Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 14:06



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 70  Következő
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
A fekete ugyan fekete, de ha nem oda kotod vissza, ahonnan el volt vagva, akkor folghhurok alakulhat ki. Szerencsen mulik, mi lesz belole. :( talan semmi baj nem lesz es nem fog bezavarni.


szer. ápr. 22, 2009 17:22
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
színt a színre, mint a kártyában. piros 5V, sárga 12V, fekete föld. stb..


szer. ápr. 22, 2009 17:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. okt. 17, 2007 6:31
Hozzászólások: 60
Hozzászólás PC táp
Sziasztok!

Egy barátomtól kaptam egy kidobott pentium 4-et, de el volt benne vágva a táp vezetékei. Az lenne a kérdésem, hogy ami piros vagy fekete az mind ugyan az?
És a 2x2-es kis csatlakozónál a két sárga két fekete?


szer. ápr. 22, 2009 16:07
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Amint megtalálom a fényképező kábelét rakom is fel a dolgokat.
Egy erősítőhöz akarok csinálni egy tápot/2x100w+venti,védelem,clip(10-20w)/,tekertem egy rm12hozzá,de még nem próbáltam ki.
(sg3525+ir2113 használok,100khz)

A szek.oldalon a tekercs csak fojtóként üzemel,ami a kimeneti áram hullámosságát csillapítja,ugye? Olvastam olyat is ,hogy szoktak egy alul áteresztő szűrőt is rakni a táp kimenetére,nem tudom ,hogy 100khz-nél mennyire lényeges-e ez.?
A prim.tekercsnél meg olyat láttam ,hogy vele párhuzamosan egy R-C tagot kötnek,ez kompenzálja a szórási induktivitást,vagy ez egyfajta csillapítókör a tekercs "ki-be" kapcsolgatása miatt?


hétf. ápr. 20, 2009 0:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
silverxen írta:
....az új tápom(Még csak deszka model) a tőletek tanultak után :) /Half-Bridge/ Elsőre Uki=98.6V Rt=18.4Ohm Pki~528W elsőre nem is rosz :wink: .

-Azt akarom megtudni hogy a szek.oldali fojtót mindkét tápágba érdemes belerakni vagy csak elég a pozitívba/szimetrikus kimenet/?
Azért nem kaptál választ mert nem ismerjük a kapcsolást amit megépítettél, és így nem lehet érdemi választ adni.
Idézet:
- És méretezni ?/Annál jobb minél nagyobb az értéke csak ne telítődjön a mag/ ?
Nagyjából így van, ne telítődjön a mag, mert akkor nem sokat ér.
Idézet:
- A primer ill. szek.oldali kondik kapacitás értékére van valami ökölszabály?Vagy valami tapasztalat?(pl: 1000u/1000W)?
Van, de ez ettól is függ mire fogod használni a tápot!
Idézet:
-A telj.trafó egy monitor sorkimenője :wink: Ae=2cm^2 ,0 légréssel. Mekkora hőmérsékletre melegedhet fel a trafó? 5 perc alatt 35-40C lett.
Akár 100 fokra is ha egyébként nem okoz gondot a nagy meleg. De azért jobban szoktuk szeretni ha nem süti meg az ember kezét....
Idézet:
-Snubber kört hogy kell kiszámolni a trafóhoz,vagy elég a trafó pri.oldalával sorba kötni egy kondit ami kikompenzálja a szórási induktivitást?
Kapcsolásfüggő... de méréssel célszerűbb belőni.


vas. ápr. 12, 2009 9:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
ennek a topiknak annyi :(


szomb. ápr. 11, 2009 19:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Sziasztok!

Most készült el az új tápom(Még csak deszka model) a tőletek tanultak után :) /Half-Bridge/ Elsőre Uki=98.6V Rt=18.4Ohm Pki~528W elsőre nem is rosz :wink: .

-Azt akarom megtudni hogy a szek.oldali fojtót mindkét tápágba érdemes belerakni vagy csak elég a pozitívba/szimetrikus kimenet/?

- És méretezni ?/Annál jobb minél nagyobb az értéke csak ne telítődjön a mag/ ?

- A primer ill. szek.oldali kondik kapacitás értékére van valami ökölszabály?Vagy valami tapasztalat?(pl: 1000u/1000W)?

-A telj.trafó egy monitor sorkimenője :wink: Ae=2cm^2 ,0 légréssel. Mekkora hőmérsékletre melegedhet fel a trafó? 5 perc alatt 35-40C lett.

-Snubber kört hogy kell kiszámolni a trafóhoz,vagy elég a trafó pri.oldalával sorba kötni egy kondit ami kikompenzálja a szórási induktivitást?


pén. ápr. 03, 2009 21:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egyszerűen a sok bekapcsolási áramlökés tehette tönkre. Egy NTC ellenállás a bemeneten sokat segít. Normálisabb gyártók eleve tesznek bele. 4,7 ohm már ér valamicskét, de ilyen kis teljesítményen el lehet menni kb. 47 ohmig is.

Azt elkót is cserélném a helyedben!


szomb. márc. 28, 2009 23:26
Profil Honlap
Hozzászólás 
mÉszi82 írta:
A fetet hogyan vizsgáljam meg? ez az ic teljesen olyan , mint a TOPSWITCH Flyback tápok ic-i.

A D-S láb közt az egyik irányból szakadást kell mérned, ha nem valószínű azt is ki kell cserélni. Általában szemből nézve a második és harmadik láb, de ez változhat.

mÉszi82 írta:
Megoldódott a probléma. A zárlatos diódák cseréje segített.

Ha legközelebb ilyennel dolgozol és megpróbálod bekapcsolni, érdemes sorbakötni vele egy 230V-os izzót, hogy ne a biztosítékot, automatát verje le, rossz esetben a NYÁK olvadjon el, hanem az izzó világítson.

mÉszi82 írta:
Lehet ez ellen védekezni? Esetleg szilárdtest relé nem oldja meg az ilyen jellegű problémákat? Az elvileg a feszültség nullátmeneténél kapcsol.

De, azzal jó lehet. De gondolom nem sokszor fordult elő, így nem biztos, hogy kell, az sem biztos, hogy ez miatt ment tönkre.


szomb. márc. 28, 2009 23:19
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 10, 2008 18:34
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok!

Megoldódott a probléma. A zárlatos diódák cseréje segített. :)
Az az igazság, hogy a beltéri egy kapcsolós hosszabító segítségével elég sokszor áramtalanítva lett (az energiatakarékosság jegyében, a standby mód megszüntetése érdekében). Nem lehet, hogy egy egy rossz pillanatban történt bekapcsolás okozta tranziens megviselte a diódákat?

Lehet ez ellen védekezni? Esetleg szilárdtest relé nem oldja meg az ilyen jellegű problémákat? Az elvileg a feszültség nullátmeneténél kapcsol.


szomb. márc. 28, 2009 21:00
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 10, 2008 18:34
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Köszi Variszabi!

Megnéztem a pufferkondit. 1db 400 Vos 47uF-os van berakva. A digitmulti kapacitásmérője 2uF körüli értéket mutatott, de ebben az értékben én kételkedem (szerintem csal a műszer). Ha a kondit ellenállásmérővel megvizsgálom, akkor lassan Mohm os tartományba fut fel az ellenállása. Itt szerintem nem lehet zárlat.

Megnéztem a digitmulti szakadásvizsgálójával a 4 db hídba rakott diódát. A műszer hangosan felsípolt, amikor a fázisra, illletve a nullára raktam a mérővezetéket. Ez zárlatot jelent. Itt ha jól gondolom, akkor ha a trafó környékén lenne a zárlat, akkor is legalább 2 dióda nyitófeszültséget kellene mérnem. Ha a híd (-) kimenete és bármelyik váltóáramú bemenet között vizsgálom a szakadást, akkor mindkét irányba zárlatot jelez a műszer. Véleményem szerint, itt 1dióda nyitófeszültségnek kellene lennie.

Nagy valószínűséggel a 2 alsó dióda zárlatos. ezt ki tudom cserélni.


A fetet hogyan vizsgáljam meg? ez az ic teljesen olyan , mint a TOPSWITCH Flyback tápok ic-i.

A trafó feágazásai között 0,5-1,5ohm ellenállást mérek, azok jók lehetnek?


szomb. márc. 28, 2009 16:51
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
mÉszi82 írta:
...

Mérd meg a FET-eket, hogy átmentek-e zárlatba, esetleg a puffer kondenzátort, Graetz hidat.


szomb. márc. 28, 2009 14:45
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 10, 2008 18:34
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Sziasztok!


A segítségetekre lenne szükségem. Van 1 Globo/opticum 4100C tipusú műholdas beltérim, és menet közben gondolta magát, kikapcsolt.
Sajnos a garancia már lejárt a beltériről, ezért szétszedtem. A kikapcsolás oka az volt, hogy a tápegységnél lévő biztosíték kiolvadt.
Mivel a biztosíték a panelba volt beforrasztva, ezért a régit kicseréltem, és helyére egy lengő biztosítékfoglalatot tettem.
Új bizti be, de az is kiment.
A beltériben a tápegység részt leválasztva a többitől, újra betettem egy biztosítékot, így ki lehet szűrni, hogy hol van zárlat a rendszerben.
A táp fezsültség alá helyezése után újra kiment benne a bizti. így szinte tuti, hogy a zárlat a tápegység panelben található.

Megnéztem a tápot, és egy kb 20W összteljesítményű Flyback kapcsolóüzemű tápegységről van szó. A tápegység egy DM0265R tipusú meghajtó Fet/vezérlő ic-re épül. A tápegység szinte teljesen az ic adatlapján található kapolási rajzra épül. 4 féle tápfeszt ad le:22,12,5,3.3V-ot. A panelon égésnyom, elváltozás nincs.




Nem találkozott esetleg valaki hasonló problémával? Tudta esetleg valaki orvosolni?

Segítségeteket előre is köszönöm, üdv.


szomb. márc. 28, 2009 14:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Nagyon igazatok van ,nem is gondoltam arra ,hogy beéghet a dc-től.Már emlékszem mikor 100v-os tápot 100w-al terheltem és levettem a terhelést akkor egy kicsi ív keletkezett,biztos 50w-nál is ami idővel tönkre teheti az érintkező felületeket ,vagy mást.
Marad a hálózati trafóról való megtáplálás.
Köszi az emlékeztetőt :)


pén. márc. 20, 2009 12:12
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hát igen, egy 2000 Ft-os trafót egyedi gyártású kapcsitáppal kiváltani nem egy hatékony megoldás.


pén. márc. 20, 2009 11:56
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
silverxen írta:
Sziasztok!
Van egy "kattogós wellerem" amihez akarok építeni egy tápot,mivel csak 50w-os, bőven elég neki egy flyback táp(szerintem). Egy uc/sg/3842 ic-t akarok munkába fogni,az lenne a kérdésem ,hogy meg lehet e ezzel oldani a dolgot mert tudtommal ez a topológia csak állandó terheléshez való, a páka meg ki-be kapcsolgat,ilyenkor meg a kimeneti fesz terhelés nélküli állapotban bőven nagyobb lesz a szükségesnél ,ezt gondolom valami vissza csatolással meg lehet oldani.
Mit mondotok érdemes nekivágni? Vagy gondolkozzak más topológián?

Spafi!

Írtad ,hogy a pormagot lehet flyback tápba pakolni , mekkora gerjesztéssel szoktak számolni pormagoknál?

Ez megint a gombhoz a kabátot eset.....
Gaflynak igaza van. De...
Ha a kapcsolóját külön kivezeted, és pl. csak a táp vezérlésére használod akkor megkerülhető a probléma. (de akár félvezetős kapcsolóeszközt is vezérelhetsz a weller "kattogójával")
A PC-táp trafója 24V-ot ad egy félhidas tápban, át sem kell tekerni. Csak akad egy roncs táp a környezetedben amiből ki lehetne termelni.

Mellesleg megemlítem, hogy én a "kattogós wellert" a mai napig egy pici 50Hz-es trafóról használom :)


pén. márc. 20, 2009 10:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
mekkora gerjesztéssel szoktak számolni pormagoknál?


A max. gerjesztés nagyon széles határok között változik az anyagminőségtől függően. Az indukcióváltozást kell belőni úgy, hogy ne melegedjen túlzottan! Ez másként fogalmazva azt jelenti, hogy a melegedéssel határolt maximális menetenkénti AC feszültséget kell meghatározni, kísérletileg, vagy az adatlap veszteségi görbéiből.

Viszont az is igaz, hogy a kapocsoló nem sokáig bírja a DC-t.


pén. márc. 20, 2009 10:29
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Szerintem felejtsd el. Allitolag egyenaramrol nagyon hamar be fog egni a kapcsoloja...


pén. márc. 20, 2009 8:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Sziasztok!
Van egy "kattogós wellerem" amihez akarok építeni egy tápot,mivel csak 50w-os, bőven elég neki egy flyback táp(szerintem). Egy uc/sg/3842 ic-t akarok munkába fogni,az lenne a kérdésem ,hogy meg lehet e ezzel oldani a dolgot mert tudtommal ez a topológia csak állandó terheléshez való, a páka meg ki-be kapcsolgat,ilyenkor meg a kimeneti fesz terhelés nélküli állapotban bőven nagyobb lesz a szükségesnél ,ezt gondolom valami vissza csatolással meg lehet oldani.
Mit mondotok érdemes nekivágni? Vagy gondolkozzak más topológián?

Spafi!

Írtad ,hogy a pormagot lehet flyback tápba pakolni , mekkora gerjesztéssel szoktak számolni pormagoknál?


pén. márc. 20, 2009 0:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
mexx írta:
~0.3-as gyémántbevonatú tárcsával...

Hát ha tudnál vágni 0.3-as légrést a 10x22 keresztmetszetű ferritgyűrűmbe, akkor elég hálás volnék! Írok pü-t.


csüt. márc. 19, 2009 15:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Nekem anno így tanították, elhittem, kipróbálni eszem ágában sem volt.
Persze más dolog az amatőr gakorlat "azt használok, ami kéznél van" és a profi sorozatgártási technológia, ahol még a levegővételt is optimalizálják. :D
Gyémántkorongot kővágásra vettem (és használom), úgy emlékszem 2,2mm széles, ide nem játékos...
De ne offoljuk szét a topicot.


csüt. márc. 19, 2009 12:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
5x12mm keresztmetszetű ferritmágneseket daraboltam ~0.3-as gyémántbevonatú tárcsával,több mint 100darabot,és lényeges kopást nem tapasztaltam.


csüt. márc. 19, 2009 0:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Lehet, hogy előbb-utóbb megeszi a gyémántot, viszont az 1 mm-es fémvágó flex-korong nem alternatíva, túl durva eszköz, túl széles, és veszélyes is. (Vágtam ilyennel is ferritet, de lassú, és csúnya az eredmény.) Vagy nem flexre gondoltál?


szer. márc. 18, 2009 23:06
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Mert lényegi munkavégzés helyett inkább elfogy a szerszám (az apró gyémántszemcsék). Sokkal hamarabb, mint kő vágása esetén. Ebben az esetben a gyémánt keménysége nem számít, mert az oldó fém atomi szinten amortizálja. A cink azt hiszem nem játékos, de a mangán is jó szénoldószer.


szer. márc. 18, 2009 21:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A ferrit mangán-cink vegyület. Egyébként miért lenne baj, ha oldódik?


szer. márc. 18, 2009 20:20
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Off: óvatosan a gyémánttárcsával, a gyémánt szén, a ferrit meg vas(tartalmú), a vasban pedig a szén remekül oldódik.
Gyémánttal vágjatok követ. Lehet kapni (ukrán kereskedők hozzák be kirakodóvásárokon) 1, ill 1,2mm-es fémvágó korongot.
Ha jól emlékszem LUKABRASIV a márkája (gyártója). Én ilyennel próbálkoznék.
On:


szer. márc. 18, 2009 19:38
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Csak erősen terhelt trafó mellett jelent gondot a vas csavar, de akkor biztosan.

Van kb. 0,7-es gyémánt tárcsám, de úgy is macerás precízen elvágni, és sok a mocsok is.


szer. márc. 18, 2009 15:06
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Az ott nem egy vascsavar a fotón? Nem csökken a melegedés ha kiveszed?

Vascsavar igen, de nem vettem észre változást, amikor beletettem.

Kipróbáltam én is, fűrész esélytelen. Amúgy meg alapból AL 5500-as a gyűrűmagom, ahhoz hogy mondjuk AL800-at kapjak 0,3mm-es légrés kell, azmeg esélytelen.
Szóval marad a gyűrűtörés vagy a segédtekercs. Sajna.


szer. márc. 18, 2009 11:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Fűrész nem fogja a ferittet, úgy fél óra alatt 1mm-t bele lehet vágni, nem átvágni.
Talán 1mm-es gyémántvágóval flexel el lehet vágni.

Én azon filózok, hogy a Talitól lehetne-e szerezni osztott csévélyű ETD-t.
Arra szépen meg lehetne csinálni, és a légrés is precízen állítható.

Skori: Lehet akkora a szórt mágneses tér hogy veszteséget okozzon a csavarban?


szer. márc. 18, 2009 8:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Az ott nem egy vascsavar a fotón? Nem csökken a melegedés ha kiveszed?


kedd márc. 17, 2009 22:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Biztos, hogy nem lenne egyszerübb eltörni a gyürüvasat egy légrés kedvéért? Annak nem kell plusz hely a nyákon, és a légrés melegedni sem szokott :) :) :)

Már eljátszottam a gondolattal. Mondjuk nem eltörném, mert akkor össze is kell ragasztani, meg elmozdulhat vagy nem sikerül normálisan eltörni, fázok ettől. Rendelek még ilyen vasat és majd megpróbálom befűrészelni. Fogja egyáltalán a vasfűrész???? Azzal kb 1mm-es lenne a légrés. Nem tudom, hogy sok vagy kevés.

Jelenleg itt tartok:
Fotó1
Fotó2
Félhíd kimenet
60W terhelésnél
510W terhelésnél
180uH a segédtekercs, 100nF a leválasztó, 2nF a ZVS kondi. A kimeneti fesz. emelkedés megszűnt és 5 fokkal csökkent is a magok melegedése.
A végleges tápban 230uH és 220nF lesz vagy légréses gyűrű.

Nincs valaki vagy valami cég aki tud ilyen légrést szakszerűen elkészteni?


kedd márc. 17, 2009 19:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Biztos, hogy nem lenne egyszerübb eltörni a gyürüvasat egy légrés kedvéért? Annak nem kell plusz hely a nyákon, és a légrés melegedni sem szokott :) :) :)


kedd márc. 17, 2009 19:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hűűű tényleg köszi, akkor viszont a 100nF is karcsú lehet és jobb lenne visszatekerni pár menetet is arra a tekercsre.

Este beszámolok mik történtek.


kedd márc. 17, 2009 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Jóvan, kérdezgetem a hülyeségeimet, ahelyett hogy kipróbálnám. Este megteszem.


Inkább előbb gondold végig! (Mennyi is a soros rezgőkör impedanciája rezonanciafrekin?)


kedd márc. 17, 2009 11:37
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Éreztem, hogy valami ilyesmi probléma lehet.
Kapacitív felező alatt a félhíd táp felezését érted, azaz DC leválasztást?
2 kondi nem fér már oda a nyákra, elég sűrű lett. Egy kondival tudom leválasztani a DC-t, ami a tekercsről a félhíd negatív tápjára megy.
A kondi értéknek 100nF gondolom megfelel. De majd kísérletezek.

Azon morfondírozok még, hogy mi lenne ha ennek a segédtekercsnek /180uH/ és kondinak /8-10nF/ is 90kHz-en lenne a rezonanciája.
Okozna ez valamilyen gondot?
Fel tudná így is tölteni a ZVS kapacitásokat?

Jóvan, kérdezgetem a hülyeségeimet, ahelyett hogy kipróbálnám. Este megteszem.


kedd márc. 17, 2009 11:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
miért emelkedett meg a kimeneti feszültségem?


Mert a soros kondenzátorokon az induktív áram feszültséget ejt, ami a két 90 fokos fázistolás miatt hozzáadódik a négyszögfeszültséghez. Külön kapacitív felező kell a "párhuzamos" tekercshez.


hétf. márc. 16, 2009 22:53
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ajjaj, az hogy kézmeleg a segédtekercs egy kicsit túlzás volt. Most hogy fél órát járattam 70 fokos lett. Persze közvetlenül alatta van a trafó, ami szintén elérte a 60-at.


hétf. márc. 16, 2009 19:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori írta:
Idézet:
Hát légrést nem tudok tenni ebbe a trafóba, így nem tudom csökkenteni a mágnesezési induktivitást, hacsak nincs rá valami más módszer.
Tehetsz egy külön tekercset is a félfíd kimenetére (persze kondival leválasztva a DC-t)


Folytattam végre a kísérleteket. Tettem segédtekercset a trafó primerrel párhuzamosan. T106-2-es magra 150 menet litzével. Ez így 300uH-re jött ki. Kis terhelésnél tűrhetően trapéz volt a félhíd kimenetem, nagynál /400W/ már nem. Ekkor elkezdtem letekerni 10-esével a meneteket a tekercsről. Ahogy csökkent a menetszám, azzal növeltem a ZVS kondi értékét és egyre szebb lett a trapéz nagy terhelés mellett is. 115 menetig tekertem le, azt akartam, hogy 2 sorban elférjen a tekercselés a magon. Ez 180uH-t eredményez, ami gyönyörűen áttölti a 2nF-os ZVS kondit a 300ns-os DT alatt. 5 perc alatt kézmeleg kb a segédtekercs, 2W-ra számítottam a veszteségeit. Látszólag jól megy a táp. Néztem a félhíd áramát, szépnek mondható színusz.

A kérdésem az, hogy miért emelkedett meg a kimeneti feszültségem?

ZCS módban +-52V/4A
ZVS módban +-57V/4,3A

Azt értem, hogy egy trapéz alakú fesz. átlag értéke nagyobb, mint ugyanakkora DT-vel rendelkező négyszögé és ezért valamivel megemelkedhet.
Nekem az a fura, hogy ezt a kimenő feszt a menetszám nem indokolja

Primer:14
Szek:2x5

(294V/2)*10/14= +-53V alatt van, 100%-os kitöltési tényező mellett is.

Valahogy a segédtekercs rápumpál a trafóra?
Mitől emelkedik meg a primer feszültség?


hétf. márc. 16, 2009 18:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocsi, nem ismerős.


kedd márc. 10, 2009 18:46
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SPafi, ha már szóbakerült, vettem a börzén a múltkor 2db felirat nélküli szép kék vasmagot, ránézésre olyat mint amik neked is voltak (vagy picit nagyobb), hogy jó kis tekercset lehet majd gyártani rá. Nos meglepődtem AL=5200! ez inkább trafónak való. Ismerős ez a vas neked esetleg?


kedd márc. 10, 2009 18:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
silverxen írta:
Spafi!

Az előzőoldalon kérdezted a kék gyűrűmagom tipusát,de nem volt rajta semmi.Viszont ma kaptam egy marha nagy franckarikát amit tele van jó nagy gyűrűmagokkal ,és van rajta tipus szám :D MS-157060-2 9b3c,

http://pdf.directindustry.com/pdf/arnol ... 5-_78.html ,

ezt találtam róla a táblázatban az Al=81 az értéke ,ez ugye azt jelenti hogy porvasmag?!ugye?ugye?

Az lenne a kérdésem , hogy ezt a magot csak fojtónak lehet használni a sec.oldalon a kapcstápban???

Ja és még valami a panelon van néhány jó nagy sárga-fehér/D=60mm/ gyűrűmag is azon nincs típus szám ,de gondolom azokat is csak fojtónak lehet használni,ha lehet ???


Igen, porvas, méghozzá elég jó fajta. Nem csak fojtónak használható, hanem pl. fly-back tápban is. A sárga-fehér viszont elég gagyi, csak fojtónak jó.


kedd márc. 10, 2009 18:00
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Trafónak, meg fojtónak.


kedd márc. 10, 2009 13:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Nos akkor mostantól nyitott a kérdésem ,nem mintha eddig nem az lett volna
válaszolhat bárki aki tud segíteni :!:
És még valami Planár magokat mire szoktak használni... :?:


kedd márc. 10, 2009 11:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Spafi!

Az előzőoldalon kérdezted a kék gyűrűmagom tipusát,de nem volt rajta semmi.Viszont ma kaptam egy marha nagy franckarikát amit tele van jó nagy gyűrűmagokkal ,és van rajta tipus szám :D MS-157060-2 9b3c,

http://pdf.directindustry.com/pdf/arnol ... 5-_78.html ,

ezt találtam róla a táblázatban az Al=81 az értéke ,ez ugye azt jelenti hogy porvasmag?!ugye?ugye?

Az lenne a kérdésem , hogy ezt a magot csak fojtónak lehet használni a sec.oldalon a kapcstápban???

Ja és még valami a panelon van néhány jó nagy sárga-fehér/D=60mm/ gyűrűmag is azon nincs típus szám ,de gondolom azokat is csak fojtónak lehet használni,ha lehet ???


kedd márc. 03, 2009 23:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Megneztem az adatlapon. Ellenfazisban nyomja.Igy is jo. :)


vas. márc. 01, 2009 12:10
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Az elso link alatti kapcsolas tetszik nekem, a masodikkal kapcsolatban az a kerdesem, hogy a PWM vezerlo ket kimenete ellenfazisban mukodik-e. Mondjuk ha igen, akkor sem baj, mert az IGBT elviseli a csucsaramokat, csak a disszipaciot akartuk csokkenteni, arra meg jo ez a megoldas. :D


vas. márc. 01, 2009 11:51
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Hi!
Van pár probléma amire ki kell térni, először is, 110V-on, 30A-es kimenő áram. Mondjuk engedjünk meg 30% hullámosságot a kimeneten, a kimeneti áram így 25A-35A ig változik a kapcsoló freki fv.-ben. Így az igbt-n 35A csúcs áram fog folyni, amit a 20N60A4D 50kHz-ig visel el. Namost, a kiemnő telj. az 3.3kW, ez átfolyik az igbt-n, vagyis a effektív áram az igbt-n 11A környékén van kb. 300V-ról. A szaturációs feszültsége olyan 2V környékén lesz, vagyis 22W-ot diszipál, erre jönnek még a kapcsolási veszteségek is.
Nem vagyok benne biztos hogy egy igbt kibírja ezt, lehet 2db-ot kell alkalmazni. Kimeneti diódának meg lehet mégsem RHRP-t kéne párhuzamosítani. Hanem valami kisebb nyitó feszültségűt. 60APU04 nembiztos hogy kibírná. Többiek?
http://kepfeltoltes.hu/view/090301/buck1_www.kepfeltoltes.hu_.png
Vagypedig meg lehet oldani trükkösen is, így nem kell vesződni a párhuzamosítás promlémájival:
http://kepfeltoltes.hu/view/090301/buck2_www.kepfeltoltes.hu_.png
Lényegében 2db buck konverter párhuzamosítva.


vas. márc. 01, 2009 11:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Kozben rajzoltam egy hasonlo kapcsolast. A tapfeszultsege kb 20-30V. A feladata, aramkorlatozos akkutolto. Par szaz Hz-en taplalna az akksit, impulzusokkal. A szunetekben egy parhuzamosan kotott ellenallason keresztul aszimmetrikus toltest valositana meg. Csak azert mondom, mert hasonlo a topologiaja ahhoz, amit Te emlitettel, azzal a lenyeges kulonbseggel, hogy itt nincs szukseg szuresre, mert direkt jo, hogy impulzusokban folyik az aram a terhelesen.


http://stubiflex.gallery.ru/watch?a=sBb ... =slideshow


Itt meg egy szinten emberes teljsitmenyu chopper, igaz a feszultseg alacsonyabb.
http://www.whale-box.narod.ru/temp/choper/EL_DR.pdf

P.S.: Az "Ampermerotol" ne rettenjen meg senki, holnaptol nem lesz ISO9001-es szabvanyba foglalva ez a jeloles.
:D


szomb. feb. 28, 2009 23:28
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. okt. 28, 2006 16:47
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás 
Estét!
Holnap csinálok majd 1-2 rajzot, és akkor a többiek is bekapcsolódhatnak majd a témába, meg lehet majd vitatni meik a legjobb. Szívesen segítek, engem is érdekelnek ezek a dolgok.
Bár, igaz 3kW körüli buck konverterrel még nem volt dolgom.

ui: nem Eagle-t használok, általában papíron dolgozok, és néha viszem fel gépre sima rajzoló progival.


szomb. feb. 28, 2009 22:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. ápr. 23, 2004 0:10
Hozzászólások: 463
Tartózkodási hely: Magyarorszag
Hozzászólás 
Kedves _pimi!
Nagyon jok az eszreveteleid.

Termeszetesen nem bipolaris tranzisztorrol lenne szo a kapcsolo eszkoz gyanant, azert is a cikermanyos meghajtasa. Nagyon koszonom, hogy nem csak a hibakat veszed eszre, hanem konkret javaslatokat is teszel, pont ebbol a celbol bocsajottam a keszulo kapcsolast megvitatasra. Az IGBT tipusaval tehat mar tisztaban vagyunk. En is valamien 600V 50A korulire gondoltam. Szerinted jo lesz ilyennel? Az emlitett diodat sem tudtam milyen tipusut alkalmazzak, csak azert van melette az a tipusjelzes, mert "valamit" ir melle a progi amiben rajzoltam a kapcsolast. Koszonom a javaslatoat a dioda konkret tipusara. Nagyon orulok annak is, hogy szerinted nem kell megcsinalnom ezt a bonyolult trafos meghajtast. A 494-essel eleve nem lesz jo az arammodu vezerles szerineted vagy azert lehet vele valamit kezdeni?
A 470u-s kondi tenyleg durva lenne oda, azt hiszem nagysagrendel kisebb is megfelel. Jol gondolom?
Ami a VA jelleggorbet illeti: valoban jo az eszreveteeld, hogy nem irtam oda , milyen feszultsegre kell leessen a beallitott 10-30A-es aramkorlatnal, nos ez kb 110 V.
Ha esetleg Te is Eagle-t hasznalsz es atkuldenem a kapcsirajzot, atgyurnad az eszreveteleid alapjan a topologiajat?


szomb. feb. 28, 2009 21:29
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 70  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség