Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd jún. 04, 2024 17:04



Hozzászólás a témához  [ 201 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Nagyfeszültségű vezeték , távvezeték hatásai 
Szerző Üzenet
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Tron írta:
Idézet:
Én magam most vettem házat egy 120kV-os távvezeték ALATT.

Valamint:
Biztonsági övezet
A fogyasztói vezetékhálózatra meghatározott terület, amely arra hivatott, hogyóvja az emberi életet és egészséget.Ezért távvezeték létesítésekor
A 11/1984 (VIII. 22) IpM sz. rendelete a távvezeték környezetében biztonsági övezet létesítését írja elő:
120 kV-on 13 m,
1-35 kV-on 5 m, illetőleg 2,5 m.a vezeték azon szakaszán, amely a szabvány belterületre vonatkozó előírásainak megtartásával létesült. (a vezeték mindkét oldalán a szélső, nyugalomban levő áramvezetőktől vízszintesen és nyomvonalukra merőlegesen mért).
Az MSZ 151. sz. szabvány előírja, hogy 20 kV-os (35 kV-ig )szabadvezeték létesítését az épülettől 2 m-re, az emberi tartózkodásra szánt résztől (pl. terasz) 3 m távolságban lehet elhelyezni.
(forrás: ELMÜ)

Mi ebből a tanulság: ha ilyen okos vagy, hogy vehettél olyan házat, aminek tuti nincs építési engedélye, mert egyszerűen nem kaphatott!


Rettentő okos vagy. Vagy mégsem? Apró fejecskédben meg sem fordult, hogy esetleg a távvezetéket UTÓLAG építették oda? Mert ez a helyzet. És akkor még nem volt 1984. Sem a távvezeték, sem a ház építésénél. És képzeld, kiadnak építési engedélyt a területre még ma is! Kétszintes házak vannak alatta. És mindez teljesen legálisan. Házi feladat kitalálni, miért... a vezeték kétrendszerű, dupla keresztmetszetű, azaz ennél durvább már nem is lehetne.

Az utcában még vagy 200 ház van a zónán belül. És laknak benne, van, aki már 80 éve, sőt, nem is kevesen. Sőt, gyerekes családok, akiknek itt születtek a gyerekei, stb. És él mindegyik egészségben.

De fotelzsenikkel nem vitatkozom, mert felesleges.


szer. márc. 11, 2009 1:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Persze, hiszen közben regenerálódik a szervezet, cserélődnek a sejtek.

De azért ennyire nem vészes a dolog, fél perc alatt 1 évi dózis még nem veszélyes.
Egy tüdőszűrés alatt megkapja az ember az éves dózisának kb. 1/4-ét, 1/2-ét néhány pillanat alatt.
Ennek még nagyon minimális a kockázata, gyakorlatilag elhanyagolható.

Persze senki nem örülne, ha tudná, hogy azt vésik majd a sírkövére, hogy "gyakorlatilag elhanyagolható eséllyel halt meg".

Az sem mindegy, melyik szervet éri a sugárzás, mert nem egyforma az ellenálló képességük. A legérzékenyebbek a nyirokszervek, csontvelő, belek, bőr és szem, a kevésbé érzékenyek a csontozat, izmok és idegrendszer.

Van aki hajlamosabb a rákbetegségekre. Ez a hajlam örökölhető is, úgy tudom.

És persze befolyásolja az is, hogy az ember milyen egészségi állapotban van, mennyire jól táplált, stb.
Pl. katasztrófa utáni helyzetekben már fele annyi sugármennyiségnek lehet olyan hatása, mint rendezett körülmények között csak duplájának. (Tehát pl. a minimális halálos dózis 2000 mSv-ről 1000 mSv-re csökken)


vas. jan. 11, 2009 20:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
A radioaktivitásnál van egy alsó határ, ami alatt nincs hatása az emberi szervezetre, kb. 250 mSv alatt (nagyjából az átlagos magyarországi éves háttérsugárzás 100-szorosa, vagyis idehaza 100 év alatt ér ennyi sugárzás egy embert).

A besugárzási idő nem mindegy. Ha fél perc alatt kapsz akkora dózist, vagy 1 év alatt az nagyon nagy különbség.


vas. jan. 11, 2009 19:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
T68m írta:
Sparow2 írta:
Csak érdekességképpen: úgy tudom, hogy akik a paksi erőműben dolgoznak, folyamatosan számlálót hordanak, és amikor elérik az éves sugárdózist, akkor abban az évben nem kell dolgozniuk már.


de ezt egy átlagos dolgozó (ha jól tudom) nem kaphatja meg. Egy bérszámfejtő, manager vagy épp informatikus. Sugárzást (még ennyit is), csak az kaphat, aki közvetlenül a sugárzó anyagokkal dolgozik, fűtőelemet cserélők, reaktort karbantartók, stb. Nem?

Persze.
Ha minden rendben megy, akkor nem lépik túl.
De akinél esetleg mégis előfordul, akkor abban az évben már nem mehet dolgozni.

Szerk: De ezt csak hallottam. Szóval lehet nem így van.


vas. jan. 11, 2009 17:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Skori írta:
Idézet:
Nekem pl. van olyan ismerősöm, aki olyan gyárban dolgozik, ahol hidrogén cianid van a levegőben. Elvileg csak gázálarcban szabad ott dolgozni. Persze mivel kényelmetlen, ezért rendszeresen leveszik, ahol tudják, hogy kisebb a gáz koncentrációja. Azt mondja, van, hogy műszak végére úgy betépnek tőle, mintha részegek volnának.
Hát mit mondjak tök egészséges munkahely lehet.... :) Biztos semmi bajuk nem lesz tőle........ :shock: :shock: :shock: :shock: még hosszú távon sem....


Ha betartanák az előírásokat akkor egészséges munkahely volna. (Egyébként ha észreveszik, hogy megszegik a szabályokat --pl. leveszik az álarcot-- akkor pénzbüntetést kapnak)

A ciánt kis mennyiségben kidolgozza a szervezet, de rá tud szokni. (Hasonlóan, mint az alkoholhoz.) Ha pár napig nem dolgozik, akkor már hiányzik is neki.

Egyébként tudja ő is, hogy káros ... csak mászkálj meg dolgozz egész nap gázálarcban :( Biztos, hogy a 3. napon már Te is levennéd inkább néha. Nem szórakozásból mérgezik magukat, sejted biztosan.

Szerk: de mindegy is, ezt csak azért mondtam, hogy vannak akik ilyen környezetben élnek, és nem aggódnak, hogy jajj méreg, mi meg attól is félünk, hogy a mobiltelefon vagy a villanydrót káros lehet ... érted ...

Persze, ne értse félre senki, lehet a vezeték is káros, meg a telefon is (meg még sok dolog, amire talán nem is gondolunk). De ha valóban van valamilyen hatása, akkor az úgyis olyan minimális, hogy úgyse az számít.


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Sparow2 vas. jan. 11, 2009 18:02-kor.



vas. jan. 11, 2009 17:53
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Csak érdekességképpen: úgy tudom, hogy akik a paksi erõmûben dolgoznak, folyamatosan számlálót hordanak, és amikor elérik az éves sugárdózist, akkor abban az évben nem kell dolgozniuk már.


de ezt egy átlagos dolgozó (ha jól tudom) nem kaphatja meg. Egy bérszámfejtő, manager vagy épp informatikus. Sugárzást (még ennyit is), csak az kaphat, aki közvetlenül a sugárzó anyagokkal dolgozik, fűtőelemet cserélők, reaktort karbantartók, stb. Nem?


vas. jan. 11, 2009 17:52
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Skori írta:
Idézet:
Egy rákbetegség kialakulásához nem kell 10-20 év.
Debizony kellhet! Erre speciel tudnék pár példát mondani. Többek között pl. egy volt kollégát.

Itt több megjegyzésem volna:
1. azt nem lehet tudni, hogy egy adott ember mitől kapott rákbetegséget (hiszen lehet, hogy ha egy őserdőben élne, ahol nincs szennyezettség, akkor is beteg lett volna)
2. úgy értettem a kialakulást, hogy amikor az első beteg sejt kialakult (ha valaki a 10. évben hal meg, akkor lehet, hogy a betegsége csak a 9. évben kezdődött el, és a lefolyásához csak 1 év kellett)
Amire reagáltam ezzel, az az volt, hogy a mobiltelefonálás káros hatása csak 10-20 év múlva lesz látható. Erre mondtam, hogy nem kell 10-20 év.
Egyetlen egyednél lehet, hogy csak 10 év múlva jön elő a betegség (vagy lehet, hogy soha), de itt nagy számú egyedről volt szó, akik közül --ha van káros hatás-- akkor sokaknál az első évben előjön. Vagyis ha a mobiltelefon használata rákbetegséget okozna, az már néhány éven belül látszódna, nem kellene 10-20 év.

Skori írta:
Idézet:
Ha annyira veszélyes volna a mobiltelefon használata, akkor már rég feltűnt volna, hiszen nálunk fejlettebb régiókban már évtizedekkel előbb használták, mint mi.
attól függ ki mennyire érzékeny rá, és mennyit használja. Az átlagos használat egy átlagos érzékenységű emberre valószinüleg nem veszélyes. Viszont nem merném azt állítani, hogy senkire sem veszélyes. Szerintem még egy egészséges embernek sem jó ha egész nap a fülén van a mobil.

Persze, sok mindentől függ, az nem kétséges.

Skori írta:
Idézet:
Ez is olyan, mint amikor ezelőtt 20-30 évvel ezelőtt azt mondták, hogy elrontja a gyerek szemét a tévé, ha sokat nézi. Aztán volt napi 2 óra adás. Ma meg mindenki órákat ül monitorok, tévék előtt, aztán mégsincs több szemüveges ember, mint 30 évvel ezelőtt. (Jó, ma már mások a tévék, mint 30 éve, de akkor is)
Szerintem meg több a szemüveges, főleg a fiatalabbak között (talán többet nézik a monitort?)

Lehet, hogy több a szemüveges ember ...
De ennek az is lehet az oka, hogy többen mennek szemészetre,orvoshoz, és jobban észreveszik, hogy nem jól lát.
(Másrészt a monitor más, mint a tévé, mert a monitort általában közelről nézik. A tévét több méterről nézi a legtöbb ember. Az emberi szemnek az sem jó, ha túl közelre kell sokáig fokuszálnia, ezért érdemes a monitort úgy elhelyezni, hogy legalább 1 méterre legyen az ember szemétől. Sokan fél méterről bámulják. Igaz, régen az olvasásra is ezt mondták, hogy nem jó, ha közelről olvas az ember. És egy könyvet azért nem tart el senki 1 méterre, általában 40-50 cm-ről olvasnak. Ez sem jó.)
Skori írta:
Idézet:
Egyébként az uránporos arckrém, meg uránfestékes órára visszatérve: a földön nem homogén a radioktív sugárzás, van ahol sokkal nagyobb, mint máshol (pl. homokos tengerpartokon sokszor). Elképzelhető, hogy akik ilyen helyen laknak, sokkal nagyobb dózist kapnak, mint aki uránporos pirosítót ken az arcára.
Hát nem tudom mennyire mérhető a háttérsugárzáshoz, de most őszintén: ha a barátnőd (feleséged stb.) ilyesmit akarna használni mert mondjuk a barátnőjének bevált.... nem akarnád lebeszélni róla?
Egyébként szerintem sehol sincs akkora természetes háttérsugárzás, hogy kipiruljon az arcbőr tőle :)

Gondolom a bőr nem a sugárzástól pirult ki, hanem valami mástól (esetleg valamilyen uránvegyület színe piros, esetleg más festékhez kellett még sárga szín: oxidja sárga színű).
Hogy a bőr kipirosodjon, ahhoz kb. 2-3 Gy dózis kell, de ez már szőrzet és hajhullással jár. Szóval biztosan nem a sugárzás hatásától lett piros az arcuk akik ilyet használtak.
Egyébként az urán a --radioaktív hatástól eltekintve, csak kémiailag nézve-- erősen mérgező.

A háttérsugárzás Magyarországom kb. 2,5 mSv/év. (Ez átlag, nagyban függ a helytől, az időjárástól és a táplálkozási szokásoktól is, lehet 2-3-szoros eltérés is. Pl. esőben a víz lehozza a magasban lebegő részecskéket, és olyankor nagyobb a háttérsugárzás.)

A radioaktivitásnál van egy alsó határ, ami alatt nincs hatása az emberi szervezetre, kb. 250 mSv alatt (nagyjából az átlagos magyarországi éves háttérsugárzás 100-szorosa, vagyis idehaza 100 év alatt ér ennyi sugárzás egy embert). Vannak olyan helyek a Földön, ahol a háttrésugárzás eléri vagy megközelíti a magyarországi érték 8-10-szeresét (egyébként ott sincs több rákbeteg).
Az első halálesetek 2000 mSv fölött kezdődnek. 7000 mSv körüli sugárzás már minden embert elpusztít (halálozási arány 100%).

Csak érdekességképpen: úgy tudom, hogy akik a paksi erőműben dolgoznak, folyamatosan számlálót hordanak, és amikor elérik az éves sugárdózist, akkor abban az évben nem kell dolgozniuk már.

Skori írta:
Szóval nem lehet ezeket a dolgokat egy kalap alá venni. A mobillal kapcsolatban pedig konkrét, számszerű, mért értéket írtam be. Akit érdekel vegye a fáradtságot, és nézzen utána mennyi 1800MHz-en a hivatalosan elfogadott egészségügyi határérték (térerősség V/m-ben).

Ezt nem tudom, fogalmam sincs róla. (Azért ha annyira veszélyes volna, akkor lejjebb vennék a teljesítményét ... persze ekkor bizonyos helyeken több adótorony kellene)


vas. jan. 11, 2009 17:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
Nekem pl. van olyan ismerősöm, aki olyan gyárban dolgozik, ahol hidrogén cianid van a levegőben. Elvileg csak gázálarcban szabad ott dolgozni. Persze mivel kényelmetlen, ezért rendszeresen leveszik, ahol tudják, hogy kisebb a gáz koncentrációja. Azt mondja, van, hogy műszak végére úgy betépnek tőle, mintha részegek volnának.
Hát mit mondjak tök egészséges munkahely lehet.... :) Biztos semmi bajuk nem lesz tőle........ :shock: :shock: :shock: :shock: még hosszú távon sem....


- Doktor úr! Az éjjel az egyik betege meghalt!
- Melyik?
- A 2-es kórteremben a szimuláns....


szomb. jan. 10, 2009 21:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
...Pl. a szomszédban lakik egy öreg néni, aki mikor kisgyerekként Húsvétkor mentem locsolkodni, nem engedte meglocsolni magát, mert fáj a feje a kölnitől.....
Nem biztos, hogy a néni hipochonder (50%). Nekem pl. a dohányfüsttől meg tud fájdulni a fejem, van hogy később veszem észre - mikor már egy ideje lüktet a fejem, hogy a fenébe valaki befüstölt ide..... Simán el tudom képzelni, hogy valaki allergiás egy bizonyos vegyszerre (szagra stb..) - ami pl. a kölnik gyakori összetevője...
Tehát attól, hogy valami téged egyáltalán nem zavar, és esetleg nincs is rád hatással, még egyáltalán nem biztos, hogy mással is ez a helyzet. Tehát szerintem nem szabad egyből hülyének nézni senkit sem azért, mert mondjuk mi másképp látjuk a dolgokat.


szomb. jan. 10, 2009 21:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
Egy rákbetegség kialakulásához nem kell 10-20 év.
Debizony kellhet! Erre speciel tudnék pár példát mondani. Többek között pl. egy volt kollégát.
Idézet:
Ha annyira veszélyes volna a mobiltelefon használata, akkor már rég feltűnt volna, hiszen nálunk fejlettebb régiókban már évtizedekkel előbb használták, mint mi.
attól függ ki mennyire érzékeny rá, és mennyit használja. Az átlagos használat egy átlagos érzékenységű emberre valószinüleg nem veszélyes. Viszont nem merném azt állítani, hogy senkire sem veszélyes. Szerintem még egy egészséges embernek sem jó ha egész nap a fülén van a mobil.
Idézet:
Ez is olyan, mint amikor ezelőtt 20-30 évvel ezelőtt azt mondták, hogy elrontja a gyerek szemét a tévé, ha sokat nézi. Aztán volt napi 2 óra adás. Ma meg mindenki órákat ül monitorok, tévék előtt, aztán mégsincs több szemüveges ember, mint 30 évvel ezelőtt. (Jó, ma már mások a tévék, mint 30 éve, de akkor is)
Szerintem meg több a szemüveges, főleg a fiatalabbak között (talán többet nézik a monitort?)
Idézet:
Egyébként az uránporos arckrém, meg uránfestékes órára visszatérve: a földön nem homogén a radioktív sugárzás, van ahol sokkal nagyobb, mint máshol (pl. homokos tengerpartokon sokszor). Elképzelhető, hogy akik ilyen helyen laknak, sokkal nagyobb dózist kapnak, mint aki uránporos pirosítót ken az arcára.
Hát nem tudom mennyire mérhető a háttérsugárzáshoz, de most őszintén: ha a barátnőd (feleséged stb.) ilyesmit akarna használni mert mondjuk a barátnőjének bevált.... nem akarnád lebeszélni róla?
Egyébként szerintem sehol sincs akkora természetes háttérsugárzás, hogy kipiruljon az arcbőr tőle :)

Szóval nem lehet ezeket a dolgokat egy kalap alá venni. A mobillal kapcsolatban pedig konkrét, számszerű, mért értéket írtam be. Akit érdekel vegye a fáradtságot, és nézzen utána mennyi 1800MHz-en a hivatalosan elfogadott egészségügyi határérték (térerősség V/m-ben).


szomb. jan. 10, 2009 21:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Unnamed írta:
......nevezzük hipochondernek :)
Tulajdonképpen az is egy betegség.


szomb. jan. 10, 2009 21:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Vagy pl. van olyan ismerős, hogy a felesége sokszor orvosi könyveket olvasott, aztán annyira beképzelte, hogy ilyen-olyan betegsége van, hogy még tüneteket is produkált.


Igen, erről beszélek, nevezzük hipochondernek :)


pén. jan. 09, 2009 19:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Unnamed írta:
A témával kapcsolatban meg szerintem vannak érzékeny emberek, akik esetleg rosszul vannak nagy villamos térerősség hatására. Vagy a tudat, hogy ők most egy ilyen vezeték közelébe vannak elég, hogy káros hatásokat váltsanak ki belőlük, miközben a vezeték fizikai jelenléte valójában semmilyen hatást nem gyakorolna rájuk egyébként.


Ez az: van aki totál beképzeli, hogy árt neki valami.
Pl. a szomszédban lakik egy öreg néni, aki mikor kisgyerekként Húsvétkor mentem locsolkodni, nem engedte meglocsolni magát, mert fáj a feje a kölnitől. Voltam kb. 10 éves, és csodálkoztam, hogy hogy fájhat a feje tőle, hiszen csak pár csepp alkohol meg némi illatanyag ... ettől senkinek nem fájdult meg a feje :roll:

Vagy pl. van olyan ismerős, hogy a felesége sokszor orvosi könyveket olvasott, aztán annyira beképzelte, hogy ilyen-olyan betegsége van, hogy még tüneteket is produkált. Ha jöttek vendégségbe, akkor el kellett dugni előle az orvosi könyveket. (Bár azt se értettem, hogy ha tudja magáról, hogy ilyen --elnézést a kifejezésért-- hülye, akkor miért olvassa???)

Optimista vicc:
Béla bácsi dokinál van. A doki megvizsgálja:
- Béla bácsi, nagyon rossz hírem van! A bal fele nemsokára teljesen le fog bénulni!
Béla bácsi benyúl a nadrágjába és látványos mozdulattal átteszi a répát a jobb oldalra:
- Eeehhh ... Mentsük, ami menthető ...
:lol:


pén. jan. 09, 2009 19:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Skori írta:
Idézet:
"....mindig kitalálnak valami újat, hogy ja, ez is káros, ja, az is káros ... persze, amíg nem tudták, használták örömmel az emberek. ...."
A rádioaktivitás felfedezése környékén még gyártottak uránport tartalmazó arckrémet, mert szépen kipirosította a hölgyek arcát...
Ma aligha kockáztatná meg valaki.....

Erről jut eszembe: régen, még talán 15 éve történt, hogy ismerős srác meg lány összevitatkoztak, hogy a nők vagy a férfiak okosabbak-e. Persze csak poénból.
Erre a srác, aki egy nagy dumás fazon volt, hirtelen felsorolt néhány híres férfi tudóst, és mondta a lánynak, hogy nőkből nem voltak ilyen híres tudósok.
Erre a csaj:
- Dehogynem! Például Madam Curie ...
De a fiúnál megvolt a válasz:
- Kicsoda? A Madam Curie? Olyan buta volt, hogy a mellényzsebébe tette a plutóniumot, aztán csodálkozott, hogy hullott a haja!

Skori írta:
És igen, a dohányzás is jó példa....
(és jó esélyjel a mobil is, mindenesetre nem akarom saját tapasztalatból megtudni, maradjunk annyiban, hogy majd 10...20 év múlva biztosabbat tudunk)

Egy rákbetegség kialakulásához nem kell 10-20 év.
Ha annyira veszélyes volna a mobiltelefon használata, akkor már rég feltűnt volna, hiszen nálunk fejlettebb régiókban már évtizedekkel előbb használták, mint mi.

Ez is olyan, mint amikor ezelőtt 20-30 évvel ezelőtt azt mondták, hogy elrontja a gyerek szemét a tévé, ha sokat nézi. Aztán volt napi 2 óra adás. Ma meg mindenki órákat ül monitorok, tévék előtt, aztán mégsincs több szemüveges ember, mint 30 évvel ezelőtt. (Jó, ma már mások a tévék, mint 30 éve, de akkor is)

De pl. van ismerős, aki elmesélte, hogy amikor a 60-as évek elején a környéken vezették az áramot, és lehetett bekötni a lakásokba, akkor még csak főképp világításra használták, mert nem volt elektromos berendezésük. És a környékbeli lakosok attól féltek, hogy ha villanykörtével világítanak este, akkor tönkremegy a szemük, mert az nem olyan, mint a napfény. Egy hülye kitalálta, a többiek meg elhitték neki. Pedig előtte a petróleum lámpa se volt éppen napfény :roll:

Rengeteg ilyen van/volt, amire kitalálták, hogy káros.
Skori írta:
Az evolúció szepmpontjából lehet, hogy hasznos egy dolog, pl. még a háttérsugárzás is, de az egyed (egyének) szempontjából káros lehet.
A többség szerene sokáig egészséges maradni... és az evolúciót meg magasról leszarja. :)

Azt akartam kifejezni, hogy maga az élet egy egészségtelen dolog. Hiszen úgy alakultak ki az egyes fajok, és úgy ment végbe a törzsfejlődés, hogy a DNS szerkezet sérült. Pedig akkor még nem voltak vegyszerek, meg füst, meg ipari szennyeződés.

Egyébként az uránporos arckrém, meg uránfestékes órára visszatérve: a földön nem homogén a radioktív sugárzás, van ahol sokkal nagyobb, mint máshol (pl. homokos tengerpartokon sokszor).
Elképzelhető, hogy akik ilyen helyen laknak, sokkal nagyobb dózist kapnak, mint aki uránporos pirosítót ken az arcára.

Nekem pl. van olyan ismerősöm, aki olyan gyárban dolgozik, ahol hidrogén cianid van a levegőben. Elvileg csak gázálarcban szabad ott dolgozni. Persze mivel kényelmetlen, ezért rendszeresen leveszik, ahol tudják, hogy kisebb a gáz koncentrációja. Azt mondja, van, hogy műszak végére úgy betépnek tőle, mintha részegek volnának.


pén. jan. 09, 2009 18:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Skori írta:
A rádioaktivitás felfedezése környékén még gyártottak uránport tartalmazó arckrémet, mert szépen kipirosította a hölgyek arcát...


Sőt, a rádiumos festéket az órákra úgy vitték fel, mint később a bélyeget szokás, megnyalták a festéket, és úgy ragasztották fel. (Néhány évente lecserélték gondolom a teljes személyzetet :twisted: )

A témával kapcsolatban meg szerintem vannak érzékeny emberek, akik esetleg rosszul vannak nagy villamos térerősség hatására. Vagy a tudat, hogy ők most egy ilyen vezeték közelébe vannak elég, hogy káros hatásokat váltsanak ki belőlük, miközben a vezeték fizikai jelenléte valójában semmilyen hatást nem gyakorolna rájuk egyébként.


pén. jan. 09, 2009 17:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Idézet:
"....mindig kitalálnak valami újat, hogy ja, ez is káros, ja, az is káros ... persze, amíg nem tudták, használták örömmel az emberek. ...."
A rádioaktivitás felfedezése környékén még gyártottak uránport tartalmazó arckrémet, mert szépen kipirosította a hölgyek arcát...
Ma aligha kockáztatná meg valaki.....
És igen, a dohányzás is jó példa....
(és jó esélyjel a mobil is, mindenesetre nem akarom saját tapasztalatból megtudni, maradjunk annyiban, hogy majd 10...20 év múlva biztosabbat tudunk)

Az evolúció szepmpontjából lehet, hogy hasznos egy dolog, pl. még a háttérsugárzás is, de az egyed (egyének) szempontjából káros lehet.
A többség szerene sokáig egészséges maradni... és az evolúciót meg magasról leszarja. :)


pén. jan. 09, 2009 17:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Na mindegy ...
Csak azért írtam, mert volt 1-2 fura hsz is ... igaz régiek, de pl. földelés elõtt rázott a fém kerítés? Miért, porcelán lábak tartották a föld fölött, vagy mi tartotta a földben ... :roll:


kialakulhatnak rajta állóhullák, de az nem idetartozó téma.


csüt. jan. 08, 2009 20:47
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Na mindegy ...
Csak azért írtam, mert volt 1-2 fura hsz is ... igaz régiek, de pl. földelés előtt rázott a fém kerítés? Miért, porcelán lábak tartották a föld fölött, vagy mi tartotta a földben ... :roll:


csüt. jan. 08, 2009 19:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
Skori írta:
Bocs most egy kicsit offolok:
Korábban írtam már hogy a moibilokkal is gáz van. Illetve akkoriban emelték meg az eü határértékeket, (hogy a mobilok beleférjenek, jó mi?)

Nos pár napja volt alkalmam egy profi közeltérmérõt összeismertetni a saját mobilommal, olyan helyen ahol kicsi a térerõ és a mobil max teljesíménnyel ad. Döbbenetes volt, közvetlen a készülék mellet közel 100V/m-es térerõt produkált ez 1800MHz-en brutális! Persze 1m-rõl már kicsi a térerõ és valószinüleg nem lépi túl eü határértéket sem. De mindenki a fülére teszi a mobilt és nem 1m-rõl használja. Hogy keményen fogalmazzak: aki sokat mobilozik a mai technikájú mobilokkal, annak valószinüleg nem fognak nyugdíjat fizetni... sorry. Ja és ez csak a saját magánvéleményem, amit itt elmondtam, de nem szeretném ha valaki ilyesmit terjesztve rám hivatkozna.

Ráérünk aggódni, amikor az amik kihalnak, mert az USA-ban már 25 éve van tömeges mobil kommunikáció, míg nálunk csak 10 éve terjedt el tömeges mértékben :roll:

Ha mindig azt keresnénk, hogy mi egészségtelen, akkor nem nyúlnánk semmihez, mert maga az élet káros az egészségre. (Ha a génállomány sosem változna meg, akkor nem volna mutáció, és nem lett volna fajfejlõdés sem; ember sem: ugyanazok a fajok volnának, amik 100 millió évvel ezelõtt: lehet csak egysejtû élet lenne)
Ha nem ennénk meg semmit, ami káros, akkor nem ennénk zsírt, mert egészségtelen, nem ennénk cukrot, mert egészségtelen, nem ennénk zöldséget, mert permetezve volt, meg trágyázva volt a föld, stb... nem ennék semmit.

Aztán mindig kitalálnak valami újat, hogy ja, ez is káros, ja, az is káros ... persze, amíg nem tudták, használták örömmel az emberek.
Pl. milyen népszerû volt az azbeszt annakidején ... vagy pl. nagyfater mesélte, hogy a 60-as években DDT-vel permeteztek, aztán mikor fõzte a krumplit, még fõzés közben meg evés közben is érezni lehetett a permetszer büdös szagát, csak megették, mert akkoriban úgy volt, hogy a DDT nem káros az emberi szervezetre.

Ugyanígy: dohányfüst ... (mondjuk én nem dohányzom, nem is akarom védeni azt, aki igen)
Megnézel egy régi filmet, a 60-as, 70-es évekbõl (de még a 80-as évekbõl Magyarországon is), és sok jelenetben a szobában/munkahelyen nem dohányzók között cigarettáznak ... ma ez már bunkóságnak számít, de akkor le se tojta senki. Persze biztos káros meg egészségtelen (van is ismerõs, aki pl. dohányzik egy ideje, és azt mondja, futás közben visszafogja). Ennek ellenére nem hiszem, hogy ha megnéznék egy statisztikát, hogy a 60-as, 70-es, 80-as években meg most hány tüdõrákos ember volt/van, akkor nagy különbséget tapasztalnék. Eltúlozzák a dolgot.


ez is tisztán gazdasági kérdés. Amíg egy dolog (ddt, dohányzás, stb.) közvetlen anyagi haszna nagyobb, mint a kára, addig elhallgatják a kétkedő hangokat, ahogy a kár lesz nagyobb a haszonnál, rögtön rázendít a "megmondtam" kórus.
Villanyvezetéknél - egyelőre - kisebb a vezeték káros hatása, mint amennyit azzal társadalmilag nyerünk, hogy van (illetve amennyit megtakarítunk azzal, hogy úgy van, ahogy van, nem pedig pl. földbeásva)vezeték.

A magam részéről úgy vagyok vele, mint az új programokkal: megvárom míg másoknál kiderül jó-e vagy sem. Persze az olyan dolgoknál, amik hatása később jelentkezik, ez a statégia sem nyújt biztonságot.


csüt. jan. 08, 2009 18:57
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Skori írta:
Bocs most egy kicsit offolok:
Korábban írtam már hogy a moibilokkal is gáz van. Illetve akkoriban emelték meg az eü határértékeket, (hogy a mobilok beleférjenek, jó mi?)

Nos pár napja volt alkalmam egy profi közeltérmérőt összeismertetni a saját mobilommal, olyan helyen ahol kicsi a térerő és a mobil max teljesíménnyel ad. Döbbenetes volt, közvetlen a készülék mellet közel 100V/m-es térerőt produkált ez 1800MHz-en brutális! Persze 1m-ről már kicsi a térerő és valószinüleg nem lépi túl eü határértéket sem. De mindenki a fülére teszi a mobilt és nem 1m-ről használja. Hogy keményen fogalmazzak: aki sokat mobilozik a mai technikájú mobilokkal, annak valószinüleg nem fognak nyugdíjat fizetni... sorry. Ja és ez csak a saját magánvéleményem, amit itt elmondtam, de nem szeretném ha valaki ilyesmit terjesztve rám hivatkozna.

Ráérünk aggódni, amikor az amik kihalnak, mert az USA-ban már 25 éve van tömeges mobil kommunikáció, míg nálunk csak 10 éve terjedt el tömeges mértékben :roll:

Ha mindig azt keresnénk, hogy mi egészségtelen, akkor nem nyúlnánk semmihez, mert maga az élet káros az egészségre. (Ha a génállomány sosem változna meg, akkor nem volna mutáció, és nem lett volna fajfejlődés sem; ember sem: ugyanazok a fajok volnának, amik 100 millió évvel ezelőtt: lehet csak egysejtű élet lenne)
Ha nem ennénk meg semmit, ami káros, akkor nem ennénk zsírt, mert egészségtelen, nem ennénk cukrot, mert egészségtelen, nem ennénk zöldséget, mert permetezve volt, meg trágyázva volt a föld, stb... nem ennék semmit.

Aztán mindig kitalálnak valami újat, hogy ja, ez is káros, ja, az is káros ... persze, amíg nem tudták, használták örömmel az emberek.
Pl. milyen népszerű volt az azbeszt annakidején ... vagy pl. nagyfater mesélte, hogy a 60-as években DDT-vel permeteztek, aztán mikor főzte a krumplit, még főzés közben meg evés közben is érezni lehetett a permetszer büdös szagát, csak megették, mert akkoriban úgy volt, hogy a DDT nem káros az emberi szervezetre.

Ugyanígy: dohányfüst ... (mondjuk én nem dohányzom, nem is akarom védeni azt, aki igen)
Megnézel egy régi filmet, a 60-as, 70-es évekből (de még a 80-as évekből Magyarországon is), és sok jelenetben a szobában/munkahelyen nem dohányzók között cigarettáznak ... ma ez már bunkóságnak számít, de akkor le se tojta senki. Persze biztos káros meg egészségtelen (van is ismerős, aki pl. dohányzik egy ideje, és azt mondja, futás közben visszafogja). Ennek ellenére nem hiszem, hogy ha megnéznék egy statisztikát, hogy a 60-as, 70-es, 80-as években meg most hány tüdőrákos ember volt/van, akkor nagy különbséget tapasztalnék. Eltúlozzák a dolgot.


csüt. jan. 08, 2009 18:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
1x egy kiránduláson valahol a Gödöllői dombságban. Az út egy nagyfesz vezeték mellett vezetett, és pont egy dombon mentünk át, így relatíve közel mentünk el a vezetékekhez.

Ha hozzáértem a mellettem lévő karjához vagy arcához, lehetett érezni, hogy bizsereg, tehát már igenis folyt valamekkora áram. Pedig a két ember talán ha 1m-re állt egymástól. Tehát igenis van térerő ami kiszór. Fázisok ide vagy oda...

Találós kérdés: a távvezetékek alatt miért nőnek nagyobbra a növények?

A település határában szoktam rendszeresen futni. Meg bringázni.
4-szer megyek át nagyfesz vezetékek alatt (egy több km széles földdarabon átmegy keresztben két vezeték), és sose rázott meg még ...

A növényzeten (idén pl. kukorica volt ott, de szokott lenni búza meg hasonlók is, sőt egyik évben repce vagy mi volt valami zöld levelű, alacsony növény) sem vettem észre, hogy magasabb volna a vezetékek alatt, de majd idén odafigyelek jobban. De még az egyik út szélén a fás, bozótos rész sem magasabb, mint a többi rész általában.

Viszont párás időben búgó és nagyon halk sercegő hangja van a vezetékeknek.
Nyáron meg, amikor már megy le a nap, akkor az egyiken valamilyen rádió hallatszik, érteni nem szoktam, mert ahhoz túl halk, de olyan, mint amikor emberek beszélgetnek.


Egyébként ha a vezetékhez közel állsz, pl. egyik alatt, akkor nem vagy azonos távolságra tőlük. De relatíve nagy távolságból az a pár méter elhanyagolható.


csüt. jan. 08, 2009 18:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Este megnéztem a két távvezetéket. Az egyiknek két lába van. Középen megy az utca. Az utca két szélén meg házak. Nem túl sűrűen, de vannak. A másik távvezetéknek egyik, másik oszlopa szerintem magántelkeken áll, de ez azért nem biztos, nem láttam rendesen a sötét miatt. Egyébként, valahonnan Aszód felöl jönnek Gödöllőn keresztűl és ahol nincsenek házak, csak erdő, meg szántó, ott szépen ki van hagyva egy jó széles sáv. Látszik, hogy azért egyes helyeken ügyelnek az előírásokra...


kedd jan. 06, 2009 22:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: távvezeték
CiluHS írta:
Hűűű, mennyi szakértő ül itt, az egyáltalán nem ide tartozó youtube videókkal együtt... (mely videókat magamnak már letöltöttem régen, mert a saját szakterületükön nagyon szép cuccok.........
És több mint egy év után jutott eszedbe hogy válaszolj a 2007 novemberi hozzászólásokra???? :) :) :)
CiluHS írta:
.....Én magam most vettem házat egy 120kV-os távvezeték ALATT. A feltételezések nem érdekelnek. .......
Gratulálok! :) És igazad van, így 100%-osan és elsőkézből megtudhatod, hogy ártalmas-e vagy sem! Ha most egészséges vagy akkor az jó referencia lesz. Néhány év múlva, amikor a mostani fellángolás után újra előkerül a téma, majd beszámiolhatsz hogy vált be a ház, ott laksz-e még, és változott-e a véleményed a témáról vagy sem!
Idézet:
...A tudományos ostobaság sajnos határtalan. Ezt a fizika oktatásnak köszönhetjük.......
Az biztos, és jelenleg éppen még tovább rombolják az oktatást...


kedd jan. 06, 2009 17:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Hát, ha valakit rá bírok venni a fotózásra, akkor igen.


kedd jan. 06, 2009 15:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Dörmike!
Ha tudnál egy fotót betenni a távvezetékről, sokat segítene. De mivel aztírod, hogy az utca mindkét oldalán megy 1-1, 90% fölé teszem a valószínűségét, hogy 22kV-os.
Tudok Budapesten 120-as drótot, ami az utcán megy (pl: X. ker. Fertő utca). Ott maga az utca van a vezeték alatt, az oszloplábak az utca két oldalán. Aztán egy kis szabad terület, aztán járda - kerítés. (a maps.google.com-on látszik egy oszlop árnyéka a Makk utca Fertő utca sarkánál, majd egy másik a Somfa utcánál) Itt gondolom előbb voltak a házak, aztán kellett valahogy az iparterületre eljuttatni a villanyt.


hétf. jan. 05, 2009 21:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 283
Tartózkodási hely: Baranya, változó fellelhetőséggel.
Hozzászólás 
Tom12 írta:
...bár a 3fázisú elrendezés gondolom elég statikussá teszi....

Szerintem is eléggé kiegyenlítik egymást a fázisok. Tapasztalat az, hogy mindenhol (akár 120, 220 kV távvez) alatt is lehet középhullámon rádiót hallgatni, de amikor autóval áthajtunk egy vasúti átjárón (persze villamosított vonalon), akkor ott elég finom búgás hallatszik a rádióból. Simán lenyomja a Kossuthot is. Mert ugye ilyen esetben áthaladunk a hurkon. Ott lenne érdemes mérni.

hmli


vas. jan. 04, 2009 18:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Nem tudom biztosan, de több mint 100 méterre vannak egymástól az oszlopok és jó magasak. A helyszínrajzon mintha 220 kV-ot láttam volna, de ez már rég volt. Egyébként, sokáig az utcán megy a nyomvonal, ráadásul kettő, az utca mindkét oldalán van egy-egy oszlop, közte meg a forgalom, ami csekély, de megy. Tehát, két távvezeték van, nagyjából egymás mellett. Aztán az egész elkanyarodik be a házak fölé. A vége szerintem Zuglóban van az OVIT-nál, a Körvasútsoron. Ha ezt egyszer beásnák a földbe... ugyanis nagyon zavarja a panorámát, ami innen gyönyörű. Az a röhej, hogy azon a részen a telkekre földkábel megy. ( nincs is közvilágítás, mert nincs mire feltenni a lámpákat... ) De távvezeték az van rendesen. Sajnos, a Googlemaps műholdas felvételei nem tudnak elég nagy felbontást, de aki ismeri a helyszínt, az azért látja az oszlopokat.


vas. jan. 04, 2009 17:54
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Dörmike!
Bizti, hogy 120-as az a drót?
A 22kV alá ugyanis korlátozással már szabad építkezni. Csak épp azt felejtik el mindig megemlíteni az eladók és az önkormányzat ügyintézői, hogy az ELMÜ-nek örökös szolgalmi joga van a területre.
(értsd: karbantartás címszóval bármikor bemehetnek a területre, ebben megakadályozni őket nemszabad, bár az esetleges rongálásért kártérítéssel tartoznak)


vas. jan. 04, 2009 17:10
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
De, kiadnak építési engedélyt, az OVIT-hoz kell fordulni. Szadán lakom, van itt egy pár távvezeték, alattuk meg házak. Van, ahol be van tartva a 13 m, de többnyire nincs, még új házak esetében sem.
Ami engem zavart, egyrészt a távvezeték látványa, másrészt, hogy ködös, párás időben sercegett a fejem felett. Ez nagyon idegesítő lehet hosszú távon. Pedig az egyharmadából megúszhattam volna a telekvásárlást.


vas. jan. 04, 2009 15:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Hogy feltamadt par ev hibernalasbol ez a topic :)


vas. jan. 04, 2009 11:21
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás 
Idézet:
Skori írta:
Akkor egy kis vitaindító (az említett anyagból ollózva):
Idézet:
.......Napjainkig a legnagyobb epidemiológiai vizsgálatot Svédországban végezték el. Egy finnországi "cohort" vizsgálat a távvezetékek környezetében 0.2 µT felett 1.6-os, illetve 2.3-as relativ kockázatot mutatott ki gyermekkori leukémia, illetve agytumorok gyakoriságában.


Idézet a Wiki-ről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6ldi_m%C3%A1gneses_mez%C5%91
"A mágneses mező erőssége a Föld felszínén legkevesebb 30 mikrotesla (0,3 gauss) Dél-Amerika és Dél-Afrika egyes részein, legtöbb 60 mikrotesla (0,6 gauss) a mágneses sarkok körül, Észak-Kanadában, Ausztrália déli részén és Szibériában."

Ez azonban statikus, nem 50Hz-es, bár a 3fázisú elrendezés gondolom elég statikussá teszi.
Szerintem is a "placebó hatás" lehet a mizéria fő okozója.

UI: Amit meg Tron írt, azt nem árt betartani, ha másért nem is, mert a SZABVÁNY az szent :D
A telekspekulánsok meg menjenek a ...


vas. jan. 04, 2009 9:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 21, 2006 16:24
Hozzászólások: 1362
Hozzászólás 
Idézet:
Én magam most vettem házat egy 120kV-os távvezeték ALATT.

Valamint:
Biztonsági övezet
A fogyasztói vezetékhálózatra meghatározott terület, amely arra hivatott, hogyóvja az emberi életet és egészséget.Ezért távvezeték létesítésekor
A 11/1984 (VIII. 22) IpM sz. rendelete a távvezeték környezetében biztonsági övezet létesítését írja elő:
120 kV-on 13 m,
1-35 kV-on 5 m, illetőleg 2,5 m.a vezeték azon szakaszán, amely a szabvány belterületre vonatkozó előírásainak megtartásával létesült. (a vezeték mindkét oldalán a szélső, nyugalomban levő áramvezetőktől vízszintesen és nyomvonalukra merőlegesen mért).
Az MSZ 151. sz. szabvány előírja, hogy 20 kV-os (35 kV-ig )szabadvezeték létesítését az épülettől 2 m-re, az emberi tartózkodásra szánt résztől (pl. terasz) 3 m távolságban lehet elhelyezni.
(forrás: ELMÜ)

Mi ebből a tanulság: ha ilyen okos vagy, hogy vehettél olyan házat, aminek tuti nincs építési engedélye, mert egyszerűen nem kaphatott!


vas. jan. 04, 2009 9:46
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás az egysíkú tájékoztatás
Skori írta:
Akkor egy kis vitaindító (az említett anyagból ollózva):
Idézet:
.......Napjainkig a legnagyobb epidemiológiai vizsgálatot Svédországban végezték el. Egy finnországi "cohort" vizsgálat a távvezetékek környezetében 0.2 µT felett 1.6-os, illetve 2.3-as relativ kockázatot mutatott ki gyermekkori leukémia, illetve agytumorok gyakoriságában.


Na igen. 5 ilyen vizsgálat volt. A másik 3, ami itt nem lett idézve, az ég világon semmit nem állapított meg. De a kedvencem a 0.2uT, ami annyira kicsi, hogy szinte mindenütt jelen van, alig van kivétel. És köze nincs a nagy távvezetékekhez.

Túl azon, hogy ezen vizsgálatokat úgy végezték el, hogy valójában SEMMIT nem csináltak. Egy elméleti vizsgálat, elméleti bemenő és elméleti feldolgozási és elméleti kimeneti adatokkal. Azaz a távvezeték vélt terhelését is csak becsülik. Az általa keltett mágneses teret is csak ez alapján duplán becsülik, a terepviszonyokat abszolut nem vették figyelembe. Egyéb más "sugárzási" forrást nem vettek figyelembe, nem is vizsgáltak.

No ez alapján bármit kijelenteni: hatalmas nagy átverés. Ezek feltételezések, SEMMILYEN VALÓS FIZIKAI háttere nincs. Ennek ellenére tanítják doktori képzésben, de a helyén kezelik, nem ész nélkül fogadják el...

Amúgy a távvezeték azért nagyfesz, hogy az áram ugye kicsi legyen. A mágneses tér meg ez utóbbitól függ. Ezért van az, hogy a lakóházakat ellátó 0.4kV-os vezetékrendszer mágneses tere jóval nagyobb, és MINDENÜTT JELEN VAN. Így a távvezetékek ilyen szempontból való vizsgálatának nem sok értelme van.

Valaki itt írta, hogy minimum 1km. Nos, mutasson nekem valaki olyan helyet, ahol 1km-re nincs távvezeték :-)

100m-re kerítés biztosan nem rázott távvezetéktől, az mese. Főképp, hogy a magyar villanyszerelők 98%-a nem ért a villanyszereléshez, mert nem tanítják meg neki soha. EPH-ról még csak nem is hallottak, sőt sokaknak a TN is újdonság. A FIrelé bekötéséről nem is beszélve.

Így nem csodálkozom, ha a hülyeség terjed, és szakmai alapok nélkül ostobaságokat nyilatkoznak emberek.


szomb. jan. 03, 2009 21:47
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás távvezeték
Hűűű, mennyi szakértő ül itt, az egyáltalán nem ide tartozó youtube videókkal együtt... (mely videókat magamnak már letöltöttem régen, mert a saját szakterületükön nagyon szép cuccok...)

Én magam most vettem házat egy 120kV-os távvezeték ALATT. A feltételezések nem érdekelnek. A villamos tér árnyékolható, és a ház árnyékolja is, a márneses tér meg vicces. A távvezeték elrendezése miatt 20 méteren belül nem is mérhető (igen, komplett műszerparkom van rá...) ellenben a 0.4kV-os, minden utcában megtalálható vezetékek igen szépen mérhetők, ami ugye minden háztartásban van, kertes házaknál azért, mert ott van, belvárosban meg a sok ember nem is tudja, hogy hol lakik, milyen távvezeték meg egy épp alatta a földben.

Ami nagy, ott van hisztéria, amit meg nem látnak, amellett meg egészségben élnek. Meg persze a nagy alatt és környékén is. Aki átkozza magát, az beteg lesz. Csak nem a távvezetéktől, hanem a beszédétől. Az ő baja.

Felmérés készült, nem is kevés. Egy sem tudta bizonyítani, hogy bármiféle kimutatható hatása lenne az egészségre. Túl azon, hogy pl. egy CRT TV annak a mágneses indukciónak az 1%-is alig bírja ki, mint ami az emberre 24/7 meg van engedve.

A tudományos ostobaság sajnos határtalan. Ezt a fizika oktatásnak köszönhetjük. Haszontalan, ráadásul sokszor felszínes, így hamis elméletek, majd közútálat, és így a következetetett hülyeség. Amíg a fizika NAT-os tananyagot a kukába nem vágják, és nem állnak át gyakorlati fizika oktatásra (amibe pl. beletartozna távvezeték, mobiltelefon, bázisállomás, stb. mérése is, hogy ne a hülyeségnek higgyenek, hanem a műszernek, és egy életre megtanulják, mi veszélyes és mi nem...)


szomb. jan. 03, 2009 21:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Skori írta:
Ez kicst úgy jött le nekem hogy te vagy az agysebész, mi meg a kömüvesek akik belekotyogunk a dologba.


nekem is úgy jött le, ezért bele sem szólok a magasreptű vitába! 8)

Viszont azt határozottan tudom, hogy a feszültség alatt lévő vezeték fogása más... :lol:


kedd nov. 06, 2007 12:20
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Akkor egy kis vitaindító (az említett anyagból ollózva):
Idézet:
.......Napjainkig a legnagyobb epidemiológiai vizsgálatot Svédországban végezték el. A vizsgálatba bevonták mindazokat, akik 220 kV-os, illetve 400 kV-os távvezetékek 300 m-es környezetén belül laktak 1965-85 között. A több mint 350 ezer emberen elvégzett epidemiológiai vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy a gyermekkori leukémia relativ kockázata (gyakorisága) szignifikánsan nagyobb volt a távvezetékek környezetében élõknél mint a kontroll csoportban. Ezzel párhuzamosan más rákfajták gyakorisága is emelkedést mutatott. Megállapitották, hogy a szignifikáns növekedés már 0.2 µT-nál nagyobb átlagos expozició felett jelentkezett. Ugyanakkor a felnõttek esetében itt sem találtak szignifikáns különbséget a vizsgált csoportok között [6]. Annak ellenére, hogy a szakemberek e svédországi epidemiológiai tanulmányt tartják az eddigi legjelentõsebbnek (Svédországban van a legteljesebb adatbank az elõforduló rák okozta halálozásról), számos módszertani kritikát kapott és az eredmények megbizhatóságához további analiziseket tartanak szükségesnek. Dániában, a svédországihoz hasonló vizsgálat szintén magasabb gyermekkori leukémiás megbetegedés gyakoriságot eredményezett a távvezetékek környezetében, amely 0.25 µT mágneses indukció felett 1.5-es relativ növekedést mutatott. A dániai un. "case-control" vizsgálat azonban kisebb mintán történt mint a svédországi. Az expozició meghatározása ebben az esetben is "wire-code" módszerrel történt azzal kiegészitve, hogy retrospektiven meghatározták a rák diagnózist megelõzõ mágneses expozició nagyságát is. Egy finnországi "cohort" vizsgálat a távvezetékek környezetében 0.2 µT felett 1.6-os, illetve 2.3-as relativ kockázatot mutatott ki gyermekkori leukémia, illetve agytumorok gyakoriságában. Megkisérelték a három északi állam eredményét együttesen kiértékelni (pooled joint analysis). Ugyan a vizsgálati módszerek különbözõsége a közös értékelés megbizhatóságát csökkentette, az eredmény a gyermekkori leukémiás megbetegedésre vonatkozóan 2.1-es relativ kockázatot mutatott [7,8]......


kedd nov. 06, 2007 11:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ez kicst úgy jött le nekem hogy te vagy az agysebész, mi meg a kömüvesek akik belekotyogunk a dologba. Vagy csak nekem van ilyen napom, hogy ilyen dolgok feltünnek?

Nyugodtan fejtsd ki a vélemlényed, de ha valamivel nem értesz egyet akkor nem csak azt kéne leírni, hogy ez nem így van, hanem indokolni, érvelni, és ezeket alátámasztó tényeket kellene felsorolni.
"......főleg, hogy rákveszélyt hoztak ki 0.2uT-re. Manapság az átlagos háztartás ezt röhögve produkálja......"
Ez szerintem csak azt bizonyítja, hogy többféle vélemény van a témáról szakmai körökben is, és ezáltal nincs egyértelműen elfogadható álláspont (és itt nem a hivatalos álláspontra gondolok).
Ha valaki rákot kap, elég nehéz eldönteni, hogy környezeti ártalmak okozták-e, és ha feltesszük, hogy igen akkor pl. passzív dohányzás, vagy valamilyen sugárzás, vegyszer stb. okozta-e.


kedd nov. 06, 2007 11:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Unnamed írta:
Az emberre bizonyíthatóan nincs hatása.. de márpedig valamilyen kell hogy legyen. Van aki pl mágnesboltban dolgozik, aki felmágnesezi a ritkaföldfémmágneseket, az biztosan ki van téve erős elektromágneses és mágneses térnek is.


De van hatása. Előírt egészségügyi határértékek is vannak (munkahelyi és otthoni viszonylatban is).

Viszont akit érdekel a téma, a VET honlapján a doktori tárgyaknál letölthető a villamosság áram élettani hatásai tárgy teljes jegyzete. Abban külön fejezet tárgyalja a távvezetékeket, több évtizedes vizsgálati eredményekkel. Ott is kizárólag a mágneses térrel foglalkoznak, nem véletlenül. Na az ottani eredményekről lehet aztán vitatkozni ezerrel. (főleg, hogy rákveszélyt hoztak ki 0.2uT-re. Manapság az átlagos háztartás ezt röhögve produkálja konstans, amennyi ketyere van egy lakásban (spotlámpatrafók, mobiltelefon töltők, villanydrót mindenütt, amiben áram folyik, így van mágneses tér...)

http://www.vet.bme.hu/dokt/targyak/nt/elettan/index.htm


kedd nov. 06, 2007 3:54
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Skori írta:
[size=9]Kiragadtál egy mondatot amibe beleköthetsz. Olvasd el a hozzászólásom többi részét is.


Elolvastam, de az túl szörnyű volt ahhoz, hogy beidézzem, vagy hogy foglalkozzak vele. Nincs miről vitatkozni, ha valaki tippelget.


kedd nov. 06, 2007 3:35
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás ostobaság a köbön...
MotoHacker írta:
Ha a mágneses tér számítana,a tranzformátorházak környéke volna a legveszélyesebb,nincs itthon olyan fogyasztó amivel az indukciós vezetékkeresőm úgy kerregne a fülembe,mint egy trafóháztól már 50méterre akár.


Az esti mese egy másik fórum biztosan... nincs értelme vitatkozni, hiszen az általános iskola 5. osztálya után vagy kiiratkoztál, vagy ellógtad az összes fizikaórát, amin az alapvető villanytan szerepelt. Én nem tippelgetek, nekem ez a munkám. Ez kb. olyan, minta én egy agyérsebésznek kezdenék észt osztogatni, hogy mit hova tegyen műtétkor. Garantált, hogy a páciens a hullaházban végzi. Na most a lakosság is évtizedekkel ezelőtt ott végezte volna azonnal, ha 1%-a igaz lenne annak, amit leírtál.


kedd nov. 06, 2007 3:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
MotoHacker írta:
Nem értem mi ez a lovaglás a mágneses téren?? És az elektronos tér,azzal nem foglalkozik senki?
Ha a mágneses tér számítana,a tranzformátorházak környéke volna a legveszélyesebb,nincs itthon olyan fogyasztó amivel az indukciós vezetékkeresőm úgy kerregne a fülembe,mint egy trafóháztól már 50méterre akár.
Visszatérve az elektromos térre,egy akkora potenciálon lévő,olyan mennyiségű töltést hordozó dolog,amiről akár egy percig létező (!) kis plazmagömbök is képesek leszakadni,sehol máshol nem létezik a hétköznapi életben.
Minden tiszteletem az evvel foglalkozó professzoroké és tudósoké,de ha majd tetszésük szerint állítják elő a plazmagömböket,meghatározzák tulajdonságaikat,esetleges rokonságukat vagy különbségeiket a hírhedt gömbvillámmal,majd akkor aztmondom:
Allright uraim,én egy tanulatlan elektrobunkó vagyok,de a magas tudomány ezek alapján már jól ismeri az igen nagy feszültség csinját bínját,az elektromos és mágneses tér "csomósodásait" és már furcsa anomáliáit is..tehát,ha ők azt mondják,semmilyen esetben nincs hatással az emberre,én majd mindezek után készséggel elfogadom.


Plazmát egy erős magnetron is létrehoz a levegőbe. Főleg radarállomásoknál történhet (és történik is) ilyesmi, a klisztron miatt. Ha közvetlen az antenna elé fémszemcséket szórnánk, olyan plazma lenne ott, hogy világosba borulna az éjszaka is:D
Az emberre bizonyíthatóan nincs hatása.. de márpedig valamilyen kell hogy legyen. Van aki pl mágnesboltban dolgozik, aki felmágnesezi a ritkaföldfémmágneseket, az biztosan ki van téve erős elektromágneses és mágneses térnek is.


vas. nov. 04, 2007 16:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: pén. jan. 28, 2005 20:39
Hozzászólások: 3683
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Nem értem mi ez a lovaglás a mágneses téren?? És az elektronos tér,azzal nem foglalkozik senki?
Ha a mágneses tér számítana,a tranzformátorházak környéke volna a legveszélyesebb,nincs itthon olyan fogyasztó amivel az indukciós vezetékkeresőm úgy kerregne a fülembe,mint egy trafóháztól már 50méterre akár.
Visszatérve az elektromos térre,egy akkora potenciálon lévő,olyan mennyiségű töltést hordozó dolog,amiről akár egy percig létező (!) kis plazmagömbök is képesek leszakadni,sehol máshol nem létezik a hétköznapi életben.
Minden tiszteletem az evvel foglalkozó professzoroké és tudósoké,de ha majd tetszésük szerint állítják elő a plazmagömböket,meghatározzák tulajdonságaikat,esetleges rokonságukat vagy különbségeiket a hírhedt gömbvillámmal,majd akkor aztmondom:
Allright uraim,én egy tanulatlan elektrobunkó vagyok,de a magas tudomány ezek alapján már jól ismeri az igen nagy feszültség csinját bínját,az elektromos és mágneses tér "csomósodásait" és már furcsa anomáliáit is..tehát,ha ők azt mondják,semmilyen esetben nincs hatással az emberre,én majd mindezek után készséggel elfogadom.


vas. nov. 04, 2007 15:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Skori írta:
-Az említett (pl. távvezeték) vizsgálatoknál a mért értékekre nyilván meghatároznak egy határértéket, és ha az alattit mérnek akkor kijelentik, hogy nem veszélyes. Az átlagra ez nagyjábók ok., de az egyéni érzékenység más-más lehet.
-A gyakorlat általában az szokott lenni, hogy akik megmondják, hogy az adott dolog (távvezeték, trafóház, stb...) nem veszélyes, azok jó messzire laknak tőle :) :)


Bizony, van szomatikus és genetikus hatás is, és az egyén függő. Mint tudjuk "igazolni magunkat" a statisztikával lehet legjobban.

Kedves CiluHS!
Igazán intelligens ember, nem csapkod, de még csak nem is kérkedik a diplomájával.
Nem tudom, hogy az illemtan tanszék hányadik emeleten van, de oda is be kellett volna iratkozni....anno. Bocs, ha sértő volt, de ez volt a 2. hozzászólásod és nem tudtam elnézni. Megértésedet előre is köszönöm!

üdv! proli007


vas. nov. 04, 2007 11:20
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kiragadtál egy mondatot amibe beleköthetsz. Olvasd el a hozzászólásom többi részét is. Egyébként semmi gond, ez is egy vélemény, és ettől még az én véleményem ugyanaz marad.
Tudom, hogy a távvezeték nem rádióadó, azért ennyire nem kellene lámának nézni, itt az ilyen beszólásokkal főleg magadat minősíted.

A távvezeték nyilván nem fog 50Hz-es rádióhullámokat sugározni (ezért volt idézőjelben), egész más hatásai vannak.
De ha már szóba került: ha arra van szükség a távvezeték lehet rádióadó (antennája) is, ugyanis van ahol használják hosszúhullámú adó antennájaként a vezetéket, ami ugyanakkor energiát is szállít!

Az említett (pl. távvezeték) vizsgálatoknál a mért értékekre nyilván meghatároznak egy határértéket, és ha az alattit mérnek akkor kijelentik, hogy nem veszélyes. Az átlagra ez nagyjábók ok., de az egyéni érzékenység más-más lehet. A hosszú távú hatásokat meg tulajdonképpen csak saccolni lehet. Vannak olyan hatások is amiket nem lehet egykönnyen mérni (pl. villámcsapás másodlagos hatásai, a kelektkező, mágneses és em impulzus stb...)

A gyakorlat általában az szokott lenni, hogy akik megmondják, hogy az adott dolog (távvezeték, trafóház, stb...) nem veszélyes, azok jó messzire laknak tőle :) :)

Az 1300V/m-t csak a péda kedvéért írtam. Tudtommal semmi bajom nem lett tőle (remélem legalábbis), de az is lehet, hogy mégis, de csak később derül ki (nagyon sok év múlva), vagy ki sem derül, hogy attól van valami.


vas. nov. 04, 2007 9:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Skori írta:
A veszélyességét vagy veszélytelenségét nem lehet egyértelmüen megállapítani, de a józan paraszti ész azt diktálja, hogy biztos ami biztos, jobb az óvatosság...


A távvezeték nem rádióadó. Nem úgy működik. Tanulni, tanulni, tanulni! BME V1 épület 1. emelet. Ott van a folyosón Prof. Horváth Tibor távvezeték környezeti hatás ábrája. (félreértés ne essék, ez a Nagyfesz Tech. csoport, és itt nem szeretik, hanem vizsgálják a távvezetéket a környezeti hatások szempontjából, illetve kapcsolókészülékekkel és szigeteléstechnikával foglalkoznak... ahol népszerű a távvezeték, az a 2. emelet, a Villanyművek csoport, de nem oda küldtelek :-). Én itt az 1. emeleten diplomáztam anno.


vas. nov. 04, 2007 1:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Van azért ott más is. Ugyan nem üzemszerü, de egy kisebb hiba esetén is előfordulhat hatalmas lépésfeszültség.
Valószinüleg a levegő is ionizáltabb (pl. ózondúsabb), persze az sem számottevő, mint ahogy a mágneses tér sem - de sok kicsi sokra megy. Egy ventillátor mágneses tere lehet, hogy nagyobb, de jóval kisebb térfogatot v. területet képes "beszórni" és nem napi 24 órában megy.

Amúgy ha nézhetetlen lenne a monitoron a kép a mágneses tér miatt, hiába van jóval a "megengedett" érték alatt, én bizony eléggé aggódnék....

Volt alkalmam kéziműszerrel 1300 V/m térerőt mérni (n*100kHz), (az adótoronytól több méterre) hát bizony ott már érezni, hogy "van valami a levegőben". Ugyan ez egyéni érzékenység kérdése is, mert van akit semmit sem érez belőle, addig amig nem szikrázik a keze...

A távvezeték sokkal kisebb frekvencián "sugároz" viszont a feszültsége sokkal magasabb.

A veszélyességét vagy veszélytelenségét nem lehet egyértelmüen megállapítani, de a józan paraszti ész azt diktálja, hogy biztos ami biztos, jobb az óvatosság...


szomb. nov. 03, 2007 9:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. nov. 02, 2007 19:19
Hozzászólások: 8
Hozzászólás Re: Nagyfeszültségű vezeték , távvezeték hatásai
W-T írta:
Sziasztok.
Van-e valakinek bármi hihető tapasztalata, infója arról, hogy mennyi a biztonságos távolság pl. egy 200Kv-os távvezetéktől, ha az ember ott akar
Elektromágneses sugárzás árnyékolható valahogy?


Ácsi. Ott nem az elektromágneses sugárzás érdekes, hanem a mágneses indukció. Az pedig akkora, hogy a házat akár a vezeték alá is lehetne rakni. Van építészeti védőtávolság, amit a távvezetékkel való véletlen vagy vis major érintkezés miatt előírnak. Ez bőségesen elegendő erre a célra is. De ha nagyon érdekel, meg is lehet mérni. Egy asztali ventilátor 1 méteres távolságban a távvezeték alatt álláshoz képest 5-6x nagyobb mágneses indukciót nyomat szét. Egyébként emberre 50Hz-es fekin 100uT a megengedett, míg mondjuk egy CRT monitorra vagy TV-re 1-1.6uT, szóval ha van kép a TV-n, akkor nem lehet nagy baj, ugyanis 4uT körül már nézhetetlen a TV vagy monitor... (van műszerem, van tapasztalatom, egy ventilátorral videomagnót, tűzjelzőt, stb. szépen ki lehet nyírni)


pén. nov. 02, 2007 19:25
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Ja igen asszem az AP-nál annyi lehet.
Ja még egy megfigyelés volt azóta: a WIFI zavarja a 2,4GHz-es video linkeket, ami érthetõ is analóg rendszer lévén.
Érdekes a mikró viszont nem zavarja a többi eszközt.


nyilván a mikro sugárzása nincs túlkódolva...


csüt. nov. 01, 2007 23:13
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: hétf. okt. 01, 2007 20:06
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Köszönöm a választ .
Szerintetek mennyire káros , ha egész nap megy a WIFI AP ?
( kertes részen lakom és a szomszédok WIFI-s hálozatát is látom
elég jó térerővel )


szer. okt. 31, 2007 21:32
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ja igen asszem az AP-nál annyi lehet.
Ja még egy megfigyelés volt azóta: a WIFI zavarja a 2,4GHz-es video linkeket, ami érthető is analóg rendszer lévén.
Érdekes a mikró viszont nem zavarja a többi eszközt.


szer. okt. 31, 2007 18:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 201 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség