Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 12:20



Hozzászólás a témához  [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 75, 76, 77, 78, 79  Következő
Tesla tekercs építés 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Hello Kaninjo!


Én 40-45 KV-ot mondanék, ez persze furcsán hangzik, mert egy autó-gyujtótrafó lazán csinál 30 KV-ot, és azért az jóval kisebb távolságról ível át, de tudni kell, hogy az átíveléshez szükséges feszültség függ a frekvenciától is... (tesla tekercsek üzemi frekvenciájára szoktak becsülni egy faktort, amivel számítható a szikrahossz...)

Próbáltad esetleg még kisebb menetszámmal is? (7-8 menet) Mert addig nyugodtan csökkentheted, míg a híd el nem kezd fűteni :) Vagy 10-nél már langyul?


hétf. aug. 30, 2004 22:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Bocsi, igazatok van, tényleg nagyobb fesz jön ki a tesla-trafóból! Még az sem ment, hogy késő volt, egyszerűen nem gondolkodtam!


hétf. aug. 30, 2004 20:29
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hello!
Meg fogom próbálni, csak nem találtam itthon semmi csévetestnek valót. Holnap körülnézek a vasbótba :) . Egyébként észrevehető a különbség 10 és 15 menet között. Ez a 6-7 cm mekkora szek.feszt sejtet?
Igen, a frekit próbáltam megrángatni, de ennek a nyavajás IC-nek a bemenetbe befolyó áram számít, nem a fesz. De megpróbálom megoldani. Kiváncsi vagyok.

Üdv!


hétf. aug. 30, 2004 20:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Hello Kaninjo!

Az egész szép! Ha változtatod a primer menetszámot, akkor az áramfelvétellel együtt nő a kimenőfesz is? Érdemes lenne kipróbálni, hogy 80V-ról mekkora menetszámnál a legjobb (ahol a legnagyobb a kimenőfesz, de még nem akar megfőlni a híd :)

Hogyan modulálsz? A frekit rángatod?


hétf. aug. 30, 2004 19:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Nos. Kb 6 cm-ről fog ívet (nagyon kb!! :) ).
Próbálgattam az előbb egy kis muzsikával, de nem volt jó a moduláció (igényel még néhány alkatrészt). Elég hangosan szólt, csak a minőségével volt baj. De ami késik...
Lassan meg kellene próbálnom beüzemelni a frekikövetést is. Ha sikerül, csinálok néhány fényképet.

Üdv.:Kaninjo


hétf. aug. 30, 2004 19:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. jún. 04, 2004 5:40
Hozzászólások: 231
Hozzászólás 
Sziasztok!
Hogyan zenélnek ezek a kütyük?
Moduláltatok már rá valami hangjelet?
A plazmasugárzó nem áll messze ettől.


hétf. aug. 30, 2004 18:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Hello Kaninjo!


Azért ha nagyobb feszről működteted, nagyobb primer kellhet... Szerintem csinálj minél több megcsapolást, egy próbatekercsen, és ha már kitapasztaltad nagyobb feszültségről, hogy mennyit érdemes megtartani, akkor csinálj végleges tekercset (sok munkától kíméled meg magad :) )

Én eddig egy hagyományos tesla tekit csináltam, neon trafó, nagyfesz-kondi, szikraköz... De szándékomban áll (majd ha időm engedi) építeni egy önrezgő félvezetőset, de csak kíváncsiságból. Nálam már eléggé lecsengett a tesla tekercs mizéria :) Egy időben persze én is agyaltam sokat, csak aztán sikerült neon-trafót szerezni, és összerakni egyet... (egyébként a neon-trafós változatnak is megvannak a előnyei, csak hát a trafó...)

Most már sokkal inkább a finomelektronika foglalkoztat, de az a félvezetős önrezgő egyszer csak be fog indulni :D


hétf. aug. 30, 2004 17:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hi!
Feljebb tettem a mércét! :) Kipróbáltam a 10 menetes "csapolást" is. Az áram valóban elég határozott volt. 80V mellett 1-1,2A-t vett fel (és érdekes mód a FET-ek mégcsak meg sem langyosodtak).
Hogy mekkora távolságból húz ívet, azt még nem próbáltam, de egy jó 2 cm-es plazmát produkál. A frekit tudom finomhangolni. Van egy durva és egy finombeállító poti.
Készítek egy normális primert, és megpróbálom életre lehelni a frekikövetést is. Ha ezek működni fognak, akkor jöhetnek a nagyobb feszültségű FET-ek (vagy IGBT-k)...
Az FM viszont rettenetesen birizgálja a fantáziámat... :D

Üdv.:Kaninjo

u.i.: Rainball! Te építettél már ilyen tekercset? Esetleg szándékodban áll, vagy csak érdekel a téma?


hétf. aug. 30, 2004 17:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Hello Kaninjo!

Az biztos elég :) Amikor próbálgatod, határozottan megnő az áram egy ponton (rövid tartományban) majd továbbtekerve leesik?

És milyen finoman tudod változtatni a frekit, mert azért nem árt, ha tudod finoman is tekergetni, akkor elég pontosan rá tudsz hangolni a tekercsre...

Van benne visszacsatolás (frekikövetés) mert ha igen, akkor nem kell annyira finom szabályozás.

Ja, a tetején mekkora fesz jön ki, mikor rezonál (milyen távolról húz ívet?)


hétf. aug. 30, 2004 16:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
SPafi írta:
Kaninjo!

Tesla-trafó! Mekkora az áttétele egy 25-ös primer, és 1000-es szekunder menetszámú trafónak?


Ez sztem sem érvényes itt. Hisz a lényage pont az, hogy rezonancia esetén a fesz. többszörösét is ki lehet venni! Vagy rosszul tudom?!

(egyébként ha így lenne, akkor az emberk nem építenének iylen bonyolult cuccot! tekernének egy mezei trafót 230V/100000V-ra, oszt' kész is lenne.)

üdv!

edl


hétf. aug. 30, 2004 15:52
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali Rainball!

A frekit 20MHz-ig tudom feltekerni, egy MAX038CPP-vel. Van PLL funkciója is, bár ezt még nem tudtam beüzemelni.
Még van egy kis munkám, max 1-2 óra és folytatom a frekivadászatot! :D

Üdv.:Kaninjo


hétf. aug. 30, 2004 15:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv!

Kaninjo!

Meddig tudod feltekerni a frekit? Mert jó volna, ha alulról, és felülről is tudnál közelíteni a rezonanciafrekihez, mert akkor biztosan meg tudnád találni. (amúgy nem csak megtalálni kell, hanem ott is kell tartani :) )

most mivel állítod elő a meghajtójelet?


hétf. aug. 30, 2004 13:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ohhh basszus!!! Én voltam! Tényleg nem jó frekin hajtottam ezt a szerencsétlen tekrencet. Alatta voltam a rezonancia-frekinek. Mostmár kezd alakulni. De azért megpróbálom még egy kicsit feljebb is, hátha... De majd csak meló után :? ...

Üdv.:Kaninjo

u.i.:levettem a primer menetszámot 15-re... Így eszik az Univohm :) szerint 900 mA-t 80V mellett... Rossz(abb?) frekinél 100mA-t...


hétf. aug. 30, 2004 12:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Kaninjo!

Próbálj meg egy áramnak (és feszültségnek) megfelelő izzót beiktatni a DMM helyére, ezzel "mérj" :) először, utána ha kell, lehet csökkenteni a primer menetszámot, én szerintem 10 menet környékén kéne próbálkozni először, aztán látod majd, hogy mi változik. (előbb, utóbb csak megnő az áram, ha mástól nem a rövidzártól) :)

Kíváncsi vagyok a fejleményekre!


hétf. aug. 30, 2004 0:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ja, még valami: a DMM-et felejsd el, valami passzív "fapados" müszer kell, mert amikor müxik a Tesla tekercs akkor mindegyik hülyeségeket mutat. Nálam a DMM 19A-t mutatott amikor 300V-ról ment, pedig 5A-es biztik vannak és nem akartak kiolvadni....


vas. aug. 29, 2004 23:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi!
A "Tesla trafó" nem a menetszámok arányában transzformál!!!!!! Nálam a primer 30menet és szerintem a szekunderen megvan kb. a 100kV. Az áttétel 1:40 körüli lenne, 40*300V pedig csak 12kV lenne.....

Szerintem vagy túl laza a csatolás a tesla primer és szekunder között vagy nem jó frekin hajtod! A saját tekercsem több ponton is rezonál, meg kell keresni melyik az igazi -ott igencsak megugrik az áramfelvétel, 80V-ról is 1A feletti volt!


vas. aug. 29, 2004 23:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hmmm... 1:40?


vas. aug. 29, 2004 23:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Kaninjo!

Tesla-trafó! Mekkora az áttétele egy 25-ös primer, és 1000-es szekunder menetszámú trafónak?


vas. aug. 29, 2004 23:02
Profil Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
A primer 25 menet, 12 cm-es átmérővel, 0,57-es huzalból. Igen, rezonancia-frekin hajtom a szerkezetet (van külön erre a célra egy fénycső bekészítve :) ).
Jut is eszembe: amikor 40V-os tápfeszről üzemelt a tekercs, leszakadt a felső két FET parallel-diódája (hidegforrasztás :oops: ), és valami óriási túllővés lett alul-felül. Ezt mondhatjuk normális jelenségnek, vagy ez is lehet egy rossz primer miatt?

Üdv.:Kaninjo


vas. aug. 29, 2004 22:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv,

Kaninjo!

A tekercset rezonancia-frekin hajtod?

Mert ha pontosan ott, akkor könnyen lehet, hogy túl nagy a primer menetszám. (szerintem mérd meg induktivitásmérővel, akkor le tudsz vonni néhány következtetést a nyugalmi áramra) persze ez csak olyan tapogatózásra jó :) , de biztos, hogy kisebb primer menetszám kell kisebb feszültségre. (próbálj több megcsapolást csinálni, és cserélgetni...)

Tényleg, most mekkora a primer?

üdv,

rainball


vas. aug. 29, 2004 22:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Lehet benne valami. Erre nem gondoltam volna...
Beállítgattam a meghajtót, mostmár nem fűtenek a Z-diódák. Kipróbáltam a H-hidat 40V-ról. A Tesla-tekercs tetejére próbaképp tettem egy kiégett izzót. Keletkezett is benne valami plazma-féleség :) , viszont a H-híd áramfelvételén meglepődtem. DMM szerint 30-40 mA. Pufferkondinak egy 15000uF-os kondit tettem be, "áramtalanítás" után még majd fél percig megy üzemel a kondiról, tökéletesen. Mi okozza ezt? Az alacsony feszültség, vagy nem stimmel valami? Ennyire jóra nem sikerülhetett :) .

Üdv.:Kaninjo

*
Megemeltem a tápot 90V-ra (IRF540 :D ), de semmi érdemi változás nem történt (azért valamelyest nőtt a szek.fesz). DMM szerint az áramfelvétel még mindig csak 100-150 mA. Szkópon nézve megvan a kellő jelfeszültség, tehát üzemel a teljes híd. Mi miatt lehet ez? Nem jó a primer? Esetleg ha csökkenteném a menetszámot, okozhatna valami javulást?


vas. aug. 29, 2004 20:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
Üdv mindenkinek!

csak most olvastam végig a hozzászólásokat...

Kaninjo írta:
Hali!
Nem olyan bonyolult dolog az a vezérlés...
Apropó! Az első képen van egy visszacsatolás (E jelű pont) a '+' tápról. Ez lenne hivatott "utánhangolni" az oszcit?
Ki lehetne váltani ebben a kapcsolásban a ferrit trafós gate-meghajtást IC-re ill. a végfokot IGBT-sre?
Nem gond, hogy a TL494 két kimenete közösítve van?


Nem gond, hogy közösítve van. (nézd meg az adatlapot, és látni fogod, mire jó... Az egészet azért csinálja, mert így a frekvenciát kétszerezi (600kHz-es határfrekvenciát ér el) és ezután képzi a negált, hogy erősítve ezzel a jelpárral hajtsa a hídmeghajtó trafót... (ezért kell az 50 %-os kitöltési tényezőt beállító poti)

Remélem jól gondolom :)

Üdv!

rainball


vas. aug. 29, 2004 17:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Összeraktam a H-hidat is. Egyelőre csak 12V-ról próbálgattam, eddíg úgy tűnik minden OK. Sikerült beállítanom a rezonancia frekit egy fénycső segítségével, az áramfelvétel pedig elenyésző (még csak nem is langyosodik semmi :D ). Ha működni fog nagyobb feszültségről is, akkor megpróbálom valahogy beüzemelni a frekikövetést. Aztán nézek valami túláram elleni védelmet is...

Üdv.:Kaninjo


szomb. aug. 28, 2004 21:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Nagyjából azt, amit te is, csak nekem nincs itthon 4049, így nem 8, hanem 12 tranzisztorból áll a meghajtó. A ferrit-trafók monitorból származnak. Kb 400-450 kHz-ig adnak használható jelet a szekunderen.

Köszi!

Üdv.:Kaninjo


szomb. aug. 28, 2004 14:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Ezért, meg azért is mert 78xx -nem volt kéznél LM317 meg volt otthon pár darab.
Tulajdonképpen milyen gate-meghajtót építettél meg? Valamiléyen cél IC-vel, vagy valami tranyós - fetes...?
Minek komparátor, visszacsatolsz egy ellenállással egy CMOS invertert (kaput) és egy kondival ráadod a jelet.....


szomb. aug. 28, 2004 13:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Szóval ezért az LM317 és a 12.5V?
Nem tudtam megállni és sorbakötöttem a gate-meghajtó szekundereit, majd rá a Tesla primerjére. :D A fénycsövet begyújtotta.
Viszont a MAX038-al meg fog gyűlni egy kicsit a bajom... Jelenleg csak a Sync kimenetét tudom használni. A normál kimenetre csak 2 Vp-p jelet ad ki, ami nem elég a CMOS IC-nek, hogy billegjen. Muszáj leszek betenni egy komparátort... :?


pén. aug. 27, 2004 23:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Jobban megy így, de talán nem annyival hogy érdemes legyen a trafóval szenvedni. Ha módom lesz többet próbálgatni (esetleg mérgetni) akkor meg tudom mondani mennyivel jobb. Elég macerás egy ilyen trafót megcsinálni.
Zener: én 1.3W-os tipusokat használok (ZY vagy ZPY sorozat bakelit/üvegtokos) a tápot egy trimmerrel szabályoni lehet a meghajtónál, így be leht állítani, hogy a meghajtó fesz éppen annyi legyen, hogy a zenerek ne folyamatosan vágjanak, hanem csak a lengések tetejét vágják le. Így is kb. 1A-t eszik a meghajtóm 12.5V-ról.


pén. aug. 27, 2004 23:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
És mit mutatott a Tesla-tekrenc, amíg bírta? Jobb volt, mint a primeres meghajtás?
A másik, amit kérdeznék: A Z-diódáim tiltakoznak a nagy áram miatt (forrósodnak, szagosodnak). Ha bekerül üzemi körülmények közé megszűnik, vagy vehetek Wattosabb Z-diófákat? :) Ugye nem kell áttekernem a szekundereket :( !?


pén. aug. 27, 2004 23:09
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Spafi: Megtekertem a trafót pr: 4x1mm 34 menet, sec: 0.7mm 140 menet. Olyan brutális szigetelés kellett ami 50Hz-en elbírna vagy 20kV-ot, mert különben akkora kapacitív áramok folytak, hogy forró lett a trafó terhelés nélkül is. (0.5....0.7A nyugalmi pr. áram.) A két tekercs között most van egy réteg cellux szerü (vastagabb) szigetelö szalag, utána egy réteg varnis szalag (höálló bakelit alapú vékony szalag) utána 2 réteg 2.3mm vastag szilikon gumi majd újabb 1 réteg szigetelö. Igy olyan 0.2A alatti lett a nyugalmi áram. Amig csak a primer volt feltekerve addig elhanyagolható nagyságú áram folyt csak.

Az egyenirányítós ötletedet nem teljesen értem, kifejtenéd kicsit részletesebben?

Hogy a többiek is értsék: készült egy 300V / 1200V-os trafó a Tesla tekercs soros meghajtásához. Vagyis nincs használva prímere a Teslának, hanem az 1200V egyik fele földelve van a másik a tekercs alsó pontjára csatlakozik. Tök jól müxik a dolog, de sajna csak keveset tudtam próbálgatni mert a nem használt primeren akkora fesz jött vissza, hogy átütött/kigyulladt a banánhüvelyek szigetelése (hiba volt fém lapra szerelni) Most 45 ohm mérhetö a fémlap és a hüvelyek fém része között :-)) szóval gyártanom kell müanyag tartórészt a csatiknak...


pén. aug. 27, 2004 22:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Egy hülye ötlet:

Kényszeríts rá 2-szeres felharmonikust, olyan fázisban, hogy a maximumok az egyik félperiódusban erősítsék egymást, a másikban gyengítsék, és egy egyszerű szikraközzel megcsapolhatod a felesleget.


pén. aug. 27, 2004 20:58
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Szerintetek lehet valahogy egyenirányítani ekkora feszt ami a Tela tekin megjelenik? Az sem baj ha rossz a hatásfoka, de érdekes elektrosztatikus kisérleteket is lehetne csinálni.


pén. aug. 27, 2004 19:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
3nF-ot mértem egy feten, egyébként 10nF-ot stzoktak ajánlani a próbálgatáshoz.


pén. aug. 27, 2004 19:28
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Megtekertem a gate-trafókat. Beindult a meghajtóáramkör. Viszont a szekunderen van egy kis túllövés. Próbaképp bekötöttem egy 20 Ohm-os ellenállást, vele párh. egy diódát, a két Z-diódát és terhelésnek egy 2,2 nF-os kondit. A jelemelkedés ill. esés nagyon szép, csak az a túllövés ne lenne...
Skori! Nálad milyen a jelalak a gate-eken? Gondolom nincs túllövés :) ...

Üdv.:Kaninjo


pén. aug. 27, 2004 19:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Összeraktam, beindítottam az oszcillátort. Eddíg egész jól műxik! :D Kész van a gate-meghajtó trafó áramköre is, ezt majd csak holnap (ill. ma délután :) ) tudom éleszteni. Előtte viszont meg kell tekernem a trafókat :? ... Próbának valami olyasmit képzeltem el, hogy bekötöm az ellenállást és a diófát, ami a gate-nél van (beleértve a Z-diódákat is :) ), a FET-et pedig egy kondival helyettesíteném. (Csak az a kérdés mekkorával!) Talán így is látható lenne, hogy jó-e a traff vagy sem.

Üdv.:Kaninjo


pén. aug. 27, 2004 0:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Köszönöm! Így már értem! Megpróbálom ezt az IC-t, ha nem sikerül maradok én is a 4046-nál. Engem főleg az FM és a fázisdetektor "fogott meg" a MAX038-ban, nomeg az is, hogy van itthon :D ...
Sikerült találnom 2 egyforma ferrit-trafót, úgyhogy lehet megpróbálom megtekerni a gate-driver trafókat (van egy olyan rossz sejtésem, hogy soxor át fogom én azokat tekerni :) ).
Ha már itt tartok: találtam egy olyan ferritet is, amire ez vagyon írva: 360 N67. Valaki be tudná azonosítani nekem ezen számok alapján?
:wink:

Üdv.:Kaninjo


szer. aug. 25, 2004 22:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hi!
Tényleg nem rossz IC, de nem PWM van benne csak impulzus szélesség modulátor, a szinusz és háromszögjel meg nem igazán kell a Tesla tekercshez. Viszont ami nem semmi 20MHz-ig megy. Végülis fel lehet használni. Amúgy egy 4046-os 94Ft a Lomexben...... garantáltam 50%-os kitöltési tényezőjű négyszöget állít elő maximum 1,5MHz-ig. A két fásiskomparátora közül az egyik jól használható a frekikövetéshez.

Ez úgy müxik, hogy a feszültséghez képest az áram indultív terhelés esetén időben késik, kapacitív terhelésnél siet, ohmos terhelés esetén pedig pontosan a feszültséggel együtt fut. Amikor a Tesla tekercs rezonál akkor van egy rá jellemző fázistolása (közel ohmos jellegü, de nem teljesen) Ha a freki túl nagy akkor induktívabb, ha kicsi akkor kapacitivabb felé változik az impedanciája (ez csak a rezonancia környezetében igaz) Ha a fázishelyzetet figyeli az elektronika és a tekercs a rezonancia közelében levő frekit kap akkor a fáziskomparátor jelével lehet korrigálni a frekit. Nemsokára teszek fel rajzot az oszcillátor részről is - nem olyan vészes :-)
Szóval jól sejted, erre kell a fáziskomparátor. A MAX038-at nem ismerem, valószinűleg ezzel is meg lehetne oldani - szép feladat :-) Nekem a frekikövetés csak a második változatomban sikerült használhatóra. Egyébként egy sima kizáró-vagy kapu is jó fázisdetektornak és akkor bármilyen VCO-t mellé lehet rakni. A legkorrektebb megoldás valószinüleg a Tesla tekercs szekunder (föld felé menö) áramának figyelése lenne a fáziskomparátorral (de ezt még nem próbáltam, mert plusz vezetékeket jelentene).

Skori


szer. aug. 25, 2004 21:35
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Találtam itthon egy MAX038 névre hallgató IC-t (egyébként FET-eket kerestem :) ). Egy függvénygenerátorból bontottam. Nézegettem az adatlapját szvsz elég komoly tudású kis eszköz lehet (VCO, fázis detektor, FM, PWM, 3 vagy 4 féle jelalak). Lehet, hogy mégis inkább ezzel építkeznék, mint a TL494-essel.
Ugyanakkor lenne egy-két kérdésem: hogyan is működne ez a frekvencia-követés? Jól sejtem, hogy a fázis detektorait lehetne felhasználni erre a célra?

Előre is köszönöm!

Üdv.:Kaninjo


szer. aug. 25, 2004 16:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Értem. Köszi! Lehet akkor megpróbálom először a trafós meghajtást, hátha összejön...

Üdv.:Kaninjo


szer. aug. 25, 2004 0:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Hali!
Egy lemezcsík közepére pontozóval ütöttem egy pontot, ezen el tudott forogni ha a csúcsra felraktam. A két szélére ellentétes irányba raktam egy-egy drótbajszot. Az ezek végén megjelenö plazma tolóereje forgásba hozta a lemezt a tekecs tetején (annyira felpörgött, hogy a végén le is esett) és közben valahogy így nézett ki.

A trafós és az IC-s meghajtásnak is vannak elönyei és hátrányai, de mivel IC-st még nem csináltam csak tippelni tudok. Ha egy sima kapcsolóüzemu tápról lenne szó akkor jobban hajlanék ara, hogy legyen IC-s, de Tesla tekercs esetén nem 100%-hogy az a jobb (egy trafó azért nehezebben száll el :-))

TL494 maradhat, bár én nem azt használtam hanem CD4046-ost ennek az oszcillátor része 1.5MHz-ig jó (de ez nem PWM hanem PLL IC). Pár kapcs. rajzot már feltettem a weblapra, az oszcillátor rajza valószinüleg a jövö hétre marad.....

üdv:
Skori


kedd aug. 24, 2004 23:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Skori!
Ez hogy a csudába sikerült? :D
http://www.startadsl.hu/skori/tesla/fot ... sla_13.jpg
Érdemes lehet szerintetek foglalkozni a TL494-es kapcsolással, vagy próbálkozzak inkább mással? Ill. tűnődöm, melyik FET-meghajtót válasszam: a trafósat, vagy az IC-set? A trafós biztonságosabb, az IC viszont egyszerűbb (főleg nekem, aki nem tud noormálisan megtekerni egy ferrit-trafót :) )...

Üdv.:Kaninjo


kedd aug. 24, 2004 22:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Ezt értettem, részemről az nem tiszta, hogy ez a visszacsati hivatott-e utánhangolni az oszcit, ha a rezgőkör rezonancia-frekvenciája megváltozik. Mert ezek szerint, ha az oszci nem pontosan a Tesla-tekercs rezonancia-frekijén van (ill. elhangolódott), akkor megnő a tápfesz, így a visszacsatin keresztül újra ráhangolja az oszcit a T.-tekercs rezonanciájára. Én legalábbis valami ilyesmire gondoltam... :D

Üdv.:Kaninjo


hétf. aug. 23, 2004 14:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Kaninjo!

"This feeds a portion..." (E-kivezetés)
Magyarul:
"Ez a kivezetés a nagyfeszültség egy részét táplálja a TL494-be, a célja: lejjebbtolni a frekit, ha a nagyfesz emelkedik."

üdv!

edl


hétf. aug. 23, 2004 10:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Szerintem elég értelmetlen dolog a 494 9-10 lábát összekötni, majd ennek a jelnek a negálját képezni a vn10km fettel.
Valószinű, hogy az 'E' az utánhangolás.
A meghajtás szerintem lehet IC-s is, de így legalább galvanikusan el van szigetelve.
Szerintem eccerűbb lett volna a 9 és 10 lábakról külön-külön az ellenütemű jelet rávinni a meghajtásra, minthogy közösítve, majd innen újra negálva a jelet.


Üdv.: Gergő


hétf. aug. 23, 2004 0:11
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
Nem olyan bonyolult dolog az a vezérlés...
Apropó! Az első képen van egy visszacsatolás (E jelű pont) a '+' tápról. Ez lenne hivatott "utánhangolni" az oszcit?
Ki lehetne váltani ebben a kapcsolásban a ferrit trafós gate-meghajtást IC-re ill. a végfokot IGBT-sre?
Nem gond, hogy a TL494 két kimenete közösítve van?


vas. aug. 22, 2004 22:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 475
Hozzászólás 
Úgy tünik, a vezérlés nem egy egyszerű feladat...
Keresgéltem és találtam egy vezérlést:
http://www.richieburnett.co.uk/sstc01.gif
http://www.richieburnett.co.uk/sstc02.gif

Az oldalon sok képet találtok a kész tekercsekről.

Gergő


vas. aug. 22, 2004 21:33
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 848
Tartózkodási hely: Fejér megye
Hozzászólás 
Hali!
Jobbulást!
Pedig műxik. http://www.startadsl.hu/skori


vas. aug. 22, 2004 10:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2273
Hozzászólás 
Szevasztok!
Én is újra itt vagyok. Végre nyitott valaki egy érdekes témát. Egy pár napig nem voltam, mert ágyban fekvő nagyon beteg voltam. Asszem most kinyomtatom ezt a sok hozzászólást és visszamegyek az ágyba elolvasni, mert még elég gyenge vagyok.
Skori: valamiért nem megy az oldalad! Azt írja, hogy a távoli kiszolgáló nem található. :shock:


vas. aug. 22, 2004 9:24
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Skori!

Nem kerestem megoldást, mert nem zavart (üzemszerűen mindig induktív a terhelés), de izmosabb meghajtóval kevésbé jelentkezik. Mobilon most nem érsz el, mert elhagytam a töltőmet. Holnap megyek a műhelybe, ott elvileg van még egy töltőcsatlakozóm. Ha holnap felhívsz, és elérhető vagyok, az azt jelenti, hogy a műhelyben tartózkodom, és jöhetsz! Valami vasmag biztosan lesz a toroidon kívül is!


szomb. aug. 21, 2004 19:59
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1832
Hozzászólás 
Skori: OK, irj emailt majd, dp1 <kukac> freemail <pont> hu cimre :)


szomb. aug. 21, 2004 19:52
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
_Danko_:
Köszi, ha ott tart majd a dolog akkor élnék a lehetöséggel!


szomb. aug. 21, 2004 19:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 3932 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 75, 76, 77, 78, 79  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 57 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség