Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. jún. 06, 2024 5:43



Hozzászólás a témához  [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Következő
Exponenciális tölcsér tervezése. 
Szerző Üzenet
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 16:59
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Magyaroszág
Hozzászólás 
Tiszteletem!

Terveztem egy kis mély-ládát, és a véleményeteket szeretném kérni.
Nem matematikailag kiszámolt méretekről van szó, egyelőre csak szemre "érzésből" terveztem meg.
Az arányokat úgy kell tekinteni hogy egy 30cm-es hangszóró van benne. Bár oda írhatnám a méreteket, mert a program mm-t használ, de ettől most eltekintek amíg nem tudom hogy az alapötlet mennyire életképes, utána szívesen elszöszölök a kiszámításával.
Kép
Kép
Az első verzió után a másodikon finomítottam kicsit, kisebb a torok, a tölcsér tovább marad szűkebb, majd nagyobb ütemben kezd tágulni, de nem tudom ennek mekkora jelentősége van.
Beltéri használatra tervezem és nem falbontásra, tehát nem is szeretném üvegen járatni a hangerőt _általában_, de jól esne _néha_ kicsit beleremegni a basszusba. :D
-A kérdésem az, hogy mennyire kritikus, hogy a tölcsér szája lefelé néz (nem hangosítási célra kell) a hangzást befolyásolja-e?
-Mekkora probléma (ha egyáltalán az ilyen kialakítás mellett), hogy nincs a hangszóró másik felén egy zárt doboz, hanem a szabadba sugároz?
-A hangszórónál milyen szempontokat kéne súlyozottan nézni (alacsonyabb határfreki vagy jobb érzékenység vagy könnyebb membrán, stb.) ?
A segítséget előre is köszönöm!
-DLL-


hétf. okt. 19, 2009 23:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
A Karlsonoknak is nagyon jó a hatásfoka és a frekimenete.Azokat még a mai napig használják nagy hangosító cégek,sőt újakat is gyártanak a Porkoláb Sándorék nem kis sikerrel.Ott is 15"-os hangszórót alkalmaznak,nagyon jó hatásfokkal.Egyik ismerősöm is ilyenekkel dolgozik koncerteket,többnapos nagyvolumenü rendezvényeket,jazzkoncerteket hangosítanak egyéb más munkák melett.


csüt. aug. 06, 2009 8:24
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Klang és Többiek!

Ez nagyon jó rajz, biztonságosan építhető erről a hangsugárzó.
Az alsó rész variálható, attól függően, milyen a hangszóró, amit beleépítünk, illetve ha az eredeti, tölcséres közép- magassugárzót beleépítjük a dobozba.
Üdv! SMA


szomb. júl. 25, 2009 9:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
köszönöm a terveket ez sztem pont jó lesz :D


szomb. júl. 25, 2009 7:52
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
[quote="SMA"]treibi és Többiek!

Megtalálható a rajza a Klinger könyvben a 152.-oldalon felül.



Vagy esetleg itt,ez egy kicsit részletesebb :D

Kép


pén. júl. 24, 2009 19:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
treibi és Többiek!

Ez elég ronda átvitel egy hangszórótól, még ha középsugárzó akkor is.

Amit ajánlani tudnék az az "Altec" cég "The Voice of the Theatre" elnevezésű valóban igen jó hatásfokú hangsugárzója - utánépítve.
Igaz ebbe 38cm-es hangszóró kell, viszont nagyot szól és amire kellene, a leírásod alapján, arra bőven megfelel.
Megtalálható a rajza a Klinger könyvben a 152.-oldalon felül.
Jó hangszóróval ( Mondjuk Celestion FTR15/3070C, vagy hasonlók ) igen nagyot szól és széles sávban egyenletes az átvitele, sokkal jobb, mint amit eddig mutattál. Elég hozzá egy tölcséres magassugárzó, hangváltóval és passzív-kétutas megoldásként alkalmazható.
Takarékos-hangosításhoz ettől jobb nem nagyon létezik, vagy ha igen, az jóval drágább is.
Ha problémát okoz a tölcsér-rész íves-hajlítása, akkor az egyenes-alkotójú lappal is kivitelezhető, minimális minőségromlás mellett.
Üdv! SMA


szer. júl. 22, 2009 12:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
A frekimenete így néz ki a hornresp progi szerint.


kedd júl. 21, 2009 14:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Hangosítási céra kellene kültérre.Lehetőleg ne legyen túl nagy és a jó hatásfok kellene mert olyan helyen is használva lennének ahol nincs villany így agregátorrol kéne hastani az erősítőket és jó lenne minél kisebb teljesítménnyű erősítőkkel dolgozni.Mélyek már megvannak 2 db w.Igazából 4 db 400w-os topládát kéne mondjuk 2 tölcsérrel helyettesíteni.
Idézet:
Mihez kellene? Pontos méretezéshez tudni, ismerni kellene a hangszóró adatait is.
Mihez kellenek a hangszóró adatai mert ami a klinger könyveb le van írva méretezés ott nincs szükség a hangszóró paramétereire?Talán zárt dobozrész számításához kell?


kedd júl. 21, 2009 12:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
treibi és Többiek!

Nem liba az!
Nem szokták kitömni a hátsó részt, még tölcsérben sem.
Annyi csillapítóanyag kell a hátsó, többnyire zárt dobozrészbe,
amennyi a hangszóró által elfoglalt térfogatot kb. kiegyenlíti, illetve némiképp csökkenti az állóhullámok által keltett zavart.
Részleges kitöltéssel kb. 5-10%-os térfogat-növekedés érhető el,
de ez egy tölcsérnél nem mérvadó.
Keress az interneten tölcsér-rajzokat, amik kifejezetten közép-átvitelre valók és könnyen kivitelezhetőek legyenek. Amelyik nagyon cifra, vagy speciális megmunkálást igényel, azt el kell felejteni, mert csak a gyárban, gépek által lehet megfelelően elkészíteni.
Átlapoztam a Klinger-könyvet, sajnos kevés rajz van benne tölcsérekről, közép-tölcsérről meg pláne kevés.
Mihez kellene? Pontos méretezéshez tudni, ismerni kellene a hangszóró adatait is.
Mély, magas az készen van? - mert azok nélkül nem igazán lehet kihasználni.
Üdv! SMA


kedd júl. 21, 2009 12:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
A hangszóródoboz térfogatából ki kell vonni a hangszóró térfogatát vagy elhanyagolható?Ha kitömöm a dobozt azt olvastam valahol hogy az még kb15 volumen növekedésnek számítható igaz ez?


kedd júl. 21, 2009 11:29
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
A tölcsérnyílásra visszatérve ha mondjuk 380cm2 felületű hangszóróból csak 220cm2 látszik ki de a tölcsérnyílásom 380cm2 az elfogadható még?Mert a jelenlegi terv szerint kb8*45cm-es nyilás a tölcsér torka.


kedd júl. 21, 2009 11:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Köszönöm az észrevételeket.Nyómókamránál amúgy a hangszóró előtti részre gondoltam de már és ezt már a klinger féle könyvben is megtláltam
és most már egyértelmú számomra ez a dolog.Hát lehet hogy tányleg nagy a 12"-os hangszóró, de sajnos most csak ez van. Am egy stage voice alfa hangszóróról van szó vászon felfüggesztásű de semmi más adatot nem tudok róla és nem is találtam ilyet neten se. A teljesítménye sztem olyan 300w körül lehet a mágnesből itélve mert kb akkora mágnes van rajt mint a 15r300-as reflexeken.
Azért érdemes próbálkozni ezzel?


kedd júl. 21, 2009 11:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Csak arra nem bírok rájönni hogy mi a feltétele annak hogy egy kör sugara legyen az exponenciális görbe.


Nem a sugara, mert az csupán egyetlen érték, hanem a körív és a másik oldalfal között, a hullámfront mentén mért keresztmetszet. Egyébként pontosan soha nem lesz körív az exponenciális, csak közelítőleg.

Idézet:
Egy másik furcsaság tervezést illetően 12" hangszóróhoz tervezem a ládát és 0,025 m2-es nyomókamrával de a számításaim alapján egy darabig szűkül.Lehetséges ez vagy valamit igenelszámoltam?


Gondolom, azt nevezed nyomókamrának, ami a hangszóró mögött van. A nyomókamra valójában a hangszóró előtti (beszűkülő) térrész, és minél kisebb a térfogata, annál jobb. Feltételezem, hogy a kérdésed azt jelenti, hogy a tölcsér torka kisebb, mint a hangszóró felülete. Ez nem hiba, többnyire így jön ki a megfelelő illesztés.

A belinkelt tölcsérterv mélyhez való, középhez olyan tölcsért érdemes építeni, ami függőlegesen is szimmetrikus, és kilátszik a membrán. ("Egyenes" tölcsér!) Legalábbis ha nem akarod fent durván korlátozni a sávszélességet. Szerintem 12 collnál (jóval) kisebb hangszóró való ide.


kedd júl. 21, 2009 10:44
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
treibi:

Ez egy elég kritikus tölcsér, nem építeném meg.
Ezekből 2-4db-ot "szoktak" egymáshoz illesztve tenni, hogy megfelelő legyen a tér besugárzása.

A felépítése miatt, mint azt az átvitelén is látni, igen csúnya rezonanciát mutat, amit már 300Hz táján le kell vágni hangváltóval, különben igen torz hangot fog produkálni.
Meglehetősen gyatra az átvitele, keress jobb paraméterekkel rendelkező tölcsért, van sokféle, ettől jobb kivitelű.

A tölcsér keresztmetszete az exponenciális növekedésű szájnyílás, ami egyik oldalon sík, másik oldalról pedig kör- (gömb)-sugarú lehet.
Az azonos távolságokban mért keresztmetszet adja ki az exponenciális növekedésű nyílást, ami ott jobboldalt fentről indul.

Javaslom beszerezni, elolvasni Klinger: Hangdobozépítés - című könyvet, abban sok segítség található.
Üdv! SMA


kedd júl. 21, 2009 8:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Én ezzel a saját készítésű táblázattal terveztem.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára treibi hétf. júl. 20, 2009 8:42-kor.



hétf. júl. 20, 2009 8:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. jan. 25, 2009 12:18
Hozzászólások: 12
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek
Én is belekezdtem egy tölcsértervezésbe.Ezen az oldalon találtam ezt http://www.speakerplans.com/index.php?id=hd15horn a doboztípust és ezt szeretném megvalósítani csak egy középtölcsérhez.Készítettem egy excelltáblázatot is amiben ki tudom számolni az adott tölcsért. Csak arra nem bírok rájönni hogy mi a feltétele annak hogy egy kör sugara legyen az exponenciális görbe. Ha valakinek van valami ötlete szívesen várom a segítségét.
Egy másik furcsaság tervezést illetően 12" hangszóróhoz tervezem a ládát és 0,025 m2-es nyomókamrával de a számításaim alapján egy darabig szűkül.Lehetséges ez vagy valamit igenelszámoltam?


vas. júl. 19, 2009 16:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
trent!

Nem értem az első bekezdésedben írtakat, mit akarsz azzal mondani?!

Nem írtad, hogy azonos a gyártó, a két említett adatú hangszórónál, bár ez nem lényeges abból a szempontból, hogy tölcsérbe keresünk hangszórót!

Ugyan miért szólna rosszabbul az érzékenyebb, ha beltéren használnánk - nem értem ezt a mondatodat sem, mit akarsz ezzel mondani?!
Jól szólna, Én csak az érzékenysége miatt javasoltam, hogy az inkább szabadtérre való, mert nagyobbat szól. Nyilván nem egyenletes az átvitelük, Te azt már láttad, akkor, ha van némi ismereted, talán el tudod dönteni, hogy mégis melyiket alkalmazod és milyen hangsugárzó-szerkezetben.

Üdv! SMA


vas. júl. 12, 2009 10:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 15:10
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:

Mindkettő jó tölcsérbe, ez a legfontosabb adat.
( +3dB-ért ütnek, +6dB-ért már ölnek ) :)


Ezt én is éreztem..... de ha a görbéit nézi az ember (sajna nem linkeltem be... sorry), akkor azok kb együtt futnak a mélytartományban , és a kb 130-140Hz-es tetőpont érkezik csak meg az egyiknék 3 dB-vel magasabbra ............. Ez egy elég bevált "trükk" helyenként, akár márkán belül is!! .... persze vannak olyanok amik elkezdenek "Zuhanni" 30pár Hz-től és 55-60 dB-re "érkeznek meg" a 80pár-ral szemben az áhított 20Hz-re!?!?!?!?.

Na meg a VAS az egyiknek a duplája majdnem... és hát a mi dobozunk adott 120 Liter/hsz.
És a Cms is (azaz a kitérés) kétszeres a kevésbé terhelhetőnek, a dupla VAS mellett.

a hatékonyságnál is teljesen más érték van, a mozgó tömegnél igen jelentős a különbség (majd' a fele!) ........ szerintem ezutóbbi sokat hozhat a konyhára "dinamikai" szempontból.
Idézet:
Az első akkor megfelelő, ha beltérben, nagy teremben kell alkalmazni, a másik, érzékenyebb hangszóróval viszont inkább a kültéri hangosítás jobb, mert nagyobbat szól, ugyanakkora erősítővel.



Egy jobb, dinamikusabb miért is szólna rosszabbul egy nagy beltéri helyen?? :P
Idézet:
Eltérés a hangzásukban, hangszínezetükben lehet, a többi adatuk hasonló.


Ha a gyártó ugyanaz akkor talán nem tér el nagyon a hangzás, hangszín.



Illetve találtam 1 hármas számú versenyzőt, ugyan már nehezen beszerezhető

Sen ____ 98dB
Fs____ 37Hz
Re ____ 6,2 Ohm
Qms ____ 16,0 .................szerintem eszement
Qes ____0,40
Qts ____0,39
VAS ____180 Liter
Cms ____ 75 um/N
Rms ____ 3,61 kg/s
%no. ____2,5%
Xmax ____8,0mm
Le ____ 2,8 mH
Mms ____ 215 gramm
BL ____ 26

1000 Watt sinus /2000 Watt program

Impedancia max 110 Ohm Fs-nél


Esetleg a többiek??? melyik lenne a tuti befutó?? :roll:


pén. júl. 10, 2009 23:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves trent és Többiek!

Mindkettő jó tölcsérbe, ez a legfontosabb adat.
( +3dB-ért ütnek, +6dB-ért már ölnek ) :)
Az első akkor megfelelő, ha beltérben, nagy teremben kell alkalmazni, a másik, érzékenyebb hangszóróval viszont inkább a kültéri hangosítás jobb, mert nagyobbat szól, ugyanakkora erősítővel.
Eltérés a hangzásukban, hangszínezetükben lehet, a többi adatuk hasonló.

A nagyágyú - mármint ami az RT1981-es ÉK-ben is megjelent - szájnyílása 5x5cm-es keményfa lécekkel merevíthető, ez ott a cikkben le is van írva szépen.
Láttam olyant is, amiben több darab esztergált keményfa "oszlop"-szerű volt a merevítő, hengeres keresztmetszetével kevésbé okoz diffrakciót, mint a négyzet-keresztmetszetű léc. ( Kapanyél, lapátnyél is jó, abból a megfelelő méret kivágható és az keményfából van. ) Több is elfér a szájnyílásban, ha tényleg merevvé akarjuk tenni, meg nagyobb tárgyak sem kerülhetnek bele véletlenül, vagy nem mászik bele senki a buli alatt.
Üdv! SMA


hétf. júl. 06, 2009 12:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás Re: hangszórók
trent írta:
Üdv,

Érdeklődnék NAGYÁGYÚ ügyben, hogy a hozzáértők melyik 8 Ohmos hangszórót ajánlanák inkább???

egyes számú:

Sen 97dB
Fs 32 Hz
Re 5,5 Ohm
Qms 11,74
Qes 0,34
vas 205 Liter
Cms 93 um/N
Rms 4,46Kg/s
%uo 1,93%
Xmax 10mm
Le 3,1mH
Mms 260g
BL 29

Impedancia max 220 Ohm Fs-nél
1600Watt sinus/ 3200Watt program

vagy inkább a kettes számú

Sen 100dB
Fs 30Hz
Re 5,1 Ohm
Qms 11,55
Qes 0,29
Vas 411Liter
Cms 193um/N
Rms 2,34Kg/s
%no 3,7%
Xmax 7,5mm
Le 1,9mH
Mms 146g
BL 21,9

Impedancia max 90 Ohm Fs-nél
800Watt sinus / 1600Watt Program

Melyiket.... miért ..... vagy inkább még milyenebbet, ha csak T/S paramétereket veszünk figyelembe???? Előre is köszi


ÜDV
Látom senki nem válaszol! Próbálok nem okoskodva írni.
Én a 2 sz hangszórót választanám.
-1 3db-el hangosabb tehát a duplája az 1 sz hsz hoz képest!
-2 az fs alacsonyabb igaz csak 2hz-el de sok kicsi sokra megy. A tölcsérbe minél kisebb az fs-e a hsz nak annál jobb.
Meg még van pár adat ami nem teljesen tiszta számomra,de majd azt elmondják a profok ha szerencséd van.
Egyébként jó kérdést tettél fel és nagyon okosan direkt nem írtál márkát hogy az ne legyen vita tárgya!
Ez jó. Minden jót az építéshez én tavaly kezdtem és még most is sarok és élvédőzők.

Valaki jó szájnylás merevítés technikát nem tud tanácsolni? Nagyon beleng a nagyágyú a szájánál és kicsit be kéne fognom.


szer. júl. 01, 2009 13:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 15:10
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: hangszórók
Üdv,

Érdeklődnék NAGYÁGYÚ ügyben, hogy a hozzáértők melyik 8 Ohmos hangszórót ajánlanák inkább???

egyes számú:

Sen 97dB
Fs 32 Hz
Re 5,5 Ohm
Qms 11,74
Qes 0,34
vas 205 Liter
Cms 93 um/N
Rms 4,46Kg/s
%uo 1,93%
Xmax 10mm
Le 3,1mH
Mms 260g
BL 29

Impedancia max 220 Ohm Fs-nél
1600Watt sinus/ 3200Watt program

vagy inkább a kettes számú

Sen 100dB
Fs 30Hz
Re 5,1 Ohm
Qms 11,55
Qes 0,29
Vas 411Liter
Cms 193um/N
Rms 2,34Kg/s
%no 3,7%
Xmax 7,5mm
Le 1,9mH
Mms 146g
BL 21,9

Impedancia max 90 Ohm Fs-nél
800Watt sinus / 1600Watt Program

Melyiket.... miért ..... vagy inkább még milyenebbet, ha csak T/S paramétereket veszünk figyelembe???? Előre is köszi


szomb. jún. 13, 2009 23:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. feb. 12, 2006 10:29
Hozzászólások: 14
Hozzászólás hangszórók
üdv mindenkinek


na lehet megtudtam az ismeretlen hangszórók tipusát
eddig fojamatosan nézelőttem utánuk :D
és totál hasonlítanak az EW-1501-es tipusokra
amiből van SOUNDKING és FS AUDIO márkájú ugyanezzel
az EW-1501 tipus névvel

aZ FS AUDIO annyiban különbözik tőle hogy a membrán szélén
nincs annyi hullám.
a soundking-ről meg nem leltem sehol olyan nagy képeket ahol látszana rendesen a membránja

de amúgy a mágnesek mérete és vastagsága totál eggyezik
az enyémekkel és a memránok kinézete is

szóval ha valaki ismeri ezeket a tipusokat annak megköszönném ha segítene :D

előre is köszi

ui.: még a reloop hangfalak mélysugárzóit is megnéném
1-2 képpel közelebbről mert azok is hasonlítanak az
enyémekre de azokról se lelek képeket csak a hangfalakról


pén. jún. 05, 2009 22:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: kedd okt. 09, 2007 8:55
Hozzászólások: 25
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A tervel kapcsolatba kicsit figyelmetlen voltál DJwill kérdésével kapcsolatba.
2db 15"-ös hangszórója van.[/quote]

Te is, ezt ui 18'' al tervezték meg! :lol: Leszimuláltam két tipusu hszoroval SPA5070 (SAL) és a Reflex 18R400 al (piros). Ha lenne mért impedanciám valamelyikről akkor azzért pontosabb lenne ,de azért annyi jól látható,hogy nagyot révedni nem lehet ,továbbá az is hogy ez nem exponenciális hanem kúpos,de ez a nem változtat a lényegen,hiszen az expoban is nagyon hasonló az freki és impedancia menet.[img]

Kép
[/img]


csüt. jún. 04, 2009 19:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 21:48
Hozzászólások: 5
Hozzászólás -
Valóban.. Na de ki kell probálni :D

Viszont ha megnézed ennek is hasonló a mérete, és 15"os hangszoro van benne ;)
http://accus.hu/portal/modules.php?name ... orn_380_PA

üdv


szer. jún. 03, 2009 13:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
etr1te írta:
@djjwill: Hát jobb hiján :
Kép

Az más kérdés hogy mit fog benne produkálni a hangszóród :roll:


A tervel kapcsolatba kicsit figyelmetlen voltál DJwill kérdésével kapcsolatba.
2db 15"-ös hangszórója van.


hétf. jún. 01, 2009 12:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
fdsamano írta

Ha megnézed a két képen a hangszóró mögötti tér (nyomókamra)
arányait a hangszóróhoz képest, kicsit utána olvasol a nyomókamra méretezésének, akkor magad is rájöhetsz.
Sokkal célszerűbb az eredeti tölcsért 2 vagy 4 példányban megépíteni, majd azokat egymásra (+ egymás mellé) pakolni, ahogy azt a képen olvasható szöveg is javasolja. A tölcsér szájnyílása így is 2-4-szeresére nő, az alsó határfrekvencia a tölcsér sajátosságainak megfelelően lejjebb kerül, az egyes tölcsérek szállíthatósága megmarad.[/quote]

Üdv fdsamano

Hogy érted azt hogy 2-vagy több példányban? Azaz teljesen Hangszóróval együtt mindennel és úgy pakolni egymás mellé? Mert az igaz hogy tényleg lejjebb megy,de akkor a hsz költség is benne van,és pont az lett volna a cél hogy kisebb költségből jobb ládát. Amúgy félre ne érts nem vitatkozni akarok,ez csak egy ötlet volt.

Ha úgy érted hogy egymás mellé építeni inkább két egyforma ládát egy térben 1 hsz val,az tényleg jó ötlet lenne,csak akkor meg nem fér be egy ajtón sem.


hétf. jún. 01, 2009 12:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
hammer14 írta:
http://kepfeltoltes.hu/090524/18_horn_elm_leti_elrendez_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

remélem jó a kép linkem! Elméletbe így képzelem el a tölcsér átervezését gyakorlatba meg majd elmondják miért nem jó.

Ha megnézed a két képen a hangszóró mögötti tér (nyomókamra) arányait a hangszóróhoz képest, kicsit utána olvasol a nyomókamra méretezésének, akkor magad is rájöhetsz.
Sokkal célszerűbb az eredeti tölcsért 2 vagy 4 példányban megépíteni, majd azokat egymásra (+ egymás mellé) pakolni, ahogy azt a képen olvasható szöveg is javasolja. A tölcsér szájnyílása így is 2-4-szeresére nő, az alsó határfrekvencia a tölcsér sajátosságainak megfelelően lejjebb kerül, az egyes tölcsérek szállíthatósága megmarad.


vas. máj. 31, 2009 8:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
http://kepfeltoltes.hu/090524/18_horn_e ... es.hu_.jpg

remélem jó a kép linkem! Elméletbe így képzelem el a tölcsér átervezését gyakorlatba meg majd elmondják miért nem jó.


vas. máj. 24, 2009 13:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
ÜDV ETR1TE !

Ha jobban megnézed ezt a ládát ugyanaz mint a nagyágyú csak megfelezve.
Szerintem ezt a ládát át lehetne variálni tök egyszerűen úgy hogy ne 54hz-ig szóljon hanem mondjuk 30 ig. Csak a tetejére fordítani még egy ugyanilyen ládát és elrendezni a hangszórót úgy hogy a két tölcsér torkánál feleződjön pont meg. És akkor lenne egy olyan nagyágyú tölcsér ami 18-as hsz hoz való és nem is kell túl sokat számolgatni.

Watt vagy spafi ránézhetne vagy valaki aki tervezett már tölcsért,és rutinból kiszúrja a hibát.


vas. máj. 24, 2009 13:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 21:48
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
@djjwill: Hát jobb hiján :
Kép

Az más kérdés hogy mit fog benne produkálni a hangszóród :roll:


szomb. máj. 23, 2009 9:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 25, 2007 21:55
Hozzászólások: 74
Tartózkodási hely: A mars
Hozzászólás 
Üdv néktek!

Jól mondod takivoice! Olvasgattam a fórumot megint hosszú idő után,és ott telt meg a pohár először hogy 150 literes ládába szeretnék h2000 balablaba hsz tenni. Eleve nem tölcsérről van szó akkor meg mit keres itt! A neten számtalan reflex és zárt ládával foglalkozó fórum van! A tölcsér más világ teljesen. A másik pohár megtelítős rész,az hogy 80x90x60xstb stb méretű ládát szeretnék mélynek,nem túl nagy méretekben! Ember olvass már egy kicsit,ha a mesterek voltak olyan jók és kezdő tölcséreseknek kitaposták az utat hogy jól értsék az egészet,akkor a fáradságot vegyed az olvasásra! Minimum 40x leírták hogy kis tölcsér nem mély tölcsér vagy csak hullámosan. Átmenet a rutsche láda.

Jó lenne hogyha ez a ritka topic nem fajulna teljesen mássá.Mert én innen okosodtam nagyon sokat,mikor elsőnek el kezdtem olvasni akkor már kész volt a rutsche ládám,de 6 hónapra rá el is kezdtem a nagyágyút az olvasottak alapján és mára már mind2 kész csak az egyiket kell festeni.


hétf. máj. 18, 2009 22:18
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szomb. jan. 26, 2008 19:24
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Lánycsók
Hozzászólás 
Csomó olyan dolgot kérdeztek itt az elmúlt időkben,amiknek semmi köze ehhez a topikhoz.Sajnos azt nem lehet meghatározni ki irhat ide kellő szakértelemmel hozzászólást,de az egy minimum követelmény lenne részükről,hogy elolvassák a topikot elejétől végig mielőtt hülyeségeket kérdeznek.Sajnos vannak olyan emberek,akiket ahogy látom nem is nagyon érdekel a tölcsér téma és egész más dolgokat is itt kérdezgetnek olyanoktól,akik hobbiszinten tölcsér mániákusok.Nem itt kellene alapvető, egyszerü,egész más témával kapcolatos kérdéseket feltenni.Nem idézek,nem sértegetek senkit,mindenki döntse el maga,hogy ide való vagy sem.Üdv.


pén. máj. 15, 2009 20:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
djjwill:

Nem kell feltétlenül kép, bár látva a cuccot, mindenképpen előnyösebb.
Mérd le a kért méreteket, amiket írtam, abból azért már lehet egy-két dologra következtetni.
Mivel még semmilyen adatot nem adtál meg, nem tudunk segíteni.
Minden hangszórónak van egy optimális méretű doboza, amiben a lehető legjobb tudását nyújtja. Ha ez nem megfelelően méretezett, akkor semmilyen minőségi követelménynek nem felel meg.
Mert igenis, nagyon pontos méretezést és kivitelezést igényel egy hangsugárzó és a doboza, tetszőleges hangszóróból és esetleges méretű dobozból nem lehet jó hangsugárzót készíteni. Szaktudásról már nem is beszélve.
Üdv! SMA


vas. máj. 10, 2009 12:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. feb. 12, 2006 10:29
Hozzászólások: 14
Hozzászólás a hangszórók
üdv vagyok

Na szóval a hangszórók nem lehetnek valami profik már csak a
lemezkosár miatt is.
DE nem is valami gagyi mert azt kipróbálásból tudom hogy jobbak
mint ami a STORM SAT-153-ban vannak öntvénykosaras 350 W-osak
mert van ilyen SAT-153-as hangfalam is 4db.

És ezeket a hangszórókat 28e Ft-ért szereztem a 4db-ot (meg is érte)
Na de kipróbáltam ezeket egy pár hangfalban 70x50x40 cm-es 2db reflexcsővel 6cm átmérő és 8cm hossz és ring magassal és belül a hátulján 2cm vastag szivacs volt
És ezzel a hangfallal szebben szólt mint a STORM SAT-153 2 utas Driveres hangfal pedig a STORM az öntvénykosaras és 22 Cm-es mágnessel van
De emennek az ismeretlennek sokkal szebb volt a mély hangzása is meg erősebb is volt.
Ezért nem is bántam meg hogy megvettem de ezekből valami mélyládákat kellene összehozni csak azt nem tudom hogy milyen ládát kéne így adatok nélkü

annyi biztos hogy agyonhajtva nincsennek
l.


ááá hogy rakjam ide be a képet?[/code]


szomb. máj. 09, 2009 16:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
"watt" -barátunk hová lett?

Régen jártam ezen a fórumon és csupa meglepetés, nem is tudom, így visszaolvasva néhány oldalt, kivagyok, teljesen.

Üdv! SMA


szomb. máj. 09, 2009 13:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
djjwill:

Mesélj valamit a hangszórókról, így látatlanban semmi javaslatot nem tudunk adni.
Hogy néznek ki, milyen a kosara, membrán-széle milyen, mekkora a mágnes átmérője, milyen vastag a mágnes-rész, milyen vastagok a fém-zárólapok a mágnesen, milyen a kivezetése, stb...? Semmilyen matrica nincs rajtuk?
Tölcsér nem fér bele ekkora méretbe, mély-hangokra persze, legfeljebb reflex-dobozt lehet építeni, talán a hangszóróknak az is megfelelhet, de többet kell tudnunk róluk, hogy segíthessünk.

Üdv! SMA


szomb. máj. 09, 2009 13:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. feb. 12, 2006 10:29
Hozzászólások: 14
Hozzászólás mély tölcsér
szevasztok

került hozzám 4db 15"-os 350W-os német hangszóró
fogalmam sincs milyen márkák de gyönyörűen szólnak
nagyon szép mélyet adnak de semmi adatot nem tudok róluk !

Na és a kérdésem :
vajon milyen tölcséres mélyládákat csináljak nekik így adatok nélkül?
valaki tud valami jó rajzot ?

annyi lényeg lenne hogy ne legyen túl nagy a láda és
max 85x60 eleje legyen meg vagy 50-60 cm mély
És gondolom csak tölcséressel lehet a legjobb mélyet előhozni
Az biztos hogy a hangszórók nagyon szépen szólnak (szebben mint a Storm)

Az összerakással gond nem lesz mert asztalos vagyok :)

köszönöm a segítségeteket


pén. máj. 08, 2009 19:24
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
fdsamano!

A helyes kérdés: "mihez képest?" Mivel az áramok amúgy sem ismertek, ezért csak viszonyszám adható meg, méghozzá a vele sorbakapcsolt két párhuzamos hangszóró áramaihoz képest.

Ahogy te magad is írtad:

Idézet:
A párhuzamosan kötött 20 centiseken ennek az áramnak a fele folyik.


Idézet:
Érdekesség még a kapcsolásban, hogy a 4 hangszóró egy feszültségosztóként működik a magassugárzóra nézve. Ha a magassugárzó jóval érzékenyebb, mint a mélysugárzók eredő érzékenysége, akkor szerencsés esetben nincs szükség ohmos ellenállásokból felépített osztóra (L-pad).


Sőt a mélynyomók induktivitása miatt még gyengébb lesz a magas. Netán a kondival még össze is rezonálhat, és jó kis fülsértő sikító hangja lehet.


pén. máj. 08, 2009 9:35
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
SPafi írta:
1.: akkor lőttek a 8 ohmnak.
2.: a vele párhuzamos mélyre kétszeres áram jut. (Mondjuk ha ez a legnagyobb, akkor nagy tragédia nem történik.)

De ugye az első pont igazságtartalma kicsit kétségessé teszi a második pontban leírt állítás igazságát?
Az eredő impedancia így 12 ohm lesz, a felvett áram nagyjából 2/3-a annak, amit egy db 8 ohm-os hangszóró önmagában felvenne, és ez az áram folyik át a leírás szerint a 30 centis hangszórón a mélyközép frekvenciatartományban. A párhuzamosan kötött 20 centiseken ennek az áramnak a fele folyik.
Érdekesség még a kapcsolásban, hogy a 4 hangszóró egy feszültségosztóként működik a magassugárzóra nézve. Ha a magassugárzó jóval érzékenyebb, mint a mélysugárzók eredő érzékenysége, akkor szerencsés esetben nincs szükség ohmos ellenállásokból felépített osztóra (L-pad).


pén. máj. 08, 2009 9:09
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
De a magas sugárzóm is egy 10cm-es mély közép csak én elé kötöttem sorba egy 22 mikro farrados 63 V-os kondit így nem lesz semmi baja de csak magasat ad.


1.: akkor lőttek a 8 ohmnak.
2.: a vele párhuzamos mélyre kétszeres áram jut. (Mondjuk ha ez a legnagyobb, akkor nagy tragédia nem történik.)
3.: ezek szerint állításoddal szemben igenis van hangváltód.
4.: ha ez a kondi (22 mikrofarád) nem bipoláris, akkor egy idő után már csak volt hangváltód.
5.: ha ilyen hangfalat építesz, akkor egyrészt képtelenség optimális doboztérfogatot számolni, másrészt értelmetlen. Vagy jó lesz, vagy nem. Ha véletlenül szerencséd van, és jó, akkor mindegy hogy 160 vagy 90 liter. (Kisebb ne legyen, mert ez már jó nagy felület!) Ha nem jó, akkor a dobozmérettel képtelenség jóra hangolni.

Egyébként ha jónak is tűnik a hangja, nagy valószínűséggel az egyik hangszóró viszonylag gyorsan el fog szállni, másrészt nagyon válogatós lesz a hangfalad, hogy milyen zene szól rajta jól, és mi nem. [/i]


szer. máj. 06, 2009 19:56
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 30, 2009 17:51
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
De a magas sugárzóm is egy 10cm-es mély közép csak én elé kötöttem sorba egy 22 mikro farrados 63 V-os kondit így nem lesz semmi baja de csak magasat ad.


szer. máj. 06, 2009 19:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás de
De tényleg annyi lesz, csak épp a teljesítmény negyed érsze is rákerül a magassugárzóra a mélyhangokkal együtt, amit akár több másodpercig is képes elviselni és utána a boldog vadászmezőkre távozik , azaz kijön belőle a füst és utána már nem müködik:)


szer. máj. 06, 2009 18:51
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 30, 2009 17:51
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Na azt ne mondd már nekem hogy abból nem 8 ohm lesz.


szer. máj. 06, 2009 16:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás na ez az
Erről beszéltem itt az általános iskolai fizika alapok is hiányoznak meg minden minimális elmélet. Erre utaltam , mert igy csak nagy kellemetlen meglepetések lesznek és itt teljesen az alapokrol indulva kellene mindnet ujra leirni ezt meg senki nem fogja igy bevállalni szerintem. Én pár egyetemi diplomával is vettem a fáradtságot és mielőtt az első sort leirtam volna előtte hetekig cask olvastam ne kérdezzek tök egyértelmü, százszor leirt dolgokat...... de kinek a pap kinek a papné:) :)
OZ


szer. máj. 06, 2009 15:31
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 30, 2009 17:51
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Igazából 4 db hangszóró de az egyik magas elkülönítve a többitől. Mind a 4 hangszóró 8 ohmos kettőt kettőt párhuzamosan kötök abból lesz 2 db 4 ohm és azt a kettőt kötöm sorba így 8 ohm + a kábelek ellenállása. Ilyen egyszerű és azért mert az erősítőm is 8 ohmos megközelítőleg de ezek nem kerek számok a gyakorlatban.


szer. máj. 06, 2009 15:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
fishme írta:
Már csak az lenne a kérdésem hogy így a 3db hangszórónak mekkora legyen a láda ????

Nekem viszont van egy másik kérdésem: azt a 3 hangszórót hogyan akarod összekötni? Sorosan? Párhuzamosan? Vagy valami módon vegyesen?
Mert mindegyiknek megvan a maga hátránya, anélkül, hogy bármi előnye lenne :(


szer. máj. 06, 2009 14:03
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 30, 2009 17:51
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Köszönöm szépen a segítséget. Amúgy a belső méreteket adtam meg. De már belesz*rok az egészbe lecsökkentem a ládák méretét 92l-es re és lesz ami lesz de azért köszönöm.


szer. máj. 06, 2009 10:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 18, 2009 23:25
Hozzászólások: 75
Hozzászólás 
Ő pont azért jött ide, mert nem szerette volna végig olvasni az egész szakirodalmat, hogy kihámozhassa belőle a számára fontos kérdést. Röviden megpróbálom.
Próbáld ki a következőt. Két egyforma hangfalat tegyél egymás mellé, aztán hallgasd meg, milyen basszusa van. Aztán hallgasd meg úgy is, hogy az egyik hangfal polaritását megcseréled. Az ellentétes fázisban dolgozó mélyek elég jól hallhatóan kioltják egymást. Ez egy durva példa, de valami hasonló jelenség jön létre, ha egy dobozba, egy légtérbe, eltérő típusú, de főleg eltérő méretű hangszórókat építesz be. Egymás ellen dolgoznak. Lesznek olyan hangok is, amik javítják egymást, de a nagy katyvaszban az a kis javulás teljesen elvész. Ha már feltétlen egy dobozban szeretnéd őket látni, a légterüket el kellene választani. Csak azért javaslom, mert liter van bőven. Ja, a 150 úgy jött ki, hogy feltételeztem, hogy a külső méreteket adtad meg, és valamit leszámítottam az anyagvastagságra. Aztán nem ártana mindegyikhez egy hangváltót kötni, az alapján, hogy melyik hangszórót, milyen frekvenciára szánsz.
Még egy gondolat. A jó minőségű, ideális hang lesugárzásához, a megoldás, egyetlen gangszóró alkalmazása. Minél több hangszórót használunk, annál több probléma képződik. Ugyanakkor minél nagyobb a hangerő, annál nehezebb dolga van annak az egyetlen hangszórónak. Ezért célszerű leválasztani frekvenciák szerint. Ha ezt nem tesszük meg, a hangszórók hangja fárasztóvá válik, azért, mert torzít. Ez a torzítás nem tévesztendő össze a túlvezérlés, vagy a tápfeszültség elfogyásából eredő torzítással.


kedd máj. 05, 2009 22:41
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 30, 2009 17:51
Hozzászólások: 8
Hozzászólás 
Nah jólvan akkor mind1. Azért köszi


kedd máj. 05, 2009 14:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 361
Tartózkodási hely: Pécs
Hozzászólás ja
Akkor mindegy ha neked igy jó akkro tök mindegy


kedd máj. 05, 2009 13:59
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 1316 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség