felhozom a topikot. Ez a plazmaíves vágás (vagyis külsőíves) nem annyira bonyolult dolog, hogy házilag ne lehetne próbálkozni. Még gyújtást sem használ a gyerek, sőt trafót sem (egy leválasztó azért nem ártana). Ebayon vannak már nagyon olcsón plazmavágó égők, csak nem tudom hogy van angolul a 'külső íves' így még nem sikerült ráakadni megfelelő égőre. Bár lehet azt is házilag építeni, de biztos hogy néhány 10$-ért hozzá lehet jutni.


vas. nov. 09, 2008 23:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
szeretnem, ha vetnetek egy pillantast erre a kapcsirajzra.Csak vazlatos, az erdekelne- jo-e a koncepcio?!
(A diodak tipusa persze nem ez lesz a valosagban, csak igy rajzoltam az Eagle-al)

http://stubiflex.gallery.ru/watch?ph=sB ... ewsize=big


szomb. szept. 06, 2008 18:45
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Elso lepeskent a VA jelleggorbet kellene tisztazni.Utana tudnok gondolkodni a tapegyseg megvalositasan. :wink:


hétf. szept. 01, 2008 10:15
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. aug. 30, 2008 11:06
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Hali, én akartam építeni, de rájöttem, hogy túl drága lenne, és egy multis (TIG + MMA + plazma) olcsóbb. De kellékeket találtam hozzá olcsón :
...


Köszi a linkeket, de a legtöbb alkatrész már megvan hozzá. Csak egy jó kapcsolási rajz kellene, ami alapján meg tudnám építeni.


szomb. aug. 30, 2008 21:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hali, én akartam építeni, de rájöttem, hogy túl drága lenne, és egy multis (TIG + MMA + plazma) olcsóbb. De kellékeket találtam hozzá olcsón :
http://cgi.ebay.com/Brand-New-40A-Air-Plasma-Cutting-Torch-PT-31-PT-31XL_W0QQitemZ300253198092QQihZ020QQcategoryZ11774QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.com/170-pcs-Air-Plasma-Cutter-Consumables-Suit-PT-31-Torch_W0QQitemZ350092904275QQihZ022QQcategoryZ11774QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


szomb. aug. 30, 2008 15:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szomb. aug. 30, 2008 11:06
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Plazmavágó építése
Hello!
Új vagyok itt fórumon, eddig védőgázas hegesztőket készítettem. Mono és háromfázisúakat egyaránt.

Na most szívesen belevágnék egy plazmavágó építésébe. Ha valakinek van a témával kapcsolatos bármilyen infója, kapcsolási rajza, azt örömmel fogadnám!

Előre is kösz minden segítséget!


szomb. aug. 30, 2008 11:22
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 44 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség