Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: vas. máj. 05, 2024 22:20



Hozzászólás a témához  [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1 írta:
A tortatüzijátéktól legfeljebb azért áll meg a kutya mert annyira röhög, hogy nem tud tovább futni.

Ezt azert en megcafolnam... egyszer egy kertes haznal csinaltunk tuzijatekot, a foszer 50. szuletesnapja volt, meglepetes, minden... Kutyat elfelejtettek bezarni... jo nagytestu kutya volt, fajtajara nem emlekszem, de a lenyeg az, hogy szikraszokokuttal kezdtunk, ami a tortagyertyahoz hasonloan hangtalan, husz centis az indulasi szikramagassag, es 5 meter magasra kopi a langot a mukodese vege fele.. a vege az lett, hogy a tuzijatekot mi elveztuk egyedul, mert az egesz csalad a megvadult kutyat kergette vegig a kerben... szerencsere mi egy keritessel levalasztott reszen voltunk..

Balu1 írta:
Na meg a szikrajet csak egyszer használatos. Hogyan készül az?
Olyan a felepitese mint a szilveszterkor kaphato tuzijatek raketa hajtomuve... papircso, benne a szikra anyag, ami rendszerint aluminium reszelek(nagyszemu) aluminium por (finom szemcses) es valami oxidalo anyag, kaliumnitrat altalaban... megfelelo aranyban persze.. az anyag belsejeben van egy vekony egester, ami megnoveli az egesi feluletet, ezaltal a keletkezett gaznyomas is sokkal nagyobb, meg az eges ideje is rendkivul lecsokken... es egyszer hasznalatos...

legyen eleg ennyi, ne terjunk el nagyon a targytol.. ha valakit erdekel komolyabban, annak maganban elmagyarazhatom...

A heten remelhetoleg be tudom fejezni a 3 luxeonledes aktiv hutesu aramgeneratoros tavolsagi bringa-fenyszoromat... de jol hangzik ez igy kimondva... na majd kepeket is rakok fel, az is jol fog kinezni::))


hétf. jún. 27, 2005 22:58
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Jól néz ki és könnyen építhető a kapcsolás. Ennek örülök én is mert látványosan hatásosnak tűnik. A fet-ek nem érzékenyek az önindukcióra? Nem igazán foglalkoztam teljesítmény fet-el azért kérdezem. Habár meg kellene keresnem az adatlapját, hogy mit bír.


KAMA3 írta:
..olyan kutyat meg nem lattam amelyik 40 Km/h val tudott volna futni...::))
Pedig én már találkoztam olyannal is. Akkoriban voltak divatosak azok a kiskerekü póni motorok vagy hogy is hívták azokat. Akkora volt emberrel együtt mint egy póniló.

Már sötétedett. Éppen lefelé jöttem legalább 50-el egy emelkedőről és azt vettem észre, hogy egy kivilágítatlan ilyen pónimotor jön mellettem az út szélén és úgy tűnt jobbról akar előzni. Akkor jobban oldalra sandítottam és akkor láttam, hogy az egy "kivilágítatlan" kutya volt. Ilyenkor jobb ha megállok mert akkor meg tudom győzni, viszont menet közben a kutya a gyorsabb.
Aztán végülis nem volt nagyon messze a lakott terület, valami kereszteződés és oda már nem jött tovább. Azt hiszem út közben azért ráordítottam. Szóval az állatok tudnak futni.

KAMA3 írta:
..viccet felre teve, terveztem egy kis piropatront, egy szikrajet -et amit a nyeregcsore lehet szerelni, es oldalra lefele fuj ki egy fel meteres szikracsovat kb 1 masodperces mukodesi idovel.... ettol garantaltan visszafordulnak::))
Ezen már én is gondolkodtam mert hatásos lehet de hogyan lehet csinálni ilyesmit, legfeljebb valami petárdafélét lehetne elektronikus gyujtással de mire az elindul...
Vagy tortatüzijátékot. Igaz, az még öngyujtóval is nehezen gyullad meg.

A tortatüzijátéktól legfeljebb azért áll meg a kutya mert annyira röhög, hogy nem tud tovább futni. :) . Persze az is más kérdés mit szabad használni. Na meg a szikrajet csak egyszer használatos. Hogyan készül az?


hétf. jún. 27, 2005 18:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Gafly írta:
Tudom hogy ez itt nagyon off,
de megis hogy csinalod?
Végülis talán nem is annyira OFF mert biciklis topiknak indult és a postást meg a bringást szeretik a kutyák... megkergetni :)
...az meg a másik, hogy nem szabad elfutni mert úgyse tudnál.

Egy kis kutyapszichológia:
Ez azon alapul, hogy a kutya általában erőt demonstrál amíg nem érsz hozzá. Ha látja, hogy menekülés helyett te is futsz felé akkor igencsak inába száll a bátorsága. Viszont ha előle szaladsz akkor azt gondolja, "ezzel bármit megtehetek és nem lesz semmi bántódásom mert csak menekülni tud". Egyébként ha szembe fordulsz vele akkor azt demonstrált támadásnak veszi és annál idegesebb és agresszívebb lesz de nem támad csak vadul ugat (ha épp el nem fut). Ha ilyenkor megérinted akkor viszont támad fizikailag is.
Viszont ha éppen megtorpan mert megállítottad a határozott fellépéssel a közvetlen támadást és kissé féloldalas testhelyzetben közeledsz hozzá de nem nézel tartósan a szemébe akkor talán még azt is eléred, hogy gondol egyet és farkcsóválva megszagolgat, akkor viszont már a tied, mármint a haverod. Persze nem mindegyik kutya ilyen mint pl a harci kutyák (roti, pitbull, az őzikelábut hogy is hívják?..stb) nem kiszámíthatók. Ettől függetlenül a legtöbb állatban felébred a félelem amikor látja, hogy te erősebbnek és bátrabbnak látszol mint ő a kutya azt érzi magáról. Végülis részben ezen alapul az állat idomítás.
Persze végső megoldásnak azért nem árt ha van nálad valami csípős permet. Ha látod, hogy rád ront és semmi nem segít akkor úgy kell helyezkedni, hogy a bringa kettőtök közé kerüljön. Akkor ha nagyon agresszív és el kezdi kerülgetni a kereket, hogy hozzád férjen akkor lehet errébb arrébb tolni, hogy az útjában maradjon de akkor már jobb ha kezedbe veszed a paprikaszórót mármint a permetet. Az is jó az aminek a hatóanyaga a kapszicin (csípős paprika kivonat). Jobb a kórházi sebvarrogatásnál ha odanyomsz neki egy kicsit, de csakis legvégső megoldásnak. Igaz ez már nem pszicho módszer. Azt nem tudom kell-e mondani, addig szabad erőszakot alkalmazni ha más megoldás nincs és amíg a támadást meg nem töröd. Ez humánus módszer.

Kutya általam ismert három esetben lehet megtántoríthatatlanul támadó szándéku.
Egyik ha a saját területét védi.
Másik ha nem tud menekülni, sarokba szorírtod vagy meg van kötve.
Harmadik, ha hülye a kutya. (nem szabatos kifejezés de mindent elmond)
Egyéb esetekben meghátrálásra lehet bírni.

Egyébként engem még nem harapott meg kutya. Sőőt egy vidéki faluban vendégségben jártam és mondták, hogy nagyon vigyázzak a kutyával mert vad. Amikor kiszökik a házból akkor a faluban mindenkinek nekimegy embernek kutyának egyaránt. Aztán mire jött a család, hogy hol kutyázok annyit akkor lepődtek meg. Ott gugoltam a "vad" kutya mellett. Az állat ott feküdt mellettem a lábait szanaszét dobta, hogy simogassam a hasát. Aztán a kezemet kezdte nyalogatni és nagyon finoman óvatosan rágcsálni, mintha a kölykeit fogná olyan finoman. Ez egy németjuhász volt. Csak idomítás kérdése az egész.

Másik eset.
Történt egy ismerős rotijával, hogy kikövetelte a simogatást mert már egy ideje ismert. Miközben hanyatt fekve szerteszét nyújtotta a lábait szinte követelte a simogatást, közben talán kicsit közelebb került a fejem az övéhez (amit más kutya könnyedén elvisel), a roti kapott egyet az arcom felé de mivel gyors reflexből hátra kaptam a fejem ezért csak jól orrbagyűrt az ő orra végével és mivel felálltam és hátra léptem a kutya is felkelt és amikor behátráltam a konyhába akkor a kutya jött utánam. Elé toltam a széket és éppen akartam valamit mondani neki, mire a gazdája rászólt és a kutya megállt. Ez pillanatok alatt történt. Ezért írtam korábban, hogy a roti az ilyen.
Persze mint mondtam vannak nagyon hülye kutyák a rotin kívül is és akkor kell más megoldást használni persze ha nincs más kiút.


A római parton van egy kistermetü kopottas szőrü keverék kutya, szerintem egy kis puli is lehet benne mert olyan a termete és a szőre is hasonló. Az a Domi. Az minden biciklisnek neki megy. Ott szokott mászkálni a part Összekötőhíd felöli végén az újonan épült lakópark mellett a régi kis házak környékén. Múltkor mentem arra és mivel látta, hogy bicikli jön már rohant fel a partról. Amikor láttam, hogy jön akkor jó mély hangon éppen csak hallhatóan rámordultam ahogy a kutyák teszik, egyből lelassította a lépteit és elindult más irányba. Már ismer. Múltkor is majdnem megharaptam, legalábbis szeritem azt hihette mert akkor rámrontott és én nagyon hangosan szinte hörögve rávicsorítottam (teljes hangerővel vadul) mint az acsarkodó kutyák. (ne tessé kérem nevetni mert ez bevált :)) Ehhez már nem is kellett több csak egy halvány láblendítés a kutya felé és úgy menekült mintha én akarnám felfalni. A kutya is csak élőlény akiben általában van félelem.

...és, hogy legyen benne egy kis fő téma a reflektorhasználat is...
Egyszer mentem Diósdon keresztül egy esti szürkületben. Egy kutya velem szemben elkezdett vadul ugatni. Akkor volt a bringán felszerelve az 50Wattos halogén minitükrös reflektor. Azzal a vadul ugató kutya szemébe világítottam. Abba hagyta az ugatást, megállt és elfordult. Talán el is ment, már nem tudom.

Egy korábbi esetben hajnalban szintén Diósdon keresztül jöttem haza Balatonról egy emelkedős úton. Egyszer csak egy épülő ház mellett egy németjuhász kutya jött ki az út szélére és vadul kezdett ugatni. Mivel már ismertem a kutyák szokásait ezért egyenesen neki kormányoztam a bringát és szorosan mellette megálltam (mivel a farkas kutya okos állat) ezért a kutya felöli oldalon szálltam le a bringáról és mindketten erőt demonstráltunk.
A kutya tőlem fél méterre ugatott, hogy fröcskölt a nyála és én vele szemben megpróbáltam szigoru gesztusokkal kemény hangzásu szavakkal meghátrálásra bírni. kicsit közelebb léptem és torpantottam egyet amire általában hátrálnak a kutyák de ez nem mozdult csak ugatott. Közben előjött az építkezésről egy másik kutya is ami valamilyen szép fajkutya volt de láttam, hogy azzal nem lesz gondom mert a legkisebb hangomra is meg meghátrált. Az talán vizsla vagy pointer valami hasonló volt, már nem emlékszem és pontosan nem láttam a sötétben, csak az alakját.
Szóval a farkas kutya nem hátrált. Láttam, hogy itt nekem kell engedni és nagyon lassan elindultam a biciklit tolva az utca másik széle felé majd lejtőnek fordulva felültem és gurultam egy kicsit majd tekerve megfordultam és ismét elindultam felfelé teljes grafttal neki a kutyának. Persze elmentem szorosan mellette de ott már nagyon lassan, alig tekerve haladtam. Ez arra volt jó, hogy a kutya azt érezze, hogy most megúszta és ne legyen kedve hozzám érni. Érezze azt, hogy esetleg őt érheti nagyobb baj ha próbálkozik és én nem félek tőle (legalábbis a kutyában ezt az érzetet kell kiváltani még ha nem is teljesen igaz az ő fenyegetettsége és az én demonstrált erőfölényem). Amikor mellé értem akkor lelassítottam a tekerést nehogy menekülésnek tünjön a szemében a távozásom. Akkor tisztes távolságból vadul ugatva követett egy darabon de aztán lassan lemaradt és én nagyon lassan egyedül mentem tovább egy újabb legyőzött kutya élményével. Igaz, hogy nem kényszerítettem meghátrálásra de nem is támadott meg ami azért eredmény. Sőt ez a lényeg.
Aztán jobban átgondoltam a helyzetet. Ott egy épülő ház volt az utcában de nem volt kerítés. A kutya az utca azon oldalát is a saját felségterületének érezte ezért nem lehetett meghátrálásra bírni.

Elnézést a kicsi hosszúra sikerült leírásért és azért is ha valakit nem érdekelt a téma de mivel felmerült a kérdés és egyébként is bringások gyakran összeütközésbe kerülnek kutyákkal ezért tanulságos lehet ilyen esetekben. Lényeg, hogy nem kell megijedni, nem kell menekülni mert az áldozathoz méltó viselkedés (a kutya szemében is). Tudja, hogy akkor támadhat. Azt nem mondom, hogy feltétlen szembe kell szállni vele de ha olyankor pár szigoru szót mondasz felé fordulva esetleg egy-két gyors lépést felé lépve az nem árthat. Akkor többnyire meghátrál. Ilyenkor hozzá érni, megérinteni szigoruan tilos. Az lényeges, hogy csak lassan szabad tovább menni és arra is fel lehet készülni, amikor hátat fordítasz akkor ott fog lihegni ugatni kapkodni a sarkadban. Ha elég szigoruan vissza-vissza mozdusz, esetleg egy-két lépést visszalépsz mintha megkergetnéd akkor a kutya is hátrál, nem mer hozzád érni. Lassu szakaszos távolodás közben esetleg lassan hátrálva kijutsz az általa felségterületnek érzett részről és a kutya elmarad.


hétf. jún. 27, 2005 18:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Fent van az inverter
http://www.hvlabs.hu/inverter/fcsinverter.gif

(Az IR21531-et lehet így is használni, csak említem...)


hétf. jún. 27, 2005 17:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
en speciel vasalt bakanccsal....::)) hasznalnom meg nem kellett, mert idaig mindig en voltam a gyorsabb::)) olyan kutyat meg nem lattam amelyik 40 Km/h val tudott volna futni...::)) olyat sem lattam amelyik 200 meternel tovabb uldozott volna...

viccet felre teve, terveztem egy kis piropatront, egy szikrajet -et amit a nyeregcsore lehet szerelni, es oldalra lefele fuj ki egy fel meteres szikracsovat kb 1 masodperces mukodesi idovel.... ettol garantaltan visszafordulnak::))


hétf. jún. 27, 2005 15:15
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Mostanában megszaporodtak a "hülye"
> kutyák akik szó és ugatás nélkül támadnak.
> Habár bírok velük pszichológiával

Tudom hogy ez itt nagyon off,
de megis hogy csinalod?


hétf. jún. 27, 2005 14:34
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
...Spirálban van tekerve, ez azért jó, mert így nagyobb világító felület érhető el...
A fénycsővel elég sok probléma van, ráadásul törékeny is biciklin. Na persze nem kell esni vele.
A másik probléma, hogy amint leírtad, kisebb a fényereje mint a kevesebb fogyasztásu lednek.

Ros-Co. írta:
... Az eredeti elektronikát meghagytam, mivel ennek 90% felett van a hatásfoka, a benne lévő FET-ek DPAk tokozásúak, és alig melegszenek. Amúgy 15W-ot eszik 230V-ról.
A 15 Watt elég szép teljesítmény. a 60 ledes lámpám ennek kb a felét veszi fel teljesítményben és szerintem nagyobb fényt ad, igaz kisebb térszögben. Azt persze nem tudom, hogy van-e értelme magad előtt mindent megvilágítani másfél méteren belül, hogy azután távolabb minden sötétségbe boruljon. Az szerintem azért sem előnyös mert a szem elvakul és már attól sem látsz meg gyengébb fényü dolgokat. Ez olyan mint amikor éjszaka valamilyen állat kerül a fényszóró elé és nem mozdul onnan mert nem lát mást, csak a megvilágított dolgokat. Számára megszűnik a világ többi része és igyekszik az egyedüli érzékelhető területen maradni, azon ami meg van világítva. Ez így van a biciklissel is. Ami a megvilágított másfél méteren belül van azt látod és azon a területen belül tudsz csak tájékozódni hiszen mást nem is látsz a közvetlen előtted lévő erős fénytől. Tudom milyen az mert amikor a ledsort közvetlen magam elé billentettem akkor hasonlót tapasztaltam én is. Amikor azt láttam, hogy jön a bokor (miközben én tartottam felé) akkor ösztönből még az is biztoságosabb érzésnek tűnt ha arra mennék tovább mert az volt megvilágítva. Persze tudatosan elindultam a bizonytalan sötét terület felé amerre az utat sejtettem. Persze inkább távolabbra állítottam a fényt és akkor megszűntek a problémák. Azért kiegészítésképpen egy széles fényre szükség van de a közepes és hosszutávu keskeny fénysugár mellett. Csak közeli fényre viszont rengeteg energia a 15 Watt.

Ros-Co. írta:
A 40 LED-es cuccost nem "nyomja le" , de ha azt vesszük, hogy jóval nagyobb térszögben sugároz, ez is használható lenne.
Az, hogy a 20 fokos ledek összességében mekkora területet világítanak be csak azon múlik, hogy az egyes darabokat milyen szögbe állítjuk egymáshoz képest, így bármilyen fényprofilt ki lehet alakítani.

Ros-Co. írta:
Egy halogén izzónál mindenképpen SOKKAL jobb.
Az biztos, hogy így van de a led szerintem még jobb nála, persze azok sem egyformák. ha egy gyengébbet találsz meg akkor a sok gyengéből csak gyege fény lesz. A legjobb, legnagyobb hatásfokkal működő led típusokat szabad csak használni ha jó eredményt akarsz elérni. Igaz azok drágábbak de ...miből is nem lehet várat építeni? Nem írom le mert úgyis kicsillagozná a cenzor program. :D

Ros-Co. írta:
Az inverterhez majd rakok fel rajzot. Előnye, hogy bármilyen gyári kompakt fénycsövet elhajt.
Az érdekes lenne mert biztosan sok egyéb dologra is használható egy ilyen jól megtervezett áramkör. Akár piezó ultrahang sugárzó meghajtására, persze 20-25kHz frekivel és megfelelően beállított feszültséggel, hogy ne üssön át. Azt még nem tudom, hogy mekkora átmérővel érdemes kisérletezni ami ezen a frekvencián jó hatásfokkal működik.
Mostanában megszaporodtak a "hülye" kutyák akik szó és ugatás nélkül támadnak. Habár bírok velük pszichológiával de azért jól jöhet ha bringázás közben csak meg kell nyomni egy gombot és a kutya a füléhez kapja a mellső két lábát és ettől hasra vágja magát. :)


hétf. jún. 27, 2005 13:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Hi!

No kicsit off, de ha már a fényforrásokról és a hatásfokról beszélünk. Szereztem egy "mini" kompakt fénycsövet, kb. 9 cm hosszú, 5 cm átmérőjű. Spirálban van tekerve, ez azért jó, mert így nagyobb világító felület érhető el (ránézésre is látszik)

Skorival való hosszas beszélgetés-kísérletezés után kialakult egy nagyon jó hatásfokú elektronika. Az eredeti elektronikát meghagytam, mivel ennek 90% felett van a hatásfoka, a benne lévő FET-ek DPAk tokozásúak, és alig melegszenek. Amúgy 15W-ot eszik 230V-ról.

Csináltam egy kis invertert, ami kb 60KHz-en megy, és előállít 320V egyenfeszt. Ezt is sikerült nagyon jó hatásfokúra csinálni, mert a FET-ek hűtőborda nélkül bírják.

12V-ról 1,3A-t eszik induláskor, ami bemelegedés után lecsökken 1A körülire. Szóval nem rossz. A 40 LED-es cuccost nem "nyomja le" , de ha azt vesszük, hogy jóval nagyobb térszögben sugároz, ez is használható lenne. Egy halogén izzónál mindenképpen SOKKAL jobb.

Ki kellene próbálni bringán, vagy valami éles üzemben.

Az inverterhez majd rakok fel rajzot. Előnye, hogy bármilyen gyári kompakt fénycsövet elhajt.


hétf. jún. 27, 2005 11:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
..en egy gyarilag keretel es cserelheto optikaval ellatott Star/O -t vettem afastul 3823 forintert (hidegfeheret)
Ha jól emlékszem akkor ezek az árak voltak amit a lapon találsz:
http://www.luxeon.hu/luxeon_star.html
http://www.luxeon.hu/luxeon_optika.html


Darabonként vettem igen,
szerintem adjuk össze:

LXHL-MW1D Star Fehér Lambert 2600 Ft +
ST-OP-12 12 ° optika 20 mm ----- 675 Ft +
HOLDER-C tartó 20 mm ------------ 150 Ft +
============================
-----------------------------------------3425,-Ft br.


szomb. jún. 25, 2005 14:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1: mennyibe kerult neked egy darab luxeon led (1 wattos Star, + 1 db keret + 1 db optika) ?? ha jol vettem ki, akkor darabokban vetted meg oket ugye??
en egy gyarilag keretel es cserelheto optikaval ellatott Star/O -t vettem afastul 3823 forintert (hidegfeheret)


szomb. jún. 25, 2005 13:56
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Erre a hatalmas fényü ledre kiváncsi lennék mit tud a többihez képest.
Ez az új led is 1cm-szer 3 cm-es felületi kiterjedésü.
Persze ennél még a speciális optikai rendszer is megnöveli a felületet ami a kristályszerkezet mélyebb részeiből kivezeti a fényt.

Amit viszont nem tartok valami jónak a színvisszaadás szempontjából, hogy lumineszkáló fényporként a sárga színben világítót használtak az RGB színü lumineszcens keverék és UV led páros helyett.

terminál_hírek írta:
..az Osram Ostar Lighting fantázianevű LED 200 lumen fényáramot bocsát ki, azaz szó szerint elhalványítja a villanykörtéket és a neoncsöveket.
Ezt azért kétkedve fogadom mert például a 100 wattos izzólámpa fényértéke mintegy 1350 Lm az exra led által kibocsájtott 200-al szemben. Az adat forrása: http://www.erg.bme.hu/Emania/1999/Bara0 ... almak.html
Esetleg itt csap be a lumen-lumen összehasonlítás mert más szögben sugároz az egyik és a másik? Netán lumen/térszögben kellene megadni ahol a fény kilépési szöge is szerepel?

Ez a kérdés több eseten is felmerült már.
A 100-as izzó körben, egy gömbfelület mentén szinte minden irányban közel azonos energiával sugároz.
A led fényforrás (bármelyik) egy meghatározható térszögön belül adja le a fényt.
Hogy lehet azonos mértékegységgel összehasonlítani két eltérő sugárzási szöggel és iránykarakterisztikával bíró fényforrást? Ezt pontosan átlátja valaki? Vagy csak tévedésen pongyola fogalmazáson alapul, hogy mindkettőnél azonos mértékegységet használnak a sugárzási szög megjelölése nélkül?

Esetleg vehetjük úgy, hogy most kb. 180 fokban tud világítani, vagyis ha a teljes gömbfelületet bevilágítaná akkor csak fele vagyis 100 Lm lenne a féloldalra sugárzó 200 Lm fényerő mert kétszer akkora területen kellene megoszlani? Mert ugye az egyértelmü, hogy minél kisebb szögben lép ki a fény annál erősebb, ha nagyobban annál gyengébb. Vagy az mindegy, hogy hány fokban világít mert vissza lehet számolni a gömb sugárzóra? ...de ha nincs megadva a sugárzási szög..? ..akkor a levegőben lóg az egész. Legalábbis úgy tűnik. Ezért nem értem.

Ez a Lumen mértékegység valahol nagyon a levegőben lóg és nem lehet megfogni, pontosan meghatározni az összes jellemzőjét. Pontosabban talán lehet, sőt biztosan lehet de eddig nem volt sehol egészen pontosan átláthatóan leírva úgy, hogy kérdések ne merültek volna fel vele kapcsolatban.
Persze ha ezt egyszer mértékegységként meghatározták akkor ott "ők" kellett, hogy tudják miről beszélnek. Csak azt nem tudom miért nincs ez teljesen átlátható módon leírva. Már nagyon körbeolvastam a témát de ez eléggé légvárnak tűnik amit nem tudok sehogy sem pontosan definiálni. Azt nem értem főképp, miért nem függ a sugárzási szögtől a Lumen illetve miért lehet különböző sugárzási karakterisztrikák esetén annak megjelölése nélkül használni? Minél többet olvasom a meghatározásokat annál kevésbé találom az alapját. Egyáltalán mond valamit a lumen ha nem adjuk meg a sugárzási szöget? Erre tud valaki korrekt magyarázatot adni? Ez engem arra a kérdésre emlékeztet, hogy melyik nehezebb, 1 kiló toll vagy egy kiló vas...
Szerintem ennek a lumennek is legalább ilyen egyszerű lehet a magyarázata de csak akkor ha valahol pontosan le volna írva minden rá jellemző kritérium.


A korábban ígért kisérletekkel még adós vagyok de a jövő hét végén már szabadságon leszek így akkor ismét több időm lesz ezzel foglalkozni.


Luxeon Csaba: ilyen luxeon foglalatot nálad lehet rendelni vagy menjek be a boltba?
Ebből a fajta optika foglalatból kellene 5 darab ami a képen látható.
A 12 fokos optikából kellene 3 db.

Kép


pén. jún. 24, 2005 13:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
nem rossz. 120 lumen, az 2*luxeon iii. utananezek az aranak


hétf. jún. 20, 2005 9:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
http://www.terminal.hu/newsread.php?id=19205506055511


hétf. jún. 20, 2005 8:36
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közben azért vagyok én is de ezen a héten egy kicsit be voltam havazva így nyár közepén..
Már meg vannak az optikák és a királykék luxeon led is de arról majd a végén írok, először válaszolok.

KAMA3 írta:
De... rettentoen sokat fogyaszt..majdnem 2 ampert.. de amig nem lesz meg a tobbi led, addig ez lesz a tompitott... ...csak a sotetebb utcakban hasznalom, vagy ha forgalmas uton kozlekedek, mert megeszi az akksit...
Már mint 12 Voltról majdnem 2 Amper.. akkor 20 Wattos izzót használsz. Volt jóval régebben nekem is ilyen felszerelve. Azzal a 12 Voltos góliát elem méretü NiCd akku csomaggal amit én akkoriban használtam kb fél órát bírt ki egyfolytában. Volt egy másik reflektorom is, 55 Wattos halogén mini tükörrel. Annak aztán volt fénye. Igaz, csak ritkán néhány pár másodperces távolra nézésre tudtam használni amikor sejtettem valamit magam előtt távolban a sötét úton, miközben tekertem éjszaka pl. Balaton irányában.
Egyébként a hatalmas halogén az összes energiát elhasználta volna 12 perc alatt. Sőt, egyszer láttam az egyik fotósboltban 24 V-os halogént 250Wattosban. Persze az csak egy "pajzán" gondolat volt mert amikor utána számoltam akkor rájöttem, hogy oda már tényleg kettő kamion akku lenne csak elég ha folyamatosan be van kapcsolva. De azért mint gondolat is érdekes volt.

Persze a hatalmas teljesítményü lámpák mellett volt egy hagyományos kerékpár lámpa 3Wattos izzóval, azt használtam éjszaka folyamatosan. Annyit láttam vele, hogy valaminek neki ne menjek ha nem mentem túl gyorsan. Akkor még nem voltak erős fényü ledek.

KAMA3 írta:
védett, kivilagitott bringauton, meg az 5 ledes kinai fejlampat hasznalom, amiben 16 cd-s ledek vannak, villogo uzemmodban..
Szerintem az 5 ledes bringalámpa mindenhol elég ahol egyébként van világítás és nem azért kell, hogy jobban láthass. A "látszani" feltételének bőven eleget tesz, főleg villogó üzemben. A nagy fény a sötét és közvilágítás nélküli részeken jön jól.

KAMA3 írta:
ha meglesz az osszes led, kikobolom, hogy mennyi aram kell nekik, es lecserelem egy kisebb akksira... valoszinu az is 12V os lesz, mert illeszkednie kell a meglevo rendszerekhez...
Azt, hogy kisebb kapacitásu akkut tegyél fel nem javaslom mert spórolsz talán egy kilót vagy annyit sem, viszont egy hosszabb úton már nem marad elég fényed a végére. Habár a ledek eléggé takarékosan működnek, főleg amikor már néhány tized Volttal leesik a tápfeszültsége még akkor is világít viszont jóval kevesebbet fogyaszt.
A kisebb kapacitásu akku tervével szemben egy jobb Amperóra/kg aránnyal rendelkező akku sokkal célszerűbb lenne, akár a kicsit távolabbi jövőben is ha úgy jön össze.

KAMA3 írta:
Balu1 írta:
A kormány fémfelületét is érdemes hozzá kötni megfelelő jó hővezető módon ha ez lehetséges.
Pl. én nem tudtam ezt megoldani a billenthető kivitel miatt, de éppen ezért van a "hatalmas" hűtőfelület.
Ha ugy csinalnad, hogy a nagy hutoborda fix, es csak a felso tukrozo reteget billentened akkor meg lehetne oldani a hoatadast a kormanyrudhoz... bar a sik hutobordat a henger alaku kormanyhoz nagy feluleten csak megfeleloen sok alufolia segitsegevel lehet rogziteni... jah es egy fel flakon szilikonos hovezeto paszta is kell..
Tudod, hogy ez nekem is eszembe jutott már jó régen. Aztán elvetettem azzal, hogy a tükröződés veszteséges, másrészt a tükör felületén megtapad a por és az is még veszteséget okoz.
Persze ezekkel az erősebb fényü ledekkel már némi veszteséget is el lehet fogadni, így újra elgondolkodtatott a dolog. Lehet, hogy ki kellene próbálni tükörrel és tükör nélkül, hogy mekkora a különbség.

Ebben a tükrös dologban is két megoldás rejlik.
Egyik esetben a nagyfényü ledek előre világítanak és a tükör amit elé billenthetünk az lefelé vetíti a fényt amikor nem szabad vakítania.
Másik megoldás, amikor a ledek felfelé világítanak és bárhova is kell a fénynek esnie az mindig a fölötte lévő billenthető tükör segítségével történik. Végülis elgondolkodtató mint lehetőség, esetleg megér egy próbát amiből kiderül mekkora így a veszteség.

Valami hasonló hűtő profilt kellene összehozni ami fémesen a kormány csőre erősíthető a felület növelése céljából.
Kép
Lehet, hogy az arányai nem pontosak de csak egy gondolat vázlatának szántam. Régebben volt egy ismerősöm aki védőgáz nélkül lághegesztővel tudott alumíniumot hegeszteni, vagyis abból össze lehetne rakni valami hasonlót ha valakinek van lánghegesztésre lehetősége.

KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Na meg ha nem zavar hegyre felfelé a plusz tömeg akkor ezzel nincs is gond.
Ahhoz, hogy eszreveheto konnyulest erjek el a gepsarkanyon, legeloszor a vazat kene lecserelni::)) Bar az akksi mar fent van egy ideje, nagyon nem zavar... jardazasnal egy kicsit nehez az eleje, de mar hozzaszoktam..
Az én össztelósom is van vagy húsz kilós így mindennel felszerelve.

Rátérve a szines ledekre...
Már meg van mindhárom szín luxeonból. Egyelőre nem volt időm stabilan összerakni de már kézben tartva és hűtőfelületre szorítva kipróbáltam. Érdekes, hogy szinte egyből beállt a fehérközeli fény. Persze mivel csak kézzel szorítottam a hűtőfelületre ezért amikor egyik-másik kicsit megbillent akkor igen érdekes szines fénykavalkádot láttam. Ez még diszkófénynek is jó lenne. :D

Az optikák is nagyon tetszenek. Van az a három darab ami ellipszis alakban szórja a fényt. Az biciklire szerintem közeli fénynek optimális mert az út két szélét is megvilágítja.

Az RGB kevert fény addig nagyon jó és hibátlan is lehetne amíg nem kerül a fényforrás és a megvilágított terület közé valami árnyékot adó tárgy. Akkor sincs nagy baj de az árnyék szélei a korábbi elképzelésnek megfelelően mindenféle színben ragyognak. Egyébként a három szines led szemből nézve fehérnek látszik.


szomb. jún. 18, 2005 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1 írta:
Az lesz a városi fény? Nem fogyaszt nagyon sokat?
...De... rettentoen sokat fogyaszt..majdnem 2 ampert.. de amig nem lesz meg a tobbi led, addig ez lesz a tompitott... varosban is csak a sotetebb utcakban hasznalom, vagy ha forgalmas uton kozlekedek, mert megeszi az akksit... vedett, kivilagitott bringauton, meg az 5 ledes kinai fejlampat hasznalom, amiben 16 cd-s ledek vannak, villogo uzemmodban.. ha meglesz az osszes led, kikobolom, hogy mennyi aram kell nekik, es lecserelem egy kisebb akksira... valoszinu az is 12V os lesz, mert illeszkednie kell a meglevo rendszerekhez...

Balu1 írta:
A kormány fémfelületét is érdemes hozzá kötni megfelelő jó hővezető módon ha ez lehetséges.
Pl. én nem tudtam ezt megoldani a billenthető kivitel miatt, de éppen ezért van a "hatalmas" hűtőfelület.
Ha ugy csinalnad, hogy a nagy hutoborda fix, es csak a felso tukrozo reteget billentened akkor meg lehetne oldani a hoatadast a kormanyrudhoz... bar a sik hutobordat a henger alaku kormanyhoz nagy feluleten csak megfeleloen sok alufolia segitsegevel lehet rogziteni... jah es egy fel flakon szilikonos hovezeto paszta is kell..

Balu1 írta:
Na meg ha nem zavar hegyre felfelé a plusz tömeg akkor ezzel nincs is gond.
Ahhoz, hogy eszreveheto konnyulest erjek el a gepsarkanyon, legeloszor a vazat kene lecserelni::)) Bar az akksi mar fent van egy ideje, nagyon nem zavar... jardazasnal egy kicsit nehez az eleje, de mar hozzaszoktam..


szer. jún. 15, 2005 20:23
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
...az 1 wattos fenyet hasonlitottam ossze a 20 wattos halogennel... lathato a kulonbseg.. a led 350mA -en jart...
Lenne egy ötletem arra, hogy miként lehet összehasonlítani jól láthatóan a két fényforrás fényerejét.
A ledet kb ugyanilyen távolságra kellene tenni és a halogént annyival távolabb, hogy a kettő fényerő nagyjából azonos legyen.
Az összehasonlítás alapja akkor a fénykör átmérője, illetve a területe lenne.

Ha még a mevilágított kör átmérőjét is meg tudnád mérni azután már csak területet kell számolni
és meg lehet tudni pontosan hányszoros a fényerő különbsége.


szer. jún. 15, 2005 20:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
...A halogenem asszem 36 fokos... az mar kulturaltan szorja a fenyt...
Az lesz a városi fény? Nem fogyaszt nagyon sokat?

KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Gondolom nem ólom aksit akarsz cipelni.
ooo... hat most azt cipelek..::)) 2,45 Kg a sulya.. meg nem szakadt le, pedig estem is mar vele...
Na persze, nem is arra gondoltam, hogy mindent egyből. Na meg ha nem zavar hegyre felfelé a plusz tömeg akkor ezzel nincs is gond.

KAMA3 írta:
Balu1 írta:
Az igaz, hogy mindennek meg kell oldani a biztonságos hűtését de ha az megvan akkor annyira nem kell félteni a ledet. ...
Ez most egy gyors proba volt, mert furdalt a kivancsisag... mar latom, hogy at fogom alakitani az egeszet, es normalis hutofeluletet csinalok a ledeknek... a mostani is boven sok volt, csak nem a celnak leginkabb megfelelo a kialakitasa...
A kormány fémfelületét is érdemes hozzá kötni megfelelő jó hővezető módon ha ez lehetséges.
Pl. én nem tudtam ezt megoldani a billenthető kivitel miatt, de éppen ezért van a "hatalmas" hűtőfelület.

KAMA3 írta:
..megfogadom a tanacsod, es hidegfeheret veszek, valahol mellyen en is afele hajlok...legfeljebb melle rakom a pirosat, meg a zoldet...
A huzal lábas fehér led szerintem lilásabb mint a luxeon. A luxeon mellé nem biztos, hogy ugyanaz a szín arány kell kiegészítő szinekből. Szerintem ezzel kisérletezz. Talán kevesebb kell a zöldből. Lehet, hogy ahhoz nem is kell kiegészítő szín. Talán csak pirosból kell egy kevés. Ez majd kiderül. Majd meglátod.
Próbálj valami szines területet megvilágítani mint pl zöld szobanövény, körülötte szines dolgok. A megvilágítás mellett minél tökéletesebb szín vissza adásra kellene törekedni. Amikor mész a zöld természetben akkor a zöld növények ne koszos zöldek legyenek és a piros tárgyak is élénkek és ne barnásnak tűnjenek. A luxeon már jobban közelíti ezt. Főleg az RGB színü fényporral felépített darab. Kiegászítő szinek a sárga fényporoshoz kell feltétlenül.

KAMA3 írta:
Valoszinu meghagyom a zseles akksit is, mert olyan jol felraktam, hogy nincs szivem leszedni::))
Ezzel nincs is semmi gond addig amíg téged nem zavar, hogy túlsúlyos a bringa.
Engem az emelkedőn szokott elgondolkodtatni, hogy hány kilót is kell felcipelnem? Ha bele gondolok abba alternatívaként, hogy egy kézikocsin fel kellene húznom a hegyre kb 15-20 kilót vagy esetleg csak a felét akkor elgondolkoztat a dolog. Végülis hasonló amikor a bringát viszem magam alatt tekerve a hegyre.


szer. jún. 15, 2005 17:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1 írta:
Esetleg egy 30 és egy 50 fokos jó lenne közelre. Persze az lejjebb billenne, hogy forgalomban se vakítson.
A távolsági fényt úgyis csak akkor kapcsolod be amikor terepen mész vagy üres úton.

Pontosan!! A halogenem asszem 36 fokos... az mar kulturaltan szorja a fenyt... Emlitetted az ellipszis optikat... az is jo lenne ide..

Balu1 írta:
Gondolom nem ólom aksit akarsz cipelni.

ooo... hat most azt cipelek..::)) 2,45 Kg a sulya.. meg nem szakadt le, pedig estem is mar vele...

Balu1 írta:
Az igaz, hogy mindennek meg kell oldani a biztonságos hűtését de ha az megvan akkor annyira nem kell félteni a ledet.
Annak az árama felmehet a duplájára is ha eléggé hűtöd.

Ez most egy gyors proba volt, mert furdalt a kivancsisag... mar latom, hogy at fogom alakitani az egeszet, es normalis hutofeluletet csinalok a ledeknek... a mostani is boven sok volt, csak nem a celnak leginkabb megfelelo a kialakitasa... megfogadom a tanacsod, es hidegfeheret veszek, valahol mellyen en is afele hajlok...legfeljebb melle rakom a pirosat, meg a zoldet... Valoszinu meghagyom a zseles akksit is, mert olyan jol felraktam, hogy nincs szivem leszedni::))

Luxeon: barati parameterekkel rendelkezik amit kuldtel... arat is tudsz majd mondani??


szer. jún. 15, 2005 16:27
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Köszi szépen, holnapután tudok majd menni.
Még annyit, hogy azt küldte amit itt is leírtam néhány hozzászólással korábban? Esetleg egyeztetnéd?


szer. jún. 15, 2005 15:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Hi,

Brigiek ma megrendeltek a LEDeket, optikakat, holnap du. lehet erte menni.

udv,


szer. jún. 15, 2005 15:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
...kiprobaltam a luxeon 1 wattos feher ledet 10 fokos optikaval... tavolsagi fenykent nagyon jol hasznalhato, megfelel a 10 fokos sugarzasi szog, csak hat egy luxeon, nem luxeon... velemenyem szerint legalabb 2-3 darab adna olyan fenyerot, amivel tenyleg latni is lehet valamit, nem csak sejteni... gyujtok meg ket ledre, aztan szerintem nekem keszen is lesz a tavolsagi fenyem...
Ez nagyjából annyit világít ami oda kell, ebben igazad van de közelre is kellene valami mert városban nem jársz hosszú fénnyel.
Esetleg egy 30 és egy 50 fokos jó lenne közelre. Persze az lejjebb billenne, hogy forgalomban se vakítson.
A távolsági fényt úgyis csak akkor kapcsolod be amikor terepen mész vagy üres úton.

Persze a fogyasztást is kell kalkulálni, pontosabban a Nimh akkuk össz kapacitása sem közömbös. Gondolom nem ólom aksit akarsz cipelni.

KAMA3 írta:
A szinvisszaadasrol meg annyit, hogy kell hozza egy minimalis fenymennyiseg, amitol kezdve az ember mar elkezd szineket is latni...
Igen, ez mindenkinél nagyjából hasonlóan adódik, persze lehetnek egyéni eltérések.

KAMA3 írta:
legkozelebbi ledvasarlasnal ket ledet akarok venni, de meg nem dontottem el, hogy a meglevo hidegfeher melle vegyek ket melegfeheret, vagy...
Arra érdemes odafigyelni, hogy a melegfehér led fénye gyengébb mint a hidegebb fehér led fényereje.
Ez azért van mert a foszfort gerjesztő lednek olyan színeket is elő kell állítani ami hosszabb hullámhosszal rendelkezik, mint pl. a piros szín és az több energiát igényel ahhoz, hogy valóban érjen is valamit. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a "foszforba" bele van keverve olyan lumineszcens anyag ami piros környékén is előállít gerjesztés közben fényt de ezért cserébe több energiát vesz el a gerjesztő kék vagy UV fényből.

Ha mégis melegfehérre esik a választásod akkor meg kell elégedned kisebb fényerővel. Magam részéről a kiegészítő szines ledre merném mondani a hidegfehá mellett, hogy viszonylag elfogadható az energia hasznosítása. Persze ha nem zavar, hogy valamivel nagyobb a fogyasztás és kisebb a fény akkor kényelmesebb a melegfehér led használata.
Így mobil üzemben az egyik kényes pont a rendelkezésre álló energia gazdaságos felhasználása.

Most azon töröm a fejem, hogy ne fényporos (fehér ledes) módszerrel állítsam elő a fehér fényt hanem additív színkeveréssel RGB ledekből.
(Így kezdtem a kisérleteket már legalább négy évvel ezelőtt de akkor még nem voltak ekkora fényü ledek, akkor azért nem jött be végleges megoldásként..)
Viszont a mostaniakkal az még jobb hatásfoku lenne ha az árnyékoknál nem okoz zavart a szines kontúr, ahol a tárgy mögá világít a kicsit eltolt helyzetü led szine.
Ez lesz a következő egyik kisérlet.

KAMA3 írta:
Ja, a tesztkor ideje alatt a luxeon 340mA en ketyegett...hagytam egy 10 mA -es biztonsagi rest, mert a tranzisztor melegedese kozben maszkalhat a kimeno aram akar 5 mA -t is... tehat meg kell oldanom az aramgenerator transzisztoranak biztonsagos huteset, hogy ne lepjen fel meg veletlenul sem homegfutas..
Az igaz, hogy mindennek meg kell oldani a biztonságos hűtését de ha az megvan akkor annyira nem kell félteni a ledet.
Annak az árama felmehet a duplájára is ha eléggé hűtöd.
Persze ez nem azt jelenti, hogy ki kell hajtani a fél életét (élettartamát) de ha feljebb megy valamivel a meghajtás az nem baj, ott még nem fog megfutni megfelelő hűtés esetén. Megint a hűtés! ...dehát ez fontos.
Pl. a bringa kormányhoz is el lehet vezetnia hőt. Az szép nagy felület.

KAMA3 írta:
Balu1: hogy allsz?? sikerult optikakat beszerezned?? kivancsian varom a tesztjeidet..
Ez most nem rajtam múlik.
Mint itt korábban olvastad már "luxeon" Csaba igérte, hogy küldi az anyagot. Ma beszéltem Brigivel de sajna még nem érkezett meg hozzájuk. Egyébként Briginek is megírtam a fórum címét e-mailben, legalább hadd láthassa miket írogatnak azok az emberek akik oda járnak hozzá vásárolni :) Szerintem legközelebb ha megyünk hozzá valamit venni akkor a fórumos nevükön szólít minket :wink: Na jó, ez csak vicc volt, de legalább tudja kik vagyunk mikről beszélgetünk itt.


A következő tervbe vett kisérletek lesznek a 16 candelás ledek és
a luxeon összehasonlítása azonos 350mA áramu táplálás mellett.

Azután össze akarom hasonlítani az RGB három szinü led fényéből kikevert fehéret
azonos össz áramfelvétel mellett a hideg fehér luxeonnal.

..esetleg a melegfehérrel is de azzal nem sok értelme van mert az
sajnos nagyon gyenge fényt ad, legalábbis az elvárásomhoz képest.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 szer. jún. 15, 2005 15:26-kor.



szer. jún. 15, 2005 15:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Nah tegnap kiprobaltam a luxeon 1 wattos feher ledet 10 fokos optikaval... Kitekertem a Margit szigetre, ottan vannak vaksotet utszakaszok, es nem kell attol felnem, hogy leborulok a hegyoldalrol... eleg meggyozo volt a latvany... osszehasonlitani nem tudtam a 20 wattos halogen fenyevel, mert pont akkor adta meg magat az aksi, de a ledes rendszert meg meg tudta taplalni... tavolsagi fenykent nagyon jol hasznalhato, megfelel a 10 fokos sugarzasi szog, csak hat egy luxeon, nem luxeon... velemenyem szerint legalabb 2-3 darab adna olyan fenyerot, amivel tenyleg latni is lehet valamit, nem csak sejteni... szoval most gyujtok meg ket ledre, aztan szerintem nekem keszen is lesz a tavolsagi fenyem...

A szinvisszaadasrol meg annyit, hogy kell hozza egy minimalis fenymennyiseg, amitol kezdve az ember mar elkezd szineket is latni... ez persze egyenileg valtozik, nalam ugy latszik nem erte el a hatart, tehat a szineket nem nagyon tudtam megkulonboztetni... legkozelebbi ledvasarlasnal ket ledet akarok venni, de meg nem dontottem el, hogy a meglevo hidegfeher melle vegyek ket melegfeheret, vagy meg egy hideget, es egy meleget...

Ja, a tesztkor ideje alatt a luxeon 340mA en ketyegett...hagytam egy 10 mA -es biztonsagi rest, mert a tranzisztor melegedese kozben maszkalhat a kimeno aram akar 5 mA -t is... tehat meg kell oldanom az aramgenerator transzisztoranak biztonsagos huteset, hogy ne lepjen fel meg veletlenul sem homegfutas..

Balu1: hogy allsz?? sikerult optikakat beszerezned?? kivancsian varom a tesztjeidet..
Kép
en az 1 wattos fenyet hasonlitottam ossze a 20 wattos halogennel... lathato a kulonbseg.. a led 350mA -en jart...


szer. jún. 15, 2005 13:03
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez érdekes, a piacokon is mindig úgy akarják bemutatni mennyire erős a ledes lámpa fénye, hogy szembe világítanak vele. Ilyenkor rá szólok az eladóra:
Nem ne ez így nem mutat semmi értékelhetőt!
Szembe világítva minden lámpa vakít.
Világítsunk le az asztalra és a másikkal is mellé.
Abból már meg lehet állapítani valamit.


kedd jún. 14, 2005 11:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Nah sikerult 1 wattos luxeont vennem... LXHLNWE8 ez a Star/O tipus, 10 fokos optikaval... megjarattam 300mA el, elso blikkre eleg barati a fenye... bar sok idom nem volt, hamarosan nekiallok valami korrekt tesztnek... hogy mi lesz benne, meg nem tudom, de ziher, hogy a regi 20 wattos halogen bringalampammal is ossze fogom hasonlitani a fenyet...

Luxeon írta:
KAMA3: Kell RGB powerled a kiserleteidhez?


nem volna rossz, ha tudnal rola valami informaciot adni, mert a boltban kerdeztem Brigit (ha O volt az?), es nem ismerte igy, hogy RGB power led... viszont az oldalon van egy olyan, TRISPOT 3W Luxeon LED spot modul, ami rendelheto RGB szinekben, es 6 fokos szukitessel... gondolom erre gondoltal?? vagy ha nem, akkor kerlek adj egy linket... persze jo volna, ha lathatnam mukodes kozben, mert egy hasonlo mar volt nalunk, de az tuti, hogy nem 6 fokos sugarzasi szogu volt..., viszont, a 6 fokos, talan jo lenne arra a celra, amire nekem kell...

Luxeon: nem lenne esetleg megoldhato az, hogy osszeraktok valami bemutato anyagot Brigieknek a boltba, a kaphato termekekbol?? lattam a kirakatban egy szep szines ledsort, de az optika nelkul volt, es szembol... ugy meg sajnos minden nagy fenyereju led vakit... (ezt hivjak parasztvakitasnak??::)))) En valami olyasmire gondoltam, hogy az ember oda tud allni ele, es mondjuk egy feher faltol ket meterre vetul a ledek fenye.... az erdeklodo ember, meg tetszes szerint tudja ki-be kapcsolni a ledeket...

bye


hétf. jún. 13, 2005 23:20
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
luxeon írta:
-Akkor az osszehasonlitast varom kivancsian teljes arammal
Még megvárom az optikát és azzal már korrektebb összehasonlítást tudok tenni.

luxeon írta:
-Brigiek meg nem szoltak, hetfon felhivom oket, el is kuldom es kedden elmehetsz erte.
..pedig azt mondta, hogy hétfőn már valószinü, hogy mehetek érte de előtte még szóljak oda.
Na nem baj.., annyira nem sürgős :)

Akkor inkább leírom itt neked miről is volt szó.
1 db. LXHL-MRRD Star Királykék Lambert 220mW 140fok
(azt hiszem 1 Wattos királykékben ez a legjobb hatásfokú, és ez a tiszta kék ami legjobb az RGB-be, igaz? ..mert az kellene)
Szerinted a fenti elvárásoknak az itt leírt tipus felel meg, esetleg tudsz jobbat 1 Wattos kékben?
Ha ez a legerősebb kék az 1 Wattos növelt fényüből akkor ilyent kérek.

Optikák:
1db.: ST-OP-12 12 ° optika standard
1db.: ST-OP-30 30 ° optika standard
1db.: ST-OP-50 50 ° optika standard
3db.: ST-OP-12x50 12x50° ellipszis optika standard

Akkor a boltban nem pontosan így kértem de ha eddig nem küldte át akkor most én küldöm pontosan. Jó így?
Kedden nem, de hétfőn vagy szerdán tudok menni érte.

Az érdekes, hogy nem melegednek annyira vészesen ezek a ledek, persze csak próbaképp rövid ideig ment hűtés nélkül. Később már biztosan forró lett volna.

luxeon írta:
-A csikos optika egy ellipszis szeru savot vetít.
Köszi, közben már rájöttem. Biciklire éppen olyan kell.

luxeon írta:
felreertheto volt, a LED oldalan van a LUMILEDS, a talpan a LUXEON felirat.
Végülis ezt is gyanítottam.

luxeon írta:
-3 wattos nem emeltfenyu, az 1 wattost tuningoltak csak meg.
Nekem lényeges a kis fogyasztás és minél nagyobb fényerő.

luxeon írta:
-A feher letrehozasa jelenleg a foszforos technologiaval a legjobb, RGB-vel kicsit maceras, mert a LED-ek sugarzasi spektruma is szorodik a gyartas soran a doksiban megadott hatarok kozott. Tehat tokeletes nem lesz, a lakasomba nem varialnek vele, de sok celra megfelel.
Azért próbálkozom mégis az RGB módszerrel mert annál kevesebb a veszteség és mobil üzemben sok kompromisszumba bele megyünk ha azzal kisebb fogyasztás mellett több fényt lehet előállítani.
Ha ez bejön akkor valószínüleg még egy RGB sort felszerelek és az lesz a fejlámpa. Habár van most 30 db-os 16 candelás fehérből és szines ledből álló kevert ledsorom de ahogy egyre inkább erősödnek a fényeim úgy érzem a még erősebb szükségességét. Na meg az újdonság...


luxeon írta:
..Ez az UV LED+RGB foszfor erdekes, de meg nem talalkoztam vele.
Itt találtam: http://luxeon.com/technology/tutorial/slide1.htm

luxeon írta:
A Sonynak van LCD TVje Luxeon RGB hattervilagitassal (Luxeon DCC), de ott folyamatosan figyelik a kevert feny spektrumat es procival utanaallitjak, ha elmaszna valamiert.
Na igen, ott már pontosan kell tartani a fehéret.



luxeon írta:
Es nyugi, a te ledjeid echte originalok, tolem vannak :)
Kössz :)
Hány %-os egy ilyen led hatásfoka, azt nem tudod véletlenül?
Gondolom a fehér kisebb és a szines foszfor nélküli jobb hatásfoku, viszont számszerüen érdekelne mennyi..

Jómúltkor itt http://www.elektrokontha.hu ebben a boltban említettem a luxeon ledet de nem ismerték pedig sok elektronikai alkatrészt árulnak.
Azért írom mert esetleg lehetne velük is üzletet kötni. ..már részedről.


vas. jún. 12, 2005 23:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
hi,

ez szep hosszu lett :)

na akkor sorban:

-Akkor az osszehasonlitast varom kivancsian teljes arammal
-Brigiek meg nem szoltak, hetfon felhivom oket, el is kuldom es kedden elmehetsz erte.
-A csikos optika egy ellipszis szeru savot vetit. Lesz datasheet is nemsokara. Akkor kuldok belole a Briginek.
-bocs felreertheto volt, a LED oldalan van a LUMILEDS, a talpan a LUXEON felirat.
-3 wattos nem emeltfenyu, az 1 wattost tuningoltak csak meg.

-A feher letrehozasa jelenleg a foszforos technologiaval a legjobb, RGB-vel kicsit maceras, mert a LED-ek sugarzasi spektruma is szorodik a gyartas soran a doksiban megadott hatarok kozott. Tehat tokeletes nem lesz, a lakasomba nem varialnek vele, de sok celra megfelel.

Egyebkent a feherben is vannak szorasok, altalaban 2 szallitmanyban mas-mas a feher arnyalata. Termeszetesen jo penzert valogatjak is a kedves vevonek a gyarban, de csak nagytetelben. Ez az UV LED+RGB foszfor erdekes, de meg nem talalkoztam vele.

A Sonynak van LCD TVje Luxeon RGB hattervilagitassal (Luxeon DCC), de ott folyamatosan figyelik a kevert feny spektrumat es procival utanaallitjak, ha elmaszna valamiert.

Es nyugi, a te ledjeid echte originalok, tolem vannak :)


vas. jún. 12, 2005 19:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
luxeon írta:
-280 mA-en hajtva azert nem kell osszehasonlitgatni a tobbi LED-el ,mert a maradek 70 eleg sokat szamit, probald ki ugy. Es persze a szeles sugarzasi szog is sokat szamit.
Azzal a 70 mA-el mindkettő kisérletben résztvevő kevesebbet kapott...
Persze, majd úgy is ki fogom próbálni de mivel mindkettő teszt alany (az 1 db luxeon és a 12 db 16 candelás huzalkivezetéses) ennyivel ment ezért éreztem korrektnek a tesztet. Persze kipróbálom majd ugyanezt 350mA-en is, sőt ha meg lesznek az optikák, úgy is.
A sugárzási szögéből adódóan viszont valóban lehet elszóródó veszteség optika nélkül a luxeonnál.

Múltkor a boltban a Brigiéknél nem volt optika ezért rendeltem néhányat. Ez is biztosan hozzád futott be.
Ezen kívül kértem, hogy szerezzen be még 1Wattos királykék ledet, abból is a legjobb hatásfokut.

A következő ledekből vettem egy-egy példányt próbának, ami ott helyben is elérhető volt:
(még kék kellett volna)

Kép

Kép

Kép

Láttam a képen a különböző optikákat.
Az milyen szögünek felel meg aminek a felületén nem kör alakban futnak a bordák hanem egynes vonalak térítik el a fényt (gondolom) szélesebb területre?
Itt a kép, erre gondoltam a jobb szélén:
Kép

Azt hiszem közben rájöttem. Ez a 12x50° ellipszis optika standard 20 mm átmérővel.
Ebből is jó lett volna rendelni három darabot. Így utólag még lehet? ...ha elküldenéd, aztán majd megyek érte.
Még a többi megrendelt cuccot is el kell hoznom ha megérkezik.

Persze nem tudom, hogy a korábbi rendelést már felküldted-e, esetleg csak hétfőn megy (illetve jön)?
Azzal talán a 3db 12X50-es optika is megérkezne?

Múltkor rendeltem egy luxeon-I királykék lambert ledet a fentiek mellé.
Olyan kellene aminek a legjobb a hatásfoka, talán ez lenne az?
LXHL-MRRD Star Királykék Lambert 220mW 140fok, persze te jobban ismered melyik a jobb, de a többi is már 1 Wattos.

luxeon írta:
-Az 5mm LEDek is tudnak melegedni, azert is nyiffannak ki, csak a kis huzallab nem eleg nagy felulet a ho elvezetesere. Ezert csinaltak a Luxeonra fuggetlen huteskivezetest, ami kozvetlenul a chiprol viszi el a hot.
Ez a közvetlen hűtési lehetőség bizony óriási előny a luxeonnál. Viszont mivel a luxeont éppen ezért jobban meghajtjuk ezért a munkapont a jeleggörbe felső laposodó szakaszán van. Talán ezért tapasztalok különbséget.
A huzal lábasokat a rossz hőelvezetés miatt nem lehet akkora árammal működtetni ezért több darab kell belőle és valahol lejjebb a meredekebben emelkedő hatásfoku szakaszra esik a munkapontjuk ahol még megengedhető legnagyobb (korlátozottabb) áram növekedéshez valamivel nagyobb fényerő társul. ezért talán kicsivel nagyobb hatásfok érhető el, persze ez csak elméleti fejtegetés de mintha lenne gyakorlati alapja is. Legalábbis az eddigi kisérletek erre engednek következtetni.

Van egy másik elméletem is amivel a kisérleti eredményt próbálom alátámasztani.
A sok kicsi led felülete összességében nagyobb mint az egy luxeon közepén helyet foglaló egyetlen chipnek a mérete.
A rajta lévő fénypor mindenképp csillapít valamennyit, vagyis veszteséges. Ez a csillapítás így van a huzall lábasok esetében is viszont ott nagyobb az össz felület. )

luxeon írta:
- Az a fenymero kutyu csak intenzitast mer, UV-t biztos, hogy nem.
Igen, erre én is kiváncsi voltam és a tesztek alapján kiderült, hogy ez így van.

luxeon írta:
Az intenzitasrol: Probald ki az LXHL-NWE8 ledet, ez elott 10 fokos optika van, vagy a luxeonos biciklilampat a Global Akkuban. Meg fogsz lepodni :)
Az így 10 fokos sugárzási szöggel működő lámpa kb 4-szer erősebb fényt kell létrehozzon adott távolságban lévő felületen a 20 fokossal szemben. Viszont csak negyede területet világítja be ami szintén nem közömbös.

luxeon írta:
A Luxeonra mindig ra van irva, hogy Lumileds, es a talpan 2 sor kod, a cikkszammal egyutt (2. sor vege).
Amit az elején feltettem az eredeti ezek szerint?
Azon a "LUXEON" felirat található.

luxeon írta:
Mi mar csak emeltfenyut arulunk, a regivel lealltak.

Ez alatt azt értsem, hogy már a luxeon-III vagyis a 3 Wattos is emelt fényü?
--------------------------------------------

-Az alábbi első ábrán látható összeállítást akarom kipróbálni.
-A második képen az látszik, hogy az RGB szinek természethű vissza adása már biztosított az UV fénnyel gerjesztett kevert spektrumu hullámhossz transzformáló anyagoknak köszönhetően.
Tehát itt már nincs szükség a spektrum kiegészítő ledek használatára.

Ettől függetlenül a külön RGB szinek keverékéből erősebb eredő fehér fényre számítok mert a hullámhossz transzformáló célból felhordott lumineszcens anyag rendelkezik valamennyi átalakítási veszteséggel és egyéb veszteségek is fellépnek.

Tehát (szerintem) legjobb hatásfokot az RGB keveréstől várhatunk.
Persze még ott is adódhatnak gondok a fényforrások eltolt pozíciója miatt.

-A harmadik képen viszont a hagyományos lilás színt adó asszem kumarin-3 fényporral felépített fehér led szerkezete látható (legalábbis régebben ezt olvastam egy led honlapján a szemléltető ábrán, abból áll a sárga fénypor).
Kép


vas. jún. 12, 2005 19:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Idézet:
KAMA3: Kell RGB powerled a kiserleteidhez?


Mi is ez az RGB powerled?? bovebb infot tudnal rola adni?? mert az a keszulek amibe csinaljuk ezt a szinkevergetos marhasagot, lehet hogy jobban nezne ki, mint harom darab Star/O+hutoborda... itt a kulalakra is tekintettel kell lenni...

elore is koszi..


vas. jún. 12, 2005 12:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. máj. 27, 2005 6:56
Hozzászólások: 34
Hozzászólás 
Sziasztok,

Latom felporgott a topik

-280 mA-en hajtva azert nem kell osszehasonlitgatni a tobbi LED-el ,mert a maradek 70 eleg sokat szamit, probald ki ugy. Es persze a szeles sugarzasi szog is sokat szamit.

-Az 5mm LEDek is tu tudnak melegedni, azert is nyiffannak ki, csak a kis huzallab nem eleg nagy felulet a ho elvezetesere. Ezert csinaltak a Luxeonra fuggetlen huteskivezetest, ami kozvetlenul a chiprol viszi el a hot.
Itt 1 kis technikai info: http://luxeon.com/technology/tutorial/slide1.htm

- Az a fenymero kutyu csak intenzitast mer, UV-t biztos, hogy nem. Mi mertunk direkt UV merovel, es 0-1 uW/lm (de lehet, hogy mW nem emlexek sajnos) erteket produkalt 1 feher luxeon, a halogenlampa 70-80 korul. Muzeumban probaltuk, es orultek neki nagyon, mert az uv oregiti a mutargyakat, es ezert nem lehetett eddig nagy fenyerot hasznalni.

Az intenzitasrol: Probald ki az LXHL-NWE8 ledet, ez elott 10 fokos optika van, vagy a luxeonos biciklilampat a Global Akkuban. Meg fogsz lepodni :)

A Luxeonra mindig ra van irva, hogy Lumileds, es a talpan 2 sor kod, a cikkszammal egyutt (2. sor vege). Mi mar csak emeltfenyut arulunk, a regivel leallltak.

KAMA3: Kell RGB powerled a kiserleteidhez?


vas. jún. 12, 2005 7:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Netwizard írta:
...mindenhol nyomják 21 ledes kivitel és hozzá a tvshopos szöveg... :D szétkaptam, megnézegettem belül is, tényleg egy szermét, de kicsit gatyába rázva elég durván világít. 21 led majdnem 800mA-t felvett 4,5Voltról, eléggé összevissza vannak kötögetve a dolgok belül, saccra 39mA jut 1 ledre.

Azt hűtés nélkül semmikép se használd. 1 darab ledre számolj legalább 10cm2 felületet. Korábban próbáltam 5 cm2/led-el de akkor csúcson járatva (50mA) lassacskán megsültek a ledek. Tehát a led szempontjából veszélyes ha nem megfelelő a hőelvonás! ..vagyis hő lesugárzás.
Ha nem hűtöd akkor viszont ledenként max. 30mA!
Persze akkor sem árt ha legalább az elemlámpa fém tokja hűti a negatív lábakat.

Az eredeti benne lévő ledeket használtad jobban meghajtva, esetleg 16 canedelásak kerültek bele? Mert fényerőben az az igazán rettenetes.
Jómúltkor ki vittem magammal a piacra a 12 ledes gyári kinézetü ledes lámpát de 16 cd-s ledek voltak már benne. Mutattam az eladónak és még hozzá tettem, hogy éppen nem elemek hanem NiMh akkuk vannak benne aminek egyébként is alacsonyabb a feszültsége.
Ő erre bizonyítani akart és előkapott valami huszonakárhány ledes csodát. Aztán szomorúan ismerte el az én 12 ledesemnek erősebb a fénye. :)
Szerintem azokban a lámpákban nem valószinű, hogy erősebbek a ledek 5-6 candelásnál.

Netwizard írta:
melegszik is elég durván, nem merem járatni fél percnél tovább. viszont vakító fénnyel árasztja el a szobát. ezzel már kellemesen lehetne brigázni. ..ha belenézek, akkor utána jó darabig nem látok semmit.
...................Kép
Ebbe is kb. annyira szabad bele nézni mint a napba. Na jó, azért később okoz maradandót, habáár...

Ezzel kapcsolatban, a Mmarktban (a bejárat mellett) lehet kapni mostanában kicsi rózsaszínü kulcstartó kinézetü UV sugárzás mérőt, ami szerintem inkább a fény intenzitását méri egy fotoellenálás segítségével, mert mindenféle színü fényre reagál (pirosra, zöldre is) ha az elég erős.
Jópofi dolog, jó tudni mikor mennyi, na meg úgyis fénnyel foglalkozunk ezért is vettem egy olyant és kipróbáltam.

Kisebb intenzitásu napfény esetén nem jelez akusztikusan, viszont hármas érték fölött már szaggatott hangjelzést ad és 5-ösnél már visít, hogy a napról menekülni kell mert túl erős a sugárzása.

Ezt kipróbáltam a ledeknél.
(persze ezt csak "játéknak" próbáltam ilyen célra használni mert nem erre való.)
A bringán lévő ledsor (mivel csak egy-egy tagját tudom egyszerre mérni) kb 2-es értéket produkált a 0-5-ig skálán.
A pénzvizsgáló UV toll is 1-es érték körül mozgott.
A fehér fényü luxeonnál (utólag kiderült, bármelyik színnél) viszont elkezdett visítani mint a fába szorult... a legmagasabb értéken ezzel jelezve, hogy az a fény már túl erős napfénynek felel meg és vonuljak árnyékba a luxeon fénye elől mert leégek tőle. :)
Na persze azért van ez mert egy kicsi felületen tud létrehozni hatalmas fényintenzitást. A teszter közvetlenül a luxeon fénykibocsájtó ablakához ért. Szóval azért nem eszik annyira forrón azt a kását, de így sem rossz.


Netwizard írta:
kezdek átpártolni a huzallábas ledekhez. bár még nem éri el ez a 21 led a balu1 féle 60 ledest, mert abban majdnem 2x ennyi fehér van és azok 16cd-s ledek, ezekről nem tudok semmit, de nagyon durván világitanak.

Viszont én a 20 fokos huzal lábasban kapható legerősebb fényüt használom. Ezen kívül akkora hűtőborda van rá szerelve, hogy attól rémül meg mindenki. Mondják, hogy 200Wattos erősítőkhöz használnak ekkora hűtést. ...de nem is kell félnem, hogy megsülnek a ledjeim mint korábban!
Igaz, akkor 5 cm2/led volt a hűtése, ezen kívül (az akku adott feszültsége miatt) sorba kötöttem kettő-kettő ledet és közel 8V-ról hajtottam, viszont ezért csillám szigetelőn keresztül kellett hűtenem és úgy nehezebben adta át a hőt.

Végülis elég sok pénzbe kerülnek a ledek ahhoz, hogy megépítsük rendesen, vagyis semmiképp ne melegedjen túl mert az hamarosan a végét jelentené.

Netwizard írta:
lehet hogy veszek occsópízért két ilyen lámpát, az már 42 fehér led, és a megfelelő mennyiségű "színkorrekciós" ledet melléteszem.

Ezzel a módszerrel viszonylag olcsón juthatsz ledekhez de azok olyanok is. Persze nem biztos, hogy annyira hamar tönkre megy és világítanak is, valamennyit biztosan de nehogy úgy járj mint én amikor az áron fellelkesülve vettem kínai fejlámpákat és abból termeltem ki ledeket.
Azután beépítettem egy fejlámpába a többi nagyobb fényerejü közé.
Hűtöttem is ahogy tudtam és használtam is valamennyire.
Egy idő után azt vettem észre, hogy a kínai cuccból kitermelt ledek kezdik megadni magukat. Lassan sorban kihaltak mint a dínók, amíg a többi vidáman működött.
Megpróbáltam átgondolni mi lehetett az oka, Végül arra a következtetésre jutottam, hogy azok a ledek amik annyira rövid lábbal voltak szerelve, hogy éppen csak beért a forrasztáshoz azoknak a hőátadása nem lehetett megfelelő. Persze a ledek minősége is lehetett a hiba oka. Na meg ha nem is hűtöd akkor meg tsókolom, köszönhetsz neki.. mert nem sokáig láthatod a fényét.

Na meg a fénye kb. fele vagy harmada annak amit én is használok.
Vagyis abból 40 annyit világít mint ebből tizenvalahány.

Netwizard írta:
nem akarunk valamikor összefutni, megnézegetni egymás cuccait, akár bringával, akár anélkül?

Még nincs annyira kiforrva, hogy ezzel nagyon dicsekedjek.
Habár egyszer ha majd több minden projekt összejön ezzel kapcsolatban akkor úgyis fogok menni az éjszakában is többet.
Amit eddig összeraktam az jó, sőt sokak szerint nagyon jó meg király és jedi..meg skywoker...stb (mondják), de én mégsem vagyok maradéktalanul megelégedve vele.
A huzalozásban vannak hibák ami oknál fogva nem tudtam teljesen kihajtani csúcsra. Aztán elkezdtem méregetni és találtam egy-két dolgot.
Legalább egy tized Volt esik a biztosítékon, amit azóta beforrasztottam a foglalatba. Másrészt legalább ennyi esik a vezetékeken. A ledek viszont áram táplálásu eszközök vagyis néhány tized Voltos feszültség csökkenés már jelentős áramfelvétel és ezáltal teljesítmény csökkenést von maga után. Mivel Li-ion akkuról működtetem ezért a feszültség adott, vagyis nincs tartalék amit áramgenerátorral stabilan tartaléknak tudnék biztosítani.

Az akkukat soba kapcsolni két csomagban, az viszont fele időtartamot jelent a világításnál, tehát pocsélkolás, az se jó.

Esetleg az impulzus üzemü megtáplálás jöhetne szóba amin még gondolkodom bele vágjak-e. Akkor használhatnék kettő sorba kötött Li-ion akku csoportot és abból már bőven lenne tartalék. Mivel a tápfeszültségnek csak egy részét kell áteresztő módban elfűteni míg a többit impulzusok formájában elviselné a led. Azzal ott vagyok dilemmában, hogy esetleg kiakad a jókora teljesítétményü impulzus meghajtás és tápfeszültségen marad a led. Akkor egy jókora villanással majd füstjelenséggel fejezné be az életét nem kevés forint.
Ebben meg itt a buktató.

Persze valami trükkös korlátozó módszerrel talán meg lehetne óvni a folyamatosan nagy áramtól. Netán egy tápfesszel sorosan kapcsolt párhuzamos RC taggal?... Lehet, hogy nem jó és a veszteség ugyanúgy létrejön? Ros-Co. esetleg más valaki.. mit szólsz ehhez? Most nem látom át világosan. Tulajdonképpen az impulzusok szempontjából egy elkó vezetőként viselkedik, na de annak ki kell sülnie az R tagon és akkor ott a veszteség. Hogy is van ez?..

Netwizard írta:
balu1: Brigi az új barátnőd, rajta teszteled a luxeon ledekkel a fényeffekteket. rapid randi & safety sex powered by Durex & Luxeon... :D
:) ..nem is lenne rossz mert tényleg ari lány :wink:
Na de most a bringafényt próbálgatom még profibbá tenni.


pén. jún. 10, 2005 20:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 220
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
hmm, szépen alakul a topik...

érdekes, hogy az eredeti luxeon ledek sem hozták meg azt a hatást, amit vártam/unk, még jó, hogy nem rendeltem abból a fehérből.
a huzallábas ledekkel van végre egy kis tapasztalatom.
havertól szereztem egy ilyen ledes lámpát kölcsön, tudjátok, mindenhol nyomják 21 ledes kivitel és hozzá a tvshopos szöveg... :D szétkaptam, megnézegettem belül is, tényleg egy szermét, de kicsit gatyába rázva elég durván világít. 21 led majdnem 800mA-t felvett 4,5Voltról, eléggé összevissza vannak kötögetve a dolgok belül, saccra 39mA jut 1 ledre. melegszik is elég durván, nem merem járatni fél percnél tovább. viszont vakító fénnyel árasztja el a szobát. ezzel már kellemesen lehetne brigázni. ha belenézek, akkor utána jó darabig nem látok semmit. szal kezdek átpártolni a huzallábas ledekhez. bár még nem éri el ez a 21 led a balu1 féle 60 ledest, mert abban majdnem 2x ennyi fehér van és azok 16cd-s ledek, ezekről nem tudok semmit, de nagyon durván világitanak.
lehet hogy veszek occsópízért két ilyen lámpát, az már 42 fehér led, és a megfelelő mennyiségű "színkorrekciós" ledet melléteszem.
nem akarunk valamikor összefutni, megnézegetni egymás cuccait, akár bringával, akár anélkül?

balu1: Brigi az új barátnőd, rajta teszteled a luxeon ledekkel a fényeffekteket. rapid randi & safety sex powered by Durex & Luxeon... :D


pén. jún. 10, 2005 11:42
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Közben eljutottam én is a Luxeon boltba.
Mindenki ITT veszi a luxeont a Szalma Brigittánál?
Igazán aranyos lány. Már csak azért is megérte oda menni :)

Kép

Vettem 1 Wattos luxeon ledeket, már amit kaptam. Mindegyik 45%-al megnövelt hatásfoku.

Vettem egy pirosat és egy zöldet és kértem még királykék szinüt is de az nem volt így megrendeltem. Na meg vettem egy hidegfehéret.
(kár, hogy a 3Wattosak nem világítanak annyival többet amennyit fogyasztanak, ezért veszek inkább 1 Wattosat.)
Optikát is szerettem volna venni hozzájuk de azt most nem tudott adni a Brigitta, viszont azt is megrendeltük.

KAMA3 írta:
...A kovetkezo tervbe vett meres a 3 luxeon led (RGB) osszesitett fenyenek osszehasonlitasa 1 db halogen izzo fenyevel.. erre bizony meg varni kell...

Ez igen érdekes gondolat, még ha az egyes színek eltolása miatt az eltolásból eredő mögévilágításból adódóan tarka színü kontúrok keletkeznek.
Ezzel a módszerrel a fényerő mértéke jóval nagyobb három darab 1 Wattos RGB led használatakor mint egy darab 3Wattos fehér led esetében. Ez a nyereség duplán de akár úgy is mondhatnám, hogy hatszor igaz.

Az 1 Wattos ledek előnyt élveznek (teljesítmény arányosan) a 3 Wattossal szemben mert az 1 Wattos luxeon a felvett teljesítményből a korábbihoz képest az 45%-al többet hasznosít. Másrészt a szines ledek fényét nem csökkenti semmilyen hullámhosszt módosító konvertáló réteg.
Ezt a dupla ok miatt létrejött hatásfok növekedést szorozzuk meg mindkét említett esetben 3-al, vagyis a szines ledek számával. Ezért nevezem 6-szoros, egyedi tényezőkből származó nyereségnek összességében.

Egyébként elvégeztem egy hasonló kisérletet mint Ros-Co.
Annyi különbséggel, hogy már biztosan eredeti luxeont használtam.
Megtápláltam 280mA-rel azért ennyivel mert most nem volt időm sokat foglalkozni vele és a másik teszt fényforrásban is kb. ennyit hajtott át az egyre merülő elem a 16 candelás ledeken (12db).

Tehát 12 db 16 candelás ledet egyre merülő elemről üzemeltetve (méréskor 280mA folyott át.) ezt hasonlítottam az egy darab 1Wattos fehér luxeonhoz ami szintén ekkora áramot kapott. A luxeont egészen közel tettem a felülethez, a 16 candelás led csokrot célszerüen távolabb, hogy kb. azonos területen oszoljon meg a fény. Az eredmény: így is a huzal lábas ledcsokor javára dőlt el. Mivel ilyenkor a luxeon esetében széleinél sok fény szóródik ezért majd az optikával szerelt luxeonnál is elvégzek egy hasonló de korrektebb összehasonlítást.

Viszont a piros és zöld ledek... az valami fantasztikus fényerőt sugároz. ..biztosan a kék is.
Először hűtés nélkül próbálgattam a pirosat rövid ideig (de nem is melegedett nagyon) közben feltűnt, hogy amikor szaggatottan üzemeltetem, akkor egy bizonyos ismétlődési periódus esetében Egy nagyon érdekes pszichés hatást fejt ki az emberre. Olyankor az az érzésem, hogy szinte jól esik nézni a villogást és valami kellemes elrévülés érzést vált ki. Olyan mintha ott tartaná a figyelmem a villogó fénnyel megvilágított terület tárgyain de szinte oda szögezve azt. Amikor változtatom a frekvenciát akkor ez az érzés eltünik.
Volt régen egy szinházi világosító ismerősöm a Radnóti színpadról (már 20 éve) aki mesélte, hogy időnként szabadtéri koncerteken is dolgoztak színes fényekkel, nagy reflektorok tömkelegével. Azt mesélte ezzel kapcsolatban, hogy a hatalmas tömeget ezzel hihetetlen mértékben tudták befolyásolni.
Ha nehezen indult be a közönség a zenekarra akkor egy kis (megfelelő) fényeffekt és már tomboltak is. Ha viszont túlpörögtek és elkezdtek törni-zúzni akkor szintén a fény villanások ütemével és a szinek megfelelő alkalmazásával néhány perc alatt higgadt társaságot lehetett csinálni belőlük. Érdekes dolgok ezek. A luxeon ledek már otthon, mindenkinek a saját mikrokörnyezetében is ki tudják fejteni a hatást. Felviszel egy lányt, beállítod az effektet és azt akarja amit odafele még álmában sem, ha eltalálod a megfelelő zenét és fényhatást, mert ráhangolódik egy különleges lelki állapotra amiben egy jól eltalált fényeffekt sokat segíthet.. :D Érdekes és jó játékok ezek.
Nem beszélve, hogy bizonyos esetekben milyen hasznosak :wink:


pén. jún. 10, 2005 11:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
A feklampat megprobalom beszerezni, es majd beszamolok az eredmenyrol...
balu1 írta:
Véleményem szerint azonos áramfelvétel mellett lehet korrekt összehasonlítást tenni. Persze ha azonos fényerőt állítasz be és akkor nézed meg az áramfelvételek közötti különbséget az is jó megoldás.

Akkor rem egyszeru... ~ 9 (8,75) darab 16 cd -as led kell egy darab luxeon I hez, ha 40 mA el hajtogatod oket, a luxeont meg 350 en..
balu1 írta:
A luxeon amit Ros-Co. vett az lehet, hogy nem az eredeti luxeon? Talán ő is a lomexben vette mint én?

nem tudom... majd kiderul, ha szerzek egy eredeti luxeont, es o elhozza a sajatjat... a kepek amit mindketten csinaltatok, kisertetiesen hasonlitanak egymasra, viszont alig hasonlit Luxeon kepere..

de tudom, mert megtalaltam:
Ros-Co. írta:
Máj. 21, 2005 12:43 pm

balu1: a Lomexnél vettem Luxeon LED-et. Már egész jól lement az ára (1500Ft). Érdemes próbálkozni. Ki is vannak rakva működés közben, úgyhog y meg tudod nézni (ez volt a problematikus kérdés a múltkor) Mondjuk tönkre ie tettem a LED-emet, meg akartam nézni mit tud. (1A-t 350mA helyett. ejnye-bejnye... ) A melegfehérnek nagyon szép színe (bár kisebb teljesítménye) van.

itt az eredeti
Kép
es itt van Ros-Co. -ehttp://www.hvlabs.hu/tmp/led/led8.jpg
es itt van Balu1 -ehttp://img.tar.hu/tmscsaba/img/12838650.jpg


szer. jún. 08, 2005 17:44
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 474
Hozzászólás 
Azert 3.7Milla ft eleg huzos egy ilyen kutyuert... Ha veszek egy hasznalt de jo allapotu suzukit vagy hasonlot 1.5millaert akkor mennyi km-ert mehetek a maradek 2.2Milla ft-bol? :wink:


szer. jún. 08, 2005 13:20
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
balu1: Ilesmi a dolog, pontosan! Azt nem tudtam hogy már ennyire népszerű, de Mo.-on még kevesen ismerik. Jó lenne megcsinálni, mielőtt itt is megjelennek szélesebb körben ezek a cuccok...


szer. jún. 08, 2005 11:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
Ez a kép beillesztés tetszik. Igaz, az oldalt aminek a tetején a béka ül valamiféle szombólumként csak futólag láttam és nem igazán értettem mire is jó az. Azt hiszem, hogy valami tar.hu-hoz hasonló képtár lehet? Még nem tudom de megpróbálok rájönni később.


olyasmi, csak a képeket nem tudod képtárban megtekinteni. Én legalábbis nem találtam ilyet


kedd jún. 07, 2005 19:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros Co.: ilyesmit raktok össze?
Kép

Ez már jóideje hatalmas divat a nagyobb pénzü nyugatiak körében és két űléses.
Ezzel kirándulnak országokon keresztül vegyes meghajtással amiben az emberi erő is szerepel. Van benne lábhajtás és villanymotor de akár egy kisebb robbanómotor is lehet segédmeghajtásnak amíg ki nem fogy az üzemanyag vagy ki nem merül az akku. Aztán lehet tekerni a benzinkútig, vagy amíg van szufla benned. Mondjuk az első étteremig. :D

Egyébként hagyon sok érdekes és hasznos dolgot lehet találni ezzel kapcsolatban a Twike szóra keresve. Rengeteg fotót találhatsz ahol a felépítés látszik és a meghajtás módjairól is szó esik itt-ott.

KépKép Kép

Aztán pl. itt is találsz róla még információt: http://www.twike.de/de/


kedd jún. 07, 2005 18:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ez a kép beillesztés tetszik. Igaz, az oldalt aminek a tetején a béka ül valamiféle szombólumként csak futólag láttam és nem igazán értettem mire is jó az. Azt hiszem, hogy valami tar.hu-hoz hasonló képtár lehet? Még nem tudom de megpróbálok rájönni később.


Ha ott azt a piacon hirtelen nem tudják milyen hátsó lámpát is kérsz akkor azzal a nővel beszélj aki ott a tulaj felesége vagy az anyja (biztosan meglátod majd) és mondd meg, hogy az a lapos széles hátső lámpa aminek e fényképét hozta egy ismerősöd és ott is hagytam náluk, hogy annak alapján szerezzenek be hasonlót. Vagy ha azt mondod, amiben a féklámpa kapcsoló is van, a 850,-Ftos... Persze lehet, hogy vissza kell menni érte ha akkor nem lesz.

A luxeon amit Ros-Co. vett az lehet, hogy nem az eredeti luxeon? Talán ő is a lomexben vette mint én? Persze azt mondtam, hogy nem próbáltam összehasonlítani, aztán rájöttem, hogy dehogynem. Sőt feltettem képeket is róla. Óriási volt a különbség, legalábbis fányerőben. Fogyasztásban alig.

KAMA3 írta:
..egy... kis szamolassal meg lehet hatarozni, hogy mennyi 16 cd-s led fenye er fel 1 db luxeon fenyevel, s ennek tukreben lehet egy osszehasonlito kiserletet csinalni..

Véleményem szerint azonos áramfelvétel mellett lehet korrekt összehasonlítást tenni. Persze ha azonos fényerőt állítasz be és akkor nézed meg az áramfelvételek közötti különbséget az is jó megoldás.


kedd jún. 07, 2005 18:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
balu1 írta:
Egyébként azt a hátsó bringa lámpát szerintem komolyan érdemes megvenni.

Kossz a tippet, ha arra jarok megnezem... amugyis hianyzik mar a geprol a feklampa, mert bizony sokat megyek varosi forgalomban...

balu1 írta:
Az anyagbeszerzőtök nem érdekelt abban, hogy többet elmondjon arról mit visz? Persze nem tudom mi ez a cég illetve ott ez hogyan működik.


az is csoda, hogy egyaltalan az arat megtudtuk... egy par emberen keresztul jott mire elert hozzank.. annyit mondtak, hogy speci led, meg hogy draga volt.. raadasul nem is anyagbeszerzo, hanem egyenesen megrendelo hozta.. szoval elegge bonyolult, ne menjunk bele, mert nem erinti szorosan a temat..

balu1 írta:
Egy már biztos! A luxeon-III gyengébb fényü azonos áramfelvétel mellett mint a 16 candelás huzallábas ledcsokor, igaz nem én teszteltem hanem Ros-Co.

Ha minden jol megy, Ros-Co. val a napokban mas ugyben is konzultalok, remelem elhozza a ledjeit is, bar a fenykepeken ugy tunt, hogy neki is valami luxeon utanzat lehet, (ezt Luxeon hozzaszolasaban talalhato kepekre alapozva gyanitom)
meg egy... kis szamolassal meg lehet hatarozni, hogy mennyi 16 cd-s led fenye er fel 1 db luxeon fenyevel, s ennek tukreben lehet egy osszehasonlito kiserletet csinalni..


kedd jún. 07, 2005 14:48
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
balu1 írta:
Ha más nincs akkor beilleszted a képet kicsiben és alá még mindig oda lehet írni a nagy kép címét. akkor viszont már nem lehet tévedés, hogy "én nem arra a képre gondoltam" mint itt korábban. Akkor nem kell oda-vissza lépkedni, nem keveredünk el a sok szöveges link között mert látjuk kicsiben, mihez melyik képhez tartozik.


Lásd előző hozzászólásom.

Példa:

Kép


kedd jún. 07, 2005 14:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Igen, pont ez az a teszt sorozat (elso), amit en is ertelmetlennek tartok igy utolag atgondolva... javaslom lepjunk tul rajta...

Hát persze, lépjünk.


KAMA3 írta:
OFF
Kerdes: lehet ugy kepet beszurni, hogy kicsiben jelenik meg, linkkent, es ha az ember rakattint, akkor kulon ablakban nagy meretben is lathatja?? Vagy csak kis kep, es alatta egy URL ami a nagy kepre mutat??

Ez jó kérdés. Talán ha a HTML engedélyezve volna akkor lehetne. Persze ebben nem vagyok igazán otthon. Kellene keresni valami hasonlóan működő HTML alkalmazást és onnan ellesni a trükköt. Eddig még nem volt erre szükségem de ha a HTML nem lenne kikapcsolva akkor meg lehetne próbálni.

Ha más nincs akkor beilleszted a képet kicsiben és alá még mindig oda lehet írni a nagy kép címét. akkor viszont már nem lehet tévedés, hogy "én nem arra a képre gondoltam" mint itt korábban. Akkor nem kell oda-vissza lépkedni, nem keveredünk el a sok szöveges link között mert látjuk kicsiben, mihez melyik képhez tartozik.


kedd jún. 07, 2005 12:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
OFF
Kerdes: lehet ugy kepet beszurni, hogy kicsiben jelenik meg, linkkent, es ha az ember rakattint, akkor kulon ablakban nagy meretben is lathatja?? Vagy csak kis kep, es alatta egy URL ami a nagy kepre mutat??


http://www.imageshack.us

Regisztrálsz, és akár csoportos képfeltöltést is elkövethetsz. Ad kódot html-hez, ubb-hez, meg a franc tudja még, hogy mihez


kedd jún. 07, 2005 11:51
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
A ferodolba beépített réz... igen az lehetett. Most csak rémlett valami, de szerintem is erre emlékeztem.

Egyébként azt a hátsó bringa lámpát szerintem komolyan érdemes megvenni. És, hogy ne fogyasszon sokat ezért jó erős 10 candelás 30 fokos ledeket célszerü beletenni. Nyilván nem a fényerő miatt kell ilyen nagyfényü bele hanem azért, hogy soros ellenállással leveszed a fényét és a fogyasztását is normális szintre. Akár két fényerő fokozatot is be lehet építeni ha úgyis van feleslegessé váló kapcsoló benne.
Akkor sokáig tart az elem, de ha jobban kell látszani egy forgalmas úton arra is legyen lehetőség.


KAMA3 írta:
Igazsag szerint ezt a harom ledet azert kaptuk, hogy keverjunk ki beloluk 7 meghatarozott szint... ez meg is tortent, csak amikor megkaptuk, nem tudtuk, hogy ezek valojaban luxeon ledek, ezert nem mertuk 20 - 30 mA nel tobbel futeni oket... a szineket kikevertuk, de eleg halovanyak voltak... azutan raleltem erre a topikra, es bebizonyosodott, hogy ezek valojaban luxeon ledek... rogton felmerult bennem rengeteg otlet, mire is lehetne ezeket meg hasznalni, es az egyik legkezenfekvobb otlet a bringavilagitas volt... ki akarom kiseletezni melyik mit tud, hogy ne vaktaban koltsek el ledenkent 3-4e forintot... tervbe vettem, hogy veszek egy 3 wattos hidegfeher ledet, es melle rakom az 1 wattos pirosat, meg zoldet...

Milyen hasznos, hogy itt mindenféle újdonságról írunk. :)
Egyébként a ledeket úgy lehet kipróbálni mit tudnak, hogy figyelni kell a hőmérsékletét és lassan emelni az áramot. Mint kiderült ez a lézer ledekre csak pontos tok hőmérséklet méréssel lehet igaz mert amikor ott kézzel kezded érezni, mintha langyosodna ahol az ujjad hozzáfér, ott a tok és a kristály hőmérséklet már túl magas és akár maradandó károsodást szenvedhet.

Még visszatérve a nálatok lévő luxeonra...
Az érdekes, hogy aki vette azokat a ledeket az tudta hol lehet kapni ilyen spécit. Valószínüleg azt is tudhatta, hogy azok nem hagyományos áramu ledek, mert nem a sarki alkatrészesnél árulnak ilyent. Amikor vitte, hogy ezelkből kell az ilyen olyan fény akkor mondhatta volna a ledek jellemzőit is. Legalább egy adatlapot vitt volna ha már ilyen speciális holmit be tudott szerezni.
Az anyagbeszerzőtök nem érdekelt abban, hogy többet elmondjon arról mit visz? Persze nem tudom mi ez a cég illetve ott ez hogyan működik.

KAMA3 írta:
Itt mindenkinek van valamilyen tipusu ledes fenyforrasa, es mindenki ahitozik valami masra, de nem mer venni, mert fel, hogy a vegen nem azt kapja a penzeert, mint amit vart...

Egy már biztos! A luxeon-III gyengébb fényü azonos áramfelvétel mellett mint a 16 candelás huzallábas ledcsokor, igaz nem én teszteltem hanem Ros-Co. Viszont az is biztos, hogy a luxeon-I. 45%-al fényesebb azonos áram mellett mint a III. A 16 Candelásat kellene még összevetni ebből a szempontból a luxeon-I tipussal, azonos áramfelvétel mellett.


kedd jún. 07, 2005 11:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Igen, pont ez az a teszt sorozat (elso), amit en is ertelmetlennek tartok igy utolag atgondolva... javaslom lepjunk tul rajta... a weboldalrol torolni fogom a kerdeses harom kepet, de a forumbol nem tartom illendonek... bar ha sokakat megteveszt egy ilyen csoppet sem objektiv teszt, mint amilyen az elso volt, akkor talan itt sincs helye..

OFF
Kerdes: lehet ugy kepet beszurni, hogy kicsiben jelenik meg, linkkent, es ha az ember rakattint, akkor kulon ablakban nagy meretben is lathatja?? Vagy csak kis kep, es alatta egy URL ami a nagy kepre mutat??


kedd jún. 07, 2005 11:15
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Azt hiszem elkeveredtem a sok cím és a hozzá fűzött magyarázat között a nagy oda-vissza lépkedésben. Látod, ezért gondoltam...
Így mennyivel egyértelműbb.

Egyébként ez a kép is a linkek egyikén jött be mint bemutatni kívánt fotó, a következő szöveggel:
"Bal oldalon egy 16 cd -s feher led, 20 mA el hajtva, jobb oldalon egy Luxeon Star/O led szinten 20 mA el hajtva"
Kép
Erre mondtam, hogy nem egy kategória.
Ezek szerint nem ezt akartad mutatni?
...csak mert ott volt a linkek között.

Mégegy, ha fehér luxeont veszel akkor a 45%-al megnövelt luxeon I -et érdemes mert annak nagyobb az energia hasznosítása.
Vagyis azonos energia befektetéssel abból nagyobb fényerőt nyersz. Szerintem érdemes átgondolni.

Majd folytatom...


hétf. jún. 06, 2005 22:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Balu1: legutobb 2 kek ledet hasonlitottam ossze, egy huzallabast, meg egy luxeont... valoszinusitem, hogy Te a weboldalrol beszelsz, ahol tenyleg kint vannak meg a regi kepek is (valoszinu szanalni fogom azokat, mert annak a meresnek nincs ertelme)... abban igazad van, hogy nincs ertelme a keket a feherrel osszehasonlitani, de sajnos meg nem sikerult beszereznem luxeonbol feheret... de az 50 Wattos lampa fenye mellett jol lathato nyomot hagyott a kek luxeon a digitgep CCD erzekelojen, ezert muszaj voltam berakni ezt is...

Idézet:
Ott a fék ferodolba sütötték bele a rezet és az is együtt kopott a fékező anyaggal. Nem tudok pontosan rájönni, hogy hol is volt ez.


Szerintem Te a fekpofa kopasat jelzo ezrekelore gondolsz.... ezt ugy vizsgaljak, hogy megfelelo melysegben beleontenek a ferrodolba egy vezetot U alakban.... az U alaku vezeto also pontja nez a fektarcsa fele... amikor lekopik a biztonsagos szint ala, elszakitja a surlodas a vezetot, es kigyullad a muszerfalon egy jelzolampa...

Idézet:
Az RGB ledek fénye nagyobb fényerőt hoz majd létre mint a három fehér használata, viszont ha terepen használod megvilágításra akkor minden tárgy körül megjelenik egy szivárványre emlékeztető jelenség, a ledek kissé eltolt pozíciója miatt. Egyébként gondoltam már én is erre a megoldásra. Végülis azért építettem meg nagyrészt fehér ledekből a ledsort mert rátaláltam a minden ediginél erősebb fényü 20 fokban világító ledre. Az RGB ledekből nem egyenlő darabszám hozza létre a fehéret ezért azzal is kellett volna kisérletezni, hogy melyikből hány darab kell. Ezen kívül a tápfeszültség igénye sem egyforma ezért külön kell gondoskodni arról is, rgb színek használata esetén.


Igazsag szerint ezt a harom ledet azert kaptuk, hogy keverjunk ki beloluk 7 meghatarozott szint... ez meg is tortent, csak amikor megkaptuk, nem tudtuk, hogy ezek valojaban luxeon ledek, ezert nem mertuk 20 - 30 mA nel tobbel futeni oket... a szineket kikevertuk, de eleg halovanyak voltak... azutan raleltem erre a topikra, es bebizonyosodott, hogy ezek valojaban luxeon ledek... rogton felmerult bennem rengeteg otlet, mire is lehetne ezeket meg hasznalni, es az egyik legkezenfekvobb otlet a bringavilagitas volt... ki akarom kiseletezni melyik mit tud, hogy ne vaktaban koltsek el ledenkent 3-4e forintot... tervbe vettem, hogy veszek egy 3 wattos hidegfeher ledet, es melle rakom az 1 wattos pirosat, meg zoldet...

Itt mindenkinek van valamilyen tipusu ledes fenyforrasa, es mindenki ahitozik valami masra, de nem mer venni, mert fel, hogy a vegen nem azt kapja a penzeert, mint amit vart... egyszer ossze kene jonni, mindenki megmutatja mije van, es mit tud, akkor mindenki megtudhatja, hogy amit kigondolt, az mennyire kozelit a valosaghoz... igy fenykepeken tesztelgetni lehet, mert vegulis van egy "etalonunk", a 16cd-s feher led,
amit mindenki be tud szerezni... de megis az az igazi, amikor ott van felsorakoztatva az egesz arzenal, es mindenki sajat szemevel lathatja melyik mit tud..

Idézet:
Azt még hadd kérdezzem meg, te filmek felvételénél dolgozol mint pirotechnikus? Azt néztem micsoda látványos pirotechnikai effektjeid vannak. Vagy ez csak inkább magán kezdeményezés?


Ez meg magankezdemenyezes... sajat amator Star Wars temaju fimjeinkhez keszitettem par effektet, most meg party es varosi tuzijatekokat csinalunk.. de egyszer szeretnek filmes pirotechnikus lenni... erre keszulok... bejutni egy filmes piros csapatba Magyarorszagon, sajnos csak "kihalas" utjan lehet...

Ros-Co.:jovo heten lesz idom... tudom, ezt mondtam mult heten is, de kaptunk meg vagy 500 csovet... ha hozod a motorvezerlo elektronikat, elhoznad a ledjeidet is??? kivancsi vagyok ra, hogy mit tud a Te szornyeteged eloben ::))...


hétf. jún. 06, 2005 17:34
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Valaki kerdezte, hogy mi lenne az idealis bringavilagitas... Nos szerintem kell egy, ami kozelre vilagit, 0-15 meterig, hogy lasd a katyukat, meg gyokereket, akkor nem art, ha tavolabbra is latsz, mondjuk legalabb 50 meterre, de az idealis 80 -100 lenne.... plusz a fejlampa sem egy rosz otlet, ha kanyarodni akarunk, valahogy be tudjunk nezni a kanyarba, mielott belekezdunk a manoverbe.. ...en a 10-20-30 ra szavazok: 10 fok (vagy kisebb) sugarzasi szogu fenyforras tavolsagi fenynek, 20 fok fejlampanak, 30 fok tompitott, vagy varosi feny... plusz egy helyzetjelzo feny, mondjuk 5 ledes kinai villogo, mert a villogo fenyre jobban figyelnek, mint a konstans vilagitora..
A három féle eltérő sugárzási szögü ledet én is célszerünek találom.
Az is igaz, hogy a villogó fényt jobban észre veszik mint az állandót de ha már akkora a fényerő amiről itt beszélünk akkor az első villogó gyenge fénye már sem nem oszt sem nem szoroz. Talán meg sem lehet látni az erős fény mellett, hogy ott villog valami. Esetleg akkor ha az közvetlen szembe világít a forgalommal az meg nem tudom mennyire szabályos.

KAMA3 írta:
Egyszer regen csinaltam feklampat a Kecskere...

Az se rossz amit leírtál de lehet kapni 1000,-Ft alatt igazán látványos széles piros hátsó villogót aminek egy kis vezérlő doboza megy előre a kormányra rögzíthetően. Ezen kívül van rászerelve egy fékbowdenre erősíthető védett kivitelü kapcsoló ami a féklámpaként működteti.

Persze ezt át kell kötni mert gyárilag a kivitele ugyan nagyon jó viszont olyan felesleges gyerekjátéknak szánt funkciókkal is rendelkezik mint az irányjelző de az is pirosban. Ezt szerintem érdemes teljesen átvariálni.

Az egész sor piros ledet (mind a hetet) rákötöttem a villogóra.
A ledeket kicseréltem hatalmas fényüekre és ellenálláson keresztül csökkentetten le a fényerőt, a fogyasztás jelentős mérséklése érdekében.
Ott is kettő eltérő fényerejü állást hoztam létre amit a korábban kikötött index funkció helyére szereltem. Nagyon látványos és teljes biztonsággal meglátható sötétben a mérete miatt is. A széle felé eső ledeket ívben a szélei felé megdöntöttem, hogy féloldalról is jól látható legyen.

Egyébként leírom hol kapható.
A Stadion metró megállótól a Keleti pu. felé haladva bal oldalon a stadionnal szemben a MÁV területen van egy zsibpiac ami szombaton és vasárnap elég nagy forgalmú. Ott a "Stadion metróállomás" felőli végén van egy kerékpáros stand. Ott árulják ezt a lámpát is. Lehet, hogy már elfogyott nekik de biztosan tudnak hozatni mert én is úgy vettem, hogy vittem egy kinyomtatott cateye lámpa fotót, ami egyébként ötezerbe kerülne.
Erre ők két hét múlva beszerezték azt a dizájnt de 850,-Ftért mindenféle funkcióval kiegészítve.

A következő képet vittem mintának, ez a kb. 5000,-Ftos Cateye.
Ehhez nagyon hasonló amit be tudnak szerezni a piacon:

Kép

Ez viszont a piacon 850,-Ftért megvásárolható féklámpa kapcsolóval
és kormányra szerelhető kezelő szervvel kiegészítve.
Az elektronikát mindenki kedve szerint át tudja alakítani:

Kép


KAMA3 írta:
Az ugy mukodott, hogy az akkumlator negativ polusa ra volt kotve a vazra... vastag rezfonatot tekertem a fekpofa egyik vajataba, es mikor meghuztam a fekkart, a rezfonat erintkezett az aluminium felnivel, ezaltal kaptak a ledek aramot... egesz sokaig birta a rezfonat, gyakorlatilag a fekpofaval egyutt kopott...
Ez a féklámpa kapcsoló nagyon ötletes megoldás, gratulálok hozzá.
Egyébként valami rémlik, hogy ilyennel mintha a gépjármű technikával kapcsolatosan emlékeznék. Ott a fék ferodolba sütötték bele a rezet és az is együtt kopott a fékező anyaggal. Nem tudok pontosan rájönni, hogy hol is volt ez. Talán a felkínálom műsorban...


hétf. jún. 06, 2005 16:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
KAMA3 írta:
Nah volt ma egy kis idom, es kiserleteztem a kek luxeonnal, ugyhogy megosztanam veletek a tapasztalataimat... a kepekeket

Ez mind szép is lenne de valamit sehogy nem értek.
A tesztjeidben összehasonlítottál kettő darab kék led fényét, ahol az egyik közvetlenül rávetül a teszt területre. Amíg a másik megvilágít egy a ledchip felületére gyárilag felvitt lunmineszcens anyagot ami kiegészíti a szinét fehérre. Annak a fehér fényével hasonlítottad össze a közvetlen sugárzásu kéket. A többi szinek esetén ez szintén így történt.

Szerintem a közvetett és ezért veszteséges gerjesztett fénysugárzást nem szabad összehasonlítani a közvetlennel. Illetve ha mégis megtesszük akkor a másik led kategóriából is tesztelni kellene a gerjesztett sugárzásu fehér ledeket. Csak így lenne korrekt az összehasonlítás.


KAMA3 írta:
linkelni fogom, tekintettel a modemes kollegakra...

Nekem is nagyon sokáig lassu linkes kapcsolatom volt de az már annyira lelassult, hogy nem lehetett a végén már értelmesen használni.
Éppen ezért már az ISDN kapcsolat is olcsóbb a régebbi freenet vagy hasonló lassu öszeköttetésnél.
Ezért nem tudom komolyan elképzelni, hogy valaki ma még azt a lassusága miatt sokkal dágábbá váló "free", csak telefondíjas összeköttetést használná.

A kicsi méretü képek viszont hamar lejönnek bármin, az nem okoz különösebb terhelést. Tehát szerintem érdemes beilleszteni képet mert feldobják a szöveget is, de inkább kisebbeket ha ilyenre is gondolnunk kell.

KAMA3 írta:
A kovetkezo tervbe vett meres a 3 luxeon led (RGB) osszesitett fenyenek osszehasonlitasa 1 db halogen izzo fenyevel.. erre bizony meg varni kell...

Az RGB ledek fénye nagyobb fényerőt hoz majd létre mint a három fehér használata, viszont ha terepen használod megvilágításra akkor minden tárgy körül megjelenik egy szivárványre emlékeztető jelenség, a ledek kissé eltolt pozíciója miatt. Egyébként gondoltam már én is erre a megoldásra. Végülis azért építettem meg nagyrészt fehér ledekből a ledsort mert rátaláltam a minden ediginél erősebb fényü 20 fokban világító ledre. Az RGB ledekből nem egyenlő darabszám hozza létre a fehéret ezért azzal is kellett volna kisérletezni, hogy melyikből hány darab kell. Ezen kívül a tápfeszültség igénye sem egyforma ezért külön kell gondoskodni arról is, rgb színek használata esetén.

Azt még hadd kérdezzem meg, te filmek felvételénél dolgozol mint pirotechnikus? Azt néztem micsoda látványos pirotechnikai effektjeid vannak. Vagy ez csak inkább magán kezdeményezés?


hétf. jún. 06, 2005 14:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ros-Co. írta:
Jó, igen, lehet hogy tényleg hülyeség volt, hogy hirtelen sötét lehet... De valahogy járműveknél én mindig nagyon szélsőséges körülményeket tapasztaltam. Egyszer autóban kiakadt a 80 fokot mutató hőmérő...

Zárt térben, kis légterü üvegezett dobozban gyorsan felszalad a hőmérséklet. Ezért is építik a napenergiát hővé alakító napkollektorokat üvagezett dobozba.
Viszont egy kerékpár nem nagy valószínüséggel kerül ilyen kicsi szellőzés nélküli légtérbe. Persze az is előfordulhat de talán 100 fok fölé nem megy ott sem a hőmérséklet, na meg ott nem kapcsolod be a lámpát.
Amikor kiveszed onnan akkor a hőmérséklet rohamosan csökken. Vagyis ha bekapcsolod a világítást akkor is már folyamatosan hűl a hűtőborda és felülről közelíti meg a normál üzemi hőfokot. Némi rövid ideig viszont a led is kibírja a kicsivel magasabb hőmérsékletet is. Pontosabban annyi idő alatt olyan kis mértékben csökkenhet a led fényessége amit nem is lehet észre venni.

Mivel ezek analóg folyamatok ezért összességében biztosan jelentenek változást de ezzel szemben sokkal nagyobb élettartam növekedést jelent ha a megengedettnél 10%-al kisebb áramról üzemelteteted rendszeresen a ledeket (inkább valamivel több darabot). A másik élettartam növelő tényező, üzem közben a hatékony hőelvonás.

Ros-Co. írta:
A képek linkelése először nem akart menni, de aztán nem is próbálkoztam. Betehetem ha jobb így, de szerintem nagyon széthúzza a topicot. Esetleg lehet hogy az első fotót kiemelem megmutatásra, figyelemfelkeltőnek, a többi meg akit érdekel, nyissa meg...


Persze, azt te tudod. Habár kisebb képet is be lehet tenni és az igazán mutatós lehet és feldobja a száraz szöveget meg a "Száraz-félét.."is. :)
Kisebb képfájl esetén még az esetleges lassabb netes kapcsolat esetén sem okozhat gondot, viszont mutatós és nem kell klikkelgetni.
Magam részéről szeretem a képeket beilleszteni. Legfeljebb arra figyelek majd, hogy ne legyen túl nagy, akkor már senkit nem zavarhat.
Miért is zavarna bárkit, hiszen úgy praktikus ízléses és mutatós.


Ros-Co. írta:
Meglátjuk mi lesz a LED-ekkel. Most megpróbálok a másik okossággal, az EL fóliákkal játszani. No meg úgy néz ki a sos electronictól tudnak hozni PLED grafikus kijelzőt...

Ezekre kiváncsi vagyok, majd amit tapasztaltál.


hétf. jún. 06, 2005 13:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 11, 2005 10:48
Hozzászólások: 924
Tartózkodási hely: Budapest XI
Hozzászólás 
Valaki kerdezte, hogy mi lenne az idealis bringavilagitas... Nos szerintem kell egy, ami kozelre vilagit, 0-15 meterig, hogy lasd a katyukat, meg gyokereket, akkor nem art, ha tavolabbra is latsz, mondjuk legalabb 50 meterre, de az idealis 80 -100 lenne.... plusz a fejlampa sem egy rosz otlet, ha kanyarodni akarunk, valahogy be tudjunk nezni a kanyarba, mielott belekezdunk a manoverbe..

en a 10-20-30 ra szavazok: 10 fok (vagy kisebb) sugarzasi szogu fenyforras tavolsagi fenynek, 20 fok fejlampanak, 30 fok tompitott, vagy varosi feny... plusz egy helyzetjelzo feny, mondjuk 5 ledes kinai villogo, mert a villogo fenyre jobban figyelnek, mint a konstans vilagitora..

Egyszer regen csinaltam feklampat a Kecskere... ez ugy mukodott, hogy az akkumlator negativ polusa ra volt kotve a vazra... vastag rezfonatot tekertem a fekpofa egyik vajataba, es mikor meghuztam a fekkart, a rezfonat erintkezett az aluminium felnivel, ezaltal kaptak a ledek aramot... egesz sokaig birta a rezfonat, gyakorlatilag a fekpofaval egyutt kopott... persze a ledek sem voltak valami fenyesek, de varosi korulmenyek kozott ejszaka, tobb volt mint ha nem lenne semmi... szamomra is meglepoen sokaig birta a kikepzest ez a rendszer, pedig amit bringara csinaltam abban az idoszakban, az max egy ket hetig mukodott, mert nem volt kedvem normalisan megcsinalni...


vas. jún. 05, 2005 22:32
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16703 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 36 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség