Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. jún. 16, 2024 7:54



Hozzászólás a témához  [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 70  Következő
Kapcsolóüzemű táp építése 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Végülis az IR21531 frekijét is lehet (többféle módszerrel is) változtatni - de egyelőre erre sincs tesztelt kapcsolás.


szomb. feb. 27, 2010 12:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Lehet pl. TL494+IR2110-zel is szabályzott rezonáns tápot építeni, csak sajna ehhez nincs recept. :wink:


pén. feb. 26, 2010 23:55
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Esetleg az önrezgővel-rezonáns táppal feljebb lehet menni 90..95%-nál is, de ahoz kell még DC-DC konverter is. Az utóbbiból viszont lehet nagyon jót is csinálni. A fene tudja, hogy megéri-e vacakolni vele. Miért számít ennyire a hatásfok?


pén. feb. 26, 2010 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 16:23
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Skori írta:
Tehát a legnagyobb fogyasztás 24W, de általában 10...12W elég, és mindez hálózati tápról? Szerintem egy flyback célIC (TOPxxx vagy hasonló) is mehet egész jó hatásfokkal ilyen teljesítménytartományban. De akár egy pici rezonáns táp + DC-DC konverter célIC-t is el tudnék képzelni ilyesmire. Sőt 24W-ra még egy 50Hz-es trafó sem lenne egy nagy darab. Pl. egy pici toroid, és utána egyenirányítás, majd egy egyszerü DC-DC konverter.
Illetve flyback-ból létezik úgynevezett kvázi-rezonáns táp, ami kimondottan ilyen relatíve kis teljesítményekre való, és igen jó a hatásfoka - ehez is célIC kell.


Igen. Azért kicsit felülméretezném, hogy még egy hdd-t be tudjon fogadni.
A TOP223Y max. 50W jó lehet. A TOP-ok hatásfokát max. 90%-ra írja. Gyakorlati kapcsolást nem találtam 80%-nál nagyobbat ill. ennyi az adatlapi példa is.
A trafót lemértem - igaz sima lemezes volt - és 24W-nál 6W-ot evett meg a trafó+híd.
Az utolsóra még csak 1 IC-t találtam TEA1506 sorozat. Ez is max 90%-os.


kedd feb. 23, 2010 19:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Tehát a legnagyobb fogyasztás 24W, de általában 10...12W elég, és mindez hálózati tápról? Szerintem egy flyback célIC (TOPxxx vagy hasonló) is mehet egész jó hatásfokkal ilyen teljesítménytartományban. De akár egy pici rezonáns táp + DC-DC konverter célIC-t is el tudnék képzelni ilyesmire. Sőt 24W-ra még egy 50Hz-es trafó sem lenne egy nagy darab. Pl. egy pici toroid, és utána egyenirányítás, majd egy egyszerü DC-DC konverter.
Illetve flyback-ból létezik úgynevezett kvázi-rezonáns táp, ami kimondottan ilyen relatíve kis teljesítményekre való, és igen jó a hatásfoka - ehez is célIC kell.


hétf. feb. 22, 2010 21:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 16:23
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Találtam egy gusztusos IC-t FSFR2100. Csak nincs magyar boltban még semmi róla.


szomb. feb. 20, 2010 20:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
És amúgy mi a fenétől dögölhet meg így egy ilyen fet meghajtó hogy csak az egyik meghajtó oldala döglik meg ?


Például a nem megfelelő légszerelés miatt kialakuló negatív félhíd-kimeneti tüskék miatt.

fecus!

A rezonáns tápokat is lehet szabályozni szűk tartományban, a frekvenciával, csak akkor nem önrezgő, hanem IC-s kivitel kell. LLC converter néven találhatsz róla infót a neten.


szomb. feb. 20, 2010 19:06
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 28, 2004 16:23
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 12V 3A és a hatásfok
Egy 12V-ról járó alaplapot szeretnék üzemeltetni 24 órában. Áramfelvétel 0,8A-2A. A hatásfok lenne a fontos.
Kaphatók gyári tápok 60-70%-os hatásfokkal. Találtam a Neten 87% felettieket, de nem lehet őket itthon kapni.
Végigfutottam a topikot, keresve a hatásfokot :oops: .
Elolvastam Skori rezonáns tápjáról szóló lapját.
Ami ebből megmaradt, hogy a rezonáns táp lenne a legjobb hatásfokú, de nem szabályzott és elég komoly elmélyülést és kisérletezést kíván.
Melyik rendszerű táppal kezdjek el foglalkozni ha olyan 90% felett már meg lennék elégedve?
Egy EMG 20M-s szkóp van - ha megy még -, korlátozott szabadidő hétvége, stb.
Végzettség mérnök, Kandó, de csak hobbiként gyakorlom.
Üdv és köszi.


szomb. feb. 20, 2010 18:30
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Az áramváltónak egy pici ferrit gyűrűmagot használtam és a primert csak átdugtam rajta,ez még légszerelt cucc szóval a vezetéket ami a trafó/ETD49/ primerjéről a fetek közös félhid pontjára megy.Aztán az áramváltó szekunderét egy ellenállásra kötöttem,egyenirányítom kétutas két üteművel/gratez/ és kondi .Csak megszerettem volna nézni h mekkora fesz jön ki belőle és egy bizonyos primer áramnál ami kb 500W kimeneti teljesítménynél van egy tirisztort kapcsolt volna ami kikapcsolja az sg3525 .Ez egy túl áram védelemnek indult de eddig nem jutottam el sajnos :( És el is fogytak a félhídmeghajtóim ,de majd veszek.

És amúgy mi a fenétől dögölhet meg így egy ilyen fet meghajtó hogy csak az egyik meghajtó oldala döglik meg ?

Más, igen szinuszos volt a jelalak 1nF kondikall ,kivéve az a gagyi minőségű pormagoknál /pc tápban az a sárga-fehér gyűrűmag/. Azóta kicseréltem 100nF-ra a kondikat és igy jobb lett most már annál is szinuszos. Így még 10uH induktivitásnál is kb 160kHz a rez.freki ami nem rossz. De most már ugy csinálom h annyi menetet tekerek rá hogy a rez.freki kb 50-100Khz közé essen igy szerintem elfogatható értékkel határozhatom meg az Al értékét egy ismeretlen magnak.Mivel 50-100kHz üzemi frekivel építem a tápjaimat.


szomb. feb. 20, 2010 17:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hello!

Nem ellenőriztem le mindent, csak ránéztem, de nagyjából rendben lévőnek tűnik. A segédtápnál az egyutas együtemű egyenirányítás nem valami szerencsés, de kis áramokra még elmegy. Ha az áramkorlátban is együtemű egyenirányítást használtál, akkor az is okozhatja a tönkremenetelt, de mivel semmit nem írtál arról, hogy hová is kötötted be, hogyan méretezted, így bármi más is elképzelhető.

induktivitásmérés: szinuszos volt az oszcillátor jele a szkópon?


szomb. feb. 20, 2010 11:52
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Sziasztok

Ezt a tápot építgetem :
http://kepfeltoltes.hu/100220/K_p_www.k ... es.hu_.jpg

Eddig megy egész jól,/őrüljek h egyáltalán elindul ugye :)/ eddig max 750W-ot sikerült belőle kipréselni ,úgy hogy nem volt még beépítve a fesz. visszacsatlolás .Simán max kitöltéssel dolgozott és még igy is +-55V volt a kimeneten ,lehet kicsit többet is tudna. Érdekelne a véleményetek h mi a rossz ,vagy miért nem lehet igy csinálni ezt azt ,de kérlek ne mondjátok hogy az egész mehet a kukába .Ez egy végfokba készülne , egy 2x150W-ba .Biztos elég lenne egy 500W os táp is de most ez van. És a sec.oldali egyenirányítókon kívül nem melegedett semmi se nagyon ,ill azok is kb 35C-osak lettek 6,7A áram hatására ,de szerintem ez normális.

Micsodán kéne változtatnom szerintetek ,ami nem jó vagy amire nem figyeltem?

Gondoltam még túl áram védelemre,kicsi ferrit gyűrűvel de mikor kipróbáltam , bekötöttem a prim körbe ,a szekunderével párhuzamosan egy ellenállás ,egyen irányítás ,kondi. Bekapcsoltam és elkezdett zizegni és elvitt egy félhid meghajtómat ,átnéztem kicseréltem utána mégy egyet és még egyet igy hanyagoltam a dolgot egyenlőre .

A félhídmeghajtónak mindig a H0 kimenete döglik meg , az L0 megy továbbra is szépen ,és rohadtul melegszik az ic :(


szomb. feb. 20, 2010 0:32
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Vezetéket ilyen csatlakozóval én például pc tápban ,igaz kicsit rövid de szerintem neked a csati a lényeg ,mert vezetéket tudsz hozzá forrasztani igaz macerás szét szedni mert ezek talán krimpelve vannak.De láttam már ilyet monitorban is .

Ahha én is erre gondoltam, úgy lehetne ezzel a módszerrel mérni jól ,hogy mindig a kívánt üzemi frekin rezegjen. Hát a mérési módszerem , :oops: leolvasom szkópról az időt elosztom 2pi-vel négyzetre emelem és elosztom a kapacitás értékével.Sima Thomson képlet mint ahogy Cimo is irja a HE-n.
De akkor marad a multiméter,de majd veszek egy jobbat mert most csak egy UNI-T-m van :oops:


szer. feb. 17, 2010 0:37
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. aug. 22, 2008 19:45
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem:

A képen látható táphoz hol lehetne kapni AC-kábelt? Az is jó lenne, ha meg tudnátok mondani, mi ennek a típusú csatlakozónak (és kábelnek) a neve, hogy tudjak esetleg rendelni. Köszi a segítségeteket!

http://tinyurl.com/ydrzh4l
Előre is köszi a segítséget!


kedd feb. 16, 2010 1:34
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Aha, szóval ez az! Bizonyos szempontból jó ez a kapcsolás, mert elvileg kevésbé zavarja a párhuzamos veszteség, de a túl magas működési freki okozhat gondot. Bár a frekimérési módszeredet sem ismerjük, ez is lehet a mérési hiba oka. Mindenesetre a multiméterek mérési módszere/frekvenciája megbízhatóbb.


szomb. feb. 13, 2010 19:49
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
12uH és 1nF esetén a rezonanciafreki 1,45MHz lesz;
1,8uH esetén pedig 3,75MHz
Ha jól értem akkor ez utóbbi frekvenciát mérted a szkópon?
Ha ilyen áramkörrel korrektül akarnál mérni, akkor úgy kellene megépíteni, hogy a mérendő induktivitás várható értékével, nagyjából a tekercs felhasználási céljának megfelelő frekin rezegjen. Tehát rezonáns táp esetén 60...100kHz körül. Ezhez kissé másképp kellene méretezni az oszcillátort, és nem biztos, hogy kerámiakondikkal a legjobb felépíteni. Ahogy SPafi is írta, még a PIC-es műszerek 500kHz-es, vagy kicsit az alatti frekije is okozhat mérési hibát. Az általad épített megoldás pedig MHz-es tartományban mér....


szomb. feb. 13, 2010 19:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Nem a PIC-es. A rezonáns tápegységét mikor ismerteti a végén ,talán az utolsó előtti lapon van ez az oszcillátor.

http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... dal13.html


kedd feb. 09, 2010 22:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Melyik az a "Cimo féle /HE/ induktivitásmérő" ?
Mert a HE-n én Deguss és PIstván féle LC+Esr mérőt láttam mostanában... És úgy tünik, hogy jobban sikerült szerkezet, mint a korábbi hasonló PIC-es LC mérő projektek.


kedd feb. 09, 2010 15:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
silverxen írta:
Sziasztok. Megépítettem kíváncsiság képen a Cimo féle /HE/ induktivitásmérőt.
És összehasonlítottam egy tekercset ,ezzel meg egy mutimétres induktiviás mérővel. Multiméter 12uH mutatott , viszont kiszámolva ezzel az oszcillátoros mérővel 1,8uH lett. És most melyiket fogadjam el ? Mert azért ez elég nagy különbség.


Szia!

99 %, hogy a multiméteres mérés a helyes. A PIC-es megoldás 5-600 kHz körül működik kis értékek esetén, ahol a mágneses anyagok egy részének már óriási az örvényáramú vesztesége, és a műszer felépítése olyan, hogy kis induktivitások mérésénél a soros veszteségi modell szerint ad helyes eredményt, csakhogy az örvényáram párhuzamos veszteség, a kettő konverziója során sérül az induktivitásérték. Az ide vonatkozó topicban ezt részletesen leírtam 2 éve.

Ha ez az eredmény úgy jött ki, hogy egy menettel mértél Al értéket, akkor a megoldás az, hogy 10 menettel mérd! Ha komplett tekercsen mérted, akkor az eredmény azt jelenti, hogy 500 kHz-en már nem induktivitásként viselkedik, hanem ellenállásként.


kedd feb. 09, 2010 14:13
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
silverxen írta:
...most melyiket fogadjam el ?...

Számold ki a vas AL-jéből és a menetszámból a valódit! Vagy ha nem ismered a vasat, akkor mérj olyan tekercset amit ismersz!


kedd feb. 09, 2010 9:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Sziasztok. Megépítettem kíváncsiság képen a Cimo féle /HE/ induktivitásmérőt.
És összehasonlítottam egy tekercset ,ezzel meg egy mutimétres induktiviás mérővel. Multiméter 12uH mutatott , viszont kiszámolva ezzel az oszcillátoros mérővel 1,8uH lett. És most melyiket fogadjam el ? Mert azért ez elég nagy különbség.


hétf. feb. 08, 2010 23:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 27, 2008 16:19
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Kaposvár
Hozzászólás 
Szia,

Jólvan...én hiszek Nektek.Akkor inkább tényleg hanyagolom ezt a dolgot. :roll: maradok a trafósnál köszi!

Hali


szomb. jan. 30, 2010 21:01
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
Heló

Szerintem is inkább mellőzd a kapcsitápokat.
Lehet hogy működni fog az adó, de könnyen okozhat a tápból akár vezetéken akár sugárzásal jövő zaj gerjedést az adódban.

Toroidok már vannak olyan lapos kivitelben, hogy könnyedén megoldható az elhelyezése a dobozodban.
Vagy vegyél több kisebb toroidot (kisebb teljesítmény ugye kisebb magasság, általában) és kösd őket sorba.


szomb. jan. 30, 2010 19:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Hűűűű... Érdekes és illegális!
Mindegy,Szerintem jobban járnál egy hálózati trafóval. A kapcstápok főleg a pc-s táp ami pwm szabályzóval működik rengeteg harmonikust és zavart termel ,nem csak sugárzási de vezetésit is gondolok itt a tápoldalon jelentkezőkre.Ebből a szempontból a rezonáns tápok jobbak,de ott is van felharmonikus bőven.És lehet érzékenyen érintené az adót.

A szabályozható feszt én egy 2 fokozatú tápot csinálnék. A 2. fokozat áteresztő tranzisztoros lenne,valamilyen csillapító körökkel a zaj/zavar szűrés/elnyomás miatt.

De az okosabbak többet tudnának neked segíteni.


szomb. jan. 30, 2010 16:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 27, 2008 16:19
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Kaposvár
Hozzászólás 
Jah igen és még elöljáróban gondolkodtam a PCtáp átalakításán.Azokat itt 290HUFtért dobálják.Eddig 19Vra húztam fel 1 barátomnak laptopjához.Nem tudom milyen lehetőségek vannak még benne.Hogy esetleg kondicserékkel esetleg kisseb átalakításokkal elbirná-e a 28Vot.Erre is gugliztam már de 1értelmű választ nem találtam az átalakításra vonatkozólag és mint írtam ehhez nem igazán értek és nem akarok játszani vele.


szomb. jan. 30, 2010 13:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 27, 2008 16:19
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Kaposvár
Hozzászólás 
silverxen írta:
Attól függ, hogy hol és mire szeretnéd használni,milyen üzem állapotok fordulnak elő majd használata során.És nem mindegy , hogy 28Volt vagy 24V.Mindent meg lehet csinálni csak akarni kell :) Persze elengedhetetlen egy szkóp,mert anélkül elég nehéz bármit is csinálni, anélkül nem látsz majd semmit se.A nyák azt leginkább magadnak kell megtervezni ,mert tapasztalatom szerint nem mindig sikeres az után építés főleg kapcsüzemben, de nézd meg a Skori fajta rezonáns tápot ,vagy van a HE-n a Cimopata féle táp.Ezek adhatnak ötleteket .

Persze nem én vagyok itt a megmondó ember de remélem segítettem valamit,és nem írtam sok hülyeséget :)

Ja,igen .A kisfogyasztói fázisfeszültség az 230Volt NEM 220V !!!
:)


Megmondom őszintén, kalózrádió lesz a dobozban.Persze majd teljesen árnyékolt dobozban kapna helyet a táp.Azért van szűkségem a kapcsolóüzeműre mert ugye magasságban elég kicsi hely áll rendelkezésre.viszont szélességben és hosszúságban nagyon sok van :)
Igazából a legjobb az lenne ha olyan 30V jönne ki belőle mert terveim szerint a végfok feszültségét szabályozhatóra szeretném megoldani és max 28Vot szeretnék kihozni belőle.Van szkópom is meg frekimérőm is. :D A kcspolásokat mindjárt megsasolom.És bocsánat a nem helyálló 220Vom miat.


szomb. jan. 30, 2010 13:30
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Attól függ, hogy hol és mire szeretnéd használni,milyen üzem állapotok fordulnak elő majd használata során.És nem mindegy , hogy 28Volt vagy 24V.Mindent meg lehet csinálni csak akarni kell :) Persze elengedhetetlen egy szkóp,mert anélkül elég nehéz bármit is csinálni, anélkül nem látsz majd semmit se.A nyák azt leginkább magadnak kell megtervezni ,mert tapasztalatom szerint nem mindig sikeres az után építés főleg kapcsüzemben, de nézd meg a Skori fajta rezonáns tápot ,vagy van a HE-n a Cimopata féle táp.Ezek adhatnak ötleteket .

Persze nem én vagyok itt a megmondó ember de remélem segítettem valamit,és nem írtam sok hülyeséget :)

Ja,igen .A kisfogyasztói fázisfeszültség az 230Volt NEM 220V !!!
:)


szomb. jan. 30, 2010 12:38
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 27, 2008 16:19
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Kaposvár
Hozzászólás 
Sziasztok!
Kapcsolóüzemű tápot szeretnék csinálni.28Vra lenne szűkségem de ha nem megoldható akkor a 24V is elég.Másik fontos szempont hogy beleférjen 1HE vastagságú 19colos Rackbe.Teljesítmény kb.:5Amper lenne.Milyen egyszerű és korszerű kapcsolást tudtok ajánlani?Esetleg jó lenne ha nyákterv is lenne csak mert nem szoktam 220Val szórakozni.Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv
Máté


pén. jan. 29, 2010 14:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Igen erre gondoltam :) köszi


csüt. jan. 28, 2010 20:43
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Akkor azt a lengést amin a fotón van a félhíd kimenő feszültségében , a szórási induktivitás és a parazita kapacitások hozzák létre és akkor ezzel a RC taggal tudom csillapítani.


Ha a középen jelentkező, kisebb frevenciájú lengésre gondolsz, akkor igen.


csüt. jan. 28, 2010 14:45
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Rettentő butának érzem magam:) Akkor azt a lengést amin a fotón van a félhíd kimenő feszültségében , a szórási induktivitás és a parazita kapacitások hozzák létre és akkor ezzel a RC taggal tudom csillapítani. Vagyis az Lszórási induktivitás által létrehozott feszültség ezt csillapítja ez az RCtag ,és ez a R-en disszipál el ? Ha már ez sem akkor tényleg nem tudom :) de majd talán egyszer megértem :wink:

Ok ,majd megpróbálom egyedül megoldani


szer. jan. 27, 2010 17:47
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Próbáld meg újra, figyelmesen elolvasni, amiket írtam!


szer. jan. 27, 2010 17:34
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Ahha,értem, túl lövéssel nem foglalkozunk :) Akkor arra lennék kíváncsi hogy az a RC tag a primerrel párhuzamosan mire való, minden Halfbridges tápban láttam eddig,és még azt sem tudom h mire való, meg hogy mi is az. :cry: És ha a gyári kapcsolásokban van akkor biztos az enyémbe is elférne,csak azt sem tudom h mi az.Először snubberre gondoltam és próbáltam is utána járni de ennél a topológiánál nem találtam semmit erről ,hogy miért is kell oda.


szer. jan. 27, 2010 17:27
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Na arra vagyok kíváncsi hogy akkor ezt a túllövést azzal a párhuzamos RC taggal/1. kép/ csillapítom ,ugye?


Nem, ezt a túllövést nem tudod RC taggal csillapítani, de nem is kell! A lengés meg eleve kicsi. Ne foglalkozz vele!

Igazából az sem biztos, hogy ez a túllövés valóban létezik, lehet szkóp/mérőosztó hiba is.

A második jelenséggel érdemes foglalkozni! Meg a graetz utáni ponton is csúnya dolgok szoktak történni a FET-ek bekapcsolásakor!


szer. jan. 27, 2010 13:21
Profil Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
A túllövést nehezen tudod csillapítani külső alkatrészekkel.
Próbálj meg olyan fetet használni aminek kevesebb a body dióda
töltéstárolása.
Vagy esetleg használj IGBT-t annak gyártásból eredően nagyságrenddel kisebb ez a fajta mellékhatása.


szer. jan. 27, 2010 11:59
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Na ezért rajzoltam inkább ,hogy ne beszéljünk el egymás mellett .Igen túllövés aztán van benne egy kis hullámosság aztán lecseng,így kompletten értettem a lengést túllövés+kicsi lengés.Félek nem fogod érteni h mit akarok,bocs hogy ilyen értetlen vagyok. Na arra vagyok kíváncsi hogy akkor ezt a túllövést azzal a párhuzamos RC taggal/1. kép/ csillapítom ,ugye?


szer. jan. 27, 2010 1:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Az első kép a FET bekapcsolási lengése,


Nem lengést rajzoltál, hanem túllövést.

Idézet:
ezt a fojtók okozzák akkor? Túl nagy az értékük?


Nem mondanám, hogy ők okozzák, bár van valamiféle összefüggés, de nem ilyen direkt. Már leírtam. A belengés pedig nem az értéküktől függ, hanem a létezésüktől.


szer. jan. 27, 2010 0:44
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Na hogy konkretizáljam :

http://kepfeltoltes.hu/100126/109492267 ... es.hu_.jpg

Az első kép a FET bekapcsolási lengése, és a primerrel párhuzamosan kötött RC tag csillapítja a bekapcsolási feszültség lengést . ugye?

A második meg az a fura feszültséglengés a félhídban,ezt a fojtók okozzák akkor? Túl nagy az értékük?


kedd jan. 26, 2010 23:52
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
És mit tudok csinálni ,hogy ne lengjen be és ne érezze egyedül magát a primer?


Csak az RC-taggal kell csillapítani. Hogy a fojtó elhagyható-e, azt az egyéb követelmények határozzák meg.

Idézet:
de még 750W terhelésen is csak a lengés keletkezett a négyszög fesz. tetején , de akkor ezeket tudom csillapítani párhuzamos RC taggal !?!


Csak tippelni tudok, hogy mire gondolhatsz, de ha a FET bekapcsolásakor történő lengésre, akkor igen, ezt is csillapíthatod némileg RC-taggal, de más értékűvel, mint a kikapcsolás után fellépőt.


kedd jan. 26, 2010 22:29
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
És mit tudok csinálni ,hogy ne lengjen be és ne érezze egyedül magát a primer? :)

Igen én is túl lövésre gondoltam ,azért írtam felfutó élt , a 2 képen az látszik egy picit :)

És még azt nem írtam le ,hogy ez kb 300W terhelésen van


Kivettem a sec. oldali fojtókat és már nem csinálja azt amit a képeken, üres járásban szinte tankönyv szerinti volt a jelalak,de még 750W terhelésen is csak a lengés keletkezett a négyszög fesz. tetején , de akkor ezeket tudom csillapítani párhuzamos RC taggal !?! És a sec. oldali fojtó értékét meg csökkentsem? Hogy ne legyen olyan a félhíd kimenet mint a képeken. Pedig így is csak kb 2x12-15 uH volt.


kedd jan. 26, 2010 20:17
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ilyenkor a primer magára van hagyva, a szekunder oldalon a diódák nyitva, mert a fojtó tartja a nyitóirányú áramot, tehát szekunder 0V, és ettől a trafó szórási induktivitása a parazita kapacitásokkal lengésbe kezd. Az RC tag csillapítja, gyorsabban lecseng, de a túllövést csak csillapítani lehet, teljesen megszűntetni nem (mert az már nagyon megnövelné a veszteséget).

Felfutó? Szimmetrikus a jel, tehát mind felfutó, mint lefutó élnél van túllövés, viszont azon belül van bekapcsolási és kikapcsolási él is, ebből a kikapcsolás a delikvens.

A szekunder oldalon fordítva, ott a bekapcsolási él a problémás (legalábbis DC fojtóval rendelkező tápoknál).


kedd jan. 26, 2010 19:39
Profil Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 24, 2009 16:04
Hozzászólások: 55
Tartózkodási hely: Mezőcsát
Hozzászólás 
Sziasztok, csináltam egy újabb HalfBridge-s tápot és ezt produkálja a félhíd kimenete :

http://kepfeltoltes.hu/view/100126/K_p0 ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/100126/K_p0017_w ... es.hu_.jpg

itt mi történik? felénél elkezd visszamágnesezni vagy mi ? és mit lehet tenni a trafó ETD49 G=0.0mm Np=13menet Ns=2x6menet Ufélhid= 145V /terhelve/

és a trafó primerjével párhuzamosan nincs rakva semmi se ,szoktak rakni egy R-C tagot pl: pc tápnál .Az mire szolgál a félhíd négyszög feszültség felfutó élénél a túllövést disszipálná el?


kedd jan. 26, 2010 18:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Csak érdekesség képpen:
1,2,3,4,5,6,7.


csüt. jan. 14, 2010 21:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Átgondoltam, tényleg nem működne jól a shutdown. Viszont egy ilyen flip-floppal, talán.
Kimeneti asszimetrikus túlfesz esetén átbillenti a flip-flop-ot. Az azonnal leállítja az IC oszcillátorát. Leállás után a félhídról már nem kap vissza tápot, ezért kisüti az IC tápkondiját is. Amikor megszűnik a kimeneten a túlfesz, visszabillen és engedélyezi az IC tápkondijának a visszatöltését majd egyszerűen újraindul, mint bekapcsoláskor.


szer. jan. 13, 2010 20:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
Mindegy, ha belenyúlsz az optó tranzisztorával a Ct körbe akkor bajok lesznek.
Amiatt, hogy az LO jelet a fűrészjel lefutóéléből a HO jelet pedig a felfutóéléből komparálja az IC. Na most, ha te a tranyóval elvezetet a Ct áramát akkor hamarabb kisül és rövidebb lesz az LO szélessége.
Remélem jól mondom.


szer. jan. 13, 2010 19:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
cimopata írta:
Ez a visszacsatolás így nem megoldható.

Ez nem visszacsatolás, hanem asszimetrikus terhelés miatt fellépő túlfeszültség elleni védelem. Legalábbis szeretném hinni, még nem próbáltam ki.


szer. jan. 13, 2010 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
Ez a visszacsatolás így nem megoldható.

Ezeket a tíusú RC-oszcikat nem szabad így piszkálni.
Én már próbálkoztam és HO illetve LO kimeneteken nem volt azonos a kitöltés, és így hamar elszállna az egész.
Esetleg R értékét bizergálnám, mondjuk egy JFET-el.

Vagy használj másik IC-t. Mondjuk direkt rezonáns vezérlőt.
L6598 , NCP1395


szer. jan. 13, 2010 18:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Prolude írta:
...IGBT-ket szertnék vele meghajtani 90kHz-es rezonáns tápban...

Köszönöm a javaslatokat!
Szóval valami ilyesmire gondoltam. Remélem nem hagytam le semmit a rajzról!
5A-t szeretnék kivenni belőle, AB osztályú végfokot látna el. Az az optós dolog a végén arra szolgál, hogy ha esetleg úgy száll el róla a végfok, hogy csak az egyik tápág biztijét viszi ki /nekem általában úgy szokott/ és a másik oldalt tovább terheli, akkor ne töltse túl a terheletlen tápoldalt.


szer. jan. 13, 2010 16:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. máj. 05, 2007 19:27
Hozzászólások: 244
Tartózkodási hely: Dunaszentgyörgy
Hozzászólás 
MMBTA inkább nagyobb feszültségre van.
Ide nagy olyan tranyó kell ami gyors és nagy áramot bír, nem csökken le nagyon az áramerősítése.

Ahogy SPafi írta BC807-817 vagy lábas verzióba a BC327-337.

Én már megépítettem ilyet, közvetlen az IC kimmenetére, és kb 1-1,2A-s meghajtást sikerült elérni.


szer. jan. 13, 2010 10:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 187
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Hűű, ha ilyen pici áramú elég, akkor MMBTA42/92-t használnék, ha nincs ellenvetés.


szer. jan. 13, 2010 9:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 15:40
Hozzászólások: 405
Tartózkodási hely: a gép előtt :)
Hozzászólás 
Szerintem elég a 0,5A-es sot23. Impulzusban többet is tud. Esetleg valami fetmeghajtó ic so8-ban? Nem foglal sokkal több helyet, mint két sot23.


kedd jan. 12, 2010 21:59
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3475 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 70  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség