Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: kedd márc. 19, 2024 5:15



Hozzászólás a témához  [ 147 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
CCD-vezérlés 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 588
Tartózkodási hely: Szeged
Hozzászólás Re: CCD-vezérlés
Sziasztok!

Nem nyitnék új topikot, itt kérdezem meg, hátha valaki csinált már ilyet. :D
Bontásból hozzám került egy PIXORD gyártmányú IP-s dómkamera, aminek a vezérlése ment szét.
A kameramodult kimentettem belőle. A CCD környezetében SONY http://html.alldatasheet.com/html-pdf/169224/SONY/CXD2480R/97/1/CXD2480R.html és http://html.alldatasheetpt.com/html-pdf ... 2006Q.html chipek találhatók.
Van-e remény ezekről leszedni videojelet (PAL) vagy egyszerű módon illeszteni valami hétköznapi videobemenethez?


hétf. okt. 20, 2014 13:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
http://mgen.fiberweb.co.cc

Egy fotó, de a többi is sorra kerül idővel, amint PHP-vé alakítottam a lapot. Meg majd itt számolok be a MGuider-ről (az autoguider).

Amúgy frankón működik, sajnos a 9 éjszakából 2 volt fotózásra alkalmas, ebből az egyiken bekrepált az 1 éve kitűnően működő automata kioldóm és haza kellett jönnöm javítani. :( (Természetesen ismeretlen a hiba oka, kontroller-cserével és egy kis "egyszerűsítéssel" javítottam). A másikon születtek képnek nevezhető dolgok, amíg az akksim bírta (3-4 óra?). Sőt, született erős szélben is kép, méghozzá fókusznyújtás mellett. 18 képből csak 2 lett használhatatlan, ami elég jó hír (Gyűrűs-ködről).

A CCD (ill. az egész autoguider) most az egyetlen, amivel nincs azóta sem gondom. :) Úgyhogy ez már mind offtopic lenne, méghozzá astro-topic. Egyelőre az astro-közleményeket a fenti ideiglenes helyen teszem közzé.


szomb. aug. 16, 2008 23:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Holnaptól jövő vasárnapig idle vagyok. Gondoljatok rám, ha csillagos az ég, mert akkor én fotózom reggelig, "ha esik, ha fúj"! (érdekes szólás-mondás az esetünkben... :)).

M27, NGC7023, M13 várható, de majd ott döntök...
Jó barkácsolást addig is! :)


pén. aug. 01, 2008 23:32
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Ahogy a varjú mondja: kár. :-)

Üdv: Zoli


csüt. júl. 31, 2008 12:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi, én is örülök! :D Nem hiába küzdöttem.

Én szombaton hajnalban már Mogyorósbányán vagyok. (Vasárnap meg a Forma-1-en :)) Hétfőtől vasárnapig ismét tábor. Addig meg még van pár (sok) teendőm, sw, helycsinálás etc. Ami biztos, az a jövőre Ágasvár. A tarjáni általában kvázi egybeesik a mogyorósival.

De távcső nélkül Pesten is találkozhatunk, esetleg az autoguidert tudom még vinni. Majd aug. után.


szer. júl. 30, 2008 16:58
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

PROFI!!!

GRATULA!

Tarjánban találkozhatunk? (szombaton megyek)

Üdv: Zoli


szer. júl. 30, 2008 8:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
A készülék csillagos ötösre vizsgázott alap-algoritmusból. :D
Sajnos későn értünk ki (fél 2), nem sok időm volt fókuszt állítani, de a csillagok így is kerek alakúak maradtak és mindig ugyanolyanok (közben a PE valószínűleg sokat változott). Tök jó!

Pár fotót előkészítettem az érdeklődőknek mielőtt lefekszem.
A cucc:
Kép

Before-after képek, Gyűrűs-köd (ISO1600, 120mp, Barlow kb.2.8x):
Kép
(kék háttér = Hold + pirkadat)

Súlyzó-köd, lineáris, teljesen feldolgozatlan (ISO1600, 120mp, primer fókuszban):
Kép
(narancs háttér = Tatabánya)

Mindegyik vezetés 0.25x-ös sebességen ment, RA 2Hz, DEC 1Hz-cel. PC-n követtem, ritkán (<10%) ment el 1 pixel fölé/alá az eltolódás mértéke, ami kb. +-1 ívmásodpercnek felel meg. Ilyen nagy súllyal is bírta tartani ezt az egész jó értéket.
Szuper! :)


szer. júl. 30, 2008 5:10
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Olyat én még fotón sem láttam. :)

Ma éjjel megtörténhet a csoda. Van égbolt, kész a kütyü (v1.0 - mondjuk), a szoftver meg folyamatosan fog változni. Talán nem árt ilyenkor PC és AVR forrásokat "verzióként" együtt archiválni..
Algoritmust nem, de a mintavételek átlagolását már megoldottam, így talán jobb lesz a vezetés.
Baromira kíváncsi vagyok, már csak azért is, hogy ekkora súlyt hogy fog vinni a mechanika.

Próbafotót fogok csinálni, többet is ugyanarról a helyről. Kíváncsi vagyok mennyire "stabil" a vezetés. Tervezem kimérni a PE-t is, de a korlát most kb. 35", mert ennél nagyobb képet (64x64) nem készíthet. "Követő" mód meg még nincs (v1.1-ben lesz). Egyébre nem is jut idő.

Melyik legyen a célobjektum..? Súlyzó-köd, Gyűrűs-köd? Tb. mellett 1 percnél már "tejsárga" a háttér, halvány objektum nem jön most szóba.


kedd júl. 29, 2008 21:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Nézd a dolog jó oldalát: megtakarítod a konditerem bérlet árát! :-)

Üdv: Zoli


kedd júl. 29, 2008 8:34
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Nem vagyok otthon akksi témában. Vagy volt gyári vagy az autóé... :)
Nem tudom mennyit eszik az EQ-6, így én maradok a rendes autóakksinál egyelőre, de van egy kisebb is. Ha majd úgy mérem, hogy a kicsivel is elmegy pár éjjeli fotózás egymás után, akkor majd ahhoz csinálunk rendesebb dobozt. (Az autoguider 1-2W lehet, de majd ezt is lemérem egyszer.)

Ma (tegnap) befejeztem a dobozolást is. Természetesen első próbára összejött egy kommunikációs zavar, amit valami kontakthiba okoz vagy az, hogy a laptopom elkezdi birizgálni velem együtt az LPT portot... nem tudom. De most megint jó.
Már csak az adat- és autoguider kábelt kell véglegesíteni és jöhet a szoftver-továbbfejlesztés. Szeparáltam a két tengely algoritmus-beállíthatóságát, így hamarosan lesz egy rakás opció mindegyikre.

Már remélhetőleg használható állapotú csavarokat is szereztünk a garázsból a vezetőtávcsőnek. Hallod, nem lesz könnyű a teljes szerkezet, csak a tartógyűrűk is tetemes erőkart fognak kifejteni. Az eddig használt 2x5kg ellensúlyok a tengely legvégén csücsültek és így is egy picivel már kevésnek bizonyultak. Most majd bevetem az új "fekete bárányt" is, remélem elég lesz! Ekkora terhelésnél fogom mérni a periodikus hibám, amiről eddig még nem készült semmilyen vizsgálat. Még a szoftverben sincs rá mód (+-30 ívmásodpercre talán van), de ez is TODO.. Túl sok még mindig a TODO... :(


hétf. júl. 28, 2008 23:41
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Köszi a tippeket!
Aksi: egy nagyobb kapacitású zselés aksit nem tudsz szerezni?

Üdv:Zoli


hétf. júl. 28, 2008 13:27
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Azért ne feledjük, hogy és DIP-et és "nagyobb" potikat forrasztottam csak be. :) Amúgy nem vagyok ideges típus, legalábbis nem itthon. Erről árulkodik, hogy a legutóbbi rajzom (LED kijelzés és csatlakozó-NYÁK az autoguider dobozához) is kézzel készült, SMD ellenállásokhoz, de a lényeg, hogy a legvastagabb filc (TN192) hegyével rajzoltam (az fog kellően jól). Az már igazi határeset... :)

Amúgy holnap kapom kézhez a tartógyűrűket, úgyhogy kezd élesedni a dolog. Még egy dolog hiányzik igazából, egy DC táp a fk.géphez. Jó móka lesz naponta lemenni tölteni az akksit, mert a hegyre fel nagyon macerás.. (én fekve árnyékban izzadok, ki lehet találni milyen ha mászom) Eddig kibírt mindig 2-3 órát, de sosem folyamatos használatban.
Már 3 éves a gép és az akksi is.


szomb. júl. 26, 2008 19:28
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Köszi a leírást.
A leírt fázistoláa miatt mások is szívtak rendesen! A végén 1 fokozatú erősítő+ meghajtó lett a dologból.

Azért az SMD panel kézi rajzolása, kézzel, nem ideges embernek való! :-)

Üdv: Zoli


szomb. júl. 26, 2008 15:43
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Szerencsére rendesek voltak és ki tudtam cserélni azt a régi változatot egy rendesre. Most már tényleg olyan a menü, mint a leírásban, amit kaptam hozzá, sőt, egy pár tized verzióval még jobb is. :) És mindezt egy nap alatt. Mákom van, hogy az állomás mellett lakom és a bolt is ott van.

Remélem ezzel megszűnik a "inicializálásos" bug is...! És most már van 0.125x sidereal rate guidingom is, nem kell a kiszámolt korrekciós időt leszorozni, hanem elég ha a mechanika "lassabbra" van állítva. Így finomabb a dolog..

A panel egy vékony (kb. fél mm?) vastag kétoldalú nyák volt és lakkfilccel rajzoltam rá a vezetékeket, semmi extra. Az alsó oldalt meghagytam, az árnyék/föld.
A kapcsolás teljesen DC csatolású, nagyon egyszerű: Jön a jel a CCD-ről. Itt egy korábban erősítős, de jelenleg egyszerű buffer (1x) van, nem-invertáló műveleti erősítővel. (A másik CCD-hez nem volt külön tranzisztoros "impedanciaváltó", ezért lett így, a mostani Sony-s aljába már tettem..) Utána két invertáló erősítős fokozat, a műv.erősítő + bemenetén potival beállított DC szintekkel (kb. úgy, hogy a CCD kb. 1.2V-os peak-to-peak jele sehol ne vigye telítésbe az erősítőt. Most ez 8.3x-es, 15V-os táp mellett.) Ez megy a digitalizálóba 3.3nF-on keresztül.

De jelzem, hogy ez már okoz érezhető fázistolást, amivel számolok is a jelek kiadásánál (clamp, samp). Az erősítők nincsenek sehogy kompenzálva, úgy megy, "ahogy sikerül". És én csak max. 1MHz-cel digitalizálok, videós sebességnél már komolyabb probléma lehet. (A telítődés is csak rontja ezt az értéket, azért kerülöm el.)

Annyi spéci van még hozzá, hogy mivel a teljesen üres pixel (a "nem-pixel") is 20-30mV nagyságú a reset szinthez képest és ilyen offset ellen a digitalizáló nincs felkészítve, az első invertáló fokozat utáni jelet nagy potin keresztül 3.3V és 0V között rángatom (74AHC1G14-gyel). 0V-tal lehúzom, amikor a pixel jelszint van kint, ezzel csökkentve az offset-et. Így a max. erősítésnél is csak 14-15 a fekete pixel értéke a >150 helyett. Értékes dinamikai tartományt nyerve. :)
Így már érthető, ha nem szeretnék párát a potikon. (És nincs is, köszönhetően a fűtésnek :))


pén. júl. 25, 2008 22:56
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Röviden: szívás....

Nagy nehezen találtam egy helyet, ahol elfogadható áron kapható AD823.
Két kérdés:
-milyen kapcsolásban használod (esetleg rajz)
-az SMD-s panelt milyen technológiával csináltad?

Üdv: Zoli


pén. júl. 25, 2008 15:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Néha az ék legjobb szerszám.. kicsit utánaolvastam a neten, hátha vannak szuper módszerek még jobban vezetni. Kiderült, hogy ugyanolyan bajokkal küzdenek, amikbe én ütköztem ill. hogy a pozíció-meghatározó módszerem kvázi "centroid" módszer. :) Feltaláltam a spanyol viaszt.
Szóval most örülnöm kéne, hogy minden autoguider azzal küzd leginkább, ami ellen semmit sem tehet (a "seeing"). Ráadásul szerintük is csak csekély mértékben szűrhető ki hosszú átlagolással (ahogy nálam is jelentkezett a dolog), mivel elég alacsony frekvenciás összetevője is szokott lenni. Én mp-enként 5-8-szor adtam ki korrekciós jelet, míg egy "normális" autoguider csak kb. 1-2 mp-enként. Ez is megnyugtató, mert ha így is jó, kényelmesebben bővíthető majd az algoritmus, nem fogja "rázni" a mechanikát a cucc. (Felhős idő miatt jelenleg egy kis szimulátorban tesztelem az algoritmusokat, van benne PE, seeing és a mechanika válasz-karakterisztikája is állítható. Tök szupi :))

Viszont ami miatt kevésbé örülök, hogy ma derült ki, hogy egy éve, amikor vettem a cuccot, történt egy "kis" hiba. Bontatlan dobozban vettem az EQ-6-ot, itthon kiderült, hogy nem volt benne kézivezérlő. (Biztos eltette a kínai magának...) Szerencsére (vagy szerencsétlenségemre) kaptam egy másikat utólag. Mostanában tűnt fel, hogy a vezérlő csak 0.25x-ös autoguiding speed-et tud beállítani, míg a kézikönyv szerint (a csomagból) 0.125x-öst is tud. Az van, hogy 2.05-ös verziójú kézivezérlőt kaptam a csomagbéli 3.0 helyett (ennek a kézikönyvét kaptam a csomagban). Ez utóbbin van firmware-frissítési lehetőség, amivel élni kívátam...volna. A 2.05 nem tudja. :(

Morcos vagyok, mert a 0.125x hiányzik.. Amikor majd 20 kilót kell forgatnia, lehet, hogy kijönne a különbség, nem mellesleg a jelenlegi vezérlő nem ritkán hibásan inicializálja magát és csak többszöri indítással és időpontmegadással képes elhinni nekem, hogy hány óra. (Ott derül ki, amikor egy jó pólusra állás után egy ismert csillag elé/mögé teker, jó 15-30 fokkal..) :cry:


pén. júl. 25, 2008 14:02
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Jó, hogy voltam fent, megint csúszott volna a dolog.. na mindegy, most már sínen van, reméljük a legjobbakat! Péntekre ígérték, ha meglesz, lesz időm kipróbálni mielőtt "tábort ér". Ott erősen beszűkülnek a lehetőségeim, így biztosra kell mennem. Nem kizárt, hogy addigra átkerül a végleges dobozába is. A csatlakozók már készen vannak, ami az autoguider oldalát illeti, a PC-t, többi vezetéket könnyebb lesz rákötni.

Még bővítenem is kell az algoritmus-skálát, ami eddig 1 db-ból áll és az is olyan egyszerű, mint az ék. :wink:


hétf. júl. 21, 2008 23:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Tulajdonképp "kész lesz", hiszen már most is működik a maga egyszerű módján, csak egy funérlemezen van és nyitott. :) A kérdés, hogy kész lesz-e a tartógyűrű (ma megyek Pestre ellenőrizni a dolgot és/vagy megsürgetni picit) ill. hogy lesz-e időm Tarjánba kiugrani. A tábor, amire igazándiból készülök, mogyorósbányai (Esztergom közelében) és aug.2-10. között lesz. Ott egy dolog biztos: 1 óra után szinte mindenki alszik, így senki sem fogja zavarni a fotózást. :D

Még nem tudom hogy alakul.. sajnos még egy eü vizsga hiányzik a jogsimhoz, így addig "sofőrre" is mindig szükségem van (apukám).


hétf. júl. 21, 2008 12:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Ez szép!
Remélem a tarjáni talin már kész lesz a cucc!

Üdv: Zoli


hétf. júl. 21, 2008 8:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Egyelőre egy eloszlást tudok mutatni, amit a számított csillag-pozíciókból készítettem (kb. 1000 db):
Kép

A tengelyek beosztása 1 pixel, ami 1.1 ívmásodpercet jelent kb. Ez a pozíció enyhén szűrt, ez az, amin "vezet". A tényleges ennél kicsit nagyobb szórású, ez már tényleg csak a légkörön múlik.

Vannak csodaszép periodicitások a pozícióban, most majd ezeket nézem át jobban. Elsőre úgy tűnik, hogy az óramű sajátja ez a kis hiba, de nem kizárt, hogy egy kicsit "rádolgozik" az autoguider is. Ha ez mechanikai ok, akkor ezt is bele tudom kalkulálni a vezető programjába (detektálja a periódust és ennek ismeretében dönt a pozíció-állításról. Ez már komolyabb feladat/algo., mint amivel most megy.)
A DEC tengelyen csekély periodicitás van (szemre van valami elhanyagolható mértékű), de nagyon szépen látni, hogy egy irányba tart, feltehetően a nem tökéletes pólusra állás miatt. És azt is látni, amikor belekorrigál az autoguider, így olyan fűrészfog-jellege van. Ha ezeket a nyilvánvaló különbségeket RA-n és DEC-en máshogy kezelem, akkor olyan kiváló vezetőm lesz, hogy öröm lesz nézni. :)

Már most nagyon elégedett vagyok az eredménnyel, de ennél csak jobb lehet. :)


szomb. júl. 19, 2008 22:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Mutasd, mid van! :-)

Üdv: Zoli


szomb. júl. 19, 2008 8:59
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Biztos neked hipi-szupi nyomtatókábeled van. :) Mindegy, megleszek most ezzel, ami van, kellően "rögzítve" a mechanikához nem okozhat nagyobb problémát.

Ma éjjel csillagos az ég.. :) Erre vártam, már meg is volt az első teszt. A tengelyek jól voltak beállítva, nem kellett semmilyen javítás, a csatlakozó érintkezik, minden tök jó. A légkör a szokásos, de ennek ellenére az RA tengelyen nagyon jól tartotta a pozíciót (ritkán ment el +- 1 ívmásodpercre), a DEC holtjátéka és egyéb sajátosságai miatt sokkal durvábban reagált, oda más algoritmus (vagy ue. más paraméterekkel) szükséges.
Van néhány adatsorom, hogy milyen eloszlással tartotta a pozíciót a cucc, holnap (ma) diagramba szedem és megkeresem a "hibákat".
Véleményem szerint tökéletes vezetést fog biztosítani, amit hazai légkörben lehet. Primer fókuszban a fk.gépem max. 1-2 pixelnyit mozog majd, ha a tükör rögzítése is akarja, szórást tekintve ennél kisebb érték a valószínű.
Hű, de várom már az éles bevetést, amitől csak a tartógyűrű választ el! :)


szomb. júl. 19, 2008 1:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!

Megmértem az enyémet: 5 mm a külső átmérője.
Benne teflonszigetelésűek az erek. Eléggé flexi.

Üdv: Zoli


pén. júl. 18, 2008 8:04
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Kösz a tippet, de az egy pöttyet már vastag! :) Legalábbis amiket én láttam eddig. Az már majdnem olyan merev, mint a "fehérem". Kár, hogy abból a feketéből nem vettem anno jó sokat! :( Az nagyon "fincsi" kábel. Igaz, az sem vékony, de meglepően flexibilis.

Majd túrok valamit a sok régi kábelemből, hátha akad közte sokerű is. (Joystick meg efféle is jó, de sajnos azt használom jelenleg az AVR-programozáshoz :))


csüt. júl. 17, 2008 22:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Ha már számtítástechnika, akkor PC alkatrész: nyomtatókábel (LPT). :-)

Üdv: Zoli


csüt. júl. 17, 2008 14:25
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Ez a hülye időjárás nem akarja, hogy tesztelni tudjam.. Már épp nézegettem, hogy vannak csillagok, kezdtem összepakolni a cuccot. Aztán megjöttek a felhők, letettem róla. Ettől aztán feloszlottak és elraktam a laptopot is. Erre újra befelhősödött. :(

Pedig most már tuti tesztelhető volna, minden frankó. Már "bánatomban" elkezdtem építeni a dobozát, most a csatlakozókkal bíbelődöm. Ha ez így megy, kész lesz a doboza is, de éles tesztet még nem ér meg... vicces volna.

Közben egy kérdés, hátha tudtok segíteni. Van 6 erű (+1 nem szigetelt) vezetékem, fehér külsejű, de kissé merev fajta. Most ez jön ki a tápból.
Van nekem itthon régebbről egy fekete, szintén 6 erű, árnyékolt, sokkal hajlékonyabb ("shielded cable ++++ usa standard ++++" szerű felirattal). De be van szerelve, bár lehet, hogy kiszedem. Ilyen hajlékonyabb típus merre kapható? Félek, hogy a merevvel télen lesznek gondjaim. (5 erű kell tápnak és 6 erű a vezérlésnek) Olyasmi is jó, mint amilyen az egérnek szokott lenni, csak abban 4 vezeték van.


csüt. júl. 17, 2008 0:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Szép kis hiba!
Grat!

Üdv: Zoli


hétf. júl. 14, 2008 7:14
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Az agyam eldobom... azt hittem ma estére már kész a cucc teljesen. 4 órája debugolok... és mi az eredmény? Az, hogy beírok-e egy nop-ot a forrás egy részére vagy sem. Ha nincs ott, kifagy (véletlenszerű időkben), ha ott van, stabil, mint az atom.
:cry: Ezt nem hiszem el....!

18 éve programozok, de ilyet igen ritkán látok.
Gondolnék még arra, hogy kevés a feszültség, ezért bizonyos utasításpárt egymás után instabilan végez el, de nem az, 4.82V és 4.5V-ig biztosítanak a 16MHz-es futás biztonságáról.
Most akkor ez mi?? :? ARRGH!

szerk: ÁÁÁÁ!!! Tényleg nem sw-hiba volt az oka... Utolsó lehetőségként megnéztem a "körítést" (hw) és úgy néz ki, hogy az órajel nem volt elég jó neki (a soros ellenállást kicseréltem 47-re, 330 ohm volt, így utólag is soknak tűnik... de eddig stabil volt így) Hát ez igen tanulságos, ennyire a határon járt a CPU? És milyen szépen produkálta a hibát! Ahogy közelítettem a NOP-ot a kritikus kód felé, úgy ritkultak a fagyások... még átmeneti állapot is volt, amikor nem 1-2 mp után, hanem fél perc után fagyott ki. :o Hihetetlen.
De MEGVAN!


szomb. júl. 12, 2008 21:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Eszembe jutott már ez is, de akkor már komoly tervezés kell. Az ICX098 még talán elég is a feladatra, bár a mérete nem túl nagy.

Igazából a Canon EOS gépek CMOS szenzora olyannyira tökéletesre sikerült, hogy egy darabig nem látok alternatívát ilyen téren. Ha lehetne szerezni külön ilyen szenzort (esetleg fekete-fehéret is) és azt hűteni, az amatőrcsillagász-barkácsolók áldanák az eget. :)

Mondjuk ha elromlik a gépem és javíttatni drága/nehéz, de még él a szenzor, valószínűleg kimérem a lábait és kitalálom mire valók (mint a Panasonic CCD-nél), aztán kiszedem. :D Ha olyan, hogy lehet... Kárba semmiképp sem mehet.


szomb. júl. 12, 2008 12:51
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Fogsz Te még asztro kamerát faragani....
Egy 10-12bitees A/D és egy kis hűtés kell. :-)

Üdv: Zoli


szomb. júl. 12, 2008 12:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Érdekességnek az egyik sorozatfelvétel, egy kis periodikus hiba részlettel (függőlegesen mozog az RA tengely (sárga), az időtengelye vízszintes, ugyanez fordítva a kék DEC-re):
Kép

Kb. 20 mp. Ennél "gyorsabb" hibát nem találtam eddig az RA-n. Ha a mechanika is akarja, ezzel kb. 1 ívmásodperc pontossággal fogja tudni követni a hibát, ha nem lesz benne semmilyen predikció. 8 mg-ig is akár.
Bizakodó vagyok... :)

A program rohamosan fejlődik, már nincs kommunikációs bug, készíti és feldolgozza a felvételeket a vezetéshez, már csak a nyers csillagpozíciók szűrése és a reakció előállítása a feladat. Már sikerült a telefoncsatlakozót is rászereltetni a vezetékre (az autoguider inputhoz), így elvileg az is megvan.
Megnyugtató, hogy még van 3 hetem a táborig, ahol éjjel-nappal (ez utóbbit kivéve) fog működni a kicsike. Ha jól megy, végigfotózom a sötétet, ha kevésbé, akkor tengernyi adatot gyűjtök a vezetés hiányosságairól. Ilyenkor jól jön az 512k RAM :)

De valószínű ki fogom próbálni a nagy távcsőben is "majdnem teljes" képek készítéséhez, M57-ről, M27-ről, M13-ról, csak a poén kedvéért.


pén. júl. 11, 2008 23:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Nekem is ez a megoldás jutot az eszembe, ezért kérdeztem. :-)

Üdv: Zoli


szer. júl. 09, 2008 7:44
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Ebben az alkalmazásban a "félkép" fogalma nem nagyon értelmezhető, csak a CCD ilyen. :) Bármelyik mezőt ki tudom olvasni, a kettőt egyszerre is, ezek különböző módokat jelentenek nálam. Rövid expozíciónál lehet 1-1 félképet exponálni csinálni egymás után és azt egy képnek tekinteni, hosszabbnál pedig egymás után olvasom ki a két félképet egy expozícióval (majd a kis exp.-beli eltérést sw-rel kompenzálom). Most ez a két üzemmód fog működni a csillagkövető módban.

De mivel a DEC tengelyen az elmozdulás csekély ill. nagyon lassú (nem elég jó pólusra állás, "cone error") és ezt a tengelyt az Y koordinátára fogom passzintani (úgy teszem be a vezetőt a távcsőbe), így lehet, hogy használni fogom a két mező egyszerre történő kiolvasását. Ez csökkenti a felbontást, de ezen a tengelyen ez nem baj, amúgyis kisebb egységekben mérek, mint 1 pixel. Az RA tengely mindig teljes felbontású lesz az X koordinátán. (A jelenlegi távcsővel ez 1 ívmásodperc/pixel-t jelent, ami nagyon bőven elég, ennél még a légkör is "zajosabb")


kedd júl. 08, 2008 17:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Egy kérdés: kiolvasásnál mind a két függöleges regiszter tartalmát egyszerre olvasod vagy egyik félképen az egyik, másik félképen a másik regisztert?

Üdv: Zoli


kedd júl. 08, 2008 13:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Programozás, programozás és egy kis programozás a következő 3 lépés. :) Előre nem fejlesztek komoly algoritmust, ezt az éles bevetések, jobb helyszíneken végzett kísérletek fogják eldönteni. Eleinte mindent automatizálni szerettem volna, de rájöttem, hogy sokkal célszerűbb meghagyni sok dolgot manual-ban (kalibárció, stb.). Mindenesetre csillagkereső algoritmus már van (PC-n), csak még nincs beépítve. Most a vezetési módot programozom le hétvégén, aztán csatlakozót kell szereznem az autoguider interfészhez és mehet a próba. Persze fotó nélkül, mert a tartógyűrűkről még mindig semmi infó... :(


pén. júl. 04, 2008 18:12
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!

Azon a cseh oldalon -TV guid-nagy ötlet a komparátoros csillag érzékelés!
Mi lesz projekted következő lépése?

Üdv: Zoli


pén. júl. 04, 2008 15:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Egy 90mm átmérőjű, 910mm-es fókuszú sima lencsés távcsővel. A fotón is ez szerepel (kék), SkyWatcher típusú.

Nem a kérdéshez tartozik, de szemrevételeztem vele a sarkcsillagot, egész jó, éles a kép és csak gyenge mélykék halója van. Ilyen olcsó távcsőhöz képest elég jó képe van. :)


pén. júl. 04, 2008 12:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

A múltkori képeket, amiken a fényeségértékeket néztük, milyen távcsővel csináltad?

Üdv: Zoli


pén. júl. 04, 2008 8:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Alapvetően jó a CCD, nagy bajom nincs vele, csak az az egy, hogy rövid idejű exp-nál jópár ms-mal eltér a második frame expozíciós ideje az elsőtől, amit kompenzálok is, de extra macera és kicsit csökkenti a dinamikai tartományt (a 2. mező jobban "beleég"). A 098-asból egyben megkapnám a full felbontású képet, ezért "jobb". Az érzékenységéről nem tudok még semmit, de a tápegység fel van rá készítve (-5.5V-ra).

Azt találtam ki, hogy a most 8.3x-os külső erősítőt megkerülöm egy analóg multiplexerrel, így közvetlenül a CCD kimenetét olvasva az egész dinamikai tartományt be tudom digizni. Így a fényesebb csillagok is használhatóak hosszabb exp.-val (a túl rövid a légkör miatt nem hatékony, bár átlagolhatnék sokat ezekből, majd meglátjuk. A multiplexer könnyebb megoldás)
Összesen így 8.3x5 = 41x-es erősítést tudnék rátenni, ami már mindent lefed.


kedd júl. 01, 2008 22:33
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!

Köszi az infót!
Elejtettem az egyik kamerát és belehalt a CCD a koppanásba. De ha már csere, akkor egy jobb kelene bele.
Mi bajod a mostani kamerával?
A mutatott képek biztatóak voltak.
Az MX516-ban is ilyen rendszerű chip van és nincs vele semmi gond.

Üdv: Zoli


kedd júl. 01, 2008 13:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Hello!

Kár, hogy nem előbb szólsz, amikor én rendeltem, akkor lehetett volna egyszerre is. Nekem is van egy 098-am, de azt még be fogom építeni a jövőben, valószínűleg (mégiscsak "progressive scan", ami nekem előnyös). Kettőt meg drága lett volna rendelni. :(

A rendelés egyszerű (az EURECA-tól), csak egy adószám kell, vagyis egy cég (vagy egyéni vállalkozónak is van úgy tudom). Én email-ben írtam egy árajánlatkérést, de lehet rögtön rendelést is írni. Megadod benne minden adatod, amit kérnek (ld. a honlapjuk). Ők küldenek erre egy előzetes számlát (pdf), rajta az összeggel és a tételekkel. Ha valamit javítani kell, megírod nekik, javítják. Bármi kérdés van, készségesen válaszolnak.
Aztán ha minden oké, az adott összeget utalhatod a pdf-ben lévő számlák egyikére (Euro vagy USD), vagy PayPal-lal is lehet, de ezt én nem ismerem. Ha megkapták a pénzt a számlára (a rendelés számát ne felejtsd el közleménybe írni utaláskor, hogy tudják ki vagy), küldik a csomagot és a számlát. Ez utóbbival a cég elszámol és korábban jön, mint a csomag. :) Jópár nap a kiszállítás, GLS hozza.
A csomagolás+küldés+biztosítás összesen 34.25 euro volt nekem. A CCD meg annyi, amennyit írnak ill. a honlapon ami van. Célszerű egyszerre többet rendelni, ha lehet, vagy több embernek.


kedd júl. 01, 2008 12:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia Mgen!

Szükségem lenne egy ICX098BL CCD-re.
Mivel még soha nem rendeltem kintről alkatrészt, kellene egy kis segítség.
Leírnád, hogy megy a dolog?

Üdv: Zoli


kedd júl. 01, 2008 7:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
A kiürítéssel még sosem volt baj. Minden pixel úgy tesz, ahogy kell, egyedül ez a ritka jelenség van, hogy változik a sötétárama némelyiknek, alacsony "frekvenciával".

Itthon tudok készíteni majd sorozatot tisztán a sötétképről, ha lesz CPU időm (most nincs). Akkor kiderül ez mennyire ritka jelenség, mármint hogy mely pixeleket érinti.

Az időzítést a CCD adatlapja alapján csinálom, betartva az ott leírt minimumokat. Bár ha ez gondot jelentene, nem hiszem, hogy egy 48x48-as mezőben kizárólag egy pixel csinálna így.


pén. jún. 27, 2008 16:55
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!
Azért nem ártana tisztázni, mindig ua. pixelek "rosszalkodnak"-e, vagy esetleg a törlés (kiürítés) nem megfelelő.

Az AD nem érdekel?

Üdv: Zoli


pén. jún. 27, 2008 16:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Semmi extra "mód" nincs a felvételek készítésében. Ciklikus jeleket kap, megközelítőleg néhány us pontossággal (az exp időben stb.). A fizikai körülnények sem különlegesek. Ezt a jelenséget itthon a szobában is tapasztaltam, amikor csak 1-1 képet készítgettem egymás után. Néha elhalványodott egy-egy hot pixel, aztán visszaállt. Kiolvasási hibát (bármilyet is) nem tapasztaltam még sehol.

Nagyon érdekes..
Annak még nem néztem utána, hogy ez minden pixelre igaz-a vagy vannak ilyen különleges példányok.


pén. jún. 27, 2008 16:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia!

Ilyet még soha nem tapasztaltam. Valami más gubanc lehet. Hogy készítetted a felvételt?

Üdv: Zoli


pén. jún. 27, 2008 11:48
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi, nekem egyelőre nem.

Amiért írok: észrevettem, hogy a hot pixelek hajlamosak időszakosan eltűnni vagy észlelhetően kihalványodni. Ezt az egyik sorozatfelvételen nagyon szépen látni is (néhány mp alatt).
Ennek mi az oka, tudja valaki? Mitől "javul meg" egy ilyen pixel sötétárama egy időre?


pén. jún. 27, 2008 11:36
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Sziasztok!

Most fogok rendelni a CHIPCAD-től LTC1606 tip AD-t.
KB 8.500+ ÁFA áron tudják behozni.
Érdekel a dolog valaki mást is?

Üdv: Zoli


pén. jún. 27, 2008 9:54
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás 
Köszi az infókat, a nagyságrend stimmel! :) És ez a lényeg.


szer. jún. 25, 2008 14:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 28, 2008 16:55
Hozzászólások: 47
Hozzászólás 
Szia !

Képek itt: http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9011973

Üdv: Zoli


szer. jún. 25, 2008 6:47
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 147 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség