Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. jún. 16, 2024 4:00



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Megépítettem egy mopedlámpa deszkamodellt, tesztelés céljára. Úgy tűnik, használható fényt sikerült elérni.


Jól hangzik így elmondás alapján, fotókat nem tudtál csinálni a vetített képről? Akkor ezek szerint mindkétfajta bordás lencsét használod hozzá?

DöG-1 írta:
Jó lenne valami ilyesmi star, amivel közvetlenül egymás mellé, egy sorba lehetne rakni a ledeket, nem kéne kínlódni! :P


Na pont ezt néztem én is. Jó lenne ilyet szerezni, persze nem 30-as kivitelben. :)
Lehet hogy érdemes lenne szerezni PCB lemezt és sajátot készíteni. Csak az ára tántorít el. :)


szer. jún. 23, 2010 13:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Nekem is tetszett a ház, szép kivitelezés. Viszont ami nagyon érdekel, hogy honnan "szerzett" 8-as XP-G optikát?
Nekem is ilyenre lenne szükségem.

Lehet hogy ilyen 10mm-es minioptikákkal csinálja.
Írtam neki, mert tájfutó ismerősöknek kellene hülyebiztos fejlámpa, ami gondozásmentes (tehát nem olyan, mint amit én tudnék összedobni :-) és nem Silva árban van.


szer. jún. 23, 2010 13:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Pinyo1970 írta:
CNC-zett ház, 3D tervezett röntgenrajzos bemutató. Igényes.
Gyaníthatóan taskledes belső.


Nekem is tetszett a ház, szép kivitelezés. Viszont ami nagyon érdekel, hogy honnan "szerzett" 8-as XP-G optikát?
Nekem is ilyenre lenne szükségem.


szer. jún. 23, 2010 13:07
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
A Cree hivatalosan megemelte az MX-6 led maximum áramát: http://www.cree.com/press/press_detail.asp?i=1273670405760
Mostantól 1A-el lehet hajtani.

Néztem én is, de ott már elég magas az égésfesze! Ez biztos nincs túl jó hatással a hatásfokra... Egyébként felhasználóbarátabb tokozás szerintem mint az XR, XP sorozat: nem kell feltétlen star alá... :)

Már nagyon kiváncsi vagyok a beharangozott új XM ledjükre, milyen tokozású lesz, milyen optikákkal fog együtt működni! :P

dhpage írta:
Készülök egy kis finomsággal a Teleholdra

Hozol autó( akksi)t, vagy 4 cellás LiIont? Akkor ki tudnánk próbálni a moped lámpámat (ha addig nem hullik darabjaira...)! Meg infrás hőmérőnek is örülnék... :D


szer. jún. 23, 2010 13:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
-Nekem úgy tűnik, 1 nagyobbik bordáslencse + 1 kis sima lencse is jó megoldás robogó tompítotthoz (3×XP-G). Ezekkel úgy tűnik szép, vékony, ~homogén, éles tetejű, erős fényt lehet csinálni. A nagy bordáslencséhez közelebb még megpróbálok Balutól lesett módon berakni 1-1 ledet a szélesebb-közelibb szórt fényhez... Remélem beválik.

Megépítettem egy mopedlámpa deszkamodellt, tesztelés céljára. Úgy tűnik, használható fényt sikerült elérni.
-A tulajdonképpeni fő fény +/-2,5° × +/-35° fénycsík, amit 3db XP-G szolgáltat. A szorosan egymás mellé tett ledek fölött van még egy fénygyűjtő segédlencse, így csökkenthető a fókusztávolság, nagyobb térszögből gyűlik össze a ledek fénye, de keskeny marad a függőleges nyílásszög. Dhpage-féle kétoldalt domború DX-es lencsét használtam, ledek felé a laposabb felével; led talp - segédlencse perem táv~7mm.
-A segédlencsével ~egy vonalba még 2 pótledet raktam, amiket függőlegesen is eltoltam. Ezek ~20°-os sávban lefelé megvilágítják a közelibb részeket. A két led párhuzamosan van kötve, 1/2-1/2 árammal hajtódnak.
-A Balu-féle nagy DX-es bordáslencse hátsó része ~ 35mm-re van az alsó ledek talpától.
-Szintén Balu hatására belekerült egy féltükör a szórt fény ledjei fölé a felső ívbe. így kicsit még nőtt a lefelé vetülő szórt fény... :wink:
Kb. ezekkel a beállításokkal sikerült a legnagyobb fényerőt, éles határvonalat, és ~egyenletes fényeloszlást elérni. Még majd tesztelgetni kell. A lámpa egyáltalán nem vakít! 8)

Bár tesztnél hűtőborda alig melegedett, csak 1A-el mertem hajtani a szerkezetet (~13W)... Normális nyák híján nem tökéletes az alsó ledeknek a felfekvése az alu lemez "pogácsák"-nál. A felső, féláramú ledeknek meg elég sovány lett, az ideiglenesen berakott alu-pálca... :roll:
1A-en a központi fényerőt egy R63 60W tungsraflex izzóéval azonosnak mértem, eddigi lámpáimat lazán veri... :) Gyári 20W-os halogénnel még nem vetettem össze :oops: , de tulajnak úgy tűnt, hogy jobb lesz.

Jó lenne valami ilyesmi star, amivel közvetlenül egymás mellé, egy sorba lehetne rakni a ledeket, nem kéne kínlódni! :P
Kép


szer. jún. 23, 2010 12:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1641
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Találtam egy ilyet: http://ledeslampa.atw.hu/
Ezt nem valaki innen a topikról csinálja? :)

Gyanús, nagyon gyanús :) Legalábbis az, hogy járt már ezen a fórumon.
CNC-zett ház, 3D tervezett röntgenrajzos bemutató. Igényes.
Gyaníthatóan taskledes belső.

Akksit viszont nem ad hozzá.


szer. jún. 23, 2010 11:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Készülök egy kis finomsággal a Teleholdra :)

http://picasaweb.google.com/lh/photo/TpXlYqnApdRIxFuZYbm2Fg?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/6-QBUkDyl44dII2CWJkcBw?feat=directlink

A látható dolgokon kívül van még benne egy érdekesség, de azt még nem árulom el.


szer. jún. 23, 2010 11:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
A Cree hivatalosan megemelte az MX-6 led maximum áramát: http://www.cree.com/press/press_detail.asp?i=1273670405760
Mostantól 1A-el lehet hajtani.


szer. jún. 23, 2010 9:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Találtam egy ilyet: http://ledeslampa.atw.hu/
Ezt nem valaki innen a topikról csinálja? :)


kedd jún. 22, 2010 18:47
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Szombaton a Deltában volt egy érdekes Ledes rész! :D


Egy ismerősöm is szólt, hogy lesz benne, de aztán lemaradtam az adásról. Most végre meg is tudtam nézni.
Egész jó összeállítás volt, érdekes volt azt is látni, hogy utcai világításra az MC-E ledeket használják. :)


kedd jún. 22, 2010 18:46
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szombaton a Deltában volt egy érdekes Ledes rész! :D
06:21-12:40


kedd jún. 22, 2010 15:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
112. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2010. június 26. (szombat)
Időpont: 21:00
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): Rekettyés, zsíroskenyér hagymával, üdítő, miazmás.
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


hétf. jún. 21, 2010 21:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Komaki írta:
"The item was returned to sender on 15-Jun-2010" :(
Ilyenkor mi a teendő? Történt már mással is ilyen eset?


Igen. Ilyenkor a lakóhelyeden lévő posta a ludas, mert nem értesített ki és mivel nem mentél érte, visszaküldték.
Írni kell a Deal-nek, hogy küldjék el újra. Ez nekem +5$ volt.


pén. jún. 18, 2010 14:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Mindenesetre kiváncsi leszek a fényére... :)
Kár, hogy semmi adatot nem adnak meg ezekről a DX-es lencsékről... :(


Én úgy tervezem, hogy elvileg befér egy ilyen alá a 3 MC-E és kicsit változtatok a fókuszon is. Jelenleg a 3db 23-as lencse és a sima nagylencse kombináció túl széles. Persze úgy nem, hogy jól látszik vele az út kanyarodáskor is, de a fényerő emiatt fölöslegesen nagy területen szóródik. Ahogy azt a múltkori Teleholdon össze is mértük Balu lámpájával.

DöG-1 írta:
Kanyarodáskor 2 kerekű járműnél, a bedöntés miatt valószínűleg gondot okoz a túl széles csík, mert ilyenkor a külső oldalon felfelé világít sajnos -vakít-. :roll: Autónál viszont nincs ilyen gond, ott vizszintes... :wink:


Sajnos ez a járműtípus jellegzetessége, a hivatalosan engedélyezett lámpák is ugyanígy kivilágítanak oldalra, ráadásul a kresz szerint (vagyis inkább Köhém rendelet) motorra nem kötelező az asszimetrikus fényszóró (ami pl. azt jelenti, hogy jobb oldalra magasabbra vetít, bal oldalon viszont alacsonyabbra).


pén. jún. 18, 2010 14:56
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Három hete rendeltem a DX-től, két hete hagyta el a regisztrált csomag HongKongot. Vártam, hogy ezen a héten megérkezik de csak nem akart. Felmentem a HK Post csomagkövető oldalára és mit látok?
"The item was returned to sender on 15-Jun-2010" :(
Ilyenkor mi a teendő? Történt már mással is ilyen eset?


csüt. jún. 17, 2010 23:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszönöm hozzászólásaitokat!
Számolgattam egy kicsit és 3A jött ki úgy hogy mindenhol a lehetséges legkisebb ellenállásértékekkel és feszültségesésekkel számoltam. Valójában jóval 3A alatt lenne, mert hidegen a led nyitófeszültsége 12V felett van és mire bemelegedne, a tápfesz is esik pár tizedet, ráadásul a cellavédő elektronika és az akkuk belső ellenállását nem is vettem figyelembe.
Úgy döntöttem maradok 2 cellánál. Nem akarok kockáztatni és 2 cellára létezik olcsó gyári töltö.


csüt. jún. 17, 2010 17:03
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Ja meg rendeltem ilyet, ha valakit majd érdekel: 35mm-es DX-es bordáslencse

Mindenesetre kiváncsi leszek a fényére... :)
Kár, hogy semmi adatot nem adnak meg ezekről a DX-es lencsékről... :(

-XP-G-vel próbálva a kissebbiknek (23mm) fókuszban szép egyenletes csík a fénye, éles a teteje, nem vakít. (Bringa reflektorhoz nekem túl széles, és picit magas is, nem túl hatalmas a fényerő.)
-A nagyobbiknak (67mm) is fókuszban túl széles a fénye bringához, de legalább jó lapos. Sajnos kicsit egyenetlen, és fényerőben sem jobb mint a kislencse (nagy a lencse fókusztávolsága, túl távolra kell rakni a ledtől).
-Dhpage-nak 3 kissebbik bordáslencse + 1 nagy sima lencse oldotta meg a problémát motor tompítottnak (3×MC-E). :D
-Nekem úgy tűnik, 1 nagyobbik bordáslencse + 1 kis sima lencse is jó megoldás robogó tompítotthoz (3×XP-G). Ezekkel úgy tűnik szép, vékony, ~homogén, éles tetejű, erős fényt lehet csinálni. A nagy bordáslencséhez közelebb még megpróbálok Balutól lesett módon berakni 1-1 ledet a szélesebb-közelibb szórt fényhez... Remélem beválik. :)
Kanyarodáskor 2 kerekű járműnél, a bedöntés miatt valószínűleg gondot okoz a túl széles csík, mert ilyenkor a külső oldalon felfelé világít sajnos -vakít-. :roll: Autónál viszont nincs ilyen gond, ott vizszintes... :wink:


csüt. jún. 17, 2010 11:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azt nem is mondtam, hogy közben kvázi véglegesítettem 2 áramkört, amik most a motorban vannak tesztelés alatt.
Sikerült leprogramozni a hővezérlést, még egy kis finomítás kell és tökéletes lesz.
A hővezérlést úgy csináltam meg, hogy nem fokozatokat kapcsol, hanem folyamatosan szabályoz le vagy fel, egy megadott max. hőmérséklet függvényében. Ezáltal szemmel nem észrevehető a szabályzás, csak akkor, ha már nagyon kicsi hajtáson mennek a ledek.
Az ellenőrzéshez kivezettem a műszerfalra az áramkör visszajelző ledjét, ez akkor világít, ha teljes hajtáson megy. Ha leszabályoz, akkor elalszik. 1-2 órát mentem vele és szépen dolgozott, hosszabb egyenesekben teljes hajtás volt, városban már leszabályzott.

Dealről rendeltem hasonló hőmérőt, mint ami Balunak van, hogy megfelelően kalibrálhassam majd a hővezérlést. Most úgy 70 fokra van belőve, de ennél azért feljebb fogom állítani, nem kell ennyire "hidegen" tartani.
Ja meg rendeltem ilyet, ha valakit majd érdekel: https://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1919


csüt. jún. 17, 2010 10:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Végre megvan az olcsó megoldás a "halott" Attiny45-ösöm felélesztésére. :)

http://diy.elektroda.eu/attiny-fusebit-hvsp-doctor/

És ezzel megoldódott az a probléma is, hogy az áramkörben nem tudtam megoldani a bemenő feszültség vizsgálatát. Sajnos már minden láb foglalt volt, csak a Reset láb maradt (ami ugye alapban használhatatlan I/O műveletekre). Az égetéskor letiltható róla ez a funkció, de akkor már csak a nagyfeszültségű programozókkal lehet átírni a chipet, ami meg nekem nincs. Illetve lehet venni, de 25e forint, annyit meg nem ér meg a dolog. :(
De ezzel könnyedén visszaállítható a funkció a lábon és újraprogramozható lesz. Ja és 1000 forintból simán kijön. :)

Azt hiszem még nem adok le nyákgyártásra panelt, mert a feszültségméréshez kell egy plusz bekötés (meg osztó,stb.), azt bele kell még terveznem.


csüt. jún. 17, 2010 9:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Szerintem ne kösd rá! Ha az akku nem tilt le, akkor ledek valószínűleg kifinganak (estleg dióda, tekercs, vagy a fólia mehet még tönkre; maga a vezérlő, meg a táp IC, fet túl kéne hogy élje, mivel nem arrafelé folyik a túláram)... :wink


Én ezt már kipróbáltam a saját áramkörrel és az elektronika valóban túléli, hiszen a túláram csak a tekercsen és a diódán fog átmenni, ami (ha nincs nagyon alultervezve) simán kibírja.
Az árammérő ellenállás viszont hajlamos meghalni. Persze nem tudom, hogy a Maxflex-ben mennyire van túlméretezve, de 11V * 3-4A-el már az izmosabb smd ellenállásokat is meg lehet gyilkolni.
Viszont a ledhalál az biztos, tizedmásodperc alatt fog kiégni. Nekem egy XR-E bánta.
Én 12V-ra kötöttem rá, a kimeneten meg csak 1 XR-E volt. :D


csüt. jún. 17, 2010 9:42
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Komaki írta:
Végeztem pár mérést 2 cellával és bemelegedés után a ledek nyitófeszültsége csak 11V, szóval 3 cella estén jóval a bemenő feszültség alatt lenne. Megtörténhet hogy ettől esetleg leég a maxFlex? Vagy átkapcsol áteresztő üzemmódra és az áramot csak a tekercs és a vezetékek ellenállása fogja korlátozni?

Step-up konvertereknél a bejövő tápfesz egy tekercsen, és egy soros schottky diódán keresztül közvetlenül a kimenetre csatlakozik! (A tekercs-dióda közös pontját cibálja le a földre egy fet; mikor elereszti akkor tápfesznél nagyobbra "felleng" a feszültség.) A schottky feszültségesése ~0,2...0,6V között szokott lenni, áramtól függően. Kimenet+schottkyfesznél nagyobb bemenő feszültség estén az áramot csak a tekercs belső ellenállása, az áramkörbe épített ledáram figyelő ellenállás, a drótozás ellenállása, és a táp belső ellenállása (pl. védő elektronika; akkuk belső ellenállása) korlátozza. Szerintem ne kösd rá! Ha az akku nem tilt le, akkor ledek valószínűleg kifinganak (estleg dióda, tekercs, vagy a fólia mehet még tönkre; maga a vezérlő, meg a táp IC, fet túl kéne hogy élje, mivel nem arrafelé folyik a túláram)... :wink


csüt. jún. 17, 2010 9:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszi! Végeztem pár mérést 2 cellával és bemelegedés után a ledek nyitófeszültsége csak 11V, szóval 3 cella estén jóval a bemenő feszültség alatt lenne. Megtörténhet hogy ettől esetleg leég a maxFlex? Vagy átkapcsol áteresztő üzemmódra és az áramot csak a tekercs és a vezetékek ellenállása fogja korlátozni?


szer. jún. 16, 2010 17:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. jan. 09, 2008 18:55
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szia Komaki!
Nem gondolom, hogy én lennék a leghivatottabb, hogy kérdésedre válaszoljak, de megpróbálom. Használtam maxFlex-et, ez egy boost regulator. Azt hiszem ez annyit tesz, hogy fullra töltött aksiknál a bemenő feszültségnek nagyobbnak kell lennie, mint ami a ledeken esik. Azaz, ahogy írtad is, ha max. töltésnél ez nem teljesül mondjuk alacsony teljesítménynél, nem fog működni.


hétf. jún. 14, 2010 17:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 15, 2006 13:06
Hozzászólások: 308
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
MC-E-nél chipenkénti ~1W-nál (350mA) adják meg a névleges fénykibocsájtást, a chipek tetszőlegesen köthetők sorba, vagy párhuzamosan...
Hidegfehér, legjobb binjüből kb. 800lumen nyerhető ki, max megengedett áramnál, de jó hűtésnél enyhén túlhajthatók... A melegebb árnyalatúak természetesen kisebb fényerővel bírnak.


Köszi a tájékoztatást!

Elektronikát most ki mit épít bele a lámpákba?


csüt. jún. 10, 2010 18:41
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
elfroland írta:
Komaki írta:
Elkészült a legújabb kislámpám :)

Király kis lámpa!
Mivel rögzíted?

A második képen látszik, hogy a lámpa végébe be van építve egy mágnes. Ez tűnt a leguniverzálisabb rögzitési módnak és eddig nagyon bevált. Készítettem egy vékony kerek fémlemezt aminek van egy kis pereme ami megakadályozza, hogy a lámpa lecsússzon a lemezről. A lemez túloldalát hozzáforrasztottam egy szorítóbilincshez és így rögzül a kormányra.


Senki nem tudja szabad-e 3 Li-ionról hajtani a maxFlex-et?


csüt. jún. 10, 2010 12:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
RoGeR írta:
milyen LED-et érdemes most egy lámpába beépíteni.
Most melyik típus az, amivel érdemes foglalkozni? (jó teljesítmény, optikák rendelkezésre állnak, viszonylag könnyen szerelhető, stb.)

A Cree MC-E a katalógusban leírt (300-400 lumen@350mA) marketingdumát hogy kell érteni? 4 chip sorban kötve, tehát durván olyan 4,5-5 W teljesítmény mellett képes ekkora fényt leadni?

Pillanatnyilag Cree MP-L; MC-E; XP-E; XP-G ledek a legjobb hatásfokúak. Eredeti ledek esetén megbízhatónak tekinthető az adatlap... Teljesítmény, színhőmérséklet, fénykarakterisztika igény, beszerezhetőség, szerelhetőség alapján érdemes választani közűlük... Nemsokára jön ki az új, még jobb hatásfokú XM ledjük. :wink:

Chipcadéknál még talán van készlet. :roll: XP-E; XP-G-ből csak hidegfehérjük volt, MC-E-ből hideg, és melegfehér. sajnos nincs minden típusból már staros verzió (XP-kel nehéz bánni a nélkül). Illetve természetes fehér MC-E talán még beszerezhető Szűcs Péternél (nála üres MC-E soros star-t is kapni) -fórumon keress vissza-...

MC-E-nél chipenkénti ~1W-nál (350mA) adják meg a névleges fénykibocsájtást, a chipek tetszőlegesen köthetők sorba, vagy párhuzamosan...
Hidegfehér, legjobb binjüből kb. 800lumen nyerhető ki, max megengedett áramnál, de jó hűtésnél enyhén túlhajthatók... A melegebb árnyalatúak természetesen kisebb fényerővel bírnak.


szer. jún. 09, 2010 18:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd máj. 09, 2006 16:19
Hozzászólások: 94
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Komaki írta:
Elkészült a legújabb kislámpám :)


Király kis lámpa!
Mivel rögzíted?


szer. jún. 09, 2010 7:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. feb. 19, 2010 11:06
Hozzászólások: 20
Tartózkodási hely: Budapest-Törökbálint
Hozzászólás Re: NiMH akkuk
Doom3d írta:
Szolgálati közlemény: Ha valaki használ még (rajtam kívül) NiMH ceruzaakkut, most van akciós hongkongi, 900Ft/4db AA a Lidülben. A szokásos névlegesen 2500 mAh, átlagosan 2450, de minimum 2200. AA, AAA, C, hamis D, és 9V is kapható.
Csütörtöktől.



Nagyon szépen köszönjük az infót.


kedd jún. 08, 2010 21:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. feb. 16, 2008 18:05
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: 60
Hozzászólás NiMH akkuk
Szolgálati közlemény: Ha valaki használ még (rajtam kívül) NiMH ceruzaakkut, most van akciós hongkongi, 900Ft/4db AA a Lidülben. A szokásos névlegesen 2500 mAh, átlagosan 2450, de minimum 2200. AA, AAA, C, hamis D, és 9V is kapható.
Csütörtöktől.


kedd jún. 08, 2010 17:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Elkészült a legújabb kislámpám :)

http://img526.imageshack.us/i/71552830.jpg/
http://img37.imageshack.us/i/35432016.jpg/
http://img268.imageshack.us/i/26031208.jpg/
http://img267.imageshack.us/i/77709855.jpg/
http://img94.imageshack.us/i/54368206.jpg/
http://img526.imageshack.us/i/29287560.jpg/
http://img139.imageshack.us/i/13490542.jpg/
http://img340.imageshack.us/i/13210814.jpg/
http://img339.imageshack.us/i/31189194.jpg/
http://img188.imageshack.us/i/47074907.jpg/

Cree MC-E M-bin, 4 chip sorosan, 500mA áram (hidegben, menetszélben 700mA)
Ledil BOOM-MCE-SS ±10° + DX 22mm üveglencse
Taskled maxFlex v3.0, hővédelem 90°C-ra állítva
Esztergált alu ház, 25x35mm, csupán pár gramm

Az akkupakk még nem végleges. Kettő és három li-ion cella között vacillálok. A három teljesen feltöltött cella nagyobb feszültséget ad, mint ami a lednek kell és nem tudom a maxFlex ezt mennyire tolerálja :? Szerintetek?


szomb. jún. 05, 2010 16:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. jan. 15, 2006 13:06
Hozzászólások: 308
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Hello!

Kis időre visszatértem! :)

Bátyám belevágna egy lámpa projektbe, és keresi, hogy milyen LED-et érdemes most egy lámpába beépíteni.
Most melyik típus az, amivel érdemes foglalkozni? (jó teljesítmény, optikák rendelkezésre állnak, viszonylag könnyen szerelhető, stb.)

A Cree MC-E a katalógusban leírt (300-400 lumen@350mA) marketingdumát hogy kell érteni? 4 chip sorban kötve, tehát durván olyan 4,5-5 W teljesítmény mellett képes ekkora fényt leadni?

RoGeR


szomb. jún. 05, 2010 13:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Igen ha nem tudtad a korábbi módon biztosítani az 1 A áramot, illetve mivel az AA celláknak nem jól illeszkedik a feszültsége a ledhez.
Abból 3 cella kevés feszültséget ad a megfelelő mértékü meghajtáshoz, 4 cella esetén jóval magasabb a feszültsége ezért
annál jóval nagyobb a veszteség ilyen egyszerű áram beállítási módszernél, mivel nem csak tized Voltokat kell ejteni.

A Li-ion cellával sorosan kötsz egy ellenállást amit neked kell pontosan kimérni milyen legyen.
Annak az értéke 0,5-1,5 Ohm körüli értékü.
A lényeg, hogy teljesen feltöltött akku cellánál nem lehet nagyobb az átfolyó áram mint 1 A.


szomb. jún. 05, 2010 8:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: kedd szept. 15, 2009 11:05
Hozzászólások: 9
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni,hogy XRE Q5 led hajtható-e direktre kötve 14500-as Trustfire kék akkuról.Vettem egy lámpát,de csak AA elemről lehet üzemeltetni a spec. szerint.Esetleg ha elektronika nélkül hajtanám AA elemtől az dobna rajta valamit?


szomb. jún. 05, 2010 7:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
Leginkább a mennyiségtől (és mérettől) függ, hogy hol érdemes gyártatni. Bár az is lehet korlátozó tényező, hogy milyen formátumban tudod küldeni a fájlokat. Gerbert mindenhol fogadnak, a többi kérdéses.


76x32mm a nyákok mérete, 10-20 darab max.
Gerber és N/C kimenete van a programnak (Diptrace), ez nem gond.


kedd jún. 01, 2010 12:55
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Leginkább a mennyiségtől (és mérettől) függ, hogy hol érdemes gyártatni. Bár az is lehet korlátozó tényező, hogy milyen formátumban tudod küldeni a fájlokat. Gerbert mindenhol fogadnak, a többi kérdéses.


kedd jún. 01, 2010 10:32
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Valakinek van ötlete nyák gyártatásra? Jó lenne nem túl drágán megoldani. Nem kell gyors, 1-2 hetes átfutás elég.

2 oldalas, galvánozott furatok, lötstop és beültetési rajz a kívánalom.


hétf. máj. 31, 2010 23:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. aug. 31, 2005 14:59
Hozzászólások: 603
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Régebben építettem már néhány áramgenerátort az emlegetett LTC4090 áramkörrel és anno be is számoltam róla itt a fórumon. Nagyon jó kis IC, csak ajánlani tudom. Nekem a nyák tizen-pár mm átmérőjű volt, ha valakit érdekel megpróbálhatom előkeresni a nyáktervet.


vas. máj. 30, 2010 20:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 04, 2009 8:40
Hozzászólások: 157
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Igen: http://tesladownunder.com/LEDs.htm#100%20W%20LED

Viszont nem tud 8000 lument, az csak a szokásos kínai túlzás. :)

Köszi, elég alapos teszt. Szép fehérnek tűnik. Egy 200 Wattos, 10.000 Lumenes UHP lámpát kellene majd helyettesítenie. Na majd ha kiég, lehet jó választás lesz ez.

Akinek valami hasonló, csak esetleg a 10, 25, 50 Wattos van, a színéről, spektrumáról íjon legyen szíves!


vas. máj. 30, 2010 18:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
LaciSupreme írta:
Sziasztok!

Valaki találkozott, vagy hallott bővebb információt ezekről a 100 Wattos powerekről?


Igen: http://tesladownunder.com/LEDs.htm#100%20W%20LED

Viszont nem tud 8000 lument, az csak a szokásos kínai túlzás. :)


vas. máj. 30, 2010 17:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 04, 2009 8:40
Hozzászólások: 157
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!

Valaki találkozott, vagy hallott bővebb információt ezekről a 100 Wattos powerekről?
80 Lm/W hatékonyság, 100 $ a 8000 Lumen így, egy tokban. Olyan 32.5-34 Volt körül kell nekik, de 10-es sorba kötött LED sorokból áll, vagyis igen alacsony az egy darabra eső működési feszültség.
Rosszabb hatásfokkal (6500 Lm) ugyan ennyiért 230 Voltos meghajtó áramkörrel is kaphatóak! (100 Watt leadott mégiscsak!)

Egy projektorba való beépítés ötleteként merült fel. (Egy chip, kis helyen elfér. Tán fókuszálni is lehet a fényét közelre, egyenletesen, könnyen.)


vas. máj. 30, 2010 14:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Jó az is, csak elég kicsi a kimeneti árama. persze kicsi kapacitásu celláról nem is nagyon lehetne többet hosszan kivenni.
Ezért mondtam inkább, hogy a két akku cellásból inkább csinálok négyest (4,8-6V), viszont az a feszültség már nem illeszkedik
közvetlen a ledhez ezért ha kicsivel komolyabb teljesítményt ki akarok hozni ahhoz már kell a 800 mA-es kimenetü konvertáló áramkör. Ráadásul olyan már régebbóta van nekem.
http://www.dealextreme.com/photogallery.dx/sku.3256
Kép


vas. máj. 30, 2010 7:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:


Szép kis feszültségről dolgozik. :)
Viszont ez nem led vezérlő, hanem sima feszültséggenerátor.

Én ezt mondtam, ami kapható Chipcadnél és kifejezetten ledhez van: http://www.linear.com/pc/productDetail.jsp?navId=H0,C1,C1003,C1094,C1766,P10995
Csak egy tekercs, egy ellenállás és egy kondenzátor kell hozzá. Körömpiszok méretre kihozható a nyák. :)


szomb. máj. 29, 2010 21:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Fenyőgyöngyénél megálltunk beszélgetni hárman, dhpage mr.DöG és én.
Akkor szóba jött egy akku celláról, ill az alatti feszültségről is működő led meghajó áramkör.
Sőt, itt nemrég Hankp is hasonló problémával jelentkezett.

Erről beszéltem:
http://www2.chipcad.hu/tartalom.aspx?hir=483
Kép

:arrow: Főbb jellemzők:
- Alacsony indulási feszültség: 0.65 V
- Alacsony működési bemeneti feszültség: 0.35 V
- Állítható kimeneti feszültségtartomány: 2.0 V... 5.5 V
- Választható lekapcsolási állapotok

Valódi terhelésleválasztási opció (MCP1640/B)
Bemenet-kimenet áthidalási opció (MCP1640C/D)
- 500 kHz PWM/PFM működés (MCP1640/C)

Tokozási opciók:
- 6 lábú SOT-23
- 8 lábú,2 mm x 3 mm DFN


Egyébként a Chipcad oldalán a legelején ez jelenik meg mint legfrissebb hirdetés.


szomb. máj. 29, 2010 17:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. feb. 19, 2010 11:06
Hozzászólások: 20
Tartózkodási hely: Budapest-Törökbálint
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Láttam ám a kék shimano-s "molinót" a bejárattal szemben:)


csüt. máj. 27, 2010 22:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás 
Höhőjj, megjött a még ezer éve rendelt 2db 3755-ös ic a Farnelltől. :)
Végre van elérhető készlet. Igaz viszik mint a cukrot, délelőtt még 60db volt, most már csak 30. :)
Asszem gyorsan le is adok rendelést, különben lecsúszok és várhatok megint 1 hónapot.


kedd máj. 25, 2010 14:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás 
Nóra Norbert írta:
A 16 MHz jelenleg a PWM-modul miatt ennyi?

Csak azért kérdezem, mert én pl. úgy oldottam meg a saját vezérlésemet, hogy először 8 MHz-cel próbálkoztam, kafán működött is a program, majd miután kísérletezgettem egy sort, a jelenlegi, egyelőre végső programomat a belső 32 kHz körüli órajelről járatom, ezáltal több, mint tizedére esett a PIC fogyasztása. Hosszútávon ez is fontos lehet, ha a hatásfokkal akarunk machinálni. :wink:


Igen egyrészt, másrészt sok mindent számol egy ciklus alatt (nyomógombok, 2 hőmérés).
De mivel módosítottam a vezérlést, így most már nem direkt PWM bemeneten van szabályozva a 3755-ös ic, hanem analog jelen, ami a megfelelő szabályzás miatt kondival van simítva. Tehát itt gyakorlatilag egyenáram van, ahhoz meg bármilyen órajel jó lenne.

Viszont ez ennél a teljesítménynél (40-60W) egyszerűen elenyésző, semmit sem szól bele a hatásfokba. Ennél nagyobb veszteség van pl. a fordított polaritás védelmen. :)

Kicsi bemenő teljesítménynél valóban csökkenhet a hatásfok, de ez az áramkör nem erre való,vannak rá megfelelőbb ic-k. :)


kedd máj. 25, 2010 14:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás 
balu1 írta:
Uhh.. :shock: Az 20.000 mérés/sec. Még az is nagyon sok(k).


Á, nem ennyi, mert egyrészt egy mérés minimum 10 órajel hosszú, illetve van egy 8-ad osztó beállítva a mintavételezés sűrűségére. Tehát 16Mhz/10/8, ha nem vesszük a ciklushossz miatti kiesést.


kedd máj. 25, 2010 14:07
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. máj. 28, 2005 12:16
Hozzászólások: 315
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Pontosítanék egy picit: 5000 mérés / sec, ha jól ismerjük az adatokat. A PIC átlagos utasításciklusa 4 órajelciklus hosszúságú.

Mi úgy tanultuk, hogy jó szabályozást lehet elérni, ha az adott szabályozandó szakasz (jelenleg hőtani szakasz) legdominánsabb időállandójának kb. 100-ad résznyi időértéke körül avatkozunk be, illetve mérünk.

Szerény véleményem szerint mp-enként kb. 10 hőmérés simán elegendő lenne.

A 16 MHz jelenleg a PWM-modul miatt ennyi?

Csak azért kérdezem, mert én pl. úgy oldottam meg a saját vezérlésemet, hogy először 8 MHz-cel próbálkoztam, kafán működött is a program, majd miután kísérletezgettem egy sort, a jelenlegi, egyelőre végső programomat a belső 32 kHz körüli órajelről járatom, ezáltal több, mint tizedére esett a PIC fogyasztása. Hosszútávon ez is fontos lehet, ha a hatásfokkal akarunk machinálni. :wink:


kedd máj. 25, 2010 12:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
dhpage írta:
balu1 írta:
Sz'tem bőven elég lenne olyan "ritkán" is arra a funkcióra..
Milyen frekivel is megy az órajel?

16Mhz :)
Uhh.. :shock: Az 20.000 mérés/sec. Még az is nagyon sok(k).


kedd máj. 25, 2010 11:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás 
balu1 írta:
Sz'tem bőven elég lenne olyan "ritkán" is arra a funkcióra, persze az csak az órajel párszáz kHz-éhez képest ritka.
Milyen frekivel is megy az órajel?

16Mhz :)

balu1 írta:
Csak nem tv-falat rak össze ledekből? :shock: :)


Háát, majd ő elmondja. ;)


Nos megvan:
"111. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2010. május 27. (csütörtök)
Időpont: 20:30
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): Rekettyés, zsíroskenyér hagymával, üdítő, miazmás.
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage"


kedd máj. 25, 2010 11:02
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség