Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 22:31



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 52  Következő
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Unnamed írta:
potyo írta:
Elektromann írta:
A légyeg az, hogy nem szeretném úgy mûködtetni a kapcsolásomat, hogy a tápegységet terheljem jobban
Miért :?: :shock:


Lehet, hogy 20W-os ledeket használ :D


Mármint 20kW-osakat? :lol:


vas. máj. 24, 2009 11:53
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Ok kipróbálom, köszi :)


vas. máj. 24, 2009 9:27
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
optocsatolót tegyél a gép és a cucc közé! ezután azt csinálsz a "cucc" oldalon, amit akarsz. még nem próbáltam, de talán ha sorba dugod az optó LED-jét a gép LED-jével, működik.


vas. máj. 24, 2009 9:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
potyo írta:
Elektromann írta:
A légyeg az, hogy nem szeretném úgy működtetni a kapcsolásomat, hogy a tápegységet terheljem jobban
Miért :?: :shock:


Ha ennyire kíváncsi vagy, elmondom :D

Azért, mert a tápegységre már így is sokminden csatlakozik, és még fejteszteni is fogom a gébet, lehet, hogy az üzemeltető kapcsoláson is fogok változtatni, vagy berakok mégvalamit, és ha a számítógépalkatrészek teljesen kihasználják a tápot, lehet, hogy az új kapcsolás már annyit fogyasztana, hogy a tápegység már nem bírná. Ha van egy "átét", akkor megtudom oldani, hogy külsőtápról menjen(ek) a kapcsolás(ok), így nem terhelem le a tápomat.

Remélem kielégítő válasz volt :D és hogy tudtok segíteni


vas. máj. 24, 2009 7:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
potyo írta:
Elektromann írta:
A légyeg az, hogy nem szeretném úgy működtetni a kapcsolásomat, hogy a tápegységet terheljem jobban
Miért :?: :shock:


Lehet, hogy 20W-os ledeket használ :D


szomb. máj. 23, 2009 18:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Elektromann írta:
A légyeg az, hogy nem szeretném úgy működtetni a kapcsolásomat, hogy a tápegységet terheljem jobban
Miért :?: :shock:


szomb. máj. 23, 2009 18:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 23, 2008 14:30
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely
Hozzászólás 
Hellosztok
Hogy lehetne egy áttétet csinálni a számítógép működésjelzője, és egy kapcsolás közzé?

A tervem:
Azt szeretném elérni, hogy amikor bekapcsolom a gépet, és elkezd világítani a led, akkor bekapcsoljon a kapcsolás. A kapcsolás egy ledes látványkapcsolás lesz, így a működést jelrő led helyett több led lesz. A légyeg az, hogy nem szeretném úgy működtetni a kapcsolásomat, hogy a tápegységet terheljem jobban, hanem hogy külső tápról menjen a kapcsolás, de csak akkor, ha a gép is működik.

Hallottam olyanról, hogy tranzisztorral meg lehet oldani, ez pontosan hogy működik, vagy máshogy kell megoldani? Kérlek segítsetek.


szomb. máj. 23, 2009 17:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
kispedro írta:
Mi az a differenciáló tag?
Ugyan az amit T68m leírt. A soros kondenzátor a kapcsolás pillanatában átenged egy tűimpulzust, de utána szakadás.


szer. máj. 06, 2009 16:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Mi az a differenciáló tag?
A lényeg: van egy dokkolókapu, aminek a vezérlődobozán van egy felnyitó egy stop és egy lecsukó gomb. Megkell csinálnom, hogy távirányítással nyíljon fel, de időzítve csukódjon le.
Kinéztem egy távirányító adó-veő párt. Távirányító gomb nyomására a vevő egy impulzusnyi rövidzárat küld a felfelé gomba, így nyílik a kapu. Az időzítő egy bajielektronikás kit lesz. Teszek még fotocellát a kapuhoz, hogy ha valaki belemászik miközben jön lefelé, akkor ez rezetelni fogja az időzítőt és a kaput visszanyitja.
Viszont az időzítő olyan, hogy a beállított idő letelte után egy relét kapcsol. Na nekem ide kellene csak egy impulzus, hogy a lefelé gomb csak egy kis rövidzárat kapjon, ne folyamatosat, mert különben nem fog újból felnyílni a kapu, amíg a lefelé gomb nyomva van.


szer. máj. 06, 2009 16:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 118
Hozzászólás 
T68m írta:
na, és miért nem lehet uC-vel, csak? Akkor old órajellel + shift regiszterrel, tizszer annyi alkatrészből!


Igen, tudom hogy bonyolultabb és tudom hogy, több alkatrész kell.....esetleg segítene egy 555-re épülő kapcsolási rajz pl.
(hogy miért nem lehet uC, az nem tartozik a tárgyhoz....:), de nem elektronikai oka van :!: )

Üdv:
g.


szer. máj. 06, 2009 13:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
kispedro írta:
Üdv!
Egy tényleg amatõr kérdés. Mivel tudom azt megoldani, hogy egy bekapcsolás után ne folyamatos feszültséget kapjak, hanem csak egy impulzust. Tehát egy idióta példa: ha én felkapcsolnám a villanyt, akkor csak villanjon egyet. Le és újra felkapcsolás után imsét csak villanjon egyet.


legyegyszerúbben egy billenõkapcsoló és egy kondi. Alapállapotban a kondi töltõdik, majd, mikod kapcsolsz, akkor rásüti magát a kimenetre.


szer. máj. 06, 2009 10:50
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
kispedro írta:
Üdv!
Egy tényleg amatőr kérdés. Mivel tudom azt megoldani, hogy egy bekapcsolás után ne folyamatos feszültséget kapjak, hanem csak egy impulzust. Tehát egy idióta példa: ha én felkapcsolnám a villanyt, akkor csak villanjon egyet. Le és újra felkapcsolás után imsét csak villanjon egyet.

Differenciáló taggal?


szer. máj. 06, 2009 10:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
kispedro írta:
Üdv!
Egy tényleg amatőr kérdés. Mivel tudom azt megoldani, hogy egy bekapcsolás után ne folyamatos feszültséget kapjak, hanem csak egy impulzust. Tehát egy idióta példa: ha én felkapcsolnám a villanyt, akkor csak villanjon egyet. Le és újra felkapcsolás után imsét csak villanjon egyet.


Monostabil?


szer. máj. 06, 2009 10:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Üdv!
Egy tényleg amatőr kérdés. Mivel tudom azt megoldani, hogy egy bekapcsolás után ne folyamatos feszültséget kapjak, hanem csak egy impulzust. Tehát egy idióta példa: ha én felkapcsolnám a villanyt, akkor csak villanjon egyet. Le és újra felkapcsolás után imsét csak villanjon egyet.


szer. máj. 06, 2009 6:45
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
na, és miért nem lehet uC-vel, csak? Akkor old órajellel + shift regiszterrel, tizszer annyi alkatrészbõl!


kedd máj. 05, 2009 23:47
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 118
Hozzászólás 
Sziasztok!

Egy időzítő kapcsolást kellene összehoznom, ami kettő relét kapcsolgat a következő logika szerint:

- 1-es relé behúz, majd T1 idő múlva behúz a 2-es relé is, miközben az 1-es behúzva marad.
- A második relé behúzását követően szintén T1 idő múlva elenged mind a kettő relé.
- T2 idő elteltével a folyamat előröl kezdődik. (és tart H24-ben)

T1 idő: potival állítható kb. 1-3 sec között, illetve T2 idő kb. 1-10 PERC között állítható szintén potival. Pontosság egyáltalán nem fontos.

Mikrovezérlő nélküli megoldás kellene. (azzal meg tudnám oldani könnyen, de egyéb szempontok miatt most az nem járható út.) A táp lehet 5-12 V között.

Üdv:
g.


kedd máj. 05, 2009 23:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://www.hytekautomation.com/Products/IUSBDAQ.html
Ilyesmi eszközhöz lehet kapcsolást találni? Arra vagyok kíváncsi, meg lehet-e építeni házilag olcsóbban. Annyira nem drága, de hátha csak 1 ic az egész :)


hétf. ápr. 27, 2009 19:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
A kérdésemet áthelyeztem az offolós topicba.
Üdv: Kispedro


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kispedro szomb. máj. 02, 2009 8:45-kor.



vas. ápr. 26, 2009 20:14
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Azzal sajnos nem tudok szolgálni :D
Igazából hát hogy is mondjam, nem teljesen tiszta forrásból származó "gyakorlófeladat". :D

Szerintem inkább az van, hogy hibásan lett bevíve a programba a megoldás. Remélhetőleg mostanra már javították :)


vas. ápr. 26, 2009 20:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hannibal írta:
... Ott is ez a párosítás szerepelt, de csak amit írtam, az volt megjelölve mint helyes válasz.

Akkor nem értem, de kíváncsi lennék a jó válaszokra, persze magyrázattal. :D


vas. ápr. 26, 2009 19:55
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Köszi szépen!

Akkor úgynézki a megoldásban van hiba, amit kaptam.
Ott is ez a párosítás szerepelt, de csak amit írtam, az volt megjelölve mint helyes válasz.


vas. ápr. 26, 2009 19:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hannibal írta:
...


TG > csatornaellenállás ( te írtad :D )
Integrated Injection Logic > áramgenerátor ( http://en.wikipedia.org/wiki/Integrated_injection_logic )
NMOS Tri-State > NOR (Logikai kapu)
3.3 Volt > LV (Low Voltage)

Ezek persze az én párosításaim (kivéve az elsőt :roll: )


vas. ápr. 26, 2009 19:31
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Sziasztok!

Egy párosítási feladatban kérnék segítséget.

Őket kéne:
Integrated Injection Logic
3.3 Volt
NMOS Tri-State
TG

Ővelük:
LV
csatornaellenállás
NOR
áramgenerátor

párosítani.

Elvileg a csatornaellenállás és a TG egy pár, a többiben kéne egy kis segítség.

Köszi szépen.

Hannibal.


vas. ápr. 26, 2009 18:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Oké, kösz.


vas. ápr. 19, 2009 18:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Igen.


vas. ápr. 19, 2009 18:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
potyo írta:
Szerintem deriválást.

N-ed rendű deriválás?


vas. ápr. 19, 2009 17:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3691
Tartózkodási hely: Ada
Hozzászólás 
Szerintem deriválást.


vas. ápr. 19, 2009 16:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://bmf.hu/users/barotig/tablamatII.pdf
Valaki meg tudja mondani, mit jelöl a 2. oldalon a laplace transzformációnál alulról a 3. függvény transzformációjánál a 'd' betű?


vas. ápr. 19, 2009 16:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SPafi írta:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro/eszosztas/PrecPeakRectifier.gif
Ha már prec. egyenirányító, akkor jobban szeretem ha nem telít be az opamp. Pl. így


szomb. ápr. 18, 2009 7:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Kösz Skori, holnap megépítem.


pén. ápr. 17, 2009 22:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Lehet, de vannak erre egyszerűbb megoldások is.

http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... tifier.gif

+ egy logaritmizáló:
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro/dB_scale.gif

A kettő közé még kell egy buffer fokozat 1 OPA-val, mert a csúcsegyenirányító kimenete nem nagyon terhelhető.


pén. ápr. 17, 2009 6:16
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Egyszerű kérdés, számomra azonban nem adja magát: szinkronegyenirányítóval lehetséges-e hangfrekvenciás jelet analóg műszerre vinni, azon kiértékelhetővé tenni?
Ugye diódának (akár schottky akár nem) nagy a nyitófeszültsége, főleg ha hídba kapcsolnám, míg egy fetekből felépített szinkron eir.nek szinte elhanyagolható.


csüt. ápr. 16, 2009 22:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Az első periódusban először a 22nF 0-ra húzza a bemenetet (a 68k-val adott időre), az elkó (100uF) feltöltődik, majd a tényleges időzítést a 150nF+22nF / 4,7M adja. Ez azért kellett, hogy az index bekapcsolásakor, szinte azonnal "világos periódusa" legyen (vagyis ne késsen az index).


csüt. ápr. 16, 2009 21:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
A 68k és 150n mi célt szolgál?


csüt. ápr. 16, 2009 19:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Idézet:
amikor kinyit a fet akkor a kondiról működik tovább

Erre rájöhettem volna magam is :(
Időközben csináltam egy másik változatot 2db 555-ből, működik, de a tiedhez képest alkatrésztemető, az egyszerűbb lesz a végleges darab.
Kösz a segítséget.
Üdv:zoli


csüt. ápr. 16, 2009 18:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
A fetnek 3V G-S fesz kell hogy vezessen. Ennyivel kevesebb kerül az izzókra nem? Tantál helyett síma elkóval mi történne?
Nem, az IC annyira keveset fogyaszt, hogy amikor kinyit a fet akkor a kondiról működik tovább. Tehát a feten a feszültségesés minimális (0,1....0,3V). Sima elkóval is gond nélkül megy, de azzal illik párhuzamosan kötni egy 100nF-os (fólia)kondit.
Én azért használtam tantál kodit mert kiöntöttem műgyantával az egész áramkört: egy kétkivezetéses kocka lett belőle, ami ugyebár nem javítható. A tantálkondi élettartama (normális körülmények között) legalább 50év, a sima elkó meg előfordulhat hogy bekrepál 5...10év alatt.
Mivel alig kell bele pár alkatrész, javaslom, hogy rakj össze egy deszkamodellt, és próbáld ki.


kedd ápr. 14, 2009 20:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Köszönöm a válaszokat.

NDR: Az indexkapcsoló zárásakor azonnal ég a lámpa és töltődik a kondi. 4V-nál billen a komparátor(2), behúz a relé és megszakítja az izzó áramát. Ilyenkor kezd rezegni, de nem mindig, vannak normális kapcsolások is. A relé csak a komparátor(2) billenésekor vált, tehát a kondin a fesznek ugrálnia kell 1 és 4Vközött. De hogyan? A kondi csak a 100k-n tud töltődni/kisülni, kb. fél mp idő alatt a komparálási szintek között.

A komparátor(2) + bemenetére tettem 1uF-t, ezzel megszűnt a rezgése. De ezzel szerintem csak a tünetet kezeltem nem a problémát

Az IC-t már néztem de az adatlapja szerint 9v-tól működik, de ha jó lenne akkor sem vennék, ez már elvi kérdés, nehogy már egy nyamvadt relé kifogjon rajtam.

T68m: 1db 6V-os relét is alig találtam a fiókban :)

Skori: A fetnek 3V G-S fesz kell hogy vezessen. Ennyivel kevesebb kerül az izzókra nem?
Tantál helyett síma elkóval mi történne?

Üdv:zoli


kedd ápr. 14, 2009 18:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Gelez írta:
Sziasztok! Egy indexrelét szeretnék építeni, ezt ötlöttem ki.....
Tizegynéhány éve az ETZ-mhez építettem egy egyszerű indexrelét, a rajzát megtalálod valahol ITT.
6V-hoz használj pl. IRL540 fetet, és a 100uF/16V kondi helyett 330...470uF-ot


vas. ápr. 12, 2009 6:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
két relébõl és két kondiból elég jó, stabil multivibrátor készíthetõ.


vas. ápr. 12, 2009 1:35
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. nov. 12, 2005 19:52
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Gelez írta:
Sziasztok!
Egy indexrelét szeretnék építeni, ezt ötlöttem ki:


Két dologra gondolok: a komparátornak lehetne adni egy kis pozitív visszacsatolást, hogy legyen egy kis hiszterézise, a másik: ha nem megfelelő a komparálási szint, lehet, hogy csak az izzó bekapcsolási árama billenti át egy rövid időre, és ezalatt a kondinak nincs ideje eléggé feltöltődni.
Amúgy ha nem akarsz vele küszködni, a Lomexnél lehet kapni U643B Ic-t, kimondottan index ütemadó, csak az áramfigyelő ellenállást kell a 10W-os izzóhoz illeszteni.
adatlap: http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... 596_DS.pdf

üdv.: NDR


szomb. ápr. 11, 2009 20:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Sziasztok!
Egy indexrelét szeretnék építeni, ezt ötlöttem ki:

http://kepfeltoltes.hu/090411/Image2_ww ... es.hu_.jpg

A sönt osztójáról + vagy - 50mV kerül a komparátorra(1) attól függően folyik-e rajta áram. A komparátor(2) 4V-nál kapcsol be(ekkor meghúz a relé és bontja az áramkört az izzóhoz, kondifesz csökken) 1V-nál kikapcsol a relé, kezdődik újra.
Elméletben működik, de megépítve a relé behúzásakor néha elkezd oszcillálni pár tizedmásodpercre, kikapcsoláskor nincs gond.
A komparátor(2) jól működik, potiról adva neki feszt jól kapcsol. Nehezen hiszem, hogy a kondi feszültsege a relé behúzásának pillanatában 1V alá ugorjon. Miért csinálja ezt? Van vkinek egyszerűbb ötlete egy ilyen relére?

Üdv:zoli


szomb. ápr. 11, 2009 18:11
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Unnamed írta:
A PC-n melyik portot 'könnyû' arra bírni, hogy pl. közepes, ill. nagy reléket közvetlen tudjon kapcsolni, illetve, hogy emellett képes legyen számlálást is végezni (pl. bejövõ négyszögjel, frekvenciaszámláló), meg egy két analóg adattal is megbirkózzon? Pontosítva én szeretnék C-n írni egy progit (még igen kezdõ vagyok ebben), amivel mindezeket egy win alatt futó felülettel kezelni, és követni tudom.


a PC-k portjain (soros, párhuzamos) 10mA jön ki. A soros annyiból jobb, hogy 12V mellett. Analóg adattal pedig a game port vagy hangkártya tud megbirkózni. Az az igazság, hogy erre is inkább egy uC való, mint a meglévő portokkal szenvedni.


pén. ápr. 03, 2009 1:08
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
petyamester írta:
A leírás szerint azért kell az 555, mert sima tranzisztor esetén 1 mA kell a projektorból, 555-tel pedig kb. 1 uA. Azért nem mindegy, bár nem értem, miért nem teszik közzé ezeket az adatokat a gyártók...

proli007 írta:
Hello!
Amit leírtál, az jó. De az 555 teljesen felesleges, nem csinál semmit. Bõven elég egy NPN tranyó, 10kohm/10kohm-os bázisosztóval. Relének a G2R-2 OMRON. Ennek 50mA a mûködtetõ árama 12V esetén. Fogyasztása 0,6W és így szinte a legkisebb trafó is elég neki. 12V-os trafót használj, híd-egyenirányítóval. Pufferkondi nem kell neki (attól csak lepkézik a feszültség)
üdv! proli007


akkor tegyél oda igbt-t! :lol:


pén. ápr. 03, 2009 1:04
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
petyamester írta:
SPafi írta:
Le merném fogadni, hogy a projector kimenete képes meghajtani közvetlenül is egy relét.


Megkérdeztem a gyártó supportját, azt írták, nem lehet relét kötni rá, mert károsíthatja a projektort. Bár valószínûleg ezt a "fogalmunk sincs, mert nem értünk hozzá" válasz helyett írták....


pedig pafinak igaza van. Egy relé minimális áramot vesz fel. A gyártó supportja pedig azért írta azt amit, mert egy tekercs elengedéskor nagy lökést adhat le, ami tényleg károsíthatja a projektort. Ezért aztán a relé tekercsével párhuzamosan BE KELL KÖTNI egy dejódát is, ami a visszarúgást elnyeli.


pén. ápr. 03, 2009 1:02
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
ati2 írta:
Köszi Skori, sikerült megoldani 4046-al
Szivesen! Akkor az 555-ös ichez készült rajzzal már nem strapálom magam (a lényeg hogy működik a dolog).


csüt. ápr. 02, 2009 20:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
petyamester írta:
A leírás szerint azért kell az 555, mert sima tranzisztor esetén 1 mA kell a projektorból, 555-tel pedig kb. 1 uA. Azért nem mindegy, bár nem értem, miért nem teszik közzé ezeket az adatokat a gyártók...
[/quote]

Hello!
Ha valaki kihoz kimenetnek 12V-ot, akkor a sapkámat megeszem, ha az csak 1uA-el terhelhető. Ennyire nem lehet "hülye" egy tervező soha!! Mert ha meglóbálod a levegőben a drótot akkor is lesz benne ennyi. :shock:
üdv! proli007


csüt. ápr. 02, 2009 20:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd aug. 21, 2007 20:16
Hozzászólások: 87
Hozzászólás 
Köszi Skori, sikerült megoldani 4046-al


csüt. ápr. 02, 2009 18:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
A PC-n melyik portot 'könnyű' arra bírni, hogy pl. közepes, ill. nagy reléket közvetlen tudjon kapcsolni, illetve, hogy emellett képes legyen számlálást is végezni (pl. bejövő négyszögjel, frekvenciaszámláló), meg egy két analóg adattal is megbirkózzon? Pontosítva én szeretnék C-n írni egy progit (még igen kezdő vagyok ebben), amivel mindezeket egy win alatt futó felülettel kezelni, és követni tudom.


csüt. ápr. 02, 2009 18:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
A leírás szerint azért kell az 555, mert sima tranzisztor esetén 1 mA kell a projektorból, 555-tel pedig kb. 1 uA. Azért nem mindegy, bár nem értem, miért nem teszik közzé ezeket az adatokat a gyártók...

proli007 írta:
Hello!
Amit leírtál, az jó. De az 555 teljesen felesleges, nem csinál semmit. Bőven elég egy NPN tranyó, 10kohm/10kohm-os bázisosztóval. Relének a G2R-2 OMRON. Ennek 50mA a működtető árama 12V esetén. Fogyasztása 0,6W és így szinte a legkisebb trafó is elég neki. 12V-os trafót használj, híd-egyenirányítóval. Pufferkondi nem kell neki (attól csak lepkézik a feszültség)
üdv! proli007


csüt. ápr. 02, 2009 18:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Hello!
Amit leírtál, az jó. De az 555 teljesen felesleges, nem csinál semmit. Bőven elég egy NPN tranyó, 10kohm/10kohm-os bázisosztóval. Relének a G2R-2 OMRON. Ennek 50mA a működtető árama 12V esetén. Fogyasztása 0,6W és így szinte a legkisebb trafó is elég neki. 12V-os trafót használj, híd-egyenirányítóval. Pufferkondi nem kell neki (attól csak lepkézik a feszültség)
üdv! proli007


csüt. ápr. 02, 2009 16:50
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 52  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség