Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: hétf. jún. 17, 2024 12:38



Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Lefutó vezérlés tervezéséhez segítség 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
letöltöttem a pic adatlapját, mplab-ot, designworks-t meg próbálom értelmezni miről szól ez az egész, nyálazom a kónya könyvet.
Okés, csak nyugodtan, lépésenként, van idő.

Idézet:
Itt tartok most, de nemsokára veszek egy PIC-et és meg építem az égetőt is.
Az égető szerintem a legfontosabb, meg egy próbanyák. A próbanyákot akkor tudod jól megtervezni, ha a eldöntöd melyik láb, mit fog vezérelni.
Az RE3(1,Vpp),RB6(39,PGC),RB7(40,PGD) programozói port, ha lehet ne használjuk. Belső 8MHz-es oszcillátort lehet használni(ezzel két láb megmarad), mert nem sebesség kritikus a program, az időzítések sem. Az RA4 OPC-s inkább bemenet legyen. A többi port bármilyen irányban Digit I/O lehet.

1. Azt tudod már, hogy az optó és induktív érzékelők milyen jelet adnak? Kell illeszteni őket?

2. A pneumatikus szelepeket mivel gondoltad illeszteni?

3. Kell még valami meghajtás? (motor?)

4. Megszámoltad már, hány I/O pont kell?


szer. szept. 27, 2006 17:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Gyerekek mikrovezérlővel lesz megoldva a feladat felejtsétek már el a pc-t. Az atomerőműben is a tényleges szabályozási feladatokat PLC_k csinálják, a computerek csak regisztrálnak és monitoroznak.
A személyes problémáitokat egymással ne itt rendezzétek és főleg ne **** azt aki eddig a legtöbbet segített a kiinduló probléma megoldásában!
watt
letöltöttem a pic adatlapját, mplab-ot, designworks-t meg próbálom értelmezni miről szól ez az egész, nyálazom a kónya könyvet.
Itt tartok most, de nemsokára veszek egy PIC-et és meg építem az égetőt is. Beszámolok mindenről, keresni foglak privátban.
Arra kérek mindenkit hogy ide az írjon akinek tényleges információt hordoz a hozzászólása, okoskodás, meg az egymás igazának bizonygatása az nem jó senkinek, csak balhé lesz belőle.

üdv
andrás


szer. szept. 27, 2006 15:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ilyenkor mindig eltűnődöm, hogy mi lenne a legjobb megoldás arra, hogy egy topic teljes összeomlását elkerüljem, és elfojtsam magamban az ingert, hogy válaszoljak, vagy ne. Ha nem válaszolok, akkor majd más fog és soha nem lesz vége. Értelmes ember egy olyan kérésre, hogy menjen át más topicba veszi a lapot, mások csak azért is akár az ingemért is bizonygatják, hogy nem offolnak és nekik van igazuk, holott egy olyan topicban bizonygatják hogy PC-milyen stabil és jó, ahol már rég eldőlt, hogy PIC-el lesz megoldva kérdés. Gafly érdekes módon egy szót sem szól, mert tudja, hogy mi a pálya! (Persze Tőle ez számomra természetes viselkedés.) Az meg hogy kinek van igaza a kutyát sem érdekel már, legalább is ebben a témában engem nem. Tőlem még a PC is lehet stabil, csak hagyjuk már abba!

bandita!
A korábbi kérdésem áll, mi a helyzet? (jó lenne gyorsan válaszolnál, míg valaki ki nem fejti a tutit! :) )


szer. szept. 27, 2006 14:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Értsétek már meg, hogy NEM a uC-re említettem a PC-t! Sőt, nem is én említettem elször. PLC kontra PC volt részemről a lényeg, ehhez szóltam hozzá.
Tényleg olyan baromi nehéz visszaolvasni és ennek fényében (nem) beszólni? A dolog lényege, hogy egy ipari PC van olyan stabil bőven, mint egy PLC. Árban kb. ugyanaz, talán olcsóbb. A szoftver fejlesztése viszont lényegesen bonyolultabb. Ennyi. Semmi köze semmilyen mikrovezérlőhöz, nem is állt szándékomban összehasonlítani vagy bárkit is buzdítani a feladat ilyetén megoldására!

Watt: az offot te kezdted, ha nem tetszik legközelebb ne kezdd.


szer. szept. 27, 2006 14:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Lehet lőni ágyúval verébre,de minek? :D

Esetleg megírjuk commodore64-re basicben,jó pénzért lehet tőlem venni egyet,még epromba is beégetem a cuccot :D :D
Vagy használjunk C64 DTV-t? Az elmegy 4ceruzaelemről is.. 8)

Ha nagyon nem megy a PIC téma,van a fiókomban vagy 4db szereletlen basic stamp is még 94ből,az ám a valami,értelmezős mikrokontroller..

Nem mintha az "utódja",a 8risc magos Propeller nem "pörögne" itt,a maga kis 8*20Mips teljesítményével,rendesen TFTn vga kép van,ablakok vannak,billentyűzet,egér..mi kell még userkábításnak? 8)

Méghogy ipari PC.. :D


szer. szept. 27, 2006 14:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Szerintem nem.
De ha offolni akarsz menj az offtopicba, aki veszekedni akar veled majd utánad megy! :!:


szer. szept. 27, 2006 14:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
watt írta:
bandita!
Mi van veled? Remélem dolgozol mint a güzü! :) Vettél már EPIA alaplapot? (bocs ez rossz vicc volt! :) )


Nem. PIC-et vett a Watt-művektől. Legalább olyan poénos volt, mint a tied...


szer. szept. 27, 2006 13:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
djsms

Be ne idézd az én korábbi hozzászólásomat is, még a végén letörik a kis kezed! Megteszem helyetted:

Idézet:
Pedig nagyon is megbízható, a régi DOS itt-ott módosítva atombiztos szabályozásra is tökéletes, kiegészítve némi külső HW tuninggal (normális táp és zajvédelem, normális reset, önkontroll és watchdog). Gépnek nem régi szutyok kell, hanem a célnak megfelelő EPIA alaplap, winyó helyett flash memória. Több éve futnak hibátlanul és nem kell feltétlen megtanulni mikrokontrollerezni sem (amúgy én is javallom megtanulni, de én AVR párti vok).


szer. szept. 27, 2006 13:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
bandita!
Mi van veled? Remélem dolgozol mint a güzü! :) Vettél már EPIA alaplapot? (bocs ez rossz vicc volt! :) )

De most komolyra fordítva a szót, hogy állsz az előkészületekkel és a lelkeddel?


szer. szept. 27, 2006 12:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
snapscan írta:
Az általam említett EPIA alaplap mióta 286-os meg 386-os gép? Kimondottan ipari felhasználásra tervezték, csak nem írtam oda. De mivel nem vettétek a lapot, gondoltam megemlítem, hogy ez ipari használatra készült alaplap (felszerelve mindennel, ami a működéshez kell). De leragadtatok a 286-486 szinten és asztali gépet feltételezve. Ráadásul nem a mikrokontrollerrel hoztam párhuzamba. Jó lenne nem csak törölgetni a hozzászólásokat, hanem értelmezni is azokat folyamatában!

Gafly írta:
Plusz egy jo oreg 286/386/486 gepet.

watt írta:
Idézet:
Plusz egy jo oreg 286/386/486 gepet.

Nem megbízható egy PC. Bármilyen öreg is.

watt írta:
Nekem egy 286-os a karácsonyfán villogtat 48 izzót 8255-ökkel.

Ez itt mind a hagyományos otthonra/irodába szánt PC-ről szól szerintem...
Na mindegy, részemről a vita ezen részét lezártnak tekintem. Ne offoljuk szét a topikot!


szer. szept. 27, 2006 10:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Az általam említett EPIA alaplap mióta 286-os meg 386-os gép? Kimondottan ipari felhasználásra tervezték, csak nem írtam oda. De mivel nem vettétek a lapot, gondoltam megemlítem, hogy ez ipari használatra készült alaplap (felszerelve mindennel, ami a működéshez kell). De leragadtatok a 286-486 szinten és asztali gépet feltételezve. Ráadásul nem a mikrokontrollerrel hoztam párhuzamba. Jó lenne nem csak törölgetni a hozzászólásokat, hanem értelmezni is azokat folyamatában!


szer. szept. 27, 2006 9:55
Profil Privát üzenet küldése
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
snapscan írta:
Te tudod mit beszélsz egyáltalán?? Ipari PC-t láttál már?? Nem 21 fokra tervezték. A uC és a proc, vagy akármilyen tokozott flévezető semmiben nem rezgésállóbb a másiknál, ugyanolyan elektronikai tokozást kapott, természetesen ipari PC-ben nem foglalatban van a proc és nem kell hűtés sem neki, ebben semmi különbség nincs. Az árakról annyit, hogy nézz utána egy használható PLC mai árának. És még raktározni is belőle csak úgy?? Egy PLC modul többe kerül mint két ugyanolyan tudású ipari PC kompletten! Periférikusan pedig megveheted hozzá a sok I/O kártyát, amit ipari PC-hez is meg kell venni.
Most nem a PLC-k létjogosultságát kérdőjelezem, hanem hogy nézz már szét és gondolkodj mielőtt dezinformációkat írsz le!

Igen tudom! 286, 386 számítógépekről volt szó. Ezek pedig nem ipari számítógépek! Ezeket hasonlítottam mikrovezérlőhöz, mikrokontrollerhez. PLC-ről meg ipari pc-ről egy betüt nem írtam!!!
Egyébként pedig a topik szinte végig arról szól, hogy valószínűleg PIC-el lesz megoldva a kitűzött feladat...
bandita írta:
Nekiállok mikrovezérlőzni, a határidőt kitoltam két hónapra.


szer. szept. 27, 2006 8:13
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Ide biztosan a mikrós megoldás ami illik, mind költségben, mind egyszerűségben és megbízhatóságban függetlenül attól, hogy, milyen egy PC.
Néhány PIC-es vezérlőm évek óta kikapcsolás nélkül működik hiba és tévedés nélkül. Mi kéne ettől több?


Ne keverjük a dolgokat. PLC kontra PC volt a mellékvágány, a mikrokontroller más téma.
Értelemszerűen ahová jó, oda én is AVR-t raknék, olcsó, jó.


szer. szept. 27, 2006 6:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
djsms írta:
Egyetértek MotoHacker elöbbi hozzászólásával. Főleg ipari körülmények közé nem vinnék egy olyan technológiát, amit 21 fokra meg ideális körülményekre terveztek. Egy mikrovezérlő vagy kontroller sokkal strapabíróbb mechanikailag is (rezgések stb) és az egyszerűsége miatt tényleg kisebb a meghibásodási valószínűsége. Ha meg netalántán mégis megadná magát egy PC-hez képest filléres a javítási költsége. Esetleg még be is lehet tározni belőle 1-2 felprogramozott tartalék példányt. A mai cuccok meg esetenként a régi öreg 486-os procikat is verik számítási teljesítményben és kismillió perifériát tartalmaznak.


Te tudod mit beszélsz egyáltalán?? Ipari PC-t láttál már?? Nem 21 fokra tervezték. A uC és a proc, vagy akármilyen tokozott flévezető semmiben nem rezgésállóbb a másiknál, ugyanolyan elektronikai tokozást kapott, természetesen ipari PC-ben nem foglalatban van a proc és nem kell hűtés sem neki, ebben semmi különbség nincs. Az árakról annyit, hogy nézz utána egy használható PLC mai árának. És még raktározni is belőle csak úgy?? Egy PLC modul többe kerül mint két ugyanolyan tudású ipari PC kompletten! Periférikusan pedig megveheted hozzá a sok I/O kártyát, amit ipari PC-hez is meg kell venni.
Most nem a PLC-k létjogosultságát kérdőjelezem, hanem hogy nézz már szét és gondolkodj mielőtt dezinformációkat írsz le!


szer. szept. 27, 2006 6:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Függetlenül attól, hogy nem stabilak azok sem. Nálunk a gyárban minden nap főkapcsolóval le kell nyomni pár gépet és újraindítani a PLC miatt.

Ez nem bizonyíja, hogy a PC jobb megoldás.

De tényleg hagyjuk ezt, mert tökre nem a témához tartozik és neked egyszerűen más a véleményed, nem akarlak meggyőzni az ellenkezőjéről.
Ide biztosan a mikrós megoldás ami illik, mind költségben, mind egyszerűségben és megbízhatóságban függetlenül attól, hogy, milyen egy PC.
Néhány PIC-es vezérlőm évek óta kikapcsolás nélkül működik hiba és tévedés nélkül. Mi kéne ettől több?


szer. szept. 27, 2006 4:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Moderátor

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:21
Hozzászólások: 2102
Hozzászólás 
Egyetértek MotoHacker elöbbi hozzászólásával. Főleg ipari körülmények közé nem vinnék egy olyan technológiát, amit 21 fokra meg ideális körülményekre terveztek. Egy mikrovezérlő vagy kontroller sokkal strapabíróbb mechanikailag is (rezgések stb) és az egyszerűsége miatt tényleg kisebb a meghibásodási valószínűsége. Ha meg netalántán mégis megadná magát egy PC-hez képest filléres a javítási költsége. Esetleg még be is lehet tározni belőle 1-2 felprogramozott tartalék példányt. A mai cuccok meg esetenként a régi öreg 486-os procikat is verik számítási teljesítményben és kismillió perifériát tartalmaznak.


kedd szept. 26, 2006 23:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Össze ne kapjatok már ezen.
Valami ami elromolhat,annál nagyobb eséllyel teszi,minél bonyolultabb.Ez egyszerű matematika.

A másik,hogy a PC esetleg akkor tekinthető "stabilnak",ha a lehető legegyszerűbb felépítés mellett a legkevesebb felesleges sallangot használjuk belőle..ez pedig bizony a DOS és szolgáltatásai szinte teljes kihagyásával történő assembly programozást feltételez,mint a régi játékokban és demokban.

Összehasonlíthatatlanul komolyabb feladat,mint egy primkó mikrokontrollerre megtanulni azt a pár utasítást és alapfogást amivel egyszerűbb vezérlés megvalósítható.

De még akkor is,egy mikrokontrollernek elég egy sima trafós táp,amit backupolhatok egy akármilyen aksival közvetlenül,a PC tápja megint egy külön rémálom,ha elkezdek oda is beáldozni annyit,hogy stabilan megbízható legyen,milliószorosan kezdem a kis mikrokontroller költségeit túllépni.
És itt még mindig csak az X "bolti cucc" minőségű (tömeggagyi) alkatrészek vs sarki bolti,válogatotott "picit jobb" alkatrészek összeszorzott saját megbízhatóságáról van szó,még független külső hatások elleni védelemről egyik esetben szó nem eset..villámcsapás,fesz.ingadozás,beázás,akármi.


kedd szept. 26, 2006 23:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
Hogy a fenébe ne tenné más! Ha nem tenné nem írtam volna. Ha stabil, bármit csinálhatsz vele.
Egyébként iparban tényleg a PLC a használatos. Függetlenül attól, hogy nem stabilak azok sem. Nálunk a gyárban minden nap főkapcsolóval le kell nyomni pár gépet és újraindítani a PLC miatt. Folyamatos üzemet az sem bírja. És nincs két egyforma gép, tehát még azt sem lehet mondani, hogy típushiba. Azt kell használni mindenhová, ami oda való.
Arról már nem is beszélve, amikor hirtelen elszáll a PLC és összetöri a gépet. Azokban is csak egy uC ketyeg, habár a cucc neve más...


kedd szept. 26, 2006 20:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Nekem egy 286-os a karácsonyfán villogtat 48 izzót 8255-ökkel. Én erre tartom alkalmasnak a PC-t. Mindenki saját vérmérséklete szerint ítél. Én PLC párti vagyok. Egy üzemet soha nem bíznék egy PC-re. Más sem teszi! PC mindig csak monitorál és utasítást, alapjelet ad. Talán nem véletlenül alakult ez így ki. Lehet sokminen ellenpéldát hozni, de a lényegen nem változtat. Még akkor sem, ha tényleg stabil a megoldás.


kedd szept. 26, 2006 20:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szomb. jan. 01, 2005 11:21
Hozzászólások: 857
Hozzászólás 
watt írta:
Idézet:
Plusz egy jo oreg 286/386/486 gepet.

Nem megbízható egy PC. Bármilyen öreg is. Nálunk van néhány 10db de szerencsére egyik sem vezérel, csak alapjeleket ad és regisztrál(PLC). Minden évben elromlik 2-3db. Idén 4.... (táphiba legtöbbször, meg vinyó, és volt egy alaplapos is. Ennyit a PC-ről...


Pedig nagyon is megbízható, a régi DOS itt-ott módosítva atombiztos szabályozásra is tökéletes, kiegészítve némi külső HW tuninggal (normális táp és zajvédelem, normális reset, önkontroll és watchdog). Gépnek nem régi szutyok kell, hanem a célnak megfelelő EPIA alaplap, winyó helyett flash memória. Több éve futnak hibátlanul és nem kell feltétlen megtanulni mikrokontrollerezni sem (amúgy én is javallom megtanulni, de én AVR párti vok).


kedd szept. 26, 2006 19:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Sokmindent lehetne használni,vannak sok kimenetű Z80as mikrokontrolleres paneljaim készen 8255el,meg ilyen ISA kártyám is van szintén 8255el.. :D
Ezeket azért tartogattam mindig,ha majd lusta leszek valamihez,csak előkapom,és már "írom is az igét" Z80assemblyben vagy PCre 8086 assemblyben.... :) Aztán közben annyit haladt a világ,hogy még a Z80assembly-t is szinte elfelejtettem.. :shock: :D


kedd szept. 26, 2006 18:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Nekiállok mikrovezérlőzni

Ez bátor húzás, két hónap alatt simán elkészülsz. Erre majd mint életed legjobb döntésére gondolsz vissza, szerintem ezt többen garantálhatják. Főleg ha ilyen helyen dolgozol, ahol tudod kamatoztatni.

Én annyit ígérhetek, hogy ha net elé kerülök, mindig benézek ide, hogy ha van kérdésed és más még nem adott választ, én megtegyem, ha tudom. Nem bánom ha email-ben is kérdezel, de ide sűrűbben járok és amúgy is szép téma, érdemes megosztani, ha a konkrét projectet nem is, de ahogy eljutsz a készig azt mindenképpen.

Milyen terved van a kezdést illetően?
pl. PIC égető, próbapanel, PIC adatlap, Assembly, MPLAB, fejlesztés, Főpróba, Üzembe helyezés, Díj felmarkolása! :) Ebben a sorrendben jó lesz? :D 8)


kedd szept. 26, 2006 17:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
Plusz egy jo oreg 286/386/486 gepet.

Nem megbízható egy PC. Bármilyen öreg is. Nálunk van néhány 10db de szerencsére egyik sem vezérel, csak alapjeleket ad és regisztrál(PLC). Minden évben elromlik 2-3db. Idén 4.... (táphiba legtöbbször, meg vinyó, és volt egy alaplapos is. Ennyit a PC-ről...


kedd szept. 26, 2006 17:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Nekiállok mikrovezérlőzni, a határidőt kitoltam két hónapra.
Remélem tényleg lesz belőle valami.
Összetákolták a pneumatikus vezérlést, ezért most lesz időm kidolgozni a leg optimálisabb megoldást.


kedd szept. 26, 2006 15:32
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Alternativakent veszel egy gyari ISA buszos
digitalis io kartyat:

http://www.advantech.com/products/Model ... &BU=EA&PD=

Szerintem talan raktaron is van
nekik vagy a Selectrade-nek.

Plusz egy jo oreg 286/386/486 gepet.
Basic-ban megirod a progit.
Meg grafika is lehet hozza
ha van hozza turelmed :))))

Cca ket napos melo...

Vagy megveszed a szoftvert is:

http://www.advantech.com/products/sub_c ... T8VF&BU=eA


kedd szept. 26, 2006 14:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Megnéztem,nem kell hozzá CMOSból sem 200 tok,csak kb 30,de elektromosan messze,messze bonyolultabb az egész..
És mennyivel egyszerűbb egy későbbi kívánság vagy felfedezett hiba hatására átírni vagy hozzátenni a programhoz,mint új nyákot tevezni,nyákot vágni,"vendégnyákokat" lógatni be,és egyéb rémségek.
Arról nem beszélve,az eepromos realizáláshoz is kell építeni előbb egy megbízható égetőt..plusz kellene írni programot úgy is,mert kézzel kockás lapon "kitalálni" 200kombinációt és beégetni 3 tokba hihetelen hibalehetőségeket rejt.


kedd szept. 26, 2006 12:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
szóhoz sem jutok...

Hát mostanában a tanulástól nem is fogsz! :D

Idézet:
Nagyon szépen köszönöm
Nincs mit.

Idézet:
Én is most jutottam el a végleges folyamat ábráig, picit más mint a tiéd.

Kíváncsian várom milyen. Nyílván Te jobban rálátsz a gépre, én csak próbáltam a leírásod alapján átgondolni és ez lett belőle.
Mindenesetre jól át kell gondolni a folyamatokat, nehogy kimaradjon valami!


kedd szept. 26, 2006 8:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Watt szóhoz sem jutok...
Nagyon szépen köszönöm, ez gyorsan ment...
Én is most jutottam el a végleges folyamat ábráig, picit más mint a tiéd.
köszönöm még egyszer, át fogom mazsolázni.

üdv
andris


kedd szept. 26, 2006 8:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Idézet:
mplab, meg 1-2 pic es téma, kónya könyv is, megnézem hátha lesz belőle valami.

MPLAB-ot töltsd le a innen: http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... t=SW007002

Ajánlom a 18F-es PIC-eket, pl. 18F4320. Ezzel kevés szívással gyorsan lehet haladni. Van 36 I/O pontja talán elég lesz, de azért számold össze mennyi kéne! :!:

Az égetőt az oldalamról meg tudod építeni(nem muszáj az 555 ös részt, ha van 13V-os stabil feszed..), ha kell segítek az élesztésben, ezt privátban megbeszélhetjük.

A fejlesztésben tudunk többen is segíteni, mert a program nem más, mint feltételek, elágazások és időzítések tömkelege, tehát alapjaiban egyszerű.

Az MPLAB kezelését az oldalamról talán meg tudod érteni, de ebben is tudunk itt segíteni.

Az elektronikus illesztéseket gondolom meg tudod oldani, de erről is lehet itt tárgyalni.

Az idő sürget, döntened kell, hogy melyik utat választod!
Nekünk azt hiszem mindegy, CMOS-ban is segítünk ha tudunk, bár én nem tudom hogyan állnék neki(mármint mekkora nyákot kéne venni, hogy ráférjen 200db tok! :) )


kedd szept. 26, 2006 7:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
bandita
Összedobtam a fúród vezérlő logikájának folyamatábráját.
A képen csak egy részlet látszik, ha az egészet akarod, akkor a DesignWorks Professional-t letöltöd az oldalamról és megnézed vele a belinket rajzot. Ezzel tudod módosítani is, mert nem biztos, hogy minden részletre gondoltam!
Akkor a kép:
Kép
És a rajz:
www.wattmep.tvn.hu/public/bandita/vezerleslogika.cct
Ha gondod van a DesignWorks-el keress privátban :!:


kedd szept. 26, 2006 6:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Köszönöm a bíztatást és a segítséget.
Pali meg van még az a cd-d amit adtál anno, mplab, meg 1-2 pic es téma, kónya könyv is, megnézem hátha lesz belőle valami.
MH visszatérünk rá, először én is hasonlóban gondolkodtam.
Nem gondoltam hogy ennyire bonyolult logikai hálózat kerekedik ki belőle.
A régi pneumatikus vezérlést kell kiváltani, azért hogy átláthatóbb, diagnosztizálhatóbb, üzembiztosabb legyen a gép.


kedd szept. 26, 2006 6:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Hú--hát ez nem piskóta,így elsőre kicsit kusza is..
Pl ezek a "pontok",ha jól sejtem nem időben szingorúan egymásután zajlanak,pl egyszerre kell a puffersín töltéséről folyamatosan gondoskodni,a megmunkálással és a többi feltétel folyamatos ellenőrzésével együtt.

Mivel nem ismert,mit,hány érzékelő hogyan jelez,illetve a vezérlés adott esemény megvalósításához hány és időben mennyire kötött jelet igényel,a dolog bonyolultságára még csak tippelni tudok.

Esetleg,ha a méret(fogyasztás,stb) nem kritikus,lehetne a független (párhuzamosan zajló) folyamatok vezérlését ilyen primitív állapotérzékelő és vezérlőkre bízni,amik egymásnak csak jeleznének,hogy lezajlott az illető esemény,kezdheti a működést a sorban másik egység is..illetve áljon le,mert baj van.


hétf. szept. 25, 2006 19:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. jan. 12, 2005 21:45
Hozzászólások: 140
Tartózkodási hely: Sárbogárd-Székesfehérvár
Hozzászólás 
TANULNI TANULNI TANULNI ! ! !

Az egyik oldalon van egy embertelenül bonyolult logikai hálózat az összes létező táp és egyéb problémáival, plusz egy baromi bonyolult nyák-rajz, stb, stb, a másik oldalon meg van egy új, de egyáltalán nem bonyolult dolog megtanulása. Én annó az utóbbit választottam és a mai napig hálával gondolok vissza mindazokra, akik b***tak segíteni és magamtól kellett megtanulnom programozni. Megérte.


hétf. szept. 25, 2006 19:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Na nem viccet csinálni tudatlanságomból :)

Az érzékelők induktív jeladók, mikrokapcsolók, és optokapuk, L illetve H szinteket kell feldolgozni. az érzékelők elhelyezkedése: A körasztalnál 1. és 2. pozició jelzése, a mindkettő szerszám alap poziciója, illetve "kinnt a szerszám" pozició, a berakó szerkezetnél alaphelyzet, és figyeli egy optokapu a berakó szerkezet előtti puffer sínt.

1,Ellenőrzi hogy minden eszköz alaphelyzeti pozicióban van-e /mindegyik eszköznek van egy alaphelyzeti jeladója/, úgy mint FÚRÓ1, FÚRÓ2, BERAKÓ SZERKEZET, KÖRASZTAL. A körasztalnak két poziciója van ebből az alaphelyzet az első pozició. Amennyiben valami nicns alaphelyzetben lépéseket tesz az alaphelyzet visszaállítására /kinyit egy pneumatikus mágnesszelepet/, ha nem sikerül a mechanika megóvásának érdekében hibaüzenettel megáll.

2, Ellenőrzi hogy van e munkadarab a berakó szerkezet előtti puffer-sinen ha nincs akkor elinditja aaz adagoló dobot és megtölti a kívánt szintig, majd megáll.

3, A bekapcsolás után ha teljesül az első és a második feltétel/a másodiknak csak egyszer kell , hogy amig nem érnek oda az első munkadarabok addig ne mozogjon feleslegesen a berakó szerkezet/ működteti a berakó szerkezetet ,itt visszajelzést vár a körasztal első munkahelyén lévő jeladótól hogy bent van e a munkadarab. Amennyiben bent van működteti az első munkahely szorító szerkezetét, ha nincs megkísérli még egyszer a berakást amennyiben nem sikerül megáll és hibaüzi. Ha a munkadarab meg érkezett, és megszorította, elinditja a fúró 1 és fúró2 szerszámokat munkavégzés felé. Itt időkésleltetés után megnézi kiértek e a fúrók a munkavégzés helyére, ha nem a fúrókat visszazavarja alaphelyzetbe és hibaüzenettel megáll. ha kiértek valószínű elvégezték a munkát, visszazavarja őket alaphelyzetbe és ellenőrzi hogy megérkeztek e oda. Nemleges válasz esetén hibaüzenet.

4, ha teljesül a 3. feltétel fordít 180 fokot a körasztalon megnézi sikerült e, ha igen, megtölti a berakó szerkezet a munkadarabbal a körasztal 2. számú munkahelyét, amit a jeladó visszajelzés után meg is szorít a második szorító szerkezet. Ha kész, elinditja a szerszámokat kifelé, majd ha sikerült hazarendeli őket, ha sikerült, elengedi a köraszta első munkahelyén lévő munkadarabot és kilöki azt.

5, fordít 180 fokot az asztalon ami igy alapállásba kerül/pos16 és kezdődik a folyamat előlről, betöltés, fúrás, kettes munkahely ürítése, 180 fok fordítás kettes munkahely betöltése, fúrás. Ez a ciklus kell folytatódjona végtelenségig, ill amig van munkadarab.

2 fúró van az egyik előfúr a másik ténylegesen fúr ezért két reészletben kell megmunkálni a munkadarabokat.
remélem érthetően leirtam.

üdv
andris


hétf. szept. 25, 2006 18:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Mondjuk,ha bandita elárulná legalább,kb milyen bemeneti és milyen kimeneti jelekre hány kombinációban kell "válaszolni",vagy a folyamat diagramja mennyire bonyolult....
Máris okosabbak lennénk,van-e ennek a vezérlőegység szerű megoldásnak létjogosultsága vagy nincs.

Ha felmerül bármiféle analóg jelek feldolgozása,hőmérséklet,lineáris elmozdulás,és hasonlóak, érzékelése....
Illetve nagyon bonyolult peremfeltételek,akkor el lehet felejteni ezt a megoldást.

Ez ugyanis csak egy vezérlőegység,a programvezérlés épp a memóriával több ennél.
Tehát tetszőleges helyen,tetszőleges mennyiségű adatot gyűjthetünk be,raktározhatunk,átalakíthatunk,majd adott ponton visszajuttathatunk a folyamatba vagy döntést hozhatunk az adatok értékelése által.

Itt bármiylen adat tárolása csak az állapotokon keresztül,tehát affeéle virtuális elágazásaokkal lehetséges,ha nagyon sokféle változó sokféle állapotára van később szükségünk,ez a fajta vezérlés zsákutcává,követhetetlenné válik.

Esetleg végül barátunk sok közdelem után,(kínjában :D ),feltalálja a "spanyolviaszt" és épít köré egy teljes mikroprogramozott CPU magot,regisztermezővel,"belső" buszokkal,minden mással együtt 8) 8)


hétf. szept. 25, 2006 16:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Az már egy turing-gép amit most elmondasz (na jó majdnem)
Az első riasztónk így készült... Egész jó dolgokat meg lehet így is csinálni...


hétf. szept. 25, 2006 14:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Bandita, nem viccbol irtam az epromot.

Egy counter, tetszoleges szamu kimenet.
Egyedul azzal kell trukkoznod, hogy
mikor melyik kondicio hatasara lepjen.
De azt is be lehet tenni az epromba....

A tartalmat meg kockas fuzetben
meg tudod rajzolni/irni....


hétf. szept. 25, 2006 14:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Én tudom hogy a PIC okos szép meg jó, de ha egyszer nem értek hozzá...
Még basic ba se tudnám megirni a programját. azt meg nem tartom valószínűnek hogy bárkinek lenne kedve szabadidejében az én programomat írni.
Logikai hálózat meg nem lesz egyszerű. tudom én sajnos.
DE szorít az idő, és bevállaltam a kérdést, meg kell oldanom a problémát, mindenféleképpen.
Egy a fontos: az átalakítás után termeljen a gép, ha elromlik segítse a diagnosztizálást az elektronika, hogy minél hamarabb ujra dolgozhasson.


hétf. szept. 25, 2006 14:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
A mikrovezérlőket erre találták ki valaha,egyáltalán így indult az egész programvezérlés témakör.

Logikai áramkörből bizonyos feladatoknál már eszméletlen mennyiség,több száz tok és több ezer vagy tízezer összeköttetés kell,ember legyen a talpán aki átlát és megépít egy ilyet,nem beszélve arról,ha változik egy időzítés...melyik az az RC tag?
Ha nem működik valami,na most melyik drót és melyik táp melyik tok is a ludas?
Középsuliban építettem nem egy órát,eredményjelzőt,stoppert,stb,stb logikai áramkörökkel,rémálom,nekem elhiheted.

Ha a feladat nem "kritikus",tehát nem károsodik a gép,nem keletkezik milliós kár,nem kerül veszélybe ember,stb hibás működés esetén,akkor nem kötelező assemblyben megírni,PIC-re is van már számtalan basic,ez persze sebességben alulmúlja a gépi kódot,de egy ezredmásodperc "finomságú" egy szálas vezérlés simán építhető vele,rengeteg feladatnál elég ennyi is.


hétf. szept. 25, 2006 12:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Egesd be epromba...


hétf. szept. 25, 2006 12:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Van ötleted a CMOS körben a fent említett időkritikus ellenőrzések megoldására? Egy időzítővel, többel? Nekem most nem áll rá az agyam erre a volnalra.

A PIC-es részt tekintve ha már programoztál bármi más eszközön, akkor nem okozhat gondot a program. Nézz fel az oldalamra a példákhoz(konfigurálások), hátha meg jön a kedved, és a merszed. Persze garantálni nem tudok semmit, és ezért nem is erőszakolom a dolgot. Segíteni is csak itt a fórumon tudnék, de itt többen is tudnak szerintem..


hétf. szept. 25, 2006 11:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Nézd, én is egyre inkább kezdek erre a következtetésre jutni.
Tuti, hog yelegánsabb lenne és inteligensebb is.
PIC égetőm sajna nincs, szkópom, multiméterem, valag ledem, kapcsolóm viszont van.
A feladat sürgőssége kb. 1 hónap, megvan a kónya féle PIC-es könyv de az első pár oldal után olyan matekot kezd taglalni olyan érthetetlenül hogy majnem elhánytam magam./tipikus biztató előszó után siralmas valóság/
Megirom én PIC-be a dolgot, de egyedül tényleg nem merek neki állni, nekem ezt a vezérlést meg kell csinálnom határ időre, mert el vállaltam.
Ezért építettem volna szivesebben CMOS-bol vagy ha ugy tetszik TTL-ből mert azokat már ismerem.
Összeszedem a dolgokat és megírom a lépés diagrammokat.
Köszönöm a segítséget előre is.

üdv
andris


hétf. szept. 25, 2006 11:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Mivel említetted, hogy PIC-et nem akarsz használni, csak azt tudom jósolni, hogy elég nehéz dolgod lesz ezt TTL-el összehozni! A legnagyobb gond az oda-vissza csatolás időzítése(ha nem ment ki adott idő alatt, megkísérli visszaállítani alaphelyzetbe, ha nem ér vissza adott időn belül, hiba, stb.) Ezeket az időzítős logikai feladatokat diszkrét elemekből felépíteni nagyon bonyolult és szerintem költséges, az üzembiztonságról és a változtathatóságról nem is beszélve. Egy 28-40lábú PIC simán megoldja ezt minden nagyobb programozási erőlködés nélkül. Csak logikai és Timer feladatok lennének. Lehet, hogy ezt még Te is meg tudnád oldani egy kis segítséggel. Nem tudom mennyire sűrgős ez a dolog, de ez éppen jól jönne neked egy kis tanulásra, ha lenne rá idő. A szép a dologban, hogy mindent le lehet próbálni kapcsolókkal szimulálva a működést, tehát nem is lenne veszélyben a gép, és az "életed". :)


hétf. szept. 25, 2006 10:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás 
Elnézést, módosítom néhány ponton a vezérlés folyamatát, hogy az egyszerűbbé váljon. ezért töröltem az előző folyamat-leírást.


hétf. szept. 25, 2006 10:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ez így kevés adat, hogy érdemben lehessen hozzászólni.
- Hány db jeladó van, mikor jeleznek, milyen módon?(fesz, áram, füstjel? :) )
- Milyen sebességgel történnek a dolgok?
- Milyen hőmérséklet, nedvesség stb. van jelen
- Milyen zavarforrások vannak? (nagy motorok, mágnestekercsek stb.)

Az sem ártana, ha tudnánk mi is csinál ez a gép..
Miért is kell a régit lecserélni? Mi lett a baja?


hétf. szept. 25, 2006 10:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. márc. 27, 2004 2:11
Hozzászólások: 225
Hozzászólás Lefutó vezérlés tervezéséhez segítség
Helló!

Egy lefutó vezérlés tervezéséhez kérnék segítséget.
Egy gyártó-célgép régi pneumatikus vezérlésének kiváltása lenne a feladat, én plc helyett javasoltam egy speciális hibrid elektronikát, és ezt szeretném kivitelezni. Tudom hogy mikrovezérlővel lenne a leg célszerűbb én viszont sajnos ahhoz még nem értek, ezért CMOS logikai hálózatot képzelnék el. Terveim szerint egy 4017es ütemezné a feladatokat, mindent vissza kel csatolni, és ahol elmarad egy fázis vagy nem érkezik meg a jeladótól a nyugtázás, hibával le kell állnia a ciklusnak. Ami még fontos a könnyeb és gyorsabb detektálás érdekében hogy jelezze melyik folyamatnál akadt el a vezérlő.
Aki tudna és szeretne ebben segíteni annak várom a véleményét, a további értekezés érdekében.
Előre is köszönöm.

üdv
andris alias bandiatz


hétf. szept. 25, 2006 10:00
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 96 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség