Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szer. jún. 05, 2024 19:44



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 52  Következő
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
Hozzászólás 
A mozgasárzákelők hogyan működnek?
Ha mozgást észlelnek, mit csinálnak?


szer. feb. 04, 2009 19:05
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. okt. 14, 2004 19:53
Hozzászólások: 1880
Hozzászólás 
.....


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Transztyuszeres pén. dec. 17, 2010 8:21-kor.



szer. feb. 04, 2009 17:48
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. aug. 02, 2007 9:03
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
SPafi írta:
Azért amikor én először kisérleteztem ilyennel, akkor még azt sem tudtam, hogy nagyjából mekkora a freki, csak annyit, hogy valami 100 mega nagyságrendű, és fiókból kiszedett kondival, meg sacografikusan méretezett tekerccsel, simán az elvágott drótra rákötözve a cuccokat, 1 óra alatt elviselhető eredményt sikerült elérnem, aztán kézrátétellel kihangoltam a tekercs veszteségét is, és úgy már egyértelműen élvezhetővé vált a kép. Csak nem volt szabad elengednem TV-nézés közben a tekercset. :wink:

Jópár éve még volt egy gyári 175,25 MHz-es szűrőm is, de már nem tudom, hogy mi van vele.



Helló
A problémám az hogy volt már nekem régóta ez a dekóder de a sok kihuzgatástól eltört az egyik kondi lába én nem nagyon értek hozzá kiforrasztottam és kértem az elektronikai boltba de miután visszaraktam az újakat már nem működött még csak nem is állítja Ha esetleg valaki tudna valamit mondani? 175.25 jön a HBO
Kép


szer. feb. 04, 2009 17:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 11:16
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Csináltam egy olyan ketyerét, hogy van tőle kb. 10 méterre egy nyomógomb, ha azt megnyomják, akkor a készüléken bekapcsol egy LED. Ha pedig a készüléken megnyomnak eyg gombot, akkor kikapcsol. Egy 4013-as flipfloppal csináltam meg, működik is rendesen (a Set és a Reset bemenet 10k-val a földre van húzva, a két nyomógomb pedig 5 voltot ad a megfelelő bemenetre). A gondom az, hogy a közelében van egy villenykapcsoló, és minden 10-20. kapcsolásra az áramköröm is kapcsol. Gondolom, a kapcsolás áramot indukál a távoli kapcsoló 10 m-es vezetékében, és a 4013 már mikroamper alatti áramokra is kapcsol. Hogy tudnám ezt kivédeni? A vezetéket nem tudom már kicserélni árnyékoltra, és a távoli kapcsolt sem tudom módosítani, tehát valamit a készülékben kéne. Én egy soros ellenállásra gondoltam + egy kondenzátor a földre, de lehet, hogy ez marhaság. Ha mégsem, akkor milyen értékek kellenének? Előre is köszi!


vas. jan. 25, 2009 11:48
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Tegnap este sikerült megölnöm az utolsó ATmega8-am. Ha sikerült újat vennem, jelentkezek.


vas. jan. 25, 2009 10:28
Hozzászólás 
SPafi írta:
Hogy fog ez 100 V-ig mérni?

Javítottam, így! :oops:
Holnap kipróbálom nagyobb árammal.


szomb. jan. 24, 2009 19:29
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hogy fog ez 100 V-ig mérni?


szomb. jan. 24, 2009 19:07
Profil Honlap
Hozzászólás 
SPafi írta:
Az R1-en létrejövő feszültség még arányos az árammal, de hát te nem azt erősíted, hanem az X1-2 pont feszültségét, ami ettől eltérhet, hiszen X2-1 feszültsége nem 0V!

A kapcsolást módosítottam.
Így nagyon valószínű, hogy se a kondenzátor (C2) se az ellenállás (R15) nem kell majd, mivel feszültség méréshez se kellett.


szomb. jan. 24, 2009 18:45
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Variszabi!

Miért kellene ennek jól mérnie az áramot? Az R1-en létrejövő feszültség még arányos az árammal, de hát te nem azt erősíted, hanem az X1-2 pont feszültségét, ami ettől eltérhet, hiszen X2-1 feszültsége nem 0V!

A határfrekvenciát a lehetséges zavarforrások frekvenciája alá érdemes megválasztani, de a mintavételi frekvencia fölé. (Mondjuk 10 Hz.)


szomb. jan. 24, 2009 16:55
Profil Honlap
Hozzászólás 
SPafi írta:
Szerencsére pont a megfelelő topicban vagyunk. A jelforrásoknak van egy belső ellenállása (általánosabban: impedanciája), ez a forrásellenállás. Ha megpróbálod szűrni egy kondenzátorral, akkor a szűrés határfrekvenciáját a forrásellenállás értéke is befolyásolja (fh=1/(2*pi*R*C)). Ha nincs, vagy nagyon kicsi az ellenállás, akkor a szűrés gyakorlatilag nem jön létre. Mivel egy visszacsatolt műveleti erősítő kimeneti ellenállása marha pici, a párhuzamosan kapcsolt kondenzátor nem tud hatékonyan szűrni. (Cserébe viszont könnyen begerjesztheti a műveleti erősítőt.) Ezért sorba kell kötni az OPA kimenetével egy ellenállást, és csak ezután garázdálkodni a kondenzátorral.

Itt a kapcsolási rajza, az R15 lenne az új ellenállás. A határfrekvenciát mekkorára kell beállítani? Abból ugye már ki tudom számolni az ellenállást, ha a kondenzátor 100nF-os.


szomb. jan. 24, 2009 10:08
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Szerencsére pont a megfelelő topicban vagyunk. A jelforrásoknak van egy belső ellenállása (általánosabban: impedanciája), ez a forrásellenállás. Ha megpróbálod szűrni egy kondenzátorral, akkor a szűrés határfrekvenciáját a forrásellenállás értéke is befolyásolja (fh=1/(2*pi*R*C)). Ha nincs, vagy nagyon kicsi az ellenállás, akkor a szűrés gyakorlatilag nem jön létre. Mivel egy visszacsatolt műveleti erősítő kimeneti ellenállása marha pici, a párhuzamosan kapcsolt kondenzátor nem tud hatékonyan szűrni. (Cserébe viszont könnyen begerjesztheti a műveleti erősítőt.) Ezért sorba kell kötni az OPA kimenetével egy ellenállást, és csak ezután garázdálkodni a kondenzátorral.


szomb. jan. 24, 2009 0:54
Profil Honlap
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ha van rá lehetőség, érdemes sokkal több mintát venni, aztán átlagolni.

A 100 nF önmagában nem mond semmit (talán nem is csinál semmi értelmeset), a forrásellenállást is ismerni kellene, illetve eleve neked kellene beállítani. Mondjuk 10 k már jó valamire.

Az Atmega ingadozó tápárama is okozhat problémát, ha nem jó a nyákterv.

Mi az a forrásellenállás?

A tápfeszültség teljesen stabil, ment labortápról is és labortápról és 78l05 és akku és 78l05.
Na nyákterv az nincs, légszerelve van, a lehető legrövidebb vezetékekkel. Van benne 6 ellenállás (OPA:2, 1 az LCD hátterének és 2 a voltmérő feszültség osztója) egy potméter (LCD kontraszt) és 2db 100nF-os kondenzátor (ADC ref és az áramméréshez az A/D bemenetén), és az OPA.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vendég csüt. jan. 29, 2009 17:42-kor.



pén. jan. 23, 2009 23:54
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha van rá lehetőség, érdemes sokkal több mintát venni, aztán átlagolni.

A 100 nF önmagában nem mond semmit (talán nem is csinál semmi értelmeset), a forrásellenállást is ismerni kellene, illetve eleve neked kellene beállítani. Mondjuk 10 k már jó valamire.

Az Atmega ingadozó tápárama is okozhat problémát, ha nem jó a nyákterv.


pén. jan. 23, 2009 23:43
Profil Honlap
Hozzászólás 
SPafi írta:
Mi az, hogy "az A/D"? Valami tulajdonságát nem ártana elárulni! Működési elv (netán típusszám), mintavételi freki, felbontás, hogyan dolgozod fel ez után az adatokat, stb...

Mit akarsz mérni? Pillanatnyi érték? DC? AC? Ha AC, akkor effektív vagy abszolút közép? Milyen frekvencián?

Milyen jelet mértél, amitől megbolondult?

ATmega8, 10 bites felbontás másodpercenként 4-5 mérés, az A/D-ből visszakapott értéket megszoroztam 20000-el és elosztottam 880-al, méréshatár szerint már csak 10-el osztogattam.
DC, pillanatnyi érték.
Egy akkura kötöttem egy 12V-os izzót, amin 3.8A folyt keresztül a multiméterem szerint, az ampermérőm LCD-jén pedig 5-8 közt ugrált.
Az A/D bemenetén volt egy 100nF-os kerámia kondenzátor.
Feszültség méréskor semmi probléma nem volt, 4 digiten se nagyon ugrált, 10mV-ot tévedett (?) a multiméteremhez képest (0-99.9V automata méréshatár).


pén. jan. 23, 2009 22:56
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
ezen a megoldáson kívül lehet-e valahogy áramot mérni?


Még ezen a megoldáson belül is lehet, csak jól kell megcsinálni! Sok egyéb mellett a sönt mechanikai kialakítása is okozhat mérési hibákat.

Mi az, hogy "az A/D"? Valami tulajdonságát nem ártana elárulni! Működési elv (netán típusszám), mintavételi freki, felbontás, hogyan dolgozod fel ez után az adatokat, stb...

Mit akarsz mérni? Pillanatnyi érték? DC? AC? Ha AC, akkor effektív vagy abszolút közép? Milyen frekvencián?

Milyen jelet mértél, amitől megbolondult?


pén. jan. 23, 2009 21:05
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. dec. 17, 2008 16:09
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
Megtudnátok nekem mondani,hogy a +20-nak meddig jó a szav ideje?


pén. jan. 23, 2009 21:03
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Üdv,

Készítettem egy digitális árammérőt, söntnek 10db 0.1ohm-os ellenállást használtam párhuzamosan, ami 0.01ohm, amin 20A-en (maximum eddig szeretnék vele mérni) 200mV esik, amit egy OPA1013-al erősítettem fel Av=11, vagyis 20A-en nagyjából 2V-ra, az pedig ment az A/D bemenetére. Az A/D konverternek ez nagyon zajos, és így teljesen pontatlan lett, kb. 2A (kb. 200mA tévedés) alatt még egész pontos az felett viszont kezd "megbolondulni".
Nincs valami ötletetek, hogy ezen a megoldáson kívül lehet-e valahogy áramot mérni?


pén. jan. 23, 2009 18:52
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. dec. 17, 2008 16:09
Hozzászólások: 23
Hozzászólás 
VALAKI ,HA TUD SEGÍTSEN!
8 csatornás jel analizátor kóphoz ,na ennek kéne a kapcsolási rajza !!/ Urbán elektronikás!/ a neve Multi8 Előre is köszönöm!!


csüt. jan. 15, 2009 14:10
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Figyelek biza :D
Mégegyszer ezer hála :)


szomb. jan. 03, 2009 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
Hannibal írta:
Köszi szépen a magyarázatot killbill, azt hiszem így már értem.
Az ME1-t szerintem elnézted, ott 2V a + - bemenet

Igaz, siman elneztem. De szerencsere csak az elso bekezdesben, mert kesobb mar jol irom. Bocs! Latom, figyelsz :-)


szomb. jan. 03, 2009 14:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Köszi szépen a magyarázatot killbill, azt hiszem így már értem.
Az ME1-t szerintem elnézted, ott 2V a + - bemenet


szomb. jan. 03, 2009 14:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
Ugyanaz a modszer. Visszacsatolt erosito, a ket bemenet azonos feszultsegen lesz. ME1 + bemenete 1V, akkor a kimenete ugy all be, hogy a - bemenetre juto feszultseg is 1V legyen. Mivel a kimenete osztatlanul jut vissza a - bemenetre, igy a kimenete is 1V lesz. R5, R11, R8 ellenallasokon nem folyik aram, rovidzarnak tekintheted oket.

ME3 kimenete 3V a fentebb leirtak szerint.

ME4 + bem, 1V, - bem is 1V, ehhez a kimeneten 2V kell legyen.

'A' pont 2V. Ez van ME2 + bemeneten. Akkor ME2 - bemeneten is 2V lesz a visszacsatolas miatt. Itt ismet van egy feszultseg oszto. R22, R7 alkotja. R20 (es R25) ne zavarjon meg, mindket felen azonos feszultseg van, mintha ott se lenne. Az oszto: R22 a felso tagja, R7 az also. R22 felso pontjan 3V van (ME3 kimenete), az also pontjan 2V (ME2 - bem.). Tehat R22-n esik 1V. Ha a ket ellenallas azonos erteku, a rajtuk eso feszultseg is azonos lesz, mert azonos aram folyik rajtuk (0.5mA). Tehat R7-en is 1V esik. 2V van az egyik felen, 1V lesz a masikon, ME2 kimeneten.


szomb. jan. 03, 2009 14:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Ahham, értem, így az ME4 is kijön szépen.

1 dolog még amit nem látok át: a B pontra hogy jön ki az 1V?

Odáig megvan, hogy az R7 1V. Aztán írja, hogy "Így tehát a B pont feszültsége +2V-1V=+1V". Itt honnan jön a 2V? Illetve az ME2 kimenete miért 1V lesz?


szomb. jan. 03, 2009 12:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. jún. 18, 2008 13:41
Hozzászólások: 94
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Hozzászólás 
Hannibal írta:
Sziasztok!

Elkezdtem nézegetni a példafeladatokat, nagyrészüket megértettem, de ezzel nem jutok dűlőre: Link

Második oldal első bekezdése még megvan, de a másodiknál nem értem, hogy ha az ellenálláson 2V van, abból miért következik, hogy ME3 kimenete 3V. :cry:


Az ME + bemenete 1V-on van. Ahhoz, hogy a - bemeneten is 1 volt legyen (hogy bealljon az egyensuly) az kell, hogy az R14-en 1V essen. 1V/1k = 1mA. Ennek az aramnak at kell folynia R19-en is, mivel sorba vannak kotve, es a kozos pontjukbol nem folyik masfele aram (idealis ME, bemeneten nem folyik aram). Namarmost, ha 2k-n atfolyik 1mA, akkor 2V esik rajta. Az ellenallas egyik fele (ME - bemenet) 1V-on van, es esik rajta 2V, akkor a masik fele 3V-on lesz.

Vagy egyszeruen egy ellenallas osztonak tekintheted R19 (2k),R14 (1k)-et. Ha az also pontja foldon van, ahhoz, hogy a kimeneten 1V legyen, a tetejere 3 voltot kell tenni.


szomb. jan. 03, 2009 1:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Sziasztok!

Elkezdtem nézegetni a példafeladatokat, nagyrészüket megértettem, de ezzel nem jutok dűlőre: Link

Második oldal első bekezdése még megvan, de a másodiknál nem értem, hogy ha az ellenálláson 2V van, abból miért következik, hogy ME3 kimenete 3V. :cry:


pén. jan. 02, 2009 15:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Annakidején (sok éve) a tv-be a tuner és a KF közé iktattam be egy szűrőt, ami áltt egy tekercsből 1 kondiból, és a tekercs közepére kapcsolt ellenállásból. Szinte olyan volt az eredmény mint a gyári, de az antennába iktatott házibarkács cuccok bármelyikénél jobb volt.
Azonkívül megvotl az az előnye hogy az akkoriban az AM mikrón hasonlóan kódolt TV3 és SzívTV is működött vele minden módosítás nélkül.
A kész verzióba még egy kapcsolódióda is bekerült, hogy a szűrő ki/be kapcsolható legyen. :)


pén. jan. 02, 2009 14:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hory84 írta:
... Ha ezt megveszem (kb 1700 FT) a 175,25 MHz-re akkor dekoderként fog működni?

Micsoda? :shock:

Ez nem dekóder, hanem szűrő. Azt a zavart szedi ki, amit belekevernek a hanvivő mellé, hogy nem tudd nézni/hallgatni. Ezért kényes a hangolása, mert tönkreteszi a képet is, ha nem jól van beállítva. :roll:

Szvsz a HBO egy fillért sem ér meg, még egy szűrőnyi befektetést sem. :D


pén. jan. 02, 2009 10:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 04, 2005 21:54
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
T68m írta:
A kertvárosi részben még sokfele használják. egyébként http://www.ereltronik.hu/ balmenű, termékek, szűrők, brf szűrők


Ha ezt megveszem (kb 1700 FT) a 175,25 MHz-re akkor dekoderként fog működni?


pén. jan. 02, 2009 10:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
T68m

Meghajlok a frappáns összefoglalód elõtt. :rulez: :D


frappánstól messze van, de azért köszi! :wink:


csüt. jan. 01, 2009 23:50
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
Hory84 írta:
... Majd kiderül mi a helyzet.
Még egy kérdés trimmer kondit vegyek bele vagy jó lesz a sima kerámia.

Nem fog menni egy LC taggal. Sokkal meredekebb szûrés kell, legalább másodfokú. Kerámia hernyócsavaros trimmerekkel és stabil felépítéssel megoldható, de szinte biztos hogy nem fogod tudni "szemre" behangolni. Ha nincs spektrum analizátorod, de leglább valamilyen wobblered, szívni fogsz. Tapasztalatból mondom.
És hát a 75 Ohmos be/kimenõ impedanciát is be kell tartani, különben a többi csatorna sínyli meg.

Egyszerûbb az ócskapiacon venni. Nekem volt néhány, de már rég elajándékoztam mind, mivel szinte mindenhol áttértek más technikára.


igen, én is így tudom. Mármint, hogy nem a legegyszerűbb kiszűrni a zavarást.

A kertvárosi részben még sokfele használják. egyébként http://www.ereltronik.hu/ balmenű, termékek, szűrők, brf szűrők

Tuti:
1. nem állnék neki házilag megcsinálni, inkább megvenném
2. a hbo kedvéért sosem foglalkoznék ilyennel
3. ha véltlenül megcsinálnám, akkor is egész más elv szerint tenném

és itt a topicja:
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=4491


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára T68m csüt. jan. 01, 2009 23:53-kor.



csüt. jan. 01, 2009 23:41
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Azért amikor én először kisérleteztem ilyennel, akkor még azt sem tudtam, hogy nagyjából mekkora a freki, csak annyit, hogy valami 100 mega nagyságrendű, és fiókból kiszedett kondival, meg sacografikusan méretezett tekerccsel, simán az elvágott drótra rákötözve a cuccokat, 1 óra alatt elviselhető eredményt sikerült elérnem, aztán kézrátétellel kihangoltam a tekercs veszteségét is, és úgy már egyértelműen élvezhetővé vált a kép. Csak nem volt szabad elengednem TV-nézés közben a tekercset. :wink:

Jópár éve még volt egy gyári 175,25 MHz-es szűrőm is, de már nem tudom, hogy mi van vele.


csüt. jan. 01, 2009 22:44
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hory84 írta:
... Majd kiderül mi a helyzet.
Még egy kérdés trimmer kondit vegyek bele vagy jó lesz a sima kerámia.

Nem fog menni egy LC taggal. Sokkal meredekebb szűrés kell, legalább másodfokú. Kerámia hernyócsavaros trimmerekkel és stabil felépítéssel megoldható, de szinte biztos hogy nem fogod tudni "szemre" behangolni. Ha nincs spektrum analizátorod, de leglább valamilyen wobblered, szívni fogsz. Tapasztalatból mondom.
És hát a 75 Ohmos be/kimenő impedanciát is be kell tartani, különben a többi csatorna sínyli meg.

Egyszerűbb az ócskapiacon venni. Nekem volt néhány, de már rég elajándékoztam mind, mivel szinte mindenhol áttértek más technikára.


csüt. jan. 01, 2009 22:29
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Még egy kérdés trimmer kondit vegyek bele vagy jó lesz a sima kerámia.


Hát, valahogy be kell állítanod a halálpontos frekit! Vagy a tekercset akarod hangolni? Azt is lehet!


csüt. jan. 01, 2009 21:58
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 04, 2005 21:54
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
SPafi írta:
Az a fránya HBO! :lol:

A számítás jó (közelítőleg), de hogy elegendő csillapítást tudsz-e majd elérni, az nagy kérdés! (Már ha egyáltalán a régi fajta zavarást használják még nálatok.)

Lebuktam :oops: :D :D
Majd kiderül mi a helyzet.
Még egy kérdés trimmer kondit vegyek bele vagy jó lesz a sima kerámia.


csüt. jan. 01, 2009 21:19
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az a fránya HBO! :lol:

A számítás jó (közelítőleg), de hogy elegendő csillapítást tudsz-e majd elérni, az nagy kérdés! (Már ha egyáltalán a régi fajta zavarást használják még nálatok.)


csüt. jan. 01, 2009 21:09
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 04, 2005 21:54
Hozzászólások: 32
Hozzászólás 
Sziasztok!
Egy rezgőkört szeretnék épiteni.
A számításokkal végeztem, de gondoltam kérek az itteni szakiktól egy ellenőrzést, mielőtt nekiálnék megépiteni.

Na szóval a cél frekvencia a 175.25 Mhz
F = 175.25 Mhz
C = 10 pF
L = 0,00008 mH

Remélem jó, valaki aki ért hozzá leellenőrizné nekem.
Köszi előre is.


csüt. jan. 01, 2009 19:41
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m

Meghajlok a frappáns összefoglalód előtt. :rulez: :D


szer. dec. 31, 2008 10:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mexx!

Kár, hogy az a komparátor, amit Hannibal keresett, nem ott van. A műveleti erősítőnél (Op-Amp) kellene nézni, az visszacsatolás nélkül gyakorlatilag komparátorként viselkedik.

Hannibal!

http://www.falstad.com/circuit/e-amp-noninvert.html itt ha megnöveled a 200 ohmot mondjuk 200000 ohmra, akkor komparátorként fog működni a műveleti erősítő. (Ha tisztán akarod látni, ki kell törölni mindkét ellenállást, a 100 ohm helyére vezetéket tenni.) A jelalakokra jobb-klikkelve a "stacked" opciót célszerű választani, így egymás alatt látod az összetartozó időpillanatokat, jobban átlátható a működés, pláne ha lelassítod a szimuláció sebességét.

Jó kis program ez!

Importáld ezt, és akkor a fenti változások eredményét fogod látni:

$ 1 5.0E-6 4.818269829109882 50 5.0 50
v 96 224 96 80 0 1 40.0 5.0 0.0 0.0 0.5
g 96 224 96 272 0
w 192 176 192 224 0
a 192 160 336 160 1 15.0 -15.0
w 96 80 192 80 0
w 192 80 192 144 0
O 336 160 400 160 0
w 192 224 96 224 0
o 0 64 0 34 5.0 9.765625E-5 0 -1
o 6 64 0 34 20.0 9.765625E-5 0 -1

Ez a hiszterézises komparátor működésének megjelenítéséhez szükséges "progi":

$ 0 5.0E-6 4.252108200006279 50 5.0 50
v 96 224 96 80 0 1 40.0 5.0 0.0 0.0 0.5
g 96 224 96 272 0
a 192 160 336 160 1 15.0 -15.0
w 192 80 192 144 0
O 336 160 400 160 0
r 192 80 336 80 0 1000.0
w 336 80 336 160 0
r 96 80 192 80 0 100.0
w 192 176 192 224 0
p 96 80 96 224 0
v 192 224 96 224 0 0 40.0 1.0 0.0 0.0 0.5
o 0 64 0 226 5.0 25.6 0 4


kedd dec. 30, 2008 22:54
Profil Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
mexx: köszi szépen a linket, vizuális típus vagyok, sokat fog ez segíteni :)

SPafi: nem, nem része a tananyagnak :P


kedd dec. 30, 2008 22:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Hannibal írta:
Ezer hála T68m, kezd tisztulni a köd :)


http://www.falstad.com/circuit/e-index.html#eclosc
Ez az oldal is jól szemléltet.


kedd dec. 30, 2008 22:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Alapesetben a komparátor nem vizsgál egyenlőséget, ugyanis analóg technikában az egyenlőség nem létezik. A kimenetének csak kétféle értéke van: alacsony és magas szint (= kisebb, nagyobb) Azt az áramkört, ami egy tartományon belül ad "magas" kimenetet, ablakkomparátornak hívják, de szerintem ez nem része annak a tananyagnak.


kedd dec. 30, 2008 22:33
Profil Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Ezer hála T68m, kezd tisztulni a köd :)


kedd dec. 30, 2008 22:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Hannibál:

nem tudom sikerült-e azóta megértened, de ha nem, akkor egyszerűen:

komparátor: ami két bemenő jelet hasonlít össze, és ez alapján ad kimenő jelet. Tehát lehet kisebb-nagyobb hasonlítást is végezni és lehet egyenlőséget, egyenlőtlenséget is vizsgálni. Az áramköri elemek, és a technikai megvalósíthatóság miatt azonban ez sosem jelent matematika pontosságot, ezt tervezéskor figyelmbe kell venni. Kézenfekvő pl. ha egyenlőséget vizsgálunk, akkor egy tartományba esést tekintünk egyenlőnek, azon kívülit egyenlőtlenségnek.

hiszterézis:
szándékos késleltetés, tehetetlenség, stabil állapot kialakítása, a fogalom sokrétű. Elektronikában olyan áramkörök jellemzője, amik igyekeznek megtartani állapotukat és csak lényeges, jelentékeny esemény hatására változtatják meg azt egy másik, hasonlóan stabil állapotra. Célja szintén sokrétű: zaj hatásának kiszűrése, berendezés kímélése, jelentéktelen információk kiszűrése, stb.

hisztiző komperátor olyan összehasonlító áramkör, aminek van egy hiszterézis tartománya, amiben nem változik a kimenete. Célja, hogy a lassú bemenő jelre esetlegesen ráülő kis amplitúdójú zavarjel ne okozzon a kimeneten folyamatos változást, ha az összehasonlítandó jelek épp egyenlőek.


kedd dec. 30, 2008 22:04
Profil Honlap
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Volt egy félév villamosságtanunk (szintén heti 3 óra), ott volt ohm, kirchoff törvény, áram-, feszültségosztó, egyenáram, váltóáram, bode diagram, átmeneti jelenségek.
(Na jó, 2 félév volt, de a második félév az úgy nézett ki, hogy kéthetente 1 óra, szóval itt már nem sokat tanultunk :D).
Ezt a tárgyat még szerettem is, talán azért, mert aki ezt tartotta, az nagyon jól magyarázott, nagyon jól kiemelte a lényeget és könnyen megértettük, tudtuk, hogy mi a fontos, mi az amit tényleg kell tudni.
4-est is kaptam belőle mindkét félévben, az 5-sről pedig mindkét félévben azzal csúsztam le, hogy a bode diagramnál elcsesztem a matematikai részét, figyelmetlenség :(


kedd dec. 30, 2008 20:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hannibal írta:
... Heti 3 óránk volt (csak előadás), el lehet képzelni, hogy mennyire volt idő a magyarázásra.

Ez nem sok. És az alapoknál én olyasmikre gondoltam, mint pl. az Ohm és Kirchhoff törvények, félvezetők fizikája, stb.


kedd dec. 30, 2008 20:16
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Hannibal írta:
Variszabi, ezer köszönet, már töltöm is.

Nincs mit!
Ami neked kell, az az Elektronika mappában a El_07.pdf.
A többi könyvbe is nagyjából ugyan ez van leírva.


kedd dec. 30, 2008 20:15
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6486
Tartózkodási hely: Bonyhád - BP
Hozzászólás 
Variszabi, ezer köszönet, már töltöm is.

Laci_L: ez az első félév elektrónk a következő témakörök voltak:
Műveleti erősítők:
Invertáló alapkacsolás
Nem invertáló alapkapcsolás
Származtatott kapcsolások
Követő
Kivonó
Mérőerősítő
Nem invertáló integrátor
Integráló intergrátor
Differenciáló kapcsolás
Invertáló alapkapcsolás
Valódi ME-k jellemzői
Komparátorok
Dióda
Tranzisztor

Heti 3 óránk volt (csak előadás), el lehet képzelni, hogy mennyire volt idő a magyarázásra.


kedd dec. 30, 2008 20:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólás 
Egy SSOP tokozású SMD IC-t szeretnék beforrasztani.
A lábtávolsága kb. 0.3 mm.
Vettem hozzá ónszívót.
A forrasztás annyi, hogy az IC-t a NYÁK-on a helyére illesztem és a lábait mindenhol beónozom és ezzel az ónszívóba "beitatom" a forró ónt?
Az IC nem fog tönkremenni attól, hogy hirtelen többszáz fokos lesz egy pár másodpercre?
Első ránézésre kicsit ijesztőnek tűnik. Az IC-t se szeretném tönkretenni, nem volt valami olcsó.


kedd dec. 30, 2008 19:59
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11891
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Hannibal írta:
... nekem alapból ott kezdődnek a problémáim az elektronikával, hogy én programozást tanulok jónéhány éve ...

Ti egészen mást tanultok. Ezért így belecsapni a lecsóba elég húzós dolog alapismeretek nélkül.
Az elektronikai ismeretek sem a komparároroknál kezdődnek, mint ahogy egy kezdő számítógépes sem tud mit kezdeni pl. az ActiveX vezérlővel.

Így nem lesz egyszerű dolgod, ha az alapokat nem tanultad. Ha meg igen, csak nem figyeltél rá (finoman szólva), akkor lesz mit bepótolni. HA meg nem így van, akkor egyszerűen disznóság olyat elvárni, aminek az alapjai nem ismertek a tanuló előtt.


kedd dec. 30, 2008 19:40
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás 
Hannibal írta:
...

Feltöltöttem ide pár könyvet, a nagyrészük .djvu, ha kicsomagolod megtalálod a programot, amivel meg tudod nyitni.
A Google-ön keresztül találtam meg őket.
(Most töltöm, 20 perc múlva lehet letölteni!)

Hannibal írta:
Egyébként nekem alapból ott kezdődnek a problémáim az elektronikával, hogy én programozást tanulok jónéhány éve és pl egy összehasonlítás nálam annyi, hogy < > = != stb. és nem tudom ezt összeegyeztetni az elektróval. :?

Ezzel sajnos nem vagy egyedül.


kedd dec. 30, 2008 19:14
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 52  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség