Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: csüt. márc. 28, 2024 9:22



Hozzászólás a témához  [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Következő
"Amatőr" kérdések 
Szerző Üzenet
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
fxdx:
>Kb 25m-re vezettem el, a bemenetet RC taggal (kb 1mp) jól megszűrtem.
Az 1mp mit jelent?
KTY81-210 szerezhető be, remélem ez is jó.

Másik amatőr kérdés:
Egy 220/12V-os trafó primer tekercsét 110V-ra is lehet kötni. (1,2,3,4 kivezetések, 220V: 2-3 pont, 110V: 1-3, 2-4 pontok összekötve). Utóbbi kötésnél 220-at adtam rá hogy 24V-ot kapjak, de csak gomolygó füst lett okoskodásom eredménye. Annyit már tudok, hogy ez nem jelent jót. :D
Miért nem működik így?


hétf. feb. 28, 2005 20:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 64
Tartózkodási hely: Csak az asszony meg ne tudja
Hozzászólás 
Sziasztok!
Van egy kibuherált régi laptop LCD-m szines és elég nagy 13"-os.
Szeretnék erre rákötni egy állandóan üzemelő kamerát,ami a bejáratot nézi.
Hogyan lehet ezt megoldani?

Üdv:Raul.


hétf. feb. 28, 2005 18:16
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 674
Tartózkodási hely: Salgótarján
Hozzászólás 
Az FBS tényleg savas, korrodálni fogja a forrasztást, az érintkezőket.
(tapasztalat)
Az Uverapid is jó, tényleg felmelegszik, de azért 100fok csak akkor lesz max,
ha rengeteget nagytömegben hagysz megkötni.
Vagy válassz hosszabb kötésidejűt, az nem melegszik.
Én kibelezett kondi házába tettem, azt öntöttem ki.
NTC-k, meg ilyenek helyett én inkább a KTY (pl KTY78)sorozatú félvezető alapú
ellenállást javaslom. Sokkal pontosabb. 25fokon 1 és 2K-sak szoktak lenni.
Egészen 300fokig is van. Dióda és tranyó tokozásúak. Kb 25m-re vezettem el,
a bemenetet RC taggal (kb 1mp) jól megszűrtem.


vas. feb. 27, 2005 18:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Gafly:
> Kiöntésre miért nem jó az FBS?

Meg sohase probaltam ezert nem
merem ajanlani...
Egyebkent jonak kellene lennie.

Ugyanakkor az UVERAPID-ot se
hasznaltam meg kiontesre.

A vodros mugyantat igen, az tuti
par proba utan...


vas. feb. 27, 2005 13:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Funk:
>Ekkora távra szimmetrikus rendszer ajánlott(szvsz a zavarvédelem miatt, pl UTP kábel)...
Ha egy érpáron vezetem a 4-20mA-t 100m-re, ott egy ellenálásról a feszt egy differősítőre vezetem, nem nyomják el egymást a zavarok?

Gafly:
Kiöntésre miért nem jó az FBS?


vas. feb. 27, 2005 13:23
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 674
Tartózkodási hely: Salgótarján
Hozzászólás 
szerintem az 1 vezeték páron 2 működtetés így a legegyszerűbb:

Kép

A DC feszétől és polaritásától teljesen független az AC átvitele, és viszont.
(pl antennaerősítőkben is ezt alkalmazzák)
A motor meg sem nyikkanna a váltótól de azért oda sem árt egy L, a C meg azért van rajta, ha a kommutációja miatt szikrázna, ne villogtassa a LED-eket. ( A kondik persze unipolárisak)
L-eknek kb elég, ha 2-3W-os trafómagokra légréssel néhány tucat menetet feltekerünk.


vas. feb. 27, 2005 13:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Kétkomponenses mûgyanta szinte mindennek ellenál és
> szigetel és nem bánt semmilyen elektronikus alkatrészt.

Azert a keveresi aranyokkal nem art kiserletezni, mert
marhaul fel tud melegedni "kotes" kozben szinte fustol....

Szoval egy-ket probat elotte mindenkeppen kell tenni.

A masik kerdes hogy hol lehet kapni nem vodros kiszerelesben?

Nekem jo tapasztalatim vannak a tubusos kiszerelesu
UVERAPID mugyantaval (ehhez inkabb a lassabbat
az UVERAPID 20-at hasznalnam). Igaz kiontesre
nem hasznaltam csak ragasztasra...

Az FBS is nagy kedvencem (nem kionteshez).
Ami "savassagot" erzel az a kotes soran felszabadulo
ecetsav. Ha kikemenyedett (ponosabban az a jo hogy
tok kemeny soha nem lesz) utana mar teljesen semleges.


vas. feb. 27, 2005 9:44
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
Szega!

Ekkora távra szimmetrikus rendszer ajánlott(szvsz a zavarvédelem miatt, pl UTP kábel)... és nem biztos, hogy egyenben kellene az infót továbbítani, hanem mondjuk az NTC egy oszcillátort hangolna jobbra-balra. Az infó visszanyeréséhez azonban a vevörészt teljesen meg kell változtatni.

Sok sikert!

Üdv, Funkee


szomb. feb. 26, 2005 22:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Szia Watt!
Köszönöm a választ.
watt írta:
Kétkomponenses műgyanta szinte mindennek ellenál és szigetel és nem bánt semmilyen elektronikus alkatrészt. Hátránya, hogy amit beöntöttél az úgy marad örökre.




Nem baj, legalább megmaradnak az utókornak zseniális alkotásaim. :lol:
Vmi ilyesmivel ( www.gelez.fw.hu ) szeretném az NTC által érzékelt hőmérsékletet 100m-re továbbítani. A tranyó a henger másik végén lenne, nehogy az esetleges melegedése megzavarja az NTC-t.


szomb. feb. 26, 2005 20:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Kétkomponenses műgyanta szinte mindennek ellenál és szigetel és nem bánt semmilyen elektronikus alkatrészt. Hátránya, hogy amit beöntöttél az úgy marad örökre.

Mitől lesz távadó egy NTC? Akarsz valami elektroniát is beleönteni mellé? Milyen módon(analog, digital) akarod a jelet kihozni és milyen messzire akarod elvinni?


pén. feb. 25, 2005 8:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: csüt. szept. 16, 2004 20:51
Hozzászólások: 125
Hozzászólás 
Sziasztok

Egy hőmérséklet távadót szeretnék csinálni. Arra gondoltam, hogy az egészet beletenném egy hengerbe, kiönteném vmi. megkeményedő anyaggal, csak a vezetékek jönnének ki belőle, és így komlett egységként kalibrálnám. Teljesen vízmentes, rázásálló tokozás lenne.

Kérdésem, hogy mivel kellene kiönteni? Szigetelő legyen, ellenálló napfénynek, nedvességnek, ne ártson az elektronikának. Az FBS nem tűnik rossznak, de savanyú ecetszaga nem tetszik, mintha vmi sav lenne.
Hőérzékelőnek NTC-re gondoltam. Mit jelent az 5-10-20% paraméter? Milyen ezeknek a hosszú távú stabilitása?
zoli


pén. feb. 25, 2005 6:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Hogy őszinte legyek én sem tudom pontosan a működését, de szerintem nem magát a jelet tárolják, hanem a hozzá tartozó ábrát a kijelzőn. Ha hülyeséget írtam sikítson valaki! :)


kedd dec. 07, 2004 10:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 754
Hozzászólás 
Nézegetem az utóbbi időben a logikai analizátorokat, de nem egészen értem a működésüket. Az lep meg, hogy általában 1-8 KB memória van bennük, mikor többszáz MHz -en vagy akár GHz -es mintavételezéssel dolgoznak. Azt tudom, hogy a statikus RAM drága, mert néhány ns a hozzáférési ideje, de azt végképp nem értem, hogy mire elég néhány KB.
Ha csak 8 bites analizátort nézek, akkor 1 mintavételhez 1 byte -ot kell letárolni. 1 KB így 1024 mintavétel letárolását teszi lehetővé. Ha csak 1 MHz -en mintavételezek, akkor is csupán 1us -t tudok rögíteni. Ennek semmi értelme.
Egyetlen analizátornál láttam, hogy tömörítve tárolja le az adatokat, a többinél nem írtak ilyen adatokat. Sok helyen (pl. Tektronix, HP) Ks -ben mérik a műszer "kapacitását". (gondolom, kilosample) Itt nem kell a csatornák számával foglalkozni a számításnál, de így is nagyon kevésnek tartom a néhányezer mintás adatot.

Nagyon örülnék, ha valaki felvilágosítana ezeknek a műszereknek a működéséről!

Előre is köszönöm!


hétf. dec. 06, 2004 21:16
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Nem.


vas. nov. 28, 2004 14:58
Profil Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2696
Hozzászólás 
Na ezzel az egy vezetékpáron táp meg vezérlés dologgal régebben már foglalkoztam én is :) Bár csak elvi szinten
Az ötletem annyi, hogy tegyél pic-et minden fogyasztóhoz illetve vezérléshez. 50Hz-es váltóval tápláld a fogyasztókat, de csak az egyik félperiódust használva! A másikban meg mehetne a pic-ekhez a vezérlőkód! :) A sima sinus jel nem fog semmit csinálni a pic-eddel, de a másik félperiódus alatt simán érti majd a vezérlést. Innentől már csak a programon múlik, hogy mit csinálsz vele :) A pic tud pwm-et is akár.
Jah és ezzel a módszerrel elvileg korlátlan számú fogyasztó vezérelhető, de a félperiódus ideje megszabja a kiadható utasítások hosszát és számát!


vas. nov. 28, 2004 14:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2004 16:44
Hozzászólások: 239
Tartózkodási hely: Kmét
Hozzászólás 
Na megnéztem az erősítőt belülről. 2 darab IC van benne, melyek tipusa KIA6210. Ezekre egy katalógus azt írja hogy 13-25V tápfesz és 2X18W teljesítmény. Mondjuk így nem tudom hogy lesz 4*40W-os de mindegy. Egyébként 10A-es biztosíték van benne. Na szóval akkor lehet hídba kötni?

Köszi


vas. nov. 28, 2004 14:23
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
dmaster!

Nincs mese, ezt csakis trafóval érdemes megoldani, hacsak nem elégszel meg egy beteg szentjánosbogár fényével.

intruder!

A 4*40W-os erősítők 99%-a már belül hidalt, tovább hidalni nem lehet!


vas. nov. 28, 2004 11:14
Profil Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

intruder01 írta:
Na nekem volna egy nem egészen ide illő kérdésem, de gondoltam elég amatőr ahhoz hogy bemerjem írni. Na szóval van egy négycsatornás autós erősítőm, (4x40W) Azt szeretném kérdezni hogy meg lehet e csinálni hogy valahogy hídba kötni hogy 2x 80W jöjjön ki. Ha jól tudom akkor gyárilag nem lehet hídba kötni (nincs kapcsoló vagy akármi ami utalna rá)
Üdv


A négy bemenet közül kettőre a két oldal jelét kötöd, a másik kettőre pedig ugyanazokat a jeleket, csak fordított polaritással (mondjuk egy-egy fázis fordító kapcsolásba kötött műveleti erősítőn keresztül). A hangszórókat pedig az eredeti és fordított jelek kimeneteinek melegpontjai közé teszed.


vas. nov. 28, 2004 9:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. ápr. 26, 2004 16:44
Hozzászólások: 239
Tartózkodási hely: Kmét
Hozzászólás 
Na nekem volna egy nem egészen ide illő kérdésem, de gondoltam elég amatőr ahhoz hogy bemerjem írni. Na szóval van egy négycsatornás autós erősítőm, (4x40W) Azt szeretném kérdezni hogy meg lehet e csinálni hogy valahogy hídba kötni hogy 2x 80W jöjjön ki. Ha jól tudom akkor gyárilag nem lehet hídba kötni (nincs kapcsoló vagy akármi ami utalna rá)
Üdv


szomb. nov. 27, 2004 22:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Skori írta:
Miért gond a tekercs használata? Ilyen kicsi feszről azzal lenne a legjobb, vagy egy apró trafóval feltranszformálni és hajrá. Esetleg soros rezgőkörrel is lehetne feszt növelni, akkor az áramot is jól kézben lehet tartani (1 tekercs 1 kondi, meg a ledek.....)


Leginkább az a gond a terekcsekkel, hogy nincs gyakorlatom a használatukban :oops: , és ezen hiányosságot most nincs lehetőség pótolni. Másrészt nagyon kevés hely van az áramkörnek, egy kb 1-2 cm2-nyi SMD NYÁK fér csak el.

Persze egy próbát ez is megér... :wink:


pén. nov. 26, 2004 9:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás 
Miért gond a tekercs használata? Ilyen kicsi feszről azzal lenne a legjobb, vagy egy apró trafóval feltranszformálni és hajrá. Esetleg soros rezgőkörrel is lehetne feszt növelni, akkor az áramot is jól kézben lehet tartani (1 tekercs 1 kondi, meg a ledek.....)

Esetleg schottky diódákkal is lehet próbálkozni, de kétszerező nem biztos, hogy elég, több lépésben kell a feszt növelni: nagyon alacsony lesz a hatásfok és alkatrésztemető is. Induktivitásokat meg akár készen SMD-ben is lehet venni.........


pén. nov. 26, 2004 9:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Gafly írta:
Probald meg germanium diodakkal az egyutas
feszultsegketszerot nagy fenreju poris LED-el
korlatozo ellenallas nelkul. Egy gyors probat meger,
lehet hogy vilagitani fog...


Megpróbáltam, illetve csak akartam, mert a lomos dobozból előtúrt germánium diódák egytől-egyig szakadtak voltak... :(

Si-diódával próbáltam, azzal nem állt szóba. Majd ma veszek Ge-t, és megnézem azzal. Köszi!


pén. nov. 26, 2004 8:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Esetleg egy kondis-diódás emelés, ha mûködik ilyen alacsony
> feszültségrõl...

Probald meg germanium diodakkal az egyutas
feszultsegketszerot nagy fenreju poris LED-el
korlatozo ellenallas nelkul. Egy gyors probat meger,
lehet hogy vilagitani fog...


csüt. nov. 25, 2004 14:54
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 136
Hozzászólás 
Hali!

Kb. 1V-os, 10 kHz-es négyszögjelről kellene 8-10 ledet meghajtanom (sorosan, párhuzamosan, tökmindegy). A feszültség emeléshez a tekercses megoldást mellőzném. Esetleg egy kondis-diódás emelés, ha működik ilyen alacsony feszültségről...

Ja, és minél kisebb méretben kellene megoldani...

Végszükség esetén a jel frekijét lehet változtatni, 1 és 100 kHz között, de csak ha máshogy nem megy.

Mit javasoltok?


csüt. nov. 25, 2004 14:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindenki!

Ismét van kérdésem-kérésem:
Olyan kis táp-penelek, KIT-ek érdekelnek, amiken a 3-lábú, 1,5A-es stabil IC és néhány kiegészítő alkatrésze van.
Hol lehet csak a panelt megvenni?
Üdv! SMA


hétf. nov. 08, 2004 17:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor és Többiek!

Igazad van, Én kicsit másképpen indulok el egy áramkör tervezésénél és kivitelezésénél.
A korrektornál akkor azt lehetne csinálni, hogy a csatoló kondit elkerüljük, hogy a bemeneti fokozatot szimmetrikusra átépítjük.
Ez egyszerű és több előnye is származik ennek a megoldásnak.
A bemeneti impedanciát a két-részre osztott 47kOhm értéke adja, tehát 2x23,7kOhm kell majd, ez szabványos érték a 0,1%-os sorból. A visszacsatolás és a lehúzó ellenállások aránya adja meg a fokozat erősítését. Ha 10-szereset akarunk itt erősíteni, akkor a két következő ellenállás az 237kOhm lehet. Ide sajnos muszáj 0,1%-os ellenállásokat betenni!
Ez a tízszeres erősítés javítja az azonosfázisú elnyomást, de lehet nagyobb is. A közösmódusú zavarjelek kiesnek ( részben ). Csökken a zajszint, a búgás, ami ilyen áramköröknél előfordulhat. Minden szempontból jó egy szimmetrikus bemenet.

Megpróbálom majd azt a vezérlő-áramkört, köszönöm a segítséget. :)
Üdv! SMA


vas. nov. 07, 2004 11:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 321
Hozzászólás 
Köszi.

Tényleg csak ennyi lenne? :)


pén. nov. 05, 2004 21:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
hcs írta:
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mint amatőr:

Van egy régi típusú páraelszívó. 3 fokozatban működik. Ebből a két lassabb nem jó. Szétszerelés után láttam, hogy a két fokozatnak 1-1 RECOMIX 190RJ "ellenállásszerű valami" biztosítaná a feszt.

Az a kérdésem, mi ez a hengeres, kétlábú cucc. Ami szerepel rajta:

RECOMIX 190RJ R615 16W C3

Köszi a segítséget... :oops:


Hello!

Szvsz egy 190ohmos, 16W-os ellenállat.


pén. nov. 05, 2004 13:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 321
Hozzászólás 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mint amatőr:

Van egy régi típusú páraelszívó. 3 fokozatban működik. Ebből a két lassabb nem jó. Szétszerelés után láttam, hogy a két fokozatnak 1-1 RECOMIX 190RJ "ellenállásszerű valami" biztosítaná a feszt.

Az a kérdésem, mi ez a hengeres, kétlábú cucc. Ami szerepel rajta:

RECOMIX 190RJ R615 16W C3

Köszi a segítséget... :oops:


pén. nov. 05, 2004 12:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves SMA és többiek! :)

Köszönöm a hozzászólásaidat, igen, biztosan lehetne javítani a korrektoron, de had jöjjön a "védőbeszéd": :oops:

> A bemenetet célszerű DC-szempontból elválasztani a hangszedőtől, ide kb. 10uF megfelel. A 47uF-os kondikat, amik a visszacsatolásban vannak, kidobni, jók lesznek táp-szűrésre.

Úgy gondoltam, hogy a kondenzátor(ok) okozta, állítólag hallható hiba szempontjából kritikus a bemeneti csatoló. Talán... Az offszet hiba miatt pedig kedvezőbb, ha az egyenáramú erősítés csak egységnyi. Egyébként az első fokozat 47 uF-jait tényleg tanácsos lehet rövidzárral helyettesíteni.

> A második NE5532-es bemeneti impedanciája nem terheli a passzív RC-kört? Az NE5532-es kb. 300kOhm-os bemenetű!

Akkor 300 kOhm, ha nincs negatív visszacsatolás. De mivel van, a bemeneti impedancia úgy a 300 kOhm sokszorosa lesz.

> A tápot célszerű LM317/337-es IC-kel felépíteni, hogy néhány mV-pontossággal be tudjuk állítani a tápokat! Ez fontos, az Offset-szempontjából és zaj is kisebb lehet.

Tudomásom szerint a (kismértékű) tápfeszültség aszimmetria nem befolyásolja az offszet értéket.

Ne gondold, hogy most feleselek, nem is szeretem a soronkénti vissza-válaszolgatást. Csak vázolni szeretném, hogy oka volt annak, ahogy terveztem anno a dolgokat. Ha hallgattam volna LP-t egy jó láncon, esetleg "csiszolgattam" volna a korrektoromat. :?

> A vezérlésnél egy dolgot tudtam kideríteni, hogy "0" jelre kapcsol át, tehát a vezérlőbemenet fel van húzva "1" szintre és ezt kell rángatni a testpont felé, hogy az átkacsolás létrejöjjön. Az az R-S tároló akkor jó lenne?

Ha jól értem, akkor vált állapotot a kimenet, amikor a bemeneten lefutó él van. Ha újabb lefutó élre vált vissza a kimenet, nem jó az R-S tároló. Megoldható a feladat egy CD4024 számlálóval, a bemenet a "CLOCK", 1. kivezetés, a kimenet pedig a "Q1", 12. kivezetés. Test az 2. és a 7. kivezetés, táp pedig a 14. kivezetés. Sok sikert!

Gilszkilabor


szer. nov. 03, 2004 21:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor és Többiek!

Érdekes az a RIAA-korrektor.
Van némi kritikám azzal kapcsolatban, de mind javító szándékú :)
A bemenetet célszerű DC-szempontból elválasztani a hangszedőtől, ide kb. 10uF megfelel.
A 47uF-os kondikat, amik a visszacsatolásban vannak, kidobni, jók lesznek táp-szűrésre.
A második NE5532-es bemeneti impedanciája nem terheli a passzív RC-kört? Az NE5532-es kb. 300kOhm-os bemenetű!
Ide a második IC-nek jobb lenne egy OPA134-es FET-es, kis zajú IC, (vagy az LF357N). Minden fokozatba jó lenne ez az IC, vagy a dual, vagy a négyes verziója.
Esetleg a korrekciós tagokat sokkal kisebb impedanciára kell méretezni, akkor a második IC már nem terheli azokat.
A tápot célszerű LM317/337-es IC-kel felépíteni, hogy néhány mV-pontossággal be tudjuk állítani a tápokat! Ez fontos, az Offset-szempontjából és zaj is kisebb lehet.

A vezérlésnél egy dolgot tudtam kideríteni, hogy "0" jelre kapcsol át, tehát a vezérlőbemenet fel van húzva "1" szintre és ezt kell rángatni a testpont felé, hogy az átkacsolás létrejöjjön.
Az az R-S tároló akkor jó lenne?
Üdv! SMA


szer. nov. 03, 2004 16:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: pén. okt. 22, 2004 19:25
Hozzászólások: 14
Hozzászólás 
SBX1620 mellé DTF12-t vagy DTF10-et vegyek?

Konkrét kérdésre konkrét választ ha kérhetem :)


szer. nov. 03, 2004 15:38
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 18:55
Hozzászólások: 79
Hozzászólás 
gris, egy Videoton RA 6380 S Cleopatra radioerőlködő
És igen mas is azta munkapont beallitast mondogatta, tehát ez lenne a típúsa(hát nem egy új darab:P), aztan meg akkor ki is cserelem majd az 1 ohm-ot 0.5-re


szer. nov. 03, 2004 9:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 683
Tartózkodási hely: lehetőleg üvegközelben
Hozzászólás 
maxell!

mi az erősítő tipusszáma?

egyébként a "cekász" helyett az a 0.5 ohm körüli kéne, mint a másik oldalon.
a melegedés pedig a munkapont beállítás hibája miatt lehet.
ha lesz tipusszám akkor leírom, hogy mit és hogy méregess a darabon.


szer. nov. 03, 2004 7:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Egy riaa korrektort nemtart semeddigsem összedobni.Úttörő koromban sokat csináltam (vagy kettőt :cry: )


kedd nov. 02, 2004 20:44
Profil Privát üzenet küldése YIM Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: kedd nov. 02, 2004 18:55
Hozzászólások: 79
Hozzászólás 
Helo!
Lenne egy erősítős kérdésem:
Van egy régi videoton erőlködőm amiben tönkre ment a végfok, ki kellett benne cserelne szamos tranyót meg valami cekaszt/zárlat védelem nemtom mi ami a masik végfokon 0.5Ohm én 1Ohm-osat raktam be és az van hogy ezen a végfokon a teljesítmény tranyók nagyon felmelegszenek/felforrósodnak ,szól minden de nagyon felmelegszik (míg a másik alig lesz a langyosnál melegebb) és félek hogy 10 percnel nem birja tovabb, esetleg valaki valami segítséget/választ? :?:


kedd nov. 02, 2004 19:00
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor és Többiek!

:)
Én is belegabalyodtam. :(
Ha kap egy impulzust, átkapcsol, ha kap még egyet, akkor visszakapcsol, csak mérni nem tudok benne semmit, tehát nem vagyok tisztában a fel, vagy lefutó élekre való kapcsolás tekintetében. :(
Sajnos belenyúlni nem lehet, több okból is. :(
Kösz, azért a segítséget.
Üdv! SMA


kedd nov. 02, 2004 18:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2573
Hozzászólás 
Harcsa!

Mondom magyarul: :lol:

A végfok kivezérléséhez többszáz millivolt (teljes kivezérléshez pl. 775mV, ha ennyi a végfok "érzékenysége") kell.
A lemezjátszó viszont csak pár mV-ot ad! Ha ezt ráteszed a végfokra, akkor csak pár mW kön ki a végfokból a többszáz watt helyett!
Tehát a lemezjátszó jelét fel kell erősíteni közben végezni egy ún. RIAA-korrekciót), majd úgy kell ráaggatni a végfok bemenetére!

Annyit légyszi nézz meg, hogy mekkora a végfok érzékenysége (vagy add meg a végfok típusát, hátha ismerjük), ill. még esetleg azt is, hogy a lemezjátszó mekkora feszkót ad ki (ez legtöbbször nem ismert, ezért írtam, hogy "esetleg". nem is olyan fontos, megvannak a "gyakorlati" értékek.)


kedd nov. 02, 2004 17:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
SMA!

Én is belegabalyodtam a magyarázatodba, de azért t'án csak megoldjuk. :) Vegyük sorra a Neked szükséges "fekete dobozt":

- Ha a bemeneten "0" van, mit csinál a kimenet?
- Ha a bemenet "0"-ról "1"-re vált, mit csinál a kimenet?
- Ha a bemeneten "1" van, mit csinál a kimenet?
- Ha a bemenet "1"-ről "0"-ra vált, mit csinál a kimenet?
- Mekkora a bemeneti- és a kimeneti feszültség?

_Harcsa_!

Neked is ajánlom:
http://gilszkilabor.freeweb.hu/elektron ... /riaa.html

Gilszkilabor


kedd nov. 02, 2004 17:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Ez MM pickup, kell hozzá RIAA, és még további vonalszintű előerősítő fokozat hangerőszabályzóval.
Ha birod lóvéval, akkor egy régebbi végfokvásárlást ajánlok, amit 10-15 ből meguszhatsz.(szomszédbarát megoldás) www.apronet.hu
üdv
ui:
12-ért vettem Aiwat, nemrég ugyanitt, integrált, van benne RIAA.


hétf. nov. 01, 2004 18:33
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 01, 2004 16:56
Hozzászólások: 2
Hozzászólás 
Hali , kösz a gyors választ.
Nos sajnos ehez analfabéta vagyok és kb a felét nem értem :) Amit kérdezel, :( de leírom amit tudok. Ez 1 Pioneer pl-100 lemez lejátszo 1 , (ortofon vms10e mkII fejjel) dc autoservo :) 2 rca és 1 föld ezt szeretném rákotni a fent említett discos erősítőre. Szóval mit mondasz? Ez pickup MC vagy nemtom, remélem te ebből rájössz mikell hozzá
thx a helpet.
Byez


hétf. nov. 01, 2004 18:16
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
A bakelithez nem biztos, hogy kell RIAA, csak ha a pickup MC, vagy MM.
Az előbbiek meg eldöntik azt is, hogy elég e egy RIAA, vagy kell (Mc) egy PrePre, vagy trafó, esetleg magaskimenetű MC -nél ez elmaradhat.
A többi már részletkérdés, meg minőség kérdése.
Tehát milyen BakElite-d van?


hétf. nov. 01, 2004 17:22
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: hétf. nov. 01, 2004 16:56
Hozzászólások: 2
Hozzászólás RIAA
Helló,

én segítséget szeretnék kérni. Szereztem 1 discos erősítőt 750 W csatornánként meg két új SAL-os hangfalakat de nem ők tették össze csak az alkatrészek somogyisok,nah végul is ez mind1 :) nagyon szépen szolt de eddig számitógép után hangkártyára volt kötve. De rászerettem volna kötni bakelit lemezlejátszóra 1 elég komoly pioneer, a lényeg hogy semmit nem erősitett rajta csak cincogtak a hangfalak. Meg tudtam hogy kell szereznem vmi RIAA korrektort. Nah erről szeretnék bővebben tudni, mi is ez? Hol tudnám beszerezni? És hogy külön lehet-e ilyet kapni vagy csak erősítővel mert nem szeretném eldobni a discos erőlködőm. Vagy vmi más alternatíva a bakelitek megszolaltatásához :)

Előre is köszi a Helpet.

Byez


hétf. nov. 01, 2004 17:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Gilszkilabor és Többiek!

Lehet, hogy pontatlanul fogalmaztam, de mérges lettem arra a cuccra amihez ez kellene. :)
Szóval két készülékről van szó, amiből az egyik tudja a másik üzemmódját átkapcsolni, impulzusokkal.
Ha alapállapotban vagyunk, akkor a vezérlőbemenet ugye "1" szinten van, majd jön a "0" imppulzus és átkapcsol a másik üzemmódba.
Nyilván a vezérlőbemenet marad "0" állapotban(?) tehát ide ekkor egy "1" impulzus kell, hogy átkapcsoljon?!
Megzavarodtam, de valahogy így működik. :(
( Ez a fránya digitális vezérlés nehezen megy nekem. ) :(
Üdv! SMA


hétf. nov. 01, 2004 16:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
A pozitív visszacsatolást biztosítja az ellenállás, az állapot stabil. CMOS kapuval igen jól kézbentartható. Megfelelő meredekségű tüskével gond nélkül vezérelhető.


vas. okt. 31, 2004 18:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2990
Tartózkodási hely: Rákospalota-Kertváros
Hozzászólás 
Gilszkilabor írta:
Ezt már csak a játék kedvéért:

Kép

Elvileg lehet-e egyszerűbben?

Gilszkilabor

Azért ez túl egyszerű, kellene mögé még egy fokozat, meg egy kis pozitív visszacsatolás. A kimenetnek határozott logikai szinten kell maradnia, ez így pont határozatlan állapot.

Szerk.: bár tényleg nem jelölted inverternek, tehát akár egy sima buffer is lehet a rajzodon. Akkor viszont megvan a pozitív visszacsatolás is, csak nem tudni, mekkora a hiszterézise.


vas. okt. 31, 2004 18:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Ezt már csak a játék kedvéért:

Kép

Elvileg lehet-e egyszerűbben?

Gilszkilabor


vas. okt. 31, 2004 17:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1206
Tartózkodási hely: Bp
Hozzászólás 
SMA!

A jel változásakor(le/fel) szeretnéd minden esetben billenteni a kimenetet. Erre első blikkre megfelelő Gilszkilabor megoldása, de csak tárolókból és logikai kapukból is felépítheted. Több kapu kell hozzá, de ha digitcuccba kell, akkor úgyis mindig van felesleges kapu. Még gondolkodom rajta.

Üdv, Funkee


vas. okt. 31, 2004 17:07
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
SMA, nézd:

Kép

Meg lehet oldani RC elemek nélkül is, elegánsabban. Persze az a legjobb, ha leírod, pontosan mire kellene.

Gilszkilabor


vas. okt. 31, 2004 16:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. aug. 29, 2004 17:26
Hozzászólások: 171
Hozzászólás 
SMA!

Arra gondolsz, hogy órajellel kellene átbillenteni a kimenetet? Mert akkor lefutó élről kell beszélni. Ha így van, akkor egy CMOS/TTL flip-flop.

Ha nem jól gondolom, akkor részletezd jobban.


vas. okt. 31, 2004 16:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2563 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség