Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 12:56



Hozzászólás a témához  [ 67 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Chip forrasztás 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Üdv!
A DIP tokos IC-ket injekciós tű segítségével veszem ki.
Az ónt nem szedem le inkább még pótlok hozzá,így könnyebben átmelegszik a forr szem.
Utána az egyenesre köszörült tűt rádugom és forgatása mellett ráhúzom a lábra a kiszélesedésig.A lábakat ezután egyesével megmozgatva ellenőrzöm hogy elváltak-e a forrasztások , ha igen akkor könnyen kijön.
Utána jöhet az ónszívó harisnya.


pén. ápr. 10, 2009 10:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
A Jozsi baratom az ugy csinalja hogy fog egy nagy darab papirt (pl. reklam ujsag), alulrol elkezdi a nagyobb fokozattal pasztani a panelt, majd amikor jol megpuhult, egy eroteljes csapo mozdulattal hozzavagja. Utana valogat :)
Mondjuk ez a bontas esete... Pl. mobiltelo javitashoz masik fele holegfuvot es technologiat szoktak hasznalni :)


pén. ápr. 10, 2009 8:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Tegnap gyakoroltam egy régi alaplapon a hôlégfúvóval való alkatrész kiszedegetést. A mechanikus csatlakozók mint PCI, AGP vagy a Processzor foglalat már egyészen jól megy.
A kérdés az, hogy az IC-knél hogyan kell eljárni?
Amíg DIP tokozásról van szó addig könnyû, mert a panel másik oldalát melegítem, bár így is nagyon felmelegszik az IC. Sajnos nem próbáltam ki, sôt nem is minden esetben van rá módom, hogy kipróbáljam, vajon mûködik-e még.
Abban biztos vagyok, hogy a módszerrel az IC nagyon megközeíti azt a hômérsékletet amikor már tönkre mehet az alkatrész.
A kérdésem az, hogy két fokozatú hôlégfúvóval milyen módszert érdemes használni chiplevételhez? Melyik oldalt érdemes melegíteni? Lassan sokáig melegítve, vagy gyorsan rövid ideig? Egy pontot melegítsek, vagy egy területetet pásztázzak. Kell-e valamilyen hûtöborda amit a chipre kell tenni.

Szóval minden érdekelne. Aki ilyet gyakran csinál, az kéremszépen adjon tanácsokat.


csüt. ápr. 09, 2009 14:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
:oops:


hétf. márc. 30, 2009 21:23
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
kispedro írta:
És hol található az a hol kapható topic?

HOL KAPHATÓ???


hétf. márc. 30, 2009 20:03
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Szia!
És hol található az a hol kapható topic? :lol:
Rákerestem keresőben de az első listázott oldalon nem volt ilyen. Vagy csak én vagyok béla.
Fejből emlékszem még a lábak kiosztására. A joystick a sarkai felé kapcsolt. http://kispedro.extra.hu/radiogombja.jpg
Rákerestem erre a TME katalógusra és látom megkell rendelni. Kár, hogy online nincs. Esetleg megnéznéd nekem benne, hogy van-e ilyen, ha lesz egy kis időd és ott lesz előtted a katalógus?
Előre is köszönöm!
Üdv: Kispedro


hétf. márc. 30, 2009 19:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
kispedro írta:
Köszönöm a válaszokat!
Közben megnéztem egy nokia joystickot és mégsem jó nekem. Szerintetek még is merre keresgéljek ilyen smd joystick ügyben?
Üdv: Kispedro


Mondjuk a TME katalógusban is van 2 db de nem biztos hogy megfelelő neked . Először tudni kéne az eredeti miként kapcsolta össze a lábakat és utána keresgélni.
De ez inkább már a HOL KAPHATÓ topic-ba való.


hétf. márc. 30, 2009 12:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszokat!
Közben megnéztem egy nokia joystickot és mégsem jó nekem. Szerintetek még is merre keresgéljek ilyen smd joystick ügyben?
Üdv: Kispedro


pén. márc. 27, 2009 22:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
kispedro írta:
Nekem ilyen állomásom van: http://www.hqelektronik.hu/info/en/sold_sl30n.html
Csak azt hittem, hogy smd-hez jobb a mini páka. Szóval akkor valamelyik csapott hegyűt vegyem smd-hez? Pl. melyik lenne a legjobb?
És akkor kb. hány fokon is szoktak smd-t forrasztani?
Üdv: Kispedro


Forrasztó állomásod teljesen rendben van, én is ilyet használok. Ex melóhelyen valami japán csodát nyúztam, de ez teljesen mindegy.
Pákahegynek ezt használd:

http://www.hqelektronik.hu/info/en/sold_sl_sr_628.html

Ha kisebb kell, akkor ezt:

http://www.hqelektronik.hu/info/en/sold_sl_sr_627.html


csüt. márc. 26, 2009 23:21
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Forrasztási hőfok a forrasztandó alkatrész nagyságától és a forrasztó anyag ötvözetétől függ. Ha apró alkatrészeket kell forrasztani, akkor nem érdemes túlhevíteni a pákát, mert csak hamarabb oxidálódik az ón, hősokkot kaphat az alkatrész,és leronthatja az ember a forrasztás minőségét(később kontakt hiba lesz...)
Minden forrasztó anyagnak van egy adott olvadási hőmérséklete, ólom mentes forraszanyagoknál magasabb, ólmosoknál alacsonyabb. Tekercsre elvileg ráírják hány fokon olvad az ötvözet.Én személy szerint olvadási hőfok + 40-50C°, ha kell több, forrasztás közben derül ki mi a jó.

EU miatt RoHS szabvány van, ezért ha elektronikát javítasz, akkor illendő lenne szintén ólommentes forrasztó anyaggal dolgoznod(kivétel ha ipari elektronikát, vagy haditechnikát javítanál). Ólommentes zöld guriga, ólmos kék guriga, könnyen felismerhető. Ha SMD, akkor 1mm-es huzal már vastag, én a 0,5mm-est ajánlanám. Említett csapott hegy, és mehet a móka.

Ha gyakorolni akarsz, akkor döglött panelokat forrasszál át, csak találsz meghalt régi videó kártyát, vinyó panelt, alaplapot... Ha ránézésre kb hasonló a gyárival, akkor elmehetsz ilyen szakmába dolgozni :)
Hajdanán, fénykoromban a minőség ellenőr nem vette észre melyik 100 lábút cseréltem ki, nekem kellett megmutatnom melyiket cseréltem le. :D


csüt. márc. 26, 2009 23:17
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
kispedro írta:

A páka pedig (majdnem) ehhez való. Amit ajánlottam 41uV/C-os, a tiédhez való pedig 68uV/C-os.

kispedro írta:
Csak azt hittem, hogy smd-hez jobb a mini páka. Szóval akkor valamelyik csapott hegyűt vegyem smd-hez? Pl. melyik lenne a legjobb?

Ebben sajnos nem tudok segíteni, én a gyári hegyével forrasztottam.
Ahogy Freestyle javasolta, a csapott hegyűt.

kispedro írta:
És akkor kb. hány fokon is szoktak smd-t forrasztani?

Én kb. 220C-on forrasztottam a 1206-os ellenállásokat.


csüt. márc. 26, 2009 22:29
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Nekem ilyen állomásom van: http://www.hqelektronik.hu/info/en/sold_sl30n.html
Csak azt hittem, hogy smd-hez jobb a mini páka. Szóval akkor valamelyik csapott hegyűt vegyem smd-hez? Pl. melyik lenne a legjobb?
És akkor kb. hány fokon is szoktak smd-t forrasztani?
Üdv: Kispedro


csüt. márc. 26, 2009 22:18
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
kispedro írta:
Ilyen kis smd alkatrészeket beforrasztagtni szerintetek jó lenne az alábbi linken lévő páka?
http://www.vatera.hu/forraszto_paka_12v ... 62510.html
Üdv: Kispedro

Ha mindenképp pákát akarsz venni, akkor inkább ilyet vegyél: http://www.hqelektronik.hu/info/en/sold_iron_n.html
Igaz, ebben van hőelem, de nem muszáj bekötni. Nagyon egyszerű szabályzót lehet építeni hozzá.
Vannak hozzá SMD hegyek is: http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=SOLD ... ls=20&sm=2 (Csak az első nyolc jó hozzá.)


csüt. márc. 26, 2009 18:42
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 29, 2004 11:37
Hozzászólások: 273
Tartózkodási hely: Törökszentmiklós
Hozzászólás 
Melóhelyen JBC forrasztóállomásokat használunk, és az összes kollegának a legjobban a 2245-939 típusú pákahegy jön be SMD forrasztásra.

Kép

Ezzel a heggyel szinte bármit be lehet forrasztani egyszerűen. 256 lábú TQFP tokozású IC-t 2 perc alatt lecserélek vele.
Amire nem igazán jó, az a 2512-es és kisebb méretű ellenállások, kondik.
Ezekhez hőlégfúvót használunk.


csüt. márc. 26, 2009 16:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
kispedro írta:
Ilyen kis smd alkatrészeket beforrasztagtni szerintetek jó lenne az alábbi linken lévő páka?
http://www.vatera.hu/forraszto_paka_12v ... 62510.html
Üdv: Kispedro


Ha jót akarsz magadnak elfelejted a szabályzó nélküli pákákat.
A pontos szabályzás előfeltétele a jó és nem utolsó sorban könnyű forrasztásnak.
A gyártók között is van lényeges különbség , mint a Trabant meg a Mercedes az autóknál ,mindkettő elvisz a célig csak nem mindegy milyen áron.
A hegy tekintetében osztom Hankp véleményét.


csüt. márc. 26, 2009 14:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
SMD forrasztgatáshoz jobb ha elfelejti az ember a hegyes, pont végű hegyeket. SMD forrasztás nem = tűszerű pákaheggyel. Belinklet youtubeos videón is jól látszik, hogy mit használ az iparos. Hengerszerű, 45 fokban lecsapott pákahegyet használ. Ha valaki pici smd-t, vagy sok apró lábú alkatrészt akar forrasztani,ajánlatos beszereznie egy ilyen pákahegyet.
Technika is jól látszik a videón, páka végén lévő lapos felület elengedhetetlen a technikához.


csüt. márc. 26, 2009 9:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: vas. szept. 12, 2004 18:08
Hozzászólások: 6037
Tartózkodási hely: Usa
Hozzászólás 
A linken emlegetett páka egy kínai bóvli,volt ilyenem 220-as kivitelben.A hegy egy 6-os rézdarab hegyesre köszörülve és erre a feladatra abszlut alkalmatlan:fűt mint az állat és emiatt elég szépen fogy is a hegy.Ez max arra jó hogy a helyszínen 2 drótot összetákolj.


csüt. márc. 26, 2009 8:15
Profil Privát üzenet küldése ICQ YIM Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Biztos lehet az állomásomhoz hegyet kapni, csak azért is lenne jobb a linken lévő, mert rövidebb, véknyabb. Jobban kézre esik. Szerintem kényelmesebb lenne egy olyannal beforrasztgatni az smd alkatrészeket.
Amúgy az ilyen smd cuccokat hány fokon érdemes forrasztani? Mennyire kell a pákát beállítani?
Üdv: Kispedro


csüt. márc. 26, 2009 7:37
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
kispedro írta:
Ilyen kis smd alkatrészeket beforrasztagtni szerintetek jó lenne az alábbi linken lévő páka?
http://www.vatera.hu/forraszto_paka_12v ... 62510.html
Üdv: Kispedro

A kérdés az, hogy milyen hegy van benne, a képen nem látszik rendesen.
A forrasztóállomásodhoz nem lehet valahol kapni hegyet?


csüt. márc. 26, 2009 6:30
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Ilyen kis smd alkatrészeket beforrasztagtni szerintetek jó lenne az alábbi linken lévő páka?
http://www.vatera.hu/forraszto_paka_12v ... 62510.html
Üdv: Kispedro


csüt. márc. 26, 2009 1:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. nov. 29, 2008 11:08
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bolyaiak városa
Hozzászólás 
Ennek (Nokia LCD csati? :) ) mivel nagyon merev (fuggolegesen) labai vannak, egyszeruen egy eles szikevel leutheto a nyakrol!
A szike elet neki kell fektetni az egyik oldalon levo lab sor es nyak talalkozasi pontjanak, es pakk, lent is van. :lol:


szer. márc. 25, 2009 12:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Ezt hogy forrasztanátok ki?
Fontos, hogy a foglalat ne égjen meg.


Kimaszkolni papír tépő szalaggal a műanyag foglalatot, majd hőlégfúvóval lemelegíteni a lábakat. Szépen csak hőlégfúvóval lehet leszeni, ez igaz minden százlábú alkatrészre is.


szer. márc. 25, 2009 10:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Mint mondtam a nyákra vigyázz mert nem túl világbajnok.Utána meg lehet pókhálózni hogy menjen rendesen az LCD.
Ha mégis kell csati írj p.ü. tet , találtam elfekvőben.


kedd márc. 24, 2009 17:31
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Opto írta:
...

Erre is gondoltam, de nincs hőlégfúvóm.
Mostmár mindegy, még a beforrasztás lesz érdekes. Majd még keresgélek, hátha megtalálom.
Köszönöm a segítséget!


kedd márc. 24, 2009 17:22
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Türelmetlenkedtem, pont ezt próbáltam ki.
Eredmény:
Műanyag tok feljött, lábak maradtak. Kiforrasztás után próbáltam visszailleszteni a műanyag tokba a lábakat, 9 bele is ment, de egy kirepült a csipeszből és nem találom. :twisted:

Lehet ilyen csatlakozót valahol venni?
Nokia 6100 LCD-hez.


Na pont ezért ennek a kiforrasztását hőlégfúvóval (360C'on)csinálnám, lehetőleg csak a lábakra irányítva a légáramot. A csati többnyire hőre keményedő műanyag, de azért nem árt az óvatosság. Pótolni másik roncsból lehet elég sok Nokia ezzel van felszerelve.
Az ezzel szerelt telcsiknek ez egy gyenge pontja amúgy is van amikor leesnek a legkisebb koccanástól.Van amikor a nyákkal együtt.


kedd márc. 24, 2009 16:55
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Türelmetlenkedtem, pont ezt próbáltam ki.
Eredmény:
Műanyag tok feljött, lábak maradtak. Kiforrasztás után próbáltam visszailleszteni a műanyag tokba a lábakat, 9 bele is ment, de egy kirepült a csipeszből és nem találom. :twisted:

Lehet ilyen csatlakozót valahol venni?
Nokia 6100 LCD-hez.


kedd márc. 24, 2009 15:09
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
variszabi! 1. pisztolypákára drótot hajlítani, ami átfog egy oldalt. 2. egyenként és melegítés közben egy pengeszerű "izét" aládugni.


kedd márc. 24, 2009 15:01
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Ezt hogy forrasztanátok ki?
Fontos, hogy a foglalat ne égjen meg.


kedd márc. 24, 2009 14:46
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Ha minden igaz találtam hozzá joystickot. Nokia telefonoknak van ilyen. Gondolom a lábkiosztása mindegyiknek ugyan za. Szerintetek?
http://www.vatera.hu/joystick_nokia_n91_134757184.html
Ha ezt megvettem, lenne valaki aki betudná nekem forrasztani? Természetesen a 2 leszakadt szálat is visszakellene applikálni.
Nem ingyen gondoltam!
Üdv: Kispedro


hétf. márc. 23, 2009 14:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Szétszedtem a gombot, elméletileg megtudtam csinálni. Kimérve jó volt. Visszaraktam, nagy nehezen minden érleválást pótóltam, de összerakás után, megint csak egyik gomb sem működött az előlapon. A sok forrasztástól meg már szétolvadt a kis joystick háza. K.O. Kell egy új. De hogy honnan fogok én szerezni.
Szerintem egy ilyen is jó lenne:
http://media.digikey.com/photos/Panason ... Q5A05K.jpg
Gondolom a lábak kivezetése ugyan olyan mindegyiknél.
Üdv: Kispedro


szomb. márc. 21, 2009 14:11
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
kispedro írta:
Nem akartam hozzányúlni, de csak nagyobb kárt csináltam, mint hasznot. :cry:
Valószínűleg túlmelegítetted, azért jött le.
A folyasztószer is jól megbarnult a sok hőtől.

Igazából nem gáz, hogy 2 lejött a 10-ből, a többi még tartani fogja. Le kell kaparni a lakkréteget a sérült résznél, és rá tudsz forrasztani egy vékony drótot.

kispedro írta:
Sehol sem találok neten ilyen kis smd joystickot. A sony ericsson telefoné nagyon hasonló, csak nekem olyan kell, aminek a sarkok felé lehet nyomni a gombot, nem oldalra és függőleges irányba. Mivel ebbe a rádióba is 45'-kal elfordítva van a kis joystick.
Nem tudom, milyen a kapcsoló, de ha szét lehet pattintani (a fotón úgy nézem, mintha a szélén fülek volnának.
Így, ha szerencséd van, nem kell másik után keresgélned.


szomb. márc. 21, 2009 12:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Nem akartam hozzányúlni, de csak nagyobb kárt csináltam, mint hasznot. :cry:
Nagy nehezen beforrasztottam. Összeraktam és azt tapasztaltam, hogy az előlapon egy gomb sem működik. Távirányítóról igen. Elkezdtem nyomkodni ezt a kis 4 állású mikrokapcsolót és minden irányba kattant, csak lefelé nem. Na mondom szuper, le sem ellenőriztem előtte, hogy minden irányba kattan-e. Valószínűleg bevan szorulva. Ezért is nem ment a többi gomb. Gondoltam leforrasztom és veszek egy másikat bele. Na ez volt egy nagyon rosz ötlet. Leforrasztáskor felszakadt a gomb lábához menő kis rézcsík. 2 lábnál is. Végülis lehet pótólni egy szál sodrott vezeték erével, de én már nem nyúlok többet hozzá. Most húzzon ki valaki a bajból. Egyáltalán gombot hol vegyek hozzá.
Így néz ki most: http://kispedro.extra.hu/radiogomb.jpg
Üdv: Kispedro

szerk:

Sehol sem találok neten ilyen kis smd joystickot. A sony ericsson telefoné nagyon hasonló, csak nekem olyan kell, aminek a sarkok felé lehet nyomni a gombot, nem oldalra és függőleges irányba. Mivel ebbe a rádióba is 45'-kal elfordítva van a kis joystick.
Üdv: Kispedro


szomb. márc. 21, 2009 11:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
kispedro írta:
Nekem forrasztó állomásom van, aminek elég vastag a feje és már amúgy is szétvan égve. Nem szivesen próbálkoznék meg vele.
Üdv: Kispedro


Ha nem akarsz hozzányúlni bármelyik GSM-es szerviz , de most már aki komolyabban javít TV-t, video-t,DVD-t az is biztos elvállalja a közeledben.


szomb. márc. 21, 2009 11:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Nekem forrasztó állomásom van, aminek elég vastag a feje és már amúgy is szétvan égve. Nem szivesen próbálkoznék meg vele.
Üdv: Kispedro


szomb. márc. 21, 2009 10:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ilyent akár pillanat pákával is meg lehet forrasztani.

Egy digikamerát kellett megjavítanom amibe cukros tea ömlött
a program kapcsoló környékére. Így nézett ki:
http://img10.tar.hu/tmscsaba/size2/10446468.jpg

Miután leszedtem és letisztítottam:
http://img10.tar.hu/tmscsaba/size2/28189077.jpg

Vissza forrasztás után:
http://img10.tar.hu/tmscsaba/size2/28189079.jpg

..pill.pákával forrasztottam ki-be.
Sőt, ennél jóval kisebb dolgokat is forrasztottam már azzal.
Sz'tem ezt nem olyan nagy dolog beforrasztani.

Először le kell szedni a kiemelkedő ón pöttyöket a panelról és a kapcsolóról.
Azután a kapcsolót kettő távolabbi ponton egy kevés ónnal rögzítjük.
Végül sorban mindegyik kivezetésre ráfuttatunk ónt ami összeköti a panellal.


pén. márc. 20, 2009 20:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Sziasztok!
Hasonló problémám van, mint a kedves topic nyitónak. Autórádióm előlapján van egy 4 állású smd mikrokapcsoló. Levált a panelról. 10 helyen kellene visszaforrasztani. Valaki tudna nekem benne segíteni, aki közel lakik hozzám? Budapesten lakom, azon belül is Csepelen. Vidékre nem szívesen vinném le. Egy kép az áldozatról:
http://kispedro.extra.hu/radio.jpg
Üdv: Kispedro


pén. márc. 20, 2009 19:57
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Opto írta:
Az is jó hozzá kell még egy jó ecset aminek rövidebbre vágod a sörtéit így keményebb lesz jobban tisztít.

Köszönöm!


kedd márc. 17, 2009 18:30
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Azért ragaszkodok ennyire a gyógyszertári alkoholhoz, mert van itthon pár dl,
[/quote]

Az is jó hozzá kell még egy jó ecset aminek rövidebbre vágod a sörtéit így keményebb lesz jobban tisztít.


kedd márc. 17, 2009 16:05
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Opto írta:
Mivel gondolom nem ipari mennyiségben fogsz SMD-t forrasztani az általam ajánlott PCC/200 szerintem a neked való.

Azért ragaszkodok ennyire a gyógyszertári alkoholhoz, mert van itthon pár dl, amit Te ajánlottál pedig 2912Ft-ba kerül, meg a Flux is egy kicsivel több.
Évente jó ha öt ilyen IC-t beforrasztok.
SO8-at szoktam forrasztani, de oda nem kell semmi, esetleg ónszívó.


kedd márc. 17, 2009 15:56
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Variszabi írta:
T68m írta:
gyógyszertárban etil-alkoholt kapsz, méregdrágán.

Tudom, hogy nem olcsó, de ilyenem van itthon, ezzel szoktam a NYÁK-ot zsírtalanítani súrolás után.
Ezzel le lehet mosni a FLUX-ot?


Mivel gondolom nem ipari mennyiségben fogsz SMD-t forrasztani az általam ajánlott PCC/200 szerintem a neked való.


kedd márc. 17, 2009 11:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bármilyen szintetikus alkohol oldja a gyantát, fölösleges és drága az etil-alkohol. Inni kell nem mosni :)
Teréz körúti Azúr vegyszervoltban lehet venni literes vagy nagyobb kiszerelésben propanolt. Legnagyobb kiszerelés a 25 literes kanna :D


hétf. márc. 16, 2009 19:06
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
T68m írta:
gyógyszertárban etil-alkoholt kapsz, méregdrágán.

Tudom, hogy nem olcsó, de ilyenem van itthon, ezzel szoktam a NYÁK-ot zsírtalanítani súrolás után.
Ezzel le lehet mosni a FLUX-ot?


hétf. márc. 16, 2009 18:23
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Variszabi írta:
Opto írta:
Ennek a maradéka könnyen eltávolítható alkohollal.

Gyógyszertári 96%-os alkohol is jó hozzá? Üzenetben izpropil alkoholt mondtál, ez a gyógyszertári nem tudom, hogy milyen.


gyógyszertárban etil-alkoholt kapsz, méregdrágán.


hétf. márc. 16, 2009 18:20
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Opto írta:

A fentiek miatt kell folyékony FLUX-ot használni.
PPE-FLUX/LIQ50
erről a honlapról
http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=FLUX ... &lp=3#list
Ennek a maradéka könnyen eltávolítható alkohollal.
Vagy ezzel lemosni
PCC/200
Ez is ugyan azon a honlapon megtalálható.

Ennyire tisztára.


Mi esetünkben akárhogy is mosogattam, biztosan belefolyt valahova, ahol kontakt hibát csinált. Nem saját sz.patásunk miatt csináltuk, német és japán főmérnökök adták ki az flux nélküli munkát, mert sok javított panel 1-2 hét száradás után krepált be. Elhiszem hogy **** kis cucc, de nem lehet garantálni 100%-ban hogy minden ok lesz. Ember és technika függő ki mennyit használ el. Kezdők tocsogósra kenik, mert úgy megy a forrasztás, rutinosok már rá se kenik, mert csak az idő megy el vele :) Saját célra már ritkán használom, mert mikroelektronikáról áttértem az erősáramra. Megszoktam a MW-at és kA-ket :)


hétf. márc. 16, 2009 17:50
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Opto írta:
Ennek a maradéka könnyen eltávolítható alkohollal.

Gyógyszertári 96%-os alkohol is jó hozzá? Üzenetben izpropil alkoholt mondtál, ez a gyógyszertári nem tudom, hogy milyen.


hétf. márc. 16, 2009 15:53
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Hankp írta:
Ezekről a videókról a régi munkám jutott eszembe...
Napi 8 órában forrasztgattam notebook alaplapokat, "százlábú" alkatrészek mindennapos munkák voltak :) Belinkelt videó kb tükrözi a munka lényegét, bár mi a végén flux nélkül csináltuk. Elég macerás, de meg lehet oldani sok sok gyakorlás árán. Nem hobbiból álltunk le a fluxról, noti alaplapokban több hibát csinált a maradék gyanta,tökéletesen nem lehetett kimosni alkohollal a maradékot és sok kontakt hibát okozott.


A fentiek miatt kell folyékony FLUX-ot használni.
PPE-FLUX/LIQ50
erről a honlapról
http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=FLUX ... &lp=3#list
Ennek a maradéka könnyen eltávolítható alkohollal.
Vagy ezzel lemosni
PCC/200
Ez is ugyan azon a honlapon megtalálható.

Ennyire tisztára.

Kép


hétf. márc. 16, 2009 8:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. márc. 23, 2006 20:49
Hozzászólások: 223
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Hankp írta:
Elég macerás, de meg lehet oldani sok sok gyakorlás árán.

És IC. :)[/quote]

Sztem nem fontos azzal a típusú ICvel gyakorolni. Csak panelt kell csinálni, és régi panelokból bontani SMD IC-ket, gyakorolni azzal is lehet.


szomb. márc. 14, 2009 9:46
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Opto írta:
...

Köszönöm!

Hankp írta:
Elég macerás, de meg lehet oldani sok sok gyakorlás árán.

És IC. :)


pén. márc. 13, 2009 16:06
arany tag

Csatlakozott: hétf. júl. 10, 2006 14:32
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezekről a videókról a régi munkám jutott eszembe...
Napi 8 órában forrasztgattam notebook alaplapokat, "százlábú" alkatrészek mindennapos munkák voltak :) Belinkelt videó kb tükrözi a munka lényegét, bár mi a végén flux nélkül csináltuk. Elég macerás, de meg lehet oldani sok sok gyakorlás árán. Nem hobbiból álltunk le a fluxról, noti alaplapokban több hibát csinált a maradék gyanta,tökéletesen nem lehetett kimosni alkohollal a maradékot és sok kontakt hibát okozott.


pén. márc. 13, 2009 14:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
Variszabi írta:
SSOP28-as tokozásiú IC-t hogyan lehet gány mentesen beforrasztani?
Próbáltam úgy, hogy az egészet végogfolyattam ónnal, majd ónszívóval felitattam, de nem lett túl szép, a felesleges lábakat előtte felhajlítottam, hogy ne is legyenek útban.


Mondjuk így:
http://www.youtube.com/watch?v=Bq7fXcAMRcQ
vagy inkább
http://www.youtube.com/watch?v=V_cDV92I ... re=related
vagy
http://www.youtube.com/watch?v=vZ1qisX5 ... re=related
Viszont FLUX használata nélkül nem megy, ez a tapasztalatom.
A BGA munka az viszont már más tészta.


szer. márc. 11, 2009 16:54
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 67 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség