Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 19:34



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Elfelejtettem: tudnál küldeni egy rajzot a mostani ketyeréről?


hétf. okt. 04, 2004 15:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Szia Balázs!

Az adatok alapján a tekercsed nagyjából 300kHz-en rezonál, tetőkapacitás nélkül.
Az egy FET-es megoldás, ahogy rainball is írta, nem túl jó. Egy fél hidas meghajtással már jól lehet kisérletezni.
Most sajnos nem tudok többet írni, de a lényeget rainball már úgyis leírta!
Jó kisérletezést!

Üdv.:Kaninjo


hétf. okt. 04, 2004 15:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

A helyzet az, hogy jó volna tudni, milyen frekin rezonál a tekercs.

Ha megírod, akkor majd nyilatkozom, de az biztos, hogy a 100 ohm az nagyon sok! Ja, és a 4060 minek kell? (asszem, az valami számláló nem?)

Szerintem legalább egy félhidat dobj össze, az már nagyon jól működhet, de (bár semmit sem tudok az elektronikádról, az "egy fet" nem jó megoldás, te is látod, mekkora a meddő áram, másoknál 80V-körül nem vett fel ekkora áramot!) Gondolom jó forró lehet a fet...

A gate-meghajtó trafó a hídhoz (félhídhoz) kell, mert a fetet úgy tudod kinyitni, hogy a gate-jét a sourse-hoz képest 10-15 V-os feszültségre emeled (lezárni úgy lehet, hogy 0V-ra csökkented, vagy negatívba vezérled) A félhídnál az a gond, hogy a felső fet túl nagy potenciálon van, ezért a potenciálkülönbséget legegyszerűbben trafóval tudod áthidalni. (létezik más megoldás, nézz meg egy félhídmeghajtó IC-t, de azt az áramkört jóval bonyolultabb nagyfrekire kivitelezni, és az IC-k 100kHz-ig mennek normálisan... :( )
A trafó menetszámait a szükséges feszültségek, és üzemi frekvencia ismeretében lehet "belőni" egy megfelelő nagyfrekis vasra (pl gyürü, de jobb az U, vagy E-vas)

Remélem nem fogtam mellé semmivel sem :-)


hétf. okt. 04, 2004 14:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hello mindenkinek

Elkészítettem a Tesla tekercsemet. A secunder tekercset 110 mm-es csőre tekertem 0,35 mm-es drótbó. A tekercs hossza 48cm. Prímer jelenleg 160 mm-es csövön van 15 menet 0,6-os drótból.
Hidat még nem csináltam. Próbának 24V-ról hajtottam meg 1 FET-tel. Afelvett áram 2A körül van. Plazma nem jelenik meg a tetején, ívet kb 2cm-ről húz. Neon cső viszon kb 1m távolságban világít a kezemben.

Kérdésem: Érdemes tovább kísérletezni az 1 FET-es meghajtással vagy mindenképpen csináljak hidat.
Az oszcillátorom egy 4093-ból van a FET-et egy 4060-on keresztül hajtom 100 Ohmos ellenállással. Ez az összeállítás mennyire lehet működőképes?
A gate meghajtó tekercset milyen vasra tekerjem, milyen drótból és milyen áttétellel?
Mért van szükség gatemeghajtó trafóra? (a FET-ekhez sajnos nem nagyon értek)


hétf. okt. 04, 2004 10:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Meg is van!
Most töltöm a videjókat! :lol:


szomb. szept. 25, 2004 19:48
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
És mi a weblapot címe? Miért nem írod be a profilodba?


szomb. szept. 25, 2004 19:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hűű! Már nézem is! Már nézem is!
Elkezdtem finomítgatni a táblázatot az én tekercsemhez. Igazán akkor lesz frankó, ha már tudok induktivitást is mérni!

Üdv.:Kaninjo


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kaninjo szomb. szept. 25, 2004 21:33-kor.



szomb. szept. 25, 2004 18:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hali mindenkinek!
Elérhetök a videófájlok a weblapomról :-)


szomb. szept. 25, 2004 18:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello!

Szerintem már eleve beteg lehetett a graetz. 'Noname' vacak... Egyetlen diódája maradt épen :? .
Ha gondolod a kaninjo@intermail.hu -ra elküldheted a táblázatot.
Köszi!

Üdv.:Kaninjo

u.i.:SPafi! Ez a demagnetizáló-tekercs meg kell hagyni, jó ötlet! Egy 15"-os monitorból és egy 51 cm-es TV-ből kinyertem 30 dkg 0,35-0,4mm (nincs itthon tolómérőm :? ) körüli huzalt! Köszi!


vas. szept. 19, 2004 11:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kaninjo: tulajdonképpen mekkora teljesítményt vett fel, hogy a graetz megadta magát? Azért kérdem mert nekem nincs hütöbordán a graetz (800V/35A névlegesen), igaz melegszik is de eddig még bírta, max 5A-el mehetett eddig.
A videók....talán a jövö héten valamelyik nap felkerülnek - kaptam (egyelöre csak igéretet) tárhelyre.
Kb jól számoltál a tekerccsel kapcsolatban, nekem ez így 0.96kg-ra és 130kHz-re jön ki. Elküldjem az excel táblát, van kedved pontosítani a konstansokat benne?

Spafi: csak, de :-) , igen én is ugyanabba a suliba jártam ahova te.
Sajna nem vágom az angolt - akkor még az oroszt eröltették :-( , de szinte minden külföldi weblapon olyanok a Tesla tekercs meghajtó elektronikák kapcsolási rajzai, hogy a FETek körbe vannak pakolva diódákkal. Sajna a szöveget nem teljesen értem amiket indoklásként írnak, de tegyük fel, hogy gyakorlati okokból ill. tegyük fel, hogy nem véletlenül tervezik oda a dódákat (mert amúgy az sem olcsó). A holtidöben amikor mindkét fet zárt, akkor ezeken folyik az áram, és a FETben levö dióda nem kell hogy kinyisson. Szerintem menne ugyan azokkal is de sokkal többet disszipálna el mint egy külsö gyors dióda. Kisebb frekin talán kisebb lenne ez a különbség is, de ez csak egy tipp.
Szerinted miért teszik oda a gyors diódákat?

u.i. köszi a huzalra a tippeket


vas. szept. 19, 2004 10:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori!

"Kappa faktor"? Csak nem Nagy Ferenc Csaba?

Szerintem ha tényleg van olyan üzemállapot, ahol számít a MOSFET dióda-sebessége, akkor 100 kHz-en sem leszel kint a vízből. Qrr=12 uC! De szerintem nem szabad, hogy legyen!

Drót: Kistarcsa sincs olyan messze! Igaz, 0,5 mm alatt rohamosan drágul. Szét kell nézni lomtalanításnál, meg kell rohamozni a színes TV-ket, annak a lemágnesező tekercse tökéletes erre a célra!


szomb. szept. 18, 2004 21:19
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
'Kihangoltam' a primert+tettem egy naagy sütisdobozt meg néhány konzervdobozt (mi is tartunk kutyát :) ) tetőkapacitásnak. Elég határozott volt a berendezés. Alig fél perc alatt kipurcant a 35A-es graetz-híd :shock: . Pedig hűtve is volt... Úgyhogy most 2 db hegesztőből kitermelt diódát használok. Ezek valamiért jobban viselik 8) . A primernél szükséges kapacitást pedig 560pF-os 250V-os kondikból raktam össze, soros-párhuzamos kapcsolással. Így jobban bírják.
Rézhuzalt árul Edl fórumtárs is, ha jól tudom 2000 Ft/kg áron. Vagy érdeklődd meg Funk-tól, ő is most keresett huzalt.

Üdv.:Kaninjo

U.i.: Skori! Kíváncsian várom a videókat! Főleg amin a reflektorizzó van! :wink:
U.u.i.: Ha jól számolgattam, akkor 1 kg 0,4-es huzalból épp' meg lehet tekerni egy ~170 kHz-en rezonáló tekercset (tetőkap. nélkül), feltéve, hogy a csévetest átmérője 16 cm és ~70 cm hosszan van megtekerve. Jól számolgattam?


szomb. szept. 18, 2004 16:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kaninjo: sokat számíthat a tetökapacitás, én a helyedben mindenképpen kipróbálnám, hogy felteszek rá egy lábost v. egy nagyobb konzervdobozt. Nekem az a tapasztalatom hogy ilyenkor lejjebb megy a r.freki és nő a teljesítményfelvétel is. Egy próbát már csak azért is megérne, mert tekercselni azért sokkal nagyobb munka.
Összedobtam egy excel táblát ami a Tesla tekercs rezonanciáját határázza meg. A "kappa faktorokat" (hívhatjuk arányossági tényezőknek is :-)) a saját tekercsem mérései alapján határoztam meg, de a te tekercsed adataiból ez is 400kHz körüli frekit hoz ki.

Az a fülvédős dolog nem semmi, amikor a saját tekercsemet szagatott üzemmódban járatom az is hatalmasat szól, egy akkora tekercs ami a képen van egy légkalapácsot is lealázhat hangnyomás szempontból :-)

Én is gondolkozom egy újabb tekercsen, de jó lenne 100kHz alá lejönni mert akkor talán elbírnák a fetek gyors diódák nélkül is. (mint írtam fetem van, a diódát meg venni kellene - és nem olcsó) Szóval egy 200mm-es PVC csöre viszonylag vékony huzallal megvalósítható lenne, úgy hogy még ne legyen kezelhetetlenül nagy.

Egyébként tudja valaki, hogy hol lehet Bp.-en huzalt beszerezni viszonylag olcsón? 200-as lefolyócsőt meg csak lehet venni :-)

Az elektronika amit építettem kb 80...350kHz között müködik, simán lehetne egy másik tekercset is tesztelni vele - aztán ha jó a freki akkor egy marék fetből gyártanék egy másik meghajtót :-)


rainball: téged tényleg nehezebb felhívni mint Kuala Lumpurt :-) , csak viccből írtam azt' közbe' tényleg.....


szomb. szept. 18, 2004 13:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Köszi! Szóval 232 kHz a r.freki, ha a tetőkapacitás 22 pF. Ez nem volt teljesen világos :) !
Köszi!

Üdv.:Kaninjo


szomb. szept. 18, 2004 5:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv Kaninjo!


A Winteslában kiírt adatokról itt egy szabad fordítás...

http://www.fw.hu/rainball/wintesla.jpg

(a többi adat arányossági tényező, kappa faktor, negyedhullám... Nem fontosak... :) )

Remélem tudtam segíteni...


pén. szept. 17, 2004 22:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
http://members.iinet.net.au/~pterren/Te ... 2nd5ft.JPG
Jó a srác fülvédője :) .
Azt írja az egyik tekercsénél: 0,8-as huzalból 24" hosszan megtekerve 4.5" átmérőn a rezonancia kb 297 kHz-en van. Ennyire leviszi a frekit az toroid a tetején?
Beírtam újra a tekercsem adatait a WinTesla-ba: az egyszerűség kedvéért belinkelem a ScreenShot-ot: www.kaninjo.fw.hu/doc/wintesla.jpg
Megfejtené nekem valaki, hogy mi mit jelent?
Köszi!
Üdv.:Kaninjo


csüt. szept. 16, 2004 23:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Próbáltam 200 kHz-től 450 kHz-ig (eddíg 'engedték' a gate-trafók), de itt ~400 kHz-en a legnagyobb a szek. feszültség. A primer 12 cm átmérőjű, 20 menet 0.8 mm-es huzalból. Az áramfelvétel 200V-ról kb 2A. Egy kicsit lejjebb melegszik, mint a fele. Ha egy 40-50 kHz-el lejjebb hangolom az oszcit, ott is rezonál, de jóval kisebb a szek. fesz.
Lehet tekerek egy új szekundert, jobb lenne a meghajtóknak is az alacsonyabb frekvencia. Szerintem... Vagy megpróbálok még hozzátekerni pár méter huzalt ehhez.

Üdv.:Kaninjo


csüt. szept. 16, 2004 23:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
http://members.iinet.net.au/~pterren/te ... t.htm#Tank capacitor


csüt. szept. 16, 2004 22:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hmmm, ez érdekes, nekem elég egyenletesen melegszik, ill. talán a tetejénél kevésbé. Így elsöre belegondolva az lenne a tippem, hogy még mindig nem a "jó frekin" hajtod hanem egy másik rezonancán, és a tekercs közepénél kialakul egy áram maximum hely (mint egy 3/4 hullám hosszúságú antenna esetében, bár ott a 2/3-ad részénél van) Ugyanakkor viszont ha nem jó frekin hajtanád akkor nem is szikrázna akkorákat...
Esetleg lehetne a csatolással, és a fekvenciával kicsit játszani. Most milyen átméröjü és hány menet a primer (a sek. 9cm-es ha jól emléxem) ?


csüt. szept. 16, 2004 22:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Üdv!
Volna egy kérdésem: ma délután elkezdtem beállítani az áramkorlátozást és a frekikövetést, így az 'átlagosnál' hosszabb ideig volt bekapcsolva a T.-tekercs.
Kikapcsolás után azt vettem észre, hogy a szek. tekercs nagyjából a közepénél meglehetősen felmelegedett (nem égetett meg, de elég forró volt).
Lefelé semmi, a tekercs teteje volt egy picit langyos. Mitől lehet ez?

Üdv.:Kaninjo


csüt. szept. 16, 2004 18:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Még anno iskolai gyakorlat során szert tettem néhány monitor tápra, innen a 10 kV-os kerámia kondik. A 2,2 nF-os 10kV DC kondikat Vácról rendeltem. Ezek nem bírnak még az én tekercsemmel sem. Elkezdenek valami 'savanyú' szagot árasztani magukból.
Mondanám, hogy rakj össze 'sörösüveg' kondikat (egy sörösüveg féleséget megtöltesz valamilyen sós oldattal, belelógatsz egy elektródát, köréje pedig alamínium fóliát tekersz). Milyen dizájn lenne... :)
Esetleg ha van otthon vékonyabb plexi-d, azt is meglehetne próbálni szigetelőként.
*
Most nézem csak. Írtad, hogy próbáltad befőttesüveggel. Lehet ez volt a baj! Sörösüveg best! :)


pén. szept. 10, 2004 22:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Csináltam egy kondit próbaképpen alufóliából és 2x2 réteg müanyagdossziéból. Ez már nem üt át, de a folyamatos üzemet 900W körül csak 20...30 másodpercig bírja utána elkezdene olvadni a müanyag....
Igazából adott teljesítménnyel meghajtva a tekercset így sem sikerül lényegesen nagyobb feszt elöállítani vele - pedig az egyik cél ez lenne :-)
Össze kéne dobni egy 80...100kHz körüli frekin rezonáló tekercset, ezt valószinüleg gyors dióda nélkül is meg tudnák hajtani a fetjeim - mivel abból van pár db :-) , diódám meg nincs. Igy nem lenne akadály több kW sem (persze nem folyamatos, hanem szaggatott módban) és mondjuk az átlag lehetne max1kW.

Az ív nálam csak folyamatos módban lesz sárgás, szaggatott módban kék v. kékes fehér. Szerintem egyszerüen a forró elektródák, az elektródák anyaga, és a forró levegö miatt lehet. (szagatott módban nenm melegszenek fel úgy a dolgok, a fesz is nagyobb lesz, mert a hidegebb levegö rosszabbul vezet)

Egyébként hol lehet ilyen 10kV-os kondikat beszerezni? Nem vagyok teljesen biztos benne, hogy az 1...2nF körüli kondival jól van kihangolva a primer, jó lenne többféle értékkel kipróbálni.

Cortez, milyen szigetelöanyagra gondolsz? Én már a rontott CD-ket kezdtem nézegetni :-) Próbáltam beföttesüveget is de kicsi volt a kapacitása ezért túl sok kellett volna.Van olyan szigetelö ami beszerezhetö, nem üt át, és nem akkora a vesztesége, hogy el akarjon olvadni üzem közben?


pén. szept. 10, 2004 21:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Nekem is ilyen gondom volt a NYÁK-nál. Én egyszerűen lereszeltem a NYÁK szélét, így nem ütött át. Ilyen nagy teljesítménynél lehet, hogy jobb lenne a soros-párhuzamos kapcsolása a NYÁK-kondiknak :) . Talán jobb lenne a telj. elosztása.
A híd: jelenleg 200V-ról üzemel, a teljesítmény csak 500W, de megpróbáltam én is rezonanciára állítani a primert. Kicsit mellé kellet hangolnom, mert nem bírta a trafó. Viszont így is elég nagyot ugrott a szek. feszültség. A legnagyobb távolságban, ahonnan már ívet fog, olyan érdekes, sárgás-zöld színű lesz az ív. Ez mitől van?
A primernél egyébként 10 kV-os 10 nF-os (nagy bumszli kék :) ) kerámia kondikat használok. 2 perc üzem után szinte világítanak :D .

Üdv.:Kaninjo


pén. szept. 10, 2004 12:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: pén. márc. 26, 2004 13:55
Hozzászólások: 3738
Hozzászólás 
Esetleg 2 db 2 oldalas nyák közé vmi jó szigetelő + távtartó ?


pén. szept. 10, 2004 11:28
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Kipróbáltam, hogy kétoldalas üvegszálas nyákot használok kondinak (soros primer oldali rezonanciához): elkezdett melegedni a nyák (mondjuk ez még belefért volna), aztán ahogy variáltam a kapacitással meg a frekivel egyszercsak átütött a sarkánál és kigyulladt....Utána próbáltam másmilyen (talán kicsit vastagabb) nyákkal - az eredmény ugyanez. Lehet, hogy le kéne maratni körben egy sávot mert mindig a szélénél ütöt át - de lehet, hogy más módszer kellene... Esetleg újabb tippek?
Kaninjo, nálad hogy állnak a dolgok (pl. 300V-os híd készül)?


pén. szept. 10, 2004 11:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Szia Skori!

A f-f átbillenésekor keletkezik egy tűimpulzus, de ez nemigen árt a fáziskomparátornak, de ha mégis, akkor lehet a középen vágott" jelet használni a híd meghajtására, akkor annak úgyis mindegy (ha a tranyók átviszik, a lomha fetek nemigen zárnak le tőle... (egyébként is biztosan ilyen jel van a tranyóhíd bemenetén, a cmos kapuk áthallása miatt, legfeljebb kisebb a tüsi...) A f-f kimenőjele meg mehetne a fáziskomparátorba, ha minden kötél szakad (bár egy kizáró vagy kapunak úgyis mindegy az a tüske, kis fázishiba mindenképp lesz, csak az eddiginél egy nagyságrenddel kisebb :-))

Majd azért még gondolkodok, hátha lesz még ötlet :-)


kedd szept. 07, 2004 20:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Bár ha jobban belegondolok, a fáziskomparátort valószinüleg nem zavarná az a tüimpulzus. Majd kipróbálom csak még nem tudom mikor :-)


kedd szept. 07, 2004 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
rainball írta:
Szia Skori!


Nem kell oda 2 flip-flop, egy flip-flop, és egy kizáró vagy kapu. Olyan CMOS flip-flopról nem tudok, amiben 2 különböző működésű flip-flop van, és mindenképp jobb, ha igy oldod meg, mert nem tudom, hogy képesek lesznek-e tartani az ellentétes fázist, és az indításnál is erre rá kéne őket kényszeríteni...
CMOS flip-flopot ismerek, és ha kell, tudok rajzot is küldeni a te problémádra...


Erre én is gondoltam, de amikor a bemenet és a flip-flop is billen akkor a kizáró-vagy elvileg ugyanott kellene hogy maradjon, azonban a flip-flop késési ideje miatt, egy annak megfelelö idejü tüimpulzus kerülne a kizáró-vagy kapu kimenö jelébe, amit ki kellenne szürni.... ez megint legalább egy további kapu + RCtag (aminek meg fázistolása van) Azonkivül ez a megoldás is +2db IC. Valami olyan kellene amihez max 1 IC elég, vagy ha nem, akkor is valami egyszerü + megbízható + kevés külsö alkatrészböl álló dolog.


kedd szept. 07, 2004 17:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
1 - 1.5 nF körüli kondi kellene, majd rámérek egy nyákdarabra, hogy mekkora a kapacitása.

Az "áramváltókat" kisméretű (kb 1cm átmérőjű) gyürüvasmagra tekertem meg (kb AL 2000) a 40 menet pont körbeért rajta.
A primer: egyszerüen ráhúztam a H hídtól eljövő vezetékre a gyürüvasat, ill késöbb nyákra tettem ugyanilyen megoldással.

Közben csináltam mégegy áramváltót amit a Tesla tekercs alsó pontjába (a földágba) iktattam be. Ezzel lehet a szekunderben folyó áram fázishelyzetéhez szinkronizálni az oszcillátort - ez kis menetszámú Tesla primer esetén stabilabb frekikövetést tesz lehetővé mint a primeráramot figyelő megoldás. Viszont ez egy további vezetéket igényel (a trafót közvetlenül a Tesla tekercsnél helyeztem el, és vékony koax-al vittem el a jelet a fáziskomparátorhoz) Az eredeti trafót meghagytam, de az egy 1kohmos ellenálláson át csatlakozik a fáziskomparátor bemenetére. Ha nem dugom be a koaxot akkor azt figyeli (a primeráram fázishelyzetét), ha bedugom akkor a külső trafó jele dominál mivel sokkal kisebb az impedanciája.


hétf. szept. 06, 2004 22:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello Skori!
Én a "normál-üzemű" tekercsnél kétoldalon fóliázott NYÁK-lemezt használtam kondinak. Ha nem kell túl nagy kapacitás, szerintem ez is megtenné. Legalábbis nekem működött a dolog. A 10kV-os kondik viszont sorra elfüstöltek.
Ha megkérdezhetem: hogyan csináltad meg a tekercseket az áramlimithez ill. a fáziskomparátorokhoz? A 40 menetes tekercsek "tetejére" hajtottad meg azt az 1 menetet?

Üdv.:Kaninjo


hétf. szept. 06, 2004 18:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Szia Skori!


Nem kell oda 2 flip-flop, egy flip-flop, és egy kizáró vagy kapu. Olyan CMOS flip-flopról nem tudok, amiben 2 különböző működésű flip-flop van, és mindenképp jobb, ha igy oldod meg, mert nem tudom, hogy képesek lesznek-e tartani az ellentétes fázist, és az indításnál is erre rá kéne őket kényszeríteni...
CMOS flip-flopot ismerek, és ha kell, tudok rajzot is küldeni a te problémádra...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára rainball hétf. szept. 06, 2004 20:43-kor.



hétf. szept. 06, 2004 15:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Van mégegy ötletem a frekikövetés javítására. A 4046-os f.komparátora 90 fokos szöget akarna tartani, persze ezt némi DC-vel meg fázistolással lehet kompenzálni, de sokkal ügyesebb lenne ha eleve 0 fokra akarna beállni. ( a másik komparátora 0 fokos ugyan de az ilyen rezonanciakövetésre nem jó mert nem a fázishelyzettel arányos feszt ad) Szóval kellene 2db flip-flop (2-es osztó) amelyek közül az egyik felfutó a másik lefutó élre billen (- lehetőleg egy IC-ben) Ha az oszci dupla frekin menne akkor a két osztó kimenete között 90fok lenne a fázistolás. Az egyik menne a fáziskomparátorra a másik meg a meghajtóra. Ez utóbbi elvileg 0/180 fokra lenne a bemenettől. Hogyan/mivel lehetne a legegyszerübben megoldani?


hétf. szept. 06, 2004 14:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Megint kisérleteztem egy kicsit: arra gondoltam, hogy a tesla primerét is kihangolom egy kondival - de nem párhuzamosan mivel akkor nem igazán lenne jó négyszögjellel meghajtani - hanem sorosan egy nagyobb menetszámú primert. Így a viszonylag alacsony meghajtó fesz esetén a primer is rezonálna és megemelkedne rajta a fesz ( Q-tól függően , ami meg a csatolástól is függ) Végülis 40 menetes primert hajtottam meg sorbakötve vele 2db 3nF/2500V-os csillámkondit - egész jól müködött a dolog (látványos nagy szikrák, megugró teljesítményfelvétel) csak közben kiolvadtak a 300V-ba berakott 5A-es biztik. Miután kicseréltem és újra kisérletezni kezdtem utána sajnos a kondik adták meg magukat (felpúposodott a bekelitházuk és füstöltek) Szóval vagy nem járható ez az út vagy nem tudom milyen kondival próbálkozhatnék..... Tippek?

Egyenirányításra továbbra sincsenek ötletek?


hétf. szept. 06, 2004 14:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ismét megpróbáltam készíteni néhány fotót, de egyszerűen sz*** a fényképezőgép érzékenysége :? .
Kép1
Kép2
Szaggatott üzem
Sajnos pont a lényeg nem látszik. Megpróbálok egy normális gépet kölcsönkérni.

Üdv.:Kaninjo


szomb. szept. 04, 2004 20:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ohh tényleg! Nem vettem észre a grafikont az adatlapban :oops: ...
Ekkora frekinél akkor biztonságosabb lenne, ha párhuzamosan lenne kapcsolva kettő, ugye?
Kipróbáltam az imp.szélesség-modulációt a tekercsen. Valamivel javult a minőség, de így is elég vacak...

Üdv.:Kaninjo


csüt. szept. 02, 2004 23:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kaninjo!

Éppenséggel elviselik, de ott már csak 5-6 A-t.


szer. szept. 01, 2004 22:42
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
A FET-et SPafitól vettem. Egy PWM-üzemű végfokban dolgoztak (ill. fognak is, ha lesz másik a Tesla-tekrenchez). Felajánlott a topic elején HGTG12N60A4D IGBT-ket 600 Ft-ért. Ezek sem rosszak!
Viszont kérdezném, hogy elviselik-e a kb 400 kHz-es kapcsolófrekit is?

Üdv.:Kaninjo


szer. szept. 01, 2004 22:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Hello!

Úgy látszik, alakulnak a dolgok...

Kaninjo! Azt a fetet hol, és mennyiért vetted? (jó kis fet!)

Jaj, most vettem észre, hogy hülyeséget írtam... :oops: A régi kapcsolás, a tl494-el... Az a helyzet, hogy az oszcillátor határfrekvenciája a 300 KHz, tehát ezzel a megoldással nem 600, hanem 300 KHz-es határfrekit ér el (ezért van a 13-as láb a földre kötve...) Valószínű, hogy a 350 KHz azért még így sem probléma...

bocsi, de a lényeg az, amit írtam, csak elszámoltam magam... :)


szer. szept. 01, 2004 21:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello!
Az oszcillátor végzi a frekikövetést is, a belső PLL áramkörével. Van egy PDI (fázisdetektor) bemenete (ezen van az antenna és egy 22 uH-s folytó), aminek kimenete az IC frekvencia-beállító (fesz.vezérelt) bemenetére kapcsolódik. Az alapfrekit pedig az IC áram-vezérelt bemenetén lehet beállítani.
Megpróbálom az impulzus-szélesség modulációt, hátha azzal jobb minöséget lehet elérni muzsikában :) .
Szép teljesítmény az az 1500W! Kiváncsi lennék rá! :wink:
Én azt hittem, hogy az aluláteresztő szűrőnek a tekrenc üzemi frekije felett kell vágnia... De akkor leviszem hangfreki alá!
Köszi!

Üdv.:Kaninjo


szer. szept. 01, 2004 20:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nálam is folyamatosan sistereg a plazma, szerintem egy bizonyos teljesítmény felett, de lehet, hogy a PLL "beleng" Szerintem hangfrekit már jó ha nem visz át a szürö, hátha akarod FM-ben is használni majd, tehát mondjuk 20Hz.
Kipróbáltam ma az FM-et. Szólt is rendesen, de nem az igazi a hangja, elég sok mellékzörej van benne meg torzít is, valószinüleg egy rendes AM azért sokkal jobb lenne, pláne ha valami neg.v.cs.-t is tennék bele - de ez mostanában nem lesz megcsinálva (esetleg majd egy kisebb tekrccsel). Egyébként a beszédhang azért jól érthetö, de zenehallgatásra nem való :-)
Más: feljebb vittem az áramlimitet és meghajtottam egy 10 menetes primert 300V-al! Egész szép volt :-), sajna fotókat még nem csináltam. A hálózatból 1548W volt a teljesítményfelvétel - de elég jól melegedett minden - de azért valami csak maradt a tekercsnek is :-)) belöle.
A trafós meghajtással stabilabb a frekikövetés és közelebb van az ohmos terheléshez a tekercs - ennek ellenére nem érdemes vacakolni vele mert annyival nem jobb, nehéz módosítani és elég macerás megtekerni meg szigetelni. Azért érdekes kisérlet volt.

Kaninjo, végülis mit használtál fáziskomparátornak? Az oszcillátor maradt ugyanaz az IC ?

Láttam egy cseh? oldalt a neten ahol szintén 4046-ost használtak PLL-nek antennával, és a 90 fokos fázistolásán problémáztak. Aztán úgy oldották meg, hogy 2db PLL-t tettek egymás után :-) , lehet, hogy egy sima fázistolóval is jó lett volna. Szóval érdekelne te hogyan oldottad meg?


szer. szept. 01, 2004 19:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Apropó! Lenne egy kérdésem: ha bekapcsolom a frekikövetést érdekes, súgó hangja van a plazmának, olyan, mint amikor nincs adás a TV-ben :) . Ha kikapcsolom, akkor meg a hálózat 50 Hz-es búgása hallatszik (ez gondolom árnyékolatlanság okozza). Viszont mitől kezd el 'súgni'? Gerjed az oszcillátor?
Más: milyen aluláteresztő-szűrő kell a PLL-körbe (milyen freki felett kell vágnia)?

Üdv.:Kaninjo


szer. szept. 01, 2004 18:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
5 menetnél 5-6 perces próbálgatás után csak langyos volt a hűtőborda. Most W34NB20-as (200V 34A, Rdson~75mOhm) FET-ek vannak a hídban. 25V-al emeltem a tápfeszt (115V), de nem volt nagy különbség, aztán próba-cseresznye lementem 4 menetre, ahol igencsak megugrott a szek.feszültség. Az áram nem nőtt sokat, de a telj.felvétel mostmár közel 300W. Itt már 2-3 perc után langyos a borda. De nem számottevően.
Most visszaállok úgy 7-8 menetes primerre, aztán megprószálom 160-170 V-ról hajtani.

Üdv.:Kaninjo


szer. szept. 01, 2004 15:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv Kaninjo!

5 menetről sem melegszik?

(azért érdekel nagyon ez a melegedés, mert ha hideg, akkor az azt jelenti, hogy a bevitt teljesítmény a tekercsbe megy (jórészt), tehát jó a csatolás, meg a freki, és a menetszám is...)

Valószínű 5 menet alá már nem igen érdemes menni (ez már így is 2.5 A...) Bár, ki tudja :)

Nagyobb feszültségről én arányosan nagyobb menetszámmal próbálnám először, aztán kiderül, hogy mit produkál... Számolj vele, hogy a betáplált energiával nem arányos a szikrahossz (Skori korábban emlegette) és az is fontos, hogy a nagyobb feszültségű feteknek nagyobb a DS ellenállása, ezért ugyanakkora áramtól sokkal jobban fűtenek! (ezt a későbbiekre mondom, Ha 200V-os IRF 640-t akarsz használni az nem fog sokkal jobban melegedni, mert annak még elég kicsi a DS ellenállása, de a 4-500 V-os feteknek már elég nagy!)


szer. szept. 01, 2004 14:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Kipróbáltam 5 menettel is (1-es huzal, 1 cm távolság a menetek között, 13 cm-es átmérővel). Számottevően nem nőtt a szek.fesz (így kb. 8 cm-ről fog ívet). A híd 80V-ról 2.5A-t vett fel. Ha lesz egy kis időm, kicserélem a FET-eket 200V-osra, a tápot pedig megemelem 160V-ra. Igaz, a teljesítmény így korlátozva lesz 300W-ra, a trafó miatt.

Üdv.:Kaninjo


szer. szept. 01, 2004 12:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Tele a pupom ezzel a vacak szkóppal (szerinte 1 kHz az 2 msec, 1 Vp-p pedig 2 Vp-p) . Most vagy ~200 kHz a rezonancia, vagy 410 kHz. Szerintem inkább az utóbbi (ezt dobta ki a WinTesla is).
Mellesleg sikerült szóra bírnom a freki-követést is. Igaz, még csak antennával oldottam meg, de a dolgát így is elvégzi.

edl!
Köszi a linkeket!

Üdv.:Kaninjo


kedd aug. 31, 2004 11:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Mire jó még a jó öreg GU81M adócső... :)

http://www.geocities.com/teslinasite/gu81m.html
http://digilander.libero.it/speciallab/speciallab/vttc.htm
http://web.a-znet.com/~teslacoiler/vttc_page.htm

üdv!

edl


kedd aug. 31, 2004 11:00
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
Mindjárt megnézem a frekit, de csak a szkópomon tudom "megmérni". A tekercs tetejére egy fém sütisdoboznak a fedelét tettem kapacitásnak, kb. 19 cm az átmérője. Sajnos az induktivitását nem tudom megmérni.
A H-híd hasonló felépítésű, mint a tied (nem volt itthon annyi diódám). A felső oldalon van csak soros dióda, a párhuzamos diófák viszont mind a 4 FET-nél megvannak, mindegyik schottky.
Rainball!
Még nem próbáltam kisebb menetszámmal, de talán a 7 menet még belefér :D .

Üdv.:Kaninjo

u.i.: A 'sorvégcsöves' plazmahangszóró gyakorlatilag nem egy soros meghajtású Tesla-tekercs?


kedd aug. 31, 2004 10:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Szintén 20kV/cm-re emléxem, meg valami olyasmire is, hogy nem igazán lineáris a kapcsolat vagyis kétszer akkora távolsághoz nem kell kétszer akkora fesz.

Az FM-et hamarosan kipróbálom (300V ról még nem próbáltam), de most éppen szárad a tekercs mivel rákentem némi szintelen nitrolakkot, hogy rögzítse + védje egy kicsit a vezetékeket. A plazmasugárzó is tulajdonképpen egy tesla tekercsre épül, csak ha csővel építed meg akkor fel lehet menni a frekivel 10...20MHz-re, és viszonylag kicsi tekercs is elég hozzá. Valamelyik régi Rádiótechnika ujságban volt egy ilyesmi cikk - talán valami olcsó sorvégcsövet használtak - de akkor nem fogott meg a dolog úgyhogy nem emléxem pontosan. Azért most átfutnám újra :-)

Kaninjo: tulajdonképpen akkor mi az "igazi freki" amin rezonál a tekercsed? Próbáltam egy excel táblát öszedobni a freki számításhoz és kiváncsi vagyok, hogy használható-e! Van most a tetején valami fém lap, toroid, vagy bármi ami kapacitásként viselkedik?
Milyen felépítésü a H hid - schottky diódákat használsz - vagy vannak soros és párhuzamos diódák is - esetleg diódák nélkül? Tudsz induktivitást mérni a szekunderen?

Skori


kedd aug. 31, 2004 8:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Elvileg 20-21 kV/cm, ezt csökkenti a freki, stb...


kedd aug. 31, 2004 0:10
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Kaninjo írta:
...Ez a 6-7 cm mekkora szek.feszt sejtet?

Tudtommal a levegő átütési szilárdsága kb. 12 kV/cm. Persze függ a páratartalomtól, a légnyomástól és a szemben álló elektródák alakjától is.


hétf. aug. 30, 2004 22:32
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 42 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség