Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. jún. 08, 2024 6:38



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 70  Következő
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
BC807 bőven elég!


kedd jan. 12, 2010 21:49
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Üdv Urak!
Nagyon megtetszett ez az IC: IRS21531D

Egyetlen hiányossága számomra a kis kimeneti árama. IRG4PC40UD IGBT-ket szertnék vele meghajtani 90kHz-es rezonáns tápban.
Hogyan kéne megpatkolni a kimeneteit, milyen SMD tranzisztorokat ajánlanátok hozzá. Jó lenne sot23-as tokú.
BCX41-42 talán? Nem találok sot23-ast nagyobb áramút.


kedd jan. 12, 2010 20:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
A 4.5V -ról indulást okozhatja az IC és a Schottky távolsága?
Vagy csak egyszerűen nagyon lehúzza a kompresszor indulása?


Mindkettő lehetséges.

Idézet:
Esetleg nagyobb kimeneti kondi kapacitás segíthetne ezen?


Ha átlagértékben még nincs túlterhelve az IC, csak periodikusan, csúcsokban, akkor igen. Ki kell próbálni!

Idézet:
Idézet:
(Egyébként ha lenne földfólia, sokkal kevésbé lenne érzékeny a vonalvezetésre.)

Ilyet meg nem tudom, hogyan csinálhatnék.


Kétoldalas nyákot maratva. Persze ez most kicsit macerás lenne.


hétf. jan. 11, 2010 12:21
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
SPafi írta:
Én megpróbálnám mégiscsak oda tenni azt a diódát, ahová rajzoltam, és L-idommal szerelni a hűtőfelületre, azt a 2 W disszipációt gond nélkül el tudja vezetni. Vagy akár alulról is lehetne szerelni a diódát, fejjel lefelé, így is jó közel tud kerülni a kimenethez és GND-hez, és így azonos síkban is lehet az IC-vel.

Ez sajnos nem lehetséges, mert ha fejjel lefelé van, akkor pont megcserélődik a két lába, és ahhoz, hogy jól álljanak mégis, ahhoz 180 fokban el kellene forgatnom, de akkor meg pontosan ellenkező irányba sugározná a hőt, nem az oldalfal felé, ahova az IC.
Az L-idomos dologhoz meg egyszerűen nincs hely se.
Ráadásul kiforrasztani se tudnám már csak úgy a Schottky-t, csak elég körülményesen, mert nincsen ón-elszívóm.

SPafi írta:
A megmaradt ingadozást okozhatja az is, hogy még mindig nem elég kicsi az áramhurok, de lehet az is, hogy más gond van még, pont emiatt a bizonytalanság miatt jobb ha biztosra mész, és a létező legrövidebb bekötést valósítod meg, hogy legalább ez legyen kifogástalan!

A 4.5V -ról indulást okozhatja az IC és a Schottky távolsága?
Vagy csak egyszerűen nagyon lehúzza a kompresszor indulása?
Hisz végülis minden motor az indulásakor elég nagy áramot vesz fel.
Esetleg nagyobb kimeneti kondi kapacitás segíthetne ezen?

SPafi írta:
(Egyébként ha lenne földfólia, sokkal kevésbé lenne érzékeny a vonalvezetésre.)

Ilyet meg nem tudom, hogyan csinálhatnék.


hétf. jan. 11, 2010 0:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Örülök, hogy közelítesz a megoldáshoz!

Én megpróbálnám mégiscsak oda tenni azt a diódát, ahová rajzoltam, és L-idommal szerelni a hűtőfelületre, azt a 2 W disszipációt gond nélkül el tudja vezetni. Vagy akár alulról is lehetne szerelni a diódát, fejjel lefelé, így is jó közel tud kerülni a kimenethez és GND-hez, és így azonos síkban is lehet az IC-vel.

A megmaradt ingadozást okozhatja az is, hogy még mindig nem elég kicsi az áramhurok, de lehet az is, hogy más gond van még, pont emiatt a bizonytalanság miatt jobb ha biztosra mész, és a létező legrövidebb bekötést valósítod meg, hogy legalább ez legyen kifogástalan!

(Egyébként ha lenne földfólia, sokkal kevésbé lenne érzékeny a vonalvezetésre.)


vas. jan. 10, 2010 23:09
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Vazzee!!!
EZAZ!!!

Hát mégiscsak a Schottky és az IC közötti körbevezetés az oka!
Megcsináltam a rövid kábeles összeköttetést a Schottky és az IC között és máris más a helyzet!
Konkrétan:
Ahogy megkapta a 12V-ot az elektronika, 4.5V-on indult el, és indult be a kompresszor.
Aztán szépen lassan elkezdett fölfelé kúszni a fesz, sokkal lassabban mint ahogy eddig emelkedett.
Jó pár másodperc alatt ment fel egészen 5.2V-ig, ott egy pillanatra megállt, aztán szépen lassan kezdett csökkenni, egészen 5.08V-ig, ahol nagyjából stabilizálódott, egyre kevesebbet változott. Még úgy 10-20 másodpercig hagytam, hogy tényleg stabil marad-e.
Kicsit fura, hogy egy ilyen nagy hullám alakban konvergál az 5V-hoz.

Szóval köszönöm a tanácsokat, mégiscsak fél-istenek vagytok! Kép

Ja, utána még kipróbáltam, h mi van, ha picit lefogom a kompresszor levegő-kimenetét. (Merthogy egy kürt lesz majd rákötve, ami szintén lefolytja majd picit)
Érdekes, hogy erre picit leesett a feszültség, ilyen 0.2 0.5 Voltokat, aztán az egyik ilyen lefogásnál egyszercsak hirtelen felugrott 7V-ra! (a hangja is hirtelen magas lett)
Nem tudom ezt miért csinálta, de reménykedem benne, hogy a fixen majd rajta lógó kürtnél nem lesznek ilyenek. Persze ezt is ki fogom majd még próbálni(mármint a kürttel terhelni) de előbb fixen megcsinálom rendesen az alkatrészoldalon a Schottky meg az IC közötti vezetékezést. Sőt, az ú alakot le is fogom vágni, mármint a felesleges vezetékszakaszt, hogy még annyira se kavarhasson be.

Jameg, arra nem lehetne valami orvosságot kitalálni, hogy induláskor ne ilyen alacsony, 4.5V-ról induljon, hanem közelebb legyen az 5V-hoz? Meghogy kisebb kilengéssel, gyorsabban konvergáljon az 5V-hoz. Mondjuk ez utóbbit talán csak úgy lehetne, hogy mégrövidebbre veszem valahogy az IC és a Schottky szakaszt.


vas. jan. 10, 2010 19:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
SPafi írta:
Miért? Létezik két kis hűtőborda, alu L-idom, stb...

Zárt kis műszerdobozban lesz az egész(nem egyedül), szóval hűtőbordának semmi értelme az álló zárt levegőben. L-idom-mal meg rosszabb lesz a hővezetés, és amúgy sem férne oda.

SPafi írta:
Bármilyen 1000 uF fölötti elkót (nem low ESR!) akassz a kimenetre még pluszban, próbaképpen, az sem baj, ha hosszú vezetékekkel! Ha csökken a probléma, akkor majd elgondolkodhatsz rajta, hogy mire cseréld ki a régieket.

Najo.
Akkor asszem az lesz, hogy majd még mostanság kipróbálom a rövidebb egyenes vezetéket az IC és a Schottky között, ha az sem oldja meg, akkor hétfőn a LOMEX-be veszek ilyeneket:

1 db: "22000uF 16V 30x35 RM10.0
20%105° SNAP-IN 2000h
3.3A (YAG)" 92 Ft

5db:"huzalellenállás: 5R60 5W 5% SQP5 (YAG)
RoHS AX 9x9x22" fejenként 29.6 Ft.

Aztán szépen kipróbálom ezt a 22mF-os óriáskondit a kimenetre kötve(párhuzamosan természetesen), valamint kipróbálom még előtte, hogy a kompresszor helyett ezt az 5 db huzalellenállást kötöm rá párhuzamosan, ezek fejenként 5.6 Ohm-osak és elbírnak 5W-ot fejenként, tehát az eredő ellenállásuk 1.12 Ohm, és elbírnak 25W-ot, de mivel 5V lesz rájuk kapcsolva, olyan 22 W-t fognak(4.46Amper) összesen. (4.44W fejenként)
És ezzel szépen le lesz tesztelve az Ohm-os fogyasztó esete is.


szomb. jan. 09, 2010 21:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Fenyo!

Idézet:
Na ez az, ami sajnos ki van csukva. Eredetileg én is valami ilyesmit szerettem volna, de mivelhogy a Schottky-nak is kell hűtés, ezért csakis egy oldalon egymás mellett lehet az IC és a Schottky.


Miért? Létezik két kis hűtőborda, alu L-idom, stb...

Idézet:
Arra akartam kilyukadni, hogy az nem baj, ha közben meg létrehozok egy kört ezáltal, hogy otthagyom az U alakot, és bezárom egy körré az alkatrészoldalon történő egyenes vezetékezéssel?


Értettem, ez nem baj!

Idézet:
Hmm, akkor ha megcsinálom, hogy a Schottky-hoz egyenes vezeték vezessen, és mondjuk a kondikat kicserélem, hogy meglegyenek legalább 2000uF-osak, akkor már minden elméletet orvosoltam, mindenképp jónak kéne lennie?


Igen, de ha mégsem, akkor gyártok új elméletet. :-) Nem, sajnos kapcsoló üzemben, pláne egy ennyire gyors áramkörnél nagyon apró nüanszok is képesek problémát okozni, és a gyári ajánlástól még távol vagyunk! Szkóp nélkül meg igazából csak találgatni tudok, hogy valójában mit is csinál az áramkör.

Bármilyen 1000 uF fölötti elkót (nem low ESR!) akassz a kimenetre még pluszban, próbaképpen, az sem baj, ha hosszú vezetékekkel! Ha csökken a probléma, akkor majd elgondolkodhatsz rajta, hogy mire cseréld ki a régieket.


szomb. jan. 09, 2010 20:04
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 16:07-kor.



szomb. jan. 09, 2010 17:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Transztyuszeres írta:
Nem "helyére" kell tenni hanem pluszba még...

Jó, de akkor is konkrétan mit rakjak oda? Hány uF hány V, mennyi ESR, melyik dióda, stb.



A kimenetre talán mégsem 3x1000uF kéne, mi volna ha ezt raknám oda?:
3300uF 10V 10x30 RM 5.0 20% 105°
3000h SC010M3300B5S-1030 (YAG)
RoHS LOW ESR & IMP.

Így lenne összesen 9900uF, viszont az ESR már csak alig 9 mOhm.


szomb. jan. 09, 2010 17:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 16:06-kor.



szomb. jan. 09, 2010 17:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Transztyuszeres írta:
fenyo, tegyél 1 soros schottky-t a kimenetre meg egy kondit.
LC tagot sem próbáltad, a sárgavas is maradt. :S
Azért egy-két dolog nem változott :S

Hát de hova mit tegyek? Hogy próbáljam ki ezeket, ha azt sem tudom pontosan miről van szó?
Konkrétan milyen alkatrészt tegyek melyik helyére?

Transztyuszeres írta:
Ez nem egy 7805-ös IC, amit bekötök aztán jólvan ! :O

Miért, azaz IC megvan egymagában is? Nem kell köré építeni semmi más alkatrészt?


szomb. jan. 09, 2010 17:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 16:06-kor.



szomb. jan. 09, 2010 17:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
LOMEX-nál most néztem, van pld egy ilyen:
1000uF 10V 8x15 RM 3.5
20% 105° 3000h
SC010M1000B3F-0815 (YAG)
RoHS LOW ESR & IMP.

Ez tehát 1000uF 10V, ESR-je pedig 70mOhm ha jól látom a TÁBLÁZATBAN.

Ha a most meglévő elkóimat kicserélem erre, az vajon jó lenne?
Mert így lenne összesen 3000uF 23.333 mOhm ESR-rel.

Edit: Sőt talán inkább át kéne fogalmaznom a kérdést, hogy konkrétan hány uF -t hozzak össze a kimenetre, amivel biztosan orvosolom ezt a negatív "visszalökéses" ügyet?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fenyo szomb. jan. 09, 2010 17:32-kor.



szomb. jan. 09, 2010 16:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
SPafi írta:
Nehogy már problémát jelentsen ide tenni a diódát!
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... pDown2.jpg

Na ez az, ami sajnos ki van csukva. Eredetileg én is valami ilyesmit szerettem volna, de mivelhogy a Schottky-nak is kell hűtés, ezért csakis egy oldalon egymás mellett lehet az IC és a Schottky.

SPafi írta:
Na és ha keresztezni kell, akkor mi van? (Egyébként nem kell, az alkatrészoldal tökéletesen szabad, lehet azt is használni!)

Hmm, mondjuk az alkatrészoldalon talán tényleg meg lehetne csinálni. Mondjuk egy oldalon akartam tudni az összes vezetékezést a következetesség miatt, de mind1, ha csak ezen múlik, h jól működjön akkor felrúgom ezt az elvet.

SPafi írta:
Idézet:
De mondjuk, hogy most próbából ráforrasztok egy kis lengőkábelt ami közvetlen összeköti a dióda végét az IC kimenetével, viszont az U alak marad. Próbának az úgy jó lenne?


Ha a lehető legrövidebben kötöd be, akkor valószínűleg jó.

Arra akartam kilyukadni, hogy az nem baj, ha közben meg létrehozok egy kört ezáltal, hogy otthagyom az U alakot, és bezárom egy körré az alkatrészoldalon történő egyenes vezetékezéssel?

SPafi írta:
Idézet:
Egyébként ha a kompresszort az elektronikám nélkül simán rákötöm a gépem molexének az 5V-jára, ott érdekes módon nem kezd el fölfelé kúszni a feszültség, a kompresszor konstans hangot ad.
A gép tápjába hogy csinálták meg?


A gép tápjában minden másként van, pl. az is, hogy legalább 2000 uF-os az elkó.

Hmm, akkor ha megcsinálom, hogy a Schottky-hoz egyenes vezeték vezessen, és mondjuk a kondikat kicserélem, hogy meglegyenek legalább 2000uF-osak, akkor már minden elméletet orvosoltam, mindenképp jónak kéne lennie?


szomb. jan. 09, 2010 16:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Na neee...
Ha visszafelé menne, akkor egy diódával a visszamenőt megakadályozhatnám, nem?


Na deeee... illetve ki kell deríteni, de előfordul ilyen! Diódával az elkó töltődését megakadályozhatod, viszont attól még a motoron kialakul a nagyobb feszültség!

Idézet:
Hát perpill. nem áll rendelkezésemre 50-100 ezer Ft egy szkópra. Sad
De miért, mit tudhatnánk meg belőle?


Egy egyszerű szkóp használtan 10000 Ft, és majdnem vakok vagyunk nélküle, úgy meg szinte mindent látnánk. Persze a kiértékeléséhez ismerni kell az elektronikát, de most hadd ne kelljen általad kiagyalt hipotetikus jelalakokat magyarázgatnom! Az ugye nyilvánvaló, hogy nem sima DC feszültségek és áramok vannak az áramkörben, hanem váltakozik. (Ezért is adták meg az adatlapon is a hullámformákat.) Ezek után sejthető, hogy a működés lényegét nem képes visszaadni egy DC mérés.

Idézet:
Ha megcserélve lett volna az IC és a Schottky, akkor máshol többek lettek volna a vezetékezések, meg ugyan az lenne a probléma mint így, hogy keresztezés nélkül nem tudom odavezetni a diódához, ezért van az az U alaku körbevezetés.


Nehogy már problémát jelentsen ide tenni a diódát!
http://users.hszk.bme.hu/~sp215/elektro ... pDown2.jpg
Na és ha keresztezni kell, akkor mi van? (Egyébként nem kell, az alkatrészoldal tökéletesen szabad, lehet azt is használni!)

Idézet:
De mondjuk, hogy most próbából ráforrasztok egy kis lengőkábelt ami közvetlen összeköti a dióda végét az IC kimenetével, viszont az U alak marad. Próbának az úgy jó lenne?


Ha a lehető legrövidebben kötöd be, akkor valószínűleg jó.

Idézet:
Egyébként ha a kompresszort az elektronikám nélkül simán rákötöm a gépem molexének az 5V-jára, ott érdekes módon nem kezd el fölfelé kúszni a feszültség, a kompresszor konstans hangot ad.
A gép tápjába hogy csinálták meg?


A gép tápjában minden másként van, pl. az is, hogy legalább 2000 uF-os az elkó.


szomb. jan. 09, 2010 15:53
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Egyébként még az összeforrasztás előtt először csináltam egy kis egyszerű tervrajzot, felülnézetből ez alapján csináltam a forrasztást, vezetékezést:
Kép
A pirosak azok a panel alján lévő 0.75-ös szigetelt vörösréz vezetékek.


szomb. jan. 09, 2010 15:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
SPafi írta:
Pl. az is lehet, hogy a kompresszorod annyira váltakozó áramot vesz fel, hogy időnként negatívba billen az árama, ami periodikusan följebb pumpálja a feszültséget, amit a stab. IC nem tud megakadályozni, mert csak kiadni tud áramot, elszívni nem. Tehát így általában megvan a pont 5 V, de időnként följebb megy. Ha ez a gond, akkor nagy értékű, sokezer uF-os elkóval tudod megakadályozni/csökkenteni. Ha ez nincs kéznél, megpróbálhatod leterhelni még 1-2 A konstans terheléssel (autó helyzetjelző izzó, hosszú huzal, stb...).

Na neee...
Ha visszafelé menne, akkor egy diódával a visszamenőt megakadályozhatnám, nem?

SPafi írta:
Ha lenne szkópod, egyértelműen meg lehetne tudni, hogy mi is történik. Ez egy ilyen játék. :-)

Hát perpill. nem áll rendelkezésemre 50-100 ezer Ft egy szkópra. :(
De miért, mit tudhatnánk meg belőle?
Mondjuk, hogy pld szépen hullámosan emelkedik a fesz. Akkor mi van?
Vagy ha egyenletesen szépen emelkedik a fesz. Vagy exponenciálisan.
Mit jelentenének?

SPafi írta:
Egy hibát látok az áramkör kialakításában: a dióda nagyon nagy hurokban kapcsolódik az IC kimenetére. Kösd be a lehető legrövidebb huzallal (közvetlenül az IC kimenetére)! Esetleg ez is okozhatja a gondot. Igazából az IC bal oldalán lett volna célszerű ezt elhelyezni.

Ha megcserélve lett volna az IC és a Schottky, akkor máshol többek lettek volna a vezetékezések, meg ugyan az lenne a probléma mint így, hogy keresztezés nélkül nem tudom odavezetni a diódához, ezért van az az U alaku körbevezetés.
De mondjuk, hogy most próbából ráforrasztok egy kis lengőkábelt ami közvetlen összeköti a dióda végét az IC kimenetével, viszont az U alak marad. Próbának az úgy jó lenne?

Egyébként ha a kompresszort az elektronikám nélkül simán rákötöm a gépem molexének az 5V-jára, ott érdekes módon nem kezd el fölfelé kúszni a feszültség, a kompresszor konstans hangot ad.
A gép tápjába hogy csinálták meg?


szomb. jan. 09, 2010 15:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fenyo!

Nyugi! Az ESR biztos hogy nem volt megfelelő, de ezek szerint más gond is volt.

Pl. az is lehet, hogy a kompresszorod annyira váltakozó áramot vesz fel, hogy időnként negatívba billen az árama, ami periodikusan följebb pumpálja a feszültséget, amit a stab. IC nem tud megakadályozni, mert csak kiadni tud áramot, elszívni nem. Tehát így általában megvan a pont 5 V, de időnként följebb megy. Ha ez a gond, akkor nagy értékű, sokezer uF-os elkóval tudod megakadályozni/csökkenteni. Ha ez nincs kéznél, megpróbálhatod leterhelni még 1-2 A konstans terheléssel (autó helyzetjelző izzó, hosszú huzal, stb...).

Ha lenne szkópod, egyértelműen meg lehetne tudni, hogy mi is történik. Ez egy ilyen játék. :-)

A kerámia kondikat meg nem kellett volna feltétlenül széttrancsírozni, ki is lehet őket kerülni!

Egy hibát látok az áramkör kialakításában: a dióda nagyon nagy hurokban kapcsolódik az IC kimenetére. Kösd be a lehető legrövidebb huzallal (közvetlenül az IC kimenetére)! Esetleg ez is okozhatja a gondot. Igazából az IC bal oldalán lett volna célszerű ezt elhelyezni.


szomb. jan. 09, 2010 7:44
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
NEM!
NEM! NEM NEM ÉS NEM! Egyszerűen NEM! Ilyen nincs!
Így sem jó, megint pontosan ugyan azt csinálja!!!

Tehát NINCS IGAZAD! NEM az ESR volt az alacsony!
A büdös francba már.... Ennyit sz*rakodtam itt a semmiért!
Ráadásul szétb*tam a 22uF-os SMD kerámia kondijaimat!
Így azokat most már vissza sem tudnám rakni.

Mi a jó büdös hét-szentség baja lehet ennek a sz*rnak?!?


szomb. jan. 09, 2010 3:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Basszus, ezeket ki sem bírom forrasztani...
Ez a tömbösítés nagyon megnehezíti a dolgomat...
Egyszerre kéne két helyen melegítenem.

edit:Huhh, megvan, végre leoperáltam őket!
kifúrtam a két végénél a merevítő-vörösrezet amit odaforrasztottam. :)

edit2: Nah, kész, nagynehezen ráforrasztottam a három kondit.
Most kipróbálom.
10-20 perc és meglesz az eredmény.


pén. jan. 08, 2010 23:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Ok, tehát azt mondod, hogy az SMD kerámiákat a kimenetről vegyem le teljesen, és CSAK ez a három db 220uF 160mOhm-os ELKÓ legyen, semmi más?


Ja!

Idézet:
Viszont ezek után jogos szerintem az, hogy akkor mi a fenéért nem írják oda számszerint, hogy kb ennyi ESR érték kell a kimenetre?


Mert függ a feszültségtől és induktivitástól. Legfeljebb a táblázatokba írhatták volna bele. Ehelyett több verziót is megadtak az elkó típusára, ez egy profi tervezőnek nagy segítség.

Idézet:
Sőt, ha már itt tartunk, a kerámiákra is odaírhatnák a konkrét számszerinti ESR-jüket.


Az meg frekvenciafüggő. Egyes gyártók megadják grafikonon.


pén. jan. 08, 2010 23:11
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Ok, tehát azt mondod, hogy az SMD kerámiákat a kimenetről vegyem le teljesen, és CSAK ez a három db 220uF 160mOhm-os ELKÓ legyen, semmi más?

Most már eddig is rajta volt, mert mint írtam kipróbáltam, hogy ezekkel bővítettem az SMD-ket.
Viszont ha jól gondolom, így csak az összkapacitást növeltem meg, az eredő impedanciájukat nem növeltem, tehát az ESR nem javult hiába vannak most bent az ELKÓK, a kerámiák lehúzzák.

Én az IC leírásában nem találtam semmi konkrét számértéket, hogy ennyi és ennyi között kell, hogy legyen az ESR-jük a kimeneti kondiknak.

Viszont ezek után jogos szerintem az, hogy akkor mi a fenéért nem írják oda számszerint, hogy kb ennyi ESR érték kell a kimenetre?

Sőt, ha már itt tartunk, a kerámiákra is odaírhatnák a konkrét számszerinti ESR-jüket.

edit: Akkor asszem most gyorsan még nekiállok, kb 1-2 óra, mire levakarom valahogyan a kimeneti SMD-kerámia-kondi sort, valahogy megpróbálom a helyükre applikálni a három ELKÓt, valszeg be fognak lógni a bemeneti SMD-kerámia-kondik fölé is, s asszem görbítgetnem kell az elkók lábait ehhez.


pén. jan. 08, 2010 23:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
De hisz az IC leírásában éppen az van, hogy a kimeneti kondik minél kisebb ESR-űek legyenek.


Az előbb megnéztem, és nem, a leírásban kicsi, de konkrét értéktartományban lévő elkót javasoltak! A túl kicsi sem jó, pl. az OS-CON-ból pont ezért nem javasoltak semmit a 22 uH 5 V-hoz, mert túl kicsi lett volna az ESR (pontosabban az ebből adódó időállandó)!

István!

Miért?


pén. jan. 08, 2010 22:48
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 16:06-kor.



pén. jan. 08, 2010 22:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Üdv SPafi! Te még itt, töretlen erővel?


Szia, István!

Most épp nem rágják a fülemet határidők miatt, kicsit lumpolok. És te? Hogyhogy árulod a sok jó alkatrészt?


pén. jan. 08, 2010 22:09
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
De hisz az IC leírásában éppen az van, hogy a kimeneti kondik minél kisebb ESR-űek legyenek.
Amúgy eredetileg a három pluszban rákapcsolt elkót akartam csak rákötni(220uF, 160mOhm), de végül DöG-1 beszélt le róla, mert az SMD kerámiáknak kisebb az ESR-je, ami jobb, mert jobb lesz az össz-hatásfok, és nem is melegszik úgy emiatt.
Most akkor hogy van ez?


Igen, amíg elkóról van szó, addig kis ESR értékre kell törekedni, mert abból nem létezik olyan, aminek túl kicsi lenne az ESR-je. Az elkók 10...100 kHz környékén (ahol a szabályzó vágási frekvenciája van) tisztán ohmos ellenállásként viselkednek, így az LC szűrő fázistolása csak 90 fok, ami tökéletes a szabályzáshoz. Ezzel szemben a kerámia kondiknak ha értelmezhető is az ESR értéke, de semmilyen frekvenciatartományban nem viselkedik tisztán ellenállásként, ezért nem fog vele jól működni a szabályzás.

Kösd be csak az elkóidat a kimenetre! 22uH-vel lesz vagy 0,2 A csúcsban az AC áram, ez 0,05 ohmon tökéletesen elhanyagolható veszteséget okoz! A bemenet más kérdés, ott 2,5 A az AC áramkomponens, ahhoz kell a kerámia, és nem is okoz problémát.

Idézet:
Ráadásul akkor a 270 Ohm-os ellenállás esetében is fel kellett volna kúsznia a fesznek (nem csak a kompresszornál), ha tényleg az alacsony ESR miatt van. Szerintem.


Nem, mert olyankor a szaggatott vezetési tartományban dolgozik, ilyenkor a tekercs nem tud jelentős fáziskésést okozni.

Idézet:
De végülis ennek akkor most mi a jelentősége?


Az, hogy hacsak nem muszáj, ne használj ilyen kondikat! :-) A hőmérséklettől is erősen csökken a kapacitásuk, ettől lehet az, hogy egyre följebb megy a feszültség (egyre nagyobb amplitúdóval gerjed).

Idézet:
Mi az a földfólia?


Összefüggő rézfólia a nyák túloldalán, amihez minden alkatrész GND-re kötendő lába csatlakozik.


pén. jan. 08, 2010 22:01
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
De egyébként ha feltesszük, hogy mondjuk volna egy ilyen ellenállásom, ami kibír 30Watt-ot, és 1 Ohm-os, és mondjuk azt az eredményt kapnám, hogy erre nem kúszna fel már a kimenő fesz, akkor mit jelentene ez pontosan? És hogyan lehetne orvosolni, hogy a kompresszornál se menjen fel?


pén. jan. 08, 2010 20:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Transztyuszeres írta:
fenyo, próbálj meg berakni a kimenetre egy LC szűrőt,

Konkrétan? Hol, melyiket?

Transztyuszeres írta:
meg lecserélni azt a sárga-fehér vasat,

Mármint a Toroid induktivitást?

Transztyuszeres írta:
ill. nézd meg 2-3A Ohm-os terhelésen jó-e.

Igen erre én is gondoltam, csak jelenleg épp nincs kéznél olyan 1-2 Ohm-os ellenállás ami kibírna 25-35 Watt terhelést. Amúgy néztem, ilyen 600-700 Ft körül lehet kapni ilyent, szép nagy hűtőbordázott ellenállást. :)
Arra is gondoltam, mi lenne ha vékony rézkábelből levágnék egy jó hosszút, ami már eléri az 1 Ohm-ot. :) Mondjuk az lehet nem bírná a sok ampert.

Transztyuszeres írta:
Első ránézésre (kapcs.rajz) szerintem a kompresszor zavar be a "feedback"-nek.

Nade hogyan, miképpen? És hogy lehetne orvosolni?
Az induktivitása által kavar be?


pén. jan. 08, 2010 19:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
SPafi írta:
fenyo!

Kerámia kondit használsz a kimeneten, pedig ide elkó kellene! A visszacsatolást itt úgy méretezték, hogy számítottak az elkó soros ellenállására, nálad viszont ez gyakorlatilag nincs. Ettől gerjedhet.

:o
De hisz az IC leírásában éppen az van, hogy a kimeneti kondik minél kisebb ESR-űek legyenek.
Amúgy eredetileg a három pluszban rákapcsolt elkót akartam csak rákötni(220uF, 160mOhm), de végül DöG-1 beszélt le róla, mert az SMD kerámiáknak kisebb az ESR-je, ami jobb, mert jobb lesz az össz-hatásfok, és nem is melegszik úgy emiatt.
Most akkor hogy van ez?
edit: Ráadásul akkor a 270 Ohm-os ellenállás esetében is fel kellett volna kúsznia a fesznek (nem csak a kompresszornál), ha tényleg az alacsony ESR miatt van. Szerintem.

SPafi írta:
Egyébként az Y5V kondik katasztrofálisan ****, a névleges feszültség felénél a kapacitásuk felére (vagy az alá) csökken.

Ez nekem is feltűnt, mert forrasztgatás előtt méricskéltem, és a 10uF-os bemenő kondik pontosan annyik is voltak, de a kimeneti 22uF-os kondiknál nagyon nem 22uF-ot mértem, hanem olyan 16 uF-ot!
Ezért is kötöttem rá végül a tervezett 10 helyett mind a 12 -t amit vettem.
De végülis ennek akkor most mi a jelentősége?

SPafi írta:
Esetleg a földfólia hiánya is lehet gond,

Mi az a földfólia?

SPafi írta:
U.i.: jók a fotók, és dícséretes a hibaleírásod!

Thx.
A fotókat amúgy a telefonommal csináltam. :) (HTC Touch HD)
Igaz, ellőttem vagy 30 képet mire sikerült jól belőnöm a megvilágítást meg a fényképezés szögét.

SPafi írta:
Egyedül azt hiányolom, hogy szkóppal nem mértél.

Hát sajnos olyanom nincsen, csak egy sima multiméter áll rendelkezésemre: Extech EX 420


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára fenyo pén. jan. 08, 2010 19:59-kor.



pén. jan. 08, 2010 19:31
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres szer. dec. 15, 2010 16:10-kor.



pén. jan. 08, 2010 18:08
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fenyo!

Kerámia kondit használsz a kimeneten, pedig ide elkó kellene! A visszacsatolást itt úgy méretezték, hogy számítottak az elkó soros ellenállására, nálad viszont ez gyakorlatilag nincs. Ettől gerjedhet. Egyébként az Y5V kondik katasztrofálisan ****, a névleges feszültség felénél a kapacitásuk felére (vagy az alá) csökken.

Esetleg a földfólia hiánya is lehet gond, bár ahhoz képest azért nem rossz a layout.

U.i.: jók a fotók, és dícséretes a hibaleírásod! Egyedül azt hiányolom, hogy szkóppal nem mértél.


pén. jan. 08, 2010 17:59
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Köszönöm mindenkinek a tanácsait, végülis az LM2678-5.0 IC mellett döntöttem,

és ezt a kapcsolást építettem meg:
Kép

Ezt találtam a legegyszerűbbnek, ezen van a legkevesebb alkatrész, és azt hiszem ezzel sikerült a legkissebbre csinálni az egészet.

Majdnem jól is műxik az összeforrasztott cucc, de van vele egy nagy baj! Ehhez szeretném kérni a további segítségeteket.
A kapcsolást végülis ezekkel az alkatrészekkel valósítottam meg:
Bemeneti kondiknak 6 db 25V 10uF-os SMD kerámia kondenzátort tettem;
Kimeneti kondiknak 12 db 10V 22uF-os SMD kerámia kondenzátort tettem;
Schottky Diódának egy 60V 10A/150Ap Gl (MBR1060)-t tettem;
Induktivitásnak egy Toroid 22uH 10A 0.0068 ohm-t tettem;
Boost kondinak egy 50VDC 10nF-os kerámia kondit tettem;

Itt van két kép a forrasztmányomról:
KÉP1
KÉP2

Adott egy kürt-kompresszor, amit eredetileg 12V-ra terveztek, ott 17 Ampert venne fel, azaz 200Watt-os lenne.
Viszont ha 5V-ot kapcsolunk rá, akkor csak olyan 4-5 Amper szaladgál rajta, ez mért adat, a sz.gépem molex tápjának 5V-járól ezt leteszteltem, lemértem ampermérővel.
Én ezt a kompresszort szeretném 5V-ról üzemeltetni, ehhez készül ez az egész elektronika. Kb 25W lesz a fogyasztása.

Namost kipróbáltam az elkészült elektronikámat, a kompresszort rákapcsoltam a kimenetére, a bemenetére meg rákapcsoltam a sz.gépem molex csatijából a 12V-ot.
A kompresszor el is indult szépen, viszon az a nagy baj van, hogy ahogy elkezd az egész üzemelni, szépen elkezd fölfelé mászni a kimenő feszültség, ami hallható is a kompresszor hangján, hallhatóan egyre magasabb hangon kezd járni.
Pár másodperc alatt felment 6V-ra, itt már gyorsan lekapcsoltam, mielőtt valami tönkremegy.

A kérdés tehát az lenne, hogy mi lehet ennek az oka, illetve hogy lehetne kiküszöbölni?

Amiket eddig próbáltam:

Raktam jó hűtést az IC-re meg a Schottky-ra, mert előtte nagyon gyorsan melegedett, azt hittem attól mászik felfelé a kimenő fesz. De nem, jó hűtéssel alig érezhetően melegszenek most már, de így is felkúszik a fesz.

Hátha a kimeneti kondik kevesek, mert nagy a kompresszor váltó komponense. Fogtam 3 db ELKÓ-t, fejenként 220uF-osak (ESR-jük olyan 160mOhm fejenként) hozzáforrasztottam a kimeneti SMD kerámia kondikhoz párhuzamosan. (így összesen olyan 1300uF lett a kimeneten) Eredmény: Nincs változás. :(

Aztán kipróbáltam, hogy elővettem egy régi 270 Ohm-os ellenállást (16W-ra van méretezve), és a kompresszor helyére kapcsoltam, kipróbáltam így mi van. Így 18mA folyt az ellenálláson(ez számolt adat) mértem a kimenő feszt: 5.00V! Századra pontosan! Több másodpercig néztem, atomstabilan áll 5.00V-on. Még a gépem molex 5V-ja se ilyen pontos.
Aztán evvel párhuzamosan rákapcsoltam a kompresszort, persze azonnal ment fel megint a kimenő fesz.

Tehát mi lehet a baj?


pén. jan. 08, 2010 17:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás ötlet
fenyo írta:
Ros-Co. írta:
Hali
Skori ezekre gondolt:
http://www.hvlabs.hu/inverter/step_down_48V.gif

Ezzel jönnyedén építhető 10A fölés is, de ami a lényeg, hogy a szinkron BUCK elrendezés miatt kevésbé melegszik, mert a dióda nyitófeszültségénél kisebb a FET-en eső feszej. De ettől még a tekercsnek ki kell bírnia a 10A-t.

Talán EBBEN benne van, csak nem tudom melyik értéket kell benne nézni.

És amit fentebb linkeltem kapcsi-rajz az L4970A-val(Vin=35V) ott mi van, ha 9.6V inputot kapcsolok rá? (az L4970A doksijában az van, hogy az input lehet 8V is, tehát az IC-n nem múlik...)

Kérlek szépen segítsetek nekem!

Bár nem szinkron egyenirányítós, de olcsó, egyszerű, kis helyigényűnek tűnik esetleg MAX 1651vezérlővel csinálni valamit, (max 100nC-os fethez)... :roll:
Lomexnél ilyesmi alkatrészeket találtam még: pl. Schottky (a 2-őt párhuzamosan bekötni); néhány wattot disszipálni fog... :? TO-220 P-fet, vagy SMD Fet; 0805 size 0R01 ohmos SMD ellenállás áramérzékelőnek...

Persze még valami jóóó nagy tekercs is kéne bele.:roll:
Dióda+ Fet mehet azonos hűtőbordára. :wink:

Meg, hogy az egész egyáltalán működne-e azt nem tudom, ilyent még nem építettem! :oops:


pén. dec. 04, 2009 15:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
http://www.puskas.hu/r_tanfolyam/tapegysegek.pdf


kedd dec. 01, 2009 16:16
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 30, 2009 19:11
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Sziasztok!
Tudnátok segíteni?
Van egy kapcsoló üzemű tápom, Relco 35-110w-os.
Ennek kimenetén 12volt váltó van és ezt szeretném egyenirányítani és stabilizálni, hogy 5 és 12volt legyen,mert winchestert akarnék hajtani róla.
Tudnátok segíteni kapcsolási rajz ügyben?

És ugyan ilyen trafót szeretnék használni autó akku töltésre is, ha tudtok erre is küldjetek kapcsrajzot vagy írjatok, ha van elképzelés ez ügyben.

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv.: Gortvalui


hétf. nov. 30, 2009 19:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Hali
Skori ezekre gondolt:
http://www.hvlabs.hu/inverter/step_down_48V.gif

Ezzel jönnyedén építhető 10A fölés is, de ami a lényeg, hogy a szinkron BUCK elrendezés miatt kevésbé melegszik, mert a dióda nyitófeszültségénél kisebb a FET-en eső feszej. De ettől még a tekercsnek ki kell bírnia a 10A-t.

Ezzel csak az lesz a baj, hogy az IR2111 nem fog menni 9,6V-ról, mert az UVLO letilt. (még utána kell nézzek)

Talán EBBEN benne van, csak nem tudom melyik értéket kell benne nézni.

És amit fentebb linkeltem kapcsi-rajz az L4970A-val(Vin=35V) ott mi van, ha 9.6V inputot kapcsolok rá? (az L4970A doksijában az van, hogy az input lehet 8V is, tehát az IC-n nem múlik...)

Kérlek szépen segítsetek nekem!


csüt. nov. 26, 2009 14:45
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hali
Skori ezekre gondolt:
http://www.hvlabs.hu/inverter/step_down_48V.gif

Ezzel jönnyedén építhető 10A fölés is, de ami a lényeg, hogy a szinkron BUCK elrendezés miatt kevésbé melegszik, mert a dióda nyitófeszültségénél kisebb a FET-en eső feszej. De ettől még a tekercsnek ki kell bírnia a 10A-t.

Ezzel csak az lesz a baj, hogy az IR2111 nem fog menni 9,6V-ról, mert az UVLO letilt. (még utána kell nézzek)
Ebben az esetben diszkrét felső oldali meghajtó áramkör is szóba jöhet.
pl:

http://www.hvlabs.hu/hobbi/floatdriver.gif


csüt. nov. 26, 2009 13:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Skori írta:
fenyo írta:
,...A bemenet 9.6V -tól 16.8V -ig fog változni, és stabil 5V kimenetet szeretnék, ami elbír a kimeneten akár 6 Ampert is. (10 mégjobb lenne, bár valszeg annyi nem kéne)....
Mintha RosCo-nak lett vona egy kapcsolása, amiben a 2576-ot használta fel egy IR félhíd vezérlővel + 2 fettel. Kérdés, hogy 9,6V-ról menne-e. Amúgy viszont könnyedén visz 10A-t vagy többet is, fettől függően.
Az 555-ös tápom is megépíthető IRL fettel ilyen célra, de ott a negatív oldalban van a szabályzó, és a poz. oldalon figyeli az áramot. Tehát nem lehet közösíteni a bejövő tápot a kimenő feszültséggel. A felhasználás módjától függ, hogy ez járható megoldás-e.

Aham.
Az L4970A IC-t könnyedén be tudnám szerezni, és itt egy kapcsolás vele, ami majdnem jó: kapcsi
Csak itt a bemenet 35V. Mit kellene ezen a kapcsin módosítani, hogy a bemenet 9.6V - 16.8V között lehessen?


szer. nov. 25, 2009 23:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gazz írta:
Ha jól látom, itt a trafó csak a leválasztás miatt van ugyebár, s mivel nem nagyfrekin megy, ezért ez egy normál nagyméretű toroid. Azt viszont nem értem, hogy miért nem a trafó után van a szabályozás, miért előtte?

1. oldalon


Nem jól látod.


szer. nov. 25, 2009 8:30
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
fenyo írta:
,...A bemenet 9.6V -tól 16.8V -ig fog változni, és stabil 5V kimenetet szeretnék, ami elbír a kimeneten akár 6 Ampert is. (10 mégjobb lenne, bár valszeg annyi nem kéne)....
Mintha RosCo-nak lett vona egy kapcsolása, amiben a 2576-ot használta fel egy IR félhíd vezérlővel + 2 fettel. Kérdés, hogy 9,6V-ról menne-e. Amúgy viszont könnyedén visz 10A-t vagy többet is, fettől függően.
Az 555-ös tápom is megépíthető IRL fettel ilyen célra, de ott a negatív oldalban van a szabályzó, és a poz. oldalon figyeli az áramot. Tehát nem lehet közösíteni a bejövő tápot a kimenő feszültséggel. A felhasználás módjától függ, hogy ez járható megoldás-e.


szer. nov. 25, 2009 7:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 06, 2006 11:37
Hozzászólások: 94
Hozzászólás 
Ha jól látom, itt a trafó csak a leválasztás miatt van ugyebár, s mivel nem nagyfrekin megy, ezért ez egy normál nagyméretű toroid. Azt viszont nem értem, hogy miért nem a trafó után van a szabályozás, miért előtte?

Prolude írta:
Urak!

Mit szóltok ehhez a mosfet driver tápellátáshoz?
1. oldalon
Mármint, hogy nem egy segédtekercs szolgáltatja a trafóról, hanem a félhíd kimenetről egy kondin keresztül visszavezetve.


kedd nov. 24, 2009 10:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Nekem van valahol egy ilyen IC-m, de sajna nem emléxem hol...

Nem baj, úgyse a beszerzéssel van a gondom. :)
Inkább azzal, hogy nem értek eléggé az elektronikához, hogy meg bírjam magam tervezni a cuccot.
Pld ez a legutóbbi amit linkeltem jó lenne, ha a bemenet nem 35V lenne, hanem 9V-17V-ig. De mi történik, ha ennek ellenére egy ilyen 35V-s verzióra 9V-17V-ig lévő bemenetet kötök rá?
Meg amúgy mi van, ha úgy kötöm áramforrásra, hogy a kimeneti oldalára nem kötök semmit?


kedd nov. 24, 2009 0:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nekem van valahol egy ilyen IC-m, de sajna nem emléxem hol...


kedd nov. 24, 2009 0:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. márc. 25, 2004 19:32
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Sziasztok!

Egy DC-DC step down konvertert szeretnék csinálni, ehhez kérném a segítségeteket.

A bemenet 9.6V -tól 16.8V -ig fog változni, és stabil 5V kimenetet szeretnék, ami elbír a kimeneten akár 6 Ampert is. (10 mégjobb lenne, bár valszeg annyi nem kéne)

Ehhez ezt az IC-t néztem ki: LM2678-5.0

A linken illetve az adatlapjában van egy typical application kapcsrajz,
arra gondoltam azt megépítem kétszer, és szépen párhuzamosan kötöm bemeneti és kimeneti oldalon is a két konvertert, és így ketten együtt elbírnak 10 Ampert 5V-on.
Kérdés, hogy lehet-e ilyet csinálni, jól működne-e ez így?

Vagy pedig, van egy ilyen is: L4970A
Ez 10 Amperes IC eleve, csak ehhez nincs typical application, meg ennek sok lába van, meg tud ilyen soft start meg mindenféle sz*rt is, ami nekem nem kell. Nekem egy egyszerű stabil 5V kimenet kell, olyan, hogy ha a bemenetére kap a fent említett feszt, akkor a kimeneten megjelenik a stabil 5V amit bír legalább 6 Amperen.

Nagyon fontos volna, hogy minél kisebb teret/helyet foglaljon el az egész.

Edit: Hopp, találtam egy kapcsirajzot az utóbbik IC-hez: LINK
Ezen viszont bemenetnek 35V-ot ír. Vajon ez jó lenne nekem?


hétf. nov. 23, 2009 19:53
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Az olcsó kategória bipoláris kapcsolóelemet használ, --> hatásfok max 75%. Ehhez már a disszipatív sincs messze, sokkal kisebb macerával :?
Egy kicsit jobb ár-érték aránnyal bír pl az http://www.national.com/ds/LM/LM2674.pdf, FET a kapcsolóeleme, br. 835HUF-ért talán még bízhatsz 80-85%-os hatásfokban (nem részletezi az adatlap csak max 500mA-nél)


kedd nov. 10, 2009 20:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Köszi a tippet, ez valóban jó lenne, de sajna ennyiért nem éri meg.


kedd nov. 10, 2009 12:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Skori írta:
Adott egy készülék ami 9V-os elemmel működik és 5V-os stabkocka van benne. Fogyasztása 10..15mA, de néha rövid időre felmegy max 50mA-ig. Létezik ill. kapható olyan kapcsolóüzemű 5V-os stab IC ami ilyen kis teljesítmények esetén is jó hatásfokkal tudná táplálni az áramkört?

Van, de relative drága. 85-95% hatásfok, ~1500HUF, kell mellé tekercs, dióda, két kondi. Pl:
http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX638.pdf
De itt válogathatsz kedvedre: http://www.ret.hu
A részletes keresésnél "step-down" Az árak nettóban értendők.


szomb. nov. 07, 2009 22:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Adott egy készülék ami 9V-os elemmel működik és 5V-os stabkocka van benne. Fogyasztása 10..15mA, de néha rövid időre felmegy max 50mA-ig. Létezik ill. kapható olyan kapcsolóüzemű 5V-os stab IC ami ilyen kis teljesítmények esetén is jó hatásfokkal tudná táplálni az áramkört?


szomb. nov. 07, 2009 20:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
http://urvilag.hu/article.php?id=3514
http://urvilag.hu/article.php?id=3515


vas. okt. 18, 2009 11:10
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 70  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség