Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. ápr. 25, 2024 21:57



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Érdekes ! Azok a kondik nagyon tutik ;)

Kezdenek kikészíteni ezek a debreceni boltok....
Egy IRF3205-ös tranyó 500 Ft és még egy hetet is kell várni rá, hogy megérkezzen, ugyanis rendelni kell....
Ha postán rendelem a lomexből, akkor 1800 Ft-ból megúszom, így viszont 2000 Ft !
Áhh, mind1 csak működjön !


szer. márc. 22, 2006 11:58
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Miért szikrázik ilyen ritkán? soxorozóval hajtod?


szer. márc. 22, 2006 11:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Üdv!

Tudom, de mint mondtam baromi jo hangtompitó.
+a tekercs tetejére is szoktam rakni egy nagy üveggömböt,
igy "szinte hangtalan" , ami panelban nem elhanyagolható.
:lol:


szer. márc. 22, 2006 0:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
ZsalaPG: az a plusszos doboz szerintem nem a legjobb ötlet szikraköznek.


kedd márc. 21, 2006 21:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Hali!

Pár kép az első szikraközös tekercsemről.

torus, csak azért mert mostanában szóba került, amugy ezt a tipusu csövet, különböző átmérökben, pár száz forintért adják, szerintem ez a legegyszerübb:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc06821.jpg
primer régi:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc06824.jpg
"zsala" kondi :) - 15nF ,igaz hogy nagy, de olcsó, kisérletezni meg ideális:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07154.jpg
primer, akkor lene jó, ha lenne még 4m-em:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07160.jpg
mikro tr., kellene még egy, esetleg tud valaki? Amugy félelmetes jakob létrát lehet vele csinálni:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07184.jpg
szikraköz, ezt egy magyar oldalon láttam:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07188.jpg
nem volt elég induktivitás, igy hát csináltam:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07189.jpg
primer, picit gagyi, de csak proba:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07190.jpg
tekercselögép, nagyon baró, és nem törik össze mint az elöző ami plexiből volt:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07195.jpg
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07196.jpg
szikra, nem igazán látszik, de tök érdekes dolog hogy az "iv" közepe
1cm hosszan, 2-3x fényesebb mint a többi helyen, majd a video első 2-3 másodpercében nézzétek meg:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07199.jpg
szikraköz üzemben, valami levegö frissitési technologiát kell kitaláljak:
http://plasmaglobe.uw.hu/dsc07201.jpg
video:
http://plasmaglobe.uw.hu/mov07177.mpg

üdv:ZsaLa


kedd márc. 21, 2006 4:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Egyelőre még készül az oldal, próbálunk keresni valami jó szolgáltatót olyan 500 megás tárhellyel, és címmel. Sajnos most ez belassul, mert amit csináltam anyagot már hozzá annál a gépnél meghalt az alaplap, nem tudom, hogy mikor lesz újra működőképes.


szomb. márc. 18, 2006 12:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Megoldhatjuk. Egyébként mi a weblapotok címe?


pén. márc. 17, 2006 22:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ez jó ötlet!

Az elején felvetettem, de senki nem reagált. Persze akkor még lehet hogy nem volt elég Tesla rajongó itt a fórumon :)


pén. márc. 17, 2006 22:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na, ha elkészül az oldalunk, gondoltam kialakíthatnánk valami kezdetleges tesla-ringet, azaz hogy mindenki oldalán legyen ott a másik többi ember oldalának linkje, mint pl 'magyar tesla kör', és akkor már fent legyen esetleg külön modulban az elektronika.lap.hu nál, meg több helyen is. Gondolom értitek mire gondolok


pén. márc. 17, 2006 16:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Ja igen, a belsejébe pedig egy egyszerü fadarabot raktam, és azt is betekertem aluragasztóval. Csavarozni befelé nem szabad, mert csúcshatás, és akkor kigyullad az egész. A ragasztó elég jól tart, de lehet hogy valami más tartó ezköz is kéne bele. A toroid közepére milyen formát érdemes rakni? Mert nagyon sok helyen egyszerüen csak egy kör alakú fémlemezt raknak bele, de szerintem elég pl egy ilyen fa is, bár az éleit le lehetne kicsit reszelni. Vagy kell-e ott egyáltalán fém? Mert a toroid alak az megvan anélkül is.


pén. márc. 17, 2006 16:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
No, a baloldali toroid ugye robogó kerék belső (9 inches, van kisebb is de azt rendelni kell) az maceráns volt a szelep miatt. Úgy kezdtem hogy kivágtam a szelepet, és teljesen beragasztottam a lyukat. Majd csináltam egy másik lyukat (azért volt rá szükség, mert a szelepnél nagyon szabálytalanra sikeredett), ahová egy felfújható fotelnek a szelepét raktam bele, amit bele lehet nyomni a gumi belsejébe. Most levegő van benne, nem ereszt, de gondolkodtam a púrhabon is :P Ja igen, a belsőt először óvatosan egy pengével ki kell simitani (pl ahol össze van vulkanizálva a két rész, és egy kis gumi-sorja van) majd én smirglipapírral jól megdörzsöltem, hogy jól tapadjon rá az aluragasztó. Na most ez nem sima alufólia, hanem annál vastagabb, egyik felülete ragasztós (olyan mint egy szigetelőszalag, csak aluból van) obiba lehet 1-2 ezerért venni. Azzal a betekerni kívánt alaktól függően kell kiválasztani a beragasztás módját, mert ha csak úgy gondolkodás nélkül nekiesik az ember teljesen hullámos lesz (ezért kisebb darabokban, a legkülsejét pedig 1 hosszú darabbal érdemes ragasztani). Persze a hullámosodás elkerülhetetlen, ezért amiután végeztem egy olló tompa végével jól átsimítom az egészet, hogy a hullámokat eltüntessem. Majd ha még ezután is érdes a felület, akkor először jó durva smirglipapírral, majd 100 as, és 400 as polírpapírral jól át kell dörzsölni. Ez után garantált a sima felület, de tükörnek azért nem jó. Lehet fúróba befogni valami polírkorongot, azzal is menne szerintem. Toroidnak legjobbak az ilyen kis pl. tolókocsiknak a kereke, mert tömör, és nincs szelep rajta. Ami még vonzóvá teszi ezeket a házilag barkácsolt toroidokat, az az hogy nagyon olcsó (egyedül a ragasztó a drága, de 4-5 nagyobb toroidra is elég szvsz)


pén. márc. 17, 2006 16:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
RosCo: egy 1,5A-ers fetmaghajtó 4dbIRF fetet hajt meg. Vagyis egy fet híd van a végén - ez lesz a gate meghajtója a végfoknak. A nyákon rajta van még az oszcillátor (önrezgö és szabadonfutó módban is mehet), a szaggató és egy túláramvédelem. Most már csak az a kérdés hogy jól müxik-e majd.... Elsö körben valószinüleg 4db 3205-böl csinálok majd végfokot, pár kw-os impulzus abból is kijöhet.

Unnamed:hogy is készülnek ezek a toroidok? Alufóliával burkolod be? A belsökben levegö van, v. valami szilárdabb anyag? milyen az a ragasztó amit használsz?

MV: Tirisztorral jól lehet szabályozni, legalábbis szerintem szokták teslához is használni (mintha egyszer láttam volna valami ilyesmi rajzot), de gondolom kell egy elég ügyes vezérlés hozzá....


pén. márc. 17, 2006 2:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Sziasztok!
Annyit szeretnék csak bejelenteni, hogy épül a Teslás web oldalunk Unnamed-el.
Tudom ez nem nagy dolog, mert nektek már van, :oops: de nekem meghagyta Unnamed, hogy mondjam el nektek. Nemtom miért, de aki tudni akarja az kérdezze őt! :wink:
Köszönöm a szikraközös témában a válaszokat. Sok dologra fény derült számomra. De lenne máris egy másik kérdésem: 5kW-ra lehet építeni tirisztoros Tesla szabályzót? vagy nem, mert a a tirisztor frekije zavarná a Tesla működését? Arra emlékszem, hogy lehet ilyen szabályzót építeni tirisztorral, csak az nem világos számomra, hogy menne-e a Tesla tekerccsel is. :?


csüt. márc. 16, 2006 22:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Na készítettem pár toroidot :P
Kép
http://img204.imageshack.us/img204/2419/toroidok7ld.jpg
A felső a koszorúval van, csak hasonlításképp raktam oda. A baloldalin egy robogó kerék belsőből készült toroid van (500 forint, nagyon megéri) Jobb oldalon egy tömör gumiból alakított forma. Az ilyen tömör gumikerék nagyon jó, mert nincs szelep rajta, és jól rásimul az aluragasztó. Sajnos a 900 wattra nekem nagyok ezek a toroidok. De a mini-expander toroiddal jóval nagyobb szikrát csinál, mint eddig bármivel. Figyelem 13 kerbe 18-22 éig van lomtalanítás :P


csüt. márc. 16, 2006 16:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Ahogy a nyákból visszakövetkeztetem, valami push-pull meghajtó, oldalankét 2-2 FET-tel. De hogy a bal oldali rész micsoda, azt nem tudom.

De ha így tetted fel a kérdést, vszínűleg az új izmosabb Tesla-meghajtó lehet...


hétf. márc. 13, 2006 22:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hadd csigázzam fel a szikramániásokat egy kicsit: vajon mi lesz ez? :D

RosCo: Szerintem föleg a szikraközösnél számit a BPM - mert nagyon rövid egy-egy szikra ideje. Elektronikus meghajtásnál (egy bizonyos kitöltési tényezö felett) a tapasztalatom szerint annyira lecsökken a levegö ellenállasa, hogy lerontja a rezonátor jóságát és elkezd csökkenni a fesz, ill. a szikrák hossza.

Késöbbiekben kellene majd valami izmosabb kondi (akár kölcsönbe is, vagy olcsón), egy kisérlet erejéig, olyan 0,1F/50V körüli. Van valakinek kéznél ilyesmi?


hétf. márc. 13, 2006 19:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Tapasztalataim szerint a szikra végleges hosszát a BPM is befolyásolja, mert a környező szikráktól ionoizálódik a levegő, és ez segíti a további szikrák kialakulását.

Tehát nem biztos hogy az "egy nagy szikra" nyerő ötlet. Viszont érdekes hogy Skori miniteslája képes egészen kis BPM-mel is hosszú szikrákat produkálni. Ennek oka az öngerjesztés lehet, azaz a szikra kialakulásakor mintegy "utánhangol" a szikrából adódó "pótkapacitás" okozta freki változásnak.


hétf. márc. 13, 2006 17:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Szerintetek az működne, hogy mondjuk csinálok egy DC Teslát és az áramellátást egy kondibankról oldom meg ? (mondjuk úgy, hogy sorkimenővel elkezdem feltölteni, és ha jól feltöltődött, akkor rásütöm a Tesla t. bemenetére)
Ezzel az lenne a célom, hogy jó nagyot szikrázzon, de rövid ideig.


hétf. márc. 13, 2006 17:33
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Nem ez a hülye motor tényleg elég lassan forog.... a köszörű tökéletes lenne, mert ott van a csapágy, a rögzítés, és pont egy tárcsa felfogatható rá.

Ráadásul fillérekért van a barkácsáruházakban.


vas. márc. 12, 2006 11:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Bármelyik háromfázisú motort rá lehet bírni, hogy 1 fázisról menjen.....

Reluktancia motor esetén annyi db szikracsúcs kell a forgó tárcsára, ahány póluspárú a motor, és akkor megoldható, hogy minden egyes maximumra jusson egy impulzus. Egyébként nekem reluktancia motorral megy egy kis köszörü itthon :-) annyira azért nem gyenge....

A DC motort DC tslához kellene használni ;) az amúgy is jobb lenne szerintem, mint a sima AC-hez szinkronizált... Igaz kicsivel több alkatrész kell hozzá (gyüjteni kell a fénycsöfojtókat :-))


vas. márc. 12, 2006 1:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szinkron szikraköznél a fázishelzyet is fontos, tehát rendesen be kell állítani, hogy a szikraköz kisülése lehetőleg a hálózati szinusz csúcsának közelében történejen meg. Ezt a tárcsa tengelyhez képesti elmozdulásával lehet megtenni.

Skori: Az autós generátor jó ötlet, csakhogy az a baj vele, hogy 3 fázisú... Rá lehetne bírni valahogy hogy 50Hz egy fázisról is hajlandó legyen menni?

A floppys reluktancia motor elég gyenge sajnos, és lassú a fordulata (vszínű sokpólusos) Tesla-hoz nem jó sajna. De tudok adni vkinek 1-et ha megtalálom.

Gondolkodtam DC motorral is megoldani, és egy primitív PLL áramkörrel húznám rá a hálózati frekire. Alaból amúgy is DC motorral megy most is.
A szögjeladást optikai kábellel oldanám meg a tárcsán fúrt lyukakkal

Az elektronika szóba sem jöhet a működő szikraköz közelében. Kizárt hogy le lehetne eléggé árnyékolni...


szomb. márc. 11, 2006 23:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
SofGer:
IRF3205 1.változat
IRF3205 2.változat
20V a max. gatefesz (határadat)


szomb. márc. 11, 2006 21:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Rosszul tudod, a szinkron motor vagy 100% szinkronban megy, vagy kiesik a szinkronból és megáll. Fázisban van csak csúszása, frekiben (fordulatszámban) nincs. Egyébként kökorszaki floppyból (ilyen bakelitlemez méretü lemezhez készült) lehet boncolni reluktancia motort. Ez aszinkron motorként indul, és amikor felpörög átmegy szinkronmotorba (mágneses a forgórésze, de lemezelt és rövidrezárt is. De autó generátorából is klassz aszinkron/szionkron motort lehet gyártani. Ha rövidrezárt a forgórész akkor aszinkronként elindul, ha elkezded gerjeszteni akkor szinronba kerül. A gerjesztéssel a fázis helyzetet kissé lehet befolyásolni.


szomb. márc. 11, 2006 20:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. feb. 26, 2005 3:55
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Bp. XVII. ker
Hozzászólás 
Hali!

Ha jol tudom akkor a szinkron motor ford száma nem tudja elérni pontosan a 3000-et, mert ugye ennyit kellene elérni hogy 100%-os szinkron legyen, 50Hz-es hálozat mellet. Ha jol emlékszem akkor csak 2900-2950 ford/min -t tud elérni. Ezért frekiváltót kell alkalmazni.
Viszont sima asszinkron motorral is el lehet érni a 3000-et(bizonyos tipusoknál), szintén csak frekiváltó kérdése. Megadják a fordulatot 50Hz, ill. 60Hz-re, igy adott hogy 10Hz frekiváltozásra mekkora a ford. szám növekedés, ebböl kiszámolható hogy mekkora frekivel kellene járatni hogy elérje a kivánt fordulatot. Persze nem igazán szeretik ha 80Hz fölött járatják öket.


szomb. márc. 11, 2006 13:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Te is valami nagzon csúnya dögöt építesz.... A Trakis meg tudja csinálni, de kb. 200eFt :(

A leköszörülést meg kéne nézni a neten, valahol le van írva egész pntosan mennyit. Az a lényeg, hogy az a rövidrezárt kalicka megszakadjon, ami a kijelölt pólusoknál van, így a motor be fog kényszerülni egy adott fázishelyzetbe. A flex-elésnél vigyázz, hogy fémpor ne kerüljön a motorba, mert olyan kicsi a légrés, hogy bele fog ragadni, és nem fog forogni egy kisebb motornál már megszívtam. (ez egy másik cucc volt)


szomb. márc. 11, 2006 10:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Köszönöm a segítséget Ros-Co.!
Most, hogy így mondod értem mire gondolsz. A kérdés csak az mennyire kellene a rotort leköszörűlni? Csak azért kérdezem mert eddig ilyen műveletet még nem hajtottam végre, és azt sem tudom mivel lehetne leköszörűlni? Talán flex-szel? :lol:

lenne még egy kérdésem: Érdeklődés képpen: Valaki tud 7kW-ra transzformátort tekercselni? Az adatok: 15kV és 466mA szekunder kimenettel? :D


pén. márc. 10, 2006 20:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Na végre magjavítottam a gépet (számítógép), úgyhogy itt vagyok ! :D
Mivel kinyírtam a mini teslát, ezért szerintem, most kísérletezgetek egy kicsit a sorkimenős cuccal.
Ja rájötem, hogy a H hídnál fordítva rajzoltam be a két NPN-PNP tranyót :oops: .
Ha fordítva rakom be (tehát helyesen) :) és a tápban van vmi áramkorlát, akkor menne ?
Hmm az IRF3205-ötmeddig is lehet vezérelni + és - fesszel ? (Gate :) )


pén. márc. 10, 2006 16:00
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Szerintem megfelel, de a Teslások le szoktak köszörülni a forgórészbő két meghatározott helyen, így szinkronmotor válik az aszinkron-motorból, ami a szinkron rotációs szikraköznél igen fontos. Az aszinkron motornak szlipje van, és akkor állandóan csúszkálna a fázis, ami nemigen lenne jó.


csüt. márc. 09, 2006 22:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 22:25
Hozzászólások: 194
Hozzászólás 
Üdvözletem mindenkinek!
Újra itt vagyok csak kicsit lefoglalnak az érettségi előkészületek.
De mostantól leszek! :oops:
Lenne egy kérdésem: SGTC-nél megfelel szikraköznek egy köszörű motorja? Vagy át kell alakítani nagyobb fordulatszámúra? :D


csüt. márc. 09, 2006 22:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
A gate feszültséget a tápfesz korlátozza (a schottky diódákkal megoldva). Ha ezt emelni akarod akkor rá lehet venni a BUZ11-t, hogy az korlátozzon, mégpedig úgy hogy az 555 és gate közé kell egy 100 ohmos ell. és a BUZ-n a Drain-röl egy dioda és egy soros 12V-os zener a Gate-re. Persze ekkor a BUZ-t is hüteni kell, és az 555-ös tápjára is kell az a 7812 (az a tápban levö dióda még a 7812 elöttre kell). A két aksi még így is necces mert akár 28V-is lehet rajta (az mindenképpen sok), de ha nincs totál fullon az aksi (max. 2x 13V) akkor az még éppen beleférhet. Ja, a 47V-os zenert is le kell cserélni 53...54V-os zenerre.

Az 50V-os meghajtó tervezödik :-), ha lesznek rajzok akkor jelezni fogom. Valószinüleg ugrik bele (fakultative beépíthetö) túláramvédelem is, hogy ne purcanjon ki könnyen.


kedd márc. 07, 2006 23:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
hello

még nem mértem ki mi szállt el. Az 555 kapott 1 7812-t. A fetek gate feszültségét korlátozza valami vagy az függy a tápfesztől?

Az érdekes, hogy nem akkor szállt el mikor 6A-t vett fel. Hanem amikor elkezdtem a szikrát piszkálni 1 csipesszel. Kicsit húzott ívet aztán kijött a füst.

Az 50Vos meghajtót várom szeretnék szép nagy szikrákat. :D


kedd márc. 07, 2006 21:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Próbálj a primerrel sorbakötni egy kondit (próbaképpen 470nF....220nF....100nF.....47nF...22nF) Ettöl biztosan feljebb megy a freki, mert valamennyire a primer is elkezd rezonálni. Nem baj ha nem ponmtosan van rezonancián mert ennek a jósági tényezöje jóval kisebb mint a szekunderé.

A miniteslában módosítani kellene pár dolgot a nagyobb tápfeszhez. Az 555-ös max tápja 15V, a határadata 18V (felette jogos ha kinyiffan), a fetek gate feszültsége 15V lehet, a határadadat 20V, felette kinyiffanhat. A túlfeszvédö (a BD tranyóval) 47V körül határol, ha tápfesz túllépi ennek a felét akkor ez is robbanhat (23V).
A fentiek miatt 18V-ig el lehet menni a táppal, a gyakorlatban kis túlterhelés elmegy, tehát az abszolút max 20V. 21Vról már jó eséllyel eldurran valami!

Néhány módosítással el lehetne menni max 26V-ig, de ezt már könnyebb lenne kinyírni. Asszem tervezek egy egyszerü (csak féligmeddig) önrezgö kapcsolást egy IRF3205-ös fetekböl álló híddal a kimenetén. Ezzel 50V-ig el lehetne menni - szerintem jó nagyot szikrázik majd. (reményeim szerint kétszer akkorát mint 18...20V-ról)

(...nagybúrájú izzó engem is érdekelne..... )


kedd márc. 07, 2006 16:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Szerintem nem néztem el a 45kHz-t mert először csak lestem, hogy szkópon 1us-os állásban mért nem látok semmit aztán mikor 20us-es állába állítottam +láttam a jelet..., és a frekimérő is ennyit mutatott :roll:

Kísérletezgettem kicsit a miniteslával is. 2 12Vos akkut sorbakötöttem és arról hajtottam szépen szikrázott. Olyan 10 cm-es szikrák 50%os kitöltésnél is szép volt. 6 A-vett fel. Aztánlejebb vittem a kitöltést(2A-körül vet fel) odanyúltam csipesszel, hogy arra is húzzon ívet húzta is aztán elektrónika felől szikra és elhallgatott, úgyhogy képek sajnos nem készültek. :cry:
FET-ekete mértem de nem tűnik zárlatosnak D-S dióda is mérhető úgyhogy nem tom mi halt +...

Most megpróbálkozok a csöves meghajtóval. Ha sikerül talán az nem köp szembe. :lol:

Azt nem tudjátok honnét lehetne valami nagy búrájú izzót szerezni? Plazmagömbnek. Én eddig csak fehérített búrával láttam (egyik boltban felénk van 1 a kirakatban de tulaj nem akarja eladni :cry: )


hétf. márc. 06, 2006 18:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
45kHz???? Szerintem megint a frekimérö hülyül.... A jelalakok nekem is elég csúnyák voltak (nem csináltam fotókat). A rezgökört a miniteslához hasonlóan lehetne betenni (lásd a rajzán) vagy az osram fénycsöelektronikában alkalmazot megoldás szerint.
egyébként melegedett rendesen, de egy nagyobb hütöbordával nem volt vészes. Az ív max 1...2cm-es volt, de (a folyamatos mód miatt) ez is nagyon jól nézett ki. Mindenesetre ez csak egy kisérleti darab volt, ha a razgökör segít rajta akkor esetleg érdemes egy nyákra összedobni.


hétf. márc. 06, 2006 17:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Hello

csináltam 1 5 menetes primert. Ezzel nem tudom mért 45kHz-en rezeg. És ami érdekes, hogy mindegy hogyan kötöm be. Az 1 menetesnél nem molt mind1 a kezdet vég, csak 1féleképpen indult el

Idézet:
Lehet, hogy mindkét fetre kéne egy rezgökör g-s közé?


Ezt nem teljesen értem.

Neked milyenek voltak a jelalakok? Mennyire melegedtek a fetek? Mekkor ívet húzott?


vas. márc. 05, 2006 12:14
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
Idézet:
A primer tekercs mekkora átm. és hány menet volt?


Primer tekercs 16cm átmérőjű, mivel a secunder 11cm, és 1 menet. Esetleg ha növelném a menetszámot javulhat?

A csúnya jelalak miatt a fetek nem nyitnak rendesen vagy nem zárnak mert nagyon melegszenek.

Idézet:
Azt az izzósat hogy csináltad ? (mitől lett ilyen a színe ?)


Videókamerával fényképeztem mert fényképezőm nincs itthon és szerintem a whitebalance nem állt be jól. Mert igazából lilás színe van (asszem korábbi képek vannak más meghajtóval ugyanilyen)


vas. márc. 05, 2006 2:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Neked legalább van jel.....
Azt az izzósat hogy csináltad ? (mitől lett ilyen a színe ?)


szomb. márc. 04, 2006 21:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Lehet, hogy mindkét fetre kéne egy rezgökör g-s közé? Osram önrezgö fénycsöelektronikában láttam ilyesmit. Biztos sokkal szebb lenne a jelalak.
A primer tekercs mekkora átm. és hány menet volt?


szomb. márc. 04, 2006 21:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
hello

Méregettem még 1 kicsit. Kiderült, hogy mégis jó frekin megy csak a frekvenciamérő megbolondult.
Tehát tápfesz: 44-48 V-körül
áram: 0,9 A
frekvencia: 555kHz körül
A föld felöli FET gate-jét mértem 5V/div es és 0,5 us-os állásban. elég csúnya a jel: http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/AUT_0128.JPG
A kimeneti jel földhöz képest 10V/div és 0,5 us/div
http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/AUT_0129.JPG
és az izzóról a etején: http://www.kbalazs1.fw.hu/tmp/AUT_0131.JPG


szomb. márc. 04, 2006 20:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Ez a sima minitesla, amin annyi lett változtatva, hogy a buz 11 helyett IRF3205 lett beépítve és a tranyó gatejére a Ros-Co. féle PWM modulátor lett kapcsolva.

Kipróbálnám máshogy is, de közvetlenül a kísérlet után elszállt a miniteslám :( .
Úgyhogy most nincs semmim...
Egyébként sokkal szebb hangja lenne, ha
-a táp nem egyutas egyenirányítású lenne
-ha lenne benne egy nagyobb pufferkondi :)
-ha a 10 Amperes tápot nem 15-17 Amperrel terhelném :D
-ha árnyékolt és rövid vezetékeket használtam volna
Hát ennyi majd, ha lesz pénzem, akkor építkezek :D
Mi a véleményetek a H hídról ? Ez a kapcsolás leváltja a gate meghajtósat ?
(persze nem az 5 KW-ra tevezettet :D)
Egyébként csak azért, mert itt Debrecen könyékén még IRF 3205-öt is alig lehet szerezni (rendelni kell), nem hogy Gate drivert.....
PL.: Hobby elektronika szaküzlet:
-Egy IRF3205-ös MOSFET tranzisztort kérek.
-Á az a gyors dióda, sajnálom nincs.
Ennyit erről....
(Egyébként nem csak 1 eladó van ebben a boltban, de, ha ezt meglátom akkor menekülök :D)(a többi eladó rendes és ért hozzá)


szomb. márc. 04, 2006 17:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Nen rossz. Ez most melyik meghajtóval ment?
Próbálj rendes ívet fogni: vagyis ne a levegöbe menjen a plazma, henem egy testpontra húzz ívet, az szebben szokott szólni.


szomb. márc. 04, 2006 13:29
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Felraktam a plazmahangszórót is : http://sofger.atw.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SofGer szomb. márc. 04, 2006 17:23-kor.



szomb. márc. 04, 2006 12:39
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ha így (ahogy a rajzodon van) összekapcsolsz egy PNP és egy NPN tranyót (E a tápon, C-B összekötve) abból kapásból füstép lesz, mert mindkét tranyónak kinyitna a B-E átmenete és jó nagy áram folyna rajta. De amúgy maga az elv is igencsak hibádzik, mert a felsö oldali feteket így nem lehet normálisan meghajtani.


szomb. márc. 04, 2006 12:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: szomb. dec. 10, 2005 12:04
Hozzászólások: 393
Tartózkodási hely: Magyarország
Hozzászólás 
Lenne egy FET meghajtós kérdésem :
Csináltam egy rajzot : http://users.atw.hu/sofger/hid.jpg
Így nem lehet meghajtani a FET-eket ?
Ha lehet, akkor szerintem egyszerűbb, mert egy régi PC-táp tud -12 voltot és akkor olcsóbb lenne.
(Lehet elrontottam a rajzot, mert siettem :))


szomb. márc. 04, 2006 11:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
RosCo: milyen meghajtót rendeltél, ill. mennyiér mérik?


szomb. márc. 04, 2006 10:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ha a jó frekin hajtod, akkor majd vesz fel áramot is rendesen :-)
A szkópábrák meg a további fejlemények jöhetnek...


szomb. márc. 04, 2006 10:42
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd szept. 14, 2004 7:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Győr
Hozzászólás 
hello

Idézet:
Te milyen tipusu fettel raktad össze?


IRF3205-el raktam össze.
Esetleg szkópos mérésekről tudok képeket csinálni.
Még kísérletezek vele, egyenlőre 1 izzó be van kötve a tápba sorosan a fetek védelmére. Túl nagy áramot nem vesz fel mert nem nagyon világít az izzó.


pén. márc. 03, 2006 15:28
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
ilyen, a rohangászó ív k*rva jól néz ki. Nem tom honnan lehetne szerezni kb. focilabda méretű polírozott golyót.... Ekkora csapágygolyó nincs is, arról nem is beszélve, hogy meg sem tudnám emelni... Talán a raboktól kérek láncos golyót :)


Sg: nemtom, nyilván nem pont az a kapcsolás van fent, de hasonló igen.

IGBT-ket a Lomextól lehet szerezni, csak a HGTG12N60C3D nevűt. Működik más félével is, páldául az IRGP50B60PD1-gyel, vagy az IRG4PH50KD-vel (ez utóbbi volt is benne)

Nem tudom a teljesítményét, 30cm-es szikrákat ad. Sztem 2-3KW lehet az impulzuscsúcs, ami nem sok. A kapcsolásom irányadó jellegű!!!! Működik az adott értékekkel, de több IGBT-vel, FET-ekkel is működik, a meghajtás is lehet más IC-vel. Skálázni kell a teljesítményigény szerint. Én egy kis trükkel fogom a nagyobb teljesítményt kinyerni, a Skori által javasolt teljesítmény-összegzéssel.
Vagy szerzek brutál+gyors IGBT-ket. De az tényleg drága (8000Ft/db)

http://www.hvlabs.hu/tmp/tesla/pwr_adder.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/tesla/tc_all.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/tesla/breakout.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/12Vsuply_tc.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/60vsuply_tc.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/labos_tc.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/tcprisec.jpg
http://www.hvlabs.hu/tmp/sstc1.avi
http://www.hvlabs.hu/tmp/sstc2.avi

ui: a költségek attól függnek, mennyit csinálsz te magad. Ha te tekered a szekundert, és a kondiik rossz TV-ből lettek kitermelve, akkor annyira nem vészes. Az IGBT-k 750...1000Ft körül vannak. A FET meghajtó kb. 400Ft. (TC4429) De már van újabb típus a Chipcad-nél (már rendeltem 10-et) A meghajtó trafó házilag is elkészíthető, de pl. lehet hogy az ATX tápok kis meghajtó trafója jó ide, Ki fogom próbálni.


pén. márc. 03, 2006 15:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
kbalazs018 írta:
....... Mit lehetne vele csinálni, hogy a megfelelő frekvencián működjön?

A miniteslában levö rezgökörös megoldással valószinüleg rá lehetne kényszeríteni a megfelelö frekit (de ezt nem próbáltam ki) ilyenkor ide is kellene egy ellenállás (mint a miniben R5).
Egyébként néha elég nehezen akart indulni a cucc, máskor meg "pöccre" és nem jöttem még rá az okára, illetve pár fetet ki is nyírtam benne. Te milyen tipusu fettel raktad össze? Majd írd meg mik a tapasztalataid.
Raktam a folyamatos üzemü tekercs tetejére egy vékony fémpálcán egy 2,5cm átméröjü vasgolyót. Hihetetlenül jól nézett ki ahogy az ív rohangászik rajta minden irányban. Egyébként tervezem a következöt, megint van pár ötletem :-)


csüt. márc. 02, 2006 23:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 22, 2005 21:29
Hozzászólások: 2565
Tartózkodási hely: van
Hozzászólás 
Lehet hogy fura, de a kis toroiddal nagyobb szikrákat csinál a nagyobbik tesla is, mint az aluval betekert koszorúval :D Ezek szerint a pontos toroid alak az első szempont a tetőkapacitásnál, nem pedig a nagyobb, de érdes felületü toroid. Majd próbálok valami autógumi belsőt szerezni, hogy azzal megnézzem. Illetve gyógyászati boltba lehet kapni valami elfekvés elleni korongot, ami szintén toroid, és elég nagy.
Egy kisebb toroiddal a minitesláról készített kép :
Kép
http://img386.imageshack.us/img386/808/miniszikratoroiddal0ph.jpg
Illetve a nagyról egy kép (elég zajos)
Kép
http://img396.imageshack.us/img396/1462/kistoroidnagytesla1rf.jpg


csüt. márc. 02, 2006 21:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 164 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség