Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. máj. 23, 2024 10:26



Hozzászólás a témához  [ 188 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Coilgun- elektromágneses kilövő 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Az energia, mint ahogy leírtam az oldalon nem csak a kapacitásból áll, hanem egyenesen arányos a feszültség négyzetével. Szóval a kondi tökmindegy hogy milyen, az energia a lényeg. De nagy feszültség melett kisebb tárgyat tud jobb hatásfokkal gyorsítani. Milyet ajánlok? Amilyet tudsz venni... ha sok pénzed van nincsen gond. Ebayon sok 400V 3500uF-os kondi van, abból szoktak jó coilgunokat építgetni. Hozzávalókat szintén leírtam az oldalamon, mi lenne, ha elolvasnád? Kell egy tirisztor, ellenállás, jó vastag huzal, meg kézügyesség, no meg a kondi és a táp.


szomb. okt. 06, 2007 11:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. okt. 03, 2007 18:49
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: Valaki segítsen!
Unnamed írta:
Az első szempont, hogy mekkora energiájú a kondid. A többi csak ez után jön. Én írtam erről, de már rég nem frissítettem:
http://collectorib.googlepages.com/coilgun


Gondolom minél nagyobb energiájú kell, minél több töltés minél kisebb feszültségen. Milyet ajánlasz? És milyen "hozzávalók" kellenek még?


szomb. okt. 06, 2007 10:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás Re: Valaki segítsen!
jkop írta:
Kezdő vagyok. Mi kell egy jó coilgun építéséhez? Szeretnék egyet építeni minél kisebb mérettel (kézi mérettel), de nagy torkolati energiával. Mik az alapvető szempontok ilyenkor? Gondolom minél kisebb lövedék kell. Tudna valaki segíteni? :roll:

Az első szempont, hogy mekkora energiájú a kondid. A többi csak ez után jön. Én írtam erről, de már rég nem frissítettem:
http://collectorib.googlepages.com/coilgun


szer. okt. 03, 2007 20:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. okt. 03, 2007 18:49
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Valaki segítsen!
Kezdő vagyok. Mi kell egy jó coilgun építéséhez? Szeretnék egyet építeni minél kisebb mérettel (kézi mérettel), de nagy torkolati energiával. Mik az alapvető szempontok ilyenkor? Gondolom minél kisebb lövedék kell. Tudna valaki segíteni? :roll:


szer. okt. 03, 2007 19:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Mondjuk wolframom nekem is van vagy fél kiló, de biztos nem fogom elégetni egy railgunnal :D


hétf. jún. 04, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
Ha akkora fesszel megyünk rá hogy ívet húzzon, és némi légpárnával alásegítünk nem lesz probléma az élettartam, viszont megnő a kondik térfogata :(
(Rá kéne menni az ipari gyémántgyártásra, abból lehetne jó kondit tekerni)

A yenki megoldás kb 2 Kg-nyi wolframmal dolgozik ha jól emkékszem.


hétf. jún. 04, 2007 16:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ja katonaság eléggé érdeklődik a dolog után, mert más módszerrel nem lehet ekkora sebességre gyorsítani ilyen gyorsan tárgyakat. Egyszer már talán linkeltem, de itt van mégegyszer:http://www.powerlabs.org/railgun2.htm
Elég jól megépített railgun, és állíátsa szerint sokkal jobb a 'regenerálódása' mint amit a katonaság használ, mert itt nem kell lövésenként cserélni a síneket. Bár 15kJ -nál már eléggé szétrancsírozhatja a falát. Itt egy kis légnyomás rásegítésével megy a dolog, ami belöki a két sín elejére a lövedéket, így adva egy kis kezdőlökést neki. Lehet hogy valami deszkamodellt összerakok belőle, itt még tekercs sem kell hozzá.
Ja és ha légnyomással van a kezdőlökés, akkor nem kell neki tirisztoros kapcsoló a kondikhoz, csak egy brutál nagy dióda, ami egyszerűbbé teszi az egészet,mivel a lövedék a kapcsoló funkcióját tölti be. Heh, ez így marha egyszerű, gyakorlatilag a kondikkal sorba kell egy dióda, ami rámegy a sín egyik felére, a másik fele a sínnek pedig a kondi másik fegyverzetére, és tulajdonképpen készen is van a legegyszerűbb railgun.


hétf. jún. 04, 2007 12:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 08, 2004 12:27
Hozzászólások: 282
Tartózkodási hely: SZÉKESFEHÉRVÁR
Hozzászólás 
A Yenkik szenvednek (Discovery Channel) ezzel, van is egy működő modelljük, állítólag 2Km/s -mal képes indítani wolframtüskéket. A probléma mindössze annyi, hogy kisebb gyáregységnyi épület van az ágyú mögé biggyesztve, és anélkül nem hajlandó működni.


hétf. jún. 04, 2007 6:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Szerintetek kísérlet céljából érdemes lenne megpróbálkozni egy railgunnal (vagyis sínágyú)? Elméletileg sokkal jobb hatásfokot lehet elérni vele, mint a sima elektromágneses gyorsítással. A lényege, hogy a lövedék (aminek nem kell feltétlen ferromágneses anyagnak lenni! ) két vastag sín közt van, érintkezik is velül, és mikor a kondenzázort rákapcsoljuk, a két sínben futó áram x irányú, viszont a lövedékben ez merőleges erre az x tengelyre, így a lorentz erő kilövi a fémdarabot. A problémája, hogy nagyobb energiáknál egyszerűen elég a sín oldala, illetve annyira felforrósodik a lövedék, hogy plazmacsíkot húz a levegőbe. De talán 1kJ alatt még ez nem annyira jelentős.


vas. jún. 03, 2007 18:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Egy kis 'összesített' videocsomag :
http://kalazif2.googlepages.com/coilgun1.wmv
Illetve hasznos infók:
http://www.anothercoilgunsite.com/nf-single.htm


szer. máj. 02, 2007 16:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Skori: téged is érdekelne a Teslathon? Mi a vélemény az ötletről?

Persze! A teslás témában válaszoltam is.......


vas. ápr. 29, 2007 12:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 114
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Na, először is a kondenzátor energiája :
1
--- C * U * U = [J]
2
Hát 1kJ tulajdonképpen nem is olyan sok, pl ha ránézel egy kólásüvegre, arra az van írva, hogy a teljes energiája 186kJ. Persze nem egyeztethető össze a kettő, de a kondi energiájának csak kis része alakul közvetlen kinetikus energiává, ezért elég rossz a hatásfokuk az ilyen elektromágneses gyorsítóknak. Az oldalamon láthatsz videókat illetve képeket egy jó kis kondibankról (12.000V 25uF kb 2,2kJ), ahogy cafatokra robbant egy almát.
(http://collectorib.googlepages.com/k%C3%A9pekv.)
A dolog nyitja, hogy a kondi nagyon gyorsan le tudja adni az energiáját, ezért képes ilyen dolgokra.


Köszi a választ mostmár vmivel tisztább a kép :)


vas. ápr. 29, 2007 12:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Már asszem volt, de nézzétek meg:
http://www.powerlabs.org/railgun.htm
Alul:
"RailGuns are by far the most spectacular type of electromagnetic accelerators ever developed. They hold the record for fastest object accelerated of a significant mass, for the 16000m/s firing of a .1 gram object by Sandia National Research Laboratories' 6mm Hypervelocity Launcher, and they can also propel objects of very sizeable masses to equally impressive velocities, such as in the picture to the left, where Maxwell Laboratories' 32Megajoule gun fires a 1.6kilogram projectile at 3300m/s (that's 9megajoules of kinetic energy!) "
9MJ kinetikus energia már nem piskóta :o


szomb. ápr. 28, 2007 11:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Skori: téged is érdekelne a Teslathon? Mi a vélemény az ötletről?


szomb. ápr. 28, 2007 9:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Huh, sok a kérdés :P Na, először is a kondenzátor energiája :
1
--- C * U * U = [J]
2
Hát 1kJ tulajdonképpen nem is olyan sok


1000 J az nem keves energia.Peldaul egy atlagos 9mm-es pisztoly,ami azert veszelyes eszkoz, 300-500 J energiaju lovedeket lo.A legerosebb pisztolyok speci lovedekkel,szoktak 800-1000 J-t leadni,de olyat epeszu ember mar nem akar elsutni :)

Amugy egy lovedek mozgas energiajat pont ugy kell szamolni mint egy kondi energiajat,csak a kapacitas helyett tomeggel kell szamolni kg-ban,a feszultseg helyett pedig sebeseggel m/s-ban.


pén. ápr. 27, 2007 23:11
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 18, 2004 12:48
Hozzászólások: 150
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Régebben én is felvetettem a mágnes lehetőségét, de azzal az a probléma, hogy túltelítődik (mint ahogy a kisebb acéldarabok), egyszerüen az a helyzet, hogy nem tud felgyorsulni egy Vmax sebességnél feljebb, hiába a nagyobb energia. Szerintem akkor lenne nagy jelentősége, ha nagyfeszültségű kondikról lenne szó, és hatalmas lenne a mágnes gyorsulása. Tehát szerintem ha nagy feszültségekről van szó, akkor egy pl 2 grammos vasdarab helyett lehetne 10 grammos mágnest berakni, mert a gyorsulásuk azonos lenne.
A nagyobb energiáknál már nem is jellemző ez a kialakítás, ott már a sínes módszert (aka railgun) használnak. Még gondolkodom, milyen sebességnövelő módszert lehetne alkalmazni (pl optó-érzékelők stb)
Skori: kösz az ajánlatot, majd teslathonon megnézem, ez az orosz dög, ami nekem van, kibírta eddig, szóval ráér :) Így első ránézésre 1kV/ 800A, impulzusban meg 10kA, vagy 15... bár nem mintha valami sok tirisztort láttam volna eddig, de az enyémből következtetőleg. Mérd le súlyra, én is lemérem, hátha abból jobban lehet következtetni :D A vezetékeket le fogom rövidíteni, de amíg nem dobozolom be, felesleges próbálkozni, mert szanaszét van hányva az egész. Talán kissé vékonyi is a 2,2-es huzal, sokkal vastagabb nem kell, de nem jó ha forró a tekercs.



Az optocsatolós megoldás nem hangzik rosszul, csak figyelemmel kell lenni arra, hogy a lövedék megtett útja és a tekercs maximális mágneses fluxusa lehetőleg összhangban legyen.... (mert ugye az utóbbi eléréséhez idő kell, di/dt nem végtelen)

üdv.


pén. ápr. 27, 2007 22:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Régebben én is felvetettem a mágnes lehetőségét, de azzal az a probléma, hogy túltelítődik (mint ahogy a kisebb acéldarabok), egyszerüen az a helyzet, hogy nem tud felgyorsulni egy Vmax sebességnél feljebb, hiába a nagyobb energia. Szerintem akkor lenne nagy jelentősége, ha nagyfeszültségű kondikról lenne szó, és hatalmas lenne a mágnes gyorsulása. Tehát szerintem ha nagy feszültségekről van szó, akkor egy pl 2 grammos vasdarab helyett lehetne 10 grammos mágnest berakni, mert a gyorsulásuk azonos lenne.
A nagyobb energiáknál már nem is jellemző ez a kialakítás, ott már a sínes módszert (aka railgun) használnak. Még gondolkodom, milyen sebességnövelő módszert lehetne alkalmazni (pl optó-érzékelők stb)
Skori: kösz az ajánlatot, majd teslathonon megnézem, ez az orosz dög, ami nekem van, kibírta eddig, szóval ráér :) Így első ránézésre 1kV/ 800A, impulzusban meg 10kA, vagy 15... bár nem mintha valami sok tirisztort láttam volna eddig, de az enyémből következtetőleg. Mérd le súlyra, én is lemérem, hátha abból jobban lehet következtetni :D A vezetékeket le fogom rövidíteni, de amíg nem dobozolom be, felesleges próbálkozni, mert szanaszét van hányva az egész. Talán kissé vékonyi is a 2,2-es huzal, sokkal vastagabb nem kell, de nem jó ha forró a tekercs.


pén. ápr. 27, 2007 20:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Elég hosszúak a vezetékek, szerintem sokat javulna a hatásfok ha lerövidítenéd a nagyáramú szakaszokat amennyire csak lehet. (kondik+tirisztor közvetlenül a tekercs mellett).
Ez a tirisztor mit bírhat? (semmi adatom nincs róla, a kicsi melette egy TO220-as tokú tirisztor)
Unnamed, ha van kedved játszani vele, szivesen odaadom tesztelésre.


pén. ápr. 27, 2007 20:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Szuper!
Ha felmágneseznéd a vasat, akkor hátha jobban kilőné.
Csak akkor figyelni kellene a behelyezéskor az irányára, nehogy hátra induljon el.
Vagy ha hosszabb volna?
Esetleg ha nem sima acél vagy vas volna, hanem valami erősen mágneses anyag?
Vagy szerinted milyen módon lehetne növelni az erejét?

Sztem nem kellett volna kihegyezni. Elég vékony volt alapban is.
Pl. egyszer eldobtam egy kb. méteres darab 5-ös vagy 6-os betonvasat, hasonlóan mint egy gerelyt, és simán átment 10mm-es pozdorján. Meglepő, mert egy szöget pl. milyen nehéz beleütni, pedig az hegyes. Utána próbából 3 mm-es alulemezen is átment (ahhoz már erősen meg kellett küldeni)


pén. ápr. 27, 2007 8:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na, udvaron kb 10 méterre lövi ki. Eléggé széttrancsírozták a lövedékek már a tekercs belsejét, de pár videót azért csináltam. 40-45 V felett már nem nő lineárisan az energia a feszültséggel, szóval majd új tekercset kell csináljak.
Ekkorák az acélrudak, és így néznek ki, és ilyen lyukat csinál 5 centiről a 1,5mm vastag vaslemezbe.
Kép
http://kalazif2.googlepages.com/coilgun2.jpg
Gyorsba ilyen kis mini állványt csináltam.
Kép
http://kalazif2.googlepages.com/coilgun1.jpg

Videók (van itt minden :) )
http://kalazif2.googlepages.com/DSCF0884.AVI
http://kalazif2.googlepages.com/DSCF0886_new.mpg
http://kalazif2.googlepages.com/DSCF0894_new.mpg


csüt. ápr. 26, 2007 17:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Azért magadra vigyázz! Az igaz hogy én is átlőttem 1x csúzlival egy rozsdás tepsit...


csüt. ápr. 26, 2007 14:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Hát épp úgy, hogy megállt benne, kb fél centire, az még a vakolat + egy kis beton. No, most köszörültem kicsit, csináltam hegyes rudakat :) Megyek udvarra próbálni acéllemezeken.


csüt. ápr. 26, 2007 14:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Csúcs :)
A falba kb. milyen mélyen állt bele?
És miből van a fal?


csüt. ápr. 26, 2007 14:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Huh, sok a kérdés :P Na, először is a kondenzátor energiája :
1
--- C * U * U = [J]
2
Hát 1kJ tulajdonképpen nem is olyan sok, pl ha ránézel egy kólásüvegre, arra az van írva, hogy a teljes energiája 186kJ. Persze nem egyeztethető össze a kettő, de a kondi energiájának csak kis része alakul közvetlen kinetikus energiává, ezért elég rossz a hatásfokuk az ilyen elektromágneses gyorsítóknak. Az oldalamon láthatsz videókat illetve képeket egy jó kis kondibankról (12.000V 25uF kb 2,2kJ), ahogy cafatokra robbant egy almát.
(http://collectorib.googlepages.com/k%C3%A9pekv.)
A dolog nyitja, hogy a kondi nagyon gyorsan le tudja adni az energiáját, ezért képes ilyen dolgokra.

Sparow2: fogalmam sincs, keresnem kell képleteket, és mérnem kell egy jó adagot, azután tudni fogom ezeknek a többségét :) A fémdarab olyan gyors, hogy legtöbb esetben nem látom, hogy hová megy. Szerintem még a héten kiviszem az udvarra, és megnézem milyen messzire repíti a rudat. De előtte kicsit jobban összerakom, mert össze-vissza berezonál, meg ugrál, így elképesztően romlik a hatásfok. A legfontosabb, hogy a tekercset kiöntsem valami gyantával, és leszorítsam. Meg a kábelezés sem valami jó, mivel ezekre nem tudok forrasztani, így szorításos módszert használok, kitalálok rá valami sarut majd. Egyszer rosszul érintkezett, és a tirisztor vaskos sodronyából egy jó darabot kirobbantott.

Ígérem, minden coilgunhoz tartozó képletet összegyűjtök, és megnézem, hogy megfelel-e a valóságnak. De sok időm nagyon nincs, mert lassan itt van nekem a szakmunkásvizsga.


csüt. ápr. 26, 2007 14:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Kezd érdekes lenni a dolog!
A konenzátor energiájából kb. hány % alakul mozgási energiává?
Ha nem teszel elé akadályt, akkor kb. milyen távolságra repül el?
Kb. mekkora sebességre gyorsul fel a fémdarab?


csüt. ápr. 26, 2007 7:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 114
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Unnamed!
Felkeltettétek már az én érdeklődésemet is a dolog iránt. Már nagyon sok oldalt átolvastam a tesla tekercses topic-ba is meg itt is de még mindig nem tom hogy a kondi kapacitásából és a feszültségéből hogy kell kiszámolni a Joule-t? És pl. ha egy cucc 1kJ-os az milyen nagy energia úgyértem hétköznapi történésekbe behelyettesítve? Mit tud eltörni/átjukasztani/szétrobbantani stb?


szer. ápr. 25, 2007 20:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://collectorib.googlepages.com/coilgun
Amennyire tudtam, mindent részletesen leírtam, amit én tapasztaltam, meg amit itt a fórumon beszéltünk, még a matek része hiányzik, de bepótolom valamikor :)


szer. ápr. 25, 2007 20:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
http://kalazif2.googlepages.com/DSCF0876_new.mpg
Na itt tisztán látni, hogy átviszi a kartondobozt, és a túloldalon ellöki a másikat :)
Mivel kéne szerintetek kiönteni a tekercset? Epoxigyanta, vagy valami sima erősragasztó esetleg?


szer. ápr. 25, 2007 19:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Szerintem ellipszis, vagy ilyen ügetőpályaszerü pályán kéne, és a több helyen kéne gyorsítani, de akkor is lenne egy sebességmaxium. Akár egy egyszerü képletet is lehetne hozzá gyártani, menyi energiát emészt fel egy ilyen súrlódás.
A 'rencer'
http://kalazif2.googlepages.com/coilssz.jpg


szer. ápr. 25, 2007 17:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Egy rövid videó :
http://kalazif2.googlepages.com/DSCF0865_new.mpg
A tekercs még nincs lerögzítve, aki képkockánként megnézi, láthatja, mennyire bemozdul minden :) Ez 35V-ról volt, és egy 10 centi hosszú 5mm vastag acélrudat lőttem ki vele. A kisebb acélt nem gyorsítja fel ennyire. Ja persze nincs kihegyezve a rúd vége, teljesen tompa. Valamikor bedobozolom, és jól lerögzítek mindent.


szer. ápr. 25, 2007 17:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Mi a vélemény arról, ha egy kör alaku pályán fut egy acélgolyó és többször átmegy egyre gyorsulva egy elektromágnesen aminél optikai kapu kapcsolja be a mágnest minden gyorsítási ciklusnál.

Az ebben a kérdés, hogy a folyamatos körben mozgás okozta irányváltoztatás mennyit emészt fel a mozgási energiából?
Tartok tőle, hogy ezen bukna a dolog.

Esetleg egy csövön egymás után több tekercs külön elektronikával?


szer. ápr. 25, 2007 17:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na, friss: van tirisztorom, valami jókora orosz, szerencsére hamar sikerült működésre bírnom a cuccot :) 0,3F 30-40V-al kísérletezek, de a kartondobozt átviszi lazán :P Még ma felrakok videót, és képeket :P
Kép
Rajz.
http://kalazif2.googlepages.com/falbaehh.jpg
A falat sem kímélem.


szer. ápr. 25, 2007 15:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Aha, akkor jó, elég lesz egy pár centis borda. Majd lehet kérnék én is belőle, majd szólok előtte.


pén. jan. 26, 2007 17:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gondolom 1-2 V, de nem ez a lényeg, mert áramimpulzussal kell vezérelni. 0,5-1 A szükséges az igazán gyors gyújtáshoz, bár kb. 100 mA-től már bebillen. Pl. 4,5V 4,7ohm. Meleg? Ha a teljes energia (80 Joule) a tirisztoron disszipálódott volna, az okozna 1-2 fok hőmérsékletváltozást. 250 grammos az egész tirisztor. Csak a szilicium lapka melegedhetett fel.


pén. jan. 26, 2007 12:26
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na azok jók, mekkora fesszel kell kb ezeket vezérelni? Az A-K közti fesz-hez képest 1-2V ? Ja, és a kisütés után nem volt meleg? :P


pén. jan. 26, 2007 11:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Másfél órával ezelőtt próbáltam ki: kb. 5000 A-t 0,5 ms-ig kibír, ez már biztos. 100000 uF 40 V-ot sütöttem ki vele direktben. Ezek 160A/800V-os orosz tirisztorok.

Van 1 db 400A/600V-os AEG is (1500 Ft), de elég nehéz csatlakozni hozzá, mert "pogácsa" kivitelű, meg egy 195A/800V-os AEG gyors tirisztor (ez "hagyományos" kivitelű, 2000 Ft).


csüt. jan. 25, 2007 22:32
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Azt már tőle kérdezd, de azt mondta, hogy 2000A-t elkapcsolhatsz vele simán.


csüt. jan. 25, 2007 21:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Az oké, de mekkora áramra? :P:)


csüt. jan. 25, 2007 21:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Csak megsúgom: SPafinál van 300Ft-ért az a 600V os tirisztor. Én abból tárazok be holnap.


csüt. jan. 25, 2007 21:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Egy sima kis acélrúdon, nem is volt anyira könnyű. Majd nézek én is szét, hátha van olcsón tirisztor.


csüt. jan. 25, 2007 20:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Én most vagyok tirisztor beszerzésen, utána én is ráállok a dologra.
Min tekerted a tekercsed?


csüt. jan. 25, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Kép
http://img408.imageshack.us/img408/3919/coil2uh.jpg
Csináltam egy kb 60 menetes tekercset, 2,2mm-es huzalból, kondikat fel tudom tölteni már.. 100V on (360J) szétvitte a 2,2-es huzal végét, szó szerint lerobbant :P Megnézem, hogy irf fet bírja-e a dolgot.


csüt. jan. 25, 2007 13:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
én az euromagnetnél vettem 20x5mm-es N45-ös anyagú NdFeB korongokat, asszem 390Ft-ért darabját


pén. jan. 12, 2007 8:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Virgo köd...Csepel, műhely,
Hozzászólás 
Benyaa írta:
Ez tényleg elég durva töltény lenne:)
Csak kérdés hogy lehet mágnest kilőni. mert ugyebár annak van egy polaritása. Mi van ha fordítva teszed bele? Téged lő át kb:)
Na meg a stabilitás. Ezt sem egyszerű a tengelye körül pörgetni


Átlő:-)

Azért, ilyen jó eredményre ne számíts!

Nem sok értelem van mágnest kilőni. A vas telítési korlátjai mindenképen alacsony szinten tartják a gyorsító erőt. Ez egy jelentősebb energia igény esetén sok fokozatot és hosszabb gyorsítópályát jelent. Sajnos ezen ok miatt viszonylag nagy lövedékátmérőt és hosszú lövedéket is kell alkalmazni. Ettől pedig a sebesség alacsony és a röppálya rövid és ívelt. Ez van.
A ballisztikus stabilitás emellett már nem is valódi probléma. Aerodinamikával simán meg lehetne oldani, mint a nyíl, fúvócső, vagy az uránmagos lövedék esetében.


pén. jan. 12, 2007 5:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: pén. jún. 17, 2005 22:01
Hozzászólások: 798
Tartózkodási hely: Budakalász
Hozzászólás 
Ez tényleg elég durva töltény lenne:)
Csak kérdés hogy lehet mágnest kilőni. mert ugyebár annak van egy polaritása. Mi van ha fordítva teszed bele? Téged lő át kb:)
Na meg a stabilitás. Ezt sem egyszerű a tengelye körül pörgetni


csüt. jan. 11, 2007 22:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Rosco: mennyiért is vetted azokat a nagy korong neodímium mágneseket?
Találtam olcsón (külföldi) N50-esig vehető drágaságokat :http://www.kjmagnetics.com/products.asp?cat=10
Ilyen folyadékot kéne kilőni coilgunnal :D :
http://www.dansdata.com/images/magnets/ferrofluid.mpg


csüt. jan. 11, 2007 21:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
sejtettem hogy valami ilyesmi... Azt hittem VTA-t akarsz csinálni. E célból már én is mágneseztem át mágneseket, szintén kondikkal, bár az csak 1 db 3000uF/350V volt. Eredmény=0

ha érdekel:
http://www.hyiq.org


szer. jan. 10, 2007 17:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. nov. 22, 2006 15:05
Hozzászólások: 155
Hozzászólás 
Bevallom időnként támadnak "eretnek' gondolataim..... Minato motorutánzathoz kellett téglatest alakú mágnesek pólusait áthelyeznem. Sajna + energiának nyoma sincs. Ha már szó van a kondikról:érdemes ezeket impulzusokkal tölteni? Elég alacsony lehet az ESR értékük az eredeti alkalmazásból itélve. Jelenleg egy házi készitésű kisteljesitményű generátorral töltöm,illetve van egy fél éve,hogy elővettem.


szer. jan. 10, 2007 16:50
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
mexx: minek polarizáltál át mágneseket? Csak nem valami "eretnek" cucc? Vagy hangszórókhoz, vagy motorokhoz kellett?


szer. jan. 10, 2007 16:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Az 1,3kJ 200V nál az már veszélyes :P A tápom kész, csak megfelelő trafót kell keresnem..


szer. jan. 10, 2007 16:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 188 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség