Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 20:57



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Funkee! Ez lesz a jó megoldás, köszi, innentől elboldogulok én is! Mégegyszer köszi!

SMA írta:
Kellene nekem egy olyan kapcsolás, ami a bemenetéről vezérelhető CMOS/TTL jellel.
Az egyik ( lefutó )impulzus átbillenti és a kimenete úgy marad, majd másik ( felfutó ) impulzus visszabillenti és úgy marad, tetszőleges ideig, a kimenete.
Ez ismétlődik, változó időnként.
Mit javasoltok ami stabil, megbízható?


A lefutó/felfutó impulzus alatt nem élt értesz véletlenül? (Bár gondolom nem, mert akkor az eredeti jeled is "tudja" ezt...) Mert ha 0 vagy 1 impulzusra gondolsz, akkor ahhoz, hogy a 0 impulzus (1->0->1) után 1 impulzus (0->1->0) legyen, akkor az eredeti 1-ből le kell mennie 0-ba előtte, az meg egy újabb impulzus...
Rajzolnál egy idődiagramot hozzá (bemenő/kimenő jelek)?

Üdv, DMaster


vas. okt. 31, 2004 15:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Kellene nekem egy olyan kapcsolás, ami a bemenetéről vezérelhető CMOS/TTL jellel.
Az egyik ( lefutó )impulzus átbillenti és a kimenete úgy marad, majd másik ( felfutó ) impulzus visszabillenti és úgy marad, tetszőleges ideig, a kimenete.
Ez ismétlődik, változó időnként.
Mit javasoltok ami stabil, megbízható?
Üdv! SMA


vas. okt. 31, 2004 15:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Dmaster!

Jönnek az igények. Ezért szeretjük, ha a kérdező mindjárt a megoldandó feladat egészét közle nemcsak azt, hogy ő milyen úton indulna el.

Szóval:
adott két szál madzag(amin anyu teregeti a ruhákat)
adott két típusú fogyasztó a végén:
1. LED(tökmindegy, hogy hány és milyen szinű vagy szagú) max 1 A fogyasztással
2. Motor, aminek kell vezérelni az irányát és a sebességét.

A köv kérdés: A motornak milyen fesztartományra van szüksége, hogy azt csinálja amit akarsz?
A motort automatika vagy kéz vezérli a fordulatszám tekintetében

Tételezzük fel, hogy +/- 5 és 12 V között. Ekkor a ledek mehetnek a motorral párhuzamosan kapcsolt kapcsüzemű átalakítóról(vagy stabilizátorról) egy graetz híd segítségével. És ehhez hozzáadad az általam említett vezérlőjeleket, hogy tudja a motor és a led is, hogy mikor kapcsoljanak be...

A másik ötletem, ami jól nyomonkövetkető és nem kell nagyfrekiket kiszűrni és rezgőköröket hangolni, azaz:
A drótra ráteszed a teljes 12V-ot. A ledeket csak akkor kapcsolod be, ha egy pillanatra fesz megnövekszik pl 16 V-ra. A kikapcsolás is így működik azaz, ha újra érkezik 16 V, akkor kikapcsol. Dedikálhatod a jelek a könnyebb érzékelés és biztosabb működés érdekében pl úgy, hogy a bekapcs 16 V a kikapcsolás meg 20 V legyen és az időtartam 10 ms. Kell egy tároló, hogy a ledeket vezéreld, pl RS. Ezt megcsinálni öt perc + áfa.
A motor is szintén a fix 12 ról menne, de az irányváltást híddal oldanád meg a motor közelében. A fordulatszámot pedig úgy vezérelheted, h néha kiadsz egy negatív impulzust aminek a "magasságából" (feszéből) a motorvezérlő tudna következtetni, hogy melyik irányba és mennyire forogjon. A negatív jel legyen pl a következő:
-2 V-nál kevesebbnél a motor leáll
-5 V a legnagyobb fordulatszám + irányban
-10 V a nulla fordulatszám(nem használt állapot, hiszen ilyenkor ki kell kapcsolni a motort)
-15 V a legnagyobb fordulatszám - irányban


Egyenlőre ennyit. Vázlatos rajzot is adhatok majd, de megtarvezni nem szeretném/ nem niztos, hogy meg tudom(PWM).

Most mennem kell.

Üdv, Funkee


pén. okt. 29, 2004 16:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 124
Hozzászólás 
Salvatore Salvataggio írta:
amatőr folyt:
nekem egy házilagosan elkészíthető stereo erősítő kellene.


Egy házilag készített nem érdekel? Be kellene dobozolni, emiatt több, mint 10 éve fekszik a szekrényben. :lol:


pén. okt. 29, 2004 13:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Gafly írta:
Ahova ket szal drot el tud menni, oda miert nem tud egy harmadik is?


El tudna, csak az a kettő már ki van építve, és elég macera ( :arrow: kvázi kivitelezhetetlen) lenne a harmadikat is megcsinálni.

Üdv, DMaster


pén. okt. 29, 2004 12:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Két dolgot elfelejtettem még írni, a motor fordulatszáma és forgásiránya, merthogy azt is variálni kell...

Funk írta:
Már rég megoldott dolog, amit akarsz.
Ha te vonalodon megyünk tovább, akkor inkább aszondom, hogy Tedd a 12 V egyen a vezetékre meg modulálj rá két vezérlőjelet pl. 30 kHz és 300 kHz(csak egy pl). Majd a másik végen a ledeknek csak akkor engeded a tápot(egy kapcsoló eszközzel), ha megérkezik a 300 kHz. A 30 kHz-nél szintén így jársz el...... Nem kell tovább magyaráznom ugye?


Hmmm... nem rossz megközelítés. De ezzel így még nem oldható meg a motor fordulatszámának változása.

Funk írta:
Ez az egyik lehetőség, de messze nem a legegyszerűbb. A másik, hogy váltakozó feszt(négyszögjel vagy szinusz vagy amit akarsz) engedsz a következők szerint a kábelre: Ha a motort szeretnéd üzemeltetni, akkor csak pozitív félperiódusokat, ha csak a ledeket szeretnéd működtetni, akkor csak a negatív félperiódusokat engeded rá az érpárra. Többet itt sem segítek :-)


Ennél csak az a gondom, hogy így meg nem tudom a motor forgásirányát változtatni, pedig az is kéne. :(

Sorry, én nem írtam ezeket le, amúgy jó a megoldás. És ezen új ismeretek fényében? :oops:

Üdv, DMaster


pén. okt. 29, 2004 12:12
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Nem néhány, hanem "jónéhány".

Aha.

Ahova ket szal drot el tud menni, oda miert nem tud egy harmadik is?

Probald meg valtott polaritassal:
Egyik palritassal vilagitanak a LED-ek, a masikkal meg forog a motor.
Ha meg gyorsan valtogatod akkor forog is es vilagit is :)))))

Vagy siman kiviszed a 12V-ot, es helyben kapcsolod ki/be
a fogyasztokat pl. hangfrekis jellel, akar egy NE567 PLL +
teljesitmeny tranyo...


pén. okt. 29, 2004 12:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Dmaster!

Már rég megoldott dolog, amit akarsz.
Ha te vonalodon megyünk tovább, akkor inkább aszondom, hogy Tedd a 12 V egyen a vezetékre meg modulálj rá két vezérlőjelet pl. 30 kHz és 300 kHz(csak egy pl). Majd a másik végen a ledeknek csak akkor engeded a tápot(egy kapcsoló eszközzel), ha megérkezik a 300 kHz. A 30 kHz-nél szintén így jársz el...... Nem kell tovább magyaráznom ugye?

Ez az egyik lehetőség, de messze nem a legegyszerűbb. A másik, hogy váltakozó feszt(négyszögjel vagy szinusz vagy amit akarsz) engedsz a következők szerint a kábelre: Ha a motort szeretnéd üzemeltetni, akkor csak pozitív félperiódusokat, ha csak a ledeket szeretnéd működtetni, akkor csak a negatív félperiódusokat engeded rá az érpárra. Többet itt sem segítek :-)

Salvatore Salvataggio!

Nekem van nyákom, kapcsolásom, alkatrészem és hozzávaló hűtőbordám. Ha kell lesz trafóm is meg dobozom stb.

Írj emailt a funkee(kukac)freemail.hu-ra!

Üdv, Funkee


pén. okt. 29, 2004 12:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Gafly írta:
Nehany LED hogy vesz fel 1A-t?


Úgy hogy kicsit elírtam. Nem néhány, hanem "jónéhány". A gáz az, hogy nem lehet tudni pontosan mennyi kapcsolódik az adott pillanatban a tápra. Az 1A csak egy abszolut biztonsági maximum.

Üdv, DMaster


pén. okt. 29, 2004 11:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
amatőr folyt:
nekem egy házilagosan elkészíthető stereo erősítő kellene.


pén. okt. 29, 2004 11:46
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 8673
Tartózkodási hely: Ahol fikázni könnyű alkotni nehéz!
Hozzászólás 
amatőr folyt:
nekem egy házilagosan elkészíthető stereo erősítő kellene.


pén. okt. 29, 2004 11:45
Profil Privát üzenet küldése ICQ Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
Nehany LED hogy vesz fel 1A-t?


pén. okt. 29, 2004 11:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás "Amatőr" kérdések
Hali!

Nem szándékoztam ennek új topikot nyitni, de nem volt olyan, ahová be tudtam volna zsúfolni. Így adtam neki olyan címet, ahová más hasonló dolgok is beférnek adott esetben... Szóval:

A következőre lenne szükségem:

Egy érpáron kellene két fogyasztót (az egyik egy villanymotor, a másik néhány LED) egymástól függetlenül táplálni. Arra gondlotam, hogy két különböző (mondjuk 1 kHz és 10 vagy 100 kHz) frekvenciájú jellel hajtom őket meg, ez ugye egy alul- és egy felüláteresztő szűrőpárral megoldható. Az ármfelvételük 12 V-ról 1-1 A.

Első kérdés: hogy lehet szűrőket ilyen relatíve nagy teljesítményre méretezni?

Másik kérdés: Ez ugye nagyon szépen műkszik, ha szinuszos jellel táplálom. Viszont én négyszöggel szeretném meghajtani (PWM). Ekkor mi van, be fognak-e zavarni a négyszög harmonikusai?

Esetleg milyen alternatív megoldás képzelhető el?

Üdv, DMaster


pén. okt. 29, 2004 11:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 62 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség