Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 21:17



Hozzászólás a témához  [ 188 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Coilgun- elektromágneses kilövő 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Üdv. Gyári Siemens tompahegesztőben 20db 3400uF-200V feszültségű kondenzátort találtam. Max 8-as csapot lehetett vele felhegeszteni. A készülék hiányos volt,a töltőelektronikája eltűnt (kukázott cucc),de a kondik jók. Kisérleteztem vele,állandó mágnesek átpolarizására használtam teljes sikerrel.


kedd jan. 09, 2007 22:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
hát kíváncsi vagyok, mi fog kisülni belőle. Én a 100V/10mF-os kondiban utazok. De láttam nagyobb energiájú kondit is a lomexben olcsóbban. Az lenne a leggazdaságosabb, csak az asszem 450V os, már nem emlékszem.


kedd jan. 09, 2007 21:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát pont ezzel kezdtem a topikot. 0,3F 80V (vagy mivel két kondi van) 160V 75000uF (960J) http://collectorib.googlepages.com/Kondiszikrk007.jpg/Kondiszikrk007-full.jpg
Ez sorbakötve volt ahogy látszik is, tehát 75000uF, és mindössze 30V melett. Szanaszét robbant mindent, szóval brutál darab :) 0,3F szerintem is lassú, ezért gondoltam én 0,075F és 160V-ot. De hogy ott mit müvelne, azt nem merem megjósolni. Pénteken lesz uj fényképezőm, azzal majd veszek fel videót :)
Ez itt kéremszépen 2 kJ (de nagyfesz kondi) :
http://www.tesladownunder.com/PulseCapsSteelWool3kJHiRes.jpg
http://www.tesladownunder.com/PulseCapExplodingIronWire3kJ.jpg
Ami még az impulzusenergiát illeti, lehet vele u.n. quarter shrinkert csinálni, ami szintén áll egy munkatekercsből, és egy baromi nagy kondiból. A lényege, hogy a tekercs közepén elhelyezett fémtárgyat nem kilövi, hanem összepréseli.
http://205.243.100.155/frames/shrinkergallery.html
Lehet a topicot inkább ezek együttesére kelett volna nyitni.


kedd jan. 09, 2007 21:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
40V nál akkora szikrák?
Akkor annak a kondinak elég szép kapacitása lehet, az viszont nem túl nagy előny, mert lassan sül ki, és lehet már visszarántja a lövedéket, vagy el sem hagyja a tekercset :D


kedd jan. 09, 2007 19:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Persze, minél közelebbi csatolásba kell hozni, hisz lényegében a lövedék a tekercs 'vasmagja'. A veszteségek egy része is itt jelentkezik : pl hiszterézisveszteség, amin nem nagyon lehet csökkenteni. Gondoltam arra is, hogy egy erős mágnest kéne kilőni :P A lineáris motort nem ismerem, majd utánanézek. Ha a jóisten is úgy akarja, holnap kész lesz a tápom :) 80V-ra fel sem merem tölteni a kondimat, 40V-nál is 10x zártam rövidre, mind a 10 alkalommal szanaszét szikráztak a fémdarabok (meg el is égtek)


kedd jan. 09, 2007 18:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Ok, igazad van, felkaptam a vizet, csak késő volt már :)

Semmi baj, igazából csak viccből mondtam :)

Unnamed írta:
Nah, a lényeg lenne, hogy egyelőre a hatásfokot növeljük jó nagyra.

Csak egy ötlet: minél passzentosabb a lövedék, annál kisebb a légrés közte és a tekercs között, és annál nagyobb a mágneses erő, ami a lövedékre hat.
(Ha nagyon passzentos, akkor meg szorulni fog)


kedd jan. 09, 2007 13:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
A tököm tuggya mi az az "impulzusenergia" de mindegy.

Ma volt egy kis időm a melóhelyemen reggel és belebújtam a google-ba. A kereső szó a "lineáris motor".

http://nw.elektro.uni-miskolc.hu/kutata ... th%20F.pdf

Ajánlom figyelmetekbe.

Ha jól értettem amiket olvastam, van olyan megoldás mikor lebeg a linmotor aktív pályája felett a passzív mozgó rész. Szerintem ezt lehetne itt használni.


hétf. jan. 08, 2007 20:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ok, igazad van, felkaptam a vizet, csak késő volt már :) Nah, a lényeg lenne, hogy egyelőre a hatásfokot növeljük jó nagyra. Aztán lehetne használni ki-ki a maga céljaira. Illetve ha már jó hatásfoka van, akkor egy több kJ-os kondi segítségével akár földkörüli pályára is lehet állítani egy vasdarabot :P Az, hogy ki mire használja tök szubjektív. Van nekem is elég erős légpuskám, nem szoktam használni, lehet a coilgun gagyibb lesz, de valahogy 'jobb érzés'vele lőni :wink: A lényeg, hogy használjuk ki az impulzusenergiát minél jobban, de jól jön a tapasztalat pl impulzusüzemű lézernél stb.


hétf. jan. 08, 2007 18:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Ügyesen dobsz késsel, meg kell hagyni, sajnos nincs értelme úgy kritizálni valamit, hogy nem is érted a témát :(

Jól van, csak kérdeztem, nem kell egyből fölkapni a vizet ...
:)
Unnamed írta:
Igenis használják a coilgunt iparban is

Jó, hát iparban használnak sok mindent, amit otthon előállítani nehéz vagy megoldhatatlan, főképp mobil formában ...
Egyébként mire használják???
Unnamed írta:
, a légpuska hivatalosan 7,5J felett már illegális (ne kezdjünk megint törvényekbe mélyedni), és nem lehet vele kilőni többféle lövedéket, sőt elég fontos a geometriai mérete a golyónak, hangos tud lenni eléggé. Én viszont ajánlom neked a puskaporoshordót, az könnyen átviszi az 5 centis fát, de még a fél lakást is. Hát nem logikusabb?

A fát csak azért mondtam, hogy érzékeld, hogy mekkora átütő képessége lehet ... Tehetsz rá távcsövet, vagy akár lézeres célzókészüléket is, a pontosabb célzás érdekében ...
Illegális, illegális, mégis sok embernek van ... Ha nem lövöd le vele a szomszédot, akkor senki se fogja megvizsgálni a légpuskádat, hogy valójában mekkora energiával lövi ki a lövedéket ... ha meg lelövöd, akkor mindegy hogy amivel csináltad az legális vagy illegális ...
A lövedék geometriája és mérete nem nagy ügy, légpuska lövedéket fillérekért vehetsz, vagy akár nyomhatsz otthon magadnak is ... másrészt a lövedék mérete és formája valszeg a coilgunnál is számít, különben nem lenne pontos. (Még a légpuska lövedéket a tengelye körül megfogatva lövik ki, hogy a kisebb szabálytalanságából származó eltérés is minimális legyen, pedig az azért elég szabályos formájú, de még az egész minimális szabálytalanság is számítana különben)

Tényleg csak azért szóltam hozzá, mert nem értem, hogy mire jó is ez?
Másrészt valszeg van valami oka, amiért nem tudják megcsinálni, vagy nem éri meg, különben már biztos létezne, akár sorozatlövő kivitelben is.
Csak az építés öröme? Vagy van valami más előnye is?
Egyébként ha tényleg működik, én leszek akit a legjobban érdekel! (persze nem az a működés, hogy 40 cm-ről eltalálok vele egy krumplit, hanem mondjuk 40 méterről)


hétf. jan. 08, 2007 17:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nah, félreértések elkerülése végett, itt nem az a cél (legalábbis nekem) hogy egy krumplit, vagy zöldségeket szanaszét robbantsak, nem is az, hogy légpuskával kilőjem a szomszéd szemét, csak a coilgun hatásfokát kéne megnövelni, mert ha pl egy 50%-os hatásfokot el lehetne érni valahogy, akkor nem lenne kérdés, hogy miért is kell ilyeneket építeni. Ha kiszámoljuk egy gyertya, és egy 60W-os izzó hatásfokát, akkor még könnyen lehet, hogy a gyertya jön ki győztesen szvsz. Most ez a kb 1% hatásfok elég kevés, ezért meg kell dolgozni, hogy meg lehessen növelni. De ahhoz tutti, hogy 10 oldalnyi számolás szükséges, meg komolyabb elektronika (pl figyelők). Nem beszélve magáról a legfontosabbról, hogy hogy süssük ki a kondit viszonylag veszteségmentesen, és ne robbantson szét 10 FET-et közbe. :wink: Szerintem a héten elkészül a tápegységem, akkor majd rázendítek valamivel.


hétf. jan. 08, 2007 15:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ügyesen dobsz késsel, meg kell hagyni, sajnos nincs értelme úgy kritizálni valamit, hogy nem is érted a témát :( Igenis használják a coilgunt iparban is, a légpuska hivatalosan 7,5J felett már illegális (ne kezdjünk megint törvényekbe mélyedni), és nem lehet vele kilőni többféle lövedéket, sőt elég fontos a geometriai mérete a golyónak, hangos tud lenni eléggé. Én viszont ajánlom neked a puskaporoshordót, az könnyen átviszi az 5 centis fát, de még a fél lakást is. Hát nem logikusabb?


pén. jan. 05, 2007 22:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Végülis mire kéne ez a "coilgun"?
Nem akarok kekeckedni, de szvsz egy légpuska jobban használhatóbb volna ... és nem kellene magaddal hurcolnod 8 gépkocsi akksit hozzá :)
Ha a coligunban volna tényleg lehetőség, már rég használnák.
Volt régen olyan rokon aki légpuskákkal szórakozott, volt olyan neki, ami az 5 cm vastag foszni deszkán átment, csak egy lyuk maradt a deszkában :shock:

Ui: a fenti filmen lévő krumplit meg konzervdobozt egy késsel is át lehet szúrni lazán, 5 cm fát azért gondold el, mennyivel nehezebb átlyukasztani ...


pén. jan. 05, 2007 22:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Ezt a szembekapcsolt feszültségeset nem értem, kifejtenéd kicsit jobban?
Egyáltalán mi akar ez lenni? :)


pén. jan. 05, 2007 22:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát, szép nagy acélrugókat kell ráaggatni, és azok szépen odarántják :P Mindenképpen veszteségesebb lesz, dehát... ez mindneki számára elérhető, és olcsó út. És ha mondjuk szembekapcsolt feszültség lenne? Ami nem a kondira, hanem a vezeték egy részére van rákötve, de feszültsége ellentétes irányú a kondi feszültségével?


pén. jan. 05, 2007 22:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Az adatlapon írták az 500A-es csúcs áramot x milisec-re. az nem volt odaírva, hogy élete során hányszor bírja ki :)
Amúgy a kisülési időt azzal a kelkulátorral le lehet modellezni, ami a legelső hozzászólásban van.

A rézlapos kapcsolás az nagyon bizonytalan. Túl gyorsan kéne kapcsolni ahoz, hogy ne lépjen fel rajta vesztség, és tényleg nagy felületen. Szerintem ez nem túl járható út.


pén. jan. 05, 2007 21:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Sajna kondibankot házilag nem lehet készíteni :( Kiszámoltam mennyi fólia kéne hozzá, hát sajnos túl sok, még egy 1kJ os kondihoz is. Ebayon szoktak lenni méretes kondik, amik még türhető áron vannak, 1-5kJ -ig, egyedül a kiszállításról kéne valami infó, hogy mennyi lehet.
Skori: az a fegyvernek látszó tárgy alkalmas coilgunhoz :P Mivel impulzusról van szó, saccra 1kJ -ig lehetne elmenni vele (bár nem tudom a tirisztorok mennyire csípik a nagy impulzusokat).
Ilyen közepes energiáknál nem lehetne valami brutálabb vákumcsövet +mechanikus erősáramú kapcsolót használni? Persze nagy felületen, és pontosan kell érintkeznie, és elég gyorsan, hogy ne kelljen lövésenként kapargatni az öszeheggedt részeket. Pl. két 5 centi átmérőjű sima rézlap lenne a kapcsoló. Vákumdiódának viszont nem tudom mi lenne jó ilyen nagy áramra, de egyenirányítás meg lenne oldva vele. Ennek az lenne az előnye, hogy nem tudna elromolni 8)


pén. jan. 05, 2007 21:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A btw69 nem egy 50A-es tipus? 500A-es impulzust (az élete során) csak egyszer bír ki nem? Na jó, lehet hogy nagyon rövid ideig kibírja, de a kondi kisütése nem hosszabb idö annál?


pén. jan. 05, 2007 20:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Hát igen a vastagság azért ott van.
Amúgy biztosan jó a coilgun projecthez.
Én a btw69-et néztem, amit már beszúrtam egyszer a lomex árlistájáról. Ennek az ellenállása 500A nél 1mohm, és tovább nincs felrajzolva a görbe :)
8,3ms ig 610A-t bír, 10ms-on meg 580A-t. Amúgy nézve a karakterisztikát 10A-ig totál egyenesen megy fel, vagyis lineárisan nő az ellenállása kb, de onnantól ellaposodik a görbe. Úgyhogy valami nagyobb árammal kéne mérned. De már jóval jobbank indul a mérésed, mint ennek a kis dögnek. Ezen 10A átfolyó áram hatására 1,25V esik.
Szóval kb jelentéktelen kicsi az ellenállása. Mondjuk attól függ milyen kondit teszel rá, hogy annak mekkora a soros veszteségije, Na meg a tekercs ellenállása. Ha valami nagyon bika coilgunt akarsz akkor ott kicsi lesz a kondi e.s.r. je, na meg a tekercs veszteségije is.


csüt. jan. 04, 2007 22:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ujabb mérés: áram:12A feszültségesés: 1,03V
Hegesztötrafóm nincs kéznél, hogy nagyobb árammal is megmérjem.
Ebböl most lehet bármire is következtetni? Én a kivezetés vastagsága alapján saccolnék, bár lehet hogy rosszul.


csüt. jan. 04, 2007 22:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A tirisztor "ellenállása" begyujtott állapotban, nyitóirányban áramfüggö. De direkt rámértem a kedvedért:
0,5A esetén 0,97V esik rajta
0,8A-nél 0,96V
1A-nél 0,97V
1,5A-nél 1V
Leegyszrüsítve a dolgot: ahogy nöl az áram úgy csökken az ellenállása. Majd megmérem nagyobb árammal is.


csüt. jan. 04, 2007 22:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Erre mondják azt hogy nyádpics :D
Kis darab... Valami minimális adatot azért kéne tudni róla. Mondjuk az átmeneti ellenállását.


csüt. jan. 04, 2007 21:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ezen a képen 2db tirisztor van, a nagyobbikból van itthon 2db, szerintetek jó lenne ilyesmihez? Cirill betüvel az alábbi felirat van rajta: TL250, sajna adatlapom nincs hozzá. (a kisebb TO220-as tok, csak a méretarány kedvéért került a képre).


csüt. jan. 04, 2007 21:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Kezd eltűnni a topic.
Nézegettem Balu ruszki oldaláról a linkeket. Egész sok érdekességet írna ott. Kb 1-3% al tudták felhasználni a kondiban tárolt energiát ezekben a fegyverekben. Az azért nem olyan sok.
Boltban nem is látok igazán alkalmas kondit ilyen célra. Lomexben a legjobb ami kapható, az 100V/10.000uF ez ugyebár 50J energia, és ez a kodni kerül 1425Ft-ba...
Ebből 6 ot felhasználva 300J energiánk van. Ezzel olyan 3-10J kinetikus energiát tudunk elérni. Ami egy százas szögnél (kb 10g lehet(?)) 44,7m/s os sebességet eredményez, már ha 10J-al számolok. Az azért nem olyan durva. Mondjuk ha a 100-as szögből csak 2cm-es részt lövünk ki, az kb 2g lehet. Az azért már 100m/s al repülne ki. Jól hangzik.. Csak ki tudja mi jön belőle össze.
Erre a 100V os kondi telepre elég lesz egy 800V os tirisztor is., csak nem szabad megszakítani a tekercstől a kondit kisülés közben, mert az biztos halál :D
2-3 lépcsőben szokták gyorsítani a lövedéket ahogy nézegettem az oldalakat. Azonos kondiból építve minden tekercs meghajtását, hogy egyszerű legyen a töltés.
Kell építeni mindenféle képpen egy sebesség mérő berendezést. Odáig megvan az elképzelés, hogy épetek egy áramkört, ami kiad egy olyan hosszú impulzust, amíg a toltény azon a 10cm-es szakaszon tartózkodott. Ezzel a jellel lehetne vezérelni egy oszcillátort, ami viszonylag nagy frekin üzemel, majd arra kötni egy impulzus számlálót. Ezzel az időmérés kész is. Már csak valkamiféle osztó kell rá, és ott a sebesség. Csak erre kéne valami áramkör megvalósítás :)


csüt. jan. 04, 2007 19:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Nyamm, ezzel egy panelházat hosszába át lehetne lőni. Ébresztőnek sem utolsó, egy szobába valaki füle melett kisütni :twisted:


hétf. jan. 01, 2007 15:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
A vulcan nevű 50TW-os lézer konditelepe, ami csupán 3MJ-os. :wink: :P


hétf. jan. 01, 2007 15:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Ez mégis mi ez?


hétf. jan. 01, 2007 15:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Aloha!

Szerintem ebből kellene coil gun-t csinálni-----> http://www.clf.rl.ac.uk/news/CLF_News/images/1.jpg


hétf. jan. 01, 2007 14:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Az ilyen kis fegyverbe épített coilgunoknak a hátránya, hogy lassan lehet lőni velük, ha erős. Bár ha van bennük egy lítium-polimer akksi, akkor talán egész jó lövés/perc arányt lehet elérni.


hétf. jan. 01, 2007 14:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 101
Hozzászólás 
- Állati jó a stukkered !
-Ja, csak bazi nehéz hozzá ez a két akksi. :)


hétf. jan. 01, 2007 10:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 05, 2006 19:53
Hozzászólások: 1170
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Most látom először, de mekkora LOL már! :lol:
Az a krumpli :gigalol: Milyen má, hogy egyik pillanatban eldől, a másikban már oda van szigszalagozva.
Nyilvános Krumpli kivégzés :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=m86gK-EOEsQ


hétf. jan. 01, 2007 7:54
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
balu1 írta:
teljesen véletlenül rátaláltam erre:
http://www.coilgun.ru/

A következõ oldalak alján található fórumban írta valaki a fenti címet:
http://www.sg.hu/cikkek/41351/a_jovo_to ... eszkozei/1
Itt a cikkek alján a hozzászólások fölött lehet az oldalszámok között lépkedni.


és most arra akarsz célozni, hogy a rendőrök tömegoszlató fegyverei ellen a hackerek a jövő coilgunjaival lépjenek fel? :D


hétf. jan. 01, 2007 3:18
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
teljesen véletlenül rátaláltam erre:
http://www.coilgun.ru/

A következő oldalak alján található fórumban írta valaki a fenti címet:
http://www.sg.hu/cikkek/41351/a_jovo_to ... eszkozei/1
Itt a cikkek alján a hozzászólások fölött lehet az oldalszámok között lépkedni.


hétf. jan. 01, 2007 1:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Az egyetlen rendelkezés aminek hatálya erre a cuccra kiterjedhet:
http://mkeh.gov.hu/index.php?name=OE-eL ... owheader=N

Szó nincs róla,hogy bárkinek bármilyen illegalitásba kéne vonulni,inkább tényleg a lineáris motor tökéletesítésén kéne agyalni :D


csüt. dec. 28, 2006 16:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
Azért van rá mód, hogy ne vonuljunk nyilvános illegalitásba.

:idea: Műszakilag kell megoldani, hogy ne hagyhassa el lövedék az kisérleti eszközt. :idea:

De mivel ezt mindannyian így csináltuk eddig is, tényleg kár erre szót vesztegetni.


csüt. dec. 28, 2006 15:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na most ne menjün ebbe bele, ha van törvény, akkor majd rátalálunk, de az biztos hogy a coilgun nem tartozik a lőfegyverek közé. Meg szerintem olyan dolgot manapság elég nehéz találni, ami magyarországon ne lenne illegális, szóval nem is érdemes pazarolni rá a szót. Az információcsere, leírás viszont sosem volt egy tiltott dolog.


csüt. dec. 28, 2006 12:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd szept. 27, 2005 17:13
Hozzászólások: 2193
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Unnamed írta:
"16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver ... " más nem is kell, itt sajnos nem említik a mágnesességet, illetve nincs VAGY kötőszó, tehát a mágneses inditású coilgun valóban nem minősül lőfegyvernek.
Üdv.!
Valóban a coilgun nem minősül a JFEry által idézett rendelkezés szerint "lőfegyver"-nek, de attól még ez nem feltétlen jelenti azt, hogy nem tiltott. Ezen rendelkezés szerint a számszeríj sem lőfegyver, mégis tiltott. Legalábbis engedély kell a tartásához.


csüt. dec. 28, 2006 9:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
"16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver ... " más nem is kell, itt sajnos nem említik a mágnesességet, illetve nincs VAGY kötőszó, tehát a mágneses inditású coilgun valóban nem minősül lőfegyvernek.


szer. dec. 27, 2006 15:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
JFEry légyszives idézd már be a jogszabályt ami lőfegyvert így határoz meg :D Szó nincs energiáról és csőről,csak egyes konkrét definícióval kapcsolatban,amit ez az eszköz eleve nem teljesít,így a szabályozás hatálya alá nem is tartozhat egyáltalán.


Óhajod szerint:
2004. évi XXIV. törvény

a lőfegyverekről és lőszerekről

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

...
2. § E törvény alkalmazásában:

...
16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver, amelyből 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhető ki;


szer. dec. 27, 2006 15:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
JFEry légyszives idézd már be a jogszabályt ami lőfegyvert így határoz meg :D Szó nincs energiáról és csőről,csak egyes konkrét definícióval kapcsolatban,amit ez az eszköz eleve nem teljesít,így a szabályozás hatálya alá nem is tartozhat egyáltalán.


szer. dec. 27, 2006 15:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
T68m írta:
Ros-Co. írta:
A mágneságyút igenis használják, csak nem földi légkörben. A világűrben állítólag nagyon jó hatású tud lenni... Egy kis picsányi lövedék úgy felgyorsítható, hogy simán szétkap egy műholdat.


nem értem miért jobb a hagyományos, lőporos megoldásnál? :roll:

ott kényelmesen eltárolódik a power a lőszerben évtizedekig, nem kell segédberendezés hozzá, az átalakítás hatásfoka 30-40% is lehet, kis helyen, kis tömegben sok energia elfér.
Egyetlen hátránya, a lövedék kis sebessége, hisz az nem lehet több, mint a kiáramló gázok sebessége, gyakorlatban 1km/s alatti, viszont ez is szépen szétvisz mindenféle műhódat.


Ez tiszta lehetne. Nincs emisszió, korrozió stb.

Azért az a 30-40% tűzfegyvernél kicsit túlzás. Jó esetben 2-3%
A kiáramló gázok sebessége jóval több lehet 5-6km/secnél is csak a megfelelő hajtóanyagot kell használni. Itt a légkör tényezői korlátozzák a lövés sebességet 900- 1200m/sec re. A sűrű légkörben deformálódik, és el is ég a lövedék.

Más.
Ez itt csak kisérletezgetés, játék.
Gondolom, senki sem forgat olyan gondolatokat az okos kis fejében, hogy lőfegyvert építene, főleg nem nyilvánosan.

Amúgy a lőfegyver fogalma törvényileg olyan, hogy a csőtorkolatnál mérhető, lövedék által képviselt mozgási energia 7,5J nél nagyobb.
Itt ugye, ha jól értelmezem szó sincs csőről. Persze ettől még simán lehet fegyver, de nem lőfegyver.


szer. dec. 27, 2006 15:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem csak a puskapor illegális.Már egy megerősített szlávia is bűncselekmény,ha túllépi az engedélyezett 7,5joule-t.
A törvény által nem említett (nem ismert) gyorsítási formák viszont nem is kezelhetők jogilag lőfegyverként,ha 200joule-t tudnak akkor sem.
A kondikilövőre még ráfogható,hogy tűzfegyver(táguló gáz energiája...),vagy légfegyver,de a mágnespuskára nem.


szer. dec. 27, 2006 14:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Namost, manapság a puskapor is természetesen illegális itthon, másrészt a mechanikai erőkifejtéssel egy bizonyos sebesség fölé nem lehet menni. Ez nem igaz a mágneses indításúra, ott akármekkora sebességre fel lehet gyorsítani a lövedéket, nem lesz tőle füstfelhő minden lövésnél, nem kell félni, hogyha nagyobb energiákat szabadítunk fel, akkor felrobban a ház is velünk együtt. A beszerzésről/készítésről nem is beszélve.


szer. dec. 27, 2006 14:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
A mágneságyút igenis használják, csak nem földi légkörben. A világûrben állítólag nagyon jó hatású tud lenni... Egy kis picsányi lövedék úgy felgyorsítható, hogy simán szétkap egy mûholdat.


nem értem miért jobb a hagyományos, lőporos megoldásnál? :roll:

ott kényelmesen eltárolódik a power a lőszerben évtizedekig, nem kell segédberendezés hozzá, az átalakítás hatásfoka 30-40% is lehet, kis helyen, kis tömegben sok energia elfér.
Egyetlen hátránya, a lövedék kis sebessége, hisz az nem lehet több, mint a kiáramló gázok sebessége, gyakorlatban 1km/s alatti, viszont ez is szépen szétvisz mindenféle műhódat.


szer. dec. 27, 2006 13:21
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hmmm. egész jól működött a saccográfom :)


szer. dec. 27, 2006 11:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:

Az elkós megoldásoknál nem vagy alig jön létre csillapodó rezgés (a második periódus 10% alatti) így ezzel nem kell foglalkozni. Az impulzus fel-lefutását, csúcsát, hosszát az elkó ESR-je, a tekercs és a kapcsoló R-je fogja meghatározni.

Tehát:
A túl kicsi és túl nagy kondi sem jó. A lövedéknek még nem szabad elérnie a tekercs közepét, amikor az elkónak már ki kell sülnie. Különben fékezi a lövedéket. Ezért van a sok vegyes eredmény.


Unnamed talált progijával számoltam a dolgokat:
http://www.oz.net/~coilgun/mark2/rlcsim.htm

Amúgy az eredményeim olyan szinten voltak vegyesek, hogy a lövedék elhelyezésétől függ, hogy mennyire lövi ki. Meg eleinte volt a kapcsolás miatti "marhaság" is.
Azóta a fetes kapcsolással az a gond ki volt lőve, így az eredmények azonosak voltak utána.
Elvileg nem volt rezgés az RLC körömben a szimuláció szerint. (20msec alatt teljesen kisül a kondim) Mondjuk az elkók e.s.r. értékét csak tippelni tudtam, mivel gyártó nem tüntette fel az értékét az adatlapon..

Nagyfesz kondi tényleg nagyon gyorsan sül ki, de ha ismernénk az összes parazita ellenállást, és induktivitást, lehetne úgy méretezni, hogy ne jöjjön létre több berezgés.

25V-ról az én tekercsemben konkrétan 420A folyik közelítőleg, vagy több. (szimuláció) És ez még csak 25V... Ez lenne a legelső szint a gyorsításban.

Tirisztor átmeneti ellenállásáról nem tud mondani senki semmit? Valamiféle számítás? mint pl a sima diófánál a differenciális ellenállás. Bár 500A-ekre nem nagyon vonatkozik a görbe ami az adatlapon van.


szer. dec. 27, 2006 11:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Az úgynevezett Lenz-ágyú egy rúd vasmag, amiben váltakozó teret létesítenek. Erre tesznek egy gyűrűt, ami célszerűen szupravezetőből van. A vektorok midig úgy fognak állni, hogy mindig gyorsítja a lövedéket.

Hátrány, hogy ha nem elég kicsi a gyűrű ellenállása, akkor a hatásfok drasztikusan romlik. A szupravezető meg elveszti a mágnesességét ha túl nagy tér éri, valamint azt sem szereti ha kilövik (mivel igen rideg szegény)

Van ún. sínágyú is, ahol két sín között van a lövedék, és erre áramot kötve a lövedék elindul egy irányba. Szintén Lenz-törvény miatt. Ez nagyon szép s jó, de egyrészt fémes érintkezés kell, másrészt iszonyatos áramok.

valahogy úgy kellene megcsinálni, hogy az indukció nagy legyen viszonylag kulturált áramoknál is.
Én az első, gyűrűs megoldást preferálnám, mert nem kell érintkezés, és ha a gyűrűt megforgatjuk, akkor a kilövés során a mozgása önstabilizáló lesz. (a normál lövedékekkel is ezt csinálja a huzagolás)

Az a nagy ötletem támadt, hogy ne szupravezető legyen a gyűrű, hanem rendes réz, DE egy trükkel meg lehetne növelni a benne folyó áramot.

Egy külső nagyfrekis tekercset kellene használni, ami beleindukál a gyűrűben található tekercsbe... így jó csatolást lehetne elérni... Persze az egyenirányító diófát (meg az elektronikát) is ki fogja lőni... oszt?


szer. dec. 27, 2006 11:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
Benyaa írta:
Mivel kapcsoltad rá a kondit a tekercsedre?


Thirisztorral, természetesen.


szer. dec. 27, 2006 10:51
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
No kezdjük szépen sorban.

A nagyfesz. kondis megoldásnál borzasztó gyorsan kisül a kondi, és a gyorsítótekerccsel egy csillapodó rezgést hoz létre, ezért általában fojtót, és egy inverz diódát is be szoktak rakni. Az előnye az, hogy az energiaátadás a tekercs behúzó részén megtörténik, viszont marha nagy impulzus kell, mert át kell adni a lövedéknek az energiát. Ez mind veszteség.


A fő gond az, hogy ha megnézzük a tekercses gyorsítást, akkor a tekercs közepéig húzza behúzza a lövedéket, utána már viszont lassítja, azaz húzza vissza.

Az elkós megoldásoknál nem vagy alig jön létre csillapodó rezgés (a második periódus 10% alatti) így ezzel nem kell foglalkozni. Az impulzus fel-lefutását, csúcsát, hosszát az elkó ESR-je, a tekercs és a kapcsoló R-je fogja meghatározni.
A kirepülő lövedék folyamatosan változtatja a tekercs induktivitását, de sztem ez nem okoz jelentős hatást, lévén az nem egy lágymágneses anyag, és ráadásul telítésben van...

Tehát:
A túl kicsi és túl nagy kondi sem jó. A lövedéknek még nem szabad elérnie a tekercs közepét, amikor az elkónak már ki kell sülnie. Különben fékezi a lövedéket. Ezért van a sok vegyes eredmény.

Kikapcsolható az áram, de igen nagy a tárolt energia a tekercsben, sztem egy morcosabb félvezetőt is tönkretesz.
A tirisztort azért rakják be, mert emberi áron ahhoz lehet hozzájutni, ami többezer A-t elkapcsol. Szerintem egy ilyen konditelep kisütésekor 500A simán folyik, és még alá saccoltam...

A többfokozatú gyorsítók állítólag nem lineárisan növelik a lövedék sebeségét, inkább a tekerccszám és a kimeneti energiát ábrázolva egy ellaposodó görbét alkot, ami 3 tekercs után már alig hoz növekedést. Ez elég szomorú... Én is így akartam gyilkos erős cuccot csinálni.

A mágneságyút igenis használják, csak nem földi légkörben. A világűrben állítólag nagyon jó hatású tud lenni... Egy kis picsányi lövedék úgy felgyorsítható, hogy simán szétkap egy műholdat.


szer. dec. 27, 2006 10:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
2 tekercset sorba lehetne kötni.
Az első tekercs valami kis feszültségű, nagy kapacitású kondiról járna, ez elindítani a löveget. A második tekercs meg egy nagy feszültségü "kis" kapacitású kondiról kapna egy óriási gyorsító impulzust. Ha ez így nem elég, közé be lehet szúrni még tekercseket :D
Az összehangolás szerintem nem bonyolult. Nem hinném, hogy a lövedék sebessége vetekedne a kapukésleltetéssel a digit áramkörökben.
Most nézegettem tirisztorokat a nagyfesz részhez, de azoknak nem ismerem a nemi életét.. Átmeneti ellenállása mekkora lehet egy ilyen dögnek? van 800V-1200V ig a BTW69. 10ms-os idő alatt 500A-t képes átengedni.
Viszont a pontos számításokhoz ismerni kéne az átmeneti ellenállását.

A kis feszültségű tekercsnél szükség lehet arra az áramkörre amit említettem, hogy figyeli hogy a lövedék mikor van kb a tekercs közepében, és akkor lekapcsolja a tekercset a kondiról. Ez kis fesznél még megldható, mert kibírja az eszköz a tekercs tranziens viselkedését (vagy nem :D ).
A nagyfesz résznél viszont olyan gyorsan sül ki a kodni, hogy nincs szükség kisütés megszakításra. Hacsak nem lassítjuk be a kondi kisülését valamilyen soros tekerccsel. De az szerintem végzetes lenne mindenféle tirisztorra..


szer. dec. 27, 2006 10:39
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Mivel kapcsoltad rá a kondit a tekercsedre?


szer. dec. 27, 2006 10:08
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 188 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség