Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. jún. 29, 2024 7:07



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 52  Következő
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Opto írta:
T68m írta:
Lowe írta:
Üdv mindenkinek.
Jelenlét érzékelõt szeretnék össze hozni. Olyansmire gondolok, mint azok az automata kézmosók, vagy WC csészék amelyek önmüködöen müködnek.
Induktiv vagy kapacitiv megoldásra gondoltam.Tehát, hogy le áll egy oszcilátor, és az vezérel valamit.


1. talán, elõször járd ki a nyolc osztályt, hogy a helyesírással alapszinten tisztába légy!

2. az általam látott automata WC lehúzók pont nem induktív vagy kapacitív megoldással mûködnek.


Kedves T68m!
Nem tudom ki hogy van vele de én amikor segítség helyett kioktatás a válasz ?.......
Szerintem nem ez a fórum feladata és célja. :oops:


Kedves Hozzászóló!

A megszólítást követõ elsõ mondatod fordítsd le légy szíves magyarra, hogy megérthessem! Ezt követõen tudok reagálni a fórum feladatát és célját taglaló megjegyzésedre.

Ettõl függetlenül a válasz is megtalálható, rögtön a 2. pontban. Ahogy azt Gafly et. is megírta.
Kell egy infraadó (készen lehet venni) és egy infravevõ (szintén készen lehet venni). Készletben kb. 7eFt. Ha szerelni akar az illetõ, akkor pedig infra adó dióda néhány száz forint, vevõ tranyó, szintén ez a kategória. De vevõ szûrõvel, elõerõsítõvel együtt is ennyi.


szomb. aug. 01, 2009 10:22
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Amit en ismerek lehuzot, az infras. Valoszinuleg neked is a legegyszerubb egy infrasorompo lenne...


szomb. aug. 01, 2009 9:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. dec. 16, 2004 17:50
Hozzászólások: 273
Hozzászólás 
T68m írta:
Lowe írta:
Üdv mindenkinek.
Jelenlét érzékelőt szeretnék össze hozni. Olyansmire gondolok, mint azok az automata kézmosók, vagy WC csészék amelyek önmüködöen müködnek.
Induktiv vagy kapacitiv megoldásra gondoltam.Tehát, hogy le áll egy oszcilátor, és az vezérel valamit.


1. talán, először járd ki a nyolc osztályt, hogy a helyesírással alapszinten tisztába légy!

2. az általam látott automata WC lehúzók pont nem induktív vagy kapacitív megoldással működnek.


Kedves T68m!
Nem tudom ki hogy van vele de én amikor segítség helyett kioktatás a válasz ?.......
Szerintem nem ez a fórum feladata és célja. :oops:


szomb. aug. 01, 2009 8:24
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 16, 2009 14:48
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: ERDELY
Hozzászólás 
Az este fáradt voltam és a billentyűzetem is angol. Elnézést.


szomb. aug. 01, 2009 7:51
Profil Privát üzenet küldése YIM
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
gris írta:
tisztában légy...


hihih. Jah. Mivel tisztában legyél, nem pedig tisztába kerülj.


szomb. aug. 01, 2009 7:39
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
tisztában légy


ettől eltekintve borzalmas dolgokat lehet olvasni.
egyetemet végzett emberek nem tudnak helyesen írni!!!!!!!


szomb. aug. 01, 2009 7:31
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Lowe írta:
Üdv mindenkinek.
Jelenlét érzékelõt szeretnék össze hozni. Olyansmire gondolok, mint azok az automata kézmosók, vagy WC csészék amelyek önmüködöen müködnek.
Induktiv vagy kapacitiv megoldásra gondoltam.Tehát, hogy le áll egy oszcilátor, és az vezérel valamit.


1. talán, elõször járd ki a nyolc osztályt, hogy a helyesírással alapszinten tisztába légy!

2. az általam látott automata WC lehúzók pont nem induktív vagy kapacitív megoldással mûködnek.


szomb. aug. 01, 2009 0:23
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: csüt. júl. 16, 2009 14:48
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: ERDELY
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek.
Jelenlét érzékelőt szeretnék össze hozni. Olyansmire gondolok, mint azok az automata kézmosók, vagy WC csészék amelyek önmüködöen müködnek.
Induktiv vagy kapacitiv megoldásra gondoltam.Tehát, hogy le áll egy oszcilátor, és az vezérel valamit.


pén. júl. 31, 2009 21:39
Profil Privát üzenet küldése YIM
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha ügyes vagy, és nincs túl sok elvárásod, megvan 3000-ből, ha nem, akkor 20000 is könnyen összejöhet, vagy akár sokkal több is.

Egy használt gyári erősítő jobban megéri, hacsak nem az építés öröme a cél.


pén. júl. 31, 2009 12:15
Profil Honlap
vas-tag

Csatlakozott: pén. júl. 31, 2009 11:54
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Hy mindenki!

Nekem egy ojan kérdésem lenne hogy egy házi erosítot akarnák csinálni! 2x100 watt ! dobozom megwan trafom megwan és a hutésem is! A tobbi elkatresz igy kb mennyibe jönne bele!? :D :?:

Elore is kosz a wálaszokat mindekitool!


pén. júl. 31, 2009 12:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Előerősítő nélkül van esély rá, hogy építsen az ember jó érzékeny nullkomparátort? 0,1-1uV körüli feszültségtüskékre gondolok.


kedd júl. 21, 2009 23:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás szénkefés DC motor 24V/~100-150W
Ötleteket szeretnék kapni, honnan tudnék beszerezni
szénkefés DC motorokat?

24V / 100W körüli teljesítményűre lenne szükség

Eddig volt egy forrás, aki aktuátor motorokat szállított,
de megszűnt és pontos típust sem tudott mondani.


vas. júl. 19, 2009 9:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
Sziasztok!

Egy RFID olvasóhoz szeretnék NYÁK-on kialakított antennát tervezni. Az olvasó 125 kHz-en működik. Tud valaki nekem segíteni, esetleg valami leírást linkelni, amelyben benne van, hogy hogyan kell egy ilyen antennát méretezni?

Köszönöm előre is!

Peya


szer. júl. 08, 2009 14:22
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Tesztnek esetleg műterheléssel, kis árammal (10-20A) ki lehet deríteni mekkora asszimetria alakul ki? Gondolom, adott áramon mindig ugyanakkora arányban oszlik meg a feszültség.


Nem. (Olvasd el ismét, amit írtam!) Magától csak akkor tud stabil helyzetbe állni, amikor már a működésképtelenség határhelyzetébe kerül az egyik táp!


szomb. júl. 04, 2009 10:27
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Skori írta:
Az árammérést lehetne az AC ágban a föld felőli oldalon (még a kondik előtt) mérni, akár áramváltóval akár anékül. Így az áramméréshez is lehetne ugyanazt a műszert használni átkapcsolással.


Az a baj, hogy nincs föld. Ha lenne föld, akkor nem lenne probléma az árammérés.
Skori írta:
A feszmérésnél a műszer szintén eleve nulla közelében lenne, a nagyobb asszimmetriáktól meg zenerekkel meg lehet védeni, illetve korlátozni a nulláról való elmászást párszáz V-ra. Így nem csak messziről lehetne leolvasni.

Gondolom rajzot nem kell csinálnom (ha mégis akkor szólj). Az esetleges nagymértékű asszimetriát feszmérésnél ki is lehetne jelezni pl leddel (pl. többszáz V felett), mert az egyúttal a sokszorozó meghibásodását is előrejelezheti.


A feszmérő működik jól, már kipróbáltam 10kV-on, igazából csak a koronától félek. De mivel a sztatikus térerő elég jól árnyékolható, szerintem nem lesz baj ebből sem.
Ez a külső árnyékolófém elég jó dolog, mert pl. 50kV-os csatlakozási pontoknál, ahol teflon kábelek vannak, és kénytelen vagyok forrasztani, rá tudok rakni egy polírozott rézcsövet, így a térerő sokkal jobban eloszlik, mint az egyenetlen forrasztásoknál, ergó nem olyan a hangja az egésznek, mintha egy komplett méhkas lenne a pincében.


szomb. júl. 04, 2009 10:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ezen az változtat némileg, hogy a kimeneti feszültség nem tökéletesen független a bemenetitől, kialakulhat némi negatív visszacsatolás, ami stabilizálhatja a folyamatot, de ennek az a szükséges (de nem elégséges!) előfeltétele, hogy a két tápot halál pontosan azonos kimeneti feszültségre kell beállítani.

Egy autotrafóval, netán kapacitív osztóval lehetne stabilabbá tenni a felezést.


Tesztnek esetleg műterheléssel, kis árammal (10-20A) ki lehet deríteni mekkora asszimetria alakul ki? Gondolom, adott áramon mindig ugyanakkora arányban oszlik meg a feszültség.
SPafi írta:
Az 1 G-s előtétet nem lehet szimmetrikusan kettéosztani? Egyébként nagyon nagy lukmérettel is jelentős az árnyékoló hatás, ha az elég távol helyezkedik el a védendő tértől.


A kettéosztott előtét nekem is eszembe jutott, de ha közel 0 pontra kerül a műszer, koronázni akkor is fog a környező nagyobb térerő miatt, szóval így is kellene árnyékolás köré, az előnye az lenne, hogy nem lenne életveszélyes az áramkorlát miatt (na meg földelhető is elméletben). De már kiöntöttem egybe 100 ellenállást gyantával, így már nem tudom kettéosztani, csak fűrésszel.


szomb. júl. 04, 2009 9:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Unnamed írta:
....
A feszméréshez lehetne szimmatrikus előtétellenállást használni, így a műszer a nulla környékén lebegne, ami nagyban javítaná az esélyeit :)

Az árammérést lehetne az AC ágban a föld felőli oldalon (még a kondik előtt) mérni, akár áramváltóval akár anékül. Így az áramméréshez is lehetne ugyanazt a műszert használni átkapcsolással.

A feszmérésnél a műszer szintén eleve nulla közelében lenne, a nagyobb asszimmetriáktól meg zenerekkel meg lehet védeni, illetve korlátozni a nulláról való elmászást párszáz V-ra. Így nem csak messziről lehetne leolvasni.

Gondolom rajzot nem kell csinálnom (ha mégis akkor szólj). Az esetleges nagymértékű asszimetriát feszmérésnél ki is lehetne jelezni pl leddel (pl. többszáz V felett), mert az egyúttal a sokszorozó meghibásodását is előrejelezheti.


pén. júl. 03, 2009 22:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
Nem gond, hiszen sorba lesznek kötve, így máris megkapják a 115V-ot.


Nana! Ezek szabályzott, kapcsoló üzemű tápegységek, ami azt eredményezi, hogy konstans terhelés mellett a bemeneti áramuk kb. fordítottan arányos a bemeneti feszültségükkel, ami miatt képtelenek stabilan megosztani a feszültséget.

Miért? Tegyük fel, hogy véletlenül pont fél feszültség áll be! Ha keletkezik egy bármilyen kis eltérés, pl. lecsökken az egyik táp feszültsége, ettől megnő a felvett árama, ettől tovább csökken a feszültsége, amíg végül annyira le nem csökken, hogy már képtelen megfelelő áramot leadni.

Ezen az változtat némileg, hogy a kimeneti feszültség nem tökéletesen független a bemenetitől, kialakulhat némi negatív visszacsatolás, ami stabilizálhatja a folyamatot, de ennek az a szükséges (de nem elégséges!) előfeltétele, hogy a két tápot halál pontosan azonos kimeneti feszültségre kell beállítani.

Egy autotrafóval, netán kapacitív osztóval lehetne stabilabbá tenni a felezést.

Az 1 G-s előtétet nem lehet szimmetrikusan kettéosztani? Egyébként nagyon nagy lukmérettel is jelentős az árnyékoló hatás, ha az elég távol helyezkedik el a védendő tértől.


pén. júl. 03, 2009 20:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Gafly írta:
Arra gondolok hogy a +S es -S "Sense" akar lenni, hogy a szabalyozast magan a terhelesen tudja vegezni (nem ketto hanem negy vezetekes bekotes).
Mellesleg az nem gond hogy ezek nem 230V-os tapegysegek?

Nem gond, hiszen sorba lesznek kötve, így máris megkapják a 115V-ot.


pén. júl. 03, 2009 17:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Arra gondolok hogy a +S es -S "Sense" akar lenni, hogy a szabalyozast magan a terhelesen tudja vegezni (nem ketto hanem negy vezetekes bekotes).
Mellesleg az nem gond hogy ezek nem 230V-os tapegysegek?


pén. júl. 03, 2009 14:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
2 kérdés:
Kaptam 2 darab 5V 30A-es kapcsolóüzemű tápot, és arra volna szükség, hogy párhuzamosan kössem őket. Ez problémamentesen működhet? Egy áramgenerátor tápja lenne, ami egy 35W-os lézerdiódát hajt meg, így mindenféle tranziens, illetve parazita jelenség elkerülése a cél, az, hogy az egyik egy kis terhelést jelent a másik számára, szerintem nem okozna bajt.
Ezekről volna szó (még nem volt kipróbálva).
http://kalazif3.googlepages.com/ramgen.jpg/ramgen-full;init:.jpg

(Szerk: a +S jelölés mit takar?)


Más: szükségem van nagy DC potenciálon történő áram, és feszültség mérésre, ami önmagában nem okoz gondot, viszont maga a táp kialakítása miatt egy csöppet problémás.
Adott a szimmetrikus táp:
http://omegalabs.eu/assets/images/soksz100.jpg
Viszont egyelőre fix földpont nélkül (régi mérőtrafó, nem tudom mit szólna, ha az egyik szekundere földre kerülne, tekintve, hogy az egész háza a földön áll, és ezt valószínű nem is tudom máshogy kivitelezni, tekintve, hogy 150 kilós). Az 1Gohmos előtét elkészült a 100uA-es műszerhez, ami így remekül működik 100kV-ig feszültségmérőnek. Viszont, mivel egyik oldala sincs földön, az egész műszer, a mutató, tekercs, stb. minden legalább +50 vagy -50kV-on van, ezért fennáll a korona veszélye a műszeren belül. Persze ez nem digitális műszer, mert azt azonnal kicsinálná. Az árammérő, és a feszültségmérő is lehetne +50kV-on (a feszmérő előtét ellenállása lefelé nézne a -50kV-os ágra, így ekvipotenciális lenne az árammérővel). Arra gondoltam, hogy körülveszem mindkét műszert vékony fémfóliával, és arra rakom a +50kV-ot, így nyilvánvalóan a fólia belsejében a térerő közel 0 lesz, nem lesz korona. Viszont így nem látom a mutatott értéket. Szerintetek DC-hez mekkora lyukátmérőjű háló kellene? Figyelembe véve azt, hogy érintésvédelemből ez elégtelen lenne, így ráadásul még messziről is kéne leolvasni az értéket.
Esetleg akinek van más ötlete, hogy lehet ezt megoldani egyszerűbben, az érdekelne (olaj alá a műszer pl. de nem szeretek pancsolni benne).


pén. júl. 03, 2009 12:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
SMA!

Leírásod alapján kötöttem be a triacot, de a kb. 10-ből 3 berántás továbbra is megmaradt a 230 bekapcsolásakor.
Nézegettem egy fordszabályozós fúrót, az is hasonlóképp viselkedett. Ahogy nyomom befelé a gombját, először egy kapcsoló billen át fesz alá helyezve a triacot, de még nem forog a motor. Az átbillenéskor néha megugrik kisebb/nagyobb mértékben a motor.
Úgy tűnik, ez a dolog a triac sajátossága lehet.
Köszönöm a válaszokat.
zoli


szomb. jún. 20, 2009 19:02
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
albinolynx írta:
... Lehet elég lenne egy kommersz potméter?

Nem, mert leég. Hacsak nem huzal potméter. Mérd meg az áramot, és abból számolható a poti terhelhetősége. Mivel a felvett áram csökken a feszültséggel, kb fél állásban lesz a legnagyobb a terhelés. De ez motorfüggő. Mérni kell. :shock:


szomb. jún. 13, 2009 16:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Laci_L írta:
...


Potit kicserélem majd.
A motor tápfeszét én 5-12V között szeretném
állítani. Nem akarom túlbonyolítani, csak én
nem tudok egyszerűbbet. Lehet elég lenne egy
kommersz potméter?


szomb. jún. 13, 2009 16:10
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
albinolynx írta:
... A potméternek kb. az utolsó harmadában szabályoz...

Xar a poti, nyugodtan cseréld le egy hasonló értéküre, de lineárisra, ne logaritmikusra. És a tengely szigetelés is fontos, mert a potin hálózati feszültség lehet.

Idézet:
... A DC motornak egy ilyen kis áramkört szeretnék építeni...

Lehet, csak minek. A legegyszerűbb megoldás is jó, a motor nem finnyás, ha nem tökéletesen szűrt a tápja.
Evvel a kapcsolással nem tudod nulláig levinni a kimenő feszültséget.


szomb. jún. 13, 2009 16:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Laci_L írta:
...



Sikerült a művelet, finomítani kell és kész.
4 kivezetése volt a fűtőszálnak. Azt választottam
amelyiknél teljes szál izzik. Ezt simán rákötöttem
a ~230V-os kábelre. Hőmérséklettel nem lesz gond,
egész komoly a fűtőszál hőszigetelése. A ventilátor
motort direktbe kivezettem, ez külön tápról fog járni.
17V-ot kaphat maximum.

Van ez a szabályzó áramkör, ami áll egy fekete, nem
TO220-as tokozású elemből, egy áramtalanító
kapcsolóbók és egy potméterből.
A potméternek kb. az utolsó harmadában szabályoz.
Ott viszont a kézmelegtől - max-ig lehet állítani.
Ha kicserélem egy másik potméterre, akkor finomabban
fogom tudni állítani a hőmérsékletet?

Ha már lúd, legyen kövér...
A DC motornak egy ilyen kis áramkört szeretnék építeni.

http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... ematic.png

Szintén DC12V-ot kapna tápnak, picivel talán többet,
mini trafó - egyenirányítva, puffer kondi.


szomb. jún. 13, 2009 15:37
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
albinolynx írta:
... A lényeges, hogy a hőmérséklet állítható legyen...

Emlékeztetlek arra, amit néhány hsz-el feljebb írtam (utolsó sor):
http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?p=928906#928906

Nagyon óvatosan! :!: :idea:


pén. jún. 12, 2009 16:33
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
A légszállítás megfelelő egy fix fokozatban, nem
feltétlenül akarom szabályozni. A lényeges, hogy
a hőmérséklet állítható legyen.

Persze, vannak ilyen készülékek gyárilag, csak nem
olyan áron, ami nekem most illene. Akciósan találtam
metabo-t, 28e...


csüt. jún. 11, 2009 23:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás Re: hőlégfúvó hőmérséklet szabályzása
Laci_L írta:
...


Triakos szabályzóm van, holnap szétszedve lefényképezem
a belső részt. Ha a ventilátor motort egy külön kis tápról
járatom, akkor akár a gépet sem kell átalakítani drasztikusan,
kap egy külön aljzatot, amit a triakos szabályzó "táplál".


csüt. jún. 11, 2009 23:01
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Idézet:
pont a hajszárító miatt vetettem fel a dolgot. Ott - ugye - egyszerre állítódik a fűtés és a szállított levegő mennyisége is.


Pont azért, hogy ne változzon jelentősen a hőmérséklet.


csüt. jún. 11, 2009 22:59
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
T68m írta:
... Ezt a folyamatos hazudozást kifejezetten szeretem!...

Építsd le valahogy. Kérj tőle olyat, amit biztos hogy nem tud teljesíteni. Vagy csak halogasd a javítást, előbb-utóbb megúnja. Megharagszik, és kész. :roll:

Ha haver, az más. Arra nincs ötletem. :D


csüt. jún. 11, 2009 18:18
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
Laci_L írta:
De hát lényegében ugyanez egy hajszárító is. A drágábbaknál külön-külön lehet állítani a légmennyiséget és a meleget több fokozatban.


pont a hajszárító miatt vetettem fel a dolgot. Ott - ugye - egyszerre állítódik a fûtés és a szállított levegõ mennyisége is. Többnyire olyan fantasztikus megoldással, hogy félállásban egy dióda egyent, azaz csak minden második félhullámot engedi rá a berendezésre.

A szomszéd is áthozott egyet kiugrott kapcsolóval, hogy azt tegyem vissza neki. Visszatettem, erre reklamált, hogy nem megy a félállás, félteljesítmény. Mondtam neki, hogy nem is mehet, mert a dióda már rég ki volt égve és ki volt kötve belõle. De õ állította, hogy mielõtt kiugrott volna a kapcsoló, ment. Ezt a folyamatos hazudozást kifejezetten szeretem! :twisted: Aztán megcsináltam neki, tettem bele új dejódát is. Ezen - persze - nagyon felbuzdult és legközelebb a piaci, kétezer forintos szemüvegét hozta át, hogy forrasszam meg az eltört szárát. :twisted: :twisted: :twisted:


csüt. jún. 11, 2009 17:37
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
SPafi írta:
Ha egyben az egészet szabályozza, akkor mivel mind a légáramlás, mind a fűtőteljesítmény egyszerre változik, a hőmérséklet csak igen kis mértékben fog változni...

Pont valami ilyesmit akartam írni. Ráadásul a ventilátor motor nem biztos hogy fog menni akárhogy csökkentett fesszel. Általában mind néhány voltos DC motorok, és maga a fűtőszál a feszültség osztó. Ezért nem olyan egyszerű a szabályzás sem.

A fűtés más, annak mindegy.

De hát lényegében ugyanez egy hajszárító is. A drágábbaknál külön-külön lehet állítani a légmennyiséget és a meleget több fokozatban.


csüt. jún. 11, 2009 14:04
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ha egyben az egészet szabályozza, akkor mivel mind a légáramlás, mind a fűtőteljesítmény egyszerre változik, a hőmérséklet csak igen kis mértékben fog változni. A teljesítmény a feszültség négyzetével, a légáramlás pedig legalább a feszültség első, de legfeljebb 2. hatványával arányos, sok, általam nem ismert paraméter függvényében, de gyanítom, hogy valamivel kevesebb mint másodfokú lehet az is (ráadásul nem 0-tól kezdve nő), így az egyszerre szabályzás eredménye leginkább túlfűtés lehet szerintem, de hogy nagy átfogású hőmérsékletváltoztatásra/csökkentésre nem alkalmas, az biztos!

(Valójában áramot kellett volna írnom, és a fázishasítás miatt meg kellene különböztetni abszolút közép, és effektív értéket, de lusta vagyok leírni, és így sem jobb semmivel a helyzet.)


csüt. jún. 11, 2009 9:32
Profil Honlap
a fórum lelke

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 12729
Tartózkodási hely: FLF
Hozzászólás 
laci_l: értelek, persze, hogyha azonos légáramlást akarsz, akkor külön kell venni a kettõt, de biztos, hogy a kérdezõnek szüksége van erre? Szerintem az egészet egyben szabályozhatná.

A másik fele 1értelmû: ha készen lehet kapni ilyet, akkor nem érdemes foglalkozni barkácsolással.


csüt. jún. 11, 2009 9:11
Profil Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás Re: hőlégfúvó hőmérséklet szabályzása
albinolynx írta:
... egy teljesen kommersz hétköznapi
hőlégfúvónak megoldható relatív egyszerű módon a hőfokszabályzása?...

Persze. A drágábbak ilyenek (folyamatos hőfok szabályozás).

Szét kell választani (ha lehet egyáltalán a konstrukció miatt) a ventilátor és a fütő egységet. A ventilátornak fix feszültséget kell kapni (ez nem biztos hogy egyszerű lesz), és a fűtő egységet egy triakos szabályzóval meg állíthatod ahova akarod. Így a hőmérséklet is olyan lesz, amit akarsz. De (mint már írtam) egyszerűbb egy ilyet venni.

Az egésszel nagyon észnél kell lenni, mert 230V-os hálózati feszültség, és magas hőmérséklet is van (tűzveszély). Szóval csak óvatosan. :shock:


szer. jún. 10, 2009 20:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. júl. 01, 2006 18:09
Hozzászólások: 146
Hozzászólás hőlégfúvó hőmérséklet szabályzása
Sziasztok,


arra szeretnék választ kapni, hogy egy teljesen kommersz hétköznapi
hőlégfúvónak megoldható relatív egyszerű módon a hőfokszabályzása?
Jelenleg gyárilag egy kétállású kapcsolóval 300- és 700C fokra kapcsolható.

Nem lenne szükség C fokonkénti állításra, sőt, előnyösebb lenne, ha
inkább fokozatokba lehetne kapcsolni. Pl.: 100C-, 200C-, 250C fok.

Ilyen "csodáról" van szó:
http://www.szerszamkell.hu/catalog/imag ... hp1500.JPG


szer. jún. 10, 2009 10:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Gelez és Többiek!

Ami a megadott rajzon látszik jobbra, kerek, karikázott alkatrész az a TRIAC, a két alsó lábára kell kötni a javasolt értékű ellenállást, nem máshova. A lábak bekötése ismert, gondolom?!
A két alsó elektróda a Gate, és az MT1 főcsatlakozás a rajz szerint, gondolom ezekről tudod, melyik-melyik. Az MT2-es főcsatlakozásra kapcsolódik a terhelés, vagy fogyasztó, vagy relé-tekercs, stb.
Szokásos, hogy a két főcsatlakozást ( MT1-MT2 ) áthidalják egy soros kapcsolású RC-taggal azért, hogy a védelmét ellássák, illetve ez a soros RC-tag egyben a gyújtását is segíti a TRIAC-nak. Méretezése az adatlap alapján történik az RC-tagnak.
Ahonnan az adatlapot letöltöd a TRIAC-ról, lehet találni javasolt alap-kapcsolást is a TRIAC-üzemeltetéséhez, különböző módokra, más-más meghajtásra, tanulmányozni kellene, hogy ott mit javasolnak.
Üdv! SMA


kedd jún. 09, 2009 15:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Kedves SMA és Dörmike!

Az ellenállásokat kicserélve megszűnt a fesz ráadásakor történő berántás, de az optoval sem lehetett bekapcsolni. Visszarakva az eredetieket működött. Ezt a kapcsolást a MOC3020 adatlapján találtam kifejezetten érzékeny gate-ű (Igt<15mA) triak esetében.

Tettem 1 és 10k-t a gate és kondi közé, mindkét esetben folyamatosan behúzva tartotta a relét függetlenül az opto ledje kapott-e feszt.

Szóval vagy a triak rossz, vagy én rontok el vmit, vagy nemtom. :(


hétf. jún. 08, 2009 19:39
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
etr1te írta:
... Jólvan, rájöttem, csak az a fránya másnaposság :D

Akkor jobb, ha kerülöd az áramot minden módon. :D


szomb. jún. 06, 2009 14:57
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 21:48
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Laci_L írta:
etr1te írta:
... Honnan lehet tudni biztosra hogy egy kondi kisült ? ...

Rámérsz voltmérővel. :shock:


Jólvan, rájöttem, csak az a fránya másnaposság :D


pén. jún. 05, 2009 21:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. jún. 08, 2006 20:36
Hozzászólások: 715
Tartózkodási hely: Szada
Hozzászólás 
Gelez!

SMA-nak igaza van, csak ne olyan kis ellenállást forrassz be, hanem 10 k-t. Tehát, a gate és a kondi alsó vége közé kösd. Az a baj, hogy az eredeti kapcsolásban nincs ami elvezesse az optodiac sötétáramát.
A 2.4 k helyére tegyél 470 ohmot, így az eredeti kondival együtt megvan a du/dt védelem is. ( valamennyire... ) A 180 ohmot cseréld ki 22k-ra. Csodálom, hogy eddig még nem szállt el a gate a nagy áramtól... A BT137 egy nagyon érzékeny gate-ü eszköz.


pén. jún. 05, 2009 20:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
etr1te írta:
... Honnan lehet tudni biztosra hogy egy kondi kisült ? ...

Rámérsz voltmérővel. :shock:


pén. jún. 05, 2009 16:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Gelez!

Javasolnék egy kb. 680Ohm - 1kOhm értékű ellenállást beforrasztani a G- és az MT1 csatlakozások közé.

Üdv! SMA


pén. jún. 05, 2009 8:45
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. júl. 30, 2008 21:48
Hozzászólások: 5
Hozzászólás 
Na akkor nekem lenne egy igazán amatőr kérdésem :oops:
Honnan lehet tudni biztosra hogy egy kondi kisült ? Erősitőmben szeretném kicserélni a 6800mikros kondikat 10000 mikrosra, csak nem szeretném hogy gond legyen. Elvileg kikapcsolás után ki kéne sütnie, nem ?


pén. jún. 05, 2009 7:58
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Kösz a doksit, hasznos olvasmány, de esetemben nem segített, 470n - 100ohm párost tettem be (ilyen kondim volt kéznél), de a helyzet nem változott.


csüt. jún. 04, 2009 14:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 100
Hozzászólás 
Gelez írta:
Sziasztok!
Ezt a kapcsolást építettem BT137-el:
http://kepfeltoltes.hu/090529/548359805 ... es.hu_.jpg
A terhelés egy 220V-os mágneskapcsoló.
Egyetlen problémám, hogy a 220 bekapcsolásakor néha (de nem mindig) egy pillanatra bekapcsol. Ha a gate nincs bekötve akkor is. Ez meglehetősen zavaró lehet, hogyan lehetne elkerülni?
Üdv:zoli


http://www.st.com/stonline/products/lit ... n/6785.pdf


kedd jún. 02, 2009 20:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Sziasztok!
Ezt a kapcsolást építettem BT137-el:
http://kepfeltoltes.hu/090529/548359805 ... es.hu_.jpg
A terhelés egy 220V-os mágneskapcsoló.
Egyetlen problémám, hogy a 220 bekapcsolásakor néha (de nem mindig) egy pillanatra bekapcsol. Ha a gate nincs bekötve akkor is. Ez meglehetősen zavaró lehet, hogyan lehetne elkerülni?
Üdv:zoli


pén. máj. 29, 2009 18:35
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 11904
Tartózkodási hely: Budapest, Solymár
Hozzászólás 
Sparow2 írta:
... mert olyan minimális a fogyasztása, hogy gyakorlatilag nem számít...

Ez bizony így van. 10mA-rel már világít, 20mA-rel virít. A több amper egyéb fogyasztás mellett ez bakfitty. :D


vas. máj. 24, 2009 17:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. jún. 26, 2006 11:21
Hozzászólások: 2544
Hozzászólás 
Elektromann írta:
...
Azért, mert a tápegységre már így is sokminden csatlakozik, és még fejteszteni is fogom a gébet, lehet, hogy az üzemeltető kapcsoláson is fogok változtatni, vagy berakok mégvalamit, és ha a számítógépalkatrészek teljesen kihasználják a tápot, lehet, hogy az új kapcsolás már annyit fogyasztana, hogy a tápegység már nem bírná. Ha van egy "átét", akkor megtudom oldani, hogy külsőtápról menjen(ek) a kapcsolás(ok), így nem terhelem le a tápomat.
...

Ha az üzemeltető kapcsolás ennyi lesz, hogy néhány LED villog, vagy hasonló (hiszen gondolom 100 W-os izzót nem fogsz rákötni), azt nyugodtan teheted a belső tápegységre, mert olyan minimális a fogyasztása, hogy gyakorlatilag nem számít.
Ezért teljesen felesleges külön tápegységet építeni. De Te tudod.


vas. máj. 24, 2009 14:10
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 52  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség