Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 21:13



Hozzászólás a témához  [ 140 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3
Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házilag! 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Kép

így gondoltam a relés megoldást! Így nincs lehetőség a rövidzárlatra sem. amikor pedig egyik erintkező sem kapcsol, az sem baj, kapásból PWMként dolgozik, amire szükség is lesz. Egy próbát megérhet szerintem.


szer. feb. 23, 2011 11:07
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
infra írta:
... Miért lenne drágább a négyszögjeltrafó, mennyivel másabb? Mi lesz ha sima trafóra kötöm? ...

Azért lesz drágább (sokkal) mert a négyszögjel felharmonikusait is át kell vinni. Ha csak az első megy át, azt hívják szinusznak. :shock:
Ha sima trafóra kötöd, nagyjából ez lesz. Jó esetben (vastól, tekercseléstől, stb. függően) talán átmegy az első vagy második harmonikus, de az már nem négyszögjel. :hm:


szer. feb. 23, 2011 11:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Ha egy diódával irányítom egyen az váltó 220at, akkor nem egy 50%os PWM-et kapok, tehát fele feszt kapásból, ami kéne?


szer. feb. 23, 2011 10:35
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
SPafi írta:
Természetesen lehet transzformálni, de egy trafó ára sokkal több, mint amit eddig rá akartál szánni. Ha van kéznél megfelelő trafód, akkor érdemes lehet használni, de akkor sem relékkel.

Egyébként ha megírnád, hogy a motorod gyárilag csillagba vagy deltába van kötve, illetve hogy át tudod-e kötni csillagba, akkor is lehet, hogy tudunk egyszerűbb és/vagy jobb megoldást mondani.


1. Miért lenne drágább a négyszögjeltrafó, mennyivel másabb? Mi lesz ha sima trafóra kötöm?

2. csillagba van kötve!

Moderálva: Hannibal.


szer. feb. 23, 2011 10:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Természetesen lehet transzformálni, de egy trafó ára sokkal több, mint amit eddig rá akartál szánni. Ha van kéznél megfelelő trafód, akkor érdemes lehet használni, de akkor sem relékkel.

Egyébként ha megírnád, hogy a motorod gyárilag csillagba vagy deltába van kötve, illetve hogy át tudod-e kötni csillagba, akkor is lehet, hogy tudunk egyszerűbb és/vagy jobb megoldást mondani.

Moderálva: Hannibal.


szer. feb. 23, 2011 10:26
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Rat1 írta:
Infra, ha érdekel van 100 és 200 watos gyári frekvenciaváltóm.
Nem tudom hogy merre laksz , de ha elhozod a mocit akkor ki is próbálhatod.
Sajnos én már kidobáltam a mosogép motorjaimat.
Kicsit morbid megoldásnak tartom azért ez a relés akármit.


Mennyiért adnád, mert érdekelne a gyári is, szétszedni, tanulmányozni és persze felhasználni gyorsmegoldásként. (gyerekek már várják nagyon a korongozást, bár így is nagyon tetszik nekik, de 150rpmen még nem lehet valami könnyen vázát csinálni).

Kicsit tényleg morbid, de valóban ahogy írod csak kicsit. 1000szer inkább morbidnak tartanátok szerintem a 200Hz-es mechanikus gyujtás invertert, ami persze simán működik!


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára infra szer. feb. 23, 2011 10:27-kor.



szer. feb. 23, 2011 10:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Mikor kisebb az áttétel 1:1 vagy 1:10 esetén?
1:1 nél nincs áttétel, azaz nincs=0, tehát ez a legkisebb, vagyik kisebb eset.

Most 1:10 en üzemel a gépem. Csökkenteni az áttételt, azaz haladni az 1:1 felé tudok, állításom igaz! 1:8, 1:6, 1:2-t tudok csinálni. Ekkor viszont gyorsul a korong, tart a fordulatszáma a motor 1450rpmjéhez, ami elég nagy nagy baj, mert a centrifugális erő miatt szétrepül az agyag:-) Az áttételt tehát növelni kéne, 1:20ra szeretném. Ehhez a nagyon kicsi tárcsát tovább kéne csökkenteni és/vagy a nagyot meg tovább növelni, amit már nem lehet. A nagy a ház falába ér, csökkenteni lehet de növelni nem. A kicsinek olyan kicsi a sugara, majdnem mint a motorfőtengelye, alig fog rajta az ékszíj és nem is bir körékanyarodni. hova csökkentsem tovább? Növelni tudnám, mi a hiba? Még jobban felfeküdne az ékszij, ennek csak örülni kell. Tehát gyorsítani (csökkenteni az áttételt) korongot (9ha kell pl alacsony motor rpm miatt 16hz-en) tudom, lassitani nem.

Moderálva: Hannibal.


szer. feb. 23, 2011 10:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
SPafi írta:
Idézet:
A relégyártókat ennyire lenézed, hogy semminézed a pogácsákat?


Nem nézem le, hanem tudom, hogy 15 V fölött rohamosan nő az ívelési hajlandóságuk DC áramon. Viszont azt nem vettem figyelembe, hogy nálad nem sima DC lesz, hanem hullámos, ami 10 ms-onként megszakad, ezért mégis van rá esélyed, hogy nem azonnal ég szét, ha van bent áramkorlátozó. 200 V DC mellett 100 mA-t sem tud gond nélkül megszakítani egy sima relé.


Akkor 15V on fogom járatni :D A trafó amúgy se árt, mert így pont megfelelő feszt tudok adni a motorra, nem kell PWM.

Tegnap nagy hülyeséget csináltam számoláskor. De ez nem baj, még inkább mellettem áll, mert egy négyhengeres motornak is csak egy megszakítója van a gyújtáselosztóban. 1 gy.tengely fordulat 4 megszakítást eredményez. 6000rpm-es fordulatszám melett a motor 3000rpmen hajtja a megszakítótengelyt. Ez 12000 magszakítás/perc, azaz 200 Hzet jelent. Igaz csak 13V és 5A, de remekül működik nagyon hosszú élettartam mellett. Szerintem ha rögtön elektronikus gyujtású lett volna a első motor és most én előállnék egy ilyen mechanikus ("relés") megszakítóval ("inverter"), akkor jönnének a nagy lehordások, hogy beég, nem kapcsol időben, lemarad, a gyújtásnak nagyon pontosan időzitettnek kell lennie stb holott gyönyören működk valójában! Házilagos célra meg aztán tényleg bőven megfelel. Havonta kicserélem a reléket, az már tényleg elég kis élettartam (kocsiban 20 évig is elmegy megszakító), akkor mi van? Ráadásul a fazekaskorong hol megy annyi mint egy kocsi?

Moderálva: Hannibal.


szer. feb. 23, 2011 9:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
Az alap 50Hzes frekvencián 1450 rpmen forog, ami szeretnék lefelezni, tehát előállitani 240V effektív értékű 10-50Hzig szábályozható fekvenciaváltót, de ha egyszerűbb akkor fix 25Hz is jó lenne.


Idézet:
Csökkenteni gond nélkül tudom az áttételt, a motorra nagyobb tárcsát teszek, az ékszijat se találtam megfelelő hosszút, így állítható feszítőgörgőt használok.


Itt csak én látok ellentmondást?

Üdv
Inhouse

Moderálva: Hannibal.


szer. feb. 23, 2011 9:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Ezen felül az egész áramkör olcsóbb lenne félvezetőkből, mint relével (az élettartamról nem is beszélve).

Miből tudok kiszedni megfelelő félvezetőt? Olcsóbb akkorsem lenne a relétől (ingyen van), de az élettartama valóba nagyobb lehet. Relém van 15A-es vagy egy maréknyi, mindig elhozom a mikrohullámú sütőkből, abból halomra vannak a vastelepen. :D

Infra: ha a korábbi hozzászólásaimat olvastad akkor szerintem már rájöhettél, hogy nem fogom helyetted megtervezni az áramkört. Említettem, hogy csak tippet/ötletet adok és a többi a te dolgod.

Oké, igaz, és köszi az eddigieket is!


szer. feb. 23, 2011 9:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
deldeldel


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 24, 2011 17:01-kor.



szer. feb. 23, 2011 8:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Idézet:
A relégyártókat ennyire lenézed, hogy semminézed a pogácsákat?


Nem nézem le, hanem tudom, hogy 15 V fölött rohamosan nő az ívelési hajlandóságuk DC áramon. Viszont azt nem vettem figyelembe, hogy nálad nem sima DC lesz, hanem hullámos, ami 10 ms-onként megszakad, ezért mégis van rá esélyed, hogy nem azonnal ég szét, ha van bent áramkorlátozó. 200 V DC mellett 100 mA-t sem tud gond nélkül megszakítani egy sima relé.


kedd feb. 22, 2011 22:22
Profil Honlap
vas-tag
Avatar

Csatlakozott: kedd feb. 22, 2011 21:54
Hozzászólások: 6
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Infra, ha érdekel van 100 és 200 watos gyári frekvenciaváltóm.
Nem tudom hogy merre laksz , de ha elhozod a mocit akkor ki is próbálhatod.
Sajnos én már kidobáltam a mosogép motorjaimat.
Kicsit morbid megoldásnak tartom azért ez a relés akármit.


kedd feb. 22, 2011 22:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
SPafi írta:
... Igen, összekevertem a belsőt és a külsőt. Így nem fognak felvenni fűtésszerelőnek...

Nem baj az. Az elektrót érted. Nekem úgy tűnik. :)
Vitakészséged is van. Néha talán több mint kéne. :wink:


kedd feb. 22, 2011 21:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A gyújtótrafó 5A-t zabál és az érinkezői akár 50Hzel is kapcsolgatnak (6000rpmen), azok nem égnek össze, pedig elég sokat üzemel egy motor.
A relégyártókat ennyire lenézed, hogy semminézed a pogácsákat? Majd átforrasztom a gyujtáselosztó pogácsáit a relékbe:-) De miért van olyan érzésem, hogy erre semmi szükség nem lesz :lol:


kedd feb. 22, 2011 21:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Laci_L írta:
SPafi írta:
... Réges régen volt a külső átmérője ennyi, de azóta a falvastagság összement, a belső átmérő megmaradt....

Na neee. :hm:
A belső lesz az. :shock:

A 3/4 -es cső 27 mm, a 1/2-es cső 22 mm külső átmérőjű. 1" pedig 25,4 mm. Nem jönne ki.


Igen, összekevertem a belsőt és a külsőt. Így nem fognak felvenni fűtésszerelőnek.

Viszont nem égetek össze relépogácsákat. (Illetve igen, de szándékosan, teszt céljából.)

A holnapi menü infrared kemencében hamuba sült relépogácsa. :lol:


kedd feb. 22, 2011 21:17
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
...
A relék szép kis áramot tudnak kapcsolni. A két izző együtt vagy 10A-t is felvesz és ráadásul a kapcsolás pillanatában az áram a hideg izzószál miatt még több, ezt tetézi, hogy a legktrikusabb a erintkezők pont ekkor fekszenek fel egymásra, van nagy kontaktellenállás, átűtés, iv stb. tehát jól birják.


kedd feb. 22, 2011 20:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Jaj, hát az autók régi mechanikus megszakítású gyújtása jutott eszembe! Azért a gyújtáselosztó tengely a 2:1 lassítás miatt is forog akár 3000et is, még sincs időzítési gond mégse a mechanikus érintkezők miatt sem. Pedig a gyújtás eléég érzékeny az időzítési problémákra.

Mi lenne a a H-hídat a kocsi fényszoróit kapcsoló kis relékkel építeném meg. A tekercse csak 12Vos és úgy emlékszem mértem is, elég kis áramot vesznek fel, tehát az astabil multivibrátorral simán kapcsolhatnám vagy 15-20Hzen. Na megyek megnézem mekkora max. frekvencinál maradnak le az érintkezők... Ha működik, akkor nagyon büszke leszek az egyedülálló relés frekvenciváltómra! :D


kedd feb. 22, 2011 20:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Igen, 50Hz helyett nem 25Hz hanem 16.67 Hz lesz. De ez nem baj! Kb 500rpm-en fog jár a motor és 50rpmen a korong. Csökkenteni gond nélkül tudom az áttételt, a motorra nagyobb tárcsát teszek, az ékszijat se találtam megfelelő hosszút, így állítható feszítőgörgőt használok.

A diac egyébként azért kellene, mert macerás lenne másodpercenként kb. 16 szor impulzust adni a kapcsolóval

Akkor hogy nézne ki a múködőképes változat?


kedd feb. 22, 2011 20:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
deldeldel


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 24, 2011 16:59-kor.



kedd feb. 22, 2011 20:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A kapcsolóval is működik, miért kellett volna DIAC?
Ez így egy 1/3os pwm is egyben, tehát a tápfesz csak 1/3-a lesz nem?
A kisebb induktív ellenállás miatt amúgy se árt ha kisebb tápfeszt kap. Érzésre kicsit darabosabb lesz a motor forgása, de 25Hz nem hinném, hogy még a 10szer lassitás után feltűnne. Az a jó, hogy most akkora a nyomaték, hogy az üresjárati fordulatszámon jár érzésre még akkor is ha jól belekapaszkodok a korongba, tehát igen csak túl van méretezve a gép, lesz erő benne 25Hzen is.


kedd feb. 22, 2011 18:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
deldeldel


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 24, 2011 16:58-kor.



kedd feb. 22, 2011 18:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Skori írta:
Infra: időnként felbukkansz a fórumon, és jól felbosszantasz pár embert amikor hülyeségeket beszélsz :), de volt már olyan projekted is ami tetszett. Ezért adok egy tippet, de neked kell jobban utána nézned. Létezik olyan "frekvenciaváltó" megoldás ahol tulajdonképpen a hálózati feszültségből csak minden harmadik félperiódust engedik át. Ez hasonló a fázishasításhoz, csak itt ún. (fél) perióduscsoport szabályzás van. Mindenesetre az eredmény lehet pl. fele frekvencia (25Hz), és erős elhanyagolással kb. fele feszültség. Ez egy sima triak vagy tirisztor megfelelő vezérlésével is megvalósítható (és viszonylag kevés alkatrésszel is megoldható). Viszont sosem volt még szükségem ilyesmire és ezért sosem próbáltam még ki - de tovább lehet gondolni, és talán még működhet is.....



Szia Skori! Végre egy értelmes hozzászólás!

Ezzel gondoltál?
http://ceramics.uw.hu/sin.jpg

(Paintben dobtam gyorsan össze, elég gagyi)

Köszi a segítséget, jól hangzik!


kedd feb. 22, 2011 15:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Még PWM jelet is előállítottam ilyen módszerrel. 6vot kapcsolgattam és mértem a 700ftossal. Amikor 1Hzel kapcsolgattam, szépen ugrál 0 és 6V között a kijelzett érték. Azt hittem megbolondul ha 10kHzek kapcsolgatom:-) Dehogy!, még izzót is kötötttem rá és a kitöltési tényezőt állítgattam, nagyon szépen lehetett állítani a fényerőt és a műszer az átlagos feszültséget jelezte. Tehát még PWMet is mér az 700ftos műszer te ÁSZ!


kedd feb. 22, 2011 15:26
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Kár hogy félremagyarázod. Illetve nem fogod fel azt, hogy AC motor + négyszögjel, az nem egyetlen eset, hanem rengeteg különféle! Más-más paraméterek mellett más-más lesz az eredmény! És nem elméletieskedem, hanem gyakorlatból tudom, hogy egyik esetben el sem indul a motor, a másikban meg tökéletesen működik, és bármilyen más köztes eset is előfordul. Ezért csak akkor lehet biztosat mondani, ha ténylegesen azt próbáljuk ki, amiről valóban szó van, vagy ha az elv mond róla valami biztosat.

Ez a négyszögjel+AC motor a szívem csűcske, mint észrevetted!
A szinuszra is igaz amit irtál fent, ezen az elven az sem jó, mi? pl hiába adtam én szinusz az AC motorra, ha már paraméterek nem stimmeltek (pl. heggsztőtrafó 48V-ja kevés volt). Ettől még a szinusz önmagában jó. Ha van csak egyetlen eset is amikor a négyszög (ezt elismered te is) tökéletesen meghajt egy AC motort, akkor nem a négyszöggel van a baj, amikor nem hajtja meg, hanem valami mással. Tehát szállj le a négyszögjelemről! Szerintem hétköznapi szinten a gyerekeknek ugyanolyan öröme lesz a korongozásban, akár négyszög, akár szinusz hajtja a kezük alatt formálódó bögrét, tehát maximálisan teszek rá, mert nem elvi baromságok érdekelnek hanem a gyakorlat, és a gyerekek öröme sokszorta fontosabb...

Moderálva: Hannibal.


kedd feb. 22, 2011 14:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Hi! :-)

Azon kívül, hogy Spafi ma vagy nagyon összeveszik valakivel, vagy napokig ide se néz, nekem egy dolog ütött szöget a fejembe:

Amúgy ha azon a motoron most is van egy 1:10 lassító áttétel mekkora poén lenne még egy 1:2 lassítót beépíteni? (vagy a motor szíjtárcsáját fele akkorára cserélni?). Vagy egy kisebb fordulatú motort keríteni?
Jó, tudom, ez egy elektronikai fórum, de ha valamihez elég egy szeg, akkor mért PIC-cel akarjuk megcsinálni?

Moderálva: Hannibal.


kedd feb. 22, 2011 14:48
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
SPafi írta:
Idézet:
Egy 3/4-es csőnek milyen mérete a 3/4, és 3/4 mi?


... Réges régen volt a külső átmérője ennyi, de azóta a falvastagság összement, a belső átmérő megmaradt....

Na neee. :hm:
A belső lesz az. :shock:

A 3/4 -es cső 27 mm, a 1/2-es cső 22 mm külső átmérőjű. 1" pedig 25,4 mm. Nem jönne ki.


kedd feb. 22, 2011 11:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
deldeldel


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 24, 2011 16:56-kor.



kedd feb. 22, 2011 11:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
dedeldel


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Skori csüt. feb. 24, 2011 17:00-kor.



kedd feb. 22, 2011 11:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Elsősorban SPafi, de természetesen bárki más is!
Ha kiindulási alapnak a DC325V vonali feszt és a 3 fázis/csillag kapcsolás topológiát vesszük:
- 7,5 - 75 Hz frekiátfogás mellett 1-2A fázisáram
- A három "szabad" tekercsvégre hídkapcsolású meghajtás FET-tel
- A vezérlés mikrovezérlő-> 25mA/port, 6 port direkt meghajtással, DT állítás szoftverből
- Teljes galvanikus leválasztás mellett lehet-e, ill mekkora teljesítményig lehet sima optocsatoló esetleg optoFETdriver(pl TLP250, de drága!) az alsó és felsőoldali FETmeghajtás? Itt még nincs PWM-es szinuszosítás, de használhat-e valamit egy LC aluláteresztő szűrő 80Hz feletti törésponttal a hídkimeneteken?
- Ha PWM szinuszosítást programozunk mekkora PWMfreki lehet amit még át lehet vinni jó hatásfokkal az optón a hídra (a lassú nyitás-zárás miatt)
ill erre a párszáz Hz-re LC aluláteresztő kell-e?

Próbáltam tömören leírni, ezért nem mindenhol van minden lehetőség kifejtve, ha van jó/olcsó ötlet valamely részletre, jöhet.
Részemről ez egy elméleti projekt, jó agytorna, amiből esetleg valaki profitálhat is...


kedd feb. 22, 2011 9:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
infra írta:
2SD2553 (TOS) NPN-HV-POWER-SWITCH+ DIO.1700V 8A 50W TV HOR. 2-16E3A (TO-247)

Mi jelent az 50W? Hogy jön ki?


Ezt hívják disszipációnak, pontosabban maximális megengedett disszipációnak. Vagyis a tranzisztoron egyidejűleg, folyamatosan megengedett feszültség és áram szorzata. Ez a teljesítmény csak hőként távozhat a tranzisztorból, de hogy ez ne 300 fokon történjen, ami tönkretenné, hűteni kell hűtőbordával. Igazából ennél is rosszabb a helyzet, még 10 W-on is el tud szállni a tranyó, akár kitűnő hűtés mellett is, ha nagy a feszültség, ezt hívják másodfajú letörésnek.

Tom12 írta:
Az egyfázisú motorok tekercselése ugyan olyan, mint a háromfázisúaké.


Mondjuk ez nem egészen igaz, vannak valóban egyfázisú motorok, pl. a részben árnyékolt pólusú motorok (kis konyhai gépekben, lemezjátszókban), meg vannak segédfázisos gépek, különböző tekercsekkel. Ritkák, de léteznek. Ettől eltekintve jó hogy leírtad, mert így legalább kiderült, hogy valójában mi is lenne az eredeti feladat.


hétf. feb. 21, 2011 21:56
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
2SD2553 (TOS) NPN-HV-POWER-SWITCH+ DIO.1700V 8A 50W TV HOR. 2-16E3A (TO-247)

Mi jelent az 50W? Hogy jön ki?


hétf. feb. 21, 2011 21:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Igen, ugyanolyan ellenállása az összes tekercsnek, tehát valóban ez nekem egy 3 fázisú motor, csak 1 fázisú üzemmódban üzemel. Megnézném amit mondassz, jól hangzik!


hétf. feb. 21, 2011 21:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Az egyfázisú motorok tekercselése ugyan olyan, mint a háromfázisúaké. A régebbi motorokban pedig legtöbbször a kapocstáblán ki is van vezetve a 6 tekercsvég. Ha 3 fázisú invertert készítessz, (ha jól rémlik, a Rádiótechnikában is volt rá elég egyszerű kapcsolás 555 és 2 féle cmos IC) a csillag-kapcsolás miatt már gyök3-a lesz a fázisfeszültség a motoron. Nem kell indító(üzemi)kondi.


hétf. feb. 21, 2011 20:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
FeF írta:
Egy eszement tipp olcsó és házilag összehozható frekiváltóra: motor-generátor gépcsoport. Ez mennyire életképes ötlet műhelybe, alkalmi dolgokra?
Pl. egyenáramú/univerzális motorral hajtva egy aszinkron motort, mondjuk.


Aszinkron motorhoz kondi is kell, de minél kisebb a freki, annál nagyobb kapacitás.

Idézet:
Az egyenáramú szabályzás még talán viszonylag könnyen megoldható (fázishasítás, eh, csak a környéken ne akarjanak rádiózni :) de mondjuk porszívók hajtása is triak/univ. motor...), a sebesség/nyomaték tartása a kérdés (gerjesztésszabályzás? ha van olyan).

Ez még nem vészes feladat.

Idézet:
Két motort szerintem kb. akárhonnan össze lehet szedni. De akkor már lehet egyszerűbb a korong motorját egy lassabbra cserélni :)

Viccet félretéve valami 50 W-os nagyságrendű frekiváltó (ventillátoroknak) engem is érdekelne.


Ventillátor fordulatszáma sima soros impedanciával is csökkenthető, mert a légcsavar nyomatéka a fordulatszám négyzetével arányos, így stabilizálja az aszinkron motort a billenőnyomatékon túl terhelve is. Persze a hatásfok romlik, némileg túl kell méretezni.

Egyébként infra számára is talán a legegyszerűbb és mégis jó megoldás egy soros impedancia (kondenzátor) és egy fék lenne, centrifugálszabályzóval, vagy ha ennyire nem érdekli a fordulatszám-stabilitás, akkor akár egy lapátkoszorúval.

Vagy pl. a centrifiugálszabályzóval simán meg lehet szakítani az áramot egy fordulatszám felett.


hétf. feb. 21, 2011 20:49
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Tényleg, ha már kommutátor, mi lenne ha egy csapágyazott tengely két végére tennék kommutátorokat. Pontosabban egyik oldalt két csúszógyűrűt tennék szénkefékkel és az egyenrányitott 220at kötném rá. A másik oldalra két szeletes kommutátort és arról szénkefékkel venném le a váltó feszt. A két csúszógyűrűről jönne le kétvezeték a két szelethez. A tengelyt pedig léptetőmotorral forgatnám. Ha a két szeletett még több helyen bevagdosnám megfelelően, akkor kapnék egy közelő PWM-es szinuszt is:-) Ehhez elég vékony szénkefe kéne és a hézagokat szigetelővel kitölteném, hogy ne reszelje le a szénkeféket.


hétf. feb. 21, 2011 18:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
A problémák:
Négyszögjellel hajtani egy kondis-segédfázisos motort? Ha csak a hangja lesz csúnya, az a jobbik eset.
Marad a feszültség, fele frekin? Nem jó dolog, te is rájöttél, hogy ez túláramot eredményez. Nagy szerencse, ha csak kétszerest.
A kondit elvileg kb. négyszeresére kellene cserélni.
Az npn híd vezérlése csak kis feszültségen ilyen egyszerű. Tápfesznyi (320 V) sőt nagyobb vezérlő jel kell neki, és az is problémás lehet, ha nincs elég holtidő a kétféle állapot között.
Indulási áram ismeretlen, zárlatvédelem szentelt vízzel és imával.
stb...

Miért nem szerzel inkább egy kommutátoros mosógépmotort?

Moderálva: Hannibal.


hétf. feb. 21, 2011 17:22
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Néztem un. egyszerű házilag készített frekvenciaváltókat a neten, de hihetlen, hogy egyetlen alkatrésze többe kerül ,mint amennyit én az egészre szánnék! Nem értem mi olyan bonyolult egy frekvenciaváltón? Ez rohadt erősítőbe is annyi sok **** beleépítenek és egy tranzisztorrral megoldottam, szépen működött. A frekvenciaváltó is erre a mintára fog nálam épülni, 1000Ft (igen ezer forint) alatt megoldom! Főleg, hogy látom, hogy H-bridge-t lehet építeni 4 db NPN tranzisztorral is.

http://www.leang.com/robotics/info/circuits/hbridge.gif

A 220 egyenirányitása ingyen van, kiforraszottam jó nagy diódákat régi tápokból. De a lomexben is szinte ingyen adják
6A 600V RECT. 6A60 (TSC) RoHS R-6 ez kifejezetten egyenírányitó dióda, még jól túl is van méretezve, a motor csak 1-2A-t fog felvenni és 25ft/db.

Aztán jön 4db npn tranzisztor a H-hidhoz.

2SD2553 (TOS) NPN-HV-POWER-SWITCH+ DIO.1700V 8A 50W TV HOR. 2-16E3A (TO-247) Megint csak jól túlméreteztem és ingyen van:98ft/db

A hid a és b pontjait felváltva kell kapcsolgatni, erre jó egy fillérres astabil multivibrátor: http://image.hotdog.hu/_data/members3/3 ... stabil.gif

És kész is pár 100Ftból.

Nem értek különösebben hozzá, lehet ezért tűnik ilyen egyszerűen, vagy valamit rosszul látok?


hétf. feb. 21, 2011 16:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házila
Egy eszement tipp olcsó és házilag összehozható frekiváltóra: motor-generátor gépcsoport. Ez mennyire életképes ötlet műhelybe, alkalmi dolgokra?
Pl. egyenáramú/univerzális motorral hajtva egy aszinkron motort, mondjuk. Az egyenáramú szabályzás még talán viszonylag könnyen megoldható (fázishasítás, eh, csak a környéken ne akarjanak rádiózni :) de mondjuk porszívók hajtása is triak/univ. motor...), a sebesség/nyomaték tartása a kérdés (gerjesztésszabályzás? ha van olyan).
Két motort szerintem kb. akárhonnan össze lehet szedni. De akkor már lehet egyszerűbb a korong motorját egy lassabbra cserélni :)

Viccet félretéve valami 50 W-os nagyságrendű frekiváltó (ventillátoroknak) engem is érdekelne.


hétf. feb. 21, 2011 16:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: vas. feb. 20, 2011 20:34
Hozzászólások: 198
Hozzászólás Egyszerű kisteljesítményű frekvenciaváltó építése házilag!
Sziasztok!

Építettem egy fazekaskorongot, ami egy 60Wos mosódép motor hajt meg. a 240Vos motor egyfázisú üzemmódban üzemel kondenzátorral. Az alap 50Hzes frekvencián 1450 rpmen forog, ami szeretnék lefelezni, tehát előállitani 240V effektív értékű 10-50Hzig szábályozható fekvenciaváltót, de ha egyszerűbb akkor fix 25Hz is jó lenne. A motor 50Hzen kb 1A-tvesz fel tehát alacsonyabb frekvencián ettől többet is fel fog a kisebb induktív ellenállása miatt. Először 4 diódával egyenírányítom a 240Vot, ehhez milyen diódát javasoltok? Mekkora kondikkal simitsam ki a szinuszgörbét? Aztán az egyenáramból négyszögjelet csinálnék egy H-bridge segítségével, ehhez milyen tranzisztorokat használjak? Kell 2-2 db NPN és PNP tanzisztor, de milyen? Aztán tanzisztorokat mivel kapcsolgassam, erre jó egy sima villogó kapcsolás? Ezzel akkor potméterrel szabályozhatnám a motor fordulatszámát. Nem kell semmi extra, rövidzár elleni védelem és hasonló csak forogjon a normál terhelheléssel motor és ha nincs különösebb galiba, akkor ne melegedjenek túl a diódák és tranzisztorok, csak ennyi!

üdv. infrared


vas. feb. 20, 2011 20:40
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 140 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség